ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ H ΠΡΟΣΕΥΧΗ ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 11:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκδοση 1996

Οποιος συγχέει το διαλογισμό μέ τήν προσευχή, ει-
σάγει εξωχριστιανική αντίληψη γιά τήν προσευχή καί
βγαίνει έξω από τον πνευματικό χώρο τής Ορθοδόξου
Εκκλησίας. Μετατρέπει τήν προσευχή σέ "τεχνική",
πού δραστηριοποιεί δήθεν εσωτερικές δυνάμεις μέ αυτό-
ματες διαδικασίες, που σέ τελική φάση δέ βρίσκονται σέ
σχέση ή σέ αναφορά μέ το πρόσωπο τού Ιησού Χριστού.
Ας το δούμε αυτό μέ βάση τά κείμενα τής "Οικουμε-
νικής θρησκείας" τής "Αρμονικής Ζωής" ή της "Οι-
κουμενικής Φιλοσοφίας", όπως αναφέρει ο Νάτζεμυ:
Η προσευχή προσδιορίζεται ως επικοινωνία με το
"Οικουμενικό Πνεύμα", που όμως είναι "μέσα μας". "Ο-
πότε επικοινωνία σημαίνει απλώς νά σταματάμε προσω-
ρινά το ατέρμονο τρέξιμο του νού προς εξωτερικά γεγο-
νότα, επιθυμίες, προσκολλήσεις, φόβους καί προσδοκίες.
Σημαίνει νά κατευθύνουμε τήν προσοχή μας στήν εσωτε-
ρική ηρεμία, γιά νά μπορέσουμε νά σκεφτούμε καθαρά γι'
αυτά πού συμβαίνουν μέσα μας καί νά τά πούμε στο φίλο,
τήν αληθινή μητέρα ή τον αληθινό πατέρα. Ακριβώς ό-
πως αναφέρουμε στούς κοντινούς μας αυτά που συμβαί-
νουν στή ζωή μας, έτσι μιλάμε γιά τά βαθύτερα συναι-
σθήματά μας, τά ερωτήματά μας, εκφράζουμε τήν ευγνω-
μοσύνη μας καί τήν ανάγκη μας στον Οικουμενικο Εαυ-
το" {Οικουμενική φιλοσοφία, σ. 23).
"Οταν λοιπόν οί οπαδοί τών γκουρού "προσεύχον-
ται", δέν τρέχει ο νούς τους "πρός τά έξω", αλλά διαλο-
γίζονται τά γεγονότα "μέσα τους". Ο "φίλος", ο "πατέ-
ρας", ο "αδελφός", δέν είναι ο Χριστός, αλλά ο "Οικου-
μενικός Εαυτός". Ακόμη κι αν χρησιμοποιούν τήν προ-
σευχή τού Κυρίου, το "Πάτερ ημών", δέν στρέφονται
προς κάποιο Θεό έξω από τον εαυτό τους. Ενώ «προσεύ-
χονται», μένουν εντελώς μόνοι καί βυθισμένοι σέ απέ-
ραντη μοναξιά, χωρίς νά έχουν τή συναίσθηση πως υπάρ-
χει εκεί καί κάποιος άλλος, που μπορεί νά τούς προσφέ-
ρει το έλεός Του, βοήθεια, αγάπη, στοργή. Η λεγόμενη
προσευχή είναι «άνοιγμα» προς τον «εαυτό», όχι προς
κάποιον Θεό έξω από τον άνθρωπο. Ο Νάτζεμυ υπογραμ-
μίζει ιδιαίτερα:
"Αυτό ονομάζεται προσευχή. Πολύ απλά, ν' ανοίγου-
με τήν καρδιά μας στο οικουμενικό ον. Μπορούμε νά το
κάνουμε αυτό μέ τή βοήθεια παραδοσιακών προσευχών,
όπως είναι το Πάτερ Ημών ή άλλες προσευχές που μας
έχουν δοθεί από το Θρησκευτικό μας περιβάλλον, που έ-
μείς έχουμε διαλέξει, όταν διαλέξαμε τον τόπο που Θά
γεννηθούμε καί τούς γονεiς μας

Edited by - theklats on 30/09/2003 11:31:48

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 12:10:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

Ας δούμε το θέμα λίγο εκ της αριθμοσοφίας...έχουμε 5 λέξεις ίσες.

1.ΠΡΟΣΕΥΧΗ = 1463
2.ΥΜΝΟΛΟΓΩ = 1463
3.ΕΝΣΚΗΠΤΩ = 1463
4.ΜΝΗΜΟΝΕΥΩ = 1463
5.ΞΕΚΟΥΡΑΖΩ = 1463

και μετάφραση της ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ = ΔΕΗΣΗ, ΕΥΧΗ, ΙΚΕΣΙΑ

Εχουμε άλλες 5 λέξεις ίσες.

1.ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ = 638
2.ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ = 638
3.ΑΛΑΦΡΑΔΑ = 638
4.ΛΥΣΗ = 638
5.ΚΡΙΤΗΣ = 638

και μετάφραση του ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΥ = ΔΙΑΛΟΓΗ, ΣΤΟΧΑΣΗ, ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΣ, ΣΤΟΧΑΣΜΟΣ, ΔΙΑΝΟΗΜΑ, ΣΚΕΨΗ.

Επιτρέψτε μου να "παίξω" με τις λέξεις που προαναφέρω...

Αριθμοσοφικά...Η προσευχή υμνολογεί τον "Κύριο" και προσφέρει ξεκούραση. Ο διαλογισμός δεν ξεκουράζει?
Εγώ όταν διαλογίζομαι ξεκουράζομαι. Μετά νιώθω ξεκούραστος. Μερικές φορές ο διαλογισμός μου δίνει λύσεις,με βηθάει να κρίνω
κάποια πράγματα πιο ήρεμα.

Μεταφραστικά...Οταν προσεύχομαι αναφέρω κάποιες ευχές για όλο τον κόσμο και για εμένα. Ναι το ξέρω ότι είναι εγωιστικό να ζητάω
για εμένα αλλά αφού το κάνω να σας πω ψέμματα? Δεν είναι ο χαρακτήρας μου. Και ποιός από εσάς δεν έχει πεί βοήθα με "κύριε",
σε όποιον/α κύριο/α πιστεύει? Ολοι.
Οταν διαλογίζομαι λοιπόν σκέφτομαι...σκέφτομαι καθαρά και επικεντρώνω τις σκέψεις μου σε ένα θέμα που έχω για να βρώ λύση.
Διαλογή σκέψεων και λύσεων και στοχασμός.

Και καταλήγω τον ταπεινό στοχασμό ενός απλού ανθρώπου...
Γιατί όχι και διαλογισμός και προσευχή? Ναι και στα δύο. Και τα δύο τα χρειάζομαι. Σε άλλες περιπτώσεις χρησιμοποιήται το
ένα και σε άλλες το άλλο. Υπάρχει κάποιος που μου λέει πως δεν μπορώ να κάνω το ένα εάν κάνω και το άλλο.

Είμαι ελέυθερος να διαλογίζομαι και είμαι ελέυθερος να προσεύχομαι σε όποιο θεό αγαπώ.

Να είστε καλά.
Μετα τιμής Κύβος ο φιλικός.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 12:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ "cube" ΧΕΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ελέυθερος να διαλογίζεσαι και ελέυθερος να προσεύχεσαι σε όποιο θεό αγαπας.Κανεις δεν σου ειπε το αντι8ετο.
Μου αρεσε ο τροπος που σκεφτεσε και 8α η8ελα να δεις το πιο κατο 8εμα.

Η ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΑ ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑ?

Η χρονολογία έκδοσής του μας δίνει τα εξής: 1+9+7+7=24=2+4=6. Είναι το έκτο βιβλίο του Ν. Μαργιωρή και το αποτέλεσμα του χρόνου έκδοσής του είναι επίσης ο αριθμός έξι. Κατά τον Θείο Πυθαγόρα ο αριθμός έξι είναι της Τριάδας η αναδίπλωση, είναι των ζευγών η θετική και αρνητική σύζευξη. Είναι τα συν και πλην κατά τριαδική ανάπτυξη, το γιανγκ και γιν, είναι των θέσεων και αντιθέσεων οι πολώσεις.
Η σοφία των αριθμών με τις ουσιαστικές διακρίσεις τους σε άρτιους και περιττούς, αντιπροσωπεύει την αιώνια Μονάδα, στης πολλαπλότητας τα διαγραφήματα. Μέσα στις άγιες διακλαδώσεις της, της σοφίας των αριθμών, βρίσκει ο ερευνητής των αριθμών την ίδια την ουσία, που διαχωριζόμενη στο φυσικό επένδυμα, στην εξωτερική μόνον μορφή της, δίνει την εντύπωση πως είναι χωρισμένη σε άπειρα ποσά, ενώ στην εσωτερική πραγματικότητα, μένει ακέραια και ολοκληρωμένη.
Με την βοήθεια της Πυθαγόρειας Αριθμοσοφίας εισαγόμαστε στη Θεολογία, στην αριθμητική κλίμακα, για ανάβαση στην πνευματική περιοχή, που την αξιολογεί η αναζητούμενη αληθινή πνευματική Θεολογία.
Με τη μαθηματική λογική γίνεται αντιληπτή η υπερδιανοητική κοσμοθεωρία της αντίληψης του άλλου - αοράτου όμως κόσμου. Διδάσκει την Αλήθεια και κατορθώνει να μας εισάξει στην ουσιαστική αλήθεια των Αριθμών. Απολαύστε διαβάζοντες τους Πυθαγόρειους λογισμούς για το υπερπέραν.


theklats
"Brilliant people talk about ideas. Average people talk about things. Small people talk about other people"

Edited by - theklats on 17/09/2003 12:46:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 16:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανάλυσε μου αγαπητε συνομιλητή τι εννοείς εσύ προσευχή με λίγα συνετα λόγια?

Και τι εννοείς διαλογισμό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μετα τιμής Κύβος/Αναστάσιος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 22:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ "cube" η προσευχη γεια μενα ειναι τροπος διαφυγεις διαφορων προβληματων που βρε8ονται στο δρομο μου,φοβοντας τι μπορει να αντοκρισω στο αυριο.Ποσες φορες την ημερα βριζεις και ποσες προσευχεσε?Η προσευχη γεια μενα ειναι κατι το ιερο.και πιστεπσε με οταν εχω τον χρονο το κανω.Δεν με φοβιζει η αλη8εια και ουτε προσπα8ω να κριβομαι απο λα8η.Κανεις τοσα καλα και κανενας δεν λεει τιποτα ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΛΑ8ΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΝΕ.


"Brilliant people talk about ideas. Average people talk about things. Small people talk about other people"

theklatsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 12:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ "cube" η προσευχη γεια μενα ειναι τροπος διαφυγεις διαφορων προβληματων που βρε8ονται στο δρομο μου,φοβοντας τι μπορει να αντοκρισω στο αυριο.Ποσες φορες την ημερα βριζεις και ποσες προσευχεσε?Η προσευχη γεια μενα ειναι κατι το ιερο.και πιστεπσε με οταν εχω τον χρονο το κανω.Δεν με φοβιζει η αλη8εια και ουτε προσπα8ω να κριβομαι απο λα8η.Κανεις τοσα καλα και κανενας δεν λεει τιποτα ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΛΑ8ΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΝΕ.

Καλημέρα αγαπητέ συνομιλητή...

Πιστεύω ότι η εκάστοτε προσευχή στον εκάστοτε θεό, και λέω εκάστοτε για να μην παρεξηγηθώ επειδή δεν ξέρω σε ποιό θεό προσεύχεσαι αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας και ούτε αυτό σε ρωτάω,λοιπόν η προσευχή είναι κάτι καλό, δεν διαφωνούμε σε αυτό.

Αλλά από τι προβλήματα μας απαλλάσει? Νομίζω πως η προσευχή το μόνο που μπορεί να προσφέρει, και μην κάνεις λάθος είναι μεγάλο πράγμα αυτό που προσφέρει, είναι η "φώτηση". Φώτηση εγώ αποκαλώ την διαύγεια του νού, την ψυχική και σωματική ηρεμία...ίσως και πνευματική θα έλεγα. Το θέμα μας αρχίζει να ξεδιπλώνεται λοιπόν και έχει πολλές πτυχές φίλτατε.

Ομως και ο διαλογισμός σου προσφέρει αυτή την ηρεμία...

Μήπως θα ήταν πιο φρόνιμο να δεχτούμε ότι και η προσευχή και ο διαλογισμός είναι το ίδιο? Ακόμη καλύτερα ότι οταν προσευχεσαι διαλογίζεσαι συγχρόνως?

Μοιράσου μαζί μου τις απόψεις σου και ας το κάνουμε λίγο πιο συγκεκριμένο το θέμα. Ας πάρουμε κάποια θρησκεία για να συνδέσουμε την προσευχή, ασχετα με το εάν πιστεύουμε σε αυτή την θρησκεία ή όχι και ας προσπαθήσουμε να είμαστε αντικειμενικοί είτε πιστεύουμε σε αυτή είτε όχι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μετα τιμής Κύβος ο φιλικός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 01:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΣΥΝΑΙΣΘΗΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΜΟΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ. Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ. ΑΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΛΟΓΙΖΕΤΕ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΥΧΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΔΥΟ ΔΡΟΜΟΙ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 03:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜ!
ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ;
...ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ/ΠΥΘΙΑΤΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...

ΠΡΟΣΕΥΧΗ=ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΣΑΙ ΜΕ ΤΗ ΘΕΟΤΗΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΛΟΓΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ.(ΧΜ..ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΗΣΥΧΙΑ!)
ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ=ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΤΟΝ "ΤΡΟΠΟ" ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΤΗ ΣΙΩΠΗ -ΤΗ ΘΕΟΤΗΤΑ- ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΠΙΣΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ...-


Ο ΟΣΣΟ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΑΚΟΜΗ + ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΦΕΡΝΕΙ ΑΝΗΣΥΧΙΑ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΔΕΙΑΖΕΙΣ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΙΑ...ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΕΙΣ ΤΗ ΘΕΟΤΗΤΑ...;

ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΑ ΚΑΝΕΙΣ;;;;;;

ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΕΝΝΟΩ...+ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.


ΘΑ ΠΩ ΕΠΙΣΗΣ
ΓΙΟΓΚΑ/ΤΑΝΤΡΑ

ΑΛΛΙΩΣ
ΠΡΟΣΕΥΧΗ/ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ
(ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ....)

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΕ ΦΩΣ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 14:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλο μεσημερι

η προσευχη και ο διαλογισμος ειναι δυο ξεχωριστες διαδικασιες αλλα το ιδιο σημαντικες οσον αφορα την προσεγγιση του εκαστοτε στοχου ενος ανθρωπου.

Στην προσευχη καποιος αιτηται ή ευχαριστει.Ζητει κατι συγκεκριμενο,ευχαριστει για κατι συγκεκριμενο απο καποιον που ειναι εξω απο αυτον(συνηθως τον Θεο).
Ειναι ωφελιμο ομως αυτο;Μπορει να βοηθησει σε κατι εκτος της συναισθηματικης αποφορτισης;Ας δουμε λοιπον τι συμβαινει:
Κατα την διαδικασια της προσευχης ο ανθρωπος εκφραζει μιαν αναγκη ή μιαν επιθυμια.Μιας και 'βαζει τον θεο απεναντι του' γνωριζει οτι δεν εχει νοημα να εκφρασει κατι που συνειδητα εχει αποδεχτει ως ψεμμα.Με πληρη ειλικρινεια δλδ αναγνωριζει,συγκεκριμενοποιει μιαν αναγκη του ,μιαν επιθυμια του.Κι αυτο ειναι πολυ σημαντικο για το ιδιο το ατομο ειτε το συνειδητοποιει ειτε οχι.

Στον διαλογισμο δεν υπαρχει 'απεναντι'.Δια του λογισμου προσπαθει ο ανθρωπος να εισερθει στην ουσια του αντικειμενου που εχει επιλεξει να διαλογιστει με φυσικη συνεπεια την ταυτιση μαζι του.Για να ειναι ωφελιμος και οχι καταστροφικος για τον ανθρωπο, οπως γινεται ευκολα αντιληπτο, θα πρεπει να εχει πληρη συνειδηση της δικης του τοποχρονικης υπαρξεως ωστε να μην 'παραμεινει' ταυτισμενος με την 'ουσια' του αντικειμενου.Οπως επισης προσεκτικος θα πρεπει να ειναι καποιος και με την επιλογη των 'αντικειμενων' μιας και αυτα μπορει να ειναι απο εννοιες εως λουλουδια.

Τοσο η προσευχη, οσο και ο διαλογισμος ειναι μεσα στην καθημερινοτητα ολων των ανθρωπων.Ολοι ανεξαιρετως οριοθετουν αναγκες, επιθυμιες και φυσικα ολοι προσπαθουν δια του λογισμου να επεισερθουν σ'αυτες για να τις 'ικανοποιησουν'.Δεν ειναι κατι εξω απο την ζωη των ανθρωπων, απλα η εστιαση της θελησης προς συγκεκριμενους σκοπους επιφερει και τα αναλογα..."πας γαρ ο αιτων λαμβανει και ο ζητων ευρισκει και τω κρουοντι ανοιγησεται."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 10:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XM...μήπως δεν γίνεται να ορίσουμε και να βάλουμε σε πλαίσια την ανθρώπινη έκφραση/μέθεξη με το θείο ?
Εγώ πολλές φορές στην προσευχή μου "ενεργώ", δεν αιτούμαι μόνο...
Αλλά προσευχή είναι μόνο να λές ? χμμμ...μάλλον η καλύτερη προσευχή είναι το να "κάνεις"!!!
Τι εννοούσαν οι σοφοί μιλώντας απο την αρχαιότητα για την "αέναη και διαρκή" προσευχή ? Να κάτσουμε με κλειστά τα μάτια για την υπόλοιπη ζωή και να λέμε ?
Ε, μάλλον όχι... μάλλον εννοούσαν να στοχεύσουμε στην διαρκή "μέθεξη",να συντονίσουμε και τις τρείς υποστάσεις ,ψυχή , σώμα,πνεύμα με την "ροή"!
Ναι! Προσευχή είναι και να βοηθάς τον συνάνθρωπο σου...ίσως η πιο ολοκληρωμένη!
Τα αυτά ισχύουν και για τον διαλογισμό πιστεύω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 13:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μισό λεπτό γιατί μπερδεύτικα...

Τι εννοείται όταν λέτε "το ίδιο είναι";

Ούτε η έννοια της λέξης δεν είναι ίδια! Θα συμφωνήσω με αυτό που είπε ο φίλος morent11,

quote:

η προσευχη και ο διαλογισμος ειναι δυο ξεχωριστες διαδικασιες αλλα το ιδιο σημαντικες οσον αφορα την προσεγγιση του εκαστοτε στοχου ενος ανθρωπου.


δηλαδή έχουμε ένα διαφορετικό τρόπο προσέγγισης, αλλά και ξεχωριστό στόχο!

Πιστεύω ότι εδώ κρύβεται η μισή αλήθεια. Μάλλον θα πρέπει να ξεκινήσουμε από το "τι σημαίνει το καθένα από αυτά".

Δια-λογισμός. Λογίζομαι μέσω κάποιου ή κάτι...Εδώ να σημειώσω ότι θα με βρείτε αντίθετο...
Μάλλον είμαι "Κρισναμουρτικός" σε αυτό και θα συμφωνίσω με την φίλη ΑΤΜΑ που λέει ότι πρέπει να "αδειάζουμε" από ΟΛΑ!

Δεν θεωρώ ότι πρέπει να έχουμε στο νου μας οτιδήποτε διότι θα βρούμε το αντίστοιχο αποτέλεσμα, δηλ. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!
Αυτή κατ' εμέ είναι η μεγαλύτερη παγίδα, η πλάνη, ό,τι χειρότερο που σε βγάζει εκτός στόχου...ή καλύτερα σε στρέφει σε αντίθετη κατέυθυνση...

Συνεχίστε λίγο...αναρωτηθείτε όμως...πράγματι δεν υπάρχει διαφορά; Σε φτάνει στο ίδιο αποτέλεσμα; Αν εστιαστείς στον Θεό θα σου στείλει τον άγγελό του; ...και που ξέρεις εσύ τι είναι αυτό που "βλέπεις" ή "ακούς";

Μήπως πρέπει να ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟΧΟ; Ούτε και αυτόν τον Θεό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 14:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ε, τώρα το προχωράς πολύ...
Ντάξει σε κάποιο σημείο σου λέει "κάνε γιόγκα μέχρι να καταλάβεις οτι δεν χρειάζεσαι το γιόγκα".
Αλλά μην πάμε κατευθείαν στο τέλος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 13:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ντάξει σε κάποιο σημείο σου λέει "κάνε γιόγκα μέχρι να καταλάβεις οτι δεν χρειάζεσαι το γιόγκα".


φίλε ΑΙΟΝ,
ούτε η γιόγκα με βρίσκει σύμφωνο. Γενικά δεν πιστεύω σε "τεχνικές" προσέγγισης του Θείου.

Μάλιστα είμαι τελείως αντίθετος σε "δασκάλους" που συγκεντρώνουν ανθρώπους διαφορετικών πνευματικοτήτων και τους διδάσκουν την "κοινή ατραπό"! Πως ρε μεγάλε; (που λέει ο λόγος)...και εγώ ο ηλίθιος που νόμιζα ότι ο καθένας έχει τη στιγμή του, το δρόμο του.

Εδώ! Όλοι μαζί! Να σας συστήσω την κουνταλίνη και πως ανεβαίνει!
Σήμερα όμως! Γιατί αύριο θα είμαι σε άλλη λαϊκή!

(Πίσω μου σ'έχω...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 13:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φίλε ΑΙΟΝ,
ούτε η γιόγκα με βρίσκει σύμφωνο. Γενικά δεν πιστεύω σε "τεχνικές" προσέγγισης του Θείου.

Μάλιστα είμαι τελείως αντίθετος σε "δασκάλους" που συγκεντρώνουν ανθρώπους διαφορετικών πνευματικοτήτων και τους διδάσκουν την "κοινή ατραπό"! Πως ρε μεγάλε; (που λέει ο λόγος)...και εγώ ο ηλίθιος που νόμιζα ότι ο καθένας έχει τη στιγμή του, το δρόμο του.

Εδώ! Όλοι μαζί! Να σας συστήσω την κουνταλίνη και πως ανεβαίνει!
Σήμερα όμως! Γιατί αύριο θα είμαι σε άλλη λαϊκή!

(Πίσω μου σ'έχω...)


Είναι γεγονός οτι και ο γιόγκα όπως άλλωστε και η προσευχή έχει παρανοηθεί στις μέρες μας...
Αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι και εμείς πρέπει να χάνουμε την ουσία.
Ο γιόγκα είναι δρόμος, είναι στάση ζωής και όχι ασκήσεις για χαλάρωση και καλή υγεία.
Και γώ είμαι ενάντια των τεχνικών όμως έχω δεί απο πολλούς και απο τον εαυτό μου να χρησιμοποιώ την προσευχή "τεχνικά".
Τελικά τα πάντα εξαρτώνται απο το πώς θα δούμε τα πράγματα μέσα μας και τι πραγματικά αναζητάμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 15:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..."πας γαρ ο αιτών λαμβανει και ο ζητων ευρισκει και τω κρουοντι ανοιγησεται."

Μήπως θα πρέπει να ΑΙΤΗΘΟΥΜΕ αντί να προσευχηθούμε;

ΕΧΕΤΛΑΙΟΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 17:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως θα πρέπει να ΑΙΤΗΘΟΥΜΕ αντί να προσευχηθούμε;


Ποιά η διαφορά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 10:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο διαλογιζδμενος ("προσευχόμενος") γίνεται
μετασχηματιστής ενέργειας. Είναι ο δημιουργός σκέψεων,
ιδεών, που μεταβάλλονται σέ πράξεις, πού προκαλούν
"εκπληκτικά φαινομενα", λέγουν οι οπαδοί του διαλογισμού
καί τής "θετικής σκέψης". Μέ το διαλογισμό
"μετασχηματίζουμε" τήν πνευματική ενέργεια "μέσα μας",
γιά νά τή διοχετεύσουμε στή συνέχεια προς τά έξω. Εδώ
δέν μεσολαβεί τίποτε εκτδς από τον ίδιο τον άνθρωπο.
Μένει εντελώς μόνος καί έρημος.
Ομως γιά τήν χριστιανική προσευχή είναι ανάγκη νά
υπάρχουν δύο: Αυτός που προσεύχεται, καί Εκείνος που
γίνεται αποδέκτης τής προσευχής. Αυτός πού παρακαλεί,
«Κύριε ελέησον» καί Εκείνος που απαντά μέ το πλούσιο
έλεός Του.


Edited by - theklats on 24/09/2003 10:57:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 11:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε theklats,
ρώτησα ποιά η διαφορά από το αιτώ και προσ-εύχομαι...
Σε αυτό που λες εντοπίζεις ένα δρόμο με τον οποίο δεν συμφωνώ.
λες:

quote:

Ο διαλογιζδμενος ...Είναι ο δημιουργός σκέψεων,
ιδεών, που μεταβάλλονται σέ πράξεις, πού προκαλούν
"εκπληκτικά φαινομενα",

Σωστό εν μέρη...Σωστά και τα εισαγωγικά...το θέμα είναι το αν οι σκέψεις είναι αυτές που προκαλούν τα "εκπληκτικά φαινόμενα" ή η επιθυμία μας να τα βιώσουμε, πράγμα που μπορεί να μας ανοίγει την πόρτα στην "εμφάνιση" των "φαινομένων" και όχι στην καθ' εαυτού δημιουργία τους...

quote:

...Μέ το διαλογισμό
"μετασχηματίζουμε" τήν πνευματική ενέργεια

...σε τι;

quote:

...Εδώ δέν μεσολαβεί τίποτε εκτδς από τον ίδιο τον άνθρωπο.
Μένει εντελώς μόνος καί έρημος.

Εδώ θα με βρείς τελείως αντίθετο...Όταν σου 'ρθει ό,τι σου 'ρθει δεν είσαι μόνος...σου κάνει "παρέα" αυτό που ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ! (Σκέψου το "επιθυμείς" και τις προεκτάσεις του να καταλάβεις τι εννοώ).

quote:

Ομως γιά τήν χριστιανική προσευχή είναι ανάγκη νά
υπάρχουν δύο: Αυτός που προσεύχεται, καί Εκείνος που
γίνεται αποδέκτης τής προσευχής.

Εδώ μάλλον θα με βρεις προβληματισμένο ή και αντίθετο. Ποιοί δύο; Εντάξει ο ένας (που υποθέτουμε ότι είσαι εσύ)...ο....δεύτερος;;;
Δεν νομίζεις ότι εξαρτάται από το που προσεύχεσαι; ...και αν προσεύχεσαι σε "δεύτερο" πιστεύεις ότι μπορεί ποτέ να έρθει;
Γιατί γνώμη μου είναι ότι ή δεν υφίσταται για να έρθει ή είναι συνέχεια εκεί! Εσύ πας...Αυτός δεν κουνιέται και σαφώς δεν χαρακτηρίζεται!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 11:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ/ΦΙΛΗ hrismig ΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ?
Η απάντηση στήν προσευχή δέν προέρχεται από τον
ίδιο τον άνθρωπο, αλλά από τον Θεό...........
Οποιος δέν κάνει τή διάκριση ανάμεσα στόν Θεό καί
στον εαυτό του, δέν μπορεί νά προσευχηθεί, ούτε νά
γίνει δέκτης της απάντησης τού Θεού.
Γιατί αυτή η άπάντηση δέν είναι κάποια
ενέργεια τυφλής τάξεως, αλλά χάρις, δωρεά τού Θεού,
μετά τού οποίου ο άνθρωπος έρχεται σέ κοινωνία αγάπης
μέσω τής προσευχής............

THEKLATSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 22:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...

Αγαπητέ THEKLATS αναφέρεις τα παρακάτω...

***********Η απάντηση στήν προσευχή δέν προέρχεται από τον
ίδιο τον άνθρωπο, αλλά από τον Θεό...........
Οποιος δέν κάνει τή διάκριση ανάμεσα στόν Θεό καί
στον εαυτό του, δέν μπορεί νά προσευχηθεί, ούτε νά
γίνει δέκτης της απάντησης τού Θεού.
Γιατί αυτή η άπάντηση δέν είναι κάποια
ενέργεια τυφλής τάξεως, αλλά χάρις, δωρεά τού Θεού,
μετά τού οποίου ο άνθρωπος έρχεται σέ κοινωνία αγάπης
μέσω τής προσευχής****************

Ποιός άνθρωπος δεν διακρίνει τον θεό από τον εαυτό του?
Ποιός άνθρωπος όμως δεν θεωρεί τον εαυτό του κομμάτι του θεού?

Το σκέφτηκα και μπερδεύτικα...έχει δύο όψεις η ερώτηση τι λές και εσύ?

Εγώ μπορώ να καταλάβω πως δεν είμαι εγώ αυτός που έφτιαξα τον κόσμο. Ωραία. Οπως δεν είμαι εγώ που έπλασα τα άλογα πλάσματα. Μάλιστα. Επίσης εγώ δεν είμαι αυτός ο άπιαστος νους που με τον λόγο του δημιουργήται ζωή. Βεβαίως.

Ομως έχω στοιχεία των παραπάνω...Πρόσεξε με λίγο σε παρακαλώ πολύ!
Μπορώ να δημιουργήσω φυτά όλων σχεδόν των ειδών με κομμάτια,κουκούτσια,ρίζες κ.α από ήδη υπάρχωντα φυτά...άρα βάζω το χέρι μου όχι στην δημιουργία αλλά στην συντήρηση και στην συνέχεια της δημιουργίας. Χαίρομαι για αυτό. Συνεχίζω και λέω ότι μπορώ να παράγω με την βοήθεια μίας γυναίκας τέκνα άρα συμβάλλω και στην δημιουργίας από την αρχή ανθρώπων!!! Ζώντα δηλαδή πλάσματα που δημιουργώ από το μηδέν! Δεν υπάρχει τίποτα και τον σπόρο-σπέρμα εγώ τον δημιουργώ,μέσα μου. Ναι η αρχή ήμουν εγώ. Ναι το τέλος θα είμαι εγώ. Αλλά στην διάρκεια του ταξιδιού μου της ζωής μου μπορώ να αφήσω και εγώ πίσω μου ζωή,φυτά και πλάσματα με λόγο. Το μόνο που δεν μπορούμε να κάνουμε είναι να δημιουργήσουμε άλογα πλάσματα.

Αρα με θεωρώ και εμένα κομμάτι του θεού. Οποιος και εάν είναι Αυτός είναι πατέρας μου και είμαι ο γιός του. Η εγγονός όπως λέει και ο τρισμέγιστος Ερμής. Ο θεός είναι μέσα μου είναι γύρω μου είναι παντού.
Συμφωνώ με το "ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ" του Ερμή. Ο θεός είναι παντού.

Πιστεύω πως δεν χρειάζεται να κάνω κάποια προσευχή συγκεκριμένη για να με ακούσει. Απλά όταν αναφέρομαι σε Αυτόν έχω τον δέοντα σεβασμό, πάντα ακούει και Τον ευχαριστώ για αυτό.

Μετα τιμής Κύβος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 23:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιστεύω ότι άλλο είναι ο διαλογισμός και άλλο η προσευχή. Ο διαλογισμός έχει να κάνει με την αυτοσυγκέντρωση για εσωτερική αναζήτηση ενώ η προσευχή με την αυτοσυγκέντρωση της επίκλησης προς τα <<Θεία>>. Σε ένα από τα άρθρα του pathfinder είχα διαβάσει ότι μετά από μία έρευνα που έγινε σε βουδιστές ιερείς ανακάλυψαν ότι ένα μέρος του εγκεφάλου τους ήταν πιο αναπτυγμένο από των άλλων ανθρώπων λόγω της δραστηριότητας του διαλογισμού. Συνεπώς αν θεωρήσουμε ότι η προσευχή είναι το ένα και το αυτό με το διαλογισμό , τότε λογικά θα πρέπει να παρατηρήσουμε την ίδια κατάσταση και σε ιερείς που απλώς προσεύχονται. Το φαινόμενο αυτό οι επιστήμονες το κατέταξαν σε μία ομάδα όπου όταν κάποιος ασχολείται με κάτι (μουσική , ζωγραφική κτλ) αναπτύσσει ικανότητα στο αντίστοιχο μέσο ερεθίσματος (αφτί , μάτι κτλ). Συνεπώς το φαινόμενο είναι καθαρά εγκεφαλικό και όχι ψυχικό διότι η ανάπτυξη του εγκεφάλου προσδίδει στα άτομα αυτά κάποιες επιπλέον <<δυνατότητες>> οι οποίες έχουν σχέση με το ποσοστό <<ενεργοποίησης>> του εγκεφάλου το οποίο σε ένα μέσο άνθρωπο κυμαίνεται στο 10 έως 15 τις εκατό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 09:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο όρος προσευχή αποκτά στίς γκουρουiστικές ομάδες διαφορετικό περιεχόμενο, που προσδιορίζει εξωχριστιανική αντίληψη γιά τήν προσευχή. Πρόκειται γιά "τεχνική", που, όπως διακηρύσσεται, φέρνει σέ κάθε περίπτωση αποτελέσματα, μέ τρόπο μηχανιστικό.
Αυτή η ενέργεια, ως καρπός μιάς τέτοιας τεχνικής, αντλείται μέσα
από τόν άνθρωπο, μέ μιά διαδικασία "μετασχηματισμού".
Δέν υπάρχει εδώ τίποτε το υπερβατικό. Ο όρος χρησιμο-
ποιείται μέ τήν έννοια τού διαλογισμού.


THEKLATSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 12:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Συμφωνώ ότι δεν έχει να κάνει με τίποτα το υπερβατικό ο διαλογισμός διότι είναι καθαρά ένα εγκεφαλικό φαινόμενο προχωρημένης τεχνικής. Μη προσδίδεις όμως την έννοια του υπερβατικού στη προσευχή διότι και η προσευχή και ο διαλογισμός έχουν να κάνουν με την εγκεφαλική υπερδιέγερση και όχι την <<ψυχική>>. Για να δώσεις έννοιες ψυχισμού σε μία δραστηριότητα θα πρέπει να προσδιορίσεις την έννοια <<ψυχή>> πράγμα που δεν μπορείς να κάνεις. Απλώς ο διαλογισμός διαφέρει από την προσευχή στο ότι στο μεν πρώτο οι απαντήσεις προς αναζήτηση είναι εσωτερικές και απευθύνονται στον ίδιο τον άνθρωπο, ενώ στην προσευχή είναι <<Θεϊστικές>> και απευθύνονται προς τον <<Θεό>>. Το θέμα και στις δύο περιπτώσεις είναι οι απαντήσεις που λαμβάνει ο άνθρωπος , στην μεν πρώτη περίπτωση είναι λογικές στη δε δεύτερη είναι ουτοπικές.
[/quote]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 20:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το "πιστευω"
ειναι μια "προσευχη"
που μπορει να χρησιμοποιηθει για ..
"διαλογισμο"και ανοιγμα των τσακρας...

αναρρωτιεμαι
γιατι θα πρεπει να διαλεξει κανεις;

πανω σε ενα αξονα....
το σωμα μας.
ως κηρυκειο...
επερχεται αρμονια....

οντως η προσευχη μπορει να γινει εντελως μηχανικα(μεχρι αυθυποβολης)οχι οπωσδηποτε για να ζητησει κανεις κατι απο το Θεο.....μα μοναχα για να τον επαναπροσεγγισει(με την επαναληψη
ο θεος εντος μου"...
τι να ζητησω απο το θεο..;τιποτα.
εμπιστοσυνη/μου αρκει.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 23:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
διαλογισμος η΄ πτροσευχη?

απαντω με κατι που ενωνει αυτα τα δυο...

φαντασια

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 15:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΑΤΜΑ
Το θέμα δεν έχει να κάνει με το τι χρησιμοποιούμε για να διαλογιστούμε ή να προσευχηθούμε. Το πιστεύω δεν είναι προσευχή , είναι λόγια. Θα μπορούσε κάποιος να τα πει και να μην τα αισθάνεται. Κάποιος θα μπορούσε να κάνει διαλογισμό σκεπτόμενος απλά μία πεταλούδα. Είναι τι επιζητούμε να πετύχουμε από αυτό που κάνουμε. Εκεί έγκειται η όλη διαφορά. Και φυσικά διαλογισμός και προσευχή έχουν κάποια κοινά στοιχεία δεν σημαίνει όμως ότι η κατάληξη είναι ίδια. Για ποιο άλλο λόγο θα έκανες μία προσευχή , από το να δώσεις την επιβεβαίωση και να ζητήσεις την εμπιστοσύνη/ της επιβεβαίωσης; Σε τι; Στην ουτοπία ή στη φαντασία όπως λέει και ο/η ryche. Βέβαια το πώς βρίσκει τη γαληνή ο καθένας είναι δικό του θέμα (εγώ π.χ. πηγαίνω στη θάλασσα όταν σουρουπώνει , κάθομαι στα βράχια, αδειάζω τις σκέψεις μου και αισθάνομαι τους ήχους του αέρα και των κυμάτων, βλέποντας απλώς τον ήλιο να δύει). Η ουσία είναι το πώς βρίσκεις τις απαντήσεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 19:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(κανωντας το "συνηγορο του διαβολου"
καμμια φορα....διαπιστωνω
πως συμφωνειτε μαζι μου ιδιως οταν τα οσα γραφω
δεν ειναι οπωσδηποτε η αποψη μου...)


[Το θέμα δεν έχει να κάνει με το τι χρησιμοποιούμε για να διαλογιστούμε ή να προσευχηθούμε]


(οσο για το "πιστευω"...
ειναι οντως μια προσευχη που με "τα λογια" της ενεργοποιει τα τσακρας/
σκεψου οτι η ιδια προσευχη πρεπει να λεγεται επτα φορες...
σε περιπτωση ...."ματιαγματος"...)



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 19:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πω έχω μείνει άφωνος .

Γιατι όταν λώτησα τη μαμά μου να που πεί τη πλοσευχή δεν μου την έλεγε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 10:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν χαρακτηρίσουμε το διαλογισμό "προσευχή", αν
εξισώσουμε το διαλογισμό μέ τήν προσευχή, τότε η προ-
σευχή αυτή επιστρέφει στον εαυτό μας, γιατί αυτός είναι
ο σκοπός του διαλογισμού, νά αντιληφθεί ο διαλογιζόμε-
νος πως αυτός ο ίδιος είναι "Κύριος ο Θεός" καί πως δέν
υπάρχουν άλλοι Θεοί πλήν από αυτόν.


THEKLATSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 10:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν χαρακτηρίσουμε το διαλογισμό "προσευχή", αν
εξισώσουμε το διαλογισμό μέ τήν προσευχή, τότε η προ-
σευχή αυτή επιστρέφει στον εαυτό μας, γιατί αυτός είναι
ο σκοπός του διαλογισμού, νά αντιληφθεί ο διαλογιζόμε-
νος πως αυτός ο ίδιος είναι "Κύριος ο Θεός" καί πως δέν
υπάρχουν άλλοι Θεοί πλήν από αυτόν.


THEKLATS



<<Οποιος συγχέει το διαλογισμό μέ τήν προσευχή, ει-
σάγει εξωχριστιανική αντίληψη γιά τήν προσευχή καί
βγαίνει έξω από τον πνευματικό χώρο τής Ορθοδόξου
Εκκλησίας.>>

Τώρα μπερδεύτηκα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 11:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο διαλογισμός δεν μπορεί να ασκηθεί αποτελεσματικά αν δεν έχει κυριαρχηθεί, τουλάχιστον μερικά, η συγκέντρωση. Ο διαλογισμός δεν είναι παρά η στάση που διατηρεί ο συγκεντρωμένος νους μπροστά σε ένα αντικείμενο αφοσίωσης, μπροστά σε ένα πρόβλημα που απαιτεί νοητικό ξεκαθάρισμα, σε οτιδήποτε με το οποίο πρόκειται να αναγνωριστεί και να απορροφηθεί η ζωή μάλλον και όχι η μορφή. Καθένας , που είναι αποφασισμένος να ακολουθήσει μια πνευματική ζωή, πρέπει να αφιερώνει καθημερινά λίγο χρόνο στο διαλογισμό. Όπως η φυσική ζωή δεν μπορεί να συντηρηθεί χωρίς τροφή, έτσι και η πνευματική χωρίς διαλογισμό.

THEKLATSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1328125
Maintained by Digital Alchemy