ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 θρησκείες..... πραγματικότητα ή εφεύρεση....;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
spartakos
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2002, 14:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spartakos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για σας φίλοι.
τα τελευταία χρόνια με απασχολή αυτό το ζήτημα χωρίς να θέλω να πιστεύω ότι μπορεί να είμαι Αθεος.Δεν ξέρω κατα πόσο αληθεύει αλλά κάποιες φορές νομίζω ότι οι θρησκείες είναι εφεύρεση των ανθρώπων για να καταπολεμίσουν τον φόβο τους προς το άγνωστο ή και τον θάνατο.Ισχυει αυτό που λένε ότι <όπου υπάρχει γνώση καταργούντε οι θρησκείες>?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2002, 18:27:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λογικά προσεγγίζοντας το θέμα μίας και με έχει απασχολήσει και εμένα ιδιαίτερα φίλε Σπάρτακε, η θρησκεία θα πρέπει να συνυπήρξε ταυτόχρονα με τον άνθρωπο. Η θρησκεία είναι μία ανάγκη Φαντάζομαι ότι αρχικά την εποχή που οι άνθρωποι βρίσκονταν στο στάδιο απλώς της προσπάθειας εξεύρεσης τροφής και επιβίωσης, σε ένα συνεχώς μεταβαλλόμενο φυσικό περιβάλλον θα πρέπει να θεοποιούσαν ότι φοβόντουσαν περισσότερο. Μία τέτοια θρησκευτική συνείδηση πιστεύω ότι θα είχε περισσότερο σχέση με τον φόβο, παρά με την σαφή αντίληψη μίας ανώτερης δύναμης. Όταν το πολιτισμικό του επίπεδο του επέτρεψε την πολυτέλεια της σκέψης ασφαλώς θα παρατήρησε την νομοτέλεια των φυσικών δυνάμεων, και θα στοχάστηκε πάνω στην έννοια του Θείου. Όταν έστρεφε το βλέμμα στον Ουρανό θα ένοιωθε (και ακόμη νοιώθει, εάν βρει τον χρόνο να κοιτάξει ψηλά) ταπεινότητα , ως μία απειροελάχιστη κουκίδα σε ένα κομμάτι γης, εξαρτώμενος άμεσα από δυνάμεις που άλλες καταλάβαινε και άλλες όχι, και λογικά θα αναγνώριζε έναν νομοθέτη πίσω από αυτές.. Σε επίπεδο εξουσίας τώρα είναι γνωστό ότι με την κατάλληλη χειραφέτηση και για η οργανωμένη θρησκεία μπορεί να κατευθύνει συνειδήσεις και συμπεριφορές, και αυτό γιατί όσο η θρησκεία απομακρύνεται χρονικά από την αρχή της εξαγγελίας της και όσο το μήνυμά της μετατρέπεται σε πανίσχυρο θρησκευτικό δόγμα, αποκλείοντας κάθε άλλη ερμηνεία και λατρεία του Θεού, τόσο θα διαστρέφεται ο πνευματικός σκοπός της. Σε αυτό το σημείο λειτουργεί και ο φόβος του αντίπαλου πόλου του κακού, ως αποτρεπτικός παράγοντας «διαρροής» οπαδών.. Σε επίπεδο λατρείας λογικά επειδή πρώτα θεοποιήθηκαν οι φυσικές δυνάμεις , θα είχαμε και πολλούς Θεούς , αφού η αντίληψη του ανθρώπου διευρυνόταν σταδιακά από το γενικό στο ειδικό. Όσο αναφορά στο δεύτερο ερώτημα σου για το εάν η γνώση καταργεί την θρησκεία, όσο αναφορά την πίστη σε μία ανώτερη δύναμη ,έχω την εντύπωση ότι μάλλον το αντίθετο ισχύει. Όσο αναφορά στον θρησκευτικό φανατισμό και τυφλή και άκριτη παραδοχή δογματων αυτό μάλλον ισχύει. Η « γνώση» όπως το αντιλαμβάνομαι προσωπικά εγώ απλώς περιπλέκει τα πράγματα, στο να ακολουθήσει κάποιος μία οργανωμένη εκκλησία ή δόγμα μίας και η απόλυτη αλήθεια δεν μπορεί να υποστηριχθεί ότι κατέχεται από κανέναν. Σημασία έχει πως "βιώνει" κανείς το Θείο μέσα του. Το ΕΝΑ και το ΠΟΛΛΟΙ όσο αναφορά τον αριθμό των Θεών που η αλήθεια είναι πως προβληματίζει όλο και περισσότερους σήμερα , είναι έννοια αριθμητική, που μικρή αξία έχει στον υπεραισθητό κόσμο. Όπως έχω ξανα-αναφέρει (ζητώ συγνώμη εάν επαναλαμβάνομαι) το ΜΗ Ον , η απόλυτη μονάδα από όπου τα πάντα προήλθαν είναι "άρρητη" όπως είχαν διαγνώσει οι αρχαίοι Έλληνες (αλλά και άλλοι λαοί), μπορούμε να το προσεγγίσουμε αφαιρετικά, να πούμε δηλαδή τι ΔΕΝ είναι και ΟΧΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ. Η Απόλυτη Μονάδα δεν μπορεί να περάσει στην απειροσύνη γιατί η απειροσύνη προϋποθέτει την απεριόριστη έκταση κάποιου, και την διάρκεια αυτού του «κάτι». Αν υποθέσει κανείς ότι το Αιώνιο Άπειρο Όλο, η Πανταχού Παρούσα Μονάδα, αντί να υπάρχει στην Αιωνιότητα, γίνεται - μέσω περιοδικών εκδηλώσεων - ένα πολλαπλό Σύμπαν ή μια πολλαπλή προσωπικότητα, τότε αυτή η Μονάδα θα έπαυε να είναι μια.. Έτσι έχουμε να επιλέξουμε είτε την λατρεία των πολλών θεών, ο καθένας όντας ούτε καλύτερος ή λιγότερο περιορισμένος από τον άλλον, δηλαδή όπως στον πολυθεϊσμό , είτε να επιλέξουμε έναν φυλετικό ή εθνικό θεό ανάμεσα σε αυτούς, και ενώ πιστεύουν στην ύπαρξη πολλών θεών, αγνοούν και δείχνουν περιφρόνηση για τους άλλους, και όσον αφορά τον δικό τους τον θεωρούν τον υψηλότερο και τον «Θεό των Θεών». Αλλά αυτό μάλλον δεν είναι σωστό , γιατί ένας τέτοιος θεός δεν μπορεί να είναι ούτε άπειρος ούτε απόλυτος, αλλά πρέπει να είναι πεπερασμένος, κατ’ ουσία, πεπερασμένος και σχετικός μέσα στον χώρο και στον χρόνο. Εγώ πιστεύω στην εντολή ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ, πιστεύω δηλαδή ότι μετέχουμε του Θείου, και ο καθένας θα πρέπει να λατρεύει το Θείο όπως το νοιώθει . Σε αντίθετη περίπτωση είτε θα έπρεπε να δώσουμε όνομα να λατρεύουμε .και να προσευχόμαστε στο απόλυτο και άρρητο ΕΝΑ - το οποίο μην έχοντας χαρακτηριστικά - δεν θα μπορεί να έχει αυτιά να μας ακούσει, είτε οι λάτρες ακόμη και των πολλών θεών πρέπει αναγκαστικά να είναι άδικοι με όλους τους άλλους θεούς, όσο και να προεκτείνουν την λατρεία τους είναι απλά αδύνατο γι’ αυτούς να λατρεύουν τον κάθε ένα χωριστά, και στην άγνοιά τους αν επιλέξουν κάποιον θεό συγκεκριμένα, ίσως δεν θα επιλέξουν τον καλύτερο. Συνεπώς, ίσως θα ήταν πολύ καλύτερο να θυμάται ο κάθε άνθρωπος ότι έχει έναν θεό μέσα του, μια άμεση ακτίνα από το Απόλυτο, μία ουράνια ακτίνα από το Ένα, ότι έχει τον «θεό» του μέσα του, όχι έξω από τον εαυτό του. Δεν νομίζω ότι σε βοήθησα πραγματικά , αλλά είναι πολύ δύσκολο το ερώτημα σου και ουσιαστικά -και εγώ- αναζητώ απαντήσεις…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spartakos
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2002, 00:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spartakos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε ΠΛΩΤΙΝΕ και μόνο που υπάρχει δεύτερο άτομο με τις ίδιες ανησυχίες είναι μεγάλη βοήθεια.όσο για το περιεχόμενο του μηνύματός σου ήταν απόλυτα κατανοητό και κοντά στην πραγματικότητα.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
"σκέφτομαι άρα υπάρχω"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2002, 01:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου. Κρίμα που "ναυάγησε" αυτό το θέμα.
Φίλε Σπάρτακε θα ήθελα να σου δώσω ένα στίγμα του δικού μου προβληματισμού που ίσως να σε οδηγήσει σε άλλα μονοπάτια...
Η θρησκεία,όπως κι αν αποκαλείται αυτή, υποστηρίζει κάποιες θέσεις και απορρίπτει(ή απαγορεύει) κάποιες άλλες. Είναι γεγονός ότι για να έχεις το δικαίωμα να αποκαλείσαι "οπαδός" ή "πιστός" σε αυτή τη θρησκεία θα πρέπει να δέχεσαι όλες τις θέσεις που αυτή υποστηρίζει. Δε μπορείς δηλαδή να κόψεις και να ράψεις τη θρησκεία στα μέτρα σου. Γιατί αυτό που προκύπτει από μια τέτοια διαδικασία καλείται αίρεση.
Έτσι προσωπικά πιστεύω ότι,ανεξάρτητα με το ιδεολογικό περιεχόμενο κάθε θρησκείας, για να δεις αν κάποια θρησκεία αρμόζει σε σένα( δηλαδή αν αυτή δίνει αρμονία στη ψυχή σου) θα πρέπει να τη βιώσεις.
Εάν βιώσουμε με απόλυτη ακρίβεια μια θρησκεία και νιώθουμε ευτυχισμένοι ή οτι "αγγίζουμε" το νόημα της ζωής, τότε αυτή η θρησκεία α)ΑΝ είναι δημιούργημα ανθρώπων είναι ένας πολύ καλά μελετημένος τρόπος ζωής
ή β)είναι μια απαραίτητη διαδικασία για την επικοινωνία με αυτόν που τη δημιούργησε(στην προκειμένη περίπτωση ο Θεός)
Με τα ανωτέρω θέλω να πω ότι δικαίωμα απάντησης στην ερώτηση αν η (α) θρησκεία είναι εφεύρεση ανθρώπων ή πραγματικότητα έχουν μόνο αυτοί που τη βίωσαν ή τη βιώνουν κατα γράμμα.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι και αυτών ακόμα η απάντηση δε μπορεί να είναι σαφής...Μπορούμε να αντιληφθούμε τη γεύση του μελιού αν κάποιος που το έχει δοκιμάσει μας την περιγράφει με λόγια????
Ίσως κάποτε να βρεθεί κάποιος η περιγραφή του οποίου να πλησιάζει στην πραγματική.Εγώ είχα την τύχη και συνάντησα έναν τέτοιο άνθρωπο.
Πρεπει όμως και να το δοκιμάσω κάποτε...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spartakos
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2002, 02:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spartakos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα φίλε secondborn.
επιτέλους μετά από ένα μήνα μια δεύτερη απάντηση.
άρχισα να πιστεύω ότι το θέμα ή δεν ήταν σοβαρό ή ότι κανείς δεν έχει απορίες πάνω σ'αυτό.το θέμα μπορεί να "ναυάγησε" φίλε secondborn
αλλά δεν "πνιγήκαμε" κιόλας.Δεν πειράζει λίγοι και καλλοί.

"σκέφτομαι άρα υπάρχω"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2002, 19:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα κι από μένα.

Οι δικοί μου προβληματισμοί πάνω στο θέμα αυτό αριθμούν αρκετά χρόνια ύπαρξης.
Αυτό όμως που με απασχολεί,με δεδομένη τη παρούσα κατάσταση,είναι το σκοπό που εξυπηρετούν τα δόγματα.Δηλαδή,αν σήμερα ο άνθρωπος έχει ένα συγκεκριμένο επίπεδο αντίληψης και σκέψης,γιατί να περιορίζεται σε αυτά?

Γιατί να πιστεύει σε κάτι τυφλά? Γιατί έτσι του το "σερβίρουν"? Γιατί έτσι του δίδαξαν στο σχολείο? Γιατί θα καεί εις <<το πυρ το εξώτερο>> αν πιστέψει κάτι άλλο?
Το να μελετήσεις και να εμβαθύνεις σε όλες τις θρησκείες μέχρι να διαλέξεις είναι ουτοπικό.
Το να πιστέψεις την <<απλοποιημένη>>-<<απλοική>> επίσημη εκδοχή πάλι δε με ικανοποιεί.

Συγνώμη,δε θα πάρω.Έχω γράψει σε άλλο τόπικ (συγνώμη δε θυμάμαι σε ποιό) ότι υπάρχουν τόσοι θεοί όσοι και άνθρωποι.Ναι μεν υπάρχει μια ανώτερη δύναμη αλλά όχι ένας ορισμός.(Και πώς θα μπορούσε άλλωστε?)Τα βιώματα και οι κοσμοθεωρίες του καθενός διαμορφώνουν μια εντελώς
προσωπική αντίληψη για το θεό,η οποία μπορεί να αλλάξει.

Δε ξέρω αν με κατατάσσει σε αίρεση η άποψή μου,φίλε Secondborn...Για να είμαι ειλικρινής δε με νοιάζει και πολύ.Αν κάτι αγγίζει τις ψυχές των ανθρώπων και χαρίζει γαλήνη και ελπίδα,λίγη σημασία έχει αν λέγεται Βούδας,Σίβα,Ρα,Δίας και ούτω καθ'εξής...

Και επειδή έγραψα πολλά και σας κούρασα,λέω ότι η πίστη είναι πραγματικότητα και οι θρησκείες εφεύρεση.

ΥΓ: Στο Esoterica ΚΑΝΕΝΑ topic δε ναυαγεί φίλε Σπάρτακε!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Keisatsu
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2002, 22:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Keisatsu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας (δυτικός) Θεολόγος το είχε πει ωραία: "Αν πιστεύεις σε ένα Θεό που μπορείς να τον κατανοήσεις στην εντέλεια, τότε μάλλον αυτό στο οποίο πιστεύεις δεν είναι ο Θεός".

Αυτή ακριβώς η φράση καταδεικνύει την άποψη μου περί θεού.

Ο ανθρώπινος νους από τα πρώτα, ασταθή βήματα του στον μακρύ δρόμο της κατανόησης, έκανε την συγκεκριμένη σύνδεση:

Κατασκεύασε κάτι και είδε οτι ήταν ο δημιουργός του. Μετά παρατήρησε τον κόσμο γύρω του και σε παραλληλία θεώρησε πως υπάρχει ένας ανώτερος δημιουργός και τον ονόμασε θεό.

Από τότε είδε πως πολλά πράγματα που προηγουμένως ήταν ακατανόητα, έγιναν απλά και κατανοητά. Ο "δημιουργός" άρχισε να μετατοπίζεται όλο και πιο μακριά στην σκάλα της γνώσης.

Ακόμα και σήμερα, μετά από τόσα χρόνια νοητικής εξέλιξης αρνείται να εγκαταλείψει το πανάρχαιο συμπέρασμα.

Δεν πιστεύω σε κανένα θεό ακριβώς γιατί εκτιμώ πως ο θεός μπαίνει ως παράμετρος μόνο εκεί που η γνώση μας παρουσιάζει ελλείψεις.

Το σύνολο της γνώσης συνεχώς αυξάνεται. Δομές που προηγουμένως ήταν ακατανόητες, "μαγικές" ή "θεικές", σήμερα εξηγούνται.

Αν ο Θεός υπάρχει και έφτιαξε τα πάντα με τρόπο που να μπορούμε να τα κατανοήσουμε, όταν θα έχουμε κατανοήσει τον τρόπο που τα έφτιαξε, θα είμαστε κι εμείς θεοί;

Η μήπως δεν ήταν θεός από την αρχή;

Η δεν υπήρχε καν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2002, 23:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά!
Αγαπητέ Keisatsu αναφέρεις ότι <<Δεν πιστεύω σε κανένα θεό ακριβώς γιατί εκτιμώ πως ο θεός μπαίνει ως παράμετρος μόνο εκεί που η γνώση μας παρουσιάζει ελλείψεις. >>
Δηλαδή αν έρθει εποχή που θα τα ξέρουμε ΟΛΑ τότε θα καταρρεύσουν οι θρησκείες ή θα είμαστε και μεις θεοί?
Η λογική σου με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι θεωρείς θεό αυτόν που τα ξέρει ΟΛΑ...ναι ή όχι?Με μπέρδεψες λιγάκι...

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2002, 01:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η θρησκεία με το όνομα "Α" έχει κάποιες απόψεις.Η θρησκεία Α δέχεται την ύπαρξη κάποιων άλλων θρησκειών. Η θρησκεία Α απορρίπτει τις απομιμήσεις των θρησκειών αυτών και τις ονομάζει αιρέσεις.
Αυτά θέλω να πιστεύω ότι είναι αποδεκτά από όλους. Καλώς ή κακώς δεν ονομάζεται θρησκεία ένας τρόπος ζωής που ΕΓΩ επιλέγω. Θρησκεία αποκαλείται ένας τρόπος ζωής που έχει δοκιμαστεί ανα τους αιώνες και έχει φέρει αποτελέσματα στη βελτίωση του ψυχισμού ορισμένων ατόμων.
Σύμφωνα λοιπόν με τα ανωτέρω επειδή δεν έχω δεχτεί ούτε βιώσει απόλυτα κανένα τρόπο ζωής από αυτούς που υπαγορεύουν οι θρησκείες, δε μπορώ να αποκαλώ τον εαυτό μου ΠΙΣΤΟ ή ΟΠΑΔΟ κάποιας θρησκείας.
Δυστυχώς φίλοι μου γεγονός είναι, ότι δεν είναι σωστό και ώριμο, να αποκαλείς τον εαυτό σου Χ.Ο. και από την άλλη να μη τηρείς, βιώνεις, αισθάνεσαι αυτά που η Ορθοδοξία υπαγορεύει.
Τι λέτε και εσείς?Πάντως εγώ αισθάνομαι ντροπή που αναγράφεται στην προσωπική μου ταυτότητα ότι είμαι Χ.Ο. Είναι ένας "τίτλος" που με τη ζωή μου δεν τον τιμώ...ακόμη.
Πάντως προσπαθώ...Κάποια μέρα ίσως να καταφέρω να είμαι άξιος να με αποκαλούν Χριστιανό. Δε ξέρω αλλά κάτι μου λέει ότι τότε θα είμαι πραγματικά κοντά στην ΕΥΤΥΧΙΑ! Μακάρι να μην πέφτω έξω...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Keisatsu
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2002, 15:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Keisatsu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη darkangel (ευχαριστώ για την διόρθωση)
στο θείο αποδίδω πράγματι τέτοια χαρακτηριστικά:

1. Αιτία δημιουργίας του σύμπαντος
2. Παντογνωσία

παρεπιπτόντως το μέγεθος της σκιάς μου
εξαρτάται από το που βρίσκομαι την συγκεκριμένη στιγμή
σε σχέση με το φως

Keisatsu (o)
Αγνωστικιστής, όχι άθεος.
Οταν μάθουμε πως δημιουργήθηκε το σύμπαν
θα δανειστώ το ξυραφάκι από τον Occam
και θα δηλώνω άθεος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2002, 22:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά!!
Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου ότι οι επικρατούσες θεωρίες <<μπάζουν νερά>> και πολύ θα ήθελα να μάθω και εγώ (όπως και όλοι φαντάζομαι) το ΠΩΣ αλλά και το ΓΙΑΤΙ δημιουργήθηκε το σύμπαν και γιατί είναι έτσι κι όχι αλλιώς κλπ...
ΟΜΩΣ δε νομίζω ότι η παραδοχή της ύπαρξης θεού ή όχι εξαρτάται από το επίπεδο γνώσης της ανθρωπότητας.Η θρησκεία καλύπτει άλλες ανάγκες του ανθρώπου...
Φυσικά κάθε άλλη άποψη σεβαστή...
Χαιρετώ όλους σας και εσένα,φίλε Keisatsu!!
O Σκοτεινός Άγγελος!


"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spartakos
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2002, 00:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spartakos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα φίλοι.
Σίγουρα φίλε-η darkangel οι θεωρίες "μπάζουν νερά" όχι ότι μας έχουν πεί ψέματα απλά δε μας έχουν πεί όλη την αλήθεια.θρησκείες, αιρέσεις,
δόγματα όλοι στο κυνήγι πιστών (οπαδών),για να έίμαστε και στο κλίμα των ημερών λόγο εκλογών .τέλος πιστεύω στον θεό που δεν χρειάζεται οικονομική ενίσχυση.

"σκέφτομαι άρα υπάρχω"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2002, 00:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι.
Φίλε Σπάρτακε αγγίζεις ένα θέμα που καίει-αυτό των ιερατείων και συγκεκριμένα των οικονομικο-πολιτικο-κοινωνικών θέσεων που απαιτούν ή κατέχουν.Ας μιλήσουν τα υπόλοιπα παιδιά και θα παραθέσω τις απόψεις μου αργότερα.Χαιρετώ,Η Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2002, 14:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Filh Darkangel_78.
Pisteyw kai egw pws POLLA PRAGMATA EXOUN ALLAXEI TON DROMOS TOUS LOGW TWN IERATEIWN.
POLLA PRAGMATA EXOUN ALLAXEI AKOMA KAI SE METAFRASEIS.
Sygekrimena sthn dikh mas thn threikeia ston xristianismo kai sto kefalaio peri dimiourgias sthn biblo leei gia thn dimioyrgia tou ADAM
kai thn fygh tou apo ton paradeiso logo tou amarthmatos pou efage apo ton apagoreymeno karpo.
To ebraiko keimeno omws leei alla.
Leei pws efyge apo ton eswteriko kyklo tou.
Lei h metafrasi gia ton karpo (pws eitan mylo).
THA EITHELA NA KANEIS MIA DOKIMI.

PARE ENA MHLO KAI KOFTO OXI STHN MESH opws kanoume apo thn korifh.
ALLA KOFTO APO THN MESH DILADI SE 2 ISA MERH POU TO KATHE ENA NA EXEI THN DIKH TOU KORIFH. (/)
MESA THA DEIS TON PENDAKTINO ASTERA.

AYTA TA LIGA.

AVATARGR

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spartakos
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2002, 00:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spartakos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας.
φίλε avatargr μήπως είναι λίγο "τραβηγμένο" το πείραμα με το μήλο?θέλω να πω μήπως κι εμείς καμιά φορά υπερβάλουμε στο ψάξιμο μόνο και μόνο για να αποδείξουμε το αντίθετο στα διάφορα πιστεύω?πως θα μπορούσες να πείσεις ένα τυφλό για τον 5άκτινο αστέρα αφού δεν μπορεί να δεί πραγματικά παρά μόνο με το φως τις ψυχής του?

"σκέφτομαι άρα υπάρχω"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2002, 14:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILE SPARTAKE EXEIS DIKIO SE AYTO POU LES ISWS NA EIMAI KAI LIGO YPERBOLIKOS ....
ALLA KANE TO PEIRAMA AYTO POU EIPA SE OSA MHLA THELEIS ....
ISWS NA EINAI TYXAIO ISWS ....
ISWS OXI
O TYFLOS ISWS TO DEI ME TA XERIA TOU ...
NA TO PSILAFISI KAI NA TO NIOSI ....

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2002, 02:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μήλο φίλοι μου είναι κάτι συμβολικό. Αντικατοπτρίζει τον πειρασμό, την δυστυχία και γενικά είναι ο φορέας του κακού. Μη στέκεστε στο μήλο. Η επιλογή του φρούτου ίσως να ήταν και τυχαία. Αγαπητέ Avatargr νομίζω ότι βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος. Προσπάθησε να καταλάβεις το βαθύτερο νόημα αυτής της παραβολής. Προσωπικά κάθε φορά που τη διαβάζω όλο και κάτι περισσότερο "βλέπω" ότι δεν είχα καταλάβει.
Φιλικά, Secondborn

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2002, 11:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHMERA.

FILE Secondborn.

TO MHLO DEN EINAI SYMVOLIKO.
EXEI TON LOGO TOU KAI O LOGOS EINAI TO PENDAKTINO ASTERI.
DEN DIALEXTIKE TYXAIA.(GNWMH MOY)
OSO GIA TO DENDRO POU MOU LES DEN EXEIS DIABASEI POLLA PRAGMATA APO AYTA POU EGRAPSA.

MILISA GIA IERATEIA DEN TA ANAFEREIS KATHOLOU..
MILISA GIA TO DENDRO (ALLA ASFALWS ENOUSA TO DENDRO THS CABBALA)
MILISA GIA THN FYGH TOU ADAM APO TON PARADEISO (OPWS LEEI H AG.GRAFH)
ME LANTHASMENH METRAFRASH (MALLON HTHELIMENH) KAI H KATHARH METAFRASH APO TA EBRAIKA LEEI GIA TON ESWTERIKO KYKLO TOU ADAM.

GIA OLA AYTA FILE MOU Secondborn LES PWS BLEPW TO DENDRO ???????????
MALLON OXI.

ASFALWS KAI PERIMENO APANDHSI SOU GIA ENAN EPOIKODOMITIKO DIALOGO.

FILOI MOU TO THEMA EINAI SOBARO SE AYTO TO ROOM AS MILISOUME OLOI
KAI O SPARTAKOS KAI O ΠΛΩΤΙΝΟΣ KAI H Darkangel_78 KAI O Keisatsu
O Secondborn AS DEYTEROLOGISOUME LOIPON.

EYXARISTW KAI SYGNWMH GIA THN POLYLOGIA MOU.

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2002, 00:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε γράφω σε θέμα αν δεν έχω διαβάσει όλες τις απόψεις φίλε μου Avatargr. Απλά στάθηκα μόνο σε κάποια από αυτά που είπες. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το θέμα της Ορθοδοξίας είναι πιο βαθύ και βλέπεις μόνο το δέντρο σε ένα καταπράσινο και πανέμορφο δάσος που έχει να σου δώσει τόσα πολλά. Μύρισε τους ανθούς του & άγγιξε τους κορμούς των δέντρων του.
Η Ορθοδοξία είναι ένας τρόπος ζωής. Η παραβολή με το μήλο δεν είναι μια απλή ιστοριούλα. Θέλει να περάσει ένα μύνημα. Αυτό το μύνημα θα το πέρναγε ακόμα και αν οι πρωτόπλαστοι είχαν δοκιμάσει αχλάδι.
Αυτή είναι η άποψή μου.
Πάντα φιλικά, Secondborn

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2002, 09:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHMERA FILOI MOU.

AGAPHTE FILE Secondborn SE PARAKALW DIAFASE AYTA POU EXW GRAPSEI.
KAI MHN PEZOUME ME TIS LEXEIS.

KAI SIGOURA DEN BLEPW DENDRO ....MESA STO DASOS
BLEPW TO DENDRO THS CABBALA......
TO DENDRO THS DIMOURGIAS ........

OSO GIA TO MHLO KATI THELEI NA PEI KAI EIPA TON LOGO POU GNWRIZW..........
KAI PALI ALLH MIA FORA THA STO PW TO MONO FROUTO POU EXEI TO PENDAKTINO ASTERI EINAI MONO TO MHLO.

AN NOMIZEIS PWS ME AXLADI H MAROULI THA PERNAGE TO MHNHMA POU THELEI
TOTE AS STAMATISOUME EDW THN SYZHTHSI...

AKOMA KAI GIA TA IERATEIA DEN ANAFEREIS TIPOTA GIA TIS DHTHEN LANTHASMENES METAFRASEIS POU EXOUN KANEI H 70' KAI EINAI SOBARES DEN LES TIPOTA....
MHN APOMONONEIS LEXEIS APO TO KEIMENO POU GRAFW SE PARAKALW...
AN EINAI NA TOTOPOTHETITHEIS TOPOTHTISOU SE OLA OSA EXW GRAPSEI KAI OPWS VLEPEIS DEN APOMONW EGW DENDRO ALLA MALLON ESY ME AYTA POU MOU LES.

EKTOS KAI EAN KATALABA LATHOS.

EYXARISTW...

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2002, 19:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου μην εξάπτεσαι. Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα. Απόψεις παραθέτουμε μόνο.
Δε σε κατηγορώ για την "περιέργεια' σου να το ψάχνεις λίγο παραπάνω. Ίσα ίσα σε συγχαίρω.Απλά πιστεύω ότι το μύνημα που περνάει η Παλαιά Διαθήκη στις σελίδες του Προπατορικού αμαρτήματος είναι τόσο μεγάλο που εγώ όταν το αντιλήφθηκα για πρώτη φορά σκίρτησα. Το μύνημα αυτό θα το πέρναγε με οποιοδήποτε φρούτο. Μη ξεχνάς:μιλάμε για παραβολή.
Πάντως ίσως να έχει και κάποια ιδιαίτερη σημασία η επιλογή του μήλου. Δεν είμαι κάθετος ότι δεν έχει. Και να έχει όμως το μύνημα της παραβολής δεν αλλάζει.
Εσύ με ποιό τρόπο νομίζεις ότι επηρεάζει η επιλογή του μήλου το μύνημα της παραβολής?
Ευχαριστώ για το χρόνο σου εκ των προτέρων και σου υπενθυμίζω: είναι απλά η γνώμη μου, δεν είχα ούτε το σκοπό ούτε τη διάθεση να μειώσω τη δικιά σου. Τη σέβομαι και την εκτιμώ.
Φιλικά Secondborn

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2002, 20:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILE Secondborn

DEN EXAPTWME KAI ASFALWS XERWMAI GIA TON DIALOGO POU EXOUME OLOI EDW MESA STA FOROUMS ESTW KAI EAN EINAI KAPWS ENDONOS asfalws kai gnorizw kai apo ta legomena sou kai se alla forums pws den meiwneis kanenan.

Ayto pou thelw na dieykrinisw pws KAI PALI .....
PWS H PALAIA DIATHIKH EXEI POLLA HTHELHMENA LATHEI METAFRASHS.

DEN YPARXOUN PARABOLESS THN PALAIA DIATHIKH... MONO ALHGORIES..
KAI POLLES FORES PRAGMATIKA GEGONOTA.

O skopos tou me to MHLO einai na dixei h mallon na kripsei....
kapio mhnhma.

TON PENDAKTINO ASTERA POU AYTO MAS DIXNEI TO PENDALFA...

AYTHN THN IDIAITERWTHTA THN EXEI MONO TO MHLO.
OSO GIA TO DENDRO KAI PALI LEW GIA TO DENDRO THS CABBALA.
(NOMIZW PWS THA PREPEI NA TO GNWRISEIS).
ISWS H PALAIA DIATHIKH NA GRAFTHKE SE KAPOION KWDIKA opws kata kairous exei anaferthei se merika periodika.

ASFALWS KAI PERIMENW FILOI MOU APANDHSEIS SXOLIA SE OLA AYTA.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2002, 02:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως και να έχει γραφτεί η Παλαιά Διαθήκη σε κάποια μορφή κώδικα. Δεν το αποκλείω.
Προσωπικά όμως θα έλεγα κάτι παρόμοιο αλλά ρητά διαφορετικό. Ένας κώδικας ΣΥΝΗΘΩΣ μπορεί να μεταφραστεί σε μια κατανοητή μορφή λόγου, με τη βοήθεια μιας αντιστοίχισης συμβόλων με χαρακτήρες. Εαν όμως θεωρήσουμε αληθή την άποψη ότι η Παλαιά Διαθήκη είναι ένα θεόπνευστο κείμενο, τότε μάλλον δε θα καταφέρουμε να κάνουμε ποτέ μια "μετάφραση" τέτοιου είδους.
Οι αλληγορίες και οι ηθελημένες λάθος μεταφράσεις ίσως να κρύβουν κάποιο νόημα. Όποιο κι αν είναι αυτό όμως,δεν παύει να είναι ανθρώπινος στόχος. Μήπως όμως είναι ανώτερος ο στόχος-σκοπός Του Πατέρα?
Αυτός ο στόχος όμως, καλώς ή κακώς, δεν πρόκειται να φανεί ή να ερμηνευθεί ποτέ από ανθρώπους που δεν βιώνουν-αισθάνονται αυτά που υπαγορεύει η Παλαιά & Καινή Διαθήκη. Πρώτο λοιπόν μέλημα μας είναι να κατανοήσουμε τα λεγόμενα της. Μετά θα πρέπει να αποφασίσουμε αν τα αποδεχόμαστε. Τέλος θα πρέπει να τα βιώσουμε και τότε θα είναι πολύ εύκολο για εμάς να κατανοήσουμε το βαθύτερο νόημα των Γραφών.

ΜΟΝΟ τότε θα μεταμορφωθούμε σε modem με ικανότητα κωδικοποίησης-αποκωδικοποίησης των ιερών κειμένων.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2002, 10:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILE Secondborn.

EYXARISTW GIA THN APANDHSH.
PROSWPIKA DEN PISTEYW PWS H PALAIA DIATHIKH EINAI ENA THEPNEYSTO KEIMENO.
EINAI H ISTORIA TOU ISDRAHL.
KAI BEBAIA POLLA APO TA KEIMENA EINAI KAI MYSTIKISTIKA.
KATI THELOUN NA METADOSOUN.
OPWS KAI OI PSALMOI-YMNOI TOU DAVID
KAI POLLA ALLA APO TA KEIMENA.
KAI ASFALWS OTAN GRAFETAI KATI KAI PERIEXEI KAPIO MHNHMA TOTE O SKOPOS TOU EINAI NA DIABASTHEI KAI NA BORESOUN OI ANTHROPOI NA
TO APOKODIKOPOIEISOUN.

DILADI O SKOPOS EINAI NA DIABASTHEI KAI NA GINEI ADILIPTO.
EAN OXI ?????????????????
TOTE PIOS O LOGOS THS GRAFEIS TETOIWN KEIMENWN???????????????????

EYXARISTW.

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2002, 02:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα κατάφερα!Κατάλαβα από που πηγάζει η διαφωνία μας.

Εγώ σε αντίθεση με σένα πιστεύω ότι η Παλαιά Διαθήκη είναι ένα θεόπνευστο βιβλίο. Κινούμαστε σε εντελώς διαφορετικό επίπεδο φίλε μου.
Ο λόγος της γραφής τέτοιων θεόπνευστων κειμένων είναι για να μας βοηθήσουν να αντιληφθούμε τον τρόπο ζωής που "καλό είναι" να βιώνουμε. Μέσα από αυτά τα κείμενα γινόμαστε καλύτεροι και όσο καλύτεροι γινόμαστε τόσο περισσότερα από αυτά που γράφονται σε αυτά τα βιβλία αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε.
Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει πάντοτε ένας λόγος(ανθρώπινα κατανοητός) για τη συγγραφή ενός κειμένου. Ειδικά, μάλιστα, όταν αυτό το κείμενο είναι ιερό...


"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2002, 19:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα τα ιερά βιβλία είναι θεόπνευστα. Όλες οι θρησκείες ξεκίνησαν απο ένα όραμα που είχε ο ιδρυτής τους. Απο τον Ζωροάστρη έως τον Βούδα και τον Μωησή έως τον Ησίοδο. Η θεογονία του Ησιόδου γαι παράδειγμα, ήταν ένα κείμενο που του ενέπνευσαν οι Ελικωνιάδες Μούσες, κόρες του Δία, δίνοντας του ταυτόχρονα την εντολή για το τι πρέπει να πει κα ποίον να υμνήσει.(Κάτι παρόμοιο έγινε και στην αποκάλυψη του Ιωάννη μόνο που την θέση των Μουσών «πήρε» ο Θεός). Η κοσμογονία ή αλλιώς η «Ιερά Ιστορία των Ελλήνων» του Ησιόδου, ήταν μαλιστα τόσο σημαντικό έργο σύμφωνα με τον Πλάτωνα((Πολιτεία) ώστε γράφει για αυτό :
«Τα έργα πάλι του Κρόνου και όσα έπαθε από τον γιο του (Δία), έστω και αν ήταν αληθινά, νομίζω πως δεν έπρεπε να λέγονται έτσι στους νέους, αλλά μάλιστα να αποσιωπούνται. Κι αν είναι ανάγκη να ειπωθούν, να τα ακούν με μυστικότητα όσο δυνατόν λιγότεροι…»

Αλλά και η παλιά διαθήκη ήταν θεόπνευστη, και γεμάτη αλληγορίες.Ο Μαμονίδης, (Ιουδαίος θεολόγος και φιλόσοφος) είπε για τις αλληγορίες και τα συγκεκαλυμμένα μηνύματα που κρύβει:

«Δεν πρέπει κανείς να ακούει ούτε να παίρνει κατά γράμμα ότι είναι γραμμένο στα βιβλία της δημιουργίας, ούτε να έχει ιδέες σαν κι αυτές που έχει το κοινό, αλλιώς οι αρχαίοι σοφοί μας δεν θα μας συμβούλευαν με τόση φροντίδα να κρύβουμε το νόημα τους και να μην σηκώνουμε καθόλου το αλληγορικό πέπλο που κρύβει τις αλήθειες που περιέχει. Όταν αυτό το έργο το παίρνεις κατά γράμμα σου δίνει τις πιο παράλογες και εκτός πραγματικότητας ιδέες για την θεότητα. Οποιοσδήποτε όμως ήθελε να μαντέψει την αληθινή έννοια, πρέπει να αποφύγει πολύ να την κοινολογήσει. Είναι ένα απόφθεγμα που μας το επαναλαμβάνουν όλοι οι σοφοί μας, προ παντός για τις βαθιές έννοιες που περιέχει το έργο των έξι ημερών. Είναι δυνατόν είτε μόνος του είτε με την βοήθεια των φώτων ενός άλλου κάποιος να φτάσει μέχρι να μαντέψει το νόημα. Τότε πρέπει να σιωπά ή και αν μιλήσει να μιλάει καλυμμένα, όπως κάνω εγώ, αφήνοντας τα υπόλοιπα να τα μαντέψουν σε εκείνους που μπορούν να με ακούσουν».

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Keisatsu
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2002, 22:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Keisatsu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τον Μαμονίδη.

Ειναι γνωστό άλλωστε πως η αλήθεια που ανακαλύπτεις
είναι χίλιες φορές καλύτερη από την αλήθεια που σου λένε.

Αυτό που δεν κατάλαβα ακόμα είναι
γιατί η γνώση οδηγεί στην πτώση.
(σύμφωνα με την Π.Δ. βέβαια)

...που θα μου πάει όμως, θα το βρω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2002, 23:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Filoi mou kalhspera.

Nomizw pws diafwnoumai se polla themata.
Kai malista se ena biblio pou einai h PALAIA DIATHIKH.
POU GNWMH MOU EINAI PWS EINAI ENA BIBLIO POU PERIGRAFH THN ISTORIA TOU ISDRAHL.

KAI BEBAIA DEN EINAI ENA BIBLIO ALLA POLLA .
SOFIA SIRAX,SOFIA SOLOMONDOS,MAKKABAIOI,PSALMOI TOU DAVID,BASILEIWN KAI ALLA.

O filos Secondborn leei

quote:
Η θρησκεία,όπως κι αν αποκαλείται αυτή, υποστηρίζει κάποιες θέσεις και απορρίπτει(ή απαγορεύει) κάποιες άλλες. Είναι γεγονός ότι για να έχεις το δικαίωμα να αποκαλείσαι "οπαδός" ή "πιστός" σε αυτή τη θρησκεία θα πρέπει να δέχεσαι όλες τις θέσεις που αυτή υποστηρίζει. Δε μπορείς δηλαδή να κόψεις και να ράψεις τη θρησκεία στα μέτρα σου. Γιατί αυτό που προκύπτει από μια τέτοια διαδικασία καλείται αίρεση.

POU KATA THN GNWMH MOU PANDA EINAI AYTO POU KANEI KATHE (OXI THRYSKEIA ALLA KATHE IERATEIO.
EPIBALLEI APOPSEIS.

EAN DEN TIS DEXTEIS H PEIS KATI KAPWS DIAFORETIKO GINESAI AIRETHIKOS
STHN PYRA LOIPON TO DIAFORETIKO STHN PYRA KATHE DIAFWNIA.....

Na loipon filoi mou giati egine h IERA EXETASI.
MIPWS KAI TON XRISTO GIATI TON STAYROSAN ?????????????
DIAFWNOUSE ME TON FARISAISMO .... ME TO IERATEIO....
ME OLA TA DHTHEN KAI TA PREPEI.

EUXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2002, 03:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο φίλος Keisatsu πολύ σωστά αναφέρει:
quote:
Ειναι γνωστό άλλωστε πως η αλήθεια που ανακαλύπτεις
είναι χίλιες φορές καλύτερη από την αλήθεια που σου λένε.

Η αλήθεια ΜΟΥ δεν είναι απαραίτητα και η αλήθεια ΣΟΥ σε αυτού του είδους τα θέματα. Όσο και όσοι και να προσπαθήσουν να σου εξηγήσουν το νόημα της Παλαιάς Διαθήκης(ή οποιοδήποτε θεόπνευστο βιβλίο) δεν θα υπάρχει αποτέλεσμα αν η ψυχή σου δεν είναι έτοιμη να το αντιληφθεί, να το νοιώσει.
Οπότε θα συμφωνήσω και εγώ με τη σειρά μου με το Μαμονίδη ότι δεν πρέπει να "φανερώνουμε" το "μύνημα" που λάβαμε μέσα από ένα ιερό κείμενο σε άλλους. Ας αφήσουμε τον άλλο ανεπηρέαστο να βαδίσει το μονοπάτι του.
Αν βέβαια μπορούμε να του δείξουμε το δρόμο που φτάνει στην αρχή του μονοπατιού τότε καλό είναι να το πράξουμε... Μην προειδοποιήτε όμως για τα "αγκάθια" που υπάρχουν εκεί. Έχουν και αυτά το σκοπό τους. Αυτά είναι που θα "τρυπήσουν" την καρδιά του και θα δοκιμάσουν-εξαγνίσουν τη ψυχή του. Αν αντέξει τότε θα βρεί και αυτός το δικό του μύνημα.


"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2002, 08:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περι του θεματος των θρησκειων,ευελπιστω να εχουν δικιο,μηπως ομως καποιοι σοφοι βλεποντας τις αδυναμιες της ανθρωποτητος τις εμπνευστηκαν μπας και μπορεσουν οι ανθρωποι και συνεργαστουν η και να υποταχθουν..
Ας φανταστουμε ενα λαμπρο μελλον οπου ο ανθρωπος θα εχει μεσω της τεχνολογιας κατακτησει την αθανασια ,οι ασθενειες θα εχουν εξαλειφθει η αν εμφανιζονται θα αντιμετωπιζονται αμεσα,η ποιοτητα της ζωης θα ειναι ανθρωπινη,δεν θα υπαρχει η αναγκη να εκμεταλλευτουμε τον συνανθρωπο μας..Τοτε θα χρειαζονται οι θρησκειες ? για σκεφτειτε το ..

Οσο για την παλαια διαθηκη δεν την πολυπιστευω,αν ηταν να γινονται αυτες οι επεμβασεις του θεου τοσο απλα και συχνα θα ειχαν και σημερα συμβει και καποιοι λαοι θα γλυτωναν απο τις σφαγες..Ισως να περιγραφει κατι αλλα δεν νομιζω οτι ειναι οι εμφανισεις και επεμβασεις του θεου,αντε το πολυ πολυ να ειναι καποιες εξωγηινες οντοτητες..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2002, 10:14:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALHMERA.

FILE beyond ME AYTO POU GRAFEIS NOMIZW PWS PISTEYEIS PWS ETSI KAI MATHOUME MERIKA PRAGMATA AKOMA DEN XRIAZESAI THN THRYSKEIA ???????
H TON DHMIOURGO ????????

THA EITHELA SE PARAKALW NA MOU TO DIEYKRINISEIS AYTO.

EYXARISTW.


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy