ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 14:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετα απο εντονο προβληματισμο μου χθες το βραδυ, κατεληξα στο συμπερασμα οτι οι ανθρωπινες σχεσεις ειναι εφημερες...Θα με ρωτησετε:Που ζεις? Τωρα καταλαβες οτι τιποτα δεν κραταει για παντα? Οχι, απλως κατεληξα στο συμπερασμα οτι η φθορα ειναι φυσικη απορροια του χρονου που περναει, σε οποιονδηποτε τομεα, συνεπως ο τομεας των ανθρωπινων σχεσεων ειναι λιγο απιθανο να γλυτωσει...

Μετα σκεφτηκα αυτα που εχω ζησει και ζω...Φιλιες,ερωτες,γαμοι, ολα καποια στιγμη φτανουν σε τελμα... Απο μια αμοιβαια συμπαθεια, μεχρι εναν κεραυνοβολο ερωτα η μια βαθεια αγαπη,καποια στιγμη αρχιζει ενα "ξεφτισμα" το οποιο ειναι μη αναστρεψιμο... Αρα,το μονο που μπορει να κανει ο ανθρωπος ειναι να αντισταθει οσο περισσοτερο γινεται για να παρατεινει τον χρονο που εχει.....

Εσεις τι πιστευετε γι'αυτο?

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύ

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 15:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμμμ ήρθε η ώρα να Τατιανισουμε !!!
(joke)

Λοιπόν
απλά και λιτά η άποψη μου είναι ότι
οι έρωτες περνούν ,
οι κεραυνοβόλοι το ίδιο ξαφνικά, όπως έρχονται
Οι φιλίες αν κλονιστούν, απλά ποτέ δεν υπήρξαν.

Οι πυλώνες που πρέπει να στηριχθεί η οποιαδήποτε σχέση ,
απο ερωτική εως φιλική είναι η εκτίμηση ο σεβασμός και η ανιδιοτέλεια

Αν αναπτυχθούν βαθειά και ειλικρινά αυτα τα αίσθημα
κατα τη διάρκεια ενός έρωτα, η μιας "πρώιμης" φιλίας
τοτε μπορούν να κρατήσουν για πάντα

Απο εκει και πέρα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις ,
(αν και για μενα ο ορος "εξαιρέσεις" πρέπει να αντικατασταθεί απο τον ορο εθελοτυφλία ή στρουθοκαμηλισμό )


Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια... μόνο τρόπο να κοιτάνε
κι αν άλλαξαν οι φιλοι μας λιγάκι, αλλάξαμε κι εμείς με τη σειρά μας .....


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 18:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
chess

Μετα απο εντονο προβληματισμο μου χθες το βραδυ, κατεληξα στο συμπερασμα οτι οι ανθρωπινες σχεσεις ειναι εφημερες...Θα με ρωτησετε:Που ζεις? Τωρα καταλαβες οτι τιποτα δεν κραταει για παντα? Οχι, απλως κατεληξα στο συμπερασμα οτι η φθορα ειναι φυσικη απορροια του χρονου που περναει, σε οποιονδηποτε τομεα, συνεπως ο τομεας των ανθρωπινων σχεσεων ειναι λιγο απιθανο να γλυτωσει...

Μετα σκεφτηκα αυτα που εχω ζησει και ζω...Φιλιες,ερωτες,γαμοι, ολα καποια στιγμη φτανουν σε τελμα... Απο μια αμοιβαια συμπαθεια, μεχρι εναν κεραυνοβολο ερωτα η μια βαθεια αγαπη,καποια στιγμη αρχιζει ενα "ξεφτισμα" το οποιο ειναι μη αναστρεψιμο... Αρα,το μονο που μπορει να κανει ο ανθρωπος ειναι να αντισταθει οσο περισσοτερο γινεται για να παρατεινει τον χρονο που εχει.....

Εσεις τι πιστευετε γι'αυτο?


Συμφωνώ σ' αυτά που λες, όμως διαφωνώ στο ότι "το μονο που μπορει να κανει ο ανθρωπος ειναι να αντισταθει οσο περισσοτερο γινεται για να παρατεινει τον χρονο που εχει". Ο χρόνος είτε αντισταθεί ο άνθρωπος είτε όχι, θα περάσει και αυτά που είναι να γίνουν, θα γίνουν. Δεν χρειάζεται αντίσταση. Χρειάζεται αποδοχή. Να τα δεχθεί, να τα αποδεχθεί όλα αυτά που λες. Και να τα αποδεχθεί βαθιά μέσα του. Αν το κάνει, αυτό το "ξέφτισμα" που λες δεν θα του φαίνεται σαν κάτι στο οποίο θα πρέπει να αντισταθεί για να παρατείνει κάποιον χρόνο - αυτό κατά μία έννοια είναι ο συντηρητισμός - αλλά απλά θα του φαίνεται απολύτως φυσικό, δεν θα τον ενοχλεί καθόλου και θα γνωρίζει πως οι σχέσεις του αλλά και κάθε τι που αισθάνεται για τον συνάνθρωπό του είναι σαν ένα ζωντανό λουλούδι : Θα έρθει η στιγμή που θα ανθίσει αλλά θα έρθει και στιγμή που θα μαραθεί ... Απολύτως φυσικά. Γιατί αυτή είναι η ζωή & αυτή είναι η ομορφιά της!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 18:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όπως έλεγε κι ο δάσκαλος : "Κάλλιο στο χώμα το λουλούδι" - δηλ. καλύτερα στον φυσικό του χώρο, εκεί που μπορεί να γεννηθεί, να ανθίσει και να πεθάνει - "παρά σε βάζο περιοπής".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 18:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip εχεις δικιο και ισως δεν το διατυπωσα εγω σωστα....Απλως πολλους τους "παιρνει απο κατω" και παραιτουνται.... Ηθελα να πω οτι αυτη η παραιτηση φερνει και αυτο το χασμα στις σχεσεις... Η αποδοχη ειναι πολυ σημαντικη αλλα οχι μοιρολατρικα με την αποψη οτι "αφου πρεπει να γινει,ας γινει"...

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 18:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν είχα την τύχη να γνωρίζω τον Μανώλη Ρασούλη. Και είχαμε επικοινωνία. Όταν κάποια στιγμή χώρισα από μια σχέση που είχα και μου συνέβει αυτό που λες, "με πήρε από κάτω" δηλ, έκατσα και του έγραψα ένα mail μαύρο κι άραχνο. Ο Ρασούλης επειδή ήταν πολύ αισιόδοξος άνθρωπος, μου απάντησε : "Για να ελαφρύνεις τον πόνο σου, κάτσε και σκέψου πως στη Γη υπάρχουν 4 τρισεκατομμύρια γυναίκες!".

Δεν ξέρω αν σου συμβαίνει κάτι ανάλογο, αν δηλ. χώρισες, πάντως αν σου συμβαίνει, ε, κάτσε και σκέψου πως στη Γη υπάρχουν 4 τρισεκατομμύρια άνδρες. Ε, είναι απίθανο να μην βρεις κάποιον άλλον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 18:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχαχα!! Το πιο προσφατο σχολιο που ακουσα για πρωην μου απο μια καθηγητρια μου ηταν Ε,παιδι μου....Ηταν τοσο καιρο με το χαβιαρι...Πεθυμησε ο ανθρωπος και μια φορα φασολαδα!!!

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 20:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Zip εχεις δικιο και ισως δεν το διατυπωσα εγω σωστα....Απλως πολλους τους "παιρνει απο κατω" και παραιτουνται.... Ηθελα να πω οτι αυτη η παραιτηση φερνει και αυτο το χασμα στις σχεσεις... Η αποδοχη ειναι πολυ σημαντικη αλλα οχι μοιρολατρικα με την αποψη οτι "αφου πρεπει να γινει,ας γινει"...

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύ



Όταν λες ότι τους "παίρνει από κάτω" εννοείς μετά από κάποιο χωρισμό (όπως προφανώς κατάλαβε ο Ζιπ) ή όταν αρχίζει να εμφανίζεται η φθορά στη σχέση, οπότε ο άνθρωπος απογοητεύεται και θεωρεί ότι επήλθε το τέλος?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 20:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάστε μια περίπτωση :

Να 'ναι πανσέληνος, να έχει φύγει και να 'χεις πιει ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 20:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για κάνε μια αναλυση, αν θες.

Edited by - Narkissa555 on 19/03/2011 20:14:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 20:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Zip εχεις δικιο και ισως δεν το διατυπωσα εγω σωστα....Απλως πολλους τους "παιρνει απο κατω" και παραιτουνται.... Ηθελα να πω οτι αυτη η παραιτηση φερνει και αυτο το χασμα στις σχεσεις... Η αποδοχη ειναι πολυ σημαντικη αλλα οχι μοιρολατρικα με την αποψη οτι "αφου πρεπει να γινει,ας γινει"...

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύ



Όταν λες ότι τους "παίρνει από κάτω" εννοείς μετά από κάποιο χωρισμό (όπως προφανώς κατάλαβε ο Ζιπ) ή όταν αρχίζει να εμφανίζεται η φθορά στη σχέση, οπότε ο άνθρωπος απογοητεύεται και θεωρεί ότι επήλθε το τέλος?



Οταν επερχεται η φθορα..... Ο χωρισμος ειναι κατι προσωρινο και αναστρεψιμο πολλες φορες,ενω η φθορα δεν ειναι....

Σκεψου εναν παλιο τοιχο...Οσες φορες και να τον βαφεις,η μπογια θα συνεχισει να σκαει και να ξεφλουδιζει....Μεχρι που ο τοιχος θα ειναι ενας σαθρος συνδυασμος τουβλων και τσιμεντου...

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 20:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάνεις λάθος. Η φθορά είναι αναστρέψιμη. Πόσες φορές μας έχει τύχει να αισθανόμαστε άσχημα και απογοητευμένοι με κάποιον άνθρωπο(ακόμα και μεταξύ μας ρε Τσες) και μέσα από διάφορα γεγονότα -που πάντα συμβαίνουν κάποια στιγμή- επέρχεται μια αναζωογόνηση, ένα "ξανάνιωμα" της σχέσης?

Απλώς έτσι είναι ο άνθρωπος. Δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες. Και το θέμα δεν είναι να υποστείς τη φθορά και να την ανεχτείς, αλλά να ξαναχτίσεις και να ξαναβάφεις τον τοίχο με καλή θέληση όσο συχνότερα μπορείς.

Edited by - Narkissa555 on 19/03/2011 20:48:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 20:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φθορα ειναι μη αναστρεψιμη... Απλως μπορεις να της αντισταθεις... Να μην παραδωσεις τα οπλα... Ο αλαζονικος μονο ειπε και μια φορα κατι σωστο,με γελοιο τροπο βεβαια....Ενα γυαλι φθειρεται και σπαει...Και να το ξαναενωσεις,θα πετυχεις μια παραταση χρονου,αλλα την φθορα δεν θα την νικησεις... Θα συνεχισει να ερχεται με το περασμα του καιρου...

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 20:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τσεζ BOTOX στην φθορα της κατρακυλας σχεσης ως ποτε!!!!
Οτι ειναι κατι να τελειωσει θα τελειωσει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 20:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ρε παιδι μ...Δεν ειπα οτι δεν θα τελειωσει..Απλα μπορεις να το ζορισεις να κρατησει λιγο παραπανω...Και γενικα εγω προσωπικα οσο μπαστουνια κι αν τα εχω βρει μπροστα μου, οτι κι αν εχω χασει παρα την θεληση μου, δεν το δεχτηκα ετσι αμαχητι...Την προσπαθεια μου την εκανα...

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 20:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ, εγω διαφωνώ μαζί σου. Η συμπεριφορά των ανθρώπων επιφέρει τη φθορά. Και αν μιλάμε γενικότερα για ανθρώπινες σχέσεις, για ποιο λόγο άτομα που είναι μαζί από μικρά παιδιά είναι το ίδιο αγαπημένα μετά από πολλά χρόνια?

Γιατί ξέρω περιπτώσεις ζευγαριών που είναι μαζί χρόνια ολόκληρα και αισθάνονται ακόμα ερωτευμένα και ενθουσιασμένα?

Προφανώς, διότι η φθορά καταστρέφει σχέσεις που δημιουργήθηκαν από ανθρωπους, οι οποίοι ούτως ή άλλως δεν "κολλούσαν" 100%...!!

Ο αλαζονικός πρέπει να βρει μια αλαζονική ή μια που να γουστάρει την υποταγή. Αλλιώς, όλες του οι σχέσεις θα διαλύονται.

Με τη λογική της ανοχής της φθοράς, όλοι θα εγκλωβιζόμασταν σε "υποχρεωτικές" σχέσεις. Οι υποχρεωτικές σχέσεις κάνουν τον άνθρωπο δυστυχισμενο.

Ακόμα και η προσπάθεια να μείνεις σε μια σχέση που δεν "τραβάει", σε κάνει δυστυχισμένο.

Το θέμα δεν είναι να προσπαθείς να μείνεις, αλλά να ξαναχτίσεις τον τοίχο. Με τον αλαζονικό, προφανώς , δεν είχαν απομείνει άλλα τουβλα! Και καλύτερα να λες, γιατί θα του τα είχα πετάξει όλα στο κεφάλι.

Edited by - Narkissa555 on 19/03/2011 21:02:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 21:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οκ, εγω διαφωνώ μαζί σου. Η συμπεριφορά των ανθρώπων επιφέρει τη φθορά. Και αν μιλάμε γενικότερα για ανθρώπινες σχέσεις, για ποιο λόγο άτομα που είναι μαζί από μικρά παιδιά είναι το ίδιο αγαπημένα μετά από πολλά χρόνια?

Γιατί ξέρω περιπτώσεις ζευγαριών που είναι μαζί χρόνια ολόκληρα και αισθάνονται ακόμα ερωτευμένα και ενθουσιασμένα?

Προφανώς, διότι η φθορά καταστρέφει σχέσεις που δημιουργήθηκαν από ανθρωπους, οι οποίοι ούτως ή άλλως δεν "κολλούσαν" 100%...!!

Ο αλαζονικός πρέπει να βρει μια αλαζονική ή μια που να γουστάρει την υποταγή. Αλλιώς, όλες του οι σχέσεις θα διαλύονται.

-----Ναρκισσα αν ο αλαζονικος βρει μια αλαζονικη......το χασαν το παιχνιδι δεν προκειται στον απαντα να συνεννοηθούν.Τα ετερωνυμα ελκονται και συνυπαρχουν.----------------


Με τη λογική της ανοχής της φθοράς, όλοι θα εγκλωβιζόμασταν σε "υποχρεωτικές" σχέσεις. Οι υποχρεωτικές σχέσεις κάνουν τον άνθρωπο δυστυχισμενο.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 21:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα δεν νομιζω οτι εστω υπονοησα οτι η φθορα ερχεται μονη της.... Θελω να πω οτι οταν ερχεται,για οποιον λογο ερχεται, δεν μπορεις να την πολεμησεις... Και μπορει να ημουν απολυτη στο αρχικο μου ποστ αλλα σκεψου την πλειονοτητα των σχεσεων που ξερεις...

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 21:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα δεν νομιζω οτι εστω υπονοησα οτι η φθορα ερχεται μονη της.... Θελω να πω οτι οταν ερχεται,για οποιον λογο ερχεται, δεν μπορεις να την πολεμησεις... Και μπορει να ημουν απολυτη στο αρχικο μου ποστ αλλα σκεψου την πλειονοτητα των σχεσεων που ξερεις...

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύ



Ακριβώς. Στην πλειονότητα των σχέσεων, οι άνθρωποι δεν "κολλάνε" ούτε καν αρκετά μεταξύ τους, πόσο μάλλον απόλυτα... Είναι αυτό που λέμε... Πολύ δύσκολα βρίσκεις τη soulmate σου.

Και απ τη στιγμή που την επιφέρεις ΕΣΥ τη φθορά, αφού την έφερες μπορείς να την πολεμήσεις. Αν πάλι δεν έχεις όρεξη να την πολεμήσεις, μην την ανεχτείς, διότι θα την ενισχύσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 21:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα δεν νομιζω οτι εστω υπονοησα οτι η φθορα ερχεται μονη της....


Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύ


Είπες ότι η φθορά στις ανθρώπινες σχέσεις είναι φυσική απόρροια του χρόνου. 'Αρα υποννόησες ότι επέρχεται και μάλιστα ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ. Μόνο που οι ανθρώπινες σχέσεις δεν είναι υλικά για να τις βάζουμε σε καλούπια. Υπόκεινται σε πολύ, πάρα πολύ έντονη σχετικότητα.

Edited by - Narkissa555 on 19/03/2011 21:11:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 21:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομιζω οτι εδω θες να παραδεχτεις τον ερωτα σου για μενα......

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 21:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φθορά των πραγμάτων διακρίνεται σε δύο κατηγορίες :

α) Την φυσική φθορά. Αυτή είναι μη αντιστρέψιμη και δεν εξαρτάται από τον άνθρωπο. Δεν μπορείς να πας κόντρα σ' αυτήν. Το φυσικό είναι αυτό που γεννιέται να πεθαίνει. Οι προσωπικές σχέσεις έχουν κι αυτές φυσική φθορά με την έννοια ότι τα αισθήματα των ανθρώπων αλλάζουν, μετουσιώνονται ή χάνεται η αρχική τους ισχύ, η δύναμη ή η ορμή τους.

β) Η τεχνητή φθορά, δηλ. η φθορά που προκαλείται από τον ίδιο τον άνθρωπο και την συμπεριφορά του. Αυτή είναι αντιστρέψιμη και εξαρτάται από τους ίδιους τους ανθρώπους και την σχέση που έχουν αναπτύξει. Αν δυο άνθρωποι αγαπιούνται αληθινά, τότε η σχέση τους αντί να φθείρεται, ενδυναμώνεται ακόμη περισσότερο με τον χρόνο. Ωστόσο, ακόμη και αυτή η αγάπη δεν είναι άφθαρτη, ούτε αιώνια.

Συνεπώς κορίτσια, έχετε κι οι δυο τα δίκια σας ...

Edited by - zip on 19/03/2011 21:15:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 21:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε τι να κάνω...??? Να μην τον παραδεχθώ?? Τον παραδέχομαι δημοσίως! Μια οικογένεια είμαστε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 21:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδες??Ο ζιπ το βρηκε!! Μπραβο ζιπ!! Εγω λεω το α και εσυ το β!

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 21:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ρε Ζιπ, δικαστής έπρεπε να γίνεις!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2011, 22:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απεστάλη: 19/03/2011, 20:57:11 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send Narkissa555 a Private Message Απάντηση με Παραπομπή (Quote) Οκ, εγω διαφωνώ μαζί σου. Η συμπεριφορά των ανθρώπων επιφέρει τη φθορά. Και αν μιλάμε γενικότερα για ανθρώπινες σχέσεις, για ποιο λόγο άτομα που είναι μαζί από μικρά παιδιά είναι το ίδιο αγαπημένα μετά από πολλά χρόνια?

Γιατί ξέρω περιπτώσεις ζευγαριών που είναι μαζί χρόνια ολόκληρα και αισθάνονται ακόμα ερωτευμένα και ενθουσιασμένα?

Προφανώς, διότι η φθορά καταστρέφει σχέσεις που δημιουργήθηκαν από ανθρωπους, οι οποίοι ούτως ή άλλως δεν "κολλούσαν" 100%...!!

Ο αλαζονικός πρέπει να βρει μια αλαζονική ή μια που να γουστάρει την υποταγή. Αλλιώς, όλες του οι σχέσεις θα διαλύονται.

Με τη λογική της ανοχής της φθοράς, όλοι θα εγκλωβιζόμασταν σε "υποχρεωτικές" σχέσεις. Οι υποχρεωτικές σχέσεις κάνουν τον άνθρωπο δυστυχισμενο.

Ακόμα και η προσπάθεια να μείνεις σε μια σχέση που δεν "τραβάει", σε κάνει δυστυχισμένο
------------------------------------------------------

Οποιος/α το ειπε αυτο,ειναι ολα τα λεφτα.
Ολα τα αλλα ειναι μπουρδολογια.Ο καθενας εχει μεσα του
την φωνουλα,που του το λεει.
Λιγοι την ακουν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2011, 00:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο το θέμα chess και θα έλεγα ιδιαίτερα πολύπλοκο για να μπορέσει να αναλυθεί...
Θα πώ κατ'αρχάς ότι οι σχέσεις -έτσι όπως το αναφέρουν οι άνθρωποι καθημερινά- δεν είναι έτσι ή αλλοιώς...εφήμερες ή οτιδήποτε άλλο..!!!
Μου θυμίζει αυτό που πολλοι λένε :"Η δουλειά δεν πάει καλά...το Πανεπιστήμιο δεν πάει καλά...το κράτος δεν πάει καλά..κοκ"

Και αναρρωτιέμαι και γώ :"Ποιό κράτος και ποιά δουλειά...και ποιό Πανεπιστήμιο και σχέση"???
Δουλειά ή Κράτος ή σχέση , χωρίς ανθρώπους δεν γίνεται...δεν υπάρχει..
Πίσω απ'ολα βρισκόμαστε εμείς και η δυνατότητές μας...και για να χτισθεί μια σχέση χρειάζονται δυό...όσο καλή και να είσαι σύ και όση αγάπη και κατάθεση ψυχής και να βάλεις , αν δεν υπάρχει και η αντίπερα συμβολή , δεν πρόκειται να υποστασιοποιηθεί καμμιά σχέση στον αιώνα τον άπαντα!!

Αυτή ήταν μια κατ'αρχάς τοποθέτησή μου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ζουζου
troll


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2011, 10:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω ίσως ναναι η ιδέα μου αλλά είναι πολύ έντονο το άρωμα της αγαμίας εδώ μέσα...

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ Σ Ε Ξ!!!!!!

ΞΕΚΩΛΗΣΤΕ ΑΓΑΜΗΤΟΙ ΚΑΙ ΨΑΧΤΕ ΜΟΥΝΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΓΓΟΥΡΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΙΨΗ!!!!!

http://www.krassanakis.gr/gelio.files/image014.gif

I never said that I may deceive all the people all the time.
It's enough for a human to do either one or the other.

____________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω χυδαίου και εμπρηστικού περιεχομένου

22/3/2011
____________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2011, 10:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τι σε έκανε να μυριστείς αγαμία, ζουζου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2011, 11:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Narkissa555
quote:
Οκ, εγω διαφωνώ μαζί σου. Η συμπεριφορά των ανθρώπων επιφέρει τη φθορά. Και αν μιλάμε γενικότερα για ανθρώπινες σχέσεις, για ποιο λόγο άτομα που είναι μαζί από μικρά παιδιά είναι το ίδιο αγαπημένα μετά από πολλά χρόνια?

Αυτή η παρατήρηση είναι πολύ σημαντική,απο μικρά παιδιά μαζί.
Αν δεν ξαναγίνουμε σαν τα παιδιά δεν μπορούμε να ελπίζουμε σε τίποτα αληθινό και αιώνιο,γιατί το αληθινό είναι πάντα αιώνιο.

Νικόμαχος

quote:
Οποιος/α το ειπε αυτο,ειναι ολα τα λεφτα.
Ολα τα αλλα ειναι μπουρδολογια.Ο καθενας εχει μεσα του
την φωνουλα,που του το λεει.
Λιγοι την ακουν!

Συμφωνώ,πρέπει να ακούς αυτήν την φωνούλα σου και όχι τις φωνές των άλλων,δεν πρέπει να κάνουμε πράγματα μόνο και μόνο επειδή τα κάνουν οι άλλοι.


Ζουζου

quote:
Δεν ξέρω ίσως ναναι η ιδέα μου αλλά είναι πολύ έντονο το άρωμα της αγαμίας εδώ μέσα...

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ Σ Ε Ξ!!!!!!

ΞΕΚΩΛΗΣΤΕ ΑΓΑΜΗΤΟΙ ΚΑΙ ΨΑΧΤΕ ΜΟΥΝΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΓΓΟΥΡΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΙΨΗ!!!!!


Αυτό δεν είναι κάπως ζωώδες? Αν είναι αυτό το θέμα μας,δηλαδή το σέξ για ικανοποίηση των γεννετήσιων ορμών μας,τότε ποιός ο λόγος να μιλάμε για αιτίες φθοράς των σχέσεων κτλπ,δεν είνει προφανές οτι αυτό απο μόνο του είναι μέγιστο πρόβλημα?


Edited by - alex22 on 20/03/2011 11:13:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2011, 12:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συννεφιασμένη Κυριακή σήμερα , ωστόσο ο ερχομός της άνοιξης είναι έκδηλος παντού...καλημέρα σε όλους!
Διαβάζω όλες τις τοποθετήσεις στο όμορφο θέμα που η φίλη chess ανάρτησε και σκέψεις πάμπολλες "μαστίζουν" το μυαλό μου!
Σχέσεις!!!
Θα μπορούσαν να ακουσθούν πολλές σκέψεις και εκ διαμέτρου αντίθετες...συνήθως σκέψεις με απαισιόδοξο τόνο και άρωμα ως υποπροϊόν της διαχρονικής "εικόνας" που οι σχέσεις παρουσιάζουν!
Τι είναι άραγε η/οι σχέση/εις..???
Κάτι απλό και ευκολοδημιούργητο και "ανηκον" στον οποιοδήποτε??
Κάτι το οποίο έρχεται χωρίς προϋποθέσεις???
Κάτι που δεν χρειάζεται καθημερινή "καλλιέργεια" και "νοιασμό"???
Αλλα κυρίως είναι κάτι που δεν απαιτεί την συνεύρεση ανεξαρτήτων και υπέροχων ανθρώπων???
Προσωπικά θεωρώ ότι κάθε σχέση , αποτελεί και τον καθρέπτη των δυνατοτήτων μας και αποτελεί μια δοκιμασία για την αποκάλυψη και προβολή του ιδίου του εαυτού μας!
Θα ήθελα να πώ περισσότερα , μα θα περιμένω και επιπλέον τοποθετήσεις φίλων...!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy