ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΑΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ......
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 22:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΛΗΘΕΙΑ......
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΧΑΡΙΖΕ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΑΣ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΟΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΑΤΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΛΕΓΕ...<< ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗΝ ΜΕ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΩΝ! >>....
ΤΙ ΘΑ ΕΠΙΛΕΓΑΤΕ; Η...
ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ; Η...
ΠΟΥ ΘΑ ΠΗΓΕΝΑΤΕ; Η...
ΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΖΑΤΕ;


......ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ;

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΙΡΗΝΗ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ.


ΚΥΡΑ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ...

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 22:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχας δεν θα μπορουσα να την χρησιμοποιησω με σοφια
και για το καλο ολων...σιγουρα με τιποτα για το ΚΑΛΟ!
με αφηνει παγερα αδιαφορο αυτο το καλο...

δευτερον αν και θελω να μεινω ακριβως εδω που ειμαι
θα ηθελα να παω στο παρελθον και να σταματαγα την
γεννηση της ανθρωποτητας.Νομιζω οτι αυτο θα ηταν σπουδαια
πραξη για την ιδια την ανθρωποτητα και απο μια αποψη για το Καλο
Ολων...

καλησπερα στην κυρα του ανεμου...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 23:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον θα τη χρησιμοποιούσα για να ικανοποιήσω μόνο την περιέργιά μου,
και να γνωρίσω τα πραγματικά πρόσωπα και την πραγματική Ιστορία αυτού του κόσμου.

Να άλλαζα κατι;
Αν δε μπορω ν'αλλάξω κάτι στην εποχή που ζω και ξέρω, πως θ' άλλαζα κατι σ' άλλη εποχή;!
Ετσι κι αλλιώς ο κόσμος εχει επιλέξει ήδη το δρόμο του και χρειάζονται ριζικές αλλαγές για να στρίψει.
Αυτοι που προσπαθούν ν' αλλάξουν κάτι, ίσως να μη το καταφέρουν ποτέ και κρατανε μια ανιση και δύσκολη ισορροποία.
Αλλά χρειάζονται για να κρατιέται μια σχετική ισορροποια.

Ω! Τι ευθραυστος κόσμος μπαμπά!...Και τι δύσκολο να τον ταρακουνήσεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 01:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας,πολυ ενδιαφερον θεμα,αν μπορουσα θα ηθελα να μεταφερθω στην αρχη της δημιουργιας,στο κομματι εκεινο της γης που αποκαλειται παραδεισος..να δω για μια στιγμη την τελειοτητα των μορφων και της γης.
Εκει ισως να μπορουσα να ακουμπουσα καποια στιγμη γαληνια,χωρις να εχω ολα τα επιπροσθετα προβληματα που επιβαρυνθηκε η ανθρωποτητα στο περασμα των αιωνων,μεσα σε αυτην την πορεια θα ηθελα να κατανοουσα ποιο ηταν το αρχικο σχεδιο της δημιουργιας,και ποιος ο σκοπος,για να φτασω σε μια υποτιθεμενη ακρη για την παρακμη στην οποια βρισκεται η ανθρωποτης..
Εκει αν ηταν δυνατον να παρενβω θα αλλαζα την ολη εξελιξη της ιστοριας,ετσι ωστε να μην υπαρχει το κακο που ονομαστικε Διαβολος η κακη δυναμη.
Παρολα αυτα θελω να ελπιζω οτι ολοι μας μπορουμε ν αλλαξουμε κατι,μαθαινωντας πρωτα τον λογο τον οποιο ειμαστε εδω,και φτιαχνωντας εναν εαυτο κατ εικονα και ομοιωση θεου.
Ευχαριστω.

ΕΙΘΕ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΗ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 05:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον θέμα φίλη ΑΖΩΕΛ...
Που θα ταξίδευα? Παντού.... θα πήγαινα και μία βολτίτσα σε εκείνη την περίφημη εποχή προ 2000 χρόνων... να έβλεπα από κοντα!!!

Το σίγουρο είναι πως θα ικανοποιούσα την περιέργειά μου... Τώρα για το γενικό καλό νομίζω πως εάν θα προσπαθούσα να αλλάξω κάτι δεν ξέρω τί θα έβρισκα μετά από αυτό το ταξίδι!! Ίσως να δημιουργούσα κάτι καλό ίσως και όχι... πως θα μπορούσα να ξέρω την πραγματική λειτουργία των νόμων της τάξης και του χάους?

Όμως κάποτε σε κάποιο ντοκυμαντέρ, σχετικά με προϊστορικές φυλές, το οποίο είχα προλλάβει στο τέλος δυστυχώς, χωρίς να καταλλάβω καλά-καλά σε ποιες αναφερόταν.. θυμάμε όμως πως όλες οι φυλές στις οποίες αναφερόταν ήταν βάρβαρες και αιμοσταγείς, εκτός μίας, την οποία διακατείχε φοβερή σοφία και καλοσύνη( σε σχέση με τους άλλους... για παράδειγμα δεν σκότωναν)
Μαντέψτε:
εξοντώθηκε από δικό μας πρόγονο....
ΕΕΕΕΕ............!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτό εάν μπορούσα θα το άλλαζα............
.......................Κομμάτια να γίνει!!!!!!!!!!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

Edited by - simori on 30/04/2004 05:11:46

Edited by - simori on 30/04/2004 05:13:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 17:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
simori... ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ! ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ! ΝΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!
1900... ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ, ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΕΣΕΝΑ... ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΟΣΟΙ, ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ (ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ!).
ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ ΜΑΣ "ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΑΝ" ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΑΥΤΟ; ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ. ΟΧΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΛΕΨΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ.
ryche... ΤΟ "ΚΑΛΟ"...ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ. ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΑΝΟΥΣΙΑ ΛΕΞΗ ΚΑΙ ΧΑΘΗΚΕ ΣΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ. ΑΛΛΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΟΤΕ, ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΠΟΥ, ΟΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΕΙΜΑΣΤΕ, ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ, ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ, ΤΟ "ΚΑΛΟ" ΚΑΙ ΤΟ "ΚΑΚΟ", ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ, ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΨΕΜΑ... ΑΦΑΙΡΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ Η ΤΟΥ ΑΦΑΙΡΩ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ...
spirit...ΕΙΘΕ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΤΗ ΓΗ... ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΛΗΘΗ, ΛΟΙΠΟΝ... ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΛΗΘΗΣ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΚΕΙΝΟ, ΠΟΥ ΘΑΦΤΗΚΕ Η ΚΥΡΑ ΜΝΗΜΗΣΥΝΗ. ΕΙΘΕ...ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΡΓΟ ΚΑΙ ΜΕΛΗΜΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ....


ΚΥΡΑ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 17:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ, ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΕΣΕΝΑ... ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ
Βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα. Διαβασε προσεκτικότερα αυτό που έγραψα. Δεν είπα οτι πιστεύω οτι δε μπορει ν'αλλάξει τίποτα.

Είπα οτι πρεπει να είμαστε στο εδώ και στο τώρα, και σωματικά μα και πνευματικα, και να προσπαθούμε ν' αλλάξουμε προς το καλύτερο εμάς και τον κόσμο μας.

Είπα ακόμη οτι χρειάζονται ριζικές αλλαγές, δηλαδη να βρούμε τη ρίζα των προβλημάτων κι αυτη να παλέψουμε ν' αλλάξουμε κι όχι να κόβουμε με βία τους καρπούς των προβλημάτων γιατι έτσι κι αλλιώς θα ξαναφυτρώσουν.

Και τέλος λέω οτι αυτοί που προσπαθουν ν' αλλάξουν τον κόσμο τους, θα 'ρθουν στιγμές που θα μοιάζουν ματαιες οι προσπάθειες τους και θα λιγοψυχήσουν μα πρέπει να βρουν τη δύναμη να συνεχίσουν, γιατι είναι οι μόνοι που μπορούν να κρατήσουν μια σχετική ισορροποία.

Και η δύναμη: Μια κρυφή ελπίδα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lioneagle
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 18:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lioneagle  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση με πολλές προεκτάσεις και πολλά διδάγματα που μπορεί να αποκομίσει κανείς.
Αν σκεφτούμε, ότι τα πάντα γύρω μας είναι τυχαία και ότι ο κόσμος πήρε τη σημερινή του μορφή, απλά για να κάνει τη ζωή μας δυσκολότερη και πιο δυστυχισμένη, τότε πιθανόν να ήταν απαραίτητη μια μηχανή που θα μας γύριζε πίσω στο χρόνο. Αντίθετα, αν σκεφτούμε ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο και ότι τα πάντα είναι αποτέλεσμα μιας αιτίας, όπως διδάσκει και η ερμητική διδασκαλία, τότε τα πράγματα παίρνουν διαφορετική τροπή. Είναι αξιόλογη, κατά τη γνώμη μου, εκείνη η αντίληψη του κόσμου που μεταφράζει οποιαδήποτε περίσταση, ως μια μοναδική ευκαιρία για να εξελιχθεί η ανθρωπότητα, αλλά και το κάθε άτομο ξεχωριστά.
Είναι βέβαιο ότι, κατά το παρελθόν έχουν γίνει λάθη, αλλά και αυτά είχαν τη δική τους σκοπιμότητα,διότι πώς αλλιώς θα μπορούσε, κάποιος να μάθει και να γίνει καλύτερος αν δεν παραδειγματιζόταν από τα λάθη του και από τα λάθη των άλλων.Επομένως, από μια πρώτη ματιά μια χρονομηχανή θα ήταν άχρηστη, αφού ο κόσμος δεν μπορεί να γίνει απ΄ευθείας τέλειος, διχως μια ιστορία που θα περιλαμβάνει ένδοξες στιγμές και πολλά λάθη, αρά γιατί να αλλάξει το παρελθόν αφού είναι τόσο χρήσιμο, για όποιον ξέρει να το χρησιμοποιήσει.
Ακόμα, σε μια κοινωνία χωρίς προβλήματα και δύσκολες καταστάσεις δεν θα υπήρχε η έννοια της βελτίωσης, της μαθητείας, της αναζήτησης και του ηρωισμού, διότι όλα αυτά ήδη θα υπήρχαν, αλλά με τη μόνη διαφορά ότι δε θα ήταν αποτέλεσμα των προσπαθειών των ανθρώπων. Σε αυτή την περίπτωση η ανθρωπότητα θα βρισκόταν σε μια ασυνείδητη κατάσταση, δηλαδή σε μια κατάσταση, στην οποία δε θα αντιλαμβανόταν σε τι περιβάλλον βρισκόταν και τι ακριβώς της συνέβαινε. Επομένως, ενώ φαινομενικά η προηγούμενη κατάσταση φαντάζει ιδανική, δεν είναι, διότι υπάρχει ασυνειδητότητα, με αποτέλεσμα είτε ζει κάποιος ευτυχισμένος, είτε όχι, να μην έχει καμμία διαφορά.
Είναι πολύ σημαντικό, να αντιμετωπίζεται η παρούσα κατάσταση του κόσμου με αισιοδοξία.Τώρα είναι που δίδεται η ευκαιρία να κάνουν οι άνθρωποι βήματα προς τα μπροστά, να κάνουν νίκες σε μάχες που ο εχθρός θα είναι ο κακός τους εαυτός, να κάνουν υπερβάσεις και να ακολουθήσουν το δρόμο που βάδιζαν οι ήρωες της αρχαιότητας, οι οποίοι είχαν ως στόχο το κοινό καλό. Μόνο με τον τρόπο αυτό, δηλαδή μόνο με τη μάχη για το κοινό καλό επιτυγχάνεται η αυτοπραγμάτωση.
Τελικά, μια μηχανή του χρόνου είναι μάλλον άχρηστη, γιατι στερεί από τον κόσμο την ευκαιρία να φτάσει στον τελικό του προορισμό. Για να το πώ πιο απλά είναι σαν αντιγράφεις τις λύσεις των μαθηματικών από το λυσάρι, ενώ έχεις τη δυνατότητα να κάνεις τις ασκήσεις μόνος σου, ώστε τελικά να γίνεις ικανότερος και ίσως εξυπνότερος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lioneagle
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 19:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lioneagle  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ακόμα, σε μια κοινωνία χωρίς προβλήματα και δύσκολες καταστάσεις δεν θα υπήρχε η έννοια της βελτίωσης, της μαθητείας, της αναζήτησης και του ηρωισμού, διότι όλα αυτά ήδη θα υπήρχαν, αλλά με τη μόνη διαφορά ότι δε θα ήταν αποτέλεσμα των προσπαθειών των ανθρώπων

Επειδή, η παραπάνω φράση μου, μάλλον δεν είναι συντακτικά σωστή, θα ήθελα να διευκρινίσω ότι, εκείνο που ήθελα να πώ είναι πως σε μια κοινωνία, στην οποία επικρατεί η ευδαιμονία σε υλικό και πνευματικό επίπεδο,χωρίς όμως κάτι τέτοιο να είναι συνειδητή κατάκτηση των μελών που την αποτελούν, τότε είναι σαν να μην υπάρχει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 20:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΙΘΕ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΤΗ ΓΗ... ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΛΗΘΗ, ΛΟΙΠΟΝ... ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΛΗΘΗΣ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΚΕΙΝΟ, ΠΟΥ ΘΑΦΤΗΚΕ Η ΚΥΡΑ ΜΝΗΜΗΣΥΝΗ. ΕΙΘΕ...ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΡΓΟ ΚΑΙ ΜΕΛΗΜΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ....

αυτο ειναι λοιπον το "σχεδιο"?
δεν καταλαβαινω
το γνωριζουμε?
ξερουμε τι πρεπει να γινει?
γιατι αν ειναι ετσι το μονο που χρειαζομαστε
ειναι η μηχανη του χρονου και ολα ειναι τοσο ευκολα μετα...
αληθεια ο κοσμος μας ειναι μια καλοστημενη συνωμοσια μεταξυ του
δημιουργου και του δημιουργηματος του?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 20:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως θα σας περίμενα να γυρίσετε…. και θα σας ρώταγα.

Και τι άλλαξε…. σε εσάς…. μετά απο αυτό το ταξίδι?

Αν μου απαντήσετε…. πως δεν άλλαξε τίποτα…ε βρε παιδία γιατί να πάτε στο παρελθόν? Έτσι και αλλιώς… εκεί είμαστε..οι ακαταπαυστες σκεψεις ειναι παρελθον, η διαμορφωμένο τετοιο.

Καλυτερα να πατε στον Πειραιά… πάρτε ένα καραβάκι…. και κάντε σε ένα νησί… που ακόμα δεν έχετε επισκεφτεί…Μιλήστε και με ένα ψαρά η με ένα χωριάτη…και αυτό ταξίδι στο χρόνο είναι, μάλιστα εφικτό!

Για να πάτε στο μέλλον…είναι λίγο τραβηγμένο …μιας και προσωπικά πιστεύω, πως ούτε ο Θεός το γνωρίζει. θα ήταν ένα σύστημα πολυ βαρετό... και για τον ίδιο…

Δεν είμαι Άθεος, μα ούτε και το… άλλο...

Και μετά τα φιλοσοφικά μου...θα γύρναγα πίσω λίγα χρόνια..και θα εμενα! Θα διόρθωνα ελαφρότητες/ελαττώματα...(θα είχα πάρει και μια εφημερίδα με όλα τα νούμερα του σούπερ εναλοτου, *(που είσαι Γιώργη?)), μετά θα έψαχνα ένα κορίτσι... και θα το έκανα ευτυχισμένο!

Θα του χαριζα την εφημεριδα με τα νουμερα!!!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 19:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1900...
ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΤΕΡΑ...ΠΟΣΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΟΗΣΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΣΥ ΕΓΡΑΨΕΣ; ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΝΟΗΣΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΚΡΥΒΟΤΑΝ, ΣΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ, ΤΟΤΕ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΙΑΣΥΝΗ ΜΟΥ!
ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΨΕΜΑ...ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ, ΞΕΧΝΩΝΤΑΣ ΠΩΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΗΣ.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ "ΕΔΩ" ΚΑΙ "ΤΩΡΑ"... ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ "ΕΚΕΙ" ΚΑΙ "ΤΟΤΕ".
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ... ΘΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΜΕΛΛΟΝ.
ΡΙΖΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ... ΧΜΜ... ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...( ΡΙΖΑ ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ; ), ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΔΥΝΑΜΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ. ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑΛΑΝΤΕΥΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ Η ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ.
Η ΕΛΠΙΔΑ... Η ΕΛΠΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΖΩΝΑΡΙ ΠΟΥ ΣΥΓΚΡΑΤΕΙ ΤΗΝ ΘΗΚΗ, ΤΟΥ ΣΠΑΘΙΟΥ, ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ.
ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΟΛΕΜΑ ΚΑΝΕΙΣ...
ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΠΙΣΤΗ...
ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΗ...


lioneagle....
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΥΧΑΙΟ ΚΟΣΜΟ, ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΗ.
ΤΟ ΜΗ ΤΥΧΑΙΟ, ΜΕΙΑΖΕΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΣΑΝ... 1+1=2 ΑΡΑ 2+1=3 ΚΑΙ 3+1=4 ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ.
ΣΤΟ ΤΥΧΑΙΟ... 1+1=2 ΙΣΩΣ ΚΑΙ 3, ΙΣΩΣ ΚΑΙ 4, ΙΣΩΣ ΚΑΙ 5, ΙΣΩΣ ΚΑΙ..... ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΤΙ, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ;
"ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ ΩΣ ΜΙΑ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ".... ΧΜΜ! ΜΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ, ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ. ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΗ, ΑΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΣΚΟΠΟΥΣ ΚΑΠΟΙΩΝ. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΗ ΣΕ ΑΥΤΟ. ΕΣΥ;
ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΛΕΣ... ΣΩΣΤΟ!
ΟΜΩΣ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ, ΛΟΓΟ ΑΓΝΟΙΑΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΘΕΣΗ ΒΛΑΨΕΙΣ, ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΧΕΣ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΒΛΑΨΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ "ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ" ΛΑΘΟΣ. ...ΣΑΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΝ ΚΑΙΡΟ ΝΗΣΤΕΙΑΣ, ΒΑΦΤΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΨΑΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ... ΑΘΩΟΙ ΟΛΟΙ!
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ... ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

ryche.....
ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΩΣ ΑΝΑΘΕΤΩ ΣΕ ΕΣΕΝΑ, ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΛΑΝΗΤΗ (Π.Χ. ΛΕΩ ΤΩΡΑ..) ΟΠΟΥ...
ΖΟΥΝ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΝΕΟΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΕΝΑ, ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΔΩΘΗΚΕ ΔΙΑΝΟΙΑ, ΝΟΥΣ, ΣΚΕΨΗ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΜΩΣ, ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΑ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ, ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΤΑΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ-ΑΝΕΛΙΞΗΣ, ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΩΤΕΡΟ ΕΙΔΟΣ ΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΚΟΣΜΟΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΝΥΣΟΥΝ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΔΩΘΗΚΕ Ο ΣΠΟΡΟΣ, ΠΟΥ ΑΝ ΑΝΘΙΣΕΙ, ΘΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙ-ΜΕΤΑΛΑΞΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ, ΘΕΙΚΟΤΕΡΟ....
ΕΣΥ, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΙΛΗΣΕΙΣ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΞΕΙΣ ΤΟ ΤΡΟΠΟ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΕΙΣ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΟΡΕΥΤΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ "ΦΥΣΗ", ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ( ΠΛΕΟΝ) ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥΣ.
ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ! ΠΑΡΑΔΙΔΕΙΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΣΤΟΥΣ ΚΑΛΗΤΕΡΟΥΣ (ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΣΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΚΑΛΗΤΕΡΟΥΣ) ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΕΙΣ. ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ "ΣΧΕΔΙΟ" ΓΝΩΣΤΟ.
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ (;) ΚΑΠΟΙΟΙ (;) ΚΑΠΩΣ (;) ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΙ ΕΝΤΕΧΝΑ "ΒΗΜΑΤΑ" (ΓΙΑΤΙ..(;)..), ΕΙΣΕΒΑΛΑΝ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ, ΕΚΡΥΨΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΝΩΣΗ, ΤΗΝ ΣΚΕΠΑΣΑΝ... ΞΕΧΑΣΤΗΚΕ! ......

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΕ ΦΑΙΡΝΩ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ.....
( Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕ ΠΟΛΥ...ΓΙΑΤΙ;...ΛΗΘΗ! )

ΚΑΤΙ ΣΥΝΕΒΗ... ΚΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ. ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΞΥΠΝΗΣΕ. (ΙΣΩΣ ΕΚΛΕΙΣΕ Ο ΚΥΚΛΟΣ..(;)...)
ΒΑΘΙΑ ΣΤΑ "ΚΥΤΤΑΡΑ" ΤΟΥ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΠΟΡΟΣ, ΑΚΟΜΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΘΟΛΗ ΘΥΜΙΣΗ ΚΑΙ Η ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥ "ΟΜΟΡΦΟΥ", ΘΕΙΚΟΤΕΡΟΥ, ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΓΙΑ "ΨΗΛΟΤΕΡΑ"... ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΟΛΟ, ΑΧΝΟ ΕΝΣΤΙΓΚΤΟ ΓΙΑ ΤΟ "ΑΝΩΤΕΡΟ" ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΕΡΟ, ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑΝ ΠΩΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΞΥΠΝΑ ΚΑΙ ΒΙΑΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΘΑΨΟΥΝ, ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΝ.

ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΘΗ, ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ....
ΑΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΡΧΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ, Η "ΘΕΙΚΗ" ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΘΕΙΚΟ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑ......

ΣΥΝΟΜΩΣΙΑ...; ΝΑΙ.
ΠΟΙΟΙ ΤΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ...; ΨΑΧΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ.
ΠΟΙΟΙ ΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΙΣΧΥΟΥΝ...;
ΧΜΜ! ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΙΑΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΕΙΔΗ.
ΚΑΙ ΚΑΠΟΙ ΕΚΕΙ ΠΙΣΩ, ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΧΩΡΟ-ΧΡΟΝΟΥΣ, ΣΤΥΘΗΚΕ ΣΥΝΟΜΩΣΙΑ.
ΠΟΙΟΙ "ΔΙΚΑΙΟΙ" ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΧΑΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑΦΤΗΚΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ;;;;;;;;;
ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΠΙΣΩ, ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!

ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΑΡΑΓΕ, ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ... ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ;

""ΑΜΜΟΣ ΗΤΑΝΕ, ΠΡΩΤΟΥ ΓΥΑΛΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...""...... ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ.....


ΠΛΑΤΩΝΑ......
ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ, ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΕΙ, ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΖΩΗ...
ΑΡΑΓΕ.. ΕΣΕΝΑ ΠΟΙΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΓΗ ΘΑ ΣΕ ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΠΙΣΩ...;;

ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕ ΝΟΥΜΕΡΑ, Ε; ΝΕΟ ΜΟΥ ΠΛΑΣΜΑ!!!
(ΗΤΑΝ Η ΤΡΙΤΗ ΣΚΕΨΗ ( ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ) ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!...ΠΛΑΝΕΥΤΡΑ ΕΠΟΧΗ! )

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!! ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ....

ΚΥΡΑ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 22:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ, ΞΕΧΝΩΝΤΑΣ ΠΩΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΗΣ.

Στους περισσότερους δεν περνάει καν απ' το μυαλό. Ναρκώνονται καθημερινά και πιστεψέ με οι χημικές ουσίες είναι τα "ελαφρά" ναρκωτικά / Αλλα είναι τα βαριά...
quote:
ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ "ΕΔΩ" ΚΑΙ "ΤΩΡΑ"... ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ "ΕΚΕΙ" ΚΑΙ "ΤΟΤΕ".
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ... ΘΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΜΕΛΛΟΝ.
Σαν θεωρία...ναι...θεμιτό.
Όμως ήδη έχουμε τη γνώση του παρελθόντος, έστω και κουτσουρεμένη, και ,εγώ τουλάχιστον(φαντάζομαι όχι μόνο), βλέπω την Ιστορία να επαναλαμβάνεται. Αυτο δείχνει οτι αν και έχουμε τον εξοπλισμό είμαστε ανίκανοι να τον χρησιμοποιήσουμε σωστά. Άρα το προβλημα δεν είναι η έλλειψη γνώσης του παρελθόντος.
quote:
ΡΙΖΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ... ΧΜΜ... ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...( ΡΙΖΑ ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ; ), ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.

Αυτό έγκειται και στην αντίληψη του καθενός. Σε καποιο άλλο θέμα είχα γραψει τα εξής:
--------------------------------------------------------------------
Τι θα μπορούσες να κάνεις;
Παρατήρησε με ειλικρινή ματιά τον κόσμο σου και τον εαυτό σου

Γνώρισέ τα και τα δύο όσο καλύτερα μπορεις

λειτουργίες που ποτέ δε πρεπει να σταματήσουν, γιατι τα πάντα κινούνται, τα πάντα αλλάζουν.

Δες το πρόβλημα στην επιφάνεια. Αναλυσε το μεχρι εκεί που δε πάει. Ποια τα αίτια που το προκαλούν; Ποια τα αίτια που προκαλούν τα αίτια... και πάει λέγοντας μέχρι να φτάσεις στην αρχή, στο βυθό, στις ρίζες. Και έπειτα δες τι μπορείς να κάνεις εσύ, ρεαλιστικά πάντα, με ότι ικανότητες σε διέπουν σαν άτομο. Ποτέ μην χρησιμοποιήσεις βία. Πας να χτίσεις κι όχι να γκρεμίσεις. Αν δε μπορείς εσυ να κάνεις κάτι δες αν ξέρεις κάποιον που μπορεί και πείσε τον. Αναγνώριση για το οποιοδήποτε έργο σου μην αποζητάς. Ο εγωισμός είναι καταστροφή για κάτι τέτοιο.
Και για να καταφέρεις να βάλεις έστω κι ένα χαλίκι στο οικοδόμημα ενος καλύτερου κόσμου...θέλει δουλειά πολύ και εξαιρετική διαύγεια μυαλού και καρδιάς...και μπορεί να μην καταφέρεις τίποτα...και πρέπει να το 'χεις υπ'οψιν σου αυτό, αλλά να μη σε νοιάζει!...

Τέλος να ξέρεις οτι με φαστ φουντ λύσεις δε γίνεται τίποτα και έτοιμες συνταγές δεν υπάρχουν, το δρόμο θα τον βρεις στην πορεία...
---------------------------------------------------------------------

Ρωτας την άποψή μου για τη ρίζα του προβλήματος.
Χμμ... και 'γω στην πορεία είμαι! Και σ'αυτή την πορεία δε μπορεις να ξερεις τον προορισμό εξαρχής...

Μέχρι τώρα πιστεύω οτι τα περισσότερα προβλήματα του κόσμου ξεκιναν απ' την αστείρευτη επιθυμία του ανθρώπου για δυναμη, εξουσία, κυριαρχία και έλεγχο οποιαδήποτε μορφή κι αν έχουν αυτα (αυτο το τέρας έχει πολλές μορφές).

Βεβαια αν δεν κανει ο καθένας τη πορεία του και τη διδικασία απο μόνος του (βίωμα) ότι κι αν πώ εγώ, εσυ κι όποιοσδήποτε, θα φανεί μονοκόματο, γενικευμένο και δε θα έχει κανένα αποτέλεσμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 08:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά πιστεύω πως ότι ισχύει σε μικροκοσμικο επίπεδο ισχύει και σε μακροκοσμικο. Τι θα ήταν ο κάθε ένας από εμάς δίχως τις εμπειρίες του, τις καλές μα κυρίως τις κακές…
Ο λαός τα έχει διατυπώσει σοφά.. Το πάθημα ίσον μάθημα. Οι δύσκολες στιγμές είναι που μας καλούν να αναθεωρήσουμε απόψεις και στάση ζωής.. Το ίδιο συμβαίνει και με τη ιστορία της ανθρωπότητας. Σε διαφορετική περίπτωση θα μιλάγαμε για παραδείσια κατάσταση.
Στην ιστορία είναι νόμος πως οποίος δεν μαθαίνει οφείλει να τη επαναλάβει.. Το ερώτημα βέβαια θαρρώ πως δεν είναι απλά ρητορικό..
Για παράδειγμα θα μπορούσε κανείς να είχε την δύναμη να αποτρέψει τους πόλεμους και δεν θα το έκανε..? Σε «πρώτο χρόνο» οι περισσότεροι..
Σε παρελθόντα χρόνο αν η επέμβαση μας ήταν καταλυτική, θα ήταν σωστό αν ήταν εφικτό?
Παρατηρώντας την φύση Κυνικά θα έλεγα πως ο θάνατος και ο πόνος είναι μέρος της ζωής…
Και ο άνθρωπος έρχεται σ’ αυτόν τον κόσμο χωρίς τη θέληση του και φεύγει πάλι χωρίς τη θέληση του.
Παρακολουθώντας ένα νοτκυμαντερ σχετικά με τις θαλάσσιες χελώνες ο σχολιαστής παρακολουθούσε τις προσπάθειες των νεογέννητων χελωνών να φτάσουν από την ακτή στην θάλασσα. Από πάνω του δεκάδες τα θαλασσοπούλια έκοβαν το νήμα της μικρής ζωής των νεογνών, αρπάζοντας τα.
Ο σχολιαστής μην μπορώντας να αφήσει όλα τα χελωνάκια να τα αρπάξουν τα θαλασσοπούλια πήρε ένα στη παλάμη του και το πήγε έως εκεί που έφτανε μέσα στην θάλασσα. Μόλις μετά από ένα μέτρο ένα θαλασσοπούλι έκανε έφοδο από ψηλά και λίγο καθυστερημένα είναι αλήθευα έκοψε και αυτό το νήμα της ζωής…
Ο Απολλώνιος ο τυανευς είπε σχετικά με τον θάνατο, πως
«Δεν υπάρχει θάνατος σε τίποτα παρά μόνο στην εμφάνιση .Αυτό που περνά από την Ουσία στη Φύση μοιάζει να είναι γέννηση, ενώ εκείνο που περνά από τη Φύση στην Ουσία μοιάζει να είναι θάνατος. Στην πραγματικότητα τίποτα δεν γεννιέται και τίποτα δεν πεθαίνει, αλλά μόνο εμφανίζεται τη μια στιγμή και την άλλη εξαφανίζεται. Εμφανίζεται λόγω της πυκνότητας της ύλης και εξαφανίζεται λόγω της λεπτότητας της ουσίας. Αλλά είναι πάντα το ίδιο, διαφέροντας μόνο σε κίνηση και κατάσταση.»

Σε ποιο επίπεδο άραγε μπορούμε και δικαιούμαστε να επέμβουμε., σε χρόνους και συνθήκες των οποίων δεν αποτελούμε τμήμα..

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lioneagle
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2004, 18:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lioneagle  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΥΧΑΙΟ ΚΟΣΜΟ, ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΗ.
ΤΟ ΜΗ ΤΥΧΑΙΟ, ΜΕΙΑΖΕΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΣΑΝ... 1+1=2 ΑΡΑ 2+1=3 ΚΑΙ 3+1=4 ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ.
ΣΤΟ ΤΥΧΑΙΟ... 1+1=2 ΙΣΩΣ ΚΑΙ 3, ΙΣΩΣ ΚΑΙ 4, ΙΣΩΣ ΚΑΙ 5, ΙΣΩΣ ΚΑΙ..... ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΤΙ, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ;
"ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ ΩΣ ΜΙΑ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ".... ΧΜΜ! ΜΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ, ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ. ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΗ, ΑΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΣΚΟΠΟΥΣ ΚΑΠΟΙΩΝ. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΗ ΣΕ ΑΥΤΟ. ΕΣΥ;
ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΛΕΣ... ΣΩΣΤΟ!
ΟΜΩΣ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ, ΛΟΓΟ ΑΓΝΟΙΑΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΘΕΣΗ ΒΛΑΨΕΙΣ, ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΧΕΣ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΒΛΑΨΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ "ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ" ΛΑΘΟΣ. ...ΣΑΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΝ ΚΑΙΡΟ ΝΗΣΤΕΙΑΣ, ΒΑΦΤΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΨΑΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ... ΑΘΩΟΙ ΟΛΟΙ!
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ... ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

ΑΖΩΕΛ

Η άποψη μου είναι κάπως διαφορετική.
Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Λες ότι δεν έχουμε τη δυνατότητα να υπολογίσουμε κάθε πιθανότητα, ώστε πηγαίνοντας στο παρελθον να επηρρεάσουμε κάποια πράγματα του μέλλοντος. Δηλαδή έχουμε τη δυνατότητα να επιστρέψουμε στο παρελθόν και το μόνο που μας εμποδίζει για να παραποιήσουμε την ιστορία είναι η ανικανότητα υπολογισμού των πιθανοτήτων;;;;
Δεύτερον,αν θεωρήσουμε ότι είμαστε έρμαια δολοπλοκιών που γίνονται από τους ισχυρότερους και γενικά αν κατηγοριοποιήσουμε τους ανθρώπους στο μυαλό μας σε ισχυρούς και αδύνατους, τότε θα μπούμε στη διαδικασία μιας διαρκούς διαμάχης και ενός στείρου ανταγωνισμού. Φυσικά, δεν υπονοώ ότι υποστηρίζω τη δημιουργία άβουλων πολιτών που δεν ξέρουν να διεκδικήσουν τα δικαιώματα τους, αλλά μιλάω για πολίτες που αντιλαμβάνονται την ανθρωπότητα ως σύνολο και την ιστορία της ως ένα μέσο για το χτίσιμο ενός καλύτερου μέλλοντος. Ασφαλώς και γίνονται λάθη, ασφαλώς και στείνονται κομπίνες σε βάρος του απλού κόσμου, η ιστορία μας είναι γεμάτη από τέτοια παραδείγματα. Όμως, στην ιστορία έχουν καταγραφεί επίσης και οι συνέπειες, των γεγονότων αυτών. Άρα αυτό που είναι απαραίτητο, είναι η ουσιαστική μελέτη και ο παραδειγματισμός από τις εσκεμμένες ή μη κακοδιαχειρίσεις του παρελθόντος. Δεν αποτελεί πανάκεια η εύκολη λύση της απλής αλλαγής της ιστορίας με μια χρονομηχανή και όσον αστείο κι αν φαίνεται,
μεγαλώνουν γενιές που αντί να αγωνίζονται για ένα νέο και καλύτερο κόσμο, μένουν άπραγοι παρακολουθώντας τις εξελίξεις και περιμένοντας το φάρμακο που θα πέσει από τον ουρανό και δώσει λύση σε όλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 18:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lioneagle....
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ, ΗΤΑΝ ΠΩΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΥΧΑΙΟ(-ΚΑΘ ΟΛΑ-) ΚΟΣΜΟ, ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΕΥΕ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ. ΔΙΟΤΙ ΣΤΟ ΤΥΧΑΙΟ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΣΧΥ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΙΤΙΑΣ-ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΤΟ ΤΥΧΑΙΟ, ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑ ΠΟΥ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΙΚΗ.
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ. ΠΙΣΤΕΥΩ, ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ ΚΑΡΜΑ. ΔΡΑΣΗ-ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟΥ, ΕΚΕΙΝΟΥ ΠΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΓΙΞΕΙ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΑΞΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΑΒΗ ΤΟΥΣ... ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΟΜΩΣ ΠΟΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ; ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΡΚΕΤΗ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΨΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ! ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ, ΠΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ, ΠΛΕΟΝ, ΜΑΝΑΣ ΕΞ ΟΥΡΑΝΩΝ. ΠΙΣΤΕΥΩ, ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ, ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΙ ΙΔΙΟΙ. ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ, ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ, ΕΞΑΡΤΟΜΕΝΟΥΣ.
ΤΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΕΙΝΑΙ, ΠΩΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ. ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΕΙ ΓΙΑ ΟΣΑ ΤΟΥ ΥΠΟΒΑΛΑΝ ΣΤΟ ΝΟΥ. ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΓΥΡΩ ΣΟΥ, ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ, "ΝΕΟΙ" ΑΝΘΡΩΠΟΙ. ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΥΝ, ΣΤΟΝ "ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟ" ΚΟΣΜΟ ΜΑΣ. ΣΑ ΝΑ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ, ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΒΡΗΚΑΝ. ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ "ΑΚΟΜΑ ΠΑΛΑΙΩΝ" ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΝΙΩΘΟΥΝ ΑΒΟΛΑ, ΔΕΙΛΙΑΖΟΥΝ, "ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ" ΚΑΙ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ Η ΔΙΑΝΟΙΑ ΤΟΥΣ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΙΣ ΕΠΟΧΕΣ ΑΥΤΕΣ... ΚΑΝΟΥΝ "ΚΑΛΑ" ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ! ΟΙ ΑΝΟΗΤΟΙ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ, ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΜΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΟΥΝ. ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΑΥΤΟΥ, ΔΕΝ ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΖΩ.

ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ... ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΓΥΡΕΥΑ, ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΓΟΝΟΣ, ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ... ΠΕΡΙΕΡΓΑ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΣΗΜΕΙΑ... ΟΠΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟ ΠΩΣ, ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ, ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ "ΘΕΟΙ-ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΕΣ", ΠΟΥ ΠΑΤΗΣΑΝ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΓΗ... ΠΟΙΟΙ; ΓΙΑΤΙ; ΠΟΙΑ Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥΣ; ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ ΠΟΛΛΑ......

ΠΛΩΤΙΝΕ...
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑ.
ΕΓΩ ΘΑ ΡΩΤΑΓΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ... ΣΕ ΠΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ "ΕΔΩ" ΧΩΡΟΧΡΟΝΟ, ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΑΜΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΠΕΜΒΟΥΜΕ; ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΜΑΣ ΑΦΟΡΟΥΝ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΕΔΩ... ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΠΟΥ ΟΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΜΑΣ. ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ, ΟΠΩΣ ΥΠΟΧΡΕΟΥΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΕΥΘΗΝΕΣ ΜΑΣ.
ΜΠΑΙΝΩ ΣΥΧΝΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ"... ΜΕ ΒΑΖΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΩ... ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΩ ΜΙΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΝΑ ΒΡΙΣΚΩ ΨΕΥΔΗ, ΝΑ ΒΡΙΣΚΩ ΑΝΑΚΡΙΒΙΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ "ΠΡΟΔΟΣΙΕΣ"... ΠΟΛΛΑ ΓΙΑΤΙ... ΠΟΛΛΑ ΓΙΑΤΙ...ΓΙΑΤΙ; ΓΙΑΤΙ; ΓΙΑΤΙ; ΓΙΑΤΙ..........


ΚΥΡΑ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 12:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟΝ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ...
ΤΟΝ ΒΑΘΗΤΕΡΟ ΣΚΟΠΟ ΤΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΦΑΝΕΡΩΣΕΙ...
ΤΟΝ "ΔΙΑ" ΕΙΧΕ ΣΤΗ ΚΑΡΔΙΑ; Η ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΝΟΥ ΤΟΥ, ΟΔΗΓΟΥΣΕ Ο "ΚΡΟΝΟΣ";
ΠΟΙΑ ΠΥΛΗ ΕΚΛΕΙΣΕ... ΠΟΙΑ ΑΝΟΙΞΕ;

ΚΑΙ ΤΟΝ "ΧΡΙΣΤΟ" - "ΧΡΕΙΣΤΟ"... ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ...
ΝΑ ΒΡΩ ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΠΟΧΗ ΗΡΘΕ ΤΕΛΙΚΑ... ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΠΕ, ΑΛΗΘΙΝΑ... ΤΙ ΦΑΝΕΡΩΝΑΝ ΚΑΙ ΤΙ ΕΚΡΥΒΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ...

ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΜΟΥ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΙ...
ΑΥΤΟΙ...

ΚΥΡΑ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 23:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πίστεύω να επιχειρήσεις να μετατρέψεις την ιστορία ,είναι σαν να κυνηγάς ανεμόμυλους. Αν αλλάζαμε το ελάχιστο ,θα πυροδοτούσαμε μια σειρά αλυσιδωτών ιστορικών γεγονότων εκ νεου.

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 02:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΧΑΡΙΖΕ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΑΣ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΟΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΑΤΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΛΕΓΕ...<< ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗΝ ΜΕ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΩΝ! >>....
ΤΙ ΘΑ ΕΠΙΛΕΓΑΤΕ; Η...
ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ;

ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΤΕΣΤΡΕΦΑ!!!!!

quote:
......ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ;

ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΕΣΥ ΤΟ ΓΙΑΤΙ. ΜΗ ΤΑ ΘΕΣ ΟΛΑ ΕΤΟΙΜΑ....

Φιλικα......Κανενας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΛΕΣΑΝΔΡΟΣ
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 16:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΛΕΣΑΝΔΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
????????????

ΝΕΜΕΣΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΛΕΣΑΝΔΡΟΣ
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 16:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΛΕΣΑΝΔΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν εχω καταλαβει σωστα, ο λογος και ο σκοπος του θεματος σου, αποσκοπει στο να αναζητησουμε λαθη του παρελθοντος. Σκεφτομενοι, που θα θελαμε να βρεθουμε, ανακαληπτουμε τα κενα που εχουν αφησει καποιες εποχες και την καληψη γεγονοτων και της αληθειας.
Εχω την αισθηση, πως θελεις να μας οδηγησεις σε αλλες σκεψεις. Εχω την αισθηση, πως οσο απλη και (νομιζω) συνηθισμενη κι αν φαινεται η ερωτηση και το θεμα σου, προσπαθεις να μας οδηγησεις σε πιο βαθια μονοπατια.
Και διαισθανομαι πως δεν κανω λαθος.
Αναρωτιεμαι, ποσοι το εχουν καταλαβει.

Με σεβασμο και εκτιμηση

ΝΕΜΕΣΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 21:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αναρωτιεμαι, ποσοι το εχουν καταλαβει.

Εγω αρχηγε μου δεν το καταλαβα! παω πασο!


quote:
Αν εχω καταλαβει σωστα, ο λογος και ο σκοπος του θεματος σου, αποσκοπει στο να αναζητησουμε λαθη του παρελθοντος.

Αν εννοουσε αυτο ο προεδρος γιατι δε μας το λεγε, οπως εσυ;
Επρεπε να το καταλαβουμε ε;
Εμ , γι αυτο εχουμε κανει τη ζωη μας δυσκολη. Αλλα γραφουμε αλλα εννουμε , αλλα καταλαβαινουμε....αλλα κανουμε.....

Αρε Τζουφιε κοσμε!!(Τωρα εγω τι εννοουσα;)
εδω σε θελω...


Φιλικα.....Κανενας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vania
Νέο Μέλος

Ukraine
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 22:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vania  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι τρομερή αυτή η γοητεία του Παρελθόντος. Ή μήπως το μέλλον ασκεί περισσότερη; Τί είναι αυτό που μας παθιάζει πιό πολύ, το παρελθόν ή το μέλλον; Ποτέ δεν θα μαστε ικανοποιημένοι με το παρόν.

Υπάρχει τέτοιο άραγε;

Αν όμως δεχτούμε ότι και το πέταγμα ενός εντόμου μπορεί να επηρεάσει τόσα πολλά... ε, τότε μάλλον ένα ταξίδι στο χρόνο, θα τα κάνει εντελώς μπάχαλο όλα, ακόμα κι αν έχουμε τις καλύτερες προθέσεις.


Μήπως πιστεύετε ότι αν κάποτε κάτι τέτοιο θα μπορεί να γίνει, αυτοί που θα το τολμήσουν, θα τις έχουν;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 22:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια μηχανη ελεγχου του νου θα ηθελα πιο πολυ...γι αυτες της μερες
ομ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 13:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΑΝΕΝΑΚ.....
ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ. Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΜΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑΣ ΜΗΧΑΝΗΣ, ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ, ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΡΚΕΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ. ΤΟ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΧΕΡΙΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΗΧΑΝΗ, ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ.
ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΔΙΔΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΟΥ << ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗΝ ΜΕ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΩΝ>>, ΘΑ ΔΙΑΛΕΓΕ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ... ΤΟΣΕΣ ΕΦΕΥΡΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥΣ...!!!!!
ΑΑΧ! ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΛΗΘΕΙΑ! ΝΑ ΠΑΡΕΙ Η ΕΥΧΗ!
ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΕΣΑΝΔΡΕ, ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΣΟ ΦΑΙΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΟΔΗΓΗΘΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.
ΔΕΝ ΥΠΟΝΟΟΥΣΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΜΙΛΟΥΣΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.
ΔΕΝ ΥΠΟΤΙΜΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ. ΟΜΩΣ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ Ο,ΤΙ ΤΟΥΣ ΖΗΤΑΣ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑΝ.
ΗΘΕΛΑ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΤΗΝ ΓΕΦΥΡΑ.
ΟΠΩΤΕ ΣΑΝΕΝΑΚ, (ΧΑ ΧΑ, ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟ ΕΥΣΤΟΧΟ ΧΙΟΥΜΟΡ!) Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ (?) ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ! (ΑΚΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΣ!!)
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΖΟΥΦΙΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΠΑΡΑΓΕΙ ΠΟΛΥ ΖΟΥΜΙ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑ. ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ!
ΤΖΟΥΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΥΑΛΑ, ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΩΝΤΑΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΠΗΡΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΝΑΝΕ ΚΟΤΕΤΣΙ! ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Ο ΠΑΝΣΟΦΟΣ ΛΑΟΣ ΜΑΣ (ΧΜ! ΚΑΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ!) ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΙΤΤΟΥΡΑ...
SPRIRIT...
ΤΙ ΣΥΜΒΕΝΕΙ; ΜΟΙΡΑΣΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ, ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ!
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ, ΠΩΣ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΟ ΝΟΥ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΑΡΑ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ. ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ, ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ "ΜΑΘΕΝΟΥΜΕ" ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΒΑΡΕΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΔΙΑΤΙΘΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ.
ΠΑΝΤΑ, ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑΡΑΧΗ ΚΑΙ ΣΥΓΧΗΣΗ.

ΠΟΙΑ ΕΠΟΧΗ, ΑΛΗΘΕΙΑ, (ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΠΟΙΟ Η ΠΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ) ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ, Η ΚΑΘΟΡΙΣΕ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ!

ΚΥΡΑ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΛΕΣΑΝΔΡΟΣ
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 01:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΛΕΣΑΝΔΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα ειναι σιγουρο, πως τα τελευταια 2000 χρονια, ειναι πολυ, μα παρα πολυ περιεργα. Μειαζει σα να κατι αλλαξε την πορεια πραγματων και μαλιστα επωδυνα.
Εχω την εντυπωση ομως, πως ολα ξεκινησαν πιο πριν. Η προετοιμασια ειχε ξεκινησει.
Οι εποχες, απο 300 εως και 1700 μ.χ ειναι ενα μαυρο σημαδι για την ανθρωποτητα. Και εκει αξιζει κανεις να ψαξει. Ειδικα τα πρωτα 500 χρονια μ.χ . Εκει νομιζω, υπηρξε πολυ ταραχη και συνομωσια.

ΝΕΜΕΣΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 01:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικα, θα επειδη δεν ημουν λατρης των αρχαιων ελληνικων στο γυμνασιο-λυκειο,δεν θα ηθελα να παω στην αρχαια ελλαδα και να μην μπορω να πιασω κουβεντα με τον πλατωνα και την παρεα του...Θα πηγαινα ομως για να δω τα "αξιοθεατα".Οσοι λετε οτι θα αλλαζατε κατι,σκεφτηκατε πως θα το κανατε?Δεν ζουμε σε εναν τελειο κοσμο που να ξερουμε ολες τις αρχαιες γλωσσες.

Δευτερο μερος που θα επισκευτομουν θα ηταν η σκοτεινη περιοδος του μεσαιωνα.Μπορει να μαθαινα πολλα απο τις μαγισουλες της εποχης.

Τριτο και καλυτερο,θα περναγα και απο την κωνσταντινουπολη,την περιοδο της οθωμανικης εισβολης...Απαραιτητο αξεσουαρ θα ηταν και καποιο συγχρονο οπλο ή καποιο ξορκι που θα μαθαινα απο τις μαγισες,για την κατατροπωση των τουρκαλαδων.

ΦΙΛΙΚΑ,Ευλογητος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 02:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΛΕΣΑΝΔΡΕ....
ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΣΗΜΑΔΙ, ΑΛΕΣΑΝΔΡΕ, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΜΑΥΡΟ ΣΗΜΑΔΙ...
ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΣΗΜΑΔΙ, ΑΛΕΣΑΝΔΡΕ, ΗΤΑΝ "ΜΑΣ ΠΗΡΕ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΗΚΩΣΕ" ΕΝΑ ΠΡΑΜΑ, ΑΛΕΣΑΝΔΡΕ!
ΜΑΥΡΟ ΣΗΜΑΔΙ, Η ΑΝΤΑΡΑ; ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.
ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ, ΑΛΛΑ Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΧΟΠ ΧΟΠ, ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ! ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ.
ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΚΑΛΟ-ΤΑΞΙΔΙΑΡΙΚΑ ΟΝΕΙΡΑ!
ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!

ΚΥΡΑ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΛΕΣΑΝΔΡΟΣ
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 12:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΛΕΣΑΝΔΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα παιδες ελληνων!
Αναρωτιομουν Α Ζ Ω Ε Λ- - -
Μηπως να πηγενα στην περιβοητη εποχη του "Αδαμ και της Ευας";
θα ηθελα να ακουσω τι εχουν να πουν και να δω τι συνεβη πραγματικα.
Αραγε, ποιο ηταν τελικα το λαθος τους; Ποια η αμαρτια τους; Τι το κακο ειχε, ρε παιδια, το φαγωμα του μηλου; Και αφου ηταν τοσο κακο, γιατι τους το ειχαν φυτεμενο μες στα ποδια τους; Τι δεν καταλαβαν καλα, εκεινοι τοτε και τι δεν καταλαβενουμε και εμεις;
Ναι θα πηγενα και εκει μια βολτα.

ΝΕΜΕΣΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 15:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΕ ΑΛΕΣΑΝΔΡΕ, ΠΩΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΜΗΛΟ.
ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΦΑΓΩΜΑ. ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ Η..."ΑΜΑΡΤΙΑ".
ΤΟ ΜΗΛΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΓΩΘΕΙ.
ΕΦΑΓΑΝ ΤΟ "ΜΗΛΟ" -ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ- ΚΑΙ ΤΟ "ΚΑΤΑΠΙΑΝ"...ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ. ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΟΙ ΟΙ "ΑΔΑΜ" ΚΑΙ ΟΙ "ΕΥΕΣ" ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΓΙΑ "ΜΕΡΙΚΟΥΣ" ΝΑ ΠΡΟΣΠΕΡΝΙΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ "ΝΕΟΤΕΡΟΥΣ".
ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΩΣ ΜΗΤΕΡΑ (ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΤΖΑΖ ΩΣ ΜΗΤΗΡ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΩΡΩ ΙΔΑΝΙΚΗ ), ΔΥΣΚΟΛΑ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΑ "ΕΓΩ ΞΕΡΩ!" ΤΟΥΣ.
ΝΑΙ, ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΙΧΤΕΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΥΝ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ. ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ Η ΑΝΑΣΚΑΦΗ ΚΑΙ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΟΥΣ.
ΕΥΛΟΓΗΤΕ...
ΝΑΙ ΚΙ ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΟΥΜΙ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΠΟΥ ΛΕΣ... ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΟΠΛΟ; ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΜΥΝΘΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ, ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΣ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΤΙΠΟΤΑ; ΚΑΘΑΡΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΕΓΙΝΕ ΕΚΕΙ. ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΕΝΑ. ΛΙΓΟ ΑΝ ΨΑΞΕΙΣ... ΘΑ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΠΑΙΧΤΗΚΑΝ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΛΛΟ ΤΟΠΟ, ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΔΩΘΕΙ ΤΟΣΟ ΠΡΟΣΤΥΧΑ ΚΑΙ ΑΝΑΝΔΡΑ.
ΤΙ ΕΥΛΟΓΟΥΜΕ, ΤΕΛΙΚΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ!

ΚΥΡΑ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 22:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αζωελ,πραγματικα,δεν εχω ασχοληθει με το θεμα παρα μονο στο γυμνασιο ή στο λυκειο (δεν θυμαμαι) που καναμε για την βυζαντινη αυτοκρατορια.

Ρε παιδια,το μηλο,ο αδαμ,η ευα,οι 7 μερες της γενεσης κτλ χρησιμοποιουνται απο τον χριστιανισμο συμβολικα.
Για να σας δοσω ενα παραδειγμα,εαν ο αδαμ και η ευα κανανε παιδια τα οποια ζευγαρωσαν μεταξυ τους,σε μερικες γενιες,το ανθρωπινο ειδος θα ειχε εκφυλιστει...

ΦΙΛΙΚΑ,Ευλογητος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1552734
Maintained by Digital Alchemy