ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ο μαγικός αριθμός "7"...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
CrEeP
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2002, 13:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CrEeP  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
7 chackras
7 hmeres ths ebdomadas
7os ouranos
7 thaymata tou kosmou
7 notes
7 amarties
7 ...
7 ..
7 .

Ti sumbainei me ayton ton aritmho?? einai gegonos oti ton synantame se polla shmeia alla kapou prepei na brisketai h kryfh alitheia ths proeleushs tou. Poio einai to prwtarxiko stadio ths kathierwshs tou san magiko arithmo.
isws ta 7 chackras?? ta 7 swmata mas??

dwste ligo bash ston parakatw pinaka:

360 / 1 = 360
360 / 2 = 180
360 / 3 = 120
360 / 4 = 90
360 / 5 = 72
360 / 6 = 60
360 / 7 = 51,42857143
360 / 8 = 45
360 / 9 = 40

To oti einai o monos arithmos pou DEN diairei ton kyklo + to oti emfanizetai pantou me wthei na pisteyw oti den einai tyxaios.
epishs thelw na pw oti o sysxetismos tou me ton allon magiko arithmo (12) einai: 12/2+1=7
an fantastoume to roloi, pou kallista tha mporouse na einai o xronos to 7 einai o prwtos arithmos sthn anodo tou deikth. 12/2=6 kai briskomaste sto "katw" meros tou rologiou kai h prwth kinhsh gia thn epanodo einai to 7. Prosfata ematha oti to zwdio mou einai to 7o ston kyklo kai exw katataksei ton arithmo ayto ws ton agaphmeno mou. Xwris omws na kserw thn arxikh proeleush tou.

Perimenw me anypomonhsia tis apopseis sas....

p.s. sygxwrhste me gia ta Greeklish mou, alla den mporw na bgalw thn skepsh mou sto Keyboard me Ellhnika. :( (grapse-sbhse grapse-sbhse)
eyxaristw gia thn katanohsh

Oλα είναι ΕΝΑ!!!

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2002, 22:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΠΤΑ...
...τα Σ(ΕΠΤΑ) σου μυστήρια...

Αχ και να ήξερες τι θέμα προσπαθής να ανοίξεις φίλε μου!!!

Αριθμόντας τη λέξη ΕΠΤΑ, έχουμε τον τέλειο αριθμό 10, δηλαδή τη ΜΟΝΑΔΑ!!!

Ε=5
Π=80
Τ=300
Α=1
386 = 3+8+6 = 10 = 1+0 = 1

Υπάρχουν πολλά βιβλία που μιλούν για την ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑ, δε θα σου τα απαριθμήσω τώρα, θα σου πώ όμως κάτι για το επτά.
Βρισκόμαστε στην ΕΒΔΟΜΗ ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΑΚΤΙΝΑ του σύμπαντος κόσμου. Κατα την ταπεινή μου άποψη, αυτός είναι και ο λόγος που το ΕΠΤΑ, είναι ΙΕΡΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ.
Ψάξε στα βιβλία του Νικολάου Μαργιωρή και μεσα σε αυτά θα βρείς πολλά για το ΕΠΤΑ

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CrEeP
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2002, 12:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CrEeP  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Den xreiazetai na paei kapoios makrya gia na mathei gia to 7.
Kainh diathikh, apokalypsh tou Iwannh. 7 aggeloi, 7 sfragides, 7 shmadia, 7 salpigges ktl ktl. Pantou 7aria. Thelw poly omws na to anoiksw to thema file mou giati aytos o arithmos me mageyei!

theleis na mou epekshghseis ligo tous arithmous pou mou egrapses ? pws to Π einai 80 kai to T einai 300??

genikws thelw na mathw osa perissotera antexw :)

Eyxaristw prokatabolika.

Oλα είναι ΕΝΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2002, 14:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να σου αναφέρω την άποψή μου, κακό δεν είναι. Κακό θα ήταν να έλεγα ότι αυτή είναι η ΜΟΝΗ άποψη, να κάνω δηλαδή το λάθος που κανουν ΟΛΟΙ οι ερευνητές. ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΒΡΗΚΑ!!!
Να νομίζω πως ΜΟΝΟ η άποψή μου είναι η λύση, κλπ.
ΦΥΣΙΚΑ, και το τονίζω το ΦΥΣΙΚΑ, δεν έχω ΚΑΜΙΑ έπαρση ότι ΞΕΡΩ. Το μόνο που ξέρω είναι ότι ΞΕΡΩ πώς ΔΕΝ ΞΕΡΩ και ψάχνω να βρώ και να μάθω. ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ είμαι και καλώ και όλους όσους ερευνούν το κόσμο του αόρατου, να μας παραθέτουν τα "ανακοινώσημα" αποτελέσματά τους. Αυτή την έννοια έχω προσδώσει στα παρόντα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ forums.

Την αρίθμηση που έκανα στο γράμματα της Ελληνικής Αλφαβήτου, δεν την έκανα "αυθαίρετα". Την έκανα με βάση την αρχαία αρίθμηση με γράμματα καθώς και μέσα απο την Πυθαγόρεια Αριθμοσοφια.
Πολλά μα πάρα πολλά για το θέμα βρήκα στο "ΜΥΣΤΗΡΙΑΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ", στο "ΛΟΓΟΣ & ΑΡΙΘΜΟΣ" του Χάρη Μπαλόγλου. Αν σε ενδιαφέρουν μπορώ να σου τα βρώ, αν δε τα καταφέρης ο ίδιος.

Τώρα για τον αριθμό που σε "μαγεύει", το ΕΠΤΑ.

Ειναι "φυσικό" κατ'εμέ να σε μαγεύει, μιάς και είναι όπως είπες ο αριθμός του Ζωδίου σου, φίλε μου ΖΥΓΕ.
Κυβερνήτης πλανήτης του ζωδίου σου είναι αυτός της ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ.
Το 7ο χαρτί του ταρώ, είναι αυτό των ΕΡΑΣΤΩΝ!
Κατα την Ελληνορωμαϊκή μυθολόγιση, το 7ο ζώδιο ανήκει στον θεό ΗΦΑΙΣΤΟ!
Μαααα... ο άνδρας της ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ δεν ήταν ο ΗΦΑΙΣΤΟΣ;;; Χμμμμμ...
Ο 7ος οίκος στην αστρολογία είναι αυτός του ΓΑΜΟΥ! Μπααααα, μα καλά πώς θα μπορούσε να είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ τα "πράγματα" αφού όντως υπήρχε ο ΓΑΜΟΣ μεταξύ της ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ & ΗΦΑΙΣΤΟΥ. Περίργα "πράγματα"...
Το ζώδιο του ΖΥΓΟΥ, το 7ο δηλ. έχει ως "επιδρούσα περιοχή" στο ανθρώπινο σώμα, τα ΝΕΦΡΑ και τους ΛΑΓΟΝΕΣ, άρα το ζώδιο αυτό "ελένχει" το Κεντρικό Σύστημα Συντήρησης του ανθρώπου και τη δεξαμενή των ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΩΝ ΥΓΡΩΝ!

Μη μου πείς φίλε μου ότι τελικά οι ΕΡΑΣΤΕΣ με την ΑΦΡΟΔΙΤΗ, τον ΗΦΑΙΣΤΟ, το ΓΑΜΟ τους, τον ΕΛΕΝΧΟ ΤΩΝ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΩΝ ΥΓΡΩΝ, αλλά ΚΑΙ με τα ΝΕΦΡΑ, που επιφέρουν την ΙΣΟΡΟΠΙΑ του ανθρωπίνου σώματος, είναι πράγματα που τα κατέβασε κάποιο μυαλό, έτσι γιατί δεν είχε τίποτα καλύτερο να κάνει;;;
Αν αναλύσεις εις βάθος θα βρείς και άλλα κρυμένα μέσα σε όσα σου ανέφερα.
Επίτηδες πήρα διαφορετικά θέματα, που όμως να, ΕΙΝΑΙ ΑΡΗΚΤΑ ΔΕΜΕΝΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.

Δε σε πάω στη Καμπαλά και στην Εβραϊκή θεώρηση των πραγμάτων, που εκεί θα βρείς τεράστιες πηγές για άντληση επάνω στο ΕΠΤΑ.

Θα ήθελα να έκανες και εσύ κάτι για μένα φίλε μου. Θα ήθελα να μελετούσες και να αποσυμβόλιζες αυτη την "ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ" που τόσο μα τόσο πολύ κάνει λόγο για το ΕΠΤΑ.
Ας μελετήσουμε και κατανοήσουμε τα "δικά μας" μυστικά κείμενα που είναι ΓΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2002, 14:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μιά πρώτη κλίμακα αντιστοιχειών αριθμών με γράμματα.
Α=001....Η=008....Ν=050....Τ=300
Β=002....Θ=009....Ξ=060....Υ=400
Γ=003....Ι=010....Ο=070....Φ=500
Δ=004....Κ=020....Π=080....Χ=600
Ε=005....Λ=030....Ρ=100....Ψ=700
Ζ=007....Μ=040....Σ=200....Ω=800

Φυσικά βλέπεις ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ οι αριθμοί 6 και 90.

Υπάρχουν φίλε μου αλλά στην αρχαία ελληνική αλφάβητο ήταν το:
Επίσημον ή Στίγμα = 6
Κόππα = 90
.

"Ο νούς ο έχων σοφία ας λογαριάσει τον αριθμό του θηρίου: χ'ξ'ς',
(χι - ξι - στίγμα) = 600 + 60 + 6 = 666"

"Πολλές είναι οι γλώσσες των θνητών, ΑΘΑΝΑΤΩΝ δε μία..."

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2002, 18:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποια σχέση θα έχουν και οι 7 χορδές της λύρας του Ορφέα.

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2002, 00:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΕΠΤΑχορδη λύρα του Απόλλωνα δείχνει ΠΑΡΑ πολλά στο εσωτεριστή.
Καταρχάς ο Απόλλων ήταν ο θεός της μαντικής τέχνης και του αποσυμβολισμού κατεπέκταση και όχι μόνο φυσικά!!!
Τα ΠΑΝΤΑ ερμηνεύονται σε ΕΠΤΑ διαφορετικά επίπεδα.
Αλλά ας "παίξουμε" λίγο με τις λέξεις...
Η λέξη ΑΠΟΛΛΩΝ είναι η μοναδική λέξη που ξέρω στα ελληνικά, που αποτελείτε απο ΕΠΤΑ γράμματα και που ξεκινά απο το ΑΛΦΑ (Α) και τελειώνει σε ΝΙ (Ν), όπως μοναδική επίσεις λέξη είναι με ΕΠΤΑ γράμματα που ξεκινά απο ΧΙ (Χ) και τελειώνει σε ΣΙΓΜΑ (Σ) είναι η λέξη ΧΡΙΣΤΟΣ!!!
Η έννοια της λέξης ΑΠΟΛΛΩΝ σημαίνει: "αυτός που είναι μόνος" (Α - ΠΟΛΛΑ).
Στη χριστιανική οντολογία τη θέση του ΑΠΟΛΛΩΝΑ την έλαβε ο ΧΡΙΣΤΟΣ.
Και οι 2 ήταν οι θεοί του ΗΛΙΟΥ, του ΦΩΤΟΣ κλπ.

Είναι τόσα μα τόσα πολλα που μπορέι να βρεί ο ερευνητής, που δε τα χωρά ο νούς μας. Το μόνο που πρέπει να κάνουμε έιναι να έχουμε το :

ΓΝΩΘΙΣ ΕΑΥΤΟΝ του Απόλλωνα
και να
ΕΡΕΥΝΟΥΜΕ ΤΑΣ ΓΡΑΦΑΣ του Ιησού Χριστού

Τόσο απλό είναι... ας το κάνουμε λοιπόν.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2002, 03:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι τόσο απλά Κέλσο τα πράγματα, πρέπει να είμαστε υποψιασμένοι...
Πρόσφατα παρατήρησα σε μία εικόνα του Χριστού τα γράμματα Ο Ω Ν στο φωτοστέφανο του. Τι σχέση να έχει άραγε με το ΟΩΝ το αβγό της δημιουργίας των Ορφικών και περαιτέρο έιναι τυχαίο πως γράφεται η λέξη Ο-ΩΝ ?
Σύμβολο επίσης της ορθόδοξης εκκλησίας είναι το Ρ μέσα στο Χ που συμβοΛίζει το Χριστός, το ίδιο όμως σύμβολο χρησιμοποίούσαν και οι πρόγονοι μας για τον Χρόνο-Κρόνο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2002, 08:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλωτίνε, φίλε μου δεν είπα ότι είναι απλό το να αποσυμβολίσεις τα σύμβολα, τις παραστάσεις, τους μύθους κλπ. Είπα ότι απλό είναι και θα επιμείνω σε αυτό, το να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ να τα αποσυμβολίσουμε. Μέ όσα μέσα έχουμε, ΠΡΕΠΕΙ να το κάνουμε, αν δεν θελήσουμε να να μένουμε παρατηρητές. Φυσικά για να γίνει αυτό θα πρέπει να αφιερώσουμε χρόνο στη μελέτη, στην έρευνα, στη σύγκριση. Αν το κάνουμε, ΤΟΤΕ έιναι απλό, αλλά ο καθένας απο μόνος του ξέρει πόσο ΔΥΣΚΟΛΟ είναι μέχρι να το κάνουμε!!!

Κατά την γνώμη μου, σε όσα είπες για το Φωτοστέφανο του Ιησού Χριστού είναι μια καλά κρυμένη, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΦΑΝΕΡΗ, αλληγορία με το ΩΟ, αυγό, των Ορφικών. Φυσικά και μέσα απο το ΑΥΓΟ προήλθαν τα ΠΑΝΤΑ. 'Ετσι ο χριστιανός αγιογράφος, "Εκρυψε" την αλήθεια αυτή με τον ΑΝΑΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ στην εικόνα του Θεού!!!
Γιατί, έτσι δεν είναι;;;
Ο Υιός του Θεού, είναι μια άλλη εκδήλωση του ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.
Ο Θεός δεν "δημιούργησε" τα ΠΑΝΤΑ; Απο Αυτόν δεν εκπορεύτηκαν;;;
Απο το Αυγό των Ορφικών δεν "ξεχύθηκαν" οι κόσμοι και τα όντα;;;
Να μιά αλληγορία λοιπόν!!!

'Οσο για το φωτοστέφανο μιάς και το αναφέραμε. Το φωτοστέφανο των Αγίων που βλέπουμε στις αγιογραφίες, είναι η ΑΥΡΑ τους. Είναι η ΑΥΡΑ που όλοι έχουμε, αλλά που η ΑΥΡΑ των άγιων ανθρώπων, είναι πιό φωτεινή.
'Ετσι ο αγιογράφος αποτυπώνη στην εικόνα μέσο του φωτοστέφανου, την καθαρότητα, την αγιότητα του του Αγίου.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2002, 10:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά.

Βλέπω ότι ο "Κέλσος" και ο "Πλωτίνος" κάνουν μια ωραία συζήτηση (είναι και οι δύο Νεοπλατωνικοί άλλωστε )για τον χριστιανισμό και τα σύμβολά του.

Ειδικά για αυτή την λέξη "Ο ΩΝ" που φαίνεται πολλές φορές στο φωτοστέφανο του Χριστού υπάρχει αναφορά σε συγκεκριμένο χωρίο της Παλαιάς Διαθήκης. Αναφέρεται στην απάντηση που πήρε ο Μωυσής από τον θεό που εμφανίστηκε με την μορφή φλεγόμενης βάτου,όταν του ζήτησε ένα όνομα για να μπορούν να το χρησιμοποιούν οι πιστοί. Ο Θεός απάντησε ότι δεν έχει όνομα και αν κάτι πρέπει να χρησιμοποιούν ως όνομα είναι "ο Ων" δηλαδή "αυτός που είναι, που υπάρχει".

Εδώ υπάρχει ο συμβολισμός όπως σωστά είπατε του "κοσμικού Αυγού" (ΩΟΝ) όπως π.χ. στην Ορφική θεολογία είναι το Αυγό που γεννάει το πτηνό Νύξ και μέσα από αυτό βγαίνει ο Φάνης-Έρως, δηλαδή το Φως, ο Ήλιος, ή όπως π.χ. στις Ινδικές Βέδες όπου από τα νερά του Αρχικού Ωκεανού βγαίνει ένα χρυσό Αυγό το Χιρανιαγκάρμπχα και από αυτό προβάλλει ο Μπράχμα.

Πέρα από αυτό υποδεικνύεται και ο συμβολισμός ότι μόνο ο θεός "Είναι" δηλαδή μόνο ο Θεός μπορεί να πεί "Είμαι αυτός που Είμαι". Έτσι η αναζήτηση του "Είναι" μας, της "Ουσίας" μας είναι η αναζήτηση του εσωτερικού θεού μας.

Ένας άλλος συμβολισμός που προκύπτει από άλλον αναγραμματισμό βρίσκεται στην λέξη "ΝΟΩ". Αυτό είναι κοντά σε αυτόν το συμβολισμό του Κυμβαλίου (βιβλίου από τις εκδόσεις Νέα Ακρόπολη) όπως το υπενθυμίζει ο φίλος μας "Πλωτίνος" στο άρθρο του που δημοσιεύσαμε πρόσφατα σε 3 μέρη. Εκεί αναφέρεται ότι η πρώτη Αρχή του Σύμπαντος είναι η αρχή της Νοητικότητας ότι τα πάντα είναι Νοητικά, ότι ο Θεός δημιουργεί τα πάντα Νοητικά, πριν αυτά εμφανιστούν ως Δημιουργία.

Προβληματίζομαι σοβαρά αν αυτή η λέξη ΟΩΝ είναι ίσως η Δυτική απόδοση του θεμελιώδους μάντραμ της Ινδίας, του ΑUM. Υπάρχουν πολλά κοινά στοιχεία όπως το ότι ξεκινούν με ένα φωνήεν που δημιουργείται με το στόμα πολύ ανοιχτό, έχουν μεσαίο γράμμα που "επιμηκύνεται" ως ήχος και τελειώνουν με ένα ρινικό σύμφωνο. Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω άλλωστε.

Είναι συναρπαστικό πως από 3 γράμματα, Ο,Ω,Ν βγάζουμε τόσο θαυμάσιες γνώσεις.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2002, 10:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον φίλο "Πλωτίνο" που μίλησε για το ιερόγλυφο του Χριστού τον συνδυασμό του Χ και Ρ το οποίο ήταν και το ιερόγλυφο του Κρόνου, έχω μια εικόνα που θα του αρέσει, αν δεν την έχει δει ήδη.

Είναι από αγγείο του 4ου π.Χ. αιώνα που δείχνει σκηνή από το χαμένο τρίτο μέρος(Προμηθέας Λυόμενος) της τριλογίας του Αισχύλου με θέμα τον Προμηθέα. Σε αυτό φαίνεται ο Προμηθέας με στάση που θυμίζει τον Σταυρωμένο Χριστό. Στο κάτω μέρος, η Περσεφόνη κρατάει ένα σύμβολο που θυμίζει πολύ το ιερόγλυφο του Χριστού αλλά είναι περισσότερο συνδυασμός του Ι Χ (που εκτός από "Ιδιωτικής Χρήσεως" )είναι και τα αρχικά του Ιησού Χριστού.

Αν σκεφτούμε την σχέση Περσεφόνης-Αδη και την σχέση Άδη-Κρόνου. Τότε ίσως αυτό το σύμβολο είναι μια ερμηνεία του ανθρώπου πάνω στον Σταυρό.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CrEeP
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2002, 13:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CrEeP  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Pragmatika meta apo toses idees kai toses apopseis apo ton Thot, ton Kelso kai ton Plwtino anarwtiemai ti yparxei pou mporw egw na prosthesw...

H apanthsh einai oti me tis gnwseis tis dikes mou den mporw na prosthesw kati epanw se ayta, alla mporw na pw (xwris parekshghsh panta) oti exoume ksefygei apo to thema... H syzhthsh exei ksekinhsei me bash ton arithmo 7 kai oxi na anakalypsoume pou emfanizetai o arithmos 7 alla apo pou proerxetai. Poio einai to prwtarxiko 7, pou exei dwsei tosh megalh shmasia se ayton ton arithmo.

Thelw na kanw kai mia dieukrinhsh ston neo filo mou ton Kelso. Den nomizw oti o logos pou me mageyei autos o arithmos einai to oti einai o arithmos tou zwdiou mou. Me mageyei giati ton blepw na emfanizetai pantou, kai logou xarh KAI sto zwdio mou. An kai prepei na omologhsw oti oi apanthseis sou me enthousiasan.

Gia na epanerxomaste loipon sto thema. Emena h apopsh mou einai oti o arithmos ksekinaei apo thn analysh tou swmatos mas se 3 prwtarxika (Yliko, Nohtiko, Synaisthimatiko) swma, kai se pairetairw analysh katalhgei se 7 swmata. Den eimai apolytos bebaia, opoiadhpote apopsh tha thn epeksergastw kai tha thn yiothethsw analoga me thn aksia pou tha brw mesa ths. Thelw na sas eyxaristhsw olous prokatabolika pou exete asxolithei se tetoio bathmo me to thema mou.

Axilleas


Oλα είναι ΕΝΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CrEeP
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2002, 13:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CrEeP  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
P.S. : Poses htan oi fyles tou Israhl? 7
Posa einai ta shmadia ths eleusews ths 2as parousias? 7

...


Oλα είναι ΕΝΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2002, 14:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε "Creep".

Συγνώμη για την παρεκτροπή που κάναμε οι 3... σκανδαλιάρηδες κάνοντας "φλερτ" γνώσεων ξεφεύγοντας από το θέμα.

Ίσως μας επηρέασε η υπογραφή-ρητό που έχεις "Όλα είναι Ένα"

Για τον αριθμό 7 υπάρχουν πολλά να πούμε (διορθώνοντας οι φυλές του Ισραήλ ήταν 12 και όχι 7) που θα ξεφεύγαμε από τα στενά πλαίσια των συζητήσεων μέσα από το Forum. Πάντως δεν ξεφύγαμε πολύ από το θέμα όπως νομίζεις. Μέσα από αυτά που είπαμε υποκρύπτεται ο αριθμός 7.

Για παράδειγμα το ιερόγλυφο του Χριστού που είναι ο συνδυασμός Χ και Ρ δείχνει το 7 γιατί στην αρχαία Ελλάδα ο αριθμός 600 παρασταινόταν με το γράμμα Χ και ο αριθμός 100 με το γράμμα Ρ. Έτσι Χ+Ρ=600+100=700. Αυτό το σύμβολο παρασταίνει το Χριστό στον Σταυρό. Ο Σταυρός του Γολγοθά συμβολίζεται με έναν ξεδιπλωμένο Κύβο. Αν ανοίξουμε έναν Κύβο δημιουργείται ένας Σταυρός όπου κάθετα έχουμε 4 τετράγωνα και οριζόντια 3 τετράγωνα. Πάνω σε αυτές τις 6 πλευρές-τετράγωνα που συμβολίζονται και με το Χ=600 καρφώνεται το Ρ=100, το έβδομο στοιχείο, ο άνθρωπος (το Ρ δείχνει το σώμα του ανθρώπου με το κεφάλι) που μαζί με το Χ μας κάνει 700.

Ο αριθμός 7 εμφανίζεται στο πιο ιερό μέρος του ανθρώπινου σώματος, το κεφάλι. Σε αυτό υπάρχουν 7 οπές (2 μάτια, 2 αυτιά, 2 ρουθούνια, 1 στόμα).

Επίσης στο κυρίως μέρος του ανθρώπινου σώματος έχουμε ζευγάρια βασικών εσωτερικών οργάνων. Στο κεφάλι έχουμε δύο ημισφαίρια. Αμέσως πιο κάτω στο στήθος έχουμε 2 πνεύμονες. Αμέσως πιο κάτω έχουμε 2 νεφρά και μαζί με το μονό γεννητικό σύστημα δημιουργούν πάλι το 7 σχηματικά σε ένα ιερό "V".

Για τον "Κέλσο" και για όσους έχουν ασχοληθεί με την Μυστική Δοξασία της Μπλαβάτσκυ όλα αυτά συνδέονται με το σύστημα των 7 Σφαιρών μέσα στα οποία εξελίσσεται η ανθρώπινη Ψυχή-Μονάδα. Σε αυτό το σχήμα που μας αποκαλύπτει η Μπλαβάστκυ υπάρχουν αρχικά 2 Σφαίρες Φωτιάς, πιο κάτω 2 Σφαίρες Αέρα, πιο κάτω 2 Σφαίρες Νερού και πιο κάτω μια Σφαίρα Γης. Τα 4 στοιχεία βέβαια είναι σύμβολα καταστάσεων ύπαρξης και συνείδησης και όχι κυριολεκτικά τα φυσικά γήινα στοιχεία.

Αυτό το διάγραμμα της Μπλαβάτσκυ μπορεί να εφαρμοστεί στις 2 Επτάδες που έδωσα παραπάνω.

2 μάτια: Φωτιά
2 αυτιά: Αέρας (το μέσο μέσα από το οποίου φτάνει ο Ήχος)
2 ρουθούνια: Νερό (η υγροποίηση των χημικών στοιχείων στην μύτη μας κάνει να μπορούμε να μυρισουμε , μια στεγνή μύτη χάνει την όσφρηση της)
1 στόμα: Γη (φαγητό, κατάποση)

Επίσης

2 εγκεφαλικά ημισφαίρια: Φωτιά(ηλεκτροχημική λειτουργία)
2 πνεύμονες: Αέρας
2 νεφρά: Νερό (καθαρίζει τα υγρά του οργανισμού)
1 γεννητικό σύστημα: Γη (αναπαραγωγή σωμάτων)

Τα παραπάνω συμπεράσματα είναι βγαλμένα μέσα από προσωπικούς διαλογισμούς που με έκαναν να καταλάβω την σπουδαιότητα των διδασκαλιών που είχα αντιληφθεί μόνο διανοητικά.

Στο επανα-γράφειν....

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2002, 17:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως είναι αποκαλυπτική η εικόνα φίλε Θώτ, την είχα υπόψιν μου, ο μύθος του Προμηθέα μάλλον κρύβει πολλά, αλλά ας μην ξαναφύγω απο το θέμα ..
Εχω διαβάσει σε ένα βιβλίο του Χαλά ότι η λέξη ΕΠΤΑ προέρχεται απο το Σ-ΕΠΤΑ που δεν είμαι σίγουρος τι σημαίνει, νομίζω κάτι το κρυφό ή ιερό...Ξέρει κανείς κατι για αυτό...????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2002, 20:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.altani.gr/greek/main.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2002, 22:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο καλός μου φίλος Πλωτίνος άγγιξε μια ευαίσθητη χορδή μου, που ακούει στο όνομα ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΧΑΛΑΣ...
Μια μεγάλη προσωπικότητα στο χώρο του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ, που "λάτρευε" και εκείνος τη μεγάλη Ελένη Π. Μπλάβατσκυ.
Λοιπόν φίλε μου Πλωτίνε, ακριβώς αυτό το ΣΕΠΤΑ το έγραψα επάνω επάνω στο τόπικ που έγραψα στον φίλο Creep.
...τα Σ(ΕΠΤΑ) σου μυστήρια...

Ας δούμε τι ακριβώς είναι:
Η προτασσομένη δασεία στη λέξη ΕΠΤΑ, είναι ένδειξη ότι λείπει ένα γράμμα απο αυτή τη λέξη. Το γράμμα που λέιπει είναι αυτό το ΣΙΓΜΑ (Σ), όπου διατήρείται στις λατινογεννής λέξεις, απ'όπου έχουμε το Γαλλικό Sept...
Ρίχνοντας μια ματιά στο Λεξικό της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας του Σταματάκου, θα βρούμε ότι η λέξη ΣΕΠΤΑ, ΣΕΠΤΟΣ, σημαίνει ΣΕΒΑΣΤΟΣ.
Κοιτώντας τώρα σε άλλο λεξικό, αυτο του Πανταζίδη με τίτλο "ΟΜΗΡΙΚΟ ΛΕΞΙΚΟ", στη λέξη ΣΕΒΑΣΤΟΣ, ΣΕΒΑΣ, βρίσκουμε τα εξής:
1) Σέβας, Ευσέβεια, Αιδώς, Εντροπή πρός Θεούς & Ανθρώπους.
2) Θαύμα, Θαυμασμός, 'Εκπληξις, Θαύμβος με κατέχει, Θαυμάζω.

Βλέπουμε λοιπόν φίλε Πλωτίνε ότι τελικά η λέξη ΕΠΤΑ, κρύβει μια πολύ σημαντική έννοια.
'Ευλογο το ερώτημα "γιατί" απο τον Creep. Γιατί είναι ΤΟΣΟ σημαντικός, και απο που "πηγάζει" η σημαντικότητά του;;;
Καταρχάς φίλε Creep, δε νομίζω ότι όσα πολύ σωστά είπαν οι υπόλοιποι φίλοι έπάνω στο ΕΠΤΑ, είναι "άσχετα" ή "έξω απο το θέμα". 'Ισα ίσα είναι ΠΟΛΥ ΒΑΘΕΙΑ μέσα σε αυτό!!!
Σου δείχνουν ότι τα πράγματα μπορέις να τα "ψάχνεις" κάπου, αλλά μπορείς να τα βρίσκεις ΚΑΙ αλλού.
Θα σου εκφράσω, όσο μπορώ την άποψή μου επάνω στην ερώτησή σου.
'Εχοντας μελετήσει την φιλοσοφική γραμμή που δίδαξε ο τελευταίος Μεγάλος Δάσκαλος του Εσωτερισμού στην Ελλάδα, ο Νικόλαος Μαργιωρής, κατέληξα στο εξής συμπέρασμα.
Η ιερότητα του αριθμού αυτού, ΕΠΤΑ, την έχουμε αποκτήσει λόγο του ότι "ανήκουμε" στην ΕΒΔΟΜΗ ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΑΚΤΙΝΑ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΝΟΟΣ.
Ο Μέγας Νούς, σε αυτή την εκδήλωσή του, έφτιαξε 13 ΙΔΡΥΤΙΚΕΣ ΑΚΤΙΝΕΣ. Εμείς λοιπόν ανήκουμε στην ΕΒΔΟΜΗ ακτίνα, άρα υποθέτω ότι σε εμάς ο Ιερός Πανάγιος Αριθμός που τα πάντα συνέχει, είναι το ΕΠΤΑ.
Αξίζει ειληκρινά να μελετήσεις το έργο του Νικόλαου Μαργιωρή. Μέσα σε αυτό το ΠΟΛΥΔΙΑΣΤΑΤΟ έργο θα βρέις πολλές απαντήσεις επάνω στα ερωτήματα που ίσως να σε απασχολούν.

Υπάρχει λοιπόν και κάτι άλλο απο τα "παράξενα" του αριθμού ΕΠΤΑ.
Αν διαιρέσουμε τη ΜΟΝΑΔΑ με το ΕΠΤΑ, το αποτέλεσμα είναι πάντα κλάσματα που επαναλαμβάνονται κατα την ΙΔΙΑ εξαψήφια περίοδο:

0,142857142857142857142857142857

Το "παράξενο" συνεχίζεται όμως φίλοι μου.
Αν τώρα πολλαπλασιάσουμε τον αριθμό αυτο επί(Χ) 2,3,4,5,6, θα βρίσκουμε εκείνους τους ΙΔΙΟΥΣ αριθμούς, ΑΛΛΑ με διαφοερετική σειρά!!!
142857 Χ 2 = 285714
142857 Χ 3 = 428571
142857 Χ 4 = 571428
142857 Χ 5 = 714285
142857 Χ 6 = 857142

Οχι βέβαια, δε σταματά εδώ το "παράξενο".
Για δοκιμάστε να πολλαπλασιάσεται τον παραπάνω αριθμό (142857) με το ΕΠΤΑ.

Για ψάξετε το και για να δούμε τι ακριβως θα ανακαλυψετε;;;
Η λύση είναι μια μικρή απόδειξη των όσων παραπάνω είπα. Φυσικά όλα αυτά είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, και αποτέλεσμα των δικών μου ερευνών επάνω σε αυτόν το "μαγικό αριθμό" όπως τον χαρακτήρισες φίλε μου Creep.

Με σεβασμό πρός όλους,
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CrEeP
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2002, 23:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CrEeP  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
142857+(142857 Χ 2 = 285714)+(142857 Χ 3 = 428571)+(142857 Χ 4 = 571428)+(142857 Χ 5 = 714285)+(142857 Χ 6 = 857142)+(142857 X 7 = 999999)= 3999996

3999996/7=571428

3999996 X 7 = 27999972 !!!!!!

Ta sxolia periteyoun...

Oλα είναι ΕΝΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2002, 09:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε άλλο φίλε μου, τώρα είναι ανάγκη απο σχόλια!!!
Ο κάθε ένας απο μας, που κάθεται και "βρίσκει" κάποιες μαθηματικές ακολουθίες, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ, αλλά να εμβαθύνει και να ανακαλύψει ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ θέματα μέσα απο τους αριθμούς.
Φλιλε μου Creep, θα ήθελα να μου εξηγήσεις αν γίνεται, τι είναι αυτό που βρήκες...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2002, 16:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file Kelsos,afto pou vrike einai apla mia epanalipsi twn tessarwn psifiwn 27999972 . 2799-9972. Paidia poli endiaferon to 8ema.Den i3era oti o ari8moz 7 exei tosa para3ena.Einai enaz apo touz 2 agapimenouz mou ari8mouz oi opoioi einai to 7 kai to 9.Gia to 9 i3era gia tin apolitotita tou ston polaplasiasmo.Gia to 7 omwz den i3era kai exw ekplagei!

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CrEeP
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2002, 12:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CrEeP  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
File mou Kelso, Den kserw an olh ayth h diadikasia mas exei apoferei kapoio ousiastiko apotelesma, den kserw an aytoi oi arithmoi einai ayto pou exoume na bgaloume apo to 7 h yparxei kai allo... Oi diaforoi pollaplasiasmoi kai diaireseis mas exoun ferei to apotelesma 142857. Ean baloume tous arithmous aytous sthn seira (124578) parathroume oti leipoun to 3 to 6 kai to 9. Dhladh mas dinetai mia akolouthia akeraiwn apo to 1 mexri to 9 sthn opoia paraleipontai aytoi oi treis arithmoi.
Ean pate sto prwto arthro tou topic tha deite thn diairesh 360/7 thn opoia thn exw grapsei lathos. To apotelesma ths prakshs an to kanete me calculator einai : 51,428571428571428571.
Epishs, opws exw proanaferei enas allos magikos arithmos gia mena einai o Arithmos 12 pou mallon symbolizei mia plhrwthta (12 theoi, athloi ktl)
12/7=1,714285714285714285

Epishs gia ton arithmo 27999972 prepei na anaferoume ektos tou oti inai enas apolyta isorrophmenos arithmos oti 2+7=9 kai ean (upothetika panta) prosthesoume ta 2 akra bgazoume apotelesma 999999 pou einai to 142857*7.

Telikws filoi mou pisteyw oti den exoume katalhksei kapou me aythn thn analogia arithmwn, alla h apanthsh erxetai kai an to prospathisoume ligaki akoma exw to proaisthima oti tha katalhksoume se ekplhktika apotelesmata.


Oλα είναι ΕΝΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2002, 16:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
File creep,pisteuw oti oloi aftoi oi polaplasiazmoi pou kaneiz den exoun idietero ofeloz.ef'oswn ola afta einai polaplasia tou 7,tote sigoura 8a exoun sxesi meta3i touz.Pisteuw (xwriz na to exw epali8eusei) pwz to idio 8a ginetai me olouz touz ar8mouz (0123456789).Pragmati omwz o kozmoz twn ari8mwn einai ipervolika periplokoz,se oria ta opoia den mporoume na fantastoume. An mporeiz,e3igise mou giati diereiz to 7 me to 360 kai oxi me kapoion allo tixaio ari8mo?

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CrEeP
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2002, 14:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CrEeP  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
File mou storm kalws hrthes sthn parea mas.

Ayta ta paraksena fainomaina tou arithmou 7 prepei na sou pw pws OXI den sumbainoun me tous allous arithmous. Ayto ekshgeitai apo thn diairesh 360/7 pou me rwtas giati thn kanw. Des to parakatw pinakaki :

360 / 1 = 360
360 / 2 = 180
360 / 3 = 120
360 / 4 = 90
360 / 5 = 72
360 / 6 = 60
360 / 7 = 51,42857142857
360 / 8 = 45
360 / 9 = 40

360 einai oi moires toy kyklou, kai blepoume edw oti o monos arithmos pou den ton diairei einai to 7. Oxi mono den diairei ton kyklo alla sthn diairesh fainetai pali ena apotelesma tou 142857. Thelw na anaferw kai kati pou parathrhsa. Opoia praksh kai na kanoume sto 142857 pou tha mas ferei enan allo arithmo me ta idia noumera parathrhste oti h analogia 142857 DEN SPAEI POTE!!!

142857 Χ 2 = 2857-14
142857 Χ 3 = 42857-1
142857 Χ 4 = 57-1428
142857 Χ 5 = 7-14285
142857 Χ 6 = 857-142

To mono ppou allazei einai to apo pou ksekinaei kai pou teleiwnei o kathe arithmos, alla h synexeia ayth (142857) paramenei statherh. Pisteyw oti den tha to breite kai eseis tyxaio etsi opws den to briskw egw tyxaio. To idio sumbainei kai me prakseis opws :

999999-142758 = 857142
999999-571428 = 428571

Mia synexomenh alysida 142857142857142857 pou den spaei...Ti thymizei?? DNA mhpws?? Xmmmm...
san na ftanoume se shmantika apotelesmata...

Perimenw tis skepseis sas.


Oλα είναι ΕΝΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2002, 23:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xm...pragmati prepei na exeiz dikio.Telika krivonte polla apo enan toso "a8wo" fainomenika ari8mo.Mou aresei to 8ema kai 8a psa3w na vrw kai gw kapoia pliroforia.Thanx gia tin diefkrinisi file CrEeP.sorry paidia gia ta greeklish alla den mporw na grapsw ellinika ;) 8a prospa8isw se epomeno post omwz :)

I pj33r your whoiz skillz...(unification)

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2002, 10:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι είναι ΠΟΛΥ σημαντικά τα όσα έχουμε εδώ αναφέρει.
Τα σχόλια και οι ερμηνείες που δίνει ο καθένας, είναι αυτό που του κεντρίζει το ενδιαφέρον περισότερο,
"...ζητήτε και θέλει δωθείσει σε εσας..."

Αυτό κατα τη γνώμη μου είναι ΥΓΕΙΗΣ ΕΡΕΥΝΑ. Με αυτό τον τρόπο ΜΠΟΡΕΙ να ανακαλύψουμε τις απαντήσεις στις ερωτήσεις μας και στις απορρίες μας.

Ειληκρινά φίλε μου Creap δε γνωρίζω αν έχει σχέση με το D.N.A. Δ ε βλέπω και γιατί να ΜΗΝ εχει!!!
Πάντως εμένα προσωπικά το αποτέλεσμα του 999999, μου ΕΠΑΛΗΘΕΥΕΙ την "προσωπική μου" άποψη περι της δημιουργίας του κόσμου.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2002, 11:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παίρνοντας αφορμή από αυτό που είπε τελευταία ο "Κέλσος", για το 9 σε σχέση με την δημιουργία του κόσμου, θα του ενισχύσω την άποψη. Στην αρχαία ελληνική μυθολογία από το αρχικό αυγό του κόσμου βγήκαν το ΧΑΟΣ και ο ΑΙΘΗΡ.

ΧΑΟΣ + ΑΙΘΗΡ = 871 + 128 = 999

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CrEeP
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2002, 15:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CrEeP  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mia eylogh aporia pou mou dhmiourgithike einai h ekshs.
Ayta pou exoume brei emeis se ayto to topic gia ton arithmo 7, poses einai oi pithanothtes mathimatikoi opws o Eukleidhs h o Arximidhs na mhn ta eixan brei?? Poly liges... Isws loipon briskontas ayto to paradokso na onomasan ton arithmo 7 magiko kai ayth na einai h riza ths kataksiwshs tou ws magikos arithmos.

Kelso theleis na mou ekshghseis ligaki to 9 kai thn thewria ths dhmiougiaS?

Oλα είναι ΕΝΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2002, 21:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Exw akousei kai egw merikez 8ewriez gia to 9 file CrEeP.Mia ap'aftez einai i e3iz:
1*9=9
2*9=18 (8+1 = 9)
3*9=27 (2+7 = 9)
4*9=36 (3+6 = 9)
5*9=45 (4+5 = 9)
6*9=54 (5+4 = 9)
7*9=63 (6+3 = 9)
8*9=72 (7+2 = 9)
9*9=81 (8+1 = 9)
10*9=90 (9+0 = 9)

Apo ekei vgainei i 8ewria tiz apolitotitaz tou ari8mou 9.

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CrEeP
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2002, 11:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CrEeP  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
an thelete loipon na sas enisxysw thn apopsh panw sthn apolutothta tou 9 se sxesh me to 7 mporw na sas pw to ekshs:
gia allh mia fora o pinakas me to 142857 kai oi pollaplasiasmoi tou...

x0)0
x1)142857
x2)285714
x3)428571
x4)571428
x5)714285
x6)857142
x7)999999

prostheste ton prwto arithmo me ton teleytaio, ton 2o me ton proteleytaio kai ton 3o me ton 4o na deite to apotelesma...

Oλα είναι ΕΝΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2002, 19:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Ολα αυτά φίλοι μου, πολύ καλά και άξια προσοχής είναι. Ειληκρινά το λέω και το πιστεύω.
'Ομως, γιατι πάντα θα υπάρχει ένα "ΟΜΩΣ" και ένα "ΑΛΛΑ", όλα αυτά είναι ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΓΝΩΣΗ και ΣΟΦΙΑ.
Θα ήθελα να μπούμε και στα ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ. 'Ολα αυτά το ΜΟΝΟ που καταφερνουν είναι να ΔΙΝΟΥΝ ΤΡΟΦΗ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ, στην ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, με αποτέλεσμα να ΜΗΝ ΕΙΣΧΩΡΟΥΜΕ στα άδυτα του Ναού...

Φίλε Creap, για την δημιουργία θα μπορέσεις να βρείς τις διάφορες εκδοχές μέσα απο κάποια σημαντικά έργα, που συνδιάζοντάς τα ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ θα "βρείς" κάποιες "απαντήσεις".
'Οπως καταλαβένεις ο χώρος των forums είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΛΙΓΟΣ για την ανάπτυξη όλων αυτών...

Πάντως οι θέσεις μου που μέχρι τώρα έχω εκφράσει μέσα απο τα forums σε όλα αυτα ττα τόσο ενδιαφέροντα θέματα, απηχούν την δική μου άποψη για αυτό που αποκαλούμε, "ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ".

Φιλικά,
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2002, 19:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kelso theleis na mou ekshghseis ligaki to 9 kai thn thewria ths dhmiougiaS?

Λοιπόν φίλε μου Creap, να πολύ περιληπτικά να πώς έχει η ΜΙΑ απο τις ΠΟΛΛΕΣ εκδοχές για την δημιουργία...

Μόλις ο Μέγας Νούς ξεκουράστηκε απο τη ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ δημιουργία (πέρασε η περίοδος του ΠΡΑΛΑΓΙΑ απο το προηγούμενο ΜΑΝΒΑΝΤΑΡΑ), δηλαδή μόλις ΞΗΜΕΡΩΣΕ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΜΠΡΑΧΜΑ, δεκατρείς (13) ακτίνες Του προεκτάθηκαν και δημιουργήθηκαν οι 13 Ιδρυτικές Ακτίνες (Κόσμοι), το "δικό μας" εν εξελίξει ΜΑΝΒΑΝΤΑΡΑ.
Η κάθε ακτίνα του μέγα Νού, είναι ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ και χωρίς επικοινωνία με τις υπόλοιπες 12.
Η ακτίνα που εμείς ανήκουμε είναι η ΕΒΔΟΜΗ (7).
Κάθε Ιδρυτική Ακτίνα έχει και αυτή απο 13 ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ.
Εμείς βρισκόμαστε στην 13η Διάσταση της 7ης Ιδρυτικής Ακτίνας.

Σε πολύ γενικές γραμμές αυτή είναι μια εικόνα της δημιουργίας των κόσμων. Το ΕΝΝΕΑ (9) θα το βρείς αν ψάξεις μέσα σε όλα αυτά που είπα.
Δεν ξέρω αν έχεις ξανακούσει κάτι απο αυτό, αλλά δυστυχός μόνο αυτή τη περίληψη μπορώ να παραθέσω.
Πάντως, αν καθήσει κάποιος και ερευνήσει ΟΛΕΣ τις Αρχαίες πηγές και Μυθολογίες, είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσει επάνω σε αυτή τη "δομή - εκδοχή" της δημιουργίας να ΒΡΕΙ χαμένους κρίκους, που πονοκεφαλιάζουν πολλούς μελετητές - ερευνητές.

Πάσης φύσης σχόλια, είναι δεκτά!!!
Φιλικά,
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy