ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ομοφυλοφιλία στην Αρχαία Ελλάδα - Μύθος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 14:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι μου,
χθες,μετα την προπονηση,αποφασισα να χαλαρωσω λιγο διαβαζοντας..
Πηρα λοιπον τους "Νομους" τους Σολωνος..

Ολοι λιγο-πολυ ξερουμε για το θεμα που δημιουργειται για την ομοφυλλοφιλια στην αρχαια Ελλαδα,που κατα τη γνωμη μου ειναι μερος της ανθελληνικης προπαγανδας καποιων...

Παραθετω λοιπον απο το βιβλιο 5,κεφαλαιο 5,το αρθρο 332 :
(το γραφω στα Ελληνικα,αν καποιος θα ηθελε στα αρχαια,μπορει μου το πει και θα το γραψω)
Αν καποιος Αθηναιος συναψει ερωτικη σχεση με αλλον,
δεν του επιτρεπεται να γινει μελος των 9 αρχοντων,
ουτε να εκλεγει ιερεας,
ουτε να ειναι συνηγορος του λαου,
ουτε να ασκησει καποια εξουσια εντος η εκτος της χωρας,κληρωτη η χειροτονητη,
ουτε να σταλει ως κυρηκας πολεμου,
ουτε να εκθεσει τη γνωμη του,ουτε να μπει στους δημοσιους ναους,
ουτε να στεφανωθει στις δημοσιες στεφανοφοριες,
ουτε να παιρνει μερος στους περιπατους που γινονται στην αγορα.
Οποιος λοιπον,ενω εχει καταδικαστει ως ερωτικος συντροφος αλλο,ενεργησει αντιθετα με τιςδιαταξεις του νομου,τιμωρειται με θανατο*.

*Αισχυνης,κατα Τιμαρχου

Αυτα προς το παρον...
Περιμενω σχολια και αλλες πηγες...
Ευχαριστω...

-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-

ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 14:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο αδωνις γεωργιαδης εχει γραψει ενα βιβλιο πανω σε αυτο το θεμα!
ειναι ενα θεμα που πρεπει να ασχοληθουμε!
εγω νομιζω οτι τετοια παραδειγματα υπηρχαν αλλα δεν ανηκαν στους αριστους , τους οποιους (αριστους) πρεπει να εχουμε ως παραδειγμα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 14:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποιοι οι οποιοι θα ειχαν τετοιες προτιμησεις,και εγω πιστευω πως θα υπηρχαν...
Ποτε αλλωστε εξαλειφθηκαν?Ποτέ...
Απλα,δεν ηταν κατι αποδεκτο,κατι το οποιο 'εξασκουσε' ο καθενας...
Αποτελουσε συμπεριφορα παρεκκλινουσα του κοινωνικου συνολου και αξιοποινη πραξη..
Οι νομοι αντικατοπτριζουν τη δομη και τα πιστευω της κοινωνιας.
Γι' αυτο αλλωστε τους θεσπιζουμε,για να εξυπηρετουν τις αναγκες μας.
Δεν τα εχω -φυσικα- με τους ομοφυλλοφιλους,αλλα με την ιστορικη ανακριβεια..
Οσο για το βιβλιο του κ Γεωργιαδη,δεν το εχω διαβασει ολοκληρο,αλλα απο μια ματια που το εριξα σε ενα φιλο,μου φανηκε αξιολογοτατο..
Απαντα με πηγες και τεκμηρια...

-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 19:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΜΥΘΟΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΕΞΙΓΕΙ.
http://www.geocities.com/athens_5th_century/SYMPOSION.htm

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΡΑΣΩ ΟΛΟ ΕΔΩ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ

quote:
Είπε τότε ο Αγάθων:

"Λύσετε, παιδιά, τα σανδάλια του Αλκιβιάδου, για να πλαγιάσει μαζί μας σαν τρίτος".

"Ευχαρίστως" είπε ο Αλκιβιάδης. "Αλλά ποιός είν' αυτός ο τρίτος συμπότης;" και συγχρόνως στρεφόμενος βλέπει τον Σωκράτη. Μόλις τον είδε, πήδησε από την θέση του και φώναξε: "Θεέ μου! τι ήταν αυτό; Ο Σωκράτης εδώ; Καρτέρι πάλι μου είχες στήσει αυτού που ξάπλωσες, όπως συνήθιζες πάντα να προβάλλεις ξαφνικά εκεί που δεν περίμενα διόλου πως θα είσαι; Και τώρα πάλι τι θέλεις εδώ που ήλθες; Και έπειτα τι πήγες και ξάπλωσες εδώ και όχι με τον Αριστοφάνη ή μ' οποιονδήποτε άλλον, που είναι αστείος και του αρέσει να είναι; Μόνον, είχες δεν είχες, τα κατάφερες να πάρεις θέση στο πλευρό του πρώτου εδώ μέσα στην ωραιότητα;"

Και ο Σωκράτης "Αγάθων" είπε "κοίταξε να με προστατεύσεις. Ο έρωτας του ανθρώπου αυτού έχει καταντήσει για μένα βάσανο όχι μικρό. Από τον καιρόν δηλαδή που τον ερωτεύθηκα, δεν έχω πια το δικαίωμα μήτε το βλέμμα μου να στρέψω μήτε τον λόγο ν' απευθύνω σε κανέναν απολύτως, ωραίο νέο. Ει δ' άλλως, αυτός εδώ μου δημιουργεί από ζηλοτυπία και φθόνο απίστευτα πράγματα, και με υβρίζει και μόλις συγκρατείται από το να με δείρει. Κοίτα λοιπόν να μη μου κάμει και τώρα τίποτε. Έλα, προσπάθησε να μας συμφιλιώσεις ει δε μη, αν ζητήσει να βιαιοπραγήσει, βοήθησέ με. Γιατί εγώ τρέμω πολύ την παραφορά αυτού του ανθρώπου και την προσήλωσή του στον εραστή".


ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ ΚΑΙ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΙΝΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΓΡΑΦΕΙ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ. ΠΕΡΝΑ ΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 21:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οπως και τωρα ετσι και τοτε υπαρχουν ατομα που ειναι διαφορετικα
το θεμα ειναι οτι αλλο να υπηρχαν καποιοι ομοφυλλοφιλοι και αλλο να το καναν ολοι ανεξαρτητως οπως μας λενε οι διαφοροι
πχ μας λενε οτι οι 300 σπαρτιατες ηταν ολοι ζευγαρια μεταξυ τους
αν ομως το ψαξουν λιγο θα δουν οτι αυτο το σωμα το εφτιαξαν απο αντρες που ειχαν αρεν απογονους για να μην χαθει το ονομα τους.
δεν νομιζω οτι ηταν τοσο ευκολο να βρουν 150 ζευγαρια που θα το επαιζαν και στα 2 ταμπλο και θα ειχαν και αγορια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 10:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έχετε αναρωτηθεί απο που βγαίνει η λέξη "Πούστης" ?
Για ψάχτε το λίγο ?

Για να πώ την άποψη μου , πιστεύω οτι η μεγαλύτερη παρανόηση έχει γίνει στην έννοια των λέξεων καθ'ότι οι απόπειρες μετάφρασης έγιναν στην αρχή απο ξένους συγγραφείς οι οποίοι και κουτσά ελληνικά ήξεραν αλλά και προσάρμοζαν με βάση τις δικές τους γλώσσες οι οποίες δεν είχαν τον πλούτο της ελληνικής, αλλά και οι μετέπειτα μεταφράσεις που έγιναν απο Έλληνες έγιναν με βάση το ξένο κείμενο... Οπότε πιάσε το αβγό και κούρεφτο...
Με ποιό δικαίωμα ο άλλος μεταφράζει την λέξη "εραστής" σε "παιδεραστής" στον Φαίδων του Πλάτωνα παρουσιάζοντας τον Σωκράτη σαν πεοζήτουλα... ?
Τι σημασία είχε η λέξη έρως για τους αρχαίους ? Μα θα πρέπει κάποιος να διαβάσει τον μύθο του θεού Έρωτα για να αντιληφθεί την σημασία και την σύνδεση του Έρωτα με την ΨΥΧΗ !
Μα αν μεταφράζουν τον Πλάτωνα δηλωμένοι άθεοι... και λοιπές δυνάμεις τι περιμένετε να κάνουν, να τον δούν εσωτερικά ?

Φιλική συμβουλή του καταστήματος...
Ας προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε και να μαθαίνουμε τα αρχαία ελληνικά !Μη σας φαίνεται δύσκολο!! Μια καλή αρχή είναι να αγοράσουμε ένα καλό λεξικό, το ξέρω οτι τα καλά κοστίζουν μια περιουσία αλλά ρε γαμώτο αξίζει τον κόπο , να σημειώνουμε λέξεις, να προσπαθούμε να αντιλαμβανόμαστε την κάθε λέξη έξω απο την μορφή που έχει πάρει στις μέρες μας, να μάθουμε συντακτικό και γραμματική ωστε ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΙς ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙς και τα σχόλια ΤΡΙΤΩΝ !
Καμιά φορά είναι να τραβάς τα μαλλιά σου με την αυθερεσία μερικών μεταφραστών...και σκεφτήτε την χαρά και το μεγαλείο του ΝΑ ΑΝΑΣΤΗΘΕΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΜΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΠΕΘΑΜΕΝΗ , ΜΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΕΞΥΜΝΗΣΑΝ ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΚΟΤΕΡΗ ΟΛΩΝ !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 12:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτο που ξερω για την λεξη 'πουστης' ειναι οτι υπαρχουν αρκετα παραδοσιακα τραγουδια που την αναφερουν.
τις δινουν την σημασια του 'εξυπνου'
γι αυτο οταν μας την φερνει καποιος λεμε ....
'α τον πουστη' εννοωντας οτι μας κοροιδεψε οτι ηταν εξυπνοτερος κτλ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 12:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τσού...δεν εννοώ αυτό...

Προσπάθησε να ετυμολογήσεις την λέξη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 13:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν δινεις καμμια βοηθεια?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 14:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Πάντως για να υπάρχει νόμος μάλλον υπήρχε και πράξη...
Μήπως (λέω μήπως) είχαμε τότε καμμιά Βρεττανική αποικία στην Ελλάδα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 14:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν λέμε οτι δεν υπήρχαν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 21:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΣΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΤΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΑΞΕΙΣ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΩΣ ΚΑΤΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ;

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 22:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ENAS, μιλάγανε...περί ΕΡΩΤΟΣ/ΑΓΑΠΗΣ/ΟΜΟΡΦΙΑΣ….και τα λόγια του Σωκράτη ήτανε…

…… ο Έρωτας λέει, δεν είναι θεός, αλλά ούτε και άνθρωπος. Βρίσκεται ανάμεσα στα δύο, είναι αυτός που μεταφέρει τα θεία στους ανθρώπους και τα ανθρώπινα στους θεούς. Τα ερωτικά, σύμφωνα με τη Διοτίμα, δεν είναι μια διδασκαλία ΕΥΚΟΛΗ ΚΑΙ ΑΠΛΗ και ο κάθε άνθρωπος δεν μπορεί να την διδαχτεί ή να την ακολουθήσει. Πρέπει από μικρός να εξασκείται σε αυτήν και να περάσει από ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΙΚΙΛΑ ΣΤΑΔΙΑ μέχρι να προσεγγίσει το τέλειο και να κατανοήσει την ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ. Όποιος λοιπόν μέχρι εδώ ως προς τα ερωτικά διαπαιδαγωγηθεί βλέποντας σωστά το ένα μετά το άλλο τα ΩΡΑΙΑ, έχοντας ήδη φτάσει προς το ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΕΡΩΤΙΚΩΝ, ξαφνικά θα αντικρίσει μια θαυμάσια ως προς την φύση της ομορφιά (...): Πρώτα απ' όλα είναι ΑΙΩΝΙΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΧΑΝΕΤΑΙ, ΟΥΤΕ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΕΛΑΤΤΩΝΕΤΑΙ, κι έπειτα δεν είναι από τη μία άποψη ωραίο, από την άλλη άσχημο, ούτε άλλοτε ωραίο, άλλοτε όχι (...). Ούτε πάλι θα του φανερωθεί το ωραίο σαν πρόσωπο ή χέρια ή κανένα άλλο σωματικό χαρακτηριστικό, ούτε σαν λόγος ή σαν γνώση (...) αλλά σαν ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ, με ενιαία μορφή, ΑΙΩΝΙΟ, και όλα τα άλλα ωραία μετέχουν εκείνου κατά τέτοιον τρόπο, ώστε όταν γεννιούνται τα άλλα και χάνονται εκείνο ούτε να αυξάνεται ούτε να ελαττώνεται καθόλου ούτε να παθαίνει τίποτα. (...)

Εκτός αυτού η Ομοφυλοφιλία είναι κατακριτέα από τον ίδιο τον Πλάτωνα.

Στην φύση έχουμε ένωση αντίθετων…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 08:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα πρότεινα όποιος μπορεί να ανεβάσει το αρχαίο κείμενο με τα "επίμαχα" σημεία και να προσπαθήσουμε με τα κουτσά αρχαία που ξέρουμε και ψάχνωντας παράλληλα, να το μεταφράσουμε...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 14:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα,
Ιδου και το αρχαιο κειμενο των νομων του Σολωνος:


Αν τις Αθηναιος εταιρηση,μη εξεστω αυτω των εννεα αρχοντων γεννεσθαι,
μηδ' ιερωσυνην ιερωσασθαι,
μηδε συνδικησαι τω δημω,
μηδε αρχην αρχετω μηδεμιαν,μητε ενδημον,μητε υπεροριον,μητε κληρωτην μητε χειροτονητην,
μηδ' επικηρυκειαν αποστελλεσθω,
μηδε γνωμην λεγετω,
μηδ' εις τα δημοτελη ιερα εισιτω,
μηδ' εν ταις κοιναις στεφανοφοριες στεφανουσθω,
μηδ' εντος των της αγορας περιρραντηριων πορευεσθω.
Εαν δε τις ταυτα ποιη,καταγνωσθεντως αυτου εταιρειν,θανατω ζημιουσθω.

-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 14:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βασικά δεν ενοούσα αυτό το κείμενο αλλά κομμάτια απο το "Συμπόσιο" του Πλάτωνα που περιέχουν "επίμαχα" σημεία.

Στο κείμενο του Σόλωνος τα πάντα στηρίζονται στην πρώτη φράση

quote:
Αν τις Αθηναιος εταιρηση

και ειδικότερα στη λέξη "εταιρήση"...
Πως μεταφράζουμε τη λέξη αυτή ?
και εδώ έρχεται αυτό που έλεγα πιο πάνω...
Ποιός μπορεί να πεί με σιγουριά οτι μιλάει για τους ομοφυλόφυλλους ?
Ποιός μπορεί να πεί με σιγουριά για την έννοια αυτής της λέξης?
Ολόκληρη πραγματεία θα μπορούσε να γραφτεί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 17:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΙΓΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙ Ο... ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΟΣ ΣΟΥ ΤΗΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ; ΑΜΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙ ΤΗΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΥΜΝΕΙ;

ΤΩΡΑ Η ΛΕΞΗ "ΕΤΑΙΡΗΣΗ" ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΚΗ ΠΡΑΞΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 23:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον Πλάτωνα θα βρεις να υμνεί την ένωση αρσενικού / θηλυκού κοινώς ΠΑΝΤΡΕΙΑ στους Νόμους, κεφ. 6, 770δ….... μα και αλλού....Γραφει πολλα φιλε εκει... ακομα και να μην παίζουμε το Π...ι μας!

Τώρα, Φίλε Ένας…μας λες και εσύ σε παρακαλώ…. που υμνεί την ομοφυλοφιλία ο Πλάτωνας?

Μήπως υμνεί Στο συμπόσιο….. την αγάπη και την ομορφιά….?

Αν αναφέρεσαι στην στάση του Αλκιβιάδη προς το Σωκράτη… kαι καλείς αυτό ύμνο προς την ομοφυλοφιλία…..μάλλον δεν γνωρίζεις... τι του ειπε ο φιλόσοφος....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 08:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ Πλάτωνα κάνε μια παληκαριά και ανέβασε το αρχαίο κείμενο αν το έχεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 10:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιον, τα περισσότερα από τα βιβλία τα έχω στην Ελλάδα….

Εκείνο που προκαλεί εντύπωση είναι, (έστω) και αν κάποιος διάβασε μόνο το συμπόσιο, πως μέσα είδε…. ύμνο προς την ομοφυλοφιλία…

Τελικά βλέπουμε ότι θέλουμε να δούμε…τρώμε ότι θέλουμε να φάμε….γιατί έτσι θέλει η ψυχή μας!

Αν βρείτε πως η ψυχή επηρεάζεται (η και είναι οι αισθήσεις σας)….αμφιβάλετε!

Θα κάνετε καλό σε σας…. και στη φιλοσοφία!

Το παραπάνω.... είναι μονο μια ακομα διαπίστωση.... δεν απευθύνετε φυσικά σε σένα ΑΙΟΝ…μα ούτε και στον Ένας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 11:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις δίκιο σε αυτό που λές.
Θα ψάξω να βρώ εγώ το κείμενο αλλά γμτ μπαίνω απο τη δουλειά.
Μήπως το έχει εύκαιρο κανας Πλωτίνος ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 11:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακουσα το όνομα μου..? Αιον είναι μεγάλο το κείμενο ας με συγχωρέσετε λοιπόν αλλά ιδου:

Το κείμενο διαγράφηκε.το μέλος Ενας υποδεικνύει ιστοσελίδα με το κείμενο.

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 24/09/2003 22:37:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 11:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ:
quote:
Αν βρισκόταν λοιπόν κανένας τρόπος, ώστε να συγκροτηθεί κράτος ή σώμα στρατιωτικό μόνο από εραστές και ερώμενους, δεν είναι δυνατό να είχαν καλύτερο τρόπο διακυβερνήσεως της χώρας τους, παρά με το ν' απέχουν από κάθε χυδαίο και να καλλιεργούν μεταξύ τους την άμιλλα.

Ποιός γνωρίζει τον ορισμό στην αρχαία Ελλάδα των λέξεων ΕΡΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΕΡΩΜΕΝΟΣ..?


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 24/09/2003 22:35:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 11:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το αρχαίο βρε Πλωτίνε... μετάφραση έχω και γώ.
Το αρχαίο να δούμε, γιατι με τη μετάφραση κάποιος θα πεί "και απο που και ως που το μεταφράζεις έτσι ?"
Ας ανεβάσουμε κομμάτια του αρχαίου και ας ψαχτούμε με όσα ξέρουμε στα επίμαχα σημεία!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 12:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φιλε Πλωτινε!

Γιατί η σοφία ανήκει φυσικά στα ωραιότερα πράγματα. Ο Έρως είναι έρως προς το ωραίο. Κατ' ανάγκην άρα ο Έρως είναι φιλόσοφος, και σαν φιλόσοφος που είναι, βρίσκεται μεταξύ της σοφίας και της μωρίας. Οφείλεται δε και τούτο στην καταγωγή του. Επειδή είναι από πατέρα μεν σοφό και πολυμήχανο, από μητέρα δε αμήχανο και όχι σοφή. Αυτή λοιπόν είναι, αγαπητέ Σωκράτη, η φύση του δαίμονος. Αυτό δε που συ εξέλαβες σαν Έρωτα - δεν είναι διόλου παράξενο αυτό που σου συνέβη. Εξέλαβες, υποθέτω (και το συμπεραίνω απ' όσα λες), το αντικείμενο του έρωτος ως Έρωτα, όχι το υποκείμενο. Έτσι λοιπόν, νομίζω, αντίκρυζες τον Έρωτα σαν κάτι πανέμορφο. Γιατί όντως το αντικείμενο του έρωτα είναι ωραίο, τρυφερό, τέλειο, αξιομακάριστο. Το υποκείμενο όμως του έρωτα έχει διαφορετική εμφάνιση, όπως εγώ σου την περιέγραψα".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 12:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουπς..Δύσκολα μου βάζεις ΑΙΟΝ. Ισως να το βρώ και να το παραθέσω.Μιας και όπως φαίνεται ήταν άσκοπη η καταχρηση του χώρου με το μεγάλο αυτό κείμενο παρακαλώ όποια μέλη ενδιαφέρονται να το "κατεβάσουν" για να το διαγράψω ώστε να μην καταλαμβάνει πολύτιμο χωρο.

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 12:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σβησε τιποτα αλλο βρε....

Εκει... προς τα κατω!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 16:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιο χαμηλά πιο χαμηλα....Εμένα μου αρέσουν οι χαμηλές πτήσεις...

Καλέ μου φίλε Πλάτωνα όπως γνωρίζεις όποιος έχει κατανοήσει την ενέργεια του ΕΡΩΤΑ σε συμπαντικό επίπεδο έχει πλησιάσει στην κατανόηση της κοσμογέννησης...
Αλλά το θέμα μας αφορά τον μικρόκοσμο και τον άνθρωπο...Γιαυτό επιμένω

quote:

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ:


Αν βρισκόταν λοιπόν κανένας τρόπος, ώστε να συγκροτηθεί κράτος ή σώμα στρατιωτικό μόνο από εραστές και ερώμενους, δεν είναι δυνατό να είχαν καλύτερο τρόπο διακυβερνήσεως της χώρας τους, παρά με το ν' απέχουν από κάθε χυδαίο και να καλλιεργούν μεταξύ τους την άμιλλα.

Ποιός γνωρίζει τον ορισμό στην αρχαία Ελλάδα των λέξεων ΕΡΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΕΡΩΜΕΝΟΣ..?


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 24/09/2003 16:34:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 17:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιο χαμηλά πιο χαμηλα....Εμένα μου αρέσουν οι χαμηλές πτήσεις...

Axm!!!

Μα Πλωτίνε…εννοούσα να σβήσεις τίποτα άλλο άσχετο, και όχι το κείμενο του παππού μας…

Για τις πτήσεις…ουδείς λόγος! Είμαι πιλότος από μικρας ηλικίας….. Και εξακολουθώ!!!!
Φυσικά οι αεροσυνοδοί… είναι θηλυκές και όμορφες!!!!

Bob_Platon Airlaines….you know…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 19:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσοι δε είναι αρσενικού απόκομμα, κυνηγούν τ' αρσενικά. Εφ' όσον μεν είναι παιδιά, αγαπούν τους άνδρες, αφού είναι τμήμα αρσενικού, και τους ευχαριστεί να κοιμούνται και να σφικταγκαλιάζονται με τους άνδρες μαζί. Και είν' αυτοί οι εκλεκτοί μεταξύ των παιδιών και των εφήβων, επειδή έχουν στην φύση τους πολύ ανδρισμό. Μερικοί βέβαια τους αποκαλούν αδιάντροπους. Αλλά δεν είν' αλήθεια. Διότι το κάνουν όχι από αναισχυντία, αλλ' από θάρρος και από γενναιότητα και από τον αρρενωπό τους χαρακτήρα. Τους ενθουσιάζει ό,τι είναι όμοιο προς την φύση τους. Απόδειξη τρανή όταν εξελιχθούν, είναι οι μόνοι που αποδεικνύονται, στα πολιτικά, άνδρες αληθινοί. Όταν δε γίνουν άνδρες, επιδίδονται στον έρωτα των παιδιών και δεν ενδιαφέρονται για τον γάμο και την απόκτηση παιδιών από φυσική κλίση, αλλά μόνον επειδή είναι ικανοποιημένοι από το έθιμο. Οι ίδιοι είναι ικανοποιημένοι να περάσουν μαζί τη ζωή τους άγαμοι. Οπωσδήποτε ένας τέτοιου είδους εξελίσσεται σε άνθρωπο γεμάτο έρωτα προς τ' αγόρια και αγάπη προς τους εραστές του, διότι πάντοτε τον ευχαριστεί ό,τι είναι συγγενές.

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΣ = ΑΡΡΕΝΩΠΟΣ, ΓΕΝΑΙΟΣ, ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΑΝΔΡΙΣΜΟ. ΑΜΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΜΝΟΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ.

ΟΠΟΙΟΣ ΥΜΝΕΙ ΤΟ ΓΑΜΟ ΜΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ; ΩΡΑΙΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ! ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ... ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ... ΟΜΟΦΟΒΙΚΟ ΠΛΑΤΩΝΑ;

ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΙ ΑΚΟΜΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΛΕΞΗ ΕΡΑΣΤΗΣ;

ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΝΑ ΦΕΡΩ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ 10 ΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΠΙΟ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΝΑ ΦΕΡΩ, ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΘΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ! ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΦΤΙΑ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ! Ε ΔΕΝ ΕΡΕΥΝΑΣ ΕΤΣΙ, ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΠΛΩΣ ΠΑΡΑΠΟΙΕΙΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΜΙΣΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΤΟΥΝ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΣΑΝ ΤΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΤΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΝ ΤΟΥΣ.

Υ.Γ. ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΔΩΣΑ ΤΗ ΔΙΕΥΘΗΝΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 21:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ένας….

Ο Πλάτωνας εκφράζεται με λόγια του Σωκράτη…η του Αθηναίου….

Οι διάλογοι του, εξετάζουν ΚΑΙ τα επί μέρους….δηλαδή και τις απόψεις των άλλων. Τα παραπάνω λόγια είναι του ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ, που γνωρίζουμε τις σεξουαλικές προτιμήσεις του… Το να θέλεις να δεις το συμπόσιο για ΥΜΝΟ προς την ομοφυλοφιλία….πάει να πει πως δίνεις άξια στο μερικό, και μάλιστα στον κωμωδιογράφο, *(γνωρίζουμε ποιες οι σκέψεις του για το φιλόσοφο) παρά στις σκέψεις του Πλάτωνα και Σωκράτη….

Αυτές, τις βρίσκεις στα QUOTE.. πιο πάνω!

Αν του Αριστοφάνη και οποίου….αρέσουν οι ομοφυλόφιλες σχέσεις… ουδέν πρόβλημα. …Μα αν διαβάσεις τι λέει προς το τέλος ο Αλκιβιάδης…. θα αντιληφτείς πως ο Σωκράτης κάθε άλλο παρά τέτοιες βλέψεις είχε….

Όπως βλέπεις δεν αρνιόμαστε… ούτε κλείνουμε τα μάτια μας….μα σε χαιρετάμε εγκάρδια! Καλή συνέχεια λοιπόν στον Πλάτωνα…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy