ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Μουσική (ισως η πιο διαδεδομένη μορφή μαγείας )
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 00:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρκετες φορές αναρωτιέμαι αν τελικά η μουσική (ολα τα ειδη) ειναι κατι το τόσο απλο οσο νομιζουμε.
Εχω σκεφθεί παρα πολλές φορές οτι ίσως να ειναι η πιο απλή και διαδεδομένη μορφή μαγείας που έχει αναπτύξει ο ανθρωπος εδω και χιλιάδες χρόνια.
Αν νομίζουν οι φίλοι οτι θα ηθελαν να αναπτύξουμε αυτο το θέμα θα χαιρόμουν να εκθέσω κάποιες σκέψεις μου σχετικά με την μουσική και την τεράστια επίδραση που ασκεί πάνω στους ανθρώπους.

strangewonderer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 02:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangewonderer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΞΕΚΙΝΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 04:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μουσική (ισως η πιο διαδεδομένη μορφή μαγείας )

...καλώς ήρθες καταρχήν.
Δε θα έλεγα οτι η μουσική είναι κάποια μορφή μαγείας.
Πάντως είναι ένα ισχυρότατο ναρκωτικό.
Ακούγοντας πολλές φορές το τελείως ανεδαφικό:
"Μα είμαι Έλληνας και ακούω Ελληνική μουσική", εξοργίζομαι απο τη βλακεία αυτής της πρότασης.
Δεν υπάρχουν σύνορα στη μουσική, είναι η μόνη γλώσσα που μπορεί να είναι κατανοητή σε κάθε καρδιά, είναι ένας απο τους ελάχιστους τρόπους επικοινωνίας των ανθρώπων απανταχού, ώστε να αποφύγουμε άλλη μια βαβέλ...

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 12:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΣΤΟ ESOTERICA.gr.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ.

ΜΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ (ΜΑΓΕΙΑ)ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.

ΛΟΓΙΑ/ΛΕΞΕΙΣ (ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΠΡΟΦΟΡΑ) ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΔΟΝΙΣΕΙΣ.

ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΡΕΘΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΑΣ.
ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΧΑΡΑ ΛΥΠΗ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ.

ΘΑ ΣΟΥ ΦΕΡΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ....
ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΜΠΑΝΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΒΑΣΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ/MOYΣΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ ΤΟΥΣ ΤΑ ΤΥΜΠΑΝΑ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΑΥΤΟ.

Ο ΗΧΟΣ ΑΥΤΟΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΘΕΣΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 17:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου συναδελφε...

θα συμφωνησω στον ορο μαγεια που δινεις για την μουσικη
μα μονο αν εννοουμε συμπαντικους νομους τους οποιους
αγνοουμε ή δεν θελουμε να τους γνωρισουμε...

οι γνωσεις μου ειναι λιγες για την μουσικη...μα μου ειναι για την
ατραπο μου απαραιτητες και γι αυτο το λογο χρειαστηκε να ρωτησω μερικους ανθρωπους...τι εννοω...

μουσικη=μουσα=δονηση
για να χρησιμοποιησεις την μουσικη ΄΄μαγικα΄΄ χρειζεσαι να γνωριζεις το θεμα της οκταβας...
αν γνωριζεις τον νομο αυτο και τον χρησιμοποιησεις σωστα και τον δονησεις στην καταλληλη συχνοτητα τοτε ναι εχεις μαγεια...

θυμασαι κατι φακηριδες αν και ο ορος αυτος ειναι λαθος-πως παιζουν φλογερα και ''μαγευουν'' το φιδι?

ας θυμηθουμε και τον πατερα Ορφεα ο οποιος πραγματικα μεταδιδε γνωσεις με την μουσικη...

η δονηση αναλογως αν ειναι ''αργη'' ή ''γρηγορη'' μπορει να προκαλεσει π.χ στο νερο το παγωμα του ή τον βρασμο του αντιστοιχα...

υπηρχε και ενα παραμυθι...να δεις πως το λεγανε...που ενας βοσκος?
εοαιζε φλογερα σε κατι ποντικια για να τα διωξει απο την πολη...

στην πραγματικοτητα ολα τα πραγματα ειναι μουσικα οργανα...
εφοσον ολα δονουνται...

ακομη και η τηλεπαθεια ειναι μουσικη=δονηση και το μονο γνωστο οργανο
ο εγκεφαλος μας...
αυτα για την ωρα...

καλως ηλθες φωτογραφε...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 20:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς σας βρήκα λοιπόν
Απ ότι βλέπω μπορούμε να πούμε ένα δυο πράγματα γύρω από την μουσική.
Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι ίσως ο τίτλος θα έπρεπε να τεθεί μάλλον υπό μορφή ερωτήματος, αν δηλαδή κάτω από ορισμένες συνθήκες η μουσική (που και για μένα δεν έχει σύνορα) μπορεί να μετατραπεί σε ένα είδος μαγείας.
Κατά αρχήν ο ΑVATARGR αναφέρθηκε στα τύμπανα και πολύ σωστά είπε ότι στις στρατιωτικές μπάντες είναι τα βασικά όργανα αυτά που δίνουν τον ρυθμό .
Τα κρουστά άλλωστε θεωρούνται τα αρχαιότερα όργανα που κατασκεύασε ο άνθρωπος μετά ακολουθούν τα πνευστά και τα έγχορδα.
Εδώ ακριβώς θέλω να σταθώ και να πω ότι ασχέτως εθνικότητας και προέλευσης υπάρχουν κώδικες στην μουσική (μουσικοί κώδικες η κλίμακες αν προτιμάτε) που δημιουργούν τα ίδια ακριβώς συναισθήματα σχεδόν σε όλους τους ανθρώπους.
Έτσι είναι σχεδόν παγκοσμίως αποδεκτό ότι τα στρατιωτικά εμβατήρια που συνοδεύονται με τύμπανα διεγείρουν τον ακροατή του δημιουργούν ένα αίσθημα εγρήγορσης δύναμης (επιθετικότητας) και για τους περισσότερους το άκουσμα μιας στρατιωτικής μπάντας φέρνει αμέσως την εικόνα της σημαίας του έθνους της πατρίδας.
Εδώ έχουμε ένα δεύτερο βασικό χαρακτηριστικό της μουσικής ότι παράγει εικόνες μέσα μας αλλά επίσης δημιουργεί συναισθήματα διεγείρει πολλές φορές διάφορες επιθυμίες που έχουμε και πιστεύω ότι είναι σε θέση να προκαλέσει ακόμα και ακραίες συμπεριφορές.
Όλα αυτά μαζί κάλλιστα δεν θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ένα είδος μαγείας ;
Και βέβαια μην ξεχνάμε ότι η μουσική είναι μια μορφή ΛΟΓΟΥ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 02:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ryche, οι γνώσεις μου σε αυτόν τον τομέα μου επιτρέπουν να σε διορθώσω -μη το πάρεις προσωπικά.
Είπες φίλε μου,
quote:
θυμασαι κατι φακηριδες αν και ο ορος αυτος ειναι λαθος-πως παιζουν φλογερα και ''μαγευουν'' το φιδι?

Τα φίδια είναι τελείως κουφά. Αλλα είναι πολύ ευαίσθητα στις δονήσεις. Αυτό που κάνουν οι γητευτές φιδιών, είναι να χτυπούν τα πέλματά τους στο έδαφος, έτσι όπως είναι σταυρωτά εμπρός τους, οπότε το φίδι, το οποίο σημειωτέον είναι ατάιστο για μερικές εβδομάδες, βγαίνει σιγά-σιγά όλο περιέργια, να δεί τι είναι αυτό που πλησιάζει, γιατί τραβάει λόρδα ανομολόγητη

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 11/11/2003 02:18:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 02:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε ryche, οι γνώσεις μου σε αυτόν τον τομέα μου επιτρέπουν να σε διορθώσω -μη το πάρεις προσωπικά.
Είπες φίλε μου,

ΙΣΑ ΙΣΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΜΑΘΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ...
ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ
ΚΑΙ ΝΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΦΟΥ ΜΠΗΚΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΟΥ
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟ ΣΑΙΤ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 02:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟ ΣΑΙΤ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ?


Μάλλον ποτέ...(τι θέλω να πω μ' αυτό), συνεχώς προσθέτω λιθαράκια.
Πρέπει όμως να τα κατασκευάσω πρώτα -δε τα παίρνω απο άλλα sites να τα βάλω στο δικό μου, τα αναδημιουργώ ώστε να τα προσαρμόζω στην αισθητική μου.
οπότε δεν υπάρχει κάποιο deadline, συνεχώς προσθέτω...κάτι σα puzzle...
Να είσαι καλά, καλημέρα.

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΣΧΥΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 05:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΣΧΥΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υγεία σου φίλε.
Η πρωτη εκφραση του θείου ειναι ο ήχος.
Όποτε εχει μέσα της κάτι το μαγικό..

H ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΑΡΞΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 09:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν η Μουσική, αγαπητέ ΦΩΤΟΓΡΑΦΕGR , είναι η πιο απλή και διαδεδομένη μαγεία, όπως λες στο εισαγωγικό post. Εκείνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι οτι προξενεί στην ψυχή μας πολλές και άκρως αντίθετες εντυπώσεις. Χαρά και λύπη, ευτυχία και ατυχία, ζωτικότητα και ατονία πένθους, δόξα και ντροπή, ενθουσιασμό και γαλήνη. Είναι η τέχνη των ήχων...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 12:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν, πριν αρκετά χρόνια, έκανα το πρώτο μου μάθημα μουσικής στο ωδείο--ναι, το έκανα κι αυτό, άσχετα αν δεν είχα έπειτα το κουράγιο ή και το ταλέντο να συνεχίσω--θυμάμαι ακόμη πως άρχιζε ο ορισμός της μουσικής που μας δόθηκε : "Η μουσική είναι μία ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ μία ΕΠΙΣΤΗΜΗ..."

Ακολουθεί αυστηρούς κανόνες, κι όμως δίνει μια τόσο μεγάλη ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ έκφρασης συναισθημάτων, εικόνων, ψυχών...Αν αυτό δεν είναι ΜΑΓΕΙΑ, τότε τί είναι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 13:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα πολύ όμορφο κ ενημερωτικό θέμα...
topic.asp?TOPIC_ID=1264

Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 21:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Valnta σε ευχαριστω για την ενημέρωση αγνοούσα οτι υπάρχει ανοικτό ενα παρόμοιο θέμα (και μάλιστα με τόσα στοιχεία)αν οι διαχειριστές κρίνουν οτι επαναλαμβανόμαστε εδω ας κλείσουν το τόπικ η να το μεταφέρουν.
Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 01:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομίζω ότι το παλιό μου topic που ξέθαψε η... κορούλα μου το έκανε για να δείξει ότι αυτό δεν χρειάζεται. Απλά το πρότεινε για αυτούς που θέλουν να εμβαθύνουν σε κάποια στοιχεία.

Νομίζω ότι εκείνο ήταν περισσότερο μια σειρά γνώσης και έκανε τον κύκλο της ζωής του.

Ας συνεχιστεί αυτό, που ρέει τόσο ευχάριστα. Αν ο ADMIN θέλει να το κλειδώσει, θα πρέπει να περάσει πρώτα πάνω από το...username μου

Πλάκα κάνω, ευτυχώς διατηρώ ακόμη κάποιο "μέσον" και θα το χρησιμοποιήσω

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 11:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά τοποθετήθηκε ο... Πατέρας!

Aγαπητέ μου φωτογράφε καλωσόρισες -τώρα το θυμήθηκα θα μου πεις,τελοσπάντων...

κ καλή συνέχεια σ'αυτό το όμορφο θέμα.

Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mandragoras
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 15:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mandragoras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από AVATARGR:

>ΘΑ ΣΟΥ ΦΕΡΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ....
>ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΜΠΑΝΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΒΑΣΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ/MOYΣΙΚΟ >ΟΡΓΑΝΟ ΤΟΥΣ ΤΑ ΤΥΜΠΑΝΑ.
>
>ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΑΥΤΟ.
>
>Ο ΗΧΟΣ ΑΥΤΟΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΘΕΣΗΣ.

Άγαπητέ AVATARGR, τα κρουστά έχουν χρησιμοποιηθεί από στρατούς, με σκοπό την ανύψωση του ηθικού των στρατιωτών, αλλά και την δημιουργία ομαδικού συναισθήματος. Δεν νομίζω πως τα κρουστά, ακόμα και με τον τρόπο που έχουν χρησιμοποιηθεί στο στρατό (εμβατήρια κλπ), ξυπνάνε στον άνθρωπο το αίσθημα της επίθεσης. Απλώς, λόγω των ..."ξεσηκωτικών" αποτελεσμάτων που έχουν πάνω στον άνθρωπο, έχουν χρησιμοποιηθεί και για πολεμικούς σκοπούς.
Αλλωστε, τα κρουστά έχουν τον πρώτο λόγο και σε διάφορες τελετές, κατα τις οποίες οι συμμετέχοντες έρχονται σε κατάσταση έκστασης. Δεν γνωρίζω παρ'ολα αυτά εάν οι Αναστενάρηδες, περπατάνε στα αναμμένα κάρβουνα μετα μουσικής. (αν γνωρίζει κάποιος, ας μας πει)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 16:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα κάπου πως βάζοντας κλασική μουσική, και συγκεκριμένα το
Κ488 Piano Concerto No.23 σε A major του Mozart,
σε ασθενεις με χρόνϊα επιληψία,
μειώθηκαν οι επιληπτικές τους κρίσεις και η έντασή των!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 21:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας συνεχίσουμε λοιπόν με κάτι ακόμα που αφορά την μουσική και έχει μεγάλο ενδιαφέρον .
Η επίδραση της μουσικής δεν διαπιστώνεται μόνο στους ανθρώπους αλλά και στα ζώα και τα φυτά!!
Όλοι θα έχετε ακούσει φαντάζομαι ότι πολλοί τραγουδούν στα φυτά τους και αυτά ανταποκρίνονται!!
Ανθίζουν και μεγαλώνουν γρηγορότερα και υγιέστερα.
Και σε σχέση με τα ζώα αυτό που θα πω δεν είναι καθόλου αστείο αλλά έχει διαπιστωθεί ότι δηλαδή κτηνοτρόφοι την ώρα του αρμέγματος σε αγελάδες τραγουδάνε στα ζώα τους με αποτέλεσμα την αύξηση της παραγωγής γάλακτος (μην γελάτε έτσι λένε ότι συμβαίνει).
Το παράδειγμα μπορεί να ακούγεται ¨κάπως¨ αλλά δείχνει την επίδραση που ασκεί η μουσική ακόμα και εκεί.
Αυτήν την δύναμη της μουσικής την ξέρουν πολύ καλά και οι διαφημιστές που φτιάχνουν τα σποτάκια για την τηλεόραση. Για αυτό άλλωστε ανάλογα με το προϊόν που θέλουν να πουλήσουν διαλέγουν και το κατάλληλο μουσικό μοτίβο.
Προσπαθήστε να φανταστείτε το αποτέλεσμα μιας διαφήμισης ακόμα και ενός πραγματικά αξιόλογου προϊόντος αλλά με λάθος μουσική υπόκρουση από πίσω η αποτυχία θα ήταν εξασφαλισμένη.
Σε ένα από τα επόμενα μηνύματα θα ήθελα να πω και ορισμένα πράγματα για την μουσική επένδυση των ειδήσεων στην τηλεόραση εκεί τα πράγματα είναι ακόμη πιο μελετημένα.

ΥΓ (για να είμαι ειλικρινής μετά από αυτά που διάβασα στο θέμα που είχε ανοίξει ο THOTH με τα στοιχεία που παραθέτει και την ερευνά που έχει κάνει πάνω στο θέμα νοιώθω σαν να γράφω ποιηματάκια για ημερολόγιο).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 01:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ (για να είμαι ειλικρινής μετά από αυτά που διάβασα στο θέμα που είχε ανοίξει ο THOTH με τα στοιχεία που παραθέτει και την ερευνά που έχει κάνει πάνω στο θέμα νοιώθω σαν να γράφω ποιηματάκια για ημερολόγιο).

Όχι "ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR" δεν είναι σωστό να το λες αυτό. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Εγώ ο ίδιος θα ήθελα να μάθω περισσότερα πράγματα για αυτό το θέμα που με ενδιαφέρει πολύ, και ελπίζω να βοηθήσεις.

Αυτό που προαναγγέλεις π.χ. για την μουσική στις "ειδήσεις" το περιμένω με ενδιαφέρον.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 21:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Θα ήθελα να σταθώ για λίγο στο θέμα με τους αναστενάρηδες που έγραψε λίγο παραπάνω κάποιος συνομιλητής.
Ποιο είναι το βασικό συστατικό στοιχείο αυτής της διαδικασίας η μουσική υπόκρουση με τα τύμπανα ; ο χορός; Η μήπως και τα δυο ;
Αν αφαιρούσε κάποιος τον μονότονο κατά τα αλλά ρυθμό με τα τύμπανα θα μπορούσαν να έλθουν σε αυτήν την κατάσταση οι αναστεναρηδες;
Ποιοι είναι άραγε οι μηχανισμοί που ενεργοποιούνται κάτω από αυτές τις συνθήκες και καταφέρνουν να κάνουν απλούς ανθρώπους να μην αισθάνονται πόνο πατώντας πάνω σε αναμμένα καρβουνά;
Σε σχέση με τις ειδήσεις και την μουσική επένδυση που χρησιμοποιούν όταν προβάλουν ένα ρεπορτάζ είχε συμβεί το εξής που με έκανε να δώσω μεγαλύτερη προσοχή .
Σε δυο τηλεοπτικά κανάλια έπαιξε το ίδιο θέμα στις ειδήσεις αλλά με διαφορετικό μουσικό μοτίβο από πίσω , έτυχε να δω και τα δυο δελτία.
Για λόγους που δεν γνωρίζω οι δημοσιογράφοι στο ένα κανάλι έντυσαν το ρεπορτάζ με τελείως διαφορετική μουσική επένδυση από ότι στο άλλο με αποτέλεσμα το θέμα στο ένα κανάλι να αφήνει την εντύπωση μιας πολύ σοβαρής είδησης ενώ στο άλλο ότι πρόκειται για κάτι το γελοίο και το φαιδρό, οι εικόνες και στα δυο ήταν περίπου οι ίδιες αυτό που είχε κάνει την διαφορά ήταν η μουσική που έπαιζε από κάτω.
Άρα θα μπορούσαμε να πούμε ότι η μουσική (ο ήχος) υπερισχύει της εικόνας; Έχει την δύναμη να ¨αλλοιώσει¨ η να ¨μεταβάλει¨ η να ενισχύσει το μήνυμα που στέλνει η εικόνα;
Έχει την δύναμη η μουσική να αλλάζει μέσα μας αυτό που βλέπουν τα μάτια μας και να παίρνουμε άλλο μήνυμα από αυτό που θα έπρεπε ίσως;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 12:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

Η δόνηση που παράγεται απο κάποιον ήχο (φωνή η όργανο) αναστένει τον θαμένο θεο που υπάρχει μεσα στην ανθρώπινη φυση ώστε να αποκαλυφθεί και να ανέλθει εκεί που ανήκει....

Ο άνθρωπος μέσα στις όποιες αναζητήσεις του μπορεί να βρεί τον συντονισμό στην χορδή του.

Οταν είμαστε στο εσωτερικό αδυτό μας ας κλείσουμε την θύρα σε κάθε εξωτερικό ήχο τότε η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ θα μιλήσει στην ψυχή μας και θα μάθουμε την ΒΑΣΙΚΗ ΝΟΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mandragoras
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 13:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mandragoras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Θα ήθελα να σταθώ για λίγο στο θέμα με τους αναστενάρηδες που έγραψε λίγο παραπάνω κάποιος συνομιλητής.
Ποιο είναι το βασικό συστατικό στοιχείο αυτής της διαδικασίας η μουσική υπόκρουση με τα τύμπανα ; ο χορός; Η μήπως και τα δυο ;
Αν αφαιρούσε κάποιος τον μονότονο κατά τα αλλά ρυθμό με τα τύμπανα θα μπορούσαν να έλθουν σε αυτήν την κατάσταση οι αναστεναρηδες;
Ποιοι είναι άραγε οι μηχανισμοί που ενεργοποιούνται κάτω από αυτές τις συνθήκες και καταφέρνουν να κάνουν απλούς ανθρώπους να μην αισθάνονται πόνο πατώντας πάνω σε αναμμένα καρβουνά;
Σε σχέση με τις ειδήσεις και την μουσική επένδυση που χρησιμοποιούν όταν προβάλουν ένα ρεπορτάζ είχε συμβεί το εξής που με έκανε να δώσω μεγαλύτερη προσοχή .
Σε δυο τηλεοπτικά κανάλια έπαιξε το ίδιο θέμα στις ειδήσεις αλλά με διαφορετικό μουσικό μοτίβο από πίσω , έτυχε να δω και τα δυο δελτία.
Για λόγους που δεν γνωρίζω οι δημοσιογράφοι στο ένα κανάλι έντυσαν το ρεπορτάζ με τελείως διαφορετική μουσική επένδυση από ότι στο άλλο με αποτέλεσμα το θέμα στο ένα κανάλι να αφήνει την εντύπωση μιας πολύ σοβαρής είδησης ενώ στο άλλο ότι πρόκειται για κάτι το γελοίο και το φαιδρό, οι εικόνες και στα δυο ήταν περίπου οι ίδιες αυτό που είχε κάνει την διαφορά ήταν η μουσική που έπαιζε από κάτω.
Άρα θα μπορούσαμε να πούμε ότι η μουσική (ο ήχος) υπερισχύει της εικόνας; Έχει την δύναμη να ¨αλλοιώσει¨ η να ¨μεταβάλει¨ η να ενισχύσει το μήνυμα που στέλνει η εικόνα;
Έχει την δύναμη η μουσική να αλλάζει μέσα μας αυτό που βλέπουν τα μάτια μας και να παίρνουμε άλλο μήνυμα από αυτό που θα έπρεπε ίσως;
quote:


Οσων αφορά στους αναστενάρηδες , αγαπητέ Φωτογράφε, πιστέυω πως οι άνθρωποι αυτοί φτάνουν σε ένα είδος εκστατικής κατάστασης. Για να ...φτάσουν εκεί κάνουν βασικά χρήση της (μεγάλης προφανώς) πίστης τους. Η μουσική όμως είναι και αυτή εκεί, για να συμπληρώσει το παζλ αυτής της τελετής (ας την πω έτσι) η οποία μοιάζει να έχει τις ρίζες της σε παγανιστικές τελετές του παρελθόντος (?), εκστασιάζοντας και αυτή με τη σειρά της τους συμμετέχοντες.

Σχετικά τώρα με τα τηλεοπτικά δελτία ειδήσεων και την μουσική τους επένδυση. Αυτό είναι ένα θέμα με αρκετό γέλιο, αγαπητέ φωτογράφε. Η μουσική φυσικά και επηρεάζει την αντίληψη (και όχι μόνο) του ανθρώπου, και αυτό το φαινόμενο μπορεί κανείς να το παρατηρήσει σε απλές καθημερινές δραστηριότητες (όπως είναι και η θέαση των τηλεοπτικών δελτίων ειδήσεων, όπου έκανες και εσύ τις δικές σου παρατηρήσεις). Οι΄"άνθρωποι" λοιπόν που είναι υπέυθηνοι για την μουσική επένδυση των ειδήσεων, έχουν την τάση να χρησιμοποιούν μουσικές οι οποίες θυμίζουν κάτι από θρίλερ, με σκοπό να κρατάνε τον θεατή σε αγωνία, ακόμα και με ειδήσεις χωρίς ουσιαστικό ενδιαφέρον για τον τηλεθεατή. Για αυτό και η μεγάλη αυτή διαφορά εντυπώσεων που σου άφησε η ίδια είδηση σε διαφορετικά όμως κανάλια.
Αυτή είναι μία από τις τεχνικές που η τηλεόραση χρησιμοποιεί για να αποσπάσει την προσοχή του θεατή/πελάτη. Υπερβολική και συνάμα γελεία, καλό είναι να μας προκάλει το γέλιο όποτε την παρατηρούμε, ξορκίζοντας την με τον τρόπο αυτό στο πυρ το εξώτερο. Στο σημείο αυτό ίσως να ήθελα να προσθέσω πως "Η τηλεόραση είναι μία από τις πιο διαδεδομένες μεθόδους "καταστολής συνειδήσεων" και καλό θα ήταν να... (μπλα μπλα μπλα)"
Αλλά φαντάζομαι πως αυτό ήδη το ξέρατε... έτσι δεν είναι;

Φιλικά,
ο Μανδραγόρας

Edited by - Mandragoras on 16/11/2003 13:32:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GuessWho
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Anguilla
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 02:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GuessWho  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ.
ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΚΡΟΥΣΤΑ ΜΑΣ ΔΙΕΓΕΙΡΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ.
Ο ΛΟΓΟΣ?
ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 9 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΤΥΠΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ.
ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ 'ΚΟΛΛΗΜΑ' ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΜΕ ΤΥΜΠΑΝΑ ΞΕΣΗΚΩΝΟΜΑΣΤΕ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΝΑΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΜΕΛΕΤΗΣΑΝ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ.

ΥΓ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΕΙΑ,ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ CAPS LOCK!

Master Of Puppets
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 23:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!

Αυτό το θέμα μ' αρέσει ιδιαιτέρως, γιατί με αφορά δις (δηλ. ως αναζητητή και μουσικού). Δεν έχω διαβάσει ακόμα το παλαιότερο τόπικ, θα το κάνω όμως, για ν' αποφύγω τυχόν άσκοπες επαναλήψεις.

Όλη η "τέχνη" (εσκεμμένα τα εισαγωγικά) έγκειται σε δύο πράγματα:

1. στο ηχητικό φάσμα, το οποίο μπορεί να ακούσει ο άνθρωπος (γιατί οι πραγματικοί ήχοι δεν περιορίζονται σ' αυτό) και το οποίο αντιστοιχεί σε δεδομένους κραδασμούς, όπως έχει προ-λεχθεί. Οι βαρύτεροι τόνοι είναι πιο αρεστοί, γιατί έχουμε την ψευδαίσθηση ότι είναι περισσότερο "κατανοητοί", την στιγμή κατά την οποία το μεγαλύτερο φάσμα των αρμονικών τους φθόγγων (οι νότες οι οποίες παράγονται σαν παράγωγο της ταλάντωσης) είναι μέσα στο ηχητικό μας πεδίο και μας φαίνονται "πλούσιοι", αφού σχεδόν το "γεμίζουν" και
2. στη δημιουργία αρχετύπων (όρα ψυχανάλυση κατά Γιουνγκ) με την επανάληψη συγκεκριμένων μουσικών προτύπων, τα οποία τελικά καταγράφονται στα γονίδιά μας και περνούν από γενιά σε γενιά... (το "πείραμα" δηλαδή, του οποίου έγινε πρωταγωνιστής ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR, με τα σποτάκια των ειδήσεων, δε θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα αν γινόταν σε διαφορετικά άτομα, διαφορετικής φυλής κλπ.)

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 05/01/2004 13:19:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 11:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλωσήρθες Zadok...
Πολύ ενδιαφέροντα τα παραπάνω...
Σχετικά με αυτό [με την επανάληψη συγκεκριμένων μουσικών προτύπων, τα οποία τελικά καταγράφονται στα γονίδιά μας και περνούν από γενιά σε γενιά... ] θα σου ήταν εύκολο να δώσεις ένα παράδειγμα;


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 13:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχε γίνει μία έρευνα παγκοσμίως πριν καμια δεκαετία, εξ όσων γνωρίζω, σχετικά με αυτό.

Οι μουσικοί-ερευνητές ταξείδεψαν σε διάφορες χώρες τελείως διαφορετικών πολιτισμών (π.χ. Ανατολική Ασία, Μέση Ανατολή, Ευρωπαϊκές χώρες, χώρες Αφρικής). Έπαιζαν μερικές χαρακτηριστικές νότες (δεν αναφέρομαι αναγκαστικά σε γνωστά μουσικά θέματα, αλλά σε χαρακτηριστικά αρμονικά σχήματα, όπως π.χ. το τελείωμα ενός μουσικού θέματος, το οποίο, όπως γνωρίζουν οι κατέχοντες την τέχνη, είναι στάνταρ στη δυτική μουσική) και κατέγραφαν τις εντυπώσεις των ακροατών.

Ε, δε θα το πίστευες, αγαπητή μου Βάλντα!!! Το πόρισμα έδειξε ότι οι άνθρωποι δεν είχαν την ίδια ανταπόκριση στους ήχους αυτούς και κυρίως δεν είχαν τα ίδια συναισθήματα.

Στο παράδειγμα που σου προ-ανέφερα (το χαρακτηριστικό αρμονικό τελείωμα της δυτικής μουσικής), ο Ιάπωνας δεν είχε καμία αίσθηση τελειώματος, περίμενε ν' ακούσει το παρακάτω...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 05/01/2004 13:20:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 17:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zodak κατα αρχήν χαίρομαι που λαμβάνεις μέρος στην συζήτηση και ήδη απο τα 2 πρώτα μηνύματα σου διάβασα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα που δεν γνώριζα. Ειμαι και εγω (ερασιτέχνης) μουσικός και αυτή ηταν βασικά η αφορμή που άρχισα να βλέπω διαφορετικά το όλο φαινόμενο που ονομάζεται μουσική.
Μια απορία που είχα πάντα ήταν τι είναι αυτό που μας κάνει να επιλέγουμε ενα είδος μουσικής και να γινομάστε "οπαδοί του" .
Πέραν της ηλίκιας που ανάλογα της δεκαετίας που διανύουμε ακούμε διαφορετικά μουσικά στύλ και περνάμε οι περισσότεροι(οχι ολοι) σιγά σιγά μεγαλώνοντας σε κάποια αλλα υπάρχει αραγε κάποιος ιδιαίτερος λόγος που μας συμβαίνει αυτό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 18:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΦωτογράφεGR, όλες οι δισκογραφικές εταιρείες του κόσμου αναζητούν την απάντηση σ' αυτό το ερώτημα. Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις το γιατί...

Η αλήθεια είναι ότι η μουσική είναι η αρμονική συνήχηση φθόγγων και κατ' αυτήν την έννοια είναι μία και παγκόσμια. Ο άνθρωπος δημιούργησε τα διαφορετικά είδη και τεχνοτροπίες. Άρα επιλέγουμε σύμφωνα μ' αυτό που έχουμε συνηθίσει ν' ακούμε και με τις επιρροές που δεχόμαστε από το περιβάλλον και την εποχή την οποία ζούμε.

Σκέψου ότι για την αρμονία της εποχής του ο Mozart ακουγόταν αρκετά πρωτοποριακός, σχεδόν "jazz" (μεταφορικά εννοούμενο). Και δε θα μπορούσε να έκανε τέτοιες "μαγκιές", αν δεν ήταν προστατευόμενος του Αρχιεπισκόπου, ο οποίος του εξασφάλιζε τα προς το ζειν.

Ο δε Μπετόβεν δεν ξέρουμε αν θα ήταν ο πρωτοπόρος του ρομαντισμού, αν δεν εξελισσόταν π.χ. το πιάνο επί εποχής του στη μορφή που το γνωρίζουμε και σήμερα, χαρίζοντάς του το μέγιστο των τεχνικών και αρμονικών δυνατοτήτων του.

Η Rock μουσική δε θα υπήρχε αν δεν εξελίσσονταν τα μουσικά όργανα σε ηλεκτρικά, χαρίζοντας στην κιθάρα περίοπτη θέση...
Στην ουσία η Ροκ δεν είναι νέο είδος από άποψη αρμονίας.
Όσοι ακούν π.χ. Jethro Tull καταλαβαίνουν πολύ καλά τι εννοώ...

Τα πάντα είναι πολύ σχετικά.
Η μουσική έχει δύο βασικούς διαχωρισμούς:
1. τα είδη με περισσότερο οριζόντια αρμονία (π.χ. αμανές, ινδική), τα οποία και αναπτύχθηκαν περισσότερο στις ανατολικές περιοχές του πλανήτη και είχε να κάνει με θρησκευτικές επιρροές
2. τα είδη με περισσότερο κάθετη αρμονία (δυτική μουσική) επιρρεαζόμενα κι αυτά από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις.

Οι Έλληνες έχουμε το ιδίωμα, το οποίο σπάνια συναντάται, να μπορούμε να αντιληφθούμε και τους δύο δρόμους και να τους απολαμβάνουμε εξίσου. Άρα στον άνθρωπο αρέσει (όσο κι αν είναι υποτιμητικό αυτό) ότι έχουμε συνηθίσει.

Το αυτί είναι εξασκούμενο όργανο. Όσο περισσότερο το γυμνάζεις, τόσο περισσότερο καλά ακούει και επιλέγει κατ' επέκτασιν.

Οι πρώτοι οι οποίοι έδωσαν ιδιαίτερη σημασία στη μουσική, θεωρώντας την μαγική, ήταν οι Ισραηλίτες. Θυμήσου την πτώση της Ιεριχούς. Βέβαια, το συγκεκριμένο φαινόμενο είναι πλέον γνωστό στη φυσική ως συντονισμός.

Συγκεκριμένοι ήχοι έχουν χρησιμοποιηθεί για επίκληση πνευμάτων.

Η μουσική του μεσαίωνα μας ακούγεται άδεια από συναισθήματα χωρίς να είναι κακόηχη, επειδή ο Πάπας υποχρέωνε τους συνθέτες να μην χρησιμοποιούν "πρόστυχες" συγχορδίες. Τί να κάνουν κι αυτοί... έπρεπε να ζήσουν.

Πάντως ένα μεγάλο μυστικό στην τεχνική της σύνθεσης είναι η κυκλική αίσθηση ή ακόμα καλύτερα η σπειροειδής. Πολλοί μυημένοι συνθέτες χρησιμοποιούν τέτοιες τεχνικές...

Ελπίζω να πλησίασα αρκετά στο να σου απαντήσω.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 05/01/2004 13:21:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 22:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω μια ερώτηση Zadok αλλά και όποιος άλλος γνωρίζει κάτι σχετικό θα ήθελα να απαντήσει αν γνωρίζει , είναι αλήθεια ότι στο Θιβέτ υπάρχουν κάποιοι μοναχοί που μπορούν να μετακινήσουν τεράστιους ογκόλιθους με την χρήση κάποιου είδους μουσικού οργάνου που παράγει έναν ήχο (μια συχνότητα);
Απλά ειπώθηκε σε κάποια συζήτηση και θέλω να δω αν αληθεύει.
Πάω να συνδέσω αυτήν την πληροφορία με την περίπτωση της πτώσης των τειχών της Ιεριχούς έτσι αν ισχύει αυτό για τους Θιβετιανους μοναχούς ίσως να έχουμε μια απάντηση για την κατασκευή αρχαίων έργων που και με τα σημερινά δεδομένα είναι πολύ δύσκολο να κατασκευαστούν χωρίς την βοήθεια μιας ανώτερης τεχνικής (μήπως τελικά βοήθησε ο ΗΧΟΣ ;).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 23:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε θα το θεωρούσα απίθανο!

Δεν έχω πάει στο Θιβέτ, έχω ακούσει κι εγώ αυτό που έγραψες.

Έχω δει κάποια άλλα πειράματα, μικρότερης εμβέλειας, με ήχους και δε θα απέκλεια τίποτα.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 05/01/2004 13:22:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy