ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ρόλος των ιερατείων στην θρησκευτική απέχθεια και στην απογοήτευση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2013, 23:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς, αρχίζω να κατανοώ την σοβαρή επίδραση που ασκούν τα ιερατεία στο ενδιαφέρον κάποιου για μια θρησκεία.

Ιερατείο και θρησκεία συχνά ταυτίζονται, με αποτέλεσμα κάποιος που μισεί ένα ιερατείο το οποίο θεωρεί τυραννικό, να μισεί και την θρησκεία που τάχα πρεσβεύει.

Έτσι ο Χριστιανισμός μισείται όχι τόσο για τις διδασκαλίες και την φιλοσοφία του, όσο για την ανάμειξή των ιεραρχών του στην πολιτική. Οι διωγμοί θρησκευτικών μειονοτήτων και γενικά η θρησκευτική βία που στοχεύει στην ισχυροποίηση της εξουσίας τους, έχουν προκαλέσει απογοήτευση και μίσος.

Ως επακόλουθο οι άνθρωποι γίνονται άθεοι ή ακολουθούν άλλα θρησκευτικά ρεύματα, τα οποία τυχαίνει να παρουσιάζονται αγαθά, επειδή δεν βρίσκονται στην εξουσία και είναι διωκόμενα. Όμως δυστυχώς η ιστορία έχει αποδείξει πως όταν ο διωκόμενος αποκτήσει την δύναμη, γίνεται διώκτης. Τί μανία που έχει ο άνθρωπος με την επιβολή του εις βάρος άλλων...

Κάποιος θα πει πως προσπαθώ να δικαιολογήσω τις θρησκείες. Θα πει πως τα αρχικά ιερατεία που ίδρυσαν τις θρησκείες, το έκαναν για οικονομική εκμετάλλευση και εξουσία, οπότε υπερασπίζομαι κάτι που είναι πονηρό από την στιγμή εμφάνισής του. Δεν είναι όμως έτσι. Η αποκάλυψη ή η ιδέα που γεννιέται είναι αγνή, άλλο αν στην πορεία οι διάδοχοι μεθύσουν από τα πλούτη και την δύναμη και το κάνουν μαγαζί.

Πολλοί κατηγορούν τον Μωυσή πως έφερε πανικό και ταραχή στην Αίγυπτο. Όμως ήταν πράγματι η κατάσταση πριν ευνοϊκή για τον λαό; Ήταν όλα ωραία και καλά μέχρι που εμφανίστηκε ο ενοθεϊστής Ακενατών/Αμένοφις και ο μονοθεϊστής Μωϋσής; Η εξέγερση του Μωϋσή ίσως φαντάζει σε πολλούς εχθρούς του ως μια προσπάθεια να γίνει το ιερατείο του η μόνη εξουσία. Μήπως πριν κάθε ιερατείο δεν νοιαζόταν για την προσωπική του ισχύ έναντι στα άλλα;

Δυστυχώς όμως, επειδή πολλοί πιάνονται από τις κοινωνικές και πολιτικές σκοπιμότητες, αγνοούν την εσωτερική διδασκαλία της θρησκείας του Μωϋσή. Δεν μπορούν να δουν ποια είναι η πρωτοτυπία στην κοσμογονία του Μωϋσή. Οι αγνοί ιδεολόγοι και τα μεγάλα άτομα που δέχτηκαν αποκαλύψεις στην ζωή τους, πέρασαν δύσκολη ζωή και ποτέ δεν αναρριχήθηκαν στην εξουσία. Ο Μωϋσής οδήγησε λαούς μέσα από την έρημο και τις κακουχίες, χωρίς να καταφέρει να πετύχει αυτό για το οποίο τον κατηγορούν.

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2013, 23:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φτάνει ρε Χρίστο. Νισάφι.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2013, 23:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θεωρώ πάρα πολύ σημαντικό το θέμα, γιατί ο κυριότερος λόγος που πολλά μέλη μισούν τον Χριστιανισμό είναι τα ιερατεία του, από την στιγμή που εδραιώθηκε πολιτικά.

Έτσι κάθε προσπάθεια να μεταδώσω τις χριστιανικές μου απόψεις, συνοδεύονται από μια καχυποψία. Υποστηρίζω άραγε το πατριαρχείο; Είναι τόσο στενά συνδεδεμένη η θρησκεία με το ιερατείο, έτσι που δεν είναι δυνατόν να αποφευχθούν οι παρεξηγήσεις. Απ' ότι έχω καταλάβει, είναι πάρα πολύ δύσκολο έως αδύνατο, να μην δει κάποιος μια σκοπιμότητα στα μηνύματά μου. Παντού βλέπουν ρασοφόρους στα μαύρα.

Και όμως, αν είχα την εξουσία στα χέρια μου, θα έκανα πράγματα που δεν φαντάζεστε, γι' αυτό μην είστε τόσο σίγουροι για την ιδέα που έχετε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2013, 23:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Δυστυχώς όμως, επειδή πολλοί πιάνονται από τις κοινωνικές και πολιτικές σκοπιμότητες, αγνοούν την εσωτερική διδασκαλία της θρησκείας του Μωϋσή. Δεν μπορούν να δουν ποια είναι η πρωτοτυπία στην κοσμογονία του Μωϋσή.

Επειδή κι εγώ φίλε Χρίστο συγκαταλέγομαι ανάμεσα σ' αυτούς που δεν μπορούν να καταλάβουν την εσωτερική διδασκαλία της θρησκείας του Μωϋσή και την πρωτοτυπία στην κοσμογονία του, περιμένω να μου τις αναλύσης εσύ, αφού βέβαια προηγουμένως διαβάσεις την Π.Δ. από έξοδο μέχρι Ιησού του Ναυή.

*

Edited by - Sesostris on 20/07/2013 23:17:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2013, 23:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Δυστυχώς όμως, επειδή πολλοί πιάνονται από τις κοινωνικές και πολιτικές σκοπιμότητες, αγνοούν την εσωτερική διδασκαλία της θρησκείας του Μωϋσή. Δεν μπορούν να δουν ποια είναι η πρωτοτυπία στην κοσμογονία του Μωϋσή.

Επειδή κι εγώ φίλε Χρίστο συγκαταλέγομαι ανάμεσα σ' αυτούς που δεν μπορούν να καταλάβουν την εσωτερική διδασκαλία της θρησκείας του Μωϋσή και την πρωτοτυπία στην κοσμογονία του, περιμένω να μου τις αναλύσης εσύ, αφού βέβαια προηγουμένως διαβάσεις την Π.Δ. από έξοδο μέχρι Ιησού του Ναυή.

*

Edited by - Sesostris on 20/07/2013 23:17:21


Η πρωτοτυπία είναι ο Άκτιστος Θεός που διαφοροποιείται από την Κτίση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2013, 11:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Η πρωτοτυπία είναι ο Άκτιστος Θεός που διαφοροποιείται από την Κτίση.

Ο.Κ. φίλε Χρίστο για να το λες εσύ... Περιμένω ανάλυση και παραδείγματα μέσα από την Π.Δ. Και όπως έγραψα, από Έξοδο μέχρι Ιησού του Ναυή.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2013, 14:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Η πρωτοτυπία είναι ο Άκτιστος Θεός που διαφοροποιείται από την Κτίση.

Ο.Κ. φίλε Χρίστο για να το λες εσύ... Περιμένω ανάλυση και παραδείγματα μέσα από την Π.Δ. Και όπως έγραψα, από Έξοδο μέχρι Ιησού του Ναυή.

*


Βεβαίως.

[ 2 ] Μην κάνεις για τον εαυτό σου είδωλο μήτε ομοίωμα κάποιου από όσα είναι στον ουρανό επάνω ή όσα είναι στη γη κάτω ή όσα είναι στα νερά κάτω από τη γη. Μην τα προσκυνήσεις μήτε να τα λατρεύσεις, επειδή εγώ ο Κύριος ο Θεός σου είμαι Θεός ζηλότυπος, που ανταποδίδω τις αμαρτίες των πατέρων επάνω στα παιδιά μέχρι τρίτης και τέταρτης γενιάς εκείνων που με μισούν. Και κάνω έλεος σε χιλιάδες γενεές εκείνων που με αγαπούν και τηρούν τα προστάγματά μου.

[ 4 ] Να θυμάσαι την ημέρα του Σαββάτου, για να την αγιάζεις. Έξι ημέρες να εργάζεσαι και να κάνεις όλα τα έργα σου, η ημέρα όμως η έβδομη είναι Σάββατο του Κυρίου του Θεού σου. Μην κάνεις σε αυτήν κανένα έργο ούτε εσύ ούτε ο γιος σου ούτε η θυγατέρα σου ούτε ο δούλος σου ούτε η δούλη σου ούτε το κτήνος σου ούτε ο ξένος σου, που βρίσκεται μέσα στις πύλες σου, επειδή σε έξι μέρες δημιούργησε ο Κύριος τον ουρανό και τη γη και τη θάλασσα και όλα όσα βρίσκονται σ’ αυτά. Και κατά την έβδομη ημέρα αναπαύθηκε. Γι’ αυτό ο Κύριος ευλόγησε την ημέρα του Σαββάτου και την αγίασε.


Όπως ξέρεις, ο Θεός του Ακενατών(Αμενόφις) ήταν ο Ατόν Ρα - ο Ήλιος του μεσημεριού. Ο πρωϊνός λέγεται Κεπερά, ο απογευματικός Ατούμ Ρα.

Αντίθετα ο Θεός της Βίβλου δεν είναι ο Ήλιος, αλλά δημιουργεί τον Ήλιο. Μπορεί ο Ήλιος να χρησιμοποιείται ως σύμβολο του Θεού κάποιες φορές, όμως δεν είναι αυτή καθ' εαυτή η ουσία του Θεού. Έτσι ο Θεός του Μωϋσή δεν υπάρχει μέσα στην φύση, δεν είναι ύλη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2013, 02:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερούδια...

Χρήστο, καλό το θέμα που άνοιξες.

Αν διαβάσεις την Ιστορία θα δεις οτι ο Χριστιανισμός σαν Θρησκεία κόπηκε και ράφτηκε από την Σύνοδο των 400 γύρευε, με πρεσβευτή τον γνωστό και μη εξαιρεταίο Κωνσταντίνο, σύμφωνα με το συμφέρον της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας αλλά και το προσωπικό συμφέρον του ίδιου.

Τι θέλω να πω με αυτό, ο Χριστιανισμός και η Ιστορία του Ιησού του Ναζωραίου ήταν μια τύπου Ομηρικού τραγωδία που οι εμπνευστές της ήταν οι Στωϊκοί της Βυθηνίας, οι Στωϊκοί σαν φιλοσοφικό ρεύμα ήταν μονοθεϊστές και συχνά υπενθύμιζαν στον κόσμο της εποχής τα γραπτά του Ησσίοδου όπου αναφερόταν ξεκάθαρα οτι οι 12 Θεοί ΔΕΝ ήταν αυτοί που δημιούργησαν το Σύμπαν.
Επιπλέον φίλε μου εκείνη την εποχή η Ρώμη στην Ιουδαία σταύρωνε περίπου 500 Μεσσίες την Ημέρα, χωρίς υπερβολή 500 άνθρωποι κάθε μέρα έβρισκαν τον ποιό βασανιστικό θάνατο και 500 μανάδες την ημέρα έβλεπαν τα παιδιά τους να ξεψυχάνε αργά.....

Το αρχικό δίδαγμα του Χριστιανισμού ήταν καθαρά εναντίον της Ρώμης, περιείχε στην διδασκαλία του πολύ επαναστατικό και αντιεξουσιατικό περιεχόμενο, γι' αυτό τον λόγο έγινε και αυτή η περίφιμη σύνοδος στην Κων/πολή, για να διαμορφώσουν τα κείμενα του Χριστιανισμού κατά το δοκούν.

Επίσης ο Κων/νος όπως και σχεδόν όλοι οι παρανοϊκοί αυτοκράτορες της Ρώμης, ήθελε να τον λατρεύουν ως Θεό, άλλωστε είχε γίνει ήδη μόδα της εποχής, ο Καίσαρας να λατρεύεται και ως Θεός.
Ο Κων/νος όμως "είδε" μια ευκαιρία να ξεπεράσει τους προκατόχους του, να ιδρύσει νέα πόλη (με το όνομά του φυσικά) και νέα θρησκεία η οποία θα του πρόσφερε το όνομα "Μέγας" και την ιδιότητα του "Άγίου", εκτοπίζοντας έτσι τους παλαιότερους Καίσαρες από το "Πάνθεον".

Αλήθεια Χρήστο, εσύ ξέρεις κανέναν Καίσαρα που να λέγεται "Μέγας" και να είναι άγιος?
Μήπως τελικά οι μετοχές που αγόρασε ο Κων/νος πετύχανε αυτό που ο ίδιος ήθελε?

Όπως και να 'χει φίλε μου το δίδαγμα του "Ιησού" ως απόλυτα εχθρικό προς κάθε τυρανική εξουσία έχει πετσοκοπεί και αυτό που εσύ διδάσκεσαι σήμερα είναι το μανιφέστο του Κωστάκη.....
Αν σου αρέσει ακολούθα το, αν δεν σου αρέσει μην το ακολουθάς, ότι σου κάνει κέφι φίλε μου.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2013, 07:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημερούδια...

Τι θέλω να πω με αυτό, ο Χριστιανισμός και η Ιστορία του Ιησού του Ναζωραίου ήταν μια τύπου Ομηρικού τραγωδία που οι εμπνευστές της ήταν οι Στωϊκοί της Βυθηνίας, οι Στωϊκοί σαν φιλοσοφικό ρεύμα ήταν μονοθεϊστές και συχνά υπενθύμιζαν στον κόσμο της εποχής τα γραπτά του Ησσίοδου όπου αναφερόταν ξεκάθαρα οτι οι 12 Θεοί ΔΕΝ ήταν αυτοί που δημιούργησαν το Σύμπαν.
Επιπλέον φίλε μου εκείνη την εποχή η Ρώμη στην Ιουδαία σταύρωνε περίπου 500 Μεσσίες την Ημέρα, χωρίς υπερβολή 500 άνθρωποι κάθε μέρα έβρισκαν τον ποιό βασανιστικό θάνατο και 500 μανάδες την ημέρα έβλεπαν τα παιδιά τους να ξεψυχάνε αργά.....

Το αρχικό δίδαγμα του Χριστιανισμού ήταν καθαρά εναντίον της Ρώμης, περιείχε στην διδασκαλία του πολύ επαναστατικό και αντιεξουσιατικό περιεχόμενο, γι' αυτό τον λόγο έγινε και αυτή η περίφιμη σύνοδος στην Κων/πολή, για να διαμορφώσουν τα κείμενα του Χριστιανισμού κατά το δοκούν.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!



Ομηρική Τραγωδιά, Στωϊκοί, Ησίοδος, 500 Μεσσίες. Περισσότερα πάνω σε αυτό

Το αρχικό δίδαγμα ήταν κατά της Ρώμης; Αν ο Χριστός ήταν "Μακκαβαίος" τότε γιατί οι Εβραίοι δεν τον αγάπησαν;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Abbaeion
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2013, 11:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Κων/νος όμως "είδε" μια ευκαιρία να ξεπεράσει τους προκατόχους του, να ιδρύσει νέα πόλη (με το όνομά του φυσικά) και νέα θρησκεία η οποία θα του πρόσφερε το όνομα "Μέγας" και την ιδιότητα του "Άγίου", εκτοπίζοντας έτσι τους παλαιότερους Καίσαρες από το "Πάνθεον".

Ισχύει και αυτό αλλά σίγουρα είχε δημιουργηθεί ένα ισχυρό υπόβαθρο στους Ιουδαϊκούς κύκλους τους τέσσερις περασμένους αιώνες για να κάνει τελικά ο Κωνσταντίνος την μεγάλη έφοδο. Το υπόβαθρο αυτό είχε πάρει στοιχεία απο τους Εσσαίους, τον Ζωροαστρισμό αλλά και απο αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2013, 14:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Χρίστο, κατ αρχήν συμφωνώ με τους προλαλήσαντες Lock_Smith και Abbaeion. Όσο και αν σε στενοχωρεί αυτό φίλε μου κατά ένα μέγαλο ποσοστό έτσι έχουν τα πράγματα. Γι αυτό άλλωστε υπάρχει όλο αυτό το μπάχαλο με τις αντιφάσεις των ευαγγελίων, που εσείς οι χριστιανοί κάνετε πως δεν τις βλέπετε.
quote:
Χρίστος Έλ
[ 2 ] Μην κάνεις για τον εαυτό σου είδωλο μήτε ομοίωμα κάποιου από όσα είναι στον ουρανό επάνω ή όσα είναι στη γη κάτω ή όσα είναι στα νερά κάτω από τη γη. Μην τα προσκυνήσεις μήτε να τα λατρεύσεις, επειδή εγώ ο Κύριος ο Θεός σου είμαι Θεός ζηλότυπος, που ανταποδίδω τις αμαρτίες των πατέρων επάνω στα παιδιά μέχρι τρίτης και τέταρτης γενιάς εκείνων που με μισούν. Και κάνω έλεος σε χιλιάδες γενεές εκείνων που με αγαπούν και τηρούν τα προστάγματά μου.

Ύστερα κόπτεσαι και επιμένεις ότι ο ιουδαϊσμός και κατ' επέκταση οι αιρέσεις του , χριστιανισμός και ισλάμ δεν είναι εξ αποκαλύψεως θρησκείες. Εδώ φανερώνεται (αποκαλύπτεται) ο ίδιος ο Θεός στον Μωυσή και του υπαγορεύει τις εντολές του, πράγμα που δεν ισχύει στις εθνικές θρησκείες.

Και τώρα στην επίμαχη εντολή που έγραψες φίλε Χρίστο. Εκτός από τους Εβραίους, τους μουσουλμάνους, όλα τα παρακλάδια του προτεσταντισμού, και τους μάρτυρες του Ιεχωβά, όλοι οι άλλοι και πολύ περισσότερο οι καθολικοί, γράψατε την εντολή αυτή για να χρησιμοποιήσω την επιτρεπόμενη κόσμια έκφραση, στα παλιότερα των υποδημάτων σας, γιατί κατασκευάσατε εικόνες και αγάλματα που τα προσκυνάτε μαζί με οστά και μουμιοποιημένα πτώματα. Που είναι λοιπόν η καινοτομία;

Όσο για την ημέρα του Σαββάτου, όλοι οι λαοί είχαν κάποια ημέρα ξεκούρασης την οποία όμως ούτε ιερή την είχαν, ούτε τους την είχαν επιβάλλει οι θεοί τους με την απαίτηση να την αφιερώνουν στην λατρεία τους.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2013, 15:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Χρίστο, κατ αρχήν συμφωνώ με τους προλαλήσαντες Lock_Smith και Abbaeion. Όσο και αν σε στενοχωρεί αυτό φίλε μου κατά ένα μέγαλο ποσοστό έτσι έχουν τα πράγματα. Γι αυτό άλλωστε υπάρχει όλο αυτό το μπάχαλο με τις αντιφάσεις των ευαγγελίων, που εσείς οι χριστιανοί κάνετε πως δεν τις βλέπετε.
quote:
Χρίστος Έλ
[ 2 ] Μην κάνεις για τον εαυτό σου είδωλο μήτε ομοίωμα κάποιου από όσα είναι στον ουρανό επάνω ή όσα είναι στη γη κάτω ή όσα είναι στα νερά κάτω από τη γη. Μην τα προσκυνήσεις μήτε να τα λατρεύσεις, επειδή εγώ ο Κύριος ο Θεός σου είμαι Θεός ζηλότυπος, που ανταποδίδω τις αμαρτίες των πατέρων επάνω στα παιδιά μέχρι τρίτης και τέταρτης γενιάς εκείνων που με μισούν. Και κάνω έλεος σε χιλιάδες γενεές εκείνων που με αγαπούν και τηρούν τα προστάγματά μου.

Ύστερα κόπτεσαι και επιμένεις ότι ο ιουδαϊσμός και κατ' επέκταση οι αιρέσεις του , χριστιανισμός και ισλάμ δεν είναι εξ αποκαλύψεως θρησκείες. Εδώ φανερώνεται (αποκαλύπτεται) ο ίδιος ο Θεός στον Μωυσή και του υπαγορεύει τις εντολές του, πράγμα που δεν ισχύει στις εθνικές θρησκείες.

Και τώρα στην επίμαχη εντολή που έγραψες φίλε Χρίστο. Εκτός από τους Εβραίους, τους μουσουλμάνους, όλα τα παρακλάδια του προτεσταντισμού, και τους μάρτυρες του Ιεχωβά, όλοι οι άλλοι και πολύ περισσότερο οι καθολικοί, γράψατε την εντολή αυτή για να χρησιμοποιήσω την επιτρεπόμενη κόσμια έκφραση, στα παλιότερα των υποδημάτων σας, γιατί κατασκευάσατε εικόνες και αγάλματα που τα προσκυνάτε μαζί με οστά και μουμιοποιημένα πτώματα. Που είναι λοιπόν η καινοτομία;

Όσο για την ημέρα του Σαββάτου, όλοι οι λαοί είχαν κάποια ημέρα ξεκούρασης την οποία όμως ούτε ιερή την είχαν, ούτε τους την είχαν επιβάλλει οι θεοί τους με την απαίτηση να την αφιερώνουν στην λατρεία τους.

*


Μάλλον με μπέρδεψες με άλλον. Είπα εγώ πως ο Ιουδαϊσμός ή ο Χριστιανισμός δεν είναι θρησκεία εξ' αποκαλύψεως;

Καθόλου κακό δεν είναι να υπάρχουν θρησκείες εξ' αποκαλύψεως κατ' εμέ. Όταν έφερα παραδείγματα από την αρχαία Ελλάδα δεν το έκανα για να κοροϊδεύσω τις άλλες θρησκείες. Μάλιστα πιστεύω πως τους χρησμούς της Πυθίας και κάθε αποκάλυψη πρέπει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να την σεβόμαστε.

Για το άλλο έχεις δίκιο. Οι πρώτες εκκλησιές των Χριστιανών δεν είχαν ένα σωρό μπιχλιμπίδια και δεκάδες ξύλινα, αργυρά, επίχρυσα είδωλα. Ούτε υπάρχει κάποια εντολή που Χριστού να προσκυνούμε κόκκαλα ή να πηγαίνουμε σε μουμιοποιημένους αγίους δώρα. Προφανώς, όλα αυτά είναι δάνεια από λαϊκές παγανιστικές δοξασίες. Εντάξει, δεν θέλω να κατηγορήσω τώρα τους άλλους χριστιανούς, αλλά συμφωνώ πως δεν μου αρέσει αυτή η εικόνα που βλέπω.

Ακούω διάφορες φιλοσοφίες, π.χ πως ο Χριστός έγινε άνθρωπος οπότε μπορούμε να τον απεικονίσουμε ή πως η λατρεία δεν αποδίδεται στο υλικό αλλά στο πρόσωπο, ενώ τους αγίους τους τιμούμε και δεν τους προσκυνούμε... Δυστυχώς όμως ο απλός κόσμος δεν νομίζω να το φιλοσοφεί τόσο. Γνωρίζουμε όλοι πως οι γιαγιάδες κάνουν τάματα, ενώ αν σπάσει κάποια εικόνα το θεωρούν γρουσουζιά. Επίσης θαυματουργές εικόνες θεωρούνται ανώτερες από άλλες ακόμη και αν απεικονίζουν το ίδιο πρόσωπο.

Σχετικα με την καινοτομία μιλούσα για τον Άκτιστο Θεό. Σε άλλες θρησκείες οι διάφοροι θεοί είναι γεννημένοι και κατά την πανθεϊστική άποψη είναι μέσα στην φύση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2013, 21:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Σχετικα με την καινοτομία μιλούσα για τον Άκτιστο Θεό. Σε άλλες θρησκείες οι διάφοροι θεοί είναι γεννημένοι και κατά την πανθεϊστική άποψη είναι μέσα στην φύση.

Ούτε εδώ υπάρχει καινοτομία φίλε Χρίστο. Ήδη ο Ερμής ο Τρισμέγιστος χιλιάδες χρόνια πρίν μιλάει γι αυτό και ο Θαλής ο Μιλήσιος γράφει:

Το παλαιότερο από τα όντα είναι ο Θεός διότι είναι αγέννητος.

Άρα φίλε μου ισχύει πάντοτε αυτό που έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, ουδέν καινόν υπό τον ήλιον. Πάνατ οι νεότεροι έπαιρναν στοιχεία και αντέγραφαν τους παλαιότερους.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2013, 03:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

quote:
Το αρχικό δίδαγμα ήταν κατά της Ρώμης; Αν ο Χριστός ήταν "Μακκαβαίος" τότε γιατί οι Εβραίοι δεν τον αγάπησαν;

Φίλε Χρήστο οι εβραίοι δεν τον αγάπησαν για 2 βασικούς λόγους.
1ον Δεν τον είδαν και δεν τον άκουσαν ποτέ γιατί δεν ήτω Ιστορικό πρόσωπο αλλά φιλολογικό κατασκεύασμα.

2ον Ο Ιησούς ήταν βαθυά αντιεξουσιαστής, αναγνώριζε σαν μοναδικό Βασιλέα τον πατέρα του και καλώς έκανε, όμως οι Φαρισαίοι ως τοπική εξουσία είχαν άλλα σχέδια.

Έχεις ασχοληθεί καθόλου με Ιουδαϊκή Ιστορία?

quote:
σίγουρα είχε δημιουργηθεί ένα ισχυρό υπόβαθρο στους Ιουδαϊκούς κύκλους τους τέσσερις περασμένους αιώνες για να κάνει τελικά ο Κωνσταντίνος την μεγάλη έφοδο. Το υπόβαθρο αυτό είχε πάρει στοιχεία απο τους Εσσαίους, τον Ζωροαστρισμό αλλά και απο αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους.

Φίλε μου καλως όρισες.

Έχε υπ' όψιν σου οτι υπάρχουν αρκετοί Ιστορικοί μάρτυρες της εποχής εκείνης, ένας απο τους ποιό γνωστούς ήταν ο Πλήνιος ο νεώτερος.
Ο Πλήνιος όπως και οι άλλοι Ιστορικοί της εποχής δεν αναφέρουν πουθενά την ύπαρξη Χριστιανών στην Ιουδαία, βασικά ο Πλήνιος τους αναφέρει φευγαλέα να δρουν στη Μ. Ασία και ιδιαίτερα στην περιοχή της Βυθηνίας, (είναι άραγε τυχαίο οτι 3 Αιώνες μετά η Αγία Ελένη, μητέρα του Κων/νου, ήταν απο τη Βυθηνία), (μήπως ήταν τυχαίο οτι το φιλοσοφικό ρεύμα των Στωϊκών είχε έδρα του τη Βυθηνία)?

Ναι φίλε μου, ο πρωτογεννής Χριστιανισμός είναι "Ελληνικής κατασκευής", όμως αργότερα παίχτηκαν πολά παιχνίδια και τροποποιήσεις.....

Αυτό που δεν είδαν τελικά οι θεοσοφικές σχολές που ασχολήθηκαν με το λεγόμενο "Χριστολογικό πρόβλημα" είναι οτι ο Χριστός δεν προήλθε απο την Ιουδαία αλλά απο τη Βυθηνία, επίσης ο μεθύστερος Χριστιανισμός δεν απέκτησε υπόσταση από τη Βηθλεέμ (ανύπαρκτη πόλη) αλλά απο τη Ρώμη.
Γιατί δεν τα είδαν αυτά όλα?
Διότι φίλε μου έψαχναν να βρούνε "ψάρι" στο "Έβερεστ".

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2013, 07:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lock Smith για μένα δεν υπάρχει ουδεμία αμφιβολία για το πρόσωπο του Ιησού Χριστού. Πέρα από τις μαρτυρίες διάφορων συγγραφέων και των Εβραίων στο Ταλμούδ, αν δεν υπήρξε δεν υπήρξαν ούτε οι Χριστιανοί, πράγμα παράλογο. Γνωρίζεις πως ένα κίνημα δεν προκύπτει ποτέ χωρίς ηγέτη, ούτε πας να κινδυνεύσεις την ζωή σου για ένα φιλολογικό κατασκεύασμα. Όμως το θέμα δεν είναι αυτό.

Όταν ρώτησαν γιατί δεν τον αγάπησαν, αναφέρομαι στους Ιουδαίους που έχουν ακούσει για τον Ιησού ανεξάρτητα αν τον γνώρισαν ή όχι. Δεν τον αγάπησαν γιατί η διδασκαλία Του δεν είχε σχέση με πόλεμο κατά της Ρώμης. Ενώ κάποιοι άλλοι μεσσίες αν και αποτύχανε, είναι αγαπητοί στους Εβραίους γιατί πολέμησαν την Ρώμη. Πόσο αντιεξουσιαστής είσαι όταν λες "Τα του Καίσαρος στον Καίσαρα"; Μάλιστα έλεγε η βασιλεία μου δεν είναι εκ του κόσμου τούτου. Αρνήθηκε τα βασίλεια του Σατανά και δεν ήθελε να πάρει κανένα μέρος στην χλιδή αυτού του κόσμου. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν θα καταστρέψει αυτό το σύστημα. Θα βασιλέψει ως πρίγκηπας του Θεού.

Όπως και να έχει, ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΧΕΤΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ:

Τα βρώμικα ιερατεία δεν τα συμφέρει ούτε
1)εκείνα τα εδάφια όπου ο Χριστός αρνείται την κοσμική εξουσία. ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ΔΕΝ ΤΑ ΑΦΑΙΡΕΣΑΝ;
2)εκείνα τα εδάφια όπου ο Χριστός θα επιστρέψει για να διαλύσει όλες τις κοσμικές εξουσίες(Χιλιασμός), άρα και αυτούς τους προδότες ρασοφόρους. ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ΔΕΝ ΤΑ ΑΦΑΙΡΕΣΑΝ;

Το είπα και στο άλλο θέμα. Η Βίβλος όπως και κάθε βιβλίο που έχουμε είναι αυτό καθ' εαυτό. Δεν έχουν υπάρξει αλλαγές. Όλα παίζονται στην ερμηνεία. Δεν χρειάζεται να σβήσεις και να προσθέσεις. Δεν μπορείς άλλωστε μια και τα κείμενα είναι ήδη γνωστά και δεν μπορείς εσύ να παραλλάξεις όλα τα αντίγραφα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2013, 12:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lock Smith ελπίζω να σου έχω αποδείξει, όπως είπα και στον Σέσοστρι στις Βιβλικές Αμφισβητήσεις, πως δεν μπορεί κάποιος να αλλοιώσει γνωστά κείμενα που έχουν χιλιοαντιγραφτεί, εκείνο που μπορεί να κάνει είναι να τα παρερμηνεύσει.

Δεν μπορούσαν οι ιερείς να αφαιρέσουν το δόγμα του Χιλιασμού, μπορούσαν όμως να το παρερμηνεύσουν. Επίσης όπως γνωρίζεις είχαν απαγορεύσει το εγχείρημα μετάφρασης της Βίβλου με τιμωρία θάνατο στην πυρά.

Είναι για τα κλάματα τα βρώμικα ιερατεία και καλά να πάθουν γι' αυτά που έρχονται πάνω τους. Δεν θα λυπηθώ καθόλου γι' αυτά που θα τους κάνουν οι άλλοτε γαμπροί τους. Τώρα που είδαν τα σκούρα, άρχισαν να φωνάζουν -Όχι στην Νέα Τάξη. Αλλά όταν κάνεις συνθήκη με τον Διάολο πρέπει να πληρώσεις το τίμημα.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να διαχωρήσετε τον Χριστό απ' αυτούς. Η απέχθειά σας οφείλεται στα έργα των ιερατείων και όχι στον Ιησού. Ο Ιησούς ποτέ δεν έστειλε ανθρώπους να σφάξουν αλλά να διδάξουν.

Σχετικά με τον Αρμαγεδώννα, αυτό είναι άλλο πράγμα και έχει να κάνει με το τέλος αυτού του βρώμικου συστήματος. Ο Αρμαγεδώννας είναι έναντι όλων εκείνων που εναντιώνονται με πείσμα στην βασιλεία του Χριστού(συμπεριλαμβανομένων και των παπάδων) και θέλουν να αποτελειώσουν την Γη. Δεν είναι καθόλου νοσηρά αυτά τα βιβλία. Νοσηρός είναι ο κόσμος που ζούμε και μην νομίζεις πως άνθρωπος θα φέρει την λύση σε αυτήν την ζούγκλα όπου ο θάνατος του ενός είναι η ζωή του άλλου.

Πρέπει να ψοφήσουν πολλοί για να αλλάξει ο κόσμος. Αν δεν ξεπληθεί η βρωμιά όπως στον Κατακλυσμό, τότε δεν θα αναδυθεί ένας καινούργιος αγνός κόσμος από το μηδέν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2013, 12:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μην πει κανείς τώρα πως το "ψοφήσουν" είναι νοσηρό και απάνθρωπο.

Δεν μπορούμε άλλο να ακούμε αντιρατσιστικές θεωρίες εκ του ασφαλούς. Έχω γνωρίσει την Αδικία και ξέρω πως η Δύναμη και όχι η Δικαιοσύνη κατοικεί στην Γη. Δεν περιμένουμε τους καλοπερασάκηδες που είναι έξω από τον χορό να συμφωνήσουν.

Ούτε ο Θεός δεν πρόκειται να τους κάνει όλους με την βία καλούς, ούτε να περιμένει αιώνια πότε θα "εξελιχθούν" σε αγνά όντα.

Δυστυχώς πρέπει να χυθεί αίμα, δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Την παιδεία και την μόρφωση δεν την δέχονται όλοι, δεν ΜΠΟΡΟΥΝ να την δεχτούν.
Οι απαίδευτοι και μοχθηροί πρέπει να εξαφανιστούν, είναι ξύλα απελέκητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2013, 16:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και άλλος άγγελος εξήλθεν εκ του ναού του εν τω ουρανώ, έχων και αυτός δρέπανον κοπτερόν.
Και άλλος άγγελος εξήλθεν εκ του θυσιαστηρίου, έχων εξουσίαν επί του πυρός, και εφώναξε μετά κραυγής μεγάλης προς τον έχοντα το δρέπανον το κοπτερόν, λέγων· Πέμψον το δρέπανόν σου το κοπτερόν και τρύγησον τους βότρυας της αμπέλου της γης, διότι ωρίμασαν τα σταφύλια αυτής.
Και έβαλεν ο άγγελος το δρέπανον αυτού εις την γην και ετρύγησε την άμπελον της γης και έρριψε τα τρυγηθέντα εις τον μεγάλον ληνόν του θυμού του Θεού.
Και επατήθη ο ληνός έξω της πόλεως, και εξήλθεν αίμα εκ του ληνού έως των χαλινών των ίππων εις διάστημα χιλίων εξακοσίων σταδίων.


και ήτο ενδεδυμένος ιμάτιον βεβαμμένον με αίμα, και καλείται το όνομα αυτού· ο Λόγος του Θεού.
Και τα στρατεύματα τα εν τω ουρανώ ηκολούθουν αυτόν εφ' ίππων λευκών, ενδεδυμένοι βύσσινον λευκόν και καθαρόν.
Και εκ του στόματος αυτού εξέρχεται ρομφαία κοπτερά, διά να κτυπά με αυτήν τα έθνη· και αυτός θέλει ποιμάνει αυτούς εν ράβδω σιδηρά· και αυτός πατεί τον ληνόν του οίνου του θυμού και της οργής του Θεού του παντοκράτορος·
και επί το ιμάτιον και επί τον μηρόν αυτού έχει γεγραμμένον το όνομα, Βασιλεύς βασιλέων και Κύριος κυρίων.
Και είδον ένα άγγελον ιστάμενον εν τω ηλίω, και έκραξε μετά φωνής μεγάλης, λέγων προς πάντα τα όρνεα τα πετώμενα εις το μεσουράνημα· Έλθετε και συνάγεσθε εις το δείπνον του μεγάλου Θεού,
διά να φάγητε σάρκας βασιλέων και σάρκας χιλιάρχων και σάρκας ισχυρών και σάρκας ίππων και των καθημένων επ' αυτών και σάρκας πάντων ελευθέρων και δούλων και μικρών και μεγάλων.
Και είδον το θηρίον και τους βασιλείς της γης και τα στρατεύματα αυτών συνηγμένα, διά να κάμωσι πόλεμον με τον καθήμενον επί του ίππου και με το στράτευμα αυτού.
Και επιάσθη το θηρίον και μετά τούτου ο ψευδοπροφήτης, όστις έκαμε τα σημεία ενώπιον αυτού, με τα οποία επλάνησε τους λαβόντας το χάραγμα του θηρίου και τους προσκυνούντας την εικόνα αυτού· ζώντες ερρίφθησαν οι δύο εις την λίμνην του πυρός, την καιομένην με το θείον.
Και οι λοιποί εφονεύθησαν με την ρομφαίαν του καθημένου επί του ίππου, την εξερχομένην εκ του στόματος αυτού· και πάντα τα όρνεα εχορτάσθησαν εκ των σαρκών αυτών.

Όπως χύνουν αίμα σφάζοντας αθώους και δεν τους νοιάζει, έτσι και το δικό τους αίμα θα χυθεί και πάντα τα όρνεα θα χορτάσουν από τις σάρκες τους. Ανάμεσα στα κατασπαραγμένα πτώματα θα είναι πολλοί βασανιστές παπάδες και ιεράρχες, ορθόδοξοι και καθολικοί.

Μήπως να θυμήσω την Αμμούτ, γνωστή και ως Φαγού που κατασπαράζει τις καρδιές των αμαρτωλών και τους λοιπούς τιμωρούς που αποκεφαλίζουν και εκμηδενίζουν τις σάρκες τους;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2013, 17:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να τί θα πάθει η παπαδίστικη και η παπική πόρνη.

Και τα δέκα κέρατα, τα οποία είδες επί το θηρίον, ούτοι θέλουσι μισήσει την πόρνην και θέλουσι κάμει αυτήν ηρημωμένην και γυμνήν, και τας σάρκας αυτής θέλουσι φάγει, και αυτήν θέλουσι κατακαύσει εν πυρί.

Την κακομοίρα! Γιατί τέτοιο μίσος;

Και είδον την γυναίκα μεθύουσαν εκ του αίματος των αγίων και εκ του αίματος των μαρτύρων του Ιησού. Και ιδών αυτήν, εθαύμασα θαυμασμόν μέγαν.


Όποιος νομίζει πως η πόρνη του κεφαλαίου 17 δεν είναι τα βρώμικα ιερατεία της εξουσίας αλλά η αρχαία Ρώμη ή η αρχαία Ιερουσαλήμ, ας έρθει να το συζητήσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2013, 17:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ορθόδοξο ψευτοχριστιανικό ιερατείο ισχυρίζεται πως η πόρνη είναι η παγανιστική Ρώμη, αλλά δεν γίνεται να ξεφύγει την κρίση με αυτές τις απάτες.

Όποιος χριστιανός θέλει μπορεί να του αποδείξω ποια είναι η πόρνη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2013, 17:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Και μην πει κανείς τώρα πως το "ψοφήσουν" είναι νοσηρό και απάνθρωπο.

.....................................................

Δυστυχώς πρέπει να χυθεί αίμα, δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Την παιδεία και την μόρφωση δεν την δέχονται όλοι, δεν ΜΠΟΡΟΥΝ να την δεχτούν.
Οι απαίδευτοι και μοχθηροί πρέπει να εξαφανιστούν, είναι ξύλα απελέκητα.


Τελικά Χρίστο, συμφωνείς απολύτως με τον Νικόμαχο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2013, 22:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τελικά Χρίστο, συμφωνείς απολύτως με τον Νικόμαχο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2013, 00:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

quote:
δεν μπορεί κάποιος να αλλοιώσει γνωστά κείμενα που έχουν χιλιοαντιγραφτεί, εκείνο που μπορεί να κάνει είναι να τα παρερμηνεύσει.

Αλοίωση δεν είναι ρε φίλε ΚΑΙ αυτό? Παίζουμε με τις λέξεις?
Και η απόκρυψη πληροφοριών αλοίωση είναι, πόσοι χριστιανοί γνωρίζουν οτι ο Εωσφόρος ή οι Άγγελοι των 9 Ταγμάτων προσήχθησαν στη Βίβλο απο τη Κλείδα του Σολωμόντα? Ε? Για πες μου.....
Αλήθεια φίλε μου πότε άρχισε να διδάσκεται η Αποκάλυψη του Ιωάννη παράλληλα με τα 4 Ευαγγέλια του Κανόνα? Ξέρεις να μου πεις? Θέλω απάντηση και τη θεωρώ πολύ βασική.
Το Ευαγγέλιο της Παναγίας γιατί πήγε στα αζήτητα?

Το κόψε ράψε ξήλωσε που έγινε με τη Σύνοδο των 400, είναι επίσημα καταγεγραμένο και αποδεκτό απο την Ανατολική Ορθόδοξη του Χριστού Εκλησία.

Οπότε τι μου λες εδώ?

quote:
δεν μπορεί κάποιος να αλλοιώσει γνωστά κείμενα που έχουν χιλιοαντιγραφτεί

Εγώ φίλε μου σου είπα για τα πρωτότυπα τα οποία κανονίστηκαν με την έγκριση του Κων/νου.
Και στο ξαναλέω, τα Ευαγγέλια που διδάσκονται εδώ και τόσους αιώνες (συμπεριλαμβανομένων ΚΑΙ των αποκρύφων), είναι ΟΛΑ το μανιφέστο του Κωστάκη, ίσως και του παπαδαριού που τον συνόδευαν.

Η "μαγεία" της υπόθεσης είναι πως δεν χρειάζεσαι ΚΑΝΕΝΑ Ευαγγέλιο για να βρεις τον "δρόμο" προς τον Χριστό, ίσα ίσα που αυτές οι εξουσιαστικές βλακείες (αν φας χαστούκι γύρνα και το άλλο μάγουλο) (που οδηγούν τον άνθρωπο σε δουλοπρέπεια), είναι η αφορμή για να απομακρυνθείς απο τον Ιησού, άρα φίλε μου κατα τη γνώμη μου τα Ευαγγέλια κρύβουν στο δίδαγμά τους τη μεγαλύτερη παγίδα του Σατανά, να γίνεις Ταλιμπανάς και να σκορπάς στον κόσμο το σκοτάδι και τις φωτιές της κόλασης.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2013, 01:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης

quote:
για μένα δεν υπάρχει ουδεμία αμφιβολία για το πρόσωπο του Ιησού Χριστού

Αυτό δεν είναι επιχείρημα φίλε μου, επιλογή σου βέβαια δε λέω, αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση επιχείρημα, να ξέρεις οτι Κ-Α-Ν-Ε-Ν-Α-Σ ΑΠΟΛΥΤΩΣ Ιστορικός της εποχής δεν αναφέρει Τ-Ι-Π-Ο-ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ για Ιησού Χριστό, ήταν ΟΛΟΙ συνομώτες και το αποσιώπησαν?

quote:
Πέρα από τις μαρτυρίες διάφορων συγγραφέων

Ποιοί είναι αυτοί οι διάφοροι συγγραφείς? Δεν έχουν όνομα?
Εγώ ας πούμε στηρίζομαι στις αναφορές του Πλήνιου του νεώτερου, εσύ σε ποιούς συγγραφείς στηρίζεσαι?

quote:
Αν δεν υπήρξε δεν υπήρξαν ούτε οι Χριστιανοί, πράγμα παράλογο

Αυτό το συμπέρασμα πως το έβγαλες?
Δηλαδή οι αρχαίοι έλληνες που υπήρξαν 12Θεϊστές πάει να πει οτι δέχεσαι πως υπήρξαν και οι 12 Θεοί?
Γιατί δεν μπορεί να υπήρξαν χριστιανοί χωρίς να συνάντησαν ποτέ τον Ιησού?
Εσύ που είσαι χριστιανός τον έχεις συναντήσει ποτέ?

quote:
Γνωρίζεις πως ένα κίνημα δεν προκύπτει ποτέ χωρίς ηγέτη, ούτε πας να κινδυνεύσεις την ζωή σου για ένα φιλολογικό κατασκεύασμα. Όμως το θέμα δεν είναι αυτό.

Κάνεις Μέγα λάθος φίλε μου, αυτό ακριβώς είναι το θέμα, οτι ο ηγέτης του χριστιανισμού ήταν ο Κων/νος, πριν απ αυτόν οι ακόλουθοι του Στωϊκισμού ήταν κάποιοι χριστιανοί οι οποίοι δραστηριοποιούνταν στη Βυθηνία, έχε υπ' όψιν σου οτι τη συγκεκριμένη περίοδο σε ΟΛΗ τη Ρωμαϊκή επικράτεια υπήρχαν πάνω απο 600 διαφορετικές θρησκείες, μία απ' αυτές ήταν και ο χριστιανισμός (όχι όπως τον ξέρεις εσύ), (φίλε μου δανείζεις απόψε τη γυναίκα σου γιατί έχω ξεμείνει)?
Τον ξέρεις φίλε μου αυτόν τον χριστιανισμό ή θες να σου τον αναλύσω περισότερο?

Οπότε ποιός διακυνδύνεψε τη ζωή του για τον χριστιανισμό?
Τα μυθουργήματα περί δίωξης χριστιανών τα έλεγαν οι χριστιανοταλιμπάν για να δικαιολογήσουν το αίμα των ανθρώπων που έχυναν επειδή αρνήθηκαν να γίνουν χριστιανοί.

Πείτε μου ρε παιδιά έναν Ιστορικό της εποχής που αναφέρει διώξεις χριστιανών, ΕΝΑΝ!

quote:
Όταν ρώτησα γιατί δεν τον αγάπησαν, αναφέρομαι στους Ιουδαίους που έχουν ακούσει για τον Ιησού ανεξάρτητα αν τον γνώρισαν ή όχι.

Γιατί εσύ που τον αγάπησες τον γνώρισες ποτέ? Τι μου λες τώρα ρε φίλε?
Και οι Ιουδαίοι αν είχαν εξαναγκαστεί να γίνουν χριστιανοί, θα τον είχαν "αγαπήσει" κι αυτοί.....

quote:
Αρνήθηκε τα βασίλεια του Σατανά και δεν ήθελε να πάρει κανένα μέρος στην χλιδή αυτού του κόσμου.

Υποθέτω πως και ο Κων/νος αλλά και οι υπόλοιποι χριστιανοί αυτοκράτορες έκαναν το ίδιο ε?
Αυτά φίλε μου είναι τυρί στη φάκα, για να λες στον φτωχό άνθρωπο:
-"Κοίτα, ο χριστός ήταν φτωχός, εσύ γιατί θες να είσαι πλούσιος"?
-"Να είσαι φτωχός και να δουλεύεις για τους πλούσιους, δεν πειράζει, θα ανταμοιφθείς στον άλλο κόσμο", "κορόϊδο".

quote:
Τα βρώμικα ιερατεία δεν τα συμφέρει ούτε
1)εκείνα τα εδάφια όπου ο Χριστός αρνείται την κοσμική εξουσία. ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ΔΕΝ ΤΑ ΑΦΑΙΡΕΣΑΝ;
2)εκείνα τα εδάφια όπου ο Χριστός θα επιστρέψει για να διαλύσει όλες τις κοσμικές εξουσίες(Χιλιασμός), άρα και αυτούς τους προδότες ρασοφόρους. ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ΔΕΝ ΤΑ ΑΦΑΙΡΕΣΑΝ;

Δεν τα αφαίρεσαν για να εκφοβίζουν τις λαϊκές μάζες.

quote:
Lock Smith ελπίζω να σου έχω αποδείξει

ΒΕΒΑΙΩΣ φίλε μου Χρήστο, μου απέδειξες πολά.
Ένα απο τα ποιό βασικά είναι πως καλά κάθομαι μακρυά απο τον δηλητηριώδη χριστιανισμό και τις σατανικές παγίδες του.

Να σαι καλά φίλε.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2013, 08:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Κωνσταντίνος γεννή8ηκε το 272 μ.Χ. , δυο αιώνες αφότου υπήρχαν τα ευαγγέλια.

Τα εδάφια που σου λέω σημάνουν την κατάργηση της επίγειας παπαδοκρατίας. Γι' αυτό αν πας στο site της ΟΟΔΕ θα δεις με τί μένος επιτίθενται στον Χιλιασμό.

Και μου λες πως ο Κωνσταντίνος είναι ο ιδρυτής της Χριστιανισμού; Πως το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;

Όσο για τους "χριστιανοταλιμπάν", για πες μου καταστροφές που κάνανε ΠΡΙΝ καταντήσει πολιτικό έκτρωμα ο Χριστιανισμός. Και νομίζεις να ήταν τόσο βλάκες οι ιεράρχες που θα αφήνανε τα πλήθη να καταστρέφουν
χρυσά κειμήλια; Έπειτα γιατί ο Λουκιανός γράφει πως αυτοί οι ανόητοι άνθρωποι είναι έτοιμοι να θυσιαστούν πιστεύοντας στην αιώνια ζωή;

Έχεις μπερδευτεί εξαιτίας των αναχρονισμών που κάνουν οι νεοαπατεώνες ψευτοαρχαιολάτρες.

Όσο για τον Χριστό, είναι αστείο να μην πιστεύουμε στην ύπαρξή του, αλλά εσύ αν θέλεις μην πιστεύεις. Γνωρίζεις πως ο Χριστιανισμός βασίζεται στον Ιουδαϊσμό της Ιουδαίας και πως οι Χριστιανοί κατέβηκαν από εκεί. Σιγά μην είναι και απόγονοι του Πλάτωνα οι Χριστιανοί, αν ήταν έτσι θα ζούσαν ήδη στην Ελλάδα.

Αν δεν υπήρξε Χριστός όλα ήταν ένα θέατρο του παραλόγου, με Χριστιανούς να ρίχνονται στην πυρά και να σφάζονται απο θηρία για κάποιον που είδαν στην φαντασία τους. Αλλά τώρα πως υπάρχουν ομαδικές παρακρούσεις χιλιάδων δεν γνωρίζω. Αλλά αφού επιμένεις πως δεν υπήρξε Χριστός, θέλω να μου πεις τί ρόλο βαρούσε ο Παύλος και οι υπόλοιποι. Πήγανε να κινδυνεύσουν για ένα φιλολογικό κατασκεύασμα; Είναι εντελώς γελοίο να το σκεφτώ.

Έπειτα αν ισχυριστείς πως στέλνανε πρακτοράκια έναντι αμοιβής, τότε γιατί δεν διέρευσε η απάτη κατά την ώρα των βασανιστηρίων και γιατί να κινδυνεύσουν αυτοί για χάρη του Παύλου και των άλλων; Έπειτα δεν είναι δυνατόν ο Παύλος και οι άλλοι να τους μιλούσαν πάντα από απόσταση. Όλοι οι απόστολοι επισκέφτηκαν τις πόλεις που στέλνανε επιστολές. Ούτε οι Εβραίοι αρνηθήκανε την ύπαρξη του Χριστού, αλλά αντίθετα τον βλασφημούν απίστευτα στο απαίσιο Ταλμούδ τους.

Και ήταν τόση η δύναμη του Χριστού έτσι που ο Χριστιανισμός εξαπλώθηκε, πράγμα αδύνατο αν ήταν απλώς ένας περιπλανώμενος αγύρτης μάγος.

Δόξα και τιμή στον Περεγρίνο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2013, 11:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να επιστρέψω στα ιερατεία, είναι λάθος ο ισχυρισμός τους πως η Πόρνη είναι είτε η Ρώμη είτε η Ιερουσαλήμ.

Και ήταν όνομα γεγραμμένο επί το μέτωπό της
ΒΑΒΥΛΩΝΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΩΝ ΠΟΡΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΒΔΕΛΥΓΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΓΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2013, 11:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και για να επιστρέψω στα ιερατεία, είναι λάθος ο ισχυρισμός τους πως η Πόρνη είναι είτε η Ρώμη είτε η Ιερουσαλήμ.

Και ήταν όνομα γεγραμμένο επί το μέτωπό της
ΒΑΒΥΛΩΝΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΩΝ ΠΟΡΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΒΔΕΛΥΓΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΓΗΣ



Επομένως ο Ιωάννης αναφέρεται σε μια μητέρα που έγινε ΜΕΓΑΛΗ γεννώντας ένα σωρό άλλες πόρνες. Αναφέρεται σε κάτι βαθύτερο από μια απλή τοποθεσία.

Μιλάει για την παγκόσμια ιέρεια της ψευδής θρησκείας που στέκεται στην εξουσία και χρίζει βασιλείς. Καβαλά το Θηρίο, όμως ξαφνικά αυτό γυρίζει και την κατασπαράζει. Γεγονός που δείχνει πως δεν θέλει άλλο την καθοδήγησή της, ενώ παράλληλα θέλει να την απογυμνώσει και από τα πλούτη της.

Σήμερα παρατηρούμε πως τα ιερατεία που έχουν παραγκωνιστεί από την εξουσία βρίσκονται προ κατάρρευσης. Μια και οι περιουσίες τους είναι ακόμη τεράστιες, αναμένεται σύμφωνα με την Βίβλο βίαιη αρπαγή του πλούτου(που έχουν συσσωρεύσει ανά τους αιώνες) και τέλος των θρησκευτικών τους δραστηριοτήτων.

Και η πόρνη κείτεται τώρα στην έρημο απογυμνωμένη.

Τους προφήτες να τους παίρνετε στα σοβαρά. Έχουν το χάρισμα να βλέπουν βαθιά μέσα στο χρόνο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2013, 11:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλωστε η γυναίκα του Αρνίου(Χριστού), η Νέα Ιερουσαλήμ, δεν είναι μια κατά γράμμα πόλη.

Έτσι και η γυναικά του Θηρίου(Αντίχριστου), η Βαβυλώνα η Μεγάλη, δεν είναι μια κατά γράμμα πόλη.

Εκτός και αν κάποιος είναι τόσο ανόητος να αγνοήσει τα σύμβολα στην Αποκάλυψη του Ιωάννη, και να πει πως θα κατέβει κυριολεκτικά μια πόλη από τον ουρανό(την στιγμή που η Αποκάλυψη μιλάει για σύμβολα).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2013, 15:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με το επιχείρημά σου για τους 12 θεούς, ναι υπάρχουν. Τα πάντα υπάρχουν. Από εκεί και πέρα το τί είναι το κάθετι που υπάρχει, είναι προσωπική εκτίμηση. Και διάφοροι που δεν πιστεύουν στην ύπαρξη του Χριστού, λένε στην πραγματικότητας πως υπάρχει. Τον ταυτίζουν με τον Ήλιο.

Μήπως τους βάρεσε όλους ο Ήλιος και είδαν τον Ήλιο να περπατά ανάμεσά τους στην Παλαιστίνη; Τόσοι μεσσίες υπήρχαν, γιατί όχι και ο Χριστός;


Και αν νομίζεις πως ένας θεός θα εμφανιστεί σε εμάς για να αποδείξει την ύπαρξή του, δεν πρόκειται αυτό να συμβεί. Έπειτα μην νομίζεις πως μπορεί θνητός να αντικρύσει τον Θεό σε όλη του την Δόξα. Θα γίνει παρανάλωμα του πυρός. Είναι πολύ λεπτό το θέμα της θρησκείας, δεν είναι παιχνίδι. Αν είμαστε ασεβείς, το Θείο ποτέ δεν θα μας πλησιάσει με ασφαλή για εμάς τρόπο.

Αν πιστεύει κάποιος μόνο σε ό,τι μπορεί να δει, πιο εύκολο θα ήταν να ζητήσει από τον Διάολο να του φανερωθεί, μια και είναι ο θεός αυτού του κόσμου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2013, 19:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και δεν είναι επί του θέματος Lock, προτείνω ας μην φτάνουμε σε αυτά τα καθαρά αθεϊστικά επιχειρήματα.

Δηλαδή αν θεωρήσουμε το Θείο σαν ένα φυσικό φαινόμενο ή γεγονός που μπορεί να επιβεβαιωθεί ξανά και ξανά πειραματικώς, άσε τα να πάνε. Μήπως το Θείο είναι νερό που παγώνει στους 0 βαθμούς Κελσίου; Η ψυχή υπάρχει, αλλά τα επιστημονικά όργανα δεν μπορούν να την εντοπίσουν. Αυτό σημαίνει πως δεν υπάρχει;

Αν θες την γνώμη μου για τους Δώδεκα Θεούς, φυσικά και υπάρχουν και δεν είναι απλώς φυσικά ή ηθικά σύμβολα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2013, 03:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

quote:
Όσο για τον Χριστό, είναι αστείο να μην πιστεύουμε στην ύπαρξή του, αλλά εσύ αν θέλεις μην πιστεύεις.

Εγώ φίλτατε πιστεύω στην ύπαρξη του Ιησού, χωρίς να πιστεύω στην ιστορικότητά του, μπορείς μήπως εσύ ή όποιος άλλος να που πείτε ποιό είναι το "σπέρμα" και το "ωάριο" που γενούν μια Θεότητα και την καθιστούν υπαρκτή? (Αυτό πάει καρφί για τα μυρμύγκια αυτού του κόσμου που συνεχώς επαναλαμβάνουν το λάθος του Οδυσσέα).....

Άντε να σας δω ντε!

Επίσης δεν μου απάντησες στο ΒΑΣΙΚΟ μου ερώτημα το οποίο στο επαναλαμβάνω:
Πότε η Αποκάλυψη του Ιωάννη ενσωματώθηκε στην Αγία Γραφή?

Και κάτι ακόμη, πόσες Αποκαλύψεις έχουν γραφτεί και από ποιούς?

Συζήτηση κάνουμε, όχι τεστ γνώσεων, τις ερωτήσεις αυτές ΙΣΩΣ μια μέρα να με ευχαριστείς που στις έκανα, ίσως όμως και να με καταριέσαι, διότι φίλε μου αν κάτι κλονίσει την πίστη σου, μπορεί μια μέρα να σημάνει και την καταστροφή σου, οπότε αν θες σταματάμε την "κουβεντούλα".

quote:
θέλω να μου πεις τί ρόλο βαρούσε ο Παύλος και οι υπόλοιποι.

Οχι φίλε μου δεν θα συνεχίσω, αυτή τη στιγμή σκέπτομαι πως ίσως έχεις ανάγκη να πιστεύεις κάπου, αυτά που γράφουμε τα διαβάζουν και άλλοι άνθρωποι, δεν έχω δικαίωμα να κλονίσω την πίστη κανενός, σταματάω εδώ και πες οτι το λάθος είναι δικό μου.


Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1721191
Maintained by Digital Alchemy