ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΚΑΤΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
eldymion77
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 18:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eldymion77  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΗΣΥΧΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.ΤΟ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΛΙΑ ΗΤΑΝ ellinas.ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΟΥ ΕΠΙΤΙΘΟΝΤΑΝ ΘΕΩΡΩΝΤΑΣ ΜΕ ΥΠΕΡΕΘΝΙΚΙΣΤΗ.ΘΕΛΩ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΑΡΗ ΠΟΥΛΙΑΝΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ ΤΟΝ ΑΡΧΑΝΘΡΩΠΟ ΤΩΝ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ ΚΑΙ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΖΩΗΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΑΠΟ ΤΟ 700000 Π.Χ

ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ

Από όλες τις βιολογικές επιστήμες (μοριακή βιολογία έως παλαιοντολογία) είναι γνωστό ότι δεν υπάρχουν ανώτερα και κατώτερα όντα, αλλά ευνοϊκές ή δυσμενείς γι’ αυτά συνθήκες προσαρμογής στο περιβάλλον. Η εξέλιξή τους επηρεάζεται από τη φυσική επιλογή, στην προσπάθεια προσαρμογής τους σε νέες κλιματικές, γεωγραφικές και βιοκοινωνικές συνθήκες.

Oπως και σε όλα τα έμβια όντα, η διαφορετικότητα των ανθρώπινων φυλών και γενικότερα των ανθρωπολογικών ομάδων αντανακλά τις διαφορές των γονιδίων (DNA) ανάμεσα στους ανθρώπινους πληθυσμούς. Αυτή οφείλεται στην προσαρμογή τους σε διαφορετικά περιβάλλοντα (γεωγραφικά και κλιματολογικά) κατά τη διαδρομή τής εξέλιξής τους. Εξ αιτίας αυτού, ορισμένες ομάδες είναι καλύτερα προσαρμοσμένες σε διαφορετικούς τομείς, π.χ. οι Μαύροι (αφρικανικής καταγωγής) στα αθλήματα δρόμου, οι Κίτρινοι (ασιατικής) στις συντονισμένες ασκήσεις, οι Λευκοί (ευρωπαϊκής) στην κολύμβηση. Η ανωτερότητα και η κατωτερότητα είναι μία εφεύρεση με οικονομικά ελατήρια κυρίως ορισμένων Δυτικοευρωπαίων, για να δικαιολογήσουν τα εγκλήματα που έχουν διαπράξει στη διάρκεια της ιστορίας κατά άλλων φυλών, αλλά και άλλων Λευκών. Όπως και παλαιότερα έτσι και σήμερα οι ρατσιστές είναι εγκλωβισμένοι στην πράξη και στη σκέψη από το πώς μπορούν να εξουσιάζουν άλλους ανθρώπους, και για την ειρωνεία τού πράγματος αναπαράγουν το ίδιο είδος σχέσεων και μεταξύ τους. Χρέος μας είναι να γίνει κατανοητό ότι η ανθρωπότητα έχει απόλυτη ανάγκη σήμερα τη συνεργασία και τη συμβολή όλων των ανθρώπινων ομάδων για να αντιμετωπιστούν τα φλέγοντα οικολογικά και βιοκοινωνικά προβλήματα του πλανήτη, σε μία εντελώς νέα αντίληψη αλληλοσεβασμού και αλληλοκατανόησης μεταξύ των ανθρώπων.

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΥΠΗΡΞΑΝ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΑΝΘΡΩΠΙΝΟΙ. ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΤΟΥΣ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΠΑΝΤΑ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ. ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ;ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ.ΕΛΕΓΑΝ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ. ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΛΑΩΝ ΩΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟ ΚΑΤΩΤΕΡΟ.ΤΟ ΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΤΑΝ Η ΟΧΙ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΘΑ ΤΟ ΚΡΙΝΟΥΝ ΟΙ ΜΗ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΠΩΣ Ο ΝΙΤΣΕ, Ο ΣΕΛΛΕΥ , Ο ΜΠΑΥΡΟΝ ,Ο ΓΚΑΙΤΕ, ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΟ ΞΕΝΟ ΟΧΙ ΤΟ ΚΑΤΩΤΕΡΟ. ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΜΑΣ. ΚΑΛΟ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΚΑΜΠΟΥΡΑ, ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ-ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΟΙΔΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΧΘΡΕΥΟΝΤΑΙ.
ΑΣ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΧΑΛΙΝΑΓΩΓΟΥΜΕ ΤΟΝ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΜΑΣ ΚΙ ΑΣ ΠΑΨΟΥΜΕ ΝΑ ΜΟΙΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΛΗΣΤΑΡΧΟΥΣ ΤΑΛΙΜΠΑΝ ΚΙ ΑΣ ΑΝΑΔΕΙΞΟΥΜΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΤΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ. ΘΡΕΨΤΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΑΝΩΤΕΡΟΙ!

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 20:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, αν και έχω αντιπαρέρθει πολλές φορές με εκείνους που δηλώνουν Έλληνες.. για ευνόητους λόγους... ας μην τους αναφέρω πάλι... γιατί θα χαθεί η ουσία του μηνύματός σου... θα πω λοιπόν πως είναι η πρώτη φορά που συμφωνώ τόσο απόλυτα μα και ολοκληρωτικά με κάποιον που δηλώνει κάτι τέτοιο.......

Φίλε μου απλώθηκε ένα χαμόγελο που βλέπω πως υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ανοιχτό μυαλό....μακρυά από αυτά που πιστεύουν οι περισσότεροι.. δεν έχω να προσθέσω τίποτε άλλο.. με αυτά τα λόγια τα είπες όλα... με συμπλήρωσες...

Το χαμόγελο είναι ομορφιά...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

Edited by - simori on 23/03/2004 20:19:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 20:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΛΟΙ οι άνθρωποι κρύβουν μέσα τους δύο πράγματα
-έναν ρατσιστή
-και έναν μπάτσο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VANDAMME
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
222 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 21:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΖΗΤΩ Η ΑΔΟΥΛΩΤΗ ΜΑΝΗ!!!!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΉΡΑ
Νέο Μέλος

Italy
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 23:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΉΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γειά σε όλους!
Είμαι καινούριο μέλος αλλά παρακολουθώ εδώ και καιρό τα φόρουμ εδώ.
Αναφερόμενη λοιπόν στο θέμα της αφύπνισης, θα ήθελα να πω ότι τελευταία μιλάμε για αφύπνιση του Έλληνα δηλ, την συνειδητοποίηση της ταυτότητάς του και του ρόλου του σε αυτόν τον κόσμο (Έλλην= ο φέρων φως=γνώση) άσχετα απ΄το αν είναι Έλληνας, πολίτης ή να ξέρει ότι έχει ελληνική καταγωγη (βλέπε τι λέει ο Φουράκης στην ιστοσελίδα του για παράδειγμα...ο νοών νοείτω). Είναι τα ελληνικά γονίδια που ξυπνούν φίλοι μου και όχι η ίδια η πληροφόρηση από μόνη της αν και βοηθά φυσικά. Υπάρχει η θεωρία ότι έχει ανακαλυφθεί το ελληνικό γονίδιο που βρίσκεται στους Έλληνες αλλά και σε κάποιους που κατάγονται από Έλληνες κ ας μην το ξέρουν... Είναι αυτό που ξυπνά τώρα γιατί έφτασε το πλήρωμα του χρόνου. Όλοι οι πραγματικά γονιδιακά Έλληνες αυτού του κόσμου, πρέπει να αφυπνισθούμε για να αποτινάξουμε από πάνω μας την πνευματική σκλαβιά (βλέπε παγκοσμιοποίηση, εβραισμό, χριστιανισμό-το πιό επιτυχημένο μάρκετινγκ των εποχών!-, καταπάτηση του ελληνισμού κλπ που όλοι ξέρουμε σωστά;) Οφείλουμε να τιμήσουμε την έννοια ΈΛΛΗΝ=Ο ΦΕΡΩΝ ΤΟ ΦΩΣ-ΓΝΩΣΗ, πρέπει να διώξουμε το -εβραικό- σκότος και να επαναφέρουμε τον οικουμενικό πολιτισμό. Όχι δεν μιλάω για πόλεμο, αίμα και πολιτική -οικονομία. Μιλάω για πνευματικό πόλεμο, για νεοδια-φωτισμό. Ο καθένας από μας πρέπει να βάλει το λιθαράκι του να διαφωτίσει, πληροφορήσει, αντισταθεί σε κοινοτυπίες κλπ, να επεξη΄γησει, να ξεδιαλύνει παρεξήσεις ιδεών και όχι μόνο κατά του ελληνισμού, να διαδώσει. Όλα θα γίνουν σιγά σιγά και ο στόχος θα επιτευχθεί με ή χωρίς την βοήθεια της υποτειθέμενης ομάδας Ε που προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν υπάρχει και τι κάνει αν και ξέρω κάποια πράγματα εκ των έσω χωρίς να ανήκω όμως κάπου. Είμαι εντελώς ελεύθερο πνεύμα, βλέπω, παρατηρώ, σέβομαι, εκφράζομαι ελεύθερα χωρίς δεσμεύσεις διότι αυτό είναι ελληνισμός κατ'ουσίαν. Προσωπικά βλέπω φίλους και γνωστούς μου Έλληνες να αφυπνίζονται, να κατανοούν ότι κάτι τρέχει με την ταυτότητά τους, να ψάχνονται και να θέλουν να δράσουν. Το υπέροχο είναι ότι όλο αυτό δεν το βέπω μόνο σε Έλληνες αλλά και σε Ιταλούς (κατοικώ στην Ιταλία αυτό τον καιρό για δουλειά), αρχίζουν να νιώθουν Έλληνες και να ενδιαφέρονται, πράγμα διόλου παράλογο αν θυμιθει κανείς περί Μεγάλης Ελλάδος και κοινής καταγωγής... Υπάρχει κίνιση, εντός και εκτός των συνόρων, πιστεύω ότι όλοι λίγο πολύ το βλεπουμε (γιατί να υπάρχουν άλλωστε φόρουμ σαν το εσωτέρικα ανα δεν υπήρχε η ανάγκη να μιλήσουμε για αυτά τα πράγματα;) Είναι θέμα χρονου να αφυπνισθούμε όλοι... όσοι με καταλαβαίνουν χωρίς απορίες για όλα όσα ανέφερα μέχρις στιγμής, πιστεύω ότι έχουν ξυπνήσει ήδη και ότι έχουν ψαχθεί... Ως Ελληνίς ήδη πραγματοποιώ ενεργά τον ελληνικό μου στόχο σιγά σιγά, εν Ελλαδι και εν Ιταλία... Εσείς;
πίστη στα ελληνικά ιδεώδη- αναζήτηση/διάδοση της γνώσης, απόλυτη δημοκρατία, σεβασμός των άλλων και της γνώμης τους, ΜΗ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ.
Χαιρετώ όσους νιώθουν Έλληνες, είναι μεγάλη τιμή να είσαι και να το νιώθεις αυτό. Ζητώ συγνώμη αν κούρασα, εις το επανειδείν λοιπόν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 00:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

πίστη στα ελληνικά ιδεώδη- αναζήτηση/διάδοση της γνώσης, απόλυτη δημοκρατία, σεβασμός των άλλων και της γνώμης τους, ΜΗ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ.

Το πρόβλημα αγαπητή Ήρα είναι ότι το να αποδίδεις οποιοδήποτε συλλογικό πολιτισμικό χαρακτηριστικό στα γονίδια είναι ρατσισμός. Ακόμα και το "μη ρατσισμό" που επί τη ευκαιρία στην Ελλάδα παρά τα ultra αντιρατσιστικά μας γονίδια φαίνεται πως είναι πιο σπάνιος και από τίμιο εξεταστή στα διπλώματα οδήγησης.

Η δε ετυμολογία του ονόματος Έλλην είναι τουλάχιστον αμφίβολη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 00:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει αμφιβολία για την ετυμολογία του Έλλην.
Έλληνες είναι αυτό που οφείλουμε να γίνουμε τουλάχιστον εμείς πρώτα που φέρουμε τουλάχιστον αυτό το όνομα.
Το έχω δηλώσει και αλλού ότι είμαι ρατσιστής , και το θεωρώ μάλιστα και τίτλο τιμής όταν με αποκαλούν έτσι.
Είναι γεγονός ότι η αλήθεια τρομάζει.
Αλλά θα αναφέρω τι γνώμη είχαν οι Αρχαίοι ημών πρόγονοι για τους Γαλάτες.
"Καλοί άνθρωποι , Γενναίοι πολεμιστές αλλά..... βάρβαροι".
Τι αληθέστερο;;
Μεταξύ των πολλών άλλων , Έλληνας είναι αυτός που εμπιστεύεται τα αυτιά του και τα μάτια του , παρά στις σειρήνες της σύγχρονης επιστημοφανούς δεοντολογίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΉΡΑ
Νέο Μέλος

Italy
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 02:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΉΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με τον steelspring, φίλε junk95.
Δεν θεωρώ ρατσιστικό να αποδίδονται κάποια θετικά χαρακτηριστικά σε μία φυλή ή γονίδια αν θες. Είναι όμως γεγονός ότι κάποιες φυλές υπερέχουν έναντι των άλλων πολιτισμικά. Ποιός μπορεί άλλωστε να αμφισβητήσει ότι κάποιες φυλές πχ μαύρων στα βάθη της ζούγκλας ή πιό κοντά μας, οι Αλβανοί δεν έχουν κανένα πολιτισμικό επίτευγμα να επιδείξουν στην πορεία της ιστορίας τους; Αυτό όμως δεν με κάνει ρατσίστρια ώστε να μην καταδέχομαι να συναναστραφώ με κάποιον Αλβανό πχ (όντως έχω έναν φίλο Αλβανό στην Ελλάδα, καταπληκτικό παιδί με σωστή ανατροφή και παιδεία μα γιατί όχι άλλωστε;) ούτε θεωρώ κατώτερο κάποιον φυλετικά αλλά μόνο πολιτισμικά και όσον αφορά την ιστορία της φυλής του- έθνους του. Επαναλαμβάνω αυτό δεν αλλάζει την συμπεριφορά μου απέναντι σε κανέναν, αντιθέτως θεωρώ ότι από όλους έχουμε πάντα κάτι να πάρουμε, βλέποντας με διαφορετική οπτική γωνία τα πράγματα, από την οπτική του άλλου δηλαδή. Άλλωστε και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι αυτό έκαναν, δέχονταν και φίλτραραν τα ερεθίσματα που έπαιρναν από τους άλλους και μετέδιδαν τις γνώσεις τους σε αυτούς. Αυτό είναι πολιτισμός , ανταλλαγή και ζύμωση γνώσεων. Αλοίμονο αν μένουμε κλειστοί στα σύνορα μας και απορρίπτουμε ο,τιδήποτε θεωρούμε "κατώτερο" χωρίς να το δούμε πρώτα να το αναλύσουμε ώστε να είμαστε σε θέση να το απορρίψουμε. Επαναλαμβάνω, δεν είμαι ρατσίστρια σε καμία περίπτωση, μιλάω μόνο για ενδεχόμενη κατωτερότητα πολιτισμού, είμαι θετική σε όλους και σε όλα, αναοιχτή στη συζήτηση και κυρίως στο διαφορετικό που είναι πάντα ενδιαφέρον. Σέβομαι τους πάντες, τα πιστεύω τους, τις ιδέες τους και τον πολιτισμό τους απλώς κάποιο πολλιτισμοί στάθηκαν πιό δημιουργικοί και σημαντικοί για το μέλλον αυτου του πλανήτη όπως ήταν και οι Έλληνες. Ελπίζω να ξεκαθάρισα το θέμα του ρατσισμού τουλάχιστον από την δική πλευρά και να μην με παρεξηγείς πλέον φίλε μου junk95.
Χαίρε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 02:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η δε ετυμολογία του ονόματος Έλλην είναι τουλάχιστον αμφίβολη.


Απο σενα ολα θα τα ακουσουμε...
Τι ετυμολογια δινουν οι πακιστο-αλβανοι φιλοι σου δηλαδη?
Επειδη ειναι οφθαλμοφανες οτι Ελ - λας ειναι Φως - Τοπος (πετρα).

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΉΡΑ
Νέο Μέλος

Italy
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 03:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΉΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ CyLight, δεν ξέρω αν ανφέρεσαι σε μένα αλλά προσωπικά δεν είπα ότι υπάρχει αμφιβολία στην ετυμολογία της λέξεως Έλλην=ο φέρων το φως επομένως ο έχων σκοπό να μεταδώσει τη γώση. Δεν είμαι ρατσίστρια έιπαμε και έχω φίλους από όλοτον κόσμο χωρίς προκαταλήψεις αλλά όπως είπα και στο πρώτο μου μήνυμα σε αυτό το τόπικ, έχω πλήρη συνείδηση του ρόλου του Έλληνος και φυσικά και της ευμολογίας. Πιστεύω ότι μπέρδεψες τα λεγόμενά μου με άλλου, δεν πειράζει. Σε χαιρετώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 03:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατα την αντίληψή μου έχεις δίκιο CyLight.
Με τη μόνη διαφορά ότι πιθανόν οι περισσότεροι Πακιστανοί , Ινδοί , καί άλλοι πέριξ αυτών λαοί , το ξέρουν πολύ καλά ότι Ελλάς σημαίνει τόπος φωτός και Έλλην άνθρωπος του πνεύματος και της γνώσης.
Δεν θα έλεγα όμως το ίδιο και για τους Αλβανούς.
Όμως θέλω να σταθώ κάπου αλλού.
Σώμα (DNA) , ψυχή , πνεύμα , διανόηση κλπ, είναι πράγματα συνεργαζόμενα, αλληλένδετα και αλληλοεξαρτώμενα.
Η φυλή (ράτσα) είναι αυτή που δημιουργεί τον πολιτισμό.
Άλλες φυλές παρήξαν κάποιο πολιτισμό , κάποιες άλλες υπερπολιτισμό ,
κάποιες άλλες δεν έφτειαξαν κανέναν πολιτισμό αλλά πολύ εύκολα εποδέχτηκαν κάποιον άλλον πολιτισμό που τον εκτίμησαν.
Αλλά καί κάποιοι άλλοι ούτε έφτειαξαν , ούτε δέχτηκαν κανέναν πολιτισμό .
Τελευταία αφήνω αυτούς που ούτε έφτειαξαν ούτε δέχτηκαν , αντιθέτως μάλιστα ,κατέστρεψαν άλλους πολιτισμούς.(Ατίλλας και οι σημερινοί τους απόγονοι).
Μας λένε λοιπόν κάποιοι υπερλογοκριμένοι "επιστήμονες" ότι δεν υπάρχει στοιχείο που επιστημονικά να αποδεικνύει την διαφορά ανάμεσα στις ανθρώπινες φυλές σε πνευματικό επίπεδο.
Και μας "κολλάνε στον τοίχο" λέγοντάς μας ότι ένα παιδάκι απο την κεντρική Αφρική μπορεί λέει να πάει και να σπουδάσει στην Γαλλία και να γίνει γιατρός.
Εγώ με το φτωχό μου μυαλό θα δώσω κάποιες απαντήσεις.
Καταρχήν (αν και σημαντικό)δεν το θεωρώ καί τόσο σπουδαίο δά να γίνει κανείς γιατρός και μάλλιστα σε αλλοδαπό Πανεπιστήμιο.
Το θέμα όμως είναι άλλο. Αυτό το παιδί εκπαιδεύτηκε σε κάποια άλλη χώρα , που έχει άλλο πολιτισμό , σε μιά επιστήμη που η φυλή του ουδέποτε δημιούργησε.
Καλώς ή κακώς αυτή είναι μιά αδιαπραγμάτευτη αλήθεια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 05:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να μην λέμε ότι μας κατεβαίνει στο κεφάλι ο φίλος ο junk95 έχει δίκιο όταν αναφέρει...
quote:
το να αποδίδεις οποιοδήποτε συλλογικό πολιτισμικό χαρακτηριστικό στα γονίδια είναι ρατσισμός.

Κάποιος φίλος μάλιστα δεν ντρέπεται να λέει πως είναι ρατσιστής... Γι αυτό λέω πως πίσω από την λέξη Έλληνας υποβόσκει μεγάλη σύγχιση... ΄

Τί να πω? αρχίσαμε πάλι τα ίδια...
Ξέρετε όμως πως λέγετε αυτό το τόπικ? ΚΑΤΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ... ΕΛΑΙΟς ΠΙΑ!!!

ΞαναΔιαβάστε λίγο τί λέει εδώ ο φίλος συγγραφέας ή μήπως τα έχουνε δημιουργήσει και αυτά οι εβραίοι?

quote:
Από όλες τις βιολογικές επιστήμες (μοριακή βιολογία έως παλαιοντολογία) είναι γνωστό ότι δεν υπάρχουν ανώτερα και κατώτερα όντα, αλλά ευνοϊκές ή δυσμενείς γι’ αυτά συνθήκες προσαρμογής στο περιβάλλον. Η εξέλιξή τους επηρεάζεται από τη φυσική επιλογή, στην προσπάθεια προσαρμογής τους σε νέες κλιματικές, γεωγραφικές και βιοκοινωνικές συνθήκες.

Επίσης:
quote:
Η ανωτερότητα και η κατωτερότητα είναι μία εφεύρεση με οικονομικά ελατήρια κυρίως ορισμένων Δυτικοευρωπαίων, για να δικαιολογήσουν τα εγκλήματα που έχουν διαπράξει στη διάρκεια της ιστορίας κατά άλλων φυλών, αλλά και άλλων Λευκών. Όπως και παλαιότερα έτσι και σήμερα οι ρατσιστές είναι εγκλωβισμένοι στην πράξη και στη σκέψη από το πώς μπορούν να εξουσιάζουν άλλους ανθρώπους, και για την ειρωνεία τού πράγματος αναπαράγουν το ίδιο είδος σχέσεων και μεταξύ τους.

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 05:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμπρός όλοι μαζί να πατάξουμε τον ρατσισμόν,
και να εδραιώσουμε το ελεύθερον πνεύμα
και την δημοκρατίαν των αρχαίων ημών προγόνων...

Ο Κύκλος της Φυλής (Kuklos Klan)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 07:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
steelspring
quote:
Αυτό το παιδί εκπαιδεύτηκε σε κάποια άλλη χώρα , που έχει άλλο πολιτισμό , σε μιά επιστήμη που η φυλή του ουδέποτε δημιούργησε.

Σωστά. Όμως με την παιδεία απέκτησε την επιστήμη, ακόμα κι αν δεν την είχε στο "DNA του", όπως τόσο χαριτωμένα λες.

Τώρα, αν χρειαστείς εγχείρηση αύριο, τί θα προτιμίσεις: έναν χειρούργο Κογκολέζο η έναν Γάλλο χασάπη, που τελικά "ανήκει" στον πολιτισμό που μόρφωσε τον Κογκολέζο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 09:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CyLight,

Λες:
"Απο σενα ολα θα τα ακουσουμε...
Τι ετυμολογια δινουν οι πακιστο-αλβανοι φιλοι σου δηλαδη?
Επειδη ειναι οφθαλμοφανες οτι Ελ - λας ειναι Φως - Τοπος (πετρα)."

Φίλτατε CyLight νομίζω.......τον αδικείς τον junk95..

Δηλαδή ΤΙ θέλεις να πεις? Ότι τάχα είναι οπαδός της (αστήρικτης και αναπόδεικτης..) ινδοευρωπακιστοαλβανοαλαλούμ θεωρίας??

Δέν θα το'λεγα......δέν θα το'λεγα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 10:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CyLight και Schwabe,

Για καθήστε φρόνιμα!!!

Τουλάχιστον η ΙΕ θεωρία αναγνωρίζει οτι οι Αλβανοί και οι Έλληνες ήταν χωριστές φυλές.

Εσείς οι "αυτοχθονιστές" δεν είσαστε που λέτε οτι ΟΛΟΙ οι κατοικοι του Αίμου, συμπεριλαμβανομένων και των Αλβανών είναι Έλληνες;;

Έ, το λέτε ή δεν το λέτε;
Το λέει ο Πουλιανός η δεν τό λέει;
Αν λοιπόν οι Αλβανοί είναι τόσο αδελφάκια σας άμετε παίξτε μαζί τους... καλά θα τα πάτε.

Είναι και αυτοί ατσίδες στο να νομίζουν οτι είναι ανώτεροι από όλους, βασισμένοι στο τίποτα...

Τους το'μαθε ο Χότζας όταν είχε αποκλέισει την Αλβανία απ'τον υπόλοιπο κόσμο για να μην πλυμμηρίσει απο ξένους που την... ζήλευαν.

K.


Ά, ξέχασα, έχουμε και τον steelspring που θέλει να βγάλει τους Έλληνες σώνει και καλά... Παλαιστίνιους!

Αλβανοπαλαιστίνοιοι, λοιπόν φιλόσοφοί, πλουραλίστές...
Σωθήκαμε...

Μου θυμίζει το ανέκδοτο του VAHINGER (ποιος τον θυμάται, αλήθεια)
« Σκάει ένας Παλαιστήνιος σε ένα μπάρ » (μικρό αλλα περιεκτικό)

Edited by - kynikos on 24/03/2004 11:14:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 13:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωστά. Όμως με την παιδεία απέκτησε την επιστήμη, ακόμα κι αν δεν την είχε στο "DNA του", όπως τόσο χαριτωμένα λες.

Τώρα, αν χρειαστείς εγχείρηση αύριο, τί θα προτιμίσεις: έναν χειρούργο Κογκολέζο η έναν Γάλλο χασάπη, που τελικά "ανήκει" στον πολιτισμό που μόρφωσε τον Κογκολέζο;



Εφόσον δεν είναι δυνατόν να επιλέξω τον Ιπποκράτη , θα επέλεγα οποιονδήποτε κάνει καλά τη δουλειά του.


quote:
Εσείς οι "αυτοχθονιστές" δεν είσαστε που λέτε οτι ΟΛΟΙ οι κατοικοι του Αίμου, συμπεριλαμβανομένων και των Αλβανών είναι Έλληνες;;

Έ, το λέτε ή δεν το λέτε;
Το λέει ο Πουλιανός η δεν τό λέει;
Αν λοιπόν οι Αλβανοί είναι τόσο αδελφάκια σας άμετε παίξτε μαζί τους... καλά θα τα πάτε.


Ποιός είπε ότι όλοι οι Ελλαδίτες είναι Έλληνες;
Και ποιός είπε ότι στην Αλβανία κατοικούν μόνο Αλβανοί;
Κάθε λαός έχει συνείδηση της καταγωγής του . Ο Αλβανικός εθνικιστικός επεκτατισμός θα μπορούσε ποτέ να υπάρξει αν δεν πιστεύανε ότι μια άλλη φυλή κατέχει την Τσαμουριά ;
Μήπως και τους Σέρβους τους θεωρούνε ομόφυλους;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 14:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ά, ξέχασα, έχουμε και τον steelspring που θέλει να βγάλει τους Έλληνες σώνει και καλά... Παλαιστίνιους!

Φίλε Kynikos ουδέποτε εκφράστηκα έτσι, αλλά επι της ευκαιρίας θα θυμίσω την δήλωση του Αμπτουλά Γκιούλ.
"Εφόσον η Ελλάδα δεν συμφωνήσει με τις προτάσεις του προέδρου Ντενκτάς , πολύ φοβάμαι ότι η Κύπρος θα μετατραπεί σε Κόσοβο."

Πολύ φοβάμαι επίσης ότι η περίφημη Ελληνοτουρκική φιλία δεν είναι τίποτ`άλλο απο μια προλείανση του εδάφους ώστε να δεχτούμε ευκολότερα στο εγγύς μέλλον την συνεκμετάλλευση του υπεδάφους του Αιγαίου.
Η σπορά ¨φιλειρηνικών" ιδεών αλλά και ιδεών "αδερφότητος των λαών " πάντα έχει απο πίσω ένα τεράστιο γεωστρατηγικό και οικονομικό Backgrownd

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 15:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολιτικά, παραδόξως, συμφωνούμε steelspring,

Ρατσιστικά είναι εκεί που δεν τα βρίσκουμε.
Ίσως τελικά να είμαι πιό ρατσιστής κι από εσένα, αφου βλέπω ΟΛΟΥΣ όσους θεωρούν τον εαυτό τους ανώτερο λόγω φυλής καί μόνο, με μισό μάτι.

Η υπέρβαση του ρατσισμού είναι κατα τη γνώμη μου απαραίτητο στοιχείο για οποιοδήποτε έθνος δεν θέλει να γίνεται έρμαιο των καταστάσεων που περιγράφεις...

Κ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 18:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kynikos
Δεν κρύβω την ικανοποίησή μου για το γεγονός ότι η απάντησή σου είναι η πιό ψύχραιμη (για να μην πω και εξυπνότερη) που έχω λάβει ως τώρα για αυτό το ζήτημα.
Σου οφείλω λοιπόν μια ακόμη απάντηση που ίσως διαλύσει κάποια θολά σημεία.
Το να μιλάμε έτσι γενικά με όρους και ιδεολογίες έχει πολύ λίγο νόημα.
Η μεγαλύτερη αξία είναι το αντίκτυπο των ιδεών στην πράξη.
Ποιά λοιπόν η πράξη του ρατσισμού; Ποιά η πολιτική του;
Πώς ενσαρκώνεται ο ρατσισμός σε έργο;
Θα πώ μια περίπτωση που θα επεξηγήσει πολλά.
Ας πούμε ότι υπάρχει μια φυλή Α και μιάφυλή Β.
Εξ αντικειμένου η μία θα προκύψει ισχυρότερη στον πολιτισμό , στην διανόηση στα επιτεύγματα κλπ.
Η ισχυρότερη φυλή λοιπόν τι πρέπει να πράξει;
Αυτό που θα κάνει πρώτα , είναι να κατανοήσει την διαφορά της με την άλλη.
Το δεύτερο είναι να συνειδητοποιήσει το χρέος της έναντι της ασθενέστερης.
Το τρίτο είναι να της δώσει τα επιτεύγματα που η ίδια έφτειαξε έτσι ώστε να την σπρώξει και αυτή μπροστά.
(δεν εννοώ βέβαια να της δώσει και τους βαλλιστικούς πυραύλους της).
Κάτι τέτοιο το κάνανε οι Έλληνες στο παρελθόν αλλά οι κοντόφθαλμοι το μόνο που βλέπουν είναι μάχες και σφαγές....
Σήμερα οι ΗΠΑ κάνουν μιά παρωδία μιας δήθεν ανωτερώτητας.
Δηλαδή εκμεταλλευόμενες την τεχνολογική υπεροχή (σε καμμία περίπτωση την πολιτισμική που δέν έχουν άλλωστε) στρέφονται κατα κρατών , εθνών και λαών με μόνο κίνητρο το υλικό όφελος. Γεγονός που που γυρίζει τον πολιτισμό προς τα πίσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 18:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
steelspring

Όταν μία φυλή "προοδεύει" αυτό οφείλεται στα συγκεκριμμένα άτομα της φυλής που έχουν καταφέρει να ξεπεράσουν μέσα τους τα ίδια τα όρια που τους έθεσε η φυλή τους.

Γι αυτό εξ άλλου μπορούν να κάνουν ένα βήμα πιό μπρός, και να τραβήξουν και τους άλλους μαζί τους.

Και γι αυτό ουτε μπορείς να είσαι σίγουρος οτι η Αμερική δεν έχει τα πολιτισμικά πτρωτεία σήμερα.

Δεν κοιτάμε ούτε την εξουσία, ουτε το λαουτζίκο. Πάντα αυτοί που μετράνε τελικά είναι τα "εξαιρετικά άτομα". Και μπορεί η Αμερική να έχει πολλούς περισσότερους "εν πνευματι" Έλληνες σήμερα απ'οτι φαντάζεσαι, όσο και να μην σου καλαρέσει.

Όπως λες ο ίδιος, οι κοντόφθαλμοι είναι εκείνοι που βλέπουν μόνο τους πολέμους και τις σφαγές.

Κ.

Edited by - kynikos on 24/03/2004 18:53:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 19:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απο σενα ολα θα τα ακουσουμε...
Τι ετυμολογια δινουν οι πακιστο-αλβανοι φιλοι σου δηλαδη?
Επειδη ειναι οφθαλμοφανες οτι Ελ - λας ειναι Φως - Τοπος (πετρα).


Οφθαλμοφανέστατο. Άμα σου πω "άνοιξε το ελ δε βλέπω τίποτα και κάνε μου λίγο λας έχεις πιάσει όλον τον καναπέ" είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβεις. Ρε αει πάαινε. Μ' αρέσει που κατά τα άλλα είσαι παντελώς απρόθυμος να δεχθείς ότι το τέσσερα και το qetoro συγγενεύουν.

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το ζήτημα, παρατηρώ όμως ότι το θέμα των λέξεων Έλλην, Ελλάς, Ελλοπία μάλλον είναι Ελλ- και όχι Ελ. Επίσης παρατηρώ ότι καμία άλλη χώρα στα Ελληνικά δεν έχει κατάληξη -λας. Και καμία λέξη που να συνδέεται με το φως δεν έχει λλ εκτός από το σέλλας που όμως έχει αυτό το ενοχλητικότατο σίγμα στην αρχή του.
Ούτε -λην σημαίνει "ο φέρων". Λέμε "δορυφόρος" όχι "δορυλήν".

Οι "φίλοι" μου (δηλαδή όλα τα λεξικά που έχω υπόψη μου) αφήνουν αναπάντητο το ερώτημα της ετυμολογίας της λέξης γιατί σε αντίθεση με αντιρατσιστές τύπου Φουράκη και τους φαφλατάδες σαν και του λόγου σου αν δεν έχουν δεδομένα για να στηρίξουν την άποψή τους προτιμούν να μην έχουν άποψη.

Προς Ήρα:

Η ουσία του ρατσισμού είναι ότι αποδίδει πολιτισμικά προτερήματα ή ελαττώματα στα γονίδια. Αυτό είναι ρατσισμός. Το ότι δεν είσαι κακός άνθρωπος και δεν περιφρονείς τους "κατώτερους" ποτέ δεν το αμφισβήτησα. Όμως αν εσύ -έστω και για εντελώς λάθος λόγους- αποφασίζεις να μην τρέψεις το ρατσισμό σου σε κακία, να είσαι σίγουρη ότι για πολύ κόσμο -και για το Φουράκη- δεν ισχύει καθόλου το ίδιο.

Το πρόβλημα με το ρατσισμό δεν έγκειται στο αν είναι καλός ή κακός. Το πρόβλημα με το ρατσισμό είναι ότι βασίζεται σε λάθος δεδομένα και σε ηλίθια λογική. Λάθος δεδομένα+ηλίθια λογική = (στο 99% των περιπτώσεων) λάθος ενέργειες. Αυτά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 20:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν κοιτάμε ούτε την εξουσία, ουτε το λαουτζίκο. Πάντα αυτοί που μετράνε τελικά είναι τα "εξαιρετικά άτομα". Και μπορεί η Αμερική να έχει πολλούς περισσότερους "εν πνευματι" Έλληνες σήμερα απ'οτι φαντάζεσαι, όσο και να μην σου καλαρέσει.



Καμμία σημασία δεν έχει τι αρέσει σε μένα.
Δέν αμφιβάλλω ότι η Αμερική σήμερα έχει πάρα πολλούς σώματι καί πνεύματι Έλληνες , αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχει ανατιναχτεί ο πλανήτης ως τώρα.
Όμως για την Αμερική δεν ισχύει ο όρος φυλή , ο δε όρος έθνος μόλις και μετα βίας μπορεί να ψιλοαναφέρεται , τουλάχιστον με τη βαρύτητα που έχει στις Ευρωπαικές χώρες. Ας το δεχτούμε ως έθνος πολυεθνικό.
Για τα πολιτισμικά πρωτεία επίτρεψέ μου να είμαι σίγουρος πως δεν τα έχει. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο Αμερικανικός λαός στερείται απο αρχές και λοιπές ποιότητες.
quote:
Όταν μία φυλή "προοδεύει" αυτό οφείλεται στα συγκεκριμμένα άτομα της φυλής που έχουν καταφέρει να ξεπεράσουν μέσα τους τα ίδια τα όρια που τους έθεσε η φυλή τους.



Συμφωνώ απόλυτα.
Καμμία αλλαγή δεν γίνεται χωρίς να ανοίξουν και κάποιες μύτες.
Βεβαίως αν πάρουμε αναλογικά ποιά φυλή έβγαλε τους περισσότερους και μεγαλύτερους σοφούς και επιστήμονες θα κινούσε νέο αντιρατσιστικό παροξυσμό ,γι` αυτό θα παραμείνω στο επίπεδο του υπαινιγμού και μόνον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 21:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
junk95
Η λέξη "λαός" χρησιμοποιείται και σήμερα.
Υπήρξαν κατα καιρούς πολλοί γλωσσικοί τύποι που δεν είναι σε χρήση απο τους μεταγενέστερους.
Χωρίς να έχω γλωσσολογικές γνώσεις θα αναφέρω με κάθε επιφυλαξη και τα ονόματα Μενέλαος , Πρωτεσίλαος , Αγησίλαος κλπ , σαν πιθανούς φορείς αυτού του συνθετικού.
Με βάση τα γραφόμενά σου θα κάνω μιά διαπίστωση.
Ο ρατσισμός είναι σαν τον πλούτο . Στα χέρια του εχέφρονα μπορεί να γίνει εργαλείο θαυμαστών πραγμάτων, στα χέρια του άφρονα όμως γίνεται εργαλείο φοβερών εγκλημάτων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 21:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
steelspring
quote:
Για τα πολιτισμικά πρωτεία επίτρεψέ μου να είμαι σίγουρος πως δεν τα έχει.
Τη γνώμη σου φυσικά μπορεις να την έχεις. Δεν περιμένω να δείς το Ελ.
quote:
Βεβαίως αν πάρουμε αναλογικά ποιά φυλή έβγαλε τους περισσότερους και μεγαλύτερους σοφούς και επιστήμονες θα κινούσε νέο αντιρατσιστικό παροξυσμό
Λάθος. Θα κινούσε απλά ερωτήσεις για το πώς προσδιορίζεις την "φυλή".
Γιατι άν την προσδιορίζεις βάσει του DNA (όπως λες) θα έβρισκες πιθανότατα οτι ήταν κάποια υποφυλή της Καυκάσιας, με ισχυρές Νεολιθικές Σημιτικές και κάποιες Άνω Παλαιολιθικές επιρροές. Δηλαδή καθόλου "αμιγής" φυλή, σαν να λέμε.

Κ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 21:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βεβαίως αν πάρουμε αναλογικά ποιά φυλή έβγαλε τους περισσότερους και μεγαλύτερους σοφούς και επιστήμονες θα κινούσε νέο αντιρατσιστικό παροξυσμό ,γι` αυτό θα παραμείνω στο επίπεδο του υπαινιγμού και μόνον.

Εγώ νομίζω ότι αν το πάρουμε αναλογικά τα αποτελέσματα μάλλον θα σε εκπλήξουν. (hint: ποιοι να έχουν άραγε το 28% των Νόμπελ ιατρικής, το 40% των Νόμπελ οικονομίας, το 11% των Νόμπελ λογοτεχνίας, το 18% των Νόμπελ χημείας και το 26% των Νόμπελ φυσικής ενώ αποτελούν το 0,3% του παγκόσμιου πληθυσμού;). Ουπς!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 23:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιοι?

Και μια ερωτηση, ποιοι που ενω αποτελουν το 60% του πληθυσμου της γης εχουν παρει μονο 31 βραβεια?


Edited by - Perseus on 24/03/2004 23:16:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 23:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kynikos

Τη γνώμη σου φυσικά μπορεις να την έχεις. Δεν περιμένω να δείς το Ελ.

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Βεβαίως αν πάρουμε αναλογικά ποιά φυλή έβγαλε τους περισσότερους και μεγαλύτερους σοφούς και επιστήμονες θα κινούσε νέο αντιρατσιστικό παροξυσμό
--------------------------------------------------------------------------------

Λάθος. Θα κινούσε απλά ερωτήσεις για το πώς προσδιορίζεις την "φυλή".
Γιατι άν την προσδιορίζεις βάσει του DNA (όπως λες) θα έβρισκες πιθανότατα οτι ήταν κάποια υποφυλή της Καυκάσιας, με ισχυρές Νεολιθικές Σημιτικές και κάποιες Άνω Παλαιολιθικές επιρροές. Δηλαδή καθόλου "αμιγής" φυλή, σαν να λέμε. [/quote]

Σαφέστατα και έχω τη γνώμη μου .
Οσον αφορά στο ποιός βλέπει το Ελ , άστο καλύτερα γιατι δεν έχω καμμία όρεξη...

Και άλλοι επεχείρησαν κατα καιρούς να προσδώσουν ινδοευρωπαικές, Σημιτικές (εδώ κι` αν ειναι...)Καυκασοασιατικογιαπωνέζικες ρίζες αλλά
χωρίς επιτυχία . Δεν θα επανέλθω σε ζητήματα που χιλιοσυζητήθηκαν εδώ μέσα.

junk95
Δεν αναφέρομαι στη σημερινή εποχή χρυσέ μου άνθρωπε.
Αλλά και πάλι αν πάρεις όλους τους λαούς και κάτσεις να υπολογίσεις τα ονόματα όλων των σοφών και επιστημόνων απο την αρχή της ύπαρξης του κάθε λαού θα βρείς μιά τρομαχτική δυσαναλογία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 01:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμπέρασμα: Οι Έλληνες είναι ρατσιστές..... εγώ δεν είμαι με τους ρατσιστές άρα δεν είμαι Έλλην...
Μήπως επρόκειτο για μόδα?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΉΡΑ
Νέο Μέλος

Italy
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 04:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΉΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote] (Η ισχυρότερη φυλή λοιπόν τι πρέπει να πράξει;
Αυτό που θα κάνει πρώτα , είναι να κατανοήσει την διαφορά της με την άλλη.
Το δεύτερο είναι να συνειδητοποιήσει το χρέος της έναντι της ασθενέστερης.
Το τρίτο είναι να της δώσει τα επιτεύγματα που η ίδια έφτειαξε έτσι ώστε να την σπρώξει και αυτή μπροστά. )
Συμφωνώ απολύτως με τον steelspring , όλο αυτό είναι ελληνικό χαρακτηριστικό αλλα΄και άλλων φυσικά προηγμένων πολιτισμικά φυλών. Μόνο έτσι γεννιούνται πολιτισμοί και διατηρούνται στον χρόνο. Είναι γνωστό άλλωστε ότι πολιτισμοί που δεν διέδωσαν ή δεν πρόλαβαν ακόμη να διαδώσουν τα επιτευγματά τους, π.χ. Μαγια, χάθηκαν και δεν υπάρχουν καθαρά ίχνη σε σημερινούς λαούς αυτών των πολιτισμών.

Προς junk95- δεν θεωρώ ότι η πεποίθησή μου ότι κάποιες φυλές διαφοροποιούνται στα χαρακτηριστικά τους, στον πολιτισμό τους και στο DNA τους, εμπεριέχει ρατσιστικές τάσεις άσχετα αν δεν είμαι κακιά και προκατειλημένη προς τις άλλες φυλές όπως λες. Απλώς πιστεύω ότι αυτός ο υπέροχος κόσμος μας στηρίζεται στην διαφορετικότητα των όντων του, στην εξέλιξη και στην επικράτηση του ισχυρότερου κάτι που κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει ως νόμο της φύσης σωστά; Όταν λέω επικράτηση του ισχυρότερου για να μην παρεξηγηθούμε δεν αναφέρομαι σε πολέμους αλλά σε ανάλογη προσαρμοστικότητα και ικάνοτητα εξέλιξης (νόμος που ισχύει φυσικά και για ζώα και φυτά) ώστε να υπάρξει επιβίωση σε έναν κόσμο που συνεχώς μεταλλάσσεται και έχει άλλες απαιτήσεις απ΄τα όντα του. Ο άνθρωπος δεν εξελίσσεται μόνο βιολογικά αλλά και πολιτισμικά, ε απλώς κάποιες φυλες υπήρξαν ανώτερες και προσαρμοστικότερες, γενετικά ενδεχομένως (και δω έγκειται η "ανωτερότητα" του DNA που είναι απλώς αποτέσμα της φυσικής μετάλλαξης) και κατάφεραν να δημιουργήσουν και να επικρατήσουν-επιβιώσουν στο πέρασμα του χρόνου. Καλά ως εδώ;
Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ τους Έλληνες ανώτερους από όλους, είναι από τις πιο ανεπτυγμένες πολιτισμικά φυλές (αν και τελευταία είμαστε σε τέλμα) και ιστορικά πλέον μιλώντας, κύριο χαρακτηριστικό αυτής της φυλής είναι η δημιουργία και η ΔΙΑΔΟΣΗ του πολιτισμου πράγμα στο οποίο επιμένω ότι πρέπει να ξαναγίνει.
Επομένως δεν θεωρώ φυλετικά κατώτερους τους μαύρους πχ σε καμία περίπτωση, δεν έχουν αναπτύξει πολιτισμό με τα δυτικά πρότυπα αλλά φέρουν άλλα πολύ σημαντικά χαρακτηριστικα (πχ σωματική δύναμη και αντοχη στο δύσκολο φυσικό τοπίο όπου αναπτύχθηκαν όπως και οι Εσκιμώοι πχ και μουσικό ταλεντο). Υπάρχει μία θεωρία που λέει ότι αν καταστρεφόταν ολοσχερώς ο σημερινός κόσμος (πχ με μια πυρηνική έκρηξη)και ο κόσμος γυρνούσε στα πρωτόγονα μέσα (κάτι σαν "Πλανήτης των πιθήκων"!) τότε αυτοι που θα αποδεικνύονταν ισχυρότεροι θα ήταν οι φυλές που έχουν συνηθίσει να ζουν έτσι (Αβορίγινες, Εσκιμώοι, Αφρικανικές φυλές) και εμείς οι πολιτισμένοι θα την είχαμε βάψει αφου θα ήταν πολύ δύσκολο να προσαρμοστούμε και να ξεβολευτούμε και ενδεχομένως θα χανόμασταν...
Αρα... ο ρατσισμός είναι μόνο στο μυαλό μας, στο κολλημένο μας μυαλό διότι όλα είναι σχετικά λοιπόν. ¨Οταν κάποιος φέρεται με ρατσιστικές πεποιθήσεις συμφωνώ μαζίσου είναι ηλίθιος και αβάσιμος.
Ελπίζω να έλυσα την παρεξήγηση που έιχες ως προς την "γενετική ανωτερότητα" . Χαιρετώ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 07:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι, πώς να το πούμε δηλαδή,

ΔΕΝ υπάρχει "Ελληνικό" DNA, δεν υπάρχει γονίδιο που να σε προσδιορίζει σαν Έλληνα.

Αυτό το απευθύνω κυρίως σε αυτούς με "υλιστικές", "επιστημονικές" και "ορθολογιστικές" απόψεις, πού ήλπιζαν οτι κάπως θα ταύτιζαν τον Ελληνικό Πολιτισμό με τα μουτρα τους γιατι έτυχε να γενηθούν στα Νότια Βαλκάνια.

ΔΕΝ υπάρχει κύριοι "Ελληνική" φυλή προσδιορίσιμη από το DNA!

Ξέρω, βεβαια οτι είχατε εναποθέσει μεγάλες ελπίδες να υπαρχεί, αλλα δυστυχώς... ατυχήσατε!

Και τώρα βλέπω οτι όλοι αυτοί οι μεγάλοι Ελληνο-DNA-ιστες, που τόσο θέλαν να μας αποδείξουν Επιστημονικα-Ορθολογιστικά την αποκλειστική "Ελληνικότητά" τους μόλις στριμόγνωνται, και βλέπουν τα πράγματα σκούρα ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ, τα μαζεύουν, και δεν θέλουν πια να συζητήσουν.

Όχι, αν κάνω λάθος πείτε το μου, θέλω να ξέρω...

Για αυτό, σας προκαλώ κύριοι. Ελάτε να μου εξηγήσετε επιστημονικά αυτην την Ελληνικότητα βάσει του DNA που τόσο μέχρι τώρα διατυμπανίζατε.
Μην ντρέπεστε, εξηγήστε μου...

Πρώτα όμως πηγαίνετε να διαβάσετε τί σημαινει Νεολιθικός Σημιτικός τύπος σε σχέση με το DNA, γιατί πολύ φοβάμαι οτι με το που θα ακούσετε την λέξη Σ..., θα φανταστείτε πάλι οτι μιλάω για Ομβραίους!

Η προσφορά της Αρχαίας Ελλάδας ήταν σαν ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ, όχι σαν "φυλή". Δυσκολοκατανόητη η διαφορά, το ξέρω, αλλα αντε, προσπαθήστε..

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy