ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΕ ΠΟΙΑ ΜΕΘΟΔΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΛΕΣΩ ΠΝΕΥΜΑΤΑ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
horror
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 16:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους horror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΛΕΣΩ ΠΝΕΥΜΑΤΑ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ,ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΖΗΣΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ..ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ;
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 17:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ / Aγαπητή horror επέτρεψέ μου να σου πω καλώς όρισες στο esoterica. Σου εύχομαι, επίσης, γόνιμους και δημιουργικούς διαλόγους σε όσα topics αποφασίσεις να λάβεις μέρος.

Θα μπορούσα να σου έχω ευχηθεί και «καλή επιτυχία στις αναζητήσεις σου» αλλά δεν θα το κάνω για ένα και μόνο λόγο που έγκειται στο γεγονός ότι δεν ξέρεις τί ζητάς ή τουλάχιστον δεν είσαι αρκετά σαφής.

Λέγοντας:

quote:
ΝΑ ΚΑΛΕΣΩ ΠΝΕΥΜΑΤΑ

τί ακριβώς εννοείς;

Aυτά γιά αρχή εφόσων θέλεις όντως συζήτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 17:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να σε καλοσωρίσω κι εγώ αγαπητέ

και να συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα για την διευκρίνση που πρέπει να γίνει....

... αλλιώς κινδυνεύεις να πάρεις απαντήσεις του τύπου "Με το κινητό"


Galadriel


in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 17:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι μανία είναι αυτή με τα πνεύματα δεν το καταλαβαίνω.
’ντε και υπάρχουν πνεύματα. Λέτε η μόνη τους δουλειά να είναι να εμφανίζονται σε όποιον έχει την περιέργεια να τα καλεί; Εγώ πάντως στην θέση τους, δεν θα το χαιρόμουν και πολύ κάτι τέτοιο.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 18:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

να σε καλοσωρίσω κι εγώ αγαπητέ

και να συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα για την διευκρίνση που πρέπει να γίνει....

... αλλιώς κινδυνεύεις να πάρεις απαντήσεις του τύπου "Με το κινητό"


Galadriel




Ακριβώς έτσι. Ή να πάρεις μία απάντηση τέτοιου τύπου:


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 18:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ή ακόμα χειρότερα απαντήσεις σαν αυτή του Woody Allen για το αν υπάρχει ένας αόρατος κόσμος που λέει :

"το θέμα δεν είναι αν υπάρχει, αλλά πόσο μακρυά είναι από το κέντρο της πόλης, και μέχρι πόσο αργά μένει ανοιχτός..."

G.


in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 20:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

να σε καλοσωρίσω κι εγώ αγαπητέ

και να συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα για την διευκρίνση που πρέπει να γίνει....

... αλλιώς κινδυνεύεις να πάρεις απαντήσεις του τύπου "Με το κινητό"


Galadriel




Ακριβώς έτσι. Ή να πάρεις μία απάντηση τέτοιου τύπου:


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"


Να υποθέσω οτι αυτό δεν είναι ούτε ειρωνεία αλλά ούτε και προσβολή ενός νέου μέλους ?

Σκέφτηκα, μήπως μια τέτοια συμπεριφορά, ίσως τελικά να το ... διώξει.

Καλώς ήρθες στο φόρουμ, horror



Edited by - Vril on 13/09/2005 20:54:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 21:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H συνήθης μανία σου για αντίποινα Βριλ θολώνει το μάτι σου, την κρίση σου και δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το χιουμορ από την ειρωνία.
ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΜΕ ΧΙΟΥΜΟΡ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ 30 ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΕ 30 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ ΕΙΤΕ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ. ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 21:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

H συνήθης μανία σου για αντίποινα Βριλ θολώνει το μάτι σου, την κρίση σου και δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το χιουμορ από την ειρωνία.
ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΜΕ ΧΙΟΥΜΟΡ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ 30 ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΕ 30 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ ΕΙΤΕ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ. ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"


Φοβάμαι οτι δεν κατάλαβες τι σου είπα στο προηγούμενό μου.

Τα 30 πόστ, ίσως να ήταν και 49, δεν είναι για να ειρωνευτούν τους συμμετέχοντες, είναι για να δώ αν υπάρχει τελικά κάποιο συμπέρασμα σε όλα αυτ που λένε.

Αν εσύ λές οτι το δικό μου μάτι είναι θολό, αυτό είναι ένα συμπέρασμα που έβγαλες εσύ μετά από τόσες αντιπαραθέσεις. Αν ψάξεις, θα βρείς και το σημείο απ όπου και μετά έχεις αυτή τη γνώμη για μένα.Και αν δε τη βρείς, θα στη δώσω εγώ.

Αν πάλι πιστεύεις οτι η δική σου κρίση είναι ξεκάθαρη, σαφής, συνεπής, κάνεις σωστά τη δουλειά σου και δεν αφήνεις κάποιους ιντερντετοχούλιγκανς να βρίζουν και να λερώνουν αυτό το χώρο, τότε εγώ θα συμμορφωθώ πλήρως σε αυτα που μου λές και θα παραδειγματιστώ επ ακριβώς όπως γράφεις και θα χρησιμοποιώ και εγώ την δικλείδα "έκανα χιούμορ" οποτεδήποτε πέφτω σε αντιφάσεις.

Σε ευχαριστώ για την παρατήρησή σου. Είθε να τα βλέπεις όμως όλα...

Υ.Γ. Αν σε ενδιαφέρει, να σου ξεκαθαρίσω οτι αυτό που εκλαμβάνεις σαν "ειρωνία" είναι κάτι πολύ πιο βαθύ, για να το λές έτσι επιτιμητικά. Διάβασε τα συγκεκριμένα πόστ, εκεί που λές οτι μιλάω ειρωνικά και αναλογίσου, μήπως η επιχειρηματολογία αυτών των συγκεκριμένων που τα διαιωνίζουν έχει γινει τόσο αραιή, που αυτό που θέλουν να πούν ταιριάζει περισσότερο σε τσίρκο, παρά εδώ.


Edited by - Vril on 13/09/2005 21:37:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

horror
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 21:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους horror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ,ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΖΗΣΕΙ ΒΕΒΑΙΑ,ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΤΕ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 21:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ,ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΖΗΣΕΙ ΒΕΒΑΙΑ,ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΤΕ.


Φίλε μου, εγώ προσωπικά δεν έχω ζήσει τίποτα παρόμοιο και δεν πιστεύω καν σε τέτοια πράγματα.

Ελπίζω να μην σε απογοήτευσα, που σου μίλησα ανοιχτα και ειλικρινά.

Όπως σου ξαναείπα, καλώς ήλθες στο φόρουμ, αλλά εγώ, σαν τεχνολόγος και ορθολογιστής που ΠΡΟΣΠΑΘΩ να είμαι -και να υπογραμίζω με τεχνικές γνώσεις τα ΛΙΓΑ θέματα που ασχολούμαι- δηλώνω ότι είμαι και ο πλέον ακατάλληλος για να συνοδεύσω σε τέτοιου είδους "πνευματικά" θέματα. Πιο πάνω θα βρείς το πόστ του Oannes, που σε ρωτάει κάποια συγκεκριμένα πράγματα.

Σόρρυ, αλλά η αλήθεια καμιά φορά ... πονάει.

Εξ ού και το όνομα
ο κακός Βρίλ

Υ.Γ. Διευκρινίζω, τίποτε το προσωπικό με σένα.



Edited by - Vril on 13/09/2005 21:43:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 22:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ horror δεν ξέρω αν κάποιος φίλος σου το έχει ξανακάνει και έχει κάποια εμπειρία. Αν όχι θα συμβούλευα να αποφύγεις μια τέτοια δοκιμή γιατί ποτέ δεν ξέρεις τί μπορεί να έρθει.

Συνήθως λέγεται ότι υπάρχουν κατώτερα "θορυβοποιά" πνεύματα που εύκολα έρχονται αλλά δύσκολα φεύγουν.Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί απλώς έχω ακούσει ότι σε ορισμένες περιπτώσεις τα πράγματα γίνανε πολύ δυσάρεστα για τους συμμετέχοντες σε ένα τέτοιο πείραμα γιατί δεν ξέρανε πώς να ξεφορτωθούνε το πνεύμα που καλέσανε.

Ωστόσο ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2575
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2849

Βριλ σου έχω ξαναπεί πολλές φορές ότι ακόμα κι αν σε κάποια σημεία μπορεί να συμφωνώ μαζί σου με ενοχλεί ο τρόπος που εκφράζεις τις απόψεις σου που στα δικά μου μάτια φαντάζει ειρωνικός και προσβλητικός. Και στο φινάλε τί προσπαθείς να αποδείξεις? Καθενας έχει τη γνώμη του. Αν κάποιος ανοίξει ένα θέμα επειδή νομίζει ότι τον κυνηγάνε νεράιδες και νάνοι, αν προσβάλει τη νοημοσύνη των μελών του φόρουμ θα αγνοήσουν το θέμα. Αν κάποιοι ενδιαφέρονται να μάθουν γι'αυτό και δεν χρειάζονται αποδείξεις εσένα τι σε πειράζει.

Γιατί επιδίδεσαι στο κυνήγι μαγισσών? Εσυ διαβάζεις εγκυκλοπαίδειες για εξερευνήσεις, άλλοι βιβλία με χαρτομαντείες, αστρολογίες και ξόρκια. Ποιος θα αξιολογήσει ποιός είναι σωστός και ποιός όχι???

Εσυ τα βλέπεις από μία οπτική γωνία αλλος από άλλη.

Όσο για το αν κάνω σωστά τη δουλεία μου και αν είμαι δίκαιη, είμαι όσο μπορώ, σίγουρα ο Σόλωνας δεν είμαι.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 22:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσο για το αν κάνω σωστά τη δουλεία μου και αν είμαι δίκαιη, είμαι όσο μπορώ, σίγουρα ο Σόλωνας δεν είμαι.


Δεκτόν...

Κρίμα όμως που σε ενοχλεί ο τρόπος, γιατί έχω και φανατικούς ... φίλους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 23:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΛΕΣΩ ΠΝΕΥΜΑΤΑ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ,ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΖΗΣΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ..ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ;

Και δεν θέλεις να ασχοληθείς περισσότερο αλλα σε ενδιαφέρει.
Καί δεν θέλεις να αγοράσεις βιβλία αλλα θές να διαβάσεις
απαντήσεις απο ανώνυμους απο εδώ...
Και θές να το ζήσεις αλλα απο την άλλη δεν έχεις ιδέα τί θα ζήσεις

Όταν το ζήσεις όμως θα ήθελες να ξέρεις άν θα ήθελες τελικά
να το ζήσεις άν είχες ασχοληθεί και μάθαινες τί θα ζούσες;

Αν μπερδέυτηκες με την σαφέστατη διατύπωση απο πάνω μπορώ να στο
πώ και πιο απλά...Όταν το ζήσεις αυτό που επιζητούσες και μετά
πείς "’ δεν ήξερα οτι θα είναι έτσι" θα έρθω να σε ρωτήσω...
"Ε δεν ήξερες δεν ρώταγες?"

Πολύ σωστά η gretel σου είπε οτι θα έπαιρνες ειρωνικές απαντήσεις
γιατί τέτοιες προκαλούνται απο την διατύπωσή σου σε μια πλειοψηφία
τρίτων...

’λλα παραδείγματα θα μπορούσαν να είναι

Βρές κάποιον που πουλάει πνεύμα.
Κάνε πνεύμα μόνο σου.
Το οινόπνευμα δεν σου κάνει;
κ.α.

Να ζείς, να αγαπάς, να μαθαίνεις... είχε πεί ο Μπουσκάλια...

καλή διαδρομή αγαπητέ horrorΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 00:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλαράκο,αν θέλεις άκουσε και τη συμβουλή κάποιου που δεν τόλμησε ποτέ να καλέσει πνεύματα,γνωρίζοντας τον κίνδυνο που διατρέχει όποιος πάιζει με τη φωτιά ή για να στο πω αλλιώς με τη ζωή του.
Εχω γνωστούς που κατα το παρελθόν ασχολήθηκαν επειδή το ήθελαν πολύ και δεν άκουγαν κανέναν.Σήμερα κάποιοι από αυτούς έχουν πάει να συναντήσουν το δημιουργό τους,κάποιοι άλλοι μπαινοβγαίνουν στα ψυχιατρεία,και όσοι γλίτωσαν από όλα αυτά δεν θα βρουν ποτέ την ησυχία τους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 01:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.


χμμ...

χωρις να θελω να γινω κακος (στη θεση του κακου), αυτο το τοπικ τι ακριβως σκοπο εχει?


ρωταει καποιος πιτσιρικας πως να καλεσει πνευματα για πλακα?

και καλα, εχει το δικαιωμα να ρωτησει και να λαβει τις καταλληλες απαντησεις (με το κινητο καλε μου, με το κινητο! ) αλλα δεν θαπρεπε να το κανει ποστ σε καποιο ηδη υπαρχον τοπικ?


διακρινω καποια χαλαροτητα ως προς το ανοιγμα των τοπικ?

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 01:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γι'αυτό εμφανίζονται τα παρακάτω ανεξήγητα μεταφυσικά φαινόμενα...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 01:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.schuelers.com/enochian/

To kalytero...gia epiklhseis!

הצטרף לקרקס
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 08:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
horror, προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με επικλήσεις πνευμάτων κι ούτε σκοπεύω.
Οπότε δεν ξέρω με ποιόν τρόπο μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο.
Ποιά η χρησιμότητα όμως του να κάνεις κάτι τέτοιο?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

horror
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 10:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους horror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ALOS ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ 2ο ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ,ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ.ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΟΥΣ..ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΚΑΝΑ,ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΩ,ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ(ΑΣΧΟΛΗΘΩ).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
horror
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 10:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους horror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
HERMES THANKS..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 14:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ horror καλησπέρα,

το να σε καλοσωρίσουμε με μία δόση χιούμορ νομίζω πως δεν έχει σχέση με νεύρα

σου προτείνω όμως να επανεξετάσεις το ζήτημα μια που όπως λες δεν έχεις διάθεση να ασχοληθείς σοβαρά με κάτι τέτοιο...

δυστυχώς για σένα, αυτά είναι θέματα που μόνο σοβαρά μπορεί να τα αντιμετωπίσει κανείς και όχι υπό την έννοια του κουτσομπολιού (πες μου τι είδες, να μας πουν και οι άλλοι, να περάσει η ώρα μας...)

αφού όμως σε ενδιαφέρουν κυρίως οι εμπειρίες άλλων και τίποτα παραπάνω κάνε μία αναζήτηση σε αντίστοιχα θέματα και διάβασε τις εκεί απόψεις....


και πάλι καλωσόρισες

Galadriel

Y.Γ. vrill μαζέψου.... τρομάζεις τον κόσμο μ'αυτά που γράφεις βρε!

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
andreas_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 15:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι καλέσεις κι αν καλέσεις δαίμονες θα είναιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 15:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η υποθεση οτι σε μια πνευνατιστικη συνεδρια << παρουσιαζονται>> πνευματα,ειναι ,μεχρι σημερα παντελως αναποδηχτη.
Το πιθανοτερο ειναι αν επενεργουν καποιες δυναμεις αυτες να ειναι καθαρα ενεργειες ανθρωπινου παραγοντα(των παραβρικομενων δηλαδη) ακομα και στα φαινομενα του τριξιματος των επιπλων,της κινισης των επιπλων,της αλαγης θερμοκρασιας,των μηστυριωδων φιγουρων κλπ
Καποιοι σοβαροι ερευνητες εχουν αποφανθει(καιμαλλον ετσι πρεπει να ειναι!)οτι η ενασχοληση με τον πνευματισμο ΒΛΑΠΤΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ!ολων και οχι μονο του μεντιουμ!

Ερωτας ειναι η τεχνη του να φευγεις.
(Δ.Λιαντινης)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 15:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Y.Γ. vrill μαζέψου.... τρομάζεις τον κόσμο μ'αυτά που γράφεις βρε!

Ποιό ?

Οτι έχω φανατικούς φίλους ????


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chianti
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Italy
102 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 16:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ μου θύμισες ένα άρθρο που είχα διαβάσει, δεν θυμάμαι που, που έλεγε ότι έγινε ένα πείραμα προκειμένου να μελετηθεί το πως κάποια άτομα (μέντιουμ) έχουν την ικανότητα να καλούν πνεύματα όποτε θέλουν. Επέλεξαν με σκληρά κριτήρια κάποια μέντιουμ και τους ζήτησαν να καλέσουν ένα συγκεκριμένο πρόσωπο που φυσικά είχε πεθάνει. Εύκολη δουλειά για μέντιουμ. Αυτο όμως που δεν τους είπαν ήταν το ότι τα πρόσωπα που τους ζητούσαν να καλέσουν ήταν φανταστικά. Τους έδιναν κάποια στοιχεία π.χ. όνομα, επάγγελμα, τόπος διαμονής, αιτία θανάτου, εθνικότητα κ.τ.λ. Τα μέντιουμ σχεδόν πάντα κατάφερναν να καλέσουν το πνεύμα που τους ζητούσαν το οποίο μάλιστα επαλήθευε όλα τα στοιχεία αυτά. Όταν όμως τους ζητούσαν στοιχεία που δεν τους τα είχαν δώσει οι επιστήμονες τα πνεύματα δεν απαντούσαν. Κατά τ΄άλλα την στιγμή της επίκλησης παρουσιάζονταν όλα τα "παραφυσικά" φαινόμενα που συνοδεύουν τις επισκέψεις πνευμάτων. Οι επιστήμονες, αν και δηλώσαν ότι πρέπει να γίνουν πολλά πειράματα ακόμα για να καταλήξουν κάπου, θεώρησαν ότι τα πνεύματα είναι δημιουργήματα του μυαλού των ανθρώπων, στη συγκεκριμένη περίπτωση των μέντιουμ, που τα προκαλούν ασυνείδητα κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες. Κοινώς μούφα...

Επειδή δεν θυμάμαι που ακριβως το διάβασα αλλά είμαι σίγουρος ότι η πηγή είναι έγκυρη αν κάποιος έχει να δώσει κάποιο λινκ θα βοηθήσει πολύ αν το κάνει ποστ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 16:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τσου!

ότι έχεις φανατικούς εχθρούς μπρε! που είναι προτιμότερο


Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 16:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ότι έχεις φανατικούς εχθρούς μπρε! που είναι προτιμότερο

Φανατικός/ή δεν έιναι αυτός/ή, που εξ ορισμού δεν βλέπει πιο μακριά από τη μύτη του ???

Ε λοιπόν, όσους φίλους "έφερα" στο μυαλό μου, όλοι/όλες έχουν φυσιολογικές ... μύτες !

Υ.Γ. Πώ. πω...
Μόλιε διαπίστωσα ότι έφτασα τα 2250 μηνύματα. Λές να με ... διαγράψουν ????


Edited by - Vril on 14/09/2005 16:22:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εφιάλτης
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 16:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εφιάλτης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Εφιάλτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalhspera se olous kai oles!(Sorry gia ta Greeklish alla den exei ellhnika o H/Y mou )

Ego prosopika den exo dokimasei na kano epiklhsh se pneuma alla to ithela polu!To thema einai oti imaste 20 atoma sthn parea kai ta 9 thelane kai ta 11 oxi!

E,san dimokrates kai emeis eipame na mhn to kanoume (kakia stigmh) !Tora prospathoume na peisoume ta duo atoma oste na to kanoume kapoia stigmh!

Y.G.1:Kalosorises Horror sthn parea mas!

Y.G.2:Ama to kaneis prin apo mas tha ithela na mou peis ama petuxe!

Y.G.3:Emeis tha to aknoume me to gnosto poturaki!Ama thes des to arthro pou uparxei kapou mesa sto Forum!

"Regnado,Regno,Regnavi,Sum Sine Regno"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 16:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το θεμα δεν ειναι να καλεσεις το πνευμα σπιτι σου....
το θεμα ειναι να το καταφερεις να κανει και καμια δουλεια....
εστω και αυτη του φυλακα....

θυμαμαι παλια, στο δατς ινκρεντιμπλ - την ξανθια με το μινι την θυμαστε? ειχε μια εκπομπη με εναν τυπο που χε παει σε μια εταιρια που καλουσε πνευματα. το πνευμα εγκατασταθηκε στο σπιτι του, του εκανε παρεα και εδιωξε και κατι κλεφτες...

να πνευμα, να μαλαμα εχω να πω....

Κι ολα αυτα που φοβαμαι ειναι ακομα εδω, σαν κερι που λιωνει η αγαπη καιει και λυτρωνει, ιερο και μεγα το χθες που κρυβει μια γυναικα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 16:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ότι καλέσεις κι αν καλέσεις δαίμονες θα είναι

Μην εισαι τοσο σιγουρος...
Υπαρχουν πολυ χειρωτερα πραγματα απο αυτα που ενας ανθρωπινος νους μπορει να διανοηθει.
Και πολλες φορες θα σου τυχει να ακουσεις εσυ το "καλεσμα", παρα αυτο που καλεις.

quote:
Ego prosopika den exo dokimasei na kano epiklhsh se pneuma alla to ithela polu!To thema einai oti imaste 20 atoma sthn parea kai ta 9 thelane kai ta 11 oxi!

Και ενας αρκει, οσο αυτος ο ενας εχει την δυναμη των 20.
Περα ομως απο την φαντασια και την δημιουργια του μυαλου, καλο θα ειναι οσοι εχουν την ορεξη να καλεσουν πνευματα-δαιμονες-αγγελους-θεους θα πρεπει να προσεξουν την αλλαγη του πνευματικου τους κοσμου οσο αυτη εχει ως σημειο αναφορας τη σφαιρα επιρροης της ψυχολογικης καταστασης του μαγου-conjurer...προσοχη λοιπον γιατι, μετα την φαντασια υπαρχει η παρανοια.

הצטרף לקרקס
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy