ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2003, 14:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΙΣ 6 ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΔΙΠΛΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ+ΤΗ ΖΩΗ+ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ... ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ 'ΥΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ'...


http://sangha.net/messengers/alexander/life.htm
................

ΤΙΜΗ ΣΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΙΔΕΑ !
ΑΤΜΑ

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*


Edited by - ΑΤΜΑ on 11/10/2003 23:59:22

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2003, 22:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ ΜΟΥ...
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΑΦΕΤΗΡΙΑ ΜΙΑΣ 'ΑΛΛΗΣ' ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ,ΘΑ'ΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΡΡΩΤΗΘΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΣΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ,ΟΧΙ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ,ΑΛΛΑ ΕΙΔΟΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ...
ΕΝΑΣ ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ.ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΙ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΒΕΡΓΙΝΑΣ.
ΕΝΑΣ ΣΥΝΤΟΜΟΣ ΒΙΟΣ ,ΕΝΑΣ ΕΠΙΠΟΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ.ΜΙΑ ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΣΧΕΣΗ ΤΑ 'ΘΕΙΑ',
ΤΑ ΚΑΒΕΙΡΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ,Η ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ(Η ΠΗΓΗ)
...ΑΚΟΜΗ +ΓΙΑΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΩΣ ΟΜΟΦΥΛΛΟΦΙΛΟΣ ΕΝΑΣ ΥΙΟΣ,ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΑΥΤΟ...
ΤΕΤΟΙΑ +ΑΛΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ...
ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ
ΕΥΧΕΣ ΕΙΡΗΝΗΣ,ΑΤΜΑ

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*

Edited by - ΑΤΜΑ on 04/01/2003 22:46:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 20:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεία σου φίλη 'Ατμα...

Λοιπόν, απ'ότι κατάλβα (μιάς και είμαι λιγάκι αργόστροφος) ΔΕΝ θέλεις να μιλήσουμε για τα περι Αλέξανδρου του Μακεδώνα απο την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ πλευρά των πραγμάτων...

Με βρίσκεις σύμφωνο λοιπόν και θα σου φανερώσω κάποιες σκέψεις μου.

Είναι απορίας άξιο να απαντηθεί το ερώτημα, ΓΙΑΤΙ ο Αλέξανδρος, ο ΜΥΗΜΕΝΟΣ στα ΥΨΙΣΤΑ Καβείρια Μυστήρια, ήθελε να φτάσει στην Ινδία...
Εάν γνωρίζεις, εκεί ΔΕΝ καταφερε να φτάσει...
'Εμεινε στον Ινδό ποταμό...

Εκεί απόκτησε έναν δάσκαλο, τον ΚΑΛΑΝΟ ο οποίος τον ακολούθησε μέχρι την Περσία, διδάσκοντάς των. Απο τον οποίον ΜΑΛΛΟΝ διδάχθηκε πολλά απο τα Μυστήρια των Βραχμάνων...
Κατα τη ταπεινή μου άποψη, απο αυτόν ΕΜΑΘΕ την αξία της ζωής, όταν στα Σούσα της Περσίας ξαφνηκά πήδησε στην πυρά των νεκρών χωρίς να δείχνει ίχνος πόνου!!!

Ποιά ήταν εκείνη η ΕΜΟΝΗ να φτάσει στην Ινδία;;;
Τι ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ σκοπό ήθελε να πετύχει;;;
Είχε ΞΑΝΠΕΡΑΣΕΙ απο εκείνα τα άγια μέρη σε παλαιότερες σαρκώσεις του;;;

Και πάλι η δολοφονία απο τα ίδια του τα χέρια, του ΦΙΛΟΥ ΤΟΥ τι μας λέει;;;

Για την ομοφυλική ή όχι ερωτική του προτίμηση, παίζει ρόλο;;;
Και αν παίζει, τι ρόλο παίζει, θετικό ή αρρνητικό;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 23:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ,ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ,ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΑΚΟΜΗ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΟΜΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ(ΙΣΩΣ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΓΟΡΓΟΝΑΣ...)
ΑΚΟΜΗ +ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΖΗΤΩ...
ΤΩΡΑ, ΓΙΑΤΙ ΛΕΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...
ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΝΑ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΝΩ!(ΑΝΑΡΡΩΤΙΟΜΟΥΝ ΜΑ ΔΕΝ ΕΨΑΞΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΩ!)

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΕΔΩ ,ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΜΙΑΝ ΕΝΑΡΞΗ...
...ΝΑ ΜΑΘΩ,ΟΣΑ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΝ...
... ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ...ΘΑ'ΛΕΓΑ ΠΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΟΣ ...ΙΣΩΣ ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΨΗΛΑ- +ΣΤΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΜΑΚΡΥΑ...(ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΗ ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 'Η ΤΟΥ ΕΧΕΙΝ...)
ΑΝ ΘΕΩΡΗΣΩ ΠΩΣ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΣΥΡΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΘΟΣ, ΤΟΤΕ ,ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΩ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΩΣ ΓΥΝΑΙΚΑ+ΚΑΤΑΚΤΟΥΣΕ ΩΣ ΑΝΔΡΑΣ...

ΩΡΑΙΑ ...

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*

Edited by - ΑΤΜΑ on 05/01/2003 23:09:24

Edited by - ΑΤΜΑ on 05/01/2003 23:10:25

Edited by - ΑΤΜΑ on 05/01/2003 23:11:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 23:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΛΗΘΕΙΑ ,ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΣΑΡΚΩΣΕΙΣ ΤΟΥ...

..Η ΙΝΔΙΑ ΜΕ ΒΑΖΕΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ.....
...ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ......

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 16:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΛΗΘΕΙΑ ,ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΣΑΡΚΩΣΕΙΣ ΤΟΥ...

..Η ΙΝΔΙΑ ΜΕ ΒΑΖΕΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ.....
...ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ......


Αλήθεια, ξέρω κάτι γι'αυτές...
...Η Ινδία μου έλυσε πολλές απορίες και μου ελάφρυνε τις σκέψεις...
...Δεν θα σου πώ όμως...

Βλέπεις καλή μου φίλη, θα τρέξουν αμέσως οι "παντογνώστες" και θα με ρωτήσουν- ανακρίνουν: "Και που το ξέρεις εσύ, μαζί του ήσουν;;;"
Χαίρομαι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ πάντως όταν άτομα σαν και εσένα λένε ότι μια "χαζομάρα μου", μια "υποψία μου" τους δίνει ΤΡΟΦΗ για την Εσωτερική τους Αναζήτηση...

Είμαι εδώ φίλη μου....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 17:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΕΣ ΜΑΣ ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΕ ΚΑΙ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ. ΔΕΝ ΜΑΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ. ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΣΤΡΑΤΗΛΑΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣ Σ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΑΥΤΗ Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ.ΣΕ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΜΙΛΗΣΕΣ ΓΙΑ ΥΙΟΥΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 20:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υιός Θεού ένας σφαγέας που ο δημοκρατικός λαός της Αθήνας και της υπόλοιπης Ελλάδος τον αντιπαθούσε. Που οι στρατιώτες του οι ίδιοι είχαν θυμώσει μαζί του για τις άσκοπες μάχες που τους έβαζε να κάνουν? Δεν νομίζω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geo1980
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 10:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geo1980  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΟΝ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΣΦΑΓΕΑΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΣΦΑΓΕΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΛΕΜΟΥ.Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΤΑΝ ΟΡΑΜΑΤΙΣΤΗΣ.ΕΙΧΕ ΟΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙ ΕΝΑΝ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ, ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΣΠΕΙΡΕΙ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΟΓΟ ΣΤΑ ΠΕΡΑΤΑ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΓΝΩΣΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.ΣΕΒΑΣΤΗΚΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ, ΣΕΒΑΣΤΗΚΕ ΤΟΝ ΠΕΡΣΗ ΒΑΣΙΛΙΑ, ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΘΑΨΕ ΜΕ ΒΑΣΙΛΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ.ΣΕΒΑΣΤΗΚΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΕΡΘΗΚΕ ΒΑΣΙΛΙΚΑ.ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΗΞΕΡΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ!ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΟΨΥΧΟΣ, ΚΑΙ ΔΙΕΚΡΙΝΕ ΟΤΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΗΤΑΝ Η ΠΕΡΣΙΑ, ΚΑΙ ΓΙ’ΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ.ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΟΝ ΥΨΙΣΤΟ ΤΙΤΛΟ, ΑΥΤΟΝ ΤΟΥ ΦΑΡΑΩ, ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΥΗΣΑΝ ΣΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΥΡΑΜΙΔΑΣ.ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 15:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ...
ΝΟΜΙΖΩ ΚΕΛΣΟ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ...ΑΚΟΜΗ!
ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΩΣ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΔΕΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ.ΑΚΟΜΗ +ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΦΙΛΕ ΜΕ ΤΟ ΜΟΥΤΡΑΚΙ ΤΟΥ ΛΥΚΟΥ...
ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΠΩΣ ΤΟ ΕΘΕΣΕ Η ΑΤΜΑ,ΤΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟ ΕΡΩΤΗΜΑ?ΠΡΕΠΕΙ Ν'ΑΝΑΛΛΩΝΟΜΑΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΑ ΙΔΙΑ?
ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΑΣΠΑΖΟΜΑΙ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ!ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΕΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΜΑΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ.ΑΚΟΜΗ+ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΥΜΠΑΘΟΥΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.
ΔΕΝ Μ'ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙ ΡΟΛΟ ΕΠΑΙΞΕ ΣΤΑ ΕΘΝΗ,ΠΟΣΟΥΣ ΕΣΦΑΞΕ.ΜΕ ΠΟΣΟΥΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ...ΑΥΤΑ ΔΕΝ Μ'ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΥ ΠΟΡΕΙΑ...
ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΔΥΣΚΟΛΟ,ΒΡΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΣΟΥ ,ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΑΡΝΙΕΣΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ!
ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΑ+ΦΙΛΙΚΑ ,ΑΤΜΑ

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*

Edited by - ΑΤΜΑ on 12/01/2003 10:25:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2003, 18:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΕΛΣΟ ,
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ,ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ....
ΟΧΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ...'Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ...ΜΑ ΚΟΙΤΑ 4 ΜΕΡΕΣ ΣΙΩΠΗΣ ,ΧΩΡΙΣ ΜΙΑ ΛΕΞΗ...ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΕ ΕΣΤΩ +ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ,ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ,ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ...
ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΑΝΑΠΟΔΑ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΖΩΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΩ ΠΩΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΨΑΞΑ,ΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ Μ'ΕΒΓΑΖΑΝ ΕΚΕΙ...ΟΤΑΝ ΣΕ ΤΥΧΑΙΕΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΠΑΙΔΙ ΑΚΟΜΑ, ΠΕΡΠΑΤΗΣΑ ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ ΕΙΧΕ ΙΣΩΣ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ,ΠΑΙΔΙ ΑΚΟΜΑ...
ΜΑΚΡΥΑ ΠΟΛΥ ΠΙΑ, ΑΠΟ ΕΚΕΙ ,ΝΟΙΩΘΩ ΠΩΣ ΜΕ ΣΤΟΙΧΙΩΣΕ..ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΜΠΗΚΕ ΜΕΣΑ ΜΟΥ,ΚΑΘΥΛΩΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ...
ΟΧΙ, ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ...ΜΑ ΑΥΤΗ ΤΟΥ Η ΠΟΡΕΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΑΤΑΙΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ...ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ..ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΜΕΣΑ ΜΟΥ...
ΦΩΝΑΞΤΕ,ΒΡΙΣΤΕ,ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΕΙΤΕ,ΜΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ...
ΕΔΩ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΠΟΥ ΜΕ 'ΡΙΞΕ Η ΜΟΙΡΑ ΤΗΣ ΤΩΡΙΝΗΣ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ,ΑΥΤΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ...
....ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΟΥΝ ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΠΟΥ ΒΟΙΩΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΧΑΣΜΟ...
ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠ'ΕΔΩ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΡΥΖΟΥΝ...
Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ-Ο ΙΗΣΟΥΣ...
ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ+ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΞΕ ΣΤΟ ΠΛΑΙ...
ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΗΡΘΕ ΑΛΛΟΣ ΕΔΩ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ...'Ε'...
ΕΛΑΤΕ ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ 'Ε'ΣΩ ....

ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΧΩΡΙΣΜΟ-ΠΟΙΟΣ ΕΛΑΒΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.'Ε'ΞΩΤΕΡΙΚΟ+ΥΛΙΣΤΙΚΟ...

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 11/01/2003 18:36:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2003, 20:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γλυκιά μου και καλή μου φίλη, ΑΤΜΑ...
'Ημουν ΒΕΒΑΙΟΣ ότι έτσι είναι τα πράγματα...
ΔΥΤΥΧΩΣ;;; ΕΥΤΥΧΩΣ;;;
Δέν ξέρω...
Δέν λέω...

Μόνο να κάθομαι και να ΑΚΟΥΩ ΤΗ ΣΙΩΠΗ, αυτή τη σιωπή που θα είχα ΕΜΠΡΟΣ ΤΟΥ, όταν ήμουν εμπρός του, ΑΝ ήμουν εμπρός του...

Ελα να περπατήσουμε ΞΑΝΑ στα χνάρια που άφησε, μιάς και τα βήματά του είναι ΑΝΕΞΙΤΗΛΑ, ιδιαίτερα αυτά που έχουν να κάνουν με τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ΤΟΥ - ΜΑΣ...


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2003, 21:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ....Σ'ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΛΟΙΠΟΝ....

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2003, 14:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KELSE EXEIS LIGOUS FILOUS STO FORUM KAI POLOUS EXTHROUS!(ALIGORIKA)
NA NIOTHEIS OMOS KALA ME AYTO,GIATH OI EXTHROI NIAZONTE
PERISOTERO GIA SENA PARA OI FILOI.OI FILOI POLES FORES
APO AMELIA DEN ENDIAFERONTE NA MATHOUN EAN ZEIS H AN PETHANES
ALA OI EXTHROI ASHOLOYNTE SINEXIA MAZI SOU,SE VLEPOUN AKOMA
KAI STON YPNO TOUS!KAI AYTOI EINAI OI MONOI POU DEN THA XAIDEPSOUN
TA AYTIA SOU ME GLIKA LOGIA OSTE NA MHN SOU YPENTHIMISOUN TA LATHOI
SOU.OPOTE EXONTAS EXTHROUS PANTOTE GINESE KALITEROS!

ΕΡΡΩΣΘΕ..

Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον
κόσμοιο τό σύμπαν.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2003, 15:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ ,ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ Τ'ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ,ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΕΞΙΚΟΙΩΘΕΙ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΟΥ,ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΛΕΣ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ+ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΟ ΣΤΕΛΝΕΙΣ E-MAIL....
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΤΗΝ ΠΥΘΙΑ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ,ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΖΗΤΟΥΣΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ,ΑΝΤΙ ΝΑ 'ΚΟΒΕΙΣ' ΤΗ ΡΟΗ.
ΛΥΠΑΜΑΙ
ΦΙΛΙΚΑ,ΑΤΜΑ
Υ.Γ.ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΕΣ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΘΡΕΦΤΗ,ΙΣΩΣ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑΝ ΑΛΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ,ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗΣ......

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 12/01/2003 15:20:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2003, 19:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον καλό φίλο Εχέμβροτο, το μόνο που έχω να πώ είναι πώς:
ΤΑ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΠΕΤΡΟΒΟΛΑΝΕ

Και μου αρέσει αυτό!!!

Ο Αλέξανδρος ως Υιός του Δία, που ο ΑΕΤΟΣ ήταν το ζώο - σύμβολο Του (όχι ο ΛΕΟΝΤΑΣ, αλλα ο ΑΕΤΟΣ), έμαθε στον Υιό Του ότι οι ΑΕΤΟΙ σχεδόν ΠΑΝΤΑ πετούν ΜΟΝΟΙ...
Απο ψηλά θα έχει ΠΑΝΤΑ καλύτερη και καθαρότερη εικόνα, την εικόνα του ΕΠΟΠΤΗ...

Να τα ΑΝΕΞΙΤΗΛΑ ΧΝΑΡΙΑ του βασιλίά Αλέξανδρου και που τα βρίσκω καλή μου ΑΤΜΑ... Στους απέραντους γαλάζιους ουρανούς, όπου ΜΟΝΟΣ μου πετάω... δίπλα ακριβως απο Εκείνον, τον 'Εναν, τον Ω-Μέγα.....

Από μικρό με σημάδεψε το μεγαλείου του ΑΝΔΡΟΣ...
Του ΜΟΝΟΥ Ανδρός, χωρίς τις παρέες που σε άλλους με το πέρασμα του ΧΡΟΝΟΥ - ΚΡΟΝΟΥ καταλήγουν (οι παρέες αυτές) ληστρικές σημορίες που λιμένονται τις κτίσεις τους και τρώγοντε ΑΝΑΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ!!!
Λές και γι'αυτό έφυγε ΤΟΣΟ νωρίς, λές και ήξερε (που ΜΑΛΛΟΝ ήξερε όπως απέδειξε σε μια επόμενη του σάρκωση) ότι δεν θα πέθενε ΠΟΤΕ απο έναν ήσυχο και μακάριο θάνατο, αλλά απο χέρι φιλικό, αδελφικό, απο δικό του χέρι....

Τον έψαξα και τον βρήκα μέσα στην Ινδία του Βορρά, εκεί που με τη μεγαλομανία που είχε, απέστειλε μαντατοφόρο του τον κυνικό φιλόσοφο Ονησίκριτο, στον σοφό Bραχμάνο της περιοχής Ταξίλα (Τaxilla) που άκουγε στο όνομα Δανδάμις (Dandamis) για να τον γνωρίσει απο κοντά και να συζητήσει μαζί του.
Μίλησα για μεγαλομανία, γιατί πώς αλλιώς θα χαρακτηριστεί ένας που βάζει του άλλους να λένε γι'αυτόν:
"Χαίρε ω! διδάσκαλε των σοφών Βραχμάνων! Ο γιός του πανίσχυρου Θεού Διός, που είναι ο Αλέξανδρος, κυρίαρχος όλων των ανθρώπων, ζητά να παρουσιασθείς σε αυτόν. Εάν συμμορφωθής, θα σε γεμίσει δώρα. Εάν αρρνηθής, θα σε αποκεφαλίσει"
Με πλήρη επίγνωση λοιπόν της λέξης τον χαρακτήρισα μεγαλομανή.

Φυσικά με τίποτα δεν περίμενε την απάντησή του σοφού Βραχμάνου:
Εάν λέει πως είναι εκείνος Υιός του Θεού Διός, είμαι τότε και εγώ γιός του ΙΔΙΟΥ πανίσχυρου Θεού"

Η συνέχεια του διαλόγου είναι ακόμα πιό ουσιαστική για τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ, αλλά "δια του φόβου των Ιουδαίων", θα έρθει αργότερα...

Φίλη ΑΤΜΑ, άνοιξε και εσύ τα δικά σου φτερά και πέτα ψηλά. Τότε θα πρέπει να μιλήσεις, όταν δείς τον Εαυτό Σου μικρό, σαν ένα σημείο... Αυτό το ΙΔΙΟ σημείο της ΕΥΚΛΕΙΔΙΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2003, 22:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ATMA MOU NA MIN LIPASE.
PANTOS EGW SOU ZITW SIGNOMH.PARASIRTHIKA.
(STAMATAW EDO THN DIAKOPH THS ROHS)

Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον
κόσμοιο τό σύμπαν.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2003, 23:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ...
...Ο ΑΕΤΟΣ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ,ΕΙΠΕΣ...
ΑΕΤΟΣ=ΣΚΟΡΠΙΟΣ,ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΡΚΑΝΑ... ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΞΟΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΑΥΡΟ...Υ-Λ-Η,ΓΗ...
ΕΝΩ ΤΟ ΛΙΟΝΤΑΡΙ=ΛΕΩΝ, ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΔΡΟΧΟΟ...ΑΝΘΡΩΠΟ..
Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ-ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΧΕΡΟΥΒ.ΜΟΡΦΕΣ ΥΠΟ ΤΟΝ ΚΡΟΝΟ...
ΣΙΓΟΥΡΑ ΗΤΑΝ ΣΚΟΡΠΙΟΣ.....ΕΤΣΙ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΑ ΚΑΒΕΙΡΙΑ ...
ΜΟΝΟ Ο ΣΚΟΡΠΙΟΣ 'ΤΣΙΜΠΑΕΙ' ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ...

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 16:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τσιμπάει τον εαυτόν Του...
Δίνει ΑΙΜΑ, απο το ΑΙΜΑ Του και το δίνει σε ΟΛΟΥΣ που τον ακολουθούν, και περπατούν στα χνάρια Του,... "Ο ακολουθών εμοί..."
Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, δεν ήταν ο Πρώτος ποπυ έφερε το όνομα αυτό στην ιστορία... ο ΠΡΩΤΟΣ δεν ήταν άλλος απο τον γνωστό ΜΑΣ πρίγκηπα του 'Ιλιον (της ΤΡΟΙΑΣ), ο ΠΑΡΙΣ...

Για σκεφτήτε και εκείνος όταν έπρεπε να ΔΙΑΛΕΞΕΙ ή για να χρησημοποιήσω μια έκφραση απο μια πολύ καλή φίλη, όταν ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ και έπρεπε να πάρει μια απόφαση, διάλεξε το ΕΦΗΜΕΡΟ!!!
Δέν ήξερε ο Μακεδώνας στρατηλάτης το αποτέλεσμα;;; Και ΒΕΒΑΙΑ το γνώριζε και γι'αυτό έπραξε τα δέοντα.

Σε κάποιο άλλο τόπικ, φίλη μου ΑΤΜΑ, έκανες έναν συσχετισμό με τον ΑΛΗΘΙΝΟ ΥΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ και είπες ότι ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ήταν ΚΑΙ εκείνος ένας Υιός του Θεού.
Είχες ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ, μιάς και το ΙΔΙΟ του το όνομα έκρυβε αυτή τη ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
ΑΛ = Θεός
ΕΞ = απο
ΑΝΔΡΟΣ = το γένος των ανθρώπων

Ναι, ναί ΗΤΑΝ και συνεχίζει ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ να είναι ΕΝΑΣ ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ αναδυόμενος ΜΕΣΑ απο το γένος των ΑΝΘΡΩΠΩΝ...
Σκόπος του;;;
Μα να δείξει τον δρόμο!!!
Είναι ο ΜΟΝΟΣ δρόμος;;;
'Οχι, κατηγορηματικά ΟΧΙ και αυτό το ανακάλυψε στις διδασκαλίες της απέραντης Ινδίας...

ΕΞ ΑΝΑΤΟΛΩΝ ΤΟ ΦΩΣ

Και μη ξεχνούμε ότι ακόμα και στην ΑΝΑΤΟΛΗ, υπάρχει μια δύση, άρα και μια ΑΚΟΜΑ ανατολή...

Να μια μαγεία της ΣΦΑΙΡΑΣ που σχηματικά είναι η Γη που θέλησε να κατακτήσει ο Μέγας σταρτηλάτης, απο την Πέλλα...
Νομίζω ότι το κατανόησε ΚΑΛΑ και έτσι ΕΜΕΙΝΕ στα κοντά σε μάς μέρη... Δέ νομίζω να τον στεναχώρησε που δέν κατάκτησε τις Ινδίες, απεναντίας...
Χάρηκε τα ΜΕΓΙΣΤΑ πού οι Ινδίες κατάκτησαν Εκείνον...

Το ταξίδι αυτό του ΕΝ-θύμησε τις προηγούμενες σαρκώσεις του, που ΙΣΩΣ να τον είχαν οδηγήσει με τα αόρατα νήματα του ΚΑΡΜΑ και πάλι πίσω;;;
Ποιός ξέρει;;;
Ποίος αναρωτιέται και ΓΙΑΤΙ;;;

Ο δρόμος είναι ΠΑΝΤΟΤΕ εμπρός, πέρα απο ΚΑΘΕ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ή μήπως το ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ έχει την έννοια του ΞΕΚΙΝΗΜΑΤΟΣ και όχι του ΤΕΛΟΥΣ;;;
Στον ΣΤΑΥΡΟ γεννιέται και πάλι το ΠΝΕΥΜΑ, που ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΜΕΝΟ απο την ΥΛΗ που τόσο βάναυσα το αντιμετωπίζει σε μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΖΩΗ, την αφήνει και ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ, ΜΟΝΗ να γυρίσει εκεί απο όπου προήλθε, στην PRIMA MATERIA, την ΑΡΧΕΓΟΝΗ ΥΛΗ...
Και το ΠΝΕΥΜΑ;;;
Που ξαναγυρνάει εκείνο;;;

Ας ψάξουμε ΜΕΣΑ σε κάθε πρότυπο, όπως αυτό του Ω!!!ΜΕΓΑ ΑΛΑΞΑΝΔΡΟΥ, του Θεού απο το γένος των ανθρώπων και θα βρούμε ΕΜΑΣ, τους ΙΔΙΟΥΣ ΕΚΕΙΝΟΝ, τον ΕΝΑΝ... τα ΠΟΛΛΑ... ΕΜΑΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 19:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Αλ,εσυ που εισαι το Φως,ελα στη Γη!Κι εσυ Ελ ριξε τις ακτινες σου στην ιλυ( λασπη_πηλος) που ψηνεται(που βρισκεται σε κατασταση αναβρασμου).
Ας γινει ενα κατασταγμα (μια ξηρα) για να μπορεσουν τα Εγω να ζησουν ,να υπαρξουν και να σταθουν πανω στην παλλομενη Γη.
Ας μην επικρατησει η νυχτα που ειναι το μικρον, και κινδυνευει να ταφει(να σβησει,να χαθει) το κατασταλαγμα του πυρος μεσα στην αναβραζουσα ιλυ,και ας αναπτυχθει η ψυχη που ειναι το μεγιστο,το σημαντικοτερο ολων!]
Τα σεβη μου.......

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 22:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...η ψυχή το σημαντικότερο όλων...
Μα για να έρθει να ΚΑΤΟΙΚΗΣΕΙ αυτή, Η ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΡΗ ΟΛΩΝ, χρειάζεται ένα ΣΩΜΑ, μια ΦΥΛΑΚΗ για να έρθει να κλειστεί...
Το σώμα Εκείνου, του Ω! Μέγα Αλέξανδρου του το χάρισε η μάνα του, η σύζηγος του Θεού, Η ΜΥΗΜΕΝΗ στα Καβείρια Μυστήρια, η Ολυμπιάδα...
Ήταν κάτι σαν και την ΙΛΜΑΤΑΡ, απο το Φιλανδικό έπος Καλεβάλα, η ΠΑΡΘΕΝΟΣ που χρειάζεται για ΚΑΘΕ γέννηση Ενός απο τους Υιούς του Θεού. Η Ιλμάταρ, η παρθένος που πέφτει από τον ουρανό ΜΕΣΑ στην θάλασσα ΠΡΙΝ απο την Δημιουργία και η θάλασσα στον εσωτερισμό αντιστοιχεί στην ΥΛΗ, την ΙΛΥ, την λάσπη του βούρκο που γεννά το κάθε τί, τον πηλό που κάποιος "άλλος" Θεός, έφτιαξε τον ΑΝΘΡΩΠΟ...
Αυτή η ΙΛΜΑΤΑΡ είναι η "Κόρη του Αέρα", εκείνου του ΙΔΙΟΥ του Αέρα που ήταν "Πνοή ζώσα εις του μυκτήρες αυτού"...
'Ομως εκτός απο Κόρη του Αέρα, ήταν και η ΜΑΝΑ ΤΩΝ ΕΠΤΑ ΓΙΩΝ...

Ενας απο αυτούς τους Υιούς, μυήθηκε στα Ιερά Καβείρια Μυστήρια, απο τα ιερότερα μυστήρια...
Ο Ηρόδοτος αν δεν κάνω λάθος παρουσιάζει ώς Θεότητες τους Κάβειρους, που ο ακριβής αριθμός τους ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟΣ λόγο της Απόκρυφης σημασία τους, Θεότητες του ΠΥΡΟΣ, που στοιχείο του Πυρός είναι Ο ΛΕΟΝΤΑΣ, το ζώδιο στο ΑΝΑΧΑΤΑ ΤΣΑΚΡΑ, αυτό που αντιστοιχεί στην ΚΑΡΔΙΑ...
Καρδία.... φωλία της ΑΓΑΠΗΣ...


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 02:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Στον ΣΤΑΥΡΟ γεννιέται και πάλι το ΠΝΕΥΜΑ, που ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΜΕΝΟ απο την ΥΛΗ που τόσο βάναυσα το αντιμετωπίζει σε μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΖΩΗ, την αφήνει και ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ, ΜΟΝΗ να γυρίσει εκεί απο όπου προήλθε, στην PRIMA MATERIA, την ΑΡΧΕΓΟΝΗ ΥΛΗ...
Και το ΠΝΕΥΜΑ;;;
Που ξαναγυρνάει εκείνο;;;]
ΣΤΟ ΦΩΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ,ΑΤΜΑ


'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 13:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 18:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...στοιχείο του Πυρός είναι Ο ΛΕΟΝΤΑΣ, το ζώδιο στο ΑΝΑΧΑΤΑ ΤΣΑΚΡΑ, αυτό που αντιστοιχεί στην ΚΑΡΔΙΑ...

Κατά έναν μαγικό τρόπο, περίμενα αυτή τη φωτογραφία, ΗΞΕΡΑ ότι θα την έφερνες στη κουβέντα μας, σε αυτή τη τόσο ΠΑΡΑΔΟΞΗ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ των τετριμένων ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ιστορικών γεγονότων...
Τι κρίμα να μην μπορεί να ΑΝΤΕΞΕΙ ο κόσμος την ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ και την ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΕΡΜΗΝΙΑ αυτών που θεωρούντε ΔΕΔΟΜΕΝΑ ...

Η ΛΕΟΝΤΗ, ώς άλλος Ηρακλέας, αλλά και ώς άλλος Σαμσών...
Ηλιακοί 'Ηρωες ΟΛΟΙ τους...
Ο ΗΛΙΟΣ, το ΦΩΣ... το ΑΝΑΧΑΤΑ ΤΣΑΚΡΑ, το Ζών Πύρ, ή το ΑΕΙΖΩΟΝ ΠΥΡ, αυτό το ίδιο το ΑΝΕΣΠΕΡΟ ΦΩΣ, που τέρχουμε ΟΛΟΙ να πάρουμε, στην ΑΝΑΣΤΑΣΗ, την Ανάσταση του Μεγάλου Ηλίου... ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

quote:
ΤΟ ΛΙΟΝΤΑΡΙ=ΛΕΩΝ, ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΔΡΟΧΟΟ...ΑΝΘΡΩΠΟ..


Μά ο 'Ανθρωπος συνδιάζει ΟΛΑ αυτά ΜΕΣΑ του, όπως και Εκείνος, Ω! Μέγας Αλέάνδρος... Σάν Λέοντας πηδούσε πρώτος στη Μάχη, μα σαν μικρό παιδί καθόταν μόνος και έκλαιγε, όπως τότε που σκότωσε με το ίδιο του το χέρι, τον ΚΛΕΙΤΟ τον υιό του Δρωπίδη, τον ΟΜΟΓΑΛΑΚΤΟ αδελφό του... Εκείνον που όταν ο Πέρσης Σπιθριδάτης ετοιμαζόταν πισώπλατα να σκοτώσει τον Αλέξανδρο, αυτός, ο ΚΛΕΙΤΟΣ τον έσωσε, κόβοντας τα φονικά χέρια του ΕΧΘΡΟΥ...
Του εχθρού;;; 'Ηταν όντως εχθρού και ποιού ήταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ εχθρός, του Φυσικοϋλικού Αλέξανδρου, του ανθρώπινου ή της ΠΝΕΥΜΑΤΟΨΥΧΗΣ που κατοικούσε ΜΕΣΑ στο σαρκίο του Μεγάλου Στρατηλάτη;;;
ΑΝΑΝΤΙΡΗΤΑ της ΠΝΕΥΜΑΤΟΨΥΧΗΣ Του

Γιατί φανταστήται να τον σκότωνε ΠΡΙΝ φτάσει στον Ινδό ποτάμο...
ΠΡΙΝ γνωρίσει τον Δανδάμι...
ΠΡΙΝ να πάρει μαζί Του τον Κάλανο, που τόσα πολλά του έμαθε για το δράμα της ΑΝΘΡΩΠΟΨΥΧΗΣ, εκείνης της Θεϊκής που όμως μένει κλεισμένη στη Φυλακή του Σώματος...

Πόσες φορές ακόμα θα έπρεπε να ΞΑΝΑΣΑΡΚΩΘΕΙ για να αποκτήσει την ΣΥΣΩΡΕΥΜΕΝΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ που απόκτησε σε εκείνη Του τη σάρκωση;;;

Ο Λέοντας, το ζώδιο της Καρδίας, του μυός εκείνου που διατηρεί το ΦΥΣΙΚΟΫΛΙΚΟ μας σώμα ΥΓΕΙΕΣ...
Στη καρδιά, την ΦΛΕΓΟΜΕΝΗ ΚΑΡΔΙΑ με την ΦΛΟΓΑ εκείνη, που "ΜΕΣΟ Αυτής η Φύση ΑΝΑΓΕΝΝΑΤΕ εξολοκλήρου" όπως λέει ένα Ροδοσταυρικό ρητό, εκεί πρέπει να εστιάσουμε την πρόσοχή μας και όχι στο ΝΟΥ...


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 13:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ,Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΧΡΥΣΗ...ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΘΕΣΑ...
ΗΛΙΟΣ
ΚΑΡΔΙΑ
ΛΕΩΝ
......
ΧΡΥΣΟΣ= Η ΜΕΤΟΥΣΙΩΣΗ-Η ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ-ΑΓΙΟΤΗΤΑ-ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ-ΑΓΝΟΤΗΤΑ-ΦΩΤΗΣΗ-ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ-ΜΕΓΑΛΕΙΟ-ΟΜΟΡΦΙΑ.....
ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΦΩΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ....
ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ +ΜΙΑΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ.....

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 18/01/2003 13:48:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 19:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TI EPSAXNE NA BREI O MEGAS ALEXANDROS STHN INDIA POY DEN TO EBRISKE STHN ELLADA;TI MPOROYSE NA TOY PROSFEREI ENAS BRAXMANOS DASKALOS POY DEN TOY PROSFERE O ARISTOTELHS;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 11:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Αριστοτέλης...
Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ του Μυημένου Αλέξανδρου...

Εκείνος που με την ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ και με την ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΤΗΤΑ των πραγμάτων, έστρεψε τον Μυημένο Αλέξανδρο των Καβειρίων Μυστηρίων, στον άκρατο ΥΛΙΣΜΟ με την έννοια της ΚΑΤΑΚΤΗΣΗΣ και της ΕΦΗΜΕΡΗΣ ΔΟΞΑΣ...

Εκείνος που ΜΟΝΟ ότι

ΒΛΕΠΟΥΜΕ, ΑΚΟΥΜΕ, ΜΥΡΙΖΟΥΜΕ, ΑΚΟΥΜΠΑΜΕ ή ΓΕΥΟΜΑΣΤΕ
, η ΛΟΓΙΚΗ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ, είναι και ΥΠΑΡΚΤΟ...

Οι ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ... αυτές που τόσο μα τόσο έντονα τις ΕΖΗΣΕ Ω! Μέγας Αλέξανδρος...
Και το αποτέλεσμα;;; 'Οχι για ΕΜΑΣ, αλλά για ΕΚΕΙΝΟΝ;;;

Τι του έδωσε ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ο "πατέρας της Λογικής";;;
Αυτό που έδωσε και στους ΚΑΘΟΛΙΚΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ και βούτηξαν τον ΚΟΣΜΟ στον ΜΕΣΑΙΩΝΑ...

Σκεφτήτε... Λέμε ότι Ω! Μέγας Αλέξανδρος, ήταν ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ λαμπερός αστέρας της ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΟΣ...
Νομίζω ότι ΔΕΝ ηταν ο τελευταίος, αλλά ο ΠΡΩΤΟΣ διδάξας για να φτάσει ΜΕΣΟ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΠΑΝΤΑ (του Αριστοτέλη) η ανθρωπότητα στον ΜΕΣΑΙΩΝΑ...
Ο ΠΡΩΤΟΣ... και όλα αυτά τα όφειλε στον ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ...

Ποιός;;; Ο Αλέξανδρος αστέρας!!!
Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ, είναι που τον ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ ΑΣΤΕΡΑ, ενώ ΑΝ είχε μείνει στα 'Υψιστα Καβείρια Μυστήρια, αυτόν που θαμάζουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ ως ΑΣΤΕΡΑ, θα είχε μείνει στη συνείδησή μας ως ΗΛΙΟΣ...

ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΗΛΙΟΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΧΤΙΟΥ των Μυστηρίων που ΓΥΡΟ ΤΟΥ, πλανώντε οι Αστέρες...


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 20:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EILIKRINA PRWTH FORA AKOYW OTI O ARISTOTELHS EKANE KAKO STON MEGA ALEXANDRO ME TIS DIDASKALIES TOY. APO POY BGAINEI AYTO TO SYMPERASMA; POLY ME INDIKES FILOSOFIES ANAKATEYOMASTE MOY FAINETAI.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 04:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε κάποιο σημείο, κάποιος φίλος, ανέφερε τα εξής:
quote:
ΠΕΣ ΜΑΣ ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΕ ΚΑΙ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ. ΔΕΝ ΜΑΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ. ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΣΤΡΑΤΗΛΑΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣ Σ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΑΥΤΗ Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ.

Τελικά η ποτισμένη ΛΟΓΙΚΗ άποψη περί του Ω! Μέγα Αλέξανδρου, αυτή που διδάσκεται στα σχολεία, έχει εδραιώσει για τα καλά στη συνείδηση του κόμσου...

Κάθε τι που ΑΝΤΙΦΑΣΚΕΙ στην ΛΟΓΙΚΗ του καθένος ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ (μιάς και η ΛΟΓΙΚΗ από μόνη της είναι ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ, άσχετα αν ΟΛΟΙ την επικαλούνται ως "ΚΟΙΝΗ" και άρα την θεωρούν έτσι και ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ εφ'όσον και το ΟΡΓΑΝΟ που την επιβάλη είναι το ΜΥΑΛΟ και ΜΥΑΛΟ διαθέτουν ΟΛΟΙ), αυτόματα και κατα έναν μαγικό τρόπο αυτό το ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΟ "κάθε τι" γίνεται αιτία ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΣΗΣ και ΟΧΙ ΑΝΑΡΩΤΗΣΗΣ για το πόσο ΣΩΣΤΑ ή ΟΧΙ προσεγγίζουμε ένα θέμα....

Φίλε μου ΠΑΝ, αναζήτησε την αλήθεια γι'αυτό που με ρωτάς, σε έναν λαό που ονομαζόταν ΔΡΑΒΙΔΕΣ και ήταν οι πρόγονοι των ΠΡΟελλήνων...
Ετσι ίσως μάθεις κάτι καινούργιο μέσα απο τα ερείπια των πόλεων της ΜΟΝΧΕΖΟ ΝΤΑΡΟ και της ΧΑΡΑΠΑ...

Για τον Αριστοτέλη τον "Πατέρα της Λογικής", δάσκαλου του μικρού Αλέξανδρου του διαδόχου στο θρόνο του Φιλίππου καταφέρθηκε εναντίον του ένας ΜΕΓΑΛΟΣ Φιλόσοφος, ο ΤΖΟΡΝΤΑΝΟ ΜΠΡΟΥΝΟ απο την Νόλα της Ιταλίας...
Αυτός ήταν ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ μεγάλος ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΟΣ Φιλόσοφος και ο ΠΡΩΤΟΣ μεγάλος ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ...

Αναγνώρισε άραγε ο μεγάλος φιλόσοφος απο τη Νόλα, το ΛΑΘΟΣ που έκανε ο πατέρας του Αλέξανδρου να αναθέσει την εκπαίδευση του Υιού του σε κάποιον που ούτε για τον ίδιο του τον δάσκαλο, δέν έτρεφε σεβασμό;;;
Αλλά τι να περίμενε κανείς από κάποιον που είναι ΦΙΛΟΣ των ΙΠΠΩΝ (Φίλιππος) δηλαδή των όντων που ΔΕΝ έχουν ΛΟΓΙΚΗ (Α-ΛΟΓΑ = ΙΠΠΟΙ) παρά από το προφανές;;;
Αυτό που ΔΕΝ σκέφτηκε ο Φίλιππος, ήταν πώς ο γιός του είχε λάβει ΜΥΗΣΗ και μάλιστα ΚΑΒΕΙΡΙΑ, ότι δηλαδή την ΛΟΓΙΚΗ την είχε ΗΔΗ ξεπεράσει!!!

'Ομως μέσα στο μυαλό του νεαρού Αλέξανδρου, η ΛΟΓΙΚΗ επικράτησε και τον κέρδισε μέσω της ΕΦΗΜΕΡΗΣ ΔΟΞΑΣ και των ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΩΝ...
Θέλησε να ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ τον ΓΗΙΝΟ πατέρα του και ΟΧΙ να ΦΤΑΣΕΙ τον Επουράνιο και Θεϊκό...
Η ΛΟΓΙΚΗ με το ΜΥΑΛΟ, νίκησε το ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ και την ΚΑΡΔΙΑ...
Καρδιά, έδρα της ΑΓΑΠΗΣ και του ΦΩΤΟΣ...

Του φωτός Εκείνου που πηγάζει απο το ΑΣΤΕΡΙ ΤΗΣ ΒΕΡΓΙΝΑΣ που ΔΕΝ είναι όμως ΑΥΤΟΦΩΤΟ, αλλά ΕΤΕΡΟΦΩΤΟ και πηγή που δανείζει το ΦΩΣΣΣΣΣΣ στα άστρα είναι ΜΟΝΟ ο 'Ηλιος...
Ο ΗΛΙΟΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 14:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILE KELSE, RWTHSA APO POY BGAINEI TO SYMPERASMA OTI O ARISTOTELHS EKANE KAKO ME TIS DIDASKALIES TOY STON MEGA ALEXANDRO GIA NA PLHROFORH8W EPI TOY 8EMATOS.MOY FANHKE POLY APORRIPTIKH H GNWMH SOY GIA TON ARISTOTELH.EPISHS DIAKRINW MIA SYNEXH ENASXOLHSH KAI ANAFORA SE INDIKES FILOSOFIES.EXEI SYMBEI KAI SE MENA ARKETES FORES NA ENANTIWNOMAI SE APOPSEIS H' 8EWREIES ANTI8ETES ME AYTA POY EXW DIDAX8EI.EXW ANAKALYPSEI OMWS OTI YPARXEI KAI H ALLH PLEYRA TOY NOMISMATOS.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 15:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GIA PARADEIGMA, OTAN KAPOIOS EXEI ARISTERH IDEOLOGIA,DE DEXETAI TIS IDEES TWN DEKSIWN,APORRIPTONTAS ETSI KAI KAPOIA SWSTA STOIXEIA POY EXEI O XWROS THS DEKSIAS.EPISHS KAI TO ANTI8ETO.O DEKSIOS DEN DEXETAI TIS IDEES TWN ARISTERWN KAI ETSI XANEI KAPOIA WFELHMA STOIXEIA THS ARISTERAS.SAFESTATA KAI OI IDEES KAI OI GNWMES TOY KA8ENOS PHGAZOYN APO KAPOIES DIDASKALIES,REYMATA KAI EXEI TO DIKAIWMA NA TIS PARA8ETEI KAI NA TIS YPOSTHRIZEI ME OLES TOY TIS DYNAMEIS,AFOY PISTEYEI OTI AYTA POY TOY EXOYN MA8EI EINAI TA SWSTA.ETSI EIMASTE OLOI. 8A ME ENDIEFERE NA MOY APANTHSEIS FILE KELSE SE ENA EY8Y ERWTHMA:EISAI AMESA EPHREASMENOS APO KAPOIA INDIKH FILOSOFIA KAI AN NAI POIA EINAI AYTH;AN 8ES MOY APANTAS.AN DE 8ELEIS,DEN PEIRAZEI.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy