ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
MONSTER
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 10:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MONSTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΟΥΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΠΡΟΣΩΠΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ,ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΛΥΣΕΙΣ.ΟΙ ΦΟΒΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ, Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΠΙΕΣΗ,Η ΕΝΤΑΣΗ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΕΝΩΣ ΧΩΡΙΣΜΟΥ Κ.Α ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ!
MONSTER
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 11:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MONSTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΚΟΤΑΝΙΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ... Γειά σας.Είμαι ένας νέος 30 χρονών ( και δεν μπορώ να πω άντρας γιατί μου φαίνετε πολύ περίεργο να αποκαλέσω τον εαυτό μου άντρα 30 χρονών αφού νιώθω ότι είμαι ακόμα αρκετά νέος ) Είμαι πολύ ευαίσθητος , δηλαδή πάντα ήμουν , έχω μόνιμη σχέση αλλά δεν ξέρω τι έχω , είμαι λυπημένος μόνιμα μέσα μου.Προχτές την ώρα του φαγητού με έπιασαν τα κλάμματα πχ.Νιώθω τόσο φορτισμένος τόσο πνιγμένος από σκέψεις και πράγματα.Εγκλωβισμένος σε μια σχέση που υπεραγαπώ και που δεν τολμώ να αφήσω μονάχη , μέσα σε μια σχέση που που δεν υπάρχει πια το στοιχείο του έρωτα αλλά μόνο της υπερβολικής αγάπης.Δεν πάω για καφέ μόνος με ένα φίλο μου 8 χρόνια τώρα όχι επειδή μου λεέι η σχέση μου όχι αλλά απλά επειδή εγώ νιώθω τύψεις να το κάνω και να αφήσω τη σχέση μου μονή της,σινεμά ? θέατρο ? ούτε για αστείο να πάω χωρίς τη σχέση μου.Κάθε μέρα είναι μια χαλκομανία της επόμενης , μου λείπει τόσο να φλερτάρω να κερδίσω κάποιον άνθρωπο να τον κάνω να ενθουσιαστεί μαζί μου να με ερωτευτεί και να νιώσω το πάθος ενός έρωτα και παράλληλα δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα ξυπνήσει η σχέση μου μόνη της το πρωί πχ ή ότι θα κλάψει εξαιτίας μου ή ότι δήποτε άλλο. Φοβάμαι το ρίσκο , και την συνήθεια την βαφτίζω αγάπη , για να μη πληγώσω τον άλλον πνίγω τις ανάγκες μου σε μικρά λάθη και αμέτρητες σκέψεις.Τι πρέπει να κάνω ? πως μπορεί ένας άνθρωπος που αγαπάει τόσο πολύ να διψά για λίγο έρωτα και παράλληλα να μην θέλει να πληγώσει τη σχέση του.Πόσο καιρό είναι δυνατόν να μου πάρει πια να ανακαλύψω αν αυτό που με έχει διαλύσει μέσα μου είναι τα όσα απέτρεψα από τον εαυτό μου να ζήσει και να γνωρίσει στο όνομα μιας αγνής αγάπης , τι είναι αυτό τελικά που με θλίβει ? και πως είναι δυνατόν να πληγώσεις και να διαλύσεις μια σχέση ζωής μόνο και μόνο επειδή δεν έχεις καταλάβει τι φταίει που η θλίψη έχει φωλιάσει μέσα σου ? ευχαριστώ και συγνώμμη αν σας κούρασα
Είμαι 18 χρονών και πριν 3 μήνες που πήγα να σπουδάσω παρουσίασα κρίσεις πανικού και αγοραφοβία σε κλιμακωτά στάδια. Ουσιαστικά είχαν παρουσιαστεί ενδείξεις αρκετούς μήνες νωρίτερα, μετά όμως η κατάσταση επιδεινώθηκε. Πήγα σε όλους τους γιατρούς μαζί με τους δικούς μου και έκανα εξετάσεις. Μου είπαν ότι δεν έχω τίποτα παθολογικό. Μέσα μου πιστεύω ότι το πρόβλημά μου είναι ψυχολογικό, όταν όμως νιώθω πόνους σε διάφορα σημεία, τρομοκρατούμαι. Υπάρχει σύνδεση μυϊκών πόνων με τις κρίσεις πανικού; Όταν είμαι με τους δικούς μου αισθάνομαι πολύ καλύτερα απ’ ό,τι όταν είμαι μόνος. Προσφάτως πήγα σ’ ένα γιατρό, ο οποίος μου χορήγησε Inderal και Bespar, χωρίς να δώσει ιδιαίτερη σημασία, καθώς θεώρησε ότι κάνω χρήση ναρκωτικών ουσιών (το οποίο φυσικά δεν αληθεύει). Θέλω να μου πείτε κατά πόσον βοηθούν τα φάρμακα αυτά στην ασθένειά μου και κυρίως σε πόσο χρονικό διάστημα θα μπορέσω να την ξεπεράσω. Ακόμη, αν ξεπεράσω το πρόβλημα τώρα, θα ξαναεμφανιστεί στο μέλλον; Είναι δηλαδή χρόνια ασθένεια; Ευχαριστώ.
Είμαι ένα άτομο που γενικώς δεν μιλάω εύκολα σε κάποιον, αλλά νομίζω πως χρειάζεται να το κάνω είμαι σε μια φάση της ζωής μου που έχω πιάσει πάτο χώρισα πριν 3 χρόνια γιατί πνιγόμουν μες το γάμο για πολλούς λόγους, έφυγα από την επαρχία που ζούσα ως τότε και ίρθα εδώ που είμαι έμπλεξα με κάποιον και ζω έναν εφιάλτη...έφτασα 140 κιλά δεν μπορώ να βρώ δουλειά δεν έχω πιά φίλους γιατί κλείστηκα στον εαυτό μου, δουλεύω στο μαγαζί του από το πρωί ως το βράδυ γιατί μενω μαζί του και νοιώθω υποχρέωση, έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να με πάρει κανεις στη δουλειά χωρίς προυπηρεσία και με τα λίγα που ξέρω, με τα κιλά που έχω γένικα δεν έχω δουλειά φίλους πια...δεν θέλω να γυρίσω στην πόλη μου και γένικά δεν μπορώ να ξεκόψω από αυτό που ζω φοβάμαι τόσο πολύ..νομιζω πως έχω κατάθλιψη και δεν ξέρω που να απευθυνθώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 16:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω εχω ενα προβλημα , οχι συμαντικο και δεν ξερω πως θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει ιδιετερα απο το νετ.

ειμαι κυκλοθυμικος τυπος, εκει που περναο καλα και γελαω μπορει ξαφνικα να πεσω σε βαρια καταθληψη για χρονο που κημενετε απο 5 λεπτα ως μια μερα και μετα να ξαναβρω την χαρα μου. γενικα σε ασχετα χρονικα σημια ή θα θυμηθω κατι η καποιες συγκηριες γεγονοτων μου θημιζουν κατι που με εχει πονεσει στο παρελθον και θα χαλασει η διαθεση μου στα καλα καθουμενα (μετα μπορει να επανελθω πληρος σε μια ευθημη κατασταση)

αυτα απο εμενα δεν ξερω αλλα εμενα μου φενετε ψιλο ασυμαντο ψυχολογικο προβλημα, ε και ειπα να το γραψω εδω.

see ya



I Stand Alone


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 16:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε nitro912gr...

...................................................

Κυκλοθυμία

Η κυκλοθυμία είναι μια χρόνια διαταραχή της διάθεσης, κατά την οποία το άτομο βιώνει αλλαγές διάθεσης, είτε ευφορίας είτε θλίψης, που δεν είναι όμως αρκετά σοβαρές ώστε να αποτελέσουν καταθλιπτικό ή μανιακό επεισόδιο, και η συμπεριφορά αυτή διαρκεί τουλάχιστον για μια περίοδο 2 ετών.

Πότε εμφανίζεται
Η κυκλοθυμική διαταραχή συνήθως πρωτοεμφανίζεται στην εφηβεία ή στα πρώτα χρόνια της ενηλικίωσης. Το γεγονός ότι μερικοί κυκλοθυμικοί παρουσιάζουν αργότερα μανιοκατάθλιψη, και το ότι πολλοί από αυτούς έχουν κάποιον στενό συγγενή με διάγνωση διπολικής διαταραχής δείχνει ότι υπάρχει κάποια γενετική σύνδεση ανάμεσα στην μανιοκατάθλιψη και την κυκλοθυμία.

Χαρακτηριστικά κυκλοθυμίας

Λόγω της ήπιας και χρόνιας μορφής της γίνεται τρόπος ζωής. Στις περιόδους ήπιας μανίας μπορούν να εργάζονται πολλές ώρες όχι μόνο χωρίς κούραση αλλά και με τις πνευματικές τους δυνάμεις αυξημένες και πιο δημιουργικές, πριν περάσουν πάλι στη φυσιολογική ή στην ήπια καταθλιπτική διάθεση.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Κατάθλιψη

Σύντομη περιγραφή-ορισμός
Η κατάθλιψη είναι η διαταραχή της διάθεσης κατά την οποία το άτομο χαρακτηρίζεται από μια χρόνια αίσθηση ανεπάρκειας, ανικανότητας, απαισιοδοξίας, θλίψης, μειωμένης ενέργειας, κλπ.

Παράγοντες κινδύνου
Κληρονομικότητα: Μελέτες δίδυμων και οικογενειών δείχνουν ότι ο γενετικός παράγοντας σχετίζεται με την εμφάνιση συμπτωμάτων κατάθλιψης. Παρόλα αυτά, ο ακριβής μηχανισμός της κληρονομικότητας της κατάθλιψης δεν είναι σαφής και διαφέρει από την μια οικογένεια στην άλλη. Παράγοντες σχετιζόμενοι με το περιβάλλον του ατόμου και τις σχέσεις του μπορεί να είναι απαραίτητοι για την εμφάνιση της κατάθλιψης ακόμα και σε άτομα με γενετική προδιάθεση.

Ηλικία: Ο κίνδυνος ενός πρώτου καταθλιπτικού επεισοδίου είναι μεγαλύτερος στις γυναίκες μεταξύ 20 έως 29 ετών.

Φύλο: Ένας μεγάλος παράγοντας κινδύνου όσον αφορά την κατάθλιψη είναι απλά το να είσαι γυναίκα. Οι γυναίκες έχουν τις διπλάσιες πιθανότητες να αντιμετωπίσουν κάποιον τύπο κατάθλιψης από ότι οι άνδρες.

Απουσία κοινωνικής στήριξης: Τα άτομα που δεν έχουν στενές διαπροσωπικές σχέσεις παρουσιάζουν αυξημένο κίνδυνο αφού η κοινωνική στήριξη έχει ένα προστατευτικό αποτέλεσμα όταν το άτομο αντιμετωπίζει πιεστικές καταστάσεις.

Πότε κάποιος θεωρείται καταθλιπτικός....

Κάποιος θεωρείται καταθλιπτικός αν, για τις τελευταίες δυο εβδομάδες, εκπληρώνει πάνω από τέσσερα από τα κάτωθι διαγνωστικά κριτήρια:
θλίψη ή αδυναμία να αισθανθεί ευχαρίστηση, συναίσθημα ανικανότητας ή ενοχής, διαταραχές διατροφής - βάρους, διαταραχές ύπνου, κούραση ή έλλειψη ενέργειας, αναποφασιστικότητα ή αδυναμία συγκέντρωσης, αυτοκτονικές σκέψεις ή πράξεις.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Μανιοκατάθλιψη ή διπολική διαταραχή

Σύντομη περιγραφή-ορισμός
Η μανιοκατάθλιψη ή διπολική διαταραχή είναι η διαταραχή της διάθεσης κατά την οποία το άτομο αντιμετωπίζει την εναλλαγή μανιακών και καταθλιπτικών επεισοδίων.

Πως εμφανίζεται

Συνήθως, η διπολική διαταραχή εμφανίζεται με ένα μανιακό επεισόδιο. Η συνέχεια ποικίλλει. Μετά το αρχικό μανιακό επεισόδιο μπορεί να ακολουθήσει μια φυσιολογική περίοδος, μετά ένα καταθλιπτικό επεισόδιο, μετά μια φυσιολογική περίοδος, μετά ένα μανιακό επεισόδιο, κλπ. Ή το ένα επεισόδιο να διαδεχθεί το ακριβώς αντίθετό του και μετά να ακολουθήσει ένα φυσιολογικό διάστημα και ούτω καθεξής. Σε σπάνιες περιπτώσεις το άτομο μπορεί να περνάει από την μανία στην κατάθλιψη συνεχώς για μεγάλες περιόδους χωρίς μεσοδιαστήματα φυσιολογικής λειτουργίας. Επίσης σπάνια, καταθλιπτικά και μανιακά συμπτώματα εμφανίζονται ταυτόχρονα.

Συμπτώματα μανίας

Ψευδαισθήσεις μεγαλείου, παρανοϊκές ψευδαισθήσεις, μειωμένη ανάγκη ύπνου, ευφορία, γρήγορες και απρόβλεπτες συναισθηματικές αλλαγές, υπερβολική εριστικότητα, καταιγισμό ιδεών, σκέψεις ότι όλα είναι σημάδια με εκείνον ως αποδέκτη, σπατάλη, παραισθήσεις, υπερενεργητικότητα, αυξημένη επιθυμία για σεξ, κακή κρίση, γρήγορη και δυνατή ομιλία, υπερβολικός αριθμός τηλεφωνημάτων και επιστολών, υπερβολή στα αστεία, στο τρέξιμο, στα λογοπαίγνια, υπερβολικό γέλιο, τραγούδι και χορός σε ακατάλληλες περιστάσεις, ασυνήθιστος τρόπος ντυσίματος ως τρόπος προσέλκυσης προσοχής.

Συμπτώματα κατάθλιψης

Θλιμμένη - απελπισμένη διάθεση, ενασχόληση με αποτυχίες ή ανεπάρκειες και έλλειψη αυτοεκτίμησης, συναίσθημα απελπισίας, αποτυχίας και ενοχής, αργή σκέψη, δυσκολία στη συγκέντρωση και στη λήψη αποφάσεων, απώλεια ενδιαφέροντος για την εργασία, για δραστηριότητες και ανθρώπους, υπερβολική ενασχόληση με σωματικά παράπονα, εριστικότητα ή απώλεια ενέργειας, αλλαγές στην όρεξη ή στο βάρος, προβλήματα στον ύπνο, έλλειψη διάθεσης για σεξ, κλάμα, αυτοκτονικές σκέψεις ή πράξεις, υπερβολική χρήση αλκοόλ ή ναρκωτικών ουσιών ως προσπάθεια αυτο-ίασης, έλλειψη επαφής με την πραγματικότητα, απαισιοδοξία σχετικά με το μέλλον.

Χαρακτηριστικά μανιοκατάθλιψης
Οι μανιοκαταθλιπτικοί συνήθως υποτιμούν τα συμπτώματά τους ή δεν μπορούν να αναγνωρίσουν ότι συμπτώματα όπως το άγχος, η αϋπνία, και η δυσκολία συγκέντρωσης αποτελούν το σύνδρομο της κατάθλιψης και όχι μεμονωμένα συμπτώματα με άλλες εξηγήσεις, καθυστερώντας έτσι να αναζητήσουν ιατρική βοήθεια. Σε μερικές περιπτώσεις οι ασθενείς δεν χαρακτηρίζουν το μανιακό επεισόδιο ως ασθένεια αλλά ως χαρακτηριστικό της προσωπικότητάς τους. Ή ακόμα λένε ότι το να είσαι μανιακός σε κάνει να αισθάνεσαι όμορφα αρνούμενοι ότι υποφέρουν από κάποια ασθένεια. Αυτός είναι και ο λόγος που αρκετοί μανιοκαταθλιπτικοί ασθενείς δεν είναι συνεπείς στην φαρμακευτική αγωγή τους, μη θέλοντας να εγκαταλείψουν την καλή διάθεση, την ενέργεια, τον ενθουσιασμό και την φαντασία που τους προσφέρει η μανία.

http://care.flash.gr

Αλλα να ρωτησω κατι απλο τον φιλο/η MONSTER

πως ψυχολογικα ερμηνευει την επιλογη του ψευδονυμου του....
και αναφερει ''ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΟΥΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ''
βαζοντας υπογραφη MONSTER....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MONSTER
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 16:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MONSTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!ΤΟ MONSTER ΤΟ ΕΠΕΛΕΞΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ MONSTER Η ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΑΓΓΙΞΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΦΕΝΕΤΑΙ ΠΟΣΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΘΕΣΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΣΤΩ ΤΟ ΤΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΜΟΥ "ΠΕΦΤΕΙ" Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΤΟΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ (ΙΣΩΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ) ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΦΕΡΝΕΙ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΙΑΝΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ,ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΗΘΙΚΟΥ ΣΟΥ?ΟΠΩΣ ΧΤΥΠΑΜΕ ΤΟ ΠΟΔΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΡΑΥΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΠΗΓΕΝΟΥΜΕ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΘΕΡΑΠΕΥΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΕΥΓΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΥΚΟΛΑ!ΣΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 17:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η ερωτηση μου ηταν καθαρα διευκρινιστικη...
ευχαριστω για την αμεση απαντηση...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 18:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
topic στην θεραπεία....
Κατάθλιψη (και προεκτάσεις)
/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2910

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 21:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε monster βασικα παρολες τις κυκλοθυμικες τασης ,που παρουσιαζω αρκετες φορες ,ειμαι ευθυμο ατομο και μπορει μια ολοκληρη μερα να ειμαι down ψυχολογικα αλλα αφοτου κοιμηθω την αλλη μερα θα ειμαι και παλι αισιοδοξος οποτε ακομα και τωρα δεν περναει απο το μυαλο μου να δω ψυχολογο,
αυτο που παρατηρησα περισοτερο ειναι η ηλικια εμφανησης κυκλοθυμιας, γιατι πολυ απλα ειμαι στην αρχη της ενηλικιωσης μου, διαβαζοντας ολο το υλικο που παραθεσες φιλε destiny βρηκα και διαφορα συμτοματα που τουλαχιστον με διαβεβεονουν οτι οντος ειμαι κυκλοθυμικος, αλλα αφου ειναι "περαστικο" προβλημα δεν ανησυχω thanks παιδια



I Stand Alone


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 12:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειμαι καλα,τα νευρα μου!!!

Edited by - -sonap- on 06/04/2004 08:58:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tom
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 18:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω στείλει ήδη ένα μύνημα σε άλλο forum με κάτι που με απασχολεί΄όσον αναφορά τις αγχωδεις διαταραχές κοκ. και νομίζω ότι έχει σχέση και με αυτό το θέμα.

(http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=2&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=1089)

Χρειάζεται τελικά κάποιος πασχών από αγχώδεις διαταραχές, κρίσεις πανικού κλπ., συνέχεια να ασχολείται με το πρόβλημά του? Δηλ. να ψάχνει στο internet, να αγοράζει βιβλία σχετικά, να ενημερώνεται από τον τύπο κοκ. Μήπως τελικά με αυτόν τον τρόπο συντηρεί άθελά του το πρόβλημα, οπότε και αυτό παραμένει εκεί και τον "ενοχλεί" συνέχεια από καιρό σε καιρό?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MONSTER
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 08:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MONSTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρειάζεται τελικά κάποιος πασχών από αγχώδεις διαταραχές, κρίσεις πανικού κλπ., συνέχεια να ασχολείται με το πρόβλημά του? Δηλ. να ψάχνει στο internet, να αγοράζει βιβλία σχετικά, να ενημερώνεται από τον τύπο κοκ. Μήπως τελικά με αυτόν τον τρόπο συντηρεί άθελά του το πρόβλημα, οπότε και αυτό παραμένει εκεί και τον "ενοχλεί" συνέχεια από καιρό σε καιρό?

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟΜ ΓΕΙΑ ΣΟΥ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΛΥΣΕΙΣ ΣΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ!ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΒΛΕΠΕΙ ΤΑ ΑΙΤΙΑ,ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MONSTER
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 08:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MONSTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψυχοθεραπείες

Από τα πανάρχαια χρόνια ήταν γνωστό ότι η ανθρώπινη επαφή και σχέση μπορεί ν'ανακουφίσει , ν'αλλάξει τον τρόπο συμπεριφοράς , να τροποποιήσει την εσωτερική του εικόνα του εαυτού ή την εικόνα του κόσμου . Όλες η ψηχοθεραπείες βασίζονται κατ'αρχήν σ'αυτή την καλά εδραιωμένη αλήθεια . Επιπλέον , όμως , προοδευτικά , διάφοροι ερευνητές-θεραπευτές προσπάθησαν να προσδιορίσουν συγκεκριμένους θεραπευτικούς παράγοντες και ανέπτυξαν συγκεκριμένες θεωρίες , στις οποίες βάσισαν τις ψυχοθεραπευτικές τους τεχνικές .

Ψυχοθεραπεία είναι μορφή θεραπείας των ψυχικών διαταραχών στην οποία ένα εκπαιδευμένο άτομο εγκαθιστά μια συμφωνία συνεργασίας με τον ασθενή και μέσα από μια καθορισμένη θεραπευτική επικοινωνία - λεκτική και μη λεκτική - επιχειρεί ν'ανακουφίσει την ψυχική διαταραχή , ν'αντιστρέψει η να μεταβάλει τη δυσπροσαρμοστική συμπεριφορά και να ενθαρρύνει την πρόοδο και την ανάπτυξη της προσωπικότητας . Η αντανάκλαση μιας επιτυχημένης ψυχοθεραπευτικής προσπάθειας , είτε απευθύνεται στην ανακούφιση των συμπτωμάτων κυρίως (π.χ. θεραπεία συμπεριφοράς) , είτε στη μεταβολή της προσωπικότητας (π.χ. ψυχανάλυση και αποκαλυπτική ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία) , είτε στην καλή λειτουργικότητα του ατόμου στις διαπροσωπικές σχέσεις και στην εργασία και η ευχάριστη χρησιμοποίηση του ελέυθερου χρόνου (διασκέδαση) .

Τύποι Ψυχοθεραπείας

ΨΥΧΟΔΥΝΑΜΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ

ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟΜΕΝΗ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ

ΥΠΝΩΣΗ

ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

ΔΙΑΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ (Ή ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
Σωματικές θεραπείες

Οι σωματικές θεραπείες που χρησιμοπιούνται στη σύγχρονη ψυχιαρική είναι η φαρμακοθεραπεία και η ηλεκτροσπασμοθεραπεία .

ΦΑΡΜΑΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

Η φαρμακοθεραπεία των ψυχικών διαταραχών βασίζεται στα ψυχοτρόπα φάρμακα .Τα ψυχοτρόπα φάρμακα είναι χημικοί παράγοντες που επιδρούν στον εγκέφαλο και επηρεάζουν τις ψυχικές λειτουργίες ή τη συμπεριφορά του ατόμου.Τα φάρμακα αυτά δεν έχουν αποδεχθεί μόνον αποτελεσματικά στην ανακούφιση των οξέων ψυχωτικών συμπτωμάτων , αλλά και χρήσιμα στην πρόληψη υποτροπών και στη σταθεροποιήση της λειτουργίας των ασθενών για μεγάλες χρονικές περιόδους .

Αντιψυχωτικά φάρμακα

Αντικαταθλιπτικά φάρμακα

Αντιμανικά φάρμακα

Αγχολυτικά φάρμακα

ΗΛΕΚΤΡΟΣΠΑΣΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

Η ηλεκτροσπασμοθεραπεία ( επίσης γνωστή σαν "ηλεκτροσόκ" ), που πρωτοεφατμόστηκε το 1938 από τους Cerletti και Bini , ίσως είναι η πιο κακοδιαφημισμένη θεραπεία στην ιατρική . Η λαϊκή βιβλιογράφία την έχει παρουσιάσει σαν ένα απωθητικό και βάρβαρο χειρισμό . Η "κακή εντύπωση" οφείλεται κυρίως στην έλλειψη σύγχρονης ενημέρωσης για το πώς εφαρμόζεται σωστά και δημόσια αντίδραση για τις εξουσιαστικές πλευρές του συστήματος της ψυχικής υγείας . Εντούτοις οφείλουμε να σημειώσουμε ότι χάρη στα επιτεύγματα σύγχρονης φαρμακευτικής έχει περιοριστεί σε σημαντικό βαθμό η χρήση της .


Διαταραχή της Στύσης στον Άντρα

Διαγνωστικά κριτήρια

Α. Επίμονη ή επανειλημμένη αδυναμία ενός άντρα να επιτύχει ή να διατηρήσει επαρκή στύση μέχρι την ολοκλήρωση της σεξουαλικής δραστηριότητας.

Β. Η διαταραχή προκαλεί έντονη υποκειμενική ενόχληση ή δυσκολία στις διαπροσωπικές σχέσεις.

Καθώς ένας μεγάλος βαθμός αυτοεκτίμησης του άντρα επενδύεται στην ικανότητα του για στύση, είναι φανερό ότι η διαταραχή αυτή είναι δυνητικά από τις πιο ταπεινωτικές για τον άντρα.

Βέβαια, όλη η διαταραχή είναι απλά το αποτέλεσμα της μη καλής λειτουργίας του αντανακλαστικού αγγειακού μηχανισμού που γεμίζει με αίμα τα σηραγγώδη σώματα του πέους και το κάνει σκληρό.

Πιθανόν περισσότερο από το μισό του αντρικού πληθυσμού έχει βιώσει περιστασιακά παροδικά επεισόδια διαταραχής της στύσης, που όμως θεωρούνται μέσα στα όρια της φυσιολογικής σεξουαλικής συμπεριφοράς. Μόνον, όταν, όπως προαναφέρθηκε, τα επεισόδια αυτά είναι επίμονα ή επανειλημμένα θεωρούμε ότι υπάρχει διαταραχή.

Όπως και οί άλλες, έτσι κι αυτή η διαταραχή μπορεί να είναι ισόβια (πρωτοπαθής), όταν το άτομο ποτέ δεν κατάφερε να έχει μια ικανοποιητική στύση για να ολοκληρώσει τη σεξουαλική πράξη ή επίκτητη (δευτεροπαθής), αν το άτομο λειτουργούσε καλά στο παρελθόν και από ένα σημείο και μετά εμφάνισε διαταραχή της στύσης. Επίσης, μπορεί να είναι γενικευμένη ή καταστασιακή. Συνήθως, το άτομο έχει στύση όταν αυνανίζεται ή αυτόματα (π.χ. το πρωί).

Οί ψυχολογικοί παράγοντες παίζουν σημαντικό ρόλο στη διαταραχή αυτή, χωρίς όμως να είναι εύκολο να εξειδικευθούν. 'Άλλα άτομα χάνουν τη στύση τους με κάποιον σύντροφο κι όχι με άλλον, άλλα τη χάνουν κατά την είσοδο στον κόλπο, άλλα τη χάνουν πριν μπουν στον κόλπο κι άλλα με τις πρώτες κινήσεις του πέους μέσα στον κόλπο, άλλα δεν πετυχαίνουν καν ικανοποιητική στύση για να μπουν στον κόλπο. Γενικά, κάποιας μορφής απειλή προκαλεί άγχος κι αυτό δημιουργεί τη διαταραχή. Οί πηγές όμως της απειλής και του άγχους δεν βρίσκονται εύκολα, αν και μπορεί να σχετίζονται με παιδικές εμπειρίες ή με τρέχουσες καταστάσεις (π.χ. δημιουργία αναπτυξιακά τιμωρητικού υπερεγώ ή αισθημάτων ανεπάρκειας, συγκρούσεις ανάμεσα σε αισθήματα στοργής και τις σεξουαλικές («βρώμικες») επιθυμίες προς τη γυναίκα, ηθικές αναστολές, θυμός προς τη σύντροφο κτλ.). Κοινό, πάντως, είναι το άγχος του ατόμου «να τα καταφέρει» ή να αποδώσει (στο οποίο απευθύνεται και η θεραπεία - βλ. παρακάτω). Δεν αποκλείεται να υπάρχει και κάποια βιολογική ευαλωτότητα στον αγγειακό μηχανισμό, που να προδιαθέτει στη διαταραχή της στύσης.

Η διαταραχή μπορεί να συνδυάζεται με Διαταραχή Υποτονικής Σεξουαλικής Επιθυμίας και με Πρόωρη Εκσπερμάτωση (οπότε μπορούν να μπουν και αυτές οί διαγνώσεις).
ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΕΣ ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΕΙΣ Ή ΠΑΡΑΦΙΛΙΕΣ

Οί σεξουαλικές παρεκκλίσεις παλιότερα ονομάζονταν σεξουαλικές διαστροφές.

Πρόκειται για καταστάσεις που χαρακτηρίζονται από τα εξής:

Α. Για μια περίοδο τουλάχιστον 6 μηνών υπάρχουν επανειλημμένες, έντονες, σεξουαλικά διεγερτικές φαντασιώσεις, σεξουαλικές παρορμήσεις ή συμπεριφορές που γενικά αφορούν:

1) μη ανθρώπινα αντικείμενα

2) το να υποφέρει κανείς ή να κάνει τον σύντροφο του να υποφέρει, να ταπεινώνεται ή να ταπεινώνει τον σύντροφο του

3) παιδιά ή άλλα μη συναινούντα άτομα

Β. Η συμπεριφορά, οί σεξουαλικές παρορμήσεις ή οί φαντασιώσεις προκαλούν κλινικά σημαντική υποκειμενική ενόχληση ή έκπτωση στον κοινωνικό, επαγγελματικό ή άλλους σημαντικούς τομείς της λειτουργικότητας.

Καθώς παραφιλικές φαντασιώσεις ή παραφιλικό αντικείμενα (π.χ. σκηνές βίαιης συνουσίας ή γυναικεία εσώρουχα) είναι σεξουαλικά διεγερτικά για πολλά άτομα, η διάγνωση της Παραφιλίας δεν θα μπει αν δεν συντρέχουν τόσο η διάρκεια και η επανάληψη όσο και η έντονη υποκειμενική ενόχληση ή η λειτουργική έκπτωση (π.χ. οί παραφιλικές φαντασιώσεις ή συμπεριφορές είναι υποχρεωτικές, οδηγούν σε σεξουαλική δυσλειτουργία, απαιτούν τη συμμετοχή μη συναινούντων ατόμων, οδηγούν σε νομικές περιπλοκές, δημιουργούν προβλήματα σε κοινωνικές σχέσεις κ.ο.κ.).

Εκτός από τον Σεξουαλικό Μαζοχισμό, ο οποίος κι αυτός είναι 20 φορές συχνότερος στους άντρες απ' ότι στις γυναίκες, οί άλλες Παραφιλίες στην κλινική πράξη ποτέ δεν διαγιγνώσκονται σε γυναίκες, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις. Οί λόγοι γι' αυτό είναι άγνωστοι.

Πολλά άτομα με Παραφιλίες δεν θεωρούν ότι είναι άρρωστα και προσέρχονται στις υπηρεσίες ψυχικής υγείας μόνον όταν η συμπεριφορά τους τα φέρει σε σύγκρουση με το περιβάλλον, π.χ. τη σύζυγο, την οικογένεια ή τον νόμο.

Συχνά τα άτομα αυτά δεν μπορούν ν' ανταποδώσουν τρυφερότητα στη σεξουαλική επαφή ή πάσχουν και από διάφορες Σεξουαλικές Δυσλειτουργίες. Συχνές είναι και οί Διαταραχές της Προσωπικότητας.

Οί σεξουαλικές παρεκκλίσεις γενικά εγκαθίστανται στην εφηβεία και την αρχή της ενήλικης ζωής. Οί πιο συχνές (στις κλινικές) και υπηρεσίες ψυχικής υγείας είναι η Παιδοφιλία, η Ηδονοβλεψία και η Επιδειξιομανία.

Επιδειξιομανία

Διαγνωστικά κριτήρια

Α. Για μια περίοδο τουλάχιστον 6 μηνών, επανειλημμένες, έντονες, σεξουαλικά διεγερτικές φαντασιώσεις, σεξουαλικές παρορμήσεις ή συμπεριφορές που αφορούν την έκθεση των γεννητικών οργάνων του ατόμου σε μια ανυποψίαστη ξένη.

Β. Οί φαντασιώσεις, σεξουαλικές παρορμήσεις ή συμπεριφορές προκαλούν κλινικά σημαντική υποκειμενική ενόχληση ή έκπτωση στον κοινωνικό, επαγγελματικό ή άλλους σημαντικούς τομείς της λειτουργικότητας.

Μερικές φορές το άτομο αυνανίζεται ενώ εκθέτει τα γεννητικά του όργανα (ή ενώ φαντάζεται να τα εκθέτει). Η επίδειξη των γεννητικών οργάνων συχνά έχει σαν σκοπό να ξαφνιάσει ή να «σοκάρει» τη γυναίκα. Σ' άλλες περιπτώσεις, το άτομο έχει τη σεξουαλικά διεγερτική φαντασίωση, ότι η γυναίκα θα διεγερθεί σεξουαλικά από την επίδειξη. Γενικά, πάντως, ο επιδειξίας δεν επιχειρεί να έρθει σε σεξουαλική επαφή με το άτομο στο οποίο επιδεικνύεται (που μπορεί να είναι γυναίκα ή κοριτσάκι).

Η έναρξη της διαταραχής συμβαίνει συνήθως πριν τα 18, αν και μπορεί ν' αρχίσει και αργότερα. Οί επιδειξίες, αν και συλλαμβάνονται, δεν είναι συνήθως επικίνδυνοι για τα θύματα τους.

Ψυχοδυναμικά, θεωρείται ότι ο επιδειξίας επιβεβαιώνει τον ανδρισμό του επιδεικνύοντας το πέος του και παρατηρώντας την αντίδραση του θύματος - φόβο, έκπληξη, αηδία. Ασυνείδητα, το άτομο νιώθει ευνουχισμένο και ανίκανο. Η σύζυγος του μπορεί να είναι ασυνείδητα υποκατάστατο της μητέρας του, στην οποία ήταν πολύ προσκολλημένο στην παιδική ηλικία.

Φετιχισμός

Διαγνωστικά κριτήρια

Α. Για μια περίοδο τουλάχιστον 6 μηνών, επανειλημμένες, έντονες, σεξουαλικά διεγερτικές φαντασιώσεις, σεξουαλικές παρορμήσεις ή συμπεριφορές που αφορούν την χρήση άψυχων αντικειμένων (π.χ. γυναικεία εσώρουχα).

Β. Οί φαντασιώσεις, σεξουαλικές παρορμήσεις ή συμπεριφορές προκαλούν κλινικά σημαντική υποκειμενική ενόχληση ή έκπτωση στον κοινωνικό, επαγγελματικό ή άλλους σημαντικούς τομείς της λειτουργικότητας.

Γ. Τα φετιχιστικά αντικείμενα δεν περιορίζονται σε είδη της γυναικείας ενδυμασίας χρησιμοποιούμενα για την ένδυση με ρούχα του αντίθετου φύλου (όπως π.χ. συμβαίνει στον Παρενδυσιακό ή Τρανσβεστικό Φετιχισμό), ούτε σε αντικείμενα σχεδιασμένα με σκοπό τον απτικό σεξουαλικό ερεθισμό (π.χ. ένας δονητής).

Το άτομο με Φετιχισμό συχνά αυνανίζεται ενώ κρατά, χαϊδεύει ή μυρίζει τα «φετίχ» δηλ. στηθόδεσμους, γυναικεία εσώρουχα, κάλτσες, παπούτσια, μπότες κτλ. ή ζητά από τη σύντροφο του να τα φορέσει για να διεγερθεί. Συνήθως τα φετίχ είναι απαραίτητα για να διεγερθεί το άτομο σεξουαλικά και μπορεί να έχει πρόβλημα στύσης αν δεν υπάρχουν. Σημειώνουμε, ότι το νόημα του διαγνωστικού κριτηρίου Γ όσον αφορά τη δ.δ από τον Τρανσβεστικό Φετιχισμό, είναι ότι στον Φετιχισμό η σεξουαλική διέγερση προέρχεται από το γυναικείο ρούχο (το οποίο το άτομο δεν το φορά), ενώ στον Τρανσβεστικό Φετιχισμό η σεξουαλική διέγερση προέρχεται από την πράξη της ένδυσης με ρούχα του αντίθετου φύλου.

Η διαταραχή αρχίζει συνήθως στην εφηβεία, και τα φετίχ μπορεί να έχουν αποκτήσει την ειδική τους σημασία στην παιδική ηλικία.

Ψυχοδυναμικά, θεωρείται ότι τα φετίχ συμβολίζουν το γυναικείο πέος (που ο φετιχιστής αρνείται ότι το έχασε η γυναίκα και έτσι προσπαθεί να ξεπεράσει τον ασυνείδητο φόβο ευνουχισμού του). Μαθησιακά, πρεσβεύεται ότι τα φετίχ συνδέθηκαν με σεξουαλική διέγερση στην παιδική ηλικία.
Σεξουαλικός Μαζοχισμός

Διαγνωστικά κριτήρια

Α. Για μια περίοδο τουλάχιστον 6 μηνών, επανειλημμένες, έντονες, σεξουαλικά διεγερτικές φαντασιώσεις, σεξουαλικές παρορμήσεις ή συμπεριφορές που αφορούν την πράξη (πραγματική, όχι προσποιητή) όπου το άτομο ταπεινώνεται, δέρνεται, δένεται ή με κάποιο τρόπο το κάνουν να υποφέρει.

Β. Οί φαντασιώσεις, σεξουαλικές παρορμήσεις ή συμπεριφορές προκαλούν κλινικά σημαντική υποκειμενική ενόχληση ή έκπτωση στον κοινωνικό, επαγγελματικό ή άλλους σημαντικούς τομείς της λειτουργικότητας.

Έτσι το άτομο προτιμά να διεγείρεται ή διεγείρεται μόνον με το να δένεται, να δέρνεται, να ταπεινώνεται, να βασανίζεται (στην φαντασία ή στην πράξη). Τόσο ομοφυλόφιλα όσο και ετεροφυλόφιλα άτομα, άντρες ή και γυναίκες, μπορεί να αναπτύξουν Σεξουαλικό Μαζοχισμό. Η διαταραχή μπορεί ν' αρχίσει οποτεδήποτε, αλλά πιο συχνά εμφανίζεται στην αρχή της ενήλικης ζωής.

Σημειώνουμε, ότι είναι δυνατόν να συμβεί μόνιμη σωματική βλάβη, ευνουχισμός, ακόμη και θάνατος από τις παραφιλικές αυτές δραστηριότητες. Ιδιαίτερα επικίνδυνη είναι μια μορφή Σεξουαλικού Μαζοχισμού που λέγεται «Υποξυφιλία» (το άτομο διεγείρεται σεξουαλικά με πρόκληση στέρησης οξυγόνου με βρόχο, σακούλα, μάσκα, νιτρικά κ.ά.), γιατί μπορεί το άτομο να μην προλάβει να ξεφύγει την ασφυξία και τον θάνατο.

Ψυχοδυναμικά, ο Σεξουαλικός Μαζοχισμός αποδίδεται σε καταστρεπτικές φαντασίες στραμμένες ενάντια στον εαυτό και στην ανάγκη τιμωρίας του ατόμου για τις σεξουαλικές του επιθυμίες. Ακόμη, άτομα με αυτήν την παραφιλία μπορεί να είχαν παιδικές εμπειρίες που τα έπεισαν ότι ο πόνος είναι προϋπόθεση για τη σεξουαλική ευχαρίστηση.

Ο Σεξουαλικός Μαζοχισμός μερικές φορές συνυπάρχει με Φετιχισμό, Τρανσβεστικό Φετιχισμό ή Σεξουαλικό Σαδισμό.

Σεξουαλικός Σαδισμός

Διαγνωστικά κριτήρια

Α. Για μια περίοδο τουλάχιστον 6 μηνών, επανειλημμένες, έντονες, σεξουαλικά διεγερτικές φαντασιώσεις, σεξουαλικές παρορμήσεις ή συμπεριφορές που αφορούν πράξεις (πραγματικές, όχι προσποιητές) στις οποίες το να υποφέρει το θύμα ψυχολογικά ή σωματικά (συμπεριλαμβανόμενης και της ταπείνωσης) είναι σεξουαλικά διεγερτικό για το άτομο.

Β. Οί φαντασιώσεις, σεξουαλικές παρορμήσεις ή συμπεριφορές προκαλούν κλινικά σημαντική υποκειμενική ενόχληση ή έκπτωση στον κοινωνικό, επαγγελματικό ή άλλους σημαντικούς τομείς της λειτουργικότητας.

Ο Σεξουαλικός Σαδισμός, λοιπόν, είναι η πρόκληση σωματικού ή ψυχολογικού πόνου σ' ένα άλλο άτομο με σκοπό τη σεξουαλική διέγερση του παραφιλικού ατόμου. Το άλλο άτομο μπορεί να συναινεί ή όχι. Ο Σεξουαλικός Σαδισμός συμβαίνει τόσο σε ομοφυλόφιλα όσο και σε ετεροφυλόφιλα άτομα και συνήθως εμφανίζεται στην αρχή της ενήλικης ζωής. Η παραφιλική δραστηριότητα μπορεί να είναι ήπια ή μπορεί να προξενήσει κακώσεις ή και τον θάνατο. Μπορεί ο Σεξουαλικός Σαδισμός να συνοδεύεται και από Σεξουαλικό Μαζοχισμό στο ίδιο άτομο.

Ψυχαναλυτικά, θεωρείται ότι ο σαδισμός είναι άμυνα του ατόμου σε φόβους ευνουχισμού (το άτομο κάνει σε άλλους αυτά που φοβάται μη συμβούν σ' αυτό).

Τρανσβεστικός Φετιχισμός

Διαγνωστικά κριτήρια

Α. Για μια περίοδο τουλάχιστον 6 μηνών, σε έναν ετεροφυλόφιλο άντρα, επανειλημμένες, έντονες, σεξουαλικά διεγερτικές φαντασιώσεις, σεξουαλικές παρορμήσεις ή συμπεριφορές που αφορούν την ένδυση με ρούχα του αντίθετου φύλου.

Β. Οί φαντασιώσεις, σεξουαλικές παρορμήσεις ή συμπεριφορές προκαλούν κλινικά σημαντική υποκειμενική ενόχληση ή έκπτωση στον κοινωνικό, επαγγελματικό ή άλλους σημαντικούς τομείς της λειτουργικότητας.

Ο Τρανσβεστικός (ή Παρενδυσιακός) Φετιχισμός αρχίζει στην παιδική ηλικία ή στην αρχή της εφηβείας. Το παραφιλικό άτομο ντύνεται με ρούχα του αντίθετου φύλου και αυνανίζεται (ή έρχεται σε συνουσία) φαντασιώνοντας τον εαυτό του να είναι ταυτόχρονα το αντρικό υποκείμενο και το γυναικείο αντικείμενο της σεξουαλικής του φαντασίωσης. Το άτομο μπορεί να φορά μόνο κάποιο εσώρουχο ή μπορεί να ντύνεται ολόκληρο γυναίκα, να βάφεται και να κυκλοφορεί σαν γυναίκα σε τρανσβεστικές ομάδες. Ο βασικός προσανατολισμός του ατόμου είναι ετεροφυλοφιλικός (μπορεί, όμως, να έχει και περιστασιακές ομοφυλοφιλικές εμπειρίες). Ο Τρανσβεστικός Φετιχισμός μπορεί να συνδυάζεται με Σεξουαλικό Μαζοχισμό.

Η ένδυση με ρούχα του αντίθετου φύλου μπορεί να συνοδεύεται και με δυσφορία για τη φυλετική ταυτότητα. Εφόσον δεν πληρούνται τα κριτήρια για Διαταραχή της Ταυτότητας Φύλου, η διάγνωση θα είναι Τρανσβεστικός Φετιχισμός, Με Φυλετική Δυσφορία. Αν πληρούνται τα κριτήρια, θα δοθεί η επιπρόσθετη διάγνωση της Διαταραχής της Ταυτότητας Φύλου.

Ηδονοβλεψία

Ηδονοβλεψία

Διαγνωστικά κριτήρια

Α. Για μια περίοδο τουλάχιστον 6 μηνών, επανειλημμένες, έντονες, σεξουαλικά διεγερτικές φαντασιώσεις, σεξουαλικές παρορμήσεις ή συμπεριφορές που αφορούν την πράξη της παρατήρησης ενός ανυποψίαστου ατόμου που είναι γυμνό, ξεντύνεται ή βρίσκεται σε σεξουαλική δραστηριότητα.

Β. Οί φαντασιώσεις, σεξουαλικές παρορμήσεις ή συμπεριφορές προκαλούν κλινικά σημαντική υποκειμενική ενόχληση ή έκπτωση στον κοινωνικό, επαγγελματικό ή άλλους σημαντικούς τομείς της λειτουργικότητας.

Ο ηδονοβλεψίας δεν επιζητεί σεξουαλική δραστηριότητα με το παρατηρούμενο άτομο, αλλά μπορεί να αυνανισθεί κατά τη διάρκεια της παρακολούθησης ή μετά ανακαλώντας στη μνήμη του τη σκηνή. Η έναρξη της ηδονοβλεψίας είναι συνήθως πριν τα 15.
ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Πάρα πολλοί άνθρωποι θεωρούν την ετεροφυλοφιλία σαν κάτι δεδομένο στις σχέσεις τους με τους άλλους ανθρώπους και σαν τη μόνη φυσιολογική ή επιτρεπτή σεξουαλική λειτουργία. Υπάρχει, όμως, ένας μεγάλος αριθμός αντρών και γυναικών που προτιμούν σεξουαλικούς συντρόφους του ίδιου φύλου. Το κατά πόσο οί ομοφυλόφιλοι φίλοι, συνάδελφοι και ασθενείς νιώθουν ότι μπορούν να συζητήσουν με τον κλινικό τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις, εξαρτάται κατά μεγάλο μέρος από τη δική του ευαισθησία και δεκτικότητα στις μη ετεροφυλοφιλικές προτιμήσεις και τρόπους ζωής.

Έχει ειπωθεί ότι οί ανά τον κόσμο ομοφυλόφιλοι έχουν τόσα κοινά μεταξύ τους όσα και οί άνθρωποι που πίνουν καφέ. Υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά σε χαρακτηριστικά της προσωπικότητας, τρόπο ζωής και τύπο σεξουαλικών δραστηριοτήτων μεταξύ ανθρώπων που ο κύριος προσανατολισμός τους είναι ομοφυλόφιλος. Είναι αρκετά δύσκολο να (καθ)ορίσει κανείς την ομοφυλοφιλία. Πού θα κατατάξει κανείς αυτούς που ενώ έχουν ετεροφυλοφιλικές σχέσεις έχουν ομοφυλοφιλικές φαντασιώσεις ή αυτούς που εμπλέκονται σε σεξουαλικές δραστηριότητες και με άντρες και με γυναίκες ή τα άτομα που απότομα αλλάζουν σεξουαλικό προσανατολισμό στη μέση ηλικία;

Επιπολασμός

Ομοφυλοφιλική συμπεριφορά παρατηρείται σ' όλες τις κοινωνίες. Είναι δύσκολο κανείς να καθορίσει τον επιπολασμό της ομοφυλοφιλίας, πρώτα γιατί υπάρχει, όπως αναφέραμε, πρόβλημα στο να ορισθεί τι αποτελεί ομοφυλοφιλία και δεύτερο γιατί ένα μεγάλο ποσοστό ομοφυλοφιλίας είναι άγνωστο λόγω κοινωνικών διακρίσεων και πιέσεων που δρουν ενάντια στην ανοιχτή αποκάλυψη του ομοφυλοφιλικού προσανατολισμού. Ίσως τα πιο έγκυρα στοιχεία, ακόμη και σήμερα, είναι αυτά του Kinsey και των συνεργατών του, που στις εργασίες τους το 1948 και 1953 για τη σεξουαλική συμπεριφορά αντρών και γυναικών στις ΗΠΑ, πήραν συνεντεύξεις από περισσότερους από 11.000 άντρες και περίπου 8.000 γυναίκες. Ο Kinsey βρήκε ότι 4% των αντρών ήταν αποκλειστικά ομοφυλόφιλοι καθ' όλη τη διάρκεια της ενήλικης τους ζωής, ενώ άλλα 10% ήταν κατ' εξοχήν ομοφυλόφιλοι τουλάχιστον για τρία χρόνια μεταξύ 16 και 55 χρονών. Η έκπληξη για τους Αμερικανούς ήταν η αποκάλυψη ότι 37% των αντρών, σύμφωνα με τα στοιχεία του Kinsey, είπαν ότι είχαν τουλάχιστον μία σεξουαλική εμπειρία με κάποιον άλλο άντρα που έφθασε ή όχι σε οργασμό μετά την έναρξη της εφηβείας τους (50% ανέφεραν κάποια ομοφυλοφιλική εμπειρία ή διέγερση). Τα στοιχεία του Kinsey έδειξαν ότι ο επιπολασμός της ομοφυλοφιλίας μεταξύ των γυναικών ήταν μικρότερος απ' ότι των αντρών. Γύρω στο 28% των γυναικών από το δείγμα ανάφεραν κάποια ομοφυλοφιλική εμπειρία ή διέγερση σε κάποια φάση της ζωής τους, ενώ 13% είχαν και οργασμό. Υπολογίστηκε ότι ο επιπολασμός της αποκλειστικής ομοφυλοφιλίας στις γυναίκες του δείγματος ήταν ανάμεσα στο μισό και το ένα τρίτο του επιπολασμού των αντρών. Γενικά, πάντως, μπορούμε να πούμε ότι ο επιπολασμός της αποκλειστικής ή κατ' εξοχήν ομοφυλοφιλίας στους άντρες είναι περίπου 4-6% και στις γυναίκες περίπου 2%.

Αιτιολογία

Γιατί άλλοι άνθρωποι αναπτύσσουν ετεροφυλόφιλο και άλλοι ομοφυλόφιλο προσανατολισμό; Δεν υπάρχουν ξεκάθαρες απαντήσεις. Στην προσπάθεια να διευκρινίσουν τις αιτίες της ομοφυλοφιλίας, οί ερευνητές έχουν διερευνήσει ποικίλες ψυχολογικές και βιολογικές υποθέσεις.

Η κλασική ψυχαναλυτική θεωρία βλέπει την ομοφυλοφιλία σαν μια καθήλωση της ψυχοσεξουαλικής ανάπτυξης. Για τους άντρες πιστεύεται ότι το πρόβλημα είναι αποτέλεσμα εμπειριών της παιδικής ηλικίας με μια πολύ (θα λέγαμε ασφυκτικά) κοντινή, δεσμευτική και σαγηνευτική μητέρα και ένα παθητικό, εχθρικό ή απουσιάζοντα πατέρα. Για τις γυναίκες δεν έχει προταθεί καμιά ξεκάθαρη υπόθεση με κάποιου είδους οικογενειακό σχήμα, αλλά οί παραδοσιακές θεωρίες πιστεύουν ότι η ομοφυλοφιλία μεταξύ των γυναικών είναι αποτέλεσμα άλυτων αναπτυξιακών δυσκολιών. Αυτές οί ψυχαναλυτικές υποθέσεις δεν έχουν επικυρωθεί συστηματικά στην κλινική πράξη της θεραπείας ομοφυλόφιλων αντρών και γυναικών. Και οπωσδήποτε αυτή η έρευνα μειονεκτεί, γιατί το μεγαλύτερο μέρος της έγινε με ομοφυλόφιλους που επισκέφθηκαν ψυχιάτρους για ψυχολογικά προβλήματα και επομένως επηρέασαν το δείγμα προς την κατεύθυνση της ύπαρξης ψυχικών διαταραχών.

Οί γενετικές θεωρίες προσπαθώντας να εξηγήσουν την αιτιολογία της ομοφυλοφιλίας με έρευνες σε διδύμους, έδειξαν ότι υπάρχει υψηλότερου βαθμού συμφωνία για ομοφυλοφιλία σε μονοζυγώτες διδύμους απ' ότι σε διζυγώτες. Υπάρχουν όμως και οί περιπτώσεις όπου ομοφυλοφιλία δεν παρατηρείται και στους δύο μονοζυγώτες διδύμους, ενώ έρευνες που συγκρίνουν διδύμους που μεγάλωσαν μαζί με αυτούς που μεγάλωσαν χωριστά (που θα διαχώριζε γενετικό από περιβαλλοντικό παράγοντα) δεν έχουν γίνει ακόμη. Μέχρι τώρα δεν έχει κατορθωθεί ν' αποδειχθεί ή να αποκλεισθεί το αν ο γενετικός παράγοντας παίζει ρόλο στον ομοφυλοφιλικό προσανατολισμό.

Νευροενδοκρινικές μελέτες. Έρευνες των επιπέδων τεστοστερόνης στο αίμα δεν έδειξαν συστηματικά και σταθερά διαφορές μεταξύ ομοφυλόφιλων και ετεροφυλόφιλων ατόμων. Πιο πρόσφατες έρευνες έχουν εστιασθεί στην υπόθεση ότι διαφορετικά επίπεδα εμβρυϊκών ανδρογόνων στην ενδομήτρια περίοδο του ατόμου πιθανόν να προγραμματίζουν την ανάπτυξη του εμβρύου προς την ετεροφυλόφιλη ή την ομοφυλόφιλη κατεύθυνση. Μέχρι σήμερα, δεν υπάρχουν σαφή συμπεράσματα από αυτές τις έρευνες.

Τελικά, λοιπόν, θα μπορούσε κανείς να πει ότι οί διάφορες θεωρίες, ψυχολογικές και βιολογικές, που προτάθηκαν για την εξήγηση των αιτίων της ομοφυλοφιλίας δεν έχουν αποδειχθεί ακόμη. Είναι πιθανόν ότι τόσο περιβαλλοντικοί, όσο και βιολογικοί παράγοντες παίζουν ρόλο στη γένεση της ομοφυλοφιλίας, όπως βέβαια συντελούν και στη γένεση της ετεροφυλοφιλίας.

Τρόπος ζωής

Μεγάλη δημοσιότητα έχει δοθεί στον τρόπο ζωής των ομοφυλόφιλων, που στερεότυπα υποτίθεται ότι χαρακτηρίζεται από συχνές ανώνυμες σεξουαλικές επαφές χωρίς ιδιαίτερη συναισθηματική εμπλοκή. Τέτοιου είδους στερεότυπες εικόνες πράγματι ταιριάζουν για ορισμένους ομοφυλόφιλους και περισσότερο για άντρες παρά για γυναίκες. Όμως, η συνήθως ανώνυμη σεξουαλική επαφή είναι τυπική για μια μόνο ομάδα ομοφυλόφιλων. Υπάρχουν και αυτοί που έχουν σταθερούς δεσμούς και που τις περισσότερες φορές είναι αφανείς.

Μερικοί κλινικοί αναφέρουν τις περιστασιακές σχέσεις σαν απόδειξη ότι οί ομοφυλόφιλοι και ειδικά οί άντρες δεν μπορούν να διατηρήσουν στενές σχέσεις διαρκείας. 'Άλλοι ισχυρίζονται ότι αυτό συμβαίνει επειδή η κοινωνία δεν παρέχει στους ομοφυλόφιλους κοινωνικά στηρίγματα που θα τους βοηθούσαν να αναπτύξουν σταθερότερες σχέσεις, όπως π.χ. βοηθάει ο γάμος τους ετεροφυλόφιλους. Γενικά, ο κλινικός συζητώντας είτε με ετεροφυλόφιλους είτε με ομοφυλόφιλους ασθενείς δεν θα πρέπει να προαποφασίζει σχετικά με τον τρόπο ζωής ή τη σεξουαλική συμπεριφορά του ατόμου. Καλό είναι να περιμένει τον ασθενή του να του πει εκείνος όλα τα σχετικά με τη ζωή του, αφού καταφέρει να του επικοινωνήσει, όμως, ότι μπορεί να τον ακούσει χωρίς προκαταλήψεις.

Ψυχοπαθολογία

Συνεχίζει ακόμη να υπάρχει σημαντική διαφωνία μέσα στην κοινωνία αλλά και ανάμεσα σ' αυτούς που ασχολούνται με την ψυχική υγεία, σχετικά με το αν η ομοφυλοφιλία είναι ή όχι ψυχική διαταραχή. Αν και ο Freud δεν πίστευε ότι είναι, πολλοί ψυχίατροι μετά από αυτόν θεώρησαν την ομοφυλοφιλία σαν παθολογική. Πρόσφατες μελέτες σε μεγάλο ομοφυλόφιλο και ετεροφυλόφιλο μη νοσηλευόμενο πληθυσμό δεν υποστηρίζουν καθόλου τη θέση ότι η ομοφυλοφιλία σχετίζεται με παθολογικά στοιχεία προσωπικότητας ή με αυξημένη συναισθηματική δυσφορία ή με κοινωνική δυσλειτουργία. Πιστεύεται, λοιπόν, σήμερα ότι το φάσμα της ψυχοπαθολογίας που ανευρίσκεται σε ομοφυλόφιλους είναι τόσο ευρύ, όσο και αυτό που ανευρίσκεται στους ετεροφυλόφιλους.

Θεραπεία

Πολλά είδη θεραπειών έχουν χρησιμοποιηθεί στην προσπάθεια να βοηθήσουμε τα άτομα που θέλουν να αλλάξουν τον ομοφυλοφιλικό τους προσανατολισμό. Ψυχοθεραπεία, ψυχανάλυση και θεραπεία συμπεριφοράς είναι οί πιο συνηθισμένοι τρόποι, όλοι, όμως, είχαν περιορισμένη αποτελεσματικότητα. Ορισμένοι κλινικοί υπολογίζουν ότι το ένα τρίτο των ομοφυλόφιλων αντρών που αρχίζουν θεραπεία με σκοπό την αλλαγή του σεξουαλικού τους προσανατολισμού επιτυγχάνουν ν' αλλάξουν τον προσανατολισμό τους σε ετεροφυλοφιλικό. Άλλοι, όμως, είναι πιο απαισιόδοξοι για την πιθανότητα επίτευξης αλλαγής διαρκείας του σεξουαλικού προσανατολισμού με τη βοήθεια οποιασδήποτε θεραπείας. Για τους άντρες, παράγοντες που φαίνονται να είναι υπέρ της πιθανότητας επίτευξης ετεροφυλοφιλικού προσανατολισμού είναι η ηλικία (κάτω των 35 ετών), κάποια εμπειρία με ετεροφυλόφιλη διέγερση και υψηλός βαθμός κινητοποίησης για αλλαγή. Πολύ λίγα στοιχεία υπάρχουν για ομοφυλόφιλες γυναίκες.

Πολλά ομοφυλόφιλα άτομα που ενοχλούνται από τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό αντιμετωπίζονται με υποστηρικτικές — συμβουλευτικές μεθόδους που δεν στοχεύουν στο να αλλάξουν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις, αλλά προσπαθούν να βοηθήσουν το άτομο να είναι πιο άνετο με τον ομοφυλοφιλικό τρόπο ζωής ελαττώνοντας την ντροπή, την ενοχή και το άγχος που συνήθως συνυπάρχουν με την ομοφυλοφιλία. Βασικά, με κάθε ομοφυλόφιλο άτομο, ο κλινικός θα πρέπει προσεκτικά να διευκρινίσει τι στο βάθος θέλει και τι μπορεί και κατόπιν να κατευθύνει τη θεραπευτική του προσέγγιση είτε προς την προσπάθεια αλλαγής του ομοφυλόφιλου προσανατολισμού σε ετεροφυλόφιλο ή τουλάχιστον αμφιφυλόφιλο - δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο - ή προς την καλύτερη προσαρμογή στον ομοφυλόφιλο προσανατολισμό.

Όσον αφορά τα προβλήματα που η επιδημία του ΑIDS δημιουργεί σε πολλούς ομοφυλόφιλους και τη θεραπευτική τους αντιμετώπιση, βλέπε παρακάτω στο κεφάλαιο για το ΑIDS.

ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΤΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΦΥΛΟΥ

Διαταραχή της Ταυτότητας Φύλου

Το βασικό χαρακτηριστικό της διαταραχής αυτής είναι μια ασυμφωνία ανάμεσα στο φύλο που δηλώθηκε στο πιστοποιητικό γεννήσεως και την ταυτότητα φύλου (ή φυλετική ταυτότητα). Η ταυτότητα φύλου είναι η αίσθηση του σε ποιο φύλο ανήκει κανείς, δηλ. η ενημερότητα ή συνείδηση ότι «είμαι αγόρι» ή «είμαι κορίτσι». Η ταυτότητα φύλου είναι η εσωτερική εμπειρία του φυλετικού ρόλου και ο φυλετικός ρόλος είναι η δημόσια έκφραση της ταυτότητας φύλου.

Διαγνωστικά κριτήρια

Α. Μια έντονη και επίμονη ταυτοποίηση με το άλλο φύλο (όχι απλά επιθυμία για τα οποιαδήποτε πολιτισμικά πλεονεκτήματα θεωρεί ότι έχει σαν άλλο φύλο).

Στα παιδιά, η διαταραχή εκδηλώνεται με τέσσερα (ή περισσότερα) από τα παρακάτω:

(1) επανειλημμένα δηλωμένη επιθυμία να είναι ή επιμονή ότι αυτός ή αυτή ανήκει στο άλλο φύλο

(2) στα αγόρια, προτίμηση για ένδυση με ρούχα του άλλου φύλου ή προσποίηση ότι φορούν γυναικεία ρούχα* στα κορίτσια, επιμονή να φορούν μόνο στερεότυπα ανδρικά ρούχα

(3) έντονη και επίμονη προτίμηση να έχει στο φαντασιακό παιχνίδι ρόλους του άλλου φύλου ή επίμονες φαντασιώσεις ότι ανήκει στο άλλο φύλο

(4) έντονη επιθυμία να συμμετέχει στα στερεότυπα παιχνίδια και τις διασκεδάσεις του άλλου φύλου

(5) έντονη προτίμηση για συμπαίκτες του άλλου φύλου

Στους εφήβους και τους ενηλίκους, η διαταραχή εκδηλώνεται με συμπτώματα όπως η δηλωμένη επιθυμία να ανήκει κάποιος στο άλλο φύλο, το να περνά συχνά σαν άτομο του άλλου φύλου, η επιθυμία να ζήσει ή να αντιμετωπίζεται από τους άλλους σαν άτομο του άλλου φύλου ή η πεποίθηση ότι αυτός ή αυτή έχει τα τυπικά συναισθήματα και τις αντιδράσεις του άλλου φύλου.

Β. Επίμονη δυσφορία με το φύλο του/ της ή αίσθηση ότι δεν ταιριάζει με τον φυλετικό ρόλο αυτού του φύλου.

Στα παιδιά, η διαταραχή εκδηλώνεται με οποιοδήποτε από τα παρακάτω: στα αγόρια, ισχυρισμός ότι το πέος ή οί όρχεις είναι αηδιαστικά ή θα εξαφανιστούν ή ισχυρισμός ότι θα ήταν καλύτερα να μην έχουν πέος ή αποστροφή για το άγριο παιχνίδι και απόρριψη των στερεότυπων αγορίστικων παιχνιδιών, αγώνων και δραστηριοτήτων στα κορίτσια, απόρριψη της ούρησης σε καθιστή θέση, ισχυρισμός ότι έχει ή ότι θα αναπτύξει πέος ή ισχυρισμός ότι δεν θέλει να αναπτύξει στήθος ή να έχει περίοδο ή έντονη αποστροφή για το συνηθισμένο θηλυκό ντύσιμο.

Στους εφήβους και τους ενηλίκους, η διαταραχή εκδηλώνεται με συμπτώματα όπως η έντονη ενασχόληση του ατόμου με το να απαλλαγεί από τα πρωτεύοντα και δευτερεύοντα χαρακτηριστικά του φύλου (π.χ. με αίτημα για λήψη ορμονών, για εγχείρηση ή για άλλες διαδικασίες για να αλλάξει σωματικά τα σεξουαλικά χαρακτηριστικά, ώστε να περάσει ως άλλο φύλο) ή η πεποίθηση ότι αυτός ή αυτή γεννήθηκαν με λάθος φύλο.

Γ. Η διαταραχή δεν συμπίπτει με μια σωματική κατάσταση ενδιάμεσου φύλου.

Δ. Η διαταραχή προκαλεί κλινικά σημαντική υποκειμενική ενόχληση ή έκπτωση στον κοινωνικό, επαγγελματικό ή άλλους σημαντικούς τομείς της λειτουργικότητας.

Θεραπεία

Αν και δεν είναι σίγουρο ότι τα αποτελέσματα της χειρουργικής αλλαγής φίλου όσον αφορά την κοινωνική και επαγγελματική προσαρμογή του ατόμου είναι καλύτερα από της ψυχοθεραπείας, εντούτοις πολλά άτομα με Διαταραχή της Ταυτότητας Φύλου (δηλ. Τρανσεξουαλισμό) επιμένουν και τελικά κάνουν χειρουργική αλλαγή φύλου.

Το άτομο που θ' αλλάξει από άντρας σε γυναίκα, παίρνει ορμόνες (π.χ. οιστραδιόλη, προγεστερόνη) για ν' αποκτήσει μαστούς και θηλυκό περίγραμμα σώματος, κάνει ηλεκτρόλυση για ν' απαλλαγεί από τις τρίχες και τελικά κάνει χειρουργικές επεμβάσεις για ν' αφαιρεθούν οί όρχεις και το πέος και να κατασκευασθεί κόλπος. Το άτομο που θ' αλλάξει από γυναίκα σε άντρας, υφίσταται μαστεκτομή, υστερεκτομή και ωοθηκεκτομή, παίρνει τεστοστερόνη για ν' αναπτύξει μυϊκή μάζα και να βαθύνει τη φωνή του και μπορεί να προσπαθήσει ν' αποκτήσει χειρουργικά πέος. Οπωσδήποτε, η χειρουργική αλλαγή από άντρα σε γυναίκα είναι επιτυχέστερη, γιατί ακόμα δεν έχει κατασκευασθεί πέος ικανό για στύση και εκσπερμάτωση.

Σε άτομα που δεν ζητούν χειρουργική αλλαγή φύλου, η ψυχοθεραπεία, ατομική ή ομαδική, μπορεί να τα βοηθήσει ν' αποδεχθούν το ανατομικό τους φύλο, να γίνουν ικανά να βιώνουν ευχαρίστηση από τα γεννητικά τους όργανα και να προσαρμοστούν καλύτερα κοινωνικά και επαγγελματικά.

Και σε άτομα, όμως, που έκαναν χειρουργική αλλαγή φύλου, η ψυχοθεραπεία μπορεί να τα βοηθήσει να προσαρμοστούν καλύτερα στον νέο φυλετικό τους ρόλο (ιδιαίτερα αν είχαν έντονα ψυχολογικά προβλήματα πριν την εγχείρηση συνδεόμενα με κάποια διαταραχή προσωπικότητας και που συνεχίζουν και μετά την εγχείρηση).

Διαταραχή της Ταυτότητας Φύλου Μη Προσδιοριζόμενη Αλλιώς

Η κατηγορία αυτή είναι για διαταραχές της ταυτότητας φύλου που δεν μπορούν να ταξινομηθούν ως κάποια συγκεκριμένη Διαταραχή της Ταυτότητας Φύλου.

Παραδείγματα:

1. Καταστάσεις ενδιάμεσου φύλου (π.χ. σύνδρομο μη ευαισθησίας στα ανδρογόνα ή συγγενής υπερπλασία των επινεφριδίων) και συνοδός φυλετική δυσφορία.

2. Παροδική, σχετιζόμενη με στρες συμπεριφορά ένδυσης με ρούχα του αντίθετου φύλου.

3. Επίμονη ενασχόληση με ευνουχισμό ή εκτομή του πέους, χωρίς επιθυμία ν' αποκτήσει τα σεξουαλικά χαρακτηριστικά του άλλου φύλου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pennynik
Νέο Μέλος

Greece
0 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2012, 18:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia eimai guneka kai eimai 21 xronon.ta eixa me kapoion gia ena xrono kai xwrisame prin ena mhna kai apo tote bazw sunexeia ta klamata den exw diathesi gia tipota eimai sunexia sxedon mesa sta neura k otan ksespaw bazw ta klamata kai exw ligo pio epithetikh sumerifora.rin liges meres eixa paei diakopes gia na ksefugw ligo alla tipota.sunexeia koitousa mhpws einai kai autos kapou mhpos dw to mixanaki tou h to autokinhto tou ton eblepa kathe bradu ston upno mou k etsi hremousa ligo.kai 2 meres prin gurisw nomiza oti ton eblepa kai koitousa epi mish wra enan agnwsto telika antra.ti na kanw?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pennynik
Νέο Μέλος

Greece
0 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2012, 18:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia eimai guneka kai eimai 21 xronon.ta eixa me kapoion gia ena xrono kai xwrisame prin ena mhna kai apo tote bazw sunexeia ta klamata den exw diathesi gia tipota eimai sunexia sxedon mesa sta neura k otan ksespaw bazw ta klamata kai exw ligo pio epithetikh sumerifora.rin liges meres eixa paei diakopes gia na ksefugw ligo alla tipota.sunexeia koitousa mhpws einai kai autos kapou mhpos dw to mixanaki tou h to autokinhto tou ton eblepa kathe bradu ston upno mou k etsi hremousa ligo.kai 2 meres prin gurisw nomiza oti ton eblepa kai koitousa epi mish wra enan agnwsto telika antra.ti na kanw?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pennynik
Νέο Μέλος

Greece
0 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2012, 18:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia eimai guneka kai eimai 21 xronon.ta eixa me kapoion gia ena xrono kai xwrisame prin ena mhna kai apo tote bazw sunexeia ta klamata den exw diathesi gia tipota eimai sunexia sxedon mesa sta neura k otan ksespaw bazw ta klamata kai exw ligo pio epithetikh sumerifora.rin liges meres eixa paei diakopes gia na ksefugw ligo alla tipota.sunexeia koitousa mhpws einai kai autos kapou mhpos dw to mixanaki tou h to autokinhto tou ton eblepa kathe bradu ston upno mou k etsi hremousa ligo.kai 2 meres prin gurisw nomiza oti ton eblepa kai koitousa epi mish wra enan agnwsto telika antra.ti na kanw?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2012, 10:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή pennynik, καλώς ήλθες στα Forums του Esoterica.
Σου εύχομαι να έχεις καλή συνέχεια!

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς (greeklish) ούτως ώστε να είναι πιο εύκολη η ανάγνωση των μηνυμάτων σου.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2012, 15:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο έρωτας με έρωτα περνάει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2012, 22:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
geia eimai guneka kai eimai 21 xronon.ta eixa me kapoion gia ena xrono kai xwrisame prin ena mhna kai apo tote bazw sunexeia ta klamata den exw diathesi gia tipota eimai sunexia sxedon mesa sta neura k otan ksespaw bazw ta klamata kai exw ligo pio epithetikh sumerifora.rin liges meres eixa paei diakopes gia na ksefugw ligo alla tipota.sunexeia koitousa mhpws einai kai autos kapou mhpos dw to mixanaki tou h to autokinhto tou ton eblepa kathe bradu ston upno mou k etsi hremousa ligo.kai 2 meres prin gurisw nomiza oti ton eblepa kai koitousa epi mish wra enan agnwsto telika antra.ti na kanw?

Να κοιτάξεις λίγο τον εαυτό σου [ και στον εαυτό σου ], να ασχοληθείς με άλλα πράγματα και σε λίγο καιρό, αυτό που τώρα σου φαίνεται βουνό θα έχει γίνει ... πεδιάδα. Μην ζορίζεις τον χρόνο, άσε τις μέρες να περνούν αβίαστα. Αν δουλεύεις, ρίχ' το στη δουλειά. Αν δεν δουλεύεις, βρες μια ασχολία, γίνε μέλος κάποιου συλλόγου, γράψου σε κα'να γυμναστήριο, τράβα για ορειβασία, για κατάδυση. Κάνε ότι γουστάρεις εσύ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2012, 15:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να κοιτάξεις λίγο τον εαυτό σου [ και στον εαυτό σου ], να ασχοληθείς με άλλα πράγματα και σε λίγο καιρό, αυτό που τώρα σου φαίνεται βουνό θα έχει γίνει ... πεδιάδα. Μην ζορίζεις τον χρόνο, άσε τις μέρες να περνούν αβίαστα. Αν δουλεύεις, ρίχ' το στη δουλειά. Αν δεν δουλεύεις, βρες μια ασχολία, γίνε μέλος κάποιου συλλόγου, γράψου σε κα'να γυμναστήριο, τράβα για ορειβασία, για κατάδυση. Κάνε ότι γουστάρεις εσύ.

Απο την άλλη ομως,αυτή η συμπεριφορά μοιάζει με υπεκφυγή του πόνου.Το βούνο όντως θα γίνει πεδιάδα με τον χρόνο,αλλα μήπως έτσι φιμώνουμε τον πόνο αντι να το αντιμετωπίζουμε?

Εγω θα σου έλεγα να ενδώσεις όσο περισσότερο μπορείς και αντέχεις στον πόνο,μέχρι να φύγει όλος απο μέσα σου.

Επισης,αμα σε πονάει τόσο πολύ όσο λές,ίσως αυτό να σημαίνει οτι αυτός ο άνθρωπος είναι ο δικός σου ανθρωπος,δεν ξέρω βέβαια τι ακριβώς νιώθεις,αν αυτό που βιώνεις είναι μια περιστασιακή μεν εντονη δε κατάσταση ή κάτι το αληθινό,αλλα κοίταξε το.Ρωτησε τον εαυτό σου αν είναι κάτι το αληθινό αυτό που περνάς.

Edited by - alex22 on 25/07/2012 18:01:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2012, 21:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22,

quote:

Απο την άλλη ομως,αυτή η συμπεριφορά μοιάζει με υπεκφυγή του πόνου.Το βούνο όντως θα γίνει πεδιάδα με τον χρόνο,αλλα μήπως έτσι φιμώνουμε τον πόνο αντι να το αντιμετωπίζουμε?

Ναι, θα μπορούσε κάποιος να το πει κι έτσι ... αν αυτό που αισθανόταν η φίλη μας ήταν στην πραγματικότητα πόνος. Δεν είναι όμως. Είναι κάτι άλλο.

quote:
Εγω θα σου έλεγα να ενδώσεις όσο περισσότερο μπορείς και αντέχεις στον πόνο,μέχρι να φύγει όλος απο μέσα σου.

Συνειδητοποιείς τι λες ; ... Δεν νομίζω. Η κοπελίτσα είναι μόλις 21 ετών! Αυτό που λες, προϋποθέτει ... εκπαίδευση, εκπαίδευση στον πόνο. Λες ότι ένα άτομο 21 ετών έχει προλάβει να εκπαιδευτεί στον πόνο ; ε ; πως το κόβεις ; Πάντως ρε φίλε ... μη λες τέτοια, μη τα πετάς έτσι δηλ. όπου να 'ναι ... χαλάρωσε. Εσύ δηλ. τι της λες ; Να ενδώσει στον πόνο. Δηλ. κλαίει που κλαίει, να τσουρομαδιέται κιόλας, να σπαράζει, να χτυπιέται. Όχι ρε φίλε ... όχι ... χαλάρωσε. 21 χρονών είναι ...

quote:
Επισης,αμα σε πονάει τόσο πολύ όσο λές,ίσως αυτό να σημαίνει οτι αυτός ο άνθρωπος είναι ο δικός σου ανθρωπος,δεν ξέρω βέβαια τι ακριβώς νιώθεις,αν αυτό που βιώνεις είναι μια περιστασιακή μεν εντονη δε κατάσταση ή κάτι το αληθινό,αλλα κοίταξε το.Ρωτησε τον εαυτό σου αν είναι κάτι το αληθινό αυτό που περνάς.

Αυτό που περνάει είναι μια απλή, συνηθισμένη ερωτική απογοήτευση. Τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο. Μπορεί αυτήν την ώρα που μιλάμε, να το έχει ξεπεράσει κιόλας δηλ. Και η απογοήτευση για να φύγει, φεύγει μόνο από μια άλλη ... γοήτευση, μια άλλη γοητεία δηλ. Έτσι και η φίλη μας γοητευθεί από κάτι άλλο, από κάποιον άλλον άνθρωπο [ όχι απαραίτητα ] ίσως ή από μια άλλη ασχολία, κάτι άλλο ρε παιδί μου, ξέρεις που θα πάει ο "πρώην" ;

Και εδώ που τα λέμε δηλ. εγώ θα της πω 2 πράγματα [ αν δεν το έχει ξεπεράσει ακόμη δηλ. ] που έτσι και τα κάνει δηλ. ... "σώθηκε" :

α) Να τρώει σωστά και β) Να κοιμάται σωστά.

Τίποτ' άλλο. Αυτά χρειάζονται.

Edited by - zip on 25/07/2012 22:58:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2012, 23:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22,

quote:
Απο την άλλη ομως,αυτή η συμπεριφορά μοιάζει με υπεκφυγή του πόνου.Το βούνο όντως θα γίνει πεδιάδα με τον χρόνο,αλλα μήπως έτσι φιμώνουμε τον πόνο αντι να το αντιμετωπίζουμε?

Τον πόνο φίλε μου [ τώρα βέβαια, αυτό είναι άλλο θέμα, δεν αφορά την κοπέλα, αλλά μου δίνεις την αφορμή να μιλήσω ] για να τον αντιμετωπίσεις, πρέπει να ξέρεις πως να το κάνεις. Αφ' ενός γιατί υπάρχουν διαφορετικά είδη πόνων [ αλλιώς πονάς άμα φας ένα απλό χαστούκι, αλλιώς άμα φας κλωτσιά στα γκογκόβια, έτσι ;], αφ' ετέρου γιατί ο ψυχολογικός πόνος για να έρθει, πρέπει με κάποιον τρόπο να προσκαλεσθεί από μας τους ίδιους. Απρόσκλητος ποτέ δεν έρχεται. Έτσι και καταφέρεις να βρεις τι ήταν αυτό που τον προσκάλεσε, βρήκες και τι είναι αυτό που θα τον διώξει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 09:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, θα μπορούσε κάποιος να το πει κι έτσι ...αν αυτό που αισθανόταν η φίλη μας ήταν στην πραγματικότητα πόνος. Δεν είναι όμως. Είναι κάτι άλλο.

Αυτό δεν το ξέρει κανένας,παρα μόνο εκείνη.

quote:
Συνειδητοποιείς τι λες ; ... Δεν νομίζω. Η κοπελίτσα είναι μόλις 21 ετών! Αυτό που λες, προϋποθέτει ... εκπαίδευση, εκπαίδευση στον πόνο. Λες ότι ένα άτομο 21 ετών έχει προλάβει να εκπαιδευτεί στον πόνο ; ε ; πως το κόβεις ; Πάντως ρε φίλε ... μη λες τέτοια, μη τα πετάς έτσι δηλ. όπου να 'ναι ... χαλάρωσε. Εσύ δηλ. τι της λες ; Να ενδώσει στον πόνο. Δηλ. κλαίει που κλαίει, να τσουρομαδιέται κιόλας, να σπαράζει, να χτυπιέται. Όχι ρε φίλε ... όχι ... χαλάρωσε. 21 χρονών είναι

21 χρονών,ε και? Πρέπει να γίνει 36 για να μάθει κάποιος να απελευθερώνει τον πόνο? Γιατί αυτό πρέπει να γίνεται με τον πόνο.Και εδω που τα λέμε,απλά αφήνεσαι,παραδίνεσαι που λέμε,τον αφήνεις να ρέει μέσα σου μέχρι να τελειώσει,γιατί δεν είναι άπειρος.Δεν απαιτείται κάν εκπαίδευση.Αυτό δεν σημαίνει όμως να τον προκαλεί η ίδια.

quote:
Αυτό που περνάει είναι μια απλή, συνηθισμένη ερωτική απογοήτευση. Τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο. Μπορεί αυτήν την ώρα που μιλάμε, να το έχει ξεπεράσει κιόλας δηλ. Και η απογοήτευση για να φύγει, φεύγει μόνο από μια άλλη ... γοήτευση, μια άλλη γοητεία δηλ. Έτσι και η φίλη μας γοητευθεί από κάτι άλλο, από κάποιον άλλον άνθρωπο [ όχι απαραίτητα ] ίσως ή από μια άλλη ασχολία, κάτι άλλο ρε παιδί μου, ξέρεις που θα πάει ο "πρώην" ;

Μπορεί να ναι και έτσι.

quote:
Τον πόνο φίλε μου [ τώρα βέβαια, αυτό είναι άλλο θέμα, δεν αφορά την κοπέλα, αλλά μου δίνεις την αφορμή να μιλήσω ] για να τον αντιμετωπίσεις, πρέπει να ξέρεις πως να το κάνεις. Αφ' ενός γιατί υπάρχουν διαφορετικά είδη πόνων [ αλλιώς πονάς άμα φας ένα απλό χαστούκι, αλλιώς άμα φας κλωτσιά στα γκογκόβια, έτσι ;], αφ' ετέρου γιατί ο ψυχολογικός πόνος για να έρθει, πρέπει με κάποιον τρόπο να προσκαλεσθεί από μας τους ίδιους. Απρόσκλητος ποτέ δεν έρχεται. Έτσι και καταφέρεις να βρεις τι ήταν αυτό που τον προσκάλεσε, βρήκες και τι είναι αυτό που θα τον διώξει.

Οκ. Εγω πάντως πιστεύω οτι ο πόνος,θα έρθει θές δεν θές,γιατί πολύ απλά αυτό είναι το κάρμα σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 09:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22,

quote:
21 χρονών,ε και? Πρέπει να γίνει 36 για να μάθει κάποιος να απελευθερώνει τον πόνο?

Όχι. Απλώς πρέπει να έχει κάποιες εμπειρίες, κάποια βιώματα. Μια κοπελίτσα [ που τώρα ουσιαστικά ξεκινάει το υπέροχο ταξίδι της ζωής της ], ε, τι εμπειρίες να έχει ; Δεν έχει προλάβει ρε παιδί μου ακόμη να ζήσει, αυτό εννοώ. Ένα χρόνο λέει "τα είχε" με αυτόν τον άνθρωπο. Δηλ. ουσιαστικά στα 20 του χρόνια ξεκίνησε μια σχέση. Απολύτως φυσιολογικό. Ε, φυσιολογικό είναι και να απογοητευτεί. Ακόμη τώρα αρχίζει και διαμορφώνει τα "θέλω" της, της επιθυμίες της, συνεπώς ... μέσα στο παιχνίδι είναι και η απογοήτευση.

Οι ανθρώπινες σχέσεις ρε alex22, έχουν γίνει σκατά. Και η κοινωνία μας δηλ. είναι τέτοια αλλά και οι απαιτήσεις πλέον είναι αυξημένες.

quote:
,απλά αφήνεσαι,παραδίνεσαι που λέμε,τον αφήνεις να ρέει μέσα σου μέχρι να τελειώσει,γιατί δεν είναι άπειρος.Δεν απαιτείται κάν εκπαίδευση.

Σωστό είναι αυτό που λες. Απλώς σου λέω πως και γι' αυτό, για να το κάνεις δηλ. αυτό, πρέπει να ξέρεις πώς.

quote:
Εγω πάντως πιστεύω οτι ο πόνος,θα έρθει θές δεν θές,γιατί πολύ απλά αυτό είναι το κάρμα σου.

Εγώ νομίζω πως το κάρμα ενός ανθρώπου δεν είναι να ... πονά. Ο πόνος, ο ψυχολογικός δηλ. πόνος, αυτό που λέμε "πονάει η ψυχή μου" ρε παιδί μου, εγώ νομίζω πως είναι στην ουσία πολλά αρνητικά συναισθήματα μαζί. Τα οποία φυσικά αναλύονται, υπάρχουν αιτίες που δημιουργούνται αλλά και ... λάθη, δικά μας δηλ. λάθη που τα προκαλούν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 09:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο έρωτας είναι ένα επικίνδυνο συναίσθημα. Ωραίο, δεν λέω, αλλά και επικίνδυνο. Επικίνδυνο δηλ. με την έννοια πως ουσιαστικά καλείται κάποιος να εμπιστευθεί το ... άγνωστο του άλλου. Και το άγνωστο του άλλου, ε, όπως και να το κάνεις ... είναι άγνωστο. Σιγά σιγά το ανακαλύπτεις, σιγά σιγά το γνωρίζεις. Μέσα σε όλη αυτήν την διαδικασία, ενδέχεται να γνωρίσεις στον άλλον και κάτι που δεν θα σου αρέσει. Ε, από 'κει έρχεται μια απογοήτευση. Ε, μπερδεύεται μετά και το νοητικό στο παιχνίδι, η σκέψη δηλ. και ο άνθρωπος ταλαιπωρείται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 10:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ νομίζω πως το κάρμα ενός ανθρώπου δεν είναι να ... πονά.

Όντως δεν είναι,για αυτό και ο πόνος πάντα φεύγει.Μένει μέχρι να πληρωθεί το κάρμα σου.Μιλάω για συγκεκριμμένα πράγματα,συγκεκριμμένα λάθη που φέρνουν το κάρμα,όχι γενικά για την ζωή του ανθρώπου.Ο άνθρωπος δικαιούται να είναι ευτυχισμένος.

quote:
Όχι. Απλώς πρέπει να έχει κάποιες εμπειρίες, κάποια βιώματα. Μια κοπελίτσα [ που τώρα ουσιαστικά ξεκινάει το υπέροχο ταξίδι της ζωής της ], ε, τι εμπειρίες να έχει ; Δεν έχει προλάβει ρε παιδί μου ακόμη να ζήσει, αυτό εννοώ. Ένα χρόνο λέει "τα είχε" με αυτόν τον άνθρωπο. Δηλ. ουσιαστικά στα 20 του χρόνια ξεκίνησε μια σχέση. Απολύτως φυσιολογικό. Ε, φυσιολογικό είναι και να απογοητευτεί. Ακόμη τώρα αρχίζει και διαμορφώνει τα "θέλω" της, της επιθυμίες της, συνεπώς ... μέσα στο παιχνίδι είναι και η απογοήτευση.

Ναι,το καταλαβαίνω αυτο που λές,και μάλλον είναι και το πιθανότερο να συμβαίνει.Απλά δηλαδή να είναι μια απογοήτευση και τίποτα άλλο,πάμε για άλλα που λέμε. Ωστόσο υπάρχουν παιδιά που απο τα 16 γνωρίζουν την αγάπη και πληγώνονται.Απο μικρά στα βάσσανα.Θέλω να πώ με αυτό,οτι υπάρχει και αυτή η περίπτωση.Αλλα όπως είπα,το πιθανότερο είναι να μιλάμε για κάτι το απλό και εφήμερο.Μια απογοητευσούλα

Γενικά συμφωνώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 18:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι,το καταλαβαίνω αυτο που λές,και μάλλον είναι και το πιθανότερο να συμβαίνει.Απλά δηλαδή να είναι μια απογοήτευση και τίποτα άλλο,πάμε για άλλα που λέμε. Ωστόσο υπάρχουν παιδιά που απο τα 16 γνωρίζουν την αγάπη και πληγώνονται.Απο μικρά στα βάσσανα.Θέλω να πώ με αυτό,οτι υπάρχει και αυτή η περίπτωση.Αλλα όπως είπα,το πιθανότερο είναι να μιλάμε για κάτι το απλό και εφήμερο.Μια απογοητευσούλα


Απογοητευσούλα είναι και για μία 21 χρονη, απογοητευσούλα είναι και για μια 36 χρονη
Δεν αλλάζει κάτι Άλεξ...

Αν είμαστε υποχείρια του πόνου, φταίνε τα γεγονότα για αυτό;Τα κακά γεγονότα;
Άτιμα γεγονότα... εσείς φταίτε.. εσείς καθορίζετε τη ζωή μας...
Εκτός και αν είχαμε ελεύθερη βούληση.. τότε σαφώς τα γεγονότα δε καθόριζαν τη ζωή μας.. ή όχι Άλεξ;

Τροφ(ες) για σκέψη.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/07/2012 19:20:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 18:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όντως δεν είναι,για αυτό και ο πόνος πάντα φεύγει.Μένει μέχρι να πληρωθεί το κάρμα σου.Μιλάω για συγκεκριμμένα πράγματα,συγκεκριμμένα λάθη που φέρνουν το κάρμα,όχι γενικά για την ζωή του ανθρώπου.Ο άνθρωπος δικαιούται να είναι ευτυχισμένος.


Εγώ πάλι έχω αυτή την απορία: Αν κάποιος έχει χάσει τη δυνατότητα να πονάει. Πώς θα ξεπληρώσει κάρμα;

Εδώ σε θέλω κάβουρα που περπατάς στα κάρβουνα...
(Που λέει και ο Ζιπ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 19:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απογοητευσούλα είναι και για μία 21 χρονη, απογοητευσούλα είναι και μια 36 χρονη
Δεν αλλάζει κάτι Άλεξ...

Μήπως θές να πείς και "για μια 36 χρονη" Δεν πιάνω το νόημα,εγω αυτό που είπα πάνω κάτω είναι οτι δεν έχει σχέση η ηλικία για την διαχείρηση του πόνου ώς προς το να τον αφήνεις ελευθερο.

quote:
Αν είμαστε υποχείρια του πόνου, φταίνε τα γεγονότα για αυτό;Τα κακά γεγονότα;
Άτιμα γεγονότα... εσείς φταίτε.. εσείς καθορίζετε τη ζωή μας...
Εκτός και αν είχαμε ελεύθερη βούληση.. τότε σαφώς τα γεγονότα δε καθόριζαν τη ζωή μας.. ή όχι Άλεξ;

Μπορώ να διαφωνίσω σε αυτό

quote:
Εγώ πάλι έχω αυτή την απορία: Αν κάποιος έχει χάσει τη δυνατότητα να πονάει. Πώς θα ξεπληρώσει κάρμα;

Εδώ σε θέλω κάβουρα που περπατάς στα κάρβουνα...
(Που λέει και ο Ζιπ)


Οταν φτάσω εκεί θα σου πώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 19:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
Αν είμαστε υποχείρια του πόνου, φταίνε τα γεγονότα για αυτό;Τα κακά γεγονότα;
Άτιμα γεγονότα... εσείς φταίτε.. εσείς καθορίζετε τη ζωή μας...
Εκτός και αν είχαμε ελεύθερη βούληση.. τότε σαφώς τα γεγονότα δε καθόριζαν τη ζωή μας.. ή όχι Άλεξ;

Μπορώ να διαφωνίσω σε αυτό



Σε ο,τι θες Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 19:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε ο,τι θες

sorry,εννοούσα οτι δεν μπορώ να διαφωνίσω επειδή είναι ξεκάθαρο .

Συννενόηση μπουζούκι απο δύο μεγάλα πνεύματα


Edited by - alex22 on 26/07/2012 19:26:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 23:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχαχαχα...

(Κρύψε λόγια, θα χάσει την εμπιστοσύνη του ο.. λαός μας)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2480469
Maintained by Digital Alchemy