ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Υπάρχει Θεός ναι η όχι????
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
TrUsT
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 16:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TrUsT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Ο θεός όπως πολλοί πιστεύουν έιναι ασύλληπτος γιατί έιναι υπερχρονικός, άυλος και άπειρος.Αποκαλύπτεται όμως με μια δυνατή φωνή, που βγαίνει από την φύση και την ανθρώπινη ύπαρξη.Μεσ΄ απο όλη την ορατή και αόρατη δημιουργία.Μέσα απο το ΜΥΣΤΗΡΙΟ>>λέει ο μεγάλος φιλόσοφος Μπερδιάγιεφ.Άλλοι υποστηρίζουν οτι ο θεός είναι το ίδιο το εγώ μας.Πάντως γενικά η ανθρωπότητα στην προσπάθειά της να βρεί τον αληθινό, μοναδικό Θεο έθεσε ένα απο τα πιο μεγάλα ερώτηματα.........<<Υπάρχει Θεός??>>Είναι ένα ερώτημα απο αυτά που αναστατώνουν την ανθρώπινη σκέψη και συνείδηση.Από την απάντηση που δίνει καθένας σε αυτό το καυτό ερώτημα ρυθμίζει και τη στάση της ζωήσ του!Αλλιώς νιώθει τη ζωή του αυτός που δέχεται Θεό δημιουργό και Κυβερνήτη στο σύμπαν, κι αλλίωσ ο άλλοσ που θεωρεί ότι όλα έγιναν και γίνονται στην τύχη.ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ.Ο ένασ έχει κέντρο αναφοράς ο άλλος όμως όχι.Ο ένασ βρίσκει σκοπό και νόημα στην ζωή του,που επεκτείνεται μέσα στην άπειρη αιωνιότητα,ο άλλος την κλείνει μόνο μεσα στην χρονικότητα.ΣΤΗΝ ΤΥΧΑΙΑ ΣΥΜΠΤΩΣΗ.Ο ένας στηρίζεται και σε μεταφυσικές πνευματικες δυνάμεις,ο αλλος μόνο στις φυσικές και ιδίως στον άνθρωπο.Ο πιστός και ο άπιστος διαφέουν ριζικά στον προσανατολισμό τους.Ο πρώτος ανακαλύπτει μέσα στην πνευματική και υλική δημιουργία άπειρη σοφία,δύναμη και αγάπη θεού-Δημιουργόυ.Οι υλιστές είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα ανθρώπων που αμφισβητουν την ύπαρξη ενός ανώτερου όντος και πιστεύουν στην δύναμη της ύλης.Πιστέυουν πως η θρησκεία έιναι ένα παραμυθι.Όλα τα ψυχολογικά φαινόμενα και γενικά όλος ο πνευματικός βίος του ανθρώπου, μέσα στο οποίο,βέβαια,υπάγεται και η θρησκεία,δεν οφέιλονται σε κανέναν Θεό, λέει ο υλισμός,και σε καμία ψυχή φτιαγμένη απο θεό,ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΕΚΓΕΦΑΛΟΥ.Στην φύση...Κι επισημάινει ιδιαίτερα ο υλισμός το γεγονός τού ανθρωπομοφισμού που παρατηρείται στις περισσοτερες και αρχαίες και νέες θρησκείες.Δηλαδή στο ότι οι πιο πολλές θρησκείες,στους θεόυς που λατρέουν δίνουν ανθρώπινες μορφές.Οι υλιστές πιστέουν ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι άθεοι.Προσωπικά πιστεύω ότι το επιχείρημα που χρησιμοποίεισαν για να αποδείξουν τα όσα ισχυρίζονται είανι τελείως ΑΒΑΣΙΜΟ.Και αυτό διότι απλούστατα οι περισσότερες θρησκείεσ συμπεριλαμβανομένου και του Χριστιανισμού δίνουν στους θεούς που λατρέουν ανθρώπινα χαρακτηριστικά ώστε να τους καταστίσουν(τους θΕΟΥΣ)πιο οικείους στον απλό λαό.Ο καθημερινός λαός δεν έχει τα φόντα να κατανοήσει την άυλη φύση του Θεόυ.Πάντωσ το σίγουρο έιναι ότι πολλοί επιστημόνες της αρχαιότητας όπως ο Δημοκριτος όσο και πιο σύγχρονοι όπωσ ο Μαρξ υπήρξαν υλιστές.Αντιθέτως άλλοι σύγχρονοι όπως ο Αινσταϊν συχνά πυκνά δήλωναν ότι οι γνώσεις τους στις επιστήμες δεν τους εμπόδισαν απο το να πιστεύουν βαθύτατα στον Θεό.Απο όλα τα προαναφερθένατα έυκολα διαπιστωνουμε οτι η ανθρωποτητα απο πάντα υπήρξε χωσιμένη σε δύο στρατόπεδα...αυτό των άπιστων και αυτο των πιστων.Φυσικά και ένα άλλο πιο αποδυναμωμένο στρατόπεδο δεν ασχολειται καθόλου με το θέμα της θρησκείας.την αγνοοεί τελείως.Σίγουρα δεν είναι και το πιο ζηλευτο στρατόπεδο και αυτό διότι και τα άλογα ζώα ζουν χωρίς να ξέρουν γιατί ζουν......!Πάντως το πιό θλιβερό απο όλα έιναι ότι η σωστή παρουσίαση του ενός και μοναδικόυ θεόυ απο πάντα υπήρχε παραποιημένη εξαιτίας ενός πλήθους διεστραμένων που τον παρουσίαζαν σαν μπαμπούλα που θα κάνει το παν για να επιβάλλει τις απόψεις του στους πιστούς του.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.Ο θεός μασ δίνει την ελευθερία βουλήσεων!Ο αληθινός θεός είναι το φως της αλήθειας,αποπνεει αγάπη και τρυφεραδα.Είναι ο Θεός που αγκάλιασε και αγκαλιάζει το ανθρώπινο γένος μέχρι θυσίας.ΑΥΤΟΣ είναι.Αυτός που δέχεται τους κοπιώντας και πεφοτρισμένους να τους ξεκουράσει.Αν θές εσυ.......να βρείς τον αληθινό Θεό να έχεισ την έμφυτη πιστη μέσα σου!Η πίστη στον θεό είναι φυτεμένη στον άνθρωπο.Αυτά έιχα να σας πω.Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα και άλλα άτομα του Esoterica να παραθέσουν τις απόψεις τους ώστε να καταλήξουμε σε σαφή συμπεράσματα.<<Η φύση.....η μεγαλυτερη απόδειξη της ύπαρξης ενός και μοναδικου Θεου>>

Φιλικά ΤrUsT

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 17:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου TrUsT.

Θα σου ήμουν υπόχρεη, εάν χρησιμοποιούσες και κανένα "enter" κατά τη συγγραφή του μηνύματός σου.
Ειλικρινά, για να το διαβάσει κανείς πρέπει να του βγουν τα μάτια!!!
(Αν και μετά από την τρισμεγένθυση, κατάφερα να το διαβάσω και το βρήκα μάλιστα πολύ καλό το κείμενό σου )

Επίσης, το θέμα αυτό μεταφέρεται στην ενότητα .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
καθώς δεν αποτελεί "ΝΕΟ - Μέσα από το Διεθνές Internet".

Καλή συνέχεια!

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 19:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει Θεός ναι η όχι????

Γεια σου TrUsT,

Έχω βάσιμες και ισχυρές ενδείξεις πως ο Θεός υπάρχει, αν και ο ίδιος είναι προς το παρόν ο μοναδικός που έχει καταφέρει το εξής θαυμαστό, ανύποτο και απίθανο στα χρονικά του χρόνου : Έχει κάνει τον ίδιο τον εαυτό του ανύπαρκτο!

Αυτό το τελευταίο, θα το διαπιστώσεις και 'συ, εντός ολίγου...

Τα σέβη μου,
Deva Parinito
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 16:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχει κάνει τον ίδιο τον εαυτό του ανύπαρκτο!

Και τότε εμείς, όλο το σύμπαν,
τι είμαστε αν όχι η ύπαρξή του;

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TrUsT
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 18:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TrUsT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία σε ευχαριστώ.............ΑΠΛΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟ ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΖΕΤΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΕΧΗΣ ΜΑΧΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ Η ΟΧΙ!!!Προσωπικά πιστεύω πως υπάρχει.Δεν σημαίνει πως καταναγκαστικά επείδη σεν μπορούμε να τον δούμε δεν υπάρχει..Σημειωνω ότι ούτε τον εγκέφαλό μας δεν μπορούμε να δουμε με τα ίδια μας τα μάτια αλλα υπάρχει(τουλάχιτον έτσι πιστευω για την πλειοψηφία των ατόμων;)(αστείο)Θα πρέπει να διαφοροποιήσουμε κάποια πράγματα στον νου μας

ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 19:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και τότε εμείς, όλο το σύμπαν,τι είμαστε αν όχι η ύπαρξή του;

Και την Πυθία να 'χες θεία, δεν θα μπορούσες να μάθεις. Εκτός αν το θέλεις πολύ...

Deva

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 19:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ολες τις θρησκειες η υπαρξη θεου με τον ενα η τον αλλο τροπο ειναιδεδομενη.Στην εποχη μας η επιστημη και η θρησκεια παρουσιαζονται σαν δυο σκληρες και αντιπαλες δυναμεις.
Η θρησκεια ανταποκρινεται στις αναγκες της καρδιας, απο την οποια αναβλυζει η αιωνια μαγεια της,βρισκεται μεσα στα αρχετυπα του ανθρωπου,ενω η επιστημη καλυπτει τις αναγκες της διανοιας.
Αν δεν υπαρχει θεος δεν υπαρχει και ψυχη.Η αληθεια βρισκεται μεσα μας
στην πνευματικη υπαρξη της ψυχης,ειναι η μονη θεια πραγματικοτητα και το κλειδι του συμπαντος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TrUsT
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 20:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TrUsT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύετε ότι ακόμη και σήμερα υπάρχουν άτομα που μπορούν να χαρακτηρισουν εως ΑΘΕΟΙ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 03:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φέρνω εδώ την τοποθέτηση του φίλου Hermes από το θέμα " Ζωή: Τυχαίο φαινόμενο ή Συμπαντική συνωμoσία; " γιατί τώρα προς το τέλος το γυρίσαμε στο αν υπάρχει "Θεός" ή δεν υπάρχει...


quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτή ακριβώς η διαπίστωση είναι που εμένα με κάνει να πιστεύω σε ένα Δημιουργό/Αρχή/Δύναμη/Αυθύπαρκτη ενέργεια/Θεό (διαλέγει και παίρνει ο καθένας) και κοντράρομαι συνεχώς με τους άθεους! Μπορώ να δεχτώ οποιαδήποτε θρησκεία, γιατί κατ'ουσίαν όλες έχουν αυτόν τον κοινό παρονομαστή, αλλά την παντελή έλλειψη αυτής της ανώτερης δύναμης αρνούμαι να τη δεχτώ από κάποιον που θέλει να λέγεται σοβαρός ερευνητής/αναζητητής/επιστήμονας κλπ, και θεωρώ ότι αυτό αποδεικνύεται και με επιστημονικό τρόπο, όπως το έθεσες.
--------------------------------------------------------------------------------


Φιλε PY8AGORAS...
O Δημοκριτος ειχε πει..." Μερικοί άνθρωποι χωρίς να γνωρίζουν τη διάλυση της θνητής φύσης μας έχουν όμως γνώση της δυστυχίας που επικρατεί στη ζωή περνούν το χρόνο τους αυτής της ζωής μέσα σε ταραχές, φόβους και ταλαιπωρία πλάθοντας ψεύτικα παραμύθια για το μετά το τέλος της ζωής τους χρόνο."


Εγώ αγαπητέ φίλε Hermes δεν μίλησα για τέτοιο Θεό ή για το τι γίνεται μετά...
Κατά βάση μίλησα για το ΠΡΙΝ.

quote:

Και ο Ηρακλειτος ειχε πει..."Θεος, ουτε λεγει, ουτε κρυπτει αλλα σημαινει...".

Ηρακλειτος..." θεός είναι ημέρα-νύχτα, χειμώνας-θέρος, πόλεμος-ειρήνη, χορτασμός-πείνα. Αλλοιώνεται όπως η φωτιά που όταν αναμιχθεί με θυμιάματα, όνομα παίρνει κατά την ευωδιά του καθενός."

Δηλαδη και εγω που δεν εχω κανενα Θεο να εναποθετω τις ελπιδες μου, δεν εχω το δικαιωμα να ειμαι ερευνητης?Μηπως και οι αρχαιοι φιλοσοφοι ηταν και αυτοι δογματικοι και ηλιθιοι αθεοι?Μηπως φταιω που αποφασισα να δουλευω για τα δικαιωματα μου, και οχι να τεμπελιαζω προσευχοντας για αυτα?



Επαναλαμβάνω, δεν με αφορά που εναποθέτεις εσύ τις ελπίδες σου ή εγώ ή ο τάδε ή ο δείνα...Δεν μιλάμε για μεταθανάτιες καταστάσεις και τι γίνεται εκεί, δεν μιλάμε για Παράδεισο, κόλαση και τα συναφή, μη τα φέρνεις στο προσκήνιο στην παρούσα φάση επειδή για εσένα η φράση "Θεός" πηγαίνει πακέτο με αυτά...Εγώ κατέληξα σε ένα συμπέρασμα από καθαρά ορθολογιστική βάση. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΩ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΤΗΣ ΑΙΤΙΑΤΟΤΗΤΑΣ και αυτό είναι όλο!Όσο για τους Αρχαίους, θα πρέπει να αστειεύεσαι γιατί πλην ελαχίστων εξαιρέσεων η μεγάλη πλειονότητά τους αναγνώριζε την ύπαρξη κάποιας μορφής Θεϊκής οντότητας ή εννοιας (Σωκράτης, Πλάτωνας,κλπ).
Επίσης εγώ δεν μίλησα για προσευχές, καντήλια και θυμιατά ούτε σου είπα ότι το λογικό μου συμπέρασμα περί ύπαρξης "Θεού"/"Αρχής"/ "Σούπερ-Ντούπερ-όντος"/"όπως θές πές το!" συνδέεται με τέτοια πράγματα. Εσύ μάλλον τα έχεις κολλήσει μαζί, και όπου "Θεός" στέλνεις attachment και τις προσευχές...

quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτά περί "φαύλου κύκλου" τα επικαλούμαι κι εγώ όταν κάποιοι μου λένε, πως δεν μας έφτιαξε ο Θεός, αλλά προήλθαμε από εξωγήινους! Ωραία, και οι εξωγήινοι αυτοί από που προήλθαν? Από προηγούμενους εξωγήινους...Και οι προηγούμενοι? Από προ-προηγούμενους,κ.ο.κ, και δε συμμαζευόμαστε...
--------------------------------------------------------------------------------

Και ο θεος απο που προηλθε?(αν γινεται θα ηθελα απαντηση λογικη, και οχι υπερβατικες υποθεσεις...με φιδια και σαταναδες.)


Για τα φίδια, τους σατανάδες, τα διαβόλια, τα τριβόλια, τα φυτίλια, τα καντήλια, απάντησα δίς πιο πάνω. Μην τα σέρνεις όλα πίσω από τη λέξη Θεός, επειδή αυτό κάνουν κάποιοι άλλοι.
Ο Θεός, προήλθε από τη λογική επεξεργασία των στοιχείων που μας φέρνουν οι προσλαμβάνουσές μας από την υφιστάμενη κατάσταση στο Σύμπαν, και συγκεκριμένα από την ανάγκη υπέρβασης λογικών εμοδίων όπως η παραβίαση της Αρχής της Αιτιατότητας και η ανάγκη της ύπαρξης αρχικής ενέργειας τέτοιας που δεν εμπίπτει στους Συμπαντικούς νόμους, όπως και όσο τους έχουμε ανακαλύψει και κατανοήσει! Εξ ορισμού δηλαδή είναι ένα "υπερβατικό σύνολο" που πρέπει να περικλείει ως υποσύστημά του το υπάρχον Σύμπαν, αλλά να εκτείνεται πέρα και πάνω από τις χωροχρονικές του συνοριακές συνθήκες!

Εριξα περισσότερο φως τώρα? 'Η θα μου γράψεις τώρα για τους 'σατανάδες' των Μαθηματικών εκφράσεων και της Λογικής? Περιμένω απαντήσεις και καλόπιστη κριτική επί αυτών που διατυπώνω και όχι επί της όποιας anima έχει ο καθένας στο μυαλό του για κάποιες ευρέως χρησιμοποιούμνες έννοιες όπως "θεός" κλπ.


Με σεβασμό προς κάθε αντίθετη άποψη
Με σεβασμό προς την ελευθερία
Μα πάνω απ'ολα με σεβασμό ΠΡΟΣ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 09/06/2005 04:02:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jmazis
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 09:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jmazis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΠΑΓΟΝΤΑΙ.ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΘΕΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ Ή ΤΑ ΖΩΑ Π.Χ.Η ΔΟΜΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΗ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ (ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ).ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 10:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου TrUsT εγω βεβαια δεν μπορω να σου απαντησω την ερωτηση σου,
απλως να πω οτι αυτο ειναι θεμα πιστεως οχι επιστημονικης αποδειξεως.
Προσωπικα πιστευω στην υπαρξη ενος θεικου πνευματος που απεχει ομως απο δογματισμους.
Θα σου παραθετω σιγα σιγα τις αποψεις αλλων πολυ πιο σοφων απο μας τις οποιες και δεχομαι.
Τυφλη ψυχη οπλισου με τον πυρσο των μυστηριων
και μεσα στην επιγεια νυχτα θ'ανακαλυψεις το φωτεινο ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ ΣΟΥ τηνθεσπεσια ψυχη σου.
Ακολουθησε αυτον το θειο οδηγο και θα ειναι το πνευμα σου.
Γιατι κρατα το κλειδι των παρασμενων και μελλοντικων ζωων σου
Βιβλος των νεκρων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 20:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
επειδή για εσένα η φράση "Θεός" πηγαίνει πακέτο με αυτά

Για εμενα δεν υπαρχει αυτη η λεξη...
Ειναι κατι σαν τη λεξη "μηδεν"...δεν νοηται, δεν υπαρχει.

quote:
Κατά βάση μίλησα για το ΠΡΙΝ.

Μα πως μιλαμε για το πριν οταν δεν ξερουμε τι ειναι στο σημερα ο "Θεος".

quote:
αστειεύεσαι γιατί πλην ελαχίστων εξαιρέσεων η μεγάλη πλειονότητά τους αναγνώριζε την ύπαρξη κάποιας μορφής Θεϊκής οντότητας ή εννοιας

Δεν ανεφερα τυχαια τους Δημοκριτο και Ηρακλειτο.
Οσο για τον Πλατωνα και το Σωκρατη, δεν θα πιστευα οτι μπορω ποτε να τους ακουσω οσον αφορα το θεμα "Θεος"...γιατι οπως ειπα δεν υπαρχει αυτη η λεξη για εμενα.

quote:
Εσύ μάλλον τα έχεις κολλήσει μαζί, και όπου "Θεός" στέλνεις attachment και τις προσευχές...

Ναι εχεις δικιο, οπου ακουω Θεος μου ερχεται μια κακομοιρια στη σκεψη,μαλλον θα φταιει οτι σκεφτομαι υλιστικα και λογικα.Θα φταιει ο πολυ Νιτσε.

quote:
Εξ ορισμού δηλαδή είναι ένα "υπερβατικό σύνολο" που πρέπει να περικλείει ως υποσύστημά του το υπάρχον Σύμπαν, αλλά να εκτείνεται πέρα και πάνω από τις χωροχρονικές του συνοριακές συνθήκες!

Και πως το διαγνωσαμε αυτο?
Γιατι ισχυει αυτο?
Ειναι σαν να πω..."οτι σε ενα ηλιακο συστημα 5000000ly απο εδω υπαρχει ενας πλανητης με πρασινο ουρανο..."ειναι και αυτο μια θεωρεια.

quote:
'Η θα μου γράψεις τώρα για τους 'σατανάδες' των Μαθηματικών εκφράσεων και της Λογικής?

Αυτα πολυ φοβαμαι οτι ουτε στην Λογικη υπαρχουν , ουτε στα Μαθηματικα.
Και τελος, το ερωτημα μου ειναι απλο.

Αν υπαρχει Θεος...και ειναι και χρονος και ειναι και χωρος...ειναι και το 00+ και το 0...ειναι ολα και τιποτα...μηπως υπαρχει και δεν υπαρχει θεος?

Τοτε θα πρεπει να αναρωτηθουμε τι ονομαζουμε υπαρξη...και αν υπαρχουμε εμεις οι ιδιοι.Το θεμα θεος ειναι τοσο μα τοσο αερολογιες, που οσο και να συζηταμε...στο μονο που θα καταληξουμε θα ειναι απλα μια θεωρια και μια λεξη.

Υ.Γ.
Πιστευω πως, το να μιλαμε για μια ΛΕΞΗ(Θεος)...την οποια πουθενα στην ιστορια των ανθρωπων δεν την συνανταμε ως υλικη υποσταση, η εστω ως λογικη θεωρεια στα πλαισια της παγκοσμιας δημιουργιας, ειναι οτι ποιο αργοσχολο απο οτι να ασχολουμαστε με τα καθημερινα μας προβληματα.
Ειναι πολυ απλο να ονομασω και εγω την αρχη των παντων με ενα ονομα..."Ζαρατουστρα",αφου τολμαω και δογματιζω την δημιουργια με δικες μου ιδεολογιες...θα πρεπει να αναρωτηθω(ως λογικο ον)..."και ποιος δημιουργησε τον Ζαρατουστρα?
Απλα και μαθηματικα το 00+ εχει αρχη?...το 00+ εχει τελος?
Μονο ερωτησεις μπορω να κανω χωρις ποτε να καταληξω σε καμια τεκμηριωμενη λογικα, σοβαρη απαντηση.

Με σεβασμο στη λογικη, αλλα και στην Αληθεια.

"Η φύση αγαπάει να κρύβεται."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 19:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακουστε μεσα σας και κοιταξτε στο απειρο του
διαστηματος και του χρονου.Εκει αντιλαλουν το
τραγουδι των αστρων,η φωνη των αριθμων,η αρμονια
των σφαιρων.
Καθε ηλιος ειναι μια σκεψη του θεου,καθε πλανητης
ενας τροπος αυτης της σκεψης.
Για την γνωση της θειας σκεψης,ω ψυχες,να κατεβαινετε
κοπιαστικα το δρομο των εφτα πλανητων και των εφτα
ουρανων τους.
<< Τι κανουν τ'αστρα? Τι λενε οι αριθμοι?Που κυλουν οι
σφαιρες?Ω ψυχες χαμενες η σωσμενες,μιλανε,τραγουδανε,
κυλανε τα πεπρωμενα σας.

Ερμης ο Τρισμεγιστος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 19:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν απομακρυνουμε απο την αντιληψη του θεου την υπερτατη καλωσυνη,
θα ειναι αναξια ενος θεου.
Κι'αν απομακρυνουμε την υψιστη σοφια,τοτε θα γινει τερας σοφιας
για να μοιαζει με τους ματαιοδοξους φιλοσοφους που επιχειρησαν
μια τετοια θεωρια.
Ειναι αρκετο να ΕΙΝΑΙ ο θεος δυναμη και να προερχονται ολα απ'αυτον.

Απο γραμμα του ΝΙΤΣΕ στον φιλο του Οβερμπεργκ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 20:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ηλογική μπορούσε, να συλάβει αντικειμενικά το σύμπαν, θα παίρναμε μια απάντηση απο αυτήν.

Βασίσου, στην διαίσθηση, το υποσεινήδητο & στην φαντασία σου.
Αυτά θα σε πάνε στο άπειρο & ακόμα παραπέρα.

Για έναν άνθρωπο, που βάζει οδηγό στην ζωή του την λογική & την έχει κάνει τρόπο ζωής, αυτό δεν γίνεται.

Εύχομαι σε εσένα ,να μην έχει συμβεί ακόμα.


Καλοπροαίρετα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Athinais
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 01:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Athinais  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Στην εποχη μας η επιστημη και η θρησκεια παρουσιαζονται σαν δυο σκληρες και αντιπαλες δυναμεις

HELLOOOO!Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Η θρησκεία εξετάζει αυτό που υπάρχει πριν και μετά την επιστήμη...

[quote]
απλώς να σου πω ότι αυτό είναι θέμα πίστεως και όχι επιστημονικής αποδείξεως

Σ'αυτό συμφωνώ κι εγώ.

Α, δεν καταλαβαίνω γιατί αμφισβητείται η ύπαρξη αθέων. Τόσοι υπάρχουν που δεν δέχονται Θεό ασχέτως θρησκείας και δόγματος.

ΥΓ.:Hermes μου 'χεις υποσχεθεί κάτι μεταφρασμένα φιλοσοφικά κείμενα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Abo
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 17:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Abo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά και χαρά σε όλους. 'Οπως όλους κι εμένα με έχει απασχολήσει, πολλές φορές, το θέμα αυτό. Δεν είμαι σε θέση να απαντήσω, φυσικά, αλλά έχω κάποιες απόψεις σχετικά με τον τρόπο που διατυπώνονται οι απόψεις αλλά με τον τρόπο που θεμελιώνονται ολόκληρα συστήματα που φιλοδοξούν να ρυθμίζουν τη ζωή των ανθρώπων (και συχνότατα το επιτυγχάνουν):

1. Η ύπαρξη Θεού ή άλλων μεταφυσικών οντοτήτων δεν είναι δυνατόν να γίνει αντιληπτή από την περιορισμένη, ούτως ή άλλως, διάννοια του ανθρώπου, ως αυτή έχει σήμερα, τουλάχιστον.

2. Το να δημιουργούμε μιά οντότητα τέτοιου είδους και πολύ περισσότερο το να της αποδίδουμε συγκεκριμένες ιδιότητες, χρησιμοποιώντας την (περιορισμένη) ανθρώπινη λογική μου φαίνεται απαράδεκτο. Πολύ περισσότερο απαράδεκτο μου φαίνεται αυτά τα νοητικά οικοδομήματα να λειτουργούν ρυθμιστικά της ζωής των ανθρώπων. Ιδιαίτερα η επιβολή των από τις πολιτείες μου φαίνεται τερατώδες!

3. Η άμεσα αντιληπτή οντότητα από τον άνθρωπο είναι η Φύση. Πέραν από τη Φϋση δεν είναι γνωστό (σε μένα) τι υπάρχει, κι αν υπάρχει. Κι αν μου αντιταχθεί η ερώτηση "Ποιός έφτιαξε τη Φύση" θα ρωτήσω με τη σειρά μου "Κι αυτόν που έφτιαξε τη Φύση ποιός τον έφτιαξε;" Στη Φύση σταματώ γιατί δεν έχω τη δυνατότητα να πάω πιό πέρα.

4. Υπάρχουν πολλοί συνάνθρωποι που ισχυρίζονται (και μπορεί να λένε αλήθεια...) ότι έχουν μεταφυσικές εμπειρίες που τους απεκάλυψαν τα πέραν από τη Φύση! Δεν μπορώ να τους αντικρούσω αλλά υπάρχουν και πάρα πολλοί που ισχυρίζονται ότι είδαν φαντάσματα, νεράϊδες, ξωτικά και άλλα μεταφυσικά όντα! Να τους πιστέψω κι αυτούς;

5. Δεν υποστηρίζω ότι πρέπει να μην ερευνούν και να μην επιδιώκουν την μεταφυσική γνώση οι άνθρωποι. Κάθε άλλο! Αλλά από το σημείο αυτό μέχρι να γίνεται επίσημη του κράτους θέση η ύπαρξη Θεού, Αγίων, Οσίων, διαβόλου, δαιμόνων, κλπ., και να νομιμοποιούνται ή να επιβάλλονται θρησκευτικές διαδικασίες στην καθημερινή ζωή των ανθρώπων, με το επιχείρημα ότι κάποιοι "ξέρουν" το θεωρώ όχι μόνο τρελλό αλλά καθαρό φασισμό, που, ίσως, θα ταίριαζε σε πολύ παρωχημένες εποχές αλλά σε καμιά περίπτωση στον 21ο αιώνα!

6. Το ότι υπάρχουν τόσες πολλές και διαφορετικές θρησκείες, πέραν από την αναμφισβήτητη ανάγκη, λόγω αδυναμίας, του ανθρώπου να εξευμενίσει το υποτιθέμενο ανώτατο όν, προδίδει και το ότι μάλλον δεν υπάρχει γνώση για την ύπαρξη και τη φύση κάποιου τέτοιου όντος! Αν υπήρχε τέτοια γνώση θα ήταν ενιαία και ομοιόμορφη και όχι τόσο διαφοροποιημένη από κοινωνία σε κοινωνία.

7. Δεν είχα ποτέ μου μεταφυσική εμπειρία και ποτέ δεν ένοιωσα να μου μιλάει κάποια "ανώτερη" φωνή. Αλλά και χωρίς αυτά τα εφόδια λειτουργώ με βάση τη λογική μου και με κριτήριο το (γενικότερο) ανθρώπινο συμφέρον (όχι μόνο το δικό μου) και σας διαβεβαιώνω ότι οι πράξεις μου και οι σκέψεις μου είναι πολύ πιό θετικές για τον άνθρωπο και τη Φύση από αυτές πολλών βαθειά θρησκευομένων πολιτών, ακόμη και εξεχόντων κληρικών!

8. Η εκ παραπλάνησης πηγάζουσα ανάγκη για εξασφάλιση της αιώνιας ευτυχίας (γράφε: Παράδεισος) ωθεί πολλούς αφελείς (λυπάμαι αλλά έτσι τους θεωρώ) να "θρησκεύονται" και μάλλιστα με αυξανόμενη ένταση όσο πλησιάζει το τέλος!

9. Προβληματίζομαι κι εγώ τα μάλλα σχετικά με πολλά άγνωστα και ασύλληπτα μυστήρια της ζωής και του σύμπαντος αλλά δεν βρίσκω ότι μπορεί να πάρω απαντήσεις από την αυθαίρετη δημιουργία νοητικών όντοτήτων.

10. Τέλος, αισθάνομαι την ανάγκη να εκφράσω την απέχθειά μου για την δημιουργία και χρήση της θρησκείας για τον εξουσιασμό και τη χειραγώγηση των ανθρώπων. Θα το καταλάβαινα αν συνέβαινε μερικές εκατοντάδες χρόνια πριν. Το ότι συμβαίνει ακόμη με θλίβει και με κάνει εξαιρετικά απαισιόδοξο για την ταχύτητα με την οποία εξελίσσεται διαννοητικά το ανθρώπινο είδος.

Προσωπικές οι απόψεις που δεν διεκδικούν τίποτε άλλο από την ανάγνωση και το να αποτελέσουν ερεθίσματα για σκέψη.

'Ερρωσθε,

AboΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 22:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Abo ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΣΤΟ ESOTERICA.gr....

ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ....
ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΕΙΤΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΙΤΕ ΘΕΟΛΟΓΙΚΕΣ....

ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ...

ΤΟΝ ΘΕΟ ΔΕΝ ΤΟ "ΒΛΕΠΩ" ΙΣΩΣ ΝΑ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΝΙΩΣΩ...
ΙΣΩΣ ΝΑ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΤΟΝ "ΔΩ" ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ...

ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΩΡΑΦΙ ΣΠΑΡΜΕΝΟ "ΒΛΕΠΩ" ΤΟΝ ΣΠΟΡΕΑ....
ΣΕ ΕΝΑ ΔΕΝΔΡΟ "ΒΛΕΠΩ" ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥ...
ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΤΑΜΙ "ΒΛΕΠΩ" ΤΗΝ ΠΗΓΗ....

ΣΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΦΕΓΓΑΡΙΟΥ "ΒΛΕΠΩ" ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΦΩΣ....

ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΝΕΡΟΥ "ΒΛΕΠΩ" ΣΥΝΝΕΦΑ...
ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ "ΒΛΕΠΩ" ΤΟΥΣ ΩΚΕΑΝΟΥΣ...

ΣΤΗΝ ΛΕΞΗ "ΒΛΕΠΩ" ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΒΑΖΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΕΞΗ "ΝΙΩΘΩ"...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 12:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ...

ΤΟΝ ΘΕΟ ΔΕΝ ΤΟ "ΒΛΕΠΩ" ΙΣΩΣ ΝΑ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΝΙΩΣΩ...
ΙΣΩΣ ΝΑ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΤΟΝ "ΔΩ" ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ...

ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΩΡΑΦΙ ΣΠΑΡΜΕΝΟ "ΒΛΕΠΩ" ΤΟΝ ΣΠΟΡΕΑ....
ΣΕ ΕΝΑ ΔΕΝΔΡΟ "ΒΛΕΠΩ" ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥ...
ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΤΑΜΙ "ΒΛΕΠΩ" ΤΗΝ ΠΗΓΗ....

ΣΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΦΕΓΓΑΡΙΟΥ "ΒΛΕΠΩ" ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΦΩΣ....

ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΝΕΡΟΥ "ΒΛΕΠΩ" ΣΥΝΝΕΦΑ...
ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ "ΒΛΕΠΩ" ΤΟΥΣ ΩΚΕΑΝΟΥΣ...

ΣΤΗΝ ΛΕΞΗ "ΒΛΕΠΩ" ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΒΑΖΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΕΞΗ "ΝΙΩΘΩ"...


Η εμπευση ειναι κατι πολυ ομορφο στη ζωη του ανθρωπου...και καταλαβενω απολυτα τον AVATARGR, διοτι υπηρξα και εγω πιστος σε μια θρησκεια(Χριστιανισμο) και θαυμαζα την φαντασια της πιστης μου.Ομως θελω να εκφρασω ενα ερωτημα.

Η δημιουργια γιατι πρεπει να εχει προελθει ο εναν Θεο, γιατι ο ανθρωπος εχει την ταση να προσωποποιει την υπαρξη και να της δινει ενα χαρακτηρα ανθρωπινο?...(οπως ακριβως εκαναν και οι αρχαιοι λαοι, που ειχαν μετατρεψει τα ανθρωπινα χαρακτηριστικα σε χαρακτηριστικα των Θεων τους.)

Υ.Γ.
Λενε, πως ο Ανθρωπινος νους δεν μπορει να συλαβει τον Θεο...δεν μπορει να καταλαβει τιποτα για αυτον...τοτε πως τον ξερει,πως τον νοει?

"Η φύση αγαπάει να κρύβεται."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 14:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Hermes ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ "ΘΕΟΣ" ΒΑΛΕ ΟΠΟΙΑ ΛΕΞΗ Η'
ΛΕΞΕΙΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ....

ΑΣ ΜΗΝ ΣΤΑΘΕΙ ΕΜΠΟΔΙΟ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ Η ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 03:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με την τοποθέτηση του φίλου AVATARGR. Ο "Θεός" δίνει απλώς κάποιες ενδείξεις της ύπαρξής του μέσω των ασυνεχειών/αστοχιών/ασυνεπειών της λογικής, στις οποίες αναγκαστικά θα περιπέσει ο οποιοσδήποτε καλόπιστος,αντικειμενικός και ορθολογιστής παρατηρητής της ΦΥΣΗΣ.

quote:
Η δημιουργια γιατι πρεπει να εχει προελθει ο εναν Θεο, γιατι ο ανθρωπος εχει την ταση να προσωποποιει την υπαρξη και να της δινει ενα χαρακτηρα ανθρωπινο?...(οπως ακριβως εκαναν και οι αρχαιοι λαοι, που ειχαν μετατρεψει τα ανθρωπινα χαρακτηριστικα σε χαρακτηριστικα των Θεων τους.)

Υ.Γ.
Λενε, πως ο Ανθρωπινος νους δεν μπορει να συλαβει τον Θεο...δεν μπορει να καταλαβει τιποτα για αυτον...τοτε πως τον ξερει,πως τον νοει?


Ο φίλος Hermes φαίνεται να έχει άλλου είδους "κολλήματα". Παθαίνει "αλλεργία" στο άκουσμα ή στην ανάγνωση και μόνο της λέξης Θεός και την ντύνει με άλλα περίεργα συμπαρομαρτούντα (ανθρωπομορφισμό,θρησκείες,διαβολους,τριβολους,λιβάνια,φυτιλια,καντήλια, και δε συμμαζευόμαστε!). Φίλε Hermes πραγματικά μην κολλάς στο όνομα. Αν πω "η αρχική υπέρτατη υπερ-Ενέργεια" είσαι καλυμμένος? Αν πω η"Δημιουργική Αρχή" σ'αρέσει καλύτερα μήπως?

Ο ανθρώπινος νους, σίγουρα δεν μπορεί να συλλάβει και να ερμηνεύσει το "θείον".Δεν μπορεί να τον καταλαβει και να τον "νοεί". Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο! Αλλά το να χρειάζεσαι την "παρουσία" αυτής της "άγνωστης μεταβλητής" η οποία συμπληρώνει τα λογικά κενά της Φύσης είναι ένα απλό λογικό συμπέρασμα.

.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 04:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Abo, αφού πρώτα σε καλωσορίσω στο forum, να σου πω ότι μπήκες πολύ δυναμικά εδώ μέσα!

Θα απαντήσω ένα προς ένα τα ερωτήματά σου από τη δική μου σκοπιά:

quote:
1. Η ύπαρξη Θεού ή άλλων μεταφυσικών οντοτήτων δεν είναι δυνατόν να γίνει αντιληπτή από την περιορισμένη, ούτως ή άλλως, διάννοια του ανθρώπου, ως αυτή έχει σήμερα, τουλάχιστον.

Κατά 99% έχεις δίκιο εδώ και συμφωνώ μαζί σου. Υπάρχουν όμως κάποιοι άνθρωποι που έχουν μερικά "χαρίσματα" ή"ιδιαίτερα χαρακτηριστικά" ή καλύτερες "προσλαμβάνουσες" από τον μέσο-κοινό άνθρωπο, και βιώνουν κάποιες άλλες εμπειρίες?-επικοινωνίες?-γνώση εξ αποκαλύψεως? από αυτό που αποκαλείς εσύ Θεό ή μεταφυσικές οντότητες. Υπάρχουν γεγονότα, αντικείμενα και καταστάσεις στη γύρω μας Φύση (και είναι μέρος της, γι'αυτό δεν τα αποκαλώ εγώ "μεταφυσικά" ή "υπερφυσικά")πέρα από αυτά που αντιλαμβανόμαστε με τις 5 κοινές αισθήσεις.
quote:

2. Το να δημιουργούμε μιά οντότητα τέτοιου είδους και πολύ περισσότερο το να της αποδίδουμε συγκεκριμένες ιδιότητες, χρησιμοποιώντας την (περιορισμένη) ανθρώπινη λογική μου φαίνεται απαράδεκτο. Πολύ περισσότερο απαράδεκτο μου φαίνεται αυτά τα νοητικά οικοδομήματα να λειτουργούν ρυθμιστικά της ζωής των ανθρώπων. Ιδιαίτερα η επιβολή των από τις πολιτείες μου φαίνεται τερατώδες!


Εδώ συμφωνώ 1000% μαζί σου! Προφανώς αναφέρεσαι στις διάφορες θρησκείες που είναι ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ δημιουργήματα και πάνε να επιβάλλουν πράγματα και συμπεριφορές μέσα από μια νόρμα κανόνων και απαγορεύσεων στον κόσμο.Αυτό είναι πέρα για πέρα ξεστρατσισμένο και ξέχωρο από τον ίδιο το ΘΕΟ όποιος και ότι κι αν είναι αυτός.
quote:

3. Η άμεσα αντιληπτή οντότητα από τον άνθρωπο είναι η Φύση. Πέραν από τη Φϋση δεν είναι γνωστό (σε μένα) τι υπάρχει, κι αν υπάρχει. Κι αν μου αντιταχθεί η ερώτηση "Ποιός έφτιαξε τη Φύση" θα ρωτήσω με τη σειρά μου "Κι αυτόν που έφτιαξε τη Φύση ποιός τον έφτιαξε;" Στη Φύση σταματώ γιατί δεν έχω τη δυνατότητα να πάω πιό πέρα.


Σύμφωνοι!Όλοι μας τη Φύση βλεπουμε,αγγίζουμε,γευόμαστε,ακούμε, μελετάμε, ερμηνεύουμε, αξιοποιούμε,εκμεταλλευόμαστε,κλπ,κλπ.Είναι το σπίτι μας, είναι ο κόσμος μας, αλλά είμαστε και κομμάτι του. Είσαι όμως σίγουρος ότι γνωρίζεις όλη τη "Φύση"? Εχεις αποκωδικοποιήσει όλους τους νόμους και τις λειτουργίες της?
Το ερώτημα "Κι αυτόν που έφτιαξε τη Φύση ποιός τον έφτιαξε;" είναι τελείως πλασματικό και δικολαβίστικο γιατί εννοείται πως αν φτάνεις στο σημείο να χρειάζεασαι Θεο-Δημιουργό, τότε είναι βέβαιο πως αυτός έχει "υπερβατικές" ιδιότητες σε σχέση με το δημιουργημά του. Είναι υπερσύνολό του και το περικλείει, άρα δεν μπορείς να τον κρίνεις και ερμηνεύεις με τα ίδια σταθμά...
Λες ακόμη ότι:" Στη Φύση σταματώ γιατί δεν έχω τη δυνατότητα να πάω πιό πέρα."
Και το παιδάκι της Α'δημοτικού σταματάει στο 10 γιατί δεν ξέρει να μετράει πιο πέρα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει όμως και το 100 και ότι δεν μπορούμε να μετρήσουμε και ως εκεί!

quote:

4. Υπάρχουν πολλοί συνάνθρωποι που ισχυρίζονται (και μπορεί να λένε αλήθεια...) ότι έχουν μεταφυσικές εμπειρίες που τους απεκάλυψαν τα πέραν από τη Φύση! Δεν μπορώ να τους αντικρούσω αλλά υπάρχουν και πάρα πολλοί που ισχυρίζονται ότι είδαν φαντάσματα, νεράϊδες, ξωτικά και άλλα μεταφυσικά όντα! Να τους πιστέψω κι αυτούς;


Επ'αυτού σου απάντησα λίγο και στο 1. ερωτημα.
Προσωπικά έχω γνωρίσει 2 ανθρώπους τους οποίους τοποθετώ κάπου "ξεχωριστά" σε σχέση με εμάς τους υπόλοιπους, και με βάση κάποιες "υπερβατικές" ιδιότητες -"χαρισματα" που διαπίστωσα ότι είχαν(εγώ ως απόλυτα ρεαλιστής-ορθολογιστής και υπέρμαχος της λογικής ερμηνείας πάντα), πιστεύω ακράδαντα πλέον ότι για κάθε 100 μέντιουμ ή φωτισμένους ή πνευματικούς ανθρώπους, οι 98 είναι καραγκιόζηδες, τσαρλατάνοι και άψογοι μυθιστορηματογράφοι-μυθιστορηματολόγοι, αλλά υπάρχουν και 2 που έχουν αυτές τις ρημάδες αξιοζήλευτες ιδιότητες που αποκαλούμε "ανεπτυγμένη διαίσθηση", "διόραση-διορατικότητα", "ενόραση" ή όπως αλλιώς λέγονται! Το ίδιο θα έλεγα ότι ισχύει επαγωγικά και για τα "φαντάσματα", τα "ξωτικά" και τις "νεράιδες" που λες. Σίγουρα το μέγιστο μέρος αυτών είναι μπουρδολογίες και παραμυθάκια για παιδιά...Αλλά θα υπάρχει και 1% ή 1/1000 που να μην είναι παραμυθάκι και αυτός είναι άλλωστε ο λόγος που με έκανε να ασχοληθώ με το esoterica!
quote:

5. Δεν υποστηρίζω ότι πρέπει να μην ερευνούν και να μην επιδιώκουν την μεταφυσική γνώση οι άνθρωποι. Κάθε άλλο! Αλλά από το σημείο αυτό μέχρι να γίνεται επίσημη του κράτους θέση η ύπαρξη Θεού, Αγίων, Οσίων, διαβόλου, δαιμόνων, κλπ., και να νομιμοποιούνται ή να επιβάλλονται θρησκευτικές διαδικασίες στην καθημερινή ζωή των ανθρώπων, με το επιχείρημα ότι κάποιοι "ξέρουν" το θεωρώ όχι μόνο τρελλό αλλά καθαρό φασισμό, που, ίσως, θα ταίριαζε σε πολύ παρωχημένες εποχές αλλά σε καμιά περίπτωση στον 21ο αιώνα!


Σε αυτό το θέμα έχω απαντήσει πολλάκις, και σε άλλους συνομιλητές (πχ Hermes,κλπ).
Ρε παιδιά, δεν ξέρω την ηλικία σας, τη οικογένειά σας ή τα σχολεία που πηγαίνατε...Αλλά μου δίνετε την εντύπωση ότι σας είχαν έγκλειστους σε κανένα προτεσταντικό γυμνάσιο του 1800 και κουβαλάτε ένα κάρο απωθημένα! Ήμαρτον που λέει και ο Γεωργίου!Γιατί τόσο μένος με αυτά τα "θρησκευτικοειδή" πράγματα? Σας επέβαλλε ποτέ κανένας τίποτα? Στην Ελλάδα είμαστε άψογοι σε αυτό τον τομέα. Υπάρχει η "θρησκεία" για να τη ...γράφουμε όλοι, και απλώς να μας δίνει και καμιά αργία πού και πού, και κάνα Πάσχα για να σουβλίζουμε αρνιά και να μπουζουριάζουμε ψητά! Από κει και πέρα εγώ δεν είδα κανέναν παπά να μου επιβάλλει τίποτα (αν δεν θέλω εγώ να το επιβάλλω στον εαυτό μου).Για ρωτήστε σε χώρες της Δυτικής Ευρώπης με τον κάργα καθολικισμό να σας πουν εκεί τι εστί βερίκοκο και εξουσία της Εκκλησίας!Μια χαρά είμαστε στην Ελλαδίτσα, έχουμε και το Χριστόδουλο και τα παπαδαριά να γελάμε με τα καμώματά τους και διαμαρτυρόμαστε κιόλας! Έλεος!
quote:

6. Το ότι υπάρχουν τόσες πολλές και διαφορετικές θρησκείες, πέραν από την αναμφισβήτητη ανάγκη, λόγω αδυναμίας, του ανθρώπου να εξευμενίσει το υποτιθέμενο ανώτατο όν, προδίδει και το ότι μάλλον δεν υπάρχει γνώση για την ύπαρξη και τη φύση κάποιου τέτοιου όντος! Αν υπήρχε τέτοια γνώση θα ήταν ενιαία και ομοιόμορφη και όχι τόσο διαφοροποιημένη από κοινωνία σε κοινωνία.


Εδώ συμφωνούμε στο συλλογισμό αγαπητέ,-ή Abo. Η αναγκαιότητα ύπαρξης των διαφόρων θρησκειών αποδεικνυει κατ'εμέ ότι όλοι λίγο-πολύ ψυλιάζονται πως κάτι παίζει στο "παρασκήνιο", πέρα και πίσω από αυτά που βλέπουνε κι ακούνε.Η γνώση που υπαινίσσεσαι, αφώς δεν υπάρχει (αναζητείται διαρκώς) γιατί αν υπήρχε όντως όλοι θα πιστεύαμε στη Μία ΑΛΗΘΕΙΑ και δεν θα έπλαθε ο καθένας το δικό του σενάριο.
quote:

7. Δεν είχα ποτέ μου μεταφυσική εμπειρία και ποτέ δεν ένοιωσα να μου μιλάει κάποια "ανώτερη" φωνή. Αλλά και χωρίς αυτά τα εφόδια λειτουργώ με βάση τη λογική μου και με κριτήριο το (γενικότερο) ανθρώπινο συμφέρον (όχι μόνο το δικό μου) και σας διαβεβαιώνω ότι οι πράξεις μου και οι σκέψεις μου είναι πολύ πιό θετικές για τον άνθρωπο και τη Φύση από αυτές πολλών βαθειά θρησκευομένων πολιτών, ακόμη και εξεχόντων κληρικών!


Θα κάνω πως δεν είδα τα τελευταία περί κληρικών κλπ,κλπ, γιατί έχω απαντήσει πιο πάνω και δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι.Όσο για τις θετικές σκεψεις και πράξεις, σίγουρα αυτό ξεκινάει από τον καθένα μας εσωτερικά και είναι αυτό εν τέλει που μας διαφοροποιεί/κατηγοριοποιεί σε καλούς,κακούς, neutrals,κλπ, ανά πάσα στιγμή. Είναι το "εσώτερο μέτρο" μας, η συνείδηση και η ψυχή του καθενός...
Για τη "μεταφυσική" εμπειρία που λες, κι εγώ μέχρι που να τη βιώσω σκεφτόμουν και λειτουργούσα όπως κι εσύ. Αλλά σου έυχομαι να έχεις μία ή περισσότερες, γιατί αυτές θα σου φέρουν το "τραμπάκουλο" που φέρανε και σε μένα, και ύστερα θα βάζεις κι εσύ αυτό το 1% που γράφω παραπάνω...Μη βιάζεσαι να είσαι απόλυτος

quote:

8. Η εκ παραπλάνησης πηγάζουσα ανάγκη για εξασφάλιση της αιώνιας ευτυχίας (γράφε: Παράδεισος) ωθεί πολλούς αφελείς (λυπάμαι αλλά έτσι τους θεωρώ) να "θρησκεύονται" και μάλλιστα με αυξανόμενη ένταση όσο πλησιάζει το τέλος!


Ρε μ'αυτή τη θρησκεία!Ξεκολλάτε ρε παιδιά επιτέλους!το τι κάνει ο καθένας είναι γούστο του και καπέλο του. Αυτό το ερώτημά σου όμως με το συγκεκριμένο topic μπορείς να μου πεις τι σχέση έχει?
quote:

9. Προβληματίζομαι κι εγώ τα μάλλα σχετικά με πολλά άγνωστα και ασύλληπτα μυστήρια της ζωής και του σύμπαντος αλλά δεν βρίσκω ότι μπορεί να πάρω απαντήσεις από την αυθαίρετη δημιουργία νοητικών όντοτήτων.


Πρόσεξε εδώ ένα σημείο: Το "αυθαίρετη"... Η "λογική" αναγκαιότητα της ύπαρξης ενός ανώτερου "Κάτι" τέλοσπάντων (πες το Ταρατατζούμ πες το Ζαρατούστρα -γιατί με το Θεό κολλάτε άσχημα οι περισσότεροι!) πηγαζει από τη μελέτη της Φύσης, της Ζωής και του Σύμπαντος.Δεν γίνεται "αυθαίρετα".Όσο για τις απαντήσεις? απλώς γεμίζει ένα λογικό κενό.Δεν δίνει απαντήσεις (προς το παρόν τουλάχιστον)!
quote:

10. Τέλος, αισθάνομαι την ανάγκη να εκφράσω την απέχθειά μου για την δημιουργία και χρήση της θρησκείας για τον εξουσιασμό και τη χειραγώγηση των ανθρώπων. Θα το καταλάβαινα αν συνέβαινε μερικές εκατοντάδες χρόνια πριν. Το ότι συμβαίνει ακόμη με θλίβει και με κάνει εξαιρετικά απαισιόδοξο για την ταχύτητα με την οποία εξελίσσεται διαννοητικά το ανθρώπινο είδος.


Ε, ρε φίλε,Νισάφι πια με τη θρησκεία!Αυτά που λες σίγουρα συμβαίνουν σε άλλες χώρες. Στην καθολική Ιταλία πχ που μάζεψε και-γω-δεν-ξερω πόσα εκατομμύρια "πιστούς" για την κηδεία του "Πάπα". Συμβαίνουν στο Ταμ-τουμ που ο φύλαρχος-μάγος-πρόεδρος-ιερεας της φυλής έχει εξουσία ζωής και θανάτου στους υποτελείς του! Αλλά ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!ΜΗΠΩΣ ΖΩ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΛΛΑΔΑ?Ή σε άλλη διάσταση?

Ποιος σε χειραγώγησε ρε αδερφέ? Έχεις κανα παράπονο? Είσαι ο παραγιός κανενός παπά? εγώ ξέρω ότι αν δεν θες να χειραγωγηθείς και να φορέσεις ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ την ταμπέλα του θύματος κανείς δεν σε χειραγωγεί και δεν σου κάνει τίποτε! Να τα ξεκαθαρίζουμε αυτά μια και καλή επιτέλους!

Κλείνοντας, ευχαριστώ για ακόμη μια φορά για τα ερωτήματα-αφορμες για συζητηση που ετεθησαν.
Ζητώ επίσης, συγγνώμη εκ των προτερων για κάποιες τυχον εξάρσεις μου, οι οποίες γράφτηκαν μονο και μονο για να διατηρηθεί ο ειρμός και επειδή γράφω αυθόρμητα.
Καλή ανάγνωση και προβληματισμό σε όλους!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 05:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην αδικώ και τον φίλο Hermes, πολλά από τα παραπάνω απευθύνονται και σε αυτόν.

Το ότι διαβάζεις πολύ Νίτσε φίλε Hermes εξηγεί πολλά πράγματα. Κι εγώ έχω διαβάσει, αλλά φαντάζομαι ότι θα ξέρεις τι κακομοίρικα παιδικά χρόνια πέρασε στο νοσηρό θρησκευτικό περιβάλλον που μεγάλωσε. Γι'αυτό και τα κολλήματα και τα απωθημένα του Νίτσε. Μην τα κάνεις όμως και δικά σου.

Προσπαθώ να σου εξηγήσω τόσον καιρό ότι ούτε εγώ είμαι οπαδός κάποιας θρησκείας, και απλώς κινούμαι με βάση τη λογική και την αναζήτησή μου. Εγώ καταλήγω στην ύπαρξη κάποιου είδους "Θεού" ή "κάτι" τελοσπάντων από λογική επαγωγή και από την Αρχή της Αιτιατότητας. Βγάζω έξω τις θρησκείες που υπαγορεύουν τα δικά τους.

Τώρα αν εσύ έχεις κυρήξει πόλεμο σε κάποιες λέξεις και είναι κόκκινο πανί για σένα, γούστο σου και καπέλο σου!Κι εγώ το ίδιο παθαίνω όταν ακούω για τους "άθεους". Προτιμώ το "αθρησκους" γιατί συνήθως αυτό θέλουν να πουν και τα μπλέκουν οι περισσότεροι.
Και μολονότι ούτε εσύ μπορείς να αποδείξεις την ανυπαρξία,ούτε εγώ την ύπαρξη του Θεού, εντούτοις δεν παίζουμε 50%-50%. Είναι κάπου 60-40 ή 70-30 υπέρ του Θεού για τους λόγους που σου εξήγησε και ο φίλος Υδροχόος...

.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 13:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να μην αδικώ και τον φίλο Hermes, πολλά από τα παραπάνω απευθύνονται και σε αυτόν.

Το ότι διαβάζεις πολύ Νίτσε φίλε Hermes εξηγεί πολλά πράγματα. Κι εγώ έχω διαβάσει, αλλά φαντάζομαι ότι θα ξέρεις τι κακομοίρικα παιδικά χρόνια πέρασε στο νοσηρό θρησκευτικό περιβάλλον που μεγάλωσε. Γι'αυτό και τα κολλήματα και τα απωθημένα του Νίτσε. Μην τα κάνεις όμως και δικά σου.

Προσπαθώ να σου εξηγήσω τόσον καιρό ότι ούτε εγώ είμαι οπαδός κάποιας θρησκείας, και απλώς κινούμαι με βάση τη λογική και την αναζήτησή μου. Εγώ καταλήγω στην ύπαρξη κάποιου είδους "Θεού" ή "κάτι" τελοσπάντων από λογική επαγωγή και από την Αρχή της Αιτιατότητας. Βγάζω έξω τις θρησκείες που υπαγορεύουν τα δικά τους.

Τώρα αν εσύ έχεις κυρήξει πόλεμο σε κάποιες λέξεις και είναι κόκκινο πανί για σένα, γούστο σου και καπέλο σου!Κι εγώ το ίδιο παθαίνω όταν ακούω για τους "άθεους". Προτιμώ το "αθρησκους" γιατί συνήθως αυτό θέλουν να πουν και τα μπλέκουν οι περισσότεροι.
Και μολονότι ούτε εσύ μπορείς να αποδείξεις την ανυπαρξία,ούτε εγώ την ύπαρξη του Θεού, εντούτοις δεν παίζουμε 50%-50%. Είναι κάπου 60-40 ή 70-30 υπέρ του Θεού για τους λόγους που σου εξήγησε και ο φίλος Υδροχόος...


Με κατηγοριοποιεις, την στιγμη που ατυχως ουτε καν με εχεις καταλαβει...Μην ξεχνας οτι το "Η φυση αγαπαει να κρυβεται" μιλαει για εμενα και μονο στην υπογραφη μου.
Ειναι το ιδιο λαθος που εκανε και ο αγαπητος Pixeldream, με το που ειδε το 1/10 των πιστευω μου με ενταξε σε μια κατηγορια ανθρωπων.Αυτο ειναι εγωισμος, και στενομυαλη σκεψη.
Εδω εγω εσενα και πολλους αλλους...ΔΕΝ ΤΟΛΜΩ να σας τοποθετησω ΠΟΥΘΕΝΑ την στιγμη που οσο μαθενετε αλλο τοσο καθε ημερα ειστε και αλλοι Ανθρωποι.Ξερεις ειναι πολυ ασχημο να νομιζεις πως τα ξερεις ολα, γιαυτο πριν κρινεις για το που "παω" και που "ειμαι", δες εσυ τι εισαι και που πας...ακομα και αν νομιζεις πως ξερεις , η εχεις πιστει οτι ξερεις.
Το ποιο ευκολο να πεις για τον Account Hermes ειναι να τον ενταξεις σε μια κατηγορια...(φασιστων,αντισημιτων,αθεων,χριστιανων,πιστων,κουφομυαλων,χαζων,εξυπνων,σοφων,ηλιθιων,ρατσιστων,φιλαλληλων,φιλελευθερων...)Και εκει βλεπεις πως εγω ειμαι ενα πολυφασικο και πολυπλευρικο ατομο με πολλες δωσεις πνευματικης αντιφασης...ομως αυτο ειναι μοναχα μια ηλεκτρονικη εικονα, αυτο ειναι μοναχα το 1% του τι ειναι ο Hermes.
Και αυτο δεν ειμαι εγω, και αυτο δεν ειναι ουτε ο Hermes.
Δεν θελω να πω παραπανω...γιατι σιγουρα ολα οσα προειπα δεν ειναι και ιδιαιτερα αντιληπτα, και ασε που δεν γνωριζω τη πλευρα της νοησης των μελων του φορουμ.
Πες με και ψωνιο...εδω που εχω φτασει δεν υπαρχει γυρισμος στον παλιο τροπο σκεψης...τουλαχιστον εχω αρχισει και κατανοω τους αρχαιους φιλοσοφους.
Αυτα για εμενα ως Hermes, θα επιθυμουσα οπως εγω δεν ειμαι αγενης και γενικευω εσας, αλλο τοσο να υπαρχει σεβασμος προς τις ιδεες και τις αποψεις αυτων που δεν προκαλουν για να νομιζουν οι αλλοι οτι το εχουν αναγκη.

quote:
Το ότι διαβάζεις πολύ Νίτσε φίλε Hermes εξηγεί πολλά πράγματα. Κι εγώ έχω διαβάσει, αλλά φαντάζομαι ότι θα ξέρεις τι κακομοίρικα παιδικά χρόνια πέρασε στο νοσηρό θρησκευτικό περιβάλλον που μεγάλωσε. Γι'αυτό και τα κολλήματα και τα απωθημένα του Νίτσε. Μην τα κάνεις όμως και δικά σου.

Ειναι τοσο "λιγα", και τοσο ευνοητα που και που τα ανεφερες αλλον διδαξες.Αν ημουν αυτο που αναφερεις τωρα δεν θα συζητουσαμε, αλλα θα με ειχε αποβαλει απο το φορουμ ο Αντμιν, λογο θυμου.Αλλα πευτεις πολυ εξω φιλε μου.Σιγα ρε Py8agora μην ασπαζομουν τα λαθη του καθενα...αν ηταν ετσι τωρα μεσα απο οτι εχω δει στο Εσωτερικα θα επρεπε να ημουν ο χειρωτερος των χειρωτερων.
Εδω κανεις το ιδιο λαθος που ειχε κανει ο Kelsos παλιοτερα...και ειναι κριμα(η γενικευση ειναι φασισμος.).

quote:
Σε αυτό το θέμα έχω απαντήσει πολλάκις, και σε άλλους συνομιλητές (πχ Hermes,κλπ).
Ρε παιδιά, δεν ξέρω την ηλικία σας, τη οικογένειά σας ή τα σχολεία που πηγαίνατε...Αλλά μου δίνετε την εντύπωση ότι σας είχαν έγκλειστους σε κανένα προτεσταντικό γυμνάσιο του 1800 και κουβαλάτε ένα κάρο απωθημένα! Ήμαρτον που λέει και ο Γεωργίου

Εδω ειναι το λαθος,και πολυ εμφανες μαλιστα...Μηπως εσυ εισαι ο Θεος και δεν το εχεις καταλαβει?

quote:
Ο φίλος Hermes φαίνεται να έχει άλλου είδους "κολλήματα". Παθαίνει "αλλεργία" στο άκουσμα ή στην ανάγνωση και μόνο της λέξης Θεός και την ντύνει με άλλα περίεργα συμπαρομαρτούντα (ανθρωπομορφισμό,θρησκείες,διαβολους,τριβολους,λιβάνια,φυτιλια,καντήλια, και δε συμμαζευόμαστε!). Φίλε Hermes πραγματικά μην κολλάς στο όνομα. Αν πω "η αρχική υπέρτατη υπερ-Ενέργεια" είσαι καλυμμένος? Αν πω η"Δημιουργική Αρχή" σ'αρέσει καλύτερα μήπως?

Αν και ο λογος σου ειναι προσβλητικος...και καθολου σοβαρος, με κανεις να πιστευω πως...
Η ειρωνεια μετα απο τοσα που εχουν ειπωθει...εκφραζει αμηχανεια και λιγο χαζομαρα...πιστευω πως τετοιου επιπεδου κοροιδια μονο συμπλοκη και βλακεια μπορει να φερει. Θελω να πιστευω πως δεν σου τελιωσαν τα επιχειρηματα, και πως αυτο σου το λαθος ηταν απλα ενα συναισθημα.
Εχεις βρει τον ανθρωπο που δεν κολλαει πουθενα, πιστεψε με.

Κριμα γιατι ειχα αρχισει να πιστευω...πως μπορουσε να γινει σοβαρη συζητηση.Αλλα απο οτι φενεται μερικοι "τοιχοι" δεν εχουν αυτια.

"Η φύση αγαπάει να κρύβεται."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 15:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Hermes ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΥΨΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ....

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΡΟΣΩΠΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ
ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΑΥΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ...

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΘΕΣΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 15:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΟΓΙΣΩ...

ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟΝ ΑΝΑΦΕΡΩ...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΓΚΑΓΚΑΡΙΝ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ ΤΗΝ ΓΗΣ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ....

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΘΕΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΔΑ !!!!!!!!!!!!!!!!

ΛΕΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ Η ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΙΟ ΚΑΛΑ....

ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΣΤΗΣΩ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ ΨΥΧΟΣΥΘΕΣΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ...

ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ "ΔΕΙ" ΝΑ "ΝΙΩΣΗ" ΤΟΝ ΘΕΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΠΗΛΙΑ ΜΕΣΑ Ο ΑΛΛΟΣ ΣΤΟΣ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟΝ ΨΑΧΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΕΙ....

ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 13:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Hermes ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΥΨΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ....

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΡΟΣΩΠΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ
ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΑΥΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ...


Φιλε, AVATARGR.
Κανενα προβλημα απο την δικια μου πλευρα...απλα μην αφισουμε την εντονη και χαμηλου επιπεδου αντιπαραθεση να μπει εμποδιο στην αναλυση, και καλο ειναι οι χαρακτηρισμοι προσωπων να μην υπαρχουν, τι στιγμη που δεν εχουν να προσφερουν τιποτα σε κανεναν.

quote:
ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΘΕΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΔΑ !!!!!!!!!!!!!!!!

Ο θεος, οπως τον νοηει κανεις...ειναι κατι που το βλεπεις καθε ημερα.
Ειναι πιστευω ενα ειδος αναγκης αλλα και αναπαυσης του υπαρξιακου μυστηριου, το φαινομενο του να ψαχνεις τον Θεο, με καθε τροπο σε καθε τοπο.
Και τελος σαν καταλαβεις τι πραγματικα ειναι θεος...τοτε ερχεται η αποκαλυψη της βαρυτητας των ασημαντων -"σημαντικων" πραγματων στη ζωη.


Υ.Γ.

quote:
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΡΟΣΩΠΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ
ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

Μακαρι να υπηρχε τροπος, να διοργανωναμε ενα σεμιναριο με θεμα την Υπαρξη...εγω το εχω πει, καποια στιγμη θα οργανωσω συζητησεις και ακουσμα αποψεων σε συγκεκριμενα θεματα και θα ειναι πολυ καλεσμενοι και απο το Εσωτερικα αλλα και απο αλλους χωρους.

"Η φύση αγαπάει να κρύβεται."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 15:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Hermes ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ...

ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ..

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ...

quote:
Μακαρι να υπηρχε τροπος, να διοργανωναμε ενα σεμιναριο με θεμα την Υπαρξη...εγω το εχω πει, καποια στιγμη θα οργανωσω συζητησεις και ακουσμα αποψεων σε συγκεκριμενα θεματα και θα ειναι πολυ καλεσμενοι και απο το Εσωτερικα αλλα και απο αλλους χωρους.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ....
ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΕΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ESOTERICA.gr...

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΟΥMΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΜΑΣ......

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TrUsT
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 16:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TrUsT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά............μια ματιά στο μεγαλειό και της ομορφιές της φύσης μας οδηγούν να κατανοήσουμε οτι υπάρχει Θεός.Είναι αδύνατον όλα αυτά τα θαυμαστά μου βλέπουμε γύρω μας να είναι δημιουργήματα απλών και τυχαιών συμπτώσεων όπως αβάσιμα πιστεύουν οι υλιστές.Υπάρχει κάτι άλλο υπέρτατο που ξεπερναέι κατα πολύ τον άνθρωπο και την φύση του.Τα δημιουργήματα του θεού είμαστε εμείς.Μια ματιά στο σώμα μας..................είναι η απόδειξη οτι ο Θεός είναι καπου εκεί έξω.Προσωπικά αμφισβητώ την ύπαρξη πραγματικά άθεων ατόμων(δηλαδη που δεν πιστεύουν σε κανέναν Θεό και δεν ασχολούνται με θέματα θρησκευτικού περιεχομένου).Οι φαινομενικά ,για τους περισσότερους απο εμάς άθεοι, είναι τα άτομα αυτά που επιζητούν τον Θεό μανιωδώς.Ασχολούνται τόσο με θρησκευτικά ζητήματα όσο κανένας άλλος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dios
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 20:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την εξής απλή απορία, για ποιο θεό συζητάμε εδώ.
Τον ένα θεό.
Τον θρησκευτικό θεό.
Τον πανάγαθο θεό.
Τον πατέρα θεό.
Τον εκδικητικό θεό.
Τον παντοδύναμο θεό.
Κ.τ.λ.
Μήπως ο θεός είναι όλα αυτά ή τίποτα από αυτά.
Μπορεί εύκολα κάποιος χωρίς προκαταλήψεις να καταλάβει τι είναι αυτό που λέμε θεός. Εγώ δεν μπορώ να βάλω όρια σε κάτι που δεν καταλαβαίνω ή έχω μια υπόνοια της σκληρής πραγματικότητας.


aenao to peperasmeno toy photos to phasma ths anarxikhs taxis toy tipota.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διγενής Ακρίτας
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 23:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διγενής Ακρίτας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει θεός ναι ή όχι;

“Όποιος πιστεύει στον θεό έχει μέσα του έναν νεκρό θεό.
Όποιος δεν πιστεύει στον θεό έχει μέσα του έναν νεκρό άνθρωπο.”
Δ.ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Ο άνθρωπος πρέπει να αναρωτιέται αλλά και να αμφισβητεί.
Το ερώτημα είναι αν θα πρέπει να απαντάει.
Πρέπει;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1914063
Maintained by Digital Alchemy