ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Μια ερωτηση για την αναζητηση του θειου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 09:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυο δρομοι στην ζωη ενος ατομου που δεν μπορει να ξαναπαει οσο και αν θελει ...
η εξοδος απο την μητρα της γυναικας και ο θανατος( η εξοδος απο την γαλαζια μητρα)
η ομοιοτητες ειναι προφανεις....
ο θεος του βρεφους ειναι ο ομφαλειος λωρος και το συμπαν του η μητρα. Τοσο φτανει τοσο ξερει
Η γαλαζια μητρα υπαρχει....?
που ειναι ομφαλειος λωρος....?

Ειναι ο θεος σκλαβος της ανθρωπινης διανοησης?


love for what is comming and forgivness for the past...

Edited by - drumx13 on 17/05/2003 09:59:05

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 10:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και απο εδώ φίλε μου DrumX13...

Καταρχάς όπως έχει ΗΔΗ πεί ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΜΟΥ "σκοτεινός" εκείνος Φιλόσοφος του Πυρός, ο ΗΡΑΚΛΗΤΟΣ ουδείς δίνατε να κολυμπήσει ΔΥΟ φορές στα νερά ενός ποταμού... αλλά ο μαθητής του (βασιλικότερος του βασιλεώς) αναφέρει ότι ούτε ΜΙΑ ΦΟΡΑ δίνατε να κολυμπίσει στο ΙΔΙΟ ποτάμι, αφού αυτό έχει ΡΟΗ και κανένα μέρος του ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ στατικό (ΙΔΙΟ)...

Με αυτή την εισαγωγή μου σε ρωτάω ΠΟΙΟΥΣ ΔΥΟ ΔΡΟΜΟΥΣ μπορούμε να ΞΑΝΑΠΕΡΠΑΤΗΣΟΥΜΕ;;;
Η τοποθέτησή σου με τη ΜΗΤΡΑ μου θυμίζει το περιστατικό με τον Ιωσήφ της Αριμαθείας που ρωτά ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΡΩΤΑΣ...
Κοίτα την απάντηση εκεί...

Τώρα για ΓΑΛΑΖΙΑ ΜΗΤΡΑ που αναφέρεσαι προφανώς στον ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ...
Χμμμμμ
Μόνο γαλάζιος δεν είναι (απο τη δική μου οπτική πάντα)...

Επειδή δεν κατάλαβα τι εννοής για τον ομφάλειο λώρο, πές μου φίλε μου ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΜΦΑΛΕΙΟΣ ΛΩΡΟΣ για σένα....

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 11:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγουρα χρειαζονται διευκρηνισεις
Σιγουρα δεν μπορουμε να επαναδημηουργησουμε τις ιδιες συνθηκες ετσι ωστε να περασουμε δυο φορες την ιδια ακριβως κατασταση...."τα παντα ρει"
Μπορουμε να πλησιασουμε πολυ ....αλλα
Στην γεννηση (εξοδος απο την μητρα) και στον θανατο (εξοδος απο την μητρα που αντε να την πουνε γαλαζια ενοοντας την γη).... δεν μπορουμε να πλησιασουμε καθολου.
quote:
Η τοποθέτησή σου με τη ΜΗΤΡΑ μου θυμίζει το περιστατικό με τον Ιωσήφ της Αριμαθείας που ρωτά ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΡΩΤΑΣ...
Κοίτα την απάντηση εκεί...


βοηθεισε με με ενα link αν εχεις υποψην σου κατι ....

Ομφαλειος λωρος ειναι αυτο που σε θρεφει μεχρι να ετοιμασθεις για να "γενηθεις"

Οσο για το γαλαζιο της γης
δεν ξερω αν μενεις στην Αθηνα ή σε μεγαλη πολη αλλα αν μενεις σε λυπαμε..



εδω ειναι γαλαζια σημερα και φωτεινα.... εχει και θαλλασα

Ειναι ο θεος σκλαβος της ανθρωπινης διανοησης???

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GAIA_YIOS
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 12:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GAIA_YIOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο θεος του βρεφους ειναι ο ομφάλειος λώρος και το σύμπαν του η μήτρα. Τόσο φτάνει τόσο ξέρει


Πολύ ωραίο το θέμα και είναι πολύ ενδιαφέρον να προσπαθήσουμε όλοι μαζί στο forum να αναζητήσουμε το θείο, την αλήθεια(να φιλοσοφήσουμε λίγο).

ομως σχετικά με το quote διαφωνώ διότι ετσι το βλέπουμε εμείς(με τις πέντε ασιθήσεις μας) και μαλλόν όχι το βρέφος.


quote:
Ειναι ο θεος σκλαβος της ανθρωπινης διανοησης?

αυτό ειναι το ενδιαφέρον στοιχείο. Δεδόμένου ότι δεν μας παρουσιάστηκε ο Θεός να μας πει 'έδω είμαι' απο εκεί και πέρα πρέπει να φιλοσοφήσουμε και φίλε druμx13 έκανες καλή αρχή.

quote:
Ομφαλειος λωρος ειναι αυτο που σε θρεφει μεχρι να ετοιμασθεις για να "γενηθεις"

Θρέφει τα γήινα στοιχεία σου όμως δηλ.αυτό που όταν φεύγεις αφήνεις πίσω


GΑIA_YIOS ΑΘΗΝΑΙΟΣ

Στην αρετή μπροστά οι θεοί έβαλαν ιδρώτα οι αθάνατοι, και μακρύ είναι κι ορθό το μονοπάτι ως αυτή και τραχύ στην αρχή, μα όταν φτάσεις στην κορφή εύκολα έπειτα ζυγώνεται κι ας ήτανε δύσκολη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 21:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλη μια αυταπάτη. Ο ουράνιος θόλος δεν είναι γαλάζιος αλλά μαύρος. Πέρνει αυτή την γαλάζια απόχρωση απο την ανάκλαση του φωτός στο επίπεδο που είναι κάτω απο τη στρατόσφαιρα (μου διαφεύγει το όνομά του αυτή τη στιγμή) δίνοντάς μας την εντύπωση οτι είναι γαλάζιος. Όσον αφορά για την ερώτησή σου, δε μπορώ να απλοποιήσω 2 τόσο σημαντικά και άγνωστα θέματα όπως η ζωή και ο θάνατος για να δώσω μια απάντηση που να δικαιολογεί την ύπαρξη ομφάλιου λώρου.
Μεταφορικά ίσως ο ομφάλιος λωρος υπάρχει απο τη στιγμή που κατερχόμαστε ως ψυχές μέσα σε σάρκινα οχήματα και αθέατος τροφοδοτεί συνεχώς με πληροφορίες τη μήτρα (Ανώτερη Διάνοια). Όταν πάψουμε να ζούμε αυτός ο ομφάλιος λώρος είτε τραβάει αποτομα την ψυχή απο το σώμα, είτε περιπλανάται μαζί της μέχρι να μπορέσει να αναληφθεί.
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 17/05/2003 21:25:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 21:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εξω απο την γαλαζια μητρα δεν μπορεις να ζησεις αν δεν εισαι ετοιμος(νεκρος κατα μια ενοια)
quote:
Μεταφορικά ίσως ο ομφάλιος λωρος υπάρχει απο τη στιγμή που κατερχόμαστε ως ψυχές μέσα σε σάρκινα οχήματα και αθέατος τροφοδοτεί συνεχώς με πληροφορίες τη μήτρα (Ανώτερη Διάνοια). Όταν πάψουμε να ζούμε αυτός ο ομφάλιος λώρος είτε τραβάει αποτομα την ψυχή απο το σώμα, είτε περιπλανάται μαζί της μέχρι να μπορέσει να αναληφθεί.


ο ομφαλειος λωρος δεν θρεφει την μητρα αλλα το εμβρυο.... το θεμα ειναι απο που αρχιζει.(αν υπαρχει)
Ασε τα δογματα τα σαρκινα οχηματα και τις ψχ απεξω
ειναι συμπερασματα παλαιοτερων και ως συμπερασματα αποτελουν θανατο του μυαλου σκεψου δικα σου πραγματα.

love for what is comming and forgivness for the past...

Ειναι ο θεος σκλαβος της ανθρωπινης διανοησης

Edited by - drumx13 on 18/05/2003 07:45:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 10:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι ο θεος σκλαβος της ανθρωπινης διανοησης...?
Μια καθαρα μηδενιστικη ερωτηση...
που πηγαζει απο μια πορεια χειραφετησεις που ξεκινησε μεταφορικα ισως στην βιβλο και φτανει μεχρι εδω.
Αν προσπαθησεις να απαντησεις στην ερωτηση εχεις κανει το απαραιτητο λαθος που χρειαζεται γι να αυτοπαγιδευτεις μεσα στην διανοηση σου
Η διανοηση σου και η δικη μου μαζι με ολου του κοσμου ειναι αυτο που αποκαλω ανθρωπινη διανοηση.
Τι μπορεις να πεις?
οτιδοιποτε μπορεις να πεις οτοιδηποτε μπορεις να σκεφτεις οποια λεξη και αν χρησιμοποιησεις εχει περιορισει το θειο στην διανοηση σου....
Τοσο φτανεις λοιπον τοσο λες.
Ακομα και το ποιο φωτεινο μυαλο του κοσμου και ακομα αν τα φωτεινοτερα μυαλα του κοσμου μπορουσαν να ενωθουν για να διανοηθουν το θειο παλι το θειο θα ηταν σκλαβος τους.
Μια καθαρα μηδενιστικη ερωτηση λοιπον που δεν αφηνει περιθωρια για υποκειμενισμους για συμφεροντα και Εγω.
Μια ερωτηση που αποριπτει το θειο μεσα απο την δημιουργο του, το μυαλο.
Θα μπορουσε καποιος να συγκρινει την πορεια του θειου στην ιστορια με την πορεια της ψχς το ενα δεν μπορει να υπαρξει χωρις το αλλο γιατι απλα δεν εχει λογο υπαρξης...
Η ψχ ως ενα καθαρο αποκυημα της ανθρωπιμης φαντασιας που μας τυρανα απο τα πρωτα χρονια οπου ο ανθρωπος αντιλαμβανεται τον εαυτο του ως κατι ξεχωριστο και ανωτερο απο την δημηουργια. Η ψχ αντιμετωπιστικε και αντιμετωπιζεται απο ολους ως κατι υπαρκτο και χειροπιαστο
Ενω δεν υπαρχει καμια αποδειξη για αυτο.
Την στιγμη που "θεοι" συμφωνα με τις αντιληψεις που ισχυουν κατεβηκαν στην γη καμια ψχ δεν εθεαθηκε ποτε κι πουθενα καμια ουτε ΜΙΑ.
Παρολα αυτα εμεις εκει, στην αιωνια μας αγωνια (του θανατου) εκει κολυμενοι χρεισημοποιωντας συμπερασματα -θανατους αλλων μυαλων επιμενουμε να πιστευουμε οτι υπαρχει ψχ.(βολεματακι)
εφοσον υπαρχει ψχ το ζητουμενο ειναι η ισοροπια εντος και εκτος αυτης, μα δεν ειναι το ζητουμενο για μας ειναι το ζητουμενο γι αλλους και εκει ειναι η μεγιστη παγιδα του μυαλου.
Ο διαλογος πλεον δεν αφορα το αρχικο ερωτημα της ψχς και του θειου αλλα την ισοροπια των εγω μας ...
Οπου ο καθενας προβαλει της αναγκες και της τυψεις του προσφεροντας ενα ακομα ονειρο για την υπερτατη ισοροπια, γινομενος ενας Σωτηρας της ανθρωποτητας. Μπειτε στην γραμη επιδοξοι Σωτηρες παρτε ο καθενας το χαρτακι του και περιμενετε.
Ποιοι ειναι αυτη οι "αλλοι"? Δεν ειναι σοβαρη ερωτηση αυτη...
οι "αλλοι" ειναι παντα οι αλλοι, και παντα υπαρχουν "αλλοι" αφου υπαρχουμε "εμεις"
Ειναι ο θεος σκλαβος της ανθρωπινης διανοησης..?
Αρα καταληγουμε στο μηδεν, στην σιωπη, και στον θεο του καθενος, στον PRIVE σκλαβο μας, τον ενα και μοναδικο αληθινο θεο, τον εαυτο μας.
Εδω λοιπον μολις βγηκα απο την μητρα της γυναικας και κοπηκε ο ομφαλειος λωρος, μπηκα στην γαλαζια μητρα και ψαχνω? να βρω το ομφαλειο λωρο μου μεχρι να ερθει η ωρα να βγω απο αυτην την γαλαζια μητρα (ελπιζω) σε καποιον αλλο κοσμο και (ελπιζω) οχι μονος.
Φωρτωμενος με Πιστη ελπιδα και αγαπη καλυπτοντας καθε μου αναγκη στον φοβο του θανατου και στην ζωη.... κοιμηζοντας με.
Ειναι ο θεος σκλαβος της ανθρωπινης διανοησης αν ναι...?

FREEDOM TO GODS

Ισως ομως ετσι να χασω για παντα τον ομφαλειο λωρο μου...
αλλα ετσι θα παψω να ειμαι εμβρυο και θα μεγαλωσω
Κατ πως λεει και ο μεγιστος Ν Καζαντζακης....
"δεν φοβαμαι τιποτα. δεν ελπιζω τιποτα. ειμαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

Ειναι ο θεος σκλαβος της ανθρωπιμης διανοησης?

Αλλο ενα θεωρημα που μενει να αποδειχτει


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 00:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ανθρώπινη διανόηση το λέει και το όνομά της είναι..."ανθρώπινη διανόηση".
Μέσα στην ερώτηση πάντα υπάρχει η απάντηση...
Δεν υπάρχουν απαντήσεις για όλα. Μη ψάχνεις στον άνθρωπο τα κομμάτια του Θεού. Δεν είναι μηδενισμός, είναι ρεαλισμός.
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 19/05/2003 00:06:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GAIA_YIOS
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 09:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GAIA_YIOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μη ψάχνεις στον άνθρωπο τα κομμάτια του Θεού

και όμως βλέποντας την αρμονία της φύσης βλέπουμε τον Θεό και μέρος της φύσης είναι και ο άνθρωπος.


quote:
Ειναι ο θεος σκλαβος της ανθρωπιμης διανοησης?

η ανθρώπινη διανόηση έδωσε και δίνει στο θεό τα χαρακτηριστικά του


GΑIA_YIOS ΑΘΗΝΑΙΟΣ


Στην αρετή μπροστά οι θεοί έβαλαν ιδρώτα οι αθάνατοι, και μακρύ είναι κι ορθό το μονοπάτι ως αυτή και τραχύ στην αρχή, μα όταν φτάσεις στην κορφή εύκολα έπειτα ζυγώνεται κι ας ήτανε δύσκολη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 16:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GAIA YIOS: η τελευταία μου απάντηση καλύπτει κι αυτό το μήνυμα.

Υ.Γ.
Ο,τι χρακτηριστικά αποδίδει ο άνθρωπος για το Θεό δε σημαίνει οτι του ανήκουν.
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 17:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
περιεγραψε τον θεο γρηγορη αν μπορεις
θα δεις οτι θα εχει οτι σου λειπει

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 17:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν με νοιάζει να περιγράψω τον Θεό γιατί απλούστατα δεν μπορώ.
Μου λείπουν πολλά στοιχεία όπως λες, αλλά η γνώση αυτού με τοποθετεί ενα σκαλί παραπάνω απο αυτούς που νομίζουν οτι ξέρουν τι είναι Θεός.
Η γνώση της άγνοιας είναι γνώση. Η άγνοια της γνώσης παραμένει άγνοια.
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 18:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα η αναζητηση του θειου φιλε γρηγορη προυποθετει μια ιδεα για το πως μπορει να ειναι αυτο
αλλιως δεν θα το γνωριζαμε αν το βλεπαμε και θα μπορουσαμε να θεωρησουμε θειο οτιδοιποτε
Αρα λοιπον η απαντηση που θα παρει καθενας μας στην αναζητηση του θειου ειναι μια σειρα απαντησεων σε ερωτησεις που εγιναν στο παρελθον
Οταν θετης μια ερωτηση γνωριζεις κατα μεγαλο ποσοστο που θα κινηθει η απαντηση και οταν ερθει αυτη η απαντηση την αναγνωριζεις ως σωστη
Αυτο σημενει οτι ολοι μπορουμε να περιγραψουμε το θειο γιατι ολοι το γνωριζουμε εστω και λιγο, ολοι εχουμε καποιες πληροφοριες, και ολοι μπορουμε να θεσουμε την ερωτηση.
Ειναι ο θεος σκλαβος της ανθρωπινης διανοησης?
Της απαντησεις που θα παρουμε θα της αναγνωρισουμε πιθανων ως σωστες αν συμφωνουν με της πληροφοριες που εχουμε.
(αν σου ελεγα οτι θεος ειναι ενα ζωο με 3 ποδια και 6 ματια θα καταλαβαινες οτι λεω μ...κιες)
αρα ξερεις που κινητε η απαντηση στο ερωτημα και σε ΚΑΘΕ ερωτημα
Εχεις μια ιδεα στο περιπου για το τι ειναι Σωστη απαντηση.Για την ακριβια εισαι ασυλυπτα κοντα σε μια απαντηση την στιγμη που θετεις μια ερωτηση, οποιαδηποτε ερωτηση.

Αρα ολοι ξερουμε και οσο περισοτερο ξερουμε τοσο περισοτερο ρωταμε και τοσο περισοτερο γνωριζουμε τον ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ
Τα λεμε και ελπιζω να κρατηθει live η κουβεντα

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νικολακης
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 20:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νικολακης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Δεν με νοιάζει να περιγράψω τον Θεό γιατί απλούστατα δεν μπορώ.
Μου λείπουν πολλά στοιχεία όπως λες, αλλά η γνώση αυτού με τοποθετεί ενα σκαλί παραπάνω απο αυτούς που νομίζουν οτι ξέρουν τι είναι Θεός.
Η γνώση της άγνοιας είναι γνώση. Η άγνοια της γνώσης παραμένει άγνοια.
~Γρηγόρης~

Μεχρι στιγμης, αυτη ειναι η σωστοτερη αποψη που διαβασα. Συγχαριτηρια Γρηγορη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 20:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν κατεβαινεις Νικολακη ενα σκαλι ποιο κατω να βοηθεισεις και εμας που ψαχνομαστε και να μας βγαλεις απο την αγνοια μας...
quote:
Μου λείπουν πολλά στοιχεία όπως λες, αλλά η γνώση αυτού με τοποθετεί ενα σκαλί παραπάνω απο αυτούς που νομίζουν οτι ξέρουν τι είναι Θεός.


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νικολακης
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 20:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νικολακης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν κατεβαινεις Νικολακη ενα σκαλι ποιο κατω να βοηθεισεις και εμας που ψαχνομαστε και να μας βγαλεις απο την αγνοια μας... [quote]Μου λείπουν πολλά στοιχεία όπως λες, αλλά η γνώση αυτού με τοποθετεί ενα σκαλί παραπάνω απο αυτούς που νομίζουν οτι ξέρουν τι είναι Θεός.


Ειναι απλο. Εν ειδα οτι ουδεν ειδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 20:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πρεπει να ξερεις πολλα για να το λες αυτο

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νικολακης
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 20:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νικολακης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν κατεβαινεις Νικολακη ενα σκαλι ποιο κατω να βοηθεισεις και εμας που ψαχνομαστε και να μας βγαλεις απο την αγνοια μας... [quote]Μου λείπουν πολλά στοιχεία όπως λες, αλλά η γνώση αυτού με τοποθετεί ενα σκαλί παραπάνω απο αυτούς που νομίζουν οτι ξέρουν τι είναι Θεός.


Το σκαλι αυτο ειναι η αναγνωρισης το οτι δεν ξερω τι ειναι Θεος, και δεν προσποιουμε οτι ξερω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 20:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 21:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ ειλικρινης αποψη Γρηγοριε και Νικολαε.
Αξιοι!
Ετσι, για να μαθαινουν και 'οι παλιοι'.
Το θειο πρεπει να βιωνεται,βελτιωνοντας την ατομικη και συνολικη ζωη,και δεν πρεπει να ευτελιζεται,αποτελωντας μεσον αυτοπροβολης και επιδειξης.
Φουσκες δηλ...
Αξια συνεχεια ευχομαι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 02:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δρουμ13...φίλε μου πρέπει να είσαι εγκλωβισμένος στο ίδιο σου το μυαλό.
Είπες
quote:
Δεν κατεβαινεις Νικολακη ενα σκαλι ποιο κατω να βοηθεισεις και εμας που ψαχνομαστε και να μας βγαλεις απο την αγνοια μας...

Είπε ο Νικολάκης

quote:
Το σκαλι αυτο ειναι η αναγνωρισης το οτι δεν ξερω τι ειναι Θεος, και δεν προσποιουμε οτι ξερω.

Τι άλλο πρέπει να σου πούμε??!! Θέλεις κάποιον να σε πιάσει απο το χέρι και να σε πάει στο Θεό?...γίνεται...όλα γίνονται. Ακόμη όμως και να είχα την καλή διάθεση να κάνω κάτι τέτοιο με την προσωπικότητα που επιδεικνύεις αμφιβάλω αν μπορείς να βιώσεις (και όχι να αντιληφθείς) τι είναι Θείο. Πρέπει να πνιγείς πρώτα σε ποταμούς ταπεινότητας, να απαρνηθείς τον εγωιστικό πομπώδη χαρακτήρα που επιδεικνύεις συνεχώς, που φέρνει αντίλογο ακόμη και στον εαυτό του, να πάρεις μια βαθιά ανάσα και να σκεφτείς τι θέλεις, τι προσφέρεις και τι παίρνεις τελικά-αν παίρνεις κάτι...
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 20/05/2003 02:23:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νικολακης
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 20:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νικολακης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Γρηγορη, δεν νομιζω οτι μπορουμε να εξακολουθησουμε λογικη συζητηση οταν προσφευγουμε σε προσωπικοτητες. Σταματω εδω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 21:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι ο θεος σκλαβος της ανθρωπινης διανοησεις ειναι το ερωτημα και οχι ποιος ειναι ο drumx13
και αν ειναι αυτος ο κοσμος μητρα η γαλαζια μητρα...

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 00:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nikolaki den anafer8ika se esena file mou!

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 12:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι άλλο πρέπει να σου πούμε??!! Θέλεις κάποιον να σε πιάσει απο το χέρι και να σε πάει στο Θεό?...γίνεται...όλα γίνονται. Ακόμη όμως και να είχα την καλή διάθεση να κάνω κάτι τέτοιο με την προσωπικότητα που επιδεικνύεις αμφιβάλω αν μπορείς να βιώσεις (και όχι να αντιληφθείς) τι είναι Θείο. Πρέπει να πνιγείς πρώτα σε ποταμούς ταπεινότητας, να απαρνηθείς τον εγωιστικό πομπώδη χαρακτήρα που επιδεικνύεις συνεχώς, που φέρνει αντίλογο ακόμη και στον εαυτό του, να πάρεις μια βαθιά ανάσα και να σκεφτείς τι θέλεις, τι προσφέρεις και τι παίρνεις τελικά-αν παίρνεις κάτι...

Η ερωτηση φιλε γρηγορη
και καθε ερωτηση ειναι εκει για να μας βοηθειση
Ενδεχομενος καποιες ερωτησεις να διχαζουν την ανθρωποτητα και
καποιες απαντησεις να πρεπει να μεινουν κρυφες για λιγο καιρο μεχρι να "μεγαλωσει" το κοινο
Καμια ερωτηση ομως δεν ερχεται εκ του πονηρου με οποιο ονομα, ενοια, ή υπαρξη αυτο.. μπορει να λεγεται...
Ακομα και αυτες που διχαζουν.

Κατα συνεπεια η δυναμη για να θετεις ερωτησεις ολες τις ερωτησεις προερχονται απο αυτο που αποκαλειτε, ακουει και ενοειτε ως ΘΕΙΟ...

Ειναι και το ζητουμενο απο το θειο να το γνωρισουμε
Φαντασου ενα θειο που δεν το ξερει κανεις....


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 16:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή σου απαντώ πολλές φορές δίχως να καταλαβαίνεις τι σου λέω, παραθέτω κάτι που είπε ο Helios...
quote:
Πολυ ειλικρινης αποψη Γρηγοριε και Νικολαε.
Αξιοι!
Ετσι, για να μαθαινουν και 'οι παλιοι'.
Το θειο πρεπει να βιωνεται,βελτιωνοντας την ατομικη και συνολικη ζωη,και δεν πρεπει να ευτελιζεται,αποτελωντας μεσον αυτοπροβολης και επιδειξης.
Φουσκες δηλ...
Αξια συνεχεια ευχομαι...

quote:
και δεν πρεπει να ευτελιζεται,αποτελωντας μεσον αυτοπροβολης και επιδειξης

quote:
και δεν πρεπει να ευτελιζεται,αποτελωντας μεσον αυτοπροβολης και επιδειξης

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 21/05/2003 16:11:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 20:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι ενοεις φιλε μου
πραγματικα δεν καταλαβαινω τι ενοεις πες με ηλιθιο αλλα δεν καταλαβαινω...
Ενοεις οτι ευτελιζω το θειο που ρωταω για αυτο?
ενοεις οτι το χρησιμοποιω για να αυτοπροβληθω?
αν ενοεις κατι τετοιο στο λεω οτι εισαι
ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ...
Διοτι οπως ειπα...
quote:
Ειναι ο θεος σκλαβος της ανθρωπινης διανοησεις ειναι το ερωτημα και οχι ποιος ειναι ο drumx13
και αν ειναι αυτος ο κοσμος μητρα η γαλαζια μητρα...

ΠΟΥ ειναι η αυτοπροβολη και ο μπομπωδεις χαρακτηρας που "ανακαλυψες" ???
Και πως ευτελιζω το θειο οταν προσπαθω να το γνωρισω...
ξαναρωταω και ενδεχωμενος να προκαλω
αλλα το τοπικ δεν απευθηνεται σε ατομα που εχουν ως "μοτο"
το Πιστευε και μη ερευνα...
αλλα σε ατομα που εχουν ως "μοτο"
το ...Πιστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ...
τελος παντων αγαπη για οτι ερχετε και συγχωρεση για το παρελθον

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νικολακης
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 21:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νικολακης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Nikolaki den anafer8ika se esena file mou!

Τοτε ζητω ταπεινα συγνωμη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νικολακης
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 21:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νικολακης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω προβλημα με την ερωτηση "ειναι ο Θεος σκλαβος του ανθρωπου". Σωστοτερο θα ηταν ειναι ο Θεος δημιουργημα του ανθρωπου. Σ'αυτη η ερωτηση μπορουμε να απαντησουμε με ενα θετικοτατο ΝΑΙ. Σε ολες της θρησκειες που γνωριζω, ο Θεος εφερε την μορφη που καλυτερα εξηγουσε την παρουσια του στος πιστους του. Οι προγωνοι μας ως πραγματιστες δωσαν στους Θεους τους ανθρωπινες μορφες και χαρακτιριστικα. Οι Εβραιοι, πιστευοντας οτι ο Θεος τους επλασε καθ'εικονα και καθ'ομιωσην, δινουν στον Θεο τους ανθρωπινη μορφη, και του αποδιδουν καθαρως ανθρωπινα χαρακτιριστικα, παρομιαζοντας τον πολλες φορες σαν την πιο εκδηκιτικη δυναμη που γνωρισε ο ανθρωπος. Οι Ρωμαιοι θεοι ειχαν εξισου ανθρωπινη εμφανιση. Οι Αιγυπριοι θεωρουν της θεοτητες τους ως μιγματα ανθρωπων και ζωων. Ο Θεος ειναι λοιπον δημιουργημα του ανθρωπου. Επλιζω το μηνημα μου να ειναι αρκετα σαφες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 22:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δρούμ(γουρλή)13, Είπες:
quote:
*Ασε τα δογματα τα σαρκινα οχηματα και τις ψχ απεξω
ειναι συμπερασματα παλαιοτερων και ως συμπερασματα αποτελουν θανατο του μυαλου σκεψου δικα σου πραγματα.
*Ειναι ο θεος σκλαβος της ανθρωπινης διανοησης...?
Μια καθαρα μηδενιστικη ερωτηση...
*Την στιγμη που "θεοι" συμφωνα με τις αντιληψεις που ισχυουν κατεβηκαν στην γη καμια ψχ δεν εθεαθηκε ποτε κι πουθενα καμια ουτε ΜΙΑ.
*Οπου ο καθενας προβαλει της αναγκες και της τυψεις του προσφεροντας ενα ακομα ονειρο για την υπερτατη ισοροπια, γινομενος ενας Σωτηρας της ανθρωποτητας. Μπειτε στην γραμη επιδοξοι Σωτηρες παρτε ο καθενας το χαρτακι του και περιμενετε.
*Αρα καταληγουμε στο μηδεν, στην σιωπη, και στον θεο του καθενος, στον PRIVE σκλαβο μας, τον ενα και μοναδικο αληθινο θεο, τον εαυτο μας.

Έχοντας όλες αυτές τις γνώσεις για το Θεό δε θα έπρεπε να δημιουργούσες αυτό το θέμα(τόπικ).
Εγώ το μόνο που είπα περί Θεού, ήταν:
quote:
Δεν με νοιάζει να περιγράψω τον Θεό γιατί απλούστατα δεν μπορώ.
Μου λείπουν πολλά στοιχεία όπως λες, αλλά η γνώση αυτού με τοποθετεί ενα σκαλί παραπάνω απο αυτούς που νομίζουν οτι ξέρουν τι είναι Θεός.
Η γνώση της άγνοιας είναι γνώση. Η άγνοια της γνώσης παραμένει άγνοια.
~Γρηγόρης~

Απο τη στιγμή που ξέρεις τόσα πολλά για το Θεό...τι να σου πώ...δεν χρειάζεσαι επιβεβαίωση απο άλλους. Είσαι ο μοναδικός που έδωσε τόσο "εμπεριστατωμένες" και αναλυτικές απόψεις περι Θεού...στηριζόμενος στη διανόησή σου...τελικά με το μικρό σου μυαλό ξέρεις πολύ καλά τι είναι Θεός.

~Γρηγόρης

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 21/05/2003 22:13:04

Edited by - reptilesalonica on 21/05/2003 22:13:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 00:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι,
πραγματι πολυ γονιμος διαλογος γινεται.
1) Ομφαλιος Λωρος. Πολυ σωστα αναφερεις reptilesalonica
οτι υπαρχει απο την στιγμη που κατερχομεθα, ως ψυχες,
μεσα στο γηινο σαρκιο. Για το αθανατο μερος του ανθρωπου,
που επιζει, γιατι πρεπει ο λωρος να,ναι υλικος?
Θυμαστε την 'ασημενια χορδη' ?

2) Πως μπορει το οικοδομημα-πολυ περισσοτερο ενα μερος του-
να καταλαβει τις κινησεις, την δραση του Οικοδομου-Δημιουργου,
η τις γραμμες του Αρχιτεκτονα η ακομα την προθεση του
Εντολεα τους??

Αρα λοιπον για την προσεγγιση του Θειου χρειαζεται προσωπικη και σταδιακη εργασια,ωστε να κατανοησουμε πρωτα τα επιθετα-εκφρασεις, πτυχες του θειου, οπως δυνονται πχ μεσα στην Βιβλο, και μετα δι αποκαλυψεως να προσεγγισουμε, να γνωρισουμε, να ΟΙδουμε, το
Αγνωστο, πληρες, Αιωνιο, Εν

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy