ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Διαπιστώσεις......
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stopper
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 20:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stopper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας….

Διαπιστώσεις-Γενικεύσεις για το Esoterica:

1.Οι άνθρωποι που γράφουν σε αυτό είναι στην πλειοψηφία τους, λογικά ανώριμοι-ανέτοιμοι να επεξεργαστούν πραγματικά δεδομένα, να εξάγουν συμπεράσματα.

2.Επιχειρείται η έμμεση παραγκώνιση ορισμένων ανθρώπων από κάποιους που έχουν σχετική εξουσία

3.Οι συντονιστές επιλέγονται με υποκειμενικά κριτήρια πράγμα που δεν διασφαλίζει την αμεροληψία στο χώρο

4.Ο χώρος χρησιμοποιείται πολλές φορές για προσωπικό όφελος

5.Η προσωπική άποψη ενός ανθρώπου συχνά υποβαθμίζεται όταν αυτή δεν είναι σύμφωνη με προσωπικές απόψεις παλαιών μελών ή των συντονιστών

6.Το κύρος, η ορθότητα, η τεκμηρίωση και η αποδοχή των απόψεων καθορίζεται από τα εξής κριτήρια: την ηλικία αυτού που το γράφει(αν είναι γνωστή), το επάγγελμα του, τις προσωπικές γνωριμίες με τους συντονιστές ή παλιά μέλη , αν η άποψη είναι επηρεασμένη από κάποιο βιβλίο το οποίο είναι γενικά αποδεκτό από στους προαναφερθέντες (όπως της Μπλαβάτσκυ) αλλά σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις από την ουσία της άποψης.

Πραγματικά πρόκειται για ένα χώρο πολύ εσωτερικό, τόσο εσωτερικό που στην ουσία περιορίζεται σε 5-6 ανθρώπους....οι οποίοι επιβάλλουν τις απόψεις τους....ή θέλουν να ακουστούν απεγνωσμένα αγνοώντας τις συνέπειες.
Πόσο esoterica είναι άραγε ;;

Όλοι οι παραπάνω καθιστούν επικίνδυνο το συγκεκριμένο site…


drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 20:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποιος εισαι ρε φιλε που με ενα μυνημα τα καταλαβες ολα αυτα δηλαδη τοσα μελη που γραφουν χρονια εδω ειναι ηλιθιοι και εσυ εισαι ο εξυπνος
σωπα ρε μεγαλε

μηπως εισαι προκατηλημενος???

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 20:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ποιος εισαι ρε φιλε που με ενα μυνημα τα καταλαβες ολα αυτα δηλαδη τοσα μελη που γραφουν χρονια εδω ειναι ηλιθιοι και εσυ εισαι ο εξυπνος
σωπα ρε μεγαλε

μηπως εισαι προκατηλημενος???

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινει



Χμ, παιζει και το αλλο ενδεχομενο...
Να ειναι παλιο μελος ( απογοητευμενος τωρα το γιατι μαλλον δεν προκειται να μας το εξηγησει), και λογω αποκριων..ειπε να μεταμφιεστει....
Αντε βρε...καλες αποκριες να εχουμε....
Eγω σκεφτομαι να ντυθω ... non-stopper

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

george1989
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 22:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους george1989  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι προσωπικο του καθενος να γραφει τα θεμματα που τον απασχλολουν εδω γι'αυτο ειναι το θεμα εαν καοιος θεωρει τον ευατο του πολυ εξυπνο για να ειναι στο ιδιο site με νεους και απειρους τοτε ξεχναει οτι ουτε και αυτος γεννηθηκε και τα ηξερε ολα
Δεν πειραζει..οτι πιστευει ο καθενας

(δοκιμασε την αυτοκριτικη βοηθαει!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 22:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας!
Απορία πρώτη (προς τον/την φίλο/η stopper):
Αφιέρωσες το πρώτο σου μήνυμα για να κάνεις κριτική στα μέλη,τη στιγμή μάλιστα που ο/η ίδιος/ίδια δεν έχεις δώσει δείγματα γραφής. Μπορώ σε παρακαλώ να μάθω γιατί?

Απορία δεύτερη (προς τους υπόλοιπους συμμετέχοντες): ο/η φίλος/η stopper άνοιξε ένα θέμα για να κάνει μια διαπίστωση ή αλλιώς να εκφράσει τη γνώμη του/της.
Είναι αναφαίρετο δικαίωμά του/της να το κάνει,ακόμα και αν οι υπόλοιποι διαφωνούν.Γιατί αμέσως τέτοια αντίδραση??
Μήπως είναι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί?Κάντε μια βόλτα στο Forum και θα καταλάβετε...


"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stopper
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 00:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stopper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οποίος έχει οποιαδήποτε διαφωνία μπορεί να διαβάσει μερικά ή όλα τα topics και στη συνέχεια να διαπιστώσει με καθαρό μυαλό αν έχω δίκιο ή άδικο. Δεν διεκδικώ τίποτα-εκτός από την αποκατάσταση της αλήθειας, ούτε θεωρώ τον εαυτό μου εξυπνότερο από οποιονδήποτε, ούτε αναφέρθηκα σε έξυπνους και χαζούς(μόλις επιβεβαιώσατε το νούμερο 1) απλά θα επιβεβαιώνονται οι διαπιστώσεις μου σε κάθε επόμενη απάντηση.
Αν θέλετε θα δείτε μάλιστα ότι οι 4 πρώτες επιβεβαιώνονται ταυτόχρονα μόνο από ένα topic(εκτός των άλλων βέβαια), στο forum μύθος και θρησκεία……
Γιατί θα πρέπει κάποιος να δώσει δείγματα γραφής για να εκφραστεί σε σχέση με αυτούς που συμμετέχουν;; εσένα αυτό σε πείραξε;; ότι δεν έχω γράψει άλλο μήνυμα;;; τί διαφορά θα υπήρχε αν είχα γράψει 10000;;; (Μόλις επιβεβαίωσες το νούμερο 6-οσο αναφορά στην ουσία της άποψης)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 00:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mα είναι απόλυτα λογικό σε έναν δικτυακό τόπο με τόσα μέλη που καθημερινά ανταλλάσουν απόψεις χωρίς καν να γνωρίζονται να δημιουργούνται και κάποια προβλήματα κατά την άποψή μου φυσιολογικά.
quote:
5.Η προσωπική άποψη ενός ανθρώπου συχνά υποβαθμίζεται όταν αυτή δεν είναι σύμφωνη με προσωπικές απόψεις παλαιών μελών ή των συντονιστών



Προσωπικά δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο.
Ίσα ίσα με καλοδέχτηκαν,όταν έγραφα τα πρώτα μηνύματά μου.
Αλλά μια στιγμή φίλε,γιατί τότε τόσα μέλη συνεχίζουν να γράφουν,και έχουν άλλη άποψη,από αυτή τη δική σου?
Δηλαδή τους βγάζουμε όλους ανώριμους έτσι ελαφρά τη καρδία,και χωρίς να τους ξέρουμε καθόλου?
quote:
6.Το κύρος, η ορθότητα, η τεκμηρίωση και η αποδοχή των απόψεων καθορίζεται από τα εξής κριτήρια: την ηλικία αυτού που το γράφει(αν είναι γνωστή), το επάγγελμα του, τις προσωπικές γνωριμίες με τους συντονιστές ή παλιά μέλη , αν η άποψη είναι επηρεασμένη από κάποιο βιβλίο το οποίο είναι γενικά αποδεκτό από στους προαναφερθέντες (όπως της Μπλαβάτσκυ) αλλά σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις από την ουσία της άποψης.



Αχου,εμένα να δεις με ξεχάσανε.Ούτε ηλικία μου ζήτησαν,ούτε αστυνομική ταυτότητα,ούτε ραντεβού προσωπικό για να με γνωρίζουν.
Αμ το βιογραφικό που το πας?
Λες να διαβάσουμε όλα τα θέματα.
Προσωπικά αυτό έκανα καθημερινά από την αρχή της λειτουργίας του.
Έγινα μέλος τον περασμένο Σεπτέμβρη,αφού είχα σχηματίσει άποψη!
Και άρχισα να συμμετέχω πριν από κάνα δίμηνο.
Δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι.Πίστεψέ με.
Αλλά προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν εδώ.Και τέτοια προβλήματα που αναφέρεις δεν είχα, ούτε κι έχω.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 00:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν διεκδικώ τίποτα-εκτός από την αποκατάσταση της αλήθειας, ούτε θεωρώ τον εαυτό μου εξυπνότερο από οποιονδήποτε,

Με αυτό επιβεβαιώνεις ότι υπάρχει και σημείο 7.

7. Υπάρχουν μερικοί διάττοντες αστέρες που μόνο αυτοί καταλαβαίνουν το τι συμβαίνει στο forum και το αποκαλύπτουν στους υπόλοιπους κοιμισμένους και αποβλακωμένους, αλλά ταυτόχρονα λένε ψέματα όταν ισχυρίζονται ότι δεν το παίζουν πιο έξυπνοι από τους άλλους.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stopper
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 03:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stopper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελευθερία, απλά επιβεβαιώνεις το 1, thoth επιβεβαιώνεις το 5, το 6 και το 1
Σας είπα ότι σχεδόν κάθε απάντηση θα επιβεβαιώνει τα παραπάνω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 03:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ...εσυ stopper μαλλον επιβεβαιωνεις το 4.
Θελεις να μας πεις τωρα και το πραγματικο σου οφελος?
Ελπιζω να απαντησεις...και οχι με γενικευσεις αυτη τη φορα..
αλλα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ!

Ευχαριστω...


"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 03:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κάνω μια ερώτηση:
Εσυ stopper ανήκεις σε κάποιο απο τα παραπάνω;
αν όχι, και αν θες, μου το δικαιολογείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 03:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΔΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ......
quote:
5.Η προσωπική άποψη ενός ανθρώπου συχνά υποβαθμίζεται όταν αυτή δεν είναι σύμφωνη με προσωπικές απόψεις/
ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΩΝ...ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΝΑΜΕΣΑ..ΣΕ "ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ"...
(ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΕ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ...ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΕ ΥΠΟΒΙΒΑΣΕΙΣ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ...;)


ΕΙΡΗΝΗ


AUMSHANTIH...


Edited by - ΑΤΜΑ on 19/02/2004 03:43:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stopper
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 03:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stopper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Clearthought , 1900 επιβεβαιώνετε το 1 και το 6 (για την ουσια)
Πόση σημασία έχει αν ανήκω ή όχι σε κάποιο από τα παραπάνω αν αυτές οι διαπιστώσεις ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα;;;
Τις εξετάσατε για να δείτε αν ισχύουν;;
Και αν έχω προσωπικό όφελος ποιο είναι;;;
Αν ο μεγαλύτερος κλεφτής του κόσμου σου πει ότι το να κλέβεις δεν είναι σωστό, θα πιστέψεις ότι λέει ψέματα επειδή είναι κλεφτής και μπορεί να το λεει προς όφελός του;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stopper
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 03:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stopper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συντοπίτισσα,
Η επικινδυνότητα όσων ανήκουν ειδικά στα 4,5,6 είναι φανερή. Αν όχι σκέψου και θα καταλάβεις...
Εσύ ειδικά που εις βάρος σου έχουν λειτουργήσει τα 2,3,4 θα πρέπει να είσαι περισσότερο επιφυλακτική και να μην επιβεβαιώνεις το 1...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 04:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να είμαστε μια ομάδα ανώριμων και ανισόρροπων που την βρήσκουμε ανταλλασοντας βλακείες εδώ μέσα

Εσύ αφού έχεις πειστεί οτι ισχύουν τα 1,2,3,4,5,6 γιατί σπαταλάς τον χρόνο σου γράφοντας σε αυτό το forum και δεν πάς σε κάποιο άλλο site που να σου κεντρίζει το ενδιαφέρον περισσότερο και να αφήσεις και εμάς στο σκοτάδι μας??

Και την ερώτηση δεν σου την κάνω ρητορικά, περιμένω μια απάντηση με ενδιαφέρον απο εσένα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 04:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελικα μαλλον ειναι γκαλοπ στα πλαισια των εκλογωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 04:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ αγαπητέ μια ερώτηση έκανα την οποία απέφυγες ν' απαντήσεις.

Τις διαπιστώσεις που κάνεις φιλε μου, τις έχουν ήδη κάνει πολλοι πριν απο σενα κι ακόμη περισσότερες, σωστές ή λάθος δεν εχει σημασία, γιατι συνήθως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.

Ακόμη, όλα αυτά που περιγράφεις συμβαίνουν σε μεγαλυτερη κλίμακα σ' όλο τον κόσμο και σ' όλους του τομείς της ζωής μας, και κάποια είναι ανθρώπινα και αναποφευκτα. Αρα τι είναι αυτο που καθιστα πιο επικινδυνο το esoterica απ' αυτό που ζούμε καθημερινά;
Αντιθέτως, εδω τουλάχιστον έχεις την επιλογή ν' απορρίψεις και ν' αποχωρήσεις.

Λαθος μέρος διάλεξες για να κινδυνολογήσεις αγαπητέ. Αυτη την ενέργεια σου βαλτην κάπου που θα πιάσει τόπο και θα χει και κάποιο νόημα, γιατι εδώ δε βλέπω να 'χει κάποιο νοημα αυτο που κάνεις.
π.χ. Η κατηγοριοποίηση της κάθε απάντησης!...


Seeking...Looking...
Listening...
Always moving on...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 10:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
stopper καλοσήρθες στην παρέα μας!

επιστημονικά, αν θες, αυτό που κάνεις είναι ότι "γράφεις" τα συμπεράσματα μίας θέσης, ξεκινάς δηλαδή από τον επίλογο.

αλλιώς, οι 6 προτάσεις σου μπορούν να θεωρηθούν ως 6 υποθέσεις -
(ή επιχειρήματα), οπότε τοποθετούνται στον πρόλογο.

και στις 2 περιπτώσεις υπάρχει κάτι που λύπει (
το πώς έφτασες σε αυτά τα συμπεράσματα, ή πώς θα αποδειχτούν οι υποθέσεις σου).

σε κάθε περίπτωση είναι καλό, το ότι έχεις κάνει μία αρχή, και έχεις θέσει στον εαυτό σου κάποια θέματα.
θα σε συμβούλευα ο στόχος σου μέσα σε αυτή την περιπλάνηση στο φόρουμ να είναι με πραγματικά ερευνητική και αμερόληπτη διάθεση, να προσπαθήσεις να δεις κατά πόσον ισχύουν αυτά που παραθέτεις.

εμένα προσωπικά δε με πειράζει που τα λες, δικαίωμά σου είναι εξάλλου να λες ό,τι θες, και δικαίωμα δικό μου να διαβάζω, να πιστεύω, να μην πιστέυω, κλπ. κλπ.
αλλά αν θες να γίνει συζήτηση οφείλεις να προσκομίσεις επιχειρήματα, αλλιώς...

θα πάρεις αυτό που δίνεις
(δηλαδή προτάσεις -αφορισμούς- σαν και αυτές που παρουσιάζεις και τίποτε παραπάνω).

αν ο στόχος σου είναι καλοπροέρετος και ερευνητικός, τότε μπορεί και στο τέλος να ανακαλύψεις αν είχες δίκιο ή άδικο.

αν όχι, τότε απλά θα βρείς μπροστά σου μόνο αδικαιολόγητα "ναι" ή αδικαιολόγητα "όχι"...

νά σαι καλά!


Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 12:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ stopper ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ.....

ΟΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΣΟΒΑΡΕΣ....
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ..

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΓΡΑΦΗΣ ΣΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ....

Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΤΟΠΟ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΕΠΙΠΟΛΑΙΟ.. ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΣΟΥ.

ΕΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΕΡΧΕΣΑΙ ΕΔΩ ?????????
ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΠΑΛΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΟΥ ???

ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΒΕΒΑΙΑ....
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΟΛΛΕΣ.......

ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ clearthought

quote:
Χμ, παιζει και το αλλο ενδεχομενο...
Να ειναι παλιο μελος ( απογοητευμενος τωρα το γιατι μαλλον δεν προκειται να μας το εξηγησει), και λογω αποκριων..ειπε να μεταμφιεστει....

ΜΑΣΚΑΡΑΚΟ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 12:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορώ φίλε μας,να σου βρώ άλλες τόσες γενικεύσεις.
Αλλά όπως το λέει και η λέξη θα παραμείνουν γενικεύσεις και <τσουβάλιασμα>,Ξέρεις,όπως αυτό που κάνουν στις πατάτες.
Γιατί δεν τα ονόμασες συμπεράσματα που στο καθένα να υπάρχουν και οι ανάλογες παραπομπές από τις οποίες βγήκε αυτό το συμπέρασμα?
Θα μου πεις τώρα,ποιος να ψάξει...Προτιμάς μάλλον να είσαι ο αυθαίρετος και σκληρός κριτής των παντών,και μάλιστα χωρίς ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!!
8η γενίκευση:Κάποια μέλη,ανοίγουν έτσι θέματα για να τροφοδοτούν τον αρρωστημένη εγωπάθειά τους.Κι εμείς (ΩΣ... ΑΝΩΡΙΜΟΙ)να ασχολούμαστε ακόμη...
<Μας φάγανε το γάιδαρο,μας ζητάνε και τα ρέστα>

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 13:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να τολμήσω να απαντήσω... stopperικά;

Θα απαντήσω.

Λοιπόν όλοι πέσατε μέσα στις περιπτώσεις μου, δύσμοιροι, πανίβλακες που δεν καταλάβατε ακόμη την ανωτερότητά μου...

Εσύ Stavros_Η έπεσες στην περίπτωσή 1 και 4

Εσύ 1900 έπεσες στην περίπτωσή 2, 4 και 6

Εσύ Λίλιθ και εσύ AVATARGR πέσατε στην περίπτωσή 3, 5 και 6


(...)


Εσύ βρε stopper δεν έπρεπε να λέγεσαι έτσι. Έπρεπε να λέγεσαι... Joker..

Για αυτό πρέπει να επεκτείνεις τις περιπτώσεις σου σε διψήφιους αριθμούς, μπας και με τις συμβουλές σου πιάσουμε το... joker.

Και κάνε το γρήγορα πριν γυρίσεις από εκεί που ήρθες

Και για να σε βγάλω από τον κόπο...

Στο παραπάνω μήνυμά μου υπέπεσα στις περιπτώσεις 6,5,4,3,2,1 (it's the final countdown)

Και μην παραπονεθεί κανείς για την εικονοβωμολοχία μου. Δεν μπορεί να μου κάνει τίποτε ο ADMIN αφού κι αυτός υπόκειται στην περίπτωση 6


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 16:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε stopper,

Θα σου έλεγα, όπως και οι προλαλήσαντες: Διάλεξε ένα topic, γράψε την άποψή σου και μετά έλα με επιχειρήματα να μας αποδείξεις τη λογοκρισία που υπέστης.
Άλλωστε, όπως πολύ καλά κι εσύ θα γνωρίζεις, υφίσταται η ελευθερία της έκφρασης, άρθρο 14 παρ. 1 του Συντάγματος.

Αν, όμως, είσαι ένα παλιό μέλος και απλώς κρύβεσαι πίσω από κάποια μάσκα, τότε, φίλε μου, αλλάζει το θέμα...

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 17:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χμ, παιζει και το αλλο ενδεχομενο...
Να ειναι παλιο μελος ( απογοητευμενος τωρα το γιατι μαλλον δεν προκειται να μας το εξηγησει), και λογω αποκριων..ειπε να μεταμφιεστει....

.. μα είναι ολοφάνερο καλή μου και άγνωστη (να το τονίσω!!!) clear!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XAMENOS
Νέο Μέλος

Peru
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 21:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XAMENOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Διαπιστώσεις-Γενικεύσεις για το Esoterica:

1.Οι άνθρωποι που γράφουν σε αυτό είναι στην πλειοψηφία τους, λογικά ανώριμοι-ανέτοιμοι να επεξεργαστούν πραγματικά δεδομένα, να εξάγουν συμπεράσματα.

...........


Πόσο esoterica είναι άραγε ;;

Όλοι οι παραπάνω καθιστούν επικίνδυνο το συγκεκριμένο site…




Συμφωνα με τα παραπανω εσυ ανηκεις τουλαχιστον στην 1.
Δεν μπηκα να γραψω για να σε ταμπελωσω...
Αλλα για να μου γραψεις που ανηκω εγω.
Αλλα σε παρακαλω αν θελεις να διαβασεις πρωτα αυτα που γραφω...(ισως πρεπει να διαβασεις και τα 30-τοσα μνμτα αλλα δεν θελω να σε παιδεψω).
Δεν προσπαθω να αποδειξω οτι δεν ανηκω σε καποια κατηγορια απο τις 6( και πως ειναι δυνατον αφου 3000 ατομα τα εχεις βαλει σε 6 "ραφια").
Πρεπει να σου πω πως δεν διαφωνω μαζι σου γιαυτα που γραφεις αλλα δεν συμφωνω απολυτα. Δηλαδη πιστευω οτι τα πραγματα ειναι πιο συνθετα & δεν μετριωνται στα δαχτιλα του ενος χεριου και κατι.
Τα "ραφια" συνδεονται μεταξι τους και πολλες υποπεριπτωσεις που κατα τη γνωμη μου λαθος τα ονομαζεις πχ 6-5-2.

Αυτα καποιος θα τα βλεπει απλος σαν νουμερα.
Απλα κοιτα ποσα αλλα νουμερα ειναι γυρω σου...
Κοιτα ποσα νουμερα ειναι μεσα σου....
Κοιτα ποσα νουμερα τα εχεις δημιουργησει εσυ στη ζωη σου...(το πρωτο ενικο ειναι τροπος του... γραφειν)


Καποτε καποιος μου ειχε πει:
"Ο καθενας (υγειης?) ανθρωπος δημιουργει εναν κοσμο γυρω του, βαζει καποια στανταρ και ζει μεσα σ'αυτον.Αν καποιος ή κατι ειναι περα απο αυτα τα στανταρ του πρωσπαθει να το απωθησει (και βαζοντας του ταμπελες) για να κρατησει την ισορροπια και την γαληνη του κοσμου του.
Αυτο οφειλεται στην δυαδικοτητα που εχουμε μαθει η μας αναγκασαν να μαθουμε να ξεχωριζουμε τα πραγματα. το καλο και το κακο.

Απ'οτι φαινετε εισαι νεο μελος...
Καποιοι ειπαν οτι μπορει να μην εισαι...
Μονο εσυ ξερεις τι πραγματικα συμβαινει.
Οι αλλοι κανουμε υποθεσεις.

μα δεν υπαρχουν μονο αυτες...
Πχ. μπορει να εισαι ο thoth...
... μπορει να εισαι ο Admin...
... μπορει να εισαι η clearthought...
... μπορει να εισαι ο drumx13...
... ...................................
... μπορει να εισαι ο XAMENOS...


Αλλα παλι μονο εσυ ξερεις ποιος εισαι.
Ολοι εμεις μπορουμε να σου βαλουμε μια ταμπελα για να κρατησουμε τη γαληνη μας.
Ξερεις την αληθεια αλλα μονο για σενα...


ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ

Πχ. Αν εγω ειμαι ο thoth...
... αν εγω ειμαι ο Admin...
... αν εγω ειμαι η clearthought...
... αν εγω ειμαι ο drumx13...
... αν εγω ειμαι ολοι οι παραπανω.....

Ολοι οι παραπανω ξερουν οτι εγω δεν ειμαι ο καθεκαστος αλλα μονο εγω ξερω ποιος ειμαι και αν εκφραζομαι μεσα απο 2,3 ή 3000 nick...

Οποτε εγω μπορει να εχω και τα 6 στοιχεια ...

Αλλα δεν με χαλαει...

Γιατι ετσι νομιζεις εσυ. Εγω ομως εχω και πολλα αλλα που δεν τα εχεις υπ οψειν σου.

To esoterica εχει και πολλα αλλα κακα που δεν μπορεσες να δεις.(λεω για κακα γιατι μονο αυτα μας( μαλλον σε) ενδιαφερουν).

Ολοι εμεις εχουμε περισσοτερα κακα που δεν μετριουνται στα δαχτυλα.
Μηπως ειμαστε ανθρωποι?
Μηπως το esoterica αποτελειτε απο εμας?
Μηπως εμεις εχουμε δωσει αυτα τα χαρακτηρηστικα στο esoterica?
Μηπως δεν ειμαι μονο 6?

Κανοντας μια βολτα (ή αλλη μια αν δεν εισαι νεο μελος)στα διαφορα forums μπορεις να βρεις το λογο που εγινες μελος.
Γιατι δεν νομιζω οτι εγινες μελος για να την πεις σε ολα τα υπολοιπα μελη.
Αλλα και αυτο μια υποθεση ειναι...

Να σε καλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jocker2
Νέο Μέλος

Cyprus
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 21:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jocker2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ stopper,
ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ...
ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΧΟΡΟ ΑΦΤΟ-ΣΕΒΑΣΤΟ ΑΥΤΟ! (ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ)
ΓΙΑΤΙ ΚΑΛΕ (ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ) ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΣΟΘ SITE ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΡΩΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ ΜΕΛΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ?
ΑΣ ΠΟΥΜΕ..
ΗΜΕΡΟΜΙΝΙΑ ΓΕΝΝΙΣΕΟΣ?
ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ
ΑΡ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟΥ
ΖΟΔΙΟ
ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΤΑ
ΜΙΑ ΜΙΚΡΙ ΑΝΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ?
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΕΙΣ...
ΠΛΗΡΩΣ ΕΙΡΟΝΙΚΑ
JOCKER...

jockerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 22:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο κόσμος μας απαρτίζεται από μία μικρή μερίδα δημιουργών

και από μία πλειοψηφία που απολαμβάνουν αυτά που άλλοι δημιούργησαν
και κρίνουν κι από πάνω...

Αλλά!
Συγνώμη βρε stopper, ξέχασα!
Κι εσύ δημιουργός είσαι!

Δημιούργησες την αλάνθαστη, μοναδική και "πέφτω-μέσα-σε-ολα-ϊστική" εξίσωση με τίτλο "1,2,3,4,5,6, Κάηκες!"

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 23:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί διαφωνείτε όλοι μαζί του με αυτόν τον τρόπω? Θέλετε να τον επιβεβαιώσετε?

Θα έβλαπτε να λέγαμε ότι εν μερί έχει κάποιο δίκαιο? Η απλά την άποψη μας αντί για να τον αποπαίρνουμε?

quote:

1.Οι άνθρωποι που γράφουν σε αυτό είναι στην πλειοψηφία τους, λογικά ανώριμοι-ανέτοιμοι να επεξεργαστούν πραγματικά δεδομένα, να εξάγουν συμπεράσματα.


Όχι, οι περισσότεροι είναι διαβασμένοι, ξέρουν ιστορία και μυθολογία και τεκμηριώνουν τις απόψεις τους, βέβαια υπάρχει και ένα ποσοστό όπου είναι… εντελώς ότι να ναι!!!.

quote:

2.Επιχειρείται η έμμεση παραγκώνιση ορισμένων ανθρώπων από κάποιους που έχουν σχετική εξουσία

Έλεγα και εγώ, γιατί δεν μπορούσα να κοιμηθώ το βράδυ?

quote:

3.Οι συντονιστές επιλέγονται με υποκειμενικά κριτήρια πράγμα που δεν διασφαλίζει την αμεροληψία στο χώρο

Και έχω μια φαγουρααααα

quote:

4.Ο χώρος χρησιμοποιείται πολλές φορές για προσωπικό όφελος

Και??....??

quote:

5.Η προσωπική άποψη ενός ανθρώπου συχνά υποβαθμίζεται όταν αυτή δεν είναι σύμφωνη με προσωπικές απόψεις παλαιών μελών ή των συντονιστών

Ίσως, αλλά αυτό θα πρέπει και να σημαίνει κάτι?

quote:

6.Το κύρος, η ορθότητα, η τεκμηρίωση και η αποδοχή των απόψεων καθορίζεται από τα εξής κριτήρια: την ηλικία αυτού που το γράφει(αν είναι γνωστή), το επάγγελμα του, τις προσωπικές γνωριμίες με τους συντονιστές ή παλιά μέλη , αν η άποψη είναι επηρεασμένη από κάποιο βιβλίο το οποίο είναι γενικά αποδεκτό από στους προαναφερθέντες (όπως της Μπλαβάτσκυ) αλλά σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις από την ουσία της άποψης.

Αυτό τώρα που το κατάλαβες? Εάν ήμουν μέσα στο βρακί των άλλων θα ήξερα τι παίζει και θα σου απαντούσα, αλλά εσύ???

Ας επαναλάβω για μια ακόμα φορά. Εσωτερικά ΟΤΙ ΝΑΝΑΙΙΙΙΙ

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stopper
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 02:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stopper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ολοφάνερο, αν διαβάσετε όλοι τις απαντήσεις που δώσατε, κάποια άλλη στιγμή όταν το μυαλό σας θα είναι λιγότερο θολό ότι αυτό που κάνατε είναι να επιβεβαιώσετε τα παραπάνω.
Γιατί να είστε σίγουροι ότι δεν είναι θέμα εξυπνάδας είναι θέμα καθαρότητας του μυαλού να συνδέσετε κάποια πράγματα…
Έστω και ένας να μπορέσει να δει ότι αληθεύουν αυτά είναι καλό, γι’ αυτό τα έγραψα. Βλέπετε εγώ που δεν είμαι . . . εσωτεριστής μάλλον ενδιαφέρομαι περισσότερο για τους ανθρώπους από ότι άλλοι, πολύ εσωτεριστές. . .
Και όσους ενοχλούν τώρα αυτά που γράφω (από τα απλά μέλη βέβαια) θα τα καταλάβουν και θα τα δουν αργότερα, με τον καιρό, γιατί απλά είναι η αλήθεια και μόνο αυτή…
Ρε avatargr, είσαι και μεγάλος άνθρωπος, καταλαβαίνεις τι γράφεις;;;
Άντε και είμαι παλιό μέλος, άντε και είμαι μασκαράκος και ότι άλλο σας κατεβεί στο κεφάλι ότι μπορεί να είμαι, άντε και δεν έχω γράψει κανένα μήνυμα για να δείτε τα… δείγματα γραφής μου. Μπορεί κανένας από εσάς και κυρίως τους συντονιστές να μου πει ότι δεν ισχύουν οι παραπάνω 6 διαπιστώσεις;;;; Μη φοβάστε την αλήθεια γιατί έτσι θα απελευθερωθείτε και το λεω για τα απλά μέλη…
Αλλά σίγουρα όλοι οι άλλοι, εσείς οι .. παλιοί, ξέρετε την αλήθεια και κάποιες φορές σας έχει ξεφύγει….. έμμεσα πάντα…

Υ.Γ. το 6 το κάνουν οι συντονιστές στους υπόλοιπους, δεν το είχα διευκρινίσει από την αρχή -


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 03:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Clearthought , 1900 επιβεβαιώνετε το 1 και το 6 (για την ουσια)

Τωρα που μας ξηγηθηκε ο stopper ΑΠΑΙΤΩ απο τα ιδρυτικα μελη: εμενα και τον/την 1900 (καθως μου ειναι εντελως αγνωστος/η) να μας χρησετε
"ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ" καθως πληρουμε το κριτηριο 6!!!!
Ακουτε????
Αντε!!!!
Ο ανθρωπος εχει βγει αληθης σε ολες του διαπιστωσεις /γενικευσεις...ειναι κριμα να "πεσει εξω" εδω!!!
Γρηγορα...χρηστε ΜΑΣ!!!!
Τι Περιμενετε!!!Γρηγορα!!!Περιμενει ο stopper...να βγει "ΑΛΗΘΙΝΟΣ" ....και γω φυσικα να ...εκμεταλλευτω το χωρο..για ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ μου οφελος!!ΑΝΤΕ ΑΡΓΕΙΤΕ!!!!

ΒΡΕ...τελειωνουν οι αποκριες ...κριμααααα

Edited by - clearthought on 20/02/2004 03:09:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 11:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω μεγάλη διασταση αρχίζει να παίρνει το θέμα.
Ποιος ο λόγος?
Ένας διαδυκτιακός τόπος είναι,όπως τόσοι άλλοι.
Θα γράψω πως το βλέπω εγώ σύμφωνα με τις διαπιστώσεις πάντα:
1)ναι, υπάρχει ανωριμότητα όπως παντού γύρω μας.
Πρέπει να περάσω από αυτό το στάδιο για να αποκτήσω ωριμότητα.
Και οι συζητήσεις(έστω και οι διαδυκτιακές)βοηθούν λιγάκι,στο να μαθαίνω σιγά σιγά να επέξεργάζομαι πραγματικά γεγονότα και να βγάζω συμπεράσματα.Στο να υπάρξει μια ώθηση,το έναυσμα..
2) μαζί με 3):Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν παραγκωνίζουν και γιατί,ούτε τα κριτήρια επιλογής των συντονιστών με αφορούν.
Σκοπός μου είναι η συζήτηση,η ανταλλαγή απόψεων,αν με παραγκωνίσουν όπως λες,θα συνεχίζω να εκφράζομαι,κανείς δεν μπορεί να το σταματήσει αυτό,και δεν θα με πιάσει το παράπονο(προς θεού,μικρά παιδιά είμαστε).Οι συντονιστες ας επιλέγονται με όποια κριτήρια θέλουν,εδώ έτσι επιλέγεται ο διευθυντής στη δουλειά μου,στην πραγματική μου ζωή.
Εδώ σε έναν εικονικό κόσμο θα με πειράξει?
4) Κι αυτό συμβαίνει παντού,πιστεύω τα forums τα chat είναι η μικρογραφία της έξω ζωής.
Κι έξω ναι με πειράζει.
Το να είμαι όμως με ένα ψευδώνυμο,να περνάω την ώρα μου ευχάριστα,το βλεπω ως ένα είδος διασκέδασης.Δεν με ενδιαφέρει και πάλι το όφελος του καθενός.
Το γιατί είμαι εγώ εδώ, με νοιάζει
5)καμμιά άποψη δεν υποβαθμίζεται και όχι μόνο εδώ αλλά ΠΑΝΤΟΥ.Όταν αυτή η άποψη είναι εμπεριστατωμένη,τεκμηριωμένη σωστά,απαλλαγμένη από φανατισμό και μισσαλοδοξία,ή και από στοιχεία του χαρακτήρα μας κάποιες φορές.πχ.εγωπάθεια.Όταν αποδέχομαι τον συνομιλητή μου,όπως τον εαυτό μου,όταν αγαπώ τον συνανθρωπό μου,αυτό λειτουργεί ως μπούμερανγκ,ότι δίνω παίρνω..Όταν τον υποβαθμίζω θα υποβαθμιστώ.Κανόνας.
Γιατί(και μιλάω για τη ζωή μας,όχι για το forums)κάποιες απόψεις δεν παραγκωνίζονται ποτέ ενώ άλλες συνέχεια?Είναι ο τρόπος που θέτεις,που εκφράζεις την άποψή σου.Το ίδιο ισχύει κι εδώ.
6)συμπεριλαμβάνεται στην απάντησή μου για το 5.
Κλείνοντας θέλω να επισημάνω πως forums για μένα είναι χώρος συζήτησης και ανταλαγής απόψεων.Όπως chat είναι ψιλοκουβεντούλα.Δεν αναλώνομαι με το ποιος θα είναι διευθυντής..ουπς..συντονιστής,ή για το αν υπάρχει ανωριμότητα.
Η αληθινή ζωή και οι δυσκολίες είναι έξω από εδώ.Εκεί ναι ας δώσουμε τέτοιες μάχες.
Και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ συνέχεια μπροστά μου η ίδια σύγχιση..Να νομίζω πως η εικονική πραγματικότητα είναι το ίδιο με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.Αυτό κι αν δείχνει αποξένωση και μοναχικότητα...


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 11:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως το θέμα του stopper είναι πολύ σημαντικό. Τόσο σημαντικό που όχι μόνο ο ίδιος δεν το καταλαβαίνει αλλά και που τελικά στρέφεται μπούμεραγκ εναντίον του.

Εγώ απολαμβάνω την ωριμότητα του χαρακτήρα και της προσωπικότητας αυτών των, σχετικά, νέων μελών μέσα από τις απαντήσεις που δίνουν στον stopper.

Ένα μεγάλε μπράβο σε όλους και ειδικότερα στο μέλος "Ελευθερία" που μπόρεσε να δείξει σημείο, σημείο την ανωριμότητα και την σοφιστεία του stopper.

Να είσαι καλά ρε stopper. Σε ζήλεψα, θα κάνω και εγώ ένα τέτοιο θέμα στο μέλλον για να χαίρομαι τις ώριμες και χιουμοριστικές απαντήσεις των νέων μελών μας. Με πρόλαβες, άτιμε.

quote:
Υ.Γ. το 6 το κάνουν οι συντονιστές στους υπόλοιπους, δεν το είχα διευκρινίσει από την αρχή -

Έλα ντε... βέβαια το 6... έχεις δίκιο stopper. Εγώ παραιτήθηκα από Διαχειριστής γιατί δεν ήθελα να το απολαμβάνω μόνο εγώ ως ένας εγωίσταρος σαδιστής Διαχειριστής.

Εάν δεν βάλει και το άλλο απλό μέλος έναν αριθμό δίπλα στο δικό μου 6 δεν υπάρχει απόλαυση. Ποιον αριθμό; Ε... ας πούμε το 9

Καλά ρε που είναι ο ADMIN να με συνεφέρει !!!

Έχω παραβιάσει όλους τους κανονισμούς.

Έλα βρε ADMIN, γρήγορα.

Κάνε μου το 6...
Κάνε μου το 6...
Κάνε μου το 6...

Και για να μην κουράζεσαι
κάνε μου το με μια φορά με το

666


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy