ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΕΝΑ EMAIL......
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 22:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΕΛΑΒΑ ΕΝΑ EMAIL ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΦΙΛΟ.
EINAI ENA ANTΙΓΡΑΦΟ ΕΝΟΣ ΕΜΑΙΛ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ.
ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΡΑΥΓΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΖΩΗ ΜΑΣ...
ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΘΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.

ΣΑΣ ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΤΩ....

*********************************************************************

ΓΚΡΑΧΑΜ ΡΟΤΖΕΡΣ. Αυτό το όνομα υπάρχει ως υπογραφή κάτω από ένα
κείμενο που
εστάλη ως e-mail στη στήλη. Είναι μια χιουμοριστική αλλά και πικρή
«κραυγή αγωνίας» απ' όλους εκείνους που αισθάνονται ότι μεγαλώνουν με την ίδια,σχεδόν, ταχύτητα με την οποία φαίνεται να αλλάζουν όλα στη ζωή μας.
Γράφει,λοιπόν, ο Γκράχαμ:

ΣΥΜΦΩΝΑ με τους σημερινούς νομοθέτες και τεχνοκράτες, όσοι ήμασταν
παιδιά στη δεκαετία του '60 και του '70, δεν θα έπρεπε να είχαμε επιβιώσει μέχρι τώρα, γιατί οι παιδικές μας κούνιες, ας πούμε, ήταν βαμμένες με μπογιά που περιείχε σίδηρο. Κι εμείς, γλείφοντάς την όλη μέρα, θα έπρεπε να είχαμε πεθάνει από δηλητηρίαση.
Στα φάρμακα εκείνης της εποχής δεν είχαμε ειδικά καπάκια ασφαλείας, όταν καβαλάγαμε τα ποδήλατά μας δεν φορούσαμε κράνη.
Στο αυτοκίνητο των γονιών μας, όταν μπαίναμε, ούτε σε ειδικά καθίσματα καθόμασταν ούτε ζώνες φορούσαμε ούτε αερόσακους είχαμε. Ηταν μεγάλο γλέντι όταν μας επέτρεπε ο μπαμπάς να καθήσουμε μπροστά.

ΝΕΡΟ πίναμε από τη βρύση και είχε την ίδια γεύση με αυτό που πίνουμε
σήμερα εμφιαλωμένο.
Τρώγαμε ψωμί με βούτυρο και γλυκά απίθανα και πατάτες τηγανητές και δεν ήμασταν ποτέ παχύσαρκοι, γιατί τρέχαμε συνεχώς έξω,παίζαμε, δεν καθόμασταν στον καναπέ ή στο κομπιούτερ.
Το αναψυκτικό ή την μπύρα μας τα μοιραζόμασταν από το ίδιο μπουκάλι ή τενεκέ με τους φίλους μας. Κανείς μας δεν πέθανε απ' αυτό.

ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΑΜΕ κάτι γκο-καρτ της συμφοράς με τις ώρες και έπειτα
ανεβαίναμε στην κορυφή μιας μεγάλης ανηφόρας και κατεβαίναμε φουλ, ανακαλύπτοντας πολύ αργά ότι είχαμε ξεχάσει να φτιάξουμε φρένα. Γκρεμοτσακιζόμασταν.
Ματώναμε.
Σπάγαμε χέρια και πόδια. Πονούσαμε. Κλαίγαμε. Δεν βάζαμε τους γονείς
μας να κάνουν μήνυση στη μάντρα απ' όπου αγοράσαμε τα παλιοσίδερα με τα οποία φτιάξαμε το καρτ μας.
Και, νά 'μαστε! Ακόμα ζωντανοί. Και ωραίοι.

ΦΕΥΓΑΜΕ από το σπίτι το πρωί και επιστρέφαμε λίγο πριν νυχτώσει.
Κανείς δεν μας γύρευε.
Ηξεραν ότι θα επιστρέφαμε.
Δεν είχαμε ούτε Play Station ούτε X-Box ούτε video game ούτε 99 κανάλια στην τηλεόραση ούτε ήχο surround, ούτε κινητά τηλέφωνα ούτε προσωπικούς υπολογιστές ούτε chat rooms για μοναχικές ψυχούλες στο Ιντερνετ.
Είχαμε φίλους που πηγαίναμε έξω για να τους συναντήσουμε. Πλακωνόμασταν στο ξύλο. Ξύλο άγριο, μιλάμε.
Ούτε ένας ποτέ δεν πήγε στη μαμά ή στον μπαμπά του για να καταγγείλει εκείνον από τον οποίον τις έφαγε.

ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ περπατώντας στα σπίτια των φίλων μας. Με τα πόδια πηγαίναμε
και στο σχολείο. Δεν μας έπαιρναν η μαμά κι ο μπαμπάς ούτε το σχολικό.
Οταν δεν είχαμε τι παιχνίδι να παίξουμε, ανακαλύπταμε καινούργια. Με ξύλα, με λαστιχάκια, με μπαλάκια του τένις, με πέτρες, με νερό, με... τίποτα.
Το παιχνίδι θέλει φαντασία. Κι εμείς τη δική μας φαντασία την
καλλιεργούσαμε.

Είχαμε ελευθερία,αποτυχίες, επιτυχίες και υπευθυνότητα.
Και μάθαμε να τα χειριζόμαστε όλ' αυτά καλά.
Είμαστε η γενιά που στερήθηκε πολλά, αλλά είχε τα πάντα.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 02/02/2004

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΜΕ ΕΦΕΡΑΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ...
ΑΥΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΘΩ ΜΑΖΥ ΣΑΣ...
ΑΛΛΑ ΣΥΝΑΜΑ ΘΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ ΓΝΩΜΗ...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 23:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλούσιος δεν είναι αυτός που έχει τα πολλά,αλλά αυτός που χρειάζεται τα λιγότερα!
Πολύ όμορφο θέμα AVATARGR!Καλή συνέχεια.

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas aigio
Μέλος 1ης Βαθμίδας


99 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 23:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas aigio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαρά που έκανα όταν αγοράσαμε την πρώτη μας τηλεόραση σπίτι ….
Ήταν εκεί προς τα τέλη του ’70 ….

Που να ήξερα ότι τα παιδία μου δεν θα νιώσουν τη δική μου χαρά
όταν μου έλεγε ο φίλος μου ο Κώστας « θα παίξουμε πόλεμο ? »

Που να ήξερα ότι τα δικά μου παιδία θα ακούν (και βλέπουν) για πόλεμο
και διεθνή τρομοκρατία κάθε μέρα …. Όπως έπαιζα κι εγώ κάθε μέρα …..


να σαι καλά AVATARGR η αναμνήσεις είναι γλυκές ,,,
αρκεί να της «ξυπνάς» που και που …..


« Κι όμως ... γυρίζει. »Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τσανάκαλος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
198 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 00:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ έζησα στο μεταίχμιο της εποχής της αλάνας με την εποχή του playstation κ.λ.π. Μπορώ να πω πως είμαι αρκετά τυχερός που πρόλαβα την πρώτη.

Εκτός όμως από την ηλικία έπαιξε μεγάλο ρόλο και η πόλη στην οποία έζησα. Μια όχι μεγάλη επαρχιακή πόλη που τότε υπήρχαν ακόμα αλάνες. Και το τι παιχνίδι γινόταν με τα παιδιά της γειτονιάς δεν λέγεται! Θυμάμαι όταν πηγαίναμε για "γαριδάκια"... που χτυπούσαμε τα κουδούνια των γύρω σπιτιών και τρέχαμε σαν τα χαζά νομίζοντας οτι κάναμε κάτι κακό!!! Που να ξέραμε τι θα θεωρούταν κακό μια 10ετία αργότερα...!

Βόλτες με τα ποδήλατα εδώ και 'κει χωρίς τον φόβο να μας χτυπήσει αυτοκίνητο!

Κυνηγητό, κτυφτό......

Το σπίτι της γειτονιάς που χτίσαμε πάνω σε δέντρο ορμώμενοι από ταινία που είχαμε δει!

Ξύλο με άλλες γειτονιές...

Νερό στους περαστικούς κάτω από το μπαλκόνι...

...και αρκετά αργότερα όταν όλη η παρέα είχαμε μηχανάκια ατέλειωτες βόλτες στις γύρω περιοχές, πάνω στα βουνά, μπάνιο στο ποτάμι, και τη νύχτα ξαπλωμένοι ο καθένας στο μηχανάκι του να κοιτάμε τον έναστρο ουρανό και να μας λέει ο Δημήτρης τα διάφορα που διάβαζε στα βιβλία για το σύμπαν.............

Αυτά και άλλα πολλά πολλά και όμορφα μπορώ να θυμηθώ από τότε!

Δεν έχω παράπονο απο αυτές τις ηλικίες. Πέρασα καλά!

Τα σημερινά παιδιά Αντρέα δεν νομίζω να ενοχληθούν που δεν θα ζήσουν όλα αυτά. Επειδή ακριβώς δεν τα έχουν ζήσει για να τους λείψουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 02:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR,φιλε μου ,δεν θα πω τιποτε αλλο,θα αφησω την σιωπη μου ,πανω στην κουνια,των σκεψεων μου.

σε ευχαριστω.

μεινε για παντα ετσι ,μην χασεις αυτα που νοιωθεις,προσπαθησε ποτε ,να μην χασεις ,ολα οσα εισαι.

και εχεις φιλους,να το θυμασαι.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 09:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.
ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΔEΙΞΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ..
ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΚΑΛΑ.

ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΜΑΣ.

ΠΟΣΟ (ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ Η ΕΚΦΡΑΣΗ) ΜΥΓΑΓΓΙΧΤΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.

Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΤΟ ΙΔΙΟ
ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΜΑΣ...

ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ...
ΟΧΙ ΟΜΩΣ Η ΠΑΡΕΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΦΙΛΩΝ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 10:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΜΑΣ.

ΠΟΣΟ (ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ Η ΕΚΦΡΑΣΗ) ΜΥΓΑΓΓΙΧΤΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.

Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΤΟ ΙΔΙΟ
ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΜΑΣ...


Έχεις δίκιο AVATARGR. Τα παρατηρώ κι εγώ κάθε ημέρα γύρω μου και θλίβομαι. Πολύ ωραίο θέμα, συγχαρητήρια.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 10:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε avatar!

Έλαβα και ‘γω αυτό το e-mail πριν μερικές ημέρες.

Και κυριολεκτικά τρελάθηκα! Άρχισα να το στέλνω σε όλους τους φίλους, συνεργάτες & γνωστούς σαν μανιακή! Δεν ξέρω γιατί... ίσως γιατί ήθελα να τους θυμίσω και να τους κάνω να νιώσουν αυτά που ένιωσα και ‘γω διαβάζοντάς το.... μία γλυκιά πίκρα...

Να ‘σαι καλά!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 10:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ! Η διαφορετικότητα της εποχής μας είπες αγαπητέ Άβαταρ... και στην Ελλάδα είναι όλα έγιναν τόσο γρήγορα που είναι ακόμα ποιο εμφανής αυτή η διαφορά...

Σε αρκετά χωριά στην επαρχία το ηλεκτρικό ρεύμα δεν ήρθε παρά πριν 35-40 χρόνια... μέσα σε αυτά τα 40 χρόνια, σε μιά γενιά, φτάσαμε από την εποχή που τα γαιδουράκια είναι το σημαντικότερο μέσο μεταφοράς, στην εποχή της τηλεόρασης, των κινητών και του ίντερνετ... Δεν είναι λίγο αυτό.
Πολλά άλλαξαν... απότομα...

Θα σε πείραζε να εξηγήσεις τι εννοείς με το:

quote:

ΠΟΣΟ (ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ Η ΕΚΦΡΑΣΗ) ΜΥΓΑΓΓΙΧΤΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.

Δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω τι εννοείς.

Μερικές φορές ακούγοντας τις ιστορίες των γονιών, ή της γιαγιάς μου ζηλεύω...
Mετά μελαγχολώ και αναρωτιέμαι αν τα δικά μου παιδιά θα νιώσουν έστω την ξεγνοιασιά που είχα εγώ.
Κι ας υπήρχε η τηλεόραση και οι υπολογιστές, τρέξαμε στην φύση, σπάσαμε γόνατα, παίξαμε πόλεμο και πολλά άλλα.
Ζήσαμε αθώα για κάμποσο τουλάχιστον πριν αντιμετωπίσουμε την πραγματικότητα.
Τα δικά μας παιδιά για πόσο θα μπορέσουν να κρατήσουν την αθωότητα τους σε έναν κόσμο που γίνεται όλο και πιο σκληρός;
Είμαστε όσα έχουμε ζήσει...Η καχυποψία μας κυβερνά τώρα πια αντί για την εμπιστοσύνη. Καλώς ή κακώς...

Ευχαριστώ για το τόσο όμορφο θέμα σου...
Ξύπνησες αναμνήσεις και σε εμένα... κι ας μην ανήκω σε αυτούς που τα έζησαν...



"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 11:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα δικά μας παιδιά για πόσο θα μπορέσουν να κρατήσουν την αθωότητα τους σε έναν κόσμο που γίνεται όλο και πιο σκληρός;

Φίλη silverwolf πόσο δίκιο έχεις μ’ αυτά σου τα λόγια!

Και ‘γω ανήκω στην «νεότερη» γενιά (είμαι 29), αλλά ένα περίεργο πράγμα: δεν ξέρω ακριβώς γιατί, αλλά νομίζω ότι ανήκω και ‘γω σ’ αυτήν ακριβώς την γενιά που περιγράφει το e-mail!

Είχα την τύχη να μεγαλώσω τρέχοντας στις αλάνες της γειτονιάς μου! Παίζοντας κουτσό, σχοινάκι, κρυφτό, κυνηγητό, τα μήλα.... και ένα σωρό άλλα παιχνίδια που ειλικρινά.... λαχταρώ μέχρι και... σήμερα!

Έπαιζα ξύλο με τ’ αγόρια που κατα τ’ άλλα είχα και ιδιαίτερη συμπάθεια και ένιωσα τα πρώτα μου ερωτικά καρδιοχτύπια εκεί... στις αλάνες και όχι μέσω ενός chat room… πως άραγε όλα αυτά θ’ ακούγονται στα παιδιά μου? Αναρωτιέμαι!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 11:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aχ...τα μήλα...που πηδάγαμε με τις πιο αστείες κινήσεις για να αποφύγουμε την μπάλλα...
Το λάστιχο... που πηδάγαμε σαν κατσίκια για να τα καταφέρουμε...πως να "πιάσουμε" πάνω μας από τόσο χοροπηδητό...

Κι έπειτα... ο πόλεμος με τα παιδιά του άλλου μαχαλά(της άλλης γειτονιάς). Αλήθεια έχετε παίξει τέτοιο ποτέ?

Αγόρια και κορίτσια φτιάγναμε ψεύτικες ασπίδες και σπαθιά απ'ότι υλικά βρίσκαμε και για σφαίρες είχαμε κάτι στρογγυλά μπιλάκια σαν στραγάλια που είχαν τα δέντρα του πεζοδρομίου (τότε υπήρχαν δέντρα)... Στη χειρότερη περίπτωση κόβαμε και τα νεράτζια από τις νερατζιές της γειτονιάς και παίρναμε μαζί και τα σκυλιά μας για εκφοβισμό... Αυτές ήταν εποχές!...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 11:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ κύριε Γιώργο, σας ευχαριστούμε για το πολύ ενδιαφέρον θέμα που ανοίξατε, κάτι στο οποίο μας έχετε συνηθίσει ασφαλώς ...

Ξέρετε όμως ποιός είναι ο δικός μου φόβος ?

Ότι τα διαβάζουμε αυτά και γελάμε απο την μία, συγκινούμαστε απο την άλλη, κάποιοι απο εμάς αναπολούμε ίσως τα χρόνια του παρελθόντος, αλλα όπως δείχνουν τα πράγματα μέρα με την μέρα η ζωή μας μεταλλάσσεται ανεπιστρεπτί ...

Ίσως μετά απο μια δεκαετία τα δικά μας παιδία να διαβάζουν αντίστοιχα mails και να λένε:

"Τι όμορφα τα παλιά χρόνια ... Εμείς είχαμε και 2 φίλους και παίζαμε παρέα playstation και αντιγράφαμε και κανένα παιχνίδι και μετά κάναμε και κανένα chat στο διαδίκτυο.

Τώρα τι κάνουν τα δικά μας παιδιά ? Δεν έχουν ούτε έναν φίλο και όλη την μέρα παίζουν παρέα με τον 3D Virtual Reality φίλο τους, βάζουν φαγητό στον Virtual Reality σκύλο τους, κάνουν τα μαθήματα με τον 3D Virtual Reality δάσκαλο τους στο σπίτι χωρίς να χρειαστεί να πάνε σχολείο και γνωρίζουν τον κόσμο απο την 3D στερεοσκοπική οθόνη του σαλονιού τους."

Δυστυχώς η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 13:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω, με τον όρο "μυγιάγγιχτοι", ο φίλος avatargr εννοεί πως η υπερβολική πληροφόρηση (και παραπληροφόρηση)της σημερινής εποχής μας έχει τρομάξει τόσο, που απλά πράγματα της καθημερινότητας του παρελθόντος έχουν πλέον γίνει επικύνδινα/απαγορευμένα.
Ειδικά όσον αφορά τη διαπαιδαγωγηση και το "μεγάλωμα" των παιδιών, κυκλοφορούν τόσα περιοδικά κλπ με το "σωστό" και "λάθος" τρόπο, που έχει παραγκωνιστεί πλέον το μητρικό ένστικτο και η κοινή λογική.

Θυμάμαι, μου λεγε η μητέρα μου πως στο πρώτο παιδί έβραζε την πιπίλα για να την απολυμάνει...στο δεύτερο την έπλενε με ζεστό νερό..και στο τρίτο (εμένα), λίγο ξέπλυμα με κρύο νεράκι. Και είμαι το μόνο από τα τρία παιδιά που "βγήκε" χωρίς άσθμα και αλλεργείες. Σήμερα, τα παιδάκια μεγαλώνουν σε σχεδόν αποστειρωμένο περιβάλλον, η επαφή και το παιχνίδι με το χώμα είναι σχεδόν απαγορευμένη (λόγω συνθηκών αλλά ΚΑΙ νοοτροπίας) και η νέα γενιά ως αποτέλεσμα ταλαιπωρείται με αλλεργείες και intolerances (συγγνώμη αλλά μου διαφεύγει ο ελληνικός όρος) κάθε είδους. Υπό αυτήν την έννοια, θα συμφωνήσω κι εγώ ότι έχουμε γινει...μυγιάγγιχτοι, και δυστυχώς μεγαλώνουμε εξίσου "μυγιάγγιχτα" παιδιά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 14:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Silverwolf ΜΕ ΡΩΤΑΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ...

quote:
ΠΟΣΟ (ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ Η ΕΚΦΡΑΣΗ) ΜΥΓΑΓΓΙΧΤΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.

ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΤΩΣΟΥΝ....
ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ...
ΤΑ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΕΜΜΕΣΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ ΚΑΘΙΣΤΕ ΕΔΩ ΕΞΩ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ...
ΜΗ ΤΟ ΕΝΑ ΜΗ ΤΟ ΑΛΛΟ...
ΠΑΙΞΕ ΜΕΣΑ..
ΠΑΙΞΕ ΜΟΝΟΣ...
ΜΙΑ ΦΥΛΑΚΗ...
ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΦΟΒΙΚΑ....

ΚΤΙΖΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙ ΥΠΕΘΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΦΟΒΑΤΑΙ...

ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΑΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΔΕΝΔΡΟ...
ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΚΑΘΙΣΕΙ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΧΩΜΑ....

ΕΙΔΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΩ...

ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ ΝΑ ΓΕΛΑΣΟΥΝ ΝΑ ΜΑΛΩΣΟΥΝ NA ΑΡΡΩΣΤΗΣΟΥΝ ...

ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΜΕΣΩ ΕΝΟΣ CHAT.
ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥΣ.

EYXAΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τσανάκαλος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
198 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 14:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ίσως μετά απο μια δεκαετία τα δικά μας παιδία να διαβάζουν αντίστοιχα mails και να λένε:

"Τι όμορφα τα παλιά χρόνια ... Εμείς είχαμε και 2 φίλους και παίζαμε παρέα playstation και αντιγράφαμε και κανένα παιχνίδι και μετά κάναμε και κανένα chat στο διαδίκτυο.

Τώρα τι κάνουν τα δικά μας παιδιά ? Δεν έχουν ούτε έναν φίλο και όλη την μέρα παίζουν παρέα με τον 3D Virtual Reality φίλο τους, βάζουν φαγητό στον Virtual Reality σκύλο τους, κάνουν τα μαθήματα με τον 3D Virtual Reality δάσκαλο τους στο σπίτι χωρίς να χρειαστεί να πάνε σχολείο και γνωρίζουν τον κόσμο απο την 3D στερεοσκοπική οθόνη του σαλονιού τους."

Δυστυχώς η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη.



Δεν χρειάζεται μεγάλη σκέψη για να αντιληφθούμε οτι αυτός είναι ένας από τους μεγαλύτερους εφιάλτες των εποχών που θα έρθουν. Είναι πραγματικά θλιβερό...!

quote:

... μια γλυκιά πίκρα...


Aυτές ακριβώς οι λέξεις περιγράφουν αυτά που ένιωσα και εγώ όταν διάβασα το mail που μας παρέθεσε και ο Aβατάρ.


Πιστεύω πως είναι αναπόφευκτο το γεγονός οτι τα παιδιά μας θα μεγαλώσουν σε "αποστειρωμένο" περιβάλλον απ' όλες τις απόψεις. Και όσο περνούν τα χρόνια θα συμβαίνουν και τα ανάλογα.

Έτσι όμως είναι...περνούν τα χρόνια, η τεχνολογία αλλάζει, τα ενδιαφέροντα αλλάζουν και εμείς γινόμαστε απλοί παρατηρητές που θέμα χρόνου είναι το πότε θα μπούμε στο παιχνίδι της αλλαγής.

Εγώ δεν θα πω "πολύ όμορφο το θέμα που άνοιξες AVATARGR" αλλά ΠΟΛΥ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ AVATARGR.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 16:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΑΜΕ κάτι γκο-καρτ της συμφοράς με τις ώρες και έπειτα
ανεβαίναμε στην κορυφή μιας μεγάλης ανηφόρας και κατεβαίναμε φουλ, ανακαλύπτοντας πολύ αργά ότι είχαμε ξεχάσει να φτιάξουμε φρένα

Λοιπόν ... είχα και εγώ ενα τέτοιο .. οχι ενα .. πολλά...
Πράγματι εψαχνα να βρώ ρουλεμάν μεγάλα ρουλεμάν τους πέρναγα ενα ξύλο για άξονα και τα κάρφωνα με καρφιά ή με βίδες σε μία σανίδα.
Με μία αλλη σανίδα κάθετη και εναν πύρο έφτιαχνα το τιμόνι
Ηταν ενα πατίνι που το λέγαμε ``αεροπλανάκι``.
Κάναμε αγώνες και απο μία ανηφόρα μεγάλη ξεκινούσαμε ολοι μαζί και καταλήγαμε πάντα μα πάντα ο ενας επάνω στο αλλον.
Φρένα δεν είχαμε , δεν τα χρειαζόμαστε.
Χέρια , πόδια, κεφάλια, ολα τα είχαμε σπάσει και οχι απο μία φορά αλλά απο πολλές. Δεν θυμάμαι να πονούσα , αλλα τα πόδια μου ήταν πάντα ματωμένα.

Που το θυμήθηκες avatar ,, καλά εγώ νόμιζα οτι μόνο στη δική μου γειτονιά το φτιάχαμε.. Δεν μου λές avatgar μπάς και κάναμε μαζί αγώνες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 16:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...αχ υπέροχες αναμνήσεις!

Για θυμηθείτε και το «ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΚΟΥΝΗΤΑ»!!! Σε τι τρελές "στάσεις" μας έβρισκε το... ΣΤΟΠ!!!!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 17:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΙΛΗΤΑ, ΑΓΕΛΑΣΤΑ!!!Κι άντε τώρα εσύ να κρατηθείς να μη γελάσεις!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 17:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είχαμε ούτε Play Station ούτε X-Box ούτε video game ούτε 99 κανάλια στην τηλεόραση ούτε ήχο surround, ούτε κινητά τηλέφωνα ούτε προσωπικούς υπολογιστές ούτε chat rooms για μοναχικές ψυχούλες στο Ιντερνετ.

Θέλω να αναφερθώ στα παιχνίδια και στην εποχή.
Για τους περισσότερους της δεκαετίας του 60 τα πράγματα δεν εχουν καμμία σχέση με το σήμερα. Βέβαια οχι για ολους, αλλά νομίζω για τους περισσότερους.

Ενα αυτοκινητάκι μινιατούρα, σήμερα δεν κοστίζει παραπάνω απο 7 ευρώ.
Δηλαδή 2.000.
Τότε στοίχιζε 20 δραχμές το αυτοκινητάκι δηλαδή όσο εκαναν 5 σουβλάκια με 4 δρχ το καθένα.
Αυτό το αυτοκινητάκι δεν το απόκτησα. Δεν υπήρχε το 20αρικο.
Τα περισσότερα παιχνίδια τα φτιάχναμε μονοι μας. Βέβαια υπήρχαν και αυτοί που τα είχαν. Τα πιάναμε στο χέρι μας και εμείς... κάτι ήταν και αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 17:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο σχολείο το κούρεμα ήταν υποχρεωτικό. Με την ψιλή. Το δε ξύλο στο σχολείο ήταν καθημερινό φαινόμενο. Πολύ ξύλο.. Πολύ...
Κάθε μέρα επεφτε ξύλο πολλές φορές ομαδικό. Ολη η τάξη.
Πολλές φορές ομως το ξύλο ήταν άγριο. Αλύπητο. Αυτά τα χαστούκια ήταν αξέχαστα. Για ``ψύλλου πήδημα`` επεφταν χωρίς προειδοποίηση τόσο δυνατά που νόμιζες οτι εχει ξεκολήσει το κεφάλι σου. Τρία, τέσσερα καμμιά φορά πέντε απανωτά πολλές φορές και ανάποδα αυτά ήταν τα χειρότερα.
Οι θρασύδειλοι χτυπούσαν 6χρονα παιδάκια και αυτό γινόταν με ιδιαίτερο μαίνος, με μανία και μάλιστα με ιδιαίτερη επιδεξιότητα.
Ορισμένοι δάσκαλοι ήταν διάσημοι για το ξύλο που έριχναν, μάλιστα αναλάμβαναν να δείρουν και για λογαριασμό αλλων ειδικά όρισμένες δασκάλες που δεν μπορούσαν να δείρουν μας πήγαιναν στον Γκιουλέκα οπου μας έκανε μαύρους.
Το ωραίο ήταν οτι ποτέ μου δεν είχα διαρτυρηθεί στους γονείς μου για το ξύλο. Δεν θυμάμε γιατί.

Edited by - allzzaro on 04/03/2004 17:57:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 18:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Silverwolf ΜΕ ΡΩΤΑΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ...

quote:
ΠΟΣΟ (ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ Η ΕΚΦΡΑΣΗ) ΜΥΓΑΓΓΙΧΤΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.

ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΤΩΣΟΥΝ....
ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ...
ΤΑ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΕΜΜΕΣΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ ΚΑΘΙΣΤΕ ΕΔΩ ΕΞΩ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ...
ΜΗ ΤΟ ΕΝΑ ΜΗ ΤΟ ΑΛΛΟ...
ΠΑΙΞΕ ΜΕΣΑ..
ΠΑΙΞΕ ΜΟΝΟΣ...
ΜΙΑ ΦΥΛΑΚΗ...
ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΦΟΒΙΚΑ....

ΚΤΙΖΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙ ΥΠΕΘΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΦΟΒΑΤΑΙ...

ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΑΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΔΕΝΔΡΟ...
ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΚΑΘΙΣΕΙ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΧΩΜΑ....

ΕΙΔΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΩ...

ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ ΝΑ ΓΕΛΑΣΟΥΝ ΝΑ ΜΑΛΩΣΟΥΝ NA ΑΡΡΩΣΤΗΣΟΥΝ ...

ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΜΕΣΩ ΕΝΟΣ CHAT.
ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥΣ.

EYXAΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**



Σε χαιρετώ καλέ μου Αβατάρα
Δε ξέρω εάν είναι το e-mail ή της παρουσίας ο δικός σου λόγος, μα είναι τόσο έντονη η συναισθηματική συγκίνηση στο ταξίδεμα του δικού (μας) χθες!
Λοιπόν, παρ' όλου που το e-mail δείχνει περισσότερο τον παιδικό χαρακτήρα των αγοριών εκείνης της εποχής, της εποχής που είμουν μικρή, γύρω στα 1960-'70. Θυμάμαι όμως τόσα ομαδικά παιχνίδια του "δρόμου"... στη μέσω-αστή γειτονιά του Μεταξουργείου όπου γεννήθηκα και μεγάλωσα.
Θυμάμαι τα ομαδικά παιχνίδια σαν εκείνο, το σπασμένο τηλέφωνο, πούνε-πούνε το δακτυλίδι, ένα καιρό κυρα-Βαγγελιό και τόσα άλλα όπου εμείς τα κορίτσια παίζαμε είτε χώρια, είτε μαζί με τα αγόρια για να καθοριστούν οι ξεχωριστοί, έτσι, αυριανοί ρόλοι μας στην κοινωνία.
Ναι καλέ μου, εκείνα τα ομαδικά παιχνίδια της γειτονιάς, ήταν για όλα τα παιδιά ουσιαστικά στο κτίσιμο μιας υγιής ψυχολογίας έστω κιαν δεν υπήρχαν χρήματα για πλούσια παιχνίδια...
Θυμάμαι πως αξιοποιούσαμε το τίποτα κυριολεκτικά σαν παιχνίδι, μαθαίναμε όμως έτσι την οικονομία, την αύξηση της πνευματικής λειτουργίας και εκπαιδευόμαστε στην αντιμετώπιση των αυριανών προβλημάτων της κοινωνίας....
Οπότε μετά από όλα αυτά που έγραψα καλέ μου Αβατάρα, θέλω να συμβάλω σε τούτη την <<κραυγή αγωνίας>> και στα κλειστά αυτιά της σημερινής κοινωνίας για τα παιδιά ΤΗΣ που μεγαλώνουν "παρκαρισμένα" μπροστά από κάποια οθόνη και κλειδαμπαρωμένα σε μιά φρικτή τσιμεντένια φυλακή!
Σε ευχαριστώ για το ονειροταξίδεμα του χθες..
Σε χαιρετώ Αβατάρα.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 11:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΜΑΙΛ ΞΥΠΝΗΣΑΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΜΝΗΜΕΣ ΩΡΑΙΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΜΑΣ ΧΡΟΝΙΑ...

ΑΛΛΑ...
ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ...

ΩΡΑΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ TΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΑΠΡΟΣΩΠΟ ΠΑΡΟΝ ΜΑΣ????

ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ????

ΠΩΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΦΙΛΙΑ ...
ΠΩΣ ΑΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ...
ΠΩΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ..
ΠΩΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟΤΗΤΑ..
ΠΩΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ.....

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 11:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΩΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΦΙΛΙΑ ...
ΠΩΣ ΑΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ...
ΠΩΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ..
ΠΩΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟΤΗΤΑ..
ΠΩΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ.....

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ???


Δύσκολες ερωτήσεις μας βάζεις AVATARGR.

Εδώ, προσπαθούμε να τα "σώσουμε" εμείς οι ίδιοι μέσα μας, από αυτήν την εποχή της "ταχύτητας", της "απόδοσης", του "κέρδους", του "φαίνεσθαι".

Δεν ξέρω τις απαντήσεις.

Αλλά νιώθω ότι είναι πολύ σημαντικό να διατηρώ αυτούς τους προβληματισμούς μέσα μου για να ανασταίνω καθημερινά την ελπίδα και τον αγώνα υπέρ της ανθρωπιάς.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 12:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΘΩΘ...

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ...

ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΛΟΙ ΘΕΑΤΕΣ...

ΑΓΩΝΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ...

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ?????
ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΩΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΡΙΞΕΙΣ..

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΡΙΞΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΜΑΣ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 14:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε avatar.
Οι καιροί αλλάζουν.
Νέοι καιροί - νέα τεχνολογία - νέες συνήθειες.

Ολα αυτά συμβάλουν στην τροποποίηση των συνηθειών μας και ειδικά των νέων.
Σε οτι αφορά την φιλία και την αγάπη αυτά και τα δύο περνούν και φιλτράρονται αποκλειστικά απο το συμφέρον.

Τώρα σε οτι αφορά τα παιδιά μας.

Βλέπω ορισμένους γονείς που εξηγούν στα παιδιά τους, οπως και εγώ, πως περάσαμε τα παιδικά μας χρόνια. Οχι μόνο τα δικά μας παιδικά χρόνια αλλά και των πατεράδων μας, οπως μας είχαν εξηγήσει και εκείνοι τα δικά τους.
Υπάρχουν ομως αλλοι γονείς, ξέρω πολλούς , που αδιαφορούν να εξηγήσουν στα παιδιά τους αυτά τα υπέροχα χρόνια, αφήνοντας τα να ζήσουν κλειδωμένα στο δικό τους κόσμο και εκείνα με την σειρά τους να μην θέλουν, να μην ενδιαφέρονται, να ασχοληθούν με τις συνήθειες του παρελθόντος, αποκαλώνταστες με διάφορες εκφράσεις.
Η αδιαφορία αυτή των γονέων οφείλεται σε πολλούς και διάφορους λόγους πρώτος και κύριος είναι η απορρόφηση τους απο τα κοιονωνικοεπαγγελματικά ενδιαφέροντα, και κατά δεύτερο ... γενικά αδιαφορία... Αν το παιδί δεν βρεί τον κατάλληλο άνθρωπο σε μικρή ηλικία να του κεντρίσει το ενδιαφέρον, να του εμφυτεύσει το μικρόβιο του ενδιαφέροντος γενικά, τότε το παιδί θα στραφεί στα μαζικά μέσα των παιχνιδιών καθώς και στα μαζικά ενδιαφέροντα και ηρωές τους θα γίνουν ο ``αρχοντας των δακτυλιδιών`` κλπ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 21:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι καιροί αλλάζουν.
Νέοι καιροί - νέα τεχνολογία - νέες συνήθειες.

Προσυπογράφω αυτά που λές αγαπητέ Allzzaro και φοβάμαι πώς όλα όσα αναφέρθηκαν είναι οι παρενέργειες και το αναγκαίο κακό της ανάπτυξης και της τεχνολογίας.

Το θέμα είναι μπορούμε να συνδιάσουμε την ανάπτυξη και την πρόοδο με την παράδοση του παρελθόντος ?

Έστω οτι εγώ θέλο να αφήσω το παιδί μου να παίξει στο χώμα και στην αλάνα, ξέρετε εσείς κάποιο μέρος που ΜΠΟΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΑΝΕΣ ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 23:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR ME ΤΑΞΙΔΕΨΕΣ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ.ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΜΑΘΑΝ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ.
ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΟΤΙ ΕΠΕΖΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΠΗΛΙΕΣ ΚΡΥΦΤΟ, ΚΥΝΗΓΗΤΟ.ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΟΥΚΛΕΣ.ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΙΧΑ ΦΑΕΙ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΟ ΠΑΤΙΝΙ.ΚΑΤΕΒΗΚΑ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΚΑΛΕΣ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΟΤΩΘΗΚΑ.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΟΥΝ ΠΟΤΕ.ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΑ.ΔΕΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΟΥΝ ΤΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΕΤΟΙΜΑ,ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΟΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΝΕ ΠΙΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΩΡΑΙΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ.ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΨΕΥΔΕΣΤΗΣΗ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
STAYRO ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ ΑΛΑΝΕΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 12:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έστω οτι εγώ θέλο να αφήσω το παιδί μου να παίξει στο χώμα και στην αλάνα, ξέρετε εσείς κάποιο μέρος που ΜΠΟΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΑΝΕΣ ???

Eξαρτάται καλέ μου φίλε.

Κοίταξε. Οταν εμείς είμαστε μικροί οι πατεράδες μας είχαν ζήσει και αυτοί τα δικά τους παιδικά χρόνια. Οπωσδήποτε ομως τα δικά μας με των πατεράδων μας δεν είχαν και πολύ μεγάλες διαφορές, αλλά είχαν διαφορές.
Τα ιδια ακουγα και εγώ τότε. ``Τα σημερινά παιδιά`` έλεγαν σχολίαζαν τις συνήθειες μας, βλέπαμε το δικό τους παρελθόν μεσα απο ενα γκρίζιο θαμπό γυαλί. Γενικά ομως είχαμε την δική μας εποχή που μας για μας , ήταν η καλύτερη.
Φτωχά , πολύ φτωχά χρόνια , χωρίς παιχνίδια, χωρίς ενημέρωση, χωρίς την σύγχρονη διαπαιδαγώγηση δεν υπήρχαν περιοδικά για τους γονείς μας ``πως να μεγαλώσετε το παιδί σας``. ΄
Παρόλα αυτά μεγαλώσαμε οπως ολοι μας χωρίς πρόβλημα.
Με τη φτώχεια, με τα χαστούκια, με τις καρπαζιές, με τα θελήματα, με τα στραβοπατήματα, με τα λάθη.
Τα σημερινά παιδιά εχουν ΥΠΕΡΠΡΟΣΤΑΣΙΑ. Φροντίζουμε να μην τους λείπει τίποτα.
Η σημερινή μητέρα είναι οργανωμένη ΠΛΗΡΩΣ.
Αυτοκίνητο με ειδικό καθισματάκι, κάθε είδους αξουσουάρ για τον ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ , ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ, ΚΛΕΑΝΘΗ... ολων των ειδών τα παιχνίδια, ΤΑ ΠΆΝΤΑ απο παιγνίδια, ΥΠΕΡΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ απο τα βρεφικά χρόνια του παιδιού, ακόμα και απο τότε που δεν καταλαβαίνει τι του λέμε.
Οπωςδήποτε το παιδί σε ηλικία 7-12 χρόνων καταλαβαίνει πολύ περισσότερα και αντιλαμβάνεται κατά κάποιο τρόπο τον κόσμο μέσα απο την πληροφόρηση σε τέτοιο βαθμό που εμείς στην ηλικία τους είχαμε πλήρη αγνοια.
Είναι ΚΑΛΟ ή είναι ΚΑΚΟ αυτό.
Φυσικά και είναι καλό φίλοι μου φτάνει να μην γίνεται σε υπερβολικό βαθμό. Σε σημείο που να καταντά αρρώστεια. Αρρώστεια οχι μόνο για τους γονείς αλλά και για το παιδί. Η αρρωστημένη υπερπροστασία είναι αυτή που κατάντησε πολλά παιδιά στίς δεκαετίες 30, 40 ,50 ,``βουτυρόπαιδα`` επειδή οι γονείς τους ήθελαν να τους εμπεδώσουν τις δικές τους νοοτροπίες.
Αυτό συνέβει και στις δεκαετίες του 60 αλλά σε μικρότερο βαθμό.

Τα παιδιά λοιπόν φίλοι μου σήμερα ζούν στο δικό τους ρυθμό.
Στο ρυθμό που τους επιβάλλει η εποχή , η τεχνολογία, η μόδα, και οπωσδήποτε εμείς. Η στέρηση της σημερινής νοοτροπίας, μπορεί να δημιουργήσει μελλοντικά τραύματα, οπως δημιούργησε σε παιδικά προγενέστερης εποχής.
Αν το παιδί θελήσει απο μόνο του να πάρει ενα σφυρί , καρφιά και ενα κομμάτι ξύλο να το κάνει σπαθί, ας το κάνει.
Αν το παιδί θελήσει να βρεί μία αλάνα να παίξει ... θα την βρεί και θα το κάνει...
Το μεγάλο πρόβλημα θα είναι αν οι γονείς το εμπόδίσουν να το κάνει φοβούμενοι μην χτυπήσει, ή μην παρασυρθεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 13:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΟΥΝ ΠΟΤΕ.ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΑ

Αλλοι αναπολούν τα παιδικά τους χρόνια , φέρνοντας απο τη μνήμη τους τις καλές και κακές τότε στιγμές τους.

Μιας και σας εχω πεί τόσα και τόσα, να σας πώ και εγώ τα παιδικά μου χρόνια, που ίσως να μην ήταν και τόσο ευχάριστα για οποιον τα ακούσει, αλλά για μένα που τα βίωσα πραγματικά θα μου μείνουν αξέχαστα μιας και ήταν τόσο περιπετειώδη.
Τόσο τα παιδικά μου , οσο και τα εφηβικά μου χρόνια.

Ο σημερινός ``εσωτεριστής`` allzzaro οταν ήταν μικρός χτύπησε εναν καθηγητή Αγγλικών στο Γυμνάσιο την ώρα που εκείνος σκόπευε να τον δείρει.
Απο τότε με απέβαλαν και με δέχτηκαν στο Νυκτερινό.
Ετσι λοιπόν ξεκίνησα να δουλεύω σε ηλικία 14 χρόνων με βιβλιάριο ανηλίκων και το βράδυ να πηγαίνω σχολείο.
Βρέθηκα να δουλεύω κάπου στην Πραξιτέλους.
Φορτωνόμουνα κατσαβίδια και κλειδιά και πήγαινα στα διάφορα ραφτάδικα και ξεβίδωνα τα μοτέρ απο τις ραπτομηχανές για να τα κουβαλήσω πολλές φορές αρκετά μεγάλες αποστάσεις ώστε να επισκευασθούν.
Τα μοτέρ αυτά ήταν βάρους 10 κιλών περίπου και τα κουβαλούσα στο ώμο.
Εκανα ισα με 20 στάσεις για να ξεκουραστώ.
Μία φορά μου εδωσαν 2 μοτέρ αντλιών να τα πάω απο την Πραξιτέλους
στην πλατεία Βάθης. Τα πήγα. Περιττό να σας πώ οτι τα χέρια μου έτρεμαν τρείς μέρες.
Μέσα στην αγορά στην Πραξιτέλους , τη Σοφοκλέους , τη Σωκράτους , την Ερμού , την Αθηνάς , Μεταξουργείο, βλέποντας τις γυναίκες που έκαναν πρωί πρωί πεζοδρόμιο , τα κλεφτρόνια να τρέχουν να τα κυνηγούν,τρέχοντας πίσω απο τον ``Ανδρέα`` που πουλούσε ``φτερά``, σκαρφαλώνοντας στα πιο δύσκολα πατάρια να βιδώνω να ξεβιδώνω, με ζέστη , κρύο , με βροχές , με φάπες , αντιμετωπίζοντας τους διάφορους επιτήδειους ``παπατζήδες`` στις διάφορες γωνίες να παίζουν τον ``παπά`` γνωρίζοντας ολη την Αθήνα σπιθαμή προς σπιθαμή, έζησα εντονα και περιπετειώδη τα εφηβικά μου χρόνια.
Οι ``βιοποριστικές περιπέτειες`` φυσικά δεν σταματούν εκεί. Συνεχίζονται για πάρα πολλά χρόνια ... ειδικά σε αλλά κράτη.
Ας μην σας κουράζω... με τη φλυαρία μου...
Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι οτι...

Δεν ξέρω σήμερα αν πρέπει να συστήσω σε σημερινά παιδιά να ζήσουν τέτοιες καταστάσεις και το κατά πόσο σήμερα μπορώ να αναπολώ αυτές οι βιώσιμες καταστάσεις.
Σίγουρα απόκτησα μία τεράστια εμπειρία, αλλά ειλικρινά δεν την συστήνω σε κανένα σημερινό παιδί. Εγώ φάνηκα τυχερός... εκείνο οχι.


Σας επισυνάπτω σχετικό τηλεγράφημα που μόλις έλαβα και συμπαθάτεμε που εκφράζομαι τόσο αυθόρμητα.

Τίτλος: Νεκρό παιδί των ''φαναριών'' σε τροχαίο.
Υπότιτλος:
Τραγικό δυστύχημα με θύμα ένα παιδάκι των φαναριών, έγινε στις 9.30 το πρωί, στη διασταύρωση των οδών Κωνσταντινουπόλεως και Ιεράς Οδού στο Βοτανικό.
Δημοσίας χρήσεως φορτηγό παρέσυρε και σκότωσε ένα κοριτσάκι περίπου 5 ετών, πιθανότατα τσιγγάνικης καταγωγής, τα στοιχεία του οποίου δεν έχουν ακόμα εξακριβωθεί.
Το κοριτσάκι μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο Αγία Σοφία, όπου διαπιστώθηκε ο θάνατός του.
Ο οδηγός του φορτηγού συνελήφθη και οδηγήθηκε στο τμήμα Τροχαίας Περιστερίου, που διενεργεί προανάκριση για το δυστύχημα.
Φιλικά
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 14:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας.
Αβαταρ πολυ ωραιο θεμα και ποσα μας φερνει στο μυαλο..

Απο οτι διαβασα η γενικη εκτιμηση των μελων που εχουν καταθεσει τις αποψεις τους εδω ειναι οτι αυτες οι εποχες περασαν πια .

Συμφωνω κατα το ημισυ,πραγματι περασαν αλλα και ταυτοχρονα υπαρχουν.
Υπαρχουν στις αναμνησεις των μεγαλυτερων αλλα μαθαινονται και στις νεοτερες γενιες με τις αξεχαστες και τοσο αληθινες ταινιες του 50',60',70'.
Εμεις οι ενηλικοι που ζησαμε ετσι,μπορουμε να μαθουμε και τα παιδια μας να ζουν ετσι.
Εμεις ειμαστε οι παιδαγωγοι των παιδιων μας,εμεις μπορουμε να τα διδαξουμε τα παιχνιδια που νοσταλγουμε τοσο πολυ αντι να υποκυπτουμε στην καταναλωτικη μανια της εποχης.
Οταν φοβομαστε να αφησουμε το παιδι μας να παει να παιξει για τον φοβο καποιας ιωσης εμεις το <μετατρεπουμε> στο αυριανο κλειστοφοβικο-αγχωτικο ατομο που δεν μπορει να αντεξει τις απαντησεις που προκυπτουν απο τις ερωτησεις που εθεσε ο Αβαταρ σε καποιο ποστ του.

quote:

ΠΩΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΦΙΛΙΑ ...
ΠΩΣ ΑΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ...
ΠΩΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ..
ΠΩΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟΤΗΤΑ..
ΠΩΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ.....

Οπως αναφερει καποιο αλλο μελος(κατα κορον) σε καποια αλλα τοπικς..
Τα χωρια μας εξακολουθουν να υπαρχουν,εστω και σχεδον ερημωμενα.
Στο χερι του καθενος ειναι-αμα νοσταλγησει τοσο πολυ τις παλιες εποχες που παιζαμε χωρις τον φοβο αρρωστιων-ματωματος κλπ κλπ να κανει μικρες εκδρομες σε αυτα και να γνωρισει και στα παιδια του αυτες τις χαρες.

Αβαταρ και υπολοιπα μελη φυσικα πρεπει να υπαρχει μια βασικη προυποθεση για να γινει αυτο.

Να το θελουμε ΚΑΙ οι ιδιοι.

Καποιος που εχει ζησει ετσι και η ζωη στην πολη τον εχει αποροφησει και τον εχει αλλαξει ισως να μην εχει την δυναμη να το κανει.
Καποιος που εχει συνηθισει στην ανεση και στην ευκολια που προσφερει η πολη ισως να μην μπορει πλεον να αντεξει εστω και αυτο το μικρο διαλλειμα,και ετσι <καταδικαζει> και τα παιδια του σε μια στειρωμενη ζωη.

Καλο σας Σαββατοκυριακο

Edited by - Το ξωτικό on 06/03/2004 14:20:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 13:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ξωτικό ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...

ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ.....

quote:
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ...

ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΛΟΙ ΘΕΑΤΕΣ...

ΑΓΩΝΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ...

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ?????
ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΩΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΡΙΞΕΙΣ..

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΡΙΞΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΜΑΣ ?????



ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ?????

ΑΛΛΑ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΤΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ allzzaro ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΠΟΝΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΖΩΗ...
ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ.
ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.

ΑΥΤΗ Η ΕΠΟΧΗ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Τ' ΑΝΑΠΟΔΑ ΤΗΣ...
ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΤΑ ΑΝΑΠΟΔΑ.

ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΜΑΣ.
ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΚΑΛΑ....
ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ...

ΚΑΤΙ ΠΗΡΑΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΔΩΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ...
ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΓΗ ΚΑΙ ΥΔΩΡ..
THN ΓΗ ΚΑΙ ΤΟ ΥΔΩΡ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.

ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΣΩ CHAT.
ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΣΩ ΕΜΑΙΛ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy