ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Αντιμέτωποι με τον εαυτό
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2014, 12:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οταν δινεις μισος θα παιρνεις μισος.
Οταν διαμαρτυρεσαι για τους αλλους ,οι αλλοι θα
σε δειχνουν με το χερι.
Οταν φωναζεις στους αλλους,οι αλλοι θα σου φωναζουν.

Αρα το ολο σκηνικο ειναι ανευ νοηματος.

Αγαπατε ρε γαμωτο.Μπας και γινει τιποτα.
Το ξερω το να λεω κατι ειναι πολυ πιο δυσκολο
απο το να το κανω τροπο ζωης.

Αλλα μια ζωη εχουμε ,ας δουμε που μπορει να φτασει.
Δεν ειναι φυλακη αυτος ο πλανητης.Εμεις τον κανουμε ετσι.
Εμεις διαβαζουμε ατομα που πιστεουν σε φυλακες.Γιατι δεν εχουν κανει την προσπαθεια ανελιξης.Και ειναι εκει και περιμενει.


xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2014, 12:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οταν δινεις μισος θα παιρνεις μισος.
Οταν διαμαρτυρεσαι για τους αλλους ,οι αλλοι θα
σε δειχνουν με το χερι.
Οταν φωναζεις στους αλλους,οι αλλοι θα σου φωναζουν.


Ετσι ακριβως!!

quote:
Αρα το ολο σκηνικο ειναι ανευ νοηματος.

Επισης και αυτο ειναι ετσι , αλλα το να ''διαφωνησεις ''απλα με καποιο απο τα μερη του εαυτου σου ειναι απο την μια, η αρχη σου

Ο πονος που φερνει η συγκρουση, είναι αναγκαιος ,γιατι θα καθορισει την σταση σου

Εγω αντι για την λεξη διαφωνια ομως, θα μου προτιμουσα καλυτερα την λεξη ΑΝΑΡΩΤΗΣΗ

Η εσωτερικη διαφωνια – συγκρουση βεβαια ,δεν θα παψει να υπαρχει ,ομως απαιτει και σωστους χειρισμους ,για να μην ειμαστε σε συγκρουση με τον εαυτο μας !!


Κατι που απαιτει δουλεια η καλυτερα βιωματικη αντιληψη αυτου που ειμαστε


Η συγκρουση ειναι ενεργοβορο συναισθημα , και επειδη ειναι μηχανικοτητα ,εμποδιζει την αντυιληψη

Συνηθως δε , η κυρια ενταση της εκδηλωνεται την στιγμη που διαδραματιζονται τα γεγονοτα


Κατι που είναι ανωφελο εάν θελουμε να αναπτυχθει η συνειδηση


Στα λεω αυτά ,επειδη για πολλα χρονια κανω κυκλους ανευ σημασιας ,γυρω από αυτό ,και συνεχιζω ακομα

Αντιθετα η αναρωτηση μπορει ,να μας οδηγησει πιο γρηγορα, σε αποτελεσματα


Η αναρωτηση, εάν εχει συνεχεια και δυναμη , ουτε εμποδιζει την αντιληψη ,αλλα ενεργοποιει μαθησιακους μηχανισμους ,και βεβαια η δυναμη της , είναι πιο ηπια μεν αλλα αποδοτικοτερη

quote:


Το ξερω το να λεω κατι ειναι πολυ πιο δυσκολο
απο το να το κανω τροπο ζωης.


Δυστυχως η ευτυχως , ετσι εναι δεν εχουμε άλλο ,από το να προσπαθησουμε

quote:
Εμεις διαβαζουμε ατομα που πιστεουν σε φυλακες.Γιατι δεν εχουν κανει την προσπαθεια ανελιξης.Και ειναι εκει και περιμενει.


Όλα εξαρτωνται από τους δικους μας χειρισμους

Όχι μονο διαβαζουμε τετοια ατομα ,αλλα και επηρεαζομαστε από τις συμπεριφορες

Η αγκυρα μας είναι ο ιδιος μας ο εαυτος !!

Αν βαδιζουμε συμφωνα με τις δικες μας αξιες και θελω ,θα προχωραμε


Αν δρουμε συμφωνα με τα ερεθισματα που λαμβανουμε , τοτε θα παραμενουμε στην ιδια θεση


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2014, 14:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν δρουμε συμφωνα με τα ερεθισματα που λαμβανουμε , τοτε θα παραμενουμε στην ιδια θεση

Στην ίδια θέση θα παραμείνετε, μέχρι να πεθάνετε.

και η θέση σας είναι...κάτω από την μυγοσκοτώστρα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2014, 16:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η θέση σας είναι...κάτω από την μυγοσκοτώστρα!


Εχεις δικιο αδελφε ημων ΝΙΚΟΜΑΧΕ

Τι θα ηθελες να κανω για σενα [σε λογικα πλαισια ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2014, 22:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έλα Νικόμαχε εμετός με αυτά τα αηδιαστικά μηνύματα...μήπως να πάρεις καμιά άδεια για κανά μήνα??? όχι όμως από αυτές που παίρνεις από μόνος σου και μετά από λίγο ξαναεπιστρέφεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2014, 23:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Η συγκρουση ειναι ενεργοβορο συναισθημα , και επειδη ειναι μηχανικοτητα ,εμποδιζει την αντυιληψη

Συνηθως δε , η κυρια ενταση της εκδηλωνεται την στιγμη που διαδραματιζονται τα γεγονοτα


Κατι που είναι ανωφελο εάν θελουμε να αναπτυχθει η συνειδηση


quote:
Αν βαδιζουμε συμφωνα με τις δικες μας αξιες και θελω ,θα προχωραμε


Αν δρουμε συμφωνα με τα ερεθισματα που λαμβανουμε , τοτε θα παραμενουμε στην ιδια θεση




Mας δινονται πολλες ευκαιριες την ημερα να κανουμε αυτη την αναρωτηση.
Να πουμε απο μεσα μας ''αξιζει οντως να νευριασουμε ή να λυπηθουμε για εκεινο ή το αλλο/αξιζει να φωναξουμε σε ενα ατομο κτλ.''...

Συγκεκριμενα σημερα μου συνεβησαν παρα πολλες τετοιες στιγμες.Στην πλειοψηφια τους απετυχα ή νομιζω πως απετυχα. Σαν να εκτονωνομαι και μετα να μετανιωνω.Γιατι ξερω θα μπορουσα να ημουν καλυτερος.
Σαν να βγαζω μαυρη ενεργεια και στη συνεχεια η ψυχη να θελει να δρασει οπως πραγματικα ξερει.

Και εκεινη τη στιγμη,αν μπορεσεις οντως να κανεις το αλμα μεσα απο την αναρρωτηση,τοτε ενα ομορφο περιεργο συναισθημα ερχεται.Σαν αγαπη ειναι ...και τη καταλαβαινεις αυτη τη δυναμη στα ματια.
Και καπου εκει ξερεις την αληθεια των πραγματων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 00:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να πουμε απο μεσα μας ''αξιζει οντως να νευριασουμε ή να λυπηθουμε για εκεινο ή το αλλο/αξιζει να φωναξουμε σε ενα ατομο κτλ.''...

Το να κανεις κατι παρομοιο ειναι η αρχη της ερευνας


Το να πω ας πουμε εγω,''ενταξει τα παιδια εδω στο φορουμ ,[με τα οποια εδω και καιρο εκτυλισεται μια οχι ευχαριστη κατασταση ,στην οποια ολοι μας εχουμε συμβαλει ]εχουν ενα ορισμενο τροπο θεασης της πραγματικοτητος ''

Εγω εχω καποιον αλλο !!

Το να συνειδητοποιησει κανεις κατι παρομοιο , ειναι κατι !!

Μικρο μεν αλλα κατι !!

Μια συνειδητοποιηση !!

Ειμαι σιγουρος ομως, οτι αν θα ξαναμπουμε σε μια κατασταση αντιπαραθεσης ,και ειδικα οταν εκτος απο την ''διαφωνια'' που προλιγου ανεφερα , θιχτουν και συντρεξουν, και αλλα ψυχολογικα δεδομενα ,που ειναι και το συνηθες ,παλι η ιδια κατασταση θα δημιουργηθει !!!


Τι ΦΤΑΙΕΙ ;;;;;;


Το πρωτο που θα μπορουσα να διακρινω , ειναι οτι εκτος απο την προφανη αιτια που ανεφερα [την διαφορετικη θεαση μιας πραγματικοτητος δηλαδη , θιγονται και ενα σωρο αλλα δεδομενα !!!

Δεδομενα που αν θα ψαξουμε λιγακι δεν θα ειναι δυσκολο να εντοπισουμε!! !!!

Ας πουμε συμφωνα με την δικη μου θεαση , θιχτηκε και ενας αλλος κωδικας δικος μου ,δυο τρεις ,δεκα [κωδικες]

Και ωραια ,διανοητικα ,καταφερα , και εκανα με ολους ,μια αναλυση διανοητικη ,και ειπα οτι δεν αξιζει να βαζουμε τους εαυτους μας σε παρομοιες καταστασεις

Και παλι ομως την καταληλη στιγμη [αν και θα εχει προηγηθει μια επιπονη εργασια ]αν βρεθουμε σε μια παρομοια κατασταση ,σιγουρα θα εκτιλυχθουν παρομοια συναισθηματα !!!


Ασθενεστερα μεν υπαρχοντα δε !!!


Παρατηρωντας λοιπον καποιος λιγακι πιο προσεκτικα , ισως διαπιστωσει ,οτι η κυρια αιτια ,για αυτο που συμβαινει βρισκεται λιγο μακρυτερα απο τα προαναφερθεντα


Βρισκεται στην λεξη ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

Διαδικασια που λαμβανει χωρα δευτερολεπτο προς δευτερολεπτο ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΑ


Και για σκεφτειται !!!


Εδω στο φορουμ ,σε παρομοιες διενεξεις η διαδικασια αυτη ,ειναι πολυ περιορισμενη

Δεν βλεπουμε τα ματια του ''αντιδικου ,αλλα ουτε και ακουμε την φωνη του !!!

Πολυ σοβαρους παραγοντες εναρξης διαδικασιων !!!


Εχουμε μονο να κανουμε , με τα λογια που διαβαζουμε , και κατοπιν με την αισθηση του σωματος μας [αφη]


Και βεβαια οσο συνεχιζουμε να ειμαστε ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΙ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ το θερμομετρο θα ανεβαινει !!!!


Προλιγου μαλιστα ειχα μια συζητηση με καποια φιλη ,'' γνωστη ''και συμφωνησαμε , οτι ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΑΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΙ 5 ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ


Συμφωνησαμε επισης, οτι για να προχωρησουμε λιγακι, θα πρεπει να αποδομησουμε τις αισθησεις ΑΠΛΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΟΝΤΑΣ ΤΙΣ


Και ολο αυτο , αρχικα , για να εχουμε καποια κατανοηση απο αυτο που ειμαστε, και κατοπιν ''θεου θελοντος'' να μπορεσουμε να διαφοροποιησουμε και λιγο τις καταστασεις


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 00:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και συνεχιζοντας τον ειρμο μου ,λεω


Ωραια σε μια οποιαδηποτε διενεξη , μπορω να βρω ισως ενα πατημα ,και να πω !!

Ελα μωρε !!!αυτος εχει την δικη του θεαση και εγω την δικη μου


Σε μια οκνηρια, σε μια λαγνεια ,σε μια λαιμαργια τι θα αντιπαραθεσουμε ,προκειμενου να μην γινουμε ερμαια παρομοιων τασεων !!!!!!!!


Πραγματικα , το μονο που βλεπω μπροστα μπου ειναι ,η συνειδητοποιηση των αισθησεων απο την μια ,η ΑΠΟΔΟΜΗΣΗ δηλαδη .........


Και απο την αλλη ,η διαδικασια που εκτυλισεται, και παλι με πρωταγωνιστες τις αισθησεις !!!!

Με μια λεξη ΕΠΙΓΝΩΣΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 10:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Με μια λεξη ΕΠΙΓΝΩΣΗ

Νομίζω πως για την επίγνωση θα ταίριαζε στο άλλο θέμα αλλά μια και το ανέφερες - και σε σχέση με το που έθιξες λίγο πιο πάνω ("ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ... ασυνείδητη") - να σχολιάσω ότι η ΕΠΙΓΝΩΣΗ είναι κάτι που επέρχεται (ως συνειδητοποίηση πχ) μέσα από διαδικασίες κι αυτή... πρακτικές, θα έλεγα, και όχι πάντα "λογικές" διεργασίες. Προηγείται μια απόφαση που δείχνει την προαίρεσή μας (ως πρόθεση) και σειρά πρακτικών που τελικά (ασυνείδητα επίσης;) καταλήγουν σε επιγνώσεις!

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 10:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam
να σχολιάσω ότι η ΕΠΙΓΝΩΣΗ είναι κάτι που επέρχεται (ως συνειδητοποίηση πχ) μέσα από διαδικασίες κι αυτή... πρακτικές, θα έλεγα, και όχι πάντα "λογικές" διεργασίες. Προηγείται μια απόφαση που δείχνει την προαίρεσή μας (ως πρόθεση) και σειρά πρακτικών που τελικά (ασυνείδητα επίσης;) καταλήγουν σε επιγνώσεις!
Βασικά ο xristosxatz όταν λέει "επίγνωση", μεταφράζει την αγγλική λέξη awareness, που είναι λίγο διαφορετική απο τη δική μας "επίγνωση", και απο την άλλη απουσιάζει και κάποια καλύτερη μετάφραση της λέξης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 10:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
panpam
να σχολιάσω ότι η ΕΠΙΓΝΩΣΗ είναι κάτι που επέρχεται (ως συνειδητοποίηση πχ) μέσα από διαδικασίες κι αυτή... πρακτικές, θα έλεγα, και όχι πάντα "λογικές" διεργασίες. Προηγείται μια απόφαση που δείχνει την προαίρεσή μας (ως πρόθεση) και σειρά πρακτικών που τελικά (ασυνείδητα επίσης;) καταλήγουν σε επιγνώσεις!
Βασικά ο xristosxatz όταν λέει "επίγνωση", μεταφράζει την αγγλική λέξη awareness, που είναι λίγο διαφορετική απο τη δική μας "επίγνωση", και απο την άλλη απουσιάζει και κάποια καλύτερη μετάφραση της λέξης.

Είναι λοιπόν "συνειδητοποίηση;"

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 12:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι λοιπόν "συνειδητοποίηση;"


Ναι συνειδητοποιηση των αισθησεω και του νου


Των αισθησεων γιατι μας αποτελουν

Φτιθαχνουν το οικοδομημα της ψυχολογιας μας ,και οταν ειναι ασυνειδητες ,θα ειμαστε και εμεις παρομοιως

Του νου γιατι γεννα συνεχως νεες αισθησεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 13:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam
Είναι λοιπόν "συνειδητοποίηση;"
Εξαρτάται τι εννοεί κανείς συνειδητοποίηση... συνειδητο-ποίηση μπορεί να είναι το να φέρνεις κάτι στην επιφάνεια, στο συνειδητό δηλαδή.
Συνειδητοποίηση όμως μπορεί να είναι και η κατανόηση της στιγμής, που συμβαίνει στην καρδιά (βλέπεις οτι και οι λέξεις δε βοηθάνε, καθώς και η λέξη "κατα-νόηση μιλάει για τον νου, ενώ αυτό αφορά περισσότερο τη καρδιά και λιγότερο ή καθόλου τον νου - εκτός αν μιλάμε για νου που υπάρχει στη καρδιά).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 13:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam
Είναι λοιπόν "συνειδητοποίηση;"
Νομίζω οτι η καλύτερη λέξη είναι αντίληψη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 13:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
awareness=αντίληψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 14:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Είναι λοιπόν "συνειδητοποίηση;"


Ναι συνειδητοποιηση των αισθησεω και του νου


Των αισθησεων γιατι μας αποτελουν

Φτιθαχνουν το οικοδομημα της ψυχολογιας μας ,και οταν ειναι ασυνειδητες ,θα ειμαστε και εμεις παρομοιως

Του νου γιατι γεννα συνεχως νεες αισθησεις



Νομίζω πως η συνειδητοποίηση σκέτη δεν αρκεί - Αυτό που ψάχνουμε (ας το πούμε επίγνωση) είναι κάτι περισσότερο όταν ωθεί σε δράση. Πχ ο κάθε "κακός" μαθητής συνειδητοποιεί και αντιλαμβάνεται ότι δεν διαβάζει αρκετά για να έχει καλούς βαθμούς - τους οποίους "επιθυμεί" μεν αλλά όχι αρκετά ώστε να δράσει (να διαβάσει περισσότερο)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 15:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνειδητοποιηση ,αντιληψη ,επιγνωση ,το θεμα ειναι να κατασλαβουμε

Οι λεξεις ειναι μονο λεξεις


Ενοω οταν βλεπω ,να γνωριζω οτι βλεπω ,οταν ακουω επισης ,οταν αισθανομαι να γνωριζω οτι αισθανομαι ΤΩΡΑ


Μιλω για το αμεσο για το τωρα ,αυτο που συμβαινει αυτην την στιγμη !!


Και ανοιξα αυτο το θεμα , διοτι θελω να δειχθει πως η επιγνωση[ και οχι μονο αυτη] μπορει να συνεισφερει στο να μπει σε μια ταξη αυτο που ζουμε


Αν μπορει !!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2014, 10:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενας απο τους δυναστες της υπαρξης [λεω εγω τωρα εεεεεε]ειναι οτι οι αισθησεις μας , για καποιο λογο , οντας ασυνειδητες ,μπορουν να ταυτιστουν με προσωπα ,πραγματα ,συναισθηματα ,αλλα και ιδεες ,αναλογως συνθηκων,που μας εχουν πλασαριστει

Παρεεεεεε!!!!.... παρεεεε......!!!!!! παρεεε ......!!!!!!


Το οποιον !!!!!!!!


Εχω διαβασει πολλες φορες αναρτησεις των ......ασπονδων μου...... εχθρων χα χα χα χα χα

Και ......λεω ,μαααα εχουν δικιο !!!!!!


Σε καποια μερη τουλαχιστον !!!!!


Και αμεσως μετα ,......αναρτω εγω κατι ισως διαφορετικο η καποιος , που οι ιδεες του, ειναι πιο κοντα στις δικες μου ,και παλι περνω στο αντιθετο στρατοπεδο


Οι βασικες θεσεις βεβαια ειναι παντα οι ιδιες

Αληθεια ,ειναι οντως αξιοπεριεργο το πως το ανακατεμα συναισθηματων που ,βγαζει ο καθενας μπορει να επηρεασει το γα@@@@νο το μηχανημα


Βεβαια μετα απο το πρωτο ''σοκ '' και αν υπαρξει μια περισσοτερο ενδελεχης ματια , θα επανελθει το natural order of ideas
!!!!!!


Εν πολοις εν ολιγοις η καπου στην μεση


Οι θεσεις ειναι θεσεις , και δεν ειναι δυνατον να αλλαξουν


Ειναι η κοσμοθεωρια του καθενος !!!

Δεν γνωριζω ,αν φταινε τα ερεθισματα απο το περιβαλλον του καθενος , η το καλουπι στο οποιο ο πλαστης μας χυτευσε ,[κοινως γουστο ]η αν εχουν και τα δυο παιξει τον ρολο τους


Το μεγα παντως γεγονος ειναι οτι , ο καθενας απο εμας εχει τις ΔΙΚΕΣ του αποψεις ,θεασεις θεσεις για το οτιδηποτε


Με αλλους θα συμφωνουμε πολυ με αλλους περισσοτερο ,και με αλλους καθολου


Ο καθενας απο μας ειναι δυστυχως κολλημενος στις δικες του θεσεις ,ανικανος να δει και μιαν αλλη αποψη των πραγματων ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΥΤΥΧΩΣ δεν γνωριζω


Μαλλον εδω ταιριαζει αυτο που εχει ειπωθει ......,οτι θα ερθει καιρος που ο καθενας θα ομιλει την δικη του γλωσσα και διαλεκτο


Για μενα παντως στην συγκεκριμενη περιπτωση ,αποτελει θεμα μεγιστου ενδιαφεροντος το πως , οι αισθησεις και το ενδιαφερον μπορει να μετατοπιστει εστω και προσωρινα

Το πως ας πουμε σε μια διενεξη , αυτος που εχει κανει την τελευταια αναρτηση εχει πολλες πιθανοτητες'' να εχει δικιο ''


Αχχ δεν μπορω αλλη φιλοσοφια

http://www.youtube.com/watch?v=_ZNKNixNou4 ΣΤΕΛΑΡΑΣ ΩΡΕ!!!

http://www.youtube.com/watch?v=pbPRWrmfnnM


http://www.youtube.com/watch?v=30pddbqstmU


http://www.youtube.com/watch?v=snMn5Ceis4E

Edited by - xristosxatz on 28/03/2014 10:21:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2014, 21:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπου υπαρχει αποψη υπαρχει εγωισμος.

Πολλα ατομα συναντησα .Πολυ εγωιστικα.
Μεταξυ αυτων και τον ευατο μου.
Και διαπιστωσα οτι μονο σε δυστυχια οδηγει αυτο.

Τις καλυτερες στιγμες τις εχω περασει οταν το μυαλο μου ηταν αλλου
ή ηταν κλειστο.Ή απλα ζουσε στη στιγμη και προσπαθουσα να δημιουργησω καταστασεις απλως με τη σιωπη και το ακουσμα του αλλου.

Αν ειχα να πω κατι ειναι το οτι το ολο πραγμα θελει δουλεια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2014, 21:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το λοιπον


Απο την μια, εχεις απολυτο δικιο στα λεγομενα σου ,απο την αλλη ειμαι και εγω γεματος απο δαυτο και δεν ξερω και εγω και τι αλλο ,κουλουβαχατα με λιγα λογια

Μια λεξη δεν μπορει να περιλαβει ουτε και να κατανοησει αυτο που ειμαστε


Και μονο το οτι ονομαζουμε, και λεμε εγωισμος ,αλυσοδενουμε και περιοριζουμε ,την κατανοηση


Σκεψου τωρα !!!!! Αν καταδικασουμε την συγκεκριμενη κατασταση , ετσι απλα ,χωρις κατανοηση ,θα εχουμε πεσει σε διπλο σφαλμα


Και για αυτο θα φταιει μια απλη κουβεντα ''ΕΓΩΙΣΜΟΣ ''


Ο΄ μονος δρομος ειναι η κατανοηση η οποια θελει δουλεια και ποθο για να την κατακτησουμε

ΚΑΙ !!!

Εκτος βεβαια απο προσπαθεια, να προβαλω την αφεντια μου παραπανω,υπαρχει κατα την γνωμη μου μια πολυ καλη αναρωτηση περι συμπεριφορων που αν καταφερει κανεις να βρει την ακρη του νηματος , θα εξηγηθουν -κατανοηθουν ουκ ολιγα

Αν λεμε τωρα!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2014, 12:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ταιζουν το εγω με αρνητικη νοητικη ενεργεια
_____________________________________________________
Ισως μια καλυτερη προσσεγγιση της περιγραφης να ειναι ,οτι αφηνουμε διαδικασιες να εξελισονται
Οχι βεβαια οτι αυτο που ειπες ειναι λαθος ,ισως ομως λιγο δυσνοητο !!


quote:
Ο χωρος της αναζητησης του μεσα δεν χωραει ιδεολογικες αγκυλωσεις
______________________________________________________________________
Ακριβως!!! Το να πεφτει, και να ξαναπεφτει κανεις στα ιδια λαθη, ειναι κατι που διορθωνεται ,αν θελουμε με δυναμη ,και γνωριζοντας οτι απλα υποπεσαμε και παλι σε μια διαδικασια

Καποια στιγμη θα την βρουμε την ακρη !!

Αν ομως αισθανομαστε οτι εχουμε το αλαθητο ,τοτε καθε προοπτικη κατανοησης και αλλαγης ,ακυρωνεται

quote:
Με αυτη την ισοπεδωτικη αντιληψη πως θα ερευνηθει αυτο το θεμα και πιο ειναι εν τελη το νοημα αυτου του μερους;
______________________________________________________________________
Εκεινοι που θελουν να μαθουν θα μαθουν !!
Ολα γινονται για καποιο λογο μας αρεσει ,και μη !!

quote:
Ο Αλχημιστης διδασκει πως μπορουμε να εξελθουμε απο τους καρμικους κυκλους μεσα απο την νοητικη αλχημεια και την μεταστοιχειωση και ολες οι θρησκειες ειναι βασισμενες σε αποκρυφιστικες επιστημες και ειναι ενα πεδιο ερευνας και μαλιστα πολυ επικινδυνο.

_____________________________________________________________________
Ετσι !!!!


Edited by - xristosxatz on 06/04/2014 12:36:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2014, 12:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ολοι εχουν καποια δικαια και ολες οι αληθιες δεν ειναι παρα μισες αληθειες.
____________________________________________________________________
Το να κατανοησει κανεις κατι παρομοιο , σημαινει οτι ηδη εχει καποια γνωση της αιτιας των συμπεριφορων του, και αυτο επισης ειναι το εισιτηριο ,στο να γινομαστε λιγοτερο φανατισμενοι και πιο διαλακτικοι
Ενα αλλο εισιτηριο, παλι για τον ιδιο προορισμο , ειναι η κατανοηση του εαυτου απο στιγμη σε στιγμη !!!
Της διαδικασιας !!!


quote:
Για να μπορεσεις να δεις περα απο την πολικοτητα και να προσεγγισεις την πραγματικη ουσια των πραγματων πρεπει να διασταυρωσεις τους πολους. Πρωτα να πας αριστερα και κατω και μετα να φερεις το αριστερα στο δεξια και το κατω πανω και να κανεις transmutation-μεαστοιχειωση. Πρεπει πρωτα να γινεις το κτηνος και επειτα να σφαγιασεις τον εαυτο σου.
Τους πολους οπως λες , ετσι και αλλιως ολοι τους εχουν ''διασταυρωσει'' και τους διασταυρωνουν συνεχως
______________________________________________________________________
Αν ηταν μοναχα αυτη η απαιτηση τοτε θα ημασταν ολοι σοφοι
Η διασταυρωση ,ναι μεν ειναι αναγκαια ,αλλα κατω απο καποιες συνθηκες λιγακι πιο ειδικες ,οι οποιες δεν μας διδεται συχνα η ευκαιρια να ''γευτουμε '',αλλα και αν καποτε τις γευομαστε ,ειμαστε τοσο απασχολημενοι απο την υπαρξη μας , που κανεις δεν παρατηρει λεπτομερειες ,ουτως ωστε να καταλαβει οτι εκει κατι κρυβεται
Οι περισσοτεροι απο μας αλλωστε , δεν εχουν ουτε καν εναν στοχο ,μεσω του οποιου θα αξιολογησουν αυτο που ειπες
Ολα ειναι ζητηματα συνειδισιακου εγκλωβισμου !!!

quote:
Η ψυχη μου ειναι σαν μικρου παιδιου και ολο αυτο που βλεπετε ειναι οι πληγες που μου εχει αφησει αυτος ο κοσμος.
__________________________________________________________________
Αυτα παληκαρι δεν ηταν και παλυ δυσκολο να τα καταλαβει κανεις !!
Οταν βλεπω καποιον να συμπεριφερεται με παρομοιο τροπο , γνωριζω οτι ποναει ,οπως αλλωστε συμβαινει για το μεγλυτερο μερος των ανθρωπων και απλα εκτονωνει αυτην την κατασταση
Προσοχης μεγαλυτερης χρηζουν αυτοι που δεν εκτονωνουν τα διαφορα μερη του εαυτου τους
Το σημαντικοτερο ολων ομως ειναι ,οτι ολα γινονται ασυνηδειτα ,απο ολους μας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2014, 12:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατι δεν χρησιμοποιεις αυτη την ενεργεια για να βελτιωσεις τον ευατο σου?
Βελτιωνοντας τον ευατο σου ,βελτιωνεις τους αλλους γυρω σου,τον κοσμο γυρω σου.
___________________________________________________________________
Παντως ετσι οπως το λες ,το κανεις να δειχνει ευκολο για τον καθενα ,,και ζητημα που μπορει να μπει στην πραξη απο την μια στιγμη στην αλλη
Η αληθεια ομως ειναι τελειως διαφορετικη !!Η κατανοηση αυτου που ειμαστε ειναι μια πολυ χρονοβορα διαδικασια , που απαιτει ,θεληση μεγαλη ,υπομονη και προπαντων επιμονη
Ειναι σαν ενα παζλ που αποτελειται απο μικρα κομματια
Το καθε μικρο κομματι απαιτει τον τροπο και τον χρονο να μπει στην θεση του
Οσα περισσοτερρα κομματακια συναρμολογησεις τοσο ,θα εισαι σε θεση να βλεπεις μεγαλυτερη εικονα , να ξεπερνας ευκολοτερασ τα εμποδια,και αρα να αποκτας κατανοηση
Αν θεωρησουμε ,οτι αυτο μπορει να γινει απο την μια στιγμη στην αλλη , τοτε ελοχευει ο κινδυνος ,να παρατησουμε την προσπαθεια πρωιμα

Και οσο βεβαια για την συμπεριφορα μας !!!!!;;;;;;;;
Αυτο που εγω εχω δει, ειναι οτι στις περισσοτερες των περιπτωσεων δεν εχουμε και πολλες επιλογες ,παρα μονο να πραξουμε ,συμφωνα με αυτο που οριζει ο εαυτος μας

Η δικη μας ελευθερη βουληση [για οσο τουλαχιστον δεν εχουμε κατανοηση καποια πραγματα , ειναι να αναρωτιομαστε, και να πειραματιζομαστε

Και βεβαια διαφωνω με το να καμωνομαστε τους ''αυτοπραγματοποιημενους δασκαλους της λευκης αδελφοτητος ''

Ειναι βεβαια και αυτο μεσα στο παιχνιδι , και αν μας συμβαινει , το μονο σιγουρο ειναι , οτι ειναι και αυτο μια αντιδραση που θα πρεπει να την σεβαστουμε σαν υποσταση , και καποια στιγμη να κατανοησουμε


Edited by - xristosxatz on 06/04/2014 12:47:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2014, 13:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρω οτι ,αν θελουμε , να''προχωρουμε'', θα πρεπει καθε στιγμη ,συστηματικα , να ψαχνουμε για την δικη μας αληθεια !!!


Τι ενοω με αυτο ;;;;;;!!!!


Οταν τα πραγματα μας συμβαινουν και μας ξανασυμβαινουν ,[ παρολο που καποιο μερος του εαυτου μας διαφωνει με αυτα] αυτο σημαινει,οτι απο πισω υπαρχει καποια αιτια


Αυτην την αιτια , θα πρεπει, πρωτα να την ανιχνευσουμε ,λεπτομεριακα , και μετα να την ''δειξουμε'' στον εαυτο μας , οπως ακριβως , θα δειχναμε κατι, σε ενα μικρο παιδακι


Να του το δειξουμε με αγαπη πολλες φορες , γιατι αυτος ειναι δυσκινητος ,και του ειναι δυσκολο , να αποχωριστει τις θεσεις του

Αν του δειξουμε με αυτον τον τροπο οτι δεν ειχαμε αλλη επιλογη εκτος απο τα πρακτεα ,θα παψει η εσωτερικη διαμαχη ,και το πεδιο θα γινεται ολο και καθαροτερο

Edited by - xristosxatz on 06/04/2014 13:05:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 13:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θεωρω οτι ,αν θελουμε , να''προχωρουμε'', θα πρεπει καθε στιγμη ,συστηματικα , να ψαχνουμε για την δικη μας αληθεια !!!
Τι ενοω με αυτο ;;;;;;!!!!
Οταν τα πραγματα μας συμβαινουν και μας ξανασυμβαινουν ,[ παρολο που καποιο μερος του εαυτου μας διαφωνει με αυτα] αυτο σημαινει,οτι απο πισω υπαρχει καποια αιτια
Αυτην την αιτια , θα πρεπει, πρωτα να την ανιχνευσουμε ,λεπτομεριακα , …

Αυτό πρακτικά πως το κάνεις;
quote:
...και μετα να την ''δειξουμε'' στον εαυτο μας , οπως ακριβως , θα δειχναμε κατι, σε ενα μικρο παιδακι
Να του το δειξουμε με αγαπη πολλες φορες , γιατι αυτος ειναι δυσκινητος ,και του ειναι δυσκολο , να αποχωριστει τις θεσεις του
Αν του δειξουμε με αυτον τον τροπο οτι δεν ειχαμε αλλη επιλογη εκτος απο τα πρακτεα ,θα παψει η εσωτερικη διαμαχη ,και το πεδιο θα γινεται ολο και καθαροτερο
Edited by - xristosxatz on 06/04/2014 13:05:56
αυτός ο τρόπος μου φαίνεται «χλιαρός» και αναππτελεσματικός. Γιατί ο «εαυτός μας» ξέρει μια χαρά αυτό που θα θέλαμε να του δείξουμε.


...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 17:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό πρακτικά πως το κάνεις

Εχω διαπιστωσει οτι αυτο μπορει να γινει με δυο τροπους !!

Ο ενας ειναι αυτος της αισθησιακης , και ο αλλος μιας λιγακι ''επιφανειακοτερης'' προσσεγγισης

Και οι δυο συμπληρωνουν αλληλους !!


Ο επιφανειακος τροπος τωρα ,που συνιστατα στο να βρω τις εμφανεις αιτιες μιας καταστασης πχ

''Παρολο που διαφωνω με τον τροπο που συμπεριφερομαι στο Γιωργο [ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ]εχει και αυτος ενα μερος της ευθυνης για αυτο
!!!

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι θα εξηγουμε στον ΓΙΩΡΓΟ ''καταδρομικα'' μου δινει ομως μια αιτια ,να μειωθου αισθητα ,αυτες οι τυψεις και να καταναλωνομαι λιγοτερο

Η αισθησιακη αντιληψη, μπορει να δωσει πραγματικα δεδομενα-αιτιες που θα ηταν αδυνατο να παρθουν απο την επιφανειακη

Η επιφανειακη ομως σε συνδοιασμο με μια διαθεση στοργης και κατανοησης απεναντι στον εαυτο , μπορει απο την μια να διαφοροποιησει λιγακι την συμπεριφορα και απο την αλλη να αποσυμφορησει το νου , κανοντας ενα βημα προς μια πιο ευρεια αντιληπτικοτητα

quote:

αυτός ο τρόπος μου φαίνεται «χλιαρός» και αναππτελεσματικός. Γιατί ο «εαυτός μας» ξέρει μια χαρά αυτό που θα θέλαμε να του δείξουμε.


Το καθετι κρινεται εκ του αποτελεσματος !!


Και ισως, ο εαυτος να ξερει ,οπως λες, αυτο που θελει να του δειξουμε , ειναι ομως παντα εκτεθειμενος σε δονησεις αισθησεις ,ασυνειδητα , που δημιουργουν τα διαφορα συναισθηματα , και μεχρις ωτου η αισθησιακη αντιμετωπιση να μπορεσει ,να καταλαβει ,τον χωρο που πρεπει να καταλαβει ,εμεις θα χρησιμοποιουμε βοηθητικα μεσα

Αλλωστε τα βοηθητικα αυτα μεσα ,εκτος του οτι διδουν ,μια λιγακι πιο δευρυμενη αποψη των πραγματων ,αποσυμφορουν και την πραγματικοτητα μας απο την ενταση


Αποτελεσμα ..ποιοτικοτερη αισθητικη και πιο διευρυμενη αντιληπτικοτητα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 21:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα δωσω ενα παραδειγμα που μου συνεβη σημερα.

Εδινα εξετασεις και μολις τελειωναμε επειδη δεν ηξερα
ενα υποερωτημα ρωτησα στο τελος μια κοπελα που ηταν μπροστα μου
τα εδρανα.Αυτη εκανε οτι ΚΑΙ ΚΑΛΑ δεν ακουγε και γενικα ηταν πολυ
κλεισμενοι στον ευατο της κι το γραπτο της.
Ξαναπροσπαθησα και παλι αυτη εκανε σαν να μην υπαρχω.

Αυτο κανονικα επρεπε να με νευριασει παρα πολυ.
Και με νευριασε αλλα για λιγα δευτερολεπτα.
Γιατι μετα ειπα στον ευατο μου:
'' δεν πειραζει,ισως να ειχε τα δικα της,να φοβοταν οτι θα την πιασουν,να μην εχει διαθεση,η και να μην ΗΘΕΛΕ πολυ απλα!!!! ''
Με λιγα λογια λεγοντας αυτα μπαινεις σε προσπαθεια κατανοησης του
αλλου και αυτο μετραει πολυ.Δεν απαιτεις πλεον απο τους αλλους τελειες συμπεριφορες αλλα τους συγχωρεις ενδομυχα ξεροντας ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.!!!

Επισης εκανα και κατι αλλο:Ειπα:
''συγχωρω τον ευατο μου που νευριασα,γιατι ξερω οτι μπορω
και καλυτερα''

ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΝΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΛΛΑ
Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑΣ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΕΝΩ ΑΥΤΕΣ ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ.

Ας συγχωρεσουμε τους παντες και τους ευατους μας.
Ειναι μια καλη αρχη να ξεμπλοκαρει το συστημα.

Universal forgiveness,δεν γινεται αλλιως παιδια.


Edited by - panosfromlydian2 on 08/04/2014 21:41:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 23:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επισης εκανα και κατι αλλο:Ειπα:
''συγχωρω τον ευατο μου που νευριασα,γιατι ξερω οτι μπορω
και καλυτερα''

Η φιλη πανπαμ, ανεφερε ,οτι ο τροπος αυτος, ειναι λιγακι χλιαρος και ισως αναποτελςσματικος !!


Κατω απο προυποθεσεις θα συμφωνησω μαζι της !!!

Αυτη η τακτικη της δημιουργιας θετικων δονησεων , ναι μεν μπορει να δωσει πραγματα , χρειαζεται ομως ενα ευρυτερο πλαισιο ''εργασιας '',και επισης ,τη θεωρω , μεχρι και τελειως αναποτελεσματικη ,αν ειναι αυθυπαρκτη και ισως και επιζημια !!


Και η αιτιολογια που δινω ,ειναι, οτι ειμαστε ασυνειδητοι ,και ερεθισματικοι


Πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι, γιατι πολλες φορες μπορει να μας κοροιδευει ο ιδιος μας ο εαυτος , και να τον κοροιδευουμε επισης

Αυτο θα σημαινε μονο καθυστερηση !!

Προσπαθησε να εισαι λιγακι πιο ειλικρινης με τον εαυτο σου , και ανοιξε τα ματια να βρεις τον δικο σου δρομο και οχι να μιμηθεις καποιους αλλους

Αν πχ εγω σου μιλω για συνειδητοτητα , η για οτιδηποτε αλλο , απλα βαλτο σε μια ακρη του μυαλου σου , και μην το επαναλαμβανεις αν δεν το καταλαβεις


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 23:34:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρω την ακριτη υιοθετηση θεωριων ,τροπου ζωης ,ιδεων ,κλπ ,την μεγαλυτερη ''ασθενεια'' της εποχης και ισως ολων των εποχων

Και βεβαια μπορει να αποβει μοιραια και στην εσωτερικη αναζητηση


Ενας καλος δεικτης για αυτο ειναι το γνωμικο που λεει οτι , το καθε δενδρο κρινεται απο τους καρπους του

Edited by - xristosxatz on 09/04/2014 23:36:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 23:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν ο βιος ειναι ανεξελεγκτος ,η ζωη θα περνα συνεχως κατω απο τα ποδια και θα μας παρασερνει

Θα πηγαινουμε οπου αυτη θελει να μας οδηγησει

Ολο αυτο οτνως ειναι μια τεχνη ,που δυστυχως πρεπει ο καθενας , να την υποψιαστει και να την ανακαλυψει μονος

Να ανακαλυψει οτι υπαρχει ΚΑΙ αυτη η τεχνη


Οσο επηρεαζομαστε απο τα εξωτερικα συμβαντα και γενικα την ζωη , αποκτουμε διαφορες εικονες ,εν-τυπωσεις, οι οποιες μπορει να ειναι πολυ μακρυα απο τα δικα μας δεδομενα σαν ατομα


Βλεποντας λοιπον η κορη μου μιαν εκπομπη στην tv [THE VOICE] ,προσπαθησα να της δειξω πως το ολο το προβαλομενο σκηνικο ηταν ,ενα πολυ αντιπροσωπευτικο δειγμα, της προπαγανδας που θελει να μας περασει το συστημα


Προσωπα λαμπερα , ομορφες φωνες [ανακατεμενες με την φωνη τως μουσικων οργανων ]επικρατηση και επιβιωση του καλυτερου , σεξιστικα προτυπα , χλιδη , και ΚΟΥΤΑΜΑΡΑ .......γ--

Με αυτον λοιπον τον τροπο , θα μας δειξει οτι ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ και συγχρονως θα αποτραβηξει την προσοχη μας απο τα ΟΝΤΩΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ


Το σχολειο που στελνουμε τα παιδια μας ειναι και αυτο μια προπαγανδα


Ενα εργοστασιο που παρταγει πιονια για την εξυπηρετηση του συστηματος

Για να μην αναρωτηθει κανεις να βρει αυτην την απαντηση μεσα του , αφου ηδη την ξερουμε ολοι


Νατα ρε παιδια ....μας τα δωσανε τα σημαντικα ......τι ψαχνεται !!!!!

Καποιος ας πουμε μπορει να διαλεξει ενα επαγγελμα για λογους που θα ειναι πολυ μακρυα απο τα δικα του χαρακτηριστικα- δεδομενα

Και αυτο βεβαια ΑΝ το ζητημα το επαγγελματικο ειναι τοσο σημαντικο , και δεν πρεπει η ιδια τακτικη εξευρενησης, να μπει ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ,που εγω προσωπικα, αντιπροσωπευομαι απο την τελευταια αυτη αποψη , γιατι μαλλον την ζωη θα πρεπει να την δουμε σαν ενα παιχνιδι , επειδη ενα τετοιο ειναι [ και ισως μαλιστα κακκογουστο ]

Ποσο δεν θα ηταν βοηθητικο ,και ζωτικης σημασιας , να μας προτρεψει καποιος να ανακαλυψουμε τις προσωπικες μας κλισεις , [αυτο που μπορουμε ευκολα και ευχαριστα να κανουμε ,και μετα να μας προωθησει σε ενα εργασιακο περιβαλον ,που θα εκρινε οτι ειναι συμβατο με τα δικα μας ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ [ για το crash test]

Να μας νουθετησει στις διαφορες παραμετρους ,που θα ηταν σημαντικες , για μια επιτυχημενη εππαγγελματικη σταδιοδρομια [Υγειια ψυχοσωματικη ,αλλα και γνωση του πως λειτουργει ο ανθρωπινος ψυχισμος ,αλλα και η κοινωνια


Να διδαχθουμε να ελισομαστε ουτως ωστε να μην πεφτουμε θυματα της αγνοιας της δικης μας και των αλλων !!

Μαλλον ομως ολα αυτα θα πρεπει να μας τα διδαξει αυτοπροσωπος η ζωη


Ας ηταν ομως σε ενα συστημα διαπαιδαγωγησης , να μας εδειχνε , ουτως ωστε οι ερευνες, να κατευθυνθουν προς τα εκει

Κυριως να δειχνοταν οτι εχουμε την δυνατοτητα να ερευνουμε !!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιτάφιος
troll


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 22:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιτάφιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αν δρουμε συμφωνα με τα ερεθισματα που λαμβανουμε , τοτε θα παραμενουμε στην ιδια θεση

Στην ίδια θέση θα παραμείνετε, μέχρι να πεθάνετε.

και η θέση σας είναι...κάτω από την μυγοσκοτώστρα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


http://en.wikipedia.org/wiki/Beelzebub

quote:
Ba‘al Zəbûb is variously understood to mean "lord of the flies"

!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy