ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητα των αρχαιων Ελληνων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
TRIPIOS
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 01:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRIPIOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξερετε τιποτα απο τα ανεξηγητα των αρχαιων ελληνων??
εχω ακουσει πολλες ιστοριες οπως
οτι ανακαλυψαμε πρωτη την αμερικη
ειχαμε τρελη τεχνολογια
οπως οτι υπηρχε κατι σαν πλοηγος στην "Αργω" οπου μιλουσε και εδινε
κατευθηνσεις στους Ελληνες
Ακομα οτι ειχαμε διαστημοπλοια
και οτι στις θερμοπυλες πολεμουσαμε με λειζερ
Εσεις ξερετε τιποτα

PAS MI ELLIN BARBAROS

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 01:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια ηταν όλα αυτά και δεν ήταν μόνο αυτά.

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 07:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια ηταν όλα αυτά και δεν ήταν μόνο αυτά.

Πως άραγε μπορείς να το ξέρεις αυτό με τόση βεβαιότητα;
Πως μπορείς να το αποδείξεις;

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 09:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορώ βεβαια!
Ηταν δυνατό 300 σπαρτιάτες να κατασφάξουν τον περσικό στρατό επί διήμερο μόνο με τα μπράτσα και την ξυαλη?
Όχι βέβαια !!!φωτοσπαθα λέιζερ ειχαν,σαν του Νταρθ Βειντερ(ήρωας μου) και τους κομμάτιασαν.

Σιγά μην ήξεραν αστρονομία και παρατηρούσαν τον ουρανό σαν τους κινέζους (που έβαζαν στην γη να ξαπλώνουν χιλιάδες άτομα όλη νύχτα με σκοπό να παρατηρεί καθένας από ένα άστρο),έμπαιναν σε ένα διαστημόπλοιο και πεταγόταν μέχρι τον Ποσειδώνα έκαναν τις παρατηρήσεις τους και γυρνούσαν το πρωϊ και το έκρυβαν (κάτω από την ακρόπολη)

Σιγά μην είχαν την περιβόητη ναυτοσύνη που λενε ότι ειχαν,ένα κούτσουρο στην πλώρη είχαν που καθοδηγούσε τα υπόλοιπα κούτσουρα στα κουπιά και τους έλεγε που να πανε και τι να κάνουν.



---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 11:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, σίγουρα !!

Και την Αμερική ανακαλύψαμε και γονίδια εξωγηίνων είχαμε και το laser είχαμε ανακαλύψει απο την αρχαιότητα και την θεωρία της σχετικότητας ξέραμε πριν τον Αινστάιν και τον απειροστικό λογισμό εμείς τον μάθαμε στον Νεύτωνα και να σας πώ και κάποιο μυστικό καλά κρυμένο στα βάθη των αιώνων ?
Δεν υπάρχει Θεός. Και την γή εμείς οι Έλληνες την φτιάξαμε, ακούστε με που σας λέω, το γνωρίζω απο φίλους μου υψηλόβαθμα μέλη της ομάδας Ε ...

Ένα πράγμα μόνο δεν γνωρίζω και θα ήθελα να μου πείτε:

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΜΕΓΑΛΕΙΑ ΠΩΣ ΚΑΤΑΝΤΙΣΑΜΕ ΕΤΣΙ ΚΥΡ ΛΟΧΙΑ ?????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 11:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν υποψιαστω οτι, ως αρχαιοι ελληνες δεν ειχαμε εφευρει την αποτριχωση με λειζερ και μονο σπαθια ειχαμε, θα κοψω τις φλεβες μου..


------------------------

Όσοι έκτισαν κάτω από τα αστέρια, έκτισαν πολύ χαμηλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 12:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με λεϊζερ ή με σπαθί?


---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 12:11:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με λειζερ.

καθαρες δουλειες. να μην κανω και τον τοπο χαλια

------------------------

Όσοι έκτισαν κάτω από τα αστέρια, έκτισαν πολύ χαμηλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 12:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ένα πράγμα μόνο δεν γνωρίζω και θα ήθελα να μου πείτε:

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΜΕΓΑΛΕΙΑ ΠΩΣ ΚΑΤΑΝΤΙΣΑΜΕ ΕΤΣΙ ΚΥΡ ΛΟΧΙΑ ?????



Μια πιθανή απάντηση απο τον Βάρναλη

Φταίει το ζαβό το ριζικό μας!
- Φταίει ο Θεός που μας μισεί!
- Φταίει το κεφάλι το κακό μας!
- Φταίει πρώτ' απ' όλα το κρασί!
«Ποιος φταίει; ποιος φταίει;» κανένα στόμα
δεν τόβρε και δεν τόπε ακόμα.

Έτσι στη σκοτεινή ταβέρνα
πίνουμε πάντα μας σκυφτοί
σαν τα σκουλήκια κάθε φτέρνα,
όπου μας έβρει, μας πατεί:
δειλοί, μοιραίοι κι' άβουλοι αντάμα
προσμένουμε, ίσως, κάποιο θάμα !


---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Edited by - τυχερουλης on 18/05/2004 12:17:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 13:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ξερετε τιποτα απο τα ανεξηγητα των αρχαιων ελληνων??
εχω ακουσει πολλες ιστοριες οπως
οτι ανακαλυψαμε πρωτη την αμερικη
ειχαμε τρελη τεχνολογια
οπως οτι υπηρχε κατι σαν πλοηγος στην "Αργω" οπου μιλουσε και εδινε
κατευθηνσεις στους Ελληνες
Ακομα οτι ειχαμε διαστημοπλοια
και οτι στις θερμοπυλες πολεμουσαμε με λειζερ
Εσεις ξερετε τιποτα

PAS MI ELLIN BARBAROS


Λοιπόν, επειδή και εμένα με απασχολεί κατά καιρούς το συγκεκριμένο θέμα, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως όλα άπτονται της ερμηνείας που κάνει ο εκάστοτε αναγνώστης της αρχαίας ελληνικής μυθολογίας σε αναλογία με το γνωσιολογικό υπόβαθρο της εποχή του αλλά και με τις προτιμήσεις του.

Με άλλα λόγια, το «μυστικό» είναι στο «πως» απο-συμβολίζει (αν υπάρχει κάτι που χρειάζεται από-συμβολισμό βέβαια) την αρχαιότατη ελληνική παράδοση, για παράδειγμα έχω ακούσει (όρκο δεν παίρνω, δεν ήμουν εκεί και αν ήμουν δεν το θυμάμαι πια) πως ο Ήφαιστος είχε δημιουργήσει «κόρες» από σίδερο που τον βοηθούσαν στο εργαστήριο του, εκ πρώτης όψεως κάτι τέτοιο είναι εξωφρενικό για την λογική αλλά απόλυτα δικαιολογημένο μυθολογικά εφ’ όσων εκληφθεί ως τέτοια (μυθολογική) αναφορά αφού ο Ήφαιστος ήταν θεός της φωτιάς και ικανότατος σιδηρουργός τεχνίτης & εφευρέτης.

Εάν τώρα στο σημείο αυτό προσέξω καλύτερο τον «μύθο» θα δω ότι μιλάει για σιδερένιες «κόρες» δηλαδή μεταλλικά κατασκευάσματα ικανά να τον βοηθούν στις εργασίες του σιδηρουργείου του, δηλαδή αν ερμηνεύσω με όρους της εποχής μου μιλάμε για μεταλλικές κατασκευές - μηχανές!

Αν ο μύθος κυριολεκτεί, τότε μιλάμε όχι απλός για μεταλλικές μηχανές απρόσωπες (όπως είναι ένας ηλεκτρονικός βραχίονας robot σύγχρονου εργοστασίου) αλλά ανθρωπόμορφες μηχανές, δηλαδή αυτόματα - ρομπότ ή .. «κόρες» ή «θεραπαινίδες» του (αφού ως δημιουργός τους είναι ο Πατέρας τους και εκείνες βοηθοί του), τώρα πια η μυθολογία προσεγγίζει καλύτερα την λογική, αλλά έχουμε ένα νέο πρόβλημα .. το χρονικό παράδοξο, πως ο Ήφαιστος μπορούσε να έχει εφεύρει μηχανές (αν η πρωτογενής ερμηνεία μας είναι σωστή βέβαια) προ ακόμα και τις εποχής (για παράδειγμα) του Ομήρου; Μια ευφυή μηχανή προϋποθέτει φιλοσοφικές, μαθηματικές, τεχνικές γνώσεις υπερύψηλου επιπέδου (κυκλώματα, προγράμματα, τσιπ, αισθητήρες, πηγές ενέργειας κ.α.) .. πράγματα που δεν βρίσκεις στην αρχαιότητα (εκτός του τελευταίου)..

Άρα το ερώτημα, αν επιμείνουμε να εξηγήσουμε το «πως» είναι να εντοπίσουμε το «πότε» (και το "εαν") υπήρξε ο Ήφαιστος και από ποίους πληροφορούμεθα τις θαυμαστές κατασκευές του; .. όταν αυτές οι αναμνήσεις μεταδιδόντουσαν από γενιά σε γενιά μέσο των ραψωδών (για παράδειγμα) ή των τροβαδούρων (ok, αυτοί είναι μεσαιωνικοί) ήταν ήδη αρχαία ιστορία για τους αρχαίους έλληνες της παλαιότατης για εμάς σήμερα εποχής άρα προέρχονται από πολύ παλιά (εδώ ελλοχεύει ο κίνδυνος της παραφθοράς, αλλά ας πάρουμε τα «ρίσκα» μας) και εδώ το ερώτημα είναι πια αμείλικτο, πρόκειται για προϊόν φαντασίας κάποιου ανήσυχου πνεύματος ή για μια γλυκιά ανάμνησης ενός πανάρχαιου παμπάλαιου ακμάζοντος πολιτισμού που ήδη από τα πανάρχαια ιστορικά μας χρόνια ήταν «νεκρός» αλλά ακόμα ζωντανός μέσα στη συλλογική ανθρώπινη μνήμη;

Υ.Γ.

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα και κατάλαβες πως ξεκινάνε αυτά τα θέματα, το ίδιο συμβαίνει και με την Αργό, αν δεις τον μύθο τεχνολογικά τότε μιλάμε για ένα «έξυπνο» όχημα, το οποίο μπορούσε να σε πάει μόνο του εκεί που ήθελες εσύ με την βοήθεια κάποιας τεχνολογίας, δηλαδή έναν πανέξυπνο αυτόματο «πιλότο» κτλ.

Edited by - XD on 18/05/2004 14:02:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 14:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αν υποψιαστω οτι, ως αρχαιοι ελληνες δεν ειχαμε εφευρει την αποτριχωση με λειζερ και μονο σπαθια ειχαμε, θα κοψω τις φλεβες μου..

Τώρα που το αναφέρεις,χμ... αγάλματα αρχαίων Ελλήνων με τρίχες στα πόδια και στο στήθος δεν έχω δει.
Λές;
...@**-+@@**^!!!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 16:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην σας πώ οτι έχω ακούσει πως στην αρχαιότητα είχαμε κερδίσει και διαγωνισμό της Eurovision με την βοήθεια του υπερ-όπλου Tesla ...


Edited by - Stavros_Η on 18/05/2004 16:01:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 16:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΗΡΕΜΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΤΙ ΑΛΛΑ ΚΟΥΦΑ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ!!!
ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΦΙΛΕ ΤΥΧΕΡΟΥΛΗ ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΙΕΙΣ ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΟΡΤΕ ΣΟΥ!!!
ΠΡΩΤΟΝ ΣΤΙΣ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ ΗΤΑΝ 300 ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ ΚΑΙ 700 ΠΟΛΕΜΙΣΤΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΛΑΤΑΙΕΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΑΝΤΕΞΑΝ ΑΝ ΕΙΑ\ΧΑΝ ΤΑ ΥΠΟΤΗΘΕΜΕΝΑ ΥΠΕΡ-ΟΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΕ\ΗΜΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΤΟΓΟΝΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΟΠΛΑ ΤΩΝ ΠΕΡΣΩΝ!!!!
ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ 21 300 ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΧΑΝ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ 10000 ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΥΠΕΡΟΠΛΑ??? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!!!
Α ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΕΤΑΓΟΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΠΟΥ ΤΑ ΚΡΥΒΟΥΜΕ ΤΩΡΑ!??
Α ΦΙΛΕ astral-project ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΒΕΙΣ ΤΙΣ ΦΛΕΒΕΣ ΜΗΝ ΛΕΡΩΣΕΙΣ ΚΑΝΑ ΚΑΝΑΠΕ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ!!!
ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΛΛΑ ΗΡΘΑΜΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΣΙΑΤΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΑΠΟ ΤΟ 9000ΠΧ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΗΓΑΝ ΟΙ ΒΙΚΙΝΓΚ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΑ ΓΙΑΠΟΝΕΖΑΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΝΑΟ ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΑ ΝΗΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ!!!
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ΤΟΥ ΒΑΡΝΑΛΗ ΟΙ ΜΟΙΡΑΙΟΙ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΕΡΑΚΜΙΑΚΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ ΜΟΙΡΑ ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΗΤΑΝ ΙΕΡΟΔΟΥΛΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΘΑΝΑΤΟΠΟΙΝΗΤΗΣ!!!
ΑΝ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΤΕ ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!
Α ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΟΥ ΔΙΑΦΥΓΕ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ 4Ο2 ΠΧ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΘΝΤΙΑΛ ΜΕ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΑΣΑ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΠΟΝΟΥΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟΝ ΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ g ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 16:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ ΑΛΛΑ TON XRHSTH Stavros_Η ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TRIPIOS
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 23:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRIPIOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ο Ήφαιστος είχε δημιουργήσει «κόρες» από σίδερο που τον βοηθούσαν στο εργαστήριο του"

εδω με κανεις να θυμηθω ενα αλλο θεμα με τον ηφαιστο που ελεγε
οτι ειχε φτιαξει ενα ρομποτ τον "Ταλο" ο οποιος επερνε κινηση με υδραργυρο

PAS MI ELLIN BARBAROSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 23:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NAI AYTO TO ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΦΥΛΟΥΣΕ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΕΝΑΣ ΗΡΩΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΙΟΣ ΧΤΥΠΩΝΤΑΣ ΤΟ ΣΤΑ ΓΟΝΑΤA!!!ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΜΟΝΟ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ!?!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 03:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

πολλα τα ανεξηγητα στην ιστορια μας...

απο το πως ο Αρισταρχος ο Σαμιος, χωρις οργανα υπολογισε την ακτινα της γης, την αποσταση της γης απο τον ηλιο, και τις αποστασεις των τροχιων των 10 πλανητων (συν τη ζωνη των αστεροειδων!!!) μεχρι το ταξιδι του Οδυσσεα στο Αιγαιο επι 10 χρονια

για τον Οδυσσεα εχουν γραψει 2-3 βιβλια ξενοι γεωγραφοι που υποστηριζουν πως βγηκε στον Ατλαντικο

για παραδειγμα, τα βοδια του Ηλιου ηταν στην Αμερικη (οι βισωνες), η σκυλλα (ή η χαρυβδη, μου διαφευγει) ηταν ενας κυκλωνας, οι κυκλωπες ηταν οι κατοικοι της Γης του Πυρος (τα προβατα ηταν τα λαμα) κτλ κτλ


ακομα σε μια μαχη του Αλεξανδρου, πανω απο τον Ελληνικο στρατο εμφανιστηκαν 5 ιπταμενες ασπιδες(!!!) οι οποιες και κατατρομαξαν τους Περσες

στο ιερο του Διος στη Νεμεα, οι τοιχοι αποτελουνται απο δυο μαρμαρινες πλακες με κενο αναμεσα τους 12 χιλιοστων, γεγονος που προσφερει την απολυτη μονωση - πως γνωριζαν την ακριβη αποσταση χωρις οργανα?

και ενα σωρο αλλα γεγονοτα που ειναι αργα για να καταγραψω αποψε

θα επανελθω


ναστε καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rathamanthes
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 08:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rathamanthes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, δεν ξέρω αν πράγματι οι αρχαίοι μας είχαν τόσο εξελιγμένο τεχνολογικό και επιστημονικό υπόβαθρο, ξέρω όμως ότι στη Γερμανία και στη Γαλλία τα αρχαία ελληνικά διδάσκονται στο λύκειο και είναι απ'τα βασικά μαθήματα σε κάποιες πανεπιστημιακές σχολές. Στην Αυστρία (και αυτό το ξέρω από γνωστό μου που ζει εκεί) στο πανεπιστημιακές σχολές φυσικής διδάσκονται και μελετούν αρχαία ελληνικά και μην ξεχνάμε ότι τα τελευταία χρόνια η Νάσα έχει αρχίσει πριν από κάθε αποστολή να ξεψαχνίζει τα αρχαία ελληνικά κείμενα και αυτό για μένα λέει πολλά.


Υ.Γ. Παιδιά μπορεί να έχεται αντιρήσεις αλλά ο σαρκασμός δεν είναι απαραίτητος.

Σας ευχαριστώ όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Girtos
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
617 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 11:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Girtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
ΣΕ ΑΡΧΑΙΟ ΠΑΠΥΡΟ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΕ ΣΕ ΣΠΗΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΑΔΑ ΤΩΝ ΒΑΣΙΛΕΩΝ,ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙ ΑΠΟ ΒΟΥΝΟΚΟΡΦΗ ΣΕ ΒΟΥΝΟΚΟΡΦΗ ΚΑΒΑΛΑ ΣΤΗΝ ΑΣΠΙΔΑ ΤΟΥ.ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ ΑΥΤΟ;


gKΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΓΡΥΠΑΣ
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 12:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΓΡΥΠΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ξερετε τιποτα απο τα ανεξηγητα των αρχαιων ελληνων??
εχω ακουσει πολλες ιστοριες οπως
οτι ανακαλυψαμε πρωτη την αμερικη
ειχαμε τρελη τεχνολογια
οπως οτι υπηρχε κατι σαν πλοηγος στην "Αργω" οπου μιλουσε και εδινε
κατευθηνσεις στους Ελληνες
Ακομα οτι ειχαμε διαστημοπλοια
και οτι στις θερμοπυλες πολεμουσαμε με λειζερ
Εσεις ξερετε τιποτα

PAS MI ELLIN BARBAROS


Φίλε μου,
για το αν ανακαλύψαμε πρώτοι την Αμερική δεν ξέρω, φαντάζομαι ότι θα υπήρχαν και αυτόχθονες κάτοικοί της.
Οτι οι πρόγονοί μας είχαν πάει στην Αμερική είναι αποδεδειγμένο. Και μάλιστα σε όλη την Αμερική. Υπάρχουν αρχαίοι ελληνικοί ναοί, χιλιάδες πινακίδες με ελληνικούς χαρακτήρες, φυλες (Αραουκάνοι της Χιλής), που οι ίδιοι διατείνονται ότι κατάγονται από τους Σπαρτιάτες, τοποθεσίες, λιμάνια, πόλεις, ποτάμια με ελληνικά ονόματα, ελληνικές ρίζες λέξεων σχεδόν σε κάθε παλιά (αν όχι αρχαία) γλώσσα της Ηπείρου, ελληνικά σύμβολα παντού. Μπορώ όλα αυτά να τα στηρίξω με λεπτομέρειες, αλλα θα έπρεπε να γράψω ολόκληρη εγκυκλοπαίδεια. Πάντως επί του θέματος υπάρχει άφθονη βιβλιογραφία και ελληνική και αλλοδαπή.
Για τα λοιπά θέματα που θίγεις.... Δεν ξέρω... Για την Αργω αναφέρεται από αρχαίους συγγραφείς αυτο που αναφέρεις.Πολλά υπάρχουν διάσπαρτα στα αρχαία κείμενα για υψηλή τεχνολογία, αλλά νομίζω ότι η χρήσή της γινόταν μόνο από τους "θεούς".
Τα αρχαία κείμενα κρύβουν πολλές εκπλήξεις, αρκεί να μπορείς να της δεις. Χρειάζεσαι μόνο ανοικτό μυαλό και καθόλου φαντασία. Όλα αναφέρονται ξεκάθαρα.
Διάβασε!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 13:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΝΑ ΑΡΧΑΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΑΡΧΗΜΕΙΔΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΓΗΚΕ ΣΕ ΠΛΗΣΤΙΡΙΑΣΜΟ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΜΑΘΕ Η ΝΑΣΑ ΠΡΟΣΕΦΕΡΕ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΗ ΧΡΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ???
ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΣΕΕΣΑΣ!?!
ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΗ ΓΡΥΠΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΟΥ ΥΣΧΙΡΙΖΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΣΗΜΑ ΤΟΝ ΔΙΚΕΦΑΛΟ ΑΕΤΟ!!!
ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΥΠΕΡΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΡΕΑΖΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΤΥΧΟΝΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΙ ΜΙΑ ΚΟΤΣΑΝα!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΓΡΥΠΑΣ
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 14:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΓΡΥΠΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

AΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΝΑ ΑΡΧΑΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΑΡΧΗΜΕΙΔΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΓΗΚΕ ΣΕ ΠΛΗΣΤΙΡΙΑΣΜΟ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΜΑΘΕ Η ΝΑΣΑ ΠΡΟΣΕΦΕΡΕ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΗ ΧΡΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ???
ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΣΕΕΣΑΣ!?!
ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΗ ΓΡΥΠΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΟΥ ΥΣΧΙΡΙΖΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΣΗΜΑ ΤΟΝ ΔΙΚΕΦΑΛΟ ΑΕΤΟ!!!
ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΥΠΕΡΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΡΕΑΖΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΤΥΧΟΝΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΙ ΜΙΑ ΚΟΤΣΑΝα!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


Φίλε Cybermaster,
δυστυχώς δεν έχω ακούσει η διαβάσει τίποτα για την φυλή που γράφεις. όπως σαφέστατα έγραψα η φυλή των Αραουκανών της Χιλής δια στόματος του αρχηγού της Lonko Kilapan ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ότι είναι απόγονοι των Σπαρτιατών. Όχι εγώ, εκείνοι.Βέβαιοι τεκμηριώνουν τους ισχυρισμούς τους ποικιλοτρόπως. Θα ψάξω να σου δώσω τον τίτλο του βιβλίου του Κιλαπαν και τον εκδοτικό οίκο. Όσο για τα υπόλοιπα που ανέφερα για την Αμερική, ειναι αδιαμφισβήτητα στοιχεία, εκτός αν κάποιος μετέφερε ναό του Απόλλωνα στην Αργεντινή , πέταξε 25000 πινακίδες με αρχαιούς χαρακτήρες στον Αμαζόνιο΄, ονόμασε δεκάδες περιοχές και πόλεις με ελληνικά ονόματα, έδωσε αρχαία ελληνικά σύμβολα και ονόματα θεοτήτων στις φυλές της Αμερικής κλπ για να μας πείσει ότι είχαμε πάει στην Αμερική.
Τι να πω; Δεν ξέρω. Δεν ζούσα τότε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΨΥΧΗ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


173 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 14:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΨΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι, σίγουρα !!

Και την Αμερική ανακαλύψαμε και γονίδια εξωγηίνων είχαμε και το laser είχαμε ανακαλύψει απο την αρχαιότητα και την θεωρία της σχετικότητας ξέραμε πριν τον Αινστάιν και τον απειροστικό λογισμό εμείς τον μάθαμε στον Νεύτωνα και να σας πώ και κάποιο μυστικό καλά κρυμένο στα βάθη των αιώνων ?
Δεν υπάρχει Θεός. Και την γή εμείς οι Έλληνες την φτιάξαμε, ακούστε με που σας λέω, το γνωρίζω απο φίλους μου υψηλόβαθμα μέλη της ομάδας Ε ...

Ένα πράγμα μόνο δεν γνωρίζω και θα ήθελα να μου πείτε:

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΜΕΓΑΛΕΙΑ ΠΩΣ ΚΑΤΑΝΤΙΣΑΜΕ ΕΤΣΙ ΚΥΡ ΛΟΧΙΑ ?????



ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΕΣ
ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ΨΗΛΑ
ΚΑΒΑΛΑΣ ΤΟ ΚΑΛΑΜΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΡΗΣΗ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ
ΑΚΜΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΜΗ
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΔΙΑΛΥΕΙΣ ΚΑΤΙ
ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΟ ΧΤΙΖΕΙΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 14:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒΑΣΙΚΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ Η ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΝΗΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΡΙΖΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ!!!
ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΠΡΙΝ!!!

Βέβαια είναι γνωστό ότι βρέθηκαν ελληνικές επιγραφές στην Αμερική που χρονολογούνται εκείνη την περίοδο. Θα πρέπει να αναρωτηθούμε πώς άραγε βρέθηκαν οι Ινδιάνοι στην κεντρική κυρίως Αμερική, και γιατί τους λένε Ινδιάνους; Ακόμη κάποιοι μεταξύ σοβαρού και αστείου λένε πως στο μεγάλο ταξίδι του ο Οδυσσέας προς την Ιθάκη έφτασε και ως την Αμερική… Θα ήθελα να πω πως είναι πολύ πιθανό να έχουν φτάσει οι Έλληνες ως την Αμερική με βάση του μεγάλου παράγοντα που λέγεται τριήρης, το οποίο ήταν πολεμικό πλοίο των αρχαίων Ελλήνων. Η τριήρης είχε τρεις σειρές κουπιά, η μία σειρά πάνω από την άλλη, δυο ιστία και ένα έμβολο στην πλώρη. Ήταν πλοίο ευκίνητο και η ταχύτητα του έφτανε τα 8 μίλια την ώρα.
DNA Test
Όπως ξέρετε η ιατρική επιστήμη συνεχώς αναπτύσσεται,και πλέον, με ένα test dna μπορούμε να διακρίνουμε αν μία φυλή έχει Ελληνικές ρίζες (όπως είναι γνωστό η δομή του DNA της κάθε φυλής είναι διαφορετική). Οι φυλές που ανέφερα παραπάνω πρότειναν να κάνουν αυτό το test αλλά κάποιοι απέρριψαν τη πρόταση τους.

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΨΥΧΗ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


173 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 14:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΨΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΥΡΙΕΣ ΚΥΡΙΟΙ
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ
ΦΙΛΕ ΓΡΥΠΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ
ΜΠΕΙΤΕ ΟΛΟΙ ΤΩΡΑ ΣΕ ΕΝΑ SEARCH ENGINE π.χ. GOOGLE KAI KANTE ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗ ΛΕΞΗ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ
ΓΙΑ ΔΕΙΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΣΕΣ ΑΘΗΝΕΣ ( ΠΟΛΕΙΣ ) ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗ ΓΗ
ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΑΓΝΟΟΥΝ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΟΛΗ
ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΠΟΤΕ ΕΛΕΓΕ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΘΗΝΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 14:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SORRY ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ!!!

Γνωστή η μαρτυρία πολλών φυλών στην περιοχή της κεντρικής Αμερικής
Υπάρχει μια φυλή η οποία υποστηρίζει πως προέρχονται από τους αρχαίους Έλληνες, και πώς το αιτιολογούν; Λένε πως οι πρόγονοι τους ξεκίνησαν από την Ελλάδα ταξίδεψαν προς την ανατολή και μετά έφτασαν εκεί. Βέβαια αυτό δεν λέει τίποτα… Και σε μένα μέχρι που έμαθα ότι το σύμβολο στην σημαία τους είναι ο δικέφαλος αετός2
Μία φυλή Ινδιάνων λέει (μεταδόθηκε από γενιά σε γενιά) πως κάποτε ήρθαν κάποιοι άνθρωποι με αστραφτερά και καθαρά πουκάμισα (βέβαια θα εννοούσαν τις στολές) που μας δίδαξαν την δημοκρατία και την ισότητα.

ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ ΨΥΧΗ???

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

everyflow
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 16:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους everyflow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά ειρήνη υμίν και πάνω απ' όλα ψυχραιμία. Ωραία και καλά όλα αυτά που λέτε αλλα εμένα μου φαίνεται ότι ή βλέπετε ή διαβάζετε πολύ Λιακόπουλο...

Ónen i-Estel Edain.Ú-chebin Estel anim...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 16:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλοι μου, δεν ξέρω αν πράγματι οι αρχαίοι μας είχαν τόσο εξελιγμένο τεχνολογικό και επιστημονικό υπόβαθρο, ξέρω όμως ότι στη Γερμανία και στη Γαλλία τα αρχαία ελληνικά διδάσκονται στο λύκειο και είναι απ'τα βασικά μαθήματα σε κάποιες πανεπιστημιακές σχολές. Στην Αυστρία (και αυτό το ξέρω από γνωστό μου που ζει εκεί) στο πανεπιστημιακές σχολές φυσικής διδάσκονται και μελετούν αρχαία ελληνικά και μην ξεχνάμε ότι τα τελευταία χρόνια η Νάσα έχει αρχίσει πριν από κάθε αποστολή να ξεψαχνίζει τα αρχαία ελληνικά κείμενα και αυτό για μένα λέει πολλά.


Υ.Γ. Παιδιά μπορεί να έχεται αντιρήσεις αλλά ο σαρκασμός δεν είναι απαραίτητος.

Σας ευχαριστώ όλους




ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ: ΓΙΑΤΙ Η NASA, ΟΣΑ "ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΑ" ΕΧΕΙ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ, ΤΑ... ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΜΕ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

epitho
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 17:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους epitho  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδιά συμφωνω πως το γεγονός ότι οι έλληνες διέθεταν τεχνολογία ανώτερης μορφής. αλλά μην λέμε και ότι νάναι. μιλάτε για σπαρτιάτες με λέιζερ!!! έλεος! άντε και να υποθέσουμε πως είχαν...

αν οι πολεμιστές είχαν τέτοια υπερόπλα, φαντάζομαι οι βασιλιάδες τους θα κουβαλούσαν τα τελειότερα απο αυτά. Τότε γιατί θάβανε τους βασιλείς τους με απλά ποταπά σπαθάκια και πανοπλίες...

χώρια που δύο πολυβόλα να είχαν οι σπαρτιάτες στις θερμοπύλες, θα είχαν σφάξει όχι 10000, αλλά 500000 πέρσες.

Οι αρχαίοι έλληνες γράφαν ως μυθολογία αυτά που φαντάζονταν, όπως κ ο Ιούλιος Βερν μιλούσε για υποβρύχια, διαστημόπλοια κτλ.

Η τεχνολογία των αρχαίων ελλλήνων είχε πολύ να κάνει με χειρισμό ηλεκτρομαγνητικών πεδίων...που ακόμα και σήμερα αυτά που κάνανε τότε φαίνονται αδιανόητα στην επιστήμη.

αλλά είπαμε..όχι και λέιζερ...


BalanceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BARLOG_DRAGON
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 18:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BARLOG_DRAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΧΑΜΕΝΗ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ??
ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΧΑΝ ΑΝΕΠΤΗΓΜΕΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 20:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα:)

οι αρχαιοι ελληνες γνωριζαν πολυ καλα την επιστημη του πολεμου,εφαρμοζαν τεχνικες μαχης,μεσα απο πειραματισμους,αυτο καθιστουσε τις μαχες μαζι τους αρκετα δυσκολες εως ακατορθωτες.

μεσα απο πειραματισμους και στις αλλες επιστημες,ισως να εφτασαν σε "επιπεδα" και "διαστασεις" γνωσης που υπερεβαινε τα της εποχης τους.

η ιστορια ειναι τοσο παλαια ,που μυθος μοιαζει τωρα,στο πανεπιστημιο της θεσσαλονικης,οι φοιτητες,μεσα απο την αρχαια ελληνικη γραμματεια και τα κειμενα,μπορεσαν να δημιουργησουν τις περισσοτερες απο τις μηχανες που περιγραφετε.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy