ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Το περίεργο ΕΙ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Orfeus
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2002, 19:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orfeus
Φίλοι μου καλησπέρα!
Στους Δελφούς υπάρχει ένα περίεργο γράμμα. Το γνωστό σε όλους μας ΕΙ. Για χάρη αυτού η ΝASA έχει συγκροτήσει μια ολόκληρη ομάδα από μαθηματικούς, φιλολόγους και αεροναυπηγούς. Μπορεί να αναρωτηθεί κανείς, για ποιο λόγο για ένα απλό γράμμα συγκροτήθηκε μια ολόκληρη ομάδα??? Η απάντηση είναι η εξής: Αν το Ι το ενώσουμε με την μεσαία γραμμή του Ε και προεκτείνουμε τις άλλες δυο πλευρές θα διαπιστώσουμε ότι σχηματίζεται κάτι περίεργο, που μοιάζει με διαστημόπλοιο, και φυσικά όχι μόνο η NASA αλλά και οι Ιάπωνες έχουν συγκροττήσει μια αντίστοιχη ομάδα. Ίσως τελικά η ομάδα Ε να έχει τις ρίζες τις από τους ΔΕΛΦΟΥΣ………………..


AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 13:50:15  Εμφάνιση Προφίλ
FILE ORFEA GEIA SOU.

THA EITHELA NA SE PARAKALESW SXETIKA ME AYTO TO GRAMMA POU XEREIS H POU DIABASES AYTO GIA TOU OTI EXOUN SYGROTISEI OLOKLHRES OMADES NASA KAI IAPWNES GA NA APOKWDIKOPIOISOUN AYTO TO GRAMMA?????

APLA THA EITHELA NA SYBLIROSW KATI GIA TOUS DELFOUS.
H LEXH ADELFOS PROERXETAI APO THN LEXH
(A)= PROSTHETIKO KAI OXI AFAIRETIKO ALFA KAI TO DELFYS POU SYMAINEI MYTRA.

DILADI KATI POU EINAI ETOIMO NA DEXTHEI THN GONIMOPOIHSH THS SKEPSEIS.

EYXARISTW


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 17:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
TO "EI" ΔEN EINAI ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΓΡΑΜΜΑ...ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ "Ε" ΩΣ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΘΕΝΟΥΣ ΔΕΝ ΠΡΟΦΕΡΟΤΑΝ "ΕΨΙΛΟΝ" ΑΛΛΑ "ΕΙ" (Η)...


ΣΤΟ ΛΕΞΙΚΟ ΜΟΥ ΣΤΟ "ΕΙ" ΓΡΑΦΕΙ:

ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΕΣ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΩΝ ΔΕΛΦΩΝ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ (ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΕΝ ΔΕΛΦΟΙΣ ΕΙ)...

ΣΤΟ ΓΡΑΜΜΑ "Ε" ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ...

ΤΑ ΠΕΡΙ ΝΑSA Κ.λ.Π. ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ...ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ...ΑΛΛΟΙΩΣ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ...

ΑΡΧΙΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΑΡΧΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΡΧΙΕΡΕΑΣ ΤΩΝ ΔΕΛΦΩΝ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ...


Edited by - ATLAS on 14/11/2002 18:13:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orfeus
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 19:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orfeus
Διαβάστε τα μεταφυσικά το Αριστοτέλη και μετά συζυτάμε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 00:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Aγαπητοι φιλοι,μια αλλη προσεγγιση στο θεμα του ΕΙ.
Λοιπον ΕΙ=ΕΙΣΑΙ(β΄ προσωπο του ειμι)=Η ΑΛΛΟΙΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ,ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ,ΔΗΛ.ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ,ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΣΕΝΑ,ΓΙΑ ΝΑ 'ΓΝΩΘΙ ΕΑΥΤΟΝ',ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ.ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ,ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ=ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ.(ΓΚΟΥΡΤΖΙΕΦ)
Τι λετε?

serpentpan

Edited by - serpentpan on 15/11/2002 22:56:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 01:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ "ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΕΙ ΕΝ ΤΟΙΣ ΔΕΛΦΟΙΣ" (ΕΚΔ. ΖΗΤΡΟΣ)

"Νομίζω λοιπόν ότι το γράμμα Ε δε συμβολίζει ούτε αριθμό ούτε σειρά ούτε σύνδεσμο ούτε κάποιο άλλο από τα ελλιπούς σημασίας μόρια. Αλλά είναι μια αυτοτελής προσαγόρευση και προσφώνηση του Θεού, η οποία με την εκφώνησή της κάνει αυτόν που την πρόφερε να συλλαμβάνει τη δύναμη του Θεού. Γιατί ο θεός σε κάθε έναν που προσέρχεται εδώ απευθύνει το γνώθι σαυτόν σαν ένα είδος χαιρετισμό, ο οποίος δεν είναι σε καμία περίπτωση κατώτερος από το "χαίρε". Εμείς πάλι απαντώντας στο θεό λέμε εί-σαι (=ει), θεωρώντας ως αληθή, αψευδή και μόνη ταιριαστή μόνο σε εκείνον προσφώνηση αυτήν που σημαίνει το είναι" (392 Α)


"Ως εξής λοιπόν πρέπει να με σεβασμό να σε χαιρετίζουμε και να προσαγορεύουμε το Θεό: Είσαι (ΕΙ). Και μα το Δία, όπως ορισμένοι από τους παλαιούς: είσαι ένα (ει εν)" (393 Β)

Και αφού ήπιαμε κατευθείαν από τις πηγές, ας αναρωτηθούμε για την σχέση με την φράση "Εγώ ειμί ο Ων (Είμαι αυτός που είμαι)" και την φράση των Μη Δυιστών Βεδαντιστών "Εσύ είσαι Αυτό. Αυτό είναι Εσύ

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 03:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης

Όπως έχουμε αναφέρει και σε άλλο σημείο του forum, ο Πλούταρχος στο έργο του αυτό, «Περί του εν Δελφοίς Ε» ή «Περί του ΕΙ του εν Δελφοίς» (έχουμε διαφορετικούς τίτλους απο χειρόγραφο σε χειρόγραφο), αναφέρεται και σε ένα Ε, και σε ΕΙ, και σε δύο Ε, πιθανότατα αντίρροπα !!!


Ελευθέριος ΠαλιγγίνηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 12:26:53  Εμφάνιση Προφίλ
FILOI MOU KALHMERA.

FILE THOTH THELW NA SOU KANW MIA ERWTHSH OTAN ANAFEREIS PROSFONISH TOU THEOU ONOMAZEIS MIPWS KAI ONOMA THEOU ???? H ENA APO TA ONOMATA ????

DILADI KATI ANDISTOIXO TOY IAXVE ????

EYXARISTW


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 12:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας.

AVATARGR, εγώ δεν εννοώ τίποτε. Είναι αποσπάσματα από το βιβλίο του Πλούταρχου.

Αν θες την δική μου γνώμη ο "Αμμώνιος", το πρόσωπο του Διαλόγου, στο βιβλίο του Πλούταρχου, θέλει να πει ότι κανένα όνομα δεν ταιριάζει να αποδώσεις στον Θεό παρά την ίδια την ιδιότητα του "Είναι". Ο Θεός "Είναι", άφθαρτος, ακίνητος, αιώνιος, αμετάβλητος. Ων, Ουσία, Ον ,Είναι. Κι έτσι όταν του απευθυνόμαστε με το ΕΙ (=είσαι), είναι σα να λέμε ταυτόχρονα και το όνομά του.

Για περισσότερα συστήνω, σε όλους, την ανάγνωση και βαθιά μελέτη του βιβλίου.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 13:16:06  Εμφάνιση Προφίλ
FILE THOTH.

EYXARISTW GIA THN AMESH APANDHSH.
KAI MIA ALLH ERWTHSH.
MIPWS TO E EINAI MIA IDIOTHTA TOU THEOU ?????
DILADI DEN XERW MEN TO ONOMA ALLA BORW NA EPIKALESTHW ENA APO TA ONOMATA TWN IDIOTHTWN TOU.

EYXARISTW


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 14:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης

Παιδιά εννοείται οτι το Ε δεν είναι μόνο ιδιότητα του θείου, αλλα και ονομασία του. Μην μπλέκετε όμως τον YHWH (Γιαχβέχ), αυτός θέλει να πείσει οτι είναι θεός, ενώ στην πραγματικότητα είναι έκπτωτος.

Επίσης, ο Πλούταρχος αναφέρει «(...) τ'αγαθόν εν πέντε γένεσι φανταζόμενον(...)» , δηλαδή «(...) το αγαθό (θείο) με πέντε μορφές εμφανίζεται (...)». Το 5, είναι το Ε.

Παλ. Ελ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 14:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912
ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΣΤΟΥΣ ΔΕΛΦΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ... ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 16:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

ΦΙΛΕ Orfeus:

ΓΡΑΦΕΙΣ:
***Διαβάστε τα μεταφυσικά το Αριστοτέλη και μετά συζυτάμε!***

O AKΡΙΒΗΣ ΤΙΤΛΟΣ ΕΙΝΑΙ "ΜΕΤΑ ΤΑ ΦΥΣΙΚΑ" ΑΛΛΑ EΠEIΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΑ ΒΙΒΛΙΑ, ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ, ΠΕΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2002, 19:36:12  Εμφάνιση Προφίλ
FILOI MOU KALHSPERA.

FILE ORFEA THA EITHELA NA SE XANARWTHSW SE AYTO TO MEGALO THEMA POU EIPES SXETIKA ME THN MEGALH OMADA POU ANEFERES APO THN NASA.

RWTHSA TON FILO MOU POU AERONAYPIGOS DOULEPSE STHN NASA GIA 2 XRONIA
KATI SXETIKO ESTW KAI WS FYMH DEN EXEI AKOUSTH TIPOTA.

PES MOU SE PARAKALW.. DWSE MOU KAPOIA STOIXEIA GIA AYTO TO THEMA.

EYXARISTW


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orfeus
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2002, 21:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orfeus
Φίλοι μου καλησπέρα!

Φίλε AVATARGR όσον αφορά αυτό που μου είπες σχετικά με τον φίλο σου πραγματικά δεν ξέρω τι να πω. Είναι σαν να μου λες ότι στο FBI και τη CIA δεν υπάρχει το τμήμα των X-files, κάτι αναμφισβήτητο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2002, 09:44:22  Εμφάνιση Προφίλ
FILOI MOU KALHMERA.

AGAPHTE FILE ORFEA KAPOIA PRAGMATA PLEWN DEN MENOUN KLEISTA ALLA EITE KALOS EITE KAKWS OLA PLEWN LEGONDAI.

KAI MALISTA ME KAPION TROPO EXOUNE DEXTHEI GIA TOUS X-FILES H TO BLE BIBLIO.

KAI APLA SE PARAKALESA POU TO BRHKES THN ANAFORA AYTHN.
ESTW KAI SAN FHMH POU TO ANAFEROUN ?????????

DEN NOMIZW FILE MOU ORFEA PWS EINAI KATI TO TOSO KRYFO.....
APLA THN PHGH SOU THELW.
KAI ELPIZW O FILOS MOU NA BREI KAPIES PHGES ME PALIOUS SYNADELFOUS TOU GIA NA BROUME STOIXEIA.

ALLA OPWS KATALABAINEIS THELW KATI XEIROPIASTW ... KAPOIA ANAFORA
KAI POU TIS BRHKES.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orfeus
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2002, 21:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orfeus
Φίλοι μου καλησπέρα!

Φίλε AVATARGR,αφού θέλεις να μάθεις από που βρήκα αυτήν την πηγή θα σου πω. Μπορείς να διαβάσεις το βιβλίο του Γεράσιμου Καλογεράκη
"Η διαθήκη του Προμηθέα" από τις εκδόσεις ΔΙΟΝ και εκτός αυτού μέσα από μερικές συζυτήσεις δικών μου προσώπων.

Πιστεύω να σε κατατόπισα.
Μερικά πράγματα δεν είναι για όλη την ανθρωπότητα, φαντάσου να πήγαινε κάποιος σε ένα χωριό της Βόρειας Ελλάδας και να μιλούσε για
εξωγήινους, σκέψου πως θα τον αντιμετώπιζαν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 13:26:49  Εμφάνιση Προφίλ
KALHSPERA FILOI MOU.

ASFALWS FILE ORFEA KAI DEN EINAI MERIKA PRAGMATA GIA OLH THN ANTHROPOTHTA.

SYMFWNOUME SE AYTO.
KAI SE EYXARISTW POU MOU EDWSES THN PHGH SOU.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros o 5os
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 15:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros o 5os
A, etsi e3igeitai... adiamfisbititi i "pigi" sou file mou....

quote:

Φίλοι μου καλησπέρα!

Φίλε AVATARGR,αφού θέλεις να μάθεις από που βρήκα αυτήν την πηγή θα σου πω. Μπορείς να διαβάσεις το βιβλίο του Γεράσιμου Καλογεράκη
"Η διαθήκη του Προμηθέα" από τις εκδόσεις ΔΙΟΝ και εκτός αυτού μέσα από μερικές συζυτήσεις δικών μου προσώπων.

Πιστεύω να σε κατατόπισα.
Μερικά πράγματα δεν είναι για όλη την ανθρωπότητα, φαντάσου να πήγαινε κάποιος σε ένα χωριό της Βόρειας Ελλάδας και να μιλούσε για
εξωγήινους, σκέψου πως θα τον αντιμετώπιζαν!



Edited by - Alexandros o 5os on 29/11/2002 15:07:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2002, 00:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Ε!,αφου ειναι απο τον Καλογερακη...

serpentpan

Edited by - serpentpan on 30/11/2002 00:40:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orfeus
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2002, 01:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orfeus
Λυπάμαι πάντως που μερικοί μένουν κλειστοί στη γνώση.Λυπάμαι επίσης που μεταδίδουν αρνητική γνώση....
Anyway καλή τους φώτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2002, 01:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Αν εννοεις εμενα φιλε Ορφεα,μηπως εχεις γνωρισει η εχεις συζητησει με τον κ.Καλογερακη?

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orfeus
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2002, 12:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orfeus
Φίλε serpentpan το ύφος του προτελευταίου μηνύματός σου δεν μου άρεσε και πολύ. Sorry αν κάνω λάθος. Όσον αφορά το κ. Καλογεράκη δεν είχα την τμή να τον γνωρίσω, το μόνο που ξέρω είναι ότι έιναι ένας αξιόλογος άνθρωπος που έχει μελετήσει πολύ στην ζωή του και τίποτε άλλο. Μήπως τον γνωρίζεις εσύ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2002, 23:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Φιλε Ορφεα,μερικες φορες γραφουμε και για να ελαφρυνει λιγο το πλαισιο του διαλογου.Αν αισθανεσαι τοσο ταυτισμενος με τις αποψεις του κ.Καλογερακη,λυπαμαι αν πηρες 'στραβα'τα αναγραφομενα μου,που δεν σου αρεσαν,και επειδη δεν θελω να σε στενοχωρησω,τα παιρνω πισω.
Μιλωντας πλεον σοβαρα,εχω γνωρισει και συζητησει με τους κ.κ.Καλογερακη,Ακτουδιανακη,Βελοπουλο,Κεραμυδα,Καλοπουλο.
Περισσοτερους δεν αντεξα.Γιατι απλα η εννοια της Ελληνικοτητας,οπως την εννοουσαν και την εννοω,διαφερει.Ο καθενας τον δρομο του...
Οταν γραφω κατι η για καποιον,καποια εμπειρια εχω κι εγω ,περαν των 'φωτισμενων και εκλεκτων 'της Νεοελληνικης φυλης,που προσπαθει να γινει Ελληνικη αλλα χρειαζονται κι αλλα προσοντα που φαινεται οτι δεν τα εχει.
Οταν θα γνωρισεις κι εσυ προσωπα και πραγματα ,θα μπορεσουμε ισως να πουμε κατι.
Και μια εντελως φιλικη συμβουλη.Πριν βγαλεις τελεσιδικα συμπερασματα,αποκτησε και προσωπικη εμπειρια.

serpentpan

Edited by - serpentpan on 01/12/2002 00:05:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orfeus
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2002, 03:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orfeus
Φίλε Serpentpan έχεις δίκιο. Συγνώμη αν ενοχλήθηκες έστω και λίγο, απλά μερικές φορές ταυτιζόμαστε με αυτό που πιστεύουμαι και τελικά βγάζουμε λάθος συμπεράσματα. Στο "δια ταύτα" έχεις διαβάσει το βιβλίο του κ. Καλογεράκη "Η Διαθήκη του Προμηθέα"?? σε παρακαλώ μπορείς αν το έχεις διαβάσει να μου πεις αν όντος είναι αλήθεια τα περισσότερα από τα λεγόμενα του, σε ρωτάω γιατί είναι το βιβλίο που μου έκανε εντύπωση περισσότερο από τα άλλα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2002, 11:19:06  Εμφάνιση Προφίλ
FILOI MOU KALHMERA KAI KALO MHNA SE OLOUS SAS.

FILE ORFEA MHN THEWREIS PROSVOLH EAN KAPOIOS AMFISVITH TA STOIXEIA SOU.
KAI MALISTA OTAN LES KAPOIOS FILOS/FILOI KAI TO BIBLIO TOU KALOGERAKI.

Kai oso ayto pou sou eipa gia ton synadelfo mou einai mia gnwmh kai nomizw arketa kalh apo enan anthropo pou exei doulepsei sthn NASA
sxedon panw apo 2 xronia.
Exei akoush polle fimes alla aythn thn fhmh KATHOLOU.

KAI GNWMH MOU EINAI AGAPHTE FILE ORFEA AS MHN PERNEIS TIS METRITHS
TA DIAFORA VIVLIA POU XEROUN APO ANWNYMES PHGES KAI PALISTA POLY
AXIOPISTES.

EINAI ARKETA PARAKINDINEYMENO.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 00:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Φιλε Ορφεα,απο τα γραφομενα του κ.Καλογερακη,εχω διαβασει 'την επιστροφη των θεων'.Το βιβλιο που μου λες δεν το διαβασα.Παντως για μια ακομη φορα θα πω,οτι Ελληνισμος=Αρχαιοελληνικη Γραμματεια,και η βιονομικη της σχεση με την καθημερινοτητα μας.
Τα υπολοιπα ,μπορει να εχουν καποια χρησιμα η αληθινα στοιχεια,αλλα για μενα,ερχονται σε δευτερη μοιρα.
Πχ.εντελως φιλικα,αν δεν εχεις διαβασει,αρχισε να διαλογιζεσαι πανω στο μικρο και πολυτιμο βιβλιο του Σαλουστιου,και θα δεις ποσα καινουργια πραγματα θα φανουν σιγα-σιγα,περα απο τις οθονες των PC,που απαντουν μονες τους και τα διαστημοπλοια,και τα υπολοιπα...

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 08:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΠΕΡΙ ΤΟΥ Ε δειτε και το ΚΟΣΜΟΣΚΑΦ0Σ ΣΤΑΓΥΡΟΝ Ε του Λευκοφρυδη,ειναι
περιεργο αλλα ενδιαφερον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orfeus
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 21:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orfeus
Φίλε Serpentpan σ' ευχαριστό πραγματικά για την συμβουλή σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orfeus
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 21:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orfeus
Φίλε Serpentpan σ' ευχαριστό πραγματικά για την συμβουλή σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 21:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Ενταξει αγαπητε Ορφεα,παντα φιλικα.
Ομως υπαρχει (για μενα )ενα προβλημα,σε αλλη συζητηση,με τον Φωτιο,Εκατη,Dix,Forum...κοιταξε κι εσυ αν θες.

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy