ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το «θαύμα» ενός φακίρη και η προσευχή του Ιησού
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αβραμης
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 21:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αβραμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο συγγραφέας αυτής της κατάθεσης, ένας νεομάρτυρας της κομμουνιστικής σκλαβιάς, απολάμβανε μια λαμπρή κοσμική σταδιοδρομία ως διοικητής στο Ναυτικό, όντας παράλληλα βαθειά αναμεμειγμένος στον αποκρυφισμό ως εκδότης της αποκρυφιστικής εφημερίδας «Rebus». Καθώς σώθηκε από σχεδόν βέβαιο θάνατο στη θάλασσα από ένα θαύμα του αγίου Σεραφείμ, έκανε ένα προσκύνημα στο Σαρώφ και μετά εγκατέλειψε την κοσμική σταδιοδρομία του και τους δεσμούς με τον αποκρυφισμό για να γίνει μοναχός. Αφ’ ότου χειροτονήθηκε ιερέας, υπηρέτησε ως ιεραπόστολος στην Κίνα, την Ινδία και το Θιβέτ, ως ιερέας σε διάφορες εκκλησίες πρεσβειών, και ως ηγούμενος πολλών μοναστηριών. Μετά το 1914 έζησε στη Λαύρα των σπηλαίων του Κιέβου, όπου συζητούσε με τους νέους που τον επισκέπτονταν σχετικά με την επιρροή του αποκρυφισμού σε σύγχρονα γεγονότα στη Ρωσία. Το φθινόπωρο του 1924, ένα μήνα αφ’ ότου τον είχε επισκεφθεί κάποιος Tuholx, ο συγγραφέας του βιβλίου «Μαύρη Μαγεία», δολοφονήθηκε από «αγνώστους» στο κελλί του, με φανερή ανοχή των Μπολσεβίκων, καρφωμένος από στιλέτο με ειδική λαβή, η οποία είχε ξεκάθαρη αποκρυφιστική σημασία.
Το γεγονός που περιγράφεται εδώ, αποκαλυπτικό της φύσης ενός από τα μεντιουμιστικά «χαρίσματα» τα οποία είναι κοινά στις ανατολικές θρησκείες, έλαβε χώρα λίγο πριν το 1900, και καταγράφηκε γύρω στο 1922 από τον γιατρό Α. Π. Τιμόφιεβιτς, τώρα τελευταία στη γυναικεία μονή του Νόβο Ντιβέγιεβο, στη Νέα Υόρκη. (Το ρωσικό κείμενο δημοσιεύθηκε στο «Orthodox Life» το 1956, Νο 1).

Μια θαυμάσια τροπική αυγή, το πλοίο μας διέσχιζε τα νερά του Ινδικού Ωκεανού, πλησιάζοντας το νησί της Κεϋλάνης. Τα εύθυμα πρόσωπα των επιβατών – οι περισσότεροι Άγγλοι με τις οικογένειές τους, που ταξίδευαν για τις εργασίες τους ή για δουλειά στην ινδική αποικία τους, κοιτούσαν ακόρεστα στο βάθος, ψάχνοντας με τα μάτια το μαγεμένο νησί, το οποίο για τους περισσότερους, από την παιδική τους ηλικία, είχε στην πράξη συνδεθεί με τόσα που ήταν ενδιαφέροντα και μυστήρια στις ιστορίες και τις περιγραφές των ταξιδιωτών.
Το νησί ακόμα ελάχιστα ορατό ενώ ένα λεπτό, μεθυστικό άρωμα από τα δέντρα του τύλιγε ήδη το πλοίο όλο και περισσότερο με κάθε περαστικό μελτέμι. Τελικά ένα είδος μπλε σύννεφου απλώθηκε στον ορίζοντα, αυξάνοντας συνεχώς σε μέγεθος καθώς το πλοίο πλησίαζε γρήγορα. Κανείς μπορούσε να δει τα κτίρια που απλώνονταν κατά μήκος της ακτής, χωμένα μέσα στην πρασινάδα των μεγαλοπρεπών φοινίκων, και το πολύχρωμο πλήθος των ντόπιων κατοίκων που περίμεναν την άφιξη του πλοίου. Οι επιβάτες, που είχαν γρήγορα γνωριστεί ο ένας με τον άλλον πάνω στο πλοίο, γελούσαν και συζητούσαν ζωηρά στο κατάστρωμα, θαυμάζοντας το καταπληκτικό σκηνικό του παραμυθένιου νησιού, καθώς αυτό ξεδιπλωνόταν μπροστά στα μάτια τους. Το πλοίο κινιόταν αργά· προετοιμαζόταν να αγκυροβολήσει στην αποβάθρα της πόλης – λιμανιού Colombo.


Εδώ το πλοίο σταμάτησε να πάρει κάρβουνο, και οι επιβάτες είχαν αρκετό χρόνο για να βγουν στην ακτή. Η μέρα ήταν τόσο ζεστή ώστε πολλοί επιβάτες αποφάσισαν να μη φύγουν από το πλοίο μέχρι το απόγευμα, όταν μια ευχάριστη δροσιά αντικατέστησε τη ζέστη της μέρας. Μια μικρή ομάδα οκτώ ανθρώπων – ανάμεσά τους κι εγώ – οδηγείτο από τον συνταγματάρχη Elliot, που είχε ξαναβρεθεί στο Κολόμπο πρωτύτερα και ήξερε καλά την πόλη και τα περίχωρα. Αυτός έκανε μια δελεαστική πρόταση: «Κυρίες και κύριοι! Θα θέλατε να πάμε μερικά μίλια έξω από την πόλη και να επισκεφθούμε έναν από τους τοπικούς μάγους – φακίρηδες; Ίσως να δούμε κάτι ενδιαφέρον». Όλοι δέχτηκαν την πρόταση του συνταγματάρχη με ενθουσιασμό.
Ήταν ήδη απόγευμα όταν αφήσαμε πίσω τους θορυβώδεις δρόμους της πόλης και προχωρήσαμε σ’ ένα θαυμάσιο δρόμο μέσα στη ζούγκλα, που σπινθηροβολούσε από τις αναλαμπές εκατομμυρίων πυγολαμπίδων. Στο τέλος ο δρόμος φάρδαινε ξαφνικά και μπροστά μας βρισκόταν ένα μικρό ξέφωτο, περιτριγυρισμένο από ζούγκλα προς κάθε κατεύθυνση. Στο άκρο του ξέφωτου, κάτω από ένα μεγάλο δέντρο, βρισκόταν ένα είδος καλύβας, δίπλα από την οποία έκαιγε μια φωτιά, κι ένας αδύνατος, κοκκαλιάρης γέρος με τουρμπάνι στο κεφάλι του καθόταν σταυροπόδι, με την ακίνητη ματιά του να κατευθύνεται στη φωτιά. Παρά τη θορυβώδη άφιξή μας, ο γέρος συνέχιζε να κάθεται εντελώς ακίνητος, μη δίνοντάς μας την παραμικρή προσοχή. Κάπου μέσα από το σκοτάδι εμφανίστηκε ένας νέος και, πηγαίνοντας στον συνταγματάρχη, κάτι τον ρώτησε σιγανά. Μέσα σε μικρό διάστημα έφερε έξω αρκετά σκαμνιά και η μικρή ομάδα μας παρατάχθηκε σε ημικυκλική διάταξη, όχι μακριά από τη φωτιά. Ένας ελαφρύς κι αρωματικός καπνός ανέβηκε. Ο γέρος καθόταν στην ίδια στάση, χωρίς φαινομενικά να προσέχει κανέναν και τίποτα. Το μισοφέγγαρο που ανέτειλε έδιωξε σε κάποιο βαθμό το σκοτάδι της νύχτας, και στο αμυδρό φως του όλα τα αντικείμενα έπαιρναν φανταστικά περιγράμματα. Όλοι σώπασαν χωρίς να το θέλουν, και περίμεναν να δουν τι θα συνέβαινε.


«Κοιτάξτε! Κοιτάξτε εκεί, πάνω στο δέντρο!» φώναξε η δεσποινίς Μαίρη σ’ ένα εκστατικό ψίθυρο. Όλοι γυρίσαμε τα κεφάλια μας στην κατεύθυνση που μας υπέδειξε. Και πράγματι, ολόκληρη η επιφάνεια της τεράστιας κορυφής του δέντρου, κάτω από το οποίο καθόταν ο φακίρης, ήταν σαν να έρρεε ήσυχα στον απαλό φωτισμό του φεγγαριού, και το δέντρο το ίδιο άρχισε βαθμιαία να λιώνει και να χάνει τα περιγράμματά του· χωρίς υπερβολή, κάποιο αόρατο χέρι είχε ρίξει πάνω του ένα αέρινο κάλυμμα που γινόταν όλο και πιο συμπυκνωμένο με κάθε στιγμή. Σύντομα μπροστά στην κατάπληκτη ματιά μας παρουσιάστηκε με τέλεια καθαρότητα η κυματοειδής επιφάνεια της θάλασσας. Το ένα κύμα ακολουθούσε το άλλο με ένα ελαφρό βόμβο, κάνοντας άσπρα σκουφάκια από αφρό· ανάλαφρα σύννεφα πλανιόντουσαν σ’ ένα ουρανό που είχε γίνει γαλάζιος. Άναυδοι, δεν μπορούσαμε να ξεκολλήσουμε απ’ αυτή την εντυπωσιακή εικόνα.


Και τότε στο βάθος εμφανίστηκε ένα λευκό καράβι. Πυκνός καπνός έβγαινε από τα δυο φουγάρα του. Μας πλησίασε γρήγορα, διασχίζοντας το νερό. Προς μεγάλη μας έκπληξη αναγνωρίσαμε το δικό μας πλοίο, αυτό που μας είχε φέρει στο Κολόμπο! Ένα μουρμουρητό το διαπέρασε τις γραμμές μας καθώς διαβάσαμε στην πρύμνη, γραμμένο με χρυσά γράμματα, το όνομα του πλοίου μας, «Luisa». Αλλά αυτό που μας κατέπληξε περισσότερο απ’ όλα είναι αυτό που είδαμε πάνω στο πλοίο – εμάς! Μην ξεχνάτε ότι την εποχή που συνέβησαν όλα αυτά δεν υπήρχε ούτε η σκέψη του κινηματογράφου και ήταν αδύνατον ακόμα και να συλλάβει κανείς κάτι τέτοιο. Καθένας μας έβλεπε τον εαυτό του στο κατάστρωμα ανάμεσα σε ανθρώπους που γελούσαν και μιλούσαν ο ένας στον άλλον. Αλλά το πιο καταπληκτικό: Δεν είδα μόνο τον εαυτό μου, αλλά ταυτόχρονα όλο το πλοίο μέχρι την παραμικρή λεπτομέρεια, σαν με το βλέμμα ενός πουλιού – κάτι που βεβαίως, απλώς δεν μπορούσε να συμβεί στ’ αλήθεια. Είδα ταυτόχρονα τον εαυτό μου ανάμεσα στους επιβάτες, και τους ναύτες να δουλεύουν στην άλλη μεριά του πλοίου, και τον καπετάνιο στην καμπίνα του, κι ακόμα και την αγαπημένη από όλους πιθηκίνα, τη Nelly, να τρώει μπανάνες στο κεντρικό κατάρτι. Ταυτόχρονα όλοι οι σύντροφοί μου, καθένας με τον τρόπο του, είχαν εξαφθεί από αυτό που έβλεπαν, κι εξέφραζαν τα συναισθήματά τους με χαμηλές φωνές και ψιθύρους συγκίνησης.
Είχα εντελώς ξεχάσει ότι ήμουν ιερομόναχος, και, κατά πως φαινόταν, δεν είχα καμμιά δουλειά να συμμετέχω σε ένα τέτοιο θέαμα. Τα μάγια ήταν τόσο ισχυρά που και ο νους και η καρδιά είχαν σωπάσει. Η καρδιά μου άρχισε να χτυπάει με πόνο σαν σήμα κινδύνου. Ξαφνικά ήρθα στον εαυτό μου. Φόβος κατέλαβε όλη μου την ύπαρξη.
Τα χείλη μου άρχισαν να κινούνται και να λένε: «Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό!» Αμέσως ένοιωσα ανακουφισμένος. Ήταν λες και άρχιζαν να πέφτουν κάποιες μυστηριώδεις αλυσίδες που με έδεναν. Η προσευχή έγινε πιο συγκεντρωμένη, και μ’ αυτό επέστρεψε και η ειρήνη της ψυχής μου. Συνέχισα να κοιτώ στο δέντρο και ξαφνικά η εικόνα έγινε θολή και διαλύθηκε, σαν να την πήρε ο άνεμος. Δεν έβλεπα τίποτ’ άλλο εκτός από το μεγάλο δέντρο, φωτισμένο από το φως του φεγγαριού, και το φακίρη που καθόταν σιωπηλός πλάι στη φωτιά, ενώ οι σύντροφοί μου συνέχιζαν να εκφράζουν αυτά που ένοιωθαν κοιτώντας την εικόνα, που γι’ αυτούς δεν είχε ακόμα διαλυθεί.
Αλλά ξαφνικά φαίνεται πως κάτι συνέβηκε και στο φακίρη. Έγειρε στο πλάι χάνοντας την ισορροπία του. Ο νεαρός έτρεξε προς τα κει τρομαγμένος. Η πνευματιστική συγκέντρωση διακόπηκε ξαφνικά.


Βαθειά συγκινημένοι από όλη την εμπειρία που αποκόμισαν, οι θεατές σηκώθηκαν· μοιράζονταν ζωηρά τις εντυπώσεις τους ο ένας με τον άλλον, και χωρίς καθόλου να καταλαβαίνουν γιατί το όλο πράγμα διακόπηκε τόσο απότομα και απρόσμενα. Ο νεαρός εξήγησε ότι οφειλόταν στην εξάντληση του φακίρη, ο οποίος καθόταν όπως πριν, με το κεφάλι κάτω, και χωρίς να δίνει την παραμικρή προσοχή στους παρισταμένους.
Αφού η ομάδα μας αντάμειψε γενναιόδωρα το φακίρη μέσω του νεαρού, για την ευκαιρία που είχαμε να συμμετάσχουμε σ’ ένα τόσο καταπληκτικό θέαμα, ξεκινήσαμε γρήγορα το μικρό ταξίδι της επιστροφής. Καθώς αρχίσαμε να φεύγουμε, στράφηκα ακούσια προς τα πίσω άλλη μια φορά, με σκοπό να εντυπώσω στη μνήμη την όλη σκηνή, και ξαφνικά ανατρίχιασα από ένα δυσάρεστο συναίσθημα. Η ματιά μου συνάντησε τη ματιά του φακίρη, που ήταν γεμάτη μίσος. Αυτό έγινε για μια μόνο στιγμή, και μετά ξαναπήρε τη συνηθισμένη του στάση· αλλά αυτό το βλέμμα μου άνοιξε μια και καλή τα μάτια στο να συνειδητοποιήσω τίνος δύναμη παρήγαγε αυτό το «θαύμα».

Η ανατολική «πνευματικότητα» δεν περιορίζεται με κανένα τρόπο σε τέτοια μεντιουμιστικά κόλπα, όπως αυτά που εξασκούσε αυτός ο φακίρης· θα δούμε μερικές από τις πιο ειλικρινείς πλευρές της στο επόμενο κεφάλαιο. Ακόμα, όλη η δύναμη που δίνεται σ’ όσους εξασκούν ανατολικές θρησκείες προέρχεται από το ίδιο φαινόμενο μεντιουμισμού, του οποίου το κεντρικό χαρακτηριστικό είναι μια παθητικότητα μπροστά στην «πνευματική» πραγματικότητα, η οποία ικανώνει κάποιον να έρθει σε επαφή με τους «θεούς» των μη χριστιανικών θρησκειών. Αυτό το φαινόμενο εμφανίζεται στον ανατολικό «διαλογισμό» (ακόμα κι όταν μπορεί να τους έχει δοθεί το όνομα « χριστιανικός») κι ίσως ακόμα στα περίεργα αυτά «δώρα», τα οποία στις ημέρες μας της πνευματικής παρακμής χαρακτηρίζονται εσφαλμένα ως «χαρισματικά».

ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ:
ΙΕΡΟΜΟΝΑΧΟΥ SERAPHIM ROSE

Αληθεια θα ηθελα να ακουσω την γνωμη των πιστων Ορθοδοξων Χριστιανων αλλα και των εναντιων η και εχθρων της Ορθοδοξης πιστης για αυτη την ιστορια που εγραψα πιο πανω.

ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΗΜΑΣ

xchamp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 00:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xchamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είχες ξανακάνει το ίδιο Post και χθές??
Δάκτυλος admin μου μυρίζει

Εάν είσαι πραγματικά νέο μέλος, καλώς ήλθες στην παρέα μας
(Θα στα πεί και η amalia)

Εάν είσαι αυτός που υποψιάζομαι (η μάλλον o άντι-κλωνος του) ε τότε,
θα στα πει σίγουρα η amalia

Πάντως καλώς ήλθες anyway


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 01:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xchamp, δεν είναι και τόσο ευγενικό απέναντι σε ένα νέο μέλος, να βγάζουμε πρόχειρα συμπεράσματα, ούτε και να τον καλωσορίζουμε με αιχμές του τύπου είναι ο "κάποιος" ή ο "αντι-κάποιος".

Ας ακούσουμε τι θέλει να μας πει.
Εξάλλου, στη δεύτερή του αυτή προσπάθεια να παρουσιάσει το θέμα, μας κάνει γνωστό ποιο είναι το αντικείμενο που θέλει να συζητήσουμε.

Καλώς ήρθες λοιπόν και πάλι Αβράμη.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 01:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia
...ούτε και να τον καλωσορίζουμε με αιχμές του τύπου είναι ο "κάποιος" ή ο "αντι-κάποιος".

"αντι-κάποιος" όπως λέμε "αντ'αυτού";
"αντι-κάποιος" όπως λέμε "αντι-ύλη";

με μπέρδεψες τώρα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xchamp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 01:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xchamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αβράμη...

Αν σε πρόσβαλλα το παίρνω πίσω το προηγούμενο post
Ειλικρινά!

Μάλλον τα έκανα σαλάτα!!!

(amalia, sorry, έχω πειραχτική διάθεση αυτές τις μέρες)

ο φίλος σας
champΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aum_om_on
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 01:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aum_om_on  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ατομικα η προσευχη βοηθα σε καταστασεις αγχους ταραχης κλπ
Αρκετες φορες την δοκιμασα απο καθαρη περιεργεια και
χωρις την καταλληλη προετοιμασια αλλα ειχε αποτελεσματα
Δεν ξερω αν μπορουν να γινουν θαυματα ,
ενδεχομενως ο μοναχος να ειχε εξασκηθει αρκετα
ενδεχομενως και αλλοι παραγοντες να επενεβησαν

Παντως δοκιμαστε τη απο περιεργεια
Ειναι κατι το <ανεξηγητο> που μπορειτε να ζησετε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 14:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αβράμη δεν έχω καταλάβει τι θες να συζητήσουμε, να πούμε για την προσευχή, να πούμε για την ιστορία εάν μπορεί να ισχύει, τι ακριβώς? βοήθησε λίγο.

Όπως δεν κατάλαβα τι εννοείς κι εσύ aum_om_on "είναι κάτι το ανεξήγητο που μπορείτε να ζήσετε".

Εάν είναι κάτι που δεν αντιλαμβάνομαι ας εξηγήσει κάποιος περισσότερα, μήπως με χτύπησε και η ζέστη, ξέρω γω?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 16:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Αβράμη δεν έχω καταλάβει τι θες να συζητήσουμε

Να προσπαθήσω να βοηθήσω;

  • το "επίμαχο" σημείο στο κείμενο

    quote:
    Η ανατολική «πνευματικότητα» δεν περιορίζεται με κανένα τρόπο σε τέτοια μεντιουμιστικά κόλπα, όπως αυτά που εξασκούσε αυτός ο φακίρης· θα δούμε μερικές από τις πιο ειλικρινείς πλευρές της στο επόμενο κεφάλαιο. Ακόμα, όλη η δύναμη που δίνεται σ’ όσους εξασκούν ανατολικές θρησκείες προέρχεται από το ίδιο φαινόμενο μεντιουμισμού, του οποίου το κεντρικό χαρακτηριστικό είναι μια παθητικότητα μπροστά στην «πνευματική» πραγματικότητα, η οποία ικανώνει κάποιον να έρθει σε επαφή με τους «θεούς» των μη χριστιανικών θρησκειών. Αυτό το φαινόμενο εμφανίζεται στον ανατολικό «διαλογισμό» (ακόμα κι όταν μπορεί να τους έχει δοθεί το όνομα « χριστιανικός») κι ίσως ακόμα στα περίεργα αυτά «δώρα», τα οποία στις ημέρες μας της πνευματικής παρακμής χαρακτηρίζονται εσφαλμένα ως «χαρισματικά».

  • Πηγές όπου μπορεί κανείς να το συναντήσει στο διαδίκτυο:

    ΑΝΤΙΑΙΡΕΤΙΚΟΝ ΕΓΚΟΛΠΙΟΝ


    Christianbook.gr - ΒΙΒΛΙΟΕΠΙΛΟΓΕΣ


  • Παρουσιάσεις του βιβλίου αυτού σε διαδικτυακά βιβλιοπωλεία:

    "Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ.

    Ο Χριστιανισμός και οι άλλες μονοθεϊστικές θρησκείες έχουν τον ίδιο Θεό; Ποιος είναι ο τελικός σκοπός του Οικουμενισμού; Πώς ερμηνεύονται τα "θαύματα" του παγανισμού; Μπορεί να υπάρξει "χριστιανική γιόγκα"; Τί κρύβεται πίσω από τα φαινόμενα UFO; Η "χαρισματική" κίνηση και τα υπερφυσικά "χαρίσματα" κάποιων είναι πραγματικά καρπός του Αγίου Πνεύματος; Μήπως ή λεγόμενη "νέα θρησκευτική συνειδητότητα" προετοιμάζει την παγκόσμια θρησκεία; Αυτά, και πολλά άλλα επίκαιρα ερωτήματα πραγματεύεται σ' αυτό το best seller ο π. Seraphim Rose, ένας Αμερικανός Ορθόδοξος ιερομόναχος, σύμφωνα με τη σοφία των Αγίων Πατέρων. Φαινόμενα όπως ή Γιόγκα, το Ζεν, ή Τάντρα, ο Υπερβατικός Διαλογισμός, ο γκουρού Μαχαράτζι, οι Χάρε Κρίσνα, τα UFO, ή χαρισματική κίνηση και το Jonestown εξετάζονται εξονυχιστικά και ο πραγματικός τους χαρακτήρας αποκαλύπτεται καθαρά."


    "Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕΛΛOΝΤΟΣ - ΙΕΡΟΜΟΝΑΧΟΥ SERAPHIM ROSE. Το βιβλίο αυτό απαντά σε πολλά επίκαιρα ερωτήματα, και εξετάζει εξονυχιστικά φαινόμενα όπως η Γιόγκα, το Ζεν, η Τάντρα, ο Υπερβατικός Διαλογισμός, ο γκουρού Μαχαράτζι, οι Χάρε Κρίσνα, τα UFO, η χαρισματική κίνηση και το Jonestown. Το βιβλίο αυτό το συστήνει ένθερμα ο συγγραφέας C.Cumbey που έχει γράψει το Best Seller «Οι Κρυμμένοι Κίνδυνοι του Ουράνιου Τόξου». 271 σελ. 12,21 €."

Με λίγα λόγια, αυτό που κατάλαβα εγώ σχετικά με το θέμα, είναι πως πρόκειται να συζητήσουμε:
είτε το πόσο "κακές" είναι οι άλλες θρησκείες σε σχέση με τη Χριστιανική...
είτε το πόσο "κακή" είναι η χριστιανική (ορθόδοξη κ.λπ) που τα βάζει με τις άλλες.

Τουλάχιστον αυτά τα συμπεράσματα μπόρεσα να βγάλω εδώ, συνδιάζοντάς τα και με την εκφώνηση της ερώτησης από τον φίλο Αβραμη:

quote:
Αληθεια θα ηθελα να ακουσω την γνωμη των πιστων Ορθοδοξων Χριστιανων αλλα και των εναντιων η και εχθρων της Ορθοδοξης πιστης για αυτη την ιστορια που εγραψα πιο πανω.

Δηλαδή,
μόνο σταυρό ή μαύρο (όπως λέμε μαύρο στο Μαυρογυαλούρο )
Ενδιάμεση κατάσταση δεν υπάρχει Αβράμη;


Η δική μου θέση απέναντι στο ερωτήμά σου;
Η παρακάτω:
Γράφει το κείμενο προς το τέλος...

quote:
Καθώς αρχίσαμε να φεύγουμε, στράφηκα ακούσια προς τα πίσω άλλη μια φορά, με σκοπό να εντυπώσω στη μνήμη την όλη σκηνή, και ξαφνικά ανατρίχιασα από ένα δυσάρεστο συναίσθημα. Η ματιά μου συνάντησε τη ματιά του φακίρη, που ήταν γεμάτη μίσος.

Κάποτε ένας νεαρός διέσχιζε το Νείλο με μία μικρή βάρκα,
όταν δίπλα του πέρασε μία άλλη, στην οποία καθόταν μία γυναίκα
απίστευτης ομορφιάς.
Σκύβει λοιπόν και της λέει:
"Πραγματικά! Είσαι τόσο πολύ όμορφη!"
Κι εκείνη τότε γυρνάει και με μία δόση σοφίας του απαντά με σεμνότητα:
"Η ομορφιά βρίσκεται στα μάτια εκείνου, που τη βλέπει..."

Θα πρόσθετα,
πως και το μίσος αναγνωρίζεται ως τέτοιο, εάν υπάρχει ήδη στην καρδιά αυτού που το βλέπει.


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αβραμης
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 23:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αβραμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε xchamp,

Καθολου δεν με προσβαλες μην το σκεφτεσαι καθολου. Δεν ειπες και τιποτα κακο.Η φιλη amalia αστειευοταν. Μα και κατι κακο να ελεγες δεν θα με ενοχλουσε διοτι ξερω οτι δεν θα το εννοουσες. Αλλα και παλι, εαν πραγματικα το εννοουσες, δεν θα με ενοχλουσε διοτι ποιος ειμαι εγω που να μην δεχομαι να μου μιλουν ασχημα η να με κατηγορουν η να με κρινουν?

Anyway, δεν ειμαι ο admin, αλλα ο Αβραμης (Champ).

Φιλη amalia και φιλε Champ σας ευχαριστω για το καλωσορισμα.
Και επισης ευχαριστω και παλι εσενα amalia που με βοηθησες ενημερωνοντας παρα πολυ καλα τους φιλους μας, για το βιλιο στο οποιο ανηκει το αποσπασμα (υπεροχο βιβλιο)αλλα και για τις υεροχες ιστοσεληδες που βρηκες
http://clubs.pathfinder.gr/saints/
και
http://Christianbok.gr

ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΗΜΑΣ


Edited by - Αβραμης on 14/06/2005 23:57:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 01:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αβράμη καλωσόρισες στη συντροφιά μας.

Και αφού σε καλοσώρισα, πρέπει να σου πω να ετοιμαστείς γιατί θα φας πολύ "ξύλο". Εδώ επιτρέπονται όλα τα χτυπήματα.

quote:
Αλλα και παλι, εαν πραγματικα το εννοουσες, δεν θα με ενοχλουσε διοτι ποιος ειμαι εγω που να μην δεχομαι να μου μιλουν ασχημα η να με κατηγορουν η να με κρινουν?

Καλέ μου φίλε σε ζηλεύω ειλικρινά! Νομίζεις ότι μπορούμε να καταλάβουμε με το μυαλό μας και να νιώσουμε στην ψυχή μας, και όχι να χλευάσουμε, αυτό που λες πιο πάνω;;;

quote:
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΗΜΑΣ

Αυτό ξαναπέστο και ετοιμάσου, και εγώ μαζί σου!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

resuscitated
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 10:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους resuscitated  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνώμη μου είναι ότι υπάρχουν θαύματα εκ του αληθινού θεού, της Αγίας Τριάδας και ψευτοθαύματα, απάτες του διαβόλου. Στην μεν πρώτη κατηγορία τα θαύματα γίνονται απ'οσο γνωρίζω με την επίκληση του Τριαδικού Θεού και τις περισσότερες φορές ενέχουν κάποιο στοιχείο αγάπης (πχ θαυματουργικές ιάσεις κ.λ.π.). Από την άλλη μεριά υπάρχουν οι απάτες του διαβόλου, κατά τις οποίες οι πλανηθέντες συνάνθρωποί μας κάνουν "περίεργα" πράγματα μόνο και μόνο για να εντυπωσιάσουν και να αυτοπροβληθούν και τελικά να παρασύρουν τους ευκολόπιστους και τους μη συνειδητοποιημένους χριστιανούς. Kαταπίνουν σπαθιά, περπατάνε στα κάρβουνα ή σε καρφια. Για ποιο λόγο; Μόνο για να εντυπωσιάσουν . Όλοι δε οι ορθόδοξοι άγιοι ήταν παραδείγματα ταπεινώσεως.

Έχω την πεποίθηση ότι αν ρωτούσε κάποιος αυτόν τον φακίρη για το αν πιστεύει στο Χρίστό, αυτός θα έλεγε μάλλον όχι. Μπορούν να συγκριθούν αυτοί οι φακίρηδες με τους ορθόδοξους αγίους όπως τον Άγιο Σεραφείμ του Σαρώφ; Διαβάστε τα συναξάρια των ορθοδόξων αγίων και θα δείτε τις απάτες που τους έστεινε ο διάβολος. Αυτοί όμως κατάφερναν με την δύναμη της προσευχής και την επίκληση του τριαδικού θεού να τις διαλύουν.

Όργανα του διαβόλου, όπως οι φακίρηδες υπάρχουν πολλοί. Τα λεγόμενα μέντιουμ, οι χαρτορίχτρες, οι καφετζούδες είναι μερικά μόνα τέτοια παραδείγματα. Μπορεί να λένε μερικά αληθή πράγματα για το μέλλον για να θολώσουν τα νερά, αλλά γενικά διαλύουν οικογένειες και εξουθενώνουν τον άνθρωπο πνευματικά (και οικονομικά). Υπάρχει η περίπτωση να "θεολογούν" ακόμη. Υπάρχουν παραδείγματα αμόρφωτων δαιμονισμένων που απήγγελναν εδάφια της Παλαιάς Διαθήκης. Πολλές φορές επίσης παρουσιαζόταν ο δίαβολος ως άγγελος φωτός στους μοναχούς.

Ένα ακόμα παράδειγμα από την καινή διαθήκη. Στις πράξεις των αποστόλων διαβάζουμε για την "παιδίσκη των Φιλίπων. Αυτή "προφήτευε" για τους άρχοντες της περιοχής και τους βοηθούσε να αποκομίζουν πολλά κέρδη. Βλέποντας τον Παύλο (και τον Σίλα και τον Τιμόθεο νομίζω νομίζω) έλεγε : Αυτοί οι άνθρωποι μας δείχνουν τον δρόμο της σωτηρίας και είναι δούλοι του υψίστου θεού . Τέλικά ο Παύλος έβγαλε το δαιμόνιο και η μικρή δεν ξαναπροφήτευσε για τους κυρίους της. Τότε, οι κύριοι της μικρής που έβλεπαν πως θα έχαναν τα κέρδη τους συνέλαβαν τον Παύλο και τους συνοδούς του.

Μπορεί ποτε ο συνεργός τους διάβολος να βοηθήσει τον άνθρωπο σε οτιδήποτε; Ο διάβολος είναι μισάνθρωπος και μισόκαλος.
Δεν είναι δυνατός. Την δύναμή του, του την δίνουν οι άνθρωποι με τις αμαρτίες τους. Μόνο ο Θεός είναι παντοδύναμος.

Με τα παραπάνω εκφράζω μόνο την δική μου προσωπική άποψη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 10:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους και καλώς ήρθες στην Παρέα Αβραμη,

Ψηλός
"πρέπει να σου πω να ετοιμαστείς γιατί θα φας πολύ "ξύλο". Εδώ επιτρέπονται όλα τα χτυπήματα."

Αν και γνωρίζω ότι χαριτολογείς Ψηλέ, θα ήθελα να πω ότι στην συζήτηση είναι εποικοδομητικός ο ρόλος του αντίλογου ή όπως Χριστιανικά έχουμε βαφτίσει ο Δικηγόρος του Διαβόλου.

Νομίζω ότι η εμπειρία πραγματοποιήθηκε σε μια περίοδο όπου οι Ανατολικές Θρησκείες και Μυστικισμός ήταν πολύ της Μόδας στην Δύση. Νομίζω ότι ιδρύθηκαν αρκετές Οργανώσεις αλλά και εκδόθηκαν πολλά βιβλία υπέρ ή κατά του Ανατολικού Μυστικισμού. Νομίζω ότι καλύτερα να αντιμετωπίσουμε την ιστορία σαν μη αληθινή αλλά σαν μέσο για το θέμα που αναφέρει ο συγγραφέας και η amalia.

"Η ανατολική «πνευματικότητα» δεν περιορίζεται με κανένα τρόπο σε τέτοια μεντιουμιστικά κόλπα, όπως αυτά που εξασκούσε αυτός ο φακίρης· θα δούμε μερικές από τις πιο ειλικρινείς πλευρές της στο επόμενο κεφάλαιο. Ακόμα, όλη η δύναμη που δίνεται σ’ όσους εξασκούν ανατολικές θρησκείες προέρχεται από το ίδιο φαινόμενο μεντιουμισμού, του οποίου το κεντρικό χαρακτηριστικό είναι μια παθητικότητα μπροστά στην «πνευματική» πραγματικότητα, η οποία ικανώνει κάποιον να έρθει σε επαφή με τους «θεούς» των μη χριστιανικών θρησκειών. Αυτό το φαινόμενο εμφανίζεται στον ανατολικό «διαλογισμό» (ακόμα κι όταν μπορεί να τους έχει δοθεί το όνομα « χριστιανικός») κι ίσως ακόμα στα περίεργα αυτά «δώρα», τα οποία στις ημέρες μας της πνευματικής παρακμής χαρακτηρίζονται εσφαλμένα ως «χαρισματικά»."

Αβράμης
"η οποία ικανώνει κάποιον να έρθει σε επαφή με τους «θεούς» των μη χριστιανικών θρησκειών."

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν τόσοι πολλοί Θεοί (αν υπάρχουν) και ιδιαίτερα στην Ινδία όπου η κάθε Θεότητα είναι ανάλογα με την σέκτα που ανήκεις. Δηλαδή είναι κάτι όπως οι Χριστιανικοί Άγιοι πχ ο Αγ. Νικόλαος για το Ναυτικό, η Αγ. Βαρβάρα για το Πυροβολικό κτλ. Φανταστείτε λοιπόν η σέκτα τον Ναυτικών να προσεύχεται μόνο στον Άγιο Προστάτη της και μέσω αυτού να προκαλεί κάποια "Θαύματα". Συνεπώς δεν έρχονται σε επαφή με «θεούς» των μη χριστιανικών θρησκειών ίσως καλύτερα με κάποιες ιδιότητες του ενός Θεού.

Φυσικά δεν ξέρουμε αν όλα αυτά γίνονται από επέμβαση του Θεϊκού ή είναι απλά μια δύναμη που υπάρχει στους Ανθρώπους και μπορεί να επιτευχθεί με μια εστίαση (και ίσως εκπαίδευση) όπως κοιτώντας στην φωτιά (Φακίρης) ή κάνοντας προσευχή (πχ ο Ιερέας).

Αβράμης
" κι ίσως ακόμα στα περίεργα αυτά «δώρα», τα οποία στις ημέρες μας της πνευματικής παρακμής χαρακτηρίζονται εσφαλμένα ως «χαρισματικά»."

Το να μπορεί κάποιος να προκαλέσει το τρικ που έκανε ο Φακίρης (αν υποθέσουμε ότι είναι πραγματικό) συγνώμη κιόλας αλλά είναι τρομερή ικανότητα.
______________________________________________________________________


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

resuscitated
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 14:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους resuscitated  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αποκάλυψη του Ιωάννη κάνει λόγο για κάποιο "θηρίο" (Αντίχριστος;) το οποίο θα κάνει μεγάλα "σημεία" ώστε να κατεβαίνει φωτιά από τον ουρανό στη γη μπροστά στους ανθρώπους. Με τα σημεία αυτά θα πλανέψει πολλούς.

Τα παραπάνω βρίσκονται στους στίχους 11-17 του 13ου κεφαλαίου της Αποκαλύψεως. Η απόδοση στη δημοτική των στοίχων αυτών μπορεί να μην είναι απολύτως εύστοχη, αλλά αποδίδει νομίζω το γενικό νόημα.

Προσοχή λοιπόν, να μην πάρουμε το χάραγμα του Αντιχρίστου στο μέτωπο ή στο δεξί μας χέρι (στοίχοι 16-17) γιατί αυτό θα σημαίνει ότι δεχόμαστε τη σφραγίδα του Σατανά και όχι τη σφραγίδα του αληθινού και μοναδικού θεού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 14:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
resuscitated
Η αποκάλυψη του Ιωάννη κάνει λόγο για κάποιο "θηρίο" (Αντίχριστος;) το οποίο θα κάνει μεγάλα "σημεία" ώστε να κατεβαίνει φωτιά από τον ουρανό στη γη μπροστά στους ανθρώπους. Με τα σημεία αυτά θα πλανέψει πολλούς.

Χμμμ... δηλαδή θα κάνει σα να λέμε "θαύματα". Άλλωστε όλα τα θαύματα τον ίδιο σκοπό έχουν. Να πλανέψουν.

quote:
resuscitated
Προσοχή λοιπόν, να μην πάρουμε το χάραγμα του Αντιχρίστου στο μέτωπο ή στο δεξί μας χέρι

Στο αριστερό χέρι θα πειράζει; Στο στήθος; Στην πλάτη; Στον πισινό;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 15:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αβράμη αυτό το "ποιός είμαι εγώ που να μην δέχομαι να μου μιλούν άσχημα" το εννοείς? μήπως θέλεις να πεις "που να μην ακούω την άποψη του άλλου"? γιατί το να δέχεσαι να σε προσβάλει ο άλλος έτσι γιατί του αρέσει κάτι από οσιομάρτυρα μου κάνει.

Τελικά δεν μας έχεις θέσει ακόμα τα ερωτήματά σου, τους προβληματισμούς σου για να συζητήσουμε. Κατάλαβα και εγώ κάτι παρόμοιο με όσα έθεσε η amalia, θα ήθελα όμως να δω και τα δικά σου ερωτήματα.

resuscitated τι χάραγμα είναι αυτό που λες και πως ακριβώς το παίρνει κάποιος (δεν είμαι πολύ της εκκλησίας και δεν τα ξέρω).

Και τι απάτες λέτε βρε παιδιά και πράγματα του διαβόλου, αυτά που κάνουν οι φακίριδες είναι αποτελέσματα πίστης(ότι θα το καταφέρουν) και αυτοσυγκέντρωσης.

Έτσι όπως το λέτε βάζετε δύο μέτρα και δύο σταθμά, οι φακίριδες είναι όργανα του διαβόλου ο Χριστός όμως που έκανε θαύματα ήταν όργανο του Θεού. Εγώ βλέπω το ίδιο αποτέλεσμα, ας μου εξηγήσει κάποιος την διαφορά με επιχειρήματα, να την δεχτώ.

Και εάν κάποιος προθυμοποιηθεί για την εξήγηση παρακαλώ ας μην μου γράψει όλο το Ευαγγέλιο γιατί δεν θα βγάλουμε άκρη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 15:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑααα αγαπητέ pyramid

Ο Jesus ήταν ο son ή αλλιώς ο Υιός του Μεγάλου Πατέρα μας του God. Δεν χρειάζεται νομίζω και απόδειξη η Βίβλος τα λεει όλα (μετά τις 2 όπως και το εργαλείο). Ο God λοιπόν υποστήριξε τον Jesus και τους κολλητούς του you know the followers....

Όλοι οι άλλοι δεν είναι τίποτα άλλο από ΣΑΤΑΝΑΔΕΣ, ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΙ, ΑΘΕΟΙ, 666(6), που ακούνε μέταλ και κάνουν ναρκωτικά οι παλιό μασόνοι, οι άτιμοι σιωνιστές, οι ΟΤΟ (Ρεχάνγκελ)....

Δεν νομίζω να χρειάζεσαι παραπάνω αποδείξεις...αν χρειάζεσαι δες τις εικόνες που κλαινε (οτιδήποτε παρόμοιο σε άλλη Θρησκεία, πχ Δακρισμένος Βούδας, είναι Μούφα και απάτη μόνο ο δικός μας God είναι αληθινός), δες τους άγιους πατέρες μας (οτιδήποτε παρόμοιο σε άλλες Θρησκείες, πχ Σαολίν κτλ, είναι με τρέλα ψέματα αυτοί είναι Δρακώνιοι παιδιά του Σατανά), δες με την προσευχούλα τι έκανε ο τυπάς στον φακίρη (μετά από αυτό πήγε και έκατσε στα καρφιά, ο πισινός δεν έπαθε τίποτα διότι τον βοήθαγε ο δαίμονας)

Νομίζω ότι δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο για πιστής.

Από το Γραφείο του Χριστόδουλου
ΥΣ ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΜΕ ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ ΟΤΙ ΠΑΡΕΙΣ ΕΚΑΤΟ ΕΚΑΤΟ
______________________________________________________________________


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αβραμης
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 16:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αβραμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Quote:
---------------------------------------------------------------------
*aum_om_on*
Ατομικα η προσευχη βοηθα σε καταστασεις αγχους ταραχης κλπ
Αρκετες φορες την δοκιμασα απο καθαρη περιεργεια και
χωρις την καταλληλη προετοιμασια αλλα ειχε αποτελεσματα
Δεν ξερω αν μπορουν να γινουν θαυματα ,
ενδεχομενως ο μοναχος να ειχε εξασκηθει αρκετα
ενδεχομενως και αλλοι παραγοντες να επενεβησαν
Παντως δοκιμαστε τη απο περιεργεια
Ειναι κατι το <ανεξηγητο> που μπορειτε να ζησετε
---------------------------------------------------------------------

Φιλε/η aum_om_on,
τι εννοεις οταν μιλας για προσευχη?
Τα πιο πανω γραφομενα σου, μου δινουν την εντυπωση οτι εχεις συγχυσεις την προσευχη με την τεχνικη του διαλογισμου.
Παντως ειναι δυο διαφορετικα πραγματα γιαυτο αν τα πραγματα ειναι οπως γραφω πιο πανω στηλε μηνυμα για να προσπαθησω να σου εξηγησω την διαφορα τους.

Φιλε/η pyramid,
Ολους μας εχει χτυπησει η ζεστη τις τελευταιες μερες. Τι να κανουμε, ειναι κατι που δεν μπορουμε να αποφυγουμε. Την χρειαζομαστε και αυτη οπως χρειαζομαστε και το κρυο και την βροχη κ.τ.λ
Εσενα φιλε/η μου, πια ειναι η αποψη σου για την προσευχη και τον διαλογισμο?

Αγαπητη μου amalia,

Quote:
---------------------------------------------------------------------
*amalia*
Δηλαδή,μόνο σταυρό ή μαύρο (όπως λέμε μαύρο στο Μαυρογυαλούρο )
Ενδιάμεση κατάσταση δεν υπάρχει Αβράμη;
---------------------------------------------------------------------

Ρωτας εαν μπορει να υπαρξει κατι ενδιαμεσο. Και εγω σου απαντω οτι δεν μπορει να υπαρξει κατι τετοιο.Ειτε εισαι Χριστιανος ειτε δεν εισαι. Ειτε πιστευεις σε ολα οσα γραφει η Γραφη, ετσι μπορεις να ονομαστεις Χριστιανος, ειτε δεν πιστευεις και ετσι γινεσε αντιχριστος (δηλ. εναντιον του Χριστου). Επισης, δεν μπορεις ουτε να πιστευεις σε ορισμενα γραφομενα της Αγια Γραφης αλλα σε καποια αλλα να μην πιστευεις.Αυτο σε κανει αιρετικο διοτι στην Γραφη ολα ειναι σωστα κατα την Ορθοδοξη Πιστη. Υπαρχουν ολα οσα πρεπει να γνωριζει ο ανθρωπος για να σωσει την ψυχη του. Ολα οσα πρεπει να κανει αλλα και ολα οσα δεν πρεπει να κανει.Η αγια Γραφη ειναι η τελεια φορμουλα, η οποια ειναι πλασμενη και δοσμενη σε μας απο τον Τελειο Δημιουργο(τον Αγιο των Αγιων).Τον Δημιουργο των παντων ο οποιος θελει να κανει και εμας οσο πιο τελειους γινετε, οσο πιο αγιους δηλαδη.
Οταν καποιος αμφισβητα την Γραφη αλλα συγχρονος προσπαθει και να σωθει, φενετε λιγο χαζο. Σκεψου το λιγο διαφορετικα. Υπαρχει ενα φαρμακο του οποιου η φορμουλα για να γινει, τα συστατικα δηλ., ειναι γνωστα οπως επισης γνωστη ειναι και η ολη διαδικασια δημιουργιας του.Το φαρμακο αυτο προοριζετε για να γιατρεψει καποια συγκεκριμενη ασθενεια. Δεν θα ηταν λιγο χαζο εαν ο φαρμακοποιος που θελει να κανει αυτο το φαρμακο, εβγαζε καποια συστατικα(γραφομενα δηλ.) απο την φορμουλα (Αγια Γραφη δηλ.) η δεν ακολουθουσε την σωστη διαδικασια (νομους, οδηγειες, συμβουλες του Θεου κτλ.) παραγωγης του που ηδη ειναι γνωστη ? Ποτε δεν θα καταφερνε να φτασει στο σκοπο του, ο οποιος ειναι η γιατρεια της ‘ταδε’ ασθενειας μεσον του φαρμακου το οποιο προσπαθει να δημιουργισει.. Αυτο παντως που στο τελος θα καταφερνε, ειναι να δημιουργισει ενα φαρμακο που δεν θα γιατρευε την ασθενεια για την οποια προορηζοταν να γιαρεψει.. Και αφου δεν θα γιατρεψει την ασθενεια για την οποια προορηζετε να γιατρεψει, τοτε δεν κανει καλο.Και αφου δεν κανει καλο, τοτε κανει κακο.Διοτι οπως γνωριζουμε, καθε αχρειαστο φαρμακο που περνει ο ανθρωπος, κανει κακο στον οργανισμο του.
Επισης, δεν μπορει να υπαρξει κατι “ενδιαμεσο” μεταξυ Χριστιανισμου και καποιας αλλης θρησκειας η πιστης (π.χ να υπαρχουν και καποιοι αλλοι θεοι συγχρονος με τον Χριστιανικο η να υπαρχει καποιος αλλος τροπος για να φτασουμε την τελειοτητα διαφορετικος απο εκεινο που μας λεει η Αγια Γραφη, η ζωη σε καποιο αλλο κοσμο κτλ) διοτι οπως εγραψα και πιο πανω μεσα στη Γραφη υπαρχουν ολες οι πληροφοριες για ολα τα σημαντικα ζητηματα.. Και εαν υπηρχε κατι αλλο που θα επρεπε να ξεραμε,τοσο σημαντικο οπως η υπαρξη αλλων Θεων και τα υπολοιπα που γραφω πιο πανω, σιγουρα θα μας πληροφορουσε για αυτα ο Θεος οπως ακριβως εκανε και για ολα τα αλλα.

ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΗΜΑΣ

Edited by - Αβραμης on 15/06/2005 18:33:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 17:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αβράμης
"Ρωτας εαν δεν μπορει να υπαρξει κατι ενδιαμεσο. Και εγω σου απαντω οτι δεν μπορει να υπαρξει κατι τετοιο.Ειτε εισαι Χριστιανος ειτε δεν εισαι. Ειτε πιστευεις σε ολα οσα γραφει η Γραφη, ετσι μπορεις να ονομαστεις Χριστιανος, ειτε δεν πιστευεις και ετσι γινεσε αντιχριστος (δηλ. εναντιον του Χριστου). Επισης, δεν μπορεις ουτε να πιστευεις σε ορισμενα γραφομενα της Αγια Γραφης αλλα σε καποια αλλα να μην πιστευεις.Αυτο σε κανει αιρετικο διοτι στην Γραφη ολα ειναι σωστα κατα την Ορθοδοξη Πιστη."

Συμφωνώ με αυτά που λες Αβράμη, δυστυχώς πολλοί υπέρμαχοι της Ορθοδοξίας δεν συμφωνούν μαζί σου είναι ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ....

______________________________________________________________________

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αβραμης
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 18:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αβραμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Qute:

*GDS1*
"Συμφωνώ με αυτά που λες Αβράμη, δυστυχώς πολλοί υπέρμαχοι της Ορθοδοξίας δεν συμφωνούν μαζί σου είναι ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ...."

Σε τι δεν θα συμφωνουσαν μαζι μου οι υπερμαχοι της Ορθοδοξιας φιλε/η GDS1? Δεν εχω καταλαβει για πιο σημειο μιλας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 08:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,

Αβράμης
"Σε τι δεν θα συμφωνουσαν μαζι μου οι υπερμαχοι της Ορθοδοξιας φιλε/η GDS1? Δεν εχω καταλαβει για πιο σημειο μιλας."

Συγνώμη που δεν το ξεκαθάρισα. Αναφέρομαι σε αυτό το σημείο:

Αβράμης:
"Ρωτας εαν δεν μπορει να υπαρξει κατι ενδιαμεσο. Και εγω σου απαντω οτι δεν μπορει να υπαρξει κατι τετοιο.Ειτε εισαι Χριστιανος ειτε δεν εισαι. Ειτε πιστευεις σε ολα οσα γραφει η Γραφη, ετσι μπορεις να ονομαστεις Χριστιανος, ειτε δεν πιστευεις και ετσι γινεσε αντιχριστος (δηλ. εναντιον του Χριστου). Επισης, δεν μπορεις ουτε να πιστευεις σε ορισμενα γραφομενα της Αγια Γραφης αλλα σε καποια αλλα να μην πιστευεις.Αυτο σε κανει αιρετικο διοτι στην Γραφη ολα ειναι σωστα κατα την Ορθοδοξη Πιστη."

Δηλαδή, για να είναι κάποιος πιστός μιας Θρησκείας (πχ Χριστιανός Ορθόδοξος) πρέπει να πιστεύει πλήρω σε αυτά που γράφονται στο Ιερό της Βιβλίο (πχ Α. Γραφή)΄. Οποιαδήποτε απόκλιση κάνει είναι Αιρετικό
______________________________________________________________________

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

resuscitated
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 10:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους resuscitated  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά το έθεσε ο Αβράμης. Οποιαδήποτε απόκλιση από την Αγία γραφή συνιστά αίρεση. Το περιεχόμενο της Αγίας Γραφής το ερμήνευσαν οι Θεοφόροι Πατέρες στις Άγιες οικουμενικές συνόδους. Όταν λέω θεοφόρους πατέρες εννοώ για παράδειγμα τον Άγιο Νικόλαο, τον Άγιο Σπυρίδωνα που ήταν ιερουργοί του αληθινού θεού, χαριτωμένοι με άγιο πνεύμα και θαυματούργησαν εν ζωή και μετά θάνατον.

Όλοι οι άγιοι της ορθοδόξου εκκλησίας που θαυματουργούσαν και ήταν άγιοι στη συνείδηση του λαού της κάθε εποχής διαλαλούσαν ότι ένας είναι ο μαναδικός θεός. Η Αγία τριάδα. Τι να κάνουμε τώρα; Ή δεν τους πιστεύουμε ή δεν τους πιστεύουμε. Εγώ συμπεραίνοντας από την αγία ζωή τους, και από την αγία ζωή αυτών που πίστευσαν σε αυτούς (κ.ο.κ. -> "μακάριος αυτός που πιστεύει χωρίς να έχει δει")τους πιστεύω. Επιπλέον εγώ τυγχάνει να γνωρίζω σήμερα ορθόδοξους ιερείς που έχουν χαρίσματα του Αγίου Πνεύματος.

Ο Macedon ρωτάει περιπαιχτικά για το μέρος του σώματος που θα τεθεί η σφραγίδα του αντιχρίστου. Εγώ του απάντησα φίλε pyramid ότι λέει η αποκάλυψη του Ιωάννη: Στο δεξί χέρι ή στο μέτωπο. Να σημειώσω εδώ ότι ο Ιωάννης που έγραψε την Αποκάλυψη ήταν ο "αγαπημένος" μαθητής του Ιησού και ένας από τους Αποστόλους του, πλήρης και αυτός Αγίου Πνεύματος.

Μία διόρθωση εδώ: Ανάφερα σε προηγούμενο μήνυμά μου περί ενός θηρίου που θα ποιεί μεγάλα σημεία. Σύμφωνα με τη μετάφραση του αποθανόντος καθηγητή θεολογίας Παναγιώτη Τρεμπέλα, το θηρίο αυτό είναι ο ψευδοπροφήτης του Αντιχρίστου.

Ο Macedon λέει ότι όλα τα θαύματα έχουν σκοπό να πλανέψουν. Διάβασε ο Macedon προηγούμενο μήνυμα μου στο οποίο έλεγα αν μπορεί να συγκριθούν οι ορθόδοξοι άγιοι (που ήταν παραδείγματα ταπεινώσεως) με τους φακίρηδες που καταπίνουν σπαθιά και κάθονται σε κάρβουνα ή καρφιά μόνο και μόνο για να αυτοπροβληθούν και να τους θαυμάσει ο κόσμος; Διάβασε λίγο την Αγία Γραφή και θα καταλάβης ότι πλανάσαι.

Ο Απόστολος Πέτρος φίλε Pyramid λέει (αν θυμάμαι καλά) ότι δεν υπάρχει άλλο πρόσωπο στη γη και στον ουρανό μέσω του οποίου μπορεί να σωθεί (να πάει στον Παράδεισο) κανείς εκτός του Ιησού Χριστού. Δίαβασε τα χωρία των Ευαγγελίων και των πράξεων των αποστόλων για εξορκισμούς δαιμονισμένων και πώς τα δαιμόνια εκβάλλονταν με την επίκληση του Χριστού. Φίλε Pyramid τέτοιοι εξορκισμοί συμβαίνουν και στις μέρες μας. Κάντε μία βόλτα στην Αίγινα όπου βρίσκεται το λείψανο του Αγίου Νεκταρίου και στην Κεφαλλονιά όπου βρίσκεται ο Άγιος Γεράσιμος και θα καταλάβεις. Σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν ονόματα και διευθύνσεις ανθρώπων που έζησαν τέτοιες περιπτώσεις.

Σε πρόσφατη βιογραφία του γέροντα Παισίου διάβασα ότι κάποτε ένας έλληνας μυημένος στις μυστικιστικές τέχνες των σαολίν προσπάθησε να επιτεθεί στον γέροντα Παίσιο. Ο γέροντας στάθηκε ακίνητος και ο επιτεθών δεν κατάφερε να του άγγιξει τρίχα. Λίγο αργότερα ο επιτεθών ήταν καταχτυπημένος από τα δαιμόνια που τον τιμώρησαν επειδή δεν κατάφερε να χτυπήσει τον γέροντα. Παρόμοιο γεγονός γνωρίζω ότι συνέβη με ένα από τους ιερείς για τους οποίους έκανα λόγο.

Όσα προανέφερα αφορούν προσωπικές μου σκέψεις και δεν επιθυμώ να τα παρουσιάσω ως επίσημες θέσεις της Εκκλησίας. Καταβάλλω κάθε δυνατή προσπάθεια να μην "θεολογώ". Παραθέτω μόνο εδάφια της Αγίας γραφής, όσα ξέρω από τα συναξάρια των αγίων, και όσα έχω ζήσει εγώ ο ίδιος προσωπικά

Γέροντας Παίσιος :"Δυνατότητα να θεολογούν έχουν μόνο οι άγιοι της Εκκλησίας που δεν χρειάζονται ρητορικά και νομικίστικα σχήματα λόγου αλλά πχ. τις εμπειρίες που είχαν από τις μάχες του ενατίον του διαβόλου".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 14:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αβράμη για μένα είτε προσευχή το πεις είτε διαλογισμό το ίδιο πράγμα είναι. Ίσως γιατί εγώ την προσευχή δεν την εννοώ ως λέω κάτι που μου έμαθαν στο σχολείο για να με φυλάει ο Θεός καλού κακού, τι στο καλό δεν θα δει ότι είμαι καλή να με πάει στο παράδεισο αφού κάθε μέρα το λέω.
Όταν προσεύχομαι βγαίνουν τα λόγια μέσα από την ψυχή μου, δεν είναι κάτι συγκεκριμένο είναι αυτό που έχω ανάγκη κάθε φορά να πω.
Θα μου πεις σε ποιόν, δεν ξέρω, ίσως στον εαυτό μου.

resuscitated αυτό το όποιος δεν ακολουθεί όλα αυτά που λένε οι Γραφές είναι αντίχριστος, αιρετικός κάτι μου κάνει.
Μου θυμίζει διάφορες ομάδες που έχουν κανόνες για τα μέλη τους, οπότε όποιος παραστρατήσει δεν ανήκει στην ομάδα και τον διώχνουν. Όποιος δεν είναι μαζί τους είναι εναντίον τους.

Όσον αφορά τους εξορκισμούς, έχω ακούσει και εγώ για διάφορα μοναστήρια/εκκλησίες όπου γίνονται εξορκισμοί, τι να πω, δεν ξέρω ίσως να ισχύει, πάντως όλες οι περιπτώσεις δεν θέλουν εξορκισμό.
Κάποιες φορές μιλάμε για δυστυχισμένα άτομα που οι δικοί τους τα σέρνουν από εκκλησία σε εκκλησία για να φύγει ο διάβολος από μέσα τους. Ποιός διάβολος? ψυχασθενείς είναι και θέλουν βοήθεια γιατρού.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω για την αναφορά σου στον γέροντα Παϊσιο και τον μυημένο που προσπάθησε να του επιτεθεί.
Τι εννοείς έμεινε ακίνητος, ήταν ο ένας απέναντι στον άλλον και ξεκίνησε η μάχη ή εννούσε κάτι άλλο ο Παϊσιος?

Γιατί όλα αυτά που αναφέρεις ότι ο μυημένος ήταν μετά καταχτυπημένος από τα δαιμόνια μου κάνει σαν μάχη σε αστρικό επίπεδο.

Αναφέρεις ότι γνωρίζεις παρόμοιο περιστατικό για κάποιον από τους γνωστούς σου ιερείς, τι ακριβώς συνέβει, εάν θέλεις να το περιγράψεις.

Γιά την ιστορία του Αβράμη, μπορεί και να ισχύει, ότι αναφέρει δεν μου φαίνεται παράξενο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αβραμης
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 15:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αβραμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε/η "resuscitated"
Απο τις απαντησεις που δινεις μπορω να πω πως οι αποψεις μας μοιαζουν παρα πολυ.Ευτυχως, διοτι δινοντας τις δικες σου απαντησεις, γλιτωνω χρονο μιας που με πιεζει πολυ τελευταιος, λογο του φορτου της εργασιας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

resuscitated
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 15:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους resuscitated  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλη μου pyramid (τώρα κατάλαβα ότι είσαι γένους θηλυκού!), σε προηγούμενα μηνύματά μου (όχι σε αυτό το topic) έχω αναφέρει ότι όταν κάποιος έχει ή νομίζει ότι έχει ψυχολογικά (ή μάλλον ψυχιατρικά) προβλήματα, θα πρέπει καταρχήν να καταφύγει σε ένα καλλό ψυχίατρο. Η Εκκλησία ούτως ή άλλως θα βοηθήσει (κατά τη γνώμη μου, αλλών και πολλών επιφανών ιερέων) εφόσον ο "ασθενής" προσφύγει σε αυτήν με ταπεινότητα, αγαθή προαίρεση και συμμετέχει συνειδητά, όσο μπορεί στα ιερά μυστήρια της Εκκλησίας. Υπάρχουν όμως και "καραμπινάτες" περιπτώσεις δαιμονισμού στις οποίες ο ιερέας μπορεί να εκβάλλει τα δαιμόνια. (Υπάρχουν τέτοια παραδείγματα στις πράξεις των Αποστόλων,στην Αγία Γραφή). Ο Άγιος Γεράσιμος και ο Άγιος Νεκτάριος είναι τέτοια χαρακτηρηστικά παραδείγματα. Ο Άγιος Νεκτάριος είχε επιτελέσει εξορκισμούς και εν ζωή. Για τον Άγιο Γεράσιμο (Κεφαλλονιά έχουν αναφερθεί πολλά παρόμοια γεγονότα). Αν πας εκεί, σίγουρα μπορούν να σου τα διηγηθούν. Ήδη έχω περιγράψει ένα τέτοιο σε άλλο topic.

Σχετικά με το θέμα της αυστηρής προσήλωσης στα ιερά κείμενα και τις ερμηνείες των οικουμενικών συνόδων μπορώ να σου αναφέρω το παράδειγμα των Ρωμαιοκαθολικών. Αυτοί στο σύμβολο της πίστης (Το "πιστεύω σε ένα θεό πατέρα παντοκράτορα, ποιητήν ουρανού και γης...) έκαναν μια "μικρή" τροποποίηση που οδήγησε στο σχίσμα με αποτέλεσμα οι καθολικοί να είναι αιρετικοί. Οι ορθόδοξοι λένε ότι το Άγιο πνεύμα εκπορεύεται εκ του Πατρός. Οι ρωμαιοκαθολικοί είπαν ότι εκπορεύεται (και;) εκ του Υιού. Δεν είμαι θεολόγος για να εξηγήσω τη διαφορά ανάμεσα στις δύο εκδοχές αλλά μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι αυτό ήταν η απαρχή ενός πλήθους νεωτερισμών των ρωμαικαθολικών-προτεσταντών που έχει φθάσει στο σημείο ιερείς-παπαδίνες να παντρεύουν ομοφυλόφυλλους.

Σχετικά με τον Παίσιο (δεν έχει ακόμα επισήμως ανακηρυχτεί Άγιος), το γεγονός στο οποίο αναφέρθηκα, το διάβασα σε μία πρόσφατη βιογραφία του γέροντα που εκδόθηκε από ιερείς-μοναχούς του Αγίου Όρους. Φαντάζομαι ότι θα είχαν την χαρά να ζήσουν από κοντά το γέροντα.

Σχετικά με το τελευταίο θέμα που θέτεις, έχω ήδη αναφερθεί σε άλλο topic, και με χαρακτήρισαν γραφικό. Πρόκειται για ένα αμαθή κατά τ'άλλα άνθρωπο που είχε δαιμονιστεί και μιλούσε αιγυπτιακά, έβριζε τα θεία κ.λ.π. Όταν κάποιος πιστός του έριξε αγιασμό, φαντάζομαι πως θα καταλαβαίνεις πώς αντέδρασε. Αυτό έγινε σε ένα μοναστήρι, του οποίου ο ηγούμενος έιναι ένας γέροντας που έχει διορατικό χάρισμα όπως έχω διαπιστώσει και ο ίδιος από κοντά. Δεν πρόκειται να αναφέρω το όνομα το όνομά του για προφανείς λόγους. Γνωρίζω επίσης δύο ιερείς με εμφανή χαρίσματα του Αγίου Πνεύματος εντός Αττικής.

Η συμβουλή μου είναι αναζήτησε τον ένα και μοναδικό Θεό, την Αγία Τριάδα, και αυτός δεν θα σε εγκαταλείψει.

Βλέπω ότι έχεις αγαθή προαίρεση. Αν θέλεις τη γνώμη μου μην πιστεύεις σε μέντιουμ, αστρολογίες και άλλα συναφή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

resuscitated
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 09:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους resuscitated  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αβραμη, περιμένουμε να μας πεις περισσότερα για τις ανατολικές μυστικιστικές διξασίες. Είμαιοresuscitated.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αβραμης
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 15:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αβραμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ιστορια που θα γραψω πιο κατω ειναι γραμμενη στο βιβλιο του Γεροντα ιερομοναχου Ισαακ , πνευματικο τεκνο του πατερ Παισιου, “Βιος Γεροντος Παισιου Του Αγιορειτου”. Να σημειωσω οτι απο τις τοσες βιογραφιες του Γεροντος Παισιου που υπαρχουν αυτη κατα την δικη μου γνωμη ειναι η πιο ολοκληρωμενη.
Ειναι η ολοκλημενη ιστορια που αναφερε ο “resuscitated” σε ενα απο τα προηγουμενα του μηνυματα και για το οποιο ζητα να μαθει περισσοτερα η φιλη “pyramid”.
Ο Γιωργακης απο το Θιβετ.
“Ηρθε στο Αγιο Ορος και γυριζε στα μοναστηρια ενας νεος ηλιακιας 16-17 χρονων, ο Γιωργακης. Απο ηλικιας τριων ετων οι γονεις του τον εβαλαν σε βουδδιστικο μοναστηρι στο Θιβετ. Προχωρησε πολυ στη Γιογκα, εγινε τελειος μαγος, μπορουσε να καλει οποιον δαιμονα ηθελε. Ειχε μαυρη ζωνη και ηξερε τελειο καρατε. Με την δυναμη του Σατανα εκανε επιδειξεις που προξενουσαν εντυπωση. Χτυπουσε με το χερι του μεγαλες πετρες και εσπαζαν σαν καρυδια. Μπορουσε να διαβαζει κλειστα βιβλια. Εσπαζε στην παλαμη του φουντουκια, επεφταν κατω τα τσοφλια και οι καρποι εμεναν κολλημενοι στο χερι του.
Καποιοι μοναχοι φεραν τον Γιωργακη στον Γεροντα Παισιο για να τον βοηθησει. Ρωτησε τον Γεροντα, τι δυναμεις ειχε και τι μπορουσε να κανει. Απαντησε οτι ο ιδιος δεν ειχε καμμια δυναμη και οτι ολη η δυναμη ειναι του Θεου.
Ο Γιωργακης θελοντας να επιδειξη την δυναμη του συγκετρωσε το βλεμμα του σε μια μεγαλη πετρα που ηταν σε αποσταση και η πετρα εγινε θρυψαλα. Τοτε ο Γεροντας σταυρωσε μια μικρη πετρα και του ειπε να τη σπαση και αυτη. Αυτος συγκετρωθηκε, εκανε τα μαγικα του, αλλα δεν καταφερε να την σπασει. Τοτε αρχισε να τρεμει, και οι σατανικες δυναμεις, που νομιζε οτι ελεγχε, μη μπορωντας να σπασουν την πετρα, στραφηκαν εναντιον του και τον εκσφενδονισαν στην αλλη οχθη του ρεματος. Ο Γεροντας τον μαζεψε σε αθλια κατασταση.
Αλλη φορα, διηγηθηκε ο Γεροντας <<ενω συζητουσαμε, ξαφνικα σηκωθηκε, μου επιασε τα χερια και μου τα γυρισε προς τα πισω. ‘Αν μπορει, ας ερθει να σ’ελευθερωση ο Χατζεφεντης’ μου ειπε. Το αισθανθηκα σαν βλασφημια. Κουνησα ετσι λιγο τα χερια μου και τιναχθηκε περα. Μετα σαν αντιδραση πηδησε ψηλα και πηγε να με χτυπησει με το ποδι του, αλλα το ποδι του σταματησε κοντα στο προσωπο μου, σαν να βρηκε ενα αορατο εμποδιο! Με φυλαξε ο Θεος.
Την νυχτα τον κρατησα και κοιμηθηκε στο κελλι μου. Οι δαιμονες τον εσυραν μεχρι κατω στο λακκο και τον εδειραν για τη αποτυχια του. Το πρωι σε κακη κατασταση, τραυματισμενος, γεματος αγκαθια και χωματα, ωμολογουσε ‘ Με εδειρε ο Σατανας, γιατι δεν μπορεσα να σε νικησω’>>.
Επεισε τοτε τον Γιωργακη να του φερει τα μαγικα του βιβλια και τα εκαψε.
Ο γεροντα τον κρατησε λιγο κοντα του και τον βοηθησε, οσο εκανε υπακοη. Ενδιαφερθηκε να μαθει αν ηταν βαπτισμενος, και μαλιστα εμαθε και σε ποια Εκκλησια ειχε βαπτησθει. Ο Γιωργακης συγκλονισμενος απο την δυναμη και την χαρι του Γεροντα, επιθυμουσε να γινει μοναχος αλλα δεν μπορεσε.
Ο Γεροντας χρησιμοποιουσε την περιπτωση του Γιωργακη για να αποδειξη ποσο μεγαλη ειναι η πλανη αυτων που νομιζουν οτι ολες οι θρησκειες ειναι ιδιες, ολες τον ιδιο Θεο πιστευουν, και οτι δεν διαφερουν οι Θιβετιανοι μοναχοι απο τους Ορθοδοξους. “

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

resuscitated
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 16:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους resuscitated  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ πολύ Αβραμη για τη συμπλήρωση της ιστορίας σχετικα με τον γέροντα Παίσιο.

Ζει Κύριος ο Θεός ημών!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xchamp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 17:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xchamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με πειραχτική διάθεση και για να μην ψαρώνομε...
---

Ο Χου Τσον απο το Θιβετ.

“Ηρθε στο Θιβετ και γυριζε στα μοναστηρια ενας νεος ηλιακιας 16-17 χρονων, ο Χου Τσον. Απο ηλικιας τριων ετων οι γονεις του τον εβαλαν σε χριστιανικό μοναστηρι στο Άγιο Όρος. Προχωρησε πολυ στη μοναχική ζωή , εγινε τελειος μοναχός, μπορουσε να καλει οποιον Άγιο ηθελε..
Με την δυναμη του Χριστού εκανε επιδειξεις που προξενουσαν εντυπωση. Χτυπουσε με το χερι του μεγαλες πετρες και εσπαζαν σαν καρυδια. Μπορουσε να διαβαζει κλειστα βιβλια. Εσπαζε στην παλαμη του φουντουκια, επεφταν κατω τα τσοφλια και οι καρποι εμεναν κολλημενοι στο χερι του.

Καποιοι μοναχοι φεραν τον Χου Τσο στον Δαλαί Λάμα για να τον βοηθησει. Ρωτησε τον Δαλαί Λάμα, τι δυναμεις ειχε και τι μπορουσε να κανει. Απαντησε οτι ο ιδιος δεν ειχε καμμια δυναμη και οτι ολη η δυναμη ειναι του Βουδα.

Ο Χου Τσον θελοντας να επιδειξη την δυναμη του συγκετρωσε το βλεμμα του σε μια μεγαλη πετρα που ηταν σε αποσταση και η πετρα εγινε θρυψαλα. Τοτε ο Δαλαί Λάμα «βουδισε» μια μικρη πετρα και του ειπε να τη σπαση και αυτη. Αυτος συγκετρωθηκε, εκανε τις προσευχές του, αλλα δεν καταφερε να την σπασει. Τοτε αρχισε να τρεμει, και οι χριστιανικές δυναμεις, που νομιζε οτι ελεγχε, μη μπορωντας να σπασουν την πετρα, στραφηκαν εναντιον του και τον εκσφενδονισαν στην αλλη οχθη του ρεματος. Ο Δαλαί Λάμα τον μαζεψε σε αθλια κατασταση.

Αλλη φορα, διηγηθηκε ο Δαλαί Λάμα ενω συζητουσαμε, ξαφνικα σηκωθηκε, μου επιασε τα χερια και μου τα γυρισε προς τα πισω. ‘Αν μπορει, ας ερθει να σ’ελευθερωση ο Βουδακος σου μου ειπε. Το αισθανθηκα σαν βλασφημια. Κουνησα ετσι λιγο τα χερια μου και τιναχθηκε περα. Μετα σαν αντιδραση πηδησε ψηλα και πηγε να με χτυπησει με την Βίβλο του, αλλα η Βίβλος σταματησε κοντα στο προσωπο μου, σαν να βρηκε ενα αορατο εμποδιο! Με φυλαξε ο Βουδας.

Την νυχτα τον κρατησα και κοιμηθηκε στο κελλι μου. Η Αγία Βαρβάρα και ο Αγιος Γεώργιος τον εσυραν μεχρι κατω στο λακκο και τον εδειραν για τη αποτυχια του. Το πρωι σε κακη κατασταση, τραυματισμενος, γεματος αγκαθια και χωματα, ωμολογουσε ‘ Με εδειρε ο Αγιος Γεώργιος, γιατι δεν μπορεσα να σε νικησω’>>.

Επεισε τοτε τον Χου Τσον να του φερει την Βίβλο του και την εκαψε.

Ο Δαλαί Λάμα τον κρατησε λιγο κοντα του και τον βοηθησε, οσο εκανε υπακοη. Ενδιαφερθηκε να μαθει αν ηταν αφιερωμένος στον Βούδα, και μαλιστα εμαθε και σε ποιο Βουδιστικό Μοναστήρι ειχε αφιερωθεί. Ο Χου Τσον συγκλονισμενος απο την δυναμη και την χαρι του Δαλαί Λάμα, επιθυμουσε να γινει Βουδιστής μοναχος αλλα δεν μπορεσε.

Ο Δαλαί Λάμα χρησιμοποιουσε την περιπτωση του Χου Τσον για να αποδειξη ποσο μεγαλη ειναι η πλανη αυτων που νομιζουν οτι ολες οι θρησκειες ειναι ιδιες, ολες τον ιδιο Θεο πιστευουνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexilexos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 20:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexilexos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να δώ αν κατάλαβα σωστά
quote:
Προχωρησε πολυ στη Γιογκα, εγινε τελειος μαγος, μπορουσε να καλει οποιον δαιμονα ηθελε

Όποιος ασχολείται με τη Γιογκα γίνεται μάγος και μπορεί να καλεί δαίμονες ?????

quote:
Ειχε μαυρη ζωνη και ηξερε τελειο καρατε. Με την δυναμη του Σατανα εκανε επιδειξεις που προξενουσαν εντυπωση.

Όποιος ξέρει καράτε έχει την δύναμη του σατανα ????

quote:
Ζει Κύριος ο Θεός ημών!

Απ' ότι μου είπε στο τελευταίο e-mail δεν νοιώθει και πολύ καλά. Έμπλεξα με γραφειοκράτες της τυπολατρείας, έγραφε, οι οποίοι με κάποιες γραφές και κανόνες δημιούργησαν το πρόσωπο ενός θεού που απεχθάνομαι. Τον παρηγόρησα λέγοντάς του, ότι υπάρχουν και χειρότερα, οι γραφειοκράτες της εφορίας.

'Η έκφραση "γυμνή αλήθεια" έχει εφευρεθεί για να μπορεί ο καθένας να την ντύνει όπως τον συμφέρει'

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 21:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Όποιος ξέρει καράτε έχει την δύναμη του σατανα ????>>

12 χρονια ασχολουμε με το καρατε και δεν εχω αποκτησει καμια σατανικη δυναμη

αφου να φανταστεις τα οχι που μου λενε οι γυναικες ειναι στο ιδιο ποσοστο που ηταν και πριν να αρχισω καρατε

η τυχη μου ειναι ιδια δεν εχω διαβολικη τυχη

οταν δεν εχω δουλεια δεν αυτονω τα παιδια μου

εχω μονο δυο ποδια και δεν εχω σπασει κανενα

οι καλτσες μου δεν ειναι εξυπνες

το λιβανι δεν με ενοχλει


<<Όποιος ασχολείται με τη Γιογκα γίνεται μάγος και μπορεί να καλεί δαίμονες ?????>>

αν μπορει να καλει και το παιδι απο το σουβλατζιδικο θα αρχισω και εγω γιογκα


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aum_om_on
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 02:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aum_om_on  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο διαλογισμος και η προσευχη δεν ειναι το ιδιο
περα απο το γεγονος οτι σημασια εχει κυριως το περιεχομενο

(αν προσευχεσαι για να τιμωρηθει ο γειτονας ,
αραγε προσευχεσαι η καταριεσαι εμμεσα?)

βεβαια ακολουθουν καποιους κανονες
Α)προσευχη
εχει κυριως κανονες συμπεριφορας
πχ
αφου συγχωρησεις τους εχθρους σου και συμφιλιωθεις μαζι τους
χωρις επιδειξη

β) ησυχια
χωρις εξωτερικα ερεθισματα
αυτοσυγκεντρωση σε ενα σημειο

και παρομοιους νοητικους κανονες


για οσα ειπωθηκαν αναμεσα στο μοναχο και το μαγο-σαολιν
πιστευω οτι ειναι τα δυο ακρα
εμεις ως ανθρωποι ειμαστε μαλλον στην μεση

αρκετα αδυναμοι να σπασουμε τον τσαμπουκα καποιου που μας προσβαλλε
με μια απαντηση (ποσο μαλλον πετρα ε?)

και χωρις διαθεση για μαχες (ουτε καν με εναν υπαλληλο
ποσο μαλλον με διαβολους)

οσο για τις πολεμικες τεχνες
καλες ειναι ( δυστυχως η εγκληματικοτητα αυξανει )
αχρειαστες να ναι
αν και διατρεχει τον κινδυνο να την <<ψωνισει >> κανεις

Βεβαια στο πνευματικο μονοπατι εχω συναντησει περισσοτερα <ψωνια>
απο αλλους χωρους που το θεωρουσα λογικοτερο
(πχ φοιτητες καλων σχολων )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy