ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 19:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,

τηρώντας την υπόσχεσή μου ανοίγω αυτό το τόπικ, ώστε να μπορέσουμε ν' αναπτυχθούμε επί του θέματος των ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ και της ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ και δει τον ΠΡΑΚΤΙΚΟ.

Μία ανάλογη συζήτηση είχε ξεκινήσει στο τόπικ:

Gay και εσωτερισμος

και σκεφθήκαμε ν' ανοίξουμε ένα νέο τόπικ, ώστε ν' ασχοληθούμε αποκλειστικά με τα ενεργειακά κέντρα και να προσπαθήσουμε να τα προσεγγίσουμε από όσες περισσότερες πλευρές γίνεται.

Αυτό σημαίνει ότι δε θα περιοριστούμε στη θεραπεία (όπου στο ανάλογο φόρουμ, νομίζω ότι υπάρχει ήδη σχετικό θέμα), αλλά σκοπός μας θα είναι να αναδείξουμε τη σημασία των κέντρων γενικά στον εσωτερισμό, την χρήση και τις μεθόδους χρήσης, αλλά και τις διαφορετικές απόψεις, οι οποίες έχουν διατυπωθεί από τις διάφορες εσωτερικές σχολές.

Συνεπώς, δε θα περιοριστούμε στην γενική αναφορά περί των Τσάκρας (Chakras), αλλά θ' αναφερθούμε και στο Δέντρο της Ζωής και σε όποια άλλα στοιχεία αφορούν στο θέμα, όπως τους μεσημβρινούς της ρεφλεξολογίας.


Θα ξεκινήσω μ' έναν πίνακα και αναμένω:


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 18/01/2004 22:31:23

Edited by - Zadok on 18/01/2004 22:33:19

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 22:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλορίζικο! Καλορίζικο!
Είδα φως και μπήκα... να κάνω ποδαρικό...
Κάτι μου λέει ότι δε θα με "ξανακούσετε" μιας και οι γνώσεις μου στο θέμα είναι ελάχιστες...
Κοινώς εδώ που ήρθα ήρθα για να πάρω και όχι να δώσω...

Ζadok καλή μου well done!
Aξιζε η αναμονή...
Καλή συνέχεια!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 23:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Avallon,

καλώς ήλθατε! Κοπιάστε... και κυριολεκτώ!

Μαζί θα εξερευνήσουμε, οπότε μη θεωρείς ότι θα παραμείνεις αθέατη...


Για να περιμένουμε και τους άλλους πριν "στρώσουμε τραπέζι"...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 23:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Ωραίο ακούγεται αγαπητή Zadok το θέμα!Όμως,θα ήθελα να παρακαλέσω κάτι: εφόσον το θέμα θα περιπλεχτεί (έτσι νομίζω δηλαδή), καλή θα ήταν να δώσεις εσύ κάποιες αρχικές κατευθυντήριες γραμμές στη συζήτηση,ιδανικά αν τοποθετηθείς κιόλας!Έτσι δίνεις ένα πλαίσιο διαλόγου και ταυτόχρονα,ένα ερέθισμα στους αναγνώστες να συμβάλλουν στο βαθμό που μπορούν!
Αν δε το βρίσκεις καλή ιδέα,δεν πειράζει!Μια πρόταση έκανα,για να μη "χαθούμε" με τις τοποθετήσεις!
Χαιρετώ και εις το επανειδείν κορίτσια!!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"


Edited by - Darkangel_78 on 16/01/2004 23:46:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 00:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραίο θέμα άνοιξες φίλη zadok!

Περιμένω κι εγώ να δω πως θα εξελιχθεί, οπότε θα το παρακολουθώ με ενδιαφέρον (και θα γράψω - εννοείται - όταν οι συνθήκες με εμπνεύσουν...)

Αντε, απ'ότι βλέπω:

quote:
Χαιρετώ και εις το επανειδείν κορίτσια!!

οι γυναίκες θα έχουμε την τιμητική μας σε αυτό το τόπικ!


αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 00:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Darkangel_78,

καλώς μας βρήκες! Δεν είναι καθόλου άσχημη η πρότασή σου.
Περιμένω λίγο να "κόψω κίνηση" και θα "προβώ σε δηλώσεις"...

Αγαπητή amalia,

θέλω να πιστεύω ότι η φύση θα κάνει το θαύμα της και...
όπου πάνε τα κορίτσια, θ' ακολουθήσουν και τ' αγόρια...

(Πανάρχαιο αυτό: από τότε με την Εύα και το μήλο )

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 07:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Σε χαιρετώ φίλη Zadok.
Καλη επιτυχία στο topic των εσωτερικών κέντρων.
Να ρίξω μια ιδέα και εγώ;
Λοιπόν καλή μου φίλη, νομίζω πως θα πρέπει να δώσεις τα ονόματα των ενεργειακών κέντρων και τι περίπου λειτουργίες σαν αρχή έχουν.
Ασ πούμε για την πύλη της ζωής ή αλλιώς έδρα του πρωκτού, κάπως έτσι να αρχίσει και η γνωριμία μας με την τέλεια έξω-έσω (μηχανή) άνθρωπο.
Οι εξειδικεύσεις θα έρθουν με τον καιρό όπου και πιστεύω, πως θα βάλουμε όλοι το χεράκι και τις όποιες γνώσεις μας.
Καλορίζικο και στρώσου στη δουλειά.
Φιλικά σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 14:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη zezmperg,

καλώς μας βρήκες!

Ορθότατη η ιδέα σου και θα την ακολουθήσω στο αμέσως επόμενο ποστ μου...

Έβαλα την εικόνα στο πρώτο, για να έχουμε μία οπτική αίσθηση κι ετοιμάζω έναν πίνακα, ο οποίος θα χρησιμεύσει ως μπούσουλας αρχικά.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 21:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 22:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zadok θα βοηθούσε ιδιαίτερα αν μας έδινες το URL της πρώτης εικόνας ώστε να κάνουμε μια Α4 εκτύπωση ώστε να δουλεύουμε πιο άνετα και να μπορούμε να διαβάσουμε και τα γράμματα που τώρα είναι νομίζω αρκετά μικρά.Ευχαριστώ εκ των προτέρων...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 22:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Avallon,

εντολή εξετελέσθη!

Έκανα την εικόνα clickable! Πατάς και βγαίνεις στη σελίδα...

Απλά φοβάμαι ότι η ποιότητα της εικόνας είναι τέτοια, που θα είναι δύσκολη η μεγέθυνση.
Εύχομαι να βοηθήσει πάντως.


Ετοιμάζω τώρα μία αναφορά ΣΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ CHAKRAS για το επόμενο ποστ μου.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 11:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξαίρετο το θέμα σου Zadok.
Θα επανέλθω μετά το Σάββατο γιατί δεν μου έχουν
μείνει παρά μόνο δύο ώρες έως τότε ιντερνέτ.

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 16:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Κάθυ, θα σε περιμένουμε...

Εν τω μεταξύ να προχωρήσω σε ένα ακόμη πίνακα:


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 19/01/2004 16:26:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 17:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Zadok ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΜΑΙ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ....

ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ.

ΑΠΛΑ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΤΥΧΟΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ....

ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΕΚΠΛΗΞΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΣΥΝΑΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΕΣ....

ΑΝΑΜΕΝΩ ΛΟΙΠΟΝ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 19:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ZODAK ΕΞΑΙΡΕΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΣΟΥ!!!
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ!ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΗ ΚΑΙ ΑΔΙΑΒΑΣΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ!
ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ!!!
ΓΙΑ ΤΗ ΦΩΤΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕΓΕΝΘΥΜΕΝΗ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΥΛΙΚΑ..
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ?
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ!

ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 22:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Είπα να βοηθήσω λίγο την φίλη Zadok και να γράψω γενικά για τις επτά κύριες πνευματικές έδρες (Τσάκρας) και τις περιοχές του σώματος που συντηρούν μέσω του αυρικού σωματικού συστήματος.
Στην Ανατολική εσωτερική φιλοσοφία-φιλολογία κάθε πνευματική έδρα έχει έναν ορισμένο αριθμό πετάλων. Με καλύτερη έρευνα τα πέταλα ετούτα φαίνονται να είναι μικρές περιστρεφόμενες δίνες που στριφογυρίζουν με πολύ μεγάλες συχνότητες περιστροφής. Κάθε δίνη μεταβολίζει μιά δόνηση ενέργειας, η οποία "αντηχεί" στη δική της συχνότητα περιστροφής. Η πνευματική έδρα της λεκάνης, π.χ., έχει τέσσερις μικρές δίνες-πέταλα και μεταβολίζει τέσσερις βασικές συχνότητες ενέργειας, κ.ο.κ., για κάθε έδρα-τσάκρας. (Από το βιβλίο της Ann Brennan. Χέρια όλο φώς.)
----------------------------------------------------------------------
...................(ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΙΚΡΩΝ....(ΕΝΔΟΚΡΙΝΗΣ.......(ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΩΜΑΤΟΣ
(ΤΣΑΚΡΑΣ).......ΔΙΝΩΝ-ΧΡΩΜΑ)........ΑΔΕΝΑΣ)...........ΠΟΥ ΕΛΓΧΕΙ)
----------------------------------------------------------------------
7-Στέμμα-!-(972 Ιώδες-Λευκό)-!-Υποφύση......(Άνω εγκέφαλος, Δεξιό μάτι)
6-Μέτωπο.-!-.(96 Λουλακί).-!-. Κωνοειδής....(Κάτω εγκέφαλος, Αριστερό μάτι, Αυτιά, Μύτη, Νευρικό σύστημα)

5-Λαιμός.-!-. (16 Μπλέ).-!-. Θυρεοειδής.....(Βρόγχοι και όργανα λόγου, Πνεύμονες, Πεπτικός σωλήνας)

4-Καρδιά -!- (12 Πράσινο).-!-. Θυμός........(Καρδιά, Αίμα, Πνευμονογαστρικό νεύρο, Κυκλοφορικό σύστημα).

3-Ηλιακό πλέγμα (10 Κίτρινο)-!- Πάνκρεας....(Στόμαχι, Ήπαρ, Χολή, Νευρικό σύστημα).

2-Ιερό Οστό-!-(6 Πορτοκαλί) Γεννητικοί αδένες...(Σύστημα αναπαραγωγής).
1-Έδρα.-!-. (4 Κόκκινο).-!-. Επινεφρίδια......(Σπονδυλικοί στήλη, νεφροί).

Με τούτα τα λίγα σαν αρχή και που πιστεύω να μην σας μπέρδεψα ας συνεχίσουμε.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 08:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Τσάκρα στα σανσκριτικά κατά λέξη σημαίνει τροχός. Στην επιστήμη της ψυχής οι "γκουρού" μελετητές του δίνουν τον ορισμό σαν, κέντρο, γάγκλιο ή πλέγμα μέσα στο σώμα, αρκετές φορές λέγεται λωτός.
Το σύστημα του Πατάντζαλι <<Άστανγκ Γιόγκα>> όπου, Άστ, σημαίνει οκτώ, άγκν, σημαίνει μέλη ή μέρη ενεργειακά και Γιόγκα, ένωση.
Τα οκτώ Άνγκα κατα τον Πατάντζαλι είναι:
8-Samadhi -!- Υπερσυνειδη ή μυστικιστική έκτασις.
7-Dhyan -!- Θεώρηση όπου η υλική συναίσθηση αναστέλλεται.
6-Dharma -!- Συγκέντρωση.
5-Pratyahar -!- Η στροφή προς τα μέσα των ενεργειών που έχουν τα τσάκρας.
4-Pranayam -!- Ασκήσεις αναπνοής.
3-Asan -!- Ασκήσεις στάσεων.
2-Niyams-!- Καλές συνήθειες που θα πρέπει να υιοθετηθούν. "Ναί"
1-Yams -!- Αρνητικές συνηθειες που πρέπει να εγκαταλειφθούν "Οχι".
Τα τρία τελευταία είναι εσωτερικές ασκήσεις (6,7,8,) και τα πέντε πρώτα εξωτερικές ασκήσεις (1,2,3,4,5,).
Ο Πατάντζαλι είναι εκείνος, που μετέφερε τη γνώση της Γιόγκα στην ανθρωπότητα.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 17:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Zadoc επιτέλους το βήμα έγινε.. και μάλιστα έχει ξεκινήσει πολύ διαφωτιστισκά.. και κατατοπιστικά... αν και εγώ έχω κάποιο πρόβλημα με το pc για άλλη μία φορά και δεν ξέρω πότε και πόσο θα μου πάρει να το λύσω.. πάλι σε άλλον υπολογιστή κάθομαι μπροστά..
Όμως θα προσπαθήσω να δίνω και εγώ το λιθαράκι μου με την παρουσία μου.. αν και διαβλέπω πως η παρουσία μου θα γίνεται αισθητή μέσω των ερωτήσεών μου!!!

Ευχαριστώ και πάντα με φιλική διάθεση........

Η ομορφιά απλώνεται.....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 14:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Αν και το θέμα φαίνεται πως έχει κολλήσει...
Πιστεύω πως η καλή φίλη Zadok, ετοιμάζει κάτι πάρα πολύ καλό γύρω απ΄τα ενεργειακά κέντρα και την "θέση" τους στην αρχαία Ελληνική εποχή. Όντως ο καταμερισμός του ενεργειακού "μέρους", "σώματος", της αυρικής προβολής της ψυχής, που θα μας αναλύσει η καλή φίλη, θα βοηθήσει να κατανοήσουμε εκ των έσω πολλές "ιδέες" στην επιστήμη και την φιλοσοφία.

Ζ΄) Η φώτησις. (Συμπαντικό ον)
Στ΄)Η Νόησις. (Σύνδεση με το "πνεύμα", άνοιγμα προς όλους τους ορίζοντες της Νόησης).

Ε΄) Η Κάθαρσις. (Κάθαρση νοητικού πεδιού).
Δ΄) Η Συγκίνησις. (Φόρτιση πεδιού).
Γ΄) Η Όρεξις. (Ενίσχυσης κατάσταση "χάριτος" του πεδιού).

Β΄) Η Τεκνογονία. (Θέρμανση ψυχρών πεδιών της νόησης).
Α΄) Η Βασική Ζωή. (Ον).

Σας χαιρετώ φιλικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 20:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου φίλη zezmperg...το καλό πράγμα αργεί να γίνει...
Να προσθέσω και γω ένα λιθαράκι στο έξοχο αυτό θέμα που μέχρι στιγμής με εξαίρεση τον αγαπητό μας συντονιστή γυναικοκρατείται...


"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 22/01/2004 20:14:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 20:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη zezmperg,

καλά που με ειδοποίησες!!!

Δεν ξέρω γιατί, ενώ είχα κάνει "subscribe" στο τόπικ, τώρα είναι απενεργοποιημένο κι έτσι δε λάμβανα ειδοποιήσεις.

Εν τω μεταξύ, όντως δούλευα κάποιες σημειώσεις και δεν είχα "μπει" να δω τί γίνεται!!!

Ζητώ συγγνώμη από όλους και σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Ειδικά τη φίλη zezmperg και για τη συνεισφορά της!


quote:
Κάθε δίνη μεταβολίζει μιά δόνηση ενέργειας, η οποία "αντηχεί" στη δική της συχνότητα περιστροφής


Να κι ένα πινακάκι με τα χρώματα και τις νότες της Μουσικής σε αντιστοιχία με τα Chakras, το οποίο είχα παραθέσει και στο τόπικ "Μουσική (ισως η πιο διαδεδομένη μορφή μαγείας )":


όπου τα Chakras από πάνω προς τα κάτω (όπως διαβάζουμε) αντιστοιχούν στη φορά του σώματος από κάτω προς τα πάνω,

τα χρώματα απεικονίζονται και,

οι νότες από πάνω προς τα κάτω είναι οι γνωστές μας 7 νότες ξεκινώντας απ' το Ντο.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 20:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ανησυχείς Zadok καλή μου και γω την έχω πατήσει 2-3 φορές με το subscribe...
Kαλά λένε τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται...γράφαμε ταυτόχρονα!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 17:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ξεκινήσουμε να αναπτύσσουμε τις ιδιότητες και τα χαρακτηριστικά των «κεντρικών» ενεργειακών συγκεντρώσεων (κέντρων) όπως αυτά απεικονίζονται στην Ελληνική φιλοσοφία και σε αντιστοιχία με το γνωστό σύστημα των 7 chakras. Οι Έλληνες αναγνώριζαν και «περιφερειακές» ενεργειακές συγκεντρώσεις στα χέρια, τους μηρούς και τα γόνατα (τα οποία έχουν ισχυρή συγκέντρωση «μυελού των οστών»). Αυτό εξηγεί τη θυσία μηριαίων οστών, την χρήση του χεριού (κυρίως του δεξιού) στην άσκηση εκτελεστικής επιρροής και το «σφίξιμο» των γονάτων για ικετευτικούς – παρακλητικούς σκοπούς. [Το γόνα ήταν ιδιαίτερα συσχετιζόμενο με τη ζωτική ορμή – γένιος – και με την αναπαραγωγή του είδους ή «γένεση» – όρα: γενετήσιος, γενετικός, γονάδα (ο γεννητικός αδένας) κλπ.] Απ’ όσο γνωρίζω, δεν αντιστοιχούν ενεργειακά κέντρα (chakras) στα «περιφερειακά» της Ελληνικής φιλοσοφίας, όσον αφορά στην Ανατολική φιλοσοφία.
Ως γενική εμπειροτεχνική μέθοδος ισχύει ότι το Πνεύμα, με τη μία ή την άλλη έννοια, συγκεντρώνεται περισσότερο εκεί όπου η σάρκα είναι πιο λεπτή, πιο αδύνατη, πιο αραιή, δηλαδή μέσα στο κεφάλι, στο θώρακα, στο ιερό οστούν, στα γόνατα και τα χέρια.


Ξεκινάω...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 20:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VII

Το Ιερό Οστούν είναι η βάση της σπονδυλικής στήλης. Θεωρείται ότι είναι το κέντρο συγκέντρωσης της ζωτικής ορμής, γι’ αυτό και οι λαοί της Μέσης Ανατολής πίστευαν ότι όλο το σώμα μπορούσε να αναγεννηθεί από αυτό το οστό και ο Richard Broxton Onians στο βιβλίο του «Οι Ρίζες της Ευρωπαϊκής Σκέψης σχετικά με το Σώμα, το Νου, την Ψυχή, τον Κόσμο, τον Χρόνο και το Πεπρωμένο» (σ. 208) εικάζει ότι η ισχύς του μπορεί να εξηγεί την αιτία του «φιλιού της ντροπής» (osculum infame) των Μαγισσών και των Ναϊτών (και πιθανόν των Καθαρών και των Βαλντενσιανών).
Αυτό το κέντρο αντιστοιχεί στο Chakra αρ. 1, το λεγόμενο Muladhara, το οποίο σημαίνει «ρίζα – θεμέλιο» και το οποίο ο Campbell (αν έχω καταγράψει σωστά στο: «Η δύναμη του μύθου», σ. 144) συσχετίζει με τη «λαχτάρα για ζωή» και μία «αντιδραστική ψυχή», οπότε και στις δύο περιπτώσεις έχουμε μία χονδροειδέστατη μορφή Ζωτικής Ορμής.
Ομοίως, η Σπονδυλική Στήλη απεκαλείτο Ιερά Σύριγξ, το οποίο θυμίζει το Sushumna (Σπονδυλική Στήλη), το οποίο ωσαύτως θεωρείται κανάλι (nadi). Παρομοίως η Αιγυπτιακή Ιερά Στήλη, η οποία αντιπροσωπεύει τη ραχοκοκαλιά, ήταν σύμβολο της Ζωής.

Ωστόσο, δεν έχω βρει Ελληνικές αντιστοιχίες για τα κανάλια Ida και Pingala (nadis).
Όμως όλο το σύστημα Sushumna και Ida+Pingala απεικονίζεται στο Κηρύκειο του Ερμή...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 23/01/2004 20:43:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 00:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα κι απο μένα, μου άρεσε πολύ το θέμα και θα ήθελα να προσθέσω κάποιες πληροφορίες ακόμα.
Φίλη Zadok, στον κόκκυγα, η στο Ιερό Οστούν όπως λες είναι δεμέμη ένα νεύρο που το λένε Κουνταλίνι και είναι πάρα πολύ γνωστό στις ανατολικές φιλοσφοίες. Η κουνταλίνι είναι ένα νεύρο που βρίσκεται σε μια ενδιάμεση πνευματο-υλική κατάσταση και είναι τυλιγμένη γύρω απο το οστό σε φυσιολογικούς ανθρώπους. Όμως όταν αρχίζει αυτό που λέμε αφύπνιση, τότε το νέυρο αυτό αρχίζει και ξετυλίγεται και ανεβαίνει προς τα πάνω. Ύστατος σκοπός του νεύρου είναι να φτάσει μέχρι τον Νοτιαίο μυελό όπου πλέον τότε το άτομο... φωτίζεται. Ωστόσο αυτό πρέπει να γίνει πολύ αργά ενεργοποιώντας το 1ο τσάκρας το οποίο σε γενικές γραμμές στους περισσότερους ανθρώπους είναι μπλοκαρισμένο. Εαν το άνοιγμα - ενεργοποιήση γίνει απότομα τότε το αιθερικό, αστρικό, νοητικό και συναισθηματικό σώμα του ανθρώπου σκίζονται και αυτό εμείς το λέμε σκιζοφρένεεια.

Όσο για τα τσάκρας, τα οποία συνολικά στο σώμα μας είναι περίπου 88.000 είναι όλα σε 7 διαστάσεις επίπεδα, όσα και τα σώματα του ανθρώπου. Εκτός όμως απο τους 7 βασικούς ενεργειακούς τροχούς που έχουμε πάνω μας υπάρχουν άλλοι 5 πάρα πολλοί σημαντικοί ενεργειακοί τροχοί οι οποίοι δεν βρίσκονται στο σώμα μας. Ο 8ος ενεργειακός τροχός είναι 30 εκατοστά πάνω το κεφάλι μας, ο 9ος είναι 1 μέτρο πάνω απο το κεφάλι μας, ο 10ος είναι κάπου στο ηλιακό σύστημα, ο 11ος είναι μακριά στον γαλαξία μας και ο 12ος είναι στην άλλη άκρη του σύμπαντος. Η αφύπνιση των ανθρώπων όμως σήμερα σπάνια έχει φτάσει ακόμα και μέχρι τον έβδομο ενεργειακό τροχό. Φανταστείτε λοιπόν οτι κάθε ένας απο εμάς στην πραγματικότητα επηρεάζει ένα τόσο μεγάλο κομάτι της ύπαρξης.

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 01:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μορφέας, είσαι μία πολύ ευχάριστη έκπληξη! Καλώς μας βρήκες εδώ και σ' ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Το όνομά σου μου θυμίζει συχνά αυτό που αναζητώ εις μάτην τα τελευταία χρόνια: τον ύπνο!

Δεν είχα επεκταθεί τόσο μέχρι τώρα (π.χ. θα μίλαγα αργότερα για την κουνταλίνι), για να μπούμε γλυκά στο θέμα, αλλά η ώθησή σου ήταν τόσο εύστοχη που νομίζω ότι βοήθησες πολύ...

Παρατήρησα μία διατύπωσή σου:

quote:
...αυτό εμείς το λέμε σκιζοφρένεεια

Τυχαίο ή εσκεμμένο; Εννοώ: το επάγγελμά σου έχει να κάνει με ψυχολογία ή ψυχιατρική ή απλά μίλαγες γενικά;
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον!

Τώρα όσον αφορά στον 7ο ενεργειακό τροχό, επέτρεψέ μου να υπενθυμίσω ότι το χρέος του ανθρώπου της εποχής του Υδροχόου είναι να κατακτήσει το επίπεδο αυτό.

Υπάρχουν τόπικς esoterica που αναφέρονται στη γέννηση παιδιών με ιδιαίτερες ικανότητες ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ "INDIGO ", ΝΕΟ ΕΙΔΟΣ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ κ.ά


Και πάλι ευχαριστούμε, φίλε μας!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 24/01/2004 02:01:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 02:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...αλλο ενα θεμα ... οαση...

Edited by - ΑΤΜΑ on 24/01/2004 02:54:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 00:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και πάλι!
Βλέποντας τη φωτογραφία των 22 Τσάκρας που παρέθεσε η φίλη Avallon,μου ήρθε η εξής σκέψη: όταν αγκαλιάζουμε ή αγκαλιαζόμαστε από ένα άλλο άτομο,ρέει ενέργεια μεταξύ των Τσάκρας?Γιατί αισθανόμαστε ζεστασιά και ασφάλεια?
Δε προσπαθώ να αποπροσανατολίσω τη συζήτηση,απλώς μου ήρθε αυθόρμητα αυτή τη ερώτηση...

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 03:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Darkangel_78,

δεν αποπροσανατολίζεις καθόλου τη συζήτηση. Θα έλεγα ότι είσαι πολύ εντός...

Ετοιμάζω το ποστ μου για το επόμενο chakra τώρα, αλλά εν τω μεταξύ θα σου πρότεινα το βιβλίο της DΙΟΝ FORTUNE: "Η Εσωτερική Φιλοσοφία του Έρωτα και του Γάμου". - ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ, στο οποίο η αγαπητή συγγραφέας αναλύει με εκπληκτική γλαφυρότητα και εξηγεί το φαινόμενο. Μην σταθείς τόσο στα θέματα τα οποία αφορούν στο γάμο (γιατί το βιβλίο έχει γραφτεί στις αρχές του 20ου αιώνα), αλλά με μία ευρεία έννοια δίνει απαντήσεις σ' αυτό το ερώτημα.

Προσωπικά δε θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω την ορολογία της ανατολικής φιλοσοφίας, η οποία απαιτείται για να σου ερμηνεύσω το φαινόμενο δια των chakras, ενώ ο τρόπος της Φόρτσιουν με καλύπτει απόλυτα. (Θα το εξηγήσω αργότερα, όταν μιλήσουμε για τα 7 σώματα) Βέβαια, στην περίπτωση της ερωτικής σχέσης "παίζουν" πολλά περισσότερα απ' όσα σε μία φιλική ή όποια άλλη σχέση. Είναι διαφορετικού τύπου σύνδεση θα έλεγα και στην ερωτική πράξη φυσικά "παίζει" και η κουνταλίνι, την οποία ανέφερε κι ο αγαπητός φίλος πριν...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 25/01/2004 03:05:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 11:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VI

Οι Γονάδες (Γεννητικοί αδένες) συμβολίζουν την Αναπαραγωγική λειτουργία. Η «ουσία», το υλικό από το οποίο φτιάχτηκε η ψυχή ή το πνεύμα ήταν το Κύριο Στοιχείο της Ζωής. Ο Πλάτων λέγει ότι μέσα σ’ αυτήν κατασκευάζονται «οι δεσμοί της ζωής, οι οποίοι ενώνουν την Ψυχή με το Σώμα». Αυτή η ουσία ή χυμός μεταλαμπαδεύεται στην σπονδυλική στήλη, συγκεντρώνεται στις γονάδες και είναι η πηγή της ζωής για τους απογόνους. Ειδικότερα το σπέρμα εθεωρείτο ένα είδος εγκεφαλονωτιαίου χυμού. Αυτό το κέντρο αντιστοιχεί στο Chakra αρ. 2, το οποίο ονομάζεται Svadhisthana και το οποίο σημαίνει «το αγαπημένο της καταφύγιο», ένα έξυπνο όνομα για το «ενεργειακό κέντρο της σεξουαλικότητας» κατά τον Campbell (σ. 144).

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 25/01/2004 11:34:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 15:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
V

Η κοιλιά ή στομάχι μεταξύ του διαφράγματος και του ομφαλού είναι η θέση του Κατώτερου Τμήματος της Θνητής Ψυχής, το οποίο είναι η Ορεκτική Ψυχή, την οποία μοιραζόμαστε με τα κατώτερα ζώα και φυτά. Η λειτουργία του είναι η θρέψη και είναι η πηγή του Πόθου (και τα δύο Θρεπτικά και σεξουαλικά κατά κοινή ομολογία). Αυτό το κέντρο αντιστοιχεί στο Chakra αρ. 3 (στον ομφαλό), το οποίο ονομάζεται Manipura και το οποίο σημαίνει «η πόλη του λαμπερού πετραδιού». Η λειτουργία του, σύμφωνα με τον Campbell (σ. 159-60), είναι «επιθετική: να κατακτήσει, να καταναλώσει, να μεταβάλλει τα πάντα προς τον εαυτό» και αυτή είναι μία καλή περιγραφή της Επιθυμιτικής (Ορεκτικής) Ψυχής.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy