ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εχουμε το θαρρος να παραδεχτουμε αντικειμενικα αυτο που ειμαστε?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
silverwhisper
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 17:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverwhisper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μη μου πειτε οτι το παιζω καλυτερη απο ολους εσας,απλα,προσπαθω βα κρινω τον εαυτο μου.
εχω το θαρρος να τον κρινω.
γιατι στο κατω-κατω,αυτη ειμαι,και δυσκολα θα αλλαξω.
τι ειναι πιο σωστο,τελικα?
να κρινουμε τον εαυτο μας,η να υποκτρινομαστε κατι αλλο?

Δεν χρειαζεται να ξυπνας το πρωι αν δε σκοπευεις να αλλαξεις τον κοσμο...
Δεν ειναι τοσο το τι θα κανεις εσυ μεσα σε λιγα χρονια,μα αν ο χρονος δεν μπορει να κανει τιποτα σε σενα.

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 00:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή μου silverwhisper,
ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες. Προσωπικά αντιπαθώ τα δικαστήρια και τις κρίσεις με την έννοια που δίνεις στην λέξη. Επίσης δεν θεωρώ τίποτα σωστό και τίποτα λάθος, τίποτα κακό ή καλό και ούτω καθ' εξής.
Εγώ θα έλεγα καταννοώ, προσπαθώντας να αγγίξω όσο το δυνατόν περισσότερες αλήθειες που σε πρώτη θεώρηση δεν αντιλήφθηκα, και αναλύωντας τις αντιδράσεις μου, την συμπεριφορά μου, τα συναισθήματα που μου δημιουργήθηκαν, να δω και να γνωρίσω κι άλλες όψεις του εαυτού μου, ώστε να τον γνωρίσω καλύτερα. Όσο για τις αλλαγές, πιστεύω ότι ο άνθρωπος γεννιέται και δεν φτιάχνεται. Απλώς κατανοώντας αυτό το <ίδιον> του εαυτού μας, αποκτούμε πνευματική ισοροπία και συναισθηματική ηρεμία.
Αυτά σαν πρώτη τοποθέτηση,.

Καλή συνέχεια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverwhisper
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 21:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverwhisper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα λορεντσο,

quote:
Προσωπικά αντιπαθώ τα δικαστήρια και τις κρίσεις με την έννοια που δίνεις στην λέξη.

με παρεξηγησες.εννουσα το ψαξιμο.

quote:
Όσο για τις αλλαγές, πιστεύω ότι ο άνθρωπος γεννιέται και δεν φτιάχνεται.

δε το αμφισβητησα.ισως τελικα να κρυβεται πισω απο τη μασκα της αλλαγης και στο βαθος να ειναι ιδιος και απαραλλαχτος.,αλλωστε,τα ρασα δε κανουν το παπα.
αυτο που ειπα εγω ειναι οτι μαλλον ειναι πιο αποδεκτο να ειμαστε κατι αλλο απο αυτο που ξερουμε μονο εμεις.

Δεν χρειαζεται να ξυπνας το πρωι αν δε σκοπευεις να αλλαξεις τον κοσμο...
Δεν ειναι τοσο το τι θα κανεις εσυ μεσα σε λιγα χρονια,μα αν ο χρονος δεν μπορει να κανει τιποτα σε σενα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 00:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

To be a rock and not to roll,που λένε και οι Led Zeppelin.

I am what i am and i do what i do!!??!!

Δυστυχώς υπάρχουν αυτές οι "προσδοκώμενες συμπεριφορές".Οι άλλοι περιμένουν από εμάς ένα συγκεκριμένο είδος συμπεριφοράς και εμείς για να μη τους χαλάσουμε το χατήρι (και για να μη μας απομονώσουν) προσαρμοζόμαστε.

Πάντως είναι προτιμότερο να τα έχουμε καλά με τον εαυτό μας παρά να τα έχουμε καλά με όλους πλην του εαυτού μας.


Καμιά φορά όμως χρειάζονται και μάσκες.Είναι στιγμές που δεν αντέχουμε αυτό που είμαστε και θέλουμε να γίνουμε κάτι άλλο.Εσύ τί λες Silverwhisper?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 13:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,
Καταρχήν θα διαφωνήσω σε αυτό που αναφέρθηκε πως ο άνθρωπος γεννιέται και δεν φτιάχνεται. Σίγουρα γεννιέται με κάποια χαρακτηριστικά αλλά αυτό που ονομάζουμε χαρακτήρας του ανθρώπου νομίζω πως είναι όλα αυτά που έχει συλλέξει στο παρελθόν από το περιβάλλον του, όλα αυτά που κουβαλάει για να μη νιώθει άδειος και ανασφαλής χωρίς να βλέπει πως αυτά τον βαραίνουν και τον κάνουν δυσκίνητο...

Αυτό που κατά τη γνώμη μου χρειάζεται δεν είναι το θάρρος, ούτε η παραδοχή του τι είμαστε. Το να πεις είμαι βίαιος, ανασφαλής, εγωιστής, νευρικός και άλλα πολλά δεν είναι τόσο δύσκολο αλλά ούτε έχει και κάποιο νόημα. Το να δεις από που προέρχονται όλα αυτά, πως γεννιούνται και τι συνέπειες έχουν, με το να κατανοήσεις με όλο σου το είναι -και όχι απλώς λεκτικά- αυτά τα πράγματα τότε ίσως η κατανόηση αυτή να είναι ταυτόχρονα και η δράση που θα δώσει τέλος σε αυτά...

You can find all you need in your mind...if you take the timeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverwhisper
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 16:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverwhisper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καμιά φορά όμως χρειάζονται και μάσκες.Είναι στιγμές που δεν αντέχουμε αυτό που είμαστε και θέλουμε να γίνουμε κάτι άλλο.Εσύ τί λες Silverwhisper?

αρκει να μην γινουν οι μασκες το πρωτευον προσωπο.αρκει να μη ξεχασουμε ποιοι ειμαστε στ' αληθεια.

quote:
ο άνθρωπος γεννιέται και δεν φτιάχνεται. Σίγουρα γεννιέται με κάποια χαρακτηριστικά αλλά αυτό που ονομάζουμε χαρακτήρας του ανθρώπου νομίζω πως είναι όλα αυτά που έχει συλλέξει στο παρελθόν από το περιβάλλον του

μηπως ομως ο χαρακτηρας πλαθεται και καποια στιγμη σταματαει,οταν ομως δεν ειναι ο ιδιος ο εαυτος σε θεση να το κοντρολαρει?οταν ακομη δεν εχει κανει τον διαχωρισμο μεταξυ σωστου και λαθος κ.ο.κ.?


quote:
Το να πεις είμαι βίαιος, ανασφαλής, εγωιστής, νευρικός και άλλα πολλά δεν είναι τόσο δύσκολο αλλά ούτε έχει και κάποιο νόημα.


σαφως.μαλλον ομως εχει νοημα να παραδεχτεις(πραγματικα) αυτα τα οποια θα φορτωσεις στον εαυτο σου.

ευχαριστω για την ανταποκριση!!!!

Δεν χρειαζεται να ξυπνας το πρωι αν δε σκοπευεις να αλλαξεις τον κοσμο...
Δεν ειναι τοσο το τι θα κανεις εσυ μεσα σε λιγα χρονια,μα αν ο χρονος δεν μπορει να κανει τιποτα σε σενα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 16:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορούμε πρώτα να αποδεχτούμε την πιθανότητα να μην υπάρχει "αντικειμενικό";



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
silverwhisper
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 17:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverwhisper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχουμε το θαρρος να παραδεχτουμε αντικειμενικα αυτο που ειμαστε?

ετσι οπως ειναι η προταση υπαρχει το "αντικειμενικο",δεν υπαρχει,το ιδιο κανει.

Δεν χρειαζεται να ξυπνας το πρωι αν δε σκοπευεις να αλλαξεις τον κοσμο...
Δεν ειναι τοσο το τι θα κανεις εσυ μεσα σε λιγα χρονια,μα αν ο χρονος δεν μπορει να κανει τιποτα σε σενα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 17:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ετσι οπως ειναι η προταση υπαρχει το "αντικειμενικο",δεν υπαρχει,το ιδιο κανει.
Ορθόν!



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
silverwhisper
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 17:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverwhisper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα το χαμογελο ειναι το πιο σοφον!

Δεν χρειαζεται να ξυπνας το πρωι αν δε σκοπευεις να αλλαξεις τον κοσμο...
Δεν ειναι τοσο το τι θα κανεις εσυ μεσα σε λιγα χρονια,μα αν ο χρονος δεν μπορει να κανει τιποτα σε σενα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 21:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η silverwhisper,
αν και δηλώνεις οτι δεν κάνεις κρίσεις, εν τούτοις μιλάς για <σωστό και λάθος>, <να κρίνω τον εαυτό μου>, <θάρρος να τον κρίνω>, <τι είναι σωστό πιο σωστό>, <να κρίνουμε τον εαυτό μας ή να υποκρινόμαστε κάτι άλλο>...
Εγώ νομίζω οτι το ζητούμενο πρέπει να είναι η Αποδοχή.
Το <να παραδεχτούμε{δεχτούμε!} αντικειμενικά αυτό που είμαστε>, όπως αναφέρεις στον τίτλο του θέματος.
Τώρα για να επιτευχθεί, θεωρώ, ότι θα πρέπει, πρώτα να <μας γνωρίσουμε>, γιατί αν δεν γνωρίσουμε πως θα κρίνουμε?
Και πως θα γνωρίσουμε αν εκ των προτέρων θέλουμε να <μας φτιάξουμε> που σημαίνει ότι δεν <μας> αποδεχόμαστε.
Οταν θεωρούμε -εκ των προτέρων- ότι είμαστε ατελείς και χρειαζόμαστε βελτιώσεις.
Εδώ είναι η ένστασις μου.
Φρονώ λοιπόν ότι πρωτεύον είναι, η Αποδοχή!
Εξ αυτού του αξιώματος, θα οδηγηθούμε στην ανάγκη της Γνώσης.
Ποιό κοντά στο φώς, ώστε να βλέπουμε για να μπορούμε να αντιληφθούμε αυτό που όλοι οι σοφοί λένε, ότι πάντοτε θα είμαστε μαθητές, κι όχι <Θεοί-Κριτές>..
Γιατί αυτό είναι το οξύμορον. Πως ως ατελή όντα λειτουργούμε ως σοφοί κριτές??!
Φίλοι μου, μίλησα για το ΙΔΙΟΝ και όχι για χαρακτήρες, και δεν νομίζω οτι υπάρχει κανείς που υποστηρίζει ότι υπάρχουν ίδιοι έστω και 2 άνθρωποι και εκ τούτου κατέληξα ότι ο άνθρωπος γεννιέται και δεν <φτιάχνεται>!
Ως προς τις συμπεριφορές, αυτό είναι άλλο θέμα, που έχει να κάνει με το κοινωνικό συμβόλαιο, δηλαδή την ανάγκη εφαρμογής κανόνων ούτως ώστε να μπορούμε να συμβιώσουμε.
Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverwhisper
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 22:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverwhisper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ηρεμα!η μυωπια μου δεν εχει φτασει το 5 ακομα.
με μπερδεψες.
ειπανε,ειμαι εξυπνη,αλλα οχι και τοσο
λεω οτι ενα ατομο ξερει βαθεια μεσα του ποιος ειναι,αλλα σπανια το δηλωνει.και σπανια το συζηταει με τον εαυτο του.δυσκολευεται να τον χωνεψει!μπορω να πω οτι η προσπαθεια μου,οχι να μαθω ποια ειμαι,γιατι αυτο ολοι λιγο πολυ το ξερουμε για τον εαυτο μας,αλλα για να με δω με ανοιχτα ματια και οχι με παρωπιδες αποδιδει.


quote:
αν και δηλώνεις οτι δεν κάνεις κρίσεις

θυμησε μου που το ειπα αυτο.ισως να εννουσα κατι αλλο.μιλαω διφορουμενα καμια φορα (και ας μη μ'αρεσει).


quote:
Τώρα για να επιτευχθεί, θεωρώ, ότι θα πρέπει, πρώτα να <μας γνωρίσουμε>, γιατί αν δεν γνωρίσουμε πως θα κρίνουμε?

με μαθαινω.οσο κουλο κι αν φαινεται.

Δεν χρειαζεται να ξυπνας το πρωι αν δε σκοπευεις να αλλαξεις τον κοσμο...
Δεν ειναι τοσο το τι θα κανεις εσυ μεσα σε λιγα χρονια,μα αν ο χρονος δεν μπορει να κανει τιποτα σε σενα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 12:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αγαπητή μου φίλη,
ο τρόπος που σκέφτεσε μου δηλώνει οτι πρέπει να είσαι πολύ νέα. Κι αυτό δεν είναι κατηγορία, τουναντίον, αλλά προσπερνάς με την ορμητικότητα της ηλικίας σου, και ισοπεδώνεις τα πάντα.
Λές ότι λίγο πολύ <όλοι μας ξέρουμε ποιοί είμαστε>!!!!???
Φρένο γλυκειά μου!
Όταν μιλάμε για εσωτερισμό, δεν ισοπεδώνουμε! Τί θα πεί <λίγο-πολύ>! Εδώ υπάρχει ένα τεράστιο φιλοσοφικό ζητούμενο. Ισως η βάση απο όπου πρέπει να ξεκινάει κάθε θεώρημα.
Όλοι όταν εκφέρουμε μια άποψη λέμε <νομίζω>, <θεωρώ>, <πιστεύω>, <κατά την γνώμη μου>, <μου φαίνεται>... Μόνο οι <ξερώλες> είναι απόλυτοι για την άποψη τους!
Πόσες φορές αναρωτιέσε, <γιατί το κανα αυτό?>, <γιατί τό 'πα εκείνο>...
Κι αν σκεφτείς, όλα, όσα λές και κάνεις καθημερινά, θα εκπλαγείς απο το πόσο, λίγο, γνωρίζεις τον εαυτό σου...
Πάντα θα σε εκπλήσει ο εαυτός σου!
Τώρα ας δούμε, άλλο ενα σημείο που πρέπει να σταθούμε. Αν μπορείς να σκέφτεσε και να μπορείς, να <δεις> όλες τις παραμέτρους κι όλες τις επιπτώσεις των λόγων σου, και των πράξεων σου..??? Και μη μου πείς ναι! Γιατί τότε θα πρέπει να είσαι <ΘΕΟΣ>...
Και <Θεός> δεν είναι κανένας καλή μου...
Έτσι λοιπόν επανερχόμενοι στην Αυτογνωσία, καταλαβαίνουμε ότι πλήρης Αυτογνωσία είναι σχεδόν αδύνατη.
Επομένως είναι παράλογος ο συλλογισμός σου: <να αλλάξω>?
Τι να αλλάξεις, αφού κι αυτό που θα αλλάξεις πάλι θα πρέπει να το διορθώσεις, και πάλι να το αλάξεις και πάλι..., γιατί ακριβώς δεν ξέρεις το απόλυτο {που για μένα δεν υπάρχει, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα}!!!
Σε ένα σύμπαν ρευστό, διαρκώς μεταβαλόμενο, πως μπορείς να ορίσεις ακινησία!
Το <είναι> μπορώ να το <δεχτώ>, μόνο ώς λάμψη στιγμιαία, που την αμέσως επόμενη στιγμή, αλλάζει...
<Δεν μπορείς να περάσεις, δυο φορές, το <Ίδιο> ποτάμι>!
Ο Χρόνος που έχει ο καθένας μας, να σκεφτεί και να πράξει στην καθημερινότητα, είναι ελάχιστος εως ανύπαρκτος, οπότε, λειτουργούμε αυτόματα, ασυνείδητα τις περισσότερες φορές, και εδώ είναι το πρόβλημα.
Βέβαια, μετά, όταν έχουμε τον χρόνο να σκεφτούμε, αρχίζουμε το <δικαστήριο>.
Ε, και, τι κάνουμε δηλαδή...
Απλώς <φορτωνόμαστε> ενοχές και τύψεις, που μόνο κακό μας κάνουν.

Γι' αυτό καλή μου, μίλησα για <αποδοχή> κι όχι για δικαστήριο, για κατανόηση κι όχι για καταδίκη, για φως κι όχι σκοτάδι, για χαρά κι όχι για μιζέρια, για περιφάνεια κι όχι για κακομοιριά κι αυτολύπηση.
Είναι Μαζοχισμός!

Είναι η <διαφορά> του επιτυχημένου απο τον αποτυχημένο!!!

Επειδή ακριβώς, θεωρώ οτι είναι πολύ σημαντικό, να το καταλάβεις αυτό, επανήλθα. Ελπίζω να σε βοήθησα να κατανοήσεις τον συλλογισμό μου.
Ευχαριστώ και καλή συνέχεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverwhisper
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 16:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverwhisper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νομιζω οτι δε με καταλαβες.
quote:
Τώρα ας δούμε, άλλο ενα σημείο που πρέπει να σταθούμε. Αν μπορείς να σκέφτεσε και να μπορείς, να <δεις> όλες τις παραμέτρους κι όλες τις επιπτώσεις των λόγων σου, και των πράξεων σου..??? Και μη μου πείς ναι! Γιατί τότε θα πρέπει να είσαι <ΘΕΟΣ>...

αλιμονο αν ελεγα ναι.για αυτο δε λεμε οτι ολοι κανουμε λαθη?και καμια φορα ανεπανορθωτα...

αλλα νομιζω οτι η συζητηση πηρε αλλη πορεια.λεγοντας να αλλαξω εννουσα οτι πλεον εχω καταλαβει τον εαυτο μου ισως οχι πληρως.και δεν θελω να τα ισοπεδωσω ολα.

quote:
Λές ότι λίγο πολύ <όλοι μας ξέρουμε ποιοί είμαστε>!!!!???

ναι ,αλλα λιγοι το παραδεχονται.οι περισσοτεροι αισθανονται οτι χανεται η αξιοπρεπεια τους στο να παραδεχτουν τα πλην τους.(γιατι τα + τα ξερουνε και απο τοσα τα κανουνε τοοοοσα...).δε καταλαβαινουνε οτι η πραγματικη ορθοτητα βρισκεται στο να ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΝ και τα -.

ουτε ειναι σωστο βεβαια να λενε οτι ειναι μονο ενα πλην,ενα μηδενικο.ασχετα αν ειναι .γιατι αυτο ειναι ο Μαζοχισμος που ειπες.η υποτιμηση.ασχετα αν αυτο θα ηταν πολυ γενναιο.


ΩΣ ΕΔΩ.οι σκεψεις μου παραειναι συγκεχυμενες για να συνεχισω στο παρον θεμα.


Υ.Γ.:ναι,ειμαι πολυ μικρη.

Δεν χρειαζεται να ξυπνας το πρωι αν δε σκοπευεις να αλλαξεις τον κοσμο...
Δεν ειναι τοσο το τι θα κανεις εσυ μεσα σε λιγα χρονια,μα αν ο χρονος δεν μπορει να κανει τιποτα σε σενα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 22:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια και χαρά σε όλους σας, μετά από καιρό!
Η κριτική και η αυτοκριτική κατά την άποψή μου δεν θα μπορούσε να συμβαδίσει με το αντικειμενικό ή να χαρακτηριστεί ως κάτι αντικειμενικό.
Πιστεύω πως είναι άρρικτα συνδεδεμένες με την ηθική και το αντικειμενικό που αυτό φέρει σαν αποτέλεσμα μεσα από τις διάφορες μάζες/λαούς/κουλτούρες! Για να μπορέσουμε όμως να μιλήσουμε για αυτοκριτική θα πρέπει είτε να αναφερθούμε σε μία ηθική είτε να πάρουμε ως δεδομένο συγκεκριμένες μάζες! Πάντως γενικά η κριτική και η αυτοκριτική θα μπορούσε να "εξυπηρετήσει" σε πολλά "επίπεδα" όμως είναι πολύ δύσκολο όταν πρόκειτε για λιγότερο ξεκάθαρες <<αλήθειες>> ή για καταστάσεις που δεν έχουνε αντιμετωπιστεί στο παρελθόν λόγω της εξέλιξης της τεχνολογίας και της επιστήμης! Το θέμα της ηθικής όσο και εάν φαίνεται περίεργο είναι ακόμα ζωντανό και φαίνεται να ξεφεύγει κάπως από τις παραδόσεις και τα έθιμα των λαών, τουλάχιστον αυτή είναι μία ευχάριστη προοπτική!
Η τάση όμως κάποιου να κάνει αυτοκριτική εξαρτάτε και από άλλες παραμέτρους όπως η αντίληψή του, οι επιλογές του και οι σκοπιμότητές του αλλά και κατά πόσο ο ίδιος την αντέχει! :)P
Πάντως ενώ η κριτική βρίσκεται στο ζενίθ, αντίθετα η αυτοκριτική φαίνεται πως έχει εκλείψει για τους περισσότερους!


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 23:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΣ ΕΔΩ.οι σκεψεις μου παραειναι συγκεχυμενες για να συνεχισω στο παρον θεμα.

Μη μασάς καλή μου..μια χαρά τα πας...συνέχισε!!!

Όσο για το θεματάκι σου...
Αντικειμενικά???Χμ!δύσκολο να παραδεχτούμε ποιοι είμαστε πόσο μάλλον αντικειμενικά κιόλας....
Πρώτα από όλα καλό θα ήταν να αναλογιστούμε αν πραγματικά ξέρουμε ποιοι είμαστε,τι θέλουμε από αυτή τη ζωή..Έχω παρατηρήσει αρκετούς που δεν έχουν κατασταλάξει για τον χαρακτήρα τους και αυτό συμβαίνει συνήθως σε νέες ηλικίες... συγχέονται όλα τότε..

Αν κάνουμε πρώτα την αυτοκριτική μας,πράγμα που δεν είναι εύκολο,ίσως καταφέρουμε να καταλάβομε ποιοι είμαστε..όσο για το θάρρος που πρέπει να έχουμε για να το "φωνάξουμε" και να μην υπάρχει,τουλάχιστον μέσα μας θα ξέρουμε ποιοι είμαστε..
Φιλικά

Υ.Γ. Ελπίζω να μην τα μπέρδεψα γιατί είναι και κάπως αργά,είμαι και κουρασμένη...


Και της αυγής το φεγγοβόλο αστέρι της νύχτας το ξημέρωμα θα φέρει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 00:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητη semina

o xαρακτηρας ενος ανθρωπου αλλαζει συνεχως σε ολη την διαρκεια

της ζωης του η προσωπικοτητα παραμενει σταθερη και αναλοιωτη!

εκτος και αν εχεις πολλαπλες προσωπικοτητες!!!!

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 04:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ;

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 12:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ

ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙΣ ΠΤΥΧΕΣ ΤΟΥ ΕΥΑΤΟΥ ΣΟΥ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΣ

Η ΝΟΜΙΖΕΣ ΟΤΙ ΗΞΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΗΣΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ!!

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 14:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΡΙΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΘΟΥΜΕ ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΜΑΣ ΠΡΩΤΑ ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 21:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΝΕΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ… Η’ ΕΣΤΩ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ;
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ;
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ, ΠΟΥ ΜΑΣ ΩΘΕΙ, ΝΑ ΜΑΚΙΓΙΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ;
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ… ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ;
ΓΙΑΤΙ ΤΡΟΜΑΖΕΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ;

ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ, ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ.

ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΗ Η ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΤΟΥ AVATARGR.


"ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 00:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΝΕΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ… Η’ ΕΣΤΩ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ;
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ;
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ, ΠΟΥ ΜΑΣ ΩΘΕΙ, ΝΑ ΜΑΚΙΓΙΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ;

Το συμφέρον ο εγωισμός και η υποκρισία μας!
Πάντοτε ανάλογα με την περίπτωση εμφανίζουμαι το κομμάτι του εαυτού μας το οποίο θα μας εξυπηρετήσει τις παροδικές ανάγκες της στιγμής. Το δέ κομμάτι το οποίο δέν θα μας οφελήσει θα το αποκρύψουμε εν γνώση μας.
Άν απαρνιόμαστε ας πούμε μιά θρησκεία π.χ. τον Χριστιανισμό δέν πρόκειται να αποκαλύψουμε την απάρνηση μας στον άνθρωπο με τον οποίο θα έρθουμε σε επαφή ο οποίος υπάρχει υποψία να είναι Χριστιανός ώστε να αποσκοπήσουμε το παραμικρό κέρδος.
Άν συμφωνούμε στις αντίστοιχες ιδέες θα τους τις αποκαλύψουμε. Πιστεύω οτι ο καθένας καταλαβαίνει οτι στην καθημερινή του ζωή τα ίδια κάνει!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 17:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΓΝΩΘΙ Σ'ΕΑΥΤΟΝ....

ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΡΗΤΟ..

ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΚΑΙΡΟ.... (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

YΓ. ΠΡΙΝ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΣΕ ΠΕΛΑΓΑ ΜΑΚΡΙΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΦΟΥΡΤΟΥΝΕΣ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΛΩ ΑΣ ΜΑΘΩ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΩ


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διγενής Ακρίτας
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 00:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διγενής Ακρίτας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φίλοι αναζητητές.
Η άποψη μου κρύβει ένα σημαντικό στοιχείο της ελληνικής φιλοσοφίας (και οχι μόνο).
Την Παρατήρηση.

Οι συνάνθρωποι μας είναι ο καθρέφτης του εαυτού μας.
Δες τους και δες το πρόσωπο σου με όλες τις ρυτίδες και τις ασχήμιες του.

“Στα μάτια τους θα λάμψη η αλήθεια που ζητάς και ανάγκη δεν θα έχεις την νοσηρή σου κρίση, αφού αυτά που θα δεις παιδιά δικά σου είναι και ότι αντικρίσεις, κάποτε το είχες αγαπήσει.”
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverwhisper
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 16:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverwhisper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σορυ που ελειπα τοσες μερες,ειχα τρελο διαβασμα και μικρα χρονικα ορια.

φιλε διγενη,η αποψη σου με εβαλε σε σκεψεις.

quote:
Οι συνάνθρωποι μας είναι ο καθρέφτης του εαυτού μας.
Δες τους και δες το πρόσωπο σου με όλες τις ρυτίδες και τις ασχήμιες του.

γινε πιο κατανοητος...κατι επιασα αλλα περιστρεφεται μαλλον γυρω γυρω απο αυτο που θες να πεις.
δε γινεται ο μως ολοι οι συνανθρωποι να ειναι ο εαυτος μου.γιατι...εκει να δεις συγχηση!!!!!!!τι ειμαστε?πολλαλες προσωπικοτητες?

Δεν χρειαζεται να ξυπνας το πρωι αν δε σκοπευεις να αλλαξεις τον κοσμο...
Δεν ειναι τοσο το τι θα κανεις εσυ μεσα σε λιγα χρονια,μα αν ο χρονος δεν μπορει να κανει τιποτα σε σενα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 21:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε ΔΙΓΕΝΗ ΑΚΡΙΤΑ

εισέρχεσαι σε μία σκέψη φιλοσοφική !!

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverwhisper
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 17:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverwhisper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φιλε ΔΙΓΕΝΗ ΑΚΡΙΤΑ

εισέρχεσαι σε μία σκέψη φιλοσοφική !!


σοφια δε λεγεται η γωνιτσα?

Δεν χρειαζεται να ξυπνας το πρωι αν δε σκοπευεις να αλλαξεις τον κοσμο...
Δεν ειναι τοσο το τι θα κανεις εσυ μεσα σε λιγα χρονια,μα αν ο χρονος δεν μπορει να κανει τιποτα σε σενα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 17:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρώ πως ο καθένας μέσα από τις βιωματικές του εμπειρίες μαθαίνει τον εαυτό του.
Η καθημερινή τριβή με πρόσωπα και καταστάσεις είναι αυτή που μας φέρνει είτε αντιμέτωπους με τα πιστεύω μας είτε σύμφωνους. Αυτή η διαδικασία είναι και αυτή που μας βοηθάει να μεταβάλουμε πολλές φορές «πορεία».

Αν για παράδειγμα εγώ ζηλεύω, και με αυτή μου τη συμπεριφορά δημιουργώ πρόβλημα και στο σύντροφο μου αλλά και σε μένα, κάποια στιγμή μέσα από κάποια έντονη διαδικασία (τσακωμός με το άλλο πρόσωπο, φαινόμενα προσωπικής έντασης λόγο ζήλιας κλπ ) θα φτάσω στο σημείο να εξετάσω το από πού προέρχεται όλη αυτή η διαδικασία. Μέσα από αυτή την ανάλυση ίσως να βγάλω το συμπέρασμα πως η ζήλια είναι ένα φθοροποιό συναίσθημα το οποίο μόνο βλάβη μπορεί να μου προκαλέσει. Η επόμενη κίνηση μου θα είναι να προσπαθήσω να βρω τους τρόπους που θα με βοηθήσουν να ξεπεράσω τη ζήλια μου. Αν τελικός τα καταφέρω θα έχω κάνει ένα βήμα προς μια άλλη κατεύθυνση αλλάζοντας τελείως τον εαυτό μου και έχοντας πλήρη επίγνωση των πράξεων μου.

Άρα μόνος του ο καθένας μας μπορεί να βρει τα στοιχεία αυτά που τον ενοχλούν ή που του δημιουργούν πρόβλημα και να τα αλλάξει.

Πριν κλείσω θα ήθελα να πω πως η φίλη silverwhisper έχει δηλώσει κατά το παρελθόν πως είναι 14 ετών. Αν αυτό αληθεύει θα ήθελα να δηλώσω πως πραγματικά η τοποθετήσεις της είναι πολύ καλές και πολύ ποιο προχωρημένες από την ηλικία των 14 ετών, όπως βεβαίως και η χρήση της Ελληνικής είναι σε πάρα πολύ καλά επίπεδα για μια νέα αυτής της ηλικίας.

Εύχομαι λοιπόν το καλύτερο στην πορεία της ζωής της μέσα στο δαίδαλο των εσωτερικών αναζητήσεων.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
silverwhisper
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 19:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverwhisper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεωρώ πως ο καθένας μέσα από τις βιωματικές του εμπειρίες μαθαίνει τον εαυτό του.

αυτες οι μερες που περναω ειναι ΧΑΛΙΑ.επειδη ο χωρος ειναι δημοσιος δεν θα αναφερω τον λογο.μπορουν ομως οι εφηβικοι καβγαδες να ειναι βιωματικες εμπειριες?

quote:
Η καθημερινή τριβή με πρόσωπα και καταστάσεις είναι αυτή που μας φέρνει είτε αντιμέτωπους με τα πιστεύω μας είτε σύμφωνους.


δεν καταλαβαινω.πως μπορουμε να ειμαστε εναντια στα πιστευω μας?μηπως πλεον αλλαζουμε πιστευω?


quote:
Αυτή η διαδικασία είναι και αυτή που μας βοηθάει να μεταβάλουμε πολλές φορές «πορεία».

γιατι ομως ΚΑΠΟΙΟΙ δεν καταφερνουν να αλλαξουν?ενω θελουν να αλλαξουν ,να κανουν τη συνυπαρξη τους με τον κοινωνικο τους περιγυρο πιο (τουλαχιστον) κανονικη ή υποφερτη?

quote:
Άρα μόνος του ο καθένας μας μπορεί να βρει τα στοιχεία αυτά που τον ενοχλούν ή που του δημιουργούν πρόβλημα και να τα αλλάξει.

απο τοτε που ημουν πολυ πολυ μικρη μου κοπανανε στα μουτρα οτι πρεπει να αλλαξω πολλα πραγματα στη συμπεριφορα και στο χαρακτηρα μου.προσπαθησα αλλα δεν μπορω να κανω θεσμους πραγματα που δεν μπορω να καταλαβω γιατι γινονται.γιατι να υπακουω καποιους που μονο και μονο ειναι μεγαλυτεροι ισχυριζονται ειναι παντα μα παντα πιο σωστοι.τι ειναι για να ειναι αλαθητοι?ΘΕΟΙ?ΑΝΩΤΕΡΟΙ?

quote:

Πριν κλείσω θα ήθελα να πω πως η φίλη silverwhisper έχει δηλώσει κατά το παρελθόν πως είναι 14 ετών. Αν αυτό αληθεύει θα ήθελα να δηλώσω πως πραγματικά η τοποθετήσεις της είναι πολύ καλές και πολύ ποιο προχωρημένες από την ηλικία των 14 ετών, όπως βεβαίως και η χρήση της Ελληνικής είναι σε πάρα πολύ καλά επίπεδα για μια νέα αυτής της ηλικίας.


ευχαριστω.με κολακευεις.η ηλικια μου μπορει ευκολα να αποδειχτει απο εγγραφα τα οποια αδυνατω να παραθεσω λογο ανυπαρξιας scanner.παντως τα δεκατεσσερα τα εκλεισα στις επτα ιανουαριου του 2005.μεταξυ μας τωρα με τσατιζει οταν βλεπω ανορθογραφα κειμενα σε οποια γλωσσα κι αν ειναι.


Υ.Γ.:γραφω σωστα το επειδη?

Δεν χρειαζεται να ξυπνας το πρωι αν δε σκοπευεις να αλλαξεις τον κοσμο...
Δεν ειναι τοσο το τι θα κανεις εσυ μεσα σε λιγα χρονια,μα αν ο χρονος δεν μπορει να κανει τιποτα σε σενα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 23:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητοι φιλοι


Πολλές φορές στο πρόσωπο του αλλου βλέπουμε μια ατέλεια

και προσπαθούμε να του την δείξουμε ισως αυτό να είναι το λάθος.

Απο την άλλη δεν τολμούμε να δούμε τον ευατό μας κατάματα γιατι

μπορεί ο άλλος να επωφεληθεί απο την κατάσταση και να μας μειώσει.

Είναι δύσκολο να ξεδιπλώσουμε πτυχές του ευατού μας γιατι ετσι δεν

θα είμαστε αρεστοί η δεν ταιριάζουμε στο σύνολο λες και το κοινωνικό

σύνολο είναι τέλειο.

Σε περίπτωση ομως που αποκαλυφθούμε αυτό θα είναι και το μυστικό

της επιτυχίας οτι εκδηλωθήκαμε και άξιζε η προσπάθεια.

ποια προσπάθεια ; προσπάθεια τόλμης και οχι ηττοπάθειας.!!

η αγάπη ειναι παντοτινή


ΤΟ ΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ


ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jason_18
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2005, 01:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jason_18  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο ανθρωπος δυστηχως δεν καταφερε και απο οτι φενεται ποτε δεν θα καταφερει να παραδεχτει αντικειμενικα αυτο που ειναι!!!καταρχην το γεγονος οτι ο ανθρωπος,αν και εχει εφευρεση και ανακαλυψει τοσα πολλα,ειναι απλως ενας πολυκυτταρος οργανισμος...αλλα αυτο ειναι αλλο θεμαοσο αφορα την καθημερινοτητα,ζουμε σε εναν ψευτικο κοσμο τον οποιο δημιουργουμε με την φαντασια μας!!!ο ανθρωπος παντα προσπαθει να αναδειξει εναν καλυτερο εαυτο χρησιμοποιωντας ολα τα μεσα...πολλες φορες το καταφερνει και με το παραπανω και πολλες φορες αυτο ειναι μεγαλο πλεονεκτημα.το να δειχνεις οτι αξηζεις περισσοτερα απο οσα ξερεις.ομως αυτος ειναι και ο λογος που εχουμε καταντησει να λειτουργουμε σαν μηχανες και οχι σαν ζωντανοι οργανισμοι!!!ζουμε μονο και μονο για να δειχνουμε στους αλλους οτι τα καταφερνουμε μια χαρα!ομως στην πραγματικοτητα δεν αντεχουμε τιποτα...οι ρυθμοι της καθημερινοτητας ειναι εξαντλητικοι ομως κανενας δεν παραδεχεται οτι κουραστηκε...οτι δεν αντεχει την ζωη!!!δημιουργουμε δυσκολες καταστασεις μονο και μονο για να τις λυσουμε δειχνοντας στους αλλου οτι καταφεραμε το ακατορθωτο!!!η αλλαζονια αυτη ειναι που μας οδηγησε στη μηζερια...απο μονοι μας κολλησαμε τον ιο...τον ιο της ζωης!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1445313
Maintained by Digital Alchemy