ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΟΝΕΙΡΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
RIR
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 04:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RIR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ESOTERICA. ΘΕΤΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΒΛΕΠΩ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΟΝΕΙΡΑ.ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ. ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΙΡΗΣΤΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ... ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΜΙΛΑΓΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΥΘΑΓΟΡΑ Κ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΔΑ ΤΟ ΕΞΗΣ ΟΝΕΙΡΟ.ΚΟΙΜΟΜΟΥΝΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΑΣΠΡΟ Κ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΣΕ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ.ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΔΕΣ ΕΝΟΣ ΒΟΥΝΟΥ.ΕΝΩ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΞΥΠΝΗΣΑ ΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣΕ ΜΙΑ ΦΩΝΗ.ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΑ ΚΟΙΤΑΞΑ ΕΞΩ ΑΠ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΚΑΙ ΕΙΔΑ 3 ΤΕΛΕΙΕΣ ΜΠΛΕ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΣΧΗΜΑΤΙΖΑΝ ΕΝΑ ΤΡΙΓΩΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΟΤΑΝΕ. ΤΟ ΤΡΙΓΩΝΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ ΕΩΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΠΟΔΕΣ ΟΠΟΥ Κ ΒΡΙΣΚΟΜΟΥΝΑ.ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΘΥΡΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΚΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΚΡΗ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΑΣ ΒΓΗΚΕ ΕΝΑ ΦΩΣ ΣΑΝ ΛΕΙΖΕΡ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΩΤΕΙΖΕ ΠΑΝΩ ΜΟΥ. ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΜΙΑ ΟΘΟΝΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΚΑΙ ΕΔΕΙΧΝΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΞΥΠΝΗΣΑ. ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ ΑΡΧΑΙΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΟΝΕΙΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΥΠΟΣΥΝΗΔΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ Η ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ.

UFO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 22:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους UFO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΒΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΟΣ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΙΠΑΤΑ.......
ΦΙΛΙΚΑ..........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 18:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
RIR TA ΟΝΕΙΡΑ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΣΥΝΗΔΗΤΟΥ ΜΑΣ. ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ ΤΑ ΠΑΘΗ ΜΑΣ.
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΖΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ Η ΨΕΥΤΙΚΟ......

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UFO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 23:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους UFO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SANSATIONF EXEIΣ ΔΙΚΙΟ....
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΕΠΙΡΕΑΖΟΝΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΑΣ.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RIR
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2003, 19:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RIR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΦΙΛΕ UFO K sansationf. ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΛΛΑ ΕΔΩ Κ 2 ΧΡΟΝΙΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΕΠΙΡΕΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ Η ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-3 ΒΡΑΔΙΑ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ. ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΔΩ ΟΝΕΙΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΕ. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2003, 20:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ.

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΣΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ? ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ?
ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ Η ΨΕΥΤΙΚΑ. ΑΝ ΘΕΣΑ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ, ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.
ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ( ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΕΙΣ) ΠΟΥ ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΑΝ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΟΤΕ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΥΠΩΜΕΝΕΣ ΣΚΗΝΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΕΣΩ ΟΝΕΙΡΟΥ.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ....

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 08:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα την παρέα.

Τα όνειρα κατά το μεγαλύτερο μέρος αντικατοπτρίζουν τον ψυχισμό μας.
Υπάρχει όμως και ένα μικρό ποσοστό που είναι προφητικά.
Θα σου πω ένα απλό παράδειγμα. Προχθές το βράδυ είδα ότι ο άντρας μου κι εγώ διασκεδάζαμε, είμασταν πάρα πολύ χαρούμενοι και γελάγαμε συνεχώς. Στα όνειρα αυτό συμβολίζει το αντίθετο. Χθες το πρωί βρήκαμε νεκρό τον σκύλο της πεθεράς μου στον κήπο μας από φόλα και πάω να σκάσω από στενοχώρια και οργή.
Δυστυχώς ή ευτυχώς μερικά όνειρα μας προειδοποιούν για το μέλλον, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είμαστε σε θέση να τα ερμηνεύσουμε σωστά και να αλλάξουμε το μέλλον.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UFO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 15:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους UFO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ ΚΑΙ Ο/Η NARYA ΠΑΛΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ......[KEEP WRITING]

Edited by - UFO on 24/12/2003 17:23:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 15:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακάρι να είχα περισσότερο χρόνο φίλε μου UFO να συμμετείχα σε περισσότερα topic!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ypokinitis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 20:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ypokinitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι ενα μικρο ποσοστο των ονειρων ειναι προφιτικα. Θυμαμαι μικρο παιδι ειχα αρκετα τετοια ονειρα(πολυ σπανια)...αλλα και τωρα εχω καμια φορα. Ομως, αυτα που βλεπω δεν ειναι για το κοντινο μελλον αλλα για το μακρινο.
Ακομα τα ονειρα μας "λενε" τι πιστευουμε πραγματικα. Και βεβαια επιρεαζονται απο αυτα που ακουμε και βλεπουμε.

Μόνο όποιος δυστυχεί
σε μια χώρα που ευτυχεί
έχει ελπίδες να σωθείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2003, 00:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα αναφέρω κάτι που συνέβη πριν από 4 χρόνια και που μοιάζει κατά την άποψή μου με αυτό που λέει ο/η RiR.
Είχαμε πάει λοιπόν τότε σε ένα αρχαίο θέατρο, σε μια παράσταση.Σε κάποια αρχαία τραγωδία.Στο αρχαίο θέατρο του Δίου. Εγώ και η αδελφή μου.Είχε πανσέληνο και πίσω μας διακρινόταν μαγευτικός ο ¨Ολυμπος. Ήταν τόσο υπέροχο και το έργο και το τοπίο, που νιώθαμε να μας διαπερνούν ρίγη.
Το ίδιο βράδυ και ενώ κοιμόμουν είδα πως ξύπνησα και κοίταγα έξω από το παράθυρο. Ένα υπέροχο μπλε φως φώτιζε τα πάντα έξω. Ακουγόταν και η φωνή κάποιου που κάτι ψέλιζε.Αμυδρά. Το επόμενο πρωί έρχεται η αδελφή μου και μου διηγείται το ίδιο ακριβώς άνειρο. Μάλιστα εκείνη έλεγε κι εγώ συμπλήρωνα την εικόνα.Θυμάμαι και κανα δυό λέξεις από αυτά που άκουσα, <Ο νοών, νοεί...> και ήμουν σίγουρη πως έλειπε κάτι ακόμα που δεν μπορούσα να θυμηθώ. ¨οταν το ανέφερα στην αδελφή μου απλά το συμπλήρωσε<Ευμαινίδες> . Αυτή βλέπετε θυμόταν μόνο αυτή τη λέξη. ¨Ολο μαζί<Ο νοών νοεί Ευμαινίδες> Αν κάποιος ξέρει τι σημαίνει ακριβώς, θα παρακαλούσα να μου πει.
Ευχαριστώ

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sasa
Νέο Μέλος

United Kingdom
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 00:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sasa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καταρχην να σας χαιρετησω ολους,

Δεν εχω αποψη για το αν η αιτια για τα ονειρα σου ειναι οι μελετη των αρχαιων. Αλλα αυτο που ξερω και μπορω να πω ειναι κανενα ονειρο δεν ειναι αληθινο. Απλα ισως εσυ ετυχε να το δεις και να το συνδυασεις αυτοματα με την μελετη των αρχαιων και απο εκει και περα μετα απο καποια μελετη τους(των αρχαιων) υποσυνειδητα να βλεπεις αυτα τα ονειρα.

Σασα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ypokinitis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 16:53:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ypokinitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμμμ...

Μόνο όποιος δυστυχεί
σε μια χώρα που ευτυχεί
έχει ελπίδες να σωθείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sasa
Νέο Μέλος

United Kingdom
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 20:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sasa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xmmmmmmmmmmmm.........!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 02:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Ελευθερία δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω καθόλου απλα ψάχνωντας μέσα στο νετ είδα τα παρακάτω

Ευμαινίδες.. πρόκειται για το τρίτο μέρος της τριλογίας Ορέστεια του Αισχύλου
Οι τραγωδίες οι οποίες σώθηκαν εξ ολοκλήρου είναι οι εξής : Ικέτιδες , Πέρσες , Επτά επϊ Θήβας , Προμηθεύς Δεσμώτης , και η μόνη σωζόμενη τριλογία , Ορέστεια ( Αγαμέμνων , Χοηφόρες , Ευμαινίδες )

όσο για το Ο νοών, νοεί βρήκα ένα κείμενο του Αριστοτέλη "περί ψυχής" και αναφέρει την έκφραση αυτή..παραθέτω το link..

http://genesis.ee.auth.gr/agper/aristotle/psyxhs/3_04.html

δεν ξέρω αν βοήθησα .... ίσως να σου έδωσα στοιχεία που ήδη ξέρεις.. απλά επειδή μου έχει τύχει και εμένα να ακούω πράγματα στον ύπνο μου και να μουν κάνουν εντύπωση.... και ξέρω πως είναι πολύ σημαντικό να βρίσκεις στοιχεία για κάτι τέτοια...

Ευχαριστώ .. πάντα με φιλική διάθεση..

Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 02:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης πριν περίπου 10 χρόνια είχα δει στον ύπνο μου ένα παράξενο όνειρο ...
Ένας άντρας με μανδύα.. γκρι πολύ ανοιχτό... μαλλιά καστανόξανθα μακριά εώς του ώμους του μου έλεγε κάποια πράγματα...τα οποία δεν θυμάμε .. αλλά αυτό που θυμάμε ήταν πως με φώναζε με ένα περίεργο όνομα..Γκίμχιλντ....αυτο ήταν το όνομα..

όταν αργότερα το έψαξα βρήκα πως ήταν το όνομα μίας πριγκίπισας ή βασίλισσας της Βουργουνδίας... η οποία ήταν παντρεμένη με τον Ζίγκφριντ, ο οποίος ήταν κάτι σαν τον δικό μας Αχιλλέα, με μόνη διαφορά πως το δικό του τρωτό σημείο δεν ήταν η φτέρνα αλλά ο ώμος του!!!
Αυτή η ιστορία είναι μύθος του βορρά. Αλλά αργότερα που το έψαξα βρήκα πως αυτός ο μύθος βασιζόταν σε κάτι αλιθηνό.. η Γκρίμχιλντ υπήρχε και ο Ζίγκφριντ νομίζω .. από την γεννιά Νιπελούνγκεν...

Αν γνωρίζει κάποιος ό,τιδήποτε για αυτό το θέμα θα ήθελα να μάθω...

Ευχαριστώ .. πάντα με φιλική διάθεση

Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 08:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Simori,

Πολύ περίεργο το όνειρο σου όντως.
Η Γρίμχιλντ σχετίζεται με τον μύθο των Νιμπελουγκεν και την ιστορία με τον χρυσό που εκλάπη από τις νύμφες του Ρήνου για να φτιαχτεί ένα δαχτυλίδι. Η Γρίμχιλντ ήταν καταδικασμένη να κοιμάται (κάτι σαν την ωραία κοιμωμένη) μέσα σε έναν δακτύλιο από φωτιά μέχρι που ο Ζίγκφριντ την έσωσε.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι περισσότερα αυτήν την στιγμή αλλά θα το ψάξω. Νομίζω ότι΄η ιστορία αυτή είναι ολόκληρο έπος της μυθολογίας της Β. Ευρώπης κάτι σαν την δική μας Ιλιάδα. Επίσης είναι και μία πολύ ωραία όπερα του Βάγκνερ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 12:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά τα έκανα λίγο σαλάτα.

Βρήκα δύο εκδοχές του μύθου και voila :

XL. h. The Nibelungen Lied

ONE of the oldest myths of the Teutonic race is found in the great national epic of the Nibelungen Lied, which dates back to the prehistoric era when Wotan, Frigga, Thor, Loki, and the other gods and goddesses were worshipped in the German forests. The epic is divided into two parts, the first of which tells how Siegfried, the youngest of the kings of the Netherlands, went to Worms, to ask in marriage the hand of Kriemhild, sister of Günther, King of Burgundy. While he was staying with Günther, Siegfried helped the Burgundian king to secure as his wife Brunhild, queen of Issland. The latter had announced publicly that he only should be her husband who could beat her in hurling a spear, throwing a huge stone, and in leaping. Siegfried, who possessed a cloak of invisibility, aided Günther in these three contests, and Brunhild became his wife. In return for these services, Günther gave Siegfried his sister Kriemhild in marriage. 1
After some time had elapsed, Siegfried and Kriemhild went to visit Günther, when the two women fell into a dispute about the relative merits of their husbands. Kriemhild, to exalt Siegfried, boasted that it was to the latter that Günther owed his victories and his wife. Brunhild, in great anger, employed Hagan, liegeman of Günther, to murder Siegfried. In the epic Hagan is described as follows:
“Well-grown and well-compacted was that redoubted guest;
Long were his legs and sinewy, and deep and broad his chest;
His hair, that once was sable, with gray was dashed of late;
Most terrible his visage, and lordly was his gait.”
—Nibelungen Lied, stanza 1789.
2
This Achilles of German romance stabbed Siegfried between the shoulders, as the unfortunate King of the Netherlands was stooping to drink from a brook during a hunting expedition. 3
The second part of the epic relates how, thirteen years later, Kriemhild married Etzel, King of the Huns. After a time, she invited the King of Burgundy, with Hagan and many others, to the court of her husband. A fearful quarrel was stirred up in the banquet hall, which ended in the slaughter of all the Burgundians but Günther and Hagan. These two were taken prisoners and given to Kriemhild, who with her own hand cut off the heads of both. For this bloody act of vengeance Kriemhild was herself slain by Hildebrand, a magician and champion, who in German mythology holds a place to an extent corresponding to that of Nestor in the Greek mythology. 4

THE NIBELUNGEN HOARD

THIS was a mythical mass of gold and precious stones which Siegfried obtained from the Nibelungs, the people of the north whom he had conquered and whose country he had made tributary to his own kingdom of the Netherlands. Upon his marriage, Siegfried gave the treasure to Kriemhild as her wedding portion. After the murder of Siegfried, Hagan seized it and buried it secretly beneath the Rhine at Lochham, intending to recover it at a future period. The hoard was lost forever when Hagan was killed by Kriemhild. Its wonders are thus set forth in the poem:
“’Twas as much as twelve huge wagons in four whole nights and days
Could carry from the mountain down to the salt sea bay;
Though to and fro each wagon thrice journeyed every day.

“It was made up of nothing but precious stones and gold;
Were all the world bought from it, and down the value told,
Not a mark the less would there be left than erst there was, I ween.”
—Nibelungen Lied, XIX.
5
Whoever possessed the Nibelugen hoard were termed Nibelungers. Thus at one time certain people of Norway were so called. When Siegfried held the treasure he received the title “King of the Nibelungers.” 6

Και η εκδοχή του Βάγκνερ :


XL. i. Wagner’s Nibelungen Ring

THOUGH Richard Wagner’s music-drama of the Nibelungen Ring bears some resemblance to the ancient German epic, it is a wholly independent composition and was derived from various old songs and sagas, which the dramatist wove into one great harmonious story. The principal source was the Volsunga Saga, while lesser parts were taken from the Elder Edda and the Younger Edda, and others from the Nibelungen Lied, the Ecklenlied, and other Teutonic folklore. 1
In the drama there are at first only four distinct races,—the gods, the giants, the dwarfs, and the nymphs. Later, by a special creation, there come the valkyrie and the heroes. The gods are the noblest and highest race, and dwell first in the mountain meadows, later in the palace of Valhalla on the heights. The giants are a great and strong race, but lack wisdom; they hate what is noble, and are enemies of the gods; they dwell in caves near the earth’s surface. The dwarfs, or nibelungs, are black uncouth pigmies, hating the good, hating the gods; they are crafty and cunning, and dwell in the bowels of the earth. The nymphs are pure, innocent creatures of the water. The valkyrie are daughters of the gods, but mingled with a mortal strain; they gather dead heroes from the battle-fields and carry them to Valhalla. The heroes are children of the gods, but also mingled with a mortal strain; they are destined to become at last the highest race of all, and to succeed the gods in the government of the world. 2
The principal gods are Wotan, Loki, Donner, and Froh. The chief giants are Fafner and Fasolt, brothers. The chief dwarfs are Alberich and Mime, brothers, and later Hagan, son of Alberich. The chief nymphs are the Rhine-daughters, Flosshilda, Woglinda, and Wellgunda. There are nine Valkyrie, of whom Brunhild is the leading one. 3
Wagner’s story of the Ring may be summarized as follows: 4
A hoard of gold exists in the depths of the Rhine, guarded by the innocent Rhine-maidens. Alberich, the dwarf, forswears love to gain this gold. He makes it into a magic ring. It gives him all power, and he gathers by it a vast amount of treasures. 5
Meanwhile Wotan, chief of the gods, has engaged the giants to build for him a noble castle, Valhalla, from whence to rule the world, promising in payment Freya, goddess of youth and love. But the gods find they cannot spare Freya, as they are dependent on her for their immortal youth. Loki, called upon to provide a substitute, tells of Alberich’s magic ring and other treasure. Wotan goes with Loki, and they steal the ring and the golden hoard from Alberich, who curses the ring and lays the curse on all who shall henceforth possess it. The gods give the ring and the treasure to the giants as a substitute for Freya. The curse at once begins. One giant, Fafner, kills his brother to get all, and transforms himself into a dragon to guard his wealth. The gods enter Valhalla over the rainbow bridge. This ends the first part of the drama, called the Rhine-Gold. 6
The second part, the Valkyrie, relates how Wotan still covets the ring. He cannot take it himself, for he has given his word to the giants. He stands or falls by his word. So he devises an artifice to get the ring. He will get a hero-race to work for him and recover the ring and the treasures. Siegmund and Sieglinda are twin children of this new race. Sieglinda is carried off as a child and is forced into marriage with Hunding. Siegmund comes, and unknowingly breaks the law of marriage, but wins Nothung, the great sword, and a bride. Brunhild, chief of the Valkyrie, is commissioned by Wotan at the instance of Fricka, goddess of marriage, to slay him for his sin. She disobeys and tries to save him, but Hunding, helped by Wotan, slays him. Sieglinda, however, about to bear the free hero, to be called Siegfried, is saved by Brunhild, and hid in the forest. Brunhild herself is punished by being made a mortal woman. She is left sleeping on the mountains with a wall of fire around her which only a hero can penetrate. 7
The drama continues with the story of Siegfried, which opens with a scene in the smithy between Mime the dwarf and Siegfried. Mime is welding a sword, and Siegfried scorns him. Mime tells him something of his mother, Sieglinda, and shows him the broken pieces of his father’s sword. Wotan comes and tells Mime that only one who has no fear can remake the sword. Now Siegfried knows no fear and soon remakes the sword Nothung. Wotan and Alberich come to where the dragon Fafner is guarding the ring. They both long for it, but neither can take it. Soon Mime comes bringing Siegfried with the mighty sword. Fafner comes out, but Siegfried slays him. Happening to touch his lips with the dragon’s blood, he understands the language of the birds. They tell him of the ring. He goes and gets it. Siegfried now has possession of the ring, but it is to bring him nothing of happiness, only evil. It is to curse love and finally bring death. The birds also tell him of Mime’s treachery. He slays Mime. He longs for some one to love. The birds tell him of the slumbering Brunnhilda, whom he finds and marries. 8
The Dusk of the Gods portrays at the opening the three norns or fates weaving and measuring the thread of destiny. It is the beginning of the end. The perfect pair, Siegfried and Brunhild, appear in all the glory of their life, splendid ideals of manhood and womanhood. But Siegfried goes out into the world to achieve deeds of prowess. He gives her the Nibelungen ring to keep as a pledge of his love till his return. Meanwhile Alberich also has begotten a son, Hagan, to achieve for him the possession of the ring. He is partly of the Gibichung race, and works through Günther and Gutrune, half-brother and half-sister to him. They beguile Siegfried to them, give him a magic draught which makes him forget Brunhild and fall in love with Gutrune. Under this same spell, he offers to bring Brunhild for wife to Günther. Now is Valhalla full of sorrow and despair. The gods fear the end. Wotan murmurs, “O that she would give back the ring to the Rhine.” But Brunhild will not give it up,—it is now her pledge of love. Siegfried comes, takes the ring, and Brunhild is now brought to the Rhine castle of the Gibichungs, but Siegfried under the spell does not love her. She is to be wedded to Günther. She rises in wrath and denounces Siegfried. But at a hunting banquet Siegfried is given another magic draught, remembers all, and is slain by Hagan by a blow in the back, as he calls on Brunhild’s name in love. Then comes the end. The body of Siegfried is burned on a funeral pyre, a grand funeral march is heard, and Brunhild rides into the flames and sacrifices herself for love’s sake; the ring goes back to the Rhine-daughters; and the old world—of the gods of Valhalla, of passion and sin—is burnt up with flames, for the gods have broken moral law, and coveted power rather than love, gold rather than truth, and therefore must perish. They pass, and a new era, the reign of love and truth, has begun. 9
Those who wish to study the differences in the legends of the Nibelungen Lied and the Nibelungen Ring, and the way in which Wagner used his ancient material, are referred to Professor W. C. Sawyer’s book on “Teutonic Legends in the Nibelungen Lied and the Nibelungen Ring,” where the matter is treated in full detail. For a very thorough and clear analysis of the Ring as Wagner gives it, with a study of the musical motifs, probably nothing is better for general readers than the volume “The Epic of Sounds,” by Freda Winworth. The more scholarly work of Professor Lavignac is indispensable for the student of Wagner’s dramas. There is much illuminating comment on the sources and materials in “Legends of the Wagner Drama” by J. L. Weston.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 14:21:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και στο πρακτικό μέρος του θέματος...

Ακολούθησα την συμβουλή κάποιου που μου είπε με το που ξυπνάω το πρωί να γράφω τα όνειρα που είδα και με τον καιρό παρατηρώντας θα μπορούσα να βρω και τους αποσυμβολισμούς τους...

Όντως είναι μία πολύ καλή άσκηση...την συνιστώ. Θα δείτε ότι και πολλά απο τα όνειρα που μας φαίνονται ασήμαντα ίσως να έχουν κατι να μας πουν :)

Μάρα
Η Σεναριογράφος
Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 00:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ'ευχαριστώ πολύ simori. Με βοήθησες πολύ!!!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TRiBaL®
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 18:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRiBaL®  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eimai edw kai kairo anagnwsths tou esoterica alla einai h prwth fora pou pairnw tin prwtovoulia na grapsw. O logos einai duo oneira pou eida prosfata kai bghkan profhtika.
Sto prwto eida duo polu palies mou files (einai aderfes) tis opoies exw xronia na dw kai na fantasteite oti menoume polu konta. Mou ekane loipon pollh entupwsh pou to yposuneidhto mou tis 'thumithike' mias kai egw eixa ksexasei tin yparksh tous! Tin epomenh mera loipon kathws eixa kollhsei se mpotiliarisma stin Athina, nasou kai tis vlepw na pernoun to dromo! Apisteuto eipa apo mesa mou!
Sto deutero oneiro, eida mia palia geitonissa mas, filh twn goniwn mou h opoia exei metakomisei edw kai xronia. E loipon, tin epomenh mas episkeutike sta ksafnika! Egw vevaia ta exasa mias kai htan to deutero paromoio peristatiko mesa se diasthma to polu 10 hmerwn!
Mhpws tha prepei n'arxisw n'anhsuxw??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 19:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν χρειάζεται να ανησυχείς.Σκέψου ότι συμβαίνει σε πολλούς ανθρώπους. Πιστεύω πως σου συνέβαινε και παλιότερα, απλά δεν το είχες συνδιάσει. Πολλά όνειρα επίσης δεν τα θυμόμαστε.Σε μένα προσωπικά τα όνειρα που βλέπω το πρωί -λίγο πριν ξυπνήσω - είναι πιο ζωντανά και τα θυμάμαι. Αυτά μάλιστα κατά μεγάλο ποσοστό επιβεβαιώνονται σε λίγες ώρες, έτσι ακριβώς όπως τα είδα.Ακόμα και τα χρώματα.(πχ.να δεις κάποιον με κόκκινη μπλούζα στον ύπνο σου και να τον δεις μετά από λίγο πραγματικά με τα ίδια ρούχα). Και σε μένα πάντως άυτό γίνεται με άτομα που έχω να δω καιρό. Όχι με άτομα που συναναστρέφομαι καθημέρινα.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TRiBaL®
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 01:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRiBaL®  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Pragmati, ta oneira pou vlepw ligo prin ksupnhsw einai polu pio zwntana.
Proxthes eida oti hmoun sto aerodromio kai perimena thn pthsh mou, easy jet gia londino. Gia kapoion agnwsto logo otan hrthe h wra na epivivastoume sto aeroplano egw paremeina stin aithousa amanomhs me apotelesma na xasw thn pthsh mou. To aeroplano apogeiwthike kanonika kai liga deuterolepta meta egine tromerh ekrhksh kai epese sth thalassa. (isws auto thumisei se kapoious thn tainia 'final destination')

Se 3 meres epistrefw Agglia opou spoudazw edw kai 2 xronia. Mhpws n'allaza eisithrio??

Edited by - TRiBaL® on 16/01/2004 01:33:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 04:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη narya σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.... αν και καθυστερημένα.... γιατί δεν είχε τύχει να μπω σε αυτό το topic από τότε που έγραψα τελεταία φορά!!!!!!!!!! και ο λόγος είναι πως δεν θυμόμουνα τον τίτλο του topic για να το ψάξω...... :-))))

ευχαριστώ και πάλι..... πάντα με φιλική διάθεση

Η ομορφιά απλώνεται.....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 04:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά να ζητήσω την ερμηνεία από κάποιον που να ξέρει από ερμηνείες ονείρων για ένα όνειρο που είδα πρόσφατα?

Δεν είναι κανένα όνειρο Πομπώδες.. αλλά με ενδιαφέρει γιατί είδα κάποιον πολύ σημαντικό άνθρωπο για εμένα.. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν πως αυτός ο άνθρωπος ( μία φίλη ) αρνιότανε να έχει οποιαδήποτε σχέση μαζί μου αλλά δεν μου έλεγε και τον λόγο.. και σίγουρη πως δεν είχα κάνει το παραμικρό λάθες απεναντί της την είχα καθίσει κάτω να μου πει τί συμβαίνει.. Δεν δεχότανε με τίποτα.. (Είμασταν σε ένα τραπέζει εγώ - αυτή και μία φίλη της την οποία δεν ξέρω) Αναμείχθηκε και η φίλη της για να με βοηθήσει και να την κάνει να μιλήσει.. και τελικά όταν αποφάσισε να μου πει τον λόγο, αναφέρθηκε σε μία μπλούζα που μου είχε δώσει η γιαγιά ενός πολύ αγαπημένου μου φίλου και πως τσαντίστηκε μαζί μου (η φίλη μου) γιατί δεν σεβάστηκα αυτή την μπλούζα!!!
Δεν ξέρω ούτε χρώμα της μπλούζας ούτε γενικά πως ήταν... αλλά θυμάμε πολύ έντονα το γεγονός της μπλούζας..
Έχει να μου πει κάτι κανείς γι αυτό?

Η ομορφιά απλώνεται.....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 16:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως αυτή η φίλη σου, σου δίνει πολλά?
Μήπως εσύ δεν μπορείς να ανταποδώσεις στον ίδιο βαθμό?
Πάντως το όνειρο αφήνει ένα παράπονο που έχει η φίλη σου για σένα.
Αφού σε προβλημάτισε τόσο, ίσως αυτό το παράπονο να υφίσταται,
ή εσύ να μη νιώθεις αντάξια της φιλίας της.Ακόμα μπορεί να φοβάσαι μήπως τη χάσεις.
Ψάξε μέσα σου.Θα το βρεις!

Φιλικά.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RIR
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 18:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RIR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sorry που δεν απαντησα sansationf πιο πριν. Δεν μπορω να πω πως μου δινονται στοιχεια απο το μελλον αλλα καποια στοιχεια που συμπληρωνουν την συζητηση που ειχα κανει για καποιο θεμα. Τις περισσοτερες φορες ειναι ατομα τα οποια δεν εχω ξαναδει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 20:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί όμως αυτά τα άτομα, άγνωστα σε σένα ως τώρα, να τα συναντήσεις στο μέλλον.
Μην το αποκλείεις.
Κάποια φορά έτυχε να γνωρίσω ανθρώπους που τους έβλεπα για πρώτη φορά.
Ένιωθα όμως πως τους έχω ξανασυναντήσει.Είχα μεγάλη οικειότητα μαζί τους.
Αργότερα θυμήθηκα το όνειρο στο οποίο τους είχα ξαναδεί...

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 21:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ έχω να πω κάτι περίεργο που μου συνέβη μία και μοναδική φορά. Κοιμήθηκα και στον ύπνο είδα ένα φίλο μου. Την επόμενη μέρα το πρωί , πηγαίνοντας να πληρώσω το λογαριασμό της ΔΕΥΑΛ , τον πέτυχα στη γέφυρα , στην αριστερή πλευρά της οποίας βρίσκεται το κτίριο.Το παράξενο είναι ότι αυτόν το φίλο είχα να δω ΧΡΟΝΙΑ και μάλιστα πριν τον δω στον ύπνο μου πίστευα ότι είχε διαγραφεί από τη μνήμη μου. Να όμως που αυτό δε ίσχυε.
Πάνω σ'αυτά να προσθέσω και κάτι άλλο. Αυτό μου συνέβαινε στην Αθήνα όπου ζούσα για λίγα -ευτυχώς!-χρόνια.Το τηλέφωνό μου (εννοώ το σταθερό πάντα γιατί κινητό δεν έχω)λειτουργούσε επί 24ώρου βάσεως. Το παράξενο είναι ότι τις περισσότερες φορές καταλάβαινα ότι την στην άλλη άκρη θα άκουγα τη φωνή κάποιου από τους γονείς μου.Ήξερα από πριν δηλαδή ότι "αυτός είναι ο πατέρας μου". Ίσως να μη συμφωνεί τόσο με τα όνειρα που συζητάμε εδώ αλλά το συναίσθημα είναι το ίδιο.
Και κάτι επιστημονικό. Τα όνειρα που θυμόμαστε με τόσες λεπτομέρειες το επόμενο πρωινό είναι μερικά μόνο απο τα εκατοντάδες που βλέπουμε και η διάρκειά τους συνήθως δεν υπερβαίνει τα χιλιοστά του δευτερολέπτου. Παρ'όλα αυτά εμείς έχουμε την εντύπωση ότι βλέπουμε ταινία .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 00:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν χρειάζεται να ανησυχείς.Σκέψου ότι συμβαίνει σε πολλούς ανθρώπους. Πιστεύω πως σου συνέβαινε και παλιότερα, απλά δεν το είχες συνδιάσει. Πολλά όνειρα επίσης δεν τα θυμόμαστε.Σε μένα προσωπικά τα όνειρα που βλέπω το πρωί -λίγο πριν ξυπνήσω - είναι πιο ζωντανά και τα θυμάμαι. Αυτά μάλιστα κατά μεγάλο ποσοστό επιβεβαιώνονται σε λίγες ώρες, έτσι ακριβώς όπως τα είδα.Ακόμα και τα χρώματα.(πχ.να δεις κάποιον με κόκκινη μπλούζα στον ύπνο σου και να τον δεις μετά από λίγο πραγματικά με τα ίδια ρούχα). Και σε μένα πάντως άυτό γίνεται με άτομα που έχω να δω καιρό. Όχι με άτομα που συναναστρέφομαι καθημέρινα.

Να προσθέσω ακόμη πως αυτό είναι πιο έντονο και συνηθισμένο σε παιδάκια κάτω των 5 ετών.Και σιγά σιγά όσο περνούν τα χρόνια εξασθενεί.Το θεωρώ φυσιολογικό.
Ας αναλόγιστούμε όμως και πόσα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ.
Προχτές σε ένα πρωινό ολοζώντανο όνειρο(εφιάλτη)έβλεπα κάποιο δικό μου
άτομο να κινδυνεύει.Ξύπνησα και αρχικά ήμουν σίγουρη πως κάτι κακό θα συμβεί.Αργότερα κι ενώ είχε περάσει ή επιρροή του ονείρου,κατάλαβα πως ήταν μια ανησυχία που είχα από μέρες,ένας φόβος δηλ. για το ταξίδι
που ετοιμαζόταν να κάνει το συγκεκριμμένο άτομο.Ήταν φυσιολογικό να δω τέτοιο εφιάλτη αφού για μέρες σκεφτόμουν το ταξίδι του...


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mistirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 05:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mistirios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΤΙΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ. ΕΓΩ ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΑΜΕΡΙΚΙ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 3 ΜΕΡΕΣ ΕΙΔΑ ΟΝΕΙΡΟ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝΑ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΣΕ ΕΝΑ PARKING. ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΤΟ ΕΙΔΑ ΚΤΥΠΗΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΛΕΥΡΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΑΝΕΜΟΣΤΡΟΒΙΛΟ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΙΓΟ ΝΑ ΠΕΣΙ ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΠΟΚΟΠΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΕΜΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ?? ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy