ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 20:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δημιουργήσαμε και δημιουργούμε πνευματικές και υπαρξιακές ιδεολογίες.
Θεούς και Θρησκείες που τις ακολουθούν θρύλοι και συγκεκριμένες φιλοσοφίες. Άλλοι πιστεύουν σε πολλους θεούς, άλλοι σε έναν με διαφορετικά ονόματα με διαφορετική φιλοσοφία και ιστορία, κι άλλοι σε ανώτερα όντα

Όλα αυτά έχουν την ίδια βάση;

Πώς ξεκίνησαν;

Ποια ανάγκη του ανθρώπου τον ωθεί, να οργανώνει, να θεσπίζει, ν'ακολουθεί, πνευματικές και υπαρξιακές ιδεολογίες ή φιλοσοφίες, ατραπους ή θρησκείες;

(Η αλήθεια είναι οτι αυτό το θέμα είναι λίγο συγκεχυμένο στο μυαλό μου.
Δεν είμαι σίγουρος αν το διατύπωσα σωστά.
Η βοήθειά σας θα 'ναι πολύτιμη, περιμένω προτάσεις
και φυσικά τις απόψεις σας
Σας ευχαριστώ)


Edited by - 1900 on 17/01/2004 03:43:57

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 18:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον δεν ενδιαφέρει κανένα αυτο το θέμα...
Φτου!... ακόμα ένα αποτυχημένο τόπικ


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 20:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να ερμηνεύσει φυσικά φαινόμενα που δεν καταλαβαίνει.
Τόσο απλά, κατα την γνώμη μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 21:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να ερμηνεύσει φυσικά φαινόμενα που δεν καταλαβαίνει
Σύμφωνοι...αλλά αυτό είναι ένα γεγονός. Όντως πολλές φορες, ότι δε καταλαβαίνει, ο άνθρωπος το αποδίδει σε μια ανώτερη δύναμη.

Εγώ όμως ψάχνω τα αίτια και τις αφορμές. Και τα ερωτήματα που γεννούνται είναι πολλά.
Όπως:
Ποιο ανθρώπινο στοιχείο του προσανατολίζει τη σκέψη του σ'αυτήν την ανώτερη δύναμη;

Πως ,ενώ δε γνωρίζει με βεβαιότητα κατι, που είναι πέρα από τα δεδομένα της αντιληψής του, πιστεύει ,πολλές φορές απόλυτα, τις εξηγήσεις μιας συγκεκριμένης θρησκείας;

(Υπαρχουν κι άλλα ερωτήματα, μα θα ήθελα να βγουν μεσα από την συν-ζήτηση)


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 21:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1900
quote:

Εγώ όμως ψάχνω τα αίτια και τις αφορμές. Και τα ερωτήματα που γεννούνται είναι πολλά.
Όπως:
Ποιο ανθρώπινο στοιχείο του προσανατολίζει τη σκέψη του σ'αυτήν την ανώτερη δύναμη;


Ο ΦΟΒΟΣ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 21:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
o φοβος του θανατου

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μια
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 22:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ 1900

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου.
Σε αυτά τα ερωτηματικά εγώ έβαλα την λέξη Σκοπό.Ποιός ήταν ο σκοπός που χρειαζόταν να δημιουργηθούν θρησκευτικές και κοινωνικές αντιλήψεις;
Για αρχή θα ξεκινήσω με το ερωτηματικό " όλοι οι πόλεμοι και οι διαφωνίες δεν ήταν βασισμένες σε αυτές τις αντιλήψεις"

Η δημιουργία των πρώτων μικρών κοινωνοιών ηταν βασισμένη στην προστασία τους απο εξώτερικους παράγοντες.
Ή προστασία δημιουργήθηκε, αναγνωρίστικε ενστικτώδως απο τον Εσωτερικο φόβο των ανθρώπων για την Καταστροφή.

Επειδή η Δημιουργία Του Ανθρώπου ήταν "καταστροφή",
εννοώντας ότι απο την Ολοκληρώτητα δημιουργήθηκε
η ύλη, Βιώνοντας η ψυχή τον πόνο τησ Δυαδικότητας, της Διάσπασης που ήταν καταστροφή απο την προυπάχουσα ενεργειακή κατάσταση.

Βασισμένη όλη η ανάπτυξη και η εξέλιξη του Ανθρώπου σε αυτόν τον Φόβο δημιούργησε θρησκευτικά και κοινωνικά δεδομένα, ώστε να μπορέσει να προστατεύσει ενστικτωδώς την ίδια του την ψυχή απο τον φόβο για την Καταστροφή.

Ο Φόβος όμως είναι αναγκαιος για την Αναγνώριση.Να μπορέσει να δεί ο Ανθρωπος τους φόβους της Καταστροφής.
Γιατι όταν τους βιώσει δεν θα υπάρχουν πια γιατι χρησίμευαν μόνο για την Αναγνώριση.

Ανεξαρτήτω κοινωνίας ή θρησκείας,
όλες οι ιδεολογίες έχουν Ενα ΠΥΡΗΝΑ
την ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΠΟΥ.

Το μόνο που διαφέρει είνα το εξωτερικό περιτύλιγμα αν και απαραίτητο.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 22:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[/quote]
Πως ,ενώ δε γνωρίζει με βεβαιότητα κατι, που είναι πέρα από τα δεδομένα της αντιληψής του, πιστεύει ,πολλές φορές απόλυτα, τις εξηγήσεις μιας συγκεκριμένης θρησκείας;
[/quote]

Γιατί οι εξηγήσεις που δίδονται απο τις θρησκείες είναι απόρροια των
προσπαθειών των ανθρώπων να ερμηνεύσουν τα φυσικά φαινόμενα που δεν καταλαβαίνουν.
Αυτή είναι η μια θεωρία.
Η άλλη μας λέει πως μας αποκαλύφθηκαν.
Εσύ όμως έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου, για πές μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μια
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 23:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος χρειάζεται να πίστέψει σε κάποια θρησκεία -να διευκρινίσω την εξωτερική πλευρά της θρησκείας-για να μπορέσει να προβάλλει
την Ενέργεια που η ψυχή του δεν μπορεί ακόμα να βιώσει και ενστικτωδως φοβάται.
Ο Άνθρωπος που θα ΔΕΙ,
που θα ΔΕΙ ΤΗ ΓΝΩΣΗ
δεν χρειάζεται την θρησκεία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yarem
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 20:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yarem  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος yarem  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα από όλα θέλω να πω οτι το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον.
Εγω πιστεύω ότι όλες οι θρησκείες είναι δημιούργημα ανθρώπων για την εξυπηρέτηση ορισμένων σκοπών,όπως να εμποδίσουν κάποια μέλη της να ενεργήσουν κατά των άλλων κλπ. δηλαδή με λίγα λόγια για να βάλουν μια τάξη στην κοινωνία.Σίγουρα το έχετε παρατηρήσει και σεις φίλοι μου οτι όλες οι θρησκείες "ήρθαν" σε εποχές που δεν μπορούσε να δωθεί απάντηση σε πολλά θέματα.Αυτό ισχύει και σήμερα αλλά σε διαφορετικό βαθμό π.χ. υπάρχουν νομικοί κανόνες που μας εμποδίζουν να ληστέψουμε κάποιον και όχι ο φόβος μήπως πάμε στην κόλαση ή και αν υπάρχει δεν έρχεται πρώτα αυτό στο μυαλό μας.Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ...:).
Από κει και πέρα όσο θα υπάρχουν ακόμη αναπάντητα ερωτήματα θα συνεχίζει να υπάρχει κάποια θρησκεία ή κάποιος θεός(με την γενική έννοια)που θα έχουμε την ανάγκη να πιστεύουμε...λέω,εσείς τι λέτε???
Αν αρνηθούμε εντελώς κάποιον δημιουργό-θεό+δεν μπορούμε να απαντήσουμε κάποια ερωτήματα ή οι απαντήσεις δεν μας ικανοποιούν δεν θα αναγκαστούμε να πιστεύουμε ότι ήρθαμε από το τίποτα??Άρα είμαστε τίποτα??Αφού ήρθαμε από το τίποτα,θα πάμε στο τίποτα...είμαστε ένα μεγάλο ΤΙΠΟΤΑ.Δεν ακούγεται πολύ απαισιόδοξο???Εγώ δεν θέλω να δεχτώ πως είμαι ένα μεγάλο τίποτα...
Δεν ξέρω κατά πόσο έγιναν κατανοητά αυτά που έγραψα γιατί εγώ δεν είμαι ικανοποιημένη μ'όσα έγραψα αλλά το θέμα είναι τέτοιο που δεν μπορεί κανείς να εκφράσει τι πραγματικά σκέφτεται σε 2 3 σειρές .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 22:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπερα σε ολους.

Μεσα απο την εργασια του Μ. Eliade, παρατηρουμε οτι η φραση
"Ετσι κανουν ολες' -απο το γνωτσο θεατρικο- ειναι βγαλμενη απο
την ζωη. Ετσι κανουν ολοι...,και αλλοι... , παντα ετσι γινοταν...
Ο Ανθρωπος αισθανεται τον εαυτο του απολυτα και ακαταλυτα συνδεδεμενος με τον Κοσμο και τους κοσμικους ρυθμους. Ο Κοσμος αυτος
εχει μια ιστορια γιατι ειναι δημιουργημα των Θεων και γιατι πιστευαν
οτι εχει οργανωθει απο υΡπερφυσικα οντα η μυθικους ηρωες.
Οι μυθοι αποτελουν προτυπα τελετων. Πραγματοποιουν ξανα τα τρομακτικα γεγονοτα που συνεβησαν στην αρχη του Χρονου.
Τωρα οσο αφορα τις ανθρωπινες πραξεις, οσες δεν ειναι αποτελεσμα καθαρου αυτοματισμου. Το νοημα τους, η αξια τους, συνδεεται με την ιδιοτητα τους να αναπαραγουν μια αρχεγονη πραξη.
Ο αρχαικος ανθρωπος, στις λεπτομερειες της συνειδητης συμπεριφορας του,δεν αναγνωριζει πραξη που δεν εχει προηγουμενα καθοριστει απο καποια αλλη υπαρξη, που δεν ηταν ανθρωπος. Η Ζωη ειναι μια ακαταπαυστη επαναληψη χειρονομιων που εισηχθηκαν απο αλλους.
Καθε επιγειο φαινομενο, ειτε συγκεκριμμενο ειτε αφηρημενο, αντιστοιχει σε ενα ουρανιο υπερβατικο, αορατο τελος, σε μια 'ιδεα' με την πλατωνικη σημασια. Ολη η Δημιουργια ειναι διπλη. Η γη μας αντιστοιχει σε μια ουραγια Γη.
Η αναγκη για την αυστηρη τηρηση και πιστη εκετελεση των μυθκων διαδικασιων γεννησε την Θρησκεια αλλα και τους 'Λευιτες', δηλ τους ιερεις.

Παντως πρεπει να τονισουμε οτι μια θρησκεια ειναι κατ αρχην ενα απειρα πολλαπλο συστημα και στην συνεχεια, το τμημα αυτου του συστηματος που επιλεχθηκε, στην πορεια της ιστοριας του. Μονο ενα απειροστο του συστηματος παρουσιαζεται σε μια δεδομενη στιγμη.

Ελπιζω να ημουν και σαφης και οχι κουραστικα αναλυτικος

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 14:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας και εδω .
1900 ωραιο το θεμα αν και εγω θα το εθετα καπως διαφορετικα,αν μου επιτρεπεις.
Αναγκη για πιστη θα το εθετα.
Ο ανθρωπος απο την αρχη(αν εξαιρεσουμε την Ευα και τον Αδαμ) ηταν αναγκασμενος να ερχεται αντιμετωπος με αρρωστιες,την φυση ,γενικα επρεπε να επιβιωσει.
Αν δεν ειχε σε κατι ανωτερο να πιστευει η γενικα να πιστευει σε κατι δεν θα ειχε την αντοχη να επιβιωσει.
Ακομα και οσοι δεν πιστευουν σε θρησκειες πιστευουν σε κατι.
Ειτε ειναι η Μοιρα ,ειτε ειναι ...δεν ξερω τι.
Παντως σε κατι πιστευουν γιατι αλλιως ανθρωπος που δεν πιστευει σε τιποτα εχει παραιτηθει αυτοματως και απο την θεληση για ζωη.
Μεσα απο την αναγκη για πιστη μπορει κανεις να καταλαβει οτι ειναι επομενο σταδιο να ερθει η αναγκη για τις θρησκειες οπως εθεσες τον τιτλο του τοπικ.
Αν καποιος ειναι <ανεξιθρησκος> θα μπορουσε να πει οτι δεν πιστευει σε κατι?

Καλη σας εβδομαδα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 15:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θρησκεία (σαν να ξεπηδάνε οι θρησκείες μέσα από φιλοσοφικά ρεύματα…μήπως;) = χαλιναγώγηση, υποδούλωση, έλεγχος, απόκρυψη, σκοταδισμός, εκμετάλλευση αδυναμιών,

Τώρα πια, καταλαβαίνουμε τους λόγους δημιουργίας μιας θρησκείας, καθώς επίσης τους λόγους δημιουργίας σχισμάτων, αιρέσεων κλπ κλπ. Δεν ομιλώ μόνον περί χριστιανισμού.


Γνώμη μου : πίσω από κάθε θρησκεία ευελπιστώ (υποψιάζομαι) πως υπάρχει κάποια μορφή ‘γνώσης’ (ιστορικής θα έλεγα). Θέλουν να μας πείσουν πως πρόκειται για γνώση κωδικοποιημένη και προφυλαγμένη, ώστε να μην ασχολούμαστε με αυτήν, διότι δεν πρόκειται να βγάλουμε ποτέ άκρη. Είναι λογικό να μην βγάλουμε άκρη. Έχω την εντύπωση πως είναι έτσι δομημένες οι θρησκείες που σε οδηγούν σε αδιέξοδα. Όλα είναι διφορούμενα για ευνόητους λόγους. Μόνον μέσα από την εκάστοτε θρησκεία θα βρούμε την αλήθεια λένε. Συμπαθάτε με, μα αυτό πιστεύω, δεν γίνετε. Θα πρέπει δηλαδή για να βρω την γνώση να ασπαστώ η να μελετήσω 20.000 θρησκείες;;

Η ‘αλήθεια’ είναι παντού. Δεν γράφετε, δεν έχει κανόνες. Δεν προφυλάσσετε από ανθρώπινα χέρια. Διότι αυτός που ‘γνωρίζει’, είναι άξιος της ‘γνώσης’. Η ‘γνώση’ προφυλάσσεται από μόνη της. Εάν μιλάμε για ιστορική γνώση, τότε αυτό είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Οι θρησκείες η μόνη γνώση που κρύβουν μέσα τους, θεωρώ πως είναι ιστορική (αμφιβόλου γνησιότητας).

Ποιος μίλησε με τον ''θεό'' και τον εκπροσωπεί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 19:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ 1900,ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!
ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΚΑΘΑΡΑ ΑΝΑΓΚΗ ΔΙΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΚΗ ΒΑΘΙΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΑΝΩΤΕΡΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΟΗΘΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ ΣΤΟΝ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ.
ΒΕΒΑΙΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΧΕΜΒΡΟΤΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΡΥΒΕΙ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΓΝΩΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ,ΕΤΣΙ ΜΕ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ..
ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ!ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ,ΘΑ ΕΠΑΝΕΡΘΩ ΟΜΩΣ...
ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....

Edited by - lencolas on 19/01/2004 19:31:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 21:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι και συναναζητητές καλησπέρα

quote:
ΦΙΛΕ 1900,ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!
Με μεγάλη μου χαρά lencolas διαπιστώνω το ίδιο
Ζητώ συγγνώμη απ' τους φίλους αν άργησα ν'απαντήσω, αλλα δυστυχώς τελευταία με πιέζει ο χρόνος όλο και περισσότερο.
Βλέπω αυτό το θέμα σαν ένα κρεμμυδι(ναι, ναι μη γελάτε) το οποίο βγάζωντας ενα-ένα τους φλοιούς μεσ'απο ερωτήματα και απαντήσεις,
κι ο καθεις απ'τη δικιά του οπτικη γωνία, να φτάσουμε και στα βαθύτερα αίτια...Φυσικά επίκεντρο είναι ο άνθρωπος.

Ο drumx13 μίλησε για "φόβο του θανάτου" κι ο fokaias για "φόβο" μονολεκτικά.
Ενδιαφέρον βρε παιδιά αλλα αναλύστε το λίγο περισσότερο.

Οι λέξεις στον καθένα αποκτουν διαφορετικό νόημα. Θέλω τη δική σας άποψη.

Επίσης για φόβο μίλησε και η Μια αναλύοντας το σε φόβο της κατα-στροφής της ψυχής.

Εγώ θα πάρω αυτους τους φόβους και θα το μεταφράσω σε έναν.
Στο φόβο του αγνώστου.
Στο φόβο αυτό έγκειται και η μανία του ανθρώπου να ελέγχει τα πάντα.
Δηλαδή όλα πρέπει να είναι σ'ένα συγκεκριμένο δρόμο, που έχει φτιάξει στα μέτρα του, έτσι ώστε να καταλαβαίνει και να έχει τη ψευδαίσθηση οτι ελέγχει ακόμα και το άγνωστο.
Ο άνθρωπος δε μπορεί ν'αντιμετωπίσει κάτι που βλέπει ως χάος(σκοτάδι).
Φοβάται στο σκοτάδι.
Θέλει φως κι ας είναι πηγολαμπίδα.

Δυστυχώς αυτη τη στιγμή δε μπορώ να γραψω περισσότερα, η ιδέα του χρόνου βλέπετε, είναι κι αυτή status quo.
Να πω μόνο ενα ευχαριστώ σ'όλους για τις πολύτιμες, πραγματικα, σκέψεις σας.
Αλλα δε σταματάμε εδώ...Ανασκαφές...όσο πιο βαθιά πάει...ο άνθρωπος στον άνθρωπο...

Χαιρετώ κι επανέρχομαι δριμύτερος...


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 00:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ το βλέπω πολύ "απλά" το θέμα. Θα συμφωνήσω με το ξωτικό ότι ο άνθρωπος έχει ανάγκη να πιστεύει κάπου,κ όχι απαραίτητα μόνο από φόβο. Μερικές φορές απλά για να δώσει λίγο θάρρος στον ίδιο του τον εαυτό, ν'αγωνιστεί με τις δικές του δυνάμεις.Κάπως σαν "ευχή".
Η φράση που χρησιμοποίησε ο Εχέμβροτος "Ποιός μίλησε με τον Θεό κ τον εκπροσωπεί" περιγράφει τέλεια τη γνώμη που έχω για τις θρησκείες, ασχέτως αν συμφωνώ ή όχι με τη γενικότερη ιδεολογία της καθεμιάς.Τις θρησκείες τις δέχομαι ευχαρίστως ως ας πούμε ιδανικά, αλλά όχι ως λόγο Θεού.Από την άλλη, όταν έρχεται η ώρα να κάνεις την "ευχή" σου, κάπου πρέπει να την απευθύνεις.Ο καθένας πιστεύω θα μπορούσε να δώσει ένα διαφορετικό όνομα στον "Θεό" του κ να υπάρχουν τόσοι θεοί όσοι κ οι άνθρωποι στη γη..


Va(l)nta
.............
messing with religion

Edited by - Valnta on 20/01/2004 00:11:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 17:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ 1900 για τον Θεό έχουμε συζητήσει πολλές φορές στο παρελθόν.
Για αυτό τον λόγο θα αρκεστώ σε κάποιες απόψεις και γνωμικά που αφορούν το θείο, αλλα και το παρα θείο (!!) και που - προσωπικά τουλάχιστον - τις βρίσκω άκρως εν-Δία- φέρουσες…

Λένιν
«Η αδυναμία των εκμεταλλευομένων τάξεων στον αγώνα ενάντια στους εκμεταλλευτές γεννάει επίσης αναπόφευκτα την πίστη σε μια καλύτερη ζωή ύστερα από το θάνατο, όπως η αδυναμία του άγριου στον αγώνα του με τη φύση γεννάει την πίστη στους θεούς, στους διαβόλους, στα θαύματα κλπ»

Ενγκελς

«Κάθε Θρησκεία δεν είναι τίποτε άλλο, παρά μια φανταστική αντανάκλαση, στα κεφάλια των ανθρώπων, εκείνων των εξωτερικών δυνάμεων που κυριαρχούν πάνω στην καθημερινή ζωή τους, αντανάκλαση στην οποία οι γήινες δυνάμεις παίρνουν τη μορφή υπεργήινων»

Ο αθεϊσμός μου, σαν του Σπινόζα, είναι αληθινή ευσέβεια προς το Σύμπαν και απαρνείται μόνο τους θεούς, που κατασκεύασαν οι άνθρωποι κατ’ εικόνα κι ομοίωση, για να γίνουν υπηρέτες των ανθρωπίνων συμφερόντων τους.
Τζ. Σανταγιάμα

Οι άνθρωποι δεν πρέπει να ταπεινώνονται πιά αποκαλώντας τους εαυτούς τους με ονόματα όπως Χριστιανοί, Μωαμεθανοί, Βουδιστές, κλπ. Οι άνθρωποι είναι το Σύμπαν συνειδητοποιημένο: ακόμα κι ο πιο απλός άνθρωπος πρέπει να θεωρεί τον εαυτό του πολύ σπουδαίο, για να παίρνει οποιαδήποτε ονομασία.
Τζ. Ντέιβιντσον


Ένας τίμιος Θεός είναι το ευγενέστερο έργο του ανθρώπου.
Σ. Μπάτλερ

Να φοβάσαι τον άνθρωπο ο Θεός του οποίου ζει στον ουρανό.
Μπ. Σω


Ο άνθρωπος δημιούργησε Θεό καλύτερο, παρά ο Θεός άνθρωπο.
Ι. Τσάρνι


Ο άνθρωπος είναι ένα από τα λάθη του Θεού, ή ο Θεός του ανθρώπου.
Φ. Νίτσε

Ο Θεός θα με συγχωρέσει: είναι η ειδικότητά Του.
Χ. Χάινε

Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι.
Ι. Σόου

Το πέρασμα από μια θρησκεία του φόβου σε μια θρησκεία της ηθικής αποτελεί ένα μεγάλο βήμα στη ζωή ενός έθνους.
Α. Αϊνστάϊν

Λίγη φιλοσοφία τείνει να στρέψει τον άνθρωπο προς τον αθεϊσμό. Αλλά το βάθος στη φιλοσοφία φέρνει τις σκέψεις των ανθρώπων στη θρησκεία.
Φ. Μπέικον

Οι προσευχές είναι συνήθως απαίτηση για να καταργηθούν οι νόμοι του σύμπαντος για χάρη ενός, σίγουρα ανάξιου ικέτη.
Α. Μπιρς


Σε όλες τις θρησκείες όλα αρχίζουν μ' ένα Θεό που δεν αντέχει τη μοναξιά Του και τελειώνουν μ' ένα Θεό που δεν αντέχει τη συντροφιά μας.
Σ. Λιακάτου


Στον δέκατο ένατο αιώνα το πρόβλημα ήταν ότι πέθανε ο Θεός. Στον εικοστό αιώνα το πρόβλημα είναι ότι πέθανε ο άνθρωπος.
Ε. Φρομ

Και τέλος…

Αν κοιτάζεις μέσα σου, δε θα μένεις ποτέ απ’ έξω.
Γ. Ριντλς

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 17:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να μην θεωρηθεί ότι υπεκφεύγω θα παραθέσω ένα απόσπασμα από κάτι σχετικό που δουλεύω αυτόν τον καιρό.

..Σύμφωνα με τον Πλάτωνα η έννοια Θεός προέρχεται από την λέξη θεω που σημαίνει κινούμαι, τρέχω. Προσδιορίζει δηλαδή τον Θεό ως την δύναμη εκείνη που κινεί ολόκληρο του σύμπαν. Ταυτόχρονα όμως μας αποκαλύπτει ότι είναι δύσκολο να βρει κανείς τον δημιουργό και πατέρα του σύμπαντος, αλλά κι αν ακόμα τον βρει δεν θα μπορέσει να τον αποκαλύψει σε όλους, καθώς η προσέγγιση της Αλήθειας, απαιτεί την ανάβαση, σε ένα επίπεδο όπου οι μορφές δεν έχουν καμιά αξία.
Έτσι ο κάθε άνθρωπος που επιθυμεί να κατακτήσει την Θέωση να την βιώσει και να την αναπτύξει, οφείλει να την ανακαλύψει διότι βρίσκεται στο βάθος της ύπαρξης κάθε ανθρώπου. Κάτι τέτοιο όμως Χρειάζεται όμως ωρίμανση για να μπορέσει να εκδηλωθεί.
Ο Θεός λοιπόν αποτελούσε και αποτελεί μία πρόκληση και ταυτόχρονα ένα μυστήριο για τον άνθρωπο.
Το ελληνικό ουσιαστικό «μυστήριον», σχετίζεται με το ρήμα μύω που σημαίνει «κλείνω τα μάτια ή το στόμα». Στον υποψήφιο προς μύηση, στα αρχαία μυστήρια, πρώτα κάλυπταν τα μάτια στην συνέχεια οδηγούμενος μέσα από ένα λαβύρινθο διαδρόμων, στο τελεστήριο του ξεσκέπαζαν τα μάτια και έβλεπε, εκτεθειμένα γύρω του τα μυστικά εμβλήματα της λατρείας. Στα λατινικά η λέξη μύηση συσχετίζεται με το ρήμα initiare, που σημαίνει «αρχίζω, εισέρχομαι». Η μύηση αφορά μια τελετή περάσματος από μία θεωρούμενη κατώτερη κατάσταση ύπαρξης σε μία κατάσταση ανώτερη.
Η Μύηση δεν αφορά μία διανοητική εκπαίδευση, αλλά μία πορεία εσωτερικής ανανέωσης που παρέχει -ανάμεσα στ' άλλα- μια σφαιρική άποψη του κόσμου. Η επίτευξη της μυήσεως επιφέρει τον «μεταφορικό θάνατο της παλιάς προσωπικότητας» και την αναγέννηση μιας καινούριας, πιο αρμονικής. Σε τελικό στάδιο έχουμε λοιπόν το τρίπτυχο «ζωή, θάνατος, αναγέννηση».
Η πίστη στον Θεό δεν θα μπορούσε να είναι μία σειρά από λογικούς συνειρμούς όπως συμβαίνει με ένα μαθηματικό πρόβλημα, καθώς η ύπαρξη της Θεότητας αποτελεί για την πλειοψηφία της ανθρωπότητας, μια αφηρημένη κατάσταση άπιαστη από το λογικό, αφηρημένη και απροσδιόριστη. Και αυτό διότι η συλλογιστική μας βασισμένη στην λογική και την παρατήρηση είναι τελολογική (εκ του τέλους=σκοπός) που μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι «τίποτα δεν γίνεται από το τίποτα». Εκεί λοιπόν που σταματά η ανθρώπινη διάνοια υπάρχει ο θεός. Ίσως για αυτό ο Πασκάλ αναφέρει

«ο Θεός γίνεται περισσότερο αποδεκτός με την καρδιά παρά με τη λογική»


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 20:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Αυτός που βλέπει το Άπειρο σε όλα τα πράγματα βλέπει τον Θεό.
Αυτός που βλέπει μόνο τον Λόγο βλέπει μόνο τον εαυτό του.
Άρα ο Θεός γίνεται ο,τι είμαστε, ώστε κι εμείς να μπορέσουμε να γίνουμε ο,τι είναι"

William Blake



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 10:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σας ημέρα και απο εμένα και συγχαρητήρια σου 1900 για το πολύ πετυχημένο σου θέμα

Κατα τον Σίγκμουντ Φροϋντ, η δημιουργία του Θεού πηγάσε απο την ανασφάλεια που διακατέχει τους ανθρώπους και την ανάγκη για την ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης - φύλακα άγγελου στον οποίον θα νιώθουν την άνεση να καταφεύγουν τις δύσκολες ώρες όπως ακριβώς ένα παιδάκι τρέχει στην μαμά του.

Κατ εμέ είναι η πιό λογική προσέγγιση στο θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 11:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να πω κι εγώ συγχαρητήρια γιατί έχετε κάνει όλοι σας ένα πολύ ενδιαφέρον topic.

Διάβασα αυτό που που είπε ο Stayros_H

quote:
Καλή σας ημέρα και απο εμένα και συγχαρητήρια σου 1900 για το πολύ πετυχημένο σου θέμα

Κατα τον Σίγκμουντ Φροϋντ, η δημιουργία του Θεού πηγάσε απο την ανασφάλεια που διακατέχει τους ανθρώπους και την ανάγκη για την ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης - φύλακα άγγελου στον οποίον θα νιώθουν την άνεση να καταφεύγουν τις δύσκολες ώρες όπως ακριβώς ένα παιδάκι τρέχει στην μαμά του.

Κατ εμέ είναι η πιό λογική προσέγγιση στο θέμα.


Τότε αφού υπάρχει πραγματικά μια μαμά στην οποία καταφεύγουμε στις δύσκολες στιγμές και δεν την εφεύραμε, τότε θα υπάρχει πραγματικά κι ο Θεός !!! Αφελής θεωρία και λογική; Μπορεί. Τουλάχιστον το ίδιο αφελές θα ήταν και το συμπέρασμα του Φρόυντ, για πολλούς.

Δεν πειράζει. Ας τα έχουμε όλα υπόψη μας. Καλό μας κάνει. Και οι παλιές θρησκείες και οι "νέες επιστημονικές θρησκείες"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 17:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«H θρησκεία ξεπροβάλλει ως θεμελιώδης προσπάθεια του ανθρώπινου γένους να καθησυχάσει το άγχος της ύπαρξης. Συνεπώς, η αιτία που η θρησκευτική πίστη είναι πανανθρώπινη, είναι ότι το υπαρξιακό άγχος είναι πανανθρώπινο. Μοιάζει επομένως προφανές ότι, αντί να έχουμε δημιουργηθεί από θεούς, εμείς δημιουργούμε θεούς για την ανακούφισή μας και τους δημιουργούμε καθ' ομοίωσίν μας.


Τα περισσότερα θρησκευτικά δόγματα ως επί το πλείστον προσφέρουν στον πιστό ισχυρή παρηγορία μέσα από την άρνηση της οριστικότητας του θανάτου - μέσα από την ιδέα της επιβίωσης της ψυχής, μέσα από την Κρίση, τη Συγχώρηση και τον Παράδεισο, μέσα από το ξανασμίξιμο με τους αγαπημένους και τον Θεό.


Συχνά νιώθω απόλυτα εντυπωσιασμένος από τη δύναμη και την επιμονή της ανάγκης μας να πιστεύουμε. Δεν κλονίζεται με τίποτα. Και μερικές φορές νιώθω μια βαθιά θλίψη για την ευθραυστότητα που υποκρύπτει η ανθρώπινη φύση. Αυτή είναι που γεννά την ευπιστία μας και την πανίσχυρη ανάγκη μας να πιστεύουμε. Μερικές φορές φοβάμαι τους μελλοντικούς κινδύνους που αυτή η παράλογη πεποίθηση δημιουργεί για το είδος μας. H πίστη στο υπερφυσικό, όχι η έλλειψη πίστης, είναι που θα μας καταστρέψει. Δεν χρειάζεται παρά να κοιτάξουμε στο παρελθόν, για να ανιχνεύσουμε τα τεράστια ρεύματα καταστροφής που έχει προκαλέσει η δογματική πίστη. Ή να δούμε τις σύγχρονες συγκρούσεις στη Μέση Ανατολή ή στην Ινδική Χερσόνησο, όπου οι αλληλοσυγκρουόμενες φονταμενταλιστικές πεποιθήσεις απειλούν εκατομμύρια ανθρώπους.


Το πρόβλημα του νοήματος στη ζωή ταλαιπωρεί όλους τους σκεπτόμενους ανθρώπους. Και φυσικά καλοδεχόμαστε τη θρησκευτική αποκάλυψη που φανερώνει τον τελικό σκοπό του Θεού για τον καθένα μας προσωπικά. Είδα κάποτε μια αξέχαστη γελοιογραφία: μια σειρά από διάφορα είδη ζώων, όλα μουρμούριζαν το ίδιο ρεφρέν: "Φαΐ, επιβίωση, αναπαραγωγή - Φαΐ, επιβίωση, αναπαραγωγή". Στην τελευταία εικόνα ένας άνθρωπος στη στάση του " Σκεπτόμενου" του Ροντέν μουρμούριζε στον εαυτό του: "Για ποιο λόγο, για ποιο λόγο;". Όλες οι άλλες μορφές ζωής αντιλαμβάνονται περί τίνος πρόκειται. Μόνο εμείς οι άνθρωποι δεν εννοούμε να το αποδεχθούμε κι έτσι απαιτούμε - και κατόπιν θεσπίζουμε - την ύπαρξη κάποιου ανώτερου σκοπού ή αποστολής.»

Αποσπάσματα από το βιβλίο του IRVIN YALOM "Θρησκεία και Ψυχιατρική"


Edited by - 1900 on 22/01/2004 18:02:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 17:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να πω κι εγώ συγχαρητήρια γιατί έχετε κάνει όλοι σας ένα πολύ ενδιαφέρον topic.

Θα συμφωνήσω με τον thothΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 18:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"H δυνατότητα για πίστη είναι ισχυρότερη στην παιδική ηλικία. Γι' αυτό και οι θρησκείες καταβάλλουν μεγάλη προσπάθεια, πριν από οτιδήποτε άλλο, στο να περιλάβουν στην κυριότητά τους αυτές τις τρυφερές ηλικίες."
Σοπενχάουερ


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 23:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΖΩ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΠΡΟΣΔΟΚΙΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΟΥ .ΠΟΥ Η ΣΥΓΧΥΣΗ ΘΑ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΜΑΡΜΑΡΑ ΘΑ ΞΑΝΑΛΑΜΨΟΥΝ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΟΦΩΣ .ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΒΡΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΑΣ ΩΣ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΕΛ-ΛΟΓΑ ΟΝΤΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΠΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΙΑΣΤΟΥΡΑ ΤΗΣ ΜΕΣΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ………

ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 16:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρώ ότι το παραπάνω μήνυμα του VAIHINGER - που παρεπιπτόντως παρεμβάλει αυτούσιο και σε άλλα Θέματα - δεν είναι Σύντονο με την παρούσα Συζήτηση και δεν αποδεικνύει μία διάθεση Συμμετοχής σε αυτήν... Επιπλεόν, VAIHINGER, παρότι, όπως φαίνεται, "εύχεσαι" για τον "απεγκλωβισμό μας από την Αγιαστούρα της Μέσης Ανατολής" θα διακινδυνέψω να πω ότι περιφέρεις την "Αγιαστούρα" του μηνύματος σου από Θέμα σε Θέμα. Γιατί;

Θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι οι Ομάδες Συζήτησης του ESOTERICA δεν είναι Πίνακας Αγγελιών και Ανακοινώσεων, είναι αυτό που λέει η φράση: Χώρος Διαλόγου!

------------------------------------------------------

Πέρα από τα παραπάνω, θέλω κι εγώ με τη σειρά μου να δώσω συγχαρητήρια για το πολύ ενδιαφέρον Θέμα και για την ποιοτική Συζήτηση που διεξάγεται εδώ!

Θα ήθελα κι εγώ να διατυπώσω την άποψή μου αποκλειστικά σε αυτά που έχουν ειπωθεί και παρατεθεί σχετικά με την άποψη της "Σκληροπυρηνικής μορφής" της Ψυχολογίας. Ελπίζω να μου επιτρέπετε τον όρο "Σκληροπυρηνική" καθώς γνωρίζω ότι υπάρχουν, ας το πούμε έτσι, και περισσότερο "ολιστικές" ψυχολογικές θεωρήσεις από αυτήν της "ωμής" ψυχοδυναμικής. Η Γιουγκιανή θεώρηση για παράδειγμα...

Παρότι το "Άγχος της Ύπαρξης" πράγματι καταλαμβάνει κεντρικό ρόλο στην Ψυχική μας δραστηριότητα και ακόμη στην Κοινωνική μας αλληλεπίδραση δεν μπορεί να αποδειχτεί με κανέναν τρόπο ότι αποτελεί και την μοναδική της ώθηση, ότι σχετίζεται με τον "Βαθύτερο Πυρήνα" του Ψυχο-Διανοητικού μας Κόσμου. Για έναν επιστήμονα ή συγγραφέα που αποδέχεται μόνον την ύπαρξη του συσσωματώματος των Ενστίκτων("Φαΐ, επιβίωση, αναπαραγωγή" όπως λέει και το απόσπασμα από το βιβλίο του I.YALOM ), για τον απλό λόγο ότι είναι αυτά που συνήθως(και σε συντριπτική πλειοψηφία - δυστυχώς) εκφράζονται, είναι απόλυτα κατανοητό και φυσιολογικό ολόκληρο το φάσμα της ανθρώπινης Συμπεριφοράς και Διανόησης να εξαρτώνται από αυτά...

Η Ψυχολογία απέχει πολύ από το να θεωρηθεί Επιστήμη με την αυστηρή και εργαστηριακή έννοια, τουλάχιστον με τα μέχρι σήμερα δεδομένα. Δεν μπορεί να αποδείξει - πειραματικά και απόλυτα - σχεδόν τίποτα. Επομένως και δεν μπορεί να διατυπώσει απόλυτα Λογικές απόψεις, τουλάχιστον με τους κανόνες που θέτει η Επιστήμη της Λογικής. Όλα σχετίζονται με το σημείο που εκκινεί κάποιος. Εάν αυτό είναι τα ένστικτα, τότε όλα χρωματίζονται από ένστικτο, εάν είναι η επικοινωνία Συστημάτων, τότε όλα θεωρούνται ως αλληλεπιδρόντα Συστήματα, εάν είναι ο Αρχετυπικός κόσμος τότε όλη η Ανθρωπότητα συμμετέχει σε μία Κοινή Κληρονομιά ή πηγή "δεδομένων" που Υπερβαίνει ή πάει πιο Βαθιά από τα πιο "επιφανειακά" στρώματα ερμηνείας της συμπεριφοράς...

Τελικά, και κατά κάποιο τρόπο, και στην οπτική της οποιασδήποτε Ψυχολογικής άποψης παίζει πρωταρχικό ρόλο μία "Πίστη"!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 17:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Ψυχολογία απέχει πολύ από το να θεωρηθεί Επιστήμη με την αυστηρή και εργαστηριακή έννοια, τουλάχιστον με τα μέχρι σήμερα δεδομένα. Δεν μπορεί να αποδείξει - πειραματικά και απόλυτα - σχεδόν τίποτα.

Το "σχεδόν", σωστό, γιατι μέσα απο πειράματα και στατιστικές η ψυχολογία έχει αποδείξει κάποιες θεωρίες. Όχι πολλές βεβαια, αλλα ας μην ξεχνάμε οτι η φύση του αντικειμένου είναι τέτοια που δεν δίνει και πολλά περιθώρια για πειράματα και απόλυτα συμπεράσματα.
Εξαλλου πιστεύω οτι σε καμμία επιστήμη δε μπορει να 'ναι κανεις απόλυτος. Αυτο που σημερα μοιάζει απόλυτα σωστό αυριο μπορεί εύκολα ν' αποδειχτει λάθος.
Μια θεωρία χρόνων μπορεί ν' ανατραπεί σε μια στιγμή.

Όλοι μας οταν μιλάμε για εσώτερα ζητήματα, εικασίες κάνουμε.
Βεβαιως πιστεύουμε οτι αυτά που λέμε είναι απόλυτα αληθινά και δε χρειαζόμαστε καμμία απόδειξη.
Και έχουμε δίκιο! Γιατί εκεινη τη στιγμή που τα νιώθουμε και τα εκφράζουμε, είναι αληθινά, παίρνουν σάρκα και οστά απο μας κι έτσι υπάρχουν, γίνονται αλήθεια και πραγματικότητα, μονο για μας; έστω! αλλά υπάρχουν.
Κι αυτή η "τελετουργεία" συμβαίνει σε κάθε άποψη, σε κάθε ατόμο. Και κάθε άποψη εμπεριέχει κάποια αλήθεια, γιατι κάθε άτομο είναι απο μόνο του μια αλήθεια.

quote:
εάν είναι ο Αρχετυπικός κόσμος τότε όλη η Ανθρωπότητα συμμετέχει σε μία Κοινή Κληρονομιά ή πηγή "δεδομένων" που Υπερβαίνει ή πάει πιο Βαθιά από τα πιο "επιφανειακά" στρώματα ερμηνείας της συμπεριφοράς...

Εγώ θα λεγα οτι διευρίνει την αντίληψη σ' όλες τις διαστάσεις των δεδομένων.

quote:
Τελικά, και κατά κάποιο τρόπο, και στην οπτική της οποιασδήποτε Ψυχολογικής άποψης παίζει πρωταρχικό ρόλο μία "Πίστη"!
Μια πίστη κινεί οτιδήποτε πηγάζει απ' τον άνθρωπο


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος


Edited by - 1900 on 23/01/2004 18:03:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 04:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα αυτά που είπατε δεν αποδυκνείουν ότι δεν υπάρχει θεός...

"Το πέρασμα από μια θρησκεία του φόβου σε μια θρησκεία της ηθικής αποτελεί ένα μεγάλο βήμα στη ζωή ενός έθνους.
Α. Αϊνστάϊν"

Θα σχολιάσω τα λόγια μόνο του Αϊνστάϊν,γιατί είναι κατά τη γνώμη μου
η μεγαλύτερη ιδιοφυία ...

Ο ΄Αινσταιν εδώ δεν λέει ότι δεν υπάρχει θεός...
Άλλά συμφωνώ ότι υπάρχει το πρόβλημα του ποιος είναι ο σωστός Θεός
Υπάρχουν δεκάδες θεοί...Τώρα ποιος είναι ο σωστός ή αν υπάρχει
είναι άλλο θέμα...

Επίσης εγώ δεν πρέπει να αποδείξω ότι δεν υπάρχει θεός...

Εσείς πρέπει να μου αποδείξετε ότι υπάρχει...
Πώς θα μου αποδείξετε...Δεν είναι πρόβλημά μου...

...sexΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 04:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή,

1.Το ότι ο άνθρωπος έχει την ανάγκη να πιστεύει σε κάτι
δεν αποδυκνείει ότι δεν υπάρχει θεός.
2.Ο Άινσταιν δεν πίστευε σε καμιά θρησκεία.


...sexΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 04:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιζαυρα καλως ήρθες
quote:
Όλα αυτά που είπατε δεν αποδυκνείουν ότι δεν υπάρχει θεός...
...........................

Επίσης εγώ δεν πρέπει να αποδείξω ότι δεν υπάρχει θεός...

Εσείς πρέπει να μου αποδείξετε ότι υπάρχει...


Άμα διαβάζες λίγο προσεκτικότερα το θέμα πριν απαντήσεις θα βλεπες οτι δε προσπαθούμε να κάνουμε ούτε το 'να ούτε τ'αλλο. Δε προσπαθούμε ν'αποδείξουμε τίποτα και σε κανένα


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 23:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεκτή η παρατήρηση του admin αναγνωρίζω το λάθος αλλά περιμένω και απαντήσεις στα ερωτήματα μου για να αποτελέσει το esoterica πραγματικό χώρο διαλόγου

ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy