ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Castaneda
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Freaky
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2002, 11:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Freaky  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τα βιβλία και όλη την φιλοσοφία του Carlos Castaneda. Έχω διαβάσει όλα του τα βιβλία και τελικά δεν έχω καταφέρει να καταλάβω αν όλα αυτά που λέει και αναφέρει είναι αλήθεια ή απλά ένας τρόπος να πουλήσει μια σειρά απο βιβλία...

Dreamwarrior
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2002, 11:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamwarrior  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Dreamwarrior  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν έχεις -όπως λές-διαβάσει όλα τα βιβλία του Κάρλος Καστανέντα, πιστεύω οτι θα πρόσεξες την φράση για το "Μονοπάτι με καρδιά". Αν λοιπόν βρήκες οτι το Μονοπάτι των πολεμιστών που περιγράφει ο Καστανέντα έχει καρδιά τότε ακολούθησέ το. Αν πιστεύεις οτι απλώς ήταν μια τεχνική Μάρκετινγκ, πέτα όλα τα βιβλία του στα σκουπίδια και βρές ένα άλλο Μονοπάτι για σένα...

Είναι τόσο απλό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2002, 00:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Freaky,ο Καστανεντα,ηταν μια μεγαλη συμβολη στην ιστορια των Ινδιανων της Αμερικης.
Πρωτα-πρωτα,απο οσο μπορεσα να δω,η διδασκαλια του πρεπει ναναι πρωτοτυπη,δηλ.των Γιακι,οπως λεει,γιατι μερικα πραγματα ειναι πρωτοτυπα οπως τα καταγραφει,στην κοσμολογια και ψυχολογια του.Σε μερικα σημεια προσεγγιζει την θεοσοφια,τον Γκουρτζιεφ,τον Βουδδισμο,την Καββαλα,αλλα αυτο ειναι και αναμενομενο.
Παντως αποτελει πολυτιμη πηγη ανθρωπολογικων πληροφοριων(το πρωτο του βιβλιο ηταν το διδακτορικο του,και εκδοθηκε απο το Πανεπιστημιο της Καλιφορνιας νομιζω,δηλ. η διδασκαλια του Δον Χουαν),και παντως οι Ινδιανοι δεν ηταν οι ινδιανοι των ταινιων του Τζων Γουαιην,ουτε οι ειδωλολατρες αγριοι των ιεραποστολων,αλλα υπηρχε πολιτισμος εκει.

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2002, 06:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ενεργός Πλευρά του Απείρου

Το βιβλίο αυτό διαβάζεται σαν ένα συναρπαστικό μυθιστόρημα, που σε ορισμένα σημεία του προκαλεί μεγάλες ανατριχίλες. Ο δον Χουάν μιλάει νοητικά και κατά πρόσωπον στον Καστανέντα για τα μεγάλα ταξίδια του μυαλού, για τα πράγματα που ηλιθιωδώς πιστεύουμε ότι δεν υπάρχουν επειδή δεν τα βλέπουμε, για όλα εκείνα που μας κρατούν σκλαβωμένους μέσα στον φαύλο κύκλο που αποκαλούμε ζωή. Μερικές φορές η αφήγηση γίνεται συγκλονιστική καθώς ο συγγραφέας μας προσκαλεί σε άγνωστους κόσμους, μας μιλά για πράγματα που είναι αδύνατον να κατανοήσουμε.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2003, 10:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω ακούσει για αυτά τα βιβλία και μου κεντρίσατε το ενδιαφέρον . ασχολούμαι αρκετα με την παραψυχολογία και θα με ενδιέφερε ένα τέτοιο ανάγνωσμα . μήπως ξέρετε που μπμορώ να προμηθευτώ το βιβλίο "η ενερφος πλευτά του απείρου" για το οποίο έγινε λόγος ? τι εκδόσεων είναι , κυκλοφορεί στο εμποριο?

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sirios67
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 01:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sirios67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχει σημασία αν τα κείμενα του είναι αληθινά αλλά
τα μηνύματα που περνάει μέσα από αυτά.
Αν έχεις διαβάσει το "Ενεργός πλευρά του απείρου"
λέει σε κάποιο σημείο: " Όλη μας η ζωή και όλες μας
οι πράξεις ειναι σαν να κάνουμε παράλογες φιγούρες
μπροστά σ' έναν καθρέφτη."
Ετσι και τα βιβλία του Καστανεντα είναι σαν ένας καθρέφτης
οπου ο καθένας μπορεί να δει μεσα τους το παράλογο της ζωής
που ζούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dreamwarrior
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 12:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamwarrior  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Dreamwarrior  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για όσους ενδιαφέρονται για αναλυτικές συζητήσεις σχετικά με το Μονοπάτι της Γνώσης υπάρχει το κλάμπ των Ονειροπολεμιστών.

http://clubs.pathfinder.gr/Dreamwarriors


quote:

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τα βιβλία και όλη την φιλοσοφία του Carlos Castaneda. Έχω διαβάσει όλα του τα βιβλία και τελικά δεν έχω καταφέρει να καταλάβω αν όλα αυτά που λέει και αναφέρει είναι αλήθεια ή απλά ένας τρόπος να πουλήσει μια σειρά απο βιβλία...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 01:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ ΕΡΧΟΝΤΑ +ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΠΟΥ ΓΙΝΑΤΕ Η ΑΦΟΡΜΗ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ 'ΚΑΡΛΟΣ ΚΑΣΤΑΝΕΝΤΑ' ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ +ΜΑΛΙΣΤΑΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ, ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ....

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 16:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XM...ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΕ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΨΧ ..ΤΟ ΑΥΤΟ ΘΕΜΑ...
ΠΟΥ ΑΝΑΣΥΡΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΤΣΙ ΞΑΦΝΙΚΑ...
-ΜΑΛΛΟΝ ΙΣΧΥΕΙ Η ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΟΤΕ/ΣΤΟ ΤΩΡΑ ΜΟΥ...-



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 17:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παντα μου αρεσε ο Castaneda..

Θυμαμε εκεινο που ειχε γραψει για το παππου του (νομιζω.) οτι ηταν/πεθανε σαν γουρουνι
γυναικες....ποτα... φαι σπατάλη ενεργειας...κλπ..κλπ.... (αν θυμαμε καλα ηταν με πουτανες στο κρεβατι πριν πεθάνει...) κανενα προβλημα κατα την γνωμη μου...


Αληθεια....? αυτος σαν τι πέθανε..?

και κάτι αλλο ....οι Αετοι (οι τουλάχιστον οι οντοτητες που μοιαζουν σαν ...) επιτιθονται ΜΟΝΟ σε αυτους που φοβουνται τον Θανάτο...


Γιώργος
ποια μικρή θεότητα θα βασανησουμε σημερα...?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 21:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα κα΄νει μία ερώτηση καιρό πριν αλλα δεν απαντήθηκε... μπορείτε να μου πείτε ποιών εκδόσεων είναι τα συγκεκριμένα βιβλία και επισης ποια θεωρείται τα "καλύτερα" και τα πιο αντριπροσωπευτικα του για να μαθω για αυτόν ?

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 23:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπερα σας

Ο Καρλος Καστανεντα ειναι ιδιομορφος συγγραφεας γιατι εχει εντρυφειση και πειραματιστη εκτος τον αλλων και στο θεμα των ναρκωτικον ουσιων και ιδιαιτερα με την μεσκαλινη ενα παραισθησιογονο αποσταγμα που παραγεται απο τον κακτο.
Προσωπικα εγω τον βρισκω συναρπαστικο με τ απειρα ταξιδια του εχω συνταξιδεψει σε σφαιρες ερημικες εκει που η διαχωριστικη
γραμμη αναμεσα στον ρεαλισμο και στον ονειρικο χωρο ισα που διακρινεται και μερικες φορες χανεται εντελως...
Θα τον συνιστουσα ανεπιφυλακτα σε οσους κανουν τα (πρωτα τους βηματα) στον δυσκολο και μοναχικο δρομο του εσωτερισμου.

ΟΜ

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 00:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε T-SEEKER,
ευχαρίστως να σου απαντήσω και στα δύο ερωτήματά σου!

τα πρώτα 4 βιβλία του Καστανέντα (σύμφωνα με τη σειρά που ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ) είναι από τις εκδόσεις Καστανιώτη και είναι τα εξείς:

1 -η διδασκαλία του Δον Χουάν
2 -μιά ξεχωριστή πραγματικότητα
3 -ταξίδι στο Ιξτλάν
4 -ιστορίες δύναμης

τα υπόλοιπα 7 είναι από τις εκδόσεις Κάκτος και Στοά. πληροφορίες καλύτερα να αναζητήσεις στον Κάκτο!
(τα τελευταία δύο [10,11] είναι κατά κάποιον τρόπο ανακεφαλαιωτικά, το πρότελευταίο περιέχει ασκήσεις, ενώ το τελευταίο περιέχει στοιχεία από όλα τα προηγούμενα βιβλία, καθώς και στοιχεία από την μετέπειτα ζωή του Καστανέντα)

5 -η δύναμη της σιωπής
6 -εσωτερική φλόγα
7 -ο δεύτερος κρίκος δύναμης
8 -το δώρο του αετού

10 -μαγικά περάσματα (το βιβλίο με τις ασκήσεις)
11 -η ενεργός πλευρά του απείρου (ανακεφαλαιωτικό)

ελπίζω να σου απάντησα.
κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλά βιβλία, τα έχω διαβάσει όλα δύο φορές, μερικά και 3 ή 4 και τα συστύνω ανεπιφύλακτα!

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 23:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσα να γεμίσω ολόκληρες σελίδες για το έργο που έχει αφήσει ο Carlos Castaneda σε τόσες καινούργιες γενιές πολεμιστών με καρδιά, αλλά επειδή έκανες αυτή την ερώτηση, πιστεύω η καλύτερη απάντηση είναι του Dreamwarrior...
Καλώς ήρθες Freaky
ΑΤΜΑ μου...
'
'
έχεις δίκιο......

Y.Γ. Στα βιβλία που αναφέρει η φίλη Λίλιθ, να συμπληρώσω κάποια καινούργια που δεν είναι του Carlos Castaneda αλλά είναι εξίσου ενδιαφέροντα (τουλάχιστον το 1ο (που διάβασα) και ενδοσκοπούν στη φιλοσοφία των Τολτέκων του Μεξικού.
*ΤΟΛΤΕΚΟΙ Η επιστροφή των Πολεμιστών Τόμος Ι Theun Mares Εκδ.Αρχέτυπο
*ΤΟΛΤΕΚΟΙ Η Κραυγή του Αετού Τόμος ΙΙ Theun Mares Εκδ.Αρχέτυπο

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 22/06/2003 00:02:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calea_zacatechichi
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2003, 15:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calea_zacatechichi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε T-Seeker,
τα "Μαγικά περάσματα" (αναφέρεται
ατο Tensegrity, κάτι σαν Tai chi chuan
ή Chi Kung) και ο "Τροχός του χρόνου"
(νομίζω από τις εκδόσεις Λιβάνη, το ότι είναι
από αυτές τις εκδόσεις ας μη το σχολιάσουμε)
είναι δύο βιβλία του Castaneda που μάλλον
είναι χάσιμο χρόνου σε σχέση με τα υπόλοιπα.
Τα σοβαρά βιβλία του είναι
τα 4 από τον "Καστανιώτη", 5 από τον "Κάκτο"
και το "Η ενεργός πλευρά του απείρου" από
τον "Λιβάνη" (χμμμμμμμμμμ!!!).
Σου συνιστώ να τα διαβάσεις με τη σειρά που
εκδόθηκαν.
Η Λίλιθ ξέχασε να αναφέρει ένα από τα πιο σημαντικά,
το "Η τέχνη των ονείρων" (Κάκτος).
Αν αποφασίσεις να τα διαβάσεις σε συμβουλεύω να
μην διαβάσεις άρθρα για το θέμα ή να ψάξεις στο
διαδίκτυο. Διαβασέ τα πρώτα και μετά ψάξε παραπέρα.
Φίλε reptilesalonica,
ο συγγραφέας που ανέφερες μου φαίνεται μάλλον
αστεία περίπτωση. Αν θες το συζητάμε.
Πιο ενδιαφέρων μου φαίνεται ο Victor Sanchez.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2003, 20:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Λίλιθ ξέχασε να αναφέρει ένα από τα πιο σημαντικά,
το "Η τέχνη των ονείρων" (Κάκτος).

πω-πω ντροπή μου calea...
γιατί αν δεις και από την αρίθμηση πάω από το 8 μετά στο 10! -την τέχνη των ονείρων, μου την έφαγε...η Αμαλία, που φώναζε συνέχεια: "μα θα τελειώσεις επιτέλους με αυτό το μήνυμα, να συζητήσουμε γιά το πάρτυ?"

πάντως, συμφωνώ και γω, ότι και η τέχνη των ονείρων είναι πολύ σημαντική.

βασικά τα πρώτα -όπως αναφέρω- 9 βιβλία του Καστανέντα, είναι και η κυρίως σειρά των βιβλίων του, αυτά στα οποία ξεδιπλώνεται η "διδασκαλία"...

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ηλιοφόρος
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 12:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ηλιοφόρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενας ακομα δρομος προς την ελευθερια και εξω απ'το matrix δίνεται γλαφυρότατα μεσα απο τα εργα του carlos castaneda.....ο δρομος των Τολτεκων.....οι τολτεκοι μπορουσαν να "βλεπουν" την ενεργεια οπως ρεει στο συμπαν και τους ανθρωπους σαν φωτεινα κουκουλια με ενα φωτεινοτερο σημειο μεσα στο κουκουλι το σημειο συναρμογης......το σημειο συναρμογης,λενε,καθοριζει την αντιληψη που εχουμε για την πραγματικοτητα και στους περισσοτερους ανθρωπους ειναι παγιωμενο....η μετακινηση του σημειου συναρμογης κατα βουληση απο τους μαγους, τους εδινε την δυνατοτητα για απιστευτα αντιληπτικα ταξιδια σε αδιανοητους κοσμους......για να ξεκινησει κανεις τη μελετη των εργων του castaneda θα προτεινα το ταξιδι στι Ιξτλαντ....παντως προκειται για εναν υπεροχο δρομο που σκοπο εχει την απελευθερωση απο την φυλακη του "εγω" μας(η συνεχης ενασχοληση με αυτο καταναλωνει απιστευτα ποσα προσωπικης ενεργειας) και τη συνεχιση της πορειας μας ως ταξιδευτες του απειρου και οχι σαν κοτες που ζητανε την καλοπεραση μεσα στο κοτετσι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 21:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ λιλιθ και καλεα_ζακατεχιχι ! θα τα αναζητήσω αμέσως . από τα λεγόμενα σας φαίνονται ιδιέτερα ενδιαφέροντα και απορώ πως δεν ήξερα περί αυτού του ανθρώπου... και παλι ευχαριστώ

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 11:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηλιοφόρε, πραγματικά το ταξίδι στο Ιξτλάν είναι από τα πιό όμορφα βιβλία του Καστανέντα...

κάποιες αρχές από τη διδασκαλία του Δον Χουαν στον Καστανέντα...

- να είσαι απρόσιτος, σημαίνει να μπορείς να ελέγχεις την εικόνα σου προς τους άλλους, να μην είσαι πάντα διαθέσιμος, να μην δίνεις το δικαίωμα να μπορούν να σε "διαβάζουν"...

- ελεγχόμενη τρέλα, σημαίνει να μπορείς να βλέπεις τον εαυτό σου σαν ένας εξωτερικός παρατηρητής, να μην δίνεις μεγάλη σημασία στο εγώ σου και στις πράξεις του εγώ σου, δηλαδή να μην μπαίνεις μέσα στη διαδικασία, ή τουλάχιστον να μπορείς να αποσπάσαι από τις πράξεις, από το είναι σου. η ελεγχόμενη τρέλα μπορεί να παρομοιαστεί και με την ικανότητα του ηθοποιού να αναλαμβάνει διάφορους ρόλους, να τους ζεί, αλλά μετά να μπορεί να βγαίνει από τη σκηνή, κρατώντας το εγώ του ανεξάρτητο από τις καταστάσεις που έζησε στον ρόλο...

- σβίσημο της προσωπικής ιστορίας, είναι συνδεδεμένο με την πρώτη αρχή, να είσαι απρόσιτος. οι άνθρωποι συνήθως είναι συνδεδεμένοι με ανθρώπους, πράγματα και καταστάσεις από το παρελθόν τους. αυτό εμποδίζει την προσωπική τους ελευθερία, γιατί και οι ίδιοι, αλλά και οι άλλοι προσλαμβάνουν τον εαυτό τους σαν κάτι δεδομένο, κάτι που έτσι ήταν και δεν αλλάζει. ο πολεμιστής του φωτός όμως, οφείλει να είναι ελεύθερος από εικόνες, στερεότυπα και υποθέσεις, από οικογένεια, φυλή, κληρονομικότητα, να είναι μόνος και μονάδα, και γιά να το κάνει αυτό οφείλει να μην έχει παρελθόν, παρά μόνο κατά βούληση.

- μεταμόρφωση στο ζώο -τοτέμ, είναι η διαδικασία κατά την οποία στην αρχή με τη βοήθεια παρεσθησιογόνων φυτών και αργότερα χωρίς τη βοήθειά τους, η συνείδηση του πολεμιστή μεταφέρεται σε άλλο επίπεδο, ένός ζώου, και μέσα από αυτό, ζει την πραγματικότητα του ζώου. ο Δον Χουάν γράφει ότι οι μάγοι Τολτέκοι μπορούσαν να μεταμορφωθούν κυριολεκτικά σε ζώα. η αρχή της μεταμόρφωσης δεν είναι πολύ μακριά όμως, ακόμη και στην περίπτωση που η σάρκα δεν μεταμορφώνεται. η συνείδηση του ζώου, κάνει το άτομο που είναι συντονισμένο σε αυτή να δρα με τα ένστικτα του ζώου αυτού...

- μετακίνηση του σημείου συναρμογής, σημαίνει την μετακίνηση της συνείδησης από τον ένα και μοναδικό κόσμο, που θεωρούμε δεδομένο. αν αντιληφθούμε ότι υπάρχουν και άλλοι κόσμοι -πράγμα που προκύπτει από τη μετακίνηση του σημείου συναρμογής- τότε η βαρύτητα του ενός και μοναδικού κόσμου που βαστάμε, θα μας εγκαταλύψει. θα μπορούμε κατά βούληση να μετακινούμαστε και σε άλλους κόσμους. θα πέσουν τα στερεότυπα και θα ελευθερωθούμε από τα κατεστημένα. όσο πιό μακριά μετακινείται το σημείο συναρμογής από την θέση του κόσμου μας σε τόσο πιό απόκοσμους κόσμους είναι δυνατόν να βρεθούμε...

- το διπλό αναπτύσσεται με το ονείρεμα -αρχικά- και είναι ένα "αντίτυπο" του εαυτού μας με σάρκα και οστά που μπορούμε να το περιφέρουμε ανεξαρτήτως το που βρίσκεται το πρώτο σώμα μας...

- ο σύμμαχος είναι οντότητα από άλλη πραγματικότητα, την οποία αρχικά πιθανότατα αντιλαμβανόμαστε σαν αρνητική, αλλά με τον κατάλληλο χειρισμό μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε ώστε να μας βοηθά...

- μικρός τύρρανος είναι καταστάσεις ή συνηθέστερα άνθρωποι στη ζωή μας, που μας κάνουν τη ζωή δύσκολη εντελώς αδικαιολόγητα. γιά τον Δον Χουάν είναι τρομερή ευλογία να έχει κάποιος έναν μικρό τύρρανο, γιατί αυτός είναι ένας δάσκαλος, που τον μαθαίνει να επιβιώνει κάτω από δύσκολες καταστάσεις, να ξεπερνά το εγώ του και τελικά να φεύγει μέσα από την κατάσταση της τυρρανίας, πολύ πιό δυνατός, σε ανώτερο επίπεδο...

- σημεία δύναμης είναι σημεία στο χώρο, που ο πολεμιστής του φωτός, ασκώντας κατάλληλα την όρασή του διακρίνει στο περιβάλλον του. όταν βρίσκεται σε σημείο δύναμης παίρνει ενέργεια, ενώ αντιθέτως χάνει ενέργεια όταν βρίσκεται μακριά τους, ή σε αρνητικά σημεία. η ικανότητα του να βλέπεις τα σημεία δύναμης καλλιεργείται και στηρίζεται στην ανάγνωση κάποιων σημαδιών, όπως κάτι που συμπτωματικά συμβαίνει κάπου, κάποιο φως, κάτι που σου τραβά την προσοχή, μιά μυρωδιά κλπ...

- ονείρεμα, διαδικασία κατά την οποία το άτομο ταξιδεύει μέσα από το όνειρο σε άλλους κόσμους. το ονείρεμα δεν είναι ουσιαστικά όνειρο, αλλά αστρικό ταίδι, αφού στοχεύει και στην ανάπτυξη του διπλού. το ονείρεμα μοιάζει σαν έννοια και με το συνειδητό ονείρεμα, lucid dreaming...

- σημάδια, οιωνοί είναι κάποια πράγματα, που συμβαίνουν γύρω μας και γιά κάποιους λόγους -είτε επειδή είναι συμπτωματικά, είτε επειδή είναι πολύ ευδιάκριτα, είτε επειδή εμφανίζονται με συγκεκριμένη σειρά- είναι σημαντικά. τα σημάδια τα χρησιμοποιεί ο πολεμιστής του φωτός γιά να βρεί το δρόμο του...

- να κοιτάς ή να βλέπεις? είναι δύο διαφορετικά πράγματα. συνήθως κοιτάμε χωρίς να βλέπουμε. αν μάθεις να βλέπεις, θα δεις πράγματα που όυτε που το φανταζόσουνα ότι υπήρχαν. το άτομο που βλέπει, τελικά μπορεί να δει τα φωτεινά κουκούλια των ανθρώπων γύρω του...

- επικοινωνιά με τη φύση είναι απαραίτητη, γιατί μέσα στη φύση υπάρχουν τα περισσότερα από τα "εργαλεία" του μάγου. επίσης, ο μάγος οφείλει να είναι φιλικός προς την φύση, να τη σέβεται, να δίνει και να παίρνει. τελικά η φύση είναι ο μεγαλύτερος δάσκαλος και σύμμαχος του πολεμιστή...

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calea_zacatechichi
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 14:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calea_zacatechichi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη λίλιθ,
αναφέρεις :
η ελεγχόμενη τρέλα μπορεί να παρομοιαστεί και με την ικανότητα του ηθοποιού να αναλαμβάνει διάφορους ρόλους, να τους ζεί, αλλά μετά να μπορεί να βγαίνει από τη σκηνή, κρατώντας το εγώ του ανεξάρτητο από τις καταστάσεις που έζησε στον ρόλο...
Όπως έχω καταλάβει εγώ τον Castaneda, ο πολεμιστής
δεν κρατάει αλώβητο το εγώ του αλλά το χάνει τελείως.
Δεν έχει πια εγώ. Είναι όλοι αυτοί οι ρόλοι μαζί
χωρίς να κρατάει κάποιον ως πραγματικό. Αυτό που
λέω αναφέρεται με μια συγκεκριμένη ορολογία στα έργα
του που δεν τη θυμάμαι ακριβώς τώρα (ίσως χάσιμο του
εαυτού ή κάπως έτσι). Αντιλαμβάνεσαι ότι και
αυτό που θεωρείς εγώ είναι άλλος ένας ρόλος.
Το ονείρεμα του Castaneda, παρ'όλο που μοιαζει,
στα πρώτα στάδια, με το lucid dreaming στην ουσία
είναι πολύ διαφορετικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 16:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γιαγιά τού Castaneda ήταν Τουρκάλα απ΄την Θεσσαλονίκη!!!
Διαβάστε εδώ: http://www.geocities.com/xmorfos/ccbookap.htm

Και εδώ: http://www.nagual.net/ixtlan/interviews.html πολλές συνεντεύξεις που κυκλοφόρησαν (κάπως "πλαγιαστά") και στην Ελλάδα.

Και εδώ: http://www.geocities.com/xmorfos/carlos3.htm πώς κλέβει ο Γιαννουλάκης!!!

Edited by - kakao on 24/06/2003 16:51:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 21:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικα διάλεξα να διαβάσω τα μαγικα περάσματα και η ενεργός πλευρα του απειρου για αρχή και μετέπειτα θα δω για τα υπόλοιπα .Απότι είδα στο σαιτ των εκδοσσεων λιβάνη είναι αρκετά ογκώδη βιβλία . ευχαριστώ

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 01:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα έπρεπε να είχες την υπομονή να τα διάβαζες απο την αρχή φίλε μου, είναι ένας απίστευτα όμορφος και ονειρικά μαγικός ή μαγικά ονειρικός κόσμος, ο κόσμος του Castaneda και των δυνάμεων που αναπτύσσονται και καταφέρνουν να αγγίξουν ακόμη και τον αναγνώστη!
Πολλά βιβλία τα διάβασα απο 2-4 φορές. Είναι πόρωση!

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 01:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
T-SEEKER,
θα επιμείνω σε αυτό που σου έγραψα, και όχι μόνο εγώ, να ξεκινήσεις από την αρχή τα βιβλία του Καστανέντα...

το να διαβάσεις την ενεργό πλευρά του απείρου, είναι κάτι που το θεωρώ πασάλημα!

ο Καστανέντα δε διαβάζεται από ένα βιβλίο. είναι εμπειρία που τη βιώνεις σιγά-σιγά, μπαίνοντας σταδιακά στο μυστήριο κόσμο του...

δεν ισχύει το "διαβάζω λίγο από Καστανέντα να πάρω μία ιδέα", τα βιβλία του είναι ένα ταξίδι, που καλό είναι να το παρακολουθήσεις από την αρχή.

σου τα γράφω αυτά, γιατί όπως και εσύ, έτσι και γω πριν χρόνια ζήτησα να μάθω γιά τον Καστανέντα και με συμβούλεψαν να κάνω το ίδιο, να τα διαβάσω με τη σειρά τα βιβλία.

νομίζω ότι αν δεν το έκανα -τώρα που ξέρω τι περιέχουν όλα τα βιβλία- θα ήταν λάθος!!!

φιλικά
λίλιθ

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Liam
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 14:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Liam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια γεια σας
Επανερχομαι μετα απο πολυ καιρο για να σας πω το εξης,πολλοι μελετητες του castaneda υποστηριζουν οτι οσα βιβλια βγηκαν μετα τα μαγικα περασματα δεν εινα γραμμενα απο τον castaneda και μπηκε η υπογραφη του απλα για να πουλησουν.Καλο θα ειναι λοιπον να ειμαστε προσεχτικοι!Οσο για το παιδι που θελει να διαβασει cataneda να τον διαβασει με την σειρα που του εγραψε η λιλιθ.
Χαιρετησματα σε ολους!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 21:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι μόνο πρέπει να διαβαστούν με τη σειρά τους τα βιβλία, αλλά πρέπει να αποφύγεις τις ελληνικές μεταφράσεις!!!
Ειδικά τού ΚΑΚΤΟΥ είναι άθλιες!!!
π.χ.
ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΦΛΟΓΑ, εκδ. ΚΑΚΤΟΣ 1985,
λείπει μία και κάτι σελίδα από την αρχή τού κεφαλαίου 12, The Nagual Julian!!!
Το "κενό" υπάρχει στην σελίδα 188, στ.25, τού βιβλίου τού κακτου και κάνει ακατανόητο το κείμενο.
(κεφάλαιο με τίτλο: "ο Ναγουάλ Χουλιάν" δεν υπάρχει στο αντίτυπό μου τού κακτου- έχει κολλήσει στο προηγούμενο: "επιμονή [κ.λ.π]..."- οι σελίδες, βέβαια, τρέχουν κανονικά: 187, 188, 189...)
Έχω ένα αγγλικό αντίτυπο τού βιβλίου (εκδ. Black Swan, 1985) με τίτλο, φυσικά:
THE FIRE FROM WITHIN
Το σημειώνω κι αυτό γιατί το βιβλίο τού κακτου αναφέρει σαν τίτλο πρωτοτύπου:
FLAME FROM WITHIN
(!!!)
Προχειροδουλειές!
Δεν ξέρω αν τό΄χει διορθώσει από τότε ο κακτος- συνήθως αλλάζει απλώς τα εξώφυλλα!!!
για ρίχτε μια ματιά στο δικό σας και πείτε μου...

(έχει κάνει κι άλλες τέτοιες, άπειρες, αθλιότητες ο κακτος- παραδάκι κι άγιος ο θεός!!!)

Για το ό,τι το τελευταίο βιβλίο τού Καστανεντα δεν το έγραψε ο ίδιος αλλά άλλος- ε, τι να πω; χαζολογική!
εδώ δεν ξέρουμε από πού ήταν η γιαγιά του...
παραπέμπω, απλώς, ξανά εδώ: http://www.geocities.com/xmorfos/carlos3.htm

Edited by - kakao on 25/06/2003 21:24:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 00:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε kakao,
θα συμφωνήσω, αλλά μόνο στο πρώτο που αναφέρεις...
όντως οι μεταφράσεις του κάκτου είναι αισχρές, ενώ οι πρώτες του Καστανιώτη είναι πολύ καλύτερες. επιπλέον και σαν βιβλία, του κάκτου τα βιβλία χαλάνε γιατί ξεκολούν τα φύλλα, άσε τη γραμματοσειρά που είναι ένα χάλι.
σχετικά με τη μετάφραση, επειδή έχω κάποια από αυτά στα ισπανικά, (που είναι η γλώσσα που μιλούσε ο Καστανεντα), αυτό που έχω να πω είναι ότι του Καστανιώτη η μετάφρση είναι αρκετά καλή, όχι τέλεια, αλλά αρκετά καλή.

πάντως, θα συμφωνήσω και γω με τους προλαλήσαντές μου, ότι μετά την τέχνη των ονείρων...το χάος...
γιά τα μαγικά περάσματα εγώ δεν είμαι σίγουρη γιά το ποιόν τους.
είμαι σίγουρη ότι όποιος έχει διαβάσει ΟΛΑ τα βιβλία -τα 9 πρώτα- του Καστανέντα, βλέπει τη διαφορά...

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 02:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τείνω να συμφωνήσω για τα "επόμενα" βιβλία. Είδαν οτι "πουλάει" το "πράγμα" και μετά άρχισε η εμπορευματοποίηση της φιλοσοφίας Castaneda~Τολτέκοι...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calea_zacatechichi
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 11:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calea_zacatechichi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
Τα πρώτα βιβλία του Castaneda πουλούσανε
πολύ περισσότερα αντίτυπα. Γιατί δεν ξεκίνησε
τότε η εμπορευματοποιήση; Άπό το 94 περίπου
και μετά υπάρχει μια γενικότερη στροφή της στάσης
του Castaneda και της ομάδας του. Ανοίγονται περι-
σσότερο στο κοινό (απλώς σας λέω ότι μέχρι τότε,
συχνά-πυκνά, κυκλοφορούσαν φήμες ότι έχει πεθάνει,
π.χ. σε κάποιο δυστύχημα στο Μεξικό. Κανείς δεν
ήξερε σχεδόν τίποτα για αυτόν, εκτός από τα βιβλία).
Αν κοιτάξετε τη σελίδα με
τις συνεντεύξεις που ανέφερε ο kakao, θα
δείτε ότι οι περισσότερες είναι απο το
93 και μετά και πολλές το 98 (τη χρονιά
που "πέθανε" ο Castaneda).
Είναι όντως περίεργη αυτή η αλλαγή και καθόλου
εύκολο να εξηγηθεί.
Ο ίδιος έλεγε ότι η επιστροφή της Carol
Tiggs, της γυναίκας Nagual, μετά από 10
χρόνια απουσίας, τους έδωσε μια ενεργειακή
ώθηση που τους επέτρεψε αυτό το άνοιγμα.
Αλλαξε στάση και σε άλλα θέματα, π.χ. ενώ έλεγε
ότι ένας που διδάσκει τέτοια πράγματα δεν πρέπει
να παίρνει λεφτά για τη διδασκαλία του, ο ίδιος
έφτασε να χρεώνει κάτι σεμινάρια μέχρι και
600 $ ή και παραπάνω.
Οι ερμηνείες είναι πολλές (συχνό φαινόμενο στην περίπτωση
Castaneda) αλλά όχι απαραιτήτως τόσο απλές όσο θα
θέλαμε να τις κάνουμε για να μπορούμε
να τις εντάξουμε στα δικά μας γνωστικά πλαίσια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amfilohos
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 13:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amfilohos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τα βιβλία και όλη την φιλοσοφία του Carlos Castaneda. Έχω διαβάσει όλα του τα βιβλία και τελικά δεν έχω καταφέρει να καταλάβω αν όλα αυτά που λέει και αναφέρει είναι αλήθεια ή απλά ένας τρόπος να πουλήσει μια σειρά απο βιβλία...



file moy simfono me ton dreamwarrior ala na xeris ke kati ola ine thema prosopikis energias ke ayto mas lei o sigrafeas ean tin ehis tote omithos ginete mia xehoristi pragmatikotita

amfilohosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Freaky
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 12:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Freaky  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεία σας και πάλι,
Χαίρομαι που βλέπω τόσο κόσμο να εκδηλώνει τελικά ενδαφέρον αλλά και να γνώριζει για τον Καστανέτα.
Τελικά την απάντηση την βρηκα μόνος μου και πιστεύω οτι ταιριάζει πολύ στην πρώτη απάντηση του dreamwarrior.
Αυτό το μονοπάτι έχει καρδιά....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy