ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βρυκόλακας συμβολισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
psyche
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2016, 23:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρωτιέμαι γιατί οι βρυκόλακες μας σαγηνεύουν τόσο πολύ. Επειδή είναι απέθαντοι; Επειδή θηρεύουν ανθρώπουν όπως ακριβώς οι άνθρωποι θηρεύουν τα ζώα; Επειδή σχετίζονται με τη σεξουαλικότητα;

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2016, 23:27:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
psyche
Αναρωτιέμαι γιατί οι βρυκόλακες μας σαγηνεύουν τόσο πολύ. Επειδή είναι απέθαντοι; Επειδή θηρεύουν ανθρώπουν όπως ακριβώς οι άνθρωποι θηρεύουν τα ζώα; Επειδή σχετίζονται με τη σεξουαλικότητα;

Τίποτε από τα παραπάνω. Απλά επειδή τους έφερε στην μόδα το Hollywood. Και εδώ που τα λέμε δεν σαγηνεύουν και κανένα σοβαρό άνθρωπο....


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2016, 00:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
psyche

Αν τυχόν και χρειαστείς πρόγνωση για τον καιρό, μην φτιάξεις ακόμα ένα θέμα στο esoterica. Μπες εδώ : www.meteo.gr. Επίσης, μην φτιάξεις καινούργιο θέμα αν ψάχνεις για ταξί, διανυκτερεύοντα φαρμακεία, αποτελέσματα στοιχήματος, κλπ.

Γενικά, κάνε τις ερωτήσεις σου στο google. Εδώ, αλλά και σε όλα τα fora του είδους, τα πράγματα λειτουργούν διαφορετικά. Ρώτα το google και θα καταλάβεις.

Θα ήθελα να πιστέψω, πως δεν είσαι ακόμα ένα troll. Ακόμα κι έτσι όμως, ρίξε μια ματιά γύρω σου. Είσαι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου. Συστηματικώς. Κάνε κάτι.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2016, 00:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
troll ή 15χρονο?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2016, 00:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάριε, κατανοώ την καλή σου προδιάθεση. Ωστόσο, ο προτελευταίος εγγονός της Ίνγκα, ο Γιαννάκης, είναι οχτώ μηνών και χειρίζεται ήδη το laptop σε παιχνίδια με χρώματα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2016, 00:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιθανόν να ειναι ο γνωστός, προσπαθεί να περάσει απαρατήρητος με χαζομάρες. Κλασσικά, δεν απαντάει σε συγκεκριμένους χρηστες εδώ...

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2016, 01:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μάριε, κατανοώ την καλή σου προδιάθεση. Ωστόσο, ο προτελευταίος εγγονός της Ίνγκα, ο Γιαννάκης, είναι οχτώ μηνών και χειρίζεται ήδη το laptop σε παιχνίδια με χρώματα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Να τον προσέχεις, να μην μπαίνει ακόμη σε...φόρουμ!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2016, 23:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη psyche. Το esoterica δεν είναι η στήλη της Λιάνας που σε όλα απαντά, αλλά ένα forum διαλόγου και αναζήτησης. Όταν λοιπόν κάποιος ανοίγει ένα νέο θέμα, οφείλει να κάνη πρώτα ένα πρόλογο για εισαγωγή, καταθέτοντας τις δικές του απόψεις ή εμπειρίες προκειμένου να ανοίξη ένας διάλογος με τα υπόλοιπα μέλη που επιθυμούν να συμμετάσχουν. Φρόντισε λοιπόν στο επόμενο θέμα που θα ανοίξης να καταθέσης τις απόψεις σου, και όχι να υποβάλης ερωτήματα περιμένοντας να σου λύσουμε τις απορίες.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2016, 13:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris, υποθέτω πως ο συγκεκριμένος πετάει τυράκια, για να τσιμπήσουν άγνωστο ποιοι και για ποιο λόγο. Συνήθως η συνέχεια αποκαλύπτει τις προθέσεις τους.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2016, 14:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris, υποθέτω πως ο συγκεκριμένος πετάει τυράκια, για να τσιμπήσουν άγνωστο ποιοι και για ποιο λόγο. Συνήθως η συνέχεια αποκαλύπτει τις προθέσεις τους.

το πιθανότερο σενάριο είναι αυτό,
αλλά από την άλλη,
άμα η κάθε 'ψυχή' (ή ο κάθε 'ψυχώ'...)
δεν γράψει και τον πόνο του στο Εσωτέρικα,
πού θα τον γράψει? Στην Οικονομική στήλη της Καθημερινής?

Άσε που άμα τα καλοσκεφτείς τα ερωτήματα, μπορεί να έχουνε μια βάση, πχ. τι θελει να πει ο ποιητής?

quote:
Αναρωτιέμαι γιατί οι βρυκόλακες μας σαγηνεύουν τόσο πολύ. Επειδή είναι απέθαντοι; Επειδή θηρεύουν ανθρώπουν όπως ακριβώς οι άνθρωποι θηρεύουν τα ζώα; Επειδή σχετίζονται με τη σεξουαλικότητα;

Εγώ νομίζω, πχ ότι δεν σαγηνεύουν καθόλου
(τι να σαγηνέψει δηλαδή ένα φρικιό....)
εκτός κι άρχισαν να βγαίνουν βρικολακίνες σε βερσιόν Καρντάσιαν ας πούμε....

πιο πολύ βλέπω τα βαμπίρ σαν προαιώνιους συμβολισμούς αυτών που σου ρουφάνε κυριολεκτικά και μεταφορικά το αίμα,
ήτοι Τραπεζίτες, Εφοριακοί,
εσχάτως και οι κυβερνήσεις μας με τις φορομπηχτηκές πολιτικές τους,άρα υπάρχουν χειρότεροι βρικόκλακες από αυτούς???

Μάλλον όχι.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2016, 15:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα κι αυτά "τυράκια" είναι. Να τραβήξεις την προσοχή των άλλων, για να ασχοληθούν μαζί σου.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2016, 23:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αναρωτιέμαι γιατί οι βρυκόλακες μας σαγηνεύουν τόσο πολύ. Επειδή είναι απέθαντοι; Επειδή θηρεύουν ανθρώπουν όπως ακριβώς οι άνθρωποι θηρεύουν τα ζώα; Επειδή σχετίζονται με τη σεξουαλικότητα;



Άντε θα το φάω το τυράκι που λένε και τα παιδιά... (στην ακρούλα μόνο μην μου σπάσει το λαιμό η φάκα)
Δεν τους έφερε στην μόδα το Hollywood με την "γοητευτική" έννοια. Ίσα ίσα το "hollywood" (στην αρχή δεν ήταν καν το hollywood) τους έφερε σαν κάτι αποκρουστικό (εκτός πχ αν είχαν γοητεία ο Μαξ Σρέκ, ο Μπέλα Λουγκόσι ή ο Κρίστοφερ Λι)
Νομίζω πως στην πλευρά της γοητείας τους έφερε περισσότερο η Gothic κουλτούρα των 80s (βοήθησαν σε αυτό οι Bauhaus και διάφοροι άλλοι) και ακολούθησε αυτή την τρέλα και το holywood που τους μετάλαξε σιγά σιγά..
Στο Dracula πχ του 1992 πλέον υπήρχαν κάποια πρώτα "δείγματα" γοητείας και στο interview with a vampire 2 χρόνια αργότερα άρχισε να γίνεται ξεκάθαρο το τι πήγαινε να γίνει και το πόσο το hollywood είχε αρχίσει να επηρεάζεται.

Δεν είναι τυχαίο που αρκετοί Γκοθάδες στα 90s προσπαθούσαν να εντάξουν τα Vampires στην καθημερινότητα τους και επειδή βλέπεις το να πίνουν αίμα δεν γινόταν, "ανακαλύφθηκε" (προυπήρχε δηλαδή αλλά πήρε πόντους) νέος όρος όρος τα "ψυχοβαμπίρ" (γύρω απ τα οποία ακολουθούσε και ο κατάλληλος μύθος για να γίνουν πιο cool σαν μια μετεξέλιξη ένα πράγμα απ τα incubi και τα succubi και τις συνδέσεις με Μόρα, Λίλιθ κτλ ... incubus succubus, επίσης όνομα Gothic μπάντας των 90s για να δούμε πως φτιάχνεται η κουλτούρα), που δήθεν ρουφούσε "ζωτική ενέργεια" απ τους γύρω του με μόνη επίπτωση την εξάντληση του θύματος. Ψιλοπράγματα δηλαδή, ακίνδυνα σαν έννοιες οπότε δεν ενοχλούσαν κανέναν.
Δεν θα ξεχάσω βραδιές 90s στην (παλιά) Dada που οι μισοί νόμιζαν πως ήταν κάποιο ψυχοβαμπίρ και κοίταγαν γύρω γύρω για "θύματα" και οι άλλοι μισοί είχαν πειστεί πως είναι τα θύματα και δεν ένοιωθαν καλά σαν δήθεν να είχαν χάσει την ενέργεια τους :) (οκ τα λέω τα νούμερα στην υπερβολή τους βέβαια). Εγώ λοιπόν όπως παρουσιάζονται σήμερα, τους βλέπω σαν μέρος της Gothic κουλτούρας (ένα μικρό μέρος της για να είμαι σωστός.. δεν ήταν όλοι ανόητοι, κάποιοι ήταν πχ για την μουσική και μόνο, χαμογέλαγαν, δεν πήγαιναν ντυμένοι νύφες στην rebound ή με σπαθιά στην Dark Sun ή σε πίσω δωματιάκια αλλού για τελετές) η οποία πάνω κάτω ξεχάστηκε αλλά τα vampire που άρεσαν έτσι όπως είχαν γίνει, έμειναν... και να σου ταινίες σαν τα underworld και να σου οι σειρές για πιτσιρίκους κτλ κτλ. Μέχρι και βαμπιράκια κουκλάκια για μικρά παιδάκια και ο Στόκερ να απορεί εκεί που είναι πως στο καλό φτάσαμε εδώ και ο Βλάντ να φτάνει μέχρι και τον σταυρό του να κάνει (κακό χιουμοράκι) που έφυγε απο πάνω του η ρετσινιά ενώ ο Θανάσης Βάγιας στεναχωρημένος θα αναρωτιέται γιατί γεννήθηκε σε λάθος εποχή και αντί για μπράβο του έριχναν κατάρες.
Τελικά ρίσκαρα και έφαγα λίγο παραπάνω απ την γωνία αλλά ήταν ωραίο το άτιμο..


Edited by - Craven on 19/06/2016 23:28:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 00:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέχασες και τη Decadence στου Στρέφη. Πού μας γύρισες ρε άτομα...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 01:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξέχασες και τη Decadence στου Στρέφη. Πού μας γύρισες ρε άτομα...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Το club Decadence.. όνομα και πράγμα :) Δεν το έβαλα γιατί ποτέ δεν γέμισε γκοθάδες με την εννοια του όρου.. ανάλογα την εποχή απο κουλτουριάριδες (δεν τους πρόλαβα δεν είμαι ΤΟΣΟ μεγάλος) μέχρι όταν πήγαινα εγώ (πολύ σπάνια είναι η αλήθεια.. βαριόμουν τις ανηφόρες... στο ξεκίνημα να πάω συνήθως σταματούσα στον Φέλιξ στο Ρεσιτάλ για κάνα απ τα περίφημα κοκτέιλ και έλεγα... την άλλη φορά μωρέ θα πάω) συνήθως είχε post punkάδες, new waveάδες, alternativeάδες και απλούς και ταπεινούς ροκάδες :) Ότι να ναι για φάσεις ότι να ναι.

Edited by - Craven on 20/06/2016 01:33:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 01:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(δεν τους πρόλαβα δεν είμαι ΤΟΣΟ μεγάλος)

Αν θες να πεις κάτι, πέστο στα ίσα.

Υ.Γ. Άκου δεν είναι ΤΟΣΟ μεγάλος ο καραγκιόζης! Δηλαδή ρε τύπε, εγώ νομίζεις πως πρόλαβα τη θεμελίωση του τελευταίου Παρθενώνα? Άντε ρε να χαθείτε να χάνεστε! Ψάχνω και τη μασέλα μου από το πρωί, και τά'χω πάρει στο κρανίο...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 01:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να σου πω βρε τσόγλανε, με το Stand στη Μπενάκη είχες καμμιά επαφή? Το έχω αναφέρει στο παρελθόν. Ήταν και η βάση της ΠΕΛΕΜΟΤ. Ποτέ μου δεν είχα καλή σχέση με τα δίτροχα, αλλά με αυτά τα καλόπαιδα έκανα το πρώτο μου live στον Άγιο Κωνσταντίνο. Από τέλη 80ς μέχρι τέλη 90ς ήταν το μοναδικό αυθεντικό ροκάδικο στα Εξάρχεια.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 01:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
(δεν τους πρόλαβα δεν είμαι ΤΟΣΟ μεγάλος)

Αν θες να πεις κάτι, πέστο στα ίσα.

Υ.Γ. Άκου δεν είναι ΤΟΣΟ μεγάλος ο καραγκιόζης! Δηλαδή ρε τύπε, εγώ νομίζεις πως πρόλαβα τη θεμελίωση του τελευταίου Παρθενώνα? Άντε ρε να χαθείτε να χάνεστε! Ψάχνω και τη μασέλα μου από το πρωί, και τά'χω πάρει στο κρανίο...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Γεννημένος το 78, τι να κάνω βραδιές ποίησης δεν πρόλαβα :) Αλλά πραγματικά τώρα που σε βρήκα πάντα ήθελα να ρωτήσω κάποιον σαν εσένα, ήταν αλήθεια τόσο ωραίο το κλίμα με το νέο κύμα στις μπουάτ εκεί στην πλάκα? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 02:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γεννημένος το 78, τι να κάνω βραδιές ποίησης δεν πρόλαβα :) Αλλά πραγματικά τώρα που σε βρήκα πάντα ήθελα να ρωτήσω κάποιον σαν εσένα, ήταν αλήθεια τόσο ωραίο το κλίμα με το νέο κύμα στις μπουάτ εκεί στην πλάκα?

Αντιπαρέρχομαι του θράσους και της νεανικής σου επάρσεως. Τις μπουάτ τις πρόλαβα στα τελευταία τους, όταν ήταν ήδη cult. Τον Μήτσο τον Παναγόπουλο(πασοκική σύνταξη) όμως, τον πρόλαβα στους Βατράχους του Αραπάκη, όταν έπαιξε για πρώτη φορά την "Αύρα" σε κοινό, πολύ πριν την δισκογραφήσει.

https://www.youtube.com/watch?v=TJwG-dcoLAQ

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 02:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και να σου πω βρε τσόγλανε, με το Stand στη Μπενάκη είχες καμμιά επαφή? Το έχω αναφέρει στο παρελθόν. Ήταν και η βάση της ΠΕΛΕΜΟΤ. Ποτέ μου δεν είχα καλή σχέση με τα δίτροχα, αλλά με αυτά τα καλόπαιδα έκανα το πρώτο μου live στον Άγιο Κωνσταντίνο. Από τέλη 80ς μέχρι τέλη 90ς ήταν το μοναδικό αυθεντικό ροκάδικο στα Εξάρχεια.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Φυσικά και είχα, αγαπημένο στέκι (έτσι κιαλλιώς όπου και να έχω γυρίσει απο μεταλάδικα μέχρι γκοθάδικα, κουλτούρα ή 10δες άλλα είδη στις αναζητήσεις πάντα στην ροκ μουσική επιστρέφω), με την μηχανή φάτσα κάρτα... 5-6 στέκια ήταν όλα και όλα
Νομίζω είχε αλλάξει διεύθυνση? δεν ξέρω όλα αυτά έχουν μείνει 15-20 χρόνια πίσω στο μυαλό μουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 02:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει πάει ένα στενό παραπάνω. Ζωοδόχου πηγής και Ναυαρίνου. Δεν γνωρίζω αν δουλεύει ακόμα με τον Λεβάκο στο τιμόνι.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 02:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρώτο live... ααααχ αυτό ήταν support στους τότε μοδάτους Magic De Spell.. ωραίες εποχές αν και εφόσον θυμάμαι τον μπασίστα μας να προσπαθεί να τους πετάξει το μπάσο και εμείς να τους βρίζουμε, μάλλον δεν συμπαθηθήκαμε και πολύ αχαχα.. τι μου θύμησες τώραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 02:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήξερες να κουρδίζεις κιθάρες, ή κουβαλούσες τα τομ χωρίς να ενοχλείς του υπόλοιπους?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 02:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ήξερες να κουρδίζεις κιθάρες, ή κουβαλούσες τα τομ χωρίς να ενοχλείς του υπόλοιπους?


Όχι εγώ το έπαιζα μουσικάντης τρομάρα μου και δυστυχώς ποτέ κανείς δεν μου τα κουβάλησε/κούρδισε :)

Edited by - Craven on 20/06/2016 02:27:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 02:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέγε βρε αλητάμπουρα! Το ζητιανόξυλο το ακούμπησες ποτέ? Άσε τις σεμνοτυφίες και μολόγα. Μεταξύ μας μιλάμε. Έτσι κι αλλιώς, μάλλον κανείς άλλος δεν καταλαβαίνει τί λέμε.

https://www.youtube.com/watch?v=inBKFMB-yPg

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 02:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λέγε βρε αλητάμπουρα! Το ζητιανόξυλο το ακούμπησες ποτέ? Άσε τις σεμνοτυφίες και μολόγα. Μεταξύ μας μιλάμε. Έτσι κι αλλιώς, μάλλον κανείς άλλος δεν καταλαβαίνει τί λέμε.


Θα το προτιμούσα απο Doors (Spanish Caravan) αχαχα
https://www.youtube.com/watch?v=pKmkOIlHbok

Μώρε όλα τα ακούμπησα (στα αλήθεια όλα εκτός απ τα ταμ ταμ) αλλά πέρασα και δεν ακούμπησα.. ποτέ μου δεν έγινα καλός σε κάποιο απ αυτά τα μαραφέτια και τώρα σιγά σιγά τα ξεφορτώνομαι στα "γεράματα" (μειώνεται η συλλογή επικίνδυνα πλέον...)
Για να γράφω κάνα τραγουδάκι στο cubase και να ψιλο γρατζουνάω καμιά συγχορδία ντάξει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 02:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιασάν ο άρχοντας. Σέβας στον νεαρό που "γερνάει".

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 02:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για πες μας νεογερασθέν μειράκιον, αγαπημένο κιθαριστικό σόλο ever?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 03:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπημένο σόλο? χμ... θα έλεγα ίσως David Gilmour στο Comfortably Numb (αλλά και άλλα πολλά ..από Mark Knopfler στο απλοϊκό "brothers in arms" μέχρι και Petrucci στο "πολλά βαρύ" best of times)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 03:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε και αφιερωμένη μια ωραία επανεκτέλεση του παρακάτω τραγουδιού (λόγω nick) απ τους Αυστραλούς τριμπιουτάδες που μου αρέσει εδώ και χρόνια.

https://www.youtube.com/watch?v=sxo0OJkbaMY

(Το σκίσαμε όμως το θεματάκι για τα βαμπίρια τελικά)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 03:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
David Gilmour στο δεύτερο σόλο του Comfortably Numb. David Gilmour στο τρίτο σόλο του shine on you crazy diamond, SRV στο Little Wing, Eric Johnson στο Cliffs of Dover. Με αυτή τη σειρά.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 03:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

David Gilmour στο δεύτερο σόλο του Comfortably Numb. David Gilmour στο τρίτο σόλο του shine on you crazy diamond, SRV στο Little Wing, Eric Johnson στο Cliffs of Dover. Με αυτή τη σειρά.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Λοιπόν σαν δεύτερο πήγα να σου γράψω το Little Wing απο SRV αλλά λέω άσε θα με πει ιερόσυλο Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy