ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Χριστιανισμός φταίει για ΟΛΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2002, 21:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Συνεχίζω εδώ για να μην χαλάσουμε τα μηνύματα του Μέγα Ιουλαινού,
μην σχολιάσετε τον τίτλο, δεν άντεξα στον πειρασμό ... εγώ ο αμαρτωλός

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ποια είναι η άποψή σου για την επιτυχία του...Τζόσουαχ και του.... Τζοσουχαισμού
Έχω αναφερθεί σε άλλο θέμα
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=243&whichpage=2&ARCHIVE=

Παραβλέπεις ότι θετικό έδωσε η θρησκεία του χριστιανισμού
είμαι όλος αυτιά ....

παραβλέπεις τον εκφυλισμό του ιερατείου της αρχαίας θρησκείας
ποιό ιερατείο, αυτό λέω ΔΕΝ υπήρχε εκτός αν εννοείς τα των Μαντείων και Μυστηρίων και που δεν αποτελούν "θρησκευτικό ιερατείο". Οι ιερείς και ιέρειες ήταν στο σπίτι ο πατέρας, η μητέρα στον δήμο ο βασιλεύς, ο στρατηγός και στις μεγάλες Ιεροπραξίες εκλεγμένα μέλη για ορισμένο χρονικό διάστημα. Την δε "ουσία" της παραδόσεως την διαμόρφωναν οι Φιλόσοφοι.

Δεν θέλεις να βλέπεις μεγάλους μυστικούς, άγιους, φιλοσόφους που έδρασαν μέσα από την χριστιανική θρησκεία
πάλι είμαι όλος αυτιά ...

Αυτό οδηγεί σε μια συνομωσιολογική φρενίτιδα που βαφτίζει κρυπτοιουδαιστικά τα πάντα
ΑΠΤΕΞΑΜΗΝ συνομωσιολογία και αντισημτισμό, φτου φτου φτου (τρις), όχι φίλε Θώθ δεν έχω και δεν θέλω να έχω ουδεμία σχέση με αυτά.

οι σύγχρονοι Αρχαιοελληνολάτρες προσπαθούν να "κάψουν", ανθρώπους, ομάδες, σχολές, οργανώσεις, συγγραφείς, βιβλία, περιοδικά πίσω από τα οποία βλέπουν εχθρούς του ελληνισμού.
αν εννοείς Πλεύρηδες, Μπεξήδες, Τσαγκρινούς, Κεραμυδάδες, Χαραλαμποπουλέους Τουλάτους, και λοιπούς τρελλαμένους, μαζί σου είμαι.

Το να μισούμε τον άλλον που υποστηρίζει διαφορετικά πράγματα
ΟΥΧΙ και ΠΟΤΕ,
το όποιο μένος μου βγαίνει δεν έχει να κάνει με τους χριστιανούς αλλά με την καφαλή, την εκκλησία, και τους παραβρισκόμενους και τις παραοργανώσεις τους. Δεν μάχομαι για να καταστρέψω τον χριστιανισμό αλλά προς υπεράσπιση των συνταγματικών διακιωμάτων να θρησκεύομαι όπως θέλω χωρίς να διώκομαι (και πίστεψέ με το γνωρίζω προσωπικώς τι σημαίνει δίωξη στις μέρες μας από τον χριστιανισμό). Μάχομαι για την ιστορική και ηθική αποκατάσταση της τιμής των προγόνων μου και της προγονικής μου Παραδόσεως.

Εάν τολμάς βγες δημόσια και λάτρεψε τον θεό σου, όποιος και να είναι αυτός, κι αν δεν σε αποκαλέσουν σατανιστή και γίνεις δημόσια θέαμα και υβριζόμενος, θα κάτσω να με .....
Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με καμία θρησκεία με καμία θεώρηση του θείου, όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε και όλοι διωκόμεθα από την σημερινή δικτατορεύουσα χριστιανική εκκλησία, απλώς εγώ έχω κάτι από Ρήγα μέσα μου, καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή παρά 40 χρόνια σκλαβιά και φυλακή ... ξέφυγα λίγο έ


Γιατί η ΑΡΧΗ που κάποτε είχε το όνομα ΔΙΑΣ, ή καλύτερα ΖΕΥΣ, δεν μπορεί ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ να εκλείψει ... 'Οταν θα γίνει αυτό (γιατί κάποτε θα γίνει) , τότε θα έχει έρθει η ώρα εκείνη που ο ΚΟΣΜΟΣ με την αρχαιοελληνική διάσταση του όρου, θα ΔΙΑΛΥΘΕΙ και από την "τέφρα του θα ΞΑΝΑΓΕΝΝΗΘΕΙ"... Αλλά αυτό, είναι ακόμα ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ μέσα στον Χρόνο- ΚΡΟΝΟ....
Κέλσο εμίλησες ορθά,
μήπως με εμπαίζεις αφού τα ξέρεις καλά τι με ρωτάς.

Edited by - Kelsos on 01/07/2002 23:55:07

Edited by - Kelsos on 02/07/2002 00:00:50

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2002, 21:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
HELPPP
Πως γίνεται η διόρθωση των μηνυμάτων δεν βλέπω edit πουθενά, και ήθελα να κοκκινήσω την τελευταία παράγραφο του κέλσου ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2002, 00:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
'Εκρινα σκόπιμο να κάνω μερικές διορθώσεις, μιάς και οι δηλώσεις ΦΑΣΙΣΤΙΚΟΥ τύπου είναι κάτι που με κάνει να βγάζω σπυράκια!!!!
'Αλλωστε φίλε dix ΟΥΔΕΠΟΤΕ η ΓΝΗΣΙΑ Ελληνική σκέψη λειτούργησε με τον δικό σου τρόπο.... Οι 'Ελληνες είμασταν , είμαστε και θα αγωνιστώ μέχρι ΤΕΛΟΥΣ για να παραμείνουμε ΔΙΑΛΑΚΤΙΚΟΙ.

'Εχω αναφέρει και σε διάφορα άλλα τόπικ, ότι ασπάζομαι την ΣΩΚΡΑΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟ, την ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ του μέγα Σωκράτους.

Προσπάθησα να την εφαρμόσω και μαζί σου. Δυστυχώς, ΑΠΕΤΥΧΑ!!!
Απέτυχα όχι απο δική μου ΑΔΥΝΑΜΙΑ, αλλά λόγο του ότι η ΣΤΑΣΗ ΣΟΥ είναι τέτοια, που ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ, ισοπεδώνεις τα ΠΑΝΤΑ και τους ΠΑΝΤΕΣ, πρός όφελος ποίου;;;;
Αν ισοπεδόσουμε τους ΠΑΝΤΕΣ, τι όφελος έχουν οι όποιες συζητήσεις;;;
Θα μείνουν απλά ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ...... Και είναι κάτι που ΔΕΝ το επιθυμώ.

Παρατήρησα το ύφος σου απέναντι στον Θώτ και του λές μάλιστα δύο φορές ότι είσαι "ΟΛΟΣ ΑΥΤΙΑ"...
Τι να τα κάνεις τα πολλά αυτία φίλε μου,όταν αυτά που ακούς, ΔΕΝ ΤΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΕΣΑΙ ως οφείλης να κάνεις, ΑΛΛΑ περιχαρακώνεσαι απέναντι σε έναν ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ που αν μη τι άλλο, ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΟΠΡΕΠΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;;;;

Για λογαριασμό σου λοιπόν, κοκκίνησα αυτά που θεωρώ και πίο σημαντικά απο όσα είπα στο δικό μου τόπικ.
Να υποθέσω ότι σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα είμαι "λάθος" ή ότι τα ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ μη μπορώντας να τα απορίψεις;;;;
Θα ήθελα ειληκρινά να ακούσω σχόλια επάνω στο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ κείμενο του ΑΙΣΧΥΛΟΥ, "Προμηθέας Δεσμώτης".....
Αλλά.... με επιχειρήματα, όχι με αφορισμούς του τύπου "Τίποτα δεν πρόσφερε ο Τζεσουάχ.... κλπ"
Αλήθεια, σε ενοχλεί πολύ να χρησημοποιείς την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ;;; Γιατί μου κάνει εντύπωση που χρησημοποιής τον Εβραϊκό τύπο του ονόματος του και όχι τον ΕΛΛΗΝΙΚΟ.
ΙΗΣΟΥΣ είναι στα Ελληνικά, δεν κάνει κακό να το λέμε, μην ΕΞΕΒΡΑΪΣΤΟΥΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ..... αρχής γενομένης απο την γλώσσα μας και μάλιστα απο κάποιον που είναι λάτρης του Αρχαιοελληνικού ιδεώδους!!!


'Οσον αφορά την θέση σου, ότι ο χριστιανισμός φταίει για όλα, περιμένω να μου το ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ κιόλας....

Ο Εραστής της Αλήθειας & της Σοφίας,

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2002, 05:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Θα ήθελα να συστήσω στους αγαπητούς συζητητές πρώτα απ'όλα να διατηρήσουν την ψυχραμία τους !

Στην ερώτησή σου φίλε dix τα κουμπιά για την "Επεξεργασία Θέματος" και "Επεξεργασία Μηνύματος" εμφανίζονται μόνον όταν έχεις κάνει είσοδο στα forums και μόνον για τα δικά σου μηνύματα.
Εκτός από τους Διαχειριστές των Forums και τους Συντονιστές των Ομάδων Συζήτησης (για τα forums που συντονίζουν πάντα) τα απλά Μέλη των Forums δεν έχουν δικαιώματα επεξεργασίας μηνυμάτων άλλων Μελών.

Όταν γίνεται διόρθωση μηνύματος από κάποιον προστίθεται στο τέλος του επεξεργασμένου μηνύματος η φράση: "Edited by - όνομα μέλους on (ημερομηνία και ώρα) για να βλέπουν όλοι ποιος έκανε διορθώσεις στο κείμενο και να αποφεύγονται έτσι κάποιες παρεξηγήσεις.

Ευχαριστώ για τη δημιουργικη συμμετοχή σας


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2002, 11:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
υτό με το φασισμό δεν το καταλαβαίνω, ενώ έχω δηλώσει ΚΑΘΑΡΑ τις απόψεις μου και δεν σκοτώνω χριστιανούς τα βράδυα ( εσύ Κέλσο συνεχίζεις τις ύβρεις, τον σκοπό δεν καταλαβαίνω, μήπως έτσι αποφεύγεις κάτι ?
Τον φασισμό όμως μπορείς να τον βρεις σε όλο το μεγαλείο του στους εβραιοχριστιανούς, ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ;;;;;

Παρατήρησα το ύφος σου απέναντι στον Θώτ και του λές μάλιστα δύο φορές ότι είσαι "ΟΛΟΣ ΑΥΤΙΑ"...
συνεχίζω να έχω τεντωμένα τα αυτιά μου αλλά δεν έχω πάερι απάντηση από τον Θώθ ή εσένα Κέλσο στα κάτωθι
- Παραβλέπεις ότι θετικό έδωσε η θρησκεία του χριστιανισμού
- Δεν θέλεις να βλέπεις μεγάλους μυστικούς, άγιους, φιλοσόφους που έδρασαν μέσα από την χριστιανική θρησκεία

μπορεί να ξέρετε κάτι που δεν γνωρίζω, ορίστε περιμένω.
*/ Προσοχή όμως στις απαντήσεις γιατί περιμένω κάτι που έδωσε ο εβαραιοχριστιανισμός που δεν είχε δοθεί μέχρι τότε, κι όχι λαικισμούς.

Το μόνο που εγώ γνωρίζω ότι έφερε για πρώτη φορά είναι οι "θρησκευτικοί" πόλεμοι/σταυροφορίες, οι εξαφανίσεις των όμορφων Εθνικών παραδόσεων ανά τον κόσμο, την αρνησηζωία, την "ιερά" εξάταση, τον μοναχισμό ως μέσο απαξίωσης της κοινωνίας και του πολιτισμού, την αμαρτία και την κόλαση, τον Σατάν, τα "μαντριά", τον φασιστικό νηπιοβαπτισμό ...

Τι να τα κάνεις τα πολλά αυτία φίλε μου,όταν αυτά που ακούς, ΔΕΝ ΤΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΕΣΑΙ ως οφείλης να κάνεις, ΑΛΛΑ περιχαρακώνεσαι απέναντι σε έναν ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ που αν μη τι άλλο, ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΟΠΡΕΠΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;;;;
Aν επειδή δεν "γυρίζω και το άλλο μάγουλο" αλλά προτιμώ να "πέσω" "τοις κείνων ρήμασι πειθόμενος" εναντίον αυτού που ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ να με κυνηγά και ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑΔΟΣΗ είμαι δογματικός, ε να με συγχωρείς αλλά είτε δεν ξέρεις τι λες είτε έχεις πονηρούς σκοπούς.
Σίγουρα θεωρώ βλακοιδέστατο τον Ιουδαισμό και τις δύο αιρέσεις του, αλλά αυτό είναι προσωπική μου αντίληψη, διότι στην ουσία ΣΕΒΟΜΑΙ τις προσωπικές επιλογές του άλλου κι ας είναι ότι θέλει, ας είναι εβραίος, ας είναι ισλαμιστής, ..., αλλά όταν όμως ο άλλος με έχει υπό κατοχήν πνευματική και μη, δεν με σέβεται αλλά απεναντίας κάνει ότι είναι δυνατόν για να με εξαφανίσει τι πρέπει να κάνω; ΘΑ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΗΣΩ βέβαια.
Εκτός αν εσύ φίλε Κέλσο έχεις κάποια άλλη άποψη ή πολύτιμη συμβουλή να μου δώσεις.

Θα ήθελα ειληκρινά να ακούσω σχόλια επάνω στο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ κείμενο του ΑΙΣΧΥΛΟΥ, "Προμηθέας Δεσμώτης".....
Μόλις βρω το αρχαίο κείμενο θα σχοληθώ μαζί του και θα το συζητήσουμε, υπομονή.

Αλλά.... με επιχειρήματα, όχι με αφορισμούς του τύπου "Τίποτα δεν πρόσφερε ο Τζεσουάχ.... κλπ"
Αλήθεια, σε ενοχλεί πολύ να χρησημοποιείς την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ;;; Γιατί μου κάνει εντύπωση που χρησημοποιής τον Εβραϊκό τύπο του ονόματος του και όχι τον ΕΛΛΗΝΙΚΟ. ΙΗΣΟΥΣ είναι στα Ελληνικά, δεν κάνει κακό να το λέμε, μην ΕΞΕΒΡΑΪΣΤΟΥΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ..... αρχής γενομένης απο την γλώσσα μας και μάλιστα απο κάποιον που είναι λάτρης του Αρχαιοελληνικού ιδεώδους!!!

Κέλσο θες να με τρελάνεις; αφού ο άνθρωπος είναι ιουδαίος κι έχει το όνομα Τζεσουάχ (μετάφραση, η δόξα του θεού), επίσης ο Ιεχωβά, ο Σαούλ (Παύλος), ο Κηφάϊ (Πέτρος) κλπ, γιατί να τα αλλάξουμε; το ιησούς είναι ακουστική παράφραση δεν είναι όνμομα.
Σου κάνει εντύπωση φίλε Κέλσο διότι οι μαυροφορεμένοι σκοταδιστές χρησιμοποίησαν πάμπολλες μεθόδους για την επιβολή όσο και για την διατήρηση του ανούσιου δόγματός τους. Μια από αυτές ήταν η καπήλευση της Ελληνικής Παράδοσης και δίνοντας ελληνικά ονόματα μπέρδευαν τους Ελληνες που ήσαν στην συντριπτική πλειοψηφία τους αμόρφωτοι (κι αυτό έργο των σκοταδιστών, βλέπε ιστορία μετά το 1821 την στάση τους στον ελληνικό διαφωτισμό και σε κάθε προσπάθεια δημιοργίας σχολείων και πανεπιστημίων τι έλεγαν και τι έκαναν) και δεν μπορούσαν να διαβάσουν την βίβλο και μόνο άκουγαν τους μαυροφορεμένους οπότε και τα κύρια πρόσωπα ΕΠΡΕΠΕ να φάινονται ελληνικά κι έτσι έμεινε και μας προκαλούν σύγχιση (κι εγώ στο σχολείο τους νόμιζα έλληνες, και ξέρεις η παιδική και εφηβική ηλικία είναι πρόσφορη για να αποτυπώσεις την προπαγάνδα στο αθώο μυαλό των παιδιών).
Δεν θα ΕΞΕΒΡΑΙΣTΟΥΜΕ αν λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, θα ΕΞΕΒΡAΙΣΤΟΥΜΕ ΕΝΤΕΛΏΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΑΣΠΑΣΤΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ. Και μια και κίνησες αυτό το θέμα, δηλαδή δεν σε πειράζει που το μυαλό μας έχει μπολιασθεί με ιουδαικές ιδέες και πρακτικές από τον εβραιοχριστιανισμό και καταδικάζει τις Ελληνικές Αρετές, δεν σε πειράζει που πας (ή πήγαινες) στην εκκλησία και ακούς ότι ο προπάτοράς σου είναι ο Αβραάμ (!!!!), ακούς για τον Ισαάκ, την Σάρα, τον Μωυσή, τον Ιώβ, τον Ιζεεκιήλ, την Γιουτθίδ και χίλια άλλα και σε πείραξε το δικό μου Τζεσουάχ ....

'Οσον αφορά την θέση σου, ότι ο χριστιανισμός φταίει για όλα, περιμένω να μου το ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ κιόλας...
Ωραία αισθάνομαι να είμαι στο γήπεδό μου , υπομονή να έχεις και σου γράφω βιβλίο.
Όρισέ μου για ποιά περίοδο θέλεις, βυζαντινή, τουρκοκρατία, κατοχή, επταετία και θα στις δώσω.
Όσον αφορά για το σήμερα όπως προείπα κάνε ένα μικρό πείραμα, βγες σε μια πλατεία και λάτρεψε τον θεό σου, κι από την άλλη πρέπει να είσαι τυφλός και κουφός για να μην βλέπεις και να μην ακούς τη ΑΙΣΧΟΣ επικρατεί στην εκκλησία, πως με κάθε τρόπο αποτελεί τροχοπέδη στην ανάπτυξη της Ελλάδος και την ευρωπαική της πορεία, πως κοροιδεύουν το απλό κοσμάκι με σκοπό και ΜΟΝΟ να του παίρνουν τα χρήματα και τόσα άλλα.

ΚΕΛΣΟ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΣΤΙΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΙΛΩ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΙΕΣ, γιατί σίγουρα υπάρχουν (κι έχω γνωρίσει προσωπικά δύο παπάδες) άνθρωποι που τιμούν όχι μόνο τον Τζεσουάχ αλλά και τον ΑΝΘΡΩΠΟ αλλά αυτοί είναι η εξαίρεση και εμείς ομιλούμε για την επίδραση μιας ιδεολογίας στην μάζα.

Edited by - dix on 02/07/2002 11:38:30

Edited by - dix on 02/07/2002 11:43:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2002, 13:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Κι επειδή με την ύβρη του φασισμού "τά'χω πάρει" επανέρχομαι.

Γιατί λοιπόν με τους Βουδιστές, Ινδουιστές, Ταοιστές, Ισλαμιστές, Εβραίους, Θεοσοφιστές, Θελημίτες, Γουίκανς, κλπ δεν έχω πρόβλημα;
Διότι μόνο ο εβραιοχριστιανισμός με κυνηγά και απειλεί την ζωή μου, είναι καθαρά θέμα αυτοάμυνας και επιβίωσης.

Δηλαδή θα ήμουν καλός αν ήμουν οσφυοκάμπτης? και ίσως αν κοιτούσα μόνο το τομάρι μου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2002, 15:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Καλέ και μαχητικέ συζητητή Dix.

Δεν χρειάζεται να τα "παίρνεις". Δεν νομίζω ότι σε κατηγορεί κανείς. Εγώ τουλάχιστον προσπαθώ να σε καταλάβω για αυτό και ζητάω να μου ξεκαθαρίσεις την θέση σου, μέσα από αυτόν τον συρφετό των αλλαλαζόντων κρυπτοφασιστών ελληνο-(εκ)-κεντρικών.

Χαίρομαι που υποστηρίζεις ότι σέβεσαι τις διάφορες θρησκείες και τις διάφορες σχολές εσωτερισμού ακόμη και αν δεν φαίνονται να ξεκινούν από την αρχαιοελληνική παράδοση.

Μου ζητάς να σου απαντήσω σε κάποιες ερωτήσεις. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να ξεκινήσουμε μια πολύ καλή συζήτηση με στοιχεία και πληροφορίες για τον εσωτερικό χριστιανισμό. Για να το κάνω αυτό όμως (κάτι που μου αρέσει πολύ) θα ήθελα πρώτα να αναρωτηθείς και να γράψεις πάνω στο θέμα που ανέφερα 2-3 φορές μέχρι τώρα. Αν δεν συζητήσουμε πρώτα αυτό, δεν υπάρχει νόημα να προχωρήσουμε πιο πέρα.
Λοιπόν σε ρώτησα σε προηγούμενο μήνυμα:

quote:
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ποια είναι η άποψή σου για την επιτυχία του...Τζόσουαχ και του.... Τζοσουχαισμού και γιατί ένας φτωχός και μόνος (όχι καουμπόης) ο Σαούλ... σαούλιασε ολόκληρη την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία;

Πώς ένας ραββίνος, ο Τζόσουαχ, δειλός (μπροστά στον Πιλάτο), που το μόνο που ήθελε ήταν να ενώσει τους Ιουδαίους ενάντια στην Ρώμη, κατάφερε να δημιουργήσει οπαδούς που άλλαξαν σε 3 αιώνες τον ρου της Ιστορίας; Και αυτό το έκανε αλλάζοντας την κυρίαρχη θρησκεία σε χιλιάδες ανθρώπους, πριν γίνει επίσημη θρησκεία.


.

Πραγματικά εγώ ακόμη απορώ πως κάποιος είναι τόσο τυφλός ώστε να παραβλέπει την νίκη του χριστιανισμού πάνω στις αρχαίες εθνικές θρησκείες και να την αποδίδει στην επιλογή του Κωνσταντίνου. Αντιθέτως ο αυτοκράτορας Κωνσταντίνος εκμεταλλεύτηκε την δύναμη και πλειοψηφία των Χριστιανών για να κερδίσει εύνοια.

Είπες κάτι πολύ σωστό στα τελευταία μηνύματά σου. Είπες ότι υπάρχουν χριστιανοί που τιμούν τον Ιησού και τον ΑΝΘΡΩΠΟ αλλά ότι η ιδεολογία του Χριστιανισμού επιδρά πάνω στην μάζα και την χειραγωγεί.

Δηλαδή αυτοί οι δύο παπάδες δεν είναι χριστιανοί;;; Τι είναι άθεοι ή δωδεκαθεϊστές; Αν αυτοί είναι χριστιανοί και μάλιστα παπάδες και τιμούν τον ΑΝΘΡΩΠΟ δεν θα μπορούσαν να είναι και οι υπόλοιποι Χριστιανοί το ίδιο; Αυτή είναι η θέση μου. Δεν τα πάω καλά με τις χριστιανικές εκκλησίες. Διαφωνώ με την χριστιανική εκκλησία σχεδόν σε όσα διαφωνείς και εσύ. Εκεί δεν έχουμε διαφωνία. Εκεί που διαφωνώ είναι ότι κρίνεις μια θρησκεία και έναν άνθρωπο από τις ιδεολογικές και πολιτικές σκοπιμότητες που εκμεταλλεύτηκαν το μήνυμα μιας ομάδας αναμορφωτών και διαστρέβλωσαν το αρχικό μήνυμα αυτής της κίνησης.

Κατά την γνώμη μου πέφτεις στην παγίδα να κρίνεις το εσωτερικό μήνυμα των ευαγγελίων τελείως εξωτερικά όπως ακριβώς έκαναν και οι Χριστιανοί με το μήνυμα και τις γραφές των αρχαίων θρησκειών.

Για να τελειώσω, η μάζα όταν δεν καθοδηγείται σωστά, όταν δεν καταλαβαίνει την αδυναμία της να αυτοκυβερνηθεί, όταν δεν σέβεται τους πνευματικούς ηγέτες της γίνεται όργανο εκμετάλλευσης από τους λαοπλάνους. Και αυτό έγινε από τους ηγέτες της χριστιανικής εκκλησίας. Σε αυτό το γεγονός πρέπει να αντιδράσουμε και όχι να τα βάλουμε με τους ανθρώπους.

Υπήρχαν και υπάρχουν καλοί άνθρωποι, χριστιανοί, που ξέρουν να αγαπούν, που έχουν μάθει το χριστιανικό νόημα της επιμονής και της καρτερικότητας, που έχουν μάθει να εργάζονται για την Βασιλεία των Ουρανών και όχι για το Βασίλειο της Ύλης, που αξιοποιούν δημιουργικά τις τελετές και τις εσωτερικές διδασκαλίες των χριστιανικών Γραφών. Αυτοί οι άνθρωποι αξίζουν να λέγονται Χριστιανοί, είναι πραγματικά Χριστιανοί και κανένας δεν μπορεί να τους κατηγορήσει ή να τους αφαιρέσει την εσωτερική αξία τους.

Άργησα να το καταλάβω αλλά τελικά το κατάλαβα. Και έτσι αποφεύγω να μισήσω, αποφεύγω να απολυτοποιήσω, αποφεύγω να πολεμήσω ανθρώπους αλλά μόνο ιδεολογίες. Και μέσα στον χριστιανισμό, ιστορικά υπήρξαν άνθρωποι που αφομοίωσαν τα νέα μηνύματα. Αν δεν θέλει κάποιος να είναι χριστιανός (όπως και εγώ) καλώς, αλλά ας σεβαστεί αυτούς που προσπαθούν να είναι καλοί άνθρωποι και χριστιανοί και ας πολεμήσει την καταπιεστική ιδεολογία των ηγετών των εκκλησιών και των επιχειρηματιών των ΜΜΕ που πουλάνε φόβο και μίσος για να γεμίσουν τα ταμεία τους.

To be continued...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2002, 16:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ποια είναι η άποψή σου για την επιτυχία του...Τζόσουαχ και του.... Τζοσουχαισμού και γιατί ένας φτωχός και μόνος (όχι καουμπόης) ο Σαούλ... σαούλιασε ολόκληρη την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία;

Πώς ένας ραββίνος, ο Τζόσουαχ, δειλός (μπροστά στον Πιλάτο), που το μόνο που ήθελε ήταν να ενώσει τους Ιουδαίους ενάντια στην Ρώμη, κατάφερε να δημιουργήσει οπαδούς που άλλαξαν σε 3 αιώνες τον ρου της Ιστορίας; Και αυτό το έκανε αλλάζοντας την κυρίαρχη θρησκεία σε χιλιάδες ανθρώπους, πριν γίνει επίσημη θρησκεία.

Λοιπόν φίλε Θώθ οι λόγοι που το στηρίζω είναι οι εξής
- τους πρώτες αιώνες μετά Τζεσουάχ υπήρξε ο γνωστός λοιμός που διέλυσε τα αστικά κέντρα όλης της αυτοκρατορίας με αποτέλεσμα να υπάρχει μια διανοητική παρακμή λόγω θανάτων αξίων ανθρώπων και λόγω της ψυχολογικής έντασης ένεκα της μεγάλης καταστροφής.
- ο εβραιοχριστιανισμός είναι η πρώτη "θρησκεία" στην ιστορία της
ανθρωπότητας που εισάγει και επιβάλλει τον προσηλυτισμό !!!
- ο εβραιοχριστιανισμός των πρώτων αιώνων είχε απήχηση ως ιουδαική αίρεση περισσότερο στα εβραικά κέντρα της μεσογείου (ο Σαούλ δεν επισκέφθηκε τυχαία την Θεσσαλονίκη, Αθήνα και Κόρινθο όπου ανθούσαν μεγάλες εβραικές κοινότητες) και λιγότερο στους άλλους λαούς της σημερινής τουρκίας και μέσης ανατολής. Η μεγάλη "άνθισή" του υπήρξε όταν επιβλήθηκαν νόμοι υπέρ αυτού και διώξεις και σφαγές εναντίων των Εθνικών και του Ελληνικού Πολιτισμού, ασχέτως αν αυτά έγιναν από τυχοδιώκτες αυτοκράτορες διότι έγιναν όχι μόνο υπό την ανοχή της χριστιανικής αρχής αλλά στις περισσότερες φορές ήταν ηθικός αυτουργός και άλλες φορές πρωτοστάστησε. Μετά από 1000 χρόνια λοιπόν διώξεων και σκοταδισμού τι περίμενες να γίνει; εδώ επί της τουρκοκρατίας των 400 χρόνων και αλλαξοπίστησαν τόσοι "χριστιανοί" και χωρίς μάλιστα να υπάρχουν θρησκευτικοί διωγμοί ...

Επίσης να παραθέσω ένα απόσπασμα από έναν άλλο φίλο σχετικά με το θέμα

Όσο για τις απίστευτες σφαγές, απαγορεύσεις και καταστροφές, την πρωτοφανής αγριότητας και βίας χριστιανική τρομοκρατία που επιβλήθηκε για να αφανίσει κάθε όμορφο και σπουδαίο, θα στην μεταφέρω μέσα από την ικεσία του Πραιτεξτάτου και του Αυρήλιου Συμμάχου προς τον χριστιανό αυτοκράτορα Βαλεντινιανό Β, να σταματήσουν οι καταστροφές και οι διωγμοί κατά της πατρώας θρησκείας.

Παρότι δεν είμαι συναισθηματικός, διαβάζοντας αυτή την ικεσία, δάκρυσα. Είναι προφανής μέσα από αυτήν η τρομοκρατία και η απόγνωση στην οποία βρέθηκαν άνθρωποι αγαθοί και σκεπτόμενοι όταν δέχτηκαν το απρόκλητο μίσος των χριστιανών.

"Στο όνομα των πατρώων θεών, στο όνομα των αυτόχθονων θεών, εκλιπαρούμε την ειρήνη. Πρέπει να σέβεται κανείς εκείνο που οι άλλοι άνθρωποι πιστεύουν. Όλοι τα ίδια άστρα κοιτάζουμε και ο ίδιος κοινός ουράνιος θόλος μας σκεπάζει, το ίδιο σύμπαν μας περιβάλλει όλους.
Τι σημασία έχει η συγκεκριμένη λατρεία, μέσα από την οποία ο κάθε άνθρωπος αναζητά την αλήθεια; Ο δρόμος που οδηγεί σε ένα τόσο μεγάλο μυστήριο δεν μπορεί να είναι ίδιος για όλους.
Όμως αυτές ίσως είναι μάταιες αναπτύξεις. Εδώ που βρισκόμαστε πια, δεν προσφέρουμε επιχειρήματα, απλώς απευθύνουμε ικεσίες".

Περήφανοι άνθρωποι έφτασαν να ικετεύουν για τη ζωή τους και την ελευθερία τους όπως ακριβώς μορφωμένοι και καταξιωμένοι επιστήμονες, περήφανοι αξιοπρεπείς πολίτες, έφτασαν να τρώνε σκουπίδια και να ικετεύουν για τη ζωή τους από την αγριότητα του ναζισμού.

Επίσης μην ξεχνάμε ότι ο Τζεσουάχ δεν ίδρυσε καμία θρησκεία αυτό έγινε πολλές δεκαετίες αργότερα από "άλλους", απ'όσο γνωρίζω ούτε άφησε κάποιο γραπτό κείμενο, ότι γνωρίζουμε για τον "χριστιανισμό" είναι από τα εβραικά "ιερά" βιβλία (προ Τζεσουάχ) και από απόψεις τρίτων και μάλιστα όπως κι οι μαθητές του Τζεσουάχ ήτο αμόρφωτοι και μερικοί δε εγκληματίες.

Αυτό το λέω γιατί τελευταία πολλοί διαχωρίζουν την θέση τους από την επίσημη εκκλησία και ομιλούν μόνο περί Τζεσουάχ, τι γνωρίζουμε λοιπόν για την διδασκαλία του και από ποιές πηγές ?
Την μόνη φήμη που έχω ακούσει είναι περί των παπύρων της μαύρης θάλασσας όπου έχουν συγγραφεί από τον ίδιο τον Τζεσουάχ και μάλιστα ουδεμία σχέση έχουν με τον σημερινό "χριστιανισμό".

Εγώ ακόμη δεν έχω καταλάβει τι καλό μας έδωσε ο εβραιοχριστιανισμός , εδώ θα ήθελα μια βοήθεια φίλε Θωθ, για να κάνουμε κουβέντα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2002, 19:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
ΦΙΛΕ dix ΚΑΠΟΤΕ Ο ΠΕΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ.ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΕΛΕΤΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΑΤΩ.ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ.
ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΠΟΥ ΜΗΝ ΞΕΡΩΝΤΑΣ ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΠΟΛΕΜΙΣΟΥΝ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΑΥΤΟΙΝ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.
ΕΠΕΣΑΝ ΟΜΩΣ ΕΞΩ ΣΤΙΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΤΟΥΣ.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΙ Η "ΔΙΑΛΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑ" ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΟΙΝ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΕ.ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΑΚΡΩΣ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΕΣ.
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΚΙΟΛΑΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΕΡΕΥΝΩ ΠΡΩΤΑ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ (ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΡΚΕΤΑ).
ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΚΑΝΑΝ ΠΟΛΛΑ ΚΑΚΑ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΑΙΩΝΕΣ ΠΙΣΩ.ΟΠΩΣ ΟΜΩΣ ΚΑΘΕ ΠΡΑΓΜΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΟΥ ΟΨΗ.
ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΩΤΟΙ ΜΙΛΗΣΑΝ ΓΙΑ ΙΣΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΣΗΣ,ΑΥΤΑ ΕΙΠΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ.ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ

"Ο ΠΑΡΩΠΙΔΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ".ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΔΕΙΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΘΕΣ

DREAMWALKER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2002, 19:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Επειδή έχω λίγο χρόνο θα πω λίγα πράγματα σήμερα και θα επανέλθω από αύριο για περισσότερες πληροφορίες.

Κατ' αρχήν και εγώ συγκινούμαι και αισθάνομαι οίκτο για όσουν ανθρώπους υποφέρουν σε όποια θρησκεία και αν ανήκουν. Ειδικότερα για τους ανθρώπους που πεθαίνουν ή μαρτυρούν για τις ιδέες τους.

Όσον αφορά τις αιτίες που επικράτησε ο Χριστιανισμός που ανέφερες, επίτρεψέ μου να έχω την άποψη ότι είναι πολύ απλοϊκές και "τραβηγμένες από τα μαλλιά".

Φτάνει ένας λοιμός για να καταστρέψει τους ηγέτες διανοούμενους της εθνικής θρησκείας και έτσι οι χριστιανοί ηγέτες, οι οποίοι θαυματουργά δεν πέθαναν από αυτόν τον λοιμό (τους έσωσε ο Ιεχωβάς; ) κατορθώνουν να βρουν ευκαιρία να "ρίξουν και κανένα προσηλυτισμό". Νομίζω ότι παραπάει. Τόσο εύθραυστη βάση είχε η εθνική θρησκεία; Νομίζω ότι την αδικούμε.

Επίσης ξαναλέω ότι πριν υπάρξουν αυτοί οι ανελέητοι και αποτρόπαιοι διωγμοί των εθνικών από τους Χριστιανούς, ήδη οι Χριστιανοί είχαν καταφέρει να είναι η μεγάλη πλειοψηφία (χωρίς εξωτερική βοήθεια).

Όλοι γνωρίζουν ότι αυτό που έκανε ο Παύλος (άν θέλεις και Σαούλ) ήταν
το αντίθετο από αυτό που υποστηρίζεις. Τσακώθηκε με τον Πέτρο και πολλούς από τους Αποστόλους οι οποίοι ήθελαν οι εθνικοί πρώτα να αποδεχτούν τον Μωσαικό νόμο και να κάνουν περιτομή και μετά να γίνουν Χριστιανοί.

Έπεισε τους υπόλοιπους ότι αν ο Χριστιανισμός όφειλε να γίνει παγκόσμια θρησκεία θα έπρεπε γρήγορα να ξεφύγει από τον Μωσαικό Νόμο και να ξεκοπεί από τις Ιουδαικές συνήθειες για αυτό και αποκαλείται Απόστολος των Εθνών, διότι απευθύνθηκε στους Εθνικούς ως κάτι ξεχωριστό από τον Ιουδαϊσμό, που ήδη ήταν γνωστός. Έτσι δεν ευσταθεί ότι τα κατάφερε επειδή χρησιμοποίησε τις Ιουδαικές κοινότητες. Μην ξεχνάς ότι ο Ιουδαισμός ήταν ο κυριότερος εχθρός του Χριστιανισμού εκείνη την εποχή.

Τέλος δεν πιστεύω ότι ο Εβραιοχριστιανισμός πρόσφερε κάτι ιδιαίτερο στον πολιτισμό. Αντιθέτως ήταν εχθρικός προς τις Επιστήμες, τις Τέχνες, τα Γράμματα, την Φιλοσοφία. Ήταν μεσαιωνικός, κλειστός, φοβισμένος, εχθρικός προς το Πνεύμα. Σκλαβωμένος στο μεσαιωνικό πνεύμα έγινε όργανο του μεσαίωνα. Ευτυχώς, η Αναγέννηση και αργότερα ο Διαφωτισμός ξύπνησαν το ανθρώπινο πνεύμα και την κλασική παιδεία και η θρησκεία αυτή εξοβελίστηκε από κριτής του ανθρώπινου πολιτισμού.

Πίστεψέ με. Τα εννοώ αυτά που λέω. Έχουμε πολύ περισσότερα κοινά από ότι νομίζεις.

Όταν αναφέρομαι στην επιρροή του χριστιανισμού αναφέρομαι στην ενσάρκωση μιας αρχής (της αγάπης και αφοσίωσης) που δεν υπήρχε ως τότε ως ξεκάθαρη δύναμη στην ανθρωπότητα. Αυτήν την αρχή την χειρίστηκαν και την εξέλιξαν ελάχιστες ομάδες και άνθρωποι στην διάρκεια της ιστορίας και όχι ο επίσημος χριστιανισμός. Αλλά ακόμη και έτσι είναι ένα κοσμοιστορικό γεγονός που έκανε την ανθρωπότητα διαφορετική από τότε. Από αύριο θα πούμε περισσότερα για την επίδραση του Χριστικού πνεύματος στην ανθρωπότητα.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Black Rose
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2002, 22:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Black Rose
Η παρουσία του φίλου dix στο φόρουμ -και εννοώ τον τρόπο που παρουσιάζει τα θεματά του, μου δημιουργούν συνειρμούς με άλλα φόρουμ που επέτρεψαν παρόμοιες "κρυαγές" και κατέληξαν στη διάλυση..

Σε αυτο το φόρουμ ήρθαμε γιατι γίνεται διάλογος με χαμηλούς τόνους, με ευγένεια και σεβασμό στον συνομιλητη..οσοι θέλετε καυγάδες και ποδοσφαιρικές καταστάσεις μπορείτε να πάτε στις διπλανές "πόρτες", όσοι απέμειναν εκει απλά κραυγάζουν απο μοναξιά..

θελετε να συζητησουμε για τον Ιησού? Ας ανοιξουμε λοιπον μια πολιτισμένη συζήτηση και ας σκεφτουμε /απαντησουμε σε κάποιε ερωτησεις , όπως πχ?

1) Γιατί ενσαρκώθηκε στην Παλαιστίνη και όχι σε κάποια άλλη χώρα ή στην Ελλάδα?

2) Ποια ήταν η πραγματικη αποστολή του στη γη?

3) Γιατί δεν άφησε τίποτε το υλικό πίσω του?

4) Τι δίδαξε ο Ιησους ? ΠΟια ήταν η φιλοσοφια της "βασιλείας" ?

Αυτα για αρχή και για συνέχεια εύχομαι χαμηλούς τόνους και επιχειρήματα αντι για κραυγές και αφορεσμους.

Εγω προσωπικα, δεν προτίθεμαι να κάνω ούτε καν ενα κλικ στο θεμα αν δεν αλλάξει ο τροπος συζητησης.. Το Μουντιαλ τελειωσε αλλωστε ή όχι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 00:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
Ως νέο μέλος στο φόρουμ χρωστάω έναν χαιρετισμό ένθεν και ένθεν - σε όσους δηλαδή τιμούν τους πατρώους θεούς και θρησκεύονται κατά την Ελληνική θρησκεία και τους άλλους, τους 'αντιπάλους' στην κουβέντα που τιμούν τον Γιαχβέ και τον γιό του τον Γιεζουγιαχ τον 'χρισμένο'. Επίσης ζητώ την κατανόησή σας γιατί το πρώτο μου μήνυμα είναι κάπως μακρύ. Υπόσχομαι εφεξής να είμαι συντομότερος. :-) Χαίρομαι ότι διάβασα αρκετά μηνύματα που προτρέπουν σε ήπιο διάλογο με επιχειρήματα. Έτσι πιστεύω κι εγώ ότι πρέπει να γίνεται ο διάλογος. Με επιχειρήματα :-)

>Όσον αφορά τις αιτίες που επικράτησε ο Χριστιανισμός που ανέφερες,
>επίτρεψέ μου να έχω την άποψη ότι είναι πολύ απλοϊκές
>και "τραβηγμένες από τα μαλλιά".

Η απάντηση φίλτατε Θώθ, στο γιατί επικράτησε ο χριστιανισμός - για όσο επικράτησε - είναι απλή: επειδή ο χριστιανισμός είναι η πρώτη θρησκεία στην Ιστορία του κόσμου που θέλησε να επικρατήσει έναντι των άλλων θρησκειών. Ο μονοθεϊσμός, εμπεριέχει εκείνη την ολοκληρωτική αντίληψη που επιβάλλει την αντιπαλότητα. Η νοοτροπία "ένας ο αληθινός θεός κι όλοι οι άλλοι είναι ψεύτικοι" φυσικά θα καταλήξει σε σφαγές και καταστροφές!

Στον Εβραϊσμό αυτή η τάση περιορίστηκε λόγω του αυστηρού εθνικοφυλετικού χαρακτήρα της θρησκείας. Όταν όμως ο χριστιανισμός απελευθερώθηκε από αυτά τα 'δεσμά' λειτούργησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που λειτούργησαν οι Ναζί προσπαθώντας να επιβάλλει την "Αρεια θρησκεία".

Όμως να μου επιτρέψετε να επισημάνω ότι κατά την άποψή μου, στο επίπεδο της φιλοσοφίας και στις καρδιές των απλών ανθρώπων ο χριστιανισμός δεν επικράτησε ποτέ! Και ευχαρίστως να εξηγήσω τι εννοώ:

Η θρησκεία του Σαούλ Παύλου (και του Γιεζουγιάχ του 'χρισμένου') δεν εφαρμόστηκε σχεδόν ποτέ. Ένας απόλυτος μονοθεϊσμός χωρίς χαρά χωρίς γιορτές χωρίς ομορφιά. Παρά τις απαγορεύσεις των χριστιανών οι καρδιές των ανθρώπων κράτησαν το τραγούδι, την ομορφιά και την χαρά. Εκεί ο χριστιανισμός απέτυχε.

Ο πολυθεϊσμός είναι συνυφασμένος με τη ζωή κι έτσι ο μονοθεϊστικός χριστιανισμός απέκτησε αγίους - το ίδιο θεούς στη συνείδηση του απλού ανθρώπου με τον Γιαχβέ - και απέκτησε και μητέρα θεά ακόμα σημαντικότερη. Να σκεφτείς μόνο, ότι η μεγαλύτερη γιορτή των χριστιανών, τα "χριστούγεννα" δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια παγανιστική γιορτή που έξυπνα οι Εθνικοί κατάφεραν να κρατήσουν: τα Σατουρνάλια.

Μετά από τη φρίκη των πρώτων αιώνων ο χριστιανισμός έχασε και τη μάχη με την Επιστήμη, με τα Μαθηματικά με την Αστρονομία και σιγά σιγά με τη βιολογία για την καταγωγή του Ανθρώπου. Είναι σαφές δηλαδή ότι οι αρχές των Εθνικών θρησκειών η παρατήρηση δηλαδή κι εξήγηση του φαινομένου κέρδισε. Όσο κι αν θέλουν να το γελοιοποιήσουν οι χριστιανοί με την απλοποίηση "οι πρωτόγονοι δεν μπορούσαν να εξηγήσουν τον κεραυνό και τον θεοποιούσαν" θα πρέπει να παραδεχτείς ότι ΑΥΤΗ είναι η αρχή της επιστήμης μέχρι σήμερα. Παρατηρώ και δίνω την ΚΑΛΥΤΕΡΗ εξήγηση που μπορώ.

Έτσι λοιπόν το απαγορευμένο θέατρο -η λατρεία του Διονύσου- επανεμφανίστηκε, οι απαγορευμένοι αθλητικοί αγώνες -λατρεία του Ολυμπίου Διός- επανεμφανίστηκαν, οι τέχνες κι η φιλοσοφία ξανάρχισε να λειτουργεί.

Ζούμε σήμερα λοιπόν το τελευταίο απομεινάρι της χριστιανικής ισχύος κι αυτό είναι η προπαγάνδα κι η απόκρυψη των Ιστορικών γεγονότων. Εγώ είμαι πολύ πρόθυμος να πιστέψω ότι οι φρικτές σφαγές κι η στυγνή τρομοκρατία που επιβλήθηκε από τους πρώτους χριστιανούς από τον 4ο μεχρι τον 11ο αιώνα δεν ήταν καθοριστικές. Εξήγησέ μου όμως τότε εσύ γιατί αποκρύπτονται με τόση επιμέλεια ακόμη και σήμερα; Γιατί πρέπει να ψάξεις ΠΟΛΥ για να μάθεις την πραγματική ιστορία της πατρίδας σου;

Κλείνοντας και ζητώντας συγνώμη για την πολυλογία (συνήθως είμαι πιο σύντομος), αναρωτιέμαι το εξής: αν η Ελληνική θρησκεία υπέκυψε και χάθηκε, τότε πως επανεμφανίστηκε σήμερα ζωντανότατη και ζεσταίνει πάλι τις καρδιές τόσων και τόσων Ελλήνων; Δεν θα έπρεπε να έχει γίνει πια στάχτη και να έχει χαθεί για πάντα; Πού βρίσκεται η δύναμη κι αντοχή της;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 00:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Είναι φανερό φίλε μου dix ότι το ΥΦΟΣ σου και όχι τόσο τα ΟΣΑ ΛΕΣ εχουν αρχίσει να ενοχλούν και τους υπόλοιπους συναιδητήμωνες!
Ο μεγαλύτερος όλων των Ελλήνων, ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ θα γέλαγε με τον τρόπο που προσπαθής να πείσεις ΠΡΩΤΑ τον εαυτό σου και ύστερα όλους τους άλλους, ότι έχεις δίκιο!
Γαυγίζεις φίλε μου στην ΣΚΙΑ ΣΟΥ, άρα γαυγίζεις σε ΕΣΕΝΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ και το κάνεις αυτό για να άυτοαποδεχθείς ότι ΜΠΟΡΕΙΣ και γαυγίζεις!!!

Συντάσομαι στο πλευρό του Θώτ, έχουμε περισσότερα κοινά απο όσα νομίζεις φίλε μου, αλλα με τον τρόπο που εκφράζεσαι, ΚΑΜΙΑ σχέση δεν θα ήθελα μαζί σου, κανένα κοινό.

Πίστεψέ με, είμαι σε θέση να σου αποδείξω ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ απο όσα φαντάζεσαι, μπορώ να σε κάνω ακόμα ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟ για το ότι ΣΕ ΑΥΤΗ ΣΟΥ ΤΗ ΣΑΡΚΩΣΗ, ανήκεις στην Ελληνική φυλή (γιατί πιθανά σε προηγούμενες σαρκώσεις σου ΝΑ ΜΗΝ ΗΣΟΥΝ).
Μπορώ όμως με τον ΙΔΙΟ σε ευκολία τρόπο, να σε κάνω να μετανειώσεις αυτό το ίδιο το γεγονός.
Αν έμπαινα σε μια τέτοια διαδικασία και μάλιστα ΔΗΜΟΣΙΑ, είμαι σίγουρος ότι με γεωμετρική πρόοδο, σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα τα λεγόμενά μου (και αποδείξεις μου φυσικά) θα γινόντουσαν ΛΙΒΕΛΟΣ κατά του ΑΘΑΝΑΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ.
Θα γινόταν επιχειρηματολογία κατά του ΕΙΝΑΙ ΜΟΥ, κατά της ΕΛΛΑΔΟΣ.
Και πίστεψέ με φίλε μου, ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ....

Γι'αυτό, φτιάξε, συμάζεψε τον τρόπο που εκφράζεσαι και αν μη τι άλλο, μην λές πράγματα που ΦΑΣΚΟΥΝ και ΑΝΤΙΦΑΣΚΟΥΝ μεταξύ τους ( σε αυτό θα γέλαγε ΑΚΟΜΑ πιο πολύ ο σοφότατος ΣΩΚΡΑΤΗΣ)

Κέλσος,
ένας λάτρης της Σωκρατικής ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 01:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλοσορίζω το νέο μέλος αυτής της γωνιά των forums.
Φίλε μου Ερμοκράτη καταρχάς, ΚΑΝΕΝΑΣ εδώ τουλάχιστον, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΚΑΝΕΝΟΣ.
Εδώ, στα forums ΣΥΖΗΤΑΜΕ, ΑΝΤΑΛΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ, δεν αντιπαλευόμστε ΚΑΝΕΝΑΝ. Δεν είμστε αρένα.... αν και κάποιοι καταβάλουν φιλότιμες προσπάθειες να μετατρέψουν τον χώρο συζήτησης, σε αρένα!!!

Επίσεις, δεν έχω αντιληφθεί ότι κάποιος υποστηρίζει ή ασπάζεται αυτό που καταμαρτυράς, ότι τιμά τον Ιεχωβά!
Αν και παλαιότερο μέλος, θα ήθελα να μου τον καταδείξεις μιάς και είμαι ανικάνος να τον αναγνωρίσω.
Και εφ'οσον εσύ τους αναγνώρισες, θα ήθελα να μας δώσεις τα ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ που συνηγορούν υπέρ της δήλωσής σου.

Λές επίσης και κλείνω, δεν θέλω να αναπτύξω τίποτε παραπάνω, ότι:

"...Ο μονοθεϊσμός, εμπεριέχει εκείνη την ολοκληρωτική αντίληψη που επιβάλλει την αντιπαλότητα..."

Μα καλά, τι αυθαίρετο συμπέρσμα είναι αυτό;;;;
Πως καταλήγεις σε αυτό το συμπέρασμα;;;;

Ξεχνάς ότι η 'Ελληνες μέσο του ΟΡΦΕΩΣ και της μύησης που ΙΣΩΣ να έλαβε μέσα στη μεγάλη πυραμίδα, στην Ελλάδα δίδαξε έναν απο τους ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟΥΣ;;;;

Ο μονοθεϊσμός του μέγα Ακενατόν, είχε και εκείνος, όπως και του Ορφέα (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου ΠΑΝΤΑ), εκείνη την ολοκληρωτική αντίληψη που επιβάλλει την αντιπαλότητα;;;;

Ποιόν φίλε μου αντιπαλέυθηκε, ή καλύτερα (και πάλι βάση του συνειρμού σου) ποιό σύστημα ή ποιούς θεούς καπηλεύτικε και κατ'επέκταση τα πλήθη που τους πίστευαν ή λάτρευαν, τα κατέσφαξαν και τα κατέστρεψαν;;;

'Εκανε κάτι τέτοιο ο ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟΣ του Ορφέως ή του Ακενατόν;;;;
Μάλλον το ΑΝΤΙΘΕΤΟ έγινε....
Τα πλήθη που πίστευαν σε αυτές τις "άλλες" θεοτήτες είναι αυτά που κατέσφαξαν τον Μύστη Ορφέα, τον Μύστη Ακενατόν ακόμα και τον ίδιον τον Ιησού...

Κάνω λάθος;;;
Μήμπως διαβάζω "άλλη" ιστορία;;;;

Το θέμα αυτό φίλοι μου, είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ και αν μη τι άλλο, ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ, είναι περιττός και δεν θα μας καταλήξει πουθενά.

Αφήστε λοιπόν τα περιχαρακώματα πίσω απο ΔΟΓΜΑΤΙΚΕΣ ΚΟΣΜΟΘΕΑΣΕΙΣ εντελώς αστήρικτες, μονόφθαλμες θα έλεγα, γιατί μπορέι στους ΤΥΦΛΟΥΣ να βασιλευουν οι ΜΟΝΟΦΘΑΛΜΟΙ, αλλά μέσα στο Esoterica,gr και δή στα forums του, δεν υπάρχουν ΤΥΦΛΟΙ ώστε να βασιλέψει ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΟΝΟΦΘΑΛΜΟΣ.

Και πάλι καλώς όρισες Ερμοκράτη,

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 04:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Συμφωνώ με την φίλη Black rose. Είναι προφανές ότι όλοι μας είμαστε συνειδητοποιημένοι, και ο κάθε ένας απο εμάς εχει επιλέξει την φιλοσοφική και θεολογική του ατραπό ..Είναι επίσης προφανές ότι με την πορεία των συζητήσεων μας θα οδηγηθούμε σε αδιέξοδο.

Προτείνω πρίν την απάντηση των ερωτημάτων της φίλης Black rose να εκφράσουμε τις απόψεις μας για τον Θεό ή την Πρώτη αρχή τo ΠΑΝ, μίας και τα υπόλοπα απλώς ακολουθούν. Κάτι εκ των πραγμάτων δύσκολο εάν όχι ακατόρθωτο όπως δηλώνει ο Πλάτωνας «Τώρα, το να ανακαλύψεις το Δημιουργό και Πατέρα του σύμπαντος είναι πραγματικά δύσκολο, και τότε, έχοντας ανακαλύψει αυτόν , έτσι ώστε όλοι να μπορούν να κατανοήσουν, είναι αδύνατο...»

Στην Θεοσοφία είναι Αυτό που βρίσκεται πέρα από κάθε σχέση με την εκδηλωμένη ύπαρξη. Είναι Μία Πανταχού Παρούσα, Αιώνια, Απεριόριστη και Αμετάβλητη ΑΡΧΗ, που ξεπερνάει τη δύναμη της ανθρώπινης αντίληψης. Είναι η Άπειρη και Αιώνια Αιτία, η χωρίς-ρίζα ρίζα όλων όσων «υπήρξαν, υπάρχουν και θα υπάρξουν.

Για τους προσωκρατικούς φιλόσοφους είναι το Χαος , το ΜΗ ΟΝ. Ηταν το Πνεύμα ο νόμος, η ανάγκη, που εκδηλώνει τη θέληση του δημιουργού και κατευθύνει την εκδηλωμένη ζωή και την εξέλιξή της. «Νόμος είναι και η πειθαρχία στη θέληση του ενός. Ο δρόμος που ανεβαίνει κι ο δρόμος που κατεβαίνει είναι ένας κι ο ίδιος δρόμος»(Ηράκλειτος).Κατά τον Παρμενίδη «Η αρχή των πάντων Δεν μπορεί να ονομαστεί, ή να μιλήσουμε για αυτή ..», «ούτε ήταν ούτε θα είναι, επειδή το τώρα είναι και το πάν, ένα και συνεχές. Γιατί ποιά αφετηρία του μπορεί κανείς να αναζητήσει;». Η εκδηλωμένη Ζωή είναι η διάσπαση του Ενός στα πολλά και η επανασύνδεση των πολλών στο Έν-«Εκ πάντων Εν και εξ Ενός πάντα»- Ηράκλειτος- Για τον Πυθαγόρα, η ανεκδήλωτη Μονάδα «κατοικεί στη μοναξιά και το σκοτάδι. Όταν φθάνει η ώρα, ακτινοβολεί από τον εαυτό της, το Ένα, τον πρώτο αριθμό. Αυτός ο αριθμός κατεβαίνοντας παράγει το Δύο, τον δεύτερο αριθμό, και το Δύο, με τη σειρά του, παράγει το Τρία, σχηματίζοντας ένα τρίγωνο, το πρώτο ολοκληρωμένο γεωμετρικό σχήμα στον κόσμο της μορφής.»

Στη Γένεση, το φως δημιουργείται από το σκοτάδι «και σκότος επάνω της
αβύσου».Ο Άγιος Αυγουστίνος αναρωτιόταν : «Τι να απαντήσουμε σε εκείνους που ρωτούν τι έκανε ο Θεός πριν από την δημιουργία;». Ετσι στο "πιο εσωτερικό Ζοχάρ" η αρχή περιγράφεται ως το πρωτο σημείο που δεν έχει όριο και δεν μπορεί να κατανοηθεί εξαιτίας της αγνότητας και της λαμπρότητάς του, διεστάλη από τα έξω σχηματίζοντας μια φωτεινότητα που χρησίμευε στο Αδιαίρετο Σημείο σαν ένα πέπλο. Αυτό το τελευταίο δεν μπορούσε να γίνει ορατό, εξαιτίας του άπειρου φωτός του. Και αυτό διεστάλη από τα έξω και αυτή η διαστολή ήταν το ένδυμά του. Έτσι μέσα από μια συνεχή διασταλτική κίνηση τελικά δημιουργήθηκε ο κόσμος.»

Στα ερωτήματα της Black rose τώρα

1.Γιατί η γέννηση του Χριστού στην Παλαιστίνη.Γιατί οι συνθήκες το επέβαλαν εκεί. Εκεί ζούσαν οι μυστικιστικά οργανωμένοι θεραπευτές Εσσαίοι όπου μαθήτευσε ο Ιησούς.
Σαν νομαδικός λαός οι Εβραίοι επηρεάστηκαν από πολλούς λαούς και ενσωματώσαν στις παραδόσεις τους ότι θεώρησαν καλύτερο. Από τους Χαλδαίους πήραν το αλφάβητο κι τις ονομασίες των ημερών, από τους Σουμέριους τους μύθους για την δημιουργία, την πτώση τον ατακλυσμό. Η Βίβλος επίσης αναφέρει ότι ο Αβραάμ ήταν από την Ουρ των Χαλδαίων. Η λέξη Ουρ σημαίνει «φως» και Χαλδαίος «μάγος μυημένος στις απόκρυφες επιστήμες».Από τους Χαναναίους πήραν τον θεό Γιαχ ή Γιαχάου και τον μετέτρεψαν σε Γιεχοβά, και από τους Αιγυπτίους την εσωτερική φιλοσοφία μέσω του Μωησή. Για παράδειγμα η λέξη Αβραάμ είναι Χαλδαϊκή και σημαίνει «αυτός που έχει κοσμική συνείδηση».

2. Η αποστολή του στην Γη η ίδια όπως όλων των μεγάλων να αφυπνίσει.

3. Γιατί δεν άφησε κάτι γραπτό. Για τον ίδιο λόγο που δεν άφησε ο Πυθαγόρας , ο Σωκράτης, ο Απολλώνιος, ο Βούδας. Γιατί τον λόγο επιλέγεις σε ποιόν τον απευθύνειςτο κείμενο όχι. Ακόμα όμως και στον λόγο χρησιμοποιούνται παραβολές.Ο Χριστός εξηγεί «Γιατί σε εσάς έχει αποκαλυφθεί το βασίλειο των ουρανών , ενώ σε αυτούς ακόμα όχι, γιατί ενώ έχουν μάτια δεν βλέπουν, και ενώ έχουν αφτιά δεν ακούν..».Ενω ο Πυθαγόρας έλεγε: «Ου τά πάντα τοις πάσοι ρητά», ενώ ο Ορφέας : «θα απευθύνω τους λόγους μου προς εκείνους, προς τους οποίους είναι θεμιτόν να ομιλήσω. Αλλά εις τους αμύητους, εις όλους ομαδικώς, κλείσατε τας θύρας…»,


4. Όλα αυτά που δεν ισχύουν σήμερα ΑΓΑΠΗ...

Αγαπητέ Ερμοκράτη και Ντίξ. Δεν είμαι υπερασπιστής του Χριστιανισμού, αλλά είμαι οπαδός της σύνθεσης και ΟΧΙ του διαχωρισμού. Αναγνωρίζω το δίκαιο όπου υπάρχει. Δέν πιστεύω σε γονιδιακές υπεροχές, Φουράκηδες, Έψιλον και το κακό συναπάντημα...Η αλήθεια είναι ένα γιγαντιο πάζλ της οποίας ο κάθε λαός κατέχει ένα μικρό τμήμα. Αυτό που με ανυσηχεί ιδιαίτερα είναι ότι ενώ είμαι οπάδός της αρχαιο Ελληνικής φιλοσοφίας, ο φανατισμός των Δωδεκαθειστών και οι απόλυτες θέσεις που αυτοί εκφάζουν σε όλα τα forum που συμετείχα, με προβήματίζει και με απογοητεύει. Ουτως ή άλλως μπήκαμε στην εποχή του Υδροχόου και θα αλλάξουν οι καιροί όπως λέει και ο αγαπημένος βάρδος Παπάζογλου, ο Χριστιανισμός θα κληθεί να απαντήσει σε πνευματικότερα ζητήματα, οι αρχαίες θρησκέιες θα επανέλθουν. Το ζητούμενο όμως δεν είναι πιστεύω η επαναφορά των χλαμύδων καθώτι τα ράσα δεν κάνουν τον παπά ούτε η χλαμύδα τον γνώστη, αλλά τον δεισυδαιμονα...

Μέχρι ο άνθρωπος να γίνει αληθινά φιλόσοφος, οι Θεοί του είναι καταδικασμένοι να παίρνουν και να ξαναπαίρνουν ανθρώπινη μορφή...
Ξενοφάνης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 10:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Ενώ παρατηρώ ότι με όλους τους άλλους συμφορούμενους προχωράμε ομαλά, εσύ Κέλσο δείχνεις μια εμπάθεια προς εμέ με κατηγορίες χωρίς να αναφέρεις γιατί π.χ. φάσκω και αντιφάσκω καθώς επίσης ΔΕΝ απαντάς ή αναφέρεσαι επί της ΟΥΣΙΑΣ των γραφόμενών μου αλλά στο ύφος μου, αυτό το παραδέχομαι μπορεί να μην είμαι το ευγενέστερο άτομο αλλά είμαι όμως το ειλικρινέστερο.

Είναι φανερό φίλε μου dix ότι το ΥΦΟΣ σου και όχι τόσο τα ΟΣΑ ΛΕΣ εχουν αρχίσει να ενοχλούν και τους υπόλοιπους συναιδητήμωνες!
Επειδή το γήπεδο είναι δικό σου και παίζουμε με τους κανόνες σου όταν κρίνεις σκόπιμο μπορείς να μου πεις απλά να φύγω και θα το κάνω ήσυχα όπως ήρθα, έτσι κι αλλιώς έχω συνηθήσει την "ανοχή" των "συνελλήνων" μου.

Ο μεγαλύτερος όλων των Ελλήνων, ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ θα γέλαγε με τον τρόπο που προσπαθής να πείσεις ΠΡΩΤΑ τον εαυτό σου και ύστερα όλους τους άλλους, ότι έχεις δίκιο!
Δεν προσπαθώ να πείσω ΚΑΝΕΝΑΝ και πόσο μάλιστα τον εαυτό μου που μετά από 20 χρόνια αναζήτησης έχει βρει την ηρεμία του και τον ΣΚΟΠΟ του.

Συντάσομαι στο πλευρό του Θώτ, έχουμε περισσότερα κοινά απο όσα νομίζεις φίλε μου, αλλα με τον τρόπο που εκφράζεσαι, ΚΑΜΙΑ σχέση δεν θα ήθελα μαζί σου, κανένα κοινό.
Αυτό δεν είναι περίεργο ούτε κακό, είναι φυσιολογικό, άλλοι είναι Έλληνες (ιδεολογικά), άλλοι εβραιοχριστιανοί, άλλοι Χρυσαυγίτες (και δεν εννοώ την γνωστή "ελληνική" ναζιστική ομάδα), άλλοι θεοσοφιστές, άλλοι Βουδιστές κλπ το θέμα είναι να υπάρχει ΑΜΟΙΒΑΙΟΣ σεβασμός, εσύ για ακατανόητους για εμέ λόγους επιμένεις να αρνείσαι την άποψή μου, ειδικά όσον αφορά την ιστορικότητα που είναι και καταγεγραμμένη και απευθύνεσαι προς εμέ ως "μίασμα" χωρίς πάλι να αναφέρεις το γιατί, αυτό που με προβληματίζει δεν είναι ο εαυτός μου, δικαίωμά σου να έχεις την προσωπική άποψη για τον καθένα, αλλά αν απευθύνεσαι με αυτόν τον τρόπο γενικά προς την Ελληνική κοσμοθεώρηση και σκέψη !!!!

Πίστεψέ με, είμαι σε θέση να σου αποδείξω ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ απο όσα φαντάζεσαι, μπορώ να σε κάνω ακόμα ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟ για το ότι ΣΕ ΑΥΤΗ ΣΟΥ ΤΗ ΣΑΡΚΩΣΗ, ανήκεις στην Ελληνική φυλή (γιατί πιθανά σε προηγούμενες σαρκώσεις σου ΝΑ ΜΗΝ ΗΣΟΥΝ).
Δεκτή η άποψή σου, αλλά προσωπικά έχω απορρίψει την έννοια του "κάρμα" και της "μετενσαρκώσεως" γιατί εμπίπτει στην "θεική επιβολή" κι όχι στην ελευθερία του ανθρώπου. Είναι ένας άλλος τρόπος χαλιναγώγησης της ανθρώπινης ελεύθερης επιλογής και δεν αρμόζει σε αγαθή θεότητα.
Και για να διευκρινήσω, ΔΕΝ ασπάζομαι τα περί φυλετικής καθαρότητας, το ομόαιμον κοκ, Έλλην είναι ο "μετέχων" της Ελληνικής Παιδείας !

Μπορώ όμως με τον ΙΔΙΟ σε ευκολία τρόπο, να σε κάνω να μετανειώσεις αυτό το ίδιο το γεγονός.
Αν έμπαινα σε μια τέτοια διαδικασία και μάλιστα ΔΗΜΟΣΙΑ, είμαι σίγουρος ότι με γεωμετρική πρόοδο, σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα τα λεγόμενά μου (και αποδείξεις μου φυσικά) θα γινόντουσαν ΛΙΒΕΛΟΣ κατά του ΑΘΑΝΑΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ. Θα γινόταν επιχειρηματολογία κατά του ΕΙΝΑΙ ΜΟΥ, κατά της ΕΛΛΑΔΟΣ.
Και πίστεψέ με φίλε μου, ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ....

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά γι αυτό δεν είμαστε εδώ ? εμπρός σε ακούω,
αρκεί να μην έχεις "μασήσει" την εβραιοχριστιανική προπαγάνδα κι αρχίσεις να λες ότι λόγου χάριν τον Σωκράτη τον σκότωσαν οι Έλληνες για θρησκευτικούς λόγους (!!!!), θέλω στοιχεία της Ελληνικής θέσης και σκέψης κι όχι τις πιθανόν εξαιρέσεις, κι ο Εφιάλτης Έλλην ήτο (πιθανώς κατ όνομα μόνο) αυτό όμως δεν σημαίνει τίποτα, ο Ελληνικός Πολιτισμός ΥΠΗΡΞΕ, και ΦΩΤΙΣΕ τι λοιπόν μπορείς να πεις που μπορεί να τον σκοτινιάσει ? σε ακούω.

Γι'αυτό, φτιάξε, συμάζεψε τον τρόπο που εκφράζεσαι και αν μη τι άλλο, μην λές πράγματα που ΦΑΣΚΟΥΝ και ΑΝΤΙΦΑΣΚΟΥΝ μεταξύ τους ( σε αυτό θα γέλαγε ΑΚΟΜΑ πιο πολύ ο σοφότατος ΣΩΚΡΑΤΗΣ)
Ξαναλέω μπορεί να μην εκφράζομαι όμορφα και να μην είμαι εξέχων ρήτωρ αλλά μιλώ επί της ΟΥΣΙΑΣ και μόνον, αν ήθελα κάτι άλλο θα πήγαινα στο "Να η Ευκαιρία".

Ίσως το πρόβλημα επικοινωνίας μας Κέλσο να είναι ότι εσύ σαν "εσωτεριστής" έχεις κλειστεί στον εαυτό σου και ίσως το μόνο ενδιαφέρον σου είναι να βρεις την κρυμμένη σοφία στις διδασκαλίες και στα ιερά κείμενα κρυμμένος στην ανωνυμία και στον μικρό μαγικό σου κόσμο και να μην θέλεις κανείς να σου τον διαταράξει ενώ άλλοι θέτουν εαυτούς σε δημόσιο κίνδυνο και έχουν το θάρρος να υπερασπιστούν τα δικά τους νομιζόμενα και να "πέσουν" για τα κοινά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 10:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN

Υποψιάζομαι οτι οι Ελληναράδες που παίρνουν μέρος στην συζήτηση δεν έχουν μελετήσει και πολύ αρχαία ιστορία και γραμματεία απλά ξεσηκώνωντας τα τσιτάτα του Κεραμιδά και κάθε άλλου βλαχοφιλόσοφου πάνε να μιλήσουν για υπερύσχιση και ανωτερότητα του Ελληνικού αρχαίου πνεύματος.
Ολα αυτά τα τσιτάτα που ξεφουρνίζετε είναι καλά για να εντυπωσιάζετε πιτσιρίκια και ανασφαλείς εργάτες και νοικοκυρές αλλά μπροστά σε έναν διαβασμένο εσωτεριστή είναι μια φούσκα,την οποία θα σας την σκάσω εντός ολίγου.
Μιλάτε για ανωτερώτητα πνεύματος και πολιτισμού αλλά δεν μας λέτε ποιά ήταν η θέση της γυναίκας στην αρχαία Ελλάδα και ποιά η θέση του δούλου.Να θυμίσω εδώ οτι η γυναίκα αποτελούσε σκεύος ηδονής ενώ ο δούλος αναλώσιμος και ήταν υποχρεωμένος να έχει την θρησκεία του κυρίου του!Οποία ανεξηθρησκία !!!! Να θυμίσω οτι χρειαζόταν ειδική επιτροπή να συνεδριάσει για να αποφασιστεί το χτίσιμο ενός ναού ξένης προς της δικής τους θεότητας και οτι όσοι δεν τηρούσαν τα λατρευτικά τους καθήκοντα τιμωρούνταν αυστηρά.Αντίθετα με τον Χριστιανισμό ο οποίος ήταν η πρώτη Θρησκεία που διακύρηξε την ισότητα των πάντων και δίνει στους πάντες ευκαιρία για εξέλιξη αντίθετα με αυτό...

"Και τα παιδιά των καλυτέρων νομίζω, θα τα παίρνουν και θα τα πηγαίνουν στο παιδοκομείο, κοντά σε κάποιες παραμάνες που θα κατοικούν ξεχωριστά σε κάποιο μέρος της πόλης. Ενώ τα παιδιά των χειρότερων, κι αν γεννηθεί κάποιο ανάπηρο από τους άλλους, θα τα καταχωνιάσουν όπως είναι το σωστό, σε μέρος μυστικό και άγνωστο"
ΠΛΑΤΩΝ, ΠΟΛΙΤΕΙΑ Ε' 460 c
Να θυμίσω οτι ο Σωκράτης σκοτώθηκε στο όνομα της υπεράσπισης της θρησκείας "καινά δαιμόνια"(η οποία θρησκεία της εποχής ήταν κρατική), και οτι ο Αναξαγόρας εξορίστηκε (θα τον σκότωναν, αλλά παρενέβη ο Περικλής τελευταία στιγμή) επειδή ήταν άθεος !!
Να θυμίσω οτι πόλεμοι αναβάλονταν επί μήνες επειδή τα εντόσθια των θυσιασμένων ζώων δεν ήταν τα ενδεδειγμένα!! πολύ πνευματικό αυτό...
Να θυμίσω οτι οι Αθηναίοι σκότωσαν τους διερμηνείς του Πέρση βασιλιά επειδή τόλμησαν να τους μιλήσουν στα ελληνικά και οτι μετονώμασαν με το έτσι θέλω την Ιερουσαλήμ σε Αντιόχεια (Αντίοχος Γ'), μετέτρεψαν τον Ναό του Σολομώντα σε Ναό του Δία, και απαγόρευαν στους Εβραίους επί ποινή θανάτου να τηρούν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα (τήρηση αργίας Σαββάτου, περιτομή κλπ) υποχρεώνοντάς τους να θυσιάζουν στους ελληνικούς θεούς (Αντίοχος Δ')
Να θυμίσω το ότι ο δημοκράτης Περικλής της ουμανιστικής Αθήνας του 5ου αιώνα όταν κατέστειλε μια εξέγερση της Σάμου διέταξε να πασσαλωθούν οι εξεγερμένοι και την επόμενη να λιώσουν με ρόπαλα τα κρανία τους !!!
Λέτε οτι ο χριστιανισμός είναι παράγωγο ενός εβραικού απελευθερωτικού κινήματος με αρχηγό τον Ιησού ,φυσικά αυτό είναι μια ανιστόρητη μπούρδα αφού ο εθνικιστικός εβραϊσμός, που δεν κατανόησε σωστά την Π.Διαθήκη (όπως και όλοι οι εθνικισμοί γενικά) τον απέρριψε και τον κατεδίωξε. Δημιουργεί ερωτηματικά και είναι όντως εντυπωσιακός ο ταυτόχρονος αντιχριστιανισμός, τόσο των απανταχού εθνικιστών Εβραίων που ευχαρίστως αντιμάχονται τον χριστιανισμό, όσο και των αρχαιολατρών ,νεοπαγανιστών που εκλαμβάνουν το χριστιανισμό ως Εβραϊκή επίθεση και συνωμοσία κατά του Ελληνισμού.
Επίσης μας έχετε ζαλίσει τον έρωτα με το οτι η παλαιά διαθήκη είναι ένα "σεξιστικό βιβλίο για ανώμαλους" παραβλέπωντας μύθους που θέλουν το ελληνικό δωδεκάθεο να συμπλέκεται διαρκώς μετάξυ του αλλά και με ανθρώπους ή ζώα .Λέτε οτι οι μύθοι αυτοί είναι συμβολικοί και εγώ το δέχομαι αλλά μήπως και η παλαιά διαθήκη είναι ένα συμβολικό ,προπαρασκευαστικό ,διδακτικό βιβλίο .Είναι τόσο απίθανο?
Λέτε συνεχώς για την φράση "και εξεγήρω τα τέκνα σου Σιών ενάντια στα τέκνα σου Ελλάς" αλλά παραβλέπετε σκοπίμως αυτά ....
ΩΣΗΕ Α4 «Και είπε ο Κύριος προς αυτόν, Κάλεσον το όνομα αυτού Ιεζραέλ, διότι έτι ολίγον και θέλω εκδικήσει το αίμα του Ιεζραέλ επί τον οίκον Ιηού, και θέλω καταπαύσει την βασιλείαν του οίκου Ισραήλ", Α5 "Και εν τη μέρα εκείνη θέλω συντρίψει το τόξον του Ισραήλ εν τη κοιλάδι του Ιεζραέλ»
Α6«διότι δεν θέλω ελεήσει πλέον τον οίκο Ισραήλ αλλά θέλω σηκώσει αυτούς διόλου»
Α10 «…δεν είσθε λαός μου"
Β14"..θα τα κάμω, ώστε να είναι μαρτυρία προς όλους δια την τιμωρίααν της φυλής του Ισραήλ"
Β16 "Δια τούτο θα οδηγήσω την φυλήν Ισραήλ εις περιπλάνησιν και εξορίαν, θα καταστήσω έρημον και ακατοίκητον την χώραν της", Γ2 "έχουν χυθή και πλημμυρίσει την χώραν σας κατάραι, ψεύδη, φόνοι, κλοπαί, μοιχεία.."
Γ3 " Δια τούτο η χώρα σας θα περιέθει εις πένθος, οι κάτοικοί της θα ολιγοστεύσουν"
Γ4 "...ο δε τέως λαός μου θα είναι σα τον ιερέα που έχει χάσει την υπόληψή του"
Γ6 "..εσύ λαέ μου λησμόνησες το νόμο του Θεού, κι εγώ θα λησμονήσω τα δικά σου τέκνα"
Γ10 "..θα τιμωρήσω τον λαόν αυτόν δια τους αμαρτωλούς δρόμους τηςζωής του και θα ανταποδώσω εις αυτόν σύμφωνα προς τας αμαρτωλάς επιθυμία της καρδιά του"
Ε14" διότι εγώ θα είμαι ως πάνθηρ εναντίον του Εφραίμ και ως λέων εναντίον του οίκου Ιούδα"
Ζ11"είναι ο λαός σαν μια ανόητος και απερισκεπτος περιπλανώμενη περιστέρα, δίχως συναίσθησιν".
Ζ12 "..θα τους συλλάβω. Θα τους τιμωρήσω.."
Ζ13"Αλοίμονον εις αυτούς!"
Η14"...Θα στείλω όμως φωτιάν εναντίων των πόλεών των(των Ιουδαίων), η οποία και θα καταφάγη αυτάς εκ θεμελίων"
ΙΑ7 "ο Θεός όμως δια τας αμαρτίας του έχει οργισθή. Δεν θα δοξάσει τον ισραηλιτικόν λαόν"
ΗΣΑΙΑΣ ΚΕΦ Α
4 ΟΥΑΙ ΕΘΝΟΣ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ ΛΑΕ (=οι Ισραηλίτες) ΠΕΦΟΡΤΩΜΕΝΕ ΑΝΟΜΙΑΝ ΣΠΕΡΜΑ ΚΑΚΟΠΟΙΩΝ ΥΙΟΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΙ ΕΓΚΑΤΕΛΙΠΟΝ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟΝ ΚΑΤΕΦΡΟΝΗΣΑΝ ΤΟΝ ΑΓΙΟΝ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΕΣΤΡΑΦΗΣΑΝ ΕΙΣ ΤΑ ΟΠΙΣΩ

13 ΜΗ ΦΕΡΕΤΕ ΠΛΕΟΝ ΜΑΤΑΙΑΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΤΟ ΘΥΜΙΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΒΔΕΛΥΓΜΑ ΕΙΣ ΕΜΕ ΤΑΣ ΝΕΟΜΗΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΑΛΕΣΙΝ ΤΩΝ ΣΥΝΑΞΕΩΝ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΩ ΑΝΟΜΙΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΗΝ ΣΥΝΑΞΙΝ

14 ΤΑΣ ΝΕΟΜΗΝΙΑΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑΣ ΔΙΑΤΕΤΑΓΜΕΝΑΣ ΕΟΡΤΑΣ ΣΑΣ ΜΙΣΕΙ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΤΙΟΝ ΕΙΣ ΕΜΕ ΕΒΑΡΥΝΘΗΝ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΩ

15 ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΚΤΕΙΝΗΤΕ ΤΑΣ ΧΕΙΡΑΣ ΣΑΣ ΘΕΛΩ ΚΡΥΠΤΕΙ ΤΟΥΣ ΟΦΘΑΛΜΟΥΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΣΑΣ ΝΑΙ ΟΤΑΝ ΠΛΗΘΥΝΗΤΕ ΔΕΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΕΙΣΑΚΟΥΕΙ ΑΙ ΧΕΙΡΕΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΕΙΣ ΑΙΜΑΤΩΝ

19 ΕΑΝ ΘΕΛΗΤΕ ΚΑΙ ΥΠΑΚΟΥΣΗΤΕ ΘΕΛΕΤΕ ΦΑΓΕΙ ΤΑ ΑΓΑΘΑ ΤΗΣ ΓΗΣ

20 ΕΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΗΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΑΤΗΣΗΤΕ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΤΑΦΑΓΩΘΗ ΥΠΟ ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΕΛΑΛΗΣΕ

ΖΑΧΑΡΙΑΣ
Ζ 13 ΟΘΕΝ ΚΑΘΩΣ ΑΥΤΟΣ ΕΚΡΑΞΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΙΣΗΚΟΥΟΝ ΟΥΤΩΣ ΑΥΤΟΙ ΕΚΡΑΞΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΣΗΚΟΥΟΝ ΛΕΓΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ

14 ΑΛΛΑ ΔΙΕΣΚΟΡΠΙΣΑ ΑΥΤΟΥΣ (Ισραηλίτες) ΩΣ ΔΙ ΑΝΕΜΟΣΤΡΟΒΙΛΟΥ ΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΕΘΝΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΓΝΩΡΙΖΟΝ ΚΑΙ Ο ΤΟΠΟΣ ΗΡΗΜΩΘΗ ΚΑΤΟΠΙΝ ΑΥΤΩΝ ΩΣΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕΝ Ο ΔΙΑΒΑΙΝΩΝ ΟΥΔΕ Ο ΕΠΙΣΤΡΕΦΩΝ ΚΑΙ ΕΘΕΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗΝ ΕΙΣ ΕΡΗΜΩΣΙΝ
Η14 ΔΙΟΤΙ ΟΥΤΩ ΛΕΓΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΚΑΘ ΟΝ ΤΡΟΠΟΝ ΕΣΤΟΧΑΣΘΗΝ ΝΑ ΣΑΣ ΤΙΜΩΡΗΣΩ ΟΤΕ ΟΙ ΠΑΤΕΡΕΣ ΣΑΣ ΜΕ ΠΑΡΩΡΓΙΣΑΝ ΛΕΓΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕΤΕΝΟΗΣΑ

ΙΔ' 2«ΚΑΙ ΕΠΙΣΥΝΑΞΩ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΕΘΝΗ ΕΠΙ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΕΙΣ ΠΟΛΕΜΟΝ, ΚΑΙ ΑΛΩΣΕΤΑΙ Η ΠΟΛΙΣ, ΚΑΙ ΔΙΑΡΠΑΓΗΣΟΝΤΑΙ ΑΙ ΟΙΚΕΙΑΙ, ΚΑΙ ΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΟΛΥΝΘΥΣΟΝΤΑΙ, ΚΑΙ ΕΞΕΛΕΥΣΕΤΑΙ ΤΟ ΗΜΙΣΥ ΤΗΣ ΠΟΛΕΩΣ ΕΝ ΑΙΧΜΑΛΩΣΙΑ»

ΙΕΡΕΜΙΑΣ: ΚΑ' 4"...ΘΕΛΩ ΣΥΝΑΞΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΣ ΤΟ ΜΕΣΟΝ ΤΗΣ ΠΟΛΕΩΣ ΤΑΥΤΗΣ (Ιερουσαλήμ)
5.ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΑΣ (Ισραηλιτών) ΜΕ ΧΕΙΡΑ ΕΞΗΠΛΩΜΕΝΗΝ ΚΑΙ ΜΕ ΒΡΑΧΙΟΝΑ ΚΡΑΤΑΙΟΝ ΚΑΙ ΘΥΜΟΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΙΝ ΚΑΙ ΜΕ ΟΡΓΗΝ ΜΕΓΑΛΗΝ
6. ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΠΑΤΑΞΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΠΟΛΕΩΣ ΤΑΥΤΗΣ (Ιερουσαλήμ) ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΝ ΚΑΙ ΚΤΗΝΟΣ ΥΠΟ ΛΟΙΜΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΑΠΟΘΑΝΕΙ

7. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑΥΤΑ ΛΕΓΕΙ ΚΥΡΙΟΣ ΘΕΛΩ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΣΕΔΕΚΙΑΝ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΕΑ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΟΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΝΑΠΟΛΕΙΦΘΕΝΤΑΣ ΕΝ ΤΗ ΠΟΛΕΙ ΤΑΥΤΗ ΑΠΟ ΤΟΥ ΛΟΙΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΣ ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΣ ΠΕΙΝΗΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΧΕΙΡΑ ΤΟΥ ΝΑΒΟΥΧΟΔΟΝΟΣΟΡ ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΤΗΣ ΒΑΒΥΛΩΝΟΣ ΚΑΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΧΕΙΡΑ ΤΩΝ ΕΧΘΡΩΝ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΧΕΙΡΑ ΤΩΝ ΖΗΤΟΥΝΤΩΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗΝ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΑΤΑΞΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΕΝ ΣΤΟΜΑΤΙ ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΦΕΙΣΘΗ ΑΥΤΟΥΣ ΟΥΔΕ ΘΕΛΕΙ ΟΙΚΤΕΙΡΕΙ ΟΥΔΕ ΘΕΛΕΙ ΣΠΛΑΓΧΝΙΣΘΗ ΑΥΤΟΥΣ

8. ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΛΑΟΝ ΤΟΥΤΟΝ (Ισραηλίτες) ΘΕΛΕΙΣ ΕΙΠΕΙ ΟΥΤΩ ΛΕΓΕΙ ΚΥΡΙΟΣ ΙΔΟΥ ΕΘΕΣΑ ΕΝΩΠΙΟΝ ΣΑΣ ΤΗΝ ΟΔΟΝ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΔΟΝ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ
9. ΟΣΤΙΣ ΚΑΘΗΤΑΙ ΕΝ ΤΗ ΠΟΛΕΙ ΤΑΥΤΗ (Ιερουσαλήμ) ΘΕΛΕΙ ΑΠΟΘΑΝΕΙ ΥΠΟ ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΚΑΙ ΥΠΟ ΠΕΙΝΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟ ΛΟΙΜΟΥ

10 "ΔΙΟΤΙ ΕΣΤΗΣΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟΝ ΜΟΥ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΠΟΛΕΩΣ ΤΑΥΤΗΣ ΠΡΟΣ ΚΑΚΟΝ ΚΑΙ ΟΥΧΙ ΠΡΟΣ ΚΑΛΟΝ ΛΕΓΕΙ ΚΥΡΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑΔΟΘΗ ΕΙΣ ΤΗΝ ΧΕΙΡΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΤΗΣ ΒΑΒΥΛΩΝΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΑΚΑΥΣΕΙ ΑΥΤΗΝ ΕΝ ΠΥΡΙ"

ΚΒ' 6." ΔΙΟΤΙ ΟΥΤΩ ΛΕΓΕΙ ΚΥΡΙΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΟΙΚΟΝ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑ ...ΘΕΛΩ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΕΡΗΜΙΑΝ ΠΟΛΕΙΣ ΑΚΑΤΟΙΚΗΤΟΥΣ" 7."ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΑΣ ΕΚΑΣΤΟΝ ΜΕΤΑ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ ΑΥΤΟΥ..."

ΙΔ΄16"Ο ΔΕ ΛΑΟΣ (=Οι Ισραηλίτες) ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΑΥΤΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΥΟΥΣΙ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΙΣΘΑΙ ΕΡΡΙΜΜΕΝΟΙ ΕΝ ΤΑΙΣ ΟΔΟΙΣ ΤΗΣ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΥΠΟ ΠΕΙΝΗΣ ΚΑΙ ΜΑΧΑΙΡΑΣ..."

ΜΑΛΑΧΙΑΣ Α1 "Απειλητική απόφαση κατά του ισραηλιτικού λαού λεχθείσα παρά Κυρίου"
Α10 «……Δεν έχω ευχαρίστηση εις εσάς (τους Ιουδαίους) , λέγει ο Κύριος των δυνάμεων»

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ Α9 "..Εγώ ο Θεός είναι δυνατόν να μεροληπτήσω προς χάριν σας;"

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 10:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Συνεχίζω τις αναφορές μου μπαίνωντας σε άλλο ένα βασικό θέμα
Λέτε πως οι Χριστιανοί κατέστρεψαν την Αρχαία Ελλάδα και οδήγησαν τον πολιτισμό της και την δύναμή της στο τέλος του, παίρνοντας το μέρος των εχθρών του Ελληνισμού. Μου φένεται πως εθελοτυφλείτε όταν δεν αναφέρετε οτι οι Ρόδιοι συμμαχούσαν με τους Ρωμαίους, το ότι στη μάχη της Πύδνας μεταξύ Ρωμαίων και Ελλήνων Μακεδόνων οι Ρωμαίοι παρέταξαν στρατό 26 χιλιάδων εκ των οποίων 6000 ήταν Αιτωλοί, 1200 Αθαμάνες(Θεσσαλοί) και 500 Κρήτες (σταλμένοι εκ μέρους της Σπάρτης!), μήπως όλα αυτά δείχνουν πως ήταν προδότες του Ελληνισμού μια και συμμαχούσαν με τον ξένο, ομόδοξο με αυτούς εισβολέα; Γιατί οι αρχαιόπληκτοι δεν απολογούνται για τις προδοτικές εναντίον της Ελλάδας πράξεις των προγόνων τους; Γιατί δεν αναφέρετε οτι οι Αθηναίοι, [όπως και Σμυρναίοι ] είχαν χτίσει ναό στη Θεά Ρώμη (πάνω στην Ακρόπολη!) και λάτρευαν μια πόλη που ετοιμαζόταν να εισβάλει στην Ελλάδα; Η λατρεία της Ρώμης ασκούνταν από τους ίδιους Έλληνες ιερείς που ασκούσαν την λατρεία των Ολύμπιων θεών. Σύμφωνα με ένα ψήφισμα της πόλης της Στρατονίκειας (2ος μ.Χ. αι) "υπέρ της των κυρίων Ρωμαίων αιωνίου αρχής" μεριμνεί ο Δίας. Τόσο γραικύλοι ήταν λοιπόν που δεν δίσταζαν να συμμαχήσουν με τους εισβολείς; Γιατί δεν αναφέρετε οτι οι Ρωμαίοι, οι κατακτητές της Ελλάδας, άρπαξαν 500 χάλκινους ανδριάντες ανθρώπων και θεών (Ο Παυσανίας το λέει) από τον ιερό για τόπο των Δελφών, αλλά ωρύεστε για ανάλογες πράξεις των χριστιανών Βυζαντινών που τα πήγαιναν στην Κωνσταντινούπολη;
Στις εορτές των Ισθμίων του 196π.Χ. οι Έλληνες χειροκροτούσαν και δάκρυζαν από χαρά όταν ο Τίτος Κόιντος Φλαμινίνος ανακήρυξε την ελευθερία της Ελλάδας! Ο στόλος των Αθηναίων είχε ενωθεί με τον ρωμαϊκό και πολεμούσαν κατά των Ελλήνων Μακεδόνων. Μήπως και γι' αυτήν την υποδούλωση φταίνε οι "ιουδαιοχριστιανοί"; Τι φταίει ο Χριστιανισμός αν οι Αθηναίοι είχαν φτάσει στο έσχατο σκαλί της παρακμής επιτρέποντας μονομαχίες στο θέατρο του Διόνυσου κάτω από την Ακρόπολη; Τι φταίνε οι χριστιανοί που από το 170π.Χ. οι Παγανιστές Έλληνες διοργάνωναν αγώνες προς τιμή της πόλης της Ρώμης; Γιατί οι Έλληνες μετά το 60π.Χ. [ώς το 330μ.Χ. δηλαδή επί 400 χρόνια δεν κούνησαν το δακτυλάκι τους] δεν έκαναν καμμία εξέγερση αναντίον των Ρωμαίων, ενώ οι Χριστιανοί Έλληνες μετά το 1453 έκαναν πάνω από 70 εξεγέρσεις κατά των Τούρκων; να θυμίσω οτι ΕΛΛΗΝΕΣ θεοποιούσαν και λάτρευαν Ρωμαίους Αυτοκράτορες (τους κατακτητές της Ελλάδας!) -Τιβέριο, Αύγουστο, Τραϊανό, Νέρωνα(!), Καλιγούλα(!), Καρακάλα και μια ντουζίνα άλλους - χτίζοντας ναούς τους και διοργάνωναν αγώνες προς τιμή τους!
Ακόμη και σήμερα οι αρχαιόπληκτοι του (ΥΣΕΕ) γιορτάζουν τα γενέθλια του ξένου κυρίαρχου ρωμαίου αυτοκράτορα Μάρκου Αυρήλιου! Πρόσφατος εορτασμός: Παρασκευή 26 Απριλίου 2002, ώρα 20.30 στο ΣΠΊΤΙ ΤΕΧΝΗΣ "ΛΟΛΗΣ", Δελληγιάννη 5, Καλλιθέα. ωρε μπράβο κάτι Ελληνες....

ΣΥΝΕΧΊΖΕΤΑΙ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 11:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Από ότι βλέπω άνοιξε ένα θέμα μεγάλο επίκαιρο και... φλεγόμενο. Καλώς μας ήρθε, αρκεί να συνεχίσουμε έναν ήπιο διάλογο και όχι μια... "κλωτσοπατινάδα"

Λοιπόν Ερμοκράτη, Χαίρε και από μένα. Έχουμε και κάποια κοινά στο ψευδώνυμό μας (ΤΗΟΤΗ: Ερμής Τρισμέγιστος στους ελληνιστικούς χρόνους)

Συγνώμη που θα ξαναεπιμένω, δεν το κάνω από ξεροκεφαλιά, απλά το εννοώ: Γιατί οι πιστοί της εθνικής θρησκείας προσηλυτίστηκαν; Συμφωνώ ότι ο προσηλυτισμός είναι ασυμβίβαστος με τις εθνικές θρησκείες όλων των εποχών αλλά ακόμη και με αυτό το δεδομένο, σε ποια ακάλυπτη ανάγκη των ανθρώπων απάντησε ο Χριστιανισμός;

Το ότι ο Χριστιανισμός αναγκάστηκε να ενδυθεί εθνικούς κανόνες και έθιμα το θεωρώ φυσιολογικότατο γιατί αλλιώς δεν θα μπορούσε να επιβιώσει, αλλά πάλι γιατί μίλησε στις ψυχές των ανθρώπων; Γιατί τόσοι πολλοί άνθρωποι, αγάπησαν τον Χριστό και εργάστηκαν για τα μηνύματά του αν όντως ο Χριστιανισμός είναι τόσο καταπιεστικός και ασύμβατος με την ανθρώπινη φύση;

Νομίζω ότι αν βρούμε το γιατί θα καταλάβουμε και τις αιτίες που τόσοι πολλοί Έλληνες σήμερα γίνονται "γκρουπόσκουλα" της Εθνικής θρησκείας και έχουν προβιά Εθνικών αλλά καρδιά φανατικών θρησκόληπτων (όπως αυτών που αντιμάχονται).

Εγώ δεν είπα ποτέ ότι ο Χριστιανισμός δεν ενισχύθηκε από τις σφαγές και την καταπίεση στους αλλόθρησκους, αντιθέτως αυτές οι πρακτικές του έδωσαν ανάσα ζωής. Ούτε είπα ότι εξαφανίστηκε ή θα εξαφανιστεί η φιλοσοφία και η ιερή οπτική των αρχαίων Ελλήνων (αντίθετα είναι αναγκαία η επαναφορά τους). Συμφωνώ και εγώ ότι οι οργανωμένες χριστιανικές εκκλησίες μπαίνουν σε μια τροχιά συρρίκνωσης και εκφυλισμού. Αυτό που φοβάμαι είναι το τι θα αντικαταστήσει την παρούσα κατάσταση. Θα είναι μια σύνθεση των εσωτερικών στοιχείων του χριστιανισμού και των εθνικών θρησκειών; Θα είναι μια τελείως νέα θρησκεία; Θα είναι πολλές διαφορετικές συγκοινωνούσες θρησκείες; Ή τί άλλο;

Το μόνο που δεν θα ήθελα είναι να αντικατασταθεί ένας χριστιανικός Δεσποτισμός με έναν άλλον Εθνικό Δεσποτισμό. Θα είναι κρίμα.

Τι λέτε Dix και Ερμοκράτη; Είναι παράλογοι οι φόβοι μου;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 11:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Συνεχίζοντας απαντώ στον φίλο αρχαιόπληκτο που λέει στον Κέλσο
"Δεκτή η άποψή σου, αλλά προσωπικά έχω απορρίψει την έννοια του "κάρμα" και της "μετενσαρκώσεως" γιατί εμπίπτει στην "θεική επιβολή" κι όχι στην ελευθερία του ανθρώπου. Είναι ένας άλλος τρόπος χαλιναγώγησης της ανθρώπινης ελεύθερης επιλογής και δεν αρμόζει σε αγαθή θεότητα."

Και ο "απο μηχανής θεός" που βρίσκεται σχεδόν σε κάθε θεατρικό έργο τι είναι???????
Και το ελληνικό δωδεκάθεο ,οι μοίρες ,οι ερυνίες τι είναι?
Απ'οτι ξέρω οι Ελληνες δεν έκαναν βήμα χωρίς χρησμό ή συμβουλή των θεών....Εσύ οτι σε συμφέρει θα λές ? Η είσαι ή δεν είσαι φίλε μου....αποφάσισε και πές μας...

Ρωτάει ο φίλος μας τι καινούργιο έφερε ο Χριστιανισμός και απορώ .Η είναι στραβός ή είναι στραβός ...αλλά μπορεί και να είναι και στραβός...
Ο Χριστιανισμός φίλτατε διακύρηξε την ένωση τών πάντων και την δυνατότητα του ανθρώπου να φτάσει στο ύψηστο σημείο της ύπαρξης ..την θέωση....Είναι η μόνη πνευματική κίνηση που διακύρηξε την ισότητα όλων των ανθρώπων και την συγγένεια του ανθρώπου με τον Θεό αντίθετα με κάτι άλλους που πίστευαν σε θεούς που τιμωρούσαν με κεραυνούς και βέλη και κράζαν εγωιστικά "πας μη Ελλην βάρβαρος".
Ο Χριστιανισμός έδωσε την θέση που αξίζει στην γυναίκα ασχέτως αν μετά το όλο θέμα ξεφτιλίστηκε απο το παπαδαριό...
Και τέλος ο Χριστός ήταν ο μόνος πνευματικος ηγέτης που είπε τα εξής "ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ" γκρεμίζωντας το κατεστημένο τείχος μεταξύ των ιερατείων και των απλών ανθρώπων !!!
Δεν συνεχίζω γιατι είμαι σίγουρος οτι βρίζεις κάτι που ποτέ δεν ασχολήθηκες μαζί του αλλά επειδή σου δίνει ένα σκοπό και μιά διαφοροποίηση ,στην μαζοποιημένη κοινωνία που ζούμε ,το να είσαι Ελλην.
Εγώ λατρεύω το ελληνικό πνεύμα , λατρεύω την ελληνική επιστήμη αλλά δεν μπορώ να εθελοτυφλίσω μπροστά στο μεγαλείο που κρύβεται πίσω απο την Καινή Διαθήκη ,ή πίσω απο τις Βέδες μόνο και μόνο επειδή είμαι Ελληνας.Δεν μπορώ να μή δώ οτι όλα ξεκιναν απο την ίδια πηγή και διαφέρουν στην λεπτομέρεια και οτι όλα ήταν ένα και θα ξαναγίνουν μέσα στην ατέρμονη κίνηση των συμπάντων.
Κατα τη γνώμη μου όλες οι πνευματικές κινήσεις ξεκίνησαν απο το απόλυτο με σκοπό την εξελιξη του ανθρώπου αλλά στην πορεία ο ανθρώπινος εγωισμός τις κατέστρεψε και τις οικιοποιήθηκε για να προωθήσει συμφέροντα μή πνευματικά.
Το να βρίζεις τον Χριστό δεν σε τιμά καθόλου γιατι δίχνει πόρωση και παροπιδισμό οταν μας λές οτι ο Χριστιανισμός δεν προσέφερε τίποτα και το οτι δεν αναγνωρίζεις τουλάχιστον έναν επαναστάτη στο πρόσωπο του Χριστού.Αλλα είναι φυσικό να το κάνεις αυτό γιατι φένεται οτι δεν έχεις ανοίξει ούτε μια φορά την καινή διαθήκη να δείς τι λέει εκείνος τον οποίο βρίζεις, έστω απο περιέργεια, παρα έχεις πάρει την μασημένη τροφή της σύγχρονης αρχαιολατρείας και μας την φτύνεις κατάμουτρα...
Αυτά... αν θές κι άλλο ζητησέ το ... μπορώ να γράφω για μέρες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 11:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Μόλις τώρα διάβασα και τα μηνύματα του Eon.

Καταιγιστικός ο νέος φίλος

Λοιπόν Eon, συγχαρητήρια για τα σημαντικά ιστορικά στοιχεία τα οποία παραθέτεις. Συμφωνώ και το έχω υπαινιχθεί και προηγουμένως, ότι η εθνική θρησκεία ήταν σε παρακμή και αυτός ήταν ένας σημαντικός λόγος της μεγάλης αύξησης του χριστιανισμού μέχρι τον 3ο αιώνα.

Αλλά δεν νομίζω ότι μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Η Ρωμαϊκή θρησκεία και η Ελληνική έχουν δεσμούς αίματος και είναι παραδοσιακές στην ρίζα τους. Όταν οι Έλληνες εθνικοί υπερασπίζονται το πνεύμα της θρησκείας τους συμπεριλαμβάνουν και τις άλλες θρησκείες της εποχής που έχουν συνεκτικούς δεσμούς και ιδεολογικές συγγένειες.
Αντιθέτως ο Χριστιανισμός ευαγγελίζεται μια άλλη εποχή και τα βάζει με όλες τις άλλες θρησκείες.

Αναφέρεις πολύ σωστά τι νέο φέρνει ο Χριστιανισμός και έτσι υπερισχύει έναντι των εθνικών θρησκειών αλλά συγχέεις τα πολιτικά με τα φιλοσοφικά και θρησκευτικά. Τα περισσότερα στοιχεία που αναφέρεις είναι πολιτικές πράξεις. Τις ίδιες αποτρόπαιες πράξεις έκαναν και οι Εθνικοί ηγέτες και οι Χριστιανοί ηγέτες. Αυτά βρίσκονται σε άλλη "σφαίρα".

Αναφέρεις ένα απόσπασμα του Πλάτωνα που μιλάει για μια ουτοπική ιδανική Πολιτεία και τον κάνεις να φαίνεται σαν Χίτλερ. Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι η ηθική είναι πάντα μεταβλητή και αλλάζει σε διάφορες εποχές και δεν μπορούμε να κρίνουμε εκ των υστέρων με δικά μας κριτήρια έθιμα και συνήθειες άλλων εποχών, ωστόσο αυτά που λέει ο Πλάτωνας ήταν συνηθισμένα σε πολλούς λαούς και δεν ήταν κατακριτέα όπως σήμερα. Για τον ίδιον λόγο θα σου πως ότι και η δουλεία συνέχισε να υπάρχει επί Χριστιανισμού και ο Παύλος την υποστηρίζει ακόμη και στην περίπτωση που ο αφέντης και ο δούλος είναι χριστιανοί. Μόνο μετά τον Διαφωτισμό και την Βιομηχανική επανάσταση καταργείται η δουλεία και δεν την κατήργησε ο Χριστιανισμός. Αφού μιλάς για την δουλεία τότε πως εξηγείς ότι ο Πλάτωνας δεν την αναφέρει μέσα στην Πολιτεία; Αφού μιλάς για την ασήμαντη θέση της γυναίκας, στην αρχαία Ελλάδα τότε γιατί δεν αναφέρεις ότι ο Πλάτωνας την θεωρεί εξίσου ικανή να ανήκει στην ανώτερη κυβερνητική τάξη της Πολιτείας του, στο ίδιο έργο του. Η αλήθεια έχει πολλές όψεις.

Μιλάς για την εορτή προς τον Μάρκο Αυρήλιο λες και είναι ξεπεσμός. Ο Μάρκος Αυρήλιος είχε το ιδιάζον χαρακτηριστικό να είναι αυτοκράτορας της Ρώμης και να σέβεται και να εφαρμόζει ηθική Στωικών και να θαυμάζει το κουτσό δούλο Επίκτητο. Το έχεις δει πολλές φορές αυτό μέσα στην ιστορία;


Κάποια ερωτήματα έτσι για να κρατήσουμε ζεστή την συζήτηση.

Και ένα ερώτημα για τον Dix. Λες ότι δεν πιστεύεις στο κάρμα και στην μετενσάρκωση γιατί καταργεί την ελευθερία του ανθρώπου και εμπίπτει στην θεική επιλογή. Τι είναι πάλι αυτό;;; Που πήγε η αρχαία ελληνική σου παράδοση;

ΠΛΩΤΙΝΟΣ: ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΡΜΑ ΤΗΝ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ, ΤΗΝ ΘΕΙΚΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ


«Αφού στην αρετή απονέμεται τιμή και η κακία τιμωρείται όπως αρμόζει, αφού όχι μόνο τα αγάλματα των θεών αλλά και οι ίδιοι θεοί επιτηρούν από τα ύψη, οι οποίοι, όπως λέγεται εύκολα θα αποφύγουν τις μομφές των ανθρώπων, αυτοί κατευθύνουν καθετί με τάξη εξαρχής μέχρι τέλους και αποδίδουν σε καθένα όσα του αρμόζουν, ως επακόλουθα από τις πράξεις παλαιοτέρων τρόπων ζωής.» ΠΛΩΤΙΝΟΣ, Το Μεγάλο Βιβλίο, ΙΙ, 9,9.

(...)

ΠΛΩΤΙΝΟΣ: ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΡΜΑ ΚΑΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ

«Εσείς [οι Γνωστικοί] άλλωστε δεν τον χρειάζεστε τον θεό αλλά ο κόσμος τον χρειάζεται και γνωρίζει πού είναι η κόσμια θέση του και πού έχουν θέση οι μέσα του κάτοικοι και πώς μπορούν αυτοί να εισδύσουν στον νοητό κόσμο. Αυτό το γνωρίζουν και οι άντρες που είναι αγαπητοί στον θεό, υποφέρουν υπομονετικά όσα αναπόφευκτα τους συμβαίνουν εξαιτίας της περιφοράς του παντός, γιατί δεν πρέπει να βλέπουμε ότι είναι ευχάριστο στον καθένα, αλλά προς το σύμπαν ολόκληρο.» ΠΛΩΤΙΝΟΣ, Το Μεγάλο Βιβλίο, ΙΙ 9,9.


(...)

«Κι αν ο άνθρωπος είναι κάτι πιο πολύτιμο από τα άλλα ζώα, πόσο μάλλον οι ουράνιες σφαίρες, αφού δεν υπάρχουν μέσα στο σύμπαν για να είναι τύραννοι, αλλά για να παρέχουν στόλισμα και τάξη. Όσα δήθεν προέρχονται από την επίδρασή τους, πρέπει να τα θεωρεί κανείς μόνο ως σημάδια όσων μέλλουν να γίνουν, ενώ τα ίδια τα συμβάντα διαφέρουν από αυτά εξαιτίας των συμπτώσεων - γιατί είναι αδύνατο να συμβαίνει σε κάθε άτομο το ίδιο, εξαιτίας των περιστάσεων της γέννας, εξαιτίας των πολύ μακρινών αποστάσεων και εξαιτίας των ψυχικών διαθέσεων.» ΠΛΩΤΙΝΟΣ, Το Μεγάλο Βιβλίο, ΙΙ, 9,13.

(...)

ΠΛΑΤΩΝΑΣ: ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΙΚΗ ΕΠΙΒΟΛΗ...

«... αλλά όσο προχωράει ο χρόνος και τον κυριεύει [τον Κόσμο] η λήθη, τόσο περισσότερο δυναμώνει το πάθος της παλαιάς ακαταστασίας του, το οποίο στο τέλος φτάνει σε πλήρη άνθηση. Σπάνια είναι τότε τα αγαθά, πολλά απεναντίας τα δεινά, τα οποία συγχωνεύει με κίνδυνο να καταλήξει σε καταστροφή και ο ίδιος και όσα εγκλείονται μέσα του. Δια τούτο λοιπόν ο θεός τότε, ο οποίος τον διευθέτησε, βλέποντας τον κίνδυνο της κατάστασής του και ενδιαφερόμενος να μην εξαρθρωθεί από την ταραχή, η οποία τον συνταράσσει, και να μην καταβυθισθεί στον άπειρο ωκεανό της ανομοιότητας, λαμβάνει πάλι το πηδάλιο του και, αφού διορθώσει όσα ήταν σε κακή κατάσταση και είχαν διαλυθεί κατά την προηγούμενη περιστροφή αυτού, διευθετεί αυτόν και αφού τον επαναφέρει στην πρότερή του κατάσταση, τον κάνει αθάνατο και άφθαρτο». ΠΛΑΤΩΝΑΣ, Πολιτικός 273 C,D.


ΠΛΑΤΩΝΑΣ: ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΚΡΙΣΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ

«Τώρα, όμως, το ξέρετε ελπίζω να φτάσω και κοντά σε αγαθούς ανθρώπους - πράγμα βέβαια που δεν θα μπορούσα να υποστηρίξω με πεποίθηση. Το ότι όμως ελπίζω να φτάσω κοντά σε δεσπότες θεούς εξόχως αγαθούς, να το ξέρετε, αν υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να υποστηρίξω με πεποίθηση είναι αυτό. Συνεπώς, γι’ αυτό και δεν αγανακτώ όπως οι άλλοι, αντίθετα ευελπιστώ ότι υπάρχει κάτι για όσους έχουν πια πεθάνει και, όπως λέει και η αρχαία παράδοση, πολύ καλύτερο για τους αγαθούς, παρά για τους κακούς». ΠΛΑΤΩΝΑΣ, Φαίδων, 63 B,C.

ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ: ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ

«Ο θάνατος ,τί είναι; Μορμολύκειο (προσωπείο, φόβητρο). Στρέψε το και θα δεις. Κοίτα, δεν δαγκώνει. Το φτωχό σαρκίο σου πρέπει να χωριστεί από το φτωχό πνεύμα σου, τώρα ή αργότερα, όπως είχε χωριστεί και πρωτύτερα. Γιατί αγανακτείς, αν είναι τώρα; Αφού, αν δεν είναι τώρα, θα είναι αργότερα. Γιατί; Για να συμπληρωθεί ο κύκλος του κόσμου.» ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ, Διατριβές, Β/α,17-18.

ΠΛΑΤΩΝΑΣ: ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ - ΚΑΡΜΑ


«Ως προς τους χορούς, όμως, αυτών των ιδίων, τις αμοιβαίες τους συνοδείες πλησίον του ορίζοντα, τις παλινδρομήσεις και απομακρύνσεις των τροχιών τους, καθώς και ποιοι από τους θεούς κατά τους μεταξύ των συνδυασμούς περιέρχονται απέναντι αλλήλων και ποιοι φθάνουν σε αντίθετα σημεία, μετά ποιους θεούς και σε ποιους χρόνους έκαστος από αυτούς περνά ο ένας μπροστά από τον άλλον και έτσι μπορούν να κρύβονται τελείως και έπειτα να εμφανίζονται πάλι εκ νέου και έτσι να γεννούν φόβους και να στέλλουν διαφωτιστικά σημεία των μελλόντων...» ΠΛΑΤΩΝ, Τίμαιος 40c,d.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 11:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
Φίλτατε Κέλσο ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

>"...Ο μονοθεϊσμός, εμπεριέχει εκείνη την ολοκληρωτική αντίληψη που επιβάλλει την αντιπαλότητα..."

>Μα καλά, τι αυθαίρετο συμπέρσμα είναι αυτό;;;;
>Πως καταλήγεις σε αυτό το συμπέρασμα;;;;

"Εγώ είμαι ο Γιαχβέ ο θεός σου. ΜΗ έχεις άλλους θεούς εκτός από μένα" (Εξ. κ2 γνωστό κι ως πρώτη εντολή) Στο μύνημά μου έγραψα επίσης: Η νοοτροπία "ένας ο αληθινός θεός κι όλοι οι άλλοι είναι ψεύτικοι" φυσικά θα καταλήξει σε σφαγές και καταστροφές! Η Ιστορία απέδειξε άλλωστε του λόγου το αληθές και στο χριστιανισμό και στο Ισλάμ. Γιατί ο Ινδουισμός, η Ελληνική θρησκεία, η Ρωμαϊκή, το Ταό, ο Ανιμισμός κτλ δεν κατέσφαξαν για να επικρατήσουν;

>Ξεχνάς ότι η 'Ελληνες μέσο του ΟΡΦΕΩΣ και της μύησης που ΙΣΩΣ να
>έλαβε μέσα στη μεγάλη πυραμίδα, στην Ελλάδα δίδαξε έναν απο τους
>ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟΥΣ;;;;

Επειτα μιλάς για αυθαιρεσίες. Εγώ φίλτατε δεν έχω μάθει να συζητώ με "ίσως". Αν έχεις πηγές που να μιλούν για μαθητεία του Ορφέα οπουδήποτε, να τις παραθέσεις και να είναι συγκεκριμένες. Όσο για τον "μονοθεϊσμό" της Ορφικής λατρείας, αυτός υπάρχει μόνο στα μυαλά των χριστιανών. Δεν έπεσαν ποτέ στα χέρια σου οι Ορφικές προσευχές σε ΟΛΟΥΣ τους θεούς που χρησιμοποιούμε ακόμα και σήμερα οι Έλληνες κατά το θρήσκευμα; Όσο για την λατρεία του Ακενατόν, επίσης δεν έχω πηγές. Παρακαλώ να μου εξηγήσεις πού περιγράφεται γιατί εκτός από σκόρπιες κουβέντες, δεν έχω ακούσει τίποτα άλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 12:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Λέτε πως οι Χριστιανοί κατέστρεψαν την Αρχαία Ελλάδα και οδήγησαν
>τον πολιτισμό της και την δύναμή της στο τέλος του, παίρνοντας το
>μέρος των εχθρών του Ελληνισμού. Μου φένεται πως εθελοτυφλείτε όταν
>δεν αναφέρετε οτι οι Ρόδιοι συμμαχούσαν με τους Ρωμαίους, το ότι στη
>μάχη της Πύδνας μεταξύ Ρωμαίων και Ελλήνων Μακεδόνων οι Ρωμαίοι
>παρέταξαν στρατό 26 χιλιάδων εκ των οποίων 6000 ήταν Αιτωλοί, 1200
>Αθαμάνες(Θεσσαλοί) και 500 Κρήτες (σταλμένοι εκ μέρους της Σπάρτης!)
>μήπως όλα αυτά δείχνουν πως ήταν προδότες του Ελληνισμού μια και
>συμμαχούσαν με τον ξένο, ομόδοξο με αυτούς εισβολέα;

Από πότε οι συμμαχίες κατά το πώς ορίζει το συμφέρον ενός κράτους θεωρούνται προδοσία; Το έχω ξαναδεί αυτό το απλοϊκό διαλεκτικό τέχνασμα φίλτατε και το αντιμετωπίζω με χαμόγελα. Για να τεκμηριώσεις λοιπόν την προδοσία, πρέπει να μας περιγράψεις και τη βλάβη που υπέστησαν οι Ελληνικές πόλεις από τις συμμαχίες αυτές. :-)

Προφανώς όμως ανακατεύεσαι με μια εποχή που δεν πολυκαταλαβαίνεις. Η έννοια της εθνικής ταυτότητας είχε τότε για τους Έλληνες τόση αξία όση έχει σήμερα η Ευρωπαϊκή εθνική ταυτότητα. Οι πόλεις κράτη είχαν συμφέροντα που ενίοτε ταυτίζονταν αλλά συχνά συγκρούονταν με τα συμφέροντα άλλων ελληνικών πόλεων-κρατών. Έτσι αναζητούσαν συμμάχους παντού.

Μήπως λοιπόν θα πεις ότι οι Ολλανδοί σήμερα προδίδουν την Ευρώπη επειδή υποστηρίζουν Τούρκικα συμφέροντα κι όχι τα Ελληνικά που είμαστε μέλος της Ένωσης; Μήπως οι Έλληνες προχτές ήταν προδότες γιατί υποστήριζαν την Βραζιλία στο Παγκόσμιο Κύπελο, κι όχι την Ευρωπαϊκή Γερμανία; Αυτά είναι αστεία πραγματικά.

Edited by - Ερμοκράτης on 03/07/2002 12:12:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 12:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Συγνώμη που θα ξαναεπιμένω, δεν το κάνω από ξεροκεφαλιά, απλά το
>εννοώ: Γιατί οι πιστοί της εθνικής θρησκείας προσηλυτίστηκαν;
>Συμφωνώ ότι ο προσηλυτισμός είναι ασυμβίβαστος με τις εθνικές
>θρησκείες όλων των εποχών αλλά ακόμη και με αυτό το δεδομένο, σε
>ποια ακάλυπτη ανάγκη των ανθρώπων απάντησε ο Χριστιανισμός;

Ευχαριστώ, Θώθ, για το καλωσόρισμα. Αν ο Ερμής γεμίζει την ψυχή σου, τότε πραγματικά θα σ' αρέσει η επικοινωνία κι ο διάλογος κι έτσι δε μου φαίνεσαι καθόλου ξεροκέφαλος. :-)

Γιατί προσηλυτίστικαν ένας αριθμός ανθρώπων; Γιατί όχι; Και σήμερα που έχουμε έναν βαθμό ανεξιθρησκείας που πλησιάζει πια την παλιά εποχή, (όχι τόσο στην Ελλάδα) Πολλοί άνθρωποι επιλέγουν διάφορα πράγματα από διάφορες θρησκείες.

Ξέρω φίλτατε πολλούς που κάνουν Ινδουιστική γιόγκα ή που συγκινούνται με το Βουδισμό και παρόλαυτα πηγαίνουν σε εκκλησίες το Peshah (Πάσχα). Έτσι κι οι πρώτοι χριστιανοί δέχονταν το νέο θεό χωρίς να εγκαταλείπουν τους παλιούς. Γιατί να μην το έκαναν; Είχαν και ναούς «Τοις θεοίς, Ασίας, Ευρώπης και Αφρικής, θεοίς αγνώστοις και ξένοις» (η περίφημη επιγραφή στην οποία αναφέρθηκε ο Σαούλ-Παύλος). Ήταν μια εποχή πολιστισμένη που τη διέλυσε το μίσος και η μισαλλοδοξία.

Όσο για τους φανατικούς, εκείνοι περίμεναν την επιστροφή του Γιεζουγιάχ του χρισμένουν ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ελπίζοντας σε αιώνια ζωή χωρίς θάνατο, ελπίζοντας σε όλες τις άνανδρες -κατά τη γνώμη μου- υποσχέσεις που δίνουν οι χριστιανοί εκμεταλευόμενοι τον πόνο και τη δυστυχία των απλών ανθρώπων! Οι πρώτοι χριστιανοί στην Αίγυπτο κρατούσαν τα πτώματα των νεκρών στα σπίτια τους περιμένοντας τον Γιεζουγιάχ να τους αναστήσει. Η δευτέρα παρουσία ήταν κάτι που θα συνέβαινε από στιγμή σε στιγμή. Και που όμως δε συνέβη ποτέ.

>Θα είναι μια σύνθεση των εσωτερικών στοιχείων του χριστιανισμού και
>των εθνικών θρησκειών; Θα είναι μια τελείως νέα θρησκεία; Θα είναι
>πολλές διαφορετικές συγκοινωνούσες θρησκείες; Ή τί άλλο;

Θα είναι -ελπίζω- ελευθερία στην σκέψη και περισσότερη σχέση με τη λογική και την κριτική αντίληψη. Λιγότερη κοροϊδία και πιο πολλή επαφή με την πραγματικότητα. Εγώ δεν αγωνίζομαι να δω κάποιον Έλληνα στο θρήσκευμα να είναι Χριστόδουλος στη θέση του Χριστόδουλου.

Κι αν πρέπει, φίλτατε, να απαντήσω σε προηγούμενο δικό μου ερώτημα, από πού αντλεί η Ελληνική θρησκευτική αντίληψη την δύναμή της, θα έλεγα ότι την αντλεί από την Πραγματικότητα. Όσο κι αν προσπαθήσει κάποιος να υποκαταστήσει το χριστιανικό δεσποτισμό και δογματισμό με άλλον ελληνικό, θα αποτύχει οικτρά καθώς η ίδια η Ανάγκη, η υπέρτατη εξουσία, διδάσκει την αμφισβήτηση και τη λογική.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 13:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Ε τότε φίλτατε Ερμοκράτη να μη μιλάτε για Ελληνισμό αλλά για Ελληνορωμαϊσμό.
Μήπως το επιχείρημα σου αυτό δικαιολογεί και το οτι οι Σπαρτιάτες δεν έστειλαν στρατό εναντίον των Περσών στον Μαραθώνα? Τελικά όταν μιλάτε για Ελλάδα εννοείτε την Αρχαία Αθήνα ?
Φίλε thoth εγώ απο τα λίγα που ξέρω έχω κατανοήσει οτι δεν υπήρχε κανένας διαχωρισμός μεταξύ πολιτικής και θρησκείας αλλά όταν ήταν μέρη μιάς κίνησης.Για τον λόγο αυτό πριν απο κάθε εκστρατεία έπρεπε να πάρουν χρησμό και να θυσιάσουν και πρίν την αρχή κάποιας ομιλίας επικαλούντουσαν τους θεούς.
Θαυμάζω τον Πλάτωνα και το έργο του (ιδιαίτερα Πρωταγόρα και Φαίδων).Η πολιτεία είναι πολύ βαθύ βιβλίο και δεν έχω καταφέρει να εντρυφίσω όσο θα ήθελα σε αυτό.Εγραψα το απόσπασμα όμως αυτό επειδή είναι ενδικτικό της κρατούσας διαχωριστικής απόψης.Φαντάζεσαι τι τύχη θα είχε ο Hawking και ο Βethoveen στην πολιτεία του Πλάτωνα? άρα μάλλον δεν είναι τόσο ιδανική όσο την παρουσιάζουν κάποιοι.
Σχετικά με την δουλεία δεν πιστεύω να διαφωνείς οτι ο Χριστιανισμός έπεξε τον ποιό βασικό ρόλο στην κατάργηση της.
Φυσικά και δεν μπορούσε να καταργήσει την δουλεία στο ξεκίνημά του μιάς και δεν ευαγγελιζόταν κοινωνική και βίαιη επανάσταση αλλά επανάσταση σε συνείδηση και καρδιά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 13:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Ερμοκράτη λές :
Κι αν πρέπει, φίλτατε, να απαντήσω σε προηγούμενο δικό μου ερώτημα, από πού αντλεί η Ελληνική θρησκευτική αντίληψη την δύναμή της, θα έλεγα ότι την αντλεί από την Πραγματικότητα. Όσο κι αν προσπαθήσει κάποιος να υποκαταστήσει το χριστιανικό δεσποτισμό και δογματισμό με άλλον ελληνικό, θα αποτύχει οικτρά καθώς η ίδια η Ανάγκη, η υπέρτατη εξουσία, διδάσκει την αμφισβήτηση και τη λογική.

Τι ορθολογιστικό και πραγματικό πράγμα είναι οι ανθρωποθυσίες ε? θυμίζω :
Εις το φρούριο της Ιθώμης θυσιάστηκαν από τον Αριστομένη του Μεσσηνίου εις τον Δία 300 άνδρες , εις την Πέλλαν της Θεσσαλίας θυσίαζαν ανθρώπους εις τον Κένταυρο Χείρωνα και εις τον Πηλέα. Κατά τον Παυσανία ο Λυκαίος Ζεύς εν Αρκαδία «δέχονταν ανθρώπινα θύματα και εις τους χριστιανικούς ακόμη χρόνους». Ο Ερεχθώς θυσίασε τις κόρες του στους υποχθόνιους θεούς για να δώσει νίκη στους Αθηναίους. Ο Θεμιστοκλής θυσίασε 3 Πέρσες αιχμαλώτους. Ο Σουΐδας αναφέρει ότι την λέξη «κάθαρμα» την είχαν στην Αθήνα για τους εγκληματίες που τους έστεφαν σαν βόδια και πρόβατα και που στεφανωμένους τους οδηγούσαν σε βράχια όπου τους κατακρήμνιζαν σε τόπο θυσίας. Στην Σπάρτη τελούνταν ανθρωποθυσίες προς την Ταυροπόλο Αρτέμιδα μέχρι που τις κατάργησε ο Λυκούργος. Στην Τένεδο και στην Χίο , κατακρήμνιζαν ανθρώπους προς τιμή του Διονύσου. (επιρροή Φοινίκων). Οι Φωκαιείς έριχναν ανθρώπους εις την φωτιά της Ταυροπόλου Αρτέμιδας. Οι Λέσβιοι θυσίαζαν ανθρώπους εις τον Διόνυσο και οι Κρήτες εις τον Δία. Ο Απόλλωνας της Λευκάδας χαίρονταν με τις ανθρωποθυσίες που τελούνταν με ρίψη εις τα βράχια. Προς τιμήν του Αγρωνίου Διονυσίου τελούνταν θυσίες εις τον Ορχομενό της Βοιωτίας. Από τους αρχαίους τελούνταν θυσίες και κατά τις κηδείες και σκοπό είχαν την εξιλέωση της παροργισμένης σκιάς του εν πολέμω πεθαμένου και την ικανοποίηση και εκδίκηση των επιζώντων οικείων αυτού. Ένα τέτοιο παράδειγμα ανθρωποθυσίας μας δίνει ο Όμηρος για την κηδεία του Πάτροκλου εις την οποία θυσιάστηκαν αιχμάλωτοι πολέμου. Εις την μυθολογία πάλι έχουμε πάλι την ίδια μεθοδολογία για τον εξευγενισμό των θεών. Ο Ερεχθέως θυσίασε τις κόρες του , ο Τερεσίας έδωσε εντολή εις τον Κρέοντα να θυσιάσει τον υιό του Μενοικέα. Σιγά – σιγά όμως ο ελληνισμός κατάφερε και πέρασε από αυτό το βάρβαρο στάδιο σε πιο ήπιες και εκπολιτισμένες μορφές θρησκευτικότητας και πλέον θυσιάζονταν μόνο ζώα ή άψυχα αντικείμενα όπως μαρτυρεί και η μη εκτελεσθείσα θυσία της Ιφιγένειας , του Φρίξου κ.α.

Ερμοκράτη σε όλα αυτά που υποστηρίζεις έχω απαντήσει στο πρώτο μου μύνημα.Η λογική και ο ορθολογισμός τών Ελλήνων γίνεται φλούδα όταν πρόκειται για κάποιον συμφέρον.Σε παρακαλώ μη με κάνεις να ξαναγράφω τα ίδια γιατι είναι κουραστικό.Αν θές διάβασε προσεκτικά αυτά που γράφω παραπάνω και απάντησε σε συγκεκριμένα πράγματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 14:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Συνεχίζοντας απαντώ στον φίλο αρχαιόπληκτο

Αυτοπροσδιοριζόμαστε, φίλτατε, με τον όρο "Έλληνες κατά το θρήσκευμα". Παρακαλώ αυτόν τον όρο να χρησιμοποιείς αν δεν θέλεις να σε λέω κι εγώ εφεξής "εβραιόπληκτο". :-)

>Και ο "απο μηχανής θεός" που βρίσκεται σχεδόν σε κάθε θεατρικό έργο τι είναι???????

Η σκηνοθετική θεατρική λύση που δίδαξε ο θεός Διόνυσος τους Έλληνες όταν ο Γιαχβέ δίδασκε λιθοβολισμούς και αναγκαστική αγαμία. Δε φαντάζομαι να πιστεύεις ότι οι Έλληνες δεν ήταν σε θέση να εκτιμήσουν μια καλή σκηνοθετική άποψη; Ή μήπως θα με πείσεις πως αν κανένας κλέφτης έκλεβε, θα φοβόταν μην τον τιμωρήσει ο θεατρικός από μηχανής θεός; :-)

>Και το ελληνικό δωδεκάθεο ,οι μοίρες ,οι ερυνίες τι είναι?

Έχεις μια μεγάλη θεολογική απορία που όμως δε λύνεται έτσι εύκολα. Στα γρήγορα μπορώ να σου πω ότι η φύση των Ελλήνων θεών είναι να οριοθετούν νόμους αιώνιους και καθολικούς. Όχι να παρεμβαίνουν για το πότε έκανες σεξ και αν είχες πρώτα παντρευτεί ή όχι :-)

>Απ'οτι ξέρω οι Ελληνες δεν έκαναν βήμα χωρίς χρησμό ή συμβουλή των
>θεών....

Το να λαμβάνεις υπόψη σου τον Κόσμο που σε περιβάλλει και τους νόμους που τον διέπουν είναι συμφέρον σου. Καλά έκαναν οι Έλληνες και προσπαθούσαν να ερμηνεύσουν την πολυπλοκότητα των θεών τους. Αποδείχτηκε άλλωστε από το σπουδαίο στίγμα που άφησαν στους Αιώνες.

>Ο Χριστιανισμός φίλτατε διακύρηξε την ένωση τών πάντων και την
>δυνατότητα του ανθρώπου να φτάσει στο ύψηστο σημείο της
>ύπαρξης ..την θέωση....

Θέωση είναι να φτάσει ο άνθρωπος στο επίπεδο του θεού. Ο Γιαχβέ όμως τιμώρησε τους πρωτόπλαστους επειδή έφαγαν το δέντρο της Γνώσης προσπαθώντας να γίνουν "ίσοι με το θεό". Δεν λες την αλήθεια!

>Ο Χριστιανισμός έδωσε την θέση που αξίζει στην γυναίκα ασχέτως αν
>μετά το όλο θέμα ξεφτιλίστηκε απο το παπαδαριό...

Αυτό είναι ένα γελοίο ψέμα! Εκτός ότι ΠΟΤΕ οι χριστιανοί δεν χειροτόνησαν γυναίκα ιερέα, εκτός ότι συζητούσαν αν οι γυναίκες έχουν ψυχή εκτός ότι μέχρι σήμερα δεν τους επιτρέπουν την είσοδο στο ιερό κι ούτε να πατήσουν πόδι στο "Αγιο Ορος", έχουν και την θεολογική κάλυψη του Σαούλ-Παύλου:

"Οι γυναίκες να υποτάσσεστε στον άντρα σας όπως στον Κύριο γιατί ο άντρας είναι η κεφαλή της γυναίκας όπως κι ο Χριστός είναι κεφαλή της εκκλησίας" (Εφεσ. ε22)

"Οι γυναίκες να σωπαίνουν στην εκκλησία γιατί δεν τους συγχωρείται να μιλάνε αλλά να υποτάσσονται όπως λέει κι ο νόμος (του Μωυσή). Αν δεν καταλάβουν κάτι, να ρωτάνε στο σπίτι τους άντρες τους γιατί είναι ΑΙΣΧΡΟ να μιλάει γυναίκα στην εκκλησία" (Α Κορ. ιδ 34) (!!! τα κεφαλαία δικά μου).

>Και τέλος ο Χριστός ήταν ο μόνος πνευματικος ηγέτης που είπε τα
>εξής "ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ
>ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ"

Αν αυτό που λες έχει ίχνος αξίας, τότε θα πρέπει φίλτατε να συμπεράνω ότι - αφού ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ανασταίνει νεκρούς και δεν αποκαθιστά την όραση σε εκ γεννετής τυφλούς - δεν υπάρχει σήμερα ΚΑΝΕΝΑΣ χριστιανός στον κόσμο.

>Δεν συνεχίζω γιατι είμαι σίγουρος οτι βρίζεις κάτι που ποτέ δεν

Προσωπικά ασχολήθηκα πολύ με το Χριστιανισμό από τις πηγές του και τον απέρριψα θεωρώντας ότι τον γνωρίζω καλά.

>Εγώ λατρεύω το ελληνικό πνεύμα , λατρεύω την ελληνική επιστήμη αλλά
>δεν μπορώ να εθελοτυφλίσω μπροστά στο μεγαλείο που κρύβεται πίσω απο
>την Καινή Διαθήκη

Ε όχι φίλτατε, όχι! Δεν μπορεί να τιμάς το Ελληνικό Πνεύμα της Επιστήμης και της Φιλοσοφίας, και να βλέπεις μεγαλείο στην Καινή Διαθήκη των φτηνιάρικων θαυμάτων, των αμετροεπών υποσχέσεων, των απειλών, και του "αληθώς αληθώς σας λέγω" ελλείψει λογικών επιχειρημάτων. Να μου επιτρέψεις να σημειώσω ότι τα έχεις κάνει όλα έναν ωραίο αχταρμά. :-)

>και το οτι δεν αναγνωρίζεις τουλάχιστον έναν επαναστάτη στο πρόσωπο
>του Χριστού.

Κάνεις λάθος να απαιτείς αναγνώριση για τον Γιεζουγιάχ. Αν ο Γιεζουγιάχ έκανε μια τομή στη δική του υστερική, μισάνθρωπη και ψυχαναγκαστική κοινωνία, τι ενδιαφέρει αυτό εμένα και τον ελληνικό πολιτισμό, τον πολιτισμό του θεάτρου, της τέχνης, των ολυμπιακών αγώνων, τον πολιτισμό της Φιλοσοφίας και της Επιστήμης;

Αν δηλαδή σήμερα ένας Ταλιμπάν βρίσει το κατάπτυστο καθεστώς των Ταλιμπάν θα πρέπει εγώ να γίνω Ταλιμπάν αναγνωρίζοντας την επαναστατική του πορεία; Πώς τα λες αυτά; ;-)))

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 16:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Το μόνο που δεν θα ήθελα είναι να αντικατασταθεί ένας χριστιανικός Δεσποτισμός με έναν άλλον Εθνικό Δεσποτισμό. Θα είναι κρίμα.
Φίλε Θώθ με βρίσκεις ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνο και αυριανό "πολέμιο" ενάντια σε όποιον "Εθνικό Δεσποτισμό".

Και ένα ερώτημα για τον Dix. Λες ότι δεν πιστεύεις στο κάρμα και στην μετενσάρκωση γιατί καταργεί την ελευθερία του ανθρώπου και εμπίπτει στην θεική επιλογή. Τι είναι πάλι αυτό;;; Που πήγε η αρχαία ελληνική σου παράδοση;
Τα αποσπάσματα του Πλάτωνα ή του Πλωτίνου ή του όποιου άλλου φιλοσόφου δεν αναφέρονται σε "μετενσάρκωση λόγω κάρμα" όπως στην ανατολική σοφία, η "θεωρία της ουσίας και λειτουργίας" της Ψυχής είναι διαφορετική στην Ελληνική σκέψη.
Προσπαθώ τα τελευταία χρόνια, στον λίγο ελύθερο χρόνο που έχω, να διαβάσω τα περί Ψυχής των αρχαίων αλλά λόγω του ότι τα διαβάζω από το αρχαίο κείμενο, διότι οι περισσότερες σύγχρονες μεταφράσεις έχουν σοβαρές παρερμηνείες, και το οποίο βέβαια σημαίνει αργά βήματα δεν θέλω να βιαστώ στην ολοκληρωμένη άποψή μου πριν το τέλος της μελέτης.

Θέλω επίσης να προσθέσω στα γραφόμενα του φίλου Ερμοκράτη για τον χριστιανικό μισογυνισμό:

Στην Αγία Γραφή βρίσκουμε την πρώτη διάκριση του Θεού εναντίον της γυναίκας, όταν δημιούργησε πρώτον τον άνδρα.
Τη γυναίκα τη ημιούργησε ως βοηθό του άνδρα μόνο όταν διαπίστωσε ότι δεν υπήρχε κάποιο κατάλληλο ζώο γι' αυτή τη δουλειά ανάμεσα στα «θηρία του αγρού και όλα τα πτηνά του ουρανού».
Διάκριση έκανε, επίσης, ως προς τον τρόπο δημιουργίας της και την προέλευση του ονόματός της.
Τον άνδρα τον έφτιαξε εκ του μηδενός ενώ τη γυναίκα από τη μία πλευρά του. Την ονόμασε δε «γυνή (ανδρίς), διότι έγινεν από τον άνδρα αυτής». Ακόμη και για το προπατορικό αμάρτημα την τιμώρησε, εκτός άλλων, με πλήρη υποταγή στον Αδάμ:
«... θα εξαρτάσαι δε πάντοτε από τον άνδρα σου και αυτός θα είναι ο κύριός σου».

Στις Προς Εφεσίους και Κορινθίους Επιστολές ο Σαούλ είναι αποκαλυπτικός για τις μισογυνικές αντιλήψεις του:
«... να υποτάσσεσθε εις τους ιδίους σας άνδρας, σαν να κάνετε την υποταγήν σας αυτήν προς τον Κύριον, ο οποίος παραγγέλλει και ζητεί να υποτάσσονται αι γυναίκες εις τους άνδρας των» και σε άλλο εδάφιο
«... ο μεν άνδρας... επλάσθη εξ αρχής ως ο κύριος εκπρόσωπος της κυριαρχίας του Θεού επί της Γης και είναι διά τούτο περισσότερον από την γυναίκα εικών και δόξα του Θεού. Η γυναίκα δε ως το εξαιρετικότερον από τα άλλα κτίσματα, που έχει υπό την εξουσίαν ο άνδρας, είναι δόξα του ανδρός.
Πράγματι δε ο άνδρας είναι υπεροχότερος από την γυναίκα, διότι δεν έγινε ο άνδρας από την γυναίκα, αλλ' η γυναίκα έγινεν από τον άνδρα.
Και επί πλέον δεν εκτίσθη ο άνδρας διά να βοηθή την γυναίκα, αλλ' η γυναίκα επλάσθη προς χάριν και βοήθειαν του ανδρός».

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 16:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Ακόμη και σήμερα η Εκκλησία εφαρμόζει διακρίσεις εναντίον των γυναικών. Δεν τους αναγνωρίζει την απαιτούμενη ηθική υπόσταση να ιερουργούν, ούτε να εισέρχονται στο Ιερό του ναού ή στο Αγιον Ορος. Δεν επιτρέπει στους αρχιερείς να παντρεύονται, για να μην σκανδαλίζονται από... γυναικείες επιρροές. Στον ναό, τους άνδρες τους τοποθετεί στα δεξιά και τις γυναίκες στα αριστερά (δηλαδή οι... κακοί εξ ευωνύμων. Ακόμη και το κοριτσάκι-βρέφος το θεωρεί δυνητικά ανήθικο εκ γενετής, μια που ο παπάς το ευλογεί έξω από το Ιερό όταν σαραντίζει, ενώ το αγοράκι μέσα.
Εγκλωβισμένες οι γυναίκες σε ένα θρησκευτικό δόγμα ανδροκρατικού δεσποτισμού, ελεγχόμενο από αντιδημοκρατικά εκλεγόμενους Ιεράρχες, υποτάσσονται στην Εκκλησία διότι, παρ' ότι αμφισβητεί κατάφωρα την ισοτιμία τους προς τον άνδρα, τις δελεάζει να προσμένουν μια θέση στον Παράδεισο, πάντα, όμως, υπό την απειλή ότι η απόφαση του Θεού θα είναι αμετάκλητη αν καταλήξουν στην Κόλαση.
Μήπως, εν τέλει, είναι πιο δίκαιοι και πιο επιεικείς οι ανθρώπινοι νόμοι;

Από το ΤΟ ΒΗΜΑ, 20-08-2000

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 16:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Τι ορθολογιστικό και πραγματικό πράγμα είναι οι ανθρωποθυσίες ε? θυμίζω :

>Εις το φρούριο της Ιθώμης θυσιάστηκαν από τον Αριστομένη του
>Μεσσηνίου εις τον Δία 300 άνδρες , εις την Πέλλαν της Θεσσαλίας
>θυσίαζαν ανθρώπους εις τον Κένταυρο Χείρωνα και εις τον Πηλέα. Κατά
>τον Παυσανία ο Λυκαίος Ζεύς εν Αρκαδία «δέχονταν ανθρώπινα θύματα
>και εις τους χριστιανικούς ακόμη χρόνους».

Κρατώ την ψυχραιμία μου και δεν απαντώ όπως θεωρώ ότι αξίζεις. Για να μη σε αντιμετωπίσω ως φτηνό μισέλληνα, παρακαλώ να παραθέσεις τις συγκεκριμένες πηγές από τις οποίες προκύπτει ότι οι Ελληνες έκαναν ανθρωποθυσίες στους θεούς. Μην προσπαθήσεις να το αποφύγεις κι ούτε να με παραπέμψεις σε τρίτους. Θέλω τις πρωτότυπες πηγές μη χριστιανών συγγραφέων είτε της κλασικής είτε της ελληνιστικής περιόδου που να περιγράφουν ανθρωποθυσίες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 18:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Φίλε Ερμοκράτη κακώς ασχολείσαι με προβοκάτορες, όποιος εκστομίζει τέτοιες ύβρεις γενικά κι αόριστα σιγά μην σου παραθέσει πηγές, αφού δεν υπάρχουν διότι είναι η γνωστή εβραιοχριστιανική προπαγάνδα.
Απλά τον αγνοείς και τον αφήνεις μόνο στο σκοτάδι που ο ίδιος επέλεξε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy