ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Η Ατλαντίδα στην Κύπρο; Ναι, υπάρχουν ευρήματα !
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 17:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αμερικανός ερευνητής υποστηρίζει ότι βρήκε την Ατλαντίδα κοντά στην Κύπρο

Ο Αμερικανός ερευνητής Robert Sarmast, είναι πεπεισμένος ότι βρήκε τα ερείπια της αρχαίας Ατλαντίδας στον βυθό της θάλασσας ανάμεσα στην Κύπρο και στην Συρία.

Το δικαίωμα αυτό του το δίνουν οι ανακαλύψεις κάποιων ανθρώπινων κατασκευών στον βυθό της θάλασσας. Περισσότερες πληροφορίες θα δώσει την Κυριακή

Κάτι έχει βρεθεί που μας υποδεικνύει ότι υπάρχουν ανθρώπινες κατασκευές ανάμεσα στην Κύπρο και στην Συρία υποστηρίζει εκπρόσωπος της αποστολής αυτής.

Το μυστήριο της μυθολογικής χαμένης ηπείρου προσπαθούν εδώ και δεκαετίες να λύσουν αρκετοί εξερευνητές.

Αν και οι περισσότεροι την τοποθετούν στον Ατλαντικό Ωκεανό, ο Sarmast θεωρεί ότι η Κύπρος είναι μια κορυφή της ηπείρου αυτής, με το υπόλοιπο κομμάτι να βρίσκεται 1,6 χιλιόμετρα κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας.

Για να δούμε... μια άλλη πιθανή απογοήτευση, από τις τόσες που είχαμε, ή μια απροσδόκητη έκπληξη που θα μας κάνει να αναθεωρήσουμε πολλά από όσα πιστεύαμε

Πηγή: http://www.iol.co.za/index.php?set_id=1&click_id=31&art_id=qw110034396078B232

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

sonam
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2004, 21:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
apo oti kserw kai exw diavasei, o platwnas anaferei prwtos tin antlantida kai an diavasete to vivlio toy timaios-kritias leei kathara o anthrwpos oti i atlantida briskotan eeksw apo tis iraklies stiles. Ta evrimata mporei na einai opoioydipote arxaioy politismoy. alla den mporw na katalavw pws aytos poy ekane tis anakalipsis mporei na vasizete sto oti apla iparxoyn kataskeyes apo antrhwpoys ekei katw, prepei diladi opwsdipote na exei sxesi me tin atlantida?

kala na patheis?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gusotos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 10:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gusotos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ, ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΟΛΥΠΛΟΚΑ?

ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ Ο ΠΛΑΤΩΝ ΑΝΦΕΡΕΙ ΟΤΙ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΗΡΑΚΛΕΙΕΣ ΣΤΗΛΕΣ.

ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ Ο ΠΛΑΤΩΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΛΙΒΥΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΣΙΑΣ( ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ ΕΝΝΟΕΙ).

ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΜΑΘΕ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΚΥΡΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ.

ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕ ΣΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ.

ΚΙ ΕΓΩ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ, ΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ, Η ΘΕΩΡΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ.

ΝΑ ΕΜΝΕ ΕΝΑΝ ΡΑΣΙΟΠΟΥΛΟΝ Σ' ΟΡΜΑΝ ΑΠΕΣ ΠΟΥΛΟΠΟΝ
ΜΟΙΡΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
ΚΛΑΙΓΝΕ ΤΑ ΜΑΝΑΣΤΗΡΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 12:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΙ ΕΓΩ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ, ΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ, Η ΘΕΩΡΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ.

Καλά λές gusotos.
Κι'Εγώ λέω κάτω απο το δικό μου ... Ποιός θα πιστέψει είτε Εμένα, είτε Εσένα
Δέν είναι Σωστό να προσπαθούμε να γίνεται πλύση Εγκεφάλου Τοποθετώντας την ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ σε 100 μέρη στον κόσμο απο την στιγμή που υπάρχει αδυναμία προσδιορισμού της πραγματικής της θέσης στον Ατλαντικό Ωκεανό ... τουλάχιστον οι όποιες παραφιλολογίες έπρεπε να σταματήσουν Εκεί!
Εμείς σεβόμαστε την δουλειά του συγκεκριμένου ερευνητή κυρίου Samsart, θα του βγάλουμε το Καπέλλο για οποιαδήποτε Υποθαλάσσια ανακάλυψη εμφανίσει και οφείλουμε Όλοι να το κάνουμε γιατί θα είναι πραγματικά άξιος!
Πέρα απο αυτό Εγώ διαφωνώ με την ιδέα οτι η οποιαδήποτε Υποθαλάσσια ανακάλυψη = ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ
Οι γεωλογικές μεταβολές ήταν πάρα πολλές ενώ αναφέρονται πληθώρες Κατακλυσμών ... αυτό σημαίνει οτι οι Βυθισμένοι κόσμοι μπορεί να βρεθούν σε οποιοδήποτε σημείο του Πλανήτη!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gusotos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 12:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gusotos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟΡΩ ΠΛΑΤΩΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΚΥΡΙΟΣ?

ΜΠΑ! ΠΟΥ ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ.

ΕΞΑΛΟΥ ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΕΧΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ ? ΕΝΑ Ε-ΒΟΟΚ , ΜΙΑ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ SITE , ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΠΟΣΠAΣΜΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑΜΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΟPIC, KAI ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΨΗ, ΒΑΡΥΝΟΥΣΑΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ. ΑΛΙ ΚΑΙ ΤΡΙΣΑΛΙ , ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΥΚΟΣ.

ΣΗΜΦΩΝΕΙΣ KRISNNA?

ΝΑ ΕΜΝΕ ΕΝΑΝ ΡΑΣΙΟΠΟΥΛΟΝ Σ' ΟΡΜΑΝ ΑΠΕΣ ΠΟΥΛΟΠΟΝ
ΜΟΙΡΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
ΚΛΑΙΓΝΕ ΤΑ ΜΑΝΑΣΤΗΡΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 13:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τωρα εγω θα την πω την κακια μου:


εαν οι προγονοι των κυπραιων ηταν οι ατλαντες, τοτε εκανε καλο στην ανθρωποτητα η πλυμμηρα....

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellend_gr
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 14:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellend_gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΑΣΑ ΤΟ ΑΣΤΕΙΑΚΙ ΣΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?!?!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 14:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και Συμφωνώ gusotos!
Astral project δέν είμαι Κύπριος αλλά διαφωνώ με τέτοια Αστεία!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φάνης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 14:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ την παρέα!

Σε πόσα μέρη τελικά πάνω στη γη την έχουν ανακαλύψει; Έλεος!

Ευτυχώς που ακόμα δεν την ανακαλύψανε στον...Ειρηνικό!


Φιλικά
Φάνης!

ΧΡΟΝΟΥ ΦΕΙΔΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 14:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαιρετώ την παρέα!

Σε πόσα μέρη τελικά πάνω στη γη την έχουν ανακαλύψει; Έλεος!

Ευτυχώς που ακόμα δεν την ανακαλύψανε στον...Ειρηνικό!



Μέσα είσαι!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 16:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ε ας πουμε οτι τους θεωρω αηδιαστικα φιλοχρηματους.

και αυτο το λεω μια και εχω γνωρισει αρκετους, δυστυχως...

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 18:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΟΜΟΝΗ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ ΜΑΚΑΡΙ
ΝΑ ΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΟΘΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 21:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας
quote:
τωρα εγω θα την πω την κακια μου:


εαν οι προγονοι των κυπραιων ηταν οι ατλαντες, τοτε εκανε καλο στην ανθρωποτητα η πλυμμηρα....


quote:
ε ας πουμε οτι τους θεωρω αηδιαστικα φιλοχρηματους.

και αυτο το λεω μια και εχω γνωρισει αρκετους, δυστυχως...


χωρίς να θέλω λογομαχία ή συνέχεια στα σχόλια σου, συμφωνώ εν μέρει ότι υπάρχουν πολλοί υλιστές Κυπραίοι και φιλοχρήματιες. Μήπως οι άλλες χώρες δεν έχουν; ή εννοείς σε αναλογία του μεγέθους της νήσου μας. Αν και γνώρισες "αρκετούς"(πόσους;) εξαρτάται που ήσουν που τους βρήκες. Πήγες παντού στην Κύπρο αγαπητέ; γνώρισες και τους αγαθούς του χωριού και τις εξαιρέσεις της πόλης; Συγνώμη που σου έτυχε να γνώρισεις μόνο το είδος που αναφέρεις αλλά είναι φανερό οτι ΔΕΝ γνώρισες αρκετούς. Ελπίζω να μην ακούομαι πίκρης με τα παραπάνω δέν ήταν η πρόθεση μου, απλώς να είμαστε μέσα στα λογικά πλαίσια όταν γράφουμε κάτι για κάποιον και να μήν γενικέυουμε όποτε μας βιδώσει.

Και μια απλή ερώτηση ρε astral-project, Αν υπήρχε το edit των μηνυμάτων θα το χρησιμοποιούσες;

"You are only paranoid when you Imagine people are against you"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 06:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σας πρότεινα να διαβάσετε ένα site να δείτε τί λένε οι ίδιοι οι Κύπριοι για την Ατλαντίδα
http://www.apokalypsis-kypros.com/atlantida.htm
Δέν είναι δυνατόν να καταλάβω πώς βρέθηκε απο την Ανατ.Μεσόγειο κάυω απο την Χαβάυ
Σε μερικά σημεία μου φαίνεται για γέλια!
Άρα ας μήν παρεξηγούμε τόσο τον Sarmast που κάνει πάνω απ'όλα την δουλεία του. Προφανώς θα περιμένει καμιά Αστρονομική αμοιβά απο τους Κύπριους!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gusotos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 08:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gusotos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
astral-project ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ. ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΟΙ ΜΑΥΡΟΦΟΡΕΜΕΝΕΣ ΜΑΝΕΣ ΠΟΥ ΑΦΙΣΕ Ο ΑΤΙΛΛΑΣ, ΤΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΙΣΑΑΚ ΚΑΙ ΣΟΛΩΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΝΕΟΚΥΠΡΙΟΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΥΛΗΔΕΣ, ΚΟΥΚΛΕΝΤΕΔΕΣ , ΚΟΚΟ, ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ. ΤΟΥΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΦΟΙΤΗΤΗΣ, 0ΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΟΥΝ. ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΜΩΡΕ. 8 ΔΟΚΙΜΟΥΣ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΗΤΑΝ ΣΥΚΑ ΞΕΡΑΜΕΝΑ.

ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΒΡΕΤΑΝΟΙ ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΟΛΑ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΛΥΓΙΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΤΟΥ ΕΟΚΑ ΜΕ ΤΑ ΑΠΑΝΘΡΩΠΑ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ( ΚΡΕΜΑΛΕΣ, ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΒΙΑΣΜΟΥΣ ΚΤΛ) ΚΑΙ ΒΑΛΘΗΚΑΝ ΝΑ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΔΙΑ ΤΗΣ ΧΡΗΜΑΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟΝ ΦΟΙΤΗΤΟΚΟΣΜΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΥΠΡΙΟΣ-ΠΑΜΠΛΟΥΤΟΣ-TRENDY ΦΡΟΥΦΡΟΥ ΚΑΙ ΑΡΩΜΑΤΑ.

ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΙ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ , ΑΣΕ ΠΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΑ ΣΤΗΝ ΘΡΑΚΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΤΟΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ, ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΠΡΟΣΕΛΘΕΤΕ.

ΝΑ ΕΜΝΕ ΕΝΑΝ ΡΑΣΙΟΠΟΥΛΟΝ Σ' ΟΡΜΑΝ ΑΠΕΣ ΠΟΥΛΟΠΟΝ
ΜΟΙΡΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
ΚΛΑΙΓΝΕ ΤΑ ΜΑΝΑΣΤΗΡΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 09:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θεωρω οτι εχοντας γνωρισει καμια 30ρια κυπριους εχω εμπεριστατωμενη αποψη. ε τωρα να αρχισω να πηγαινω στα χωρια μπας και βρω τον ενα και μοναδικο αγνο κυπριο, δεν νομιζεις οτι ειναι λιγακι ματαιο?

η ζωη με εμαθε παντως ενα πραγμα. οτι εαν θελω να διατηρησω τα χρηματα που εχω στο πορτοφολι μου, εαν θελω να μην μπλεχτω σε διαφορες "ιστοριες" για αγριους που μπορει να εχουν και ποινικο αντικτυπο, και γενικα εαν θελω να συνεχισω να περπατω με το μετωπο ψηλα, πρεπει μολις βλεπω κυπριο να κοβω λασπη σαν το μπιπ μπιπ.

και ναι γνωριζω πως να κανω εντιτ, και ναι αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη.

φιλουρες.


------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 09:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επι του θεματος τωρα:


δεν νομιζω οτι ειναι η ατλαντιδα αυτη η πολη που βρεθηκε.

η ατλαντιδα αναφερεται απο τους αρχαιους ως ηπειρος οχι ως νησι. μπορει να μην ηταν μεγαλη σαν την αυστραλια, αλλα σιγουρα πρεπει να ηταν μεγαλυτερη ενος απλου νησιου.

εξαλλου, η ανευρεση της θα ελυνε και πολλες αποριες που εχουν δημιουργηθει τα τελευταια χρονια, οπως πως ειναι δυνατον να μοιαζουν οι πολιτισμοι της λατινικης αμερικης με των μεσογειακων (πυραμιδες, μουμιες, θεοι κτλ)

με τα καραβακια που ειχαν οι αρχαιοι ελληνες, ή αλλοι θαλασοποροι της μεσογειου δεν θα ηταν δυνατο το περασμα του ατλαντικου.

αυτα.

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 09:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[ασχετο ον]

ποτε το βγαλατε ωρε το εντιτ?


[/ασχετο οφ]

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 09:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το topic το ξεκίνησα για ενημέρωση πάνω στην είδηση αυτή. Και ως είθισται, ο δημιουργός ενός topic έχει έναν μεγαλύτερο ρόλο και ευθύνη στην πορεία του topic που ανοίγει.Ούτε θέλω αλλά ούτε είναι και σωστό να πάρει άλλη τροπή τελείως άσχετη με την φιλοσοφία δημιουργίας του.

Πέρα από αυτό είναι ακόμη σημαντικότερο ότι ήδη υπάρχει αυτό το topic ως παραπομπή και σε άλλα sites για να το επισκεφτούν και να γνωρίσουν το Esoterica.gr νέοι επισκέπτες και δεν θα ήθελα αυτή η αντιπαράθεση να είναι η "βιτρίνα" του Esoterica.gr

Θα παρακαλέσω αυτούς που θέλουν να κάνουν μια τέτοια αντιπαράθεση να την κάνουν σε ένα από τα τόσα βλακώδη topics (δυστυχώς) που υπάρχουν σε άλλες κατηγορίες του forum αυτού.

Μιλάω σκληρά και απότομα, ελάχιστες φορές, και τώρα είναι μία από αυτές. Ελπίζω να γίνει σεβαστή η επιθυμία μου και να μην προχωρήσουμε σε άλλες πιο δυσάρεστες λύσεις.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snikolaidis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 13:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snikolaidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΥΠΟΜΟΝΗ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ ΜΑΚΑΡΙ
ΝΑ ΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΟΘΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ

Να βρεθεί η Ατλαντίδα για να μας αφήσουν ήσυχους επιτέλους...

--
Στράτος. Ετσι απλά.

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση των πραγμάτων, είναι να ζουν έκπτωτοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 12:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑ ΝΗΣΙΩΝ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.
ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΟ.
ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ...ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΣ...ΧΧΜΜ ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ.
ΜΕΣΟ-ΓΕΙΟΣ/MEDITERRANEAN ....ΜΑΛΛΟΝ Η "ΜΕΣΗ ΓΗ" ΘΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ.....
Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΣΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ......ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 18:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για αλλη μία φορά ``Ατλαντίδα``.

Ας είναι...

Δύο ΜΕΓΑΛΑ ερωτήματα.
Λοιπόν.. κατά τα λεγόμενα των Αιγυπτίων ιερέων στο Σόλωνα.. το 10.000 ΠΧ οι Αθηναίοι είχαν πόλεμο με τους Ατλαντες.. και τους νικούσαν...οι Αθηναίοι .. εκείνη την εποχή έγιναν μεγάλοι σεισμοί και το νησί βυθιστηκε μαζί με τους Ελληνες.

Τώρα ... οι Ελληνες το 10.000 ΠΧ με τι ταξίδεψαν για να πολεμήσουν τους Ατλαντες...
Με πλοία?? Ηδη αμφισβητείται πρίν το 7.000 ΠΧ η ναυσιπλοία .. αλλά και να ναυσιπλοούσαν .. έφτασαν στον Ατλαντικό...???

Και δεύτερον...

Η Ατλαντίδα οπως την περιγράφουν δεν χωρά γεωγραφικά ούτε στον Ατλαντικό αλλά ούτε και στη Μεσόγειο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 20:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΛΖΑΡΟ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ.
ΔΥΟ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΓΕΩΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΧΑΜΕΝΕΣ ΗΠΕΙΡΟΥΣ: ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΚΑΙ ΛΕΜΟΥΡΙΑ ΤΟΥ ΟΥΙΛ.ΣΚΟΤ ΕΛΛΙΟΤ ΕΚΔ. ΠΥΡΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ, Η ΑΠΟΚΡΥΦΟΣ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΚΔ. ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sonam
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 21:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
File allzzaro tha moy epitrepseis kai emena na diafwniso mazi soy, afoy milame gia ena tetoio politismo texnologika symfwna me ton platwna texnologika eksoplismeno alla ipotithete oti kai i atlantes itan to idio esy anarwtiese pws metakinoyntan gia na polemisoyn metaksi toys? kai an prin tin plimira oi ipiri itan enomeni metaksi toys?

file krisna me to parakatw soy sxolio , gia na katalavw diladi ennoeis oti ta toy platwna einai parafilologies?
[

quote:
στιγμή που υπάρχει αδυναμία προσδιορισμού της πραγματικής της θέσης στον Ατλαντικό Ωκεανό ... τουλάχιστον οι όποιες παραφιλολογίες έπρεπε να σταματήσουν Εκεί!]

giati an nai kaneis megalo lathos

ΤΟ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑΞΗ ΣΤΟ ΧΑΟΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 21:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"kai an prin tin plimira oi ipiri itan enomeni metaksi toys?"

ΒΙΝGOOOOOOOOO


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sonam
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 21:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sory file gretel alla an diavazw teteia pragmata opws to pws metakinoyntan kai polemoysan metaksi toys eknevrizomai! ti na kanw antrwpos eimai kai egw!


ΤΟ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑΞΗ ΣΤΟ ΧΑΟΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 11:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΕΘΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΝΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ.ΜΗΝ ΒΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.


Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΛΥΑΡΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ.

ΕΥΡΙΠΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asia
Νέο Μέλος

Guatemala
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 13:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερωτηση: Που μπορει κανείς να μάθει πληροφορίες για το μύθο της Ατλαντίδας?/Εννοώ καπου που να γράφονται λεπτομέρεις κλπ κλπ γιατί ξέρω ότι αναφέρεται ότι ήτανε 5 μεγάλες πόλεις που αποτελούσανε αυτόν τον πολιτισμό....Και μη μου πειτε να διαβάσω Πλάτωνα...δε μπορώ με τίποτα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonam
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 18:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε asia όσο και να μην μπορείς πρέπει να κάνεις προσπάθεια, κάποια στιγμή πρε΄πει να καταλάβουμε ότι σε αυτά τα βιβλίαείναι όλο το νόημα και απο αυτά ξεκινούν και τελειόνουν όλα!

ΤΟ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑΞΗ ΣΤΟ ΧΑΟΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 18:07:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ερωτηση: Που μπορει κανείς να μάθει πληροφορίες για το μύθο της Ατλαντίδας?/Εννοώ καπου που να γράφονται λεπτομέρεις κλπ κλπ γιατί ξέρω ότι αναφέρεται ότι ήτανε 5 μεγάλες πόλεις που αποτελούσανε αυτόν τον πολιτισμό....Και μη μου πειτε να διαβάσω Πλάτωνα...δε μπορώ με τίποτα!



ΔΥΟ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΓΕΩΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΧΑΜΕΝΕΣ ΗΠΕΙΡΟΥΣ: ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΚΑΙ ΛΕΜΟΥΡΙΑ ΤΟΥ ΟΥΙΛ.ΣΚΟΤ ΕΛΛΙΟΤ ΕΚΔ. ΠΥΡΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ, Η ΑΠΟΚΡΥΦΟΣ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΚΔ. ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ

Η ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΜΗΤΗΡ ΜΑΘΗΣΗΣ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 19:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΛΖΑΡΟ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ.
ΔΥΟ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΓΕΩΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΧΑΜΕΝΕΣ ΗΠΕΙΡΟΥΣ: ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΚΑΙ ΛΕΜΟΥΡΙΑ ΤΟΥ ΟΥΙΛ.ΣΚΟΤ ΕΛΛΙΟΤ ΕΚΔ. ΠΥΡΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ, Η ΑΠΟΚΡΥΦΟΣ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΚΔ. ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ

Φίλη Gretel,

Δεν μου λές σε τι διαφωνείς??
Διαφωνείς στην χρονολογία ή στην γεωγραφική θέση?

Η αφήγηση των Αιγυπτίων στον Σόλωνα ειναι τα μοναδικά στοιχεία που έχουμε για την Ατλαντίδα.

Εμένα τα ερωτήματα μου είναι πολλά και αν αρχίσω να τα σχολιάζω θα γεμίσω πολλές σελίδες.

Να ξεκινήσω ομως σε οτι αφορά τη θέση της Ατλαντίδας.
Εδώ και δεκάδες χρόνια υποστηρίζω τη θέση της Ατλαντίδας στη θέση της ``Σίδρας``.
Τώρα αν πέφτω εξω και είναι στη θάλασσα του ``Ταύρου`` πάλι κοντά είμαι.
Τώρα σχεδόν κανείς δεν απαντά στα ερωτήματα μου.
1 - Σχετικά με το πως πήγαν οι Αθηναίοι , με τι μέσα πήγαν στην Ατλαντίδα, με τι όπλα τους πολέμησαν, και ποιοί ήταν οι λόγοι που τους οδήγησαν στον πόλεμο αυτο.
Η γνώμη μου ήταν οτι πήγαν με τα πόδια..

2- Αν οι Ατλαντες είχαν τόση μεγάλη ισχύ ... τους νίκησαν οι Αθηναίοι ??? ΤΕΣΠΑ ...
Για να μπορέσουμε να βγάλουμε κάποια ακρη και να μπορέσουμε να αναπτύξουμε το θέμα ... πρέπει πρώτα απο όλα να προσδιορίσουμε την χρονολογία της καταστροφής της Ατλαντίδας καθώς και τους λόγους που καταστράφηκε..
Εγώ προσδιορίζω συμφωνώ με τους Αιγύπτιους Ιερείς για το 10.000 ΠΧ και μπορώ να εξηγήσω και που το στηρίζω..
Μαλιστα υποστηρίζω οτι η καταστροφή τη Ατλαντίδας συμπίπτει και με τον 3ο κατα σειρά κατακλυσμό μετά του Ωγύγη και του Δάρδανου...
Τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνα που τον κατατάσσω και αυτόν στην ιδια χρονολογία.
Οι διηγήσεις βέβαια των Αιγυπτίων και του Σόλωνα εχουν πολλές ασάφειες. Απο την θέση της Ατλαντίδας μέχρι και το όνομα της ``Ποσειδωνία`` μιας και το 10.000 ΠΧ ... ήταν ακόμα η βασιλεία του Κρόνου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy