ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΑ ΚΕΡΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Cagliostro
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 12:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cagliostro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω ακούσει πολλές ιστορίες για ένα παιχνίδι που γίνεται κυρίως σε πάρτυ οπου εκέι βάζοντας τρία κόκκινα και τρία άσπρα κεριά μπροστά στον καθρέφτη η τρία μαυρα και τρία κόκκινα κτλ κτλ βλέπεις το εαυτό σου με κέρατα σαν του διαβόλου άλλη ιστορία είναι αυτή οπου με μία συγκεκριμένη προσευχή στον δίαβολο και τον κατάληλλο συνδιασμό κεριών εμφαωίζεται ο προαναφερόμενος στον καθρέφτη.Στην αρχή το θεώρησα σαν τρικ οπου κάποιοι θέλαν να τρομαξουν συμαθητές,φίλους κτλ.
Μετά όμως που το έψαξα λίγο είδα αναφορές για παιδιά κυρίως που δαιμονίστηκαν μετά απο αυτή την εμπειρία και υπήρχαν αρκετές περιπτώσεις οπου παιδιά εφτάσαν στο τελικό στάδιο μίας τέτοιας κατάστασης δηλαδή χρειάστηκε να πάνε μέχρι και για εξορκισμό!!
Ποιά είναι η γνώμη σας???


oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 13:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, εχω ακούσει και 'γω πολλές τέτοιες ιστορίες και νομίζω ότι είναι αυτό που λέμε "αστικοί μύθοι".

Δεν πιστεύω ότι ισχύουν.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KAMIKAZE
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 16:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KAMIKAZE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό το θέμα αλλά μία μικρή παρατήρηση:

Βλάση μην συμπεριλάβεις την παραμικρή μέθοδο για το πώς γίνονται τέτοια πράγματα σε κανένα θέμα. Απλά για λόγους ασφάλειας, γιατί υπάρχουν πολλά "παιδάκια" όπως επίσης και πολλοί που είτε γιατί δεν πιστεύουν σε αυτά τα πράγματα και θέλουν να αποδείξουν τη ματαιότητα των όσων γράφονται, είτε από περιέργεια, καταλήγουν να δοκιμάζουν τις μεθόδους και τα αποτελέσματα δεν είναι και τόσο ευχάριστα. Μία απλή αναφορά είναι αρκετή, δε χρειάζεται επεξήγηση της μεθόδου.


Όσον αφορά το θέμα, έχω ακούσει κι εγώ για κάποιες παραλλαγές του παιχνιδιού, ως προς την ποσότητα των κεριών κτλ. αλλά η γενική ιδέα παραμένει η ίδιά.

Τώρα δεν μπορώ να καταλάβω πώς κάποιος που πιστεύει στο Χριστό, θα καταλήξει να κάνει τέτοιου είδους πειράματα, έστω και για παιχνίδι. Συνήθως αυτοί που δηλώνουν ολοκληρωτικά άθεοι, δεν πιστεύουν στην ύπαρξη ούτε του Θεού, ούτε του εχθρού του. Από τη στιγμή που κάποιος προβαίνει σε πειράματα με το διάβολο, πάει να πει ότι αποδέχεται και το Χριστό. Λοιπόν, κάποιος που δεν είναι άθεος και πιστεύει στο Χριστό ως Θεό και Σωτήρα, είναι ΤΟΣΟ βλάκας ώστε να διεξάγει προσευχές στο διάβολο έστω και αν γίνεται σαν πείραμα ή παιχνίδι; Το ξέρω, είναι δύσκολο να συλλάβει ο ανθρώπινος νους το μέγεθος της ηλιθιότητας. Δεν μιλάμε γενικώς και αορίστως για επίκληση προσγείων αλλά για ότι χειρότερο μπορεί να επικαλεστεί κάποιος. Δηλαδή έλεος, πού μπορεί να φτάσει η περιέργεια; Μην παίζετε με τη φωτιά.

----------

"Το να σου παραδώσω την Πόλη ούτε θέλημα δικό μου είναι, ούτε αυτών που κατοικούν σε αυτήν. Κοινή απόφαση έχουμε λάβει όλοι να πεθάνουμε και δε θα λογαριάσουμε τη ζωή μας"

Κωνσταντίνος Παλαιολόγος
29/5/1453
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 19:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Cagliostro ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΤΟΠΙΚ....

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΡΙΑ...
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΥΤΗ...

Ο ΚΑΘΡΕΥΤΗΣ ΦΙΛΕ Cagliostro ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΥΛΗ...
ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ....

ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ....

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΦΕΙΔΩΛΟΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amazona
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 20:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amazona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα και μάλιστα πολύ επικίνδυνο
όπως προανάφεραν οι φίλοι AVATARGR και ο ΚΑΜΕΚΑΖΕ

Πάντως δεν ήξερα οτί ο καθρέφτης είναι ένα είδος πύλης.
Υπάρχει κανένα σχετικό τόπικ ή λινκ (στα ελληνικά αν γίνεται καλύτερα) διότι θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα!!

Ο αριθμός 3 από όσα ξέρω είναι αριθμός που συνδέεται με το διάβολο και το χρώμα κόκκοινο συνδέεται με το αίμα ενώ το μαύρο με το θάνατο.
Μπορεί όποιος κάνει αυτή τη διαδικασία να μην εμφανίζεται ο διάβολος στον καθρέφτη αλλά να είναι κάποιο είδος τελετής μαύρης μαγείας που δεν ξέρω και εγώ τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό.Το να εμφανιστεί το θεωρώ ακραίο κάπως!!

Τέλος όπως είπαν και τα άλλα 3 μέλη του εσοτέρικα που απάντησαν εξίσου στο θέμα είναι πολύ επικίνδυνο να πειραματιζόμαστε με τέτοια θέματα πόσο μάλλον να καταπιανόμαστε με κ'άτι τέτοιο κι να αποφεύγουμε όσο μπορούμε να περιγράφουμε τέτοιες διαδικασίες!

"Εν οίδα, ου δεν οίδα""

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 20:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιχνίδι?

ΠΑΙΧΝΙΔΙ?

...

Καλά...Κανείς δεν αντιδρά στην λέξη "παιχνίδι"? Τόσο εύκολα περνάει?

(Θα σταματήσω κάπου εδώ,ελπίζω να διευκρινίσουμε τις θέσεις μας περι "παιχνιδιού")

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 20:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο αριθμός 3 από όσα ξέρω είναι αριθμός που συνδέεται με το διάβολο και το χρώμα κόκκοινο συνδέεται με το αίμα ενώ το μαύρο με το θάνατο.

Nαι... και η Αγία Τριάδα είναι ο διάβολος !!!!


Μα, δεν σκεφτόμαστε πριν γράψουμε; Και απευθύνομαι προς όλους, όσους ασχολούνται με τέτοια "παίγνια".

Οι γιατροί λένε ότι αν ένα παιδί δε βάλει το χέρι του στη φωτιά, δε θα μάθει ποτέ ότι η φωτιά καίει, ώστε να το τραβάει απ' αυτή.

Όμως, υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ της αναγκαίας αυτής εμπειρίας, με το να αφήσεις τα σπίρτα στα χέρια ενός παιδιού...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 21:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τον Αvatar,η εστίαση στον καθρέφτη προκαλεί επικίνδυνες παραμορφώσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 21:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όμως, υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ της αναγκαίας αυτής εμπειρίας, με το να αφήσεις τα σπίρτα στα χέρια ενός παιδιού...


...και τι να κάνεις? όσο και να το εξηγεί κανείς πάντα κάποιοι θα νομίζουν ότι παίζοντας με τα σπίρτα θα ανάψουν πυροτεχνήματα....

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 22:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...και τι να κάνεις? όσο και να το εξηγεί κανείς πάντα κάποιοι θα νομίζουν ότι παίζοντας με τα σπίρτα θα ανάψουν πυροτεχνήματα....

Το παραθέτω για έμφαση!

Άντε... καλά ταξείδια...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hantok
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 05:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hantok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ξέρω, είναι δύσκολο να συλλάβει ο ανθρώπινος νους το μέγεθος της ηλιθιότητας kai simplirono merikon opos o parakato kai na itan kapios aplo melos to katalabeno ala o admin ipopto mou fenete ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Cagliostro ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΤΟΠΙΚ....

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΡΙΑ...
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΥΤΗ...

Ο ΚΑΘΡΕΥΤΗΣ ΦΙΛΕ Cagliostro ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΥΛΗ...
ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ....

ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ....

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΦΕΙΔΩΛΟΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 05:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατα την άποψή μου δεν είναι θέμα φειδωλότητας

ειναι θέμα :

1)Να μην το αναφέρουμε ώς "παιχνίδι" (ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ)
2)Οποιοσδήποτε πάει να βάλει σε πρακτική εφαρμογή κάτι που διάβασε εδώ μέσα να σκέφτεται ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τα κίνητρά του πρωτού το κάνει και τον σκοπό του.

H zadok είχε πεί κάτι σε κάποιο άλλο τόπικ που μου έμεινε: οτι είναι σχετικά δύσκολο κάποιος να την πατήσει άσχημα με τέτοια απλα παιχνιδάκια "ευρείας κυκλοφορίας" ,μάλλον εννοώντας οτι μια σοβαρή και επικίνδυνη πράξη/τελετή που αφορά το μεταφυσικό είναι προσβάσιμη και εκτελέσιμη μόνο απο αυτούς που έχουν γνώση ή "πολλά χρόνια στο μεταφυσικό κουρμπέτι".

Όπως και να έχει ας αρχίσουμε απλά,καταργώντας την λέξη "παιχνίδι".

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 11:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ/Η hantok ΣΕ ΤΙ ΣΕ ΠΕΙΡΑΞΕ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ?????

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ...
ΕΞ' ΙΔΙΩΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΤΑ ΑΛΛΟΤΡΙΑ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Xotchipilli2 ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΟΤΕ ΣΑΝ ΤΕΤΟΙΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amazona
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 12:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amazona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Nαι... και η Αγία Τριάδα είναι ο διάβολος !!!!

Aγαπητέ Zadok η Αγία Γραφή αναφέρει μέσα οτί ο αριθμός 3 συμβολικά είναι ο αριθμός του διάβολου και μάλιστα αποδεικνύεται από το γεγονός οτί όταν ο Ιησούς ήταν στην έρημο ο διάβολος εμφανίστηκε 3 φορές και τον έβαλέ σε πειρασμό.Από ΄τότε βγήκε αυτή η προκατάληψη.

Η αγία Τριάδα είναι 3 πρόσωπα σε μία υπόσταση.Στην ουσία είναι 1 πρόσωπο.Δεν στέκει αυτό που λες!
Και σκέφτομαι πριν απαντήσω!!

"Εν οίδα, ου δεν οίδα"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 13:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.... τώρα θα πάρω τα σπίρτα και θα αυτοπυρποληθώ !

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 15:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Amazona, με όλο το σεβασμό: απορώ ακόμα... που βρήκες και στοιχεία και αποδείξεις για το συλλογισμό σου!!
Δηλαδή όλες οι υπόλοιπες αναφορές στην Αγία Γραφή και στον αριθμό 3, έχουν σχέση με το διάβολο!!!!

Επίσης:
άραγε, όλος ο κόσμος περιστρέφεται γύρω από το 3 που ήταν τελικά 1;
Άσε που, μακάρι να 'ξεραν τί είναι... που έχουμε υποστεί τα μύρια όσα με τις διαφωνίες των παπάδων πάνω σε αυτά. Νισάφι!

Όλα ΕΝΑ είναι!!!! Κι ο διάβολος πού χωράει;


Αλλά βέβαια... άμα διαβάζουμε στείρα κάποια κείμενα και δεν εμβαθύνουμε στην ουσία, τί να καταλάβουμε;

Λοιπόν, για να τελειώνουμε... οι συνταγές αποκρυφισμού δεν είναι σαν της Βέφας Αλεξιάδου στα πρωϊνάδικα της TV και Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ.

quote:
.... τώρα θα πάρω τα σπίρτα και θα αυτοπυρποληθώ !

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 16:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
.... τώρα θα πάρω τα σπίρτα και θα αυτοπυρποληθώ !
και εγω μαζι σου


we'll all take turns
i'll get mine, tooΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 19:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η υπογραφή μου (και η λατινική και η ελληνική) ως απάντηση

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 20:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τους μη λατινομαθείς --> Ε.Π.ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ: "Αποκεκαλυμμένη Ίσις". - ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ. Τόμος Β', σελ. 222.

Ας δούμε κι ένα παλιό, καλό θέμα: Εν το παν, εξ'αυτού το παν, εις αυτό το παν

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arctogaia
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2004, 18:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arctogaia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα ανάλογο "πείραμα",που έκανα με κάτι φίλους/ες,όταν ήμουν Γ' Δημοτικού,είχε ως αποτέλεσμα να "κοπεί" στιγμιαία το ρεύμα και να αρπάξουν φωτιά κάποια χαρτιά,που βρίσκονταν κάτω από τα κεριά.
Προσωπικά,δεν διαπιστώνω κάτι το μεταφυσικό,πέρα από την σύμπτωση διακοπής του ηλεκτρικού και την φωτιά εξαιτίας των κεριών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hantok
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 01:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hantok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ego kai potiraki exo kani me poli psagmeno filo pano se auta kai kathreftes fisika tipota den ginete.episis meriki apo edo sto thema nta binci fenontan pos pisteboun stin anthropini fisi tou xristou kai tora lene oti pisteboun sto dialo kai stous kathreptes tou ntropi.ego prosopika me ton admin apogoiteutika den nomizo oti prepi se auto to site o diaxiristis tou na laikizi kai na dimiourgi themata anef ousias gia ta mikra pedia pou mpenoun apo ta internet cafe ma gia pious mas pernate.i kokinoskoufitsa kai o kakos likos o tzak kai i fasolia o odiseas kai o minotauros o xristos kai o dialos kalinixta sas gia osous kimounte kai perimenoun dialous kai tribolous na tous stiloun sto dialo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 11:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....και αναρωτιόμουνα τι έλειπε από αυτό το θέμα...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 11:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως δεν έχω παράπονο!

Η "μεταφυσική κουζίνας" (ή αν προτιμάτε "οικιακές επικλήσεις") δίνουν και παίρνουν!

Αναρωτιέμαι ποιός εμπνέυστηκε και διάδωσε ,όλα αυτά τα έξυπνα..χμμμ..."παιχνιδάκια"?

Τελικά κάθε θέμα έχει και την δική του "αστική μυθολογία"!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 20:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως λέω μήπως για μερικούς απο εσάς εδω μέσα θα ήταν πιο χρήσιμο να πάτε να μάθετε ορθογραφία που σε λίγο θα μιλάτε αλβανικά και να αφήσετε τις παπαριές με τα κεριά; Αμάν πια... νισάφι...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 20:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν εγώ τελικά λέω (μετά από μια πολύ σωστή επισήμανση ενός φίλου μου) να πάρουν όσοι νομίζουν τον αποκρυφισμό παιχνίδι, ό,τι θέλουν, κεριά , λιβάνια, καθρέπτες, ποτηράκια και τα συναφή, να τα βάλουν κάτω και να κάνουν ό,τι γράφει η συνταγή της ημέρας...

Και αφήστε τους να δουν μπροστά τους ό,τι τους αξίζει περισσότερο....

κι ας γίνει στάχτη και μπούρμπερη μπας και γλυτώσουμε απ'αυτούς...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 21:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Galadriel. Θέλω να πιστεύω ότι αυτό το γράφεις πάνω στην αγανάκτησή σου και ίσως κάποιες στιγμές να μας βγαίνουν τέτοιες σκέψεις. Όμως τι να κάνουμε; Ισχύει η ρήση: "Άφες αυτοίς ου γαρ οίδασι τι ποιούσι..." Κυκλοφορεί απίστευτη ανοησία σε σχέση με αυτά τα πράγματα. Κατ' αρχήν αυτός που γνωρίζει με τι έχει να κάνει δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να βγει σε ένα φόρουμ να δώσει τεχνικές ή οδηγίες. Και αυτό για δύο βασικούς λόγους. Πρώτον γιατί ακολουθεί την ρήση που λέει:"Μην ρίπτετε τα διαμάντια εις τους χοίρους" και δεύτερον ΄γνωρίζει ότι η κάθε του πράξη έχει αντικτυπο και αντίκρισμα γιατί στο σύμπαν υπάρχει δικαιοσύνη.
Όσο δύσκολο είναι να ακολουθείς το δεξιό μονοπάτι, άλλο τόσο δύσκολο είναι να ακολουθείς το αριστερό. Και αν ακόμα κάποιοι δυστυχείς ανόητοι κάνουν αυτά τα πράγματα το πιθανώτερο είναι να μην καταφέρουν τίποτε. Τώρα αν κάποιος καταφέρει να ανοίξει κάποιες "πύλες" απλά θα τρελαθεί γιατί δεν είναι έτοιμος να αντικρύσει την άλλη πλευρά.
Η άγνοια, η ανευθυνότητα και η ανοησία έχει περισσέψει τα μάλα...
Ειλικρινά αναρωτιέμαι... Οι συντονιστές τι ρόλο παίζουν εδω... αλλά ξέρω... πάλι για λογοκρισία θα μου μιλήσετε...
Καλά ξεμπερδέματα...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 20:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειλικρινά αναρωτιέμαι... Οι συντονιστές τι ρόλο παίζουν εδω... αλλά ξέρω... πάλι για λογοκρισία θα μου μιλήσετε...
Καλά ξεμπερδέματα...

Ε αν ξέρεις, τότε δεν αναρρωτιέσαι...
Σε διαφορετική περίπτωση, μην βιάζεσαι να αποφανθείς.

Ούτως ή άλλως, ο AVATARGR έδωσε το βροντερό παρόν () μόλις δύο μέρες πριν από το μήνυμά σου.
Εγώ απλά θα σινυπογράψω το σχόλιο του Xotchipilli2:

quote:
Παιχνίδι?

ΠΑΙΧΝΙΔΙ?

...

Καλά...Κανείς δεν αντιδρά στην λέξη "παιχνίδι"? Τόσο εύκολα περνάει?



Τι είναι παιχνίδι;
Μία διαδικασία του νου, του συναισθήματος, ενίοτε και του σώματος, με στόχο την ψυχαγωγία.

Με τον όρο που δίνουμε σήμερα στον όρο "ψυχαγωγία", δεν με εκπλήσει καθόλου που εκλαμβάνουμε ως παιχνίδια, πειράματα όπως αυτό για το οποίο διερωτάται ο Cagliostro. Ούτε θεωρώ άλλα παιχνίδια όπως αυτά τα οποία μας παίζουν πίσω από την πλάτη μας αυτοί που τους αρέσουμε ναρκωμένοι, λιγότερο επικίνδυνα.

Στην πραγματικότητα, εφόσον κατι γίνεται χωρίς συνείδηση, και χωρίς κάποιον ανώτερο σκοπό, αλλά αποτελεί παράδοσή μας στο ένστικτο που ζητά συνεχώς ικανοποίηση - είτε αυτό είναι το να νιώσουμε σπουδαίοι, ή να αισθανθούμε έξαψη - αυτό το κάτι είναι κακός χειρισμός της προσωπικότητάς μας. Στην περίπτωση αυτή, καλό είναι να το καταλάβουμε και να τη χειριστούμε όπως θέλουμε εμείς, και με κάποιον στόχο ο οποίος θα είναι και διακριτός, αλλά και θα μας πάει πιο μπροστά από πλευράς εξέλιξης.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 21:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταπληκτικό! 10 στα 10 επιτυχία έχει αυτή η λέξη! αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου δεν θα το πίστευα...!

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 00:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ξέρεις...
μπορεί να έχει ειδικό αισθητήρα.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 00:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, προσωπικά δεν θα ήθελα να επιχειρηματολογήσω υπέρ ή εναντίον τέτοιων "πειραμάτων". Ήθελα μόνο να κάνω μια ερώτηση στους φίλους που είναι κάθετα αντίθετοι σε τέτοιου είδους δοκιμές όχι μόνο για φιλοσοφικούς λόγους αλλά και λόγω επικινδυνότητας. Νομίζω πως μέχρι τώρα εκφράστηκαν έτσι οι KAMIKAZE, AVATARGR, Amazona, Xotchipilli2, Zadok, Kost, galadriel και Απέριττος, αν κατάλαβα καλά τα λόγια τους.
Μήπως, φίλοι μου, υπήρξε κάποια δυσάρεστη προσωπική εμπειρία ή εμπειρία αρκετά κοντινού σας ανθρώπου (έτσι ώστε να είστε σίγουροι για τα λεγόμενα και τα "παθήματά" του);
Αν η απάντηση είναι θετική δεν θα επέμενα για λεπτομέρειες που ίσως δεν θα θέλατε να δώσετε (παρότι θα μ'ενδιέφεραν). Θα εκτιμούσα, πάντως, ένα ναι ή ένα όχι αν δε σας κάνει κόπο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 02:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιος είναι ο πιο αδύναμος κρίκος!

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy