ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η μαγεία των πόλεων...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2002, 15:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι.. κατ'αρχήν θα ήθελα να απευθύνω ένα χαιρετισμό σε όλους σας μια και είμαι καινούριος εδω... Θα ήθελα σαν πρώτο θέμα να σας αναφέρω για ένα παράξενο περιστατικό που συνέβει σε έναν φίλο και το οποίο ξεκίνησε απο την περιοχή του Κεραμεικού. Ακολουθώντας μια συγκεκριμένη διαδρομή διαπίστωσε ότι κάλυψε μια πολύ μεγάλη απόσταση σε ανεξήγητα μικρό χρόνο. Αυτό έχει ξανασυμβεί και σε άλλους ανθρώπους. Επίσης εγω στο παρελθόν έτυχε να βρεθώ σε δρόμο τον οποίο μετά όσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να ξαναβρώ... Επειδή θεωρώ ότι αυτό που λέμε μαγεία των πόλεων υπάρχει και λειτουργεί θα ήθελα να αναφέρατε και παράξενα δικά σας περιστατικά αν έχετε...
Φιλικά Απέριττος...

Απέριττος

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2002, 21:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες φίλε Απέριττε στην παρέα μας .

HIGHLANDER

"ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2002, 00:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες στην παρέα μας φίλε Απέριττε!
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες. Ελπίζω να συμφωνούν και τα άλλα μέλη του forum ώστε να έχουμε έναν εποικοδομητικό διάλογο.
Προσωπικά δεν έχω κάποια παρόμοια εμπειρία. Θα ήθελα να παρακαλέσω όσους γνωρίζουν περισσότερα για το θέμα να κάνουν ένα κόπο να τα παραθέσουν. Από σένα φίλε Απέριττε θα ήθελα να μας πεις τι ακριβώς είναι η "μαγεία των πόλεων". Έχω ακούσει πολλά αλλά οι πληροφορίες μου είναι πολύ "σκόρπιες".
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2002, 09:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Απέριττε καλώς ήρθες και από μένα...

Έχω να αναφέρω ένα περιστατικό που μου συνέβη μόλις προχτές...
Υπάρχει κοντά στο σπίτι μου ένας δρόμος που ακολουθώ αρκετά συχνά, ο οποίος καλύπτει απόσταση περίπου ενός χιλιομέτρου και είναι σε απόλυτη ευθεία.
Προχτές το πρωί, όταν μπήκα στον συγκεκριμένο στενό,ο δρόμος ήταν γεμάτος στροφές, χωματόδρομος(!), -(ενώ ο συνηθισμένος είναι τσιμεντόδρομος), και με έβγαλε σε μία αλάνα(!!!)-(πρώτη φορά την έβλεπα, μιας και μένω στην περιοχή 17 χρόνια), η οποία στο τέλος της με έβγαλε στον κεντρικό δρόμο!
Μάλιστα με εντυπωσίασε η ασυνήθιστη κίνηση των αυτοκινήτων σε εκείνο το στενό!
Εκέινη τη στιγμή βιαζόμον πολύ και παρόλο που με εντυπωσίασε η αλλαγή, (μόλις πριν μία εβδομάδα είχα ξαναπεράσει από εκεί), εκείνη τη στιγμή δεν έδωσα την απαραίτητη προσοχή.
Το απόγευμα που το σκεφτόμουν, ξαναπέρασα από το ίδιο σημέιο, με αποτέλεσμα να δω το συνηθισμένο τσιμεντόδρομο, σε μία μεγάλη ευθεία(!!!!).
Θα πρέπει να σας πω ότι είναι το μοναδικό στενό που υπάρχει σε εκείνο το σημείο της περιοχής,άρα δεν υπάρχει περίπτωση να πει κανέις ότι πήρα λάθος δρόμο...
Αν ξέρει κανείς τι ακριβώς μπορέι να έγινε, θα ήθελα να μου πει τη γνώμη του...

Φιλικά...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2002, 18:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να πω ότι το μήνυμα της φίλης Ίαιρας, είναι μέσα σε αυτό ακριβώς που εννοώ και την ευχαριστώ πολύ. Θα ήθελα και άλλοι φίλοι αν έχουν παρόμοια παράξενα περιστατικά να τα αναφέρουν και αν θέλουν να αναφέρουν και ώρες και σημεία στα οποία συνέβησαν....
Με τη σειρά μου και εγω να ευχαριστήσω όσους φίλους με καλοσώρισαν και πιστεύω να εχουμε την ευκαιρία να μοιραστούμε ενδιαφέρουσες εμπειρίες....

ΑπέριττοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2002, 19:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες φίλε Απέριττε στην παρέα μας! Θέλω πραγματικά να σε συγχαρώ για τις φωτο που έχεις τραβήξει και είναι τοποθετημένες στο site του Πάνειου. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση η φωτό με το πρόσωπο στο βράχο. Πού είναι τραβηγμένη αυτή?

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2002, 00:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Secondborn. Σε ευχαριστώ για το καλοσώρισμά σου και τα καλά σου λογια. Η συγκεκριμένη φωτογραφία για την οποία ρωτάς είναι τραβηγμένη στην Σαντορίνη στην περιοχή του φάρου κοντά στο Ακρωτήρι.

ΑπέριττοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2002, 11:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU SAS XAIRETW OLOUS.
TO THEMA POU ANOIXE O FILOS APERITTOS EINAI MEGALO KAI TOLMW NA
PW SOBARO.
THA EITHELA NA PROSTHESW GIA TON ORO MAGEIA TWN POLEWN
MHPOS YPARXOUN SE DIAFORA SHMEIA PHLES XOROXRONOU.
NOMIZW PWS OI PERIGRAFES TWN MELWN APERITTOU KAI IAIRA ODHGOUN
THN SKEPSH MOU SE AYTHN THN EXHGHSH-LYSH.
THA EITHELA APO OLOUS THN SKEPSH GIA TYXON ALLES
EXHGHSEIS.

EYXARISTW

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2002, 18:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ avatargr. Πράγματι το θέμα είναι τεράστιο και με μεγάλο ενδιαφέρον για αυτούς που ξέρουν που και τι να ψάξουν. Υπάρχουν παντού σημεία και μέσα στην πόλη όπου η πραγματικότητα κάτω απο ορισμένες συνθήκες, σε συγκεκριμένους χρόνους και με τις κατάλληλες κινήσεις, μπορεί να είναι "ρευστή". Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα αλλά δεν μπορώ να τα αναφέρω για λόγους πέρα απο τη θέλησή μου. Ο πρώτος που αποκάλυψε πράγματα σχετικά με αυτό το θέμα στην Ελλάδα (τουλάχιστον απο όσο μπορώ να γνωρίζω) είναι ο Γιώργος ο Μπαλάνος. Θα ήθελα να βρισκόντουσαν και άλλοι φίλοι που να αναφέρουν οτιδήποτε σχετικό ακόμα και αν δεν το θεωρούν ιδιαίτερα σημαντικό. Οτιδήποτε που τους συνέβη και δεν συμβάδιζε στα πλαίσια της κοινής ορθολογιστικής λογικής μας...
Πάντα φιλικά...

ΑπέριττοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2002, 15:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν αρκετά περιστατικά που έχουν συμβεί και έχουν να κάνουν κυρίως με χρονικά παράδοξα. Αποστάσεις που χρειάζονται φυσιολογικά κάποια λογική ώρα να καλυφθούν να γίνονται ως δια...μαγείας σε ελάχιστα λεπτά. Εχει συμβεί και σε μένα προσωπικά αυτό. Συνήθως συμβαίνει όταν κάποιος ακολουθεί μια σταθερή ταχύτητα (όχι γρήγορα)και είναι αποροφημένος σε κάποιες σκέψεις. Θα ήθελα να παρακαλέσω τον Απέριττο να αναφέρει το περιστατικό στην Κωπαίδα με τον μυστήριο δρόμο!!αν θέλει βέβαια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2002, 00:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Filoi mou kalhmera.
Tha eithela opote perasetai apo thn mitropoli dipla yparxei
ena ekklisaki.
Kalo tha eitan na to paratirisetai kala.
Na pate mera kai na paratirisetai ti parousiazoun oi petres pou einai ktismeno to ekklisaki. (STHN EXWTERIKI PLEYRA)
Nomizw pws tha fygetai me polla erwthmata.

AVATAR GR

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2002, 16:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αφορμή την προτροπή του Πάνειου θα αναφέρω το περιστατικό στην Κωπαϊδα το οποίο δεν το έχω αναφέρει γιατί δεν εντασσόταν στη μαγεία των πόλεων μια και συνέβη στην επαρχία. Πριν απο δυο χρόνια περίπου την περίοδο του καλοκαιριού είχε γίνει μια εξόρμηση στην περιοχή της Κωπαϊδας για να δούμε κάποια ενδιαφέροντα σημεία. Είμασταν τρία άτομα εγω, ο Πάνειος και ένας πολύ γνωστός ερευνητής του χώρου. Κοντά στο σημείο που βρίσκονται τα ερείπια της αρχαίας ακρόπολης της Γλας και ερχόμενοι απο το χωριό αγ. Ιωάννης - Κόκκινο ο φίλος ερευνητής μας πρότεινε να πάμε να μας δείξει ένα περίεργο εκκλησάκι το οποίο ήταν χτισμένο σε μια απότομη πλαγιά του βουνού. Φτάνοντας στο ύψος της διασταύρωσης του δρόμου που έρχεται απο την Γλα υπάρχει ένα εγκαταλειμένο σπίτι το οποίο λένε ότι είναι στοιχειωμένο. Εκείνη τη στιγμή και επειδή έπρεπε να πάμε παράλληλα με το βουνό ο φίλος μπαίνει σε ένα χωματόδρομο αριστερά φτάνει στους πρόποδες του βουνού και άρχισε να προχωράει... Αφού οδήγησε σε σταθερή πορεία για περίπου 15 λεπτά... μας είπε ρε παιδιά η περιοχή δεν μου θυμίζει τίποτα.. αλλά πρέπει να είναι κάπου εδω... Προχωρούσαμε όλο ευθεία παράλληλα με το βουνό χωρίς να έχουμε στρίψει πουθενά αλλού και ξαφνικά συνέβει κάτι που κανείς μας δεν μπόρεσε να εξηγήσει.. Ταυτόχρονα τη στιγμή που ακούω τη φράση "αυτό δεν μπορεί να συμβαίνει!!!" βλέπω μπροστά μου το σημείο απο όπου ξεκινήσαμε με το στοιχειωμένο σπίτι!!! Και το πιο περίεργο απο όλα; Ο δρόμος απο τον οποίο είχαμε στρίψει... απλά έτσι τόσο απλά.. ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ!!!!! Ξέρω ότι είναι δύσκολο να γίνει πιστευτή αυτή η ιστορία και για να είμαι ειλικρινής και εμένα αν μου την έλεγαν μπορει να μην την πιστευα. Όμως αγαπητοί φίλοι συνέβη και θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που βίωσα μια τέτοια συγκλονιστική εμπειρία.. Περιττό να σας πω ότι μόλις συνέβη το περιστατικό δεν μπορούσαμε να δώσουμε καμία εξήγηση και μείναμε άναυδοι. Κάναμε να ξαναμιλήσουμε 10 λεπτά προσπαθώντας να δώσουμε μια εξήγηση στα πλαίσια της λογικής.. Όμως λογική εξήγηση δεν υπήρχε. Μετα ακολουθώντας το δρόμο μπροστά μας.. φτάσαμε στο σημείο ψάχναμε απο την αρχή.(Το όνομα του ερευνητή ο οποιος έχει εκδώσει και βιβλία δεν το αναφέρω γιατί δεν έχω την άδειά του...)

ΑπέριττοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jo Loucoumis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Antigua and Barbuda
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2002, 09:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jo Loucoumis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να συμβάλω και εγώ με μιά ιστοριούλα...
Στην περιοχή Μανιάτικα Πειραιά υπάρχει μιά πλατεία (πίσω από τον Μαρινόπουλο & απέναντί από την Εθνική για όσους ξέρουν) η οποία με ενδιέφερε για κάτι περίεργα graffiti... Λοιπόν η συγκεκριμένη πλατεία έχει δύο εξόδους μία η κεντρική οδός (δεν θυμάμαι πώς την λένε και μία πίσω από τον Μαρινόπουλο. Έλα όμως που ένα Σάββατο το 2000 Ιανουάριο είχε και μιά τρίτη έξοδο για περίπου 15'. Μέχρι να κάνω τον γύρο από τους πλαϊνους δρόμους για να βγάλω κάποιες φωτογραφίες έχασα ΤΟΝ ΤΡΊΤΟ ΔΡΟΜΟ. Τώρα να σας πώ ότι ακόμα αμφιβάλω εάν υπήρχε ???? τι να σας πώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2002, 02:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό.Δε ξέρω γιατί αλλά σας πιστεύω.
Φίλοι μου Απέριττε&Jo μάλλον ζήσατε μια σημαντική εμπειρία. Εσείς τι εικάζεται ότι μπορεί να έγινε? Έχει αλλάξει κάτι όσο αναφορά τον τρόπο που βλέπετε τον κόσμο από τότε? Έχετε νοιώσει ξανά όπως νοιώσατε τότε που σας συνέβη αυτό? Έχω πολλά ερωτήματα. Αλλά θα σταματήσω εδώ για τώρα.
Προσωπικά πιστέυω ότι πολλά ανεξήγητα φαινόμενα συνδέονται μεταξύ τους και ακόμη συνδέονται και με τη σκέψη και το συναίσθημα των ανθρώπων που τα βιώνουν.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2002, 13:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHMERA SE OLOUS SAS.

FILOI MOU Απέριττe ,ΑΧΕΡΟΝΤΑ, Secondborn, iaira,πάνειο,jo,
THA EITHELA OPOTE BORESETAI NA PATE NA DEITE THN EKKLISIA DIPLA STHN MITROPOLI ATHINWN.

KAI THN KORIFES GYRO APO TON TROULO THS MITROPOLIS.

KAI THA EITHELA NA TO SYZHTAGAME META.....

EYXARISTW.

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2002, 00:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή αναφέρθηκες στο εκκλησάκι φίλε Avatargr θέλω να σου πω ότι με την πρώτη ευκαιρία εγώ θα κάνω μια εξόρμηση. Το έχω στο νου μου από τότε που το ανέφερες. Ελπίζω να προλάβω και αύριο. Υπόσχομαι να επανέλθω.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2002, 13:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILE Secondborn.

THELW NA SE EYXARISTISW POU ME TIMAS ME THN APOFASI SOU NA PAS
NA DEIS TO EKKLISAKI DIPLA STHN MITROPOLI.

ALLA THA PREPEI NA PAS PRWI.

KAI NA DEIS TIS PETRES POU EXEI KTISTI TO EKKLISAKI.

PERIMENW NA DEIS KAI TA LEME KAI PALI.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2002, 16:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR, εγώ πήγα και είδα το εκκλησάκι δίπλα από τη Μητρόπολη και πρόσεξα και τις πέτρες και τις παραστάσεις που υπάρχουν...
Ήθελα να σε ρωτήσω... Όταν λες να πάμε το πρωί,(εγώ πήγα απόγευμα) επειδή έχω σκοπό να ξαναπάω (με την ησυχία μου), περίπου τι ώρα εννοείς;(και αν θες γιατί;)
Φιλικά,
Ίαιρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2002, 19:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILH iaira

Ayto pou eipa gia thn wra exei sxesei me to fws pou prepei na einai arketa dynato gia na deis KATHARA ayta pou exei panw stis petres.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2002, 04:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά οι πέτρες που είναι χτισμένες το εκκλησάκι παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Πριν προχωρήσω στην άποψη μου και στους σχολιασμούς μου για τις παραστάσεις που απεικονίζονται στις πέτρες θα ήθελα να κάνω κάποιος ερωτήσεις προς όλα τα μέλη του forum.
1) Γνωρίζει κάποιος την ιστορία αυτής της εκκλησίας ή πηγές που μπορώ να διαβάσω για αυτή?
2) Έμαθα ότι έχουν γίνει έρευνες από αρχαιολόγους για τις απεικονίσεις αυτές? Ισχύει? Γνωρίζει κανείς κάτι?
3) Τί σημαίνει ως σύμβολο ο σταυρός που σχηματίσεται από δύο οριζόντιες ξύλινες σανίδες οι οποίες τέμνονται κάθετα από μία κατακόρυφη? Ο συμπαθέστατος Kelsos ίσως να μπορεί να μας φωτίσει ιδιαίτερα σε αυτό το σημείο.
Αυτά προς το παρόν. Περιμένω τις απαντήσεις σας με ανυπομονησία...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2002, 04:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α! Ξέχασα να πω. Γίνονται κάποια έργα αποκατάστασης του εξωτερικού τμήματος του ναού. Γιατί όμως απαγορεύεται η είσοδος στο εσωτερικό του ναού? Μέχρι τον πρόναο μόνο επιτρέπεται.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2002, 13:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILE MOU Secondborn.

XERWMAI POU XANAPEIGES STHN EKKLHSIA.

AYTO POU EITHELA NA PARATHRISEIS KAI MALLON EINAI LATHOS MOU POU DEN EOU TO EIPA EINAI NA PARATHROUSES 2 STAYROUS POU YPARXOUN STIS PETRES PANW APO THN DEXIA PORTA POU EINAI PROS THN PLAKA.

EKEI PANW THA DEIS 2 ANAPODOUS STAYROUS.
APO THN EXOTERIKH PLEYRA TOU IEROU EIDA KAPIA SXHMATA POU MOU THIMIZAN TIS AGGELIKES GRAFES.
MERIKES TIS EXW DEI KAI SE GRAFFITI SE TOIXOUS.
SE KAPIO BIBLIO DIABASA PWS EXEI KTISTH AYTOS O NAOS PANW SE
ARXAIO IERO.
DEN XERW TIPOTA ALLO SXETIKA ME AYTO.

THA EITHELA KAI APO ALLOUS FILOUS OPOTE BOROUSAN NA PIGENAN NA TO EBLEPAN KAI ISWS NA DOUN POLLA PERISOTERA APO EMAS.

EYXARISTW


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2002, 18:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό που ανέφερε ο avatargr. Εγω αγαπητοί φίλοι θα σας πρότεινα να προσέξετε και διάφορα παλιά κτίρια που υπάρχουν στην περιοχή του Κολωνακίου. Το θέμα των κτιρίων είναι πολύ σοβαρό. Έχουμε και μεις εντοπίσει κτίρια με παράξενη κατασκευή, με περίεργα σχήματα χαραγμένα απο κατασκευής τους, με αρχιτεκτονικές δομές που δεν ταιριάζουν με το υπόλοιπο περιβάλλον. Γίνετε πιο παρατηρητικοί και δεν θα χάσετε. Υπάρχουν πολλά παράξενα πράγματα μέσα στην πόλη τα οποία δεν τα βλέπουμε γιατί οι ρυθμοί της ζωής μας και γενικότερα η μη παρατηρητικότητά μας τα κάνουν "αόρατα" στα μάτια μας...Όσο για το θέμα της ώρας που παρατηρούμε κάποια πράγματα έχει πολύ μεγάλη σημασία. Προσέξτε καποιο μέρος που σας φαίνεται ιδιαίτερο πόσο διαφορετικό φαντάζει όταν το παρατηρείτε νύχτα σε ώρα που οι ξέφρενοι ρυθμοί της πόλης πέφτουν. Και μάλιστα τις ώρες αυτές μπορεί να παρατηρήσετε και άλλα παράξενα πράγματα.

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2002, 13:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILE Απέριττe

THA SE PARAKALOUSA NA MAS ANAFEREIS EAN THELEIS SE POIA SHMEIA BRISKONDAI AYTES OI POLIKATOIKIES.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2002, 21:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε avatargr δεν μπορώ να μπω σε πολλές λεπτομέρειες γιατί κάποια απο αυτά τα στοιχεία ενδεχομένως θα γίνουν θέμα συγκεκριμένου άρθρου σε περιοδικό απο τον Πάνειο. Όμως σαν ένα μικρό δείγμα θα σου δώσω καποιο στοιχείο. Όποτε μπορέσεις πήγαινε στην οδό Πινδάρου όπως μπαίνεις απο Ακαδημίας και όπως θα την ανεβαίνεις στην αρχή της στη δεξιά πλευρά πες μου αν παρατήρησες κάτι που σου έκανε εντύπωση...
Πάντα φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2002, 01:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν νομίζεις αγαπητέ φίλε μου Avatargr ότι δεν είδα τους ανάποδους σταυρούς είσαι πολύ γελασμένος. Μπορώ να σου πώ μέχρι και από πόσες πέτρες αποτελείται το εκκλησάκι τώρα πια....χιχιχιχι
Το θέμα είναι ότι υπάρχουν ακόμα πολλά σχέδια έξω από το ναό προς συζήτηση...
Αναφέρω μερικά:
α)Σταυρός με 2 αντί για μια οριζόντια ξύλινη σανίδα(βρίσκεται στο αριστερό άκρο της πρόσθιας όψης του ναού)
β) Οι ανάποδοι σταυροί και ένας που τον διαγράφουν σε σχήμα Χ δύο ξίφη(ακριβώς πάνω από την πόρτα στο δεξιό μέρος του ναού)
γ)Δύο σταυροί όπου ανάμεσά τους βρίσκεται ένας άνθρωπος και τους χωρίζει-ή τους ενώνει(αριστερή πλευρά ναού-προς στο πίσω μέρος)
δ)Ακριβώς πίσω από το ιερό(στο πίσω μέρος του ναού) βρίσκεται ένα σχέδιο που μου θυμίζει πάρα πολύ τη "νίκη του ισχυροτέρου".- Δε θυμάμαι τί ακριβώς απεικονίζει. Είμαι σίγουρος ότι θα το δείτε και εσείς όμως και θα καταλάβαιτε τι εννοώ...

Επιμένω όμως: Γιατί δεν επιτρέπεται η είσοδος στο εσωτερικό του ναού? Αφού δε γίνονται εργασίες ακόμα στο εσωτερικό του...
Αν κάποιος ξέρει τί μπορεί να συμβολίζουν αυτά τα σχήματα ας μας βοηθήσουν...Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2002, 18:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU GEIA SAS.

ME XARA DIAPISTONW PWS EXOUME ARXISEI MIA DRASTIRIOTHA SXETIKA ME OLA AYTA POU ANAFEROUME.

FILE MOU Απέριττe tha paw ayrio to prwi kai tha dw ayto pou mou anafereis kai amesws tha se enhmerosw.

FILE MOU Secondborn nai kai egw eida osa eides kai esy kai kapia sxhmata emena mou thymisan aggelikes grafes.

Oso gia ayto pou anafesreis pou den se afinoun mesa.
Emena me afisan prin apo ena xrono kai ginondousan eragsies syndiriseis kai rwthsa kai mou eipanm pws yparxh kindinos katareysis ths skepshs.
** bebaia egw theorw thn exigish pou mou edwsan mallon pedariodh***

THA TA POUME KAI PALI


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kika
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2002, 21:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kika  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kika  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!
Δυστυχώς λόγω υποχρεώσεων δεν έχω την ευκαιρία να δίνω πιο συχνά το παρόν αν και παρακολουθώ συχνά τις συζητήσεις σας.
Θα ήθελα να πω σχετικά με την εκκλησία της Αγίας Δύναμης στη Μητρόπολη ότι και μόνο το γεγονός ότι την έχουν "περιφράξει" και "κρύψει" με βλάστηση,δηλώνει πρόθεση απόκρυψης.
Επίσης στο πεζοδρόμιο πάντα καίει λιβάνι ώστε όταν περνάς δίπλα από τον ναό,να αισθάνεσαι στιγμιαία σε άλλη διάσταση.
Πάντως εμένα αρχικά με είχε παραπέμψει σε ναό κάποιας παραθρησκευτικής οργάνωσης,παρά ορθόδοξης χριστιανικής εκκλησίας.
Να δηλώσω ότι δεν είμαι χριστιανή με τη δογματική έννοια,απλά πιστεύω...
Να ευχαριστήσω τον φίλο Απέριττο για το θέμα που άνοιξε και όσους έδωσαν τη δέουσα προσοχή σε μια τόσο σημαντική λεπτομέρεια.
Σας χαιρετώ,Κίκα.

Always listen to your inner childΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2002, 12:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU GIA SAS.

KATI POU EMATHA APO ENAN FILO POU MOU EIPE PWS AYTOS O NAOS POU ANAFEROMASTE PWS EINAI PANW SE THEMELIA IEROU THN AFRODITHS.

EYXARISTW.

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2002, 12:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHMERA FILOI MOU.

FILE Απέριττe EPITELOUS EXTHES BORESA KAI EIDA AYTO TO KTHRIO POU
MOU EIPES.
PRAGMATI SOU DINEI THN ENDIPWSH OTI EINAI ENA GERMANIKO KTHRIO TOU
PROHGOUMENOU AIWNA PARATHYRA PORTES ALLA KAI OLH H FYSIOGNWMIA TOU KTHRIOU.
ALLA PARATHRHSA KAI KATI ALLO.
ENAN ROMVO KAI MESA ENAN TETRAGWNO.

THA ETHELA FILE MOU KAI THN DIKIA SOU THN GNWMH.

FILH KIKA EAN PAS KAI PALI APO TON NAO POU EINAI DYPLA STHN MHTROPOLH KALO THA EITAN NA PHGENES PRWI KAI NA EBLEPES GYRO GYRO TO NAO.
THA DIAPISTWSEIS PWS KATHE SXEDON PETRA POU EINAI KTISMENH EXEI KAI MIA LEPTOMERIA....
POU KALO THA EINAI NA TIS PROSEXEIS.
KAI BEBAIA PANDA MERA GIA NA TA DEIS PIO KALA.

EYXARISTW.


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas aigio
Μέλος 1ης Βαθμίδας


99 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 03:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas aigio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γεια σας

Μήπως ξεφύγαμε λίγο από το θέμα «μαγεία των πόλεων» και πάμε σε αρχιτεκτονικές «μαγείες» και συμβολισμούς ? …
Το θέμα όπως αρχικά ετέθη δείχνει άκρος ενδιαφέρων … μήπως έχει κάποιος άλλος να μας πει κάτι επί της ουσίας ?


ΕΤΟΙΜΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy