ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΜΥΘΟΣ?...απόψεις για το όνομα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gusotos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 09:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gusotos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΜΥΘΟΣ...

ΤΟΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΘΕ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΗ ΓΟΡΓΟΝΑ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΑ..
ΓΙΑΤΙ ΠΑΤΑΣ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΧΩΜΑ?
ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩΜΑ ΕΧΕΙ ΑΙΜΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ, ΕΛΛΗΝΙΚΟ, ΑΓΙΟ. ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ, Ο ΚΑΛΟΥΜΕΝΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, ΦΩΝΑΖΕΙ ΕΛΛΑΔΑ! ΜΑ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΤΟ ΑΚΟΥΩ?
ΣΑΝ ΨΕΜΑ ΜΟΥ ΜΟΙΖΕΙ ΠΟΥ ΟΙ ΣΛΑΒΟΦΩΝΟΙ ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ. ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ, Ο ΔΙΚΕΡΑΤΟΣ ΘΕΟΣ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΦΥΓΕ! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕ ΝΤΡΟΠΙΑΖΕΙΣ ΧΑΣΟΥ! ΣΟΥ ΧΑΡΙΣΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ, ΚΙ ΕΣΥ ΠΟΥΛΑΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΓΕΝΝΗΣΕ.

ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ, ΕΛΛΗΝΕΣ, ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ? ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ!!!
ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ, ΠΡΟΣΚΥΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΚΟΜΗ, ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΑΠΡΑΧΤΟΙ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ. ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΧΟΡΟ ΤΗΣ ΣΥΝΕΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΗΡΕΜΙΑΣ. ΟΧΙ ΑΚΡΑΙΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΛΕΝΕ, ΔΕΝ ΒΟΗΘΟΥΝ ΑΥΤΑ. ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΤΙΩΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ. Ο ΧΟΝΤΡΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΗΤΑΝ ΣΑΦΗΣ .. ΟΧΙ ΣΤΑ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΑ,
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Ο ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΟΜΕΝΟΣ GEORGE PAPANDREOS ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ, ΤΟ ΒΛΗΜΑ, ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΣΤΟ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΠΑΡΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΝΑ ΦΩΝΑΞΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΟΜΜΑΤΑ, ΑΝ ΕΠΙΤΙΘΟΝΤΑΝ ΤΟ ΤΑΤΖΙΚΙΣΤΑΝ ΣΤΟ ΤΟΥΡΚΜΕΝΙΣΤΑΝ Η ΤΡΑΥΜΑΤΙΖΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΙΘΙΟΠΟΒΙΕΤΝΑΜΕΖΟΣ ΣΕ ΣΥΜΠΛΟΚΕΣ ΕΡΓΑΤΩΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΤΑΥΛΑΝΔΗ, Ε ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΠΟΡΕΙΕΣ, ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΚΤΛ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΙ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ. ΑΛΛΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΓΡΑΨΕ ΓΙ' ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΖΑΧΑΡΙΑΔΗ. ΤΕΛΟΣ Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ΑΚΡΟΔΕΞΙΟΣ, ΦΑΣΙΣΤΑΣ, ΧΟΥΝΤΙΚΟΣ, ΝΑΖΙ , ΣΤΑΛΙΝΙΚΟΣ, ΔΥΤΙΚΟΓΕΡΜΑΝΟΣ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟΥ ΣΟΥΡΟΥΝ ΤΑ ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ Μ.Μ.Ε. , ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΣΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ , Η ΟΠΟΙΑ ΜΗΝ ΕΧΟΝΤΑΣ ΣΤΗΡΙΞΗ ΕΜΟΙΖΕ ΣΤΑΓΟΝΑ ΣΤΟ ΩΚΕΑΝΟ ΤΟΥ 1992.

ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ. ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΥΠΕΡΚΟΜΜΑΤΙΚΟΣ ΔΕΣΜΟΣ ΜΑΣ, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ Η ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΑΣ ΜΑΣ ΕΝΩΣΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ.
ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΕ! ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΩΝ ΒΟΥΛΙΑΞΕΣ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ ΠΛΗΜΜΥΡΑ ΕΠΝΙΞΕ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ. ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΜΑΣ! ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΜΩΡΕ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΚΤΑΣΗ ΕΝΟΣ ΝΟΜΟΥ, ΑΠΑΙΤΕΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.

ΒΛΕΠΩ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ.... ΔΕΝ ΧΑΣΑΜΕ ΤΙΠΟΤΕ .. ΘΑ ΑΣΚΗΣΟΥΜΕ ΒΕΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΤΑΞΗ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ. ΠΟΤΕ ΜΩΡΕ? ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΟΥΝ ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΕΙΚΟΣΑΕΤΙΑΣ!! ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ DE FACTO!!

ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟΥΣ <<ΚΑΛΟΥΣ>> ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΘΡΙΑΜΒΟΛΟΓΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ. ΑΛΒΑΝΙΑ ΚΑΙ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΠΑΝΙΓΥΡΙΖΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΡΗΚΑΝ. ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥ ΤΑΙΖΟΥΜΕ. ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ, ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΓΕΝΟΣ ΝΟΘΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΠΑΝΣΠΕΡΜΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤΑΚΛΥΖΕΙ.

ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΛΙΑΝΤΙΝΗ...

Είναι καιρός από τις ασκήσεις επί χάρτου να περάσουμε στα πεδία των επιχειρήσεων. Να κοιτάξουμε την πυρκαγιά που αποτεφρώνει το σπιτάκι μας.
Γιατί είμαστε σβησμένοι από τον κατάλογο των εθνών; Γιατί η Μακεδονία γίνεται Σκόπια, η Κύπρος γίνεται τουρκιά, το Αιγαίο διεκδικιέται ως το mare nostrum των Οθωμανών; Γιατί ο πρόεδρος της Τουρκίας είπε πρόσφατα στην Αθήνα, ότι είμαστε μια επαρχία του παλιού οθωμανικού κράτους, που αποσχίσθηκε και πρέπει να μας ξανά προσαρτήσουν; Γιατί ο Μπερίσα της Αλβανίας έχει να λέει πως οι έλληνες κάνουν διπλωματία που έρχεται από το Μεσαίωνα και τους παπάδες; Γιατί ο Αλέξανδρος βαφτίζεται Ισκεντέρ, και ο Όμηρος Ομέρ Βρυώνης; Γιατί οι διακόσιες χιλιάδες έλληνες της Πόλης γίνανε χίλιοι, και οι τούρκοι της Δυτικής Θράκης θρασομανούν, και γίνου-νται όγκος κακοήθης που 'τοιμάζει μεταστάσεις;
Γιατί δύο από τους πιο σημαντικούς ποιητές μας, ο μέτριος Σεφέρης κι ο μεγάλος Καβάφης, καταγράφουνται στις διεθνείς ανθολογίες και τους ποιητικούς καταλόγους μισό έλληνες μισό τούρκοι;
Γιατί όλα τα αυτονόητα εθνικά μας δίκαια ευρωπαίοι και αλβανοί, βούλγαροι και εβραίοι, ορθόδοξοι και ρούσοι, τούρκοι και βουσμανοαμερικανοί τα βλέπουν σαν ανόητες και μίζερες προκλήσεις, σαν υλακές και κλεφτοεπαιτείες; Ποια τύφλωση μας φέρνει να μη βλέπουμε ότι στα μάτια των ξένων εκαταντήσαμε πάλι οι παλαιοί εκείνοι γραικολιγούρηδες; Οι esurientes graeculi του Γιουβενάλη και του Κικέρωνα;
Το πράγμα έχει και περιγραφή και ερμηνεία.

ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΛΟΣ.

Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ!!!!!!!

ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ?

ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΤΟ ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΕΧΩΝΤΑΣ ΩΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΕΜΑ (ΑΙΣΧΟΣ) ΑΠΟ ΤΟΝ KAIZER.

ΝΑ ΕΜΝΕ ΕΝΑΝ ΡΑΣΙΟΠΟΥΛΟΝ Σ' ΟΡΜΑΝ ΑΠΕΣ ΠΟΥΛΟΠΟΝ
ΜΟΙΡΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
ΚΛΑΙΓΝΕ ΤΑ ΜΑΝΑΣΤΗΡΕ

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 10:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gusotos:
«Γιατί ο Μπερίσα της Αλβανίας έχει να λέει πως οι έλληνες κάνουν διπλωματία που έρχεται από το Μεσαίωνα και τους παπάδες;»

Νομίζω φίλε μου ότι από τα παραπάνω λόγια του Λιαντίνη μπορούμε να αντλήσουμε διδακτικά συμπεράσματα.

Πάντοτε το παρασκήνιο υπήρξε αποτελεσματικότερο αλλά και γρηγορότερο από το προσκήνιο. Εξάλλου, αυτό φοβούνται πάντοτε μιας και είναι «αόρατο» πλην όμως καθοριστικό όπως δείχνει η νεότερη ιστορία των λαών.

Το θέμα λοιπόν δεν είναι οι κραυγές και τα συλλαλητήρια, που ουδείς στο εξωτερικό συγκινείται, αλλά η διαχρονικότητα των κινήσεων και μια υγιή στάθμιση του αμερικανικού παράγοντα. Είμαστε από τις πλέον αντι-αμερικανικές χώρες, και η τοποθέτηση στα άκρα ένεκα εσωτερικής κατανάλωσης, αφήνει προφανώς σημάδια και μνήμες στο διάβα της.

Θα πρέπει να τα λέμε όλα, είτε αυτά μας βολεύουν είτε όχι. Η αλήθεια μας ξυπνάει και όχι το χαΐδεμα και η διατήρηση του λήθαργου.

Αποκαλούμε εδώ και δεκαετίες στον τύπο μας (ας μην αναφερθούμε στο εξωτερικό) ως Σλαβομακεδόνες τους κατοίκους των Σκοπίων. Αφήνουμε εδώ και μισό αιώνα πλέον (από το 1954 εάν δεν κάνω λάθος) να αυτοπροσδιορίζονται «Μακεδονία» σαν περιοχή. Κυκλοφορούν εδώ και δεκαετίες χάρτες (ακόμα και στην Ελλάδα) που αναφέρονται σε Mazedonien.

Μήπως είναι κροκοδείλια τα κλάματα?

Θέλω να πω, μας γνωρίζουν για παράδειγμα στο εξωτερικό ως Griechen & Greece και όχι ως Έλληνες και Ελλάδα, αλλά αυτό δεν στάθηκε ποτέ εμπόδιο ώστε να γνωρίζουνε ότι ο Όμηρος, ο Πλάτων, ο Σωκράτης, ο Αριστοτέλης, η Αθηνά, ο Δίας, οι Δώδεκα Θεοί και τα χιλιάδες ακόμη ονόματα και ήρωες υπήρξαν δημιουργήματα ετούτης της χώρας, ετούτου του λαού.

Πρέπει λοιπόν να σταθούμε απέναντι σε όποιες προσπάθειες ιστορικής παραπλάνησης, που εξάλλου ποτέ δεν βρίσκει σε διεθνές επίπεδο σοβαρή αντιμετώπιση ή απήχηση, και να περιορίσουμε την σημασία της γεωγραφικής σημασίας, την κατάσταση μιας περιοχής.

Πρέπει να επενδύσουμε στην γνώση, στην διάδοση αυτής της γνώσης στο εξωτερικό, στην καλύτερη παιδεία της χώρας. Πρέπει να γίνουμε λίκνο πολιτισμού και σε πρακτικό επίπεδο και να πάψουμε να μεμψιμοιρούμε, να σταματήσουμε την απαράδεκτη εξαγωγή ελλήνων φοιτητών και να γίνουμε μαγνήτης για όλη την ανθρωπότητα.

Με πονάει ιδιαίτερα φίλε μου η κατάσταση, μιας και Μακεδόνας, αλλά πρέπει να βλέπουμε κατάματα την αλήθεια και να αντιμετωπίζουμε την εξέλιξη των πραγμάτων με σύμφωνο πνεύμα και όχι με διάθεση παραταξιακών και μικροκομματικών κινήσεων (π.χ. ΛΑ.Ο.Σ.)

Κανείς δεν πρόκειται να πάρει αυτό που δεν κατάφεραν τόσες ανθελληνικές μπόρες να μας πάρει. Και το ξέρουν. Απλά πρέπει να γίνουμε ΈΛΛΗΝΕΣ και όχι ελληνίζοντα φαντάσματα.

Πολύ πατριωτικό? Ίσως. Πολύ ρομαντικό? Ίσως. Αυτό πάντως πιστεύω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gusotos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 11:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gusotos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ Schwabe

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

ΜΑΚΑΡΙ Ο ΡΟΜΑΝΤΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΘΑΝΕΙ ΠΟΤΕ.
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ Μ.Μ.Ε.?
ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ ΑΠΟΨΕΙΣ.. ΠΕΡΝΑΝΕ ΓΡΑΜΜΗ.. ΕΞΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΙΣ..
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑ. ΓΙΝΑΜΕ ΘΕΑΤΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.

ΜΑΚΑΡΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΤΙΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ.
ΤΑ MC-DONALDS ΚΑΝΟΥΝ ΘΡΑΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Η ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, ΧΟΛΥΓΟΥΝΤΙΑΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΚΑΙ ΡΟΥΧΑ MADE IN U.S.A. ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΜΑΣ.

ΤΟΛΜΗΣΕ Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΟ <<ΒΗΜΑ>> ( ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ) ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΕΝΘΕΤΟ C.D. ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ ΑΠΟ ΤΟ B.B.C. ΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ.
ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ? ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΓΟΝΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΟΙ ΒΡΕΤΑΝΟΙ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΡΟΚΕΙΤΕ, ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ. ΚΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΝ ΤΟ ΜΕΓΑ ΩΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟ , ΜΕΘΥΣΟ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΑΣΤΑΘΗ.
ΤΡΕΜΟΥΝ ΤΑ ΚΟΚΑΛΑ ΤΟΥ, ΔΑΚΡΥΑ ΚΥΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ, ΜΑ ΤΟ ΒΛΟΣΥΡΟ ΤΟΥ ΒΛΕΜΑ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ ΕΚΔΙΚΗΣΗ.
ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, ΔΙΚΑΙΟΣ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΟΣ ΤΩΝ ΑΣΕΒΩΝ. ΛΑΤΡΕΥΤΗΚΕ ΟΣΟ ΚΑΝΕΙΣ, ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΞΕΧΑΣΑΜΕ, ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ?

ΤΟ 95-96 ΤΟΛΜΗΣΑΜΕ ΕΜΠΑΡΓΚΟ ΣΤΑ ΣΚΟΡΠΙΑ, ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΑΜΕ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΑΜΕ. ΑΣ ΤΟ ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ ΤΩΡΑ , ΤΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ? ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ, ΤΟΛΜΟΥΝ, ΕΧΟΥΝ ΑΞΙΕΣ ΓΙ' ΑΥΤΕΣ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ.

ΡΑΚΕΝΔΥΤΟΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ, ΚΑΠΗΛΕΥΤΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ, Ο ΔΙΚΕΡΑΤΟΣ ΘΕΟΣ, Ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ, Ο ΚΑΤΑΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΞΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ, ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΠΕΘΑΝΕ ΕΛΛΗΝΑΣ.

...Ο ΥΠΝΟΣ ΤΟΥ ΜΥΡΙΖΕΙ ΠΥΡΚΑΓΙΑ..
...ΣΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥ Ο ΗΛΙΟΣ ΣΠΑΡΤΑΡΑΕΙ..

ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΦΡΑΣΩ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΕΛΥΤΗ.

Υ.Γ.
ΔΗΜΗΤΡΙΕ ΛΙΑΝΤΙΝΗ ΕΦΥΓΕΣ ΝΩΡΙΣ, ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΙΣ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΕΡΧΟΤΑΝΕ.


ΝΑ ΕΜΝΕ ΕΝΑΝ ΡΑΣΙΟΠΟΥΛΟΝ Σ' ΟΡΜΑΝ ΑΠΕΣ ΠΟΥΛΟΠΟΝ
ΜΟΙΡΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
ΚΛΑΙΓΝΕ ΤΑ ΜΑΝΑΣΤΗΡΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 15:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα είναι το πρόβλημα του έθνους. Η ΥΠΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ..

Μείναμε τρεις κι' ο κούκος. Σιγά μη μας φοβηθούν κι' όλας.

Φίλοι μου,

Το πρώτο καθήκον του Έλληνα είναι να γεννήσει. Άν δεν το κάνει αυτό, μάταια όλα τ' άλλα. Μην κοροϊδευόμαστε!

Άν οι έλληνες αποφάσιζαν να "πιάσουν" ένα νούμερο πληθυσμού, θα έκαναν το πρώτο και μεγαλύτερο βήμα. ΑΝ ΟΜΩΣ!

Διότι αν γέμιζε η Ελλάδα και τα Βαλκάνια Έλληνες, γιατί όχι και η γερασμένη Ευρώπη; ποιόν από μας θα πείραζε, άν η περιοχή των Σκοπίων θα ονομαζόταν Μακεδονία; Ίσα-ίσα. Θα ήταν και προτεραιότητα της πολιτικής μας.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 18:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μιας και το έφερε η κουβέντα (περί παιδείας και μειούμενων γεννήσεων) θα προτείνω ένα «δίλεπτο χαλάρωσης» επισυνάπτοντας την έκθεση μιας μαθήτριας της δευτέρας δημοτικού. Νομίζω ότι σωστά επισημαίνει το θέμα ο Ελεύθερος. Τα παιδιά είναι το μέλλον. Για τα παιδιά πρέπει κάποιοι συνάμα να χαράξουν και σωστές υποδομές. Υποδομές ευρύτερες που θα υπηρετούν τόσο τα παιδιά όσο και αυτούς που καλούνται να φέρουνε παιδιά στον κόσμο.


Έκθεση: «Η 28η Οκτωβρίου»

Η 28η Οκτωβρίου είναι μια πάρα πολύ σπουδαία μέρα. Η 27η Οκτωβρίου και η 29η Οκτωβρίου δεν λένε και πάρα πολλά πράγματα. Η 26η Οκτωβρίου κάτι λέει άμα σε λένε Δημήτρη. Ο Δημήτρης Καλπακλής που τον λένε Δημήτρη και πάει Δευτέρα, χαίρεται πάρα πολύ που τον λένε Δημήτρη γιατί γιορτάζει και παίρνει πάρα πολλά παιχνίδια και είναι πάρα πολύ τυχερός. Ενώ άμα σε λένε Νεκτάριο δεν είσαι και πολύ τυχερός, γιατί κανένας δεν ξέρει πότε γιορτάζουν οι Νεκτάριοι.

Κάποτε πρέπει να γιορτάζουν οι Νεκτάριοι, γιατί ένα παιδί που το λένε Νεκτάριο μού είπε ότι κάποτε γιορτάζουν ακόμα και οι Νεκτάριοι, αλλά επειδή κανένας άνθρωπος στον κόσμο δεν ξέρει πότε γιορτάζουν οι Νεκτάριοι, αυτό το παιδί είναι πολύ στενοχωρημένο και τρέχουν και οι μύξες του.

Η 28η Οκτωβρίου είναι μια πάρα πολύ σπουδαία μέρα άμα πέφτει Δευτέρα, γιατί έχουμε τριήμερο και πάμε εκδρομή στο χωριό του μπαμπά μου. Εκτός αν δεν πάμε, γιατί η μαμά μου δεν χωνεύει τη μαμά του μπαμπά μου, ενώ χωνεύει πάρα πολύ τη δική της μαμά που δεν τη χωνεύει ο μπαμπάς μου, οπότε μπορεί να μείνουμε και σπίτι.

Εμείς τα παιδιά είμαστε πάρα πολύ περήφανα που έχουμε την 28η Οκτωβρίου. Γιατί πριν γίνει η 28η Οκτωβρίου, είχανε να γιορτάζουνε μόνο την 25η Μαρτίου. Την 28η Οκτωβρίου πηγαίνανε σχολείο κανονικά γιατί δεν υπήρχε 28η Οκτωβρίου. Δηλαδή υπήρχε 28η Οκτωβρίου, αλλά κανένας δεν το έκανε θέμα γιατί δεν είχανε μπει οι Γερμανοί. Έπρεπε πρώτα να μπουν οι Γερμανοί και μετά να γίνει μια μέρα της προκοπής.

Εγώ είμαι πολύ περήφανη Ελληνοπούλα. Νιώθω ένα ρίγος. Και μόλις το είπα στη μαμά μου μού έβαλε θερμόμετρο και είχα 37,4 και μου έδωσε σιρόπι και μου πέρασε το ρίγος. Η γιαγιά μου νιώθει ένα ρίγος από μόνη της, γιατί εκείνη την έζησε την 28η Οκτωβρίου και πρέπει να την πέρασε πάρα πολύ ωραία.

Η κυρία Χρυσάνθη, η δασκάλα μας, μας είπε ότι την 28η Οκτωβρίου ήρθε ο Ιταλός πρέσβης στο σπίτι του Ιωάννη Μεταξά, νύχτα, χωρίς να τηλεφωνήσει πρώτα και τον ρώτησε αν μπορούν να πάρουνε την Ελλάδα και να την έχουνε για δικιά τους σ' όλη του τη ζωή. Και ο Ιωάννης Μεταξάς τσαντίστηκε που τον ξυπνήσανε και είπε «ΟΧΙ». Κι αυτό το «ΟΧΙ» το είπε πολύ ηρωικά γι' αυτό κι εμείς το λέμε «το ηρωικό ΟΧΙ».

Κι εμένα όταν ήρθε η Χαρούλα σπίτι μου, μου ζήτησε όλες μου τις Μπάρμπι και τη Σίντι αστροναύτη, της είπα ηρωικά «ΟΧΙ» γιατί δεν είναι καθόλου ευγενικό αυτό που έκανε ο Ιταλός πρέσβης και η Χαρούλα. Άμα θέλεις να χαρίσεις κάτι το κάνεις από μόνος σου. Κι ο κύριος Μεταξάς δεν ήθελε να χαρίσει την Ελλάδα ούτε εγώ τη Σίντι αστροναύτη.

Και μετά τους πολεμήσαμε τους Ιταλούς. Δηλαδή, εγώ δεν τους πολέμησα γιατί δεν είχα γεννηθεί ακόμα. Ούτε ο μπαμπάς ούτε η μαμά. Η μαμά δεν ξέρω πότε γεννήθηκε γιατί όποτε τη ρωτάω «μαμά, πόσων χρόνων είσαι;» μου απαντάει «μήπως είδες το Βετέξ της κουζίνας;».

Και μετά πέρασε η 28η Οκτωβρίου και μπήκανε άλλοι μήνες άσχετοι και διώξαμε τους Ιταλούς και μπήκανε οι Τούρκοι. Όχι, λάθος, Θάνο, μου δίνεις τη γόμα σου; Μπήκανε οι Γερμανοί. Μπήκανε οι Γερμανοί και η γιαγιά μου έκλεισε τα παντζούρια για να μην τους βλέπει και τους έβλεπε κρυφά από τις γρίλιες και την έπιασε η μαμά της και την έδειρε. Κι άλλοι άνθρωποι κλείσανε τα παντζούρια γιατί τους σιχαίνονταν. Κι εγώ σιχαίνομαι το γάλα άμα κάνει πέτσα.

Και όλοι οι Γερμανοί ήτανε χάλια, αλλά ο πιο χάλια απ' όλους ήτανε ο Παλαιών Πατρών Γερμανός. Αυτός ήτανε από μητέρα Πατρινιά, πατέρα Γερμανό και το μικρό του όνομα ήταν «Παλαιών» και δεν ξέρω πότε γιορτάζει ούτε αν του φέρνανε δώρα. Αυτός πήγαινε μπροστά μπροστά και είχε μια ελληνική σημαία και την έσκισε και την πέταξε και την πάτησε και την έφτυσε. Και μετά πήρε μια γερμανικιά, πιο σιδερωμένη και μετά πήγε στην Ακρόπολη και την έβαλε στην Ακρόπολη. Και ένα παιδί θύμωσε πάρα πολύ και πήγε με ένα φίλο του και την έβγαλε και την πέταξε στο κεφάλι ενός περαστικού. Και τον φίλο του τον λέγανε Σάντσο και το παιδί Απόστολο Γκλέτσο και μετά επειδή ήτανε τόσο γενναίος, οι άνθρωποι θέλανε να τον κάνουνε υπερνομάρχη, αλλά κάνανε μια κυρία Φώφη.

Και μετά δεν ήτανε πια 28η Οκτωβρίου και όλοι πεινάγανε και τρώγανε γάτες. Εμείς έχουμε μια γάτα τη Λουλού, αλλά δεν την τρώμε γιατί την αγαπάμε, αλλά γιατί είναι πολύ νευρικιά και τη φοβόμαστε. Κι εκτός από γάτες σκοτώσανε και τον αδελφό της γιαγιάς μου πάνω σε ένα βουνό που νομίζω ότι ήτανε ο Παρνασσός χωρίς τις πίστες. Και μετά περάσανε τα χρόνια και οι Γερμανοί δεν θυμάμαι πώς φύγανε. Ή τους διώξαμε ή μας βαρέθηκαν.

Και τότε όλοι οι Έλληνες βγήκανε έξω και φιλιόντουσαν κι εμένα δεν μου αρέσει να με φιλάνε οι φίλες της μαμάς μου γιατί έχουνε σάλια. Αλλά εκείνη η μέρα ήτανε πολύ σπουδαία και δεν τους ένοιαζε τους ηρωικούς Έλληνες που σαλιώνανε ο ένας τον άλλον.

Και τώρα, από τη χαρά μας βάζουμε την ελληνική σημαία στο μπαλκόνι. Όμως εμείς δεν βάζουμε την ελληνική σημαία, γιατί όταν μετακομίσαμε τη χάσαμε. Και κάθε 28 Οκτωβρίου ντρεπόμαστε πάρα πολύ, αλλά τον υπόλοιπο χρόνο το ξεχνάμε και δεν πάμε να αγοράσουμε μια καινούργια. Αυτά και ελπίζω να μην ξανάρθουν οι Γερμανοί. Ελπίζω επίσης η έκθεση να είναι τρεις σελίδες και ελπίζω μετά να πάμε στο Βίλατζ Σέντερ, γιατί δεν έχω δει ακόμα το Σκούμπι Ντου.

Ζήτω η 28η Οκτωβρίου!


(ΤΑ ΝΕΑ , 26-10-2002)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 20:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πρώτο καθήκον του Έλληνα είναι να γεννήσει. Άν δεν το κάνει αυτό, μάταια όλα τ' άλλα. Μην κοροϊδευόμαστε!


... ρε παιδιά συγνώμη γι'αυτό που θα πω, αλλά εγώ ως ελληνίδα διστάζω πολύ να κάνω παιδιά με τους έλληνες που κυκλοφορούν...

... μοιάζει να μην έχει μείνει κανένας που να τιμάει την ιστορία αυτού του τόπου .... όχι και να κάνω παιδιά μαζί του...

... δεν θέλω να βγάλω άλλο έναν έλληνα του "ωχαδερφισμού", του "έκαστος περί πάρτης" και του "ξέρεις ποιος είμαι εγώ?"...

... δεν θέλω να βγάλω αλλη μία ελληνίδα του "μου είπε ο Μάκης που του είπε ο Τάκης..."....

... και θα μου πείτε είναι πως θα τα μεγαλώσει κανείς... αλλά με τα γονίδια και την νοοτροπία του όποιου μπαμπά τους (έτσι όπως τον προσδιορίζω εδώ) δύσκολο μου φαίνεται...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 22:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
... ρε παιδιά συγνώμη γι'αυτό που θα πω, αλλά εγώ ως ελληνίδα διστάζω πολύ να κάνω παιδιά με τους έλληνες που κυκλοφορούν..

Ε . . .ε . . . χμ . . . . . . ε . . .εγώ δεν . . .. εγώ δεν κυκλοφορώ.
Μείνε μαζί μου έγκυος! Είμαι πολύ φερέγγειος.

Άστα ρε galandriel! Άστα! Δικαιολογίες είναι αυτές; Αφού δεν σ' αρέσουνε οι Έλληνες που κάνανε οι άλλοι, κάνε εσύ τους δικούς και κάν' τους όπως θέλεις.
Και το ότι κάποιοι δεν κάνουν το καθήκον τους, δεν είναι δικαιολογία για να μην κάνουμε κι' εμείς το δικό μας.

Να θυμάσαι! Υπάρχουν εκατομύρια δικαιολογίες για την απραξία μας, και μία μόνον για τη δράση μας. Μία αλλά αρκετή.

Α! Και κάτι άλλο. Μια και μας . . . πρόσβαλες, τους Έλληνες, θα σου αφιερώσω ένα τραγουδάκι. "Ο έρωτας ειν' Έλληνας . . . Αιγαιοπελαγίτης . . . . ". Χαμός να πούμε!

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gusotos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 15:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gusotos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΔΕΡΦΙΑ - ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

ΑΝΟΙΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ.

ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ, Η ΥΠΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΧΟΙ ΣΩΣΤΟΙ ΑΛΛΑ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΟΙ.

ΟΛΟΙ ΝΑ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ MAIL ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΜΥΝΗΣ! ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ!

ΜΑΘΑΤΕ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΗ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥ ΑΕΡΟΣΚΑΦΟΥΣ (ΠΟΛΕΜΙΚΟΥ) ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΗ ΚΥΠΡΟ? ΠΡΟΧΩΡΟΥΝ ΣΕ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΜΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΚΥΠΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, ΚΥΠΡΟΣ, ΘΡΑΚΗ, ΑΙΓΑΙΟ, ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ...ΠΟΥ ΠΑΜΕ?
ΟΛΟΙ ΚΑΤΙ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ , ΤΗΝ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΗ ΣΤΟ ΧΑΡΤΗ.

ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΚΥΠΡΙΑΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ κ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ .... ΕΛΛΗΝΙΚΕ ΚΥΠΡΙΑΚΕ ΛΑΕ, ΣΕ ΚΑΛΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΨΗΦΗΣΕΙΣ ΟΧΙ! ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΚΡΑΤΟΣ , ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΥΓΧΕΩ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ , ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΓΡΑΦΩ.

ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ, Ο ΓΕΡΟΣ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΚΥΠΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΠΕΣΕΙΡΕ ΤΑ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑΤΑ ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΤΤΙΛΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΚΟΛΑΣΗΣ. Ο ΝΕΟΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΜΑΣ, ΓΙΑΤΙ ΟΥΤΕ Η ΣΥΝΘΕΤΗ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ. ΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΤΙ ΕΔΩΣΑΝ, Ο ΣΗΜΙΤΗΣ ΤΟΝ ΜΕΤΡΗΣΙΜΟ ΕΝΑΕΡΙΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΤΑ ΙΜΙΑ, Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ, Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΑΣ.

ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ?

Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΗΡΩΕΣ, ΤΟ ΧΩΜΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ. ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ, ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΑΓΑΠΟΥΣΕ Ο ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΓΙ' ΑΥΤΗ?

ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩΜΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟΝ ΦΙΛΛΙΠΟ, ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ, ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ.
ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΧΑΡΙΣΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΤΣΟ ΑΘΙΓΓΑΝΟΥΣ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ.
ΔΕΝ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ. Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΧΕΙ ΑΞΙΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΚΟΜΗ.
ΠΟΥ ΕΙΑΝΙ ΟΠ ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ 1992? ΠΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΑΣΕΙ?

ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ , ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ , ΚΕΝΟ ΜΝΗΜΗΣ ΕΧΟΥΜΕ.
ΜΩΡΕ ΔΕΝ ΘΥΜΩΜΑΣΤΕ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ?

ΣΗΜΕΡΑ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΙΡΙΣΤΙΚΟ ΒΟΥΛΓΑΡΟΚΤΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΒΑΣΙΛΕΙΟ Β', ΩΣ ΕΝΔΕΙΞΗ ΚΑΛΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ.
ΠΟΙΕΣ ΚΑΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ? ΑΥΤΟΙ ΧΘΕΣ ΠΑΝΙΓΥΡΙΖΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΟΡΠΙΑ. ΚΑΙΠΟΙΟΣ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΛΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ?

ΕΠΙ ΔΥΟ ΑΙΩΝΕΣ ΟΙ ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΥΣΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ. ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΕΙΟ Β΄ΤΟΝ ΒΟΥΛΓΑΡΟΚΤΟΝΟ, ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΓΓΙΞΟΥΝ ΓΙΑ ΠΕΝΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΑΙΩΝΕΣ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.

ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΠΟΛΛΑ ΜΑ ΕΙΜΑΙ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΧΑΝΩ ΤΟΝ ΕΙΡΜΟ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΜΟΥ.

ΕΜΠΡΟΣ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ,
ΑΣ ΤΡΕΞΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΒΡΥΣΗ.
ΩΣ ΠΕΡΑ ΑΝΑΣΤΑΣΗ,
Η ΩΣ ΠΕΡΑ ΞΟΛΟΘΡΕΜΟΣ,
ΑΛΛΙΜΟΝΟ, ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΜΑΣ ΠΕΙ ΣΤΑΘΕΙΤΕ.

ΚΩΣΤΗΣ ΠΑΛΑΜΑΣ


ΝΑ ΕΜΝΕ ΕΝΑΝ ΡΑΣΙΟΠΟΥΛΟΝ Σ' ΟΡΜΑΝ ΑΠΕΣ ΠΟΥΛΟΠΟΝ
ΜΟΙΡΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
ΚΛΑΙΓΝΕ ΤΑ ΜΑΝΑΣΤΗΡΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vagelis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
142 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 16:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πρώτο καθήκον του Έλληνα είναι να γεννήσει. Άν δεν το κάνει αυτό, μάταια όλα τ' άλλα. Μην κοροϊδευόμαστε!

Άν οι έλληνες αποφάσιζαν να "πιάσουν" ένα νούμερο πληθυσμού, θα έκαναν το πρώτο και μεγαλύτερο βήμα. ΑΝ ΟΜΩΣ!


Κατάκτηση μέσω αριθμητικής υπεροχής; Όχι ευχαριστώ.

Αυτό έκαναν και τα Σκόπια ή αλλιώς Π.Γ.Δ.M. (F.Y.R.O.M.) με τους Αλβανούς, και σε αντάλλαγμα οι τελευταίοι σαμποτάρανε τις εκλογές. http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=578748&lngDtrID=245

Η επιβολή της πλειψηφίας επί της μειοψηφίας είναι σπανίως αποτελεσματική.

Πέρα του ότι η κίνηση των ΗΠΑ φαίνεται να αντικατοπτρίζει μεμονομένη τακτική. Ολόκληρη η Ευρώπη συμμερίζεται τη θέση της Ελλάδας, και υπό τα λόγια του Προέδρου του Ευρωκοινοβουλίου Χοσέπ Μπορέλ "λυπάται πολύ για την απόφαση αναγνώρισης από τις ΗΠΑ και μάλιστα χωρίς προηγούμενη συνεννόηση με την ΕΕ".

Τι διαφορά θα έκανε κι'αν ακόμη διπλασιάζονταν ο πληθυσμός μας;

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Η γλώσσα των θεών είναι η γλώσσα των Ελλήνων.
Deorum lingua est lingua Graecorum
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 16:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άστα! Δικαιολογίες είναι αυτές; Αφού δεν σ' αρέσουνε οι Έλληνες που κάνανε οι άλλοι, κάνε εσύ τους δικούς και κάν' τους όπως θέλεις.
Και το ότι κάποιοι δεν κάνουν το καθήκον τους, δεν είναι δικαιολογία για να μην κάνουμε κι' εμείς το δικό μας.

...τόσο δύσκολο ήταν να διαβάσεις όλη την απάντηση μου?
...μόνη μου θα τους έκανα τους έλληνες αυτούς?
...κι όταν κάνεις παιδιά είναι από μόνο του σαν γεγονός αρκετή δικαιολογία για να προσέχεις διπλά τι κάνεις...
...αν έχω αρκετή συνειδητότητα του εαυτού μου και των άλλων για μένα δεν είναι δικαιολογία, είναι τρόπος ζωής....
...άσε που δεν θα έκανα παιδιά μόνο και μόνο για να αυξήσω τον πληθυσμό της ελλάδας... δεν είμαι ούτε κουνέλα, ούτε αυτά τα θεωρώ κουνελάκια για σφάξιμο...

... αν πάλι εσύ νιώθεις προσβεβλημένος σημαίνει πως ναι μεν δεν θα έκανα παιδί μαζί σου ούτε για αστείο, αλλά τουλάχιστον ξέρεις το γιατί...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 16:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ από την μεριά μου θα επιμείνω στην διαχείριση των όσων ΤΩΡΑ ισχύουνε και όχι στην αναβίωση υποθετικών σεναρίων. Μια σύνθετη ονομασία θα μπορούσε εδώ και πολλά χρόνια να αμβλύνει τις όποιες εντυπώσεις και συνάμα να ικανοποιήσει την ελληνική πλευρά. Όμως δεν το κάναμε.

Νομίζω ότι μετά και από τις πρόσφατες εξελίξεις, και δη υπό το βάρος της έντονης λαϊκής δυσφορίας, ο πολιτικός κόσμος της χώρας μας θα κινηθεί αποτελεσματικά προλαμβάνοντας τα χειρότερα. Έχουμε ικανότατα στελέχη και ειδικό βάρος που δεν είναι δα και εντελώς αμελητέο.

Αυτό που πρέπει να προσέχουμε είναι επίσης τα θεσμικά κενά των θερμόαιμων γειτόνων, στο σημείο που μπορούνε να προκαλέσουνε τριβές στο μέλλον. Στο σκεπτικό αυτό επισυνάπτω δυο άρθρα του συντάγματος των «Μακεδόνων Αλβανοσλαβοβουλγάρων» (μιας και εμπεριέχεται από όλους και από κάτι…) τα οποία χρίζουν περαιτέρω ανάλυσης.


THE CONSTITUTION OF THE REPUBLIC OF MACEDONIA

Article 3
The territory of the Republic of Macedonia is indivisible and inviolable.
The existing borders of the Republic of Macedonia are inviolable. The borders of the Republic of Macedonia may be changed only in accordance with the constitution.

Article 49
The Republic cares for the status and rights of those persons belonging to the Macedonian people in neighbouring countries, as well as Macedonian ex-patriates, assists their cultural development and promotes links with them.
The Republic cares for the cultural, economic and social rights of the citizens of the Republic abroad.

http://www.b-nfo.com/places/Macedonia/republic/Constitution.shtml

Α) Τι εννοούνε λοιπόν με τα «μέτρα πρόνοιας» που θεσμοθέτησαν?

Β) Ποια είναι τα «πολιτιστικά δικαιώματα» που θέλουνε να νοιάζονται οι Σλάβοι γείτονες?

Γ) Ποιος καθορίζει την ερμηνεία των «Μακεδόνων που ζούνε σε γειτονικές χώρες»?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vagelis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
142 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 17:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα συντάγματα όλων των χωρών περιέχουν εδάφια που είναι περισσότερο θεωρία παρά πράξη. Για παράδειγμα, αν και στις ΗΠΑ υπάρχει επίσημη ανεξιθρησκεία με συνταγματική διαχώρηση κράτους και εκκλησίας, παραταύτα η εκκλησιών διατηρεί σημαντική επιρροή. Αντίθετα στην Αγγλία, όπου η θρησκευτική κοινότητα είναι θεσμοθετημένη και αδιαίρετη με το πολιτικό σύστημα (ο αρχηγός του κράτους είναι και ο αρχηγός της εκκλησίας), υπάρχει σαφώς μεγαλύτερη θρησκευτική ελευθερία.

Στην προκειμένη περίπτωση, το σύνταγμα των Σκοπίων δεν έχει καμμία ισχύ στο διεθνικό επίπεδο, ούτε ασκεί την παραμικρή επιρροή.

Οι κανόνες δικαίου του ΟΗΕ υπερισχύουν, οπότε λίγο μας ανησυχεί τι λέει.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Η γλώσσα των θεών είναι η γλώσσα των Ελλήνων.
Deorum lingua est lingua Graecorum
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 19:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
... αν πάλι εσύ νιώθεις προσβεβλημένος σημαίνει πως ναι μεν δεν θα έκανα παιδί μαζί σου ούτε για αστείο, αλλά τουλάχιστον ξέρεις το γιατί...

Αλήθεια γιατί;

Καλή μου μην παίρνεις φόρα! Έχω τρία παιδιά! Ετοιμάζομαι να παντρέψω την πρώτη!
Και . . . κατέβα από τα σύννεφα!

Vangelis.
Δικαιολογίες. Σκέτες δικαιολογίες. Απ' αυτές ξέρουν όλοι! Α ξέχασα! Είσαι της θρησκείας. Μιας θρησκείας που ευλογεί την αγαμία. Νάσαι καλά. Αλλά η Ελλάδα, είναι πρωτίστως οι Έλληνες. Αν δεν γεννηθούν Έλληνες, Έλληνες δεν θα υπάρχουν. Ούτε Ελλάδα!

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vagelis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
142 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 20:21:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και οι Εβραίοι γεννούσαν για χιλιετιρίδες Εβραίους αλλά πατρίδα απέκτησαν μόλις πριν από λίγο.

Οπότε κάτι πάει λάθος στο δικό σου σύστημα προτεραιοτήτων, όχι στο δικό μου.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Η γλώσσα των θεών είναι η γλώσσα των Ελλήνων.
Deorum lingua est lingua Graecorum
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 02:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε αφού γεννούσαν Εβραίους σημαίνει ότι έκαναν το καθήκον τους. Αποτέλεσμα; Ορίστε και η πατρίδα τους. Δεν είναι αυτό που λέω κι' εγώ; Άμα δεν γεννούσανε δηλαδή θα έφτιαχναν ποτέ πατρίδα;

Οι Αλβανοί; Είναι από τη παλληκαριά τους που διεκδικούν καινούργιες πατρίδες από 'κει κι' από δώ, ή από τα πλούτη τους; Μήπως από το επίπεδο μόρφωσης και τεχνολογίας τους;
Από τον πληθυσμό τους είναι φίλε μου! Μην διαφωνείς για να διαφωνείς. Εδώ το θέμα είναι ξεκάθαρο.
Άν η περιοχή των Σκοπίων ήταν γεμάτη Έλληνες, θα πανηγυρίζαμε την ονομασία τους ως "Μακεδονία".
Αλλά τώρα, αλλού μας τρώει κι' αλλου κνιζόμαστε! Θυμηθήκαμε την ιστορία τάχα και τον Μεγαλέξανδρο. Τί ποσοστό όμως του παγκόσμιου πληθυσμού είχαν τότε οι Έλληνες; Αυτό το μετρήσαμε ποτέ;

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 02:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Μέσα στον φόβο και στες υποψίες,
με ταραγμένο νου και ταραγμένα μάτια,
λυώνουμε και σχεδιάζουμε το πως να κάμουμε
για ν' αποφύγουμε τον βέβαιο
τον κίνδυνο, που έτσι φρικτά μας απειλεί.
Κι όμως λανθάνουμε, δεν είν' αυτός στον δρόμο'
ψεύτικα ήσαν τα μηνύματα
(ή δεν τ' ακούσαμε ή δεν τα νιώσαμε καλά).

Άλλη καταστροφή, που δεν την φανταζόμεθαν,
εξαφνική, ραγδαία πέφτει επάνω μας,
κι ανέτοιμους -που πια καιρός- μας συνεπαίρνει"

Κ. Καβάφης, 1911


Ως Μακεδόνας κι εγώ (καταγωγή από την περιοχή της Δράμας) έχω κάθε λόγο να αντιτίθεμαι -όπως όλοι μας- στην άθλια πράγματι ενέργεια των Αμερικ(λ)άνων να αναγνωρίσουν τα Σκόπια με την συνταγματική τους ονομασία.

Το τι μέλλει γεννέσθαι όμως είναι λίγο πολύ προδιαγεγραμμένο. Ούτως ή άλλως υπήρχε μία de facto αναγνώριση του κράτους αυτού, ήρθε και η de yure από τις ΗΠΑ, όπως και από πολλές άλλες χώρες.

Ω γέγοναι όμως γέγοναι. Το ζήτημα είναι τι κάνουμε από ΄δω και πέρα. Να μπούμε ξανά στην γελοία τακτική των αποτυχημένων εμπάργκο, που δεν οφελούν κανένα ή μήπως να ασκήσουμε βέτο στην ΕΕ την στιγμή που μπορούν να υπάρξουν διμερείς αναγνωρίσεις;

Όπως αντιλαμβανόμαστε πρέπει να αποδεχτούμε την διπλωματική ήττα μας στο συγκεκριμένο θέμα και να δούμε συνολικά την εξωτερική μας πολιτική, που χαρακτηρίζεται από έλλειψη πυγμής και στρατηγικής.

Μου κάνει όμως μεγαλύτερη ακόμα εντύπωση η εστίαση από όλους σε ένα θέμα δευτερευούσης σημασίας, ενώ το μεγάλο κόλπο από τους Αμερικάνους ετοιμάζεται από Ανατολάς σε συνεργασία με τους "φίλους μας" Τούρκους. Τα πρώτα σημάδια είναι ήδη ορατά ... οι παραβιάσεις είναι πάλι προκλητικές, οι αξιώσεις έχουν επανέλθει, το causus belli παραμένει για την επέκταση των χωρικών υδάτων, το ζήτημα της παράνομης κατοχής της Κύπρου εκκρεμεί, κλπ κλπ.

Θα πρότεινα λοιπόν να μετατοπίσουμε την προσοχή της εξωτερικής μας πολιτικής σε θέματα μείζωνος σημασίας, και να είμαστε πιο μετριοπαθείς απέναντι σε θέματα που μας ενοχλούν και μας θίγουν αλλά δεν μας απειλούν.

ΥΓ. Για το ζήτημα της υπογεννητικότητας έχω να πω πως το επίπεδο ανάπτυξης μιας χώρας δεν εξαρτάται από τον πληθυσμό της αλλά από την παιδεία των πολιτών της. Υπό αυτή την έννοια δεν θέλουμε πολλούς, αλλά καλούς! Είναι γεγονός βέβαια πως η διαπίστωση ισχύει, αλλά νομίζω σημαντικότερο είναι το ζήτημα της ανάπτυξης της χώρας. Το ότι η Κίνα έχει δις δεν σημαίνει ότι είναι ισχυρότερη από τις ΗΠΑ, έτσι δεν είναι; Η ανάλυση δεν είναι για το παρόν topic, απλώς θέλω να πω πως αν το ζητούμενο είναι η ισχύς, ο τρόπος δεν είναι οι γεννήσεις. Δεν πάει έτσι..

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vagelis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
142 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 03:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ε αφού γεννούσαν Εβραίους σημαίνει ότι έκαναν το καθήκον τους. Αποτέλεσμα; Ορίστε και η πατρίδα τους. Δεν είναι αυτό που λέω κι' εγώ; Άμα δεν γεννούσανε δηλαδή θα έφτιαχναν ποτέ πατρίδα;

Και τους πήρε μόλις 3000 χρόνια και 1 γενοκτονία για να την αποκτήσουν! Κάτι αποδοτικότερο μήπως;

quote:
Οι Αλβανοί; Είναι από τη παλληκαριά τους που διεκδικούν καινούργιες πατρίδες από 'κει κι' από δώ, ή από τα πλούτη τους; Μήπως από το επίπεδο μόρφωσης και τεχνολογίας τους;
Από τον πληθυσμό τους είναι φίλε μου! Μην διαφωνείς για να διαφωνείς. Εδώ το θέμα είναι ξεκάθαρο.

Η πληθυσμιακή τους παρουσία στα Σκόπια είναι η αφορμή για τις εξτρεμιστικές τους απαιτήσεις, όχι η αιτία. Η ύπαρξη Αλβανικού πληθυσμού δεν δικαιολογεί ούτε νομιμοποιεί τον επεκτατισμό.

quote:
Άν η περιοχή των Σκοπίων ήταν γεμάτη Έλληνες, θα πανηγυρίζαμε την ονομασία τους ως "Μακεδονία".
Αλλά τώρα, αλλού μας τρώει κι' αλλου κνιζόμαστε!

Προφανώς. Αλλά τότε δεν θα υπήρχαν Σκόπια. Αν, αν, αν....

Με εξαίρεση όμως τα νότια άκρα στο παρελθόν, η περιοχή των Σκοπίων δεν είχε ποτέ Ελληνικό πληθυσμό, οπότε ούτε και οι συμβουλές σου περί σχετικά με την αύξηση του Ελληνικού πληθυσμού έχουν βάση.

quote:
Θυμηθήκαμε την ιστορία τάχα και τον Μεγαλέξανδρο. Τί ποσοστό όμως του παγκόσμιου πληθυσμού είχαν τότε οι Έλληνες; Αυτό το μετρήσαμε ποτέ;

Οι Έλληνες της κλασσικής εποχής, πάνω από 3,000,000 άνθρωποι, είχαν τον μεγαλύτερο πληθυσμό της Ευρώπης, ξεπερνώντας ακόμη και την Αίγυπτο αριθμητικά. Η πρώτη θέση διατηρήθηκε λίγο πολύ μέχρι και τα τέλη του μεσσαίωνα, όταν και οι ανεπάλληλες εισβολές ξένων επέτρεψαν στην Δυτική Ευρώπη να προηγηθεί.

Το σημαντικό όμως είναι ότι, η δημογραφική επαναχάραξη των Βαλκανίων προκλήθηκε από πολιτικά γεγονότα, όχι το αντίστροφο. Αυξανόμενη Ελληνική παρουσία στα Σκόπια θα αποσταθεροποιούσε την περιοχή επικίνδυνα και για τις δύο χώρες, δημιουργώντας περισσότερα προβλήματα απ΄όσα θα έλυνε.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Η γλώσσα των θεών είναι η γλώσσα των Ελλήνων.
Deorum lingua est lingua Graecorum
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 05:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η καλύτερη μορφή αντίδρασης θα ήταν ολοκληρωτικό κλείσιμο ΟΛΩΝ των Αμερικάνικων βάσεων που υπάρχουν στην Ελλάδα.
Επίσης ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ στις Η.Π.Α. σε κάθε μορφή διευκόλυνσης στις Πολεμικές τους επιχειρήσεις ακόμα & Απαγόρευση της χρήσης του Εναέριου Χώρου!
Κάτι άκουσα προχθές οτι ο κος. Μπούς έδωσε εντολή να μήν έρθουν σε επαφή τα Οπλικά Συστήματα της Ρωσίας που υπάρχουν στην Ελλάδα με Αμερικάνικα. Δέν καταλαβαίνω οτι λέει ο "ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΥΡΙΟΣ", γίνεται αμέσως Παγκόσμιος Νόμος
ΒΕΤΟ στο ΝΑΤΟ & άν παρατραβήξουν οι Αμερικάνοι το σχοινί περισσότερο ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ απο το ΝΑΤΟ. Δέν ξέρω με αυτά που λέω κατα πόσο οι Έλληνες θα μείνουν Απροστάτευτοι αλλά τα σχέδια που υπάρχουν στα μυαλά του Μπούς & των περί αυτόν & για τα Βαλκάνια ακόμα δέν τα αλλάζει ούτε ο Θεός ο ίδιος. Τουλάχιστον ας κάνουμε οι Έλληνες μια δυναμικότατη αντίδραση με νύχια & με δόντια επειδεικνύοντας μαχητικότητα & προπαντώς όλη την αντιπάθεια στους Αμερικάνους & τα ΄σχέδια τους.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gusotos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 08:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gusotos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΛΟΙ ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ..

ΟΛΟΙ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑΜΕ..

Ο ΧΑΦΙΕΣ ΣΟΛΑΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΕ ΚΑΙ ΑΠΕΚΑΛΕΣΕ ΤΑ ΣΚΟΡΠΙΑ ΜΕΚΕΔΟΝΙΑ!!!
ΠΡΟΣΚΥΜΕΝΟΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΟΝ ΥΠΟΔΕΧΘΗΚΕ Ο ΥΠ.ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΠΕΤΡΟΣ ΜΟΛΥΒΙΑΤΗΣ.

....γιατί η διαφορά η τρομερή εστάθηκε ότι οι ποιητές, που μοιάζαν την αλήθεια, είπανε ψέματα. Εγώ όμως, που μοιάζει με τα ψέματα, έζησα την αλήθεια....


Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ!!

ΝΑ ΕΜΝΕ ΕΝΑΝ ΡΑΣΙΟΠΟΥΛΟΝ Σ' ΟΡΜΑΝ ΑΠΕΣ ΠΟΥΛΟΠΟΝ
ΜΟΙΡΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
ΚΛΑΙΓΝΕ ΤΑ ΜΑΝΑΣΤΗΡΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gusotos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 11:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gusotos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ , ΠΟΙΑ ΚΑΤΑΡΑ ΣΕ ΒΑΡΕΝΕΙ?

1. Αυτά τα δέντρα δε βολεύονται με λιγότερο ουρανό,
αυτές οι πέτρες δε βολεύονται κάτου απ' τα ξένα βήματα,
αυτά τα πρόσωπα δε βολεύονται παρά μόνο στον ήλιο,
αυτές οι καρδιές δε βολεύονται παρά μόνο στο δίκιο

2. Ετούτο το τοπίο είναι σκληρό σαν τη σιωπή,
σφίγγει στον κόρφο του τα πυρωμένα του λιθάρια,
σφίγγει στο φως τις ορφανές ελιές του και τα αμπέλια του,
σφίγγει τα δόντια. Δεν υπάρχει νερό. Μονάχα φως.
Ο δρόμος χάνεται στο φως κι ο ίσκιος της μάντρας είναισίδερο.
Μαρμάρωσαν τα δέντρα, τα ποτάμια κι οι φωνές μες στον
ασβέστη του ήλιου.

3. Η ρίζα σκοντάφτει στο μάρμαρο. Τα σκονισμένα σκοίνα.
Το μουλάρι κι ο βράχος. Λαχανιάζουν. Δεν υπάρχει νερό.
Όλοι διψάνε. Χρόνια τώρα. Όλοι μασάνε μια μπουκιά ουρανό
πάνου απ' την πίκρα τους. Τα μάτια τους είναι κόκκινα απ'την
αγρύπνια, μια βαθιά χαρακιά σφηνωμένη ανάμεσα στα φρύδια
τους σαν ένα κυπαρίσσι ανάμεσα σε δύο βουνά το λιόγερμα

4. Το χέρι τους είναι κολλημένο στο ντουφέκι το ντουφέκι είναι
Συνέχεια του χεριού τους το χέρι τους είναι συνέχεια της ψυχής
τους -έχουν στα χείλια τους απάνου το θυμό και έχουνε τον
καημό βαθιά- βαθιά στα μάτια τους σαν ένα αστέρι σε μια
γούβα αλάτι.

5. Όταν σφίγγουν το χέρι, ο ήλιος είναι βέβαιος για τον κόσμο
όταν χαμογελάνε, ένα μικρό χελιδόνι φεύγει μες απ' τα άγρια
γένεια τους όταν κοιμούνται, δώδεκα άστρα πέφτουν απ' τις
άδειες τσέπες τους
όταν σκοτώνονται, η ζωή τραβάει την ανηφόρα με σημαίες και
με ταμπούρλα.


ΓΙΑΝΝΗΣ ΡΙΤΣΟΣ ( ρωμιοσύνη απόσπασμα )

ΡΕ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ?

Η REBUBLICA BARDATSKA ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΞΥΠΝΑΤΕ !


ΝΑ ΕΜΝΕ ΕΝΑΝ ΡΑΣΙΟΠΟΥΛΟΝ Σ' ΟΡΜΑΝ ΑΠΕΣ ΠΟΥΛΟΠΟΝ
ΜΟΙΡΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
ΚΛΑΙΓΝΕ ΤΑ ΜΑΝΑΣΤΗΡΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gusotos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 07:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gusotos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
24 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
ΟΛΟΙ ΣΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΤΟ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕΙ Η ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ.

Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ


ΝΑ ΕΜΝΕ ΕΝΑΝ ΡΑΣΙΟΠΟΥΛΟΝ Σ' ΟΡΜΑΝ ΑΠΕΣ ΠΟΥΛΟΠΟΝ
ΜΟΙΡΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
ΚΛΑΙΓΝΕ ΤΑ ΜΑΝΑΣΤΗΡΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egelados
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
350 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 19:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egelados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους τους φίλους και φίλες!

Έχω την εντύπωση ότι η συζήτηση έχει φτάσει σε υψηλό επίπεδο και χαρακτηρίζεται από την σοβαρότητα τον ατόμων που συμμετέχουν!
Καθώς και έχει ξεφύγει από την θεωρεία και έχει καταλήξει σε ουσιαστικές προτάσεις για τις μετέπειτα κινήσεις της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής.

Μέχρι στιγμής έχει προταθεί:

  • Αύξηση ρυθμού γεννητικότητας

  • Βελτίωση επιπέδου ελληνικής παιδείας, γνώση και προστασία της ελληνικής ιστορίας

  • Βομβαρδισμός με χιλιάδες e-mail διαμαρτυρίας στα υπουργεία Εξωτερικών και Εθνικής Αμύνης

  • Άσκηση του δικαιώματος Βέτο στην Ευρωπαϊκή Ένωση

  • Κλείσιμο των Αμερικανικών βάσεων που βρίσκονται στα επίσημα ελληνικά εδάφη

  • Επίσης ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ στις Η.Π.Α. σε κάθε μορφή διευκόλυνσης στις Πολεμικές τους επιχειρήσεις ακόμα και απαγόρευση της χρήσης του Εναέριου Χώρου

  • Αποχώρηση από το ΝΑΤΟ

  • Συμμετοχή στο συλλαλητήριο της Θεσσαλονίκης στις 24 Νοεμβρίου καθώς και στη συμμετοχή σε κάθε συλλαλητήριο επί του θέματος

Από τις προτάσεις που αναφέρθηκαν, άλλες θεωρώ ότι είναι πραγματοποιήσιμες και άλλες ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να πραγματοποιηθούν.

Το σημαντικότερο θεωρώ ότι είναι η συμμετοχή του λαού σε κάθε είδους δραστηριότητα σχετική με το θέμα. Στις Δημοκρατικές χώρες τη δύναμη την έχει ο λαός. Ας το αποδείξουμε για ακόμα μια φορά! Ας δείξουμε ότι έχουμε τη δύναμη όλοι μαζί! Για κάθε χαζή (ή και όχι) δικαιολογία (όχι απαραίτητα ελληνικού ενδιαφέροντος) κατεβαίνουμε στους δρόμους. Τώρα που αφορά ένα εθνικό ζήτημα ας κατέβουμε όλοι μαζί, να δείξουμε τη δύναμη του λαού. Και όχι μόνο στη Θεσσαλονίκη μα και σε όλη την Ελλάδα!!! Έτσι και κάθε πρόταση που είναι δύσκολο να πραγματοποιηθεί (όπως ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ στις Η.Π.Α. σε κάθε μορφή διευκόλυνσης στις Πολεμικές τους επιχειρήσεις ακόμα και απαγόρευση της χρήσης του Εναέριου Χώρου), θα είναι πραγματοποιήσιμη! Πρέπει να πιέσουμε τις δύο μεγάλες παρατάξεις να δείξουν στοιχεία συνεργασίας. Να δείξουν χαρακτήρα. Δεν Πρέπει να αδρανήσουμε! Πρέπει να επιβλέπουμε κυβέρνηση και αξιωματική αντιπολίτευση ώστε να διασφαλίσουμε στα σίγουρα τα εθνικά μας συμφέροντα. Πρέπει να τους πιέσουμε ώστε να λάβουν δραστικά και αποφασιστικά μέτρα ώστε να κερδίσουμε ξανά τον χαμένο μας σεβασμό από πλευράς των ξένων. Την μεγαλύτερη πίεση την ασκεί ο λαός! Αρκεί να έχει τα αυτιά και τα μάτια του ανοιχτά!

Αλλά όλα αυτά όχι μόνο για το θέμα ονομασίας των Σκοπιανών. Όπως πολύ σωστά ανέφεραν οι αγαπητοί gusotos, athakandr,krisnna και schwabe, πρέπει με δυναμική αντίδραση και μαχητικότητα να στρέψουμε το ενδιαφέρον μας και στα άλλα εθνικά ζητήματα και τα αποτρέψουμε τα σχέδια των Αμερικάνων, Τούρκων και Αλβανών περί διαμελισμού της Ελλάδος. Γιατί περί διαμελισμού πρόκειται όταν Τούρκοι και Αλβανοί θέλουν Αιγαίο, Κύπρο και Ήπειρο αντίστοιχα, με σύμμαχο τους Αμερικάνους.
Ξαναλέω: Πρέπει να αφυπνιστούμε! Να κινήσουμε μπροστά! Αντί εμείς να διεκδικήσουμε τα ΔΙΚΑ μας εδάφη (Κύπρος, Βόρεια Ήπειρος, Ανατολική Θράκη, Σμύρνη και Μ.Ασία, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ) ξαφνικά όλοι διεκδικούνε δικά μας επίσημα εδάφη και χωρικά ύδατα. Σε λίγο μήπως και η Βουλγαρία θελήσει την Θεσσαλονίκη;

ΕΛΛΗΝΕΣ ΞΥΠΝΑΤΕ!!!

«Ω ξείν’, αγγέλειν Λακεδαιμονίοις
ότι τήδε κείμεθα τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι»

Σιμωνίδης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 20:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To θέμα αυτό μεταφέρεται στην κατηγορία "Απόψεις, Προτάσεις κ.ά." και μετονομάζεται σε:
"ΜΥΘΟΣ?...απόψεις για το όνομα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ"

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 05:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... ρε παιδιά συγνώμη γι'αυτό που θα πω, αλλά εγώ ως ελληνίδα διστάζω πολύ να κάνω παιδιά με τους έλληνες που κυκλοφορούν...

... μοιάζει να μην έχει μείνει κανένας που να τιμάει την ιστορία αυτού του τόπου .... όχι και να κάνω παιδιά μαζί του...

... δεν θέλω να βγάλω άλλο έναν έλληνα του "ωχαδερφισμού", του "έκαστος περί πάρτης" και του "ξέρεις ποιος είμαι εγώ?"...

... δεν θέλω να βγάλω αλλη μία ελληνίδα του "μου είπε ο Μάκης που του είπε ο Τάκης..."....

... και θα μου πείτε είναι πως θα τα μεγαλώσει κανείς... αλλά με τα γονίδια και την νοοτροπία του όποιου μπαμπά τους (έτσι όπως τον προσδιορίζω εδώ) δύσκολο μου φαίνεται...


Είσαι σίγουρη οτι τα έχεις δεί όλα ???
Για να συζητήσουμε λίίίγο αυτό το θέμα !


* * * Άμα δεν μπορείς, άλλαξε δουλειά * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2004, 03:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ φίλοι μου και σας συγχαίρω για τις σκέψεις σας.

Το όνομα Μακεδονία , όπως και το όνομα Αχαία,Λακωνία, είναι απόλυτα Ελληνικά ονόματα και το ξέρει όλος ό πολιτισμένος κόσμος και ντουνιάς.
Η Αμερική , με όλους αυτούς τους πλάνητες σκηνίτες που την διοικούν νομίζει ότι θα κάνει "θέμα" την δήθεν αλλοίωση της ιστορίας.

Συμφωνώ με τον Schwabe.
Δεν χρειάζεται οι Ελληνίδες να αρχίσουν να γεννάνε σαν κουνέλες.
Εμείς οι Έλληνες τις έχουμε κορώνα στο κεφάλι μας, και είμαστε πολύ περήφανοι για τις υπέροχες γυναίκες μας.
Ποτέ οι Έλληνες δεν μέτραγαν το πλήθος των εχθρών στις συγκρούσεις.
Κρατάγανε μια στάση, μιά στρατηγική που αποδείχτηκε νικηφόρα .
Ποτέ άλλοτε στην παγκόσμια ιστορία δεν υπήρξε μεγαλύτερος νικητής απο τους Έλληνες στα πεδία των μαχών.
Τους Έλληνες οργανωμένους και συντονισμένους.

Πιστεύω ότι το ζήτημα είναι κατα πόσο οι Έλληνες έκριναν ότι αυτό είναι μιά κρίση (που θα μας κλέψουν την ιστορία..... την καταγωγή μας... τα εθνικά μας σύμβολα....) ή μια κακοστημένη μασκαράτα ανώνυμων καί άεθνων Χαρβαρτικών χαρτογιακάδων του κόλου .
Η Εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ χάνει νερά απο παντού.
Αγγίξανε τα όρια της παράνοιας.
Τα παράπονα στα ΚΟΜΑΤΑ που εμείς αφήνουμε να μας "...".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 16:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ΡΕ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ?


Έλα ντε, δε ντρέπεσαι; Παραθέτεις Ρίτσο... Ο Ρίτσος έφτυνε όλα αυτά που πιστεύεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 16:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μέχρι στιγμής έχει προταθεί:
  • Αύξηση ρυθμού γεννητικότητας

  • Βελτίωση επιπέδου ελληνικής παιδείας, γνώση και προστασία της ελληνικής ιστορίας

  • Βομβαρδισμός με χιλιάδες e-mail διαμαρτυρίας στα υπουργεία Εξωτερικών και Εθνικής Αμύνης

  • Άσκηση του δικαιώματος Βέτο στην Ευρωπαϊκή Ένωση

  • Κλείσιμο των Αμερικανικών βάσεων που βρίσκονται στα επίσημα ελληνικά εδάφη

  • Επίσης ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ στις Η.Π.Α. σε κάθε μορφή διευκόλυνσης στις Πολεμικές τους επιχειρήσεις ακόμα και απαγόρευση της χρήσης του Εναέριου Χώρου

  • Αποχώρηση από το ΝΑΤΟ

  • Συμμετοχή στο συλλαλητήριο της Θεσσαλονίκης στις 24 Νοεμβρίου καθώς και στη συμμετοχή σε κάθε συλλαλητήριο επί του θέματος


Το μόνο που δεν προτάθηκε είναι δωρεάν λοβοτομή σε όλα τα ταλιμπανοεθνίκια, αν και θα έλυνε και τα δικά τους προβλήματα και όλων των άλλων.

Εμένα μου φαίνεται πάντως ότι έχει ήδη υλοποιηθεί η έκχυση εκατοντάδων χιλιάδων τόνων LSD στον υδροφόρο ορίζοντα της χώρας, δεν εξηγούνται αλλιώς τα όσα διαβάζω εδώ μέσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MARMA
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 18:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MARMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα μου φαίνεται πάντως ότι έχει ήδη υλοποιηθεί η έκχυση εκατοντάδων χιλιάδων τόνων LSD στον υδροφόρο ορίζοντα της χώρας, δεν εξηγούνται αλλιώς τα όσα διαβάζω εδώ μέσα.

ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gusotos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 10:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gusotos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ junk95 ΚΑΙ MARMA

Ο ΡΙΤΣΟΣ ΕΦΤΥΝΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ?

ΜΙΚΡΟ ΣΧΟΛΙΑΡΟΠΑΙΔΟ Ο ΡΙΤΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ : <<ΓΕΝΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ, ΒΛΑΣΤΗΜΑ ΘΕΙΟΝ, ΑΜΟΛΥΝΤΟ ΑΠΟ ΒΑΡΒΑΡΟΥ ΑΙΜΑ>>

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ LSD. ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ, ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΚΤΛ, ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ.

ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΤΕ ΕΣΕΙΣ MARMA ΚΑΙ junk95.

ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ. ΚΑΛΟ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ.

ΝΑ ΕΜΝΕ ΕΝΑΝ ΡΑΣΙΟΠΟΥΛΟΝ Σ' ΟΡΜΑΝ ΑΠΕΣ ΠΟΥΛΟΠΟΝ
ΜΟΙΡΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
ΚΛΑΙΓΝΕ ΤΑ ΜΑΝΑΣΤΗΡΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giwrgos_1
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 12:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giwrgos_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ - ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ...
ΚΑΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΘΑΥΜΑΣΤΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ....ΝΟΜΙΖΩ ΛΕΩΝΙΔΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΑΝ.....!!!
ΜΕ ΤΡΙΑΚΟΣΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΑ ΕΒΑΛΕ ΜΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ ΠΕΡΣΕΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ????
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΙΑΚΟΣΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΒΟΥΛΗ
ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ.....?
ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ-ΜΑΣ , ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΟΙ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ, ΑΛΛΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΡΙΧΝΩ ΣΕ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ.....!


G.DΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 12:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με τον φίλο egelado,
μια ακόμα πρόταση είναι να σταματήσουμε να καταναλώνουμε αμερικάνικα προϊόντα. Να σταματήσουν όλες οι εισαγωγές.
Πρέπει να αφυπνήσουμε τους Έλληνες που ζουν στην Αμερική και να κάνουν τις δικές τους πορείες. Όλοι μαζί ίσως ακουστούμε.
Τέτοια εθνικά θέματα πρέπει να μας ενώνουν σαν μια γροθιά.


''Ο Θεός είναι ένας κύκλος που το κέντρο του είναι παντού και η περιφέρεια του πουθενά''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy