ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ = ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
signus
Νέο Μέλος

Italy
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 17:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους signus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδω και πολλα χρονια ζω στην Ιταλια , που θεωρηται μεσογειακη/ελευθερη/πολιτισμενη και δημοκρατικη χωρα.
Βλεπαμε τις απαγορευσεις στις αμερικανικες πολιτειες και γελούσαμε.
Και τώρα, απο 1η Ιανουαριου 2005 μας απαγορεψανε το καπνισμα σε ΟΛΟΥΣ τους δημοσιους χωρους. Ητη καφενεια, Bar , εστιατορια κλπ, κλπ
Προσεξτε "κακομοιρηδες" της Ελλαδας γιατι η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ προβλέπει αυτην την απαγορευση σε όλα τα κρατη-μελη της, και σε λιγο θα έρθει και η σειρά σας.
Τα πρόστιμα για όποιον καπνιζει ειναι μεγάλα (min 27€ - max 2700€)
ΟΛα αυτά για τα συμφεροντα των φαρμακευτικών πολυεθνικών
Ενημερωστε με αν υπαρχουν κι εκει πιέσεις για την παραπανω απαγορευση, και θα σας πω που να απευθυνθητε για ενημερωση και τυχων προστασια οσο ειναι ακομα καιρος!!
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 20:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΒΛΑΠΤΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ
Κάτι ξέρω κι'Εγώ που στο λέω

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar face
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 21:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφώς και βλάπτει, αλλά είναι δικαίωμά μου να βλάψω τον εαυτό μου.
Για τους δημόσιους χώρους συμφωνώ και εγώ. Αλλά για καφετέριες. bar, εστιατόρια σαφώς και όχι.
Βέβαια εδώ στην Ελλάδα ισχύει μόνο για τα δημόσια κτίρια, οπότε μια χαρά είμαστε. Όποιος θέλει να καπνίσει πάει έξω, ενώ στα καφέ υπάρχει χώρος καπνιστών και μη καπνιστών. Βέβαια τα μη καπνιστών πάνε να καταργηθούν από μόνα τους, μιας και οι περισσότεροι καπνίζουν, αλλά αν κάποιος δεν θέλει να είναι με καπνιστές υπάρχει χώρος να πάει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zinon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 22:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zinon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλλά είναι δικαίωμά μου να βλάψω τον εαυτό μου.........
για ρωτα και το ΙΚΑ πρωτα που θα πληρωσει τα νοσηλια....γιατι νομιζεις γινονται ολα αυτα για την υγεια μας ....χαχαχαχα...../
Επισης προτεινω εκτος απο την προειδοποιηση στα πακετα των τσιγαρων
ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ να τοποθετηθουν προειδοποιησεις και :
1)Σε ολα τα fast food
Η ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
2)Σε ολα τα ζαχαροπλαστεια
Η ΖΑΧΑΡΗ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ
3)Σε ολες τις αντιπροσωπειες αυτοκινητων
ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ
4)Σε ολα τα αστικα κεντρα
Ο ΑΕΡΑς ΠΟΥ ΑΝΑΠΝΕΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΕΣ ΟΥΣΙΕΣ - Η ΑΝΑΠΝΟΗ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
......ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΙΔΕΑ ΑΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ......

zinonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dryos_pesousis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 02:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dryos_pesousis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΠΡΟΠΑΤΖΙΔΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑΜΠΕΛΑ Ο ΤΖΟΓΟΣ ΒΛΑΠΤΕΙ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΑΣ???

Μην κοιτάς το δάχτυλο όταν σου δείχνουν το φεγγάριΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 03:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Για το καλό μου» Τραγούδι Γιάννης Μηλιόκας.

«Φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα χωρίς εμένα» Παπακωνσταντίνου




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 03:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και επίσης μην τρώτε γενικότερα "υπάρχουν τοξίνες, διοξίνες, λιπάσματα, αντιβιωτικά και μη ανιχνεύσιμες ασθένειες στα τρόφιμα σας"

μην μένετε στα σπίτια σας, μην πηγαίνετε στην δουλειά σας και στα σχολεία σας "έχουν αμίαντο και άλλα καρκινογόνα υλικά"

μην περπατάτε στο δρόμο "υπάρχουν ασυνείδητοι οδηγοί που περνάνε με κόκκινο"

μην συναλλάσσεστε με δημόσια ιδρύματα και οργανισμούς "δεν θα βγάλετε ποτέ άκρη"


και δεν έχω και έμπνευση τώρα...


Galadriel of Galadhrim



1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zinon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 09:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zinon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μην συναλλάσσεστε με δημόσια ιδρύματα και οργανισμούς "δεν θα βγάλετε ποτέ άκρη"..................
..............πολυ καλο..............

zinonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

signus
Νέο Μέλος

Italy
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 10:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους signus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To κάπνισμα δεν κανει κακο στην υγεια!
Απλά ενοχλεί κάποιους, και αυτό σαν σοβαρος καπνιστης, το δεχομαι και το σέβομαι! Αρα δεν καπνιζω κοντα σε κάποιον που ενοχλείται.
Τωρα το αν τα καταστήματα ειναι ανοιχτά ή οχι στους καπνιστές νομιζω οτι είναι ορθότερο να το αποφασίζει ο καταστηματάρχης.
Ελεύθερη επιλογή ζητάμε.
Κι αν τελικά θέλουμε να προστατέψουμε απο την ενόχληση τους μή-καπνιστές με νόμο, ας κάνουμε υποχρεωτικές τις πινακίδες που να λένε ΕΔΩ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ / ΕΔΩ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ κλπ.
Εγώ πχ ενοχλούμαι πολύ περισσότερο απο μιά κλανιά του διπλανού!! τι σημαίνει αυτό ! οτι θα πρέπει να εισηγηθώ και για νόμο προς απαγόρευση και μάλιστα δια ποινής σε όποιον κλάνει σε δημόσιους χώρους?
Πάντα με τιμή και σεβασμό στους μη-καπνιστές


Μια καλημερα ειν'αυτή... πεσ την κι ας πεσει κατω..!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 17:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Εγώ πχ ενοχλούμαι πολύ περισσότερο απο μιά κλανιά του διπλανού!! τι σημαίνει αυτό ! οτι θα πρέπει να εισηγηθώ και για νόμο προς απαγόρευση και μάλιστα δια ποινής σε όποιον κλάνει σε δημόσιους χώρους?......

xaxaxa τρελάθηκα στο γέλιο! Να 'σαι καλά φίλε μου!

ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ... ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ!!!

.... κατά του καπνίσματος.....

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 18:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

γκουχου γκου χου χου γκουχου αμαν σταματειστε αυτο το
καπνισμα και το υπουργειο υγειας προειδοποιει:

ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΒΛΑΠΤΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ!

ΚΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ Ο KRISNNA AN KAI ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ!

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 19:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kάλά λές Philosophe!
Εγώ ήμουν και είμαι ακόμα καπνιστής και δέν ξέρω πόσο ακόμα θα είμαι και απο την στιγμή που με έχει βλάψει θα το λέω συνέχεια!
Κατα τα άλλα πιστεύω οτι όποιος καπνίζει μπορεί να το κάνει οπουδήποτε, άλλωστε στους παθητικούς καπνιστές πιστεύω δέν προξενεί καμία ζημιά το τσιγάρο άσχετα άν δήθεν τους ενοχλεί, γι'αυτό είμαι εναντίων των συγγεκριμένων απαγορεύσεων.
Σημασία έχει ο καπνιστής ο ίδιος να καταλάβει την ζημιά που του προκαλεί το τσιγάρο!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 22:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Μη ζήτε. Κάποια στιγμή θα πεθάνετε"

(τούτη τη γη που την πατούμε
όλοι μέσα θε να μπείτε)...


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
signus
Νέο Μέλος

Italy
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 13:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους signus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eχουν ειπωθει παρα πολλά και συνεχιζουν να λέγονται και άλλα πολλά ψέματα για το "KAKO" που κάνει το κάπνισμα και μάλιστα και το "παθητικό".
Για όποιον ενδιαφέρεται μπορει να επισκεφτεί την σελιδα (ειναι στα αγγλικά) http://www.forces.org
Για όποιον ξέρει ιταλικά http://www.forcesitaly.org
Εχει πολλά ράμματα για τις γούνες αυτών που απαγορεύουν!!

Μια καλημερα ειν'αυτή... πεσ την κι ας πεσει κατω..!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

signus
Νέο Μέλος

Italy
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 14:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους signus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α! ξέχασα να πω απο που βγαίνει το forces
F ight O rdinances and R estrictions to C ontrol and E liminate S moking

Μια καλημερα ειν'αυτή... πεσ την κι ας πεσει κατω..!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 01:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Signus, ως πρώην και μάλιστα μανιώδης καπνιστής πιστεύω θα δεχθείς τα σχόλιά μου ως μη προκατειλημμένα.
Βρίσκω επικίνδυνη τη θέση σου πως το κάπνισμα δεν βλάπτει την υγεία.
Μου φαίνεται περίεργο σήμερα που η ιατρική έχει αποδείξει το τεράστιο κακό που κάνει αυτή η συνήθεια να υπάρχει κάποιος που ισχυρίζεται το αντίθετο.
Ο δημοσιογράφος Κούλογλου είχε μια σειρά δύο εκπομπών με αυτό το θέμα και πιστεύω πως βοήθησε πολλούς καπνιστές να πάρουν τη μεγάλη απόφαση και να το κόψουν.
Πίστεψέ με, γίνετε αν το πιστέψεις και τα οφέλη είναι εντυπωσιακά και άμεσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

signus
Νέο Μέλος

Italy
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 12:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους signus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eκηβολε (χωρις προκαταληψεις παντα) μου φαίνεται οτι έπεσες κι εσύ στη λούμπα των ΥΓΕΙΙΣΤΩΝ.
Κανε μια επισκεψη στα λινκς που έχω παραπάνω και θα καταλάβεις.
Αν βαριεσε να το κάνεις, απλά αναρωτήσου το εξής: Την καμπανια για την απαγόρευση οικονομικά την στηρίζουν οι Φαρμακευτικές Πολυεθνικές (βλεπε Jonson & Jonson) ενώ οι πολυεθνικές των τσιγάρων έχουν την ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ να χρηματοδοτούν έστω και έρευνες για το τι προκαλεί ή οχι το κάπνισμα.Για ευνόητους λόγους. Δεν σου φαίνεται λίγο παραξενη αυτή η ανισότητα?

Μια καλημερα ειν'αυτή... πεσ την κι ας πεσει κατω..!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 15:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το οτι παίζονται μεγάλα οικονομικά συμφέροντα είναι πασιφανές.
Οι δεκάδες ιατρικές έρευνες που αποδεικνύουν την επικινδυνότητα του καπνίσματος; που πάνε;

Απο μια ματιά που έριξα στο σάιτ που μας έδωσες είδα μόνο κραυγές για τα δικαιώματα των καπνιστών, που για μένα είναι έτσι κι αλλιώς αποδεκτά.
Κι εγώ εκνευριζόμουν κάθε φορά που μου απαγόρευαν το κάπνισμα.

Όσο αφορά για το οτι έπεσα σε λούμπα είναι κι αυτή μια άποψη.
Πάντως φίλε μου την απολαμβάνω (τη λούμπα), και πραγματικά σου εύχομαι να πέσεις κάποια στιγμή μέσα.

Ας περάσω κι εγω ένα μήνυμα.

ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ.
Αλλάξτε τη ζωή σας. Τα καταφέρνουν μέχρι και ανθρωπάκια όπως ο εκήβολος.

Υ.Γ.
Κάτι τελευταίο, πάντα φιλικά, λόγω ευαισθησίας μου στη γλώσσα
νομίζω αντί υγειιστής καλύτερο υγιεινιστής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dryos_pesousis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 16:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dryos_pesousis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΕΚΟΨΕΣ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ... ΕΤΣΙ ΕΣΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΤΑΝ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΤΑΙΟ ΤΟΥΤΟ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΦΥΓΕΙΣ... ΥΓΙΗΣ!!!

Μην κοιτάς το δάχτυλο όταν σου δείχνουν το φεγγάριΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 17:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρουμαι που σ' έκανα να χαίρεσαι.
Στις μέρες μας είναι σημαντικό.

Πάντα θεωρούσα σαν το πολυτιμότερο αγαθό την υγεία.
Λίγο πράγμα το θεωρείς να το απολαμβάνεις μέχρι την ΙΣΤΑΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ;;;

Να σου ευχηθώ κι εσένα κάτι, τόχει η μέρα.

Νάχεις την υγειά σου να καπνίζεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 12:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκήβολε,
κι εγώ το έκοψα το ρημάδι και έχει αλλάξει η ζωή μου ολοκληρωτικά.
Βλέπω τον εαυτό μου τώρα,θυμάμαι τον εαυτό μου πριν
και πραγματικά πιστεύω ότι έγινε ένα θαύμα.
Λυπάμαι πλέον όλους όσους συνεχίζουν να καπνίζουν,όχι επειδή καπνίζουν,
αλλά επειδή νομίζουν ότι είναι και γαμώ τα έξυπνα πράγματα να βγάζεις καπνό απ'τα σωθικά σου.
Φυσικά,στην ίδια φάση ήμουν κι εγώ,τώρα όμως έχω περάσει δυναμικά στην αντεπίθεση.Παροτρύνω τους πάντες να το κόψουν,εδώ και τώρα.
Δε γίνεται αλλιώς.Είναι η χειρότερη συνήθεια που μπορείς ν'αποκτήσεις από πολλές απόψεις.
Εκήβολε,πολύ χαίρομαι που το έκοψες.Θέλει ΠΟΛΛΗ δύναμη και στην ουσία,εκεί την πατάνε όλοι:στην αδυναμία του χαρακτήρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
signus
Νέο Μέλος

Italy
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 11:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους signus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερευνα: 1989-90 National Health Survey. Lifestyle and Health Australia - Castles I, Australian Bureau of Statistics. Catalogue No. 4366.0. Commonwealth of Australia. Alan Law, Commonwealth Government Printer, Camberra, 1994.

Υπαρξη μιας ή περισσοτερων ασθενειων επι μακρου χρονικου διαστήματος σε ανθρωπους ηλικίας ανω των 44 ετων
μη-καπνιστες: 91,8% καπνιστες: 89,0%

Καμια ασθενεια
καπνιστες: 24,9% πρωην-καπνιστες: 15,9%
μη-καπνιστες: 17,9%

καρδιοαγγειακες παθησεις (ανω των 45 ετων)
καπνιστες: 6,0% πρωην-καπνιστες: 11,4%
μη-καπνιστες: 6,7%

υπερπίεση (ανω των 45 ετων)
καπνιστες: 18,3% πρωην-καπνιστες: 27,0%
μη-καπνιστες: 29,0%

παχυσαρκια (ανω των 45 ετων)
καπνιστες: 38,9% πρωην-καπνιστες: 49,5%
μη καπνιστες: 44,1%

Οπως εύκολα μπορειτε να παρατηρήσετε, οι πρωην-καπνιστες είναι στη χειρότερη θέση.(Είναι λοιπόν καλή ιδέα το να το κόψεις? ή είναι καλή ιδέα της Big Pharma ) (Big Brother-Big Pharmaceutical -ιδια γευση)
Οι καπνιστες είναι στην καλίτερη θέση.
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ- Αυτό δεν είναι υποθετική στατιστική, αλλά έρευνα και παραγματικά δεδομενα
Αναρωτηθήτε λοιπόν πόσο σωστές είναι οι στατιστικές που μας δίνουν οι αντι-καπνιστες και υγειιστες
(διαφωνώ με τον Εκήβολο για τον όρο για τον εξής λόγο οι υγειινιστες μπορούν και πρέπει να φροντίζουν για την υγειινή -άν μή άλλων , την δική τους , ενώ οι υγειιστες θέλουν και καλά να φροντίσουν την υγεία τη δική μας)
Η ερευνα έγινε σε ένα καθόλου αμελητέο σύνολο 15 εκατομυρίων ανθρώπων στην Αυστραλία στην περίοδο 1999-90

Η έρευνα απέδειξε οτι οι καπνιστές εχουν μικρότερες πιθανότητες στον καρκίνο,διαβήτη,χοληστερηνη,υπερπιεση και καρδιοαγγειακες παθησεις,αν και έχουν μεγαλυτερες πιθανότητες για βρονχίτηδα και εμφύσημα

Table 2.6, p. 19. Εκατοστιεα ποσοστά σε ασθένειες


Ασθένεια --- Καπνιστες --- Μη-καπνιστες ---- Πρωην-καπνιστες

Καμια ασθένεια----39.4--------------35.9-----------------27.1
Καρκίνοι-------------2.2---------------2.8------------------4.3
Διαβήτης------------1.2---------------1.9------------------2.7
Υψ.Χοληστερηνη------2.4---------------3.6------------------4.5
Υπερπίεση----------7.4--------------13.4-----------------16.1
Καρδιακες παθησεις-2.2---------------2.9------------------6.4
Βρονχιτις/εμφυσ.---5.3---------------2.5------------------5.1

Μια καλημερα ειν'αυτή... πεσ την κι ας πεσει κατω..!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar face
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 13:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Signus, υπάρχει κάποια άλλη μελέτη που να δείχνει αντίθετα πράγματα?
Όσον αφορά τον φίλο ΑΓΝΟΩΝ δεν μπορώ να δεχθώ πως άνθρωπος που πλησιάζει τα 40 (σαν και εμένα ας πούμε) συνεχίζει να καπνίζει γιατί νομίζει πως είναι "και γαμώ τα έξυπνα πράγματα να βάζεις καπνό στα σωθικά σου".
Σαφώς και ξέρω πως κάνω κακό στον εαυτό μου, από την στιγμή που δεν μπορώ να ανεβώ τις σκάλες όπως παλαιότερα, ή γιατί η όσφρησή μου δεν είναι το ίδιο όπως παλαιά.
Υποψιάζομαι πως ευθύνεται το τσιγάρο για αυτά, αλλά είναι έτσι?
Έχει ερευνηθεί η σχέση άγχους και καπνίσματος?
Ποιο από τα δύο κάνει περισσότερο κακό?
Μήπως με το κάπνισμα δίωχνω λίγο από τα άγχος?
Μήπως με το κόψιμο του τσιγάρου αυξήσω το άγχος?
Το πρόβλημά μου είναι πως δεν ξέρω πόσο κακό και που κάνω στον εαυτό μου.
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, πως όσοι δεν καπνίζουν, πρέπει να αρχίσουν το κάπνισμα. ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΕΠΙΘΥΜΩ
Για αυτό και ρωτάω αν υπάρχει κάποια άλλη έρευνα που να δείχνει αντίθετα αποτελέσματα.
Ευχαριστώ.

Edited by - scar face on 31/01/2005 13:19:25

Edited by - scar face on 31/01/2005 13:28:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 23:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Signus:
quote:
Ερευνα: 1989-90 National Health Survey. Lifestyle and Health Australia - Castles I, Australian Bureau of Statistics. Catalogue No. 4366.0. Commonwealth of Australia. Alan Law, Commonwealth Government Printer, Camberra, 1994.


Πολύ ενδιαφέρουσα η έρευνά σου. Που τη βρήκες;
Δηλαδή πρέπει αν δεν καπνίζεις να το ξεκινήσεις γιατί κάνει καλό στη υγεία!
Μέχρι και κατά του καρκίνου!!!!
Κάτι δε πάει καλά.
Εγω δεν μπόρεσα να βρώ αυτό το κατάλογο στο διαδίκτυο.

Για τον ALAN LAW που φέρετε ως ο δημιουργός του καταλόγου βρήκα τα εξής:

quote:
Alan Law is a newly appointed Assistant Professor in the Department of Sociology at Trent University, teaching in the areas of The Sociology of Sport and Leisure, Social Inequality and the Sociology of Organizations. As his motto "paddle or die" suggests, Alan can be found splashing about in Canadian white water or surfing on the East Coast of Australia on the occasional trip home. In addition to his passion for the paddle, his diverse research interests keep him busy. Alan's degrees in Sociology, Business and Recreation Administration, as well as his experience as a consultant in Provincial, Federal and private sector policy fields have provided research interests which span a number disciplinary and inter-disciplinary boundaries. Current examples of these are: Globalization and Tourism, Attitude Change Risk Management and Collective Entrepreneurship, Business Ethics and "Commitment Ambiguous" jobs

(Ο Alan Law είναι πρόσφατα διορισμένος βοηθός καθηγητής στο τμήμα κοινωνιολογίας στο πανεπιστήμιο Trent, και διδάσκει στους τομείς της κοινωνιολογίας του αθλητισμού και του ελεύθερου χρόνου, της κοινωνικής ανισότητας και της κοινωνιολογίας των οργανώσεων.)
Τα πτυχία του: κοινωνιολογία και διοίκηση επιχειρήσεων και αναψυχής!

Το πανεπιστήμιο Trent, που βρίσκεται στο Καναδα, διάβασε με τι ειδικεύεται:

quote:
The university confers bachelor’s, master’s, and doctoral degrees in a wide range of fields. It offers courses of study in the liberal arts, the arts and sciences, business administration and management, computer science, physical sciences, water resources, education, Native American studies, public administration, and public affairs. Research facilities at the university include the Frost Centre for Canadian Heritage and Development Studies, the Trent Institute for the Study of Popular Cultures, and the Trent Institute of Mass Spectrometry.


Πουθενά δεν αναφέρει ιατρική.

Και στο web side του Australian Bureau of Statistics(http://www.abs.gov.au/) αν ψάξεις για Alan Low θα σου βγάλει αναλογες εργασίες με την ειδικότητά του, πουθενά ιατρικές έρευνες και στατιστικές.

Για πές μου;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

signus
Νέο Μέλος

Italy
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 10:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους signus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mάλλον δεν έγινα κατανοητός
Εγώ δεν θέλω να αποδείξω οτι το κάπνισμα κάνει καλό! Αλίμονο!!
Θέλω μόνο να πώ οτι αυτά που μας λένε για το ΠΟΣΟ ΚΑΚΟ κάνει είναι ΠΑΡΑΦΟΥΣΚΟΜΕΝΑ-ΑΛΛΑΓΜΕΝΑ και φερμένα στα πλάισια που απαιτεί η BIG PHARMA.
Γιατί έτσι τους συμφέρει!
Γιατί έτσι ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΔΙΣ και ΔΙΣ νταλαρς.
Φίλτατε Scar face κάπνισε ελεύθερα!
ΑΚΡΙΒΩΣ εκεί βασίζεται η πολιτική της BIG PHARMA. Με το κόψιμο του τσιγάρου ένα πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων έχει ανάγκη απο φάρμακα (αντικαταθλιπτικά, αντιαγχοτικά, και...και...και.. μέχρι να φτάσουμε στα προιόντα για χάσιμο βάρους, μιας και είναι επισης μεγάλο το ποσοστό αυτών που γίνονται υπέρβαροι μετά το κόψιμο!)
Σαφώς και βοηθάει στην αντιμετώπιση του άγχους. Ανεργη μένει η νικοτινη?
Εχω πολλά στοιχεια αλλά είναι όλα σε άλλη γλώσσα (ιταλική) και θέλει χρόνο να τα μεταφράσω.
Οσο για τις ασθένειες που προκαλεί το κάπνισμα ας μου βρεί κάποιος μια - λέω ΜΙΑ - έρευνα που να το αποδεικνύει.
Οι περισότερες λένε "μάλλον ευθύνεται - ίσως" και τα ποσοστά είναι γελοία!
Αυτά προς το παρόν, θα επιστρέψω με μεταφράσεις.
Με εκτίμηση

Μια καλημερα ειν'αυτή... πεσ την κι ας πεσει κατω..!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

signus
Νέο Μέλος

Italy
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 10:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους signus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΑ!!!!
Στα 25 αν καπνίζεις και εισαι αγορι, σου λενε οτι δεν θα φτάσεις τα 75!
Αλλά αν είσαι ΗΔΗ στα 80 και κάπνιζες σε όλη σου τη ζωή σου΄λένε οτι δεν θα περάσεις τα 93!!!!


--------------------------------------------------------------------------------

HOW ANTI-SMOKERS LIE ABOUT SMOKING AND LIFE EXPECTANCY


--------------------------------------------------------------------------------

RELATED TOPICS:
Eurostat's New Statistics Released - Another Blow in the Face of Antismokers
Statistical Analisys of Life Expectancy Relative to Smoking and Environmental Pollution


--------------------------------------------------------------------------------


What the anti-smoking groups and the uncritical and/or poorly educated media tell us about the supposed "deadliness" of smoking, and what the data actually show, are two different things (Reference: Rogers RG, Powell-Griner E. Life expectancies of cigarette smokers and non-smokers in the United States. Soc Sci Med 1991;32 (10):1151-1159. Based on the National Health Interview and the National Mortality Follow-back Surveys).

These surveys are funded and conducted by the federal government, and are major sources of official statistics. Rogers and Powell-Griner apparently did not look at their own data when they stated their conclusion that "smokers have at least a 25% shorter life," which they also claimed in the abstract. They misled the public that, if non-smokers live to about age 80, then smokers must be dying 20 years earlier, since that is 25 shorter.

The actual figures from the article show no such thing. Perhaps the presentation was too complex for the media to decipher. The expected years remaining merely had to be added, via simple arithmetic, to the age group in question.


A=never smokers FEMALES
B=current smokers MALES
C=never smokers MALES
D=current smokers

LIFE EXPECTANCY
AT AGE: FEMALES...A........B........C........D
25 - 29........ .87.6 ....80.7.... 79.7.... 72.2
30 - 34..........87.7 ....80.9 ....80.1 ....72.7
35 - 39..........87.9.... 81.1 ....80.3.... 73.3
40 - 44..........88.1 ....81.3 ....80.7.... 73.8
45 - 49..........88.3 ....81.6 ....81.1 ....74.5
50 - 54..........88.6 ....82.0 ....81.4 ....75.2
55 - 59..........89.0 ....83.0 ....82.0 ....76.4
60 - 64..........89.5 ....84.2 ....83.0.... 78.1
65 - 69..........90.4.... 85.4.... 84.3 ....79.9
70 - 74..........91.5 ....87.3.... 85.7.... 82.4
25 +.............93.1 ....90.1 ....88.1 ....85.3

These statistics show that average current smokers' life expectancy is 72 and 81 for men and women, respectively, as of age 25-30, and 85 and 90 if they're 75+.

This is despite not considering the socioeconomic differences between smokers and non-smokers, which account for a substantial proportion of the lifespan difference.

The difference between never-smokers and current smokers is about seven years at ages 25-29, and 3 years at age 75+. In comparison, there is more than eight years difference in life expectancy between men and women among both smokers and never-smokers at ages 25-29, which diminishes to about five years at age 75+ years.

(An average female smoker lives about as long as an average male never-smoker.

Courtesy of Carol Thompson 08/23/93
Smokers' Rights Action Group
P.O. Box 259575
Madison, WI 53725-9575
Phone: 608-249-4568


Μια καλημερα ειν'αυτή... πεσ την κι ας πεσει κατω..!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 01:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρεται.

Άκουσα επίσης προσφάτως, πως σε κάποια χώρα απαγορεύεται το κάπνισμα και στους δρόμους εκτός από τα συνήθη δημόσια κτίρια και τις καφετέριες κ.λπ. Θυμάμαι εξάλλου πριν από περίπου έναν χρόνο που είχα ακούσει στις ειδήσεις για έναν νόμο, ο οποίος απαγόρευε να καπνίζει κάποιος ακόμα και σε εξωτερικό χώρο, εάν βρισκόταν σε μικρή απόσταση από κάποιον μη καπνιστή - δε θυμάμαι πόσα μέτρα είχαν αναφερθεί.

Αυτή η πολιτική κατά του καπνίσματος που σταδιακά θα φέρει αυτούς που καπνίζουν σε μία κοινωνική ομάδα μη αποδεκτή από το κοινωνικό σύνολο(όπως π.χ. τους τρελλούς, τους καταθλιπτικούς, τους μπεκρήδες, τους παχύσαρκους, κ.λπ) δεν βοηθάει στην πραγματικότητα την καταπολέμηση αυτής της συνήθειας.
Θυμάμαι χαρακτηριστικά μία προσωπική μου εμπειρία στο Βερολίνο, όπου είχα νιώσει εξαιρετικά άσχημα: Είχα επισκεφτεί την πόλη πριν από 8-9 χρόνια και μία μέρα που έκανα βόλτα στο κέντρο έχοντας καπνίσει 2-3 τσιγάρα στο διάστημα αυτό, κάποια στιγμή είδα μία ιδιωτική κλινική(σαν φυσικοθεραπευτήριο) όπου έγραφε πως έκαναν βελονισμό και κάποιες άλλες ενδιαφέρουσες ιατρικές μεθόδους. Οπότε λέω "δεν μπαίνω μέσα να δω πως είναι;"
Με υποδέχεται ένας γερμανός(γύρω στα 40) με λευκή μπλούζα και μόλις πήγα να τον ρωτήσω για τον χώρο(στα γερμανικά μάλιστα - πράγμα που φέρνει συνήθως τον επισκέπτη σε συμπαθή θέση απέναντι στον Γερμανό που κολακεύεται από την χρήση της μητρικής του γλώσσας) με κοίταξε με ένα υποτιμητικότατο βλέμμα - για να μην πω με αηδία - και τι μου είπε;
"κυρία μου καπνίζατε, μυρίζετε τσιγάρο! Σας παρακαλώ περάστε έξω, με ενοχλείτε!!!"

Δεν μπορώ να σας μεταφέρω το πόσο άσχημα με έκανε να νιώσω...
Σα λεπρή...


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 10:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,

Άκουσα διάφορες γνώμες ότι εντάξει δεν πειράζει να καπνίζουμε στις καφετέριες και στους χώρους διασκέδασης διότι οι μη καπνιστές "δήθεν" ενοχλούνται!

Αυτό μπορεί να το κρίνει μόνο ένας μη καπνιστής και νομίζω ότι όπως έχουν δικαίωμα οι καπνιστές να καπνίζουν, έτσι και οι μη καπνιστές έχουν δικαίωμα να μη "καπνίζονται"

Ήμουν πρώην μανιώδης καπνίστρια έπί 17 χρόνια και έχω κόψει το τσιγάρο εδώ και τέσσερα περίπου χρόνια και καταλαβαίνω πόσο πολύ ενοχλούσα και επέβαλα στους άλλους το καπνό μου.

Βέβαια αυτό που συνέβη στην Amalia είναι πάρα πολύ δυσάρεστο!! αλλά στην Ελλάδα οι "περιθοριακοί" ακόμα είναι οι μή καπνίζοντες γιατί είναι πολύ λιγότεροι!!

Οφείλω βέβαια να πώ ως μη καπνίστρια, ότι έχω αποκλείσει από τη διασκέδασή μου πάρα πολλούς χώρους διότι δεν μπορώ να αντέξω την ασφυξία του τσιγάρου.

Επίσης το αν βλάπτει ή όχι μπορεί ο καθένας να παρατηρήσει τον εαυτό του και να δει αν έχει βλαφτεί, αν έχει τις ίδιες αντοχές κλπ.

Τέλος, για να δώσω και μια πιο "εσωτερική" νότα για το όλο θέμα, θεωρώ ότι ένας άνθρωπος που προσπαθεί στο πνευματικό μονοπάτι, θα μπορούσε να δει το κόψιμο του τσιγάρου(και ό,τι άλλο) ως μια πρόκληση για αυτοπειθαρχία και μη εξάρτηση...

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
signus
Νέο Μέλος

Italy
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 10:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους signus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλια Χαίρομαι που εστίασες το θέμα. ΚΕΝΤΡΟ!!
Ανοιξα αυτό το τοπικ όχι για να αποδείξω οτι το τσιγάρο κανει καλό!! Αλλά μόνο για να προειδοποιήσω οτι έρχονται σιγά-σιγά και στην Ελλάδα τέτοια μέτρα που έχουν παρθεί αρχικά στην καλιφόρνια,μετά στην αυστραλία, και,και,και έφτασαν τώρα και στην Ευρώπη.Στην Ιταλία ήδη την τρώμε στη μούρη!!
Μπαίνουμε στα καφέ να πιούμε κάτι, το πίνουμε στα γρήγορα και, ...βγαίνουμε ΕΞΩ για να καπνίσουμε!!
Φανταστήτε τώρα το χειμώνα τί ευχάριστο που είναι!!
Το αν κάνει καλό ή κακό είναι θέμα που πρέπει να αντιλαμβάνεται καθένας μόνος του και κατά συνέπεια να αποφασίζει το τι θα κάνει. Με την ΕΠΙΒΟΛΗ τί νομίζουν οτι θα καταφέρουν? να το κόψουμε εμείς οι καπνιστές? Αμφιβάλλω!! Το αποτέλεσμα είναι μόνο η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΝΕΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ .
Δημιουργία ΓΚΕΤΟ.
Εξ άλλου ήρθαν τώρα και κάτι άλλα άτομα , οι smokersbusters,κάτι σαν μάρτυρες του Ιαχωβά,(χωρις να θέλω να κρίνω την πίστη τους, αλλά μόνο τον τρόπο που θέλουν να την μεταδώσουν στον πλησίον τους- ΠΟΡΤΑ-ΠΟΡΤΑ!!!
Που έχουμε φτάσει!! Και το χειρότερο!? Ολες οι απαγορεύσεις αυτού του τυπου, βασίζονται σε ψέματα και σκοπός είναι το κέρδος!!
Φιλικά, Signus

Μια καλημερα ειν'αυτή... πεσ την κι ας πεσει κατω..!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

signus
Νέο Μέλος

Italy
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 11:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους signus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μια καλημερα ειν'αυτή... πεσ την κι ας πεσει κατω..!!

Edited by - signus on 02/02/2005 11:07:13

Edited by - signus on 02/02/2005 11:08:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 02:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετε!!!!
Στην Ισπανια πριν απο λιγες μερες ανακοινωσαν οτι σε τρενα απαγορευεται το καπνισμα (προς το παρον στα τρενα super-intercity), ακομη και στην καφετερια του τρενου. Ουτε στο τουαλετακι. (κατα τη γνωμη μου, τραβηγμενο βρε αδερφε...)
Οσο για την Ιταλια, αγαπητε signus, ισως το αεροδρομιο του Μιλανου να ειναι απο τα ελαχιστα που απαγορευεται το καπνισμα σε ΟΛΟ το κτιριο. Ουτε ενα μερος για καπνιστες. Για να καπνισεις εκει, πρεπει να βγεις εντελως εξω στους δρομους.
Πιστευω οτι, αν εφαρμοστουν σωστα μετρα, μπορουν να μεινουν ικανοποιημενοι και οι καπνιστες και οι μη καπνιστες. Για παραδειγμα, ετυχε πολλες φορες να καθομαι σε μερος μη καπνιστων, και να μην μου ερχεται καθολου ο καπνος απο το χωρο των καπνιστων, λογω του οτι ηταν πολυ καλα διαμορφωμενος ο χωρος.

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy