ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2002, 10:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
* Ε, σαν νεο "φρούτο" κι εγώ, ας θέσω ένα θέμα που κάθε χρόνο περιορίζεται μόνο στην ημέρα του Μ. Σαββάτου και μετά ξεχνιέται... Ομολογώ πως γνωρίζω μόνο όσα μας προσφέρουν για το συγκεκριμένο θέμα. Θά 'θελα όμως και κάτι περισσότερο. Ελπίζω όσοι έχουν ασχοληθεί να με διαΦΩΤΙΣΟΥΝ επ' αυτού!

* Διευκρινίζω πως δεν έχω τη δυνατότητα (λόγω χρόνου) να διαβάσω όλες τις συζητήσεις που έχουν γίνει μέχρι τώρα, και επομένως δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί το θέμα και πιθανόν τώρα να ...ψιλογελοιοποιούμαι!

* Για μία ακόμη φορά (όποτε βρίσκω την ευκαιρία θα το κάνω, και εκτός διαδικτύου) να συγχαρώ και να ευχαριστήσω τους δημιουργούς του esoterica.gr για την έμπνευση και την εφαρμογή του συγκεκριμένου χώρου!

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2002, 13:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Συγγνώμη που το θέμα τοποθετήθηκε στην κατηγορία --ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ--...! Κακή χρήση των εφαρμογών που δεν έμαθα (ακόμα!) να χειρίζομαι σωστά!

Αν είναι δυνατόν κάποιος από τους Διαχειριστές να το μεταφέρει στα σχετικά με την Θρησκεία θέματα (δεν ξέρω καν αν είναι δυνατόν αυτό!)

...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2002, 13:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth

ΕΓΙΝΕ


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2002, 13:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Πραγματικά φίλε thoth εντυπωσιάστηκα!!!

Περιμένω στο εξής τις απόψεις των υπόλοιπων μελών επί του θέματος!

...και καταθέτω επίσης: Αν το Άγιο Φως είναι όντως το μεγαλύτερο θαύμα της σύγχρονης παγκόσμιας πραγματικότητας γιατί δεν του δίδεται η αρμόζουσα προσοχή και προβολή σε όλον τον κόσμο ως απόδειξη Αλήθειας της Ορθοδοξίας; (Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Redivivus
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2002, 15:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Redivivus
Μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2002, 20:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
quote:

Redivivus: Μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι..

Αν έτσι απαντούν οι "πλούσιοι τω πνεύματι", καλύτερα πτωχός...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 09:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Επί του θέματος όμως έχει κανείς κάτι να προσθέσει; Βλέπω γύρω στις 50 επισκέψεις, αλλά δυστυχώς μόνο "ήλθον, είδον κι απήλθον" όλοι...

Χμμμ... μπας βρε και είναι τελείως αφελές το θέμα, θεωρείται κάτι "δεδομένο" και τσάμπα περιμένω;;;

(ή δεν υπάρχει άποψη σχετική;)

τεσπα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geo1980
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 09:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geo1980
ΓΙΑΤΙ 'ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΠΤΩΧΟΙ ΤΩ ΠΝΕΥΜΑΤΙ' ΑΡΑΓΕ?ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ?ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΜΑΚΑΡΙΣΜΟ,ΜΑΛΛΟΝ ΝΑΙ.ΑΣ ΔΟΞΑΣΤΟΥΝΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΑΦΕΛΕΙΣ, ΟΙ ΑΝΟΗΤΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΩΡΟΙ!ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΕΣ?Ε ΑΥΤΟΙ ΑΣ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ!ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΝΩΣΗ,ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ 'ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΚΗ' ΚΑΙ 'ΔΑΙΜΟΝΙΚΗ'!
ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ...
'ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ'

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 11:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Καλημέρα φίλοι μου!
Απολογούμαι για την απουσία μου τόσες μέρες...Ας όψεται η δουλειά!!
(Ή αλλιώς: ΚΕΛΣΟ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ!!! )
Για να βάλουμε μια τάξη στη συζήτηση (αφού μάλιστα αναμένεται και θερμή!) ας οριοθετήσουμε τη λέξη "ΘΑΥΜΑ"...τί είναι θαύμα και τί όχι? Προσωπική μου άποψη είναι ότι θαύμα λέμε αυτό που δε μπορούμε ακόμα να εξηγήσουμε και είτε το θεοποιούμε είτε το απορρίπτουμε...
Περιμένω τα σχόλιά σας!!!!
Χαιρετώ,ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geo1980
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 11:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geo1980
Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ:ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΘΕΙ, ΑΛΛΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΑΝΑΛΥΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΘΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ.ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΠΕΧΕΙ ΠΑΡΑΣΑΓΓΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΗΣ ΕΝΝΟΙΑΣ ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΚΟΣΜΟ.ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΧΩΡΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ.ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΠΑΛΑΙΟΛΙΘΙΚΑ ΔΟΓΜΑΤΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 11:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
quote:

Προσωπική μου άποψη είναι ότι θαύμα λέμε αυτό που δε μπορούμε ακόμα να εξηγήσουμε και είτε το θεοποιούμε είτε το απορρίπτουμε...

Σκοτεινέ Άγγελε , (καταρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση!) συμφωνώ ως προς το πρώτο σκέλος της ερμηνείας σου στην έννοια "θαύμα". Ως προς το δεύτερο όμως, αναρωτιέμαι, πώς μπορούμε να απορρίψουμε κάτι που είναι ορατό, υπαρκτό, χειροπιαστό; Κάτι που είναι πλέον γεγονός (γέγονε, έχει γίνει); Αν το απορρίπταμε θα εθελοτυφλούσαμε νομίζω... Θα πρόσθετα λοιπόν πως θαύμα είναι αυτό που δεν μπορούμε ακόμα να εξηγήσουμε και είτε το θεοποιούμε είτε το δεχόμαστε ως ανεξήγητο -στα πλαίσια της λογικής- γεγονός.

Σχετικά όμως με το Άγιο Φως (γεγονός που δεχόμαστε ότι συμβαίνει κάθε χρόνο την ίδια εποχή), τι είναι; άπό πού έρχεται; γιατί "καταδέχεται" να φανερωθεί και ν' ανάψει μόνο στον Ιεροσολύμων και σε κανέναν άλλον; όντως δεν "καίει" τα πρώτα λεπτά; Πιθανόν κάποιος που παραβρέθηκε στην τελετή να έχει να προσθέσει κάτιτις...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 11:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
φίλε geo1980,
συντονιζόμαστε απόλυτα στο χρόνο! Δες τις ώρες που έχεις γράψει και έχω γράψει! Με το που πατάω "Αποστολή νέας απάντησης" και δημοσιεύω τη δική μου, βλέπω ταυτόχρονα και τη δική σου!!!
τσ τσ τσ...!
xxexexexe...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Redivivus
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 17:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Redivivus
ΑΓΑΠΗΤΟΙ,ΕΤΟΙΜΟΛΟΓΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!!!
ΓΙΑΤΙ ΘΙΧΤΗΚΑΤΕ;;
ΜΗΠΩΣ ΣΑΣ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΦΡΑΣΗ ΜΠΟΡΕΙ
ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ...
ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΣΗ ΣΟΦΙΑ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΛΕΓΑ;;;.............

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 20:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Τελοσπάντων φίλτατε Redivivus, δεν έχει (πλέον) σημασία για ποιον το έιπες, εσύ ξέρεις κι εσύ μπορείς να έχεις την άποψή σου φυσικά και για τον ίδιο τον εαυτό σου και για τους άλλους.
Φτάνει μόνο να μην εκφέρεται προσβλητικά προς τους άλλους.

Όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα όμως του Θαύματος δεν έχεις πάρει θέση... Καλό θα ήταν να ακούσουμε και τη γνώμη σου (γιατί πραγματικά και φιλικά στο λέω, απ'όσο έχω παρακολουθήσει και στα άλλα forum φέρεσαι ως επικριτής ή κατέχων την μόνη αλήθεια και δείχνεις να απαξιείς να πάρεις θέση με απόψεις και πιθανά επιχειρήματα. Ελπίζω να μην είναι έτσι... Θα ήταν πάντως πιο χρήσιμη η συμμετοχή σου καταθέτοντας την άποψή σου για το εκάστοτε θέμα και όχι σχολιάζοντας με τον -επέτρεψέ μου- απόλυτο τρόπο σου τα γραμμένα).

Υ.Γ. Τα περί "ΣΟΦΙΑΣ" ας μείνουν καλύτερα ασχολίαστα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 07:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ.
ΑΣ ΤΑ ΘΕΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΣ,ΕΑΝ ΣΥΝΤΕΛΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ,
ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΣΟΙ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΒΕΙ ΦΩΤΙΤΣΕΣ
ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ,ΕΝΩ ΑΠΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΟ ΟΙ ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΙ
ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ..ΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΑ ΘΑΥΜΑ ΕΚΕΙ ΤΡΙΓΥΡΩ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΦΑΓΕΣ ΤΩΝ ΑΘΩΩΝ (ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΠΛΕΥΡΕΣ)..
ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΑΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΤΟ ΟΝΤΩΣ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΕΚ ΜΙΑΣ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΗΣ ΑΡΧΗΣ ΑΣ ΠΡΟΣΚΑΛΟΥΣΑΝ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ (ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ),ΤΟΤΕ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΟΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΑΝ ΕΚΣΤΑΣΙΑΣΜΕΝΟΙ ,ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑΥΜΑΤΟΣ !
ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΔΟΧΗ ΧΩΡΙΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ,ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΑ.
ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ (ΑΣ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΠΙΣΤΗ..) ΟΠΟΥ ΥΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ..
ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΥΤΟΥΝ ΜΑΛΛΟΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ Η ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΟΥΝ.ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ π.χ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΚΟΜΜΕΝΑ ΠΟΔΙΑ Η ΧΕΡΙΑ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΦΥΤΡΩΣΕΙ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ .


Edited by - beyond on 28/11/2002 07:34:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 09:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Καλημέρα καταρχήν!

quote:

ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ (ΑΣ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΠΙΣΤΗ..) ΟΠΟΥ ΥΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ..


Συμφωνώ κι εγώ bayond ότι μ' αυτό τον τρόπο έχουμε τα διάφορα "προσωπικά" θαύματα του καθένα. Η έντονη πίστη ότι θα γίνει το "θαύμα", η αυθυποβολή μπορούν -όπως αποδέχεται κι η επιστήμη- να γιατρέψει ακόμα και τον καρκίνο. Η δύναμη της Πίστης είναι αυτή που κάνει το θαύμα, της Πίστης σε οτιδήποτε, αρκεί να είναι απολύτως έντονη... Σε ό,τι αφορά όμως τα... "μαζικά θαύματα" όπως αυτό του Αγίου Φωτός, πώς άραγε θα μπορούσε να εξηγηθεί (ή έστω να προσεγγιστεί ελάχιστα λογικά)
Γι' αυτό και έθεσα το συγκεκριμένο ερώτημα του Θέματος, γιατί δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ερμηνεία με το σχετικό "θαύμα" ή απλά όλοι το έχουν αποδεχτεί ως τέτοιο.

Καλό θα ήταν να ακούσουμε κι άλλες απόψεις, παρατηρήσεις, σχόλια, ερμηνείες, προσεγγίσεις...

(Και κάτι άσχετο!: τι σημαίνει αυτό το σύμβολο??? ---> )

Και πάλι Καλημέρα σας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 12:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΕΞΗΓΗΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΟΠΩΣ ΗΔΗ ΕΓΡΑΨΑ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΕΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ..
ΓΙΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΛΟΙΚΕΣ,π.χ ΜΙΑ ΚΡΥΠΤΗ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΕΥΦΛΕΚΤΟ ΑΕΡΙΟ,Η ΠΕΤΡΕΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΠΙΝΘΗΡΕΣ,κ.λ.π..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 22:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Κάτι που μου κάνει εντύπωση... Κανείς απ' όσους βρίσκονται εδώ δεν έχει επισκεφθεί την Ιερουσαλήμ, τους Άγιους Τόπους, να έχει δει από κοντά το "θαύμα" και να καταθέσει την άποψή του? Όταν πρωτοέγραψα το θέμα, πίστευα πως σ' ένα χώρο εσωτερισμού θα υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν εμπειρία σχετικά με το Αγιο Φως... Δεν ξέρω αν γίνεται κατανοητή η ..."εμμονή"(!) μου στο θέμα. Αν όχι να αντιγράψω απλά αυτό:
quote:

Αν το Άγιο Φως είναι όντως το μεγαλύτερο θαύμα της σύγχρονης παγκόσμιας πραγματικότητας γιατί δεν του δίδεται η αρμόζουσα προσοχή και προβολή σε όλον τον κόσμο ως απόδειξη Αλήθειας της Ορθοδοξίας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

teleon
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 02:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους teleon
[quote]
Καλησπερα κατ'αρχας.
Φαναταζομαι οτι για τους επιδιωκοντες την παση θυσια,και οσον το δυνατον πιο γρηγορα παγκοσμιοποιηση,αρα ενοποιηση των θρησκειων,η αποσιωπησις,και γιατι οχι η γελοιοποιηση του πραγματος ειναι κατι παραπανω απο θεμιτο.
Οσον αφορα την θεση της επισημης Ορθοδοξιας,οπως και απο οποιον αυτη εκφραζεται,παρ/οτι μου ειναι αγνωστη,φανταζομαι οτι θ'ακολουθει την γνωστη Ελληνικη θεση,σε ολα τα ζητηματα. "Θα λετε οτι σας λεμε να πειτε".
Επισης,ποιος ειναι αυτος που θα υποστηριζε χωρις να τρεμει τις επιπτωσεις,την αληθεια,αρα την υπεροχη της ορθοδοξιας,απεναντι στις αλλες θρησκειες.Φανταζομαι απο τωρα τις "αντιδρασεις" του τυπου δηλ., μονον εσας αγαπαει ο Θεος,κ.τ.λ.
Παντως για να κλεισω, η περσινη εμπλοκη του αν δεν κανω λαθος,Αρμενιου Πατριαρχη στην τελετη, εμενα τουλαχιστον μου αφηνει πολλα ερωτηματικα..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 09:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Φίλε teleon, καταρχήν καλωσήλθες στην παρέα μας και καλή συνέχεια...
Είπες:
quote:

Παντως για να κλεισω, η περσινη εμπλοκη του αν δεν κανω λαθος,Αρμενιου Πατριαρχη στην τελετη, εμενα τουλαχιστον μου αφηνει πολλα ερωτηματικα..



Ποια ερωτηματικά σου αφήνει?
Σχεδόν κάθε χρόνο υπάρχουν αντιδράσεις και τσαλαπατιούνται έξω από τον Αγιο Τάφο...
Πιστεύεις ότι αν έμπαινε ο Αρμένιος θα "ερχόταν" ή όχι το Άγιο Φως? Λένε πως σε μια παλαιότερη παρόμοια περίπτωση το Άγιο Φως δεν εμφανιζόταν παρά μόνο όταν μπήκε μέσα ο Ιεροσολύμων...

Αλλά και ο Αρμένος Πατριάρχης Χριστιανός Ορθόδοξος δεν είναι??? Γιατί όχι σ' αυτόν?
Φαντάζομαι δηλαδή την "ήττα" που θα πάθει ο "δικός μας" αν πήγαινε και έβλεπε πως δεν του γίνεται η χάρη...

Για να σοβαρευτώ όμως, είπες ακόμα

quote:

Οσον αφορα την θεση της επισημης Ορθοδοξιας,οπως και απο οποιον αυτη εκφραζεται,παρ/οτι μου ειναι αγνωστη,φανταζομαι οτι θ'ακολουθει την γνωστη Ελληνικη θεση,σε ολα τα ζητηματα. "Θα λετε οτι σας λεμε να πειτε".


Μα δεν θα συνέφερε την επίσημη Ορθοδοξία να υποστηρίξει με όλες της τις δυνάμεις το "Θαύμα" και να το διαδόσει παντού? Γιατί το αφήνει έτσι απλά να έρχεται και παρέρχεται κάθε χρόνο, με μόνη επισημότητα την υποδοχή του στο Αεροδρόμιο?

Υ.Γ. Και για να μην παρεξηγηθώ: Δεν παίρνω θέση αν είναι ή όχι Θαύμα. Δεν γνωρίζω. Αναρωτιέμαι απλώς...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 12:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Αχχχ... όσο ζεις μαθαίνεις... Μόλις "ανακάλυψα" ότι υπάρχουν και πολλά άλλα θέματα στα forum που τόσες μέρες δεν τα έβλεπε γιατί δεν είχα επιλεγμένο το "Όλα τα θέματα" ο άσχετος! (Νά'σαι καλά Σκοτεινέ Αγγελε που με ξεστράβωσες, και χωρίς να το ξέρεις...!)

Για το λόγο αυτό,
α) συγγνώμη που δημιούργησα ένα θέμα που ήδη υπήρχε και
β) θεώρησα σκόπιμο να κάνω copy/paste τα όσα πριν από μήνες είχαν συζητηθεί με αφορμή το θέμα που έθεσε ο YIANNIS από την Αυστραλία, μπας και δωθεί συνέχεια στο θέμα...!

Φίλε YIANNH, ελπίζω να συνεχίζεις να επισκέπτεσαι το forum και να δεις την... "αναβίωση" του θέματός σου!

quote:

YIANNIS
Νέο Μέλος

Australia
1 Μηνύματα Posted - 21/05/2002 : 14:54:38
--------------------------------------------------------------------------------
Χαιρετω ολα τα μελη και συγχαιρω τους υπευθοινους για την απσογη σελιδα.

Επισης χαιρομαι που ολα τα μελη εκφραζουν τεις αποπσεις τους σε ενα ομορφο και πολιτισμενο περιβαλλον.

Τωρα επι του θεματος :)

Ετυχε να δω την αναμεταδοση για το πως αναβει το Αγιο Φως στο διαδυκτιο, αν και δεν φαινοτανε και πολυ καθαρα, ειλικρινα εμεινα αφωνος. Οχι μονο το γεγονος οτι αναβει μονο του αλλα και μιση ωρα αφοτου αναπσει μπορεις να ακουμπισεις την φλογα χωρις να καιγεσαι. Επισης καντηλια και κερια αναβουν μονα τους.

Θα μπορουσε ισως καποιος απο εσας να δωσει μια απαντηση η καποια εξηγηση για το πως εινε δυνατον να γινετε κατι τετοιο η εινε θαυμα;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

ΥΓ1. Λογω του οτι οχι μονο διαμενω αλλα και του οτι εχω μεγαλωσει εκτος Ελλαδος τυχον ορθογραφικα η και συντακτικα λαθη παρακαλω να τα αγνοεισετε :)

ΥΓ2. Νομιζω οτι 8ανε καλυτερα την επομενη φορα να γραπσω με greeklish;)


Kelsos
Συντονιστής

Greece
678 Μηνύματα Posted - 21/05/2002 : 21:03:51
--------------------------------------------------------------------------------
Σε καλωσορίζουμε στη παρέα μας φίλε μου Γιάννη (ΥΑΝΝΙ)...
Σε ευχαριστούμε και για τα καλά σου λόγια που μας δίνουν κουράγιο να συνεχίσουμε ακόμα περισότερο και με ακόμα περισότερα στοιχεία, την προσπάθεια να δώσουμε το "βήμα" και το "λόγο" σε όλα τα τόσο αξιόλογα μέλη μας να εκφράσουν, με τον ομολογουμένος υπέροχο λόγο τους, τις απόψεις τους και τις θέσεις τους στα θέματα που άπτονται της ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ και του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ αλλά και όχι μόνο...

Δεν παρεξηγούμε ΚΑΝΕΝΑΝ για τα ορθογραφικά του λάθη, και θα σε παρακαλούσα να συνεχίσεις να μας στέλνεις τα μυνήματά σου με ΕΛΛΗΝΙΚΑ στοιχεία και όχι greeklish. Είναι πολύ πιό εύκολο να διαβάζουμε Ελληνικά, παρά Λατινικά.
Ας κράτησουμε ακόμα όσο μπορούμε την ΚΕΡΚΡΟΠΟΡΤΑ κλειστή και εννοώ την "άλωση" της Ελληνικής Γλώσσας απο τα Λατινοαγγλικά...

Δεν θα προβώ ακόμα σε ανάπτυξη για το θέμα που παραθέτης. Θα περιμένω και απο τα υπόλοιπα μέλη μας να μας παρουσιάσουν τις απόψεις τους και αρωγός στη προσπάθεια τους θα ακολουθήσω και εγώ στη συζήτηση...

Και πάλι καλώς όρισες...

Κέλσος


Darkangel_78
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα Posted - 21/05/2002 : 22:58:10
--------------------------------------------------------------------------------
Καλησπέρα σε όλους τους εκλεκτούς φίλους!!!
Δυστυχως δεν είδα στο διαδικτυο αυτό που ανέφερε ο φίλος Γιάννης...εχω ακουσει ομως οτι ΜΟΝΟ ο ορθόδοξος ιερεας μπαινει στο κουβουκλιο φορωντας μονο εναν λευκο χιτωνα χωρις φυσικα σπιρτα ή αναπτηρα.
Λεγοντας καποιους ψαλμους εμφανιζονται αστραπες και τα κερια το φως τοτε "πηγαινει" μονο του στα κερια...
Λεγεται οτι καποιος που ειχε κρυφτει στο κουβουκλιο για να δει πως γινεται τυφλωθηκε στι στιγμη...

Δεν ξερω πως θα ακουστει αυτο που θα πω,δεν εχω προθεση να προσβαλλω κανεναν αλλά νομίζω ότι είναι η μεγιστη αποδειξη οτι οι ιερεις κατεχουν γνωσεις που κανεις δεν υποψιαζεται και θα τολμουσα να πω οτι ειναι ΜΥΗΜΕΝΟΙ...Το πως και το γιατι δεν ειμαι σε θεση να το εξηγησω...Αυτα προς το παρον...

Ο Σκοτεινός Άγγελος!!!


"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα Posted - 25/05/2002 : 02:31:54
--------------------------------------------------------------------------------
Και εγώ πιστεύω πως υπάρχει κάποιου είδους γνώση πίσω απ' αυτό το φαινόμενο, αν και δεν αποκλείεται, όπως συμβαίνει και σε άλλες περιπτώσεις, να έχει απομείνει ένα τελετουργικό απόσταγμα από αρχαιότερες εποχές που δουλεύει "από μόνο του", χωρίς να υπάρχει ουσιαστική εσωτερική γνώση.

Ουσιαστικά, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, μόνο μια απλή άποψη.

theo_


Κατά πόσο άραγε μπορεί να έχει απόμείνει ένα τελετουργικό απόσταγμα από αρχαιότερες εποχές, ή να είναι μυημένοι οι ιερείς κατά κάποιον τρόπο?...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 20:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr
quote:

...Φανταζομαι οτι για τους επιδιωκοντες την παση θυσια,και οσον το δυνατον πιο γρηγορα παγκοσμιοποιηση,αρα ενοποιηση των θρησκειων,η αποσιωπησις,και γιατι οχι η γελοιοποιηση του πραγματος ειναι κατι παραπανω απο θεμιτο...

για την ώρα επικρατεί το δόγμα "διαίρει και βασίλευε" με καταπληκτικά αποτελέσματα χειραγώγησης του όχλου.

quote:
...Επισης,ποιος ειναι αυτος που θα υποστηριζε χωρις να τρεμει τις επιπτωσεις,την αληθεια,αρα την υπεροχη της ορθοδοξιας,απεναντι στις αλλες θρησκειες.Φανταζομαι απο τωρα τις "αντιδρασεις" του τυπου δηλ., μονον εσας αγαπαει ο Θεος,κ.τ.λ.

Έχω ένα συνάδελφο που το κάνει
Πάντως, σοβαρά δεν είναι θεμιτό να συγκρούεται κανείς με άλλες θρησκείες και δόγματα, καλύτερα να κοιτάμε να διορθώσουμε τα χάλια μας. Η υπεροχή, αν υπάρχει, αναδεικνύεται από μόνη της - χωριό που φαίνεται κολαούζο δε θέλει - π'λεν κι προγ'νοί μς.

quote:
...Παντως για να κλεισω, η περσινη εμπλοκη του αν δεν κανω λαθος,Αρμενιου Πατριαρχη στην τελετη, εμενα τουλαχιστον μου αφηνει πολλα ερωτηματικα...

χμμμ.... που να δεις αυτουνού πόσα ερωτηματικά του αφήνει...

Άαααα, για το Άγιο Φως...
Δεν έχω ιδέα

Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 20:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss

Φχαριστούμε για την... συμβολή σου φίλε aenaongr!!!
Μας διαΦΩτιΣες!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 20:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Λοιπόν Ananasss επειδή αποδείχτηκες... άλλο φρούτο, θα σου κάνω ένα δωράκι. Είχα μεταφράσει πέρυσι μία είδηση από ένα ξένο site και λογάριαζα να την κάνω άρθρο για το esoterica.gr. Ανακάλυψα όμως ότι το link... έσπασε (καλά να πάθω αφού το κρατούσα μυστικό για ένα χρόνο)

Έτσι θα σου το δώσω ως δωράκι αν και δεν μπορώ να παραθέσω την πηγή. Αν αναζητήσεις ίσως στις μηχανές αναζήτησης κάποια από τα παρακάτω ονόματα ίσως βρεις μια αξιόπιστη ενεργή "πηγή" με περισσότερες λεπτομέρειες.

Δεν παίρνω θέση στις παρακάτω απόψεις, απλά τις μεταφέρω

quote:
ΑΡΧΑΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ

ΦΛΟΓΑ 1500 ΕΤΩΝ ΡΙΧΝΕΙ ΦΩΣ ΣΤΟ
ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΙΕΡΗΣ ΦΛΟΓΑΣ


“Δεν είναι θαύμα. Οι Έλληνες ιερείς φέρνουν στην επιφάνεια μια λάμπα - που έχει κρατηθεί αναμμένη για 1500 χρόνια - για να παράγουν το ιερό φως”.

Για περισσότερο από 1200 χρόνια η τελετή αφής του αγίου φωτός λαμβάνει χώρα στην Ιερουσαλήμ κάθε Πάσχα, με μια φλόγα “ως εκ θαύματος” να εμφανίζεται στον σκοτεινό τάφο του Ιησού συμβολίζοντας την ανάσταση.

Μέσα σε θερμές επευφημίες από τους 3000 πιστούς, το θεϊκό φως εμφανίστηκε στις 2.10 το απόγευμα του Σαββάτου, και πέρασε από κερί σε κερί γύρω από το ναό του ιερού Τάφου και μέσα από τα στενά σοκάκια στα Χριστιανικά σπίτια της παλιάς πόλης.

Στους περασμένους αιώνες, η ιερή φλόγα μεταφέρονταν από την Ιερουσαλήμ σε όλον τον Ορθόδοξο κόσμο - με ατμόπλοιο στην Οδησσό στη μαύρη θάλασσα για να ανάψει τα καντήλια των εικόνων της Ρωσίας, με μουλάρια στη Δαμασκό στα βήματα του Αγίου Παύλου, και με καραβάνια από καμήλες στην εκκλησία των Κοπτών Χριστιανών της Αιγύπτου. Το μυστήριο της ιερής φωτιάς έχει κρατηθεί μυστικό για αιώνες, παρόλο που οι Μουσουλμάνοι το έχουν από καιρό αποκηρύξει σαν τέχνασμα και οι Ρωμαίοι καθολικοί και προτεστάντες δίνουν στην τελετή μια ευρεία απόσταση.

Φέτος, όμως, το μυστήριο της εμφάνισης της φλόγας αποκαλύφθηκε. Η λειτουργία που τελείται από την Ελληνική και Αρμένικη Ορθόδοξη εκκλησία, ξεκινά με το σβήσιμο όλων των φώτων μέσα στην εκκλησία. Η πόρτα στο υποτιθέμενο μέρος της ταφής και ανάστασης του Ιησού ερευνάται για φως και σφραγίζεται με κερί.

Οι Ιερείς παρελαύνουν γύρω από τον τάφο τρεις φορές και μετά μπαίνουν μέσα. Μετά από μια τεταμένη αναμονή, καθώς το εκκλησίασμα κρατά την ανάσα του, μια φλόγα ξαφνικά ξεπηδά. Κεριά περνούν μέσα από τρύπες από κάθε πλευρά του τάφου σε λαμπαδοφορείς από την Ελληνική και την Αρμενική εκκλησία, που επιταχύνουν το βήμα τους, συναγωνιζόμενοι να φέρουν πρώτοι το φως στον πάνω εξώστη.

Μια κραυγή θαυμασμού απλώνεται μέσα στο σκοτεινό ναό όταν η φλόγα φανεί για πρώτη φορά. Η φλόγα μεταδίδεται από χέρι σε χέρι, με τους πιστούς να κυματίζουν δεσμίδες από κεριά και να περιχύνουν εαυτούς με ζεστό κερί. Η εκκλησία ζωντανεύει με μια λάμψη φωτός, καπνό και θυμίαμα. Είναι δύσκολο να μην συνεπαρθείς από ευφορία.

Οι ντόπιοι Χριστιανοί - μια μικρή μειοψηφία σε ένα ιερό τόπο που πλήττεται από βία - σίγουρα χρειάζονται κάτι να τους χαροποιήσει. Αλλά ένας Αρμένιος λαμπαδοφορέας, ο Σουκίας Τσιλιγκιρλιάν, ένιωσε ότι η αλήθεια έπρεπε να ειπωθεί. Είπε: “δεν είναι θαύμα. Οι Έλληνες ιερείς χρησιμοποιούν μια λάμπα - που έχει κρατηθεί αναμμένη για 1500 χρόνια – για να παράγουν το ιερό φως. Για τους προσκυνητές γεμάτους από πίστη που έρχονται από το εξωτερικό, είναι μια φωτιά από τον Παράδεισο, ένα αληθινό θαύμα. Αλλά όχι και για μας. Βέβαια η πηγή της φωτιάς είναι αρχαία και συμβολική. Αυτό το άκουσα από τον πατέρα μου και νομίζω ότι ήξερε την αλήθεια.

Για το μεγαλύτερο μέρος του έτους ο κύριος Τσιλιγκιρλιάν είναι σεφ, ζώντας στο Raynes Park, νοτιοδυτικά του Λονδίνου. Αλλά το Πάσχα είναι ένας αριστοκράτης της Αρμένικης κοινότητας της Ιερουσαλήμ και απολαμβάνει το αρχαίο προνόμιο της μεταφοράς του φωτός στον Πατριαρχικό θρόνο. Στην ηλικία των 53, ο κύριος Τσιλιγκιρλιάν, που εγκατέλειψε την Ιερουσαλήμ το 1968, τώρα παραδίδει το σκήπτρο στον “πολύ γρηγορότερο” γιο του.

Ένα ανώτερο μέλος της Αρμένικης κοινότητας σοκαρίστηκε από τον υπαινιγμό ότι Έλληνες ιερείς περνάνε λαθραία τη φλόγα. “Ποτέ δεν το είδα σαν κάτι που με αφορά, να ρωτήσω τον Πατριάρχη από που εξέρχεται η ιερή φλόγα,” είπε περιφρονητικά.

http://farshores.com/farshores/amholyt.htm


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 21:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Να'σαι καλά thoth!
Επιτέλους κάτι πιο... χειροπιαστό επί του θέματος!
Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα ανακάλυψες!
Η επίσημη Εκκλησία όμως δεν βγήκε να διαψεύσει ποτέ τα περί λάμπας που είπε ο κύριος Τσιλιγκιρλιάν... (μα κι αυτός πάλι πού βγήκε και τα είπε?). Τεσπα, σιγά-σιγά μαθαίνουμε πράγματα πάντως...

(Χαζά-χαζά ήρθε το φως και σ' αυτό το θέμα... έγινε κι αυτό... "καυτό θέμα"! Να δω πότε θα σβήσει όπως τόσα και τόσα άλλα "καυτά"!)

Αλήθεια, γιατί αποδείχτηκα ...άλλο φρούτο βρε?
Το... ίδιο είμαι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 21:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Έ, όχι και το ίδιο φρούτο ρε Ananasss

Εγώ έχω παρακολουθήσει αλλαγές στην πορεία σου. Και για να σου δώσω να καταλάβεις θα σου προσφέρω το πρώτο... εικονογραφημένο μήνυμα:

Πρώτα ήσουν ένα μικρό a-nanaki
http://abcstores.com.control.interliant.com/bb-pineapple-2m.jpg

Μετά μεγάλωσες και έγινες ολόκληρος άνθρωπος
http://www.mnh.si.edu/garden/history/images/pineapple.jpg

Μετά μας καλωσόρισες μέσα από αυτό το forum
http://www.panhorst.net/toadgold/images/tgwt-08062001-jeni-pineapple-pineapple-stand-lihue-kauai-hawaii.jpg'

Και αφού μας κάθησες, ευχάριστα, στο... κεφάλι
http://www.drinkydrink.com/pineapple.jpg

προσπάθησες να τα βγάλεις πέρα με ένα τσούρμο μέλη... μαγειρεύοντας topics
http://www.bway.net/~haney/food/gifs/pineapple.gif

και τέλος έβαλες την σφραγίδα σου μέσα από αυτό το θέμα... επικαλύπτοντας ένα χριστιανικό θέμα
http://www.landmarktrust.co.uk/images/pineapple.jpg

Και έτσι το πρώτο εικονογραφημένο μήνυμα σε αυτό το forum πέρασε στην ιστορία

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 22:08:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
_____________ (<---άφωνος!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

teleon
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2002, 01:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους teleon

χμμμ.... που να δεις αυτουνού πόσα ερωτηματικά του αφήνει...


Φιλε αθανατε,και οι λοιποι θνητοι,εχετε την καλησπερα μου.
Κατ'αρχας,εγω δεν βλεπω πουθενα πλεον διαιρει και βασιλευε.Αντιθετως βλεπω μαζευε και ενωνε(βλεπε τελευταιες κινησεις της Ενωμενης-χε χε- Ευρωπης,του ΝΑΤΟ,κ.λ.π.
Οταν μιλαω για υπεροχη εναντι των αλλων θρησκειων,-και ευχαριστω για την διορθωση- εννοω τα χριστιανικα δογματα και μονον.
Οσο για τους Αρμενιους γενικωτερα,και την περιφημη "αποκαλυψη'τους,που σημειωτεον δεν ειναι η μονη επι του θεματος,ειναι πολυ γνωστο στους παροικουντας την Ιερουσαλημ, ο πολεμος τους εναντια στο προνομιο του Ελληνα Ορθοδοξου Πατριαρχη,οπως και η ανικανοτητα τους,οταν τους εδοθη η ευκαιρια να κανουν την τελετη.(παρ'ολες τις προσπαθειες τους,το φως το εβγαλε ο Ελληνας Πατριαρχης ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΑΟ,και μαλιστα ξεπηδησε απο μια κολωνα,οπου υπαρχει και το σχετικο σημαδι).
Και τελος, τα κερια ΝΑΙ αναβουν μονα τους,οι εκκενωσεις ΝΑΙ συμβαινουν και μεσα στον ναισκο και πολλες φορες και εξω απο αυτον,και ο ελεγχος πριν σφραγισθει ο ταφος,γινεται αν δεν κανω λαθος απο Εβραιους.(ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2002, 11:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Τελικά βρήκα αυτό:

http://www.holylight.gr/agiofos/agiof.html

απόσπασμα από το οποίο παραθέτω..

"Μετά την Λιτανεία αποσφραγίζεται ο Πανάγιος Τάφος και ο Πατριάρχης βγάζει την αρχιερατική στολή του και μένει μόνο με το λευκό στιχάριο. Κατόπιν ο διοικητής της Ιερουσαλήμ και ο αστυνομικός διευθυντής ελέγχουν σχολαστικά τον Μακαριότατο Πατριάρχη μπροστά σε όλους ώστε να διαπιστωθεί ότι δεν έχει τίποτα μαζί του το οποίο μπορεί να μεταδώσει φως.

Μετά τον έλεγχο ο Μακαριότατος Πατριάρχης Ιεροσολύμων λαμβάνει τους σβηστούς πυρσούς και εισέρχεται μαζί με τον Δραγουμάνο των Αρμενίων στο Ιερό Κουβούκλιο. 'Ολα τα κανδήλια είναι σβηστά και τίποτα δεν είναι αναμμένο στον Ιερό Ναό αλλά και στον Πανάγιο Τάφο.

ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ: Μέσα στον Πανάγιο Τάφο ο Πατριάρχης γονατιστός κάνει αρχιερατική προσευχή διαβάζοντας και ειδικές ευχές παρακαλώντας τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό να στείλει το 'Αγιο Φως του ως δώρο αγιασμού για τους ανθρώπους. Και μέσα στην απόλυτο ησυχία κατά την ώρα που προσεύχεται ο Πατριάρχης ακούγεται ένας συριγμός και σχεδόν ταυτόχρονα γαλαζόλευκες αστραπές του Αγίου Φωτός διαπερνούν από παντού, λες και ανάβουν εκατομμύρια φωτογραφικά φλας και τα κανδήλια ανάβουν μόνα τους. Μέσα στο Πανάγιο Τάφο οι πυρσοί που κρατάει προσευχόμενος ο Πατριάρχης και αυτοί ανάβουν μόνοι τους από το 'Αγιο Φως. Ταυτόχρονα το πλήθος ξεσπάει σε ζητωκραυγές ενώ δάκρυα χαράς και πίστης τρέχουν από τα μάτια του κόσμου.

Το 'Αγιο Φως για μερικά λεπτά της ώρας δεν έχει τις ιδιότητες τις φωτιάς. Αυτό συμβαίνει τα πρώτα λεπτά της ώρας, όταν βγαίνει από τον Πανάγιο Τάφο ο Πατριάρχης και δίνει το 'Αγιο Φως στους πιστούς. Μπορεί οποιοσδήποτε να αγγίζει την φλόγα 33 κεριών και να μην καίγεται! Μετά από πάροδο 33 λεπτών περίπου η φλόγα είναι κανονική.


ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ

Μόνο ο Ελληνορθόδοξος Πατριάρχης έχει το προνόμιο και την εξουσία να βγάζει το 'Αγιο Φως. Κατά καιρούς έχουν γίνει απόπειρες και από άλλα δόγματα να βγάλουν το 'Αγιο Φως αλλά αυτό στάθηκε αδύνατον. Για παράδειγμα το 1549μ.Χ. σύμφωνα πάντα με ιστορικές καταγραφές, οι Αρμένιοι δωροδόκησαν τον σουλτάνο Μουράτ για να τους δώσει την άδεια να εισέλθουν στον Πανίερο Ναό της Αναστάσεως και να βγάλουν αυτοί από τον Πανάγιο Τάφο το 'Αγιο Φως. Πράγματι ο σουλτάνος τους έδωσε την άδεια και οι Αρμένιοι μπήκαν μέσα στον Ναό και τον κλείδωσαν. Γεμάτος απελπισία ο Ορθόδοξος Πατριάρχης όταν είδε τους Αρμένιους να βρίσκονται μέσα στον Πανάγιο Τάφο, γονάτισε έξω στην είσοδο του Ναού κοντά σε μία από τις κολόνες. Ξαφνικά η κολόνα σχίστηκε (φωτογραφία) και βγήκε το 'Αγιο Φως ανάβοντας τις λαμπάδες του Πατριάρχη. Ο Αγαρηνός Εμίρης παρακολουθούσε τα γεγονότα από τον μιναρέ του τζαμίου που βρίσκονταν απέναντι από τον Ναό. Μόλις είδε τα γεγονότα φώναξε «Μεγάλη η πίστη των Χριστιανών! 'Ενας είναι ο αληθινός Θεός, ο Θεός των Χριστιανών. Πιστεύω στον Αναστάντα εκ νεκρών Χριστόν. Τον προσκυνώ ως Θεό μου». Μετά από αυτή την ομολογία του πήδησε από τον μιναρέ. Κατά την πτώση του όμως δεν έπαθε τίποτα. Τότε οι μουσουλμάνοι τον έπιασαν και τον αποκεφάλισαν. Το άγιο λείψανο του φυλάσσεται μέχρι και σήμερα στην Ιερά Μονή της Μεγάλης Παναγίας των Ιεροσολύμων.

Το 'Αγιο Φως συμβολίζει αλλά και υπενθυμίζει με θαυματουργικό τρόπο την Ανάσταση του Χριστού. Είναι ένα Θεόσταλτο θαύμα δια μέσου των αιώνων από το Φως του κόσμου, που είναι ο Χριστός, για τον κόσμο. Η επιστήμη δεν έχει την δυνατότητα να εξηγήσει αυτό το μεγάλο θαύμα και αυτή την φορά προς τιμή της δεν ετόλμησε να αποφανθεί ούτε θεωρητικά. Σε ένα αληθινό θαύμα άλλωστε πως να αποφανθεί η επιστήμη;"

Τα bold δικά μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2002, 11:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
και το αντίθετο, αυτό:
http://www.kafkaloudis.gr/AGIOFOS.htm

"Ένα από τα μεγαλύτερα θρησκευτικά ψέματα είναι "ως φαίνεται" το "θαύμα" του Αγίου Φωτός, που κάθε Πάσχα ανάβει "θαυματουργικά" στο ναό του Παναγίου Τάφου στα Ιεροσόλυμα. Όπως όμως έγραψε ο επιστολογράφος της εφημερίδας "Ορθόδοξος Τύπος" (25-5-01) κ. Ι. Καρδάσης "σε συνέχεια προηγούμενης αρθρογραφίας που δημιουργήθηκε εξ αφορμής δημοσιευμάτων του καθηγητή κ. Γιανναρά" για το θέμα του "Αγίου Φωτός" τίθενται κύρια ερωτήματα στα οποία καλείται και οφείλει να απαντήσει ΚΑΘΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ χριστιανός.

Ας προσέξουμε τι γράφει:
"(...)Όλοι οι Ορθόδοξοι είχαμε επί αιώνες γαλουχηθεί με το ότι πράγματι συμβαίνει το συγκλονιστικό αυτό γεγονός [θαυματουργικός τρόπος αφής] στα Ιεροσύλυμα και δοκιμάσαμε γερό κτύπημα, όταν είδαν το φως της δημοσιότητας τέτοια, αλλά και άλλα στοιχεία περί της μη θαυματουργικής αφής.
Συγκεκριμένα:
1. Την Μ. Τετάρτη 11-4-2001 στο κανάλι "Mega" στην εκπομπή "Γκρίζες Ζώνες" παρουσιάστηκε συνέντευξη του τοποτηρητή του Πατριαρχικού θρόνου Ιεροσολύμων, Μητροπολίτη Πέτρας Κορνήλιου σχετικά με την αφή του Αγίου Φωτός. Αν ακούσαμε καλά και αν καταλάβαμε καλά (γιατί είμαστε 4 παρόντες) ο ανωτέρω Ιεράρχης, ο οποίος σε 3 ημέρες θα έδινε το Άγιο Φως, ανέφερε μεταξύ άλλων και τα εξής:

α) Ο Πατριάρχης απεκδύεται πάσης στολής και μένει με λευκό εσώρασο, όχι για να ελεγχθεί για τυχόν εύφλεκτες ύλες, αλλά για να παραμείνει με την λευκή στολή, που συμβολίζει την στολή των αγγέλων.

β) Ο Πατριάρχης εισέρχεται στον Τάφο με λαμπάδα και προσεύχεται λέγοντας μια ειδική ευχή και ανάπτει το Φως από το φως της ακοίμητης κανδήλας, το δε φυσικό φως της κανδήλας με την ειδική αυτή ευχή μετατρέπεται σε Άγιον Φως. Έτσι το φυσικό φως καθαγιάζεται και μετατρέπεται σε Άγιο Φως. Τότε εξέρχεται του Τάφου και παραδίδει το Άγιο Φως στο πλήρωμα του Ιερού Ναού και δι' αυτού σ' ολόκληρο τον κόσμο. (...)

2. Στο "Βήμα της Κυριακής" 15-4-2001, και σε άρθρο της κ. Μ. Αντωνιάδου περί του Αγίου Φωτός αναφέρεται: "Στην διάρκεια του 10ου και 11ου αιώνα πίστευαν (άρα τώρα δεν πιστεύουν;) ότι το φως "παράγεται" με θαυματουργικό τρόπο και παρακάτω: "Στους χιλιάδες ορθόδοξους ναούς, που υπάρχουν σήμερα σε ολόκληρη την υφήλιο οι ιερείς παίρνουν το Φως από την "ακοίμητη κανδήλα", η οποία βρίσκεται πάνω στην Αγία Τράπεζα του ναού τους και συμβολίζει τον Τάφο του Κυρίου".

Κατόπιν των ανωτέρω μάς δημιουργούνται πάμπολλα ερωτηματικά και θέλουμε να γνωρίζουμε την αλήθεια σύμφωνα με τη ρήση του Κυρίου μας: "Γνώσεσθαι την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς" (Ιωαν. η' 32). Προς τούτο παρατηρούμε και ερωτούμε τα εξής:

1.- Υπάρχει αρμοδιότερος, για να μας κατατοπίσει, από τον ίδιο, που παίρνει το Άγιο Φως από τον Πανάγιο Τάφο; Αν ναι, τότε γιατί δεν αναφέρεται στον θαυματουργικό τρόπο αφής;

2.- Το Άγιο Φως, που λαμβάνουμε από τον ιερέα στο ναό μας είναι το ίδιο άγιο με το Άγιο Φως από τον Πατριάρχη ή όχι ; (Ο εφημέριός μας είπε ότι είναι το ίδιο άγιο). Εάν ναι, τότε γιατί το πρώτο λαμβάνεται κατά μη θαυματουργικό τρόπο, ενώ το δεύτερο κατά θαυματουργικό; Εάν όχι, τότε πράγματι το δικό μας Φως υστερεί του Αγίου Φωτός των Ιεροσολύμων;

3.- Οι εκπρόσωποι των άλλων δογμάτων πιστεύουν πράγματι στον θαυματουργικό τρόπο αφής, ο οποίος γίνεται από τον Πατριάρχη; Αν ναι, γιατί τότε επιμένουν να παραμένουν σε μη "ευλογημένο" από τον Κύριο δόγμα, ο Οποίος σαφώς προσδιορίζει με τον τρόπο αυτό ποιο δόγμα είναι το ορθό;"

Ας το συζητήσουμε...
(βρε τι "κάψα" μ'έπιασε τελευταία με το Άγιο Φως?!?!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2002, 11:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Αυτή η δεύτερη άποψη στηρίζεται και από την είδηση που είχα παραθέσει πριν λίγα μηνύματα.

Μάλλον αυτή η "ακοίμητη κανδύλα" αντιστοιχεί στο "άσβεστο πυρ" των αρχαίων ιερατικών κέντρων.

Δείτε αυτήν την ομοιότητα μεταξύ του άσβεστου πυρός της Δήλου και του Αγίου Τάφου.

http://www.geocities.com/dodo122us/new_articles/pasha.htm

Δεύτε λάβετε φως (ή πυρ)

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy