ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Ancient Aliens" - τηλεοπτική σειρά του History channel
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lula
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2011, 03:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ! Γεια χαρά...

Πρόσφατα, είδα ορισμένα επισόδεια στο youtube, από την καινούργια σειρά του history channel του 2010. Το βρήκα ενδιαφέρων αλλά και πολύ παράξενο.

Αυτά που έλεγε μέσα... ότι όλοι οι θεοί του κόσμου είναι εξωγήινοι, ότι η ατλαντίδα ανυψώθηκε στον ουρανό, προκαλόντας ζημιές και ότι η σελίνη, το φεγγάρι είναι ένα ψόφιο, νεκρό διαστημόπλοιο, που παρακολούθαγε και επιρεάζει ακόμα κάπως την γη...

χμμ... δεν θυμάμαι πάρα πολλά πράγματα, αυτά συγκράτησα μόνο, τα οποία ήδη ακούγοντε αρκετά περίεργα και υπερβολικά, ίσως να ξαναρίξω μία ματιά, αργότερα.

Επίσης ένας φίλος μου που είδε ένα άλλο ντοκυμαντέρ, αναφέρε μέσα ότι ο Όλυμπος είναι επίπεδος στην κορυφή για να μπορούν να προσγειόνονται διαστημόπλοια...

Δυστυχώς όλα τα επισόδια lol είναι στα αγγλικά... για αυτό, ότι καταλάβαμε καταλάβαμε

Edited by - lula on 28/03/2011 04:02:15


------------------------------------------------
Μετονομασία του Θέματος:
Ancient aliens -> "Ancient Aliens"
- τηλεοπτική σειρά του History channel
04/04/2011 ~ 21:50
------------------------------------------------

lula
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2011, 03:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν... και ο καθηγητής τσούκαλος που παίζει μέσα στο ντοκυμαντέρ... το μαλλί δεν το αποδικνύει και τόσο ... αλλά κάτι τον προδίδει... νομίζω ότι είναι έλληνας lol

Edited by - lula on 28/03/2011 04:26:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2011, 06:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως δεν έχω βρει κι εγώ υπότιτλους στα ελληνικά και έτσι αναγκαστικά αγγλικούς, τουλάχιστον να βλέπουμε τι λένε. Εντάξει δεν είναι και κάτι καινούργιο απλώς δίνουν πολλά πειστήρια για αυτά που λένε και μιλάνε πολλοί αναγνωρισμένοι για το έργο τους πάνω στην αστροαρχαιολογία. Γενικά το History channel δίνει πολύ ουσιώδες ντοκυμαντέρ.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lula
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2011, 06:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν τα ήξερα αυτά τα πράγματα και ομολογώ ότι μου άλλαξε πάρα πολλά πιστεύω μέσα μου! Σοκαρίστηκα όταν τα άκουσα και απορούσα πως ένα ντοκυμαντέρ με αρκετά γνωστό όνομα τέλος πάντων, μιλάει ανοιχτά για αυτά τα θέματα και με πειστίρια όπως είπες και συ, ενώ παλιά κάποιοι θα σκότωναν για να μην βγουν αυτά στην επιφάνεια, σαν να τους επιτρέψανε ξαφνικά να τα βγάλουν στη φόρα... εκτός αν δεν είναι η πρώτη φορά... δεν ξέρω δεν έχω ξαναπαρακολουθήσει history channel στο παρελθόν.

Κάποια πράγματα δεν μπορούσα να τα πιστέψω γιατί τα βρήκα... omg λίγο υπερβοληκά! αλλά με τρόμαξαν λίγο. lol

Edited by - lula on 28/03/2011 06:52:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2011, 14:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@lula

“Επίσης ένας φίλος μου που είδε ένα άλλο ντοκυμαντέρ, αναφέρε μέσα ότι ο Όλυμπος είναι επίπεδος στην κορυφή για να μπορούν να προσγειόνονται διαστημόπλοια...”
-----------------------------------------------------------------


Αυτό που είναι ΣΙΓΟΥΡΑ αλήθεια, είναι πως ο Ολυμπιακός είναι προταθλητής Ελλάδος για φέτος.
Για ΟΛΑ τα υπόλοιπα μη βάλεις στοίχημα.
ΘΑ το χάσεις.........

Υ.Γ.
ΔΕΝ είμαι Ολυμπιακός.
Είμαι με τον .....Βύζα Μεγάρων


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2011, 15:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να ξέρουμε γιατί μιλάμε...εδώ ολόκληρο το ντοκυμαντέρ...http://www.youtube.com/watch?v=6qtjI8eGtvM


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2011, 16:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lula
Επίσης ένας φίλος μου που είδε ένα άλλο ντοκυμαντέρ, αναφέρε μέσα ότι ο Όλυμπος είναι επίπεδος στην κορυφή για να μπορούν να προσγειόνονται διαστημόπλοια...


Τι σημαίνει κατ' αρχήν επίπεδος; Ότι μπορεί να σταθεί ένας άνθρωπος όρθιος; Γιατί αν εννοούν αυτό που καταλαβαίνω, τότε κάτι δεν πάει καλά. Δε ζούμε στην αρχαία Ελλάδα για να λέει όποιος νά 'ναι ό,τι θέλει για το Μύτικα και να περιμένει να γίνει πιστευτός. Χιλιάδες είναι οι ορειβάτες που έχουν ανεβεί και ανεβαίνουν ως εκεί και το internet είναι γεμάτο από φωτογραφίες. Π.χ.:

https://picasaweb.google.com/vaggelis.tsolakis/PhotoByVaggelis07

Στη δεύτερη φωτογραφία φαίνεται χαρακτηριστικά ο Μύτικας από άλλη κορυφή μόλις 50 μέτρα χαμηλότερη. Στις επόμενες τρεις, βλέπουμε εικόνες από τον ίδιο το Μύτικα. Πέτρα και κακό σου λέω!

Αν αυτό είναι το καλά κρυμμένο μυστικό του Μύτικα, τότε θα πρέπει να ειδοποιηθούν πάραυτα οι τουριστικές υπηρεσίες του Ν. Πιερίας! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2011, 16:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης ένας φίλος μου που είδε ένα άλλο ντοκυμαντέρ, αναφέρε μέσα ότι ο Όλυμπος είναι επίπεδος στην κορυφή για να μπορούν να προσγειόνονται διαστημόπλοια


οι τρεις κορυφές του Ολύμπου


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2011, 21:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε καλά και συ τώρα μη το παίρνεις τόσο τοις μετρητοίς...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 04:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιθεροβαμων

Δεν μπορει μολις καποιος λεει κατι παλαβο
να τρεχεις να του αποδειξεις με φωτο,οτι
δεν τα λεει σωστα!!

Βλεπεις αυτες τις πετρες εκει αριστερα στην φωτο σου?
Παλια οι τρεις κορυφες ηταν ενωμενες και στον πολεμο
Ελληνων-Ατλαντων,επεσαν πυρηνικα και διαλυθηκε το
πλατωμα,οπου προσγειωνονταν τα spaceships.
Μπορεις να ισχυριστεις,οτι δεν ειναι ετσι??????????

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Underground
Μέλος 2ης Βαθμίδας


192 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 12:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιατί μπορείς δηλαδή να ισχυριστεις οτι έτσι έγινε ;

_______________________
Η τεκμηρίωση είναι μια άγνωστη λέξη σε πολλούς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 12:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

γιατί μπορείς δηλαδή να ισχυριστεις οτι έτσι έγινε ;

Καλησπερα!! Βασικα θα πω απλως αυτο που παρατηρησα στη φωτογραφια.

Εξωτερικα, φαινεται μια ομαλη κλιση στα πλαγια. κλιση 10% θα ελεγα..
Εσωτερικα ομως η κλιση ειναι αποτομη, ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ, με αποτομη κλιση....

Δεν εικαζω τιποτα, απλως λεω αυτο που παρατηρω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lula
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 13:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
---------------------------------------

Edited by - lula on 29/03/2011 15:26:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 15:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lula
ΕΔΩ ΜΌΛΙΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΕΙΝΑΙ UFO Ο ΟΛΥΜΠΟΣ ΣΑΣ ΕΝΟΙΑΞΕ ΨΩΝΙΑ
-_-

εγώ φταίω που έγραψα εδω μέσα... σοβαρό forum!!!

μου φτίαξατε την μέρα...



Δεν υπάρχει λόγος να συγχύζεσαι, κανείς δεν αναφέρθηκε προσωπικά σε σένα. Όσα όμως γράφονται αποτελούν αντικείμενο δημόσιου διαλόγου. Αυτά συζητάμε, όχι το τι είναι ο καθένας, που ασφαλώς δεν γνωρίζουμε.

Γι' αυτό θα σε παρακαλέσω πολύ να ανακαλέσεις τους χαρακτηρισμούς σου. Και θα πρέπει πάντα να νιώθεις ευπρόσδεκτος/η εδώ, ακόμα κι αν κάποιοι, εκούσια ή ακούσια, σε κάνουν να νιώσεις ότι δεν είσαι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iwaννηc
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 15:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Iwaννηc  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
cool fm lula!! ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lula
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 15:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
---------------------------------------

Edited by - lula on 29/03/2011 18:22:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 16:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι Lula
Να μην σβησεις τιποτα και να συνεχισεις μαζι μας.
Υπαρχουν κι αλλοι που πιστευουν στους αρχαιους
αστροναυτες.Αλλοι τους εκαναν θεους,αλλοι ξεκινησαν θρησκειες,
ολοι καπου τους χρησιμοποιησαν.
Το αν υπαρχουν ενδειξεις για την παρουσια τους,μην περιμενεις
επισημες επιστημονικες παρατηρησεις και αποδοχες.
Χρησιμοποιησε την λογικη σου,την ηλικια του συμπαντος,την
μοναδικοτητα ή οχι της γηινης ζωης και βγαλε τα δικα σου
συμπερασματα.Ετσι,τουλαχιστον,δεν θα βρεθεις προ εκπληξεων οταν
ερθει η ωρα των αποκαλυψεων.
Ειδικα αν σκεφθεις,πως ισως υπαρχουν καποιοι,που κανουν τα
παντα,ωστε να μην κοινοποιουνται,τετοια θεματα,τοτε θα δεις
οτι ειναι πιο ευκολο να οδηγηθεις σε καποια συμπερασματα δικα σου.
Η λογικη του οτι δεν υπαρχουν απομειναρια καποιου παλαιου
προηγμενου πολιτισμου,μπαζει απο παντου.Ετσι μπορεις ανετα να
υποθεσεις οτι θελεις.Οτι σου λενε οι δικες σου παρατηρησεις!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 16:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lula
Ναι Το είδα και σε άλλα θέματα :) αλλά ότι πεις το έσβησα... καλή συνέχεια στους "παλιούς"!
Θα έσβηνα και αλλά.. δυστυχώς τα φορυμ μπλόκαρε λολ...


Δεν είχα σκοπό να σε κάνω να σβήσεις ό,τι έγραψες, απλά να σε βοηθήσω να συνυπάρξεις αρμονικά με τους υπόλοιπους εδώ. Μια απλή συγγνώμη είναι κάτι που ο καθένας εκτιμά.

Και τι είναι αυτό με τους "παλιούς" και, κατά συνέπεια, τους "νέους"; Όλοι είναι απαραίτητοι και όλοι έχουν το ίδιο δικαίωμα στο λόγο, αρκεί να διεξάγεται διάλογος με σεβασμό προς το συνομιλητή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 16:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lula να ξέρεις κάτι...όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Για αρχαίους αστροναύτες υπάρχουν αρκετές και μερικές πολύ αδιάσειστες αποδείξεις και πια υπάρχει μεγάλο ποσοστό αποδοχής από τον επιστημονικό χώρο. Βέβαια δεν προσπαθούμε ποτέ να πείσουμε όλους ότι είμαστε σωστοί επειδή το πιστεύουμε εμείς. Μπορείς να παραθέσεις περισσότερες αποδείξεις και έρευνες αντί μόνο ένα ντοκυμαντέρ. Μη νευριάζεις είμαστε εδώ για να αναφέρουμε τις απόψεις μας και γνώσεις, απλώς κάποιοι που έχουν ασχοληθεί και έχουν σχηματίσει κάποιο μπούσουλα ξεχνάνε από που ξεκινήσανε...Δεν πειράζει εννοείται ότι δεν θα σταματήσεις από την πρώτη φορά που θα πέσεις σε τοίχο αντιδικίας. Καλή συνέχεια!!!

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lula
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 17:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ, νομιζα ότι έτρωγα δούλεμα για την παλαβομάρα που είπα για τον όλυμπο... δεν το σκέφτηκα από μόνη μου, το άκουσα και το ανέφερα.
Τώρα τελευταία κάνω παρέα με αμερικάνους, όπου με το είδαν στην τν τους και με ρωτάγανε για αυτό το πράγμα. Τους πιστεύω ότι πράγματι το είδαν, αν ήταν παραφημολογία αυτό ακόμα χειρότερα! το αστείο της υπόθεσης ήταν ότι είχα πάει όλυμπο και δεν ήξερα τι να τους απαντήσω, αν είναι φλατ ή δεν είναι φλατ στην κορυφή...

Ασχολούνται πολοί με αυτά τα κανάλια και οι φίλοι μου τα θεωρούνε τόσο πολύ φυσιολογικά αυτά τα ντοκυμαντέρ, ενώ για εμένα η αλήθια είναι ότι την πρώτη φορά με σόκαραν και ομολογώ ότι άρχισα αρκετά μετά από κουβέντα να τα πιστεύω ενώ πριν δεν πίστευα καν ότι υπάρχουν εξωγηίνοι.αλλά, χμμ Αναρωτιέμαι κάτι... γιατί λέγονται τόσο απότομα, τόσο ωμά, αυτά στο εξωτερικό ενώ εδώ καθόλου και βρέθηκα απροετήμαστη λολ, ή αν υπάρχει παραφημολογία αυτό θα ήταν σοβαρό και περίεργο γιατί είναι σε γνωστά κανάλια, εκεί που προβάλονται, ενώ παλιά αυτό θα ήταν πάρα πολύ δύσκολο να το επιτύχουν και θα προσπαθούσαν πολοί να τα κρύψουν όλα. Η αμερική γενικά βομβαρδίζεται με τέτοια ντοκυμαντέρ, τώρα τελεφταία ίσως. για την ακρίβεια τους έχει γίνει πλήση εγκεφάλου (και όχι μόνο από αυτό, αν πάρω παράδειγμα τους φίλους μου :Ρ) ή εγώ δεν καταλαβαίνω τι γίνεται... ναι πιστεύουνε επίσης ότι οι θεοί του ολύμπου και οι άλλοι θεοί ότι ήταν εξωγήινη που στάλθηκαν στην γη για να μας μάθουν τρόπους και πως να ζούμε κάλυτερα...

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω από ουφολογίες... και τώρα τις μαθαίνω... και συγνώμη για το παραπάνω, παρεξήγηση!

Α, και είχα και μία άλλη απορεία... αν όλες οι θρησκείες στην ουσία είναι για το ίδιο πράγμα, γιατί τα παλαιώτερα χρόνια, η θρησκεία γινόταν αιτία πολέμου; Είναι λίγο... κουλό από μέρους μας!

Edited by - lula on 29/03/2011 18:04:02

Edited by - lula on 29/03/2011 18:10:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 18:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλα ειναι...κουλα εκ μερους μας.
Σκεψου,απ οταν εφυγαν οι <<θεοι>>,μερικες χιλιδες χρονια
πριν,η ανθρωποτητα δεν εχει αλλαξει στο ελαχιστο.
Μονο τεχνολογικα και ονομαστικα εχει αλλαξει.
Οι ηγεμονες εγιναν πρωθυπουργοι,οι ευγενεις κεφαλαιοκρατες
κ.λ.π.Και η μαλακια παει συννεφο στον αιωνα τον απαντα.
Συνεχεια πολεμους και διεκδικησεις και ηλιθιοτητα μεγίστη.
Ας ΕΡΘΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΛΙ ΟΙ <<ΘΕΟΙ>> ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΑΞΗ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 18:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lula καλώς ήρθες στον κόσμο του παράξενου και του μεταφυσικού

απο τα λεγόμενα σου ειναι οι πρώτες σου επαφές με αυτούς τους κόσμους
και πρέπει να είσαι προσεκτικός/η για το τι ακούς (και τι βλέπεις)
γιατί για το κάθε θέμα υπάρχουν εκατοντάδες θεωρίες πολλές απο αυτές αντικρουόμενες μεταξύ, τους σε βαθμό άσπρου μαύρου,
γι αυτο θα είναι λίγο δύσκολο στην αρχή να αντιληφθείς τι κινείται στα πλαίσια της "λογικής" και τι στη σφαίρα της (παράλογης) φαντασίας,
επίσης πολύ σωστά αυτά που είπε και ο LordThomas παραπάνω.

Τωρα οσο για το αν η Ελληνες (ερασιτέχνες) ερευνητές είναι υποψιασμένοι περισσότερο απο τους Αμερικάνους, εδω επέτρεψε μου να διαφωνήσω η "γνώση" και η ικανότητα φιλτραρίσματος είναι σε πολύ μεγαλύτερο επίπεδο
και το μόνο σίγουρο είναι ότι είμαστε σε θέση να ξεχωρίσουμε τι "λάμπει" στον ουρανό, και να μη βλέπουμε μόνο ΑΤΙΑ


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 18:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδη για να ξεκαθαρισουμε τι λεμε στην πραγματικοτητα
και τι κοροιδευουμε,εσυ Αιθεροβαμων θεωρεις τα ΑΤΙΑ φαντασια
ή πραγματικοτητα?
Προσεξε να απαντησεις στην ερωτηση με την καρδια σου και οχι
με την λογικη των αλλων.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lula
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 18:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ μαζί σου AitheroVamon... πράγματι έχω μπερδευτεί για το τι είναι παράλογο και το τι είναι λογικό αφού μου ήρθαν μπούμερανγκ 0.ο

Τώρα με αυτό που είπες νικομαχο με έβαλες σε σκέψεις ΙοΙ
Έχουν φύγει οι θεοί; Ή πράγματι είναι εδώ ήδη και βάζουν τάξη;
Γιατί αν πάρουμε την ιστορία της κιβωτός του νώε, τότε τους αρέσουν πάρα πολύ τα ζώα 0.ο... και χμμ... να καθαρίζουνε κοσμάκι...
οκ, υπερβολή, υπερβολή...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lula
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 18:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμμμ... εγώ αυτό που πιστεύω είναι ότι... τα άτια είναι ο προπάππος, του προππάπου, του παππου μου και βάλε, που έχει ακόμα babyface γιατί η βαρύτητα εκεί, στον άλλον πλανήτη δεν τον βοηθάει να αναπτυχθεί; το παράκανα...

****
Όμως παρατήρησα ότι στην ουσία το ντοκυμαντέρ δεν έδειξε ούτε ένα ούφο. Νομίζω τα περισότερα ήταν εφε, γλυπτά και πίνακες ζωγραφικής... ίσως κάποια πλάνα από ιπτάμενους δίσκους,
αλλά μπορεί να ήταν εφέ και το γνωστό φυσικά ρόσγουελ, αλλά μόνο αυτό! ψάχνω να θυμηθώ, αλλά δεν θυμάμαι άλλα...

Edited by - lula on 29/03/2011 18:58:33

Edited by - lula on 29/03/2011 19:04:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 19:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη lula, καλώς όρισες στην παρέα μας.
Ξεκίνησες με ένα θέμα που έχει ένθερμους υποστηρικτές ένθεν κακείθεν.
Κράτα γερά άμυνα, και μικρά καλάθια.
Μην απογοητεύεσαι

Έρχομαι τώρα σε αυτά που αναφέρεις.
Στον Όλυμπο ΔΕΝ υπάρχει “αστροδρόμιο”. Έχω πάει “ποδαράτα” και το έχω διαπιστώσει.

ΔΕΝ υπάρχει το ελάχιστο στοιχείο που να μας οδηγεί στο συμπέρασμα πως οι θεοί του Ολύμπου ήταν εξωγήινοι. ΔΕΝ υπήρχαν καν οι θεοί του Ολύμπου.

Η Ατλαντίδα ΔΕΝ ανυψώθηκε στον ουρανό.
ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ στοιχείο που να μας οδηγεί στην επιβεβαίωση του μύθου της Ατλαντίδας.

Το φεγγάρι είναι πράγματι ένα “ψόφιο-νεκρό” ουράνιο σώμα (με την έννοια ότι δεν έχει ρευστό πυρήνα και σεισμική δραστηριότητα)
ΔΕΝ είναι διαστημόπλοιο.
Επηρεάζει την γη ΜΟΝΟ με την βαρυτική του έλξη .

Καλά έκανες αρχικά, και κακώς θα κάνεις όψιμα, να “ανακαλύψεις” τους εξωγήινους.
Οι Αμερικάνοι είναι ΠΟΛΥ ευφάνταστοι και στην πλειοψηφία τους ΑΚΡΩΣ συντηρητικοί
(Σαν λαός – όχι σαν επιστημονική κοινότητα-)..
Μην τους εμπιστεύεσαι.
Πριν 60-70 εβδομήντα χρόνια είχαν πειστεί από μια απλή ραδιοφωνική παραγωγή (με το Όρσον Γουέλς) ότι δεχόμαστε επίθεση Αριανών και είχαν οδηγηθεί σε μαζικό παροξυσμό.
Γέλαγε ΟΛΗ η Ευρώπη μαζί τους.

ΕΙΝΑΙ μπαρούφα ότι η επιστημονική κοινότητα είναι διχασμένη σχετικά με την άποψη ότι μας έχουν επισκεφτεί στο παρελθόν εξωγήινοι.
ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ στοιχείο που να συνηγορεί σε αυτή την άποψη.

Αυτά όλα είναι τα ΔΕΝ.

Τώρα αν υπάρχει ζωή αλλού, σε κάποιο άλλο πλανήτη στο σύμπαν, δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά.
Αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι, αναλογιζόμενος το πλήθος των άστρων που μπορεί να έχουν πλανήτες, και την συχνότητα που μπορούν αυτοί να βρίσκονται, θα έλεγα πως ίσως να υπάρχουν μερικές χιλιάδες πλανήτες που να φιλοξενούν κάποια μορφή ζωής στην επιφάνειά τους.
Αναλογιζόμενος πάλι πως στην γη χρειάστηκαν 4,5 δις χρόνια από τον σχηματισμό της, για να εξελιχτεί η ζωή σε νοήμονα ζώα, σαν τον άνθρωπο, θα έλεγα πως η πιθανότητες ύπαρξης ζωής ανάλογης με την δική μας στον γαλαξία μας περιορίζονται σε ΠΟΛΥ μεγάλο βαθμό

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως
Αυτά στα λέω εγώ.
Και εγώ είμαι κατ' όνομα ψεύτης.
Αν θες τα σκέφτεσαι, αν θες τα πετάς και κρατάς τις αλήθειες των κατ΄επάγγελμα-ψευτών

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 19:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαινεται ειχαν παθει ομαδικη παρακρουση ολοι οι λαοι
του πλανητη απο ακρη σε ακρη,που αναφερουν τους <<θεους>>
και τα ιπταμενα οχηματα τους!
Ρε χασισι που κυκλοφορουσε πριν 10.000 χρονια!!!
Τι συμπτωση ρε παιδι μου,οι παραδοσεις ολων των λαων να λενε
τα ιδια!Αλλα οπως μας διαβεβαιωνουν οι <<ειδικοι>> με τα σχετικα
<<χαρτια>>,αυτα ειναι μπαρουφες.Εξηγειται με το οτι ο ενας λαος αντεγραφε τον αλλον και ας μην ειχαν ακομη ανακαλυφθει,οι ηπειροι!
Πρεπει να το δεχθουμε αδιαμαρτυρητα.Τελος.Δεν υπαρχουν αλλοι.
Ειμαστε μονοι μας,τα καημενα και απροστατευτα.
Δεν υπηρχαν ιπταμενα οχηματα στην αρχαιοτητα,τελεια και παυλα!
Μα κυριε αρχαιολογε,υπαρχουν χαραγμενα τετοια οχηματα σε μνημεια!
-Σκασε ρε εσυ,τι ξερεις!Λατρευτικα σχεδια ειναι!
-Μαλιστα κυριε καθηγητα,οτι πειτε!
Αυτα και αλλα πολλα αν καποιος θελει να ψαξει και να ερευνησει
θα βρει σημαδια αν οχι εξωγηινης προελευσης,τουλαχιστον περιεργα
και ανεξηγητα.Παντελως ανεξηγητα.
Αυτη η πεδιαδα της Ναζκα στο Περου τι να ειναι αραγε?
-Λατρευτικοι διαδρομοι,παιδι μου!
-Μα κυριε αρχαιολογε,υπαρχουν διαδρομοι και σχηματα που ειναι
ορατα μονο απο καποιο υψος που προυποθετει ιπταμενο οχημα!
-Σκασε αγραμματε,εγω ειμαι ο ειδικος και λεω οτι ηταν περιεργη
λατρεια των αρχαιων.
-Μαλιστα κυριε καθηγητα,αλλα μας πρηξατε στην μακακια!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 19:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδη για να ξεκαθαρισουμε τι λεμε στην πραγματικοτητα
και τι κοροιδευουμε,εσυ Αιθεροβαμων θεωρεις τα ΑΤΙΑ φαντασια
ή πραγματικοτητα?
Προσεξε να απαντησεις στην ερωτηση με την καρδια σου και οχι
με την λογικη των αλλων.

Κατ'αρχην αν ήξερα ή είχα καταλήξει κάπου με σιγουριά,
δεν θα βρισκόμουν εδώ .
Όταν χρησιμοποιώ τον όρο ΑΤΙΑ το κάνω συνειδητά, μια και τεκμηριωμένα υπάρχουν αγνώστου ταυτότητας ιπτάμενα αντικείμενα
τώρα αν αυτά είναι γήινα ? (εκεί υπάρχει θέμα)

Αν επεκτείνω το ερώτημα σου και στη γενικότερη θεωρία περί εξωγήινων
εκεί είμαι "κάθετα" θετικός (στο ότι το σύμπαν κατοικείτε)
το αν έχουν έρθει σε επαφή με το ανθρώπινο είδος είναι (ακόμα) ζητούμενο ,
αν και είμαι οπαδός της "παρεμβατικής εξέλιξης"
δε μπορώ να την δεχτώ "αμάσητη" ...
Γηράσκω αεί διδασκόμενος ...

Κατι αλλο γιατρέ μου ?


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 19:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Lula

“Γιατί αν πάρουμε την ιστορία της κιβωτός του νώε, τότε τους αρέσουν πάρα πολύ τα ζώα 0.ο... και χμμ... να καθαρίζουνε κοσμάκι... “

Κάτσε ρε συ Λουλα.
Ένα ένα τα θέματα. Μην μπλέκουμε και την κιβωτό του Νώε.
Αυτή είναι άλλη ...... “πονεμένη” ιστοριούλα

Ας ξεκαθαρίσουμε πρώτα με τα UFO.
Πολλά μας τριγυρνάναι
Όσο πάνε και αυγαταίνουν τελευταία


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lula
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 19:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά και γιατί προσπαθεί το History channel να τρελάνει τους αμερικάνους; 0.ο οκ για χρήμα; και όχι μόνο αυτό, καθώς ακούνε πολλά τέρατα από πολλές μεριές, δεν έχουν κσι άδικο, να φέρονται έτσι... Αν και με μπέρδεψες αλλά καλός! Πραγματι κάποια πράγματα που λέει μέσα είναι σημαντίκά.. κάποια άλλα ίσως να είναι μπαρούφες... εντέλει θα μείνω στο ότι βλέπουν τα ματάκια μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 19:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιθεροβαμων
τιποτα αλλο.
Με καλυψες αξιοπρεπως.
Ειμαι απολυτα συμφωνος μαζι σου,στο οτι ολα
ειναι υπο ερευνα και τιποτα δεν ειναι απολυτα αρνητικο
ή απολυτα θετικο.Η αληθεια ειναι καπου στη μεση και υποκειται
σε καποιους περιορισμους που αφορουν την παρουσα γνωση μας
και την πιθανη εξελιξη της επιστημονικης μας αντιληψης.
Προς το παρον,ομως μπορουμε να κανουμε υποθεσεις,ειτε υπερ
ειτε κατα της εξωγηινης ζωης και της επισκεψιμοτητας στον πλανητη μας.
Παντα υπο το πρισμα των πιθανοτητων,οσο ακραιες και αν φαινονται
αυτες.Λαμβανουμε ως ενδειξεις,τα ανεξηγητα μυστηρια της Γης,που
εχουν γινει με ανθρωπινη παρεμβαση,μη εξηγησιμη ομως,με την
τεχνογνωσια της εκαστοτε εποχης.
Εγω δεν δεχομαι την ευκολη και πιθανολογουμενη εξηγηση των <<ειδικων>>
οταν αυτη μπαζει,οχι απο πολλα,αλλα και απο ενα και μονο σημειο.
Αν υπαρχει εστω και ενα περιθωριο λαθους ή αλλης εξηγησης για
καποιο αμφισβητουμενο θεμα της αρχαιοτητας,εγω θα ακολουθησω και
αλλους δρομους ερμηνειας.

Οσο για την παρεμβατικη εξελιξη ειμαι κι εγω οπαδος της.
Αλλα υπαρχει αυτο το κατι που δεν με αφηνει να την δεχθω με
απολυτη σιγουρια.Απο την αλλη η συμβατικη εξελιξη μπαζει και αυτη.
Αρα ειναι υπο διερευνηση ακομη,τουλαχιστον για μενα!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy