ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 19:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ; ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ.

ΑΠΟΔΕΙΞΤΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΕΛΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 19:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον ΣΙΣΙΦΕ,
μα ποιος αλήθεια θα μπορούσε να υποστηρίξει το αντίθετο;

Ελεύθερος ΓΕΝΙΚΑ δεν είναι κανένας.
Ελεύθερος ΕΙΔΙΚΑ είναι ο καθένας.

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 20:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΦΡΟΥΤΟ
ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΘΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ. ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ


DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iria
Νέο Μέλος

United Kingdom
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 21:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geia.legomai Iria.Proerxomevo apo Eleu8eria.exeis dikio.egw aspazomai tn rnsn tou Svaitser oti o av8rwpos pou avazntaei to movopati pou odngei sto vao tns Eleu8erias pervaei prwta apo to pedio tns maxns.

akoma kai to suvais8nma tns eutuxias, eivai mia morfn kai ekfrasn Eleu8erias.

I.KΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 21:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κοίτα , ουσιαστικα κανείς δεν είναι ελευθερος 100% . όμως μή τα δραματοποιούμε... και μόνο το ότι βρισκόμαστε εδώ και σκεφτόμαστε έτσι θα πει ότι είμαστε σχετικα ελεύθεροι . εφόσον ψαχνόμαστε είμαστε σε καλό δρόμο...

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iria
Νέο Μέλος

United Kingdom
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 22:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
akriBws.H Eleu8eria eivai evstikto suvifasmevo me to eivai to ka8e av8rwpou.

I.KΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 00:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να αλλάξω λίγο την ερώτηση; Πώς ορίζεις εσύ, αγαπητέ Σίσιφε, την ελευθερία; Πιστεύω πως μόνο αν συμφωνήσουμε σε έναν κοινό ορισμό θα μπορούμε να πούμε αν είμαστε ή όχι ελεύθεροι. Και, πιστέψτε με, αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο.

Μη ρωτάτε εμένα πάντως "Τί είναι ελευθερία;"...Ακόμη ψάχνω την απάντηση και είμαι μάλλον μακριά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 01:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πώς ορίζεις εσύ, αγαπητέ Σίσιφε, την ελευθερία;

Φίλε Durden_alie για άλλη μία φορά θα συμφωνήσω μαζί σου
quote:
"Τί είναι ελευθερία;"...

χμ...εδώ μάλλον έχω αρχίσει και βλέπω ένα αχνό έστω... μονοπάτι

Φίλε ΣΙΣΙΦΕ περιμένουμε τον ορισμό


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 16:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου,
κατά το ρητό θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία,
Υπάρχουν ακραίες και μέσες καταστάσεις στο θέμα ελευθερία.
Ο ελάχιστα ενάρετος και άτολμος, λίγο θα γνωρίσει την αίσθηση της ελευθερίας στη ζωή του και ο ενάρετος και τολμηρός θα γνωρίσει αυτό το μονάκριβο αγαθό
Υποσημειώνοντας οτι λίγοι άνθρωποι έχουν φτάσει στο τελευταίο παράδειγμα, λίγοι οι ουσιαστικά ενάρετοι και τολμηροί.
Ο Ιησούς με τη ζωή και το θάνατό του βίωσε την απόλυτη ελευθερία πνευματικά και ψυχικά.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 11/07/2003 16:55:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 18:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελευθερος απο τι..?

Γιώργος
....ο κούταβος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 20:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΠΙΘΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΨΟΥΝ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ.

ΜΟΥ ΖΗΤΑΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ. ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ. ΑΣ ΤΟ "ΠΙΑΣΩ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΠΛΕΥΡΑ.
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΑΘΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΝ ΥΛΙΚΗ.
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΚΑΓΚΕΛΑ.

ΑΣ ΕΡΘΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΣΤΟ "ΖΟΥΜΙ".
ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΦΙΛΤΡΑΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΙΝΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩΣΟΥΝ.ΟΤΑΝ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΠΟΙΗΤΑΙ. ΟΤΑΝ Η ΓΝΩΣΗ ΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΓΙΝΕΙ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΕΝΙΚΗ.
ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΜΕ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑΙΝΙΕΣ.

ΕΣΥ ΦΙΛΗ ΜΟΥ iria ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΠΛΙΒΛΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ?

ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΣΤΕ ΟΡΙΣΜΟ ΣΑΣ ΕΔΩΣΑ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ. ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΤΕ ΕΝΑΝ ΟΡΙΣΜΟ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΓΑΘΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ. ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑΝ ΟΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΖΗΤΗΣΑΤΕ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ? ΜΗΠΩΣ ΓΙΑΤΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΤΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΕΔΙΚΟ ΚΑΤΙ ΤΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ?
Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΡΩΤΑΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΙ? ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΡΕ ΓΙΩΡΓΟ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟ ΕΑΥΤΟ?

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"


Edited by - ΣΙΣΙΦΟΣ on 11/07/2003 20:23:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 23:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΡΩΤΑΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΙ? ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΡΕ ΓΙΩΡΓΟ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟ ΕΑΥΤΟ?

Λυπάμαι δεν απαντάω σε ερωτήσεις του στυλ «Ξέρω εγώ ρε…..?»

… όσο για το μήπως ...με τον εαυτό μου έχουμε πελατειακή σχέση ούτε ελεύθερος από αυτόν είμαι ….αλλά ούτε αυτός από μένα…

Γιώργος
Παντος κερναει και παγωτο ….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

antigrafeys
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 02:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους antigrafeys  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραφράζοντας έναν από τους μεγάλους στοχαστές του εικοστού αιώνα, απαντώ:

Φοβάμαι, όλα αυτά που θα γίνουν για μένα, χωρίς εμένα.

Ελπίζω η ζωή να φερθεί καλά στα παιδιά μου.

Άρα δεν μπορώ παρά να πώ... είμαι λεύτερος... πολιορκημένος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 02:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΩΣ!
....Προτεινω τη "Φυλακη της Ελευθεριας"του Μ.Εντε...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 05:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελευθερος απο τι..?

Ελεύθερος απο τα πάντα. Γιατί όταν φτάσεις σε τέτοιο επίπεδο συνειδητότητας δεν υπάρχει συγκεχυμένο.
Όλα διαλύονται μέσα σου σα πρωινά σύννεφα που σκορπίζονται απο το φως της αυγής.
Όταν φτάσεις σε τέτοιο επίπεδο συνειδητότητας όλα ανοίγονται μπροστά στα μάτια σου, βλέπεις τελικά πόσο απλό ήταν και αντιλαμβάνεσαι τα πάντα ως Όλον.
Εκεί, σε μια τέτοια κατάσταση δεν υπάρχει απάντηση, δεν υπάρχει ερώτηση. Υπάρχει απόκριση της καρδιάς στη γνώση και κατόπιν αγάπη και κατανόηση για τα πάντα.
Αυτό, είναι ελευθερία και όπως η ελευθερία δεν έχει όρια, έτσι δε μπορεί να τελειωθεί μέσα απο λέξεις.
Οι περισσότεροι άνθρωποι βιώνουν κομμάτια ελευθερίας, κομμένα και ραμμένα στα μέτρα και τα σταθμά τους.
Όπως πάντα, όπου υπάρχει το ανθρώπινο υπάρχει και η μη-τελείωση.
Όπου υπάρχει το ανθρώπινο, υπάρχουν και τα ημίμετρα.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 12/07/2003 05:32:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 14:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ελεύθερος απο τα πάντα. Γιατί όταν φτάσεις σε τέτοιο επίπεδο συνειδητότητας δεν υπάρχει συγκεχυμένο.
Όλα διαλύονται μέσα σου σα πρωινά σύννεφα που σκορπίζονται απο το φως της αυγής.
Όταν φτάσεις σε τέτοιο επίπεδο συνειδητότητας όλα ανοίγονται μπροστά στα μάτια σου, βλέπεις τελικά πόσο απλό ήταν και αντιλαμβάνεσαι τα πάντα ως Όλον.
Εκεί, σε μια τέτοια κατάσταση δεν υπάρχει απάντηση, δεν υπάρχει ερώτηση. Υπάρχει απόκριση της καρδιάς στη γνώση και κατόπιν αγάπη και κατανόηση για τα πάντα.
Αυτό, είναι ελευθερία και όπως η ελευθερία δεν έχει όρια, έτσι δε μπορεί να τελειωθεί μέσα απο λέξεις.


μια ερώτηση βρε γρηγόρη .. και εσυ που το ξέρεις? εχεις φτάσει σε αυτη την κατάσταση που λές..?

Γιώργος
...ο πελατειακος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 16:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok, κοίταζε το δάχτυλο.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 16:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ok, κοίταζε το δάχτυλο.

το δαχτυλο μου δείχνει εναν παλιο χάρτη που εχει καπου στην μέση ενα Χ... ασε δεν θα ερθω... το εχω ξαναδει το εργο...


Γιώργος
...dont forget to write..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 16:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μια ερώτηση βρε γρηγόρη .. και εσυ που το ξέρεις? εχεις φτάσει σε αυτη την κατάσταση που λές..?


"...Στην Ταντρα ο μαθητης αφηνεται να διδαχτει απο τη ζωη/αντι να προσπαθησει να την ...ελεγξει."

...ετσι...σημειολογικα


..."Πολυμορφικε" Γιωργο.....
μακια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 16:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

"...Στην Ταντρα ο μαθητης αφηνεται να διδαχτει απο τη ζωη/αντι να προσπαθησει να την ...ελεγξει."


ναι ακριβως οπως το ειπες αγαπητη μου..... ο μαθητης.!!!

Γιώργος
εξαρες..!!! εξι χρονια στο δημοτικο..εξι χρονια στο πανεπιστιμιο...εξι χρονια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 16:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 17:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι μαθητές και όλοι δάσκαλοι είμαστε φίλε, οι απαντήσεις βρίσκονται μέσα στις ερωτήσεις αλλά αν κοιτάζουμε το δάχτυλο...X
'
'
'
quote:
εξαρες..!!! εξι χρονια στο δημοτικο..εξι χρονια στο πανεπιστιμιο...εξι χρονια...

Κι έξι απο μένα γιατί ήσουν ανεπίδεκτος μαθήσεως

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 12/07/2003 17:11:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 17:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου ζητήσαμε ορισμό, αγαπητέ Σίσιφε, για να ξέρουμε για ποιο πράγμα μιλάμε. Προσωπικά δεν έδωσα κανέναν ορισμό διότι ειλικρινά ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΚΟΜΗ. Πως λοιπόν μπορώ να απαντήσω στην ερώτησή σου για το αν είμαι ελεύθερος ή όχι, όταν δεν γνωρίζω τί ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ελευθερία;

Κι επειδή εσύ μπήκες στον κόπο να δώσεις έναν ορισμό, δεν νομίζεις ότι είναι λίγο ελλιπής; Αναφέρθηκες σε δύο όψεις αυτού που ονομάζουμε "ελευθερία", αλλά δεν νομίζεις ότι υπάρχουν κι άλλες; Πχ εγώ, ελευθερία λόγου έχω--ελπίζω--, πίσω από κάγκελα δεν είμαι, όμως είμαι "σκλαβωμένος" μέσω της εξάρτησής μου από τον καπνό. Μπορώ λοιπόν να πω ότι είμαι ελεύθερος; Κάθε άλλο! Γι' αυτό επέμεινα και θα επιμείνω ότι πρώτα πρέπει να βρούμε τον ορισμό...Ίσως τότε ανακαλύψουμε ότι, όπως λες κι εσύ, δεν είμαστε ελεύθεροι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 18:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ελευθερία κατά την γνώμη μου είναι εξαιρετικά πολυεπίπεδη.
Μπορεί να ξεκινά από την βασική σωματική Ελευθερία (σκλαβιά) και μπορεί να φθάνει μέχρι το πραγματικό "Γνώθι σ'αυτόν".
Η βουτιά που πρέπει να κάνουμε στα βάθη του ασυνειδήτου μας, όπου πρέπει να αντιμετωπίσουμε και να νικήσουμε τις φοβίες μας, τα ταμπού μας, τα ένστικτά μας.
Είναι το συνειδητό πέρασμα της πύλης του Θανάτου...
Είναι το σημείο που γεμίζουμε με Αρμονία, το σημείο που κατά την γνώμη μου πάντα, πολύ σωστά ο φίλος Γρηγόρης λέει..."αντιλαμβάνεσαι τα πάντα ως Όλον"...
Μπορεί να υπάρχει και παρακάτω...ποιός ξέρει;

Από τα παραπάνω ίσως να φαίνεται ότι ως έννοια είναι υποκειμενική.
Κάθε άλλο θα έλεγα. Αν θεωρήσουμε τον άνθρωπο ως ένα ον που εξελίσσεται, ο καθένας από εμάς θα πρέπει να ακολουθήσει μία πορεία, προκειμένου να αποκτήσει και βιώσει κάποια επίπεδα συνειδητότητας. Το μέσο για αυτή την πορεία μπορεί να διαφέρει, τα επίπεδα όμως συνειδητότητας όχι.
Αρα το τι είναι Ελευθερία για τον καθένα μας έχει να κάνει με το επίπεδο συνειδητότητας στο οποίο βρίσκεται.



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 20:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΕ ΔΕΝ ΑΡΕΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

ΑΣ ΑΡΧΙΣΩ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΣΤΟ ΓΡΗΓΟΡΗ.
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΘΕΣΕΙ ΝΑ ΣΕΠΡΟΣΒΑΛΟ Η ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΑΒΟΛΑ.

ΚΑΙ ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ.
ΦΙΛΕ reptilesalonica ΛΕΣ ΣΕ ΚΑΠΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΣΟΥ "Αυτό, είναι ελευθερία και όπως η ελευθερία δεν έχει όρια........" .ΦΙΛΕ Η ΕΛΥΘΕΡΙΑ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΑΤΑΣ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ,ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ.
ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΘΕΣΕΣ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΑΝΑΡΧΙΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ.

ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ antigrafeys ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ
ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΑΜΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ. ΑΡΑ ΠΟΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑΜΕ;

ΚΑΙ ΞΑΝΑΓΥΡΙΖΩ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΛΕΣ "Όπως πάντα, όπου υπάρχει το ανθρώπινο υπάρχει και η μη-τελείωση.
Όπου υπάρχει το ανθρώπινο, υπάρχουν και τα ημίμετρα."
ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΘΕΟΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΛΑΣΜΕ ΝΟΙ ΚΑΤΑ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΟΜΟΙΩΣΗ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΤΕΛΕΙΣ Η ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΗΜΗΜΕΤΡΑ?

ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ durden_alie ΛΕΣ "Προσωπικά δεν έδωσα κανέναν ορισμό διότι ειλικρινά ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΚΟΜΗ." "Γι' αυτό επέμεινα και θα επιμείνω ότι πρώτα πρέπει να βρούμε τον ορισμό..." ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ (ΑΝ ΚΑΝΩ ΔΙΟΡΘΩΣΕΜΕ) ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΟ. ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΟΡΙΣΜΟ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΕΚΘΕΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΗ ΝΟΜΙΖΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΠΟΣΤΑΓΜΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΟ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΛΙΓΟ ΑΝΑΠΟΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΕΝΑΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΑΛΛΑ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΑΙΕΥΤΙΚΑ.

ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΑΣ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ

Υ.Γ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΓΩΤΟ ΓΙΩΡΓΟ!!!

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 09:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΑΠΛΟ.

Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ?

ΟΣΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΙΣΙΦE ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑ "ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ; " ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΗΔΗ ΑΡΚΕΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ.

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ.

ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΠΕΡΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΜΟΥ ΗΛΘΑΝ ΣΤΟΝ ΝΟΥ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΦΑΟΥΣΤ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ..

quote:
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΒΛΕΠΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΖΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΗ ΝΑ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ.
ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΣΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΦΕΥΓEI ΜΕΙΝΕ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 10:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΣΙΣΙΦΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ.

ΙΣΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΚΟΠΙΜΟ ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΛΕΓΑΜΕ ΣΕ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ "ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ" ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Adonios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 11:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Adonios  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Adonios  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Adonios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ είναι υποκειμενική και την βιώνει ο καθένας διαφορετικά. Μπορεί να βρίσκομαι στην φυλακή και να νοιώθω πιο ελεύθερος απο τον δεσμοφύλακα. Ανάλογα την προσέγγιση που έχει ο καθένας για τον εαυτό του πάνω στο θέμα. Απόλυτη ελευθερία δεν υπάρχει γιατί ο καθένας μας βάζει όρια σε αυτό που θα ήθελε να κάνει. Τα όρια άλλοτε τα βάζουν άλλοι , άλλοτε εμείς. Και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει περιορισμός. Όλα ξεκινούν απο τον ηθικό κώδικα του καθενός και της κοινωνίας που "διάλεξε" να ζει.

Στην εποχή που ζούμε είμαστε εγκλωβισμένοι στα δίχτυα και στους "νόμους" της ελευθερίας. Μόνο το πνεύμα μας , η σκέψη μας μπορεί για λίγο να νοιώσει πως είναι η πραγματική ελευθερία. Αρκεί να μπορούμε να το καταλάβουμε όταν συμβαίνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 12:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πραγματική ελευθερία είναι απαραβίαστη δεν έχει όρια δεν σταματά πουθενά. Συνήθως ο ελεύθερος άνθρωπος είναι μόνος.

Ο ελεύθερος άνθρωπος είναι απαλλαγμένος από ρόλους που υπαγορεύουν τρόπους συμπεριφοράς, είναι υπεύθυνος χωρίς να ανησυχεί όμως για τις εγωιστικές ερμηνείες των άλλων, αγαπά τους άλλους γι’ αυτό που είναι και όχι γι’ αυτό που θα τον βόλευε να είναι, αγαπά την ελευθερία του το ίδιο ακριβώς όσο και την ελευθερία των άλλων.

Οι άνθρωποι όμως είναι κυριευμένοι από πάθη και εγωισμούς οπότε αυτό δεν είναι και τόσο εφικτό να συμβεί.

Η κοινωνία μας λοιπόν προκειμένου να λειτουργήσει και να εξελιχθεί είναι θεσπισμένη από κάποιους κανόνες. Οι κανόνες αυτοί θέτουν τα πλαίσια στα οποία θα κινηθεί η ελευθερία του ατόμου προφυλάσσοντας συνάμα το διπλανό μας.
Άρα ξεφεύγουμε από την πραγματική και ουσιαστική ελευθερία και μιλάμε πλέον για ένα άλλο είδος ελευθερίας όπου το όριο αυτής σταματά στο σημείο που πλέον η κάθε πράξη θίγει και ενοχλεί τον διπλανό μας.

Αλίμονο αν όλοι είχαμε το δικαίωμα να κάνουμε ότι θέλουμε αγνοώντας τους γύρω μας.

Αυτός που με την συμπεριφορά του υποδουλώνει τους άλλους και στηρίζει την υποτιθέμενη προσωπική του ελευθερία στην υποδούλωση άλλων ανθρώπων, με διάφορους τρόπους, δεν είναι στην ουσία ελεύθερος. Είναι σκλάβος του εγωισμού του.

Στην ελευθερία δεν κάνω ότι θέλω, ούτε έχω το δικαίωμα να επιλέξω τις υποχρεώσεις μου. Τις δέχομαι όλες, ανεξάρτητα από το εάν μου αρέσουν ή όχι, γιατί αυτό διασφαλίζει τα δικαιώματά μου.

Όλοι οι άνθρωποι θέλουν να ζουν σε ελεύθερες κοινωνίες και να δραστηριοποιούνται σύμφωνα με τις δικές τους ελεύθερες επιλογές. Αυτό, όμως, δεν είναι πάντα εφικτό, γιατί λόγο της δομής της κοινωνίας υπάρχουν εκείνοι που έχουν κάποια εξουσία και συχνά δημιουργούν προβλήματα, τα οποία μειώνουν ή και αφαιρούν την ελευθερία από τους ανθρώπους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 13:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΕΛΠΙΔΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...
ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΗΣΕΣ ΠΟΛΥ.

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΡΑΦΕΙΣ ΠΩΣ

quote:
Η πραγματική ελευθερία είναι απαραβίαστη δεν έχει όρια δεν σταματά πουθενά. Συνήθως ο ελεύθερος άνθρωπος είναι μόνος.

ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

quote:
Στην ελευθερία δεν κάνω ότι θέλω, ούτε έχω το δικαίωμα να επιλέξω τις υποχρεώσεις μου. Τις δέχομαι όλες, ανεξάρτητα από το εάν μου αρέσουν ή όχι, γιατί αυτό διασφαλίζει τα δικαιώματά μου.

ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ?
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΕΠΙΛΕΞΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟΣ.
ΕΑΝ ΕΠΙΛΕΞΩ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΟΤΙ KAI EXOYME KATA ΣΥΝΘΗΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΟ ΚΟΙΤΕΣ.
ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΚΟΙΤΕΣ ΕΑΝ ΒΓΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 14:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!
ΦΙΛΗ elpida ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

Η πραγματική ελευθερία είναι απαραβίαστη δεν έχει όρια δεν σταματά πουθενά.
_____________________________________________________________________

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΑΝΑΡΧΙΑ
ΤΑ ΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΘΡΑΥΣΤΑ!!!!

_____________________________________________________________________
ΛΕΣ ΕΠΙΣΗΣ

Συνήθως ο ελεύθερος άνθρωπος είναι μόνος.

ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ Η΄ΘΕΟΣ ΘΑ ΕΙΣΑΙ Ή ΘΕΡΙΟ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy