ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η Μυηση ως κλειδι της αποκαλυψης του εαυτου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
akhenaton
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2002, 22:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akhenaton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θεμα επειδη θεωρω οτι ειναι ανεξαντλητο θα το προσδιορισω με μικρες ερωτησουλες για να μην σας κουρασω πολλυ.Μυηση ωςπρος την καθομιλουμενη ευρεια εννοια θεωρειτε η διαδικασια που μας κανει γνωστες ενος οποιουδηποτε θεματος,ως προς τον εσωτερισμο θεωρουνταν η διαδικασια του περασματος του μυουμενου απο τα λεγομενα μυστηρια της αρχαιοτητας ,οποιασδηποτε προελευσης και αν ηταν αυτα.(αιγυπτικα,ασσυριακα καβειρια,ελευσινια κ.α.) Ως γνωστον ο μυουμενος πρςταγωνιστουσε σε ενα τελετουργικο δρωμενο που του δημιουργουσε τις αναλογες ψυχολογικες και συναισθηματικες συνθηκες ςστε να απελευθερωθει απο την καθημερινη λογικη και να εξυψωθει συνηδησιακα σε αλλα επιπεδα.Σαςθυμιζει μηπςσ ψυχαναλυση σε ποιο συνθετο στυλ?τελικα μονο η ψυχοσυνθεση του μυουμενου εγειρωταν η το τελετουργικο ανακαλουσε παγκοσμιες δυναμεις? η και τα 2?Λογω ελλειψεις τετοιων τυπικων στις μερες μας(γνησιων εννοω)και εκτοςαπο τα των θρησκειων που απευθεινωνται σε ιερωμενους.οι κοινοι θνητοι λαμβανουν σε λιγα απο αυτα μερος.αρα περιριστηκαν οι τροποι του να εξυψωσουμε την συνυδητοτητα μας η η ιδια η ζωη μεσα αποτους ρυθμους της μας βοηθα μεσω των εμπειριων επιτελους να ξυπνησουμε και να ψαχτουμε?Η μονο διαμεσου της ιδιας της φυσης μπορουμε να αφυπνιστουμε? θυμηθητε ποσο ωραια νοιωθουμε σε ενα βουνο η στην θαλασσα οπου παντα ενα ηλιβασιλεμα θα ειναι κατι το μαγικα ομορφο?
Φιλικα akhenaton

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2002, 10:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασιλέα της Αιγύπτου, μεγάλε Ακενατόν, διαφωνώ μαζί σου στα όσα είπες για τη Μύηση....
Καταρχάς ας δώσουμε έναν ορισμό, ας ακολουθήσουμε τα βήματα του Μεγάλου Δασκάλου Σωκράτη που ΠΡΩΤΑ εδινε ορισμό σε ένα θέμα και έπειτα συζητούσε επάνω στο θέμα με οδηγό τον ορισμό.
Και για αρχή, ας δούμε απο που προέρχεται η λέξη.

ΜΥΗΣΙΣ εκ του ΜΥΩ, που σημαίνει: είμαι κλειστός, κλεισμένος, κλείομαι, κλείω τόσο τα ΜΑΤΙΑ, όσο και τα ΧΕΙΛΗ. Λεξικό Σταματάκου.
Βλέπουμε λοιπόν ότι η λέξη "ΜΥΗΣΗ" προέρχεται απο μιά λέξη που η έννοια της θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "παράξενη"...
Αρα λοιπόν για να "ΜΥΗΘΕΙ" κάποιος θα πρέπει να "ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ & ΤΑ ΧΕΙΛΙΑ".
Να τα κλείσει σε τί;;; Σε ποιόν;;;
Κατα τη δική μου άποψη η απάντηση είναι ότι θα πρέπει ο υποψήφιος πρός μύηση, θα πρέπει να "αποκοπεί" απο τον φυσικό κόσμο, ώστε να του ανοιχθούν οι κόσμοι εκείνοι που δεν είναι φυσικοί, οι ΑΟΡΑΤΟΙ ΚΟΣΜΟΙ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ & ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ.

Είπες φίλε μου Ακενατόν ότι η μύηση μας κάνει "... γνώστες οποιουδήποτε θέματος..."
Η μύηση ΔΕΝ μας κάνει γνώστες οποιουδήποτε θέματος, ΑΛΛΑ μας καταστά ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΟΝΤΟΣ ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, του ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ "ΔΙΑΦΟΡΤΙΚΑ" ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΑΧΑ ΕΝΑ.
Κατα τον Αντώνιο Χαλά, "η μύησις δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια διαρκής εύρηνση των αντιλήψεων του υποψηφίου, δηλαδή του ΝΟΥ, μέχρις ότου μέσα απο τη πολυετή προσπάθεια, να εισαχθεί σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗ ΓΝΩΣΗ, την οποία είναι επιβεβλημένο να γνωρίσει ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ."

'Οπως λοιπόν βλέπεις φίλε μου ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν ομοιάζει αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είναι η ΜΥΗΣΗ, με την υπόθεση που κάνεις ότι είναι μια "ΨΥΧΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ". Υποστιρίζεις δηλαδή, ότι στη πολυθρόνα ενός ψυχαναλυτή, θα μπορούσαμε να μυηθούμε;;; Δε το νομίζω γιατί αν ήταν έτσι, οι "φίλοι μας" οι Αμερικανοί, θα ήταν ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ μυημένοι, μιάς και κάπου είχα διαβάσει ότι σχεδόν το 80% απο αυτούς, έχουν περάσει απο τη καρέκλα του ψυχαναλυτή τους!!!!

Η Μύηση, ΗΤΑΝ - ΕΙΝΑΙ & ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ, μια ουσιαστική διαδικασία του ανθρώπου εκείνου που θέλει να "κολυμπήση στα νερα του απέραντου ωκεανού με το όνομα ΣΟΦΙΑ!!!"
Ο άνθρωπος που θα μυηθεί, δεν θα το κάνει ΜΟΝΟ ψυχικά. Τη μύησή του θα τη ΒΙΩΝΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.

Δεν είμαι σε θέση να πώ αν στις μέρες μας ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τυπικό για μύηση, κάτι που εσύ είσαι βέβαιος...
Επίσεις θα ήθελα να μου αναφέρεις αν μπορείς τι είναι για σένα αυτό που αποκαλέις, "ΓΝΗΣΙΟ ΤΥΠΙΚΟ ΜΥΗΣΗΣ" καθώς και ποιά είναι ΓΙΑ ΣΕΝΑ η έννοια της μύησης.

Φιλικά,
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akhenaton
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2002, 20:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akhenaton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνισω ως προς την εννοια της μυησης που εδωσες φιλε κελσο αλλα μιλησα για αυτην την εννοια οπως διαβασες με τον ευρητερο ορο της .στην καθομιλουμενη και οχι με την μυστικιστικη ορολογια. οσο για την ψυχαναλυση μαλλον δεν καταλαβες οτι ηταν ερωτηση παρα ταυτα ο μυουμενος υποκειντο βαση του τυπικου σε ψυχοσωματικες εμπειριες ωστε να προδιαγραφουν οι καταλληλες συνθηκες για να ενω8ει με το ΕΝΑ.Οσο για τα τυπικα σαφως και υπαρχουν πολλα γνησια απλα δεν υπαρχουν συνηδειτοποιημενοι εκτελεστες των.γιατι οπως ξερεις η αγνοτητα και η πληρη συνηδειτοποιηση των εκτελεστων των τυπικων προδιαγραφουν κατα μεγαλο βαθμο την επιτυχια των.Δεν μπορει αυτος που προσπαθει να εισαγαγει τον μυουμενο στα μυστηρια να ειναι πιωμενος,η να σκεφτεται αρνητικα κατα την διαρκεια της τελετης.υπαρχει βεβαια και το προβλημα του κατα ποσο μεταβιβαζωνται χωρις μεταποιησεις τα τυπικα κατα την διαρκεια των ετων.θα ηταν λοιπον αν οχι παραλογο, κατα καποιον τροπο αδυνατο να μην συμπεριλαβουμετο τι δημιουργουσε στον μυουμενο την ¨΄διαθεσ稨ωσπου να φτασειστην ενωση με το ΕΝΑ.Ολες οι σημερινες σχολες χρησιμοποιουν λιγο η πολλυ πρωτα την μεθοδο της υποβολης ωστε να φτασουν τον μυουμενο στην καταλληλη εκεινη ¨¨ θεσ稨 ωστε να τον προετοιμασουν για αυτο που προκειται να του συμβει...
Υπαρχει δηλαδη μια ψυχολογικη προετοιμασια βλεπε-μοναχους δικους μας η μη(βουδιστες κ.λ.π.)ειναι αστειο να μην δεχτουμε οτι συγχρονη ψυχαναλυση δεν εχει παρει στοιχεια απο μυητικα τυπικα.(γιουνγκ)κ.α.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akhenaton
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2002, 20:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akhenaton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσο για την ορολογια δεν θα μπλεξω με αυτην γιατι υπαρχουν αρκετοι που ειπαν για το τι ειναι μυηση.η ουσια ειναι το ζητουμενο.μπορει καποιος να μυηθει χωρις κανενα τυπικο,χωρισ διαδικασιες,απλα και μονο ερχομενος σε επαφη με την φυση(διαλογιζομενος)εστω και με τον δικο του τροπο οποιος και ναναι αυτος ,αυτο βεβαια προυποθετει εσωτερικη αναπτυξη.και ισως καποια στοιχειωδη μορφωση ωστε να -προσπαθησει να καταλαβει τι βιωσε-σε καποιο βαθμο βεβαια γιατι το αποτελεσμα της ειναι κυριως βιωματικο απο οτι λενε οι σοφοι.φιλικα akhenaton

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akhenaton
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2002, 20:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akhenaton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eνα ενα μου ερχονται στο μυαλο καποια πραγματα συγχωρεστε με για την πολυλογια μου.φιλε κελσο για τα γνησια τυπικα φυσικα και υπαρχουν αλλα ποιος θα μου καθοριζε αναμεσααπο τουλαχιστον 10 τυπικα ιπποτικης μυησης πιο ειναι το σωστο?μπορει και ολα μπορει και κανενα... σκεψου οτι μεχρι και τις μερες μαςυπαρχουν κυριως θρησκευτικα τυπικα τα ποια διαμεσου των αιωνων αλλαξαν...ολα ειναι σωστα?η ειναι τι ταιριαζει στον καθενα μας?φυσικα λογω τροπου ζωης σε μας τους δυτικους ταιριαζει-ισως -κατι αλλο απο τους της ανατολης.π.χ.υπαρχουν στασεις και στασεις διαλογισμου ολες ειναι σωστες?η η σωστη ειναι αυτη που ταιριαζει στον καθενα μας?δεν ξερω απλα υποθεσεις κανω...νομιζω ομως οτι πρεπει να ισχυει το τι ταιριαζει στον καθενα μας.οσο για το αποτελεσμα της μυησης εφ΄΄οσον ειναι αληθινη νομιζω πως οδηγει σεαπλετη συνηδειτοποιηση των παντων.φιλικα akhenaton

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2002, 00:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μύηση όπως εγώ το καταλαβαίνω είναι η συμμετοχή σε βιώματα και γνώση, η οποία όμως είναι δυσνόητη εσκεμμένα ή όχι απο τους "πολλούς".Όί Θεοσοφιστές βέβαια πιστέυουν ότι οι "αρχαίοι", (ο Πλούταρχος επίσης μιλούσε γαι αρχαίους στην εποχή του...)διαμέσου της μύησης προσπαθούσαν να βιώσουν μια προηγούμενη κατάσταση της ανθρώπινης ύπαρξης(ρίζες φυλές), οταν ο άνθρωπος είχε την δυνατότητα να αντιλαμβάνεται και να βιώνει άλλα επίπεδα αντίληψης...
Έχω την εντύπωση ότι ο Πλάτωνας είναι αποκαλυπτικός στην αλληγορία του μύθου της σπηλιάς..
Οπως και να έχει, η αλήθεια είναι ένα τεράστιο πάζλ, κομμάτια του οπόιου κατέχουν όλες οι θρησκείες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2002, 02:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μύηση είναι η μόνιμη και ανεπίστρεπτη επέκταση συνείδησης. Κατά αυτόν τον τρόπο μια σημαντική στιγμή όπου βιώνει κάποιος μια σημαντική επέκταση της συνείδησής του είτε αυτή είναι στον Θεσμό των Μυστηρίων, είτε στην Τέχνη, είτε στην ίδια την Ζωή, είναι στιγμή μύησης.

Και όπως λέει η ίδια η λέξη μύηση (εκ του μύω: κλείνω σφιχτά τα χείλη μου) είναι μια στιγμή για την οποία δεν μπορείς να μιλήσεις ούτε να την εξηγήσεις λογικά και νοητικά.

Οπότε μάλλον αυτή η βιωματική κατάσταση αποδίδεται με την φράση:

"Όποιος ξέρει, δεν μιλά. Και όποιος μιλά, δεν ξέρει"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2002, 21:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"...με τον ευρητερο ορο της .στην καθομιλουμενη..."
"...για να ενω8ει με το ΕΝΑ..."
"...Υπαρχει δηλαδη μια ψυχολογικη προετοιμασια..."
"...ποιος θα μου καθοριζε... ...πιο ειναι το σωστο?..."
"...νομιζω ομως οτι πρεπει να ισχυει το τι ταιριαζει στον καθενα μας..."


Φίλε μου Ακενατόν, επέλεξα κάποια κομμάτια απο τα τόπικ που εσύ έγραψες. Τα διάλεξα γιατί με αυτά έχω κάποιες... "αντιρρήσεις".

Καταρχάς πιστεύω ότι είναι ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΟ, να χρησημοποιούμε τις έννοιες, ΕΙΔΙΚΑ ΤΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ, με το σωστό ορισμό τους. Αν ΔΕΝ το κάνουμε αυτό, θα παραμείνει η "καθομιλουμένη" και αργότερα θα ΑΛΩΤΡΙΩΘΕΙ εντελώς η έννοια που μας απασχολεί, όποια και να είναι αυτή. Εχω πολλά παραδείγματα επι του θέματος.

Αυτή την ένωση με το ΕΝΑ, πώς τη "φαντάζεσαι";;; Θέλω να πώ, πώς ΟΤΑΝ γίνει αυτή η ένωση, περιτεύουν οι επόμενες σαρκώσεις - επαναγεννήσεις.
Επέστρεψες στη πηγή απ΄όπου προήλθες, τελείωσες αυτό που λέμε κύκλο σαρκώσεων, μιάς και σκοπός όλων αυτών είναι η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΗΓΗ. 'Αρα, αν γίνεται έτσι "ψυχοσωματικά", δηλαδή ΣΩΜΑ & ΨΥΧΗ, δεν αντιλαμβάνωμαι ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΘΑ ΕΝΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ και τελικά ΠΟΥ γίνεται η "μύηση", στο ΣΩΜΑ ή στο ΠΝΕΥΜΑ (ΨΥΧΗ);;;

Το ρωτάω αυτό μιάς και μιλάς για ψυχοΛΟΓΙΚΗ προετοιμασία. Ως γνωστόν η ΛΟΓΙΚΗ, είναι "εργαλείο" του μυαλού και το μυαλό ανήκει στο ΣΩΜΑ, άρα πώς γίνεται αυτή η "προετοιμασία";;; Προσπαθώντας να "ΥΠΟΒΑΛΟΥΜΕ" στο μυαλό μας ότι "μυηθήκαμε;;; Ο φίλος Πλωτίνος το είπε πολύ καλά,

"...Μύηση όπως εγώ το καταλαβαίνω είναι η συμμετοχή σε βιώματα και γνώση..."

Κανείς άλλος παρά ΕΣΥ ο ΙΔΙΟΣ δεν καθορίζει, ΟΧΙ την μύηση αν είναι "σωστή" ή όχι, ΑΛΛΑ το ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ ΓΙΑ ΜΥΗΣΗ. Και οι ΑΤΡΑΠΟΙ είναι πολλές, στόχος όλων είναι η ΚΟΡΥΦΗ. Απο μας λοιπόν είναι η απόφαση για το ΠΟΤΕ θα ξεκινήσουμε την ανάβαση πρός την κορυφή.

Με αυτό που μόλις είπα ξεκαθαρίζω την άποψή μου (απο την δική μου οπτική γωνία), ότι ΔΥΣΤΥΧΟΣ ή ΕΥΤΥΧΟΣ δε μας ρωτάνε τι μας αρέσει, απλά μας λένε... ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ!!! Και εμείς καλούμαστε να το δεχθούμε "A priori". Και αλήμωνο αν γινόταν το αντίθετο, για φαντάσου τι θα γινόταν στο "πεδίο της μάχης" μεταξύ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ & ΥΛΗΣ;;;

Συγγνώμη αν φαίνομαι "δογματικός", αλλά γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να ΑΝΑΛΟΓΙΖΟΜΑΣΤΕ τα όσα λέμε...
Να μην βοηθούμε στην "σύνχηση" που υπάρχει...
Και τέλος, ναι φίλε μου Θώτ, σωστά το είπες το γνωμικό, ΑΛΛΑ για σκέψου που θα είμασταν εμείς τώρα, αν στο παρελθόν δεν υπήρχαν κάποιοι που θεώρησαν "σωστό" να "πατήσουν" την εντολή αυτή και είπαν κάτι από όσα τους επέτρεψαν να φανερώσουν... απλά, σκέψου το.

Πάντα φιλικός πρός όλους
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2002, 02:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας πάλι παιδιά.

Φίλε Κέλσο. Φυσικά και δεν λογόκρινα τις διδασκαλίες των μεγάλων δασκάλων και μυστών της ανθρωπότητας. Αυτοί καλά έκαναν και μας είπαν τα πράγματα όπως έχουν.

Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι όπως λέει ο Βούδας πολλές φορές "είμαστε βοσκοί σε ξένα γελάδια". Δηλαδή συγκρουόμαστε και μαλώνουμε πάνω σε λέξεις και έννοιες που δεν έχουμε βιώσει. Έχουμε κλειστεί στα φτωχά και τιποτένια μας κάστρα και πυροβολούμε αυτούς που μας πλησιάζουν και δεν "προσκυνούν" το δικό μας... μεγαλοπρεπές κάστρο.

Αυτή είναι η η βασική έννοια που ήθελα να παρουσιάσω.

Και νομίζω ότι σε πολλές μας συζητήσεις κάνουμε λόγο και αντίλογο για το πόσο καλό ή κακό είναι το δάκτυλο που μας δείχνει το φεγγάρι και δεν κάνουμε τον κόπο να δούμε το ίδιο το φεγγάρι.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2002, 10:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε σου απέδωσα τίποτα παραπάνω απο αυτό που ακριβώς λές Θώτ.
Συμφωνώ μαζί σου, αλλά κατα τη δική μου γνώμη υπάρχει ΠΑΝΤΑ ΕΝΑ ΑΛΛΑ...
Τώρα το πώς το ΒΙΩΝΕΙ ο κάθε ένας αναζητητής, αυτό είναι που κάνει τη "διαφορά" που πολύ λογοτεχνικά αποκάλεσες "κάστρο"...

Αν όμως ΔΕΝ εκφράσουμε τις απορίες μας για το πώς ΕΜΕΙΣ, ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, αντιλαμβανώμαστε τα πράγματα απορρώ για το σκοπό των τόσο καταπληκτικών forum!
Θα έχεις παρατηρήσει, ότι η όποια προσπάθεια "κουβεντας" είναι σε πολύ "απλά" και "εξωτερικά" πράγματα του ίδιου του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ.
'Αλλωστε φίλε μου, την θεά ΙΣΙΔΑ όλοι την έβλεπαν, ΑΛΛΑ κανένας δε μαρτυρούσε το τι βρισκόταν ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΠΛΟ ΤΗΣ, άν του είχε δωθεί η "άδεια" ή είχε κατακτίσει το δικαίωμα να κοιτάξει κάτω απο αυτό...

Αν τώρα όλοι οι "φιλολογίζοντες", χάνουν το δάσος κοιτώντας το δέντρο ή χάνουν το φεγγάρι παρατηρώντας ΜΟΝΟ ένα ξερό δάχτυλο που τους το δείχνει, ΣΙΓΟΥΡΑ δε φταίει ΟΥΤΕ το δέντρο, ΟΥΤΕ και το δάχτυλο. Αυτά απλά έκαναν την δουλειά τους. Ας μη τα "κατηγορούμε" λοιπόν...
Μήπως θα ήταν καλύτερα τα πράγματα αν δεν υπήρχαν αυτά;;;

ΑΑΑΑ! μόλις θυμήθηκα και έναν απο τους "Μακαρισμούς" του Μεγάλου Ραββί που θα ήθελα να τον ψάξετε λίγο,

"Μακάριοι οι Πτωχοί τω Πνεύματι"


Φιλικά πάντοτε,
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akhenaton
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2002, 20:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akhenaton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε κελσο διαπιστωνω οτι ξαναπηγες στην αρχικη μου τοποθετηση χωρις να λαβεις υπ οψιν σου τις επομενες.μηπως κρατας επιλεκτικα κομματια?αλλα δεν πειραζει...,εξαλλου αναφερθηκαμε πολλυ για ενα θεμα που μαλλον δεν ξερουμε συμφωνα με οτι ειπες γιατι οποιος ξερει δεν μιλα..και ευτυχως που μαλλον συγκαταλεγομαι στους πτωχους τω πνευματι..γιατι λειτουργει η αισθαντκοτητα παραπανω απο την λογικη μου.αα μια ερωτηση την συνειδητοτητα που την τοποθετεις στο πνευμα η στο σωμα?γιατι βλεπω το τριαδικο το εκανες δυαδικο η μαλλον το ΕΝΑ το χωρισες μαλλον οπως σε βολευει..Εξαλλου η συγχηση που αναφερεις προερχεται παντοτεαπο την διαφορετικη κατανοηση του καθενος και οχι τοσο απο τις διαφορετικες φιλοσοφικες σχολες....οποτε μαλλον με βολευει το οτι ανηκω στους πτωχους τω πνευματι γιατι οι βιωματικες καταστασεις ειναι μαλλον αισθαντικες φιλκα προς ολους akhenaton

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2002, 10:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ακενατόν, μάλλον με παρεξήγησες...
Καταρχάς το τόνισα, "ότι ΕΠΕΛΕΞΑ κάποια κομμάτια"... Το ότι επέλεξα, ακριβως αυτό σημαίνει, ότι τα ΞΕΧΩΡΙΣΑ απο τα υπόλοιπα που παρέθεσες!!! Το αιτιολόγησα κίολας, " με αυτά έχω κάποιες αντιρρήσεις". Αυτό σημαίνει ότι με τα υπόλοιπα, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΕΛΕΞΑ, δέν έχω αντιρρήσεις!!!
Νομίζω πώς είναι απλό.... τουλάχιστον τώρα που το διευκρήνησα!
Επίσεις παρέθεσα και τις αντιρρήσεις μου, τις οποίες μάλλον τις προσπέρασες...

Συνέχισες να παρεξηγής τα γραφόμενά μου... κρίμα!!!
Αυτό που παρέθεσα στο τέλος, ένας απο τους μακαρισμούς του Διδασκάλου των Διδασκάλων, ξαναδίαβασε τι ΑΚΡΙΒΩΣ λέω...
'Οταν θα σου τον αναλύσω , ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΑ, πιθανά να κατανοήσεις ότι ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ να προσβάλω ΚΑΝΕΝΑΝ.
'Αλλωστε ο Μεγάλος Ραββί δεν τον παρέθεσε σε μας για να μας προσβάλει!!!
Σωστά;;;
Καλέ μου φίλε και το εννοώ αυτό, είμαι απλά ένας ερευνητής. Μελετώ τα ΠΑΝΤΑ και δεν δέχομαι ΚΑΜΙΑ αυθεντία ως οδηγό μου. Ακούω την εσωτερική μου παρόρμηση, φωνή, εντολή (πρόσθεσε και εσύ ότι άλλο θές εδώ), και λαμβάνω τα πορίσματα των λεγόμενων ΑΥΘΕΝΤΙΩΝ ως βοήθεια στο δρόμο μου.

Με ρώτησες καί κάτι, που τοποθετώ την συνηδητότητα.
Μα το έχω ξαναπέι σε άλλο τόπικ ίσως, η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, η ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑ και ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΠΡΟΕΡΧΟΜΕΝΑ, όπως π.χ η ΛΟΓΙΚΗ ή οι ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ, τα τοποθετώ στο ΣΩΜΑ.
Σε άλλα τόπικ τα έχω αναλύσει για το πώς ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ (πάντα) έχουν τα πράγματα. Αναζήτησέτα και έλα να τα σχολιάσουμε παρεούλα.

Αναφέρεις ότι την ΤΡΙΑΔΙΚΟΤΗΤΑ, την έκανα ΔΥΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ή μάλλον το ΕΝΑ το χώρισα "όπως με βολέυει"!!!
Αλήθεια, πώς με βολεύει γιατί δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοής φίλε μου.

'Οσο για την "περιβόητη" σύνχηση, με αυτά που παρέθεσες, επιβεβαιώνεις τα λεγόμενά μου!
Μα αν κάποιος "ανήκει" στην "τάδε" σχολή ή στη "δείνα" σχολή, αυτό γίνεται γιατί αυτός ο ΙΔΙΟΣ τα πράγματα τα "κατανοεί" καλύτερα μέσα αποτις διδασκαλίες της σχολής που έχει διαλέξει.
Με αυτό το σκεπτικό είπα για τις διαφορετικότητες των σχολών, που πιστεύω μου είναι ότι όλες καταλήγουν στο "ποθούμενο"...

Μη παρεξηγείς τα λόγια μου και προπαντός, ΜΗ ΣΤΕΚΕΣΑΙ στις λέξεις, εισχώρισε στο βαθύ τους νόημα. Εγώ πάντως αυτό προσπαθώ...
Ζητώ επίσεις ΣΥΓΓΝΩΜΗ εάν προσέβαλα ΑΘΕΛΑ ΜΟΥ κάποιον απο τους φίλους των forums....

Φίλος με όλους,
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2002, 13:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ως προς τα μυστήρια..Η άποψή μου είναι ότι η εμπειρία είναι ένα μυστήριο που γίνεται κατανοητό μόνο όταν αναγνωρίσουμε ότι "οι θεοί"δεν είναι έξω από τον άνθρωπο,αλλά μάλλον ψυχολογικές δυνάμεις ή αρχές που οι άνθρωποι τις προβάλλουν και τις προσωποποιούν στους θεούς.
Οι ρίζες τους είναι κρυμμένες στα ανθρώπινα βάθη.Ερχόμενοι σε επαφή μ' αυτά συντελείται ένας ιερός γάμος,που συμβολικά βρίσκεται σε πολλές θρησκείες.

Στην ψυχαναλυτική διαδικασία αντιμετωπίζεις το ξεδίπλωμα του εαυτού σου ως διανοητική διαδικασία με τα επακόλουθα που έχει.Στα μυστήρια το βίωμα άσκούσε καθοριστική επίδραση στην ζωή.Υπήρχε δηλ. η απελευθέρωση από την κυριαρχία του μή συνειδητού ενστίκτου.

Έτσι μπορεί να διαισθανθεί κάποιος τα μυστήρια,τελετές που σήμερα ηχούν "παράξενα",γιατί τα κρίνουμε διανοητικά,τί αλλαγες επέφεραν στο είναι,όταν βιώνονταν.Ακόμη και τελετές "σοκαριστικές",είχαν μια αναφορά μέσα μας.Ας πούμε τις ιερές δούλες των παρθένων θεών ή ακόμη σκεφτείτε τις μαινάδες...

rosarium


rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2002, 16:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια διευκρίνηση ζητώ απο τη φίλη Rosarium.
Που βρίσκονται αυτές οι Ψυχολογικές δυνάμεις ή Αρχές;;;

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2002, 18:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έγραψα φίλε μου, στ' ανθρώπινα βάθη.Αν με ρωτάς πού βρίσκονται τ'ανθρώπινα βάθη θ'απαντήσω μέσα μας,στον χώρο του ασυνειδήτου.Αν πάλι σ' ενοχλεί η έκφραση "ψυχολογικές δυνάμεις και αρχές",ίσως να είναι αδόκιμος ο όρος,αλλά παραδεκτός στην επιστήμη της ψυχολογίας.

φιλικά
rosarium

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2002, 08:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ερώτηση θα 'θελα να κάνω,που ίσως να ένιωθε κάθε γυναίκα.

Γιατί οι μεγάλοι μύστες και γενικά στην μύηση,συναντούμε άνδρες..

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2002, 10:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί οι μεγάλοι μύστες και γενικά στην μύηση,συναντούμε άνδρες..

Γιατί ΔΥΣΤΥΧΟΣ και το εννοώ, τα τελευταία στοιχεία που έχουμε είναι απο ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ γραμμή. Θέλω να πώ πως κάποια στιγμή στο απότατο παρελθόν τα ινία τα πήρε το ανδρικό φύλλο και έκτοτε κρατήθηκε αυτή η "γραμμή".
'Ομως να ξέρεις πως στα άδυτα των ιεροδιδακτηρίων τα μυστήρια που αποκαλύπτονταν δεν φανερωνόντουσαν ΜΟΝΟ σε άνδρες.
'Αλλωστε η ψυχή, αν και θυλικού γένους, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΥΛΛΟ.

Πάντως θα ψάξω να σου άναφέρω και αλλα ονόματα εκτός απο της Υπατίας, της Θεανός, της Μαρίας της Μαγδαλινής, Οσίας Μαρίας της Αιγυπτίας, της Ιωάννας της Λωρένης (Ζαν Ντ'Αρκ), της 'Αντα Μογι Μα, της Ελένης Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ, της Μαργαρίτας Αλμπάνα Μηνιάτη......

Σε αυτές τις κατ'εμέ, άγιες ψυχές, ταπεινά υποκλείνωμαι, γονατίζω εμπρός στο Μεγαλέιο της Ψυχής τους και αιώνια θα τις ευγνωμονώ.
Ποτέ μου δε διέκρινα σοβινιστικά και φαλλοκρατικά τον άντρα απο τη γυναίκα.
Στο μεγαλείο της Μάνας Φύσης, της Μεγάλης Μητέρας Θεάς, ποιός "άνδρας" θα μπορούσε να σηκώσει το "ανάστημά του";;;
Ακόμα και η λέξη "θεός", είναι ένα ακόμα όνομα της Μάνας Φύσης!!!

ΣΤΗ ΜΥΗΣΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theandritis
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2002, 20:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theandritis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μια ερώτηση θα 'θελα να κάνω,που ίσως να ένιωθε κάθε γυναίκα.

Γιατί οι μεγάλοι μύστες και γενικά στην μύηση,συναντούμε άνδρες..

rosarium



Δεν συναντουμε μονο αντρες,στα αδυτα των μυστηριων πολλες φορες ο
ιεροφαντης ηταν γυναικα,στον ταοισμο συναντουμε γυναικες αναμεσα
στους αθανατους και τελος η γυναικα γεννιεται ενεργειακα υψηλοτερα
απο τον ανδρα που σημαινει περισσοτερες πιθανοτητες για γρξγοροτερη
ανυψωση της κουνταλινι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2002, 00:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσήρθες στην παρέα μας, theandriti.
Σε πολλούς ανθρώπους έχει μείνει η εντύπωση μιας "υποδεέστερης" πνευματικά γυναίκας.Ίσως αυτό να ενισχύεται κι απ' την σημερινή θέση της στα της "εκκλησίας",που είναι όχι βέβαια ισότιμη,αλλά πολλές φορές και γεμάτη προκαταλήψεις.Αλλά και τα "μεγάλα" ονόματα φιλοσόφων,μυημένων που "ακούγονται"..είναι ανδρικά.
Γι αυτό κι ευχαριστώ για την απάντησή σου,μια και μου δίνεις μια πληροφορία που δεν την ήξερα..


rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2002, 01:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Ροζάριουμ, ξανατονίζω κάτι σημαντικό...

quote:

'Αλλωστε η ψυχή, αν και θυλικού γένους, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΥΛΛΟ.


ΣΤΗ ΜΥΗΣΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ


Καθώς και καλωσορίζω το νέο φίλο της παρέας, Theandriti με την εύστοχη παρατήρησή του

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2002, 18:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την Παλαιά Διαθήκη,Εκκλησιαστής,κεφ.Ζ,στ.26,28:
"και εύρον ότι πικροτέρα είναι παρά θάνατον η γυνή,της οποίας η καρδία είναι παγίδες και δίκτυα και αι χείρες αυτής δεσμά....άνδρα ένα μεταξύ χιλίων εύρηκα,γυναίκα όμως μιαν μεταξύ πασών τούτων δεν εύρηκα".
Για να μην πω για τον καταπληκτικό Τερτυλλιανό,του οποίου την περίπτωση,δεν θα 'θελα εδώ να κρίνω,εξάλλου φαίνεται το μυαλό που φέρει:"Γυναίκα,είσαι η πόρτα του διαβόλου.Έπεισες εκείνον που ο Σατανάς δεν τόλμησε ν' αντιμετωπήσει κατά πρόσωπο.Εσύ είσαι η αιτία που θυσιάστηκε ο Υιός του Θεού.Θα έπρεπε να είσαι ντυμένη για πάντα στα μαύρα και με κουρέλια".
Υπήρχαν σε όλες τις εποχές,διάφοροι.. επιεικώς θα τους χαρακτήριζα,σχιζοφρενείς.

Χαίρομαι που ζω αυτήν την εποχή κι ακούω τέτοιες απόψεις.Σε άλλη εποχή,θα μου 'χαν πει:στην πυρά..

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2002, 02:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε καταλαβένω φίλη Ροζάριουμ, να έτσι ήταν απο τότε που ΜΟΝΕΣ ΣΑΣ χάσατε τα "σκήπτρα" και εννοώ την ΜΗΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΕΠΟΧΗ.
Δε θα δικαιολογήσω κανέναν, διαβάζωντας όμως αυτό που έγραψες για τον Τερτυλλιανό, "αυτόματα" έκανα κάποιες σκέψεις...

Αναφέρωμαι στην ιστορία του ΣΑΜΣΩΝ και της ΔΑΛΙΔΑΣ.
Κυριολεκτικά θα έλεγα επαληθεύονται τα όσα είπε ο Τερτυλλιανός και αναφέρωμαι ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΒΙΒΛΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.

Αν δεν ήταν η ΔΑΛΙΔΑ ο κριτής του Ισραήλ ΣΑΜΣΩΝ, δε θα είχε το τέλος που είχε...
Σωστά;;;
Ο ΣΑΜΣΩΝ ήταν ΜΥΗΜΕΝΟΣ στην ΗΛΙΑΚΗ ΛΑΤΡΕΙΑ. Αυτό αποδεικνύεται απο το ότι "στη κεφαλί του δεν θέλει να περάσει ξυράφι", κάτι που η ΝΑΖΑΡΙΝΟΙ ΜΥΗΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ, έπραταν.
(Και ο Χριστός μη ξεχνάμε αναφέρεται και ΝΑΖΩΡΑΙΟΣ!!!)
Σωστά;;;
Η δύναμη του ΗΛΙΟΥ, δεν είναι άλλη παρά οι ΑΚΤΙΝΕΣ ΤΟΥ...
Σωστά;;;
ΑΡΑ, όπως εαν μπορούσαμε να "αφαιρέσουμε" τις ακτίνες του ΗΛΙΟΥ, αυτός θα ήταν ΑΔΥΝΑΜΟΣ,
ΕΤΣΙ έγινε και με τον ΣΑΜΣΩΝ, μόλις του έκοψαν τα ΜΑΛΛΙΑ του (ακτίνες ηλίου), αυτός απο ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ, έγινε ΑΔΥΝΑΜΟΣ!!!
Σωστά;;;
Και ποιός ήταν η αιτία;;; Μα φυσικά η ΔΑΛΙΔΑ, η ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ γυναίκα που "πουλώντας του" έρωτα κατάφερε και έμαθε το μυστικό του...
Σωστά;;;
Ξέρετε ότι το όνομα της ΔΑΛΙΔΑΣ τι σημαίνει;;;

ΣΗΜΑΙΝΕΙ...ΠΟΡΤΑ

DALETH, 4ο γράμμα της εβραϊκής αλφαβήτου που σημαίνει, ΠΕΡΑΣΜΑ, ΠΟΡΤΑ, ΔΙΟΔΟΣ!!!

Σύμπτωση;;;
Δε πιστεύω στις συμπτώσεις φίλοι μου...


'Ετσι απλά σας το παρέθεσα αυτό με αφορμή τα γραφώμενα της καλής μας φίλης Ροζάριουμ.
Ο αποσυμβολισμός, ΕΧΕΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ, τίποτα ΔΕΝ ΕΞΕΡΕΙΤΕ...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2002, 10:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι θα γίνει με σένα, φίλε Kelso;Πώς καταφέρνεις ν' αποσυμβολίζεις,καταπληκτικά κατ' εμέ,τον μύθο,βλέποντας την ουσία;
Φαντάσου,ότι στο αναγνωρίζω παρ' ότι μου είναι δύσκολο,μια και "συνδέεται" με τον Τερτυλλιανό.Και δυστυχώς,ανήκει στις μορφές που για μένα είναι αντιπαθητικές.Ίσως και λόγω χαρακτήρα,ή μου αρέσει κάτι ή όχι.Σίγουρα η λογική δεν βαδίζει στα άκρα.Αυτή υπολείπεται φαίνεται καμιά φορά σε μένα..

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theandritis
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2002, 09:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theandritis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα δανειστω ενα κομματι απο το εκκρεμες του Φουκω.Οριζει ως μυηση μια
ψυχοσωματικη διαδικασια ενδομυχη και αποκρυφη τοσο στον νου οπως και
στην καρδια.Μεταμορφωση ψυχης οσο και σωματος διοτι μετα το κελευσμα
του πνευματος με την ανοδο της κουνταλινι και το ανοιγμα των τσακρα
γινεται αναποφευκτα και σωματικο το θεμα.Συνεχιζει και λεει οτι η
μυσταγωγια δεν ειναι καθολου ιδια με τον μυστικισμο και μαλιστα χαρα
κτηριζει το μυστικισμο ως λαικο και την μυσταγωγια ωσ αριστοκρατικη
Ο μυστης ελεγχει και χρησιμοποιει τις δυναμεις τις οποιες υπομενει ο
μυστικιστης πχ μεντιουμ.Η μυηση ειναι κατι το εσωτερικο που το αντιλα
μβανεται μονο ο ιδιος και οι ομοιοι του και τελειωνοντας λεει οτι για αυτο οι μυστες αρχοντες του κοσμου φαινονται κοινοι θνητοι και αναγνω
ριζονται μονο μεταξυ τους.Η μυηση αρχιζει οταν ο νους ειναι ωριμος για
την ενωση με το υποσυνειδητο.Αν συνδεσουμε τα παραπανω με τα λεγομενα
του γιγαντα ττης ψυχολογιας Γιουνγκ τοτε εχουμε μια καλυερη εικονα της
μυησης στα χαρτια γιατι η πραγματικη γευση της ειναι μονο βιωσιμη.
Στην μεγαλη αρκανα φαινεται καθαρα το ταξιδι για την ενωση του υποσυνειδητου με το υπερσυνειδητο και το συνειδητο στην αρχικη αρρηκτη
ενοτητα τους.Η λεγομενη αποκρυφη γνωση μερος της δεν ειναι τιποτε αλλο
παρα το συλλογικο ασυνειδητο στο οποιο εχει προσβαση ο Εαυτος.Υπαρχουν
και αλλα ειδη μυησεων οπως η αστρολογικη,εαν συμπεσει η γιουγκιανη με
την αστρολογικη τοτε μιλαμε για μυηση που ειναι ισαξια των αρχαιων.
Ο Καρλ Γουνγκ συνοψιζει τους κινδυνους της μυησης που ο κυριοτερος
ειναι η παρανοια γιατι την η αναπροσαρμογη του νου του καθενος στα νεα δεδομενα αντιληψης ειναι δικη του ευθυνη.Τελος η μυηση οδηγει στην ασκηση ανωτερων ψυχικων χαρισματων(βλεπε Παταντζαλι)και μπορει να οδηγησει εως και την αθανασια.Η Ατραπος της αθανασιας εχει πολλες
οδους αλλα το τερμα ειναι το ιδιο για ολους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2002, 13:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέχρι τώρα φίλε Θεαντρίτη, προσπαθούμε να βάλουμε μια τάξη μέσα στη τόση μεγάλη ΑΤΑΞΙΑ που κυριαρχεί μέσω βιβλίων ή σχολών που έχουν να κάνουν με τη μεταφυσική ΓΕΝΙΚΑ.
'Ομως αναφέρεσαι σε δύο προσωπικότητες που ΔΕΝ ηταν ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ.
Ούτε ο συγγραφέας του βιβλίου "Το εκρεμές του Φουκό" ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ, ούτε και ο Ψυχολόγος Κάρλ Γιούνγκ.

Δεν θέλω να τους μειώσω, ίσα ίσα πρόσφεραν αρκετά στη προσπάθεια για αναζήτηση.
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ, ώστε να δεχθώ τα λεγόμενά τους ώς λεγόμενα απο κάποια "ΑΥΘΕΝΤΙΑ"...

Κατεπέκταση ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ προσωπικά ορισμούς απο ανθρώπους που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ, αρα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΙΚΟΝΑ.
Το θέμα το προσεγγίζουμε απο την ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΗ ΜΕΡΙΑ και όχι απο την εξωτερική- επιστημονική...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2002, 13:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω ότι το forum γνώση,έχει ως υπότιτλο επιστήμη και εσωτερισμός.Για σένα φίλε μου,τί σημαίνει αυτό,μια και το θέμα το προσεγγίζουμε μόνο από εσωτερική μεριά.Το "επιστήμη" είναι παραπανήσιο;

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theandritis
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2002, 21:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theandritis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Κελσο η Ροζαριουμ εχει εν μερει δικιο αν και δεν μιλαω εκ μερους
ουτε της επιστημης ουτε κανενος.Ο Εκο ειναι μυστικιστης με γνωσεις επανω στον ροδοσταυρισμο και στον ελευθεροτεκτονισμο.Ο Γιουνγκ απο την αλλη δεν ειναι επιστημονας,η ψυχολογια δεν ειναι τοσο αποδειξιμη ολες τις φορες.Ο συγκεκριμενος ανθρωπος ειχε προχωρησει αρκετα νοητικα
ωστε να μπορει να γραψει καποια πραγματα μελετωντας απλα τον εαυτο του
δηλαδη να εχει το γνωθι σαυτον.Ειχε μελετησει παρα πολλα πραγματα
μεταξυ των οποιων ανατολικο μυστικισμο και γνωστικισμο.Η πραγματικη μυηση δεν μπορει να στην προσφερει καμια στοα η καποιος αυτοαποκαλουμενος μεσσιας η μυηση ειναι προσωπικη και ενδομυχη.
Αν ειμαστε κολλημενοι μονο σε ενα παρακλαδι της γνωσης χασαμε τα
παντα,οφειλουμε να παρακολουθουμε ολες τις παραδοσεις και να αφαι-ρουμε επιλεκτικα τα κομματια εκεινα διαισθητικα οπως η μελισσα
και να τα μετουσιωνουμε μεσα μας.Γιατο πανω απο ολα η αληθεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2002, 21:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έχω την εντύπωση ότι ο ΚΑΡΛ ΓΙΟΥΝΚ ήταν μέγας "μύστης"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2002, 15:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι την τόσο αξιόλογη παρέα μας...
Φίλοι μου...
ΠΑΤΑΞΟΝ ΜΕ, ΑΚΟΥΣΟΝ ΔΕ
καθώς και "εννόησον με" επίσεις

Καταρχάς ο ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ δέν είναι ΜΥΗΜΕΝΟΣ σε κάνενα απο τα φιλοσοφικά συστήματα που ανέφερες φίλε μου Θεαντρίτη.
Μελέτησε ΜΟΝΟΣ του κάποια στοιχεία τους και με ΒΑΣΗ ΑΥΤΑ ΕΓΡΑΨΕ τα ομολογουμένος ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΕΡΓΑ ΤΟΥ, που όπως είπα και πρίν, ΑΠΛΑ βοήθησαν στην αναζήτηση, στο ΚΕΝΤΡΙΣΜΑ αν θέλετε καλύτερα του αναγνώστη για κάτι πιό βαθύ.
ΜΥΣΤΙΚΗΣΤΗΣ δεν είναι με ΤΙΠΟΤΑ. Το λέω μιάς και γνωρίζω τι εστί ΜΥΣΤΙΚΗΣΜΟΣ και με ποιές ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ λειτουργεί το ΣΥΣΤΥΜΑ αυτό στον αναζητητή.

'Οσο για τον Κάρλ Γιούνγκ και το λέω ιδιαίτερα στον φίλο μου Πλωτίνο, ΟΥΤΕ αυτός ήταν "μέγας μύστης".
Διαφωνώ και με τον "χαρακτηρισμό" του Θεαντρίτη ότι "ουτε επιστήμονας δεν ήταν" μιά και η "ψυχολογία ΔΕΝ είναι επιστήμη".
Και βέβαια είναι επιστήμη, αλλά αυτό δεν κάνει τον Γιούνγκ που ΟΝΤΩΣ μελέτησε ΟΧΙ τον ανατολικό μυστικισμό και γνωστικισμό, αλλά μελέτησε την ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ καθώς και τα δίαφορα ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ, μύστη!!!
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΥΣΤΗΣ όποιος "εφαρμόζει" την έρευνα και την αναζήτηση...
ΑΛΛΗΜΟΝΟ, τότε θα είχαμε ΓΕΜΙΣΕΙ, ΣΤΗ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ με "μύστες"

Και τώρα θα αναφερθώ σε αυτό που αναρωτήθηκε η φίλη μου, η καλή μου φίλη Ροζάριουμ
Καταρχάς κρατώντας την ΣΩΚΡΑΤΙΚΗ ΔΙΑΛΑΚΤΙΚΗ, ας δώσω ορισμό στον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ.

Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ, και ιδιαίτερα ο ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟΣ που μας απασχολέι στα forums, είναι η επιστήμη που ασχολήται με πράγματα που ΥΠΕΡΒΑΙΝΟΥΝ την αντίληψη των ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ και που είναι ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΓΝΩΣΤΑ.
Ασχολήται ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ με αποτελέσματα ΣΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ, που ΔΕΝ μπορούν να εξηγηθούν με τους ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ και των οποίων αποτελεσμάτων οι ΑΙΤΙΕΣ αποτελούν ΜΥΣΤΗΡΙΟ για εκείνους που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΙΣΧΩΡΗΣΕΙ βαθεία στα μυστικά της φύσης ώστε να τα κατανοήσουν σωστά.
Αυτό που ΜΠΟΡΕΙ να είναι "απόκρυφο ή εσωτερισμός" για κάποιον άνθρωπο, μπορεί να είναι ΠΛΗΡΩΣ κατανοητό για κάποιον άλλο.
'Οσο περισσότερο λοιπόν, αναπτύσσεται η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ σε έναν άνθρωπο και όσο ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΤΑΙ απο τις έλξεις των ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ (λογική) τόσο περισσότερο αναπτύσσεται και ευρύνεται η δύναμη της ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΤΟΥ.
Με αυτόν τον τρόπο όλο και λιγότερο "απόκρυφες" θα είναι οι δυνάμεις της Φύσης καθώς και όλο λιγότερο θα έχει ανάγκη την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΛΟΓΙΚΗ για αιτιολόγηση των ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΩΝ της Φύσης.

Από τον τρόπο λοιπόν που "τοποθετώ" τα πράγματα στην ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ, δέν μπορώ να "μπερδεύω" το τι λέει η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ (λογική) με αυτά που λέει ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ.
Την εξωτερική επιστήμη καλή μου Ροζάριουμ, την ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΩ σαν ΑΠΌΔΕΙΞΗ σε αυτά που η μεταφυσική μας λέει.
Απλό παράδειγμα θα φέρω την αστρονομία, που αποφάνθηκε ότι η γή είναι στρογγυλή, ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕ ΑΝΕΚΑΘΕΝ, ενώ η "παλαιά έπιστημονική πίστη" ήταν ότι η γή ηταν επίπεδη!!!

Η "ένστασή" μου αν θές είναι ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να εισχωρήσουμε σε αυτό που προείπα ως "μυστικά της φύσης", με βοηθώ την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.
Πώς οι 5 αισθήσεις μας, η λογική, μπορεί να δεχθέι αυτό που την ΚΑΤΑΡΙΠΤΕΙ

Ελπίζω να έδωσα κάποιες "επαρκής αιτιολογίες" και να "ακούθηκα & ενοήθηκα" ώστε να μην χρειαστεί να με "πατάξε τε"

Καλό απόγευμα σε όλους σας

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2002, 11:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η "ένστασή" μου αν θές είναι ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να εισχωρήσουμε σε αυτό που προείπα ως "μυστικά της φύσης", με βοηθώ την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.
Πώς οι 5 αισθήσεις μας, η λογική, μπορεί να δεχθέι αυτό που την ΚΑΤΑΡΙΠΤΕΙ

Σ' ευχαριστώ φίλε μου για την απάντησή σου.Το ερώτημά σου είναι λογικό και θα προσπαθήσω να δώσω στην εξωτερίκευσή μου λογική συνέπεια με τις παρατηρήσεις μου.Εξάλου έτσι μπορώ να γίνω κατανοητή ,μια και το βίωμα είναι υποκειμενικό,δεν εκτίθεται...κι απλά σιωπά κανείς.

Ας δούμε όμως πρώτα την έννοια ορισμένων λέξεων,στις οποίες ο καθένας μας δίνει μια διαφορετική σημασία.Η μεταφυσική είναι καταρχήν κλάδος της φιλοσοφίας,όπου ένα από τα κύρια θέματά της είναι το ον.Υποθέτω πώς δεν αναφέρεσαι σ' αυτήν.

Αν αναφερόμαστε στη μεταφυσική,με την "έννοια" των παράξενων εμπειριών,πέρα από την φύση,στο επέκεινα,έχω συγκεκριμένη θέση.Όπως έχω ξαναπεί,κάποια "βιώματα" παιδικά,είχαν χαραχθεί στο μυαλό μου..Η έλξη λοιπόν για οποιαδήποτε "μεταφυσική" εμπειρία, ήταν μεγάλη.Ευτυχώς,κατ' εμέ,κατανόησα εξ' αρχής,ότι αυτό δεν έχει καμιά σχέση με την εξέλιξη ενός ατόμου,με την ολότητά του.Και ίσως να στεναχωρήσω πολλούς,αν ρωτήσω:φτάνει η εμπειρία μόνο για να 'χει κανείς αυτογνωσία;Η απάντηση η δική μου είναι όχι.
Διαφορετικά και η "γιαγιά" μουμπορεί να έχει μεταφυσικές εμπειρίες,αλλά αυτό δεν την κάνει να έχει αυτογνωσία.

Ο εσωτερισμός για μένα,είναι "το γνώθι σ' αυτόν",το "να μην χάνεται κανείς στον εξωτερικό κόσμο".Πότε δεν "χάνεται" ο άνθρωπος;Μα όταν δεν διαχέεται,συγκεντρώνεται στον πυρήνα του και βιώνει μια κατάσταση πληρότητας..είναι μια "εσωστροφή με μέσο τη θυσία".

Απ' την άλλη μεριά ρωτώ:γιατί δεν είναι ποτέ ικανοποιημένος απ' τον εαυτό του;Γιατί δεν είναι πάντα καλός άνθρωπος;Τι συντρίβει τις καλύτερες προθέσεις μας;Η εκκλησία έχει το δόγμα του διαβόλου..βολικό είναι,για τις δικές μας πράξεις να υπάρχει κι ο υπαίτιος έξω από μας φυσικά.
Μα εφόσον δεν στραγγαλίσουμε την κρίση μας και δεν πιστέψουμε στον διάβολο...ερχόμαστε στον εαυτό μας.

Είναι δεκτό πλέον,ότι εκτός το συνειδητό υπάρχει και το ασυνείδητο (μή συνειδητό).Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες..Αυτό που θα πω όμως είναι,ότι αυτή η διττότητα απ' τη μια,αναζητά την ολότητα,την ενότητα.Η ενότητα του ατόμου,απ' την άλλη, διαλύεται κάτω από την επίδραση του ασυνειδήτου.(Δηλ. λέμε "εγώ θέλω" και το εγώ το συνειδητό,είναι το κομάτι που ξέρει κανείς.Σκεφτείτε την εικόνα του παγόβουνου,που στις αισθήσεις μας φαίνεται μόνο η κορυφή του...κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας,στο βυθό είναι το άλλο μέρος της αλήθειας...)

Φαντάζομαι απ'όσα λέω μέχρι εδώ,κατανοεί κανείς, ότι δεν είναι εξωτερικά...΄
Στο ερώτημα,που ετέθη έχω να πω:ο άνθρωπος γίνεται ένα ζωντανό σύνολο και μια ενότητα ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ ΝΟΥ- αν φυσικά η δράση είναι το ώριμο προϊόν μιας πορείας κι όχι απλά ένας "σπασμός".Αυτό σημαίνει,ότι θα πρέπει κανείς ν' αφομοιώσει το ασυνείδητο περιεχόμενο (διαφορετικά μιλάμε πάλι για την "γιαγιά" μου ).

Η "εξατομίκευση",όπως την αναφέρει ο Γιουγκ,είναι ΜΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ.Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες,μια και ο κίνδυνος "να διεγείρω" την φαντασία κάποιου και να μείνει στα εξωτερικά μόνο,είναι ορατός.Δεν αναζητά κανείς καμιά μεταφυσική εμπειρία,τίποτα ...εκτός από την ένωση με το φως μέσα του.'Οπως η πεταλούδα,που έλκεται απ' το φως,όπως είπε ένας φίλος,κάποτε...
Στον δρόμο ανάμεσα στην Σκύλα και στην Χάρυβδη,υπάρχει ένα μονοπάτι για να περάσει κανείς..αρκεί να το βρει..

Τελειώνοντας θα 'θελα να πω,ότι ο Γιουγκ ασχολήθηκε με τον ΓΝΩΣΤΙΚΙΣΜΟ,ΤΟΝ ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΧΗΜΕΙΑ (αρκεί να διαβάσει κανείς τα βιβλία του).Γι αυτό, αν και αναγνωρίστηκε για το "συλλογικό ασυνείδητο" η ψυχιατρική κοινότητα δεν τον "δέχτηκε",γιατί ήταν μυστικιστής.Από τους πρώτους που δεν του μιλούσαν ήταν ο Φρόυντ..που όσο δεν ανέφερε τίποτα από τα "ύποπτα" θεωρείτο κι ως πιθανός διάδοχος.
Η ειρωνεία είναι,ότι τα βιβλία του βρίσκονται στα ράφια ,μαζί με βιβλία "γνήσιων εσωτεριστών",που ούτε και αυτοί φαίνεται τον δέχονται.
Η μοναξιά του λύκου,φίλοι μου,είναι γεγονός..


rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2002, 11:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μοναξιά του ΛΥΚΟΥ φίλη rosarium? Τι παράξενο Λυκος σημαινει φωτεινός.....Τέλος πάντων ότι και αν ήταν ο Γουνκ λιγο με ενδιαφέρει εγω τον βρίσκω θαυμάσιο....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1411133
Maintained by Digital Alchemy