ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 BHAGAVAN SRI SATHYA SAI BABA
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 16:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΝΤΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ
(ΑΝΤΙ ΝΑ -ΚΑΤΑ-ΚΡΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ
+ Ν'ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ +ΤΗΝ ΚΑΧΥΠΟΨΙΑ...)
NA ΠΩ ΟΤΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΟΥΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΥΣΠΙΣΤΩ ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΝΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΩ..ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ "ΑΝΟΙΧΤΗ" ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΕΚΔΗΛΩΝΟΝΤΑΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ
(ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ),ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ....ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ Η ΨΥΧΗ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙ ΑΠ'ΤΟ ΝΟΥ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΩΣ ΠΛΑΘΕΙ..
ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΝΗ + ΝΑ ΑΝΕΛΙΧΘΕΙ...

[..ΤΑ ΛΙΓΑ ΑΥΤΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΛΗΓΩΣΑΝ
-ΕΥΤΥΧΩΣ Η ΑΥΤΟΙΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ + ΟΧΙ ΕΙΚΑΣΙΑ..-
ΑΦΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΡΕΦΤΙΣΜΑ ΣΤΑ ΚΑΘΑΡΙΑ ΝΕΡΑ ΜΟΥ...
"ΕΦΤΥΣΑΝ" ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟ ΒΡΩΜΕΡΟ ΕΙΔΩΛΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥΣ....
ΚΑΤΗΓΩΡΟΝΤΑΣ ΜΕ! ΠΟΥ ΩΣ "ΦΥΣΗ ΠΑΘΗΤΙΚΗ" ΦΑΝΕΡΩΣΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ...
ΛΥΠΑΜΑΙ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΛΗΓΩΝΕΙ, ΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΥΒΩ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΜΟΥ "ΘΟΛΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΝΕΡΑ ΜΟΥ"...
ΜΠΙΓΩΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ( ΒΥΘΟ) ΕΝΑ ΔΟΡΥ(ΕΓΩ)...]
ANYWAY....
ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ, ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ..ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΤΟΥ ΠΕΡΙΠΑΤΟ(ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ)
ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΑΠ'ΟΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ...-ΕΚΕΙΝΟΣ /Ο ΣΑΤΥΑ/ ΕΠΕΣΤΡΕΦΕ-

ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ, ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ,
ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ "ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ"....ΑΠΛΑ ΚΡΙΝΟΥΝ ...

ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΦΕΡΝΕΙ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ...ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙ/ΤΟ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ(ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ) ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ (ΣΑΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ...)

ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ + ΕΓΩ.../ΝΑ ΕΔΩ ΜΑΖΙ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ!

(ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙ "ΚΑΝΕΙΣ" ..-ΠΑΛΙ-ΟΤΙ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ....ΟΛΑ/ΕΙΔΩΜΕΝ....)

...ΩΣ ΕΝΑΡΞΗ ΜΕΛΕΤΗΣ ΜΕΡΙΚΑ LΙΝΚS ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ... SAI AVATAR

Who is Sai?

The Sai Avatar

The Revelation

Shiva~Shakti

The Milestone Speech


sai org.

bom!


Edited by - ΑΤΜΑ on 07/01/2004 19:32:06

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2003, 22:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να θυμησω ο ΣΑΙ ΜΠΑΜΠΑ ΛΕΕΙ υπαρχουν τρεις ανθρωποι
1.αυτος που μομιζουν οι αλλοι οτι ειμαστε
2.αυτος που νομιζουμε εμεις οτι ειμαστε
3.αυτος που πραγματικα ειμαστε

ΛΟΓΙΑ ΑΠΑΤΕΩΝΑ?...

ΩΩΩ ΘΕΟΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2003, 23:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρίν μερικά χρόνια συνεργαζόμουν μέ ένα μηχανουργείο , του οποίου ο ιδιοκτήτης και ένας φίλος του ήταν φαν του Sai Baba και της διδασκαλίας του και΄μάλιστα είχαν πάει και στην Ινδία και τον συνάντησαν . Μιλούσαμε συχνά γιά την διδασκαλία του και προσπαθούσαν να εξηγήσουν τα λεγόμενά του .
Μου είχαν διηγηθεί παρα πολές ιστορίες , οτι πχ εμφανιζόταν ταυτοχρόνως σε 2 μέρη , οτι έβγαζε πανακριβα ρολόγια απο το πουθενά και τα χάριζε στούς πιστούς , καθώς και μιά παράξενη στάχτη την οποία έβγαζε μέσα από την χούφτα του και την πρόσφερε σαν αγίασμα κατά κάποιον τρόπο , μάλιστα είχαν φέρει και μαζί τους από την στάχτη αυτή την οποία από περιέργεια δοκίμασα και εγώ . Είχε την γεύση της στάχτης τού τσιγάρου (για όσους καπνίζουν).
Τελικά φίλοι μου γιά να πώ την αμαρτία μου δέν με έπεισαν γιά την αγιότητα του ανθρώπου αυτου του οποίου τα καμώματα εμένα τουλάχιστον μου φάνηκαν , ας μου συγχωρηθεί η έκφραση απο τους τυχόν πιστούς του , τσαρλατανισμοί και ταχυδακτυλουργίες γιατί κατα την φτωχή μου γνώμη ένας άγιος δεν έχει ανάγκη από τέτοια τρύκ για να εμπεδώσουν οι πιστοί του την αγιότητά του .
Τελικά πρόσφατα ο πρώτος από τους 2 φίλους αποστασιοποιήθηκε απο τον Sai Baba και την διδασκαλία του και τώρα συχνάζει στό Άγιο Όρος . Γιά τον άλλο δεν ξέρω γιατί έχω χρόνια να τον συναντήσω .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2003, 07:59:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ευχαριστήσουμε την ΑΤΜΑ για τα Links που μας έδωσε.

Να υποθέσω πως η φωτογραφία είναι/θα είναι ο Prema Baba?

Με αυτά τα Links πράγματι αν θελήσουμε μπορούμε να αρχίσουμε ένα υγιή διάλογο όσοι ενδιαφέρονται.

Αγαπητέ/ή Sesostris ο φίλος σου που πήγε στο Άγιον Όρος,
έκανε ακριβώς αυτό που διδάσκει ο Sathya Sai Baba.

Αν είμαστε Χριστιανοί να γίνομε αληθινοί Χριστιανοί,
αν είμαστε Μουσουλμάνοι να γίνομε αληθινοί Μουσουλμάνοι κ.ο.κ


Μην ξεχνάμε ο Sathya λεει πως είναι Αβατάρας και όχι Μεσσίας.

Κι ένα μικρό μικρό χιουμουριστικό συμβάν:

Ένας νεαρός στο δωμάτιο συνεντεύξεων με τον Μπάμπα είχε μακριά μαλλιά.
Ο Μπάμπα τον πείραζε και του έλεγε πως μοιάζει με γυναίκα και τον παρότρυνε να τα κόψει.
Κι ο νεαρός του λέει: Μπάμπα θα κόψεις τη πρώτη τούφα;
Και ο Μπάμπα του λεει:
I am Baba, not barber!
barber=κουρέας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2003, 04:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΔΩΡΙΔΑ!

(ΝΑΙ! ΙΣΩς ΑΝ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΧΑΜΗΛΟΙ ΤΟΝΟΙ *Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΕΥΓΕΝΕΙΑ
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙς ΠΟΛΛΕς ΛΕΞΕΙς...ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΥΝΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ...ΘΑ ΣΥΜΠΝΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΥΛΟΥΝ ΑΡΜΟΝΙΚΑ ΣΕ ΜΗ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟΥς ΔΡΟΜΟΥς..
ΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΣΕ ΕΠΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΟΥς ΔΙΑΛΟΓΟΥς..
ΑΚΟΜΗ ΚΙ Ως ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗς...)


ΧΙΟΝΙΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 18:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...φως!

Ryche ...κοιτα λιγακι την εικονα της εισαγωγης...


Hail the jewel in the lotus!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 10:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους σας,

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από το Σάι Μπάμπα, έχω διαβάσει κάποια λίγα γιαυτόν και έχω και 2-3 φίλους που ήταν μαθητές του και απλώς θα ήθελα να καταθέσω την αποψή μου.

Από ότι γνωρίζω δεν παίρνει χρήμματα (αντιθέτως κάνει δώρα)και η διδασκαλία του είναι για τη μη βία, τη φιλαλήθεια την ανιδιοτελεί εξυπηρέτηση κλπ., και αν μη τι άλλο είναι ένας άνθρωπος ο οποίος έχει σπείρει το σπόρο της πνευματικότητας σε χιλιάδες χιλιάδων ψυχές! για αυτό και μόνο πιστεύω ότι πρέπει να τυγχάνει κάποιου σεβασμού.

quote:

Τελικά φίλοι μου γιά να πώ την αμαρτία μου δέν με έπεισαν γιά την αγιότητα του ανθρώπου αυτου του οποίου τα καμώματα εμένα τουλάχιστον μου φάνηκαν , ας μου συγχωρηθεί η έκφραση απο τους τυχόν πιστούς του , τσαρλατανισμοί και ταχυδακτυλουργίες γιατί κατα την φτωχή μου γνώμη ένας άγιος δεν έχει ανάγκη από τέτοια τρύκ για να εμπεδώσουν οι πιστοί του την αγιότητά του .

Αγαπητέ Sesostris

Από όσο ξέρω ο Σάι Μπάμπα δηλώνει από ποιό πνευματικό επίπεδο προέρχεται δηλαδή ΑΒΑΤΑΡ που σημαίνει ότι δεν είναι Άγιος και ούτε ο ίδιος δηλώνει Άγιος.

Λέγεται ότι για να είναι κάποιος Άγιος θα πρέπει να έχει υπερβεί το τροχό της ζωής και του θανάτου και να είναι πάνω από το κάρμα και σίγουρα δεν έχει ανάγκη να κάνει θαύματα, παρά μόνο αν Εκείνος κρίνει ότι είναι απαραίτητο για την πνευματική πρόοδο του μαθητή Του.

Τα θαύματα που κάνει είναι για να δουν οι άνθρωποι ότι υπάρχουν και άλλες πραγματικότητες πέρα από αυτές που μπορούμε να δούμε με τα μάτια μας και να αντιληφθούμε με τον υλικό μας νου.

Τέλος θα ήθελα να προσθέσω ότι οι Μύστες κάθε εποχής λένε ότι όλα και όλοι εξυπηρετούν το Θείο Σχέδιο και τίποτα δε γίνεται παρά τη θέλησή Του, ακόμα και οι τσαρλατάνοι οι οποίοι έχουν μοναδικό κίνητρο το κέρδος.

Φιλικά

"Be spiritually
alive
in 2005"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 00:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Satsagi , την γνώμη μου γιά τον BHAGAVAN SRI SATHYA SAI BABA , την σχημάτισα κατόπιν πολλών συζητήσεων μέ τους γνωστούς μου , που στό τέλος τον παράτησαν κι'αυτοί .
Έξη μήνες περίπου αργότερα , από τότε που έγραψα την απάντησή μου στό θέμα , βρήκα στό internet μία σελίδα αφιερωμένη στόν SAI BABA και την πολιτεία του , η οποία κατά την γνώμη μου , με δικαιώνει .
http://www.skepdic.gr/Entries/Sigma/saibaba.htm
Σου την στέλνω για να την διαβάσης κι'εσύ , πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 21:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Sesostris καλησπέρα,

Σε ευχαριστώ για το site που με παρέπεμψες, αλλά παρόλα αυτά που διάβασα παραμένω στις αρχικές μου απόψεις.

Οι άνθρωποι από καταβολής κόσμου, ό,τι δεν μπορούν να κατανοήσουν το καταδικάζουν ώς αιρετικό, απάτη, ταχυδακτυλουργία ή ό,τι άλλο.
Ξέρουμε ότι τα ιερατεία και οι εκκλησίες εδώ και χιλιάδες χρόνια προσπαθούν να υπερασπίσουν τα "κεκτημένα τους" με κάθε τρόπο, θεμιτό ή αθέμιτο.

Οι επιστημονικές κοινότητες και όποιοι άλλοι "ειδήμονες" βρίσκονται πολύ μακριά από την πραγματικότητα για να μπορέσουν να έχουν άποψη για πραγματικότητες που βρίσκονται εκτός του υλικού επιπέδου και δεν υπόκεινται στους φυσικούς νόμους όπως αυτό το φαινόμενο της ακαίας των αναστενάρηδων, που κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει, αλλά και κανείς δεν μπορεί να το εξηγήσει επιστημονικά.

Τα λεγόμενα "θαύματα" τα οποία τόσο πολύ αμφισβητούνται δεν είναι τίποτα άλλο από τις λεγόμενες "σίντις", γιογκικές δυνάμεις οι οποίες έρχονται από μόνες τους στους αναζητητές της Αλήθειας με λίγη άσκηση.

Αυτές οι δυνάμεις δεν υποδεικνύουν κανενός είδους Αγιότητα αλλά αυτές είναι θετικά εμπόδια στο δρόμο της Θεογνωσίας, γιατί δελεάζεται κανείς να παραδοθεί σε θαύματα, όπως να διαβάζει τη σκέψη, να προλέγει, να διαπερνά την ύλη, να εκπληρώνει επιθυμίες, να θεραπεύει με πνευματική δύναμη, να ελαφρύνει το σώμα του κλπ.

Ο Σάι Μπάμπα έχει κάποια εκατομμύρια μαθητών που θεωρώ ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι "κάτι" θα βρίσκουν για να τον ακολουθούν.
Το σίγουρο είναι ότι ο Σάι Μπάμπα και ο κάθε Δάσκαλος μπορεί να τους οδηγήσει μέχρι του σημείου που ο ίδιος βρίσκεται.

Τέλος αν μου επιτρέπεις, σαν φιλική συμβουλή, σου προτείνω να αποκτήσεις προσωπική εμπειρία για το κάθε τι και όχι στηριζόμενος στην εμπειρία και τα λεγόμενα άλλων ανθρώπων για πνευματικά θέματα.

Ένας μεγάλος Δάσκαλος στις αρχές του προηγούμενου αιώνα έλεγε:

" Αν δε δεις, μη πιστέψεις ούτε εμένα!"

Φιλικά



"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 23:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανασα...
σ'ενα θεμα που μαλλον πρεπει σιγα-σιγα να παρει τη θεση του στο φορουμ της Σοφιας...ισως καποια μελη θελησουν να κουβεντιασουν 'η ν'αφησουν στοιχεια επι του θεματος...ας μην μενει στ'αζητητα της πολλοστης σελιδος ως καταχωρηση *νεα του ιντερνετ*..
..τι λες Αμαλια μου;


Satyat nasti pari dharmah!


cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2005, 01:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Satyat nasti pari dharmah!


«Εγκό ντεν κσέρι... αραβίσκα-για ((με βρύζι αυτούνη;))»

©Μ_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steliopergammon
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2005, 23:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steliopergammon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συναντησα τον Σαι Mπαπα στο χωριο του την Putaparti(put apart I), ημουν μαρτυρας καθυμερινα σε θαυματα οπου ανθρωποι γιατρυονταν, ομως αυτο που με εξεπληξε περισσοτερο ειναι η φιλοσοφια του. εκει δεν πας για να αλλαξεις θρησκεια, υπαρχουν αγαλματα του χριστου του κρισνα του αλλαχ και α. παει ο χριστιανος για να γινει καλυτερος χριστιανος και ου το καθ εξης. η σταχτη που ειρωνευεται ο φιλος μας είναι το μονο φαρμακο που παιρνω εδω και 7 χρονια! τα δωρα που καθημερινα κανει manifested απο το πουθενα είναι οι business cards t η γυναιγια να γινει σοβαρη συζητηση πρεπει να βασιστειτε στη φιλοσοφια του. παραδειγμα λεει οτι ο Xριστος η ολη φιλοσοφια του ηταν το "αγαπατε αλληλους" και είναι αρκετο , υπαρχουν εξω απο το Aσραμ μεγαλα σχολεια νοσοκομεια αθλητικα κεντρα ολα δωρεαν και πολλοι γιατροι ερχονται δια ορισμενες εβδομαδες καθε χρονο για να προσφερουν δωρεαν υπηρεσίες, δενοχι μονο δεν ζητα ποτε λεφτα ο Mπαπα αλλα για να κανει καπιος εισφορα πρεπει πρωτα να το εγγρινει. με αλλα λογια διμιουργησε ενα μεγαλο χωριο ωοπου όλοι ντυνονται το ιδιο σμε ασπρους χυτονες και προσφερουν. (απολογουμε για ταην ορθογραφια μου)
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2005, 04:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα αυτό μεταφέρεται στην κατηγορία:

.-= Η ΣΟΦΙΑ =-.

από την κατηγορία "ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet" που ήταν η αρχική του τοποθέτηση.


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 02:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
---ευχαριστω για την ταχυμεταφορα..Αμαλια μου.)--

Φιλε μου Στελιο,καλωηλθες στο *ασραμ* του Σατυα..στο Εσωτερικα.)
(οπως ετσι θεωρω και αλλα σημεια του χωρου εσω...--διπλα ειναι το *ασραμ* του Οσσο πχ..:))
Ομολογουμενως οι *συναναστροφες* μου δεν εχουν τετοιο βαθμο απιστιας ωστε να κακοχαρακτηρισουν αβαταρες και ενσαρκωσεις θεοτητων..
καποιοι ανθρωποι που γνωριζω και τον εχουν επισκεφτει,μου εχουν αναφερει το Σατυα ως εναν σοφο και θαυματουργο μυστη και θα ηθελα να τον γνωρισω μια μερα στο εγγυς μελλον.)

Παραυτα εσυ που εχεις πολυταξιδεψει,και ο λογος σου μετραει.)
θα μπορουσες μιας και εισαι εδω μαζι μας...να μας δωσεις καποια παραπανω στοιχεια--να μας μιλησεις γιαυτον αν εχεις διαθεση και χρονο...χμ;--το δευτερο μετραει περισσοτερο μαλλον--


ΟΜ



cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 05:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά μου φαίνεται ωραία δουλειά αυτή- αφήνεις μούσια, μαλλιά και δηλώνεις ενσάρκωση του Θεού. Κάτι όμως μου θυμίζει... ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 19:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω μια απορία.

Πριν απο εξι μήνες , συνέλαβε το μυαλό μου μια ιδέα.

ΉΘελα να κτίσω ένα πνευματικό χωριό , που θα το βάπτιζα :


Το χωριό της αγάπης.


Βέβαια άλλο ιδέα και άλλο υλοποίηση .

Με κάνει όμως βαθειά εντύπωση ,ότι υπάρχει αυτό το χωριό.


Πολύ θα ήθελα να γνωρίζω αν υπάρχουνε και άλλα παρόμοια χωριά, όπως αυτό που ( εύχομαι να μην κάνω λάθος ) ,δημιούργησε ο Σαι Mπαπα.


Να κλείσω προσπαθώντας να συνεισφέρω στο πολύ καλό για την αντίληψή μου θέμα :


Όταν ξύπνησε το θείο τοπνεύμα μέσα μου , αντιλήφθηκα το μεγάλο κενό της ψυχής μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 20:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega,
καλή η ιδέα σου αλλά σε πρόλαβε ο γνωστός αοιδός
ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΡΡΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 20:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

alfa-omega,
καλή η ιδέα σου αλλά σε πρόλαβε ο γνωστός αοιδός
ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΡΡΑΣ


Σε ευχαριστώ που μου το θύμισες φίλε.

Είναι δίπλα μου το χωριό , καθώς μένω μόνιμα στην θεσσαλονίκη.

Είναι καιρός να πάω να δω τι παίζεται εκεί.

Μακάρι να έχει το χωριό και την χάρη του ονόματός του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 01:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας, χμμμμ
ο Σαι Μπάμπα
1 Μία οντότητα δεν υλοποιεί ποτέ για να πείσει, διότι έτσι παρεμβαίνει στην ελεύθερη βούληση του ανθρώπου.
2 Ένας αβατάρας είναι σε τέτοιο επίπεδο που δεν μπορεί να πέσει και να σπάσει την μία του φορά την λεκάνη, και την άλλη φορά το πόδι και να το δικαιολογεί οτι αυτό έγινε γιατί πήρε το κάρμα όλου του πλανήτη.
3 Ένας αβατάρας δεν ξερνάει χρυσά αυγά μία φορά τον χρόνο για να τον χειροκροτήσουν.
4 Ένας σύγχρονος αβατάρας δεν έχει απαγορεύεται το σεξ, το κρέας και χίλια άλλα δύο.
5 Ένας αβατάρας ποτέ δεν συγκρίνει τον εαυτό του με άλλες οντότητες που ήρθαν στον πλανήτη γιανα φανεί πιο ... κάπως...
6 Ένας Αβατάρας δεν φτιάχνει υλοποιεί ρολόγιο που γράφουν made in China
7 Ένας αβατάρας δεν φτιάχνει ένα άσραμ που είναι μέσα στην χλείδα, ο ίδιος να κάθεται σε έναν χρυσό θρόνο και έξω από το άσραμ να πεθαίνουν από την πείνα. Και επίσης δεν προσπαθεί να πείσει και τους άλλους παρόλα αυτά, ότι ΆΜΑ ΘΕΛΕΙ ΔΕΧΕΤΑΙ ΔΩΡΕΈΣ.
8 Ένας αβατάρας δεν τα ρίχνει ποτέ σε έναν άντρα όπως έγινε σε έναν φανατικό, φίλος μου. πιστό του Σαι Μπάμπα

Ευχαριστώ

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 23:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..οφειλεις να εισαι ο ιδιος Αβαταρας για να μπορεις να ΑΝΑ-Γνωριζεις πως ειναι ενας τετοιος..


ΟΜ


Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 22:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Σάι Μπάμπα είναι ο Σατυγιαναρυγιάνα Ράζου ( Satyanarayana Raju), ένας Ινδός γκουρού γεννημένος το 1926 και είναι κατά κόσμον γνωστός ως Μπαγκαβάν Σρι Σάθυα Σάι Μπαμπα ( Bhagavan Sri Sathya Sai Baba)(επικριτές του υποστηρίζουν ότι η ημερομηνία γέννησης παραποιήθηκε έτσι ώστε να φαίνεται ότι η γέννηση του Σάι Μπάμπα εκπληρώνει μια προφητεία του Sri Aurobindo . Λένε ότι τα αρχεία του σχολείου αποδεικνύουν πως στην πραγματικότητα γεννήθηκε το 1929).Πιστεύεται, τόσο από τον εαυτό του όσο και από τους οπαδούς του που υποτίθεται ότι είναι αρκετά εκατομμύρια, ότι είναι θεϊκός. Ισχυρίζεται ότι έχει παραφυσικές δυνάμεις και ότι μπορεί να κάνει θαύματα. Δύο από τα αγαπημένα του "θαύματα" είναι να υλοποιεί στάχτη για τους φτωχούς και κοσμήματα για τους πλουσίους.

Η ταινία "Guru Busters" ("Κυνηγοί Γκουρού" σε ελεύθερη μετάφραση) από την εταιρία Equinox, έδειξε ότι αυτά τα θαύματα δεν είναι τίποτα άλλο απο φτηνά ταχυδακτυλουργικά τρυκ. Μια κλασσική "ατάκα" από το έργο, ήρθε από έναν Ινδό φυσικό που του δώθηκε ένα δαχτυλίδι το οποίο υποτιθέμενα υλοποίησε ο Σάι Μπαμπα. Ο φυσικός είπε ότι είχε διδακτορικό από το Χάρβαρντ και δεν θα ήταν δυνατόν να ξεγελασθεί από έναν μάγο.Πόσες φορες δεν έχουμε ακούσει λαμπρούς αλλά παράλληλα παραπλανημένους ανθρώπους να λένε ακριβώς αυτή την φράση; Η ταινία απεικονίζει μια ομάδα επονομαζόμενη Σύνδεσμός Ινδών Ρατιοναλιστών και Επιστημών ( Indian Science and Rationalists' Association [ISRA]) καθώς ταξιδεύει μέσα σε όλη την Ινδία όπου απομυθοποιεί και ξεσκεπάζει σαν απατεώνες τοπικούς φακίρηδες, άντρες-θεούς και γυναίκες-θεούς. Ο ISRA είναι για την Ινδία ότι το Ίδρυμα James Randi για την Αμερική και τον Καναδά (σ.τ.μτφ.: που δυστυχώς δεν έχουν ελληνικό ομόλογο με αποτέλεσμα οι γκουρού, οι θεραπευτές, οι New Age καθοδηγητές και οι οποιοιδήποτε τυχάρπαστοι και απατεώνες να αλωνίζουν ελεύθερα και να επαφίεται μόνο σε μεμονωμένες ιδιωτικές πρωτοβουλίες το ξεσκέπασμα τους). Χρησιμοποιούν επιστημονικές και λογικές αρχές για να ξεσκεπάσουν την μαγική τέχνη της ψευδαίσθησης που χρησιμοποιείται απο Ινδούς μυστικιστές όταν εκτελούν τρυκ όπως η αιώρηση και άλλα υποτιθέμενα θαύματα. (σ.τ.μτφ.: Ο Σάι Μπάμπα ισχυρίζεται ότι είναι Άβαταρ, δηλαδή ενσάρκωση ενός Θεϊκού όντος. Για τον Χριστό, τον Βούδα και τον Μωάμεθ λέει " ο Χριστός,ο Βούδας ο Μωάμεθ και άλλοι, δεν ήταν άβαταρς. Είχαν κάποια θεϊκή δύναμη...η δική μου δύναμη είναι άπειρη". Ενώ για τα λεγόμενα θαύματα του λέει " είναι πέρα από εσάς το να μάθετε το πως και το γιατί δημιουργώ τα αντικείμενα...τα αντικείμενα που δημιουργώ, τα δημιουργώ με την δική μου Θέληση, με τον ίδιο τρόπο που δημιούργησα και το Σύμπαν"!

Τα θαύματα του έχουν αμφισβητηθεί πολύ και υπάρχουν μαρτυρίες αλλά και αποδείξεις σε βίντεο όπου φαίνεται καθαρά ο τρόπος που τα εκτελεί. Είναι πράγματικά τρυκ.Την δεκαετία του 70 συστάθηκε μια επιτροπή από τον Πανεπιστήμιο του Bangalore για να ερευνήσει αυτά τα λεγόμενα θαύματα. Η επιτροπή κατέληξε ότι ήταν απάτες. Ειδικότερα, ο Σάι Κρίσνα (Sai Krishna), ένα 7χρονο παιδί προστατευόμενο του Σάι Μπαμπα, αποκαλύφηκε ότι ήταν απατεώνας. Στις 15 Ιουλίου το 1976 τρία μέλη της επιτροπής τον είδαν να παράγει την ιερή στάχτη. Τελικά βρήκαν ότι η στάχτη ήταν κρυμμένη μέσα στη φανέλα του παιδιού και έβγαινε έξω όταν τράβαγε μια κλωστή κρυμμένη στα ρούχα του. Στις 23 Νοεμβρίου 1992 η αγγλική εφημερίδα Deccan Chronicle έβγαλε πρωτοσέλιδο εικόνες από ένα βίντεο που παρουσιάζει τον Σάι Μπάμπα να "δημιουργεί" ένα χρυσό μενταγιόν παρουσία του Ινδού Πρωθυπουργού κ. P.V. Narasimha Rao. Το βίντεο έδειχνε καθαρά τον Σάι Μπάμπα να παίρνει κρυφά το μενταγιόν από τον βοηθό του, ονομαζόμενο Radhakrishna Menon. Στην συνέχεια ο Σάι Μπάμπα "υλοποιεί" το μενταγιόν με μια κίνηση του χεριού του.

Ο Piet Vroon δουλεύοντας για λογαριασμό της Ολλανδικής εφημερίδας DE VOLKSKRAANT ανέφερε ότι αυτός και ο συνεργάτης του είδαν τον Σάι Μπάμπα να παίρνει δαχτυλίδια, μενταγιόν και ρολόγια από πίσω από βάζα και από κάτω από μαξιλάρια που είχε η καρέκλα του. Επίσης είπαν ότι η στάχτη που εμφάνιζε, βρισκόταν μέσα σε μπαλάκια τα οποιά είχε κρυμμένα στο ένα χέρι του και όταν ήταν να "εμφανίσει" την ιερή στάχτη, τα πέρναγε στο άλλο του χέρι και τα έλιωνε απελευθερώνοντας την.

Υπάρχουν επίσης και διάφορα σκάνδαλα που ταλανίζουν τον οίκο του Σάι Μπάμπα. Στις 6 Ιουνίου του 1993, έξι εσώκλειστοι του παλατιού του βρέθηκαν άγρια δολοφονημένοι μέσα στην κρεβατοκάμαρα του. Ο ένας από αυτούς ήταν και ο Radhakrishna Menon, ο βοηθός του που καταγράφηκε στο βίντεο να του δίνει ένα μενταγιόν. Η υπόθεση έκλεισε με το πόρισμα ότι η σφαγή αυτή ήταν αποτέλεσμα απόπειρας δολοφονίας του Σάι Μπάμπα. Η αστυνομία όμως κατηγορήθηκε ότι ηθελημένα κατέστρεψε στοιχεία της υπόθεσης.

Επίσης, στις 19 Ιανουαρίου του 1996, η εβδομαδιαία εφημερίδα LOK PRABHA δημοσίευσε μια αναφορά σχετικά με το Ινστιτούτο Ανώτερων Ιατρικών Επιστημών Σάτια Σάι ( Satya Sai Institute of Higher Medical Sciences) στο οποίο ένας χωρικός από την επαρχία Λατούρ (Latur) της Μαχαράστρα (Maharastra) προοριζόταν για μεταμόσχευση νεφρού. Το νεφρό θα αφαιρείτο από τον γιό του. Αν και το νεφρό όντως αφαιρέθηκε, ένας έλεγχος που έγινε μετά, έδειξε ότι τελικά το νεφρό δεν είχε μεταμοσχευθεί στον πατέρα.Αυτή η υπόθεση δημιούργησε ερωτήματα για το αν το ινστιτούτο εμπλέκεται σε υποθέσεις παγκόσμιας εμπορίας οργάνων.

Ύστερα από όλα αυτά που έχουν δει το φως της δημοσιότητας για το Σάι Μπάμπα, ο οποίος δραστηριοποιείται και στην Ελλάδα, το μόνο θαύμα που υπάρχει είναι το ότι έχει ακόμα κάποιες παραπλανημένες ψυχές που τις εξαπατεί και τον πιστεύουν.)

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 22:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

παραδειγμα λεει οτι ο Xριστος η ολη φιλοσοφια του ηταν το "αγαπατε αλληλους" και είναι αρκετο ,
ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΗ ΠΡΟΣΩΧΗ,ΣΤΕΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΦΡΑΣΗ ΑΥΤΗ. ΟΧΙ ΑΓΑΠΗΤΕ,ΟΧΙ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΑΡΚΕΤΟ.ΤΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ:Η ΑΓΙΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΣ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΟΛΛΩΝ ΗΜΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΗΛΩΝΩ ΑΘΡΗΣΚΟΣ[ΟΧΙ ΑΘΕΟΣ].Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 01:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Κυνηγοί Γκουρού"

μαλιστα..
Μορφεα 2 ..ειδες εσυ κανενα απο δαυτους τους "κυνηγους" να θελει ν'αφησει γκουρου ανεπαφο απο τετοια "αποτελεσματα ερευνων";;;

..επειδη αν θυμαμαι καλα ο κυνηγος το θηραμα το σκοτωνει!


Ενα θα σου πω..επειδη δεν πειθομαι απο τετοιες ερευνες:
Ο,ΤΙ ΨΑΧΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΒΡΕΙΣ!
θες ν'αποδειξεις οτι ειναι τσαρλατανος; Ναι! θα το αποδειξεις!..
οι ανθρωποι που δεν πιστευουν οτι ειναι οι ιδιοι ικανοι να φτασουν να κανουν οτι ενας γκουρου ή εστω ενας φακιρης ή ακομη κι ενας ταχυδακτυλουργος...παντα βρισκους τον τροπο να αποδειξουν ποσο κενοι ειναι ..

.."Αλλο" ο Χριστος, αγαπητο μελος, CALAMUS SCRIPTORIUS(!)
Ας αφησουμε τον Μυστη αυτον για αλλα τοπικς-ελεος δεν θα μιλαμε σε ολα για Αυτον //ΑΣ ΤΟΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ "ΗΣΥΧΟ" ΓΙΑ ΛΙΓΟ!-
Μπορειτε να κουβεντιασετε χωρις να συγκρινετε "ανομοια ειδη";-ακομη κι αν ο ιδιος ο Σατυα το εκανε ,εσεις Μην κανετε το λαθος ..να το κανετε--ο Σατυα αν ειναι αβαταρ θα μας το πειμε σιγουρια ενας επισης αβαταρ(οχι ο συντοντιστης του φορουμ βεβαια.Ρ)--δεν θα πω οτι μπορω να το πω η ιδια...ακομη κι αν μπορουσα δεν θα το εκανα:)επειδη εχω παρατηρησει πως ειναι τρεντ πλεον //ασε που φυονται διαφορα "σουκουμπι" που γινονται θεοτητες απλα τρωγωντας ενα μεγαλο στρογγυλο μπλε χαπι:ΡΡΡΡ


Satyat Nasti Pari Dharmah!



Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005


Edited by - ΑΤΜΑ on 03/10/2005 01:37:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 03:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σου πω κατι? Ειμαι Θεος! Αλλα μην τολμησεις να το αμφισβητισεις, γιατι για να ξερεις αν ειμαι θεος, πρεπει και εσυ να εισαι θεος! Αλλα εσυ δεν εισαι θεος, γιατι το λεω εγω ο θεος!
Επισης αυτο το φορουμ δεν ειναι φορουμ! μην μου πεις οτι δεν ειναι φορουμ γιατι για να το ξερεις πρεπει... να εισαι φορουμ!
Α, και το κειμενο που διαβαζεις δεν ειναι κειμενο! μην πεις οχι... δεν ξερεις... εκτος αν εισαι κειμενο!

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 16:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
"Κυνηγοί Γκουρού"

μαλιστα..
Μορφεα 2 ..ειδες εσυ κανενα απο δαυτους τους "κυνηγους" να θελει ν'αφησει γκουρου ανεπαφο απο τετοια "αποτελεσματα ερευνων";;;

..επειδη αν θυμαμαι καλα ο κυνηγος το θηραμα το σκοτωνει!


Ενα θα σου πω..επειδη δεν πειθομαι απο τετοιες ερευνες:
Ο,ΤΙ ΨΑΧΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΒΡΕΙΣ!
θες ν'αποδειξεις οτι ειναι τσαρλατανος; Ναι! θα το αποδειξεις!..
οι ανθρωποι που δεν πιστευουν οτι ειναι οι ιδιοι ικανοι να φτασουν να κανουν οτι ενας γκουρου ή εστω ενας φακιρης ή ακομη κι ενας ταχυδακτυλουργος...παντα βρισκους τον τροπο να αποδειξουν ποσο κενοι ειναι ..

quote:

Δεν θα διαφωνίχω μαζί σου αλλα θα σου πω πως δεν είσαι σε θέση να ξέρεις αν είμαι σε θέση να μάθω οτι ένας γκουρού,
Δεν προσπαθώ να αποδείξω τίποτα, γιατι πολλή απλά δεν είμαι σε θέση να αποδείξω κάτι, αυτό το λές εσύ.
Εδώ είναι ενα φόρουμ και ο καθένας λέει οποια πληροφορία διαθέτει, μην αρπάζεσαι.

[quote]ο Σατυα αν ειναι αβαταρ θα μας το πειμε σιγουρια ενας επισης αβαταρ


και εμείς πως θα ξέρουμε με σιγουριά οτι αυτός που μας το λέει θα έιναι και ο ίδιος αβαταρ/

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 13:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βελιαλ, σωστός

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 22:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

morpheaus:
quote:
ο Σατυα αν ειναι αβαταρ θα μας το πει με σιγουρια ενας επισης αβαταρ

quote:
και εμείς πως θα ξέρουμε με σιγουριά οτι αυτός που μας το λέει θα έιναι και ο ίδιος αβαταρ


..απαντησα ηδη:

quote:
οφειλεις να εισαι ο ιδιος Αβαταρας για να μπορεις να ΑΝΑ-Γνωριζεις πως ειναι ενας τετοιος..

Velial..μπορω να γινω και κειμενο αν αυτο σου δινει απαντησεις--το θεμα ομως ειναι να καταλαβεις αυτο που ειπα//τις εξυπναδες λοιπον αλλου.-

-Αγαπητε Μορφεα, δεν απαντησες οπως σου αρμοζει.-κοινως δεν με καλυψες.)-


satyat nasti pari dharmah


Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 12:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδη μας λες πως εισαι και εσυ αβαταρ. Απο την στιγμη που μας παρουσιαζεις το τυπακι αυτο ως αβαταρ, και εισαι σιγουρη για αυτο, εισαι αβαταρ.
Να σου πω ομως κατι? Αν δεχτω οτι εχεις δικιο, παει να πει οτι ειμαι και εγω αβαταρ, αφου αναγνωριζω οτι εισαι αβαταρ και το τυπακι εκει ειναι αβαταρ. Αν ομως πω οτι δεν εισαι αβαταρ, εσυ παυεις να εισαι αβαταρ, που σημαινει παλι οτι εγω ειμαι αβαταρ αλλα εσυ δεν εισαι γιατι το λεω εγω που ειμαι αβαταρ.
Με λιγα λογια οποιος διατυπωσει τελευταιος την αποψη του περι... αβαταροφροσυνης , αυτοματως περνει τον τιτλο του αβαταρ. Μεχρι το επομενο μηνυμα σου λοιπον αβαταρ ειμαι εγω... Και συμφωνα με τη γνωμη μου, εσυ ΑΤΜΑ εισαι αβαταρ, αλλα αυτος ο Sai μου φαινεται ως ενας απλος απατεωνας, που χρησιμοποιει φτηνα κολπα για να εξουσιαζει αμυαλα θυματα. Οσο στηριζεσαι στις δυναμεις σου και στο μυαλο σου, τοσο μπορεις να προσφερεις στους γυρω σου. Οσο ψαχνεις ευκολες λυσεις και σωτηρες, ερχεσαι ενα βημα πιο κοντα στην απωλεια της αυτοεκτίμησής σου.

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 17:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπημένη μου ΑΤΜΑ, η αλήθεια είναι οτι έχω πολλούς φίλους οι οποίοι έχουν επισκεφτεί τον ίδιο τον Μπάμπα στο Πουταπάρτι, μερικοί από αυτούς είναι φανατικοί οπαδοί, μερικοί άλλοι έχουν φύγει για διάφορους λόγους και δε θέλουν να ακούσουν για αυτόν. Εγώ προσωικά έχω υπάρξει μέλος του συλλόγου του στην Πατησίων.
Θα εκφράσω αυστηρά την προσωπική μου άποψή.
Πιστεύω οτι έναν δάσκαλο τον κρίνεις από τους μαθητές του.Δεν εννοώ φυσικά το επίπεδο των μαθητών του, αλλά εννοώ την πρόοδο των μαθητών από την στιγμή που τον ακολούθησαν μέχρι το εκάστοτε τώρα. Λυπάμαι που το λέω αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι για μένα δραματαικό. Όχι μόνο δεν υπάρχει βελτίωση στην κατάστασή τους αλλά συνεχόμενη επειδήνωση. Έχω τρεις φίλους που είχαν πολύ μεγάλα προβλήματα και τα άφησαν λέει στον Μπάμπα να τους τα λύσει, διότι τον είδε ένας σε όνειρα κ.λ.π. και αυτό τους πρότεινε η Σουάμι Αφού λοιπόν άφησαν πολύ καιρό τα προβλήματά τους στον Μπάμπα... σήμερα οι 2 καταστράφηκαν και ο άλλος τρέχει και δεν φτάνει.
Πέραν αυτού όμως παρατηρώ οτι σε πολλά μέλη και οπαδούς του υπάρχει μια νοητική διασάλευση που το παρατηρώ και μόνο βλέποντας την μανία που έχουν με τις φωτογραφίες του Μπάμπα. Φωτογραφίες στο σαλόνι, στο γραφείο, στο υπνοδωματιο, στο ψυγείο, στο τηλέφωνο, στο πορτοφόλι, στα καθίσματα, φοράνε πολλοί δαχτυλίδια με την φωτογραφία του Σάι Μπάμπα και άλλοι τόσοι και μεταγιόν με το πρόσωπο του Μπάμπα. Κάποιοι δε που πήραν δώρο από τον Σαι το έχουν βάλει σε τραπεζική θυρίδα και κάθε φορά που έχουν πρόβλημα λέει το παίρνει και το κρατάει στο χέρι του για να του λυθεί το πρόβλημα.
Επίσης όσον αφορά όλα τα παραπάνω συνεχίζω κι επιμένω κα εάν θέλεις μπορώ και να τα αναλύσω περισσότερο

1 Μία οντότητα δεν υλοποιεί ποτέ για να πείσει, διότι έτσι παρεμβαίνει στην ελεύθερη βούληση του ανθρώπου.

Αυτές τις τακτικές όπως μας διδάσκει η ιστορία τις ακολούθησαν μόνο λίγοι άνθρωποι που αυτοανακηρύχθηκαν αβατάρες και άλλα πολλά. Τελικά όμως όταν πέθαναν, τα έργα τους ήταν ανύπαρκτα και τα κινήματά τους έσβησαν.

2 Ένας αβατάρας είναι σε τέτοιο επίπεδο που δεν μπορεί να πέσει και να σπάσει την μία του φορά την λεκάνη, και την άλλη φορά το πόδι και να το δικαιολογεί οτι αυτό έγινε γιατί πήρε το κάρμα όλου του πλανήτη.

Ένας αβατάρας λοιπόν και μάλιστα όπως λέει και ο ίδιος ο μπάμπα οτι δεν είναι απλός γήινος αβατάρας αλλά συμπαντικός, δεν πιστεύω οτι υπόκειται σε οποιονδήποτε νόμο της φύσης και μάλιστα δεν σπάει μια την λεκάνη και άλλη μία το πόδι. Και όχι μόνο αυτό αλλά ζητάει από τους πιστούς του να προσευχηθούν για τον ίδιο για να θεραπευτεί πιο γρήγορα.... Είναι γνωστό ατον εσωτερισμό οτι η εξέλιξη ενός ατόμου έχει άμεση σχέση και με την αύρα του η οποία πέρα των διαφόρων ονομασιών και λειτουργιών της έχει και έναν πολύ απλό ρόλο, προστατεύει τον άνθρωπο, γιατί λοιπόν δεν είχε αυτήν την προστασία ώστε να μην χτυπήσει και να μην τα σπάσει όλα; Και παρόλα αυτά για μένα το πιο εξοργιστικό είναι οτι το δικαιολογεί αυτό λέγοντας οτι το έπαθε επειδή πήρε το κάρμα του κόσμου. Τελικά όμως όλο αυτός παίρνει το κάρμα του κόσμου και σπάει κόκκαλα και όλο και ο κόσμος γίνεται χειρότερος...
Τέλος το γεγονός ότι βρέθηκαν έξι σκοτωμένοι άνθρωποι στην κρεβατοκάμαρά του είναι πολύ υποπτο. Το παραμύθι δεν ότι ήταν κάποιοι που ήθελαν να τον σκοτώσουν και αυτός απουλοποιήθηκε και εξαφανίστηκε το θεωρώ όχι απλά ψευδές αλλά και προσβλητικό. Γιατί μια τέτοια οντότητα δεν είχε την δύναμη να τους σταματήσει εκείνη την στιγμή και να τους δώσει να καταλάβουν το λάθος τους; Απλά τράπηκε σε φυγή για να σωθεί... όπως λέει το παραμύθι, γιατί υπάρχουν πολλές αμφιβολίες του τι έγινε πραγματικά.

3 Ένας αβατάρας δεν ξερνάει χρυσά αυγά μία φορά τον χρόνο για να τον χειροκροτήσουν.

Όσο για αυτό το αισθητικά προσβλητικό γεγονός μου θιμίζει μια πολύ χαμηλά κραδασμικά κατάσταση στην οποία δεν θα ήθελα να αναφερθώ τώρα.

4 Ένας σύγχρονος αβατάρας δεν έχει απαγορεύεται το σεξ, το κρέας και χίλια άλλα δύο.

.......... εδώ περιμένω την δικιά σου απάντηση

5 Ένας αβατάρας ποτέ δεν συγκρίνει τον εαυτό του με άλλες οντότητες που ήρθαν στον πλανήτη γιανα φανεί πιο ... κάπως...

Καμία οντότητα ποτέ δεν ήρθε για να καταρρίψει αλλά μόνο για να χτίσει, καμία οντότητα ποτέ δεν σύγκρινε τον εαυτό της με κάποια άλλη διότι απλά δεν μπορεί, ο καθένας είναι διαφορετικός και τέλος εν πάση περιπτώσει καμία οντότητα ουδέποτε δεν αυτοαποκαλέστηκε ΘΕΌΣ ΤΟΥ ΣΎΜΠΑΝΤΟΣ.....

6 Ένας Αβατάρας δεν φτιάχνει υλοποιεί ρολόγιο που γράφουν made in China

Έτυσε σε ένα άτομο που ήμουν στον σύλλογο. Το ρολόι που υλοποίησε ο Μπάμπα, το είχαν υλοποιήσει πρώτα οι Κινέζοι εργάτες.

7 Ένας αβατάρας δεν φτιάχνει ένα άσραμ που είναι μέσα στην χλείδα, ο ίδιος να κάθεται σε έναν χρυσό θρόνο και έξω από το άσραμ να πεθαίνουν από την πείνα. Και επίσης δεν προσπαθεί να πείσει και τους άλλους παρόλα αυτά, ότι ΆΜΑ ΘΕΛΕΙ ΔΕΧΕΤΑΙ ΔΩΡΕΈΣ.

Ποιά είναι τα έργα του Μπάμπα; Ένα νοσοκομείο και ένα Πανεπιστήμιο, το οποίο νοσοκομείο κατηγορείται για εμπόριο οργάνων και το Πανεπιστήμιο για κυκλώματα παιδεραστείας, όπως εξάλλου και ο ίδιος ο Μπάμπα κατγορείται για παιδεραστεία. Και εν πάσει περιπτώσει με τόσες δωρεές εκατομυρίων δολαρίων που έχει δεχτεί, ένα νοσκομείο και ένα πανεπιστήμιο δεν είναι τίποτα να χτιστούν.

8 Ένας αβατάρας δεν τα ρίχνει ποτέ σε έναν άντρα όπως έγινε σε έναν φανατικό, φίλο μου. πιστό του Σαι Μπάμπα

Αυτό δεν το σχολιάζω... περιμένω να το σχολιάσεις εσύ. Ένας αβατάρας κάλεσε έναν φίλο μου (είναι πάντως πολύ ωραίο παιδιί, που άρα σημαίνει ότι έχει αίσθηση του γούστου) στην κρεβατοκάμαρά του να περάσουν μια βραδιά μαζί του για να τον..... ΜΥΗΣΕΙ...

Όσο για το Βιμπούτι, την λεγόμενη ιερή στάχτη, είναι κάτι που όλοι οι γκουρού τις ινδίας δημιουργούν.

Είναι τραγικά αυτά που σου αναφέρω παραπάνω αγαπητή μου ΑΤΜΑ και η μοναδική σου απάντηση είναι "δεν είσαι αβατάρας για να το ξέρεις". Η οποία απάντηση είναι τελείως αβάσιμη, φτωχή και ανάξια σχολιασμού. Πιστεύω οτι το θέμα αυτό ανοίχτηκε για να συζητηθεί κάτι, παραθέτοντάς σου λοιπόν κάποια επιχειρήματα περιμένω τα δικά σου αντεπιχειρήματα για να κάνουμε έναν υγιή και ώριμο διάλογο.

Αγαπητή μου Ατμα, δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου και μάλιστα αντιθέτως είσαι από τα άτομα που περισσότερο διαβαζω, ο τόνος μου αναφέρεται αποκλειστικά και μόνο στο συγκεκριμένο θέμα αναγνωρίζωντας βέβαια οτι τα όσα πιστεύω τώρα είναι ρευστά και οτι στο μέλλον όλα μπορούν να αλλάξουν και να έχω μια διαφορετική άποψη. Αυτό όμως μόνο χρόνος θα μας το δείξει.

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Ευχαριστώ.

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Edited by - Μορφέας on 09/10/2005 17:48:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 18:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνίσω με τον συνονόματο

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 01:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Είναι τραγικά αυτά που σου αναφέρω παραπάνω αγαπητή μου ΑΤΜΑ και η μοναδική σου απάντηση είναι "δεν είσαι αβατάρας για να το ξέρεις". Η οποία απάντηση είναι τελείως αβάσιμη, φτωχή και ανάξια σχολιασμού. Πιστεύω οτι το θέμα αυτό ανοίχτηκε για να συζητηθεί κάτι, παραθέτοντάς σου λοιπόν κάποια επιχειρήματα περιμένω τα δικά σου αντεπιχειρήματα για να κάνουμε έναν υγιή και ώριμο διάλογο.

Αγαπητή μου Ατμα, δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου και μάλιστα αντιθέτως είσαι από τα άτομα που περισσότερο διαβαζω, ο τόνος μου αναφέρεται αποκλειστικά και μόνο στο συγκεκριμένο θέμα αναγνωρίζωντας βέβαια οτι τα όσα πιστεύω τώρα είναι ρευστά και οτι στο μέλλον όλα μπορούν να αλλάξουν και να έχω μια διαφορετική άποψη. Αυτό όμως μόνο χρόνος θα μας το δείξει.


Namaste Μορφεα:)
Δεν ειπα πως εισαι ή δεν είσαι εσύ αβαταρας.
επακριβώς είπα:

quote:
..οφειλεις να εισαι ο ιδιος Αβαταρας για να μπορεις να ΑΝΑ-Γνωριζεις πως ειναι ενας τετοιος..

Δεν νομίζω οτι η φράση μου αυτή χρίζει αναλύσεως,είμαι ξεκάθαρη.
Το θέμα με τον Σατυα Σαι Μπαμπα με προβλημάτισε παλιότερα σε κάποια συζήτηση που είχαμε με φίλους του φόρουμ και έτσι και εθεσα το παρόν τόπικ.Για να ψάξουμε όλοι μαζί και να μαθουμε περισσότερα χωρίς να κρινουμε απο όσα μας λένε οι άλλοι/και μάλιστα αυτοί πουθ ξεκινούν με διάθεση αρνητική προς το θέμα.
Θεωρώ λοιπόν πως μάλλον τα λόγια ενός από τους παραπάνω φίλους σε μπέρδεψαν καθότι δεν δήλωσα ουδέποτε ποια είμαι,αλλά πανεύκολα με χαρακτηρισε καποιος που ούτε καν με ξέρει...
Θα΄λεγα λοιπον,ετσι απλά και για να συνεχιστεί κάπως η κουβέντα πως εδώ βρίσκομαι μονάχα για να συντονίσω το θέμα το οποίο ανοιξα και δεν ηρθα για να δηλώσω κάτι για μένα/οπότε ,φίλε μου μάλλον δεν σκέφτηκα να κάνω το ίδιο και με σένα..

Τα όσα μου έγραψες είναι υπερβόλικα,δεν γνώριζω αν είναι αλήθεια ,άρα δεν θα πω ότι είναι και ψέματα/
η γνώμη μου εξακολουθεί να είναι η αυτή,όπως και απάντησα και στον αλλο Μορφεα.

Το να συλλεγει καποιος πληροφοριες με μονο σκόπο να κατηγόρησει είναι εύκολο,το δύσκολο φίλε μου είναι να σύλλεξεις πληροφορίες που θα αποδεικνύουν πως ο ανθρωπος τούτος είναι όντως αυτός που λέει πως είναι/και ξέρεις...θέλει τη δική σου πίστη για να το βρείς αυτό.
Ο βελιαλ παράδειγμα χρησιμόποιησε τον ίδιο τρόπο για να πει την άποψή του και στο θέμα του διδάσκαλου Οσσο..

Ο Σάτυα δεν έχει λόγια για μένα(αυτό το γνωρίζω ,ναι,δεν είναι δικός μου διδάσκαλος,είναι όμως κάποιων άλλων που γνώριζω,τους πιστεύω ,όταν μου μιλούν γιαυτόν τους πίστευω..)//αλλα ο Όσσο έχει/είχε πάντα-αυτό σημαίνει πως ο Όσσο για μένα υπήρξε δασκαλός μου,και είναι ακόμη..


Αν δεν έχει ένας διδάσκαλος "λόγια" για σένα προσπέρασε τον/δεν είναι για σένα/μην κατηγορείς ούτε αυτόν,ούτε τον εαυτό σου που δεν κατάλαβες..


(Προσπάθησε να κατάλαβεις γιατί μου έγραψες πως δεν έχεις κάτι προσωπικό με μένα..//εγώ πάλι δεν έχω,ούτε είχα, σαν σου έγραψα τη παραπάνω φράση που καποιος χρησιμοποίησε για να σε μπερδέψει,και τελικά το έκανε καλα/όχι, δεν θέλω απάντηση,τη γνωρίζω,έσυ όμως διαλογίσου πάνω σε αυτό...και αν θες συνδιασέτο και με τη διαβολή..)

Φως και αγάπη σε όλους,
"καλούς" και "κακούς"



Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy