ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η Φιλοσοφία στην πράξη.....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Virginia
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 12:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Virginia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....πόσα από αυτά που πρεσβεύουμε (ή νομίζουμε ότι πρεσβεύουμε) τα εφαρμόζουμε, έστω κατά το ελάχιστο, στην πράξη?


VA

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 23:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ...
ΝΩΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ...
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ...ΜΑΣΚΑ..
ΝΑΙ ΜΑΣΚΑ...
ΤΟ ΝΙΩΘΩ...ΚΟΛΛΑΝΕ ΑΠΑΝΩ ΜΟΥ..
ΤΟΣΟ ΦΥΣΙΚΑ...
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ...
ΣΚΟΥΠΙΖΩ ΤΟΝ ΚΑΘΟΠΡΕΠΙΣΜΟ ΜΟΥ..
ΤΑ ΘΕΛΩ...
ΤΑ ΠΑΘΗ...ΓΙΑ ΛΙΓΟ...
ΜΑ ΔΕΝ ΒΟΥΤΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ...
ΚΑΙ ΚΟΙΤΩ ΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ...
ΜΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΩ...
ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ..
ΚΑΙ ΣΕΙΣ...
ΑΝ ΒΙΩΝΑΜΕ...ΕΜΑΣ...
ΔΕΝ ΘΑ ΓΡΑΦΑΜΕ ΕΔΩ...
ΝΟΜΙΖΩ...ΠΩΣ ΗΡΘΕ..Η ΩΡΑ
ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ..
ΤΗΝ ΜΑΣΚΑ...

Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΡΑΞΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ Η ΘΕΩΡΙΑ ΜΟΥ...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΙΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 15:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η παρούσα συζήτηση μεταφέρεται στο Forum .-= Η ΣΟΦΙΑ =-. από το .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-. λόγω καλύτερης κατάταξης όσον αφορά τη θεματολογία.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 16:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και συχνά η απραξία είναι η μόνη θεωρία, θα ήθελα να συμπληρώσω αγαπητέ ryche...Το "δάσκαλε που δίδασκες" της λαϊκής σοφίας το νιώθω να στριφογυρίζει μέσα στο μυαλό μου πολύ συχνά...Η επίτευξη συμφωνίας λόγων κι έργων θα είναι πάντα μια μεγάλη πρόκληση για τη συνείδηση.

Όμως, αγαπητή Virginia, πιστεύω ότι κι άλλα ερωτήματα γεννιούνται μαζί το πολύ ενδιαφέρον που θέτεις εσύ :

Μπορούμε αυτά που πρεσβεύουμε να τα εφαρμόσουμε στην πράξη;

Πρέπει αυτά που πρεσβεύουμε να τα εφαρμόσουμε στην πράξη;

Πότε είναι η κατάλληλη στιγμή αυτά που πρεσβεύουμε να τα εφαρμόσουμε στην πράξη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Virginia
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 16:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Virginia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η φιλοσοφία στην πράξη είναι - απλά αλλά δύσκολα - να πράττουμε περισσότερα και να λέμε λιγότερα, ή απλώς να πράττουμε αυτά που διακηρύττουμε.
Κατηγορούμε τους άλλους για ατομισμό ενώ εμείς έχουμε χαθεί απορροφημένοι στον εαυτό μας.
Κρίνουμε τους άλλους ως μονόπλευρους ενώ εμείς αρνούμαστε να δεχτούμε την πολυπλευρικότητα πολλών θεμάτων και τις γνώμες των άλλων.

Πόσο εύκολο είναι να πούμε αλλά καθ'όλα αδύνατο να κάνουμε....

VA
"Noone can possibly know what is about to happen..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Virginia
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 16:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Virginia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κατάλληλη στιγμή να εφαρμόσουμε αυτά που πρεβεύουμε έρχεται με την άσκηση που θα μας φέρει την ικανότητα της διακρίσης.

Μέχρι όμως να κατακτήσουμε πλήρως αυτή την ικανότητα (της διάκρισης) πρέπει να συνεχίζουμε να προσπαθούμε να......εφαρμόζουμε (έστω κατά το ελάχιστο) αυτά που πρεσβεύουμε (τα καλά και ιδανικά, φυσικά).
Με την προσπάθεια και τη δοκιμή θα μάθουμε οι ίδιοι ποια είναι η καταλληλότερη στιγμή.
Ο Αργεντινός δάσκαλο της φιλοσοφίας J.A.LIVRAGA έχει πει:"Τίποτα δεν είναι απόλυτο σε αυτό το επίπεδο συνείδησης και υπάρχουν στιγμές και ευκαιρίες για όλα. Η Σοφία είναι να ξέρει κανείς πότε είναι η στιγμή και πού ο τόπος για να κάνει το ένα ή το άλλο πράγμα και με ποιό τρόπο μπορεί να τα εναλλάσει."

VA
"Noone can possibly know what is about to happen..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 16:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστούμε Virginia.

Όντως η διάκριση είναι ίσως η βασικότερη αρετή για τον φιλόσοφο.

Στην Ανατολή είχαν τον συμβολισμό του κύκνου HAMSA ο οποίος αντιπροσώπευε την διάκριση. Μπορούσε με το ράμφος του να ξεχωρίσει και να πιει μόνο το γάλα, από ένα μίγμα νερού και γάλακτος.

Αν όντως είναι τόσο δύσκολη η διάκριση ίσως γίνεται κατανοητό γιατί βρισκόμαστε ακόμα τόσο πίσω στην ΣΟΦΙΑ.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 18:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ,ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ,ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ,ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ...
ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΠΤΕΣΘΑΙ...ΚΙ'ΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ,ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ "ΠΑΙΧΝΙΔΙ"ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΟΠΟΥ ΒΑΣΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΥΟΝ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΡΟΗ ΤΗΣ...
Μ'ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΙΩΝΕΙ,ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ(ΕΤΟΙΜΟ Ή ΑΝΕΤΟΙΜΟ...),ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Η ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ,ΚΑΙ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ ΠΟΥ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΕΧΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ ΓΙΑ ΕΦΑΛΤΗΡΙΟ ΖΩΗΣ...
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ,ΝΑ ΛΕΕΙ ΛΟΓΙΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ "ΑΕΡΑ"!!!
ΛΕΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΞΗ ΖΩΗΣ...

ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 25/08/2003 18:38:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 03:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την ΕΙΛΗΚΡΙΝΗ ΜΟΥ καλησπέρα σε ένα μέλος απο τα ΠΡΩΤΑ αυτής της μεγάλης παρέας, που ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν είχα την ευτυχία να γνωρίσω συζητώντας μαζί του και εννοώ την φίλη μας ΒΙΡΓΙΝΙΑ...

Λέω ΔΥΣΤΥΧΩΣ, γιατί ΚΑΙ το θέμα που άνοιξες είναι ένα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΘΕΜΑ, αλλά ΚΑΙ ο τρόπος που το προσεγγίζεις είναι ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ...
'Ολα αυτά απλά σημαίνουν ότι ΕΠΡΕΠΕ να συζητήσεις ΜΑΖΙ ΜΑΣ πολύ καιρό τώρα...
Αλλά "κάλιο ΑΡΓΑ, παρά ΠΟΤΕ", σωστά;;;

Πρίν δώσω μια ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ στην ερώτησή σου αγαπητή Βιργινία, θα ήθελα να παραθέσω το αγαπημένο σου απόφθεγμα σοφία που έχεις στο προφίλ σου και να προσεγγίσω ΕΤΣΙ τα περί "Φιλοσοφίας στη Πράξη"...

"Η διαίρεση της αιωνιότητας σε
δευτερόλεπτα,
ώρες,
μέρες και
χρόνια,
δεν έχει σημασία πλέον, καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο
παίζει η τελειότητα της στιγμής."

Ας θεωρήσουμε ως ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ την "Φιλοσοφία που ΕΜΕΙΣ πρεσβεύουμε"...
ΑΝ τη ΔΙΑΙΡΕΣΟΥΜΕ σε όλα αυτά τα "χρονικά διαστήματα" (που μας ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΥΝ τη ζωή), ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ σε αυτό που πολύ ορθά λές...
Στο να ΜΗΝ παίζει ρόλο (έχει άραγε κάποιον;) ο ΧΡΟΝΟΣ που ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΜΕ τα "πιστεύω μας", ΑΛΛΑ ρόλο έχει ΕΚΕΙΝΗ Η ΣΤΙΓΜΗ, η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ίσως ΣΤΙΓΜΗ που ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ να "ταυτιστούμε μαζί της" και να ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΦΟΡΑ (στιγμή), τη Φιλοσοφία μας στη πράξη...

Τι λές υπό αυτό το πρίσμα να ΕΞΑΙΤΑΣΟΥΜΕ τα όποια φιλοσοφικά μας πιστεύω;;;
Εάν το κάνουμε αυτό και τα δούμε υπο αυτό το πρίσμα, ΤΟΤΕ "ανακαλύπτουμε" κάτι ΘΑΥΜΑΣΤΟ (κατα τη ταπεινή μου γνώμη)...

Πώς ο ΧΡΟΝΟΣ δεν έχει ΑΞΙΑ, "καταργούντε" η έννοιες του ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ αλλά ΚΑΙ του ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ και έχουμε ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΑΙΩΝΙΟ ΤΩΡΑ, δηλαδή ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΣΤΙΓΜΗ...

Τη ΣΤΙΓΜΗ, τη Τέλεια Στιγμή που ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΜΕ για ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΦΟΡΑ τα πίστεύω μας!!!

Και ας συνδέσω τα παραπάνω με το πραγματικά ΧΡΗΣΙΜΟ απόσπασμα του Livraga που μας παρέθεσες...

quote:
"Τίποτα δεν είναι απόλυτο σε αυτό το επίπεδο συνείδησης και υπάρχουν στιγμές και ευκαιρίες για όλα. Η Σοφία είναι να ξέρει κανείς πότε είναι η στιγμή και πού ο τόπος για να κάνει το ένα ή το άλλο πράγμα και με ποιό τρόπο μπορεί να τα εναλλάσει."

- Ο ΧΡΟΝΟΣ λοιπόν ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ μιάς και ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ...
- Και ΟΛΑ ΑΥΤΑ, γίνονται σε ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ...
- Που αυτό το επίπεδο συνείδησης έχει ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ για να κάνει τα ΠΑΝΤΑ...
- ΣΟΦΙΑ λοιπόν είναι, να ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ για τη ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ και (κατ'επέκταση) του ΧΩΡΟΥ...
- Και ΤΟΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ "ΣΧΕΔΙΟΥ", μπορεί ΑΝΑ ΣΤΙΓΜΗ να ΕΝΑΛΛΑΣΕΙ τη ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ, κατα τον ΤΡΟΠΟ που το ΙΔΙΟ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ "ΕΠΙΤΑΣΕΙ"...

Κλείδι σε όλα αυτά, είναι το "ΕΝΑΛΛΑΣΕΙ" και το "ΓΙΑΤΙ" ίσως σε κάποιους ΦΑΙΝΕΤΑΙ η "αλλάγή" των Φιλοσοφικών ΜΑΣ Πιστεύω...

Κια μετά απο το "σύντομο" σχολιασμό του αγαπημένου σου αποφδέγματος σε ΣΧΕΣΗ με το θέμα μας αγαπητή Βιργινία, ας πώ και την "άποψή μου" μέσο ερωτήσεων...

- Πόσο άραγε παίζει ρόλο η ΕΞΕΛΙΞΗ ΜΑΣ σε όλα αυτά;;;
- Πόσο παίζουν ρόλο οι νέες "γνώσεις" που έρχονται να ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΝ (και ΟΧΙ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ) τα "παλιά μας πιστεύω";;;
- Τελικά ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ, να "αλλάζουμε" (ΕΞΕΛΙΣΟΜΑΣΤΕ) ή να παραμένουμε "καρφωμενοι" σε "παλαιές φιλοσοφίες" ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΨΙΝ ΜΑΣ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ;;;

Φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Virginia
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 11:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Virginia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα kapodistria,

φυσικά και δεν ισχυρίστηκα ότι ο καθένας από εμάς λέει μόνο "λόγια του αέρα".
Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι από εμάς λέμε παρά κάνουμε.
Το θέμα είναι με καθημερινή προσπάθεια να κάνουμε πράξη - αυτά που θα θέλαμε να εφαρμόζουμε - με μικρά αλλά σταθερά βήματα:
Είμαστε δυσαρεστημένοι από την αγενή συνήθως συμπεριφορά των κατοίκων της πόλης που ζούμε και μιλάμε για ενεργητική ανεκτικότητα και συμβίωση........αλλά εμείς πρώτοι δεν πρέπει καθημερινά να το βιώνουμε και να το εφαρμόζουμε αυτό ξεκινώντας με καλή προδιάθεση κάθε ημέρα που ξεκινά ? Και αυτό, πίστεψε με, για τους περισσότερους είναι πολύ δύσκολο όντας απορροφημένοι στα "προβλήματα" της προσωπικότητάς τους.
Ισχυριζόμαστε ότι θέλουμε να βοηθήσουμε τους άλλους, την ανθρωπότητα, ...κλπ, μεταφέροντας σοφά λόγια φιλοσόφων.......πόσοι από εμάς σε τακτική βάση - ή έστω σε όχι τόσο τακτική - αφιερώνουμε χρόνο σε μία αφανή εθελοντική οργάνωση ? (ας αφήσουμε τους Ολυμπιακούς εκτός προς το παρόν) Πόσοι από εμάς αφιερώσαμε χρόνο να περιμένουμε στην ουρά του ταχυδρομείου για να πληρώσουμε μία σύνδρομη σε μία οργάνωση για ανθρωπιστική βοήθεια ?

Η Φιλοσοφία στην πράξη ξεκινά από τα απλά και καθημερινά......που όμως είναι τόσο δύσκολα. :-)


VA
"Noone can possibly know what is about to happen..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Virginia
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 11:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Virginia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κέλσο,

καλώς σας βρήκα..........αργά αλλά ελπίζω όχι πολύ αργά. ;-)

Συμφωνώ με όσα έγραψες και ως συμπλήρωμα παραθέτω κάτι ακόμα του Livraga:
"Η μόνη εξέλιξη που υπάρχει είναι η προσπάθειά μας για εσωτερική μετάλλαξη. Το θέμα δεν είναι να καθίσουμε στο περιθώριο του χρόνου και να περιμένουμε να λυθούν όλα. Είμαστε εμείς αυτοί που πρέπει να ξεριζώσουμε τις εσωτερικές μας σκιές. Με πυκνά σύννεφα στον ουρανό του νου δεν μπορούμε να δούμε τον ήλιο."

Καλή σου ημέρα.

VA
"Noone can possibly know what is about to happen..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 12:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σου μέρα και σε σένα Βιργινία...

Ως "σχόλιο" σε αυτό που με ρωτάς: "...καλώς σας βρήκα..........αργά αλλά ελπίζω όχι πολύ αργά... ;-)"
Θα σου "υπενθυμίσω" τα όσα περιγράψαμε ΠΡΙΝ, και ιδιαιτερα στα περί ΣΤΙΓΜΗΣ και στη ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ που εγκλύεται ΜΕΣΑ σε αυτήν, ως πρός το ΠΟΤΕ "κάτι" εμφανίζεται και "γίνεται"...

'Ετσι ΠΟΤΕ δεν είναι ΑΡΓΑ για ΤΙΠΟΤΑ...
Και μέσα σε αυτό το ΤΙΠΟΤΑ, περικλείονται τα ΠΑΝΤΑ...

Σε όσον αφορά τώρα το θέμα που δημιούργησες περί τησ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΣΤΗ ΠΡΑΞΗ, κοίτα ΠΟΣΟ μας βοηθά να κατανοήσουμε αυτό που ρωτάς, το δεύτερο απόσπασμα του Livraga...
Παρατήρησε ότι μιλά για μιά ΕΞΕΛΙΞΗ που ίναι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ μια Εσωτερική μετάλλαξη!!!
Πόσο λοιπόν μιά ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ που ακολουθούσαμε ΠΡΙΝ, μπορεί να μας ΒΟΗΘΑ στο μετεξελικτικό στάδιο που ΕΜΕΙΣ ΔΙΑΝΥΟΥΜΕ;;;
Να ΙΣΩΣ γιατί να φαινόμαστε ότι είμαστε "επίορκοι" της Φιλοσοφίας που πρεσβεύαμε...

Σε όσα απάντησες στη φίλη Καποδήστρια, απλά να επισημάνω ότι η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ λόγια με κενό αέρα, αλλά ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ...
Φιλόσοφος, είναι εκείνος που ΒΙΩΝΕΙ εκείνα που πρεσβέυει και ΟΧΙ ΕΚΕΙΝΟΣ που χρησημοποιεί ΑΠΛΑ και ΜΟΝΟ τα λόγια όντων που ΕΖΗΣΑΝ ΣΥΦΜΦΩΝΑ ΜΕ ΟΣΑ ΕΛΕΓΑΝ, δηλαδή των ΟΝΤΩΣ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ...

Συμφωνώ λοιπόν μαζί σου, ότι εκείνος που απλά ΑΝΑΜΑΣΑ και ΜΥΡΙΚΑΖΕΙ τα λόγια εκείνων που ΕΖΗΣΑΝ και ΠΕΘΑΝΑΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ, δεν σημαίνει ότι ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ, αλλά απλά ότι είναι ΟΠΑΔΟΣ κάποιου φιλοσοφικού ρεύματος που ΙΣΩΣ να του ταιριάζει...

Ουσίαστικά, είναι ένας απο εκείνους που ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ, και που ΘΑΥΜΑΖΟΥΝ...
'Ενας απο τους ΠΟΛΛΟΥΣ...

Την καλημέρα μου σε ΟΛΟΥΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 02:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η φιλοσοφία στην πράξη -φράση- μου θυμίζει λόγια ενός καλού φίλου -καθημερινότητα και εσωτερισμός...
δύσκολο?
ναι, μα όχι ακατόρθωτο, αν και κάθε καινούργια μέρα θα είναι μιά νέα δοκιμασία.
γιατί, όσο πιό βαθιά στο σάπιο δόντι πάει το νιστέρι, τόσο ο πόνος μεγαλώνει.
λες, φιλοσοφώ, μα στα δύσκολα γιατί πισογυρίζεις?
αγάπησες μιά φιλοσοφία, γιατί έτσι σε συνέφερε και τώρα που άλλαξες μυαλό και εξωτερικές συνθήκες, πού είναι τα πιστεύω σου?
ξεκινάς να εφαρμόσεις την φιλοσοφία στην πράξη, και οι δοκιμασίες πολλαπλασιάζονται...
αυτό είναι το νιστέρι!

δεν τολμώ να απαντήσω στο ερώτημα της Virginia, πως ναι, εφαρμόζω στην πράξη αυτά που πρεσβέυω.
αυτό όμως που υπερασπίζομαι μέχρι "θανάτου" είναι το δικαίωμά μου να κάνω λάθη και να μαθαίνω από τα λάθη μου, φτιάχνοντας έτσι τη δική μου "φιλο-σοφία".
επίσης προσπαθώ να κάνω τη φιλοσοφία μου πράξη. κάποιες φορές το καταφέρνω και αυτό μου δίνει δύναμη να προχωρώ στο δρόμο μου...

αυτό είναι ένα αισιόδοξο μήνυμα.

καληνύχτα


Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Virginia
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 10:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Virginia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητή λίλιθ,

η φιλοσοφία στην πράξη είναι ακριβώς αυτό που εξέφρασες: να προσπαθείς να εφαρμόσεις αυτά που πρεσβεύεις (ή λόγια μεγάλων Φιλοσόφων που ενστερνίζεσαι) με όποια λάθη πιθανά να περικλείει αυτή η διαδικασία.
Αν δεν κάναμε λάθη ενόσω προσπαθούμε να κάνουμε πράξη τα λόγια μας, θα είμαστε μύστες πλέον και όχι κοινοί άνθρωποι (που είναι και πιο ενδιαφέρον άλλωστε).
Το θέμα είναι καθημερινά να προσπαθούμε, να παρατηρούμε, να εφαρμόζουμε και να .............μαθαίνουμε. Και, ναι, είναι αρκετά επώδυνο: Για κάποιους λιγότερο, για κάποιους περισσότερο, για κάποιους αδύνατο....

Αλλά: "Το θέμα δεν είναι να μην έχουμε φόβο, αλλά ν'αποφεύγουμε ο φόβος να μας κατέχει. Ο άνθρωπος πρέπει να είναι αφεντικό ακόμα και των αδυναμιών του."

Καλή σου ημέρα.

VA
"Noone can possibly know what is about to happen..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 16:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....πόσα από αυτά που πρεσβεύουμε (ή νομίζουμε ότι πρεσβεύουμε) τα εφαρμόζουμε, έστω κατά το ελάχιστο, στην πράξη?

χμ...πόσα άραγε ?
ποιός μπορεί να πει με σιγουριά ότι μεστη δίνη της καθημερινότητας και των "πεζών" δυσκολιών δεν ξεχνά όλα αυτά έστω και για λίγες στιγμές ?
κατα τη γνώμη μου εφόσον είμαστε εδω και μιλαμε σημαίνει ότι είμαστε σε ένα καλό δρόμο και προσπαθουμε για το καλύτερο. Ομως παραμένουμε απλοί άνθρωποι... με τα προβλήματα , τις υποχρεωσεις , την οικογένεια , την δουλειά κλπ κλπ
όλα αυτα λοιπόν δεν νομίζω πως υπαρχει τρόπος πως παντα μπορουμε να τα αντιμετωπίζουμε με τον τρόπο που θα θέλαμε...
κάνουμε λαθη και μαλιστα αρκετά αλλα το θεμα μετα όπως είπατε είναι να μαθουμε απο αυτα και να προσπαθήσουμε να διορθωθούμε κατα το καλύτερο δυνατόν .
πάντως πιστεύω πως έστω και σε ένα βαθμό εφαρμόζουμε αυτα που πρεσβεύουμε εδω γιατί αλιως τί νόημα θα είχαν ...
είναι εύκολο να μιλαμε και να θεωρητικολογούμε αλλα το δύσκολο είναι όταν αυτα τα οποία εκφράζουμε καλουομαστε να τα εφαρμόσουμε στην πραξη . εκεί , χωρίς καθημερινή εξασκηση θα τα κανουμε μαντάρα ...
το κλειδί είναι αυτό που είπε η λιλιθ

quote:
ναι, μα όχι ακατόρθωτο, αν και κάθε καινούργια μέρα θα είναι μιά νέα δοκιμασία.


να αντιμετωπίζουμε καθε μερα σαν μία ευκαιρία εξασκησης και ανέλιξης .
αν είμαστε έτοιμοι για αυτό το βήμα παρόλο τον πόνο που θα μας προκαλέσει τότε είναι σίγουρο ότι θα φτασουμε σε ένα καλό σημείο .
και μόνο που τα συλλογιζόμαστε αυτα είμαστε ήδη στην αρχή...

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 23:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά: "Το θέμα δεν είναι να μην έχουμε φόβο, αλλά ν'αποφεύγουμε ο φόβος να μας κατέχει. Ο άνθρωπος πρέπει να είναι αφεντικό ακόμα και των αδυναμιών του."


ΝΑΙ,ΝΑΙ ΒΙΡΓΙΝΙΑ,
ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ...Ο ΦΟΒΟΣ ΜΑΣ ΚΑΤΕΧΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΘΕΜΑΤΑ.ΟΜΩΣ ΜΗΠΩΣ Ο ΦΟΒΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΟΣ;
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΕΞΗΓΟΥΜΕ:ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΜΑΣ,ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ,ΜΑΣ"ΠΟΤΙΖΟΥΝ" ΠΡΩΤΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ,ΜΑΣ "ΠΟΤΙΖΟΥΝ" ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΦΟΒΙΕΣ..ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΕΙΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ,ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΕΙΣ,ΚΑΙ ΑΤΕΛΕΙΩΤΟΣ Ο ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΤΩΝ "ΜΗ"...
ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΠΙΔΡΑ ΣΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΜΑΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΤΑ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΑ ΤΩΝ ΦΟΒΩΝ....
ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΩΝ ΑΔΥΝΑΜΙΩΝ ΤΟΥ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΓΝΩΣΗΣ..ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ΤΟ "ΓΝΩΘΙ Σ'ΕΑΥΤΟΝ" ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΥΨΙΣΤΟ ΣΚΑΛΙ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ....ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ,ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΠΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ Η ΑΝΥΨΩΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ....
ΑΚΟΜΗ ΕΙΜΑΣΤΕ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ,ΣΕ ΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΔΙΟ...ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ,ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΦΘΑΣΩ ΣΤΑ ΕΠΙΘΥΜΗΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΣΟ ΖΩ,ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΟ ΖΩΗΣ....

ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ..... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 28/08/2003 23:19:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 00:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ...Ο ΦΟΒΟΣ ΜΑΣ ΚΑΤΕΧΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΘΕΜΑΤΑ

αγαπητή kapodistria
και φυσικά όλοι, όσοι ενδιαφέρονται...

αν θέλετε, διαβάστε το παρακάτω απόσπασμα από τον Αλχημιστή του Κοέλο.

"η καρδιά μου με προδίδει", είπε ο Σαντιάγο στον Αλχημιστή κάποια στιγμή που σταμάτησαν γιά να ξεκουράσουν τ' άλογα. "δε θέλει να συνεχίσω".
"αυτό είναι λογικό", του απάντησε ο Αλχημιστής. "είναι φυσικό η καρδιά σου να φοβάται ότι, ακολουθώντας το όνειρό σου, μπορεί να χάσεις όλα όσα έχεις κερδίσει".
"τότε λοιπόν γιατί ν' ακούω την καρδιά μου?"
"επειδή δε θα μπορέσεις ποτέ πιά να την κάνεις να σωπάσει. ακόμα κι αν κάνεις πως δεν άκουσες αυτά που σου λέει, εκείνη θα είναι πάντα εκεί, μέσα σου, και θα σου επαναλαμβάνει αυτά που σκέφτεσαι γιά τη ζωή και τον κόσμο."
"θες να πεις ότι πρέπει να την ακούω ακόμα κι όταν με προδίδει?"
"η προδοσία είναι ένα χτύπημα που σού 'ρχεται αναπάντεχα. αν γνωρίζεις κάλά την καρδιά σου, δε θα μπορέσει ποτέ να σ' το κάνει αυτό. θα ξέρεις τα όνειρα και τις επιθυμίες της και θα ξέρεις πώς να τα αντιμετωπίσεις. δεν θα μπορέσεις ποτέ να ξεφύγεις απ' την καρδιά σου. επομένως είναι καλύτερα ν' ακούς αυτά που έχει να σου πει. έτσι δε θάχεις ποτέ να φοβηθείς ένα αναπάντεχο χτύπημα."
...
"Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΦΟΒΑΤΑΙ ΜΗΠΩΣ ΠΟΝΕΣΕΙ" είπε ο Σαντιάγο στον Αλχημιστή μιά νύχτα, καθώς κοίταζαν το σκοτεινό ουρανό. δεν είχε πιά φεγγάρι.
"ΠΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΟΤΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΤΗΣ ΜΗΠΩΣ ΠΟΝΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ. ΚΙ ΟΤΙ ΚΑΜΜΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΤΕ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ Ν ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΗΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ"...

πραγματικά πιστεύω στα τελευταία, και τονισμένα λόγια...
μεγαλύτερος είναι συχνά ο φόβος γιά τον πόνο, παρά ο ίδιος ο πόνος.

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 00:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...

Μιλάτε για τον ΠΟΝΟ...
Αλήθεια, πόσο καλά αντιλαβάνεστε και πόσο αποδέχεστε ότι ο ΠΟΝΟΣ είναι ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΟΝΤΩΣ...

Πόσο λοιπόν ΑΦΕΛΕΣ είναι το να προσπαθεί κάποιος να τον ΑΠΟΦΥΓΕΙ, αλλά ταυτόχρονα να θέλει να ΓΝΩΡΙΣΕΙ και να ΜΑΘΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 12:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα κι όσοι κατανοούμε αυτή τη βαθιά αλήθεια, δεν έχουμε τη δύναμη να προ(σ)καλέσουμε τον αυτόν τον πόνο. Υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρωισμού που το κάνουμε και όταν έρθει ο πόνος τρέμει το φυλοκάρδι μας και η μέση μας και σηκώνονται ορθές οι τρίχες της κεφαλής μας.

Όμως μόλις ο πόνος περάσει και αφήσει τα σημάδια του, έρχεται και η αγαλίαση του νικητή που μπρος στη νίκη του δεν λογαριάζει πια τις πληγές του.

Καλιά να σε παίζει ένα χωριό, παρά να σε παίζει ο νους σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 10:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα σε όλους...

Μιλάτε για τον ΠΟΝΟ...
Αλήθεια, πόσο καλά αντιλαβάνεστε και πόσο αποδέχεστε ότι ο ΠΟΝΟΣ είναι ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΟΝΤΩΣ...

Πόσο λοιπόν ΑΦΕΛΕΣ είναι το να προσπαθεί κάποιος να τον ΑΠΟΦΥΓΕΙ, αλλά ταυτόχρονα να θέλει να ΓΝΩΡΙΣΕΙ και να ΜΑΘΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης



Καλημέρα σας

Αυτό που είπε ο φίλος Κέλσος είναι μια μεγάλη αλήθεια για την δική μου φιλοσοφία .

Ας προσπαθήσω να κάνω και κάποιο αποσυμβολισμό .
Για να καταφέρει κάποιος να κυβίσει την φιλοσοφική λίθο πρέπει να τη λαξεύσει , έτσι δεν είναι φίλε Κέλσο ;

Η λάξευση αυτή επιφέρει μεγάλα χτυπήματα στα αρχικά στάδια και αποκόλληση μεγάλων κομματιών , όταν η ακανόνιστη λίθος πάρει την κυβική μορφή τότε αρχίζει η λείανση για να γίνει ο επιθυμητός τέλειος κύβος .

Έτσι ο πόνος είναι μεγάλος στα αρχικά στάδια μέχρι να αποκολληθούμε από τα πάθη μας ή τις δεισιδαιμονίες μας π.χ. ενώ ελαττώνεται όταν έχουμε κατανοήσει και έχουμε αποδεχτεί .


Ο κακός λύκος

Edited by - Ramoglou on 30/08/2003 10:06:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 10:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Οι άνθρωποι δεν αντιλαμβάνονται ότι όλοι όσοι προσφεύγουν στην ενασχόληση με την φιλοσοφία, εκπαιδεύονται για ένα πράγμα μόνο - τον θάνατο.. " (- σχόλιο δικό μου - Όχι βέβαια τον φυσικό θάνατο..).


ΠΛΑΤΩΝΑΣ

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ZIEL23
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 20:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZIEL23  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ.ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΛΥΠΛΟΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ.


Α-ΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 05:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναφέρθηκε αρκετές ‘στιγμές’ ο Πόνος.

Θα τον περιέγραφα σαν μυητικό στάδιο.

Ζω τον πόνο, αλά μόνο επιδερμικά. Το μετά του πόνου, είναι υπέροχη στιγμή. Στιγμή ευτυχίας. Αυτήν την στιγμή, θέλοντας και μη, θα την βιώσω.

Αυτά για τα οποία μιλάμε και υποστηρίζουμε, θα πρέπει και να τα πράττουμε. Εάν δεν τα κάνουμε πράξη, δεν τα είπαμε ποτέ.


Μέγας Συντονιστής και Κλειδοκράτορας των Forums Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Virginia
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 11:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Virginia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο θέμα ο φόβος για τον πόνο.....:-))

Και σίγουρα συνδεδεμένο με τη φιλοσοφία στην πράξη.....γι αυτό και η συζήτηση μας πήγε εκεί τόσο ομαλά.

Η φιλοσοφία στην πράξη, με όλα τα δύσκολα της, εν μέσω καθημερινότητας και πρακτικών δυσκολιών, εν μέσω προκλήσεων και συγκρούσεων ιδεών και εφαρμογών.....είναι κάτι πολύ όμορφο.
Χωρίς αυτό η δική μου ζωή δεν έχει νόημα, δεν έχει "γοητεία", δεν έχει μεγάλη αξία.
Και καθώς προσπαθώ να εφαρμόσω τη φιλοσοφία που πιστεύω, αποφάσισα να "πάρω τον φόβο μου από το χέρι..." ελπίζοντας πώς καθώς θα συμφιλιώνομαι μαζί του, κάποια στιγμή θα ανακαλύψω ότι δεν είναι πλέον μαζί μου: Ότι με άφησε πολύ πιο ήσυχα απ'ότι περίμενα.

Καλό μήνα, καλό Φθινόπωρο.

Φιλικά

VA
"Noone can possibly know what is about to happen..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 11:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.

Η θεωρία από την πράξη απέχει κατά πολύ. Πολύ εύκολα μπορούμε να φιλοσοφούμε να λέμε πως ενστερνιζόμαστε αυτά που άλλοι έχουν πει, αλλά είναι πολύ δύσκολο όλα αυτά να γίνουν πράξη από εμάς ακόμα και τρόπος ζωής.

Φυσικά και είναι σημαντική η εφαρμογή όλων αυτών, αλλά εξίσου αξιόλογη και σημαντική είναι η όλη πορεία μας στη ζωή με γνώμονα αυτά που ο καθένας πρεσβεύει. Για να γίνει αυτό θα πρέπει εμείς οι ίδιοι συνειδητά να το αποφασίσουμε να ετοιμαστούμε για το τι μπορεί να ακολουθήσει και στη συνέχεια να το κάνουμε πράξη.

Μέσα σε αυτή την πορεία θα συναντήσουμε και τον πόνο, μαζί με τα επακόλουθά του - όπως έχετε ήδη αναφέρει - και μέσα από εκεί θα μπορέσουμε να αποκτήσουμε την γνώση που θα μας βοηθήσει να κάνουμε ακόμα ένα βήμα μπροστά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 22:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα φιλοι μου
να ερθω λιγουλακι στην ομορφη παρεουλα σας?

http://www.geocities.com/athens_5th_century/
ΣΟΛΩΝ

Άρχεσθαι μαθών, άρχειν επιστήση.

Αν μάθεις πρώτα να κυβερνάσαι, θα μάθεις και να κυβερνάς.

Μετριώτερον άρχοντα ποιεί και τύραννον επιεικέστερον ο πείθων ως άμεινον είη το μη άρχειν ή το άρχειν.

Μετριοπαθέστερο κάνει τον άρχοντα και επιεικέστερο τον τύραννο, εκείνος που θα μπορούσε να τους πείσει ότι προτιμότερο θα ήταν να μην κυβερνούν παρά να κυβερνούν.

Ανδρών δ’ εκ μεγάλων πόλις όλλυται.

Η πατρίδα από τους μεγάλους άνδρες καταστρέφεται.

Ο των περισσών ζήλος, ευθύς ακολουθεί και συνοικίζεται τη χρεία των αναγκαίων.

Η σφοδρή επιθυμία για την απόκτηση περιττών πραγμάτων, ακολουθεί ευθύς αμέσως μετά την απόκτηση των αναγκαίων.

Μηδένα προ του τέλους μακάριζε.

Κανένα να μην καλοτυχίζεις πριν να δεις το τέλος της ζωής του.

Χρω τοις Θεοίς.

Να χρησιμοποιείς (επικαλείσαι) τους θεούς.

Πάντη δ’ αθανάτων αφανής νόος ανθρώποισιν.

Η σκέψη των αθανάτων θεών είναι ανεξερεύνητη από τους ανθρώπους.

Το Θείον φθονερόν και ταραχώδες.

Οι Θεοί είναι γεμάτοι φθόνο και δημιουργούν ταραχές.

Τον λόγον είδωλον είναι των έργων.

Ο λόγος είναι η εικόνα των έργων.

Όσον εν πολέμω δύναται σίδηρος τοσούτον εν πολιτεία λόγος εύ έχων ισχύει.

Όση δύναμη έχει στον πόλεμο ο σίδηρος, άλλη τόση δύναμη έχει στην Πολιτεία ο λόγος.

Τοις σεαυτού πράος ίσθι.

Στους δικούς σου ανθρώπους να είσαι πράος

Γηράσκων δ’ αιεί πολλά διδασκόμενος.

Γηράσκω συνεχώς και πάντοτε μαθαίνοντας.

Τα σπουδαία μελέτα.

Να μελετάς ό,τι αξίζει να μελετηθεί.

Έργμασιν εν μεγάλοις, πάσιν αδείν χαλεπόν..

Σε μεγάλα έργα είναι δύσκολο να είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Συμβούλευε μη τα ήδιστα, αλλά τα βέλτιστα.

Να συμβουλεύεις όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο ωφέλιμα.

Φίλους μη ταχύ κτώ, ούς δ’ αν κτήση, μη ταχύ αποδοκίμαζε.

Φίλους να μην αποκτάς σύντομα, εκείνους όμως που θα αποκτήσεις να μην τους αποδοκιμάζεις εύκολα.

Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.

Να μην λες ψεύδη, αλλά την αλήθεια.

με απεραντο σεβαμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 02/09/2003 22:51:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Virginia
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 16:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Virginia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Μάνο,

ειδικά το παρακάτω είναι απλώς άψογο !

"Αν μάθεις πρώτα να κυβερνάσαι, θα μάθεις και να κυβερνάς."


Φιλικά,

VA
"Noone can possibly know what is about to happen..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 22:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και απο μένα.

Οι απαντήσεις όλων αυτών των πολύπλοκων αναζητήσεων που έχει η παρεούλα μας, είναι ενσωματωμένες στην "ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΖΕΙΝ" του Επίκτητου, ο οποίος κατά τη γνώμη μου καλύπτει όλα αυτά τα παιδία στηριζόμενος στη δική του φιλοσσοφία που όμως είναι φανερό ότι αντιπρωσωπεύει εκείνη τη στάση ζωής με πορεία προς την τελειοποίηση. "Σταδιακό εξευγενισμό του προσωπικού χαρακτήρα και συμπεριφοράς". Από τη μια ας μην είμαστε αυστηροί με τον εαυτό μας. αλλά και από την άλλη ας έχουμε τη δύναμη της κατάκρισης. Ο πόνος θα είναι πάντα μπροστά μας να μας περιμένει σε όλες τις γωνιές της πορείας μας, άλλοτε θα καταφέρνουμε να τον αποφεύγουμε και άλλοτε θα συγκρουόμαστε με αυτόν, στο χέρι μας είναι να τον αντιμετωπίσουμε και να τον χειριστούμε προς όφελος μας μετά την καταιγίδα.
Όπως και δίδασκε ο Επίκτητος, και ταπεινά συμφωνώ μαζί του, "ο κύριος σκοπός της φιλοσοφίας είναι να βοηθήσει τους κοινούς ανθρώπους να ανταπεξέλθουν στις προσκλήσεις της καθημερινής ζωής, και να αντιμετωπίσουν τις αναπόφευκτες σοβαρές απώλειες, τις απογοητεύεσεις και τις λύπες της ζωής - δηλαδή με μια κουβέντα τον Πόνο".
Μεγαλύτερη σημασία έχουν τα βήματα προόδου που κάνει ο καθένας μας προς την ηθική υπεροχή και όχι αν τελικά θα φτάσουμε στην ηθική τελειότητα.

Παραθέτω μερικά αποφθέγματα του Επίκτητου που νομίζω ότι συμπεριλαμβάνουν μέρος της ουσία της συζήτησης.

'Προσδιόρισε με ακρίβεια το άτομο που θέλεις να γίνεις"
"Το να ζεις τη Σοφία είναι περισσότερο σημαντικό από να τη γνωρίζεις"
Το να εφαμόζεις τις αρχές είναι πιο σημαντικό από να τις αποδεικνύεις"
"Η φιλοσσοφία δεν έχει να κάνει με θεωρίες και ανάλυση. Είναι η τέχνη να ζεις ενάρετη ζωή. Η Φιλοσοφία προορίζεται για τον καθένα, και εξασκείται αυθεντικά μόνο από αυτούς που την εναρμονίζουν με την πράξη μέσα στη κοινωνία, προς μία καλύτερη ζωή για ΟΛΟΥΣ. Ο σκοπός της είναι να φωτίσει τους τρόπους με τους οποίους έχει μολυνθεί η ψυχή μας από σαρθρά 'πιστεύω", ταραχώδεις επιθυμίες, επιλογές αμφιβολης αξίας."

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 01:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Οι άνθρωποι δεν αντιλαμβάνονται ότι όλοι όσοι προσφεύγουν στην ενασχόληση με την φιλοσοφία, εκπαιδεύονται για ένα πράγμα μόνο - τον θάνατο.. " (- σχόλιο δικό μου - Όχι βέβαια τον φυσικό θάνατο..).


ΠΛΑΤΩΝΑΣ

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»




'

'
Οφείλουμε να πεθαίνουμε καθημερινώς για όσα γνωρίζουμε και όσα είμαστε ώστε να αντιλαμβανόμαστε την αξία της ζωής.
Το καινούργιο δε μπορεί να έλθει αν δε φύγει το παλιό.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

telson
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 14:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους telson  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΕΚΕΙ ΠΕΡΑ
ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΩΣ ΑΠΡΟΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΟΔΗΓΗΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ .
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΞΗ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΥΜΦΩΝΟ , ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ .ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ .
ΓΙΑΤΙ Η ΠΡΑΞΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ . ΚΑΙ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ . ΜΙΑ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ , ΠΟΥ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΑΡΙΕΜΑΡΑΣ .ΜΙΑ ΦΥΛΑΚΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ .ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΘΕΙΡΕΙ ΜΕ ΤΗ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΓΟΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΟ LIFE STYLE ΠΟΥ ΑΓΝΟΕΙ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ .
ΕΔΩ ΜΕΣΑ , ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΑΞΗ ΟΜΟΡΦΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΣΟΦΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ .
ΚΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΜΕΣΩΣ ΑΜΕΣΩΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ , ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ , ΤΟ ΜΕΣΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Ή ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ .ΤΟ ΚΟΜΙΣΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ . ΤΟΝ ΠΟΝΟ .
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΝΟ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΕΡΑ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΙΚΟΥ . ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΗΘΙΚΟΣ ΠΟΝΟΣ ΜΑΣ ΞΕΒΟΛΕΥΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΒΟΛΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ?
ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΚΕΚΤΗΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΑ ΚΑΙ ΑΝΑΞΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ?
ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΧΘΗ . ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ Π Ο Ν Ο .ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΟΧΘΗ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ , ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΕΙΧΕΣ , ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.
ΜΑΛΛΟΝ ΦΙΛΟΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ , ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ , ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΜΕ , ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΙΚΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΚΟΝΙΚΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΔΙΔΑΧΤΗΚΑΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ , ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΠΤΑΜΕΝΗ ΦΥΓΗ ΑΠΟ ΑΥΤΑ .

ΙF YOU WANT PEOPLE TO THINK FIRST GET THEM TO FEEL

H ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΤΟΥ ΡΕΑΛΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑΣ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΚΙ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ ΣΘΕΝΟΥΣ .

ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΡΟΜΑΝΤΙΣΜΟ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΝΑ ΣΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΕΝΑΝ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟ ΠΑΝΙΚΟ ΠΑΝΤΟΥ ΓΥΡΩ ΜΑΣ .

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ

telsonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 04:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

απλά να επισημάνω ότι η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ λόγια με κενό αέρα, αλλά ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ...
Φιλόσοφος, είναι εκείνος που ΒΙΩΝΕΙ εκείνα που πρεσβέυει και ΟΧΙ ΕΚΕΙΝΟΣ που χρησημοποιεί ΑΠΛΑ και ΜΟΝΟ τα λόγια όντων που ΕΖΗΣΑΝ ΣΥΦΜΦΩΝΑ ΜΕ ΟΣΑ ΕΛΕΓΑΝ, δηλαδή των ΟΝΤΩΣ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ...

quote:
Την καλημέρα μου σε ΟΛΟΥΣ...

>>
T.A.Z.©M.O.Z.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy