ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ο Rupert Sheldrake και η επιστήμη του μέλλοντος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
illidan stormrage
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 09:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους illidan stormrage  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.

Το τόπικ που θα ήθελα να ανοίξω, αφορά έναν από τους πιο ελπιδοφόρους επιστήμονες του 21ου αιώνα.

Θα ήθελα να μου επιτρέψετε, να ξεκινήσω το τόπικ λίγο παράδοξα. Ξέρω πως το λογικό, θα ήταν να παραθέσω ένα αρχικά ένα βιογραφικό του Επιστήμονα, μετά να αναφερθώ στις κυριότερες θεωρίες του, και από αυτές να πυροδοτηθεί η συζήτηση.

Θα ήθελα λοιπόν να ξεκινήσει η συζήτηση, από μια απλή αφορμή, από ένα από τα πολλά πειράματα, που αναφέρονται στο τελευταίο βιβλίο του, με τίτλο "Επτά πειράματα που θ' αλλάξουν τον κόσμο".

Το φαινόμενο στο οποίο θα αναφερθούμε, ονομάζεται "φαινόμενο της προσδοκίας", και αναφέρεται στην τάση των επιστημόνων, αλλά και όσων συμμετέχουν στο πείραμα, να χειραγωγούν το αποτέλεσμα. Βέβαια, η αντίληψη αυτή δεν είναι κάτι καινούργιο για την Κβαντική Φυσική, το φαινόμενο έχει ήδη διαπιστωθεί. Όμως, έχει γίνει σοβαρή μελέτη πάνω στην ψυχολογία του πειράματος;

Τα τελευταία χρόνια λοιπόν, ένας ψυχολόγος ονόματι Ρόμπερτ Ρόζενταλ, πραγματοποίησε το εξής πείραμα :

Σε ένα δημοτικό σχολείο, επέλεξε τυχαία κάποια παιδιά από την πρώτη, δεύτερη και τρίτη τάξη αντίστοιχα ( περίπου 20% από κάθε τάξη ).

Ανακοίνωσε στους δασκάλους τους πως μετά από κάποια τεστ που έκανε στους μαθητές, διαπίστωσε πως αυτά τα συγκεκριμένα παιδιά είχαν αυξημένες διανοητικές ικανότητες.

Ποιά ήταν τα αποτελέσματα στο τέλος της σχολικής χρονιάς;

Στην πρώτη τάξη : Ο μέσος όρος του δείκτη νοημοσύνης των παιδιών αυτών ήταν κατά 15,4 μονάδες μεγαλύτερος, σε σχέση με τα υπόλοιπα παιδιά.

Στην δεύτερη τάξη : Ο μέσος όρος του δείκτη νοημοσύνης ήταν κατά 9,5 μονάδες μεγαλύτερος.

Στην τρίτη τάξη : Οι αλλαγές ήταν σχεδόν ανεπαίσθητες. Ο Επιστήμονας δεν κατάφερε να επηρρεάσει τους δασκάλους, οι οποίοι, μετά από δύο χρόνια εμπειρίας με τα συγκεκριμένα παιδιά, είχαν παγιωμένες αντιλήψεις σχετικά με τις δυνατότητες του καθενός.

Το περίεργο είναι πως στις πρώτες τάξεις, η παρότρυνση του επιστήμονα πυροδότησε μια σειρά ενεργειών, "Butterfly effect". Με το που άκουσαν οι δάσκαλοι πως αυτά τα παιδιά είχαν μεγαλύτερες δυνατότητες, άρχισαν να τα προσέχουν περισσότερο. Τα παιδιά, ανταποκρίθηκαν σε αυτή την προσοχή, με περισσότερη μελέτη και μεγαλύτερη επιμέλεια. Το γεγονός αυτό, βελτίωσε και τη διαγωγή τους σε κάποι βαθμό. Αποτέλεσμα : οι δάσκαλοι θεωρούσαν τα παιδιά αυτά περισσότερο ολοκληρωμένα και ευτυχισμένα από τα υπόλοιπα.

Θα ήθελα τώρα με αφορμή αυτό το πείραμα να συζητήσουμε λίγο τις ψυχολογικές προεκτάσεις που έχει αυτό στη ζωή μας. Ας θυμηθούμε όλοι. Ποιά ήταν η τελευταία φορά που μια κατεστημένη άποψη που είχαμε για ένα άτομο ( είτε αυτή ήταν δικιά μας, έίτε διαμορφωμένη εκ των έξω ), μας ώθησε να τον έχουμε παρεξηγήσει για αρκετό καιρό; Πως πιστέύετε πως δημιουργούμε στους εαυτούς μας την "προσδοκία του αποτελέσματος", και τι μπορούμε να κάνουμε για να την ελλατώσουμε;

Αυτά για αρχή. Χωρίς να σημαίνει ότι στο μέλλον δεν θα αναφερθούμε στην ζωή του επιστήμονα, αλλά και στην κυριότερη θεωρία του, από τις πιο επαναστατικές στην ιστορία της επιστήμης, αυτή των μορφογενητικών πεδίων.

Θα τα πούμε σύντομα με περισσότερα πειράματα.

Rinpoche
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 10:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rinpoche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα για τον Rupert Sheldrake είναι πολύ ενδιαφέρον μα δυστυχώς δεν γνωρίζω και πολλά για να συνεισφέρω. Επειδή θα είναι κρίμα να πάει άπατο φίλε, illidan stormrage μπορείς να συνεχίσεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 17:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ illidan stormrage ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΥΠΟΨΗΝ ΜΟΥ **ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΔΟΚΙΑΣ**.

ΘΑ ΗΘΑΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΔΟΚΙΑΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ Η ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ??????

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΑΦΕΛΗΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ..

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΔΩΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΜΑ ΣΟΥ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

illidan stormrage
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 00:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους illidan stormrage  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Πάολο Κοέλο αναφέρει στο βιβλίο του "Ο Αλχημιστής", πως όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ, τότε όλο το σύμπαν συνομωτεί για να το καταφέρεις.

Βέβαια, ο Κοέλο αναφέρεται σε πνευματικές κατακτήσεις.

Γεγονός είναι όμως πως είναι λογικό, να έχεις περίσσότερες πιθανότητες να πετύχεις κάτι, όταν αφιερώνεις μεγάλο ποσό ενέργειας σε αυτό, είτε αυτή η ενέργεια είναι δράση, είτε συνεισθήματα, είτε σκέψεις.

Το φαινόμενο της προσδοκίας, όπως το ορίζει ο Σέλντρέικ, έχει περισσότερο να κάνει με ένα εμπόδιο στο δρόμο μας προς τη γνώση. Κάποιες προκαταλήψεις, που μας εμποδίζουν να αντιληφθούμε μεγαλύτερο μέρος της αλήθειας.

Έτσι, κάποιος επιστήμονας έχει πείσει τον εαυτό του για το αλάθητο μιας θεωρίας, δεν μπορεί να είναι αντικειμενικός.

Κάθε πείραμα που θα αποδεικνύει πως η θεωρία δεν ισχύει, θα το θεωρεί ως τυχαίο γεγονός.

Αν το πείραμα πάρει άλλη τροπή από αυτή που προσδοκά, θα ψάχνει να βρει απαντήσεις που να μην καταρίπτουν τη θεωρία του, θα αποδόσει το φαινόμενο σε εξωτερικές επιδράσει και όχι σε αδυναμία της θεωρίας.

Θα συγκεντρώνει μετά μανίας τα πειραματικά δεδομένα που επαληθεύουν τη θεωρία του, και θα παρουσιάζει μόνο αυτά στα επιστημονικά συνέδρια ( Υπήρχαν συνέδρια, κατά τα οποία παρουσιάζονταν πειραματικές μετρήσεις που επαλήθευαν μια θεωρία, οι οποίες όμως είχαν επιλαγεί "τυχαία", μέσα από ένα σύνολο μετρήσεων. Τελικά, το ποσοστό των μετρήσεων που παρουσιαζόταν ήταν μικρότερο του 60% ).

Αν κάποιος επιστήμονας γνωρίζει πως ένα πείραμα είναι επικίνδυνο, με την έννοια ότι μπορεί να καταρίψει τη θεωρία του, μπορεί να επιλέξει να μην το κάνει ποτέ. Θα επικαλεστεί ίσως άλλους λόγους γι' αυτό ( έλλειψη πόρων, χρόνου, ασημαντότητα του πειράματος ), ενώ ο πραγματικός λόγος θα είναι ο φόβος του μπροστά στην αλλαγή, που θα επιφέρει το πείραμα.

Μόλις θυμήθηκα μία πολύ ωραία παραβολή, που λένε στην Ινδία, και που μπορεί να μας βοηθήσει να καταλάβουμε πως δρά σε μεγάλο μέρος η σύγχρονη επιστήμη.

Λέγεται πως κάποτε ένας βασιλιάς, θέλοντας να κάνει ένα πείραμα, κάλεσε ένα σωρό τυφλούς, και τους ζήτησε να ψηλαφίσουν έναν ελέφαντα, και αφού γίνει αυτό, να του περιγράψουν με τι μοιάζει ο ελέφαντας.

Κάποιοι έποιασαν το πόδι του ελέφαντα. Είπαν τότε ότι ο ελέφαντας μοιάζει με κολώνα.

Κάποιοι έποιασαν την ουρά του. Είπαν ότι ο ελέφαντας μοιάζει με σχοινί.

Κάποιοι άλλοι έπιασαν την προβοσκίδα του, και θεώρησαν πως ο ελέφαντας είναι ένα μεγάλο φίδι.

Αυτοί που έπιασαν τα αυτιά του, ήταν σίγουροι πως ο ελέφαντας είναι μια τεράστια βεντάλια.

Πως λοιπόν να πείσεις έναν άνθρωπο, πως αυτό που πιστεύει δεν είναι σωστό; Πως να κάνεις τον τυφλό να δει; Αφού και ο επιστήμονας είναι άνθρωπος. Είναι τυφλωμένος από τις δικές του αδυναμίες.

Δεν θέλει να καταριφθεί η θεωρία στην οποία πιστεύει, γιατί τότε θα ξεβολευτεί, και θα αναγκαστεί να δουλέψει για την εύρεση μιας νέας θεωρίας. Αν έχει μια έδρα σε κάποιο πανεπιστήμιο, πιθανόν να τη χάσει, αν αποδειχθεί ότι διδάσκει λάθος θεωρία. Αν έχει γράψει κάποιο σύγγραμα, τότε αυτό θα σταματήσει να διατίθεται στα βιβλιοπωλεία. Και αν ο επιστήμονας έχει οικογένεια; Πως θα την συντηρήσει, όταν δεν θα είναι πια χρήσιμος; Που θα πάει να δουλέψει, αφού το μόνο που ξέρει είναι να παρατηρεί αντιδράσεις και να ανακατεύει σωλήνες;

Μπορεί να απλοποιώ λίγο τα πράγματα, όμως όλοι αυτοί οι παράγοντες είναι τόσο σημαντικοί, που ο Σέλντρεικ πιστεύει πως η επιστήμη θα προχωρήσει πραγματικά, μόνο αν εξελιχθεί σε ικανοποιητικό βαθμό μια "Ψυχολογία της Επιστήμης", η οποία θα βοηθά τους επιστήμονες να αποβάλουν τις προκαταλήψεις τους και να εργάζονται με καθαρό μυαλό και ανιδιοτέλεια, με σκοπό το κοινό καλό και την ευημερία του συνόλου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 12:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ illidan stormrage ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ...

ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΣ ΑΡΚΕΤΑ...

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΘΩ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calessin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

South Sandwich Islan
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 16:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calessin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ την παρέας σας και ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στον Ilidan, που μου "έκλεψε" την ιδέα για το τοπικ, πάνω που σκεφτόμουν να το δημιουργήσω και εγώ. (Μάλλον είχαμε μορφικό συντονισμό!)

Ilidan επέτρεψέ μου να αναφέρω κάποια πράγματα για τον Sheldrake που κατά την ταπεινή μου άποψη οι ιδέες και τα πειράματα που προτείνει μπορούν να προκαλέσουν πραγματική επανάσταση στο τι ορθολογική,επιστημονική κοσμοθεώρηση.

Ουσιαστικά ο άνθρωπος αυτός, προσπαθεί εδώ και μερικές δεκαετίες, να θέσει όλο το σύστημα του εσωτερισμού/"μετα"φυσικής/"παρά"ψυχολογίας σε επιστημονική βάση, (δηλαδή με πειραματικές μεθόδους)πράγμα που έχει προκαλέσει από την αρχή, την αντίδραση του Πανεπιστημικού καταστημένου.

Θα δώσω μερικά στοιχεία για τον Rubert Sheldrake και μερικά αποσπάσματα από μια συνέντευξή του:

O Rubert Sheldrake είναι βιολόγος που ανέπτυξε την ιδέα των Μορφογεννετικών Πεδίων. Γεννημένος την Μ.Βρετανία στις 28 Ιουνίου του 1942, σπούδασε φυσικές επιστήμες και πήρε το διδακτορικό του στην Βιοχημεία στο Cambridge University. Επίσης στο ίδιο πανεπιστήμιο σπούδασε φιλοσοφία και ιστορία της επιστήμης. Από το 1967-1973 , ήταν Διευθυντής των Σπουδών στην Βιοχημεία και Κυτταρική Βιολογία στο Clare College του Cambridge. Σαν ερευνητής της Βασιλικής Εταιρείας διεξήγαγε έρευνα πάνω στην ανάπτυξη των φυτών και την χρονολόγηση των κυττάρων.
Είναι ο συγγραφέας του βιβλίου A New Science of Life (Μια νέα επιστήμη της Ζωής) και The Presence of the Past (Η Παρουσία του Παρελθόντος). Το 1981 το Βρετανικό επιστημονικό περιοδικό Nature περιέγραψε το πρώτο του βιβλίο σαν “το καλύτερο υποψήφιο για να καεί βιβλίο, που έχει παρουσιαστεί εδώ και χρόνια”. Τώρα ζει και εργάζεται στο Λονδίνο.

Μερικά από τα κυριότερα βιβλία του R.Sheldrake
A New Science of Life
The Presence of the Past
The Rebirth of Nature
Trialogues on the Edge of the West


Απόσπασμα από μια Συνέντευξη με τον Rupert Sheldrake

ΔΗΜ: Ποιος είναι ο ορισμός του πνεύματος για εσάς;

R.S: Βλέπω το πνεύμα σαν την Αρχή της αλλαγής, της κίνησης, της έμπνευσης. Στον φυσικό κόσμο το πνεύμα παίρνει τη μορφή αυτού που καλούμε ενέργεια. Η ουσία του πνεύματος είναι να κινείται, να αλλάζει, να ρέει. Έτσι το πνεύμα διαπερνά όλες τις ζωντανές μορφές και οι αντικατοπτρισμοί του είναι ο αέρας, οι φλόγες της φωτιάς, οι κεραυνοί και το πέταγμα των πουλιών. Όλες αυτές είναι κινούμενες εικόνες, και ακριβώς επειδή βρίσκεται σε διαρκή κίνηση και παίρνει τόσο πολλές μορφές είναι δύσκολο να το ορίσουμε.

ΔΗΜ: Ποιο νομίζεται ότι είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο στον κόσμο να κατανοήσει αυτόν τον ορισμό;

R.S: Για περισσότερο από 300 χρόνια έχουμε το πρόβλημα ότι αντιμετωπίζουμε την φύση και τα σώματά μας σαν μηχανές, χωρίς ψυχή ή πνεύμα. Αυτή είναι η μηχανιστική θεώρηση της ζωής, και διαπνέει την επίσημη ιατρική, γεωργία, κτηνοτροφία - αυτός είναι ο λόγος που έχουμε βιομηχανικές φάρμες που μεταχειρίζονται τα ζώα σαν εξαρτήματα μιας γραμμής παραγωγής. Αυτή είναι η επίσημη άποψη με την οποία οι περισσότεροι μορφωμένοι άνθρωποι νοιώθουν ότι πρέπει να συμφωνούν- τουλάχιστον δημόσια. Ομως οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν μια διπλή ζωή. Ενώ δημόσια υποστηρίζουν τις καθιερωμένες απόψεις, κρατούν μέσα τους ένα κρυφό ενδιαφέρον για την πνευματική άποψη των πραγμάτων.
Ο διαχωρισμός ύλης και πνεύματος είναι πολύ εμφανής στον πολιτισμό μας. Ο λόγος είναι ότι έχουμε εξαλείψει την Ψυχή, που είναι η γέφυρα ανάμεσα στην Ύλη και το Πνεύμα, σε όλες τις παραδοσιακές κοινωνίες. Η Ψυχή παροπλίστηκε από την επιστήμη μέσω της βιομηχανικής επανάστασης του δεκατου έβδομου αιώνα. Πριν από αυτήν, όλοι στην Ευρώπη και την Αμερική (και γενικά παντού) πίστευαν ότι τα φυτά είχαν ψυχή. Ήταν το επίσημο δόγμα της Μεσαιωνικής Εκκλησίας. Η ίδια η λέξη “animal” (ζώο) προέρχεται από την λέξη “anima” που σημαίνει “ψυχή”. Με αυτόν τον τρόπο όλος ο Δυτικός πολιτισμός υπέστει τον ακραίο διαχωρισμό ύλης και πνεύματος. Δεν είναι ότι ο πνευματικός παράγοντας έχει εντελώς εκλείψει, αλλά είναι ζήτημα πλέον ξεχωριστών τμημάτων. Ετσι είναι απόλυτα φυσιολογικό για εκατομμύρια Αμερικανούς και Ευρωπαίους να ζούνε μέσα σε ένα υλιστικό κόσμο: καταναλώνοντας όλο και περισσότερο, μολύνοντας τον κόσμο, παράγοντας όλο και περισσότερο. Και κατόπιν τα σαββατοκύριακα, αλλάζουν ξαφνικά κοσμοαντίληψη, προσπαθώντας να ξανασυνδεθούν με τη φύση, πηγαίνοντας στην Εκκλησία την Κυριακή ή στη συναγωγή το Σάββατο. Το ουσιαστικό είναι ότι έχουμε πνευματική ζωή αποκομμένη από την φυσιολογική μας ζωή. Νομίζω ότι το κλειδί είναι η επανακάλυψη του ψυχικού μας επιπέδου.

ΔΗΜ: Πως μπορεί αυτό να γίνει;

R.S: Μέσα στην επιστήμη μπορώ να δω ευκολότερα πως αυτό μπορεί να πραγματοποιηθεί. Η εξαφάνιση της Ψυχής από την φύση τον 17ο αιώνα έγινε τον 19ο αιώνα με την εισαγωγή των πεδίων- ηλεκτρικών και μαγνητικών αρχικά, βαρυτικών και κβαντομηχανικών αργότερα, και στην βιολογία των μορφικά πεδίων. Οι δικές μου ιδέες βασίζονται στην εφαρμογή αυτής της ιδέας των πεδίων, στην βιολογία. Ετσι ορίζω σαν “μορφικά” πεδία τα αόρατα σχέδια που καθοδηγούν την ανάπτυξη των ζωντανών οργανισμών. Τα αόρατα πεδία που οργανώνουν την δραστηριότητα των νευρικών συστημάτων, που καθοδηγούν τα ένστικτα των ζώων. Επίσης είναι και αόρατοι σύνδεσμοι που ενώνουν τα μέλη κοινωνικών ομάδων. Για παράδειγμα, ένα σμήνος πουλιών μπορεί να στρίψει όλο μαζί την ίδια ακριβώς στιγμή. Αυτό νομίζω συμβαίνει επειδή υπάρχει ένα πεδίο που ανήκει στο σμήνος. Το μορφικό αυτό πεδίο τα ενώνει και τα συντονίζει. Πάντοτε στρίβουν με πολύ μεγάλη ταχύτητα, ώστε δεν μπορεί να πει κάποιος ότι βλέπει το ένα το άλλο και έτσι όλα ξέρουν τι να κάνουν. Νομίζω ότι οι κινήσεις τους συντονίζονται με τέτοιο τρόπο όπως τα ρινήσματα σιδήρου γύρω από ένα μαγνήτη. Όταν μετακινείς τον μαγνήτη, όλο το σχέδιο των ρινησμάτων αλλάζει γιατί όλα ανταποκρίνονται στο πεδίο το οποίο αποτελούν μέρη. Αυτό ισχύει τόσο για τα πουλιά ενός σμήνους όσο και για τα ανθρώπινα μέλη μιας κοινωνικής ομάδας. Έχω ερευνήσει αυτή την ιδέα των μορφικών πεδίων στο βιβλίο μου “Η παρουσια του Παρελθόντος” (The Presence of the Past), όπως και το “Εφτά Πειράματα που θα μπορούσαν να αλλάξουν τον κόσμο” (Seven Experiments that could change the world.

Αυτά για την ώρα, ελπίζω να μην σας κούρασα.

Α! Ξέχασα να αναφέρω το φοβερό site του

http://www.sheldrake.org

όπου μπορείτε να διαβάσετε άρθρα και να συμμετέχετε στις έρευνες και στα πειράματα που προτείνει!

Φιλικά calessin

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 16:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ calessin ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΤΙΡΡΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ..
Η ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΙΣ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ Rupert Sheldrake.

ΠΕΡΙ ΨΥΧΗΣ ΘΑΥΜΑΣΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΩΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.

ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΟΣΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΑΜΑΝΟΥΣ(ΜΑΓΟΥΣ ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ Η ΕΚΦΡΑΣΗ)ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΑΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΖΩΗ (ΔΗΛΑΔΗ ΩΣ ΚΑΤΙ ΖΩΝΤΑΝΟ).
ΣΕΒΟΝΤΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΓΗ ΔΙΟΤΙ ΤΗΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΩΣ ΕΝΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ.

ΦΙΛΕ illidan stormrage ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ.
ΔΕΝ ΔΙΑΦΟΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ.
ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΘΕΤΗ ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ.

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ ...

quote:
Ο Πάολο Κοέλο αναφέρει στο βιβλίο του "Ο Αλχημιστής", πως όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ, τότε όλο το σύμπαν συνομωτεί για να το καταφέρεις.

Βέβαια, ο Κοέλο αναφέρεται σε πνευματικές κατακτήσεις.



ΑΠΟ ΠΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΕΙΣ ΠΩΣ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙΣ ?????????????

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ...
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

illidan stormrage
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 23:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους illidan stormrage  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμπέρανα πως ο Κοέλο αναφέρεται σε πνευματικές κατακτήσεις, επειδή το φαινόμενο της προσδοκίας ισχύει και σε μένα, όπως και σε όλους. Και μιας και βρίσκομαι σε περίοδο έντονης πνευματικής αναζήτησης, ανάγω όλες τις εμπειρίες μου σε αυτή τη σφαίρα.

Με ειλικρίνεια

illidan stormrage

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 11:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ illidan stormrage ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΩΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calessin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

South Sandwich Islan
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 19:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calessin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR

Λες

quote:
ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΤΙΡΡΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ..
Η ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΙΣ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ Rupert Sheldrake.

ΠΕΡΙ ΨΥΧΗΣ ΘΑΥΜΑΣΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΩΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.

ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΟΣΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΑΜΑΝΟΥΣ(ΜΑΓΟΥΣ ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ Η ΕΚΦΡΑΣΗ)ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΑΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΖΩΗ (ΔΗΛΑΔΗ ΩΣ ΚΑΤΙ ΖΩΝΤΑΝΟ).
ΣΕΒΟΝΤΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΓΗ ΔΙΟΤΙ ΤΗΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΩΣ ΕΝΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ.


Στο απόσπασμα του Sheldrake, αναφέρει ότι η μηχανιστική αντίληψη που είναι σήμερα το επικρατέστερο δόγμα στους περισσότερους κλάδους της επιστήμης (ιατρική, βιολογία, γεωλογία, γεωπονία, κλπ). Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις (που συνήθως αντιμετοπίζονται ως αιρετικοί), όπως ο ίδιος ο Sheldrake, οι Maturana, Varela, Lin Margulis, J.Lovelock, Fidjof Capra και πολλοί άλλοι. Το παράδειγμα με τους σαμάνους που αναφέρεις πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Όντως οι σαμάνοι Ανατολής και Δύσης θεωρούν τα πάντα (από τα ορυκτά μέχρι το σύμπαν) ζωντανά, φορείς του πνεύματος.
Και ο Sheldrake είναι αυτής της άποψης, και στο απόσπασμα του αναφέρεται "κατά" της μηχανόπληκτης δυτικής επιστήμης του 18ου αιώνα εως σήμερα, και όχι βέβαια "κατά" των σαμάνων ή των όποιων εξαιρέσεων στους Δυτικούς επιστήμονες.

Φιλικά
calessin

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 15:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ calessin ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ...

quote:
Το παράδειγμα με τους σαμάνους που αναφέρεις πραγματικά δεν το καταλαβαίνω.

ΜΑ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο O Rubert Sheldrake ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΝΕΟ....

ΕΠΙΣΕΙΣ ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥ O Rubert Sheldrake ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΙΣΤΙΚΗ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΛΕΧΘΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ (ΝΑΝΟΠΟΥΛΟΣ) ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ (Κ ΑΞΕΛΟΣ-Κ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΔΗΣ).
ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΛΛΩΝ ΔΕΝ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΩΡΑ ΑΠΛΑ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

illidan stormrage
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 00:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους illidan stormrage  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και πάλι.

Να ζητήσω συγνώμη που έκανα τόσο καιρό να γράψω, αλλά προέκυψαν κάποιες σημαντικές υποχρεώσεις.

Θα ήθελα να πω λίγα πρακτικά πράγματα για το Σέλντρέικ, συγκεκριμένα για το καινούργιο βιβλίο του που κυκλοφόρησε στα ελληνικά "Επτά πειράματα που θα αλλάξουν τον κόσμο".

Διάβασα όλο το βιβλίο, και αν και υπήρχαν σημεία που βρήκα ενδιαφέροντα, και άλλα όχι τόσο, μου έκανε εντύπωση το εξής : Για πρώτη φορά σε βιβλίο, βρίσκω τόσο ενδιαφέρον έναν πρόλογο, πολύ πιο ενδιαφέρον μάλιστα από αρκετά από τα κύρια σημεία του βιβλίου!

Στον πρόλογό του λοιπόν ο Σέλντρέικ, αναφέρεται στη γενικότερη φιλοσοφία κάτω από την οποία πραγματοποιεί τις έρευνές του και τα πειράματά του, η οποία είναι απλή, πρακτική και ταυτόχρονα επαναστατική.

Παρά το γεγονός ότι ερευνά σε περιοχές που η σύγχρονη επιστήμη αρνείται να εισέλθει, τα πειράματά του είναι τόσο απλά, που μπορούν να πραγματοποιηθούν πολύ εύκολα από οποιονδήποτε, πράγμα που ο ίδιος προτείνει στους αναγνώστες του νά κάνουν, και όχι μόνο αυτό, αλλά να μοιραστούν μαζί του τα αποτελέσματα, για να τον βοηθήσουν στις έρευνές του.

Δεν ξέρω αν ο ίδιος ο Σέλντρέικ κατανοεί τις προεκτάσεις που μπορεί να πάρει ένα τέτοιο εγχείρημα, φανταστείτε όμως μια παγκόσμια κοινότητα επιστημόνων, ή έστω φίλων της επιστήμης, οι οποίοι δουλεύουν πάνω σε ένα κοινό σκοπό, αποδεσμευμένοι ( όσο αυτό είναι δυνατό ), από κατεστημένες αντηλήψεις και οικονομικά συμφέροντα ( παιχνίδια εταιριών ). Κάτι σαν την κοινότητα προγραμματιστών του Linux δηλαδή.

Το βιβλίο λοιπόν αναφέρεται σε τέτοια απλά πειράματα, και είναι χωρισμένο σε τρία μέρη. Την επόμενη φορά που θα γράψω ( και αυτή τη φορά θα είναι σύντομα ), θα μιλήσω για το πρώτο μέρος του βιβλίου, που αναφέρεται στις ασυνήθιστες ικανότητες των ζώων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φάνης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2004, 13:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια illidam stormrage

για τη διάθεσή σου να παρουσιάσεις

περισσότερα στοιχεία από το καινούριο βιβλίο

του Sheldrake για τις θέσεις και τα πειράματά του.

Όσο περνά ο καιρός ακούγεται συχνότερα το όνομά του

(κι όχι μόνο) στο χώρο της επιστήμης.


Περιμένουμε με ενδιαφέρον τη συνέχεια!

Με εκτίμηση
Φάνης


ΧΡΟΝΟΥ ΦΕΙΔΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2004, 15:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΘΕΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ illidan stormrage , calessin ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΝΕΟ ????????

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΧΙ...

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...
ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΠΙΚ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΧΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ..
ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ illidan stormrage ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Παρά το γεγονός ότι ερευνά σε περιοχές που η σύγχρονη επιστήμη αρνείται να εισέλθει

ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ Η ΣΥΝΧΡΟΝΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ????
ΚΑΙ Ο Rupert Sheldrake ΕΡΕΥΝΑ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Edited by - AVATARGR on 02/06/2004 15:55:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 01:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γειά σας.

Προσωπικά όταν άκουσα για αυτή τη θεωρία των μορφικών πεδίων κατάλαβα αμέσως ότι πρόκειται για τη "θεωρία του αιώνα". Όσο το σκέφτομαι τόσο περισσότερα πράγματα βλέπω να εξηγούνται. Από την εξέλιξη των ειδών του Δαρβίνου έως την κβαντική φυσική και άλλα πολλά φαινόμενα μπαίνουν πλέον σε μια λογική. Και όταν μια θεωρία μπορεί να εξηγήσει τόσα πολλά φαινόμενα ακόμα και αν δεν αποδειχτεί άμεσα, ακόμα και να είναι και λάθος, πιστεύω ότι θα είναι μια επανάσταση στην επιστήμη και στην ανθρώπινη σκέψη. Με τις λίγες γνώσεις που έχω διακρίνω κάτι το εξαιρετικό, κάτι που μέχρι σήμερα ίσως όλοι γνωρίζαμε υποσυνείδητα αλλά κανένας δεν το είχε διατυπώσει με τρόπο τόσο απλό και παράλληλα τόσο σημαντικό όσο είναι η θεωρία των μορφικών πεδίων.

Συγχαρητήρια σε αυτόν τον άνθρωπο τον Sheldrake μόνο και μόνο για τον τρόπο της σκέψης του.

Θα συμφωνήσω επίσης ότι όλα αυτά υπήρχαν διατυπωμένα από πολύ παλιά αλλά τώρα μπορούν να συνδεθούν και να ξεδιπλωθούν μέσα από μια επιστημονική έρευνα με την "πίεση" που θα ασκήσει η λογική και η αλήθεια που κρύβει η θεωρία.

Συγχαρητήρια και στο φίλο που έθεσε το θέμα εδώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2004, 05:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κανονικά θα έπρεπε να έχει "πάρει φωτιά" το topic αυτό αλλά δε βλέπω κίνηση και ανησυχώ! :)

"Ο άνθρωπος πολλές φορές σκοντάφτει πάνω στην Αλήθεια ...αλλά σηκώνεται και συνεχίζει το δρόμο του"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osal
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 14:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το φαινόμενο στο οποίο θα αναφερθούμε, ονομάζεται "φαινόμενο της προσδοκίας", και αναφέρεται στην τάση των επιστημόνων, αλλά και όσων συμμετέχουν στο πείραμα, να χειραγωγούν το αποτέλεσμα. Βέβαια, η αντίληψη αυτή δεν είναι κάτι καινούργιο για την Κβαντική Φυσική, το φαινόμενο έχει ήδη διαπιστωθεί. Όμως, έχει γίνει σοβαρή μελέτη πάνω στην ψυχολογία του πειράματος;

Ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα πρώτα...
Αν κάποιος χειραγωγεί το αποτέλεσμα ενός πειράματος συνειδητά τότε δεν είναι επιστήμονας αλλά κοινός απατεώνας.
Αν το κάνει λόγω έλλειψης γνώσεων ή αφέλειας, απλά είναι κακός επιστήμονας.

Πολλοί μιλάνε για τη κβαντομηχανική χωρις να έχουν ούτε τις πιο βασικές γνώσεις φυσικής...
Εχει γίνει καραμέλα το "ο παρατηρητής επιρρεάζει το πείραμα" και ξεχνάμε όλες τις παραμέτρους αλλά και με ποιούς τρόπους συμβαίνει αυτό το φαινόμενο.
Για όσους δεν το γνωρίζουν αυτό ισχύει ΜΟΝΟ σε υποατομικές διαστάσεις όπου πρέπει να παρατηρήσουμε π.χ. ηλεκτρόνια,φωτόνια,... Τα μηχανήματα που χρησιμοποιούνται για να "δουμε" π.χ τη θέση ενός ηλεκτρονίου εκπέμπουν φωτόνια και μέσω της "σύγκρουσης" με το ηλεκτόνιο μπορούμε να "δούμε" την θέση ή την ταχυτητά του. Ομως μέρος της ενέργειας του φωτονίου θα μεταφερθεί με την "σύγκρουση" στο ηλεκτρόνιο αλλάζοντας έστω και λίγο την θέση ή ταχύτητα του. Αυτό εννοούμε όταν λέμε επηρεασμό του πειράματος και όχι ότι η σκέψη ή οι επιθυμίες του παρατηρητή επηρεάζουν το αποτέλεσμα του πειράματος. Φυσικά σε παρατηρήσεις σε μεγαλύτερες διαστάσεις η επιρροή αυτή είναι τόσο απειροελάχιστη που αγνοείται τελείως.
Τα εξήγησα κάπως απλοικά, όπως ενδιαφέρεται μπορεί να ξεκινήσει διαβάζοντας την αρχη της απροσδιοριστίας του Ηeisenberg.

Όσο αφορά τα σμήνη πουλιών που αναφέρθηκαν εδώ, πρέπει πρώτα να απορρίψουμε επιστημονικά όλες τις πιθανότητες κάτι τέτοιο να συμβαίνει με κάποιο γνωστό τρόπο (π.χ. επικοινωνία με ήχους, κινήσεις του σώματος,...) και μετά να ψάξουμε και τις υπόλοιπες θεωρίες.

Φιλικά, osalonikios...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 04:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέχρι τώρα τα πειράματα επιβεβαιώνουν τους χειρότερους φόβους του Einstein. Τα φωτόνια, τα νετρόνια και ακόμη και ολόκληρα τα άτομα ενεργούν μερικές φορές όπως τα κύματα, μερικές φορές όπως τα σωματίδια, αλλά δεν έχουν πραγματικά καμία καθορισμένη μορφή έως ότου μετριούνται. Οι μετρήσεις, μόλις γίνουν, μπορούν επίσης να σβηστούν, αλλάζοντας την έκβαση ενός πειράματος που έχει εμφανιστεί ήδη. Μια μέτρηση της μιας κβαντικής οντότητας μπορεί στιγμιαία να επηρεάσει άλλης πολύ μακριά. Αυτή η περίεργη συμπεριφορά μπορεί να εμφανιστεί όχι μόνο στη μικροσκοπική σφαίρα αλλά ακόμα και στα αντικείμενα αρκετά μεγάλα να φανεί με το γυμνό μάτι.

Αυτά τα συμπεράσματα έχουν κεντρίσει μια αναγέννηση του ενδιαφέροντος για «τις ερμηνείες» των κβαντικών μηχανικών, οι οποίες προσπαθούν να την τοποθετήσουν σε ένα λογικό πλαίσιο αλλά οι νέες ερμηνείες φαίνονται οτιδήποτε άλλο παρά λογικές. Κάποιοι δημιουργούν θεωρίες παράλληλων κόσμων. Άλλοι πιστεύουν σε μία λογική, που επιτρέπει δύο αντιφατικές αληθινές καταστάσεις. «Ο Einstein είπε ότι εάν ο κβαντικός μηχανικός είναι σωστός, τότε ο κόσμος είναι τρελλός». Ο Ντάνιελ Greenberger, ένας θεωρητικός στο κολέγιο της Νέας Υόρκης απαντά: «Λοιπόν, Einstein ήταν σωστός. Ο κόσμος είναι τρελός».

Η ουσιαστική αιτία αυτής της αντιδικίας είναι η σχιζοφρενής προσωπικότητα των κβαντικών φαινομένων, τα οποία ενεργούν όπως τα κύματα τη μια στιγμή και όπως τα σωματίδια την επόμενη. Το μυστήριο της δυαδικότητας κύματος-σωματιδίου είναι παλιό, τουλάχιστον στην περίπτωση του φωτός. Μια αρχή του Newton, πρότεινε ότι το φως αποτελείται από «αιμοσφαίρια», αλλά ένα κλασικό πείραμα από τον Thomas Young το 1800 έπεισε τους περισσότερους επιστήμονες ότι το φως ήταν ουσιαστικά κυματοειδές.

Ο Young στόχευσε μια ακτίνα φωτός σε ένα δίσκο που περιέχει δύο στενές σχισμές, οι οποίες φωτίζουν μια οθόνη από την άλλη πλευρά. Εάν το φως αποτελείται από σωματίδια, δύο φωτεινές γραμμές θα έπρεπε να εμφανιστούν στην οθόνη. Άντ’ αυτού παρατηρήθηκε ότι διαμορφώνεται μια σειρά πολλών γραμμών. Οι γραμμές θα μπορούσαν να εξηγηθούν μόνο με το να υποθέσουν πως το φως διαδίδεται ως κύμα, το οποίο χωρίστηκε σε ζευγάρια τμημάτων από κύματα, από το δίσκο των δύο σχισμών. Το σχήμα στην οθόνη διαμορφώθηκε από την συμβολή, των κυμάτων.

Αλλά τα πιο πρόσφατα πειράματα δύο σχισμών δείχνουν ότι ο Newton ήταν επίσης σωστός. Οι σύγχρονοι φωτοανιχνευτές (οι οποίοι εκμεταλλεύονται τη φωτοηλεκτρική επίδραση που εξηγείται από τον Einstein) μπορούν να καταγράψουν μεμονωμένα φωτόνια στην οθόνη πίσω από τις σχισμές, σε ένα συγκεκριμένο σημείο σε ένα συγκεκριμένο χρόνο - ακριβώς σα να είναι σωματίδια. Αλλά όσο τα φωτόνια συνεχίζουν να πέφτουν στην οθόνη, το σχήμα συμβολής προκύπτει βαθμιαία, και αυτό είναι ένα βέβαιο σημάδι ότι κάθε μεμονωμένο φωτόνιο πέρασε μέσω και των δύο σχισμών, όπως ένα κύμα.

Επιπλέον, εάν ο ερευνητής αφήνει μία τρύπα ανοιχτή κάθε φορά ή μετακινεί ανιχνευτές κοντά στις δύο τρύπες για να καταγράψει ποιο δρόμο πήρε το κάθε συγκεκριμένο φωτόνιο, τότε τα φωτόνια πηγαίνουν μέσω της μίας σχισμής είτε της άλλης, και το πρότυπο συμβολής εξαφανίζεται. Τα φωτόνια φαίνεται ότι δρουν όπως τα κύματα εφ' όσον τους επιτρέπεται να ενεργήσουν όπως τα κύματα, που διαδίδονται στο κενό χωρίς καθορισμένη θέση. Αλλά τη στιγμή που κάποιος παρατηρεί που ακριβώς είναι τα φωτόνια, ή αν επιχειρήσει να καταγράψει από ποια σχισμή πέρασαν, γίνονται αυτομάτως σωματίδια.


"Ο άνθρωπος πολλές φορές σκοντάφτει πάνω στην Αλήθεια ...αλλά σηκώνεται και συνεχίζει το δρόμο του"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 04:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για όσους δεν το γνωρίζουν αυτό ισχύει ΜΟΝΟ σε υποατομικές διαστάσεις όπου πρέπει να παρατηρήσουμε π.χ. ηλεκτρόνια,φωτόνια,...

Φυσικοί στο Πανεπιστήμιο της Βιέννης στην Αυστρία παρατήρησαν το δυϊσμό κύματος-σωματιδίου σε ένα βιομόριο για πρώτη φορά. Η ομάδα αυτή αναφέρει επίσης την παρατήρηση της κυματοειδούς συμπεριφοράς σε ένα ακόμα μεγαλύτερο μόριο - ένα φθοριωμένο buckyball (TPP). Αυτό είναι δύο φορές μεγαλύτερο από το προηγουμένως μεγαλύτερο μόριο που είναι γνωστό ότι δημιουργεί κβαντική σαν κύμα συμπεριφορά.
(L Hackermüller et al. 2003 Phys. Rev. Lett. 91 090408).

Η ομάδα επανέλαβε έπειτα το πείραμα με μια ένωση φουλερενίου που περιέχει 60 άτομα άνθρακα και 48 άτομα φθορίου (αριστερό σχήμα). "Αν και τα πειράματα ήταν πιο δύσκολα και απαιτητικά για αυτό το αντικείμενο - λόγω του θορύβου υποβάθρου - παρατηρήσαμε πάλι τα σχήματα συμβολής", λέει ο Arndt. Αυτό το μόριο είναι δύο φορές μεγαλύτερο από το φουλερένιο άνθρακα-60 και με 108 άτομα είναι το πιο σύνθετο αντικείμενο που εμφανίζει την κυματική ιδιότητα.

Η ομάδα αναφέρει ότι ο έλεγχος των αποτελεσμάτων τους ξεπερνάει ακόμη και τις κλίμακες μήκους στις οποίες η κβαντική συμπεριφορά καταρρέει και εμφανίζεται στο προσκήνιο η κλασσική φυσική. Ελπίζουν τώρα να μελετήσουν σχήματα συμβολής μορίων με μεγαλύτερα αντικείμενα όπως είναι οι πρωτεΐνες ή μικρούς νανοκρυστάλλους με τροποποίηση των συσκευών τους. Οι ερευνητές επίσης σκέπτονται ότι μακροπρόθεσμα τέτοια μοριακά νανοσχήματα συμβολής μπορεί ακόμα και να βρουν χρήση ως δομικές ομάδες στις οπτικοηλεκτρονικές νανοσυσκευές ή στις επιφάνειες νανοδομών.


"Ο άνθρωπος πολλές φορές σκοντάφτει πάνω στην Αλήθεια ...αλλά σηκώνεται και συνεχίζει το δρόμο του"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 10:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν εγραφες και την πηγη του κειμενου που παραθέτεις θα απέφευγες το να χαρακτηρηστείς λογοκλόπος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 23:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Άγγελε, επειδή έχω κατεβάσει από το internet τα συγκεκριμένα αποσπάσματα εδώ και καιρό δε θυμάμαι από ποιό site είναι, άλλωστε είναι γνωστά γενικά και νομίζω ότι αν ψάξει λίγο κάποιος μπορεί να τα βρει και στο internet αλλά και στα εκλαϊκευμένα βιβλία κβαντικής φυσικής.

Οπότε δε νομίζω ότι έκλεψα τίποτα σπουδαίο και φυσικά δεν το παρουσίασα ως δικό μου. Το μόνο που έκανα ήταν να τονίσω με έντονα γράμματα τα σημεία τα οποία μας ενδιαφέρουν στην εξέλιξη της συζήτησης.

"Ο άνθρωπος πολλές φορές σκοντάφτει πάνω στην Αλήθεια ...αλλά σηκώνεται και συνεχίζει το δρόμο του"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osal
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 05:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το άρθρο του Ydroxoos25 είναι από το physics4u,
που το πήρε από την ιστοσελίδα του PhysicsWeb, 5 Σεπτεμβρίου 2003.
http://www.physics4u.gr/news/2003/scnews1052.html

Φίλε Ydroxoos25 πολύ ενδιαφέροντα αυτά περι δυαδικότητας (κύματος-σωματιδίου) της ύλης,
αλλά δεν βλέπω πως με βάση αυτά μπορεις να στηρίξεις την υπόθεση "ο παρατηρητής επηρεάζει το πείραμα" που ανέφερα ποιο πάνω και προαπάθησα να αναλύσω με την αρχή της απροσδιοριστίας.
Αναφέρω παρακάτω μερικα για το φαινόμενο της δυαδικότητας κύματος-σωματιδίου
του φωτός και της ύλης...

"Το 1690 o Christiaan Huygens πρότεινε τη θεωρία ότι το φως αποτελούνταν από κύματα (κυματική φύση του φωτός), ενώ το 1704 ο Isaac Newton πρότεινε ότι το φως αποτελούνταν από μικροσκοπικά σωματίδια. Εξάλλου διαφορετικά πειράματα, υποστήριζαν την κάθε μια από τις θεωρίες αυτές.
Εντούτοις, ούτε μια τέλεια θεωρία σωματιδίων, ούτε μια τέλεια κυματική θεωρία δεν θα μπορούσε να εξηγήσει όλα τα φαινόμενα που συνδέονται με το φως! Έτσι οι επιστήμονες άρχισαν να σκέφτονται το φως και ως σωματίδιο και ως κύμα. Το 1923 ο Louis δε Broglie υπέθεσε ότι ένα υλικό σωματίδιο θα μπορούσε επίσης να έχει κυματοειδείς ιδιότητες, και το 1927 αποδείχτηκε πειραματικά από τους Davisson και Germer ότι τα ηλεκτρόνια μπορούν πράγματι να συμπεριφερθούν όπως τα κύματα.
Πώς μπορεί κάτι να είναι και ένα σωματίδιο και ένα κύμα συγχρόνως; Δεν εννοούμε βέβαια να σκεφτεί κάποιος το φως ως ένα ρεύμα σωματιδίων που κινούνται πάνω-κάτω κατά τρόπο κυματοειδή. Πραγματικά, το φως και η ύλη υπάρχουν ως σωματίδια. Αυτό που συμπεριφέρεται σαν ένα κύμα, είναι η πιθανότητα να βρεθεί αυτό το σωματίδιο σε διάφορες θέσεις.
Το φως που εμφανίζεται μερικές φορές να ενεργεί όπως ένα κύμα, είναι επειδή παρατηρούμε την συσσώρευση πολλών από τα σωματίδια του φωτός (κβάντα), κι έτσι διαμοιράζονται πάρα πολύ οι πιθανότητες για διαφορετικές θέσεις στις οποίες κάθε σωματίδιο θα μπορούσε να είναι. "


Αναλυτικότερες πληροφορίες για την κβαντική θεωρία και την κβαντομηχανική:

http://www.physics4u.gr/articles/introqm.html

http://www.physics4u.gr/articles/quantum.html

http://www.physics4u.gr/articles/pioneer.html

Μια πολύ ενδιαφέρουσα άποψη για τη ζωη και το σύμπαν
(ισως ταιριάζει με ανατολικές θρησκείες) που αξίζει να διαβάσετε...

Ένας φιλόσοφος της φυσικής, ο Julian Barbour,
παρουσιάζει τις απόψεις του για τα θεμέλια της φυσικής.
http://www.physics4u.gr/news/2004/scnews1541a.html

Φιλικά, osalonikios...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 09:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Ydroxoos25 πολύ ενδιαφέροντα αυτά περι δυαδικότητας (κύματος-σωματιδίου) της ύλης,
αλλά δεν βλέπω πως με βάση αυτά μπορεις να στηρίξεις την υπόθεση "ο παρατηρητής επηρεάζει το πείραμα" που ανέφερα ποιο πάνω και προαπάθησα να αναλύσω με την αρχή της απροσδιοριστίας.

Φίλε Osal, το παραπάνω άρθρο λέει ότι: Τα φωτόνια, τα νετρόνια και ακόμη και ολόκληρα τα άτομα ενεργούν μερικές φορές όπως τα κύματα, μερικές φορές όπως τα σωματίδια, αλλά δεν έχουν πραγματικά καμία καθορισμένη μορφή έως ότου μετριούνται. Οι μετρήσεις, μόλις γίνουν, μπορούν επίσης να σβηστούν, αλλάζοντας την έκβαση ενός πειράματος που έχει εμφανιστεί ήδη.

Πώς εξηγείς το ότι παίρνουν καθορισμένη μορφή τη στιγμή που μετριούνται με την αρχή της απροσδιοριστίας; Και ακόμα πως είναι δυνατόν ένα φυσικό φαινόμενο (αυτό της συμβολής) να εξαφανίζεται λόγω παρατήρησης των φωτονίων που το σχηματίζουν; Ακόμα έχει γίνει προσπάθεια να καταγράφεται σε χαρτί το αποτέλεσμα της μέτρησης και μετά το χαρτί να καταστρέφεται ώστε κανείς να μην μπορεί να το δει και τότε το φαινόμενο της συμβολής δεν εξαφανίζεται. Άρα δεν πρόκειται για παρεμβολή του ανιχνευτή στα φωτόνια που προκαλεί αλλαγή αλλά αυτή καθ' αυτή η συνείδηση του παρατηρητή νομίζω...
Αν έχεις κάποια εξήγηση θα με ενδιέφερε πολύ να την ακούσω.

"Ο άνθρωπος πολλές φορές σκοντάφτει πάνω στην Αλήθεια ...αλλά σηκώνεται και συνεχίζει το δρόμο του"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osal
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 17:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Osal, το παραπάνω άρθρο λέει ότι: Τα φωτόνια, τα νετρόνια και ακόμη και ολόκληρα τα άτομα ενεργούν μερικές φορές όπως τα κύματα, μερικές φορές όπως τα σωματίδια, αλλά δεν έχουν πραγματικά καμία καθορισμένη μορφή έως ότου μετριούνται.

Όπως λέει και το άρθρο για την δυαδικότητα κύματος-σωματιδίου που παρέθεσα πιο πάνω...
"Πραγματικά, το φως και η ύλη υπάρχουν ως σωματίδια. Αυτό που συμπεριφέρεται σαν ένα κύμα, είναι η πιθανότητα να βρεθεί αυτό το σωματίδιο σε διάφορες θέσεις.
Το φως που εμφανίζεται μερικές φορές να ενεργεί όπως ένα κύμα, είναι επειδή παρατηρούμε την συσσώρευση πολλών από τα σωματίδια του φωτός (κβάντα), κι έτσι διαμοιράζονται πάρα πολύ οι πιθανότητες για διαφορετικές θέσεις στις οποίες κάθε σωματίδιο θα μπορούσε να είναι."
Ο δυισμός κύματος-σωματιδίου είναι δικό μας πρόβλημα κατανόησης, ουσιαστικά ένα ψευτοδίλλημα.

quote:
Οι μετρήσεις, μόλις γίνουν, μπορούν επίσης να σβηστούν, αλλάζοντας την έκβαση ενός πειράματος που έχει εμφανιστεί ήδη.

Αυτο ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω τι εννοεί...
Ισως αν εβρισκες το αρθρο ολόκληρο και την πηγή του να βοηθούσες.

quote:
Πώς εξηγείς το ότι παίρνουν καθορισμένη μορφή τη στιγμή που μετριούνται με την αρχή της απροσδιοριστίας; Και ακόμα πως είναι δυνατόν ένα φυσικό φαινόμενο (αυτό της συμβολής) να εξαφανίζεται λόγω παρατήρησης των φωτονίων που το σχηματίζουν; Ακόμα έχει γίνει προσπάθεια να καταγράφεται σε χαρτί το αποτέλεσμα της μέτρησης και μετά το χαρτί να καταστρέφεται ώστε κανείς να μην μπορεί να το δει και τότε το φαινόμενο της συμβολής δεν εξαφανίζεται. Άρα δεν πρόκειται για παρεμβολή του ανιχνευτή στα φωτόνια που προκαλεί αλλαγή αλλά αυτή καθ' αυτή η συνείδηση του παρατηρητή νομίζω...
Αν έχεις κάποια εξήγηση θα με ενδιέφερε πολύ να την ακούσω.

Οπως ειπα παραπάνω η αρχη της απροσδιοριστίας δεν έχει σχέση με αυτό το φαινόμενο.
Μάλλον είσαι λίγο μπερδεμένος με το τι πραγματικά συμβαίνει.
Το αποτέλεσμα του πειράματος είναι διαφορετικό ανάλογα με την διάταξη που θα βάλεις για να παρακολουθήσεις την συμβολή (αριθμος σχισμών, απόστασή τους,...) και μερικές ακόμα παράμετρους π.χ. αριθμό φωτονίων,...
Το φαινόμενο υπάρχει ανεξαρτήτως παρατηρητή.
Το ιδιο ακριβως πείραμα με τις ίδιες αρχικές συνθήκες μπορεί να γίνει παντού στον κόσμο από κάθε επιστήμονα και δίνει παντα τα ίδια αποτελέσματα.
Σε καμιά περίπτωση δεν επιρρεάζει το αποτέλεσμα του πειράματος η συνείδηση του παρατηρητή.
Αυτή είναι η παρανόηση που γίνεται και για αυτό αναφερόμουν στο πρώτο μήνυμα...


Φιλικά, osalonikios...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 18:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γκρρρρ...

Αν είχα μισο ευρώ για κάθε φορά που κάποιος ασχετος με κβαντομηχανική την χρησιμοποιεί για να στηρίξει τις μεταφυσικές του ανησυχίες θα σας κέρναγα όλους PIZZA μέχρι το 2012 που ως γνωστόν θα καταστραφεί ο κόσμος.

Ο osal δεν θα πάρει τίποτα για να τιμωρηθεί που δεν έχει βάλει ακόμα μυαλό και προσπαθεί να εξηγήσει την κβαντομηχανική σε ανθρώπους που δεν θέλουν να την διαβάσουν αλλα απλά θέλουν να στηρίξουν τις δοξασίες τους.

ΝΑΙ ειμαι εριστικός. Νομίζω δικαιούμαι να είμαι εριστικός όταν μπαίνω εδώ για να συζητήσουμε τις φιλοσοφικές μας ανησηχίες και αντι για αυτό χάνω τις τρίχες της κεφαλής μου διαβάζοντας κοτσάνες που αν τις γράφανε οι δευτεροετείς φοιτητές της φυσικής θα τους πέταγα απο το παράθυρο.

ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ !
Αν δεν περάσετε 3-4 χρόνια στο πανεπιστήμιο και αν δεν λύσετε καμιά εκατοστή προβλήματα κβαντομηχανικής ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΠΡΕΦΑ τι είναι.

Και για να προλάβω το FLAME δηλώνω οτι δεν πρόκειτε να απανησω σε κάνεναν.
Οποιος απαντήσει για να διαμαρτυρηθεί έχει τη μύγα και να τη φέρει πίσω.

Αγγελος.

Υ.Γ. ΝΑΙ εχω διδακτορικό στη αστροφυσική (οχι οτι αυτό σταμάτησε ποτέ κανεναν να με φλομώνει στις κοτσάνες)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 18:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως λέει και το άρθρο για την δυαδικότητα κύματος-σωματιδίου που παρέθεσα πιο πάνω...
"Πραγματικά, το φως και η ύλη υπάρχουν ως σωματίδια. Αυτό που συμπεριφέρεται σαν ένα κύμα, είναι η πιθανότητα να βρεθεί αυτό το σωματίδιο σε διάφορες θέσεις.

Δε διαφωνώ φίλε Osal σε αυτό. Αλλά η πιθανότητα μετασχηματίζεται σε πραγματικότητα όταν το παρατηρούμε, ενω πριν δεν ηταν πραγματικότητα, ήταν απλά μια πιθανότητα. Αν έχεις διαβάσει για τη γάτα του Σρόντινγκερ θα με καταλάβεις.

quote:
Οπως ειπα παραπάνω η αρχη της απροσδιοριστίας δεν έχει σχέση με αυτό το φαινόμενο.
Μάλλον είσαι λίγο μπερδεμένος με το τι πραγματικά συμβαίνει.
Το αποτέλεσμα του πειράματος είναι διαφορετικό ανάλογα με την διάταξη που θα βάλεις για να παρακολουθήσεις την συμβολή (αριθμος σχισμών, απόστασή τους,...) και μερικές ακόμα παράμετρους π.χ. αριθμό φωτονίων,...
Το φαινόμενο υπάρχει ανεξαρτήτως παρατηρητή.
Το ιδιο ακριβως πείραμα με τις ίδιες αρχικές συνθήκες μπορεί να γίνει παντού στον κόσμο από κάθε επιστήμονα και δίνει παντα τα ίδια αποτελέσματα.
Σε καμιά περίπτωση δεν επιρρεάζει το αποτέλεσμα του πειράματος η συνείδηση του παρατηρητή.
Αυτή είναι η παρανόηση που γίνεται και για αυτό αναφερόμουν στο πρώτο μήνυμα...


Ναι είναι διαφορετικό όσον αφορά τους κροσσούς συμβολής που θα σχηματιστούν, θα είναι πιο λεπτοί, πιο αραιοί κλπ. Όμως η συμβολή πάντα εξαφανίζεται φίλε Osal όταν επιχειρούν να παρατηρήσουν τα επιμέρους φωτόνια. Επίσης ο αριθμός των φωτονίων δεν παίζει ρόλο γιατί και ένα ένα να περνάνε τα φωτόνια από τις σχισμές πάλι δημιουργούνται κροσσοί συμβολής σταδιακά. Χωρίς παρατηρητή κανένας κροσσός δεν εξαφανίστηκε ποτέ.


"Ο άνθρωπος πολλές φορές σκοντάφτει πάνω στην Αλήθεια ...αλλά σηκώνεται και συνεχίζει το δρόμο του"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 19:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν είχα μισο ευρώ για κάθε φορά που κάποιος ασχετος με κβαντομηχανική την χρησιμοποιεί για να στηρίξει τις μεταφυσικές του ανησυχίες θα σας κέρναγα όλους PIZZA μέχρι το 2012 που ως γνωστόν θα καταστραφεί ο κόσμος.

Φίλε Άγγελε, δεκτή η προσφορά σου για πίτσα (μέχρι το 2011 γιατί μετά θα έχουμε προετοιμασίες).

quote:
Ο osal δεν θα πάρει τίποτα για να τιμωρηθεί που δεν έχει βάλει ακόμα μυαλό και προσπαθεί να εξηγήσει την κβαντομηχανική σε ανθρώπους που δεν θέλουν να την διαβάσουν αλλα απλά θέλουν να στηρίξουν τις δοξασίες τους.

Αν πιστεύεις ότι τα ξέρεις καλύτερα από τους:

Feynman
Hawking
Davies
Atkins
Hoyle
Polkinghorne

τότε γράψε μας 10-20 βιβλία και ευχαρίστως να τα διαβάσουμε εμείς οι άσχετοι. Και φυσικά έχουμε το αναφαίρετο δικαίωμα να στηρίζουμε τις δοξασίες μας όπου επιθυμούμε...

quote:
ΝΑΙ ειμαι εριστικός. Νομίζω δικαιούμαι να είμαι εριστικός όταν μπαίνω εδώ για να συζητήσουμε τις φιλοσοφικές μας ανησηχίες και αντι για αυτό χάνω τις τρίχες της κεφαλής μου διαβάζοντας κοτσάνες που αν τις γράφανε οι δευτεροετείς φοιτητές της φυσικής θα τους πέταγα απο το παράθυρο.

Αντί να μας κατηγορείς που δεν είμαστε φοιτητές κβαντομηχανικής θα μπορούσες να μας εξηγήσεις και ίσως κάτι να καταλαβαίναμε κι εμείς...
Εξάλλου σε αυτό το φόρουμ απλά συζητάμε και δεν κάνουμε διδακτορικό...
Αν θέλεις μπορείς να δημιουργήσεις ένα φόρουμ να μπαίνουν μόνο φοιτητές και καθηγητές Πανεπιστημίων να τα λέτε μεταξύ σας και να μας αφήσεις να επιπλέουμε στην άγνοιά μας...

"Ο άνθρωπος πολλές φορές σκοντάφτει πάνω στην Αλήθεια ...αλλά σηκώνεται και συνεχίζει το δρόμο του"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osal
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 21:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο osal δεν θα πάρει τίποτα για να τιμωρηθεί που δεν έχει βάλει ακόμα μυαλό και προσπαθεί να εξηγήσει την κβαντομηχανική σε ανθρώπους που δεν θέλουν να την διαβάσουν αλλα απλά θέλουν να στηρίξουν τις δοξασίες τους.

Eνοχος... αλλά δεν πειράζει είμαι σε no pizza diet
Φίλε Άγγελε, και εγώ φυσικός είμαι και δεν μπορώ να πώ πως ξέρω κβαντομηχανική.
Ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο πιστεύω πως μπορούν να σκεφτούν "κβαντομηχανικα"...


Φίλε Ydroxoos25 για να μην μπλέξουμε κι'αλλο με την δυαδικότητα και την συμβολή,
θα σε παρακαλούσα να μας υποδείξεις ένα συγκεκριμένο πείραμα φυσικής όπου ο παρατηρητής επιρρεάζει το αποτελεσμά του και με ποιο τρόπο γίνεται αυτο.

Φιλικά, osalonikios...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 17:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Ydroxoos25 για να μην μπλέξουμε κι'αλλο με την δυαδικότητα και την συμβολή,
θα σε παρακαλούσα να μας υποδείξεις ένα συγκεκριμένο πείραμα φυσικής όπου ο παρατηρητής επιρρεάζει το αποτελεσμά του και με ποιο τρόπο γίνεται αυτο.

Προς το παρόν αυτό έχει παρατηρηθεί μόνο στα κβαντικά φαινόμενα τα οποία όμως εσείς αρνείστε να συζητήσετε και δε μπορώ να καταλάβω το λόγο. Δεν λέω ότι σώνει και καλά η συνείδησή μας δημιουργεί το φαινόμενο, αλλά φαίνεται ότι "επιλέγεται" μία εκ των δυνατών καταστάσεων της πραγματικότητας όταν εμείς παρατηρούμε κάτι "μικροσκοπικό".

Ερμηνεία δεν έδωσα ως μεταφυσικό φαινόμενο ούτε το συνέδεσα με κάποια συγκεκριμένη δοξασία. Απλώς πιστεύω ότι από μόνο του είναι κάτι εκτός των γνωστών και αποδεκτών μέχρι σήμερα ορίων και κατά συνέπεια μας ενδιαφέρει ως αντικείμενο αναζήτησης.

Δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο να γνωρίζουμε τους μαθηματικούς νόμους της κβαντομηχανικής οι οποίοι άλλωστε δημιουργούνται μετά από τα αποτελέσματα των πειραμάτων, για να περιγράψουν την πραγματικότητα που βλέπουμε, και δεν είναι Θεόπνευστοι.

Τα μαθηματικά και τα χιλιάδες προβλήματα που λύνει ο φίλος Αγγελος δεν είναι προϋπόθεση για να κατανοήσουμε τα αποτελέσματα των πειραμάτων, αλλά μια προσπάθεια να μπουν σε μια επιστημονική λογική. Είναι σα να λέμε ότι "αν χτυπήσω μια μπάλα του μπιλιάρδου θα μετακινηθεί". Δε χρειάζεται να γνωρίζω το μαθηματικό τύπο της δύναμης που ασκείται κλπ. για να πιστέψω ότι η μπάλα θα κινηθεί.

Τέλος πάντων υπάρχει και το φανταστικό πείραμα της "Γάτας του Σρόντιγκερ" το οποίο μπορείς να διαβάσεις στη σελίδα και ελπίζω να συζητήσουμε κάποια στιγμή επί του θέματος:

http://www.physics4u.gr/news/2001/catschroedinger.html

"Ο άνθρωπος πολλές φορές σκοντάφτει πάνω στην Αλήθεια ...αλλά σηκώνεται και συνεχίζει το δρόμο του"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 18:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σκέφτηκα ένα υποθετικό πείραμα για να καταλάβεις τι εννοούσα.

Η εικόνα παραπάνω δείχνει το φαινόμενο συμβολής του φωτός.

Αριστερά είναι μια οθόνη όπου πέφτουν τα φωτόνια τα οποία περνούν μέσα από τις δύο σχισμές κυματοειδώς και σχηματίζουν τους κροσσούς.

Εκπέμπουμε λοιπόν ένα ένα τα φωτόνια, και στις δύο σχισμές τοποθετούμε από έναν ανιχνευτή για να καταγράφει από ποιά τρύπα πέρασε το καθένα.

Πίσω από την οθόνη τοποθετούμε επίσης ανιχνευτές που καταγράφουν 2 δυνατές καταστάσεις. Καταγράφουν μια σειρά 4 κροσσών ας πούμε, είτε 2 γραμμές (αν περνούσαν τα φωτόνια σαν σωματίδια θα είχαμε 2 γραμμές στην οθόνη).

Τα καταγραφόμενα των ανιχνευτών που βρίσκονται στις 2 σχισμές τα λαμβάνουμε συνεχώς στην οθόνη του υπολογιστή μας. Αλλά αρχικά έχουμε την οθόνη του υπολογιστή κλειστή, για να μην τα βλέπουμε και επομένως χάνονται.

Aφήνουμε ένα χρονικό διάστημα στους ανιχνευτές που βρίσκονται πίσω από την οθόνη ίσο με αυτό που θα χρειαζόταν για να δημιουργηθούν οι 4 κροσσοί, για να καταγράψουν την ολική κατάσταση (είτε κροσσοί, είτε γραμμές) και μετά, αν εχουμε γραμμές σαν αποτέλεσμα, ενεργοποιούν 1 διακόπτη συνδεμένο με 1.000 ατομικές βόμβες να εκραγούν ταυτόχρονα και να καταστρέψουν τη Γη.

Αν κάποια στιγμή ο παρατηρητής ανοίξει την οθόνη του υπολογιστή του τότε η Γη σε λίγο δε θα υπάρχει...

(Αν κάνω κάποιο λάθος παρακαλώ όποιος ξέρει να με διορθώσει)


"Ο άνθρωπος πολλές φορές σκοντάφτει πάνω στην Αλήθεια ...αλλά σηκώνεται και συνεχίζει το δρόμο του"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 21:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι κάνεις ένα βασικό λάθος.

quote:

Αριστερά είναι μια οθόνη όπου πέφτουν τα φωτόνια τα οποία περνούν μέσα από τις δύο σχισμές κυματοειδώς και σχηματίζουν τους κροσσούς.

αφού παρατηρείς κροσσούς σημαίνει οτι ΔΕΝ μπορείς να πεις οτι ΠΕΡΝΟΥΝ μέσα απο τις σχισμές. Για να ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙΣ οτι περνούν πρέπει να τα ΑΝΙΧΝΕΥΣΕΙΣ την στιγμή που βρίσκονται στη σχισμή και αν το κάνεις αυτό τοτε οι κροσοί συμβολής θα ΠΑΨΟΥΝ να υπάρχουν.

Η λογική σου λέει οτι "αφού φτάνουν στην οθόνη πεπει να περνάνε απο τη μία η την άλλη σχισμη" Ομως η κβαντομηχανική λέει οτι
"Αν δεν το ΔΕΙΣ να περνάει απο τη μία η τν άλλη σχισμή ΔΕΝ δικαιούσαι το λες"

Ακούγεται τρελό (και όντως ειναι τρελο), κανείς δεν το καταλαβαίνει αλλα ετσι φαινεται οτι είναι. Το ΓΙΑΤΙ είναι έτσι ΔΕΝ το γνωρίζω ούτε εγώ ούτε κανένας.

quote:

Εκπέμπουμε λοιπόν ένα ένα τα φωτόνια, και στις δύο σχισμές τοποθετούμε από έναν ανιχνευτή για να καταγράφει από ποιά τρύπα πέρασε το καθένα.

Πίσω από την οθόνη τοποθετούμε επίσης ανιχνευτές που καταγράφουν 2 δυνατές καταστάσεις. Καταγράφουν μια σειρά 4 κροσσών ας πούμε, είτε 2 γραμμές (αν περνούσαν τα φωτόνια σαν σωματίδια θα είχαμε 2 γραμμές στην οθόνη).


Απο τη στιγμή που ΚΑΝΕΙΣ τη μέτρηση και βλέπεις απο που περασανε ΔΕΝ υπάρχουν κροσσοι αλλα μονο οι δύο γραμμες (κατανομές) Το αν εσυ ΚΟΙΤΑΣ την καταγραφή η όχι, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ. Οι κροσοί καταστρέφονται έτσι και αλλιώς απο τη συσκευή που εβαλες για να κάνεις την καταγραφή.

[quote]
Aφήνουμε ένα χρονικό διάστημα στους ανιχνευτές που βρίσκονται πίσω από την οθόνη ίσο με αυτό που θα χρειαζόταν για να δημιουργηθούν οι 4 κροσσοί, για να καταγράψουν την ολική κατάσταση (είτε κροσσοί, είτε γραμμές) και μετά, αν εχουμε γραμμές σαν αποτέλεσμα, ενεργοποιούν 1 διακόπτη συνδεμένο με 1.000 ατομικές βόμβες να εκραγούν ταυτόχρονα και να καταστρέψουν τη Γη.

Αν κάποια στιγμή ο παρατηρητής ανοίξει την οθόνη του υπολογιστή του τότε η Γη σε λίγο δε θα υπάρχει...
[quote]

Aν έχεις βάλει συσκευή καταγραφής σε κάθε σχισμή τότε στην οθόνη εμφανίζονται 2 γραμμες (κατανομές) ΕΙΤΕ ΚΟΙΤΑΣ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΕΙΤΕ ΟΧΙ. Οπότε η Γη καταστρέφεται ΠΡΙΝ ανοίξεις την οθόνη.


Ξέρω οτι δεν πειθεσαι. Ο μόνος τρόπος για α πειστείς είναι να βάλεις κάτω τις παράλογες εξισώσεις, και να δεις οτι οι λύσεις τους περιγράφουν σωστά τα άτομα της ύλης, τα μικροτσιπ του υπολογιστή σου, την υπεραγωγιμότητα, τα laser, τις ιδιότητες των χημικών ενώσεων.

Ολες αυτές οι επιτυχίες της κβαντομηχανικής μας αναγκάζουν να την δεχτουμε έστω και αν η λογική μας φωνάζει διαμαρτυρόμενη.

Αγγελος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy