ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μυστική Ελλάδα και η απόλυτη αντιγραφή
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 18:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας παρουσιάζω το μήνυμα που έστειλα στο περιοδικό "Μυστική Ελλάδα" για να διαμαρτυρηθώ για την αντιγραφή υλικού της σελίδα μου, αλλά και για να γίνει γνωστό πως λειτουργούν κάποια πράγματα. Αν λάβω απάντηση θα σας την παρουσιάσω επίσης.

Προς τον Κύριο Χρήστο Ρίζο.

Το μήνυμα αυτό έχει αποσταλεί και στην ηλεκτρονική διεύθυνση του περιοδικού "Μυστική Ελλάδα", όπως αυτή αναφέρεται στο περιοδικό.

Κύριε Ρίζο,

Κατά το παρελθόν επικοινώνησα μια φορά με το περιοδικό "Strange" για να δώσω τα συγχαρητήρια μου για ένα άρθρο σας, στο τεύχος 57, με τίτλο Ναυάγια και Θησαυροί στις Ελληνικές Θάλασσες. Άλλη μια φορά επικοινώνησα πρόσφατα, όταν πρωτοκυκλοφόρησε το περιοδικό "Μυστική Ελλάδα", για να σας κάνω γνωστό ότι μπορώ να σας στείλω προς δημοσίευση ένα άρθρο σχετικό με κρυμμένους θησαυρούς και λαϊκές δεισιδαιμονίες.

Στο δεύτερο αυτό μήνυμα δεν μου απάντησε κανείς και έτσι σκέφτηκαν ότι ίσως η πολιτική σας είναι να μην δημοσιεύετε άρθρα αναγνωστών ή ότι δεν σας ενδιέφερε το συγκεκριμένο θέμα. Φανταστείτε την έκπληξη αλλά και τον προβληματισμό και την οργή μου, όταν είδα ότι στο τεύχος 2 του περιοδικού "Μυστική Ελλάδα" είχατε αφιέρωμα με τίτλο "Χαμένοι θησαυροί στην Ελλάδα''. Προς έκπληξη μου διαπίστωσα ότι είχατε πάρει σχεδόν τα πάντα από το Coinsmania Portal, μια από τις ιστοσελίδες μου που βρίσκεται στην διεύθυνση: http://www.cmforum.joyhost.gr

Βεβαίως πρέπει να τονίσω ότι πάντοτε πίστευα και πιστεύω ακόμη, στην ελεύθερη διακίνηση των προϊόντων λόγου και τέχνης και παρά το γεγονός ότι ετοιμάζω ένα βιβλίο σχετικό με κρυμμένους θησαυρούς στην Ελλάδα, κάποια στοιχεία, ευτυχώς πολύ λίγα, τα παρουσιάζω στην ιστοσελίδα μου. Ομολογώ ότι έχω κρατήσει ένα πολύ μεγάλο όγκο πληροφοριών και αυτό παρά την θέληση μου, γιατί κάποιοι καλοί φίλοι επέμεναν ότι μπορεί να πέσω θύμα αντιγραφής και ίσως βρω και κανένα βιβλίο μπροστά μου από άλλο συγγραφέα με το δικό μου υλικό. Έτσι παρά την πίστη μου ότι η πληροφορία πρέπει να είναι προσιτή και ελεύθερη για όλους, κράτησα το υλικό μου με την σκέψη ότι μετά την έκδοση του βιβλίου θα το ανεβάσω στην ιστοσελίδα ώστε να είναι διαθέσιμο στον καθένα.

Εδώ να πω πως οτιδήποτε βρίσκεται στις ιστοσελίδες coinsmania είναι κατοχυρωμένο. Έτσι για παράδειγμα το υλικό που χρησιμοποιήσατε για τους κρυμμένους θησαυρούς, βρίσκεται σε κλεισμένο και ταχυδρομημένο φάκελο με αριθμό κατάθεσης για την κατοχύρωση των πνευματικών δικαιωμάτων: RE140085829GR, καθώς και σε συμβολαιογράφο. Επίσης υπάρχουν μέσα στο υλικό κάποια εσκεμμένα λαθάκια ώστε να μπορώ να αποδείξω, αν χρειαστεί, ότι το υλικό είναι δικό μου. Μια ακόμη δικλείδα ασφαλείας δηλαδή.

Αυτό που με ενόχλησε αφάνταστα είναι το γεγονός ότι δεν μπήκατε καν στον κόπο να μου ζητήσετε την άδεια για την δημοσίευση του υλικού που χρησιμοποιήσατε. Δεν θα σας το αρνιόμουν, αλλά όπως φαίνεται αυτό που θέλατε να αποφεύγεται ήταν η αναφορά στην πηγή και στο όνομα μου. Αυτό ήταν και το μόνο που θα σας ζητούσα αν με ρωτάγατε. Έτσι με την ιδιότητα του ερευνητή οικειοποιηθήκατε το υλικό μου, ένα έτοιμο υλικό και το παρουσιάσατε σαν δική σας έρευνα.

Αυτό που με εξόργισε είναι ότι αναφερθήκατε σε προσωπικές μου ιστορίες και τις παρουσιάσατε σαν "μαρτυρίες φίλων σας". Έτσι την ιστοριούλα "ο σκοπός και οι χρυσοθήρες" που αποτελεί προσωπική μου εμπειρία, εγώ ήμουν ο έφεδρος αξιωματικός της ιστορίας, την παρουσιάσατε σαν μαρτυρία φίλου. Αλήθεια μήπως σας την είπα εγώ και δεν το θυμάμαι; Γιατί δεν αναφερθήκατε στην πηγή;

Επίσης η ιστορία για το Πήλι και το Σαρακίνηκο Ευβοίας είναι προϊόν προσωπικής έρευνας στην ιδιαίτερη πατρίδα μου. Η ιστορία "οι λίρες των ανταρτών" είναι μαρτυρία στενού μου φίλου, που μου την διηγήθηκε και αναφέρεται στον παππού του. Και αυτή την παρουσιάσατε σαν μαρτυρία φίλου σας.

Παρακαλώ πολύ να με ενημερώσετε αν προτίθεστε στο επόμενο τεύχος του περιοδικού "Μυστική Ελλάδα" να επανορθώσετε αυτή την αδικία και να αναφέρετε το όνομα μου, καθώς και την διεύθυνση της ιστοσελίδας που βρήκατε και πήρατε το υλικό για το επίμαχο άρθρο.

Αθήνα, 04/08/2004,
Ιωάννης Μπαϊμπάκης
http://www.cmforum.joyhost.gr


------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 19:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κύριε Ιωάννη Μαϊμπάκη συμπάσχω μαζί σας. Περιπτώσεις όπως η προκειμένη πρέπει να καταγγέλονται, αν μη τι άλλο προς αποφυγήν νέων προσβολών.

Περιμένω με ανυπομονησία νέα σχετικά με την εξέλιξη της υπόθεσης (όπως και οι περισσότεροι χρήστες αυτού του forum, φαντάζομαι).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


142 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 20:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κ. Μαϊμπάκη, το περιοδικο εχει κανει κι αλλη λογοκλοπη στο πρωτο τευχος (με υπευθυνο τον ιδιο "συγγραφεα")

δειτε εδω http://www.iranon.gr/NEWSANDMORE/NEWSANDMORE.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 20:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι ευχαριστώ για την συμπαράσταση, σίγουρα θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις αν και όποτε υπάρχουν.

Πάντοτε με ενοχλούσες ο πληθυντικός, έτσι θα χαιρόμουν αν με λέγατε σκέτο Γιάννη.

Φίλε ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ είναι φοβερό αυτό. Ειλικρινά το εν λόγο άτομο ήταν από τα λίγα που πίστευα ότι είναι σωστός. Δυστυχώς ....

------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 21:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου το clopyright είναι συνηθισμένο φαινόμενο, δυστυχώς!
Και βέβαια υπάρχει αυτό το πρόβλημα επειδή λίγοι άνθρωποι κάνουν πρωτογενή έρευνα στην χώρα μας.
Αλλά βρε παιδί μου, άλλο να βάλεις το κειμένο εδώ προς συζήτηση χωρίς να αναφέρεις που το βρήκες (που και σε αυτό διαφωνώ κάθετα) και άλλο να το δημοσιεύσεις κάπου επίσημα χωρίς την άδεια του άλλου! Ελεος δηλαδή!
Ελπίζω να επανορθώσουν και να βάλουν το όνομα σου.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 21:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φίλε τι να πω αισχος ξεφτιλα
Οι ανθρωποι δεν εχουν τσιπα απανω τους.
ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΜΗΝΥΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΗΘΙΚΗ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΙΚΗ
ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ
Μου αρεσει που οι ξεφτιλες απαγορευουν την αναδημοσιευση των κλεμενων κειμενων που δημοσιευουν.
Αν και ενα χερακι ξυλο στον κυριο Ριζο καλο θα του κανει γιατι φαινεται οτι αυτος θα συνεχισει το ιδιο βιολι μετα τους ΙΡΑΝΟΝ και εσενα θα χει και αλλος σειρα.

ΑΙΝΤΕ ΝΑ ΧΑΘΕΙΣ ΑΧΡΗΣΤΕ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΑ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑΣ ΩΡΑΣ

ΜΗΝΥΣΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΨΙΛΗ ΑΜΑ ΤΟΝ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΑΖΕΙ ΣΤΕΝΟ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 22:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάννη η σελίδα σου είναι εξαιρετικη , περασα ένα βράδυ διαβάζοντας.
Σε κάποιο σημείο μιλάς για ένα νόμισμα που βρέθηκε στην Αμερική ή που μοιάζει με νόμισμα ,θα ήθελα να μας πεις περισσότερα για αυτό, αν γνωρίζεις φυσικά.
Ελπίζω να δικαιωθείς αν είναι όπως τα λες τα πράγματα.
Το βιβλίο ποτέ με το καλο θα εκδοθεί?


---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 22:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Ostria είναι άλλο να βάζεις ένα άρθρο προς ανάγνωση χωρίς να έχεις κέρδος από αυτό, έστω και χωρίς αναφορά σε πηγές και άλλο να τα κονομάς από αυτό πουλώντας περιοδικά και παίζοντας το ερευνητής. Αυτό είναι αισχρό.

Φωτογράφε η γνωστοποίηση τέτοιων θεμάτων είναι πιο σκληρή για τα λαμόγια από το χεράκι ξύλο που αναφέρεις. Εξάλλου δεν είναι και του χαρακτήρος μου. Όσο για την μήνυση πράγματι θα τους χρειαζόταν. Περιμένω να δω τι στάση θα κρατήσει το περιοδικό σχετικά. Φαντάζεσαι να μη τα είχα κατοχυρωμένα και μόλις έβγαζα το βιβλίο να μου ζήταγαν και δικαιώματα για αντιγραφή?

Τυχερούλη για το νόμισμα που αναφέρεις το υλικό το βρήκα στο βιβλίο που αναφέρω στο τέλος του άρθρου. Πηγή πληροφοριών: Αινίγματα της αρχαιότητας, Νίκος Κανακάρης, 2002. Δεν γνωρίζω περισσότερα για αυτό. Όπως λέω και στο τέλος του άρθρου το συγκεκριμένο "νόμισμα" δεν μπορώ να το θεωρήσω γνήσιο ή αποτέλεσμα πλάνης ή απάτης. Απλά καταγράφω το γεγονός χωρίς να παίρνω θέση. Όσο για το βιβλίο θα το βάλω μπροστά μετά τον Σεπτέμβρη.


------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 22:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Εχω μείνει με ανοιχτό το στόμα! (Αν και-από ότι κατάλαβα, δε θα πρεπε γιατί προφανώς πρόκειται για σύνηθες φαινόμενο).

Θα συμφωνήσω όμως με τον φίλο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR..Μια συγγνώμη δεν αρκεί, και ούτε θα βοηθήσει να αλλάξουν τα πράγματα στο μέλλον. Συμβουλεύσου ένα δικηγόρο φίλε Γιάννη, είμαι σίγουρη ότι θα δικαιωθείς. Είμαστε όλοι μαζί σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


142 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 02:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχει πλακα το http://www.metafysiko.gr/forum/viewtopic.php?t=859

Στο http://www.metafysiko.gr/forum ειναι μελος ο Ριζος και εκει εχει γινει φοβερος καβγας για το θεμα της λογοκλοπης του.

Ο Ριζος οχι μονο δεν βγηκε να πει μιση κουβεντα για το ζητημα αλλα οι moderators προσπαθουν μανιωδως να κλεισουν το θεμα (με διαγραφες post που εκθετουν) - βλεπετε μερικοι απο αυτους καθως και φιλοι τους ειναι μελη της συντακτικης ομαδας του περιοδικου/απατη και το site τους συνεργαζεται με τον εκδοτικο οικο (αλληλοδιαφημιση και αλληλοσυμφερον)

Το θεμα του φιλου Γιαννη ετεθη πριν απο ωρες στο εν λογω φορουμ αλλα........ οχι μονο διεγραψαν (ξανα!!!!) το μελος που το εθεσε αλλα εσβησαν και το post που παρεπεμπε εδω και που ειχε quote το μηνυμα του Γιαννη.

Πολυ φοβαμαι οτι καμμια απαντηση δεν θα δοθει ουτε απο τον αντιγραφεα ουτε απο τους υπευθυνους του περιοδικου. Θα συνεχισουν τη δουλιτσα τους ακαθεκτοι ("ποιος εχει σειρα για να τον αντιγραψουμε?")

Συμφωνω με τον φωτογραφο πως τους χρειαζεται:
> μια γερη μηνυση
> και γερο ξυλο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 19:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κολοκοτρώνη εδώ το θέμα παίρνει πλέον άλλες διαστάσεις και εξηγούμαι.

Θα αρχίσω με ένα ευχαριστώ, αλλά και με τα συγχαρητήρια μου στους διαχειριστές και συντονιστές του φόρουμ Εσωτερικά. Αποδεικνύεται στην πράξη ότι είναι ένα ελεύθερο βήμα όπου μπορούμε όχι μόνο να κάνουμε τις συζητήσεις μας, αλλά να πούμε τα παράπονα μας και κυρίως να κάνουμε τις καταγγελίες μας για θέματα που έχουν σχέση με τον χώρο χωρίς καμία λογοκρισία.

Επιτέλους υπάρχει πλέον η δυνατότητα της σύγκρισης και όλος ο κόσμος καταλαβαίνει πιο βήμα είναι πραγματικά ελεύθερο και πιο όχι. Αυτοί οι κύριοι που για την προσωπική προβολή τους και για τα δικά τους οφέλη σβήνουν χωρίς πρόβλημα μια τόσο σοβαρή καταγγελία, πρέπει να ξέρουν ότι ο κόσμος τους βλέπει και κρίνει. Πουλάνε τις αξίες και την συνείδηση τους και φιμώνουν την ελευθερία του λόγου για τα μικρά αυτά ανταλλάγματα που ενδεχομένως έχουν. Όμως η αντικειμενικότητα και οι αξίες είναι διαχρονικές και τις εκτιμούν όλοι, φίλοι και εχθροί και είναι οι μόνες που στο τέλος μένουν.

Εγώ προσωπικά αν ένας διαχειριστής στο δικό μου φόρουμ προσπαθούσε μέσω τις φίμωσης να σταματήσει ένα θέμα , έστω και αν αυτό με πρόσβαλε, θα τον διέγραφα διαπαντός και αυτή την γραμμή έχω δώσει. Ακούμε και τα καλά λόγια αλλά δεχόμαστε και την πιο σκληρή κριτική. Τα συγκεκριμένα άτομα θα κριθούν από το κοινό τους αλλά και από την συνείδηση τους. Το συγκεκριμένο θέμα, σχετικά με το άλλο φόρουμ, το κλείνω εδώ μια και δεν έγραψα εγώ προσωπικά εκεί αλλά κάποιος άλλος φίλος, κατέθεσα απλός την άποψη μου.

Αν δεν ικανοποιηθώ από το περιοδικό που δημοσίευσε θέματα δικά μου χωρίς άδεια είναι πολύ πιθανό να προχωρήσω σε μηνύσεις αφού συμβουλευτώ πρώτα τον δικηγόρο μου. Βεβαίως για κάθε εξέλιξη θα σας ενημερώνω.


------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 19:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή μπορεί να υπάρξει μια απορία σχετικά με το πού είναι τα άρθρα που έχουν αντιγραφεί. Ας ρίξουν μια ματιά σε αυτά τα link, έτσι τυχαία:

http://www.cmforum.joyhost.gr/cgi-bin/portal/index.cgi?action=viewnews&id=2

http://www.cmforum.joyhost.gr/cgi-bin/portal/index.cgi?action=viewnews&id=5

http://www.cmforum.joyhost.gr/cgi-bin/portal/index.cgi?action=viewnews&id=6

http://www.cmforum.joyhost.gr/cgi-bin/portal/index.cgi?action=viewnews&id=7

http://www.cmforum.joyhost.gr/cgi-bin/portal/index.cgi?action=viewnews&id=9

Να μην συνεχίσω άλλο γιατί τα link είναι πολλά.

Βεβαίως στο τελευταίο link αναφέρω και το ονοματεπώνυμο του ατόμου που είπε την ιστορία για τον παππού του και ο οποίος αν προχωρήσω δικαστικά θα είναι ένας από τους μάρτυρες. Και ας μην ξεχνάμε και το υλικό που είναι κατοχυρωμένο.

------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Edited by - CM on 05/08/2004 19:52:27

Edited by - CM on 05/08/2004 19:55:45

Edited by - CM on 05/08/2004 19:59:38

Edited by - CM on 05/08/2004 20:00:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 20:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CM Βλέπωντας την ιστσελιδα σου και τα γράφομενα σου κάταλαμβαίνωπως εργάστηκες πολύ για αυτήν και σου αρέσει πολύ αυτό που κάνεις.
Η κλόπη είναιφύσικάανήθική και άδική ίδιως όταν ύποκλέπτει κάτι που δήμιουργήθικε με την κάρδια του δήμιουργού του. Όμως σαν Κύπριος πάρολο που ή ίστοσέλιδα σου είναι πόλυ κάλη νίωθω λύπη όταν στο νομισματόμανία μοντέρνα δεν έχει και τα Κύπριακα νόμισματα .
Ίσως να είναι δύσκόλο για έσενα να το έρευνήσεις αλλά πιστέυω πως ανήκουν στην θέματολόγια της ιστόσελίδας σου.


Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 20:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CM Βλέπωντας την ιστσελιδα σου και τα γράφομενα σου κάταλαμβαίνωπως εργάστηκες πολύ για αυτήν και σου αρέσει πολύ αυτό που κάνεις.
Η κλόπη είναιφύσικάανήθική και άδική ίδιως όταν ύποκλέπτει κάτι που δήμιουργήθικε με την κάρδια του δήμιουργού του. Όμως σαν Κύπριος πάρολο που ή ίστοσέλιδα σου είναι πόλυ κάλη νίωθω λύπη όταν στο νομισματόμανία μοντέρνα δεν έχει και τα Κύπριακα νόμισματα .
Ίσως να είναι δύσκόλο για έσενα να το έρευνήσεις αλλά πιστέυω πως ανήκουν στην θέματολόγια της ιστόσελίδας σου.


Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 20:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε είναι πράγματι δύσκολο για μένα αλλά είναι στις μελλοντικές μου προτεραιότητες ένα θέμα σχετικό με τα νομίσματα της Κύπρου.

Δεν θα ήθελα να κάνω κατάχρηση της φιλοξενίας του esoterica για θέματα πέραν αυτού που έθιξα, ειδικά αν έχουν σχέση με το αντικείμενο της σελίδα μου. Για ότι θες επικοινώνησε μαζί μου μέσω e-mail. Ευχαριστώ.

------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 23:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους
Ναι φιλε γιαννη να συμβουλευτεις δικηγορο οπωσδηποτε που να εχει ορεξη και χρονο ομως να κυνηγησει το θεμα.
Το ξερω οτι θα σκεφτεσαι ηδη που να τρεχω τωρα στα δικαστηρια και να κανω εξοδα
Αυτο υπολογιζουν και οι κλεφτες αυτοι
ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΝΕΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ.
ΜΗΝ ΑΡΚΕΣΤΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ
ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΜΕ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ
Ο ΝΟΜΟΣ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΒΙΒΛΙΟ Η ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ

ΦΙΛΙΚΑ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημ.
Νέο Μέλος

Comoros Islands
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 23:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημ.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι μου.
Φίλτατε CM, νομίζω ότι ήδη θα έπρεπε να είχες κάνει ασφαλιστικά μέτρα (διότι το περιοδικό είναι σε "ενεργεί" κυκλοφορία) και να προχωρήσεις σε μια σειρά από μηνύσεις.
Πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά.


τα χαμηλωμενα φωτα κανουν σκιες στα προσωπα μας και τα παραμορφωνουν.
Δια τούτο μόνο φως.
Ελατε στο φως, ξεχαστε τις σκιες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


142 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 09:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ήδη θα έπρεπε να είχες κάνει ασφαλιστικά μέτρα (διότι το περιοδικό είναι σε "ενεργεί" κυκλοφορία) και να προχωρήσεις σε μια σειρά από μηνύσεις.

σωστη η σκεψη! η βαβουρα που γινεται τους βολευει γιατι:
1. η αρνητικη διαφημιση ειναι διαφημιση
2. το "περιοδικο" ειναι καινουριο και αγνωστο ακομα στους περιπτεραδες!

κι αν το περιοδικο ξεπουλησει και τσεπωσουν τα λεφτα, ε! η συγγνωμη ειναι τζαμπα - ασε που θα τα παρουσιασουν "ηξεις αφιξεις" και θα βγουνε λαδι (κυριως στους "μικρης ηλικιας" αναγνωστες τους που αποτελουν και το target group τους)

η επιθεση ειναι η καλυτερη αμυνα και η αληθεια το αποτελεσματικοτερο οπλο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 21:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακολουθεί το μήνυμα απάντηση που πήρα από τον Χρήστο Ρήζο εχτές 05/08/2004 στις 20:11, τα σχόλια δικά σας

agaphte file.
safestata kai exete dikaio kai h apokatastash sas , toso toy onomatos sas oso kai toy site sas 8a ginei amesa..
apo thn allh, ginomai ka8hmerina apodekths ekatontadwn plhroforivn, apo anagnwstes kai filoys toy periodikoy. Eidika sto 8ema tvn uhsayrvn, olo to yliko poy yparxei stis selides sas, eftane kata kairoys sta xeria moy me xeirografa grammata anagnwstvn, me oles tis pi8anes kai apiuanes parallages. Gi ayto kai kapoia apo ayta paroysiazontai san martyries , afoy kapoioi alloi moy ta ''dihgh8hkan'' me th seira toys.

8a htan kia eykairia, mesa apo ayth thn parekshghsh, na gnwristoyme kai apo konta, kai na ekdo8ei to biblio sas apo ton ekdotiko oiko AGNOSTO, poy endiaferetai gia ta 8emata ayta (se periptwsh poy akoma den exete brei ekdotiko oiko) alla kai na paroysiastei ektenws to site sas wste na ginei eyrytera gnwsto.

epeidh ayto to e-mail einai biastiko logw taksidioy moy,poy brisketai se ekseliksh,
8a epikoinwnhsw ksana mazi sas gia thn apaloifh ths opoiasdhpote parekshghshs, kai thn aparxh mias gonimhs synergasias

XRHSTOS RIZOS
DIKHGOROS
STRATIWTIKOS ANALYTHS
MELOS TOY INSTITOYTOY STRATHGIKVN MELETVN
EIDIKOS EPI8EWRHTHS TOY YP.E8.AM.


------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Edited by - CM on 06/08/2004 23:03:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 21:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακολουθεί η απάντηση μου στο μήνυμα του κυρίου Χρήστου Ρήζου που απεστάλη σήμερα 06/08/2004 στις 21:45 περίπου

Κύριε Ρίζο,

Ομολογώ ότι η απάντηση σας δεν με ικανοποιεί καθόλου και πιστεύω ότι ούτε εσάς τιμά. Βεβαίως αντιλαμβάνομαι την ανάγκη σας για μια κάπως πειστική δικαιολογία, αλλά δυστυχώς η συγκεκριμένη δεν πείθει.

Έλαβα κάποτε ένα μήνυμα από τον εκδότη μιας μικρής τοπικής εφημερίδας στην Κάλυμνο, την "Νησιωτική Διαδρομή" που μου ζήταγε την άδεια να δημοσιεύσει κάτι σχετικό με τους κρυμμένους θησαυρούς από την ιστοσελίδα μου, στην στήλη με την ονομασία "Αλιεύοντας από το ίντερνετ". Του το επέτρεψα και δημοσίευσε σε δύο συνεχόμενες εκδόσεις της εφημερίδας του και συγκεκριμένα στις εκδόσεις 5 και 13 Μαρτίου, υλικό που στο σύνολο και των δύο εκδόσεων δεν ξεπερνούσε σε μέγεθος ένα φύλο Α4. Βεβαίως έβαλε την πηγή και έκανε και κάτι το οποίο ομολογώ με εξέπληξε. Με έκανε δωρεάν συνδρομητή στην εφημερίδα.

Αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω, ο άνθρωπος αυτός θα μπορούσε να βάλει ότι θέλει στην εφημερίδα του και κατά 99% δεν θα μάθαινα ποτέ τίποτα. Όμως ήταν τέτοια η ηθική του που δεν του επέτρεψε καν να το σκεφτεί αυτό και μάλιστα για να με ευχαριστήσει με έκανε συνδρομητή, χωρίς να χρειάζεται βεβαίως. Ο άνθρωπος όχι μόνο έκανε το σωστό αλλά ήταν τόσο περήφανος που αν έκανε μια αντιγραφή και γινόταν θέμα σίγουρα δεν θα μπορούσε να αντικρίσει ούτε τους στενούς συνεργάτες του στα μάτια. Για αυτό τον άνθρωπο θα μπορούσα να διαθέσω τα πάντα χωρίς κανένα αντάλλαγμα γιατί το αξίζει.

Μου λέτε λοιπόν ότι όλο μου το υλικό έφτασε στα χέρια σας με επιστολές φίλων του περιοδικού σε διάφορες παραλλαγές. Άραγε πια τηλεπαθητική ενέργεια σας ώθησε, από όλες αυτές τις παραλλαγές της τμηματικής παρουσίασης της σελίδας μου από διάφορους αναγνώστες σας, να επιλέξετε αυτές που συμβαίνει να είναι ακριβώς όμοιες με αυτά που γράφω εγώ στην σελίδα μου?

Όχι δεν επιθυμώ να σας γνωρίσω από κοντά και επιφυλάσσομαι για τις επόμενες ενέργειες μου. Ήδη με πληροφόρησαν ότι σχετική διαφήμιση στο Galaxy 92 FM με πρώτο κράχτη το άρθρο για τους χαμένους θησαυρούς στην Ελλάδα, παίζει ακόμη και μετά την καταγγελία μου και φυσικά κάνετε πωλήσεις από αυτό.

Δεν έχω βρει ακόμη εκδοτικό οίκο για να αναλάβει το βιβλίο μου, αλλά το σίγουρο είναι, μετά τα τελευταία γεγονότα, ότι αυτός δεν θα είναι ο δικό σας. Αν δεχόμουν μια τέτοια προσφορά θα αισθανόμουν ότι αφού πρώτα με αντιγράψατε, μετά με εξαγοράστε κιόλας. Και έτσι θα ήταν.

Περιμένω να δω τις επόμενες ενέργειες σας, τις δικές σας και του περιοδικού, προς αποκατάσταση μου.

Το μήνυμα αυτό, όπως και όλα τα άλλα, αποστέλλεται και στο περιοδικό. Επίσης θα πρέπει να σας ενημερώσω ότι η καταγγελία μου και οι απαντήσεις, έχουν καταχωρηθεί στην ιστοσελίδα μου καθώς και στο πολύ γνωστό φόρουμ esoterica.gr. Κυρίως για να υπάρξει καταγραφή των άμεσων ενεργειών μου, αλλά και μια καταγγελία που θα βοηθήσει να μην επαναληφθούν στο μέλλον ανάλογα περιστατικά.

Αθήνα, 6/08/2004,
Ιωάννης Μπαϊμπάκης
http://www.cmforum.joyhost.gr/


------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 00:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ήθελα να ήξερα πια θα ήταν η απάντηση του κ.Ρίζου αν ΔΕΝ του

είχατε γνωστοποιήσει τα "μέτρα" που πολύ σωστά έχετε

λάβει.Αναρωτιέμαι αν θα αναγνώριζε ότι έχετε "dikaio" και σε μια

τέτοια περίπτωση.Η απάντηση του δεν μου άρεσε καθόλου.Μάλλον δεν έχει

καταλάβει ότι πλέον αυτό που χρειάζεται "αποκατάσταση" είναι το

δικό του όνομα, καθώς και το όνομα του περιοδικού του ,μια και αυτά

είναι τα μόνα που έχουν εκτεθεί ανεπανόρθωτα.


Κατά τα άλλα τι να πει κανείς και πως να χαρακτηρίσει τέτοιες

πράξεις.Δίνεις την καρδιά και την ψυχή σου για να υπηρετήσεις

ένα σκοπό, μια ιδέα,μια έρευνα, κάτι,δεν έχει σημασία τι,από μεράκι

και απο αγάπη,και χωρίς υλικό κέρδος πολλές φορές.Και μια μέρα

κάποιος ξένος σφετερίζετε το προιόν της δικής σου αγνής αγάπης, το

κάνει κομμάτια και το πουλάει στα περίπτερα.Είναι πραγματικά

εξοργιστικό και μόνο να το σκέφτετε κανείς.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 10:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και δεν μου πέφτει λόγος εντούτοις νομίζω ότι, δεν το χειρίσθηκες σωστά το θέμα, από την στιγμή που έγινε ότι έγινε δεν θα ήταν άσχημο να εκμεταλλευτείς την κατάσταση προς όφελος σου (η δικαστή οδός είναι αργοκίνητη, πολυδάπανη κοκ..) εκδίδοντας τελικά την εργασία σου και έχοντας «το πάνω χέρι» στις διαπραγματεύσεις καθώς εκείνοι έχουν κάνει την «λαδιά», βλέπεις εντελώς συμπτωματικά αυτή την εποχή γνωρίζω άτομο (όχι από τον χώρο του Παράξενου) που προσπαθεί να εκδώσει κείμενα του και τρώει παντού πόρτα, οπότε τουλάχιστον μέσα από αυτή την ιστορία κερδίζεις και εσύ κάτι (και νομίζω πολύ περισσότερα από όσα αυτοί διότι οι συγκεκριμένες εκδόσεις θα γίνουν αρκετά δημοφιλείς –αν ακολουθήσουν τα αχνάρια της Μετ’εκδοτικής χμ- και το κασέ σου σαν συγγραφέας / ερευνητής θα ανέβει).

Τώρα βέβαια μπορεί να κάνω λάθος..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 10:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου δεν έχω αποφασίσει ακόμη την τελική μου στάση. Αυτή θα εξαρτηθεί από τον τρόπο που θα αποκατασταθεί η αδικία στο επόμενο τεύχος του συγκεκριμένου περιοδικού.

Όσο για την έκδοση του βιβλίου, πράγματι αν δεν πληρώσεις από την τσέπη σου δεν βρίσκεις εύκολα κάποιον να αναλάβει μια έκδοση. Αυτός όμως δεν είναι λόγος να συνεργάζεσαι με κάποιους που αρχικώς έχεις καταγγείλει και που ενδεχομένως όλες οι εκδόσεις τους να βασίζονται σε ανάλογες μεθόδους έρευνας. Αυτό θα μείωνε και το κύρος της δικής μου δουλειάς.

Επίσης αν το έκανα αυτό και έβγαινε κάποιος αύριο και μου έλεγε ότι τελικά δημιούργησες αυτό τον θόρυβο για να προβάλεις την δουλειά σου ή για να πιέσεις κάποιους να την αναλάβουν ή οτιδήποτε άλλο και γενικά ότι τα κίνητρα μου είχαν ταπεινά ελατήρια πως θα μπορούσα εγώ να τον διαψεύσω; Η στάση μας και οι πράξεις μας, ειδικά σε δύσκολες στιγμές, είναι αυτές που μετράνε και από εκεί κρινόμαστε όλοι. Καλύτερα λοιπόν το χέρι στην τσέπη και το κεφάλι ψηλά.


------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 10:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύγε!!!

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 15:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 24, 2004 8:40 pm Θέμα δημοσίευσης: 24/7/2004 Ανακοίνωση της Gateway Team

--------------------------------------------------------------------------------

Ανακοίνωση της ομάδας Gateway με την σύμφωνη γνώμη όλων των μελών της.

Η ομάδα Gateway καταδικάζει την ενέργεια του κ. Χ. Ρίζου να αντιγράψει ολόκληρο άρθρο από τον ιστοχώρο της διαδικτυακής ομάδας iranon (www.iranon.gr). Τάσσεται επίσης ηθικά στο πλευρό της ομάδας αυτής. Προσωπική έρευνα των μελών της ομάδας απέδειξε ότι το περιοδικό «Μυστική Ελλάδα» δεν είχε οποιαδήποτε γνώση της αντιγραφής. Οποιαδήποτε προσπάθεια της ομάδας μας να έρθει σε επαφή με την μεριά του κ. Χ. Ρίζου κατέστη αδύνατη, μια προσπάθεια που κράτησε από την στιγμή της γνωστοποίησης του θέματος της αντιγραφής μέχρι και σήμερα 24 Ιουλίου 2004.


Τα μέλη της Gateway Team - Σάββατο 24 Ιουλίου 2004

http://www.metafysiko.gr/forum/viewtopic.php?t=910

-------------------------------------------------------------------


Επειδή δεν πιστεύω ότι κοντά στα ξερά πρέπει να καίγονται και τα χλωρά, επειδη σίγουρα το συγκεκριμένο περιοδικό θα έχει και άλλους συντελεστές που δεν έχουν καλές σχέσεις με το σπορ της κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας,και επειδή δεν μου αρέσει να αδικώ κανένα.

Και κάτι άλλο.Ο κ.Ρίζος προτείνει την έκδοση του βιβλίου σας από τον εκδοτικό οίκο "Αγνωστο".Αναρρωτιέμαι αν είναι ο ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου εκδοτικού οίκου ή μιλάει "χωρίς τον ξενοδόχο".Στη λίστα με τις ιδιότητες του δεν είδα "εκδότης" πάντως.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΟΡΑΤΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 16:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΟΡΑΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Φιλτατε C.M

Δεν νομιζω οτι στο ονομα του δικαιου,μπορουμε να γρεμιζουμε καθε ηθικο κανονα .
Δεν ειχες δικαιωμα,να δημοσιευσεις την απαντηση του Ριζου{απευθηνετο αποκληστικα σε σενα} Οπως και κανενας μας δεν εχει δικαιωμα να δημοσιευει αλληλογραφια χωρις την συναινεση του αποστολεα.Απορω μαλιστα,πως ολοι οι υπολοιποι αντιμετοπισαν την κακοηθη κινηση σου με συμπαρασταση και χειροκροτηματα...

Στο θεμα της δημοσιευσης της ερευνα σου...Σαφως και εχεις δικιο{συμφωνα παντα με τους νομους περι πνευματικης ιδιοκτησιας}
Εγω βεβαια τα περι πνευματικης ιδιοκτησιας δεν τα ασπαζομαι διοτι ειναι φραγμοι στην ελευθερη διακινιση γνωσης και ιδεων.Αλλωστε μην ξεχνατε οτι οι φορτομενοι με MP3 υπολογιστες σας συνηγορουν σε αυτο..

Φιλικα...φιλικοτατα βεβαια ολα αυτα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


142 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 16:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπική έρευνα των μελών της ομάδας απέδειξε ότι το περιοδικό «Μυστική Ελλάδα» δεν είχε οποιαδήποτε γνώση της αντιγραφής.

φιλε mercury, ενα πρωην μελος του φορουμ του metafysiko.gr ειχε ρωτησει την gateway team (σε μηνυμα το οποιο οι moderators εσβησαν - και διεγραψαν το μελος ως ανεπιθυμητο αντι να απαντησουν):

ποια ηταν εκεινα τα στοιχεια της ερευνας τους που απεδειξαν την αγνοια του περιοδικου και των βασικων συντελεστων του?

Την πρωτη φορα το περιοδικο μπορει να μην ηξερε - την δευτερη ομως????

Μετα απο τοση φασαρια (και προσωπικη!!! ερευνα των μελων της ομαδας) ο Ριζος ξαναχτυπα προς οφελος του περιοδικου!! και μαλιστα προσπαθει να εξαγορασει τον θιγομενο στο ονομα του εκδοτικου οικου!!

Δεν σου βρωμαει κατι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


142 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 16:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[b]σκατοπαιδο[b]
quote:

την κακοηθη κινηση σου


Φιλικα...φιλικοτατα βεβαια ολα αυτα...



ναι!! πολυ φιλικα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 20:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Φιλτατε C.M

Δεν νομιζω οτι στο ονομα του δικαιου,μπορουμε να γρεμιζουμε καθε ηθικο κανονα .
Δεν ειχες δικαιωμα,να δημοσιευσεις την απαντηση του Ριζου{απευθηνετο αποκληστικα σε σενα} Οπως και κανενας μας δεν εχει δικαιωμα να δημοσιευει αλληλογραφια χωρις την συναινεση του αποστολεα.Απορω μαλιστα,πως ολοι οι υπολοιποι αντιμετοπισαν την κακοηθη κινηση σου με συμπαρασταση και χειροκροτηματα...


Όντας ένας απο τους υπόλοιπους που συμπαραστέκονται και χειροκροτούν
τις κακοήθεις κινήσεις του κ.Ιωάννη Μπαϊμπάκη,έχω το δικαίωμα να σου απαντήσω SKATOPAIDO.


Ο κ.Ιωάννης Μπαϊμπάκης όπως και τα μέλη της διαδικτυακής ομάδας iranon έχουν προβεί σε ΑΝΟΙΧΤΗ και ΔΗΜΟΣΙΑ καταγγελία του κ.Ρίζου για κλοπή και οικιοποίηση προσωπικής τους εργασίας.

Ποιά θα ήταν η φυσιολογική αντίδραση του κάθε αθώου ανθρώπου σε μια τέτοια κατάσταση? Θα έβγαινε επίσης ανοιχτά και δημόσια και θα κατέγγελνε τους συκοφάντες του για την ατιμία τους, προχωρόντας ίσως και δικαστικά μέσω μηνύσεων για συκοφαντική δυσφήμιση.

Ποια είναι όμως η αντίδραση του κ.Ρίζου? Όχι μόνο δεν το κάνει αυτό αλλά αφήνει έκθετους και τους συνεργάτες του όπως οι ίδιοι λένε:

"Οποιαδήποτε προσπάθεια της ομάδας μας να έρθει σε επαφή με την μεριά του κ. Χ. Ρίζου κατέστη αδύνατη, μια προσπάθεια που κράτησε από την στιγμή της γνωστοποίησης του θέματος της αντιγραφής μέχρι και σήμερα 24 Ιουλίου 2004"

...και τελικά κάνει την εμφάνιση του με ένα βιαστικό e-mail όπου εγώ τουλάχιστον δεν αντιλήφθηκα τίποτα άλλο παρά μια απόπειρα εξαγοράς συνείδησης.
Όταν σε καταγγέλουν δημόσια απαντάς δημόσια αγαπητέ μου.Αν ο κ.Μπαϊμπάκης δεν δημοσιοποιούσε την απάντηση του κ.Ρίζου κάποιος άλλος θα τον κατηγορούσε για απόκρυψη ή θάψιμο στοιχείων και θα έβαζε πιο πολλά θαυμαστικά απο τα δικά σου μετά το "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !"

quote:

Στο θεμα της δημοσιευσης της ερευνα σου...Σαφως και εχεις δικιο{συμφωνα παντα με τους νομους περι πνευματικης ιδιοκτησιας}
Εγω βεβαια τα περι πνευματικης ιδιοκτησιας δεν τα ασπαζομαι διοτι ειναι φραγμοι στην ελευθερη διακινιση γνωσης και ιδεων.Αλλωστε μην ξεχνατε οτι οι φορτομενοι με MP3 υπολογιστες σας συνηγορουν σε αυτο..



Το βλέπεις το σηματάκι με τον Ερμή που χρησιμοποιώ σαν ψηφιακή υπογραφή? Κάποιος άγνωστος σε μένα καλλιτέχνης το ζωγράφισε,μου άρεσε το πήρα και το χρησιμοποιώ.ΔΕΝ υποστηρίζω ότι ΕΓΩ το ζωγράφισα ΟΥΤΕ προτίθεμαι να το βγάλω στο ΕΜΠΟΡΙΟ.Καταλαβαίνεις τώρα τη διαφορά μεταξυ ελεύθερης διακίνησης και κλοπής?Ελπίζω ναι...




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 20:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου δεν έχω αποφασίσει ακόμη την τελική μου στάση. Αυτή θα εξαρτηθεί από τον τρόπο που θα αποκατασταθεί η αδικία στο επόμενο τεύχος του συγκεκριμένου περιοδικού.

Όσο για την έκδοση του βιβλίου, πράγματι αν δεν πληρώσεις από την τσέπη σου δεν βρίσκεις εύκολα κάποιον να αναλάβει μια έκδοση. Αυτός όμως δεν είναι λόγος να συνεργάζεσαι με κάποιους που αρχικώς έχεις καταγγείλει και που ενδεχομένως όλες οι εκδόσεις τους να βασίζονται σε ανάλογες μεθόδους έρευνας. Αυτό θα μείωνε και το κύρος της δικής μου δουλειάς.

Επίσης αν το έκανα αυτό και έβγαινε κάποιος αύριο και μου έλεγε ότι τελικά δημιούργησες αυτό τον θόρυβο για να προβάλεις την δουλειά σου ή για να πιέσεις κάποιους να την αναλάβουν ή οτιδήποτε άλλο και γενικά ότι τα κίνητρα μου είχαν ταπεινά ελατήρια πως θα μπορούσα εγώ να τον διαψεύσω; Η στάση μας και οι πράξεις μας, ειδικά σε δύσκολες στιγμές, είναι αυτές που μετράνε και από εκεί κρινόμαστε όλοι. Καλύτερα λοιπόν το χέρι στην τσέπη και το κεφάλι ψηλά.


------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.


Ok,

Από την στιγμή που οικονομικά μπορείς να αντεπεξέλθεις στην έκδοση του βιβλίου, έχει καλός, απλά επειδή έχω δει την ταλαιπωρία σε αυτά τα θέματα αυτή την εποχή με γνωστό μου άτομο (που οικονομικά δεν μπορεί να αντεπεξέλθει) ..καταλαβαίνεις.

Από εκεί και πέρα από την στιγμή που δεν τους χρειάζεσαι, no problem :)

Να είσαι καλά και καλή επιτυχία στην συγγραφική σου προσπάθεια, θα χαρώ πολύ να διαβάσω το βιβλίο σου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 13:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Mercury η ανακοίνωση της ομάδας Gateway δεν δικαιολογεί την διαγραφή καταχωρήσεων, όπως έγινε, από συγκεκριμένο topic. Αν δεν επιθυμούσε την συνέχεια του θέματος μπορούσε να το κλειδώσει, αλλά όχι να σβήσει επιλεκτικά κάποιες καταχωρήσεις. Σωστή η ανακοίνωση που έβγαλε αλλά αυτό δεν δικαιολογεί την λογοκρισία που έγινε.

SKATOPAIDO η απάντηση του Mercury με κάλυψε απόλυτα κάτι ανάλογο θα έλεγα και εγώ σαν απάντηση στην παρατήρηση σου. Γενικά αυτό το θέμα θα λυθεί δημοσίως.

Έγραψαν οχτώ σελίδες άρθρο με όλα τα θέματα δικά μου. Οι δρόμοι είναι δύο. Δικαστήριο ή μια σελίδα στο επόμενο τεύχος που θα παρουσιάζει το coinsmania και στην εισαγωγή θα λέει με έντονα γράμματα ότι το επίμαχο άρθρο είναι δικό μου και όχι του κυρίου Ρίζου και θα αποτελεί μέρος του βιβλίου που ετοιμάζω. Αυτό δεν είναι λογικό? οχτώ σελίδες άρθρο. Ο κύριος Ρίζος πληρώθηκε για αυτό, το περιοδικό πούλησε τεύχη και τα κονόμησε και όλοι αυτοί μαζί κάνουν τους ερευνητές με ξένη εργασία. Μια σελίδα για επανόρθωση στο επόμενο τεύχος είναι το ελάχιστο που ζητάω. Και αυτό θα είναι και το τελευταίο τεύχος που θα αγοράσω. Αν δεν πάρω απάντηση εντός δεκαημέρου από την πλευρά τους, για τις προθέσεις τους, τότε θα μιλήσουν με τον δικηγόρο μου. Έχω δει και στο παρελθών κάτι σημειώσεις λάθους σε άλλες εκδόσεις, οι οποίες είναι με μικρά γράμματα σε κάποια γωνίτσα με δύο σειρές κείμενο. Αυτό δεν είναι επανόρθωση είναι κοροϊδία και για αυτό λέω ότι περιμένω να δω πως θα αντιμετωπίσουν το θέμα.

XD εγώ δεν είπα ότι τα πάω καλά οικονομικά και για το λόγο αυτό κινούμε έτσι. Μάλλον δεν κατάλαβες την απάντηση μου. Προτιμώ να πάρω δάνειο για να τυπώσω το βιβλίο παρά να συνεργαστώ με αυτούς που αντιπροσωπεύουν ότι εγώ απορρίπτω και καταγγέλλω. Το θέμα είναι καθαρά ηθικό. Δηλαδή αν τους είχα ανάγκη τι θα γινόταν θα συμφωνούσα? Καλύτερα να μην τύπωνα το βιβλίο ποτέ, παρά αυτό.


------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy