ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Έναρξη νέου Gnostic Center (γνωστικού κέντρου) στην Αθήνα.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 18:35:42  Εμφάνιση Προφίλ
Διαλέξεις με θέμα τη ΓΝΩΣΗ
Σαμαέλ Αούν Βεόρ
Ψυχολογία της αυτογνωσίας, Προσωπική ανάπτυξη, Διαλογισμός, Αλχιμία, Αστρικό διαχώρισμος, Μετενσάρκωση, Τα μυστήρια της ζωής και του θανάτου, Αινίγματα αρχαίων πολιτισμών.

Είσοδος ελέυθερη
694 47 69 217

Ε-mail = ricardoagesta@yahoo.gr
I'am gnostic missionaire from Uruguay and we are from IGCUSAW, we work with the teachings of V.M. Samael Aun Weor and V.M.Lakhsmi from Gnostic Monastiri Lumen de Lumine in Venezuela. We are in Athens.

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 01:38:39  Εμφάνιση Προφίλ
Ricardo, χωρίς καμία διάθεση κριτικής, θα ήθελες να μας πεις πόσα κέντρα Γνωστικών Σπουδών υπάρχουν στην Αθήνα και αν όλοι είναι εξουσιοδοτημένοι από τον Samael Aun Weor;


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 00:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Ricardo
Ας μιλήσουμε λοιπόν για τον γνωστικισμό.
Ή καλύτερα, για το τι ακριβώς είναι αυτές οι διαλέξεις στις οποίες αναφέρεσαι.

Αλήθεια, έχει πάει κανείς;

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 20:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
Ο Ρεβολού δεν παίζει ??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 19:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Υπάρχει ένα κέντρο γνωστικής ανθρωπολογίας (Ινστιτούτο Γνωστικής Ανθρωπολογίας, το απευθείας αναγνωρισμένο απο την έδρα του Σαμαέλ Αούν Βεόρ στο Μεξικό), εδώ στην Αθήνα. Έχει ήδη αναφερθεί απο μέλος του εσωτέρικα, με παραπομπή αντίστοιχου site/πρόσκλησης για τον νέο κύκλο διαλέξεων.
Απ'ό,τι γνωρίζω υπήρχε κι ένα παρακλάδι, δημιούργημα του Ραβολού, επίσης με παράρτημα στην Θεσσαλονίκη. Τώρα βλέπω κι ένα απο τον Λάκσμι. Το αντίστοιχο του Ραβολού έχει κλείσει, αυτό του Σαμαέλ Αούν Βεόρ συνεχίζει δυναμικά...Υπάρχει όπως έμαθα απο εδώ και ένα παράρτημα του λεγόμενου Μπέλ (Βελζεβούλ), ο οποίος δρά στην Αμερική (αν δεν κάνω λάθος). Ενα μέλος του Εσωτέρικα είναι ο εκπαιδευτής του εδώ παραρτήματος.
Επειδή ρωτάς φίλη Amalia, απαντώ, για να βοηθήσω, πως έχω παρακολουθήσει (και παρακολουθώ) τις διαλέξεις και τις πρακτικές του αντίστοιχου της έδρας του Μεξικό, και ομολογώ ξεπέρασαν κατά πολύ τις ελπίδες μου να βάλω τα σκόρπια κομμάτια γνώσης που είχα αποκομίσει απο εμπειρίες μου σε μία σειρά. Μπήκε θα έλεγα μία εσωτερική τάξη και έλαβα τα όπλα για να προχωρήσω πιο σωστά στον στενό δρόμο. Αυτό δούλεψε για μένα.
Ελπίζω να κάλυψα τις ερωτήσεις σας ως προς το πρακτικό του θέματος-σχολές, παραρτήματα και τα συναφή (δεν γνωρίζω πάντως το συγκεκριμένο 'παράρτημα' του φίλου Ricardo)
Προσωπικά, κι επειδή αναφέρω οτι παρακολουθώ τις διαλέξεις, ξεκαθαρίζω εξαρχής πως δεν πρόκειται να μπώ στην διαδικασία να συζητήσω για το Γνωστικό κίνημα, ή για τον Δάσκαλο Σαμαέλ, ούτε για το αν πρέπει να πάρει κάποιος τις διαλέξεις και την διδασκαλία, κι αν ναί απο πού.
Ο καθένας έχει τον δρόμο του, είναι υπεύθυνος για αυτόν τον δρόμο, και ας κρίνει σύμφωνα με την προδιάθεση της ψυχής του. Αυτό δεν το λέω ούτε με αυστηρότητα ούτε με απαξιωτικό ύφος. Απλά ξεκαθαρίζω την θέση μου, έτσι;
Την αγάπη μου σε όλους,
Πέγκυ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 11:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis
καλημέρα σε όλους

θα ήθελα να πληροφορήσω κι εγώ με την σειρά μου, επειδή κάποιοι φίλοι ενδιαφέρονται για τις γνωστικές διδασκαλίες του Δάσκαλου Σαμαέλ, ότι στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή λειτουργούν μόνο 2 εγκεκριμένα κέντρα από την έδρα του Μεξικού του Δάσκαλου Σαμαέλ. Αυτά θα τα βρείτε στην σελίδα www.samael.org.gr επίσης υπάρχει ένα forum που μπορείτε να μπείτε στον pathfinder, στα clubs, βάζοντας την λέξη samael.

Το νέο γκρουπ διαλέξεων θα ξεκινήσει στις 4 Οκτωβρίου στις 8 το βράδυ και φυσικά η είσοδος είναι ελεύθερη.

Είναι σημαντικό να συνειδητοποιήσουμε ότι ΜΟΝΟ αυτά τα 2 κέντρα είναι εξουσιοδοτημένα από την έδρα του Δάσκαλου. Δεν αμφισβητώ ούτε τον Ραβολού ούτε τον Lakshmi, και φυσικά την θυσία που κάνουν οι εκπαιδευτές δίδοντας την Διδασκαλία. Ομως, η αλήθεια είναι ότι όταν φύγει ο Αυθεντικός Δάσκαλος από τη φυσική ζωή, αυτοί που συνεχίζουν το έργο του μπορεί σιγά σιγά να αλλάξουν κάποια πράγματα ή να βάλουν δικά τους στη διδασκαλία. Και γι' αυτό για μένα είναι σημαντικό η σχολή που θα επιλέξω να με βοηθήσει στην εσωτερική μου πορεία, να είναι η αυθεντική του Δασκάλου, και όχι κάποιο παρακλάδι κάποιου μαθητή του.

Ελπίζω να βοήθησα
Την αγάπη μου
Κατερίνα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 11:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis
Να κάνω μια ερώτηση στη φίλη Αμαλία ως διαχειρήστρια, μήπως ξέρεις να μου πεις τι μπορεί να συνέβει??
Ενώ είχα κανονικά κάνει εγγραφή στο esoterika, και επικοινωνούσα με διάφορους φίλους στα φορουμ, ξαφνικά σήμερα δεν με άφηνε να μπω, λέγοντας ότι έχω invalid password kai user name. ξαναέκανα εγκραφή με το ίδιο username και το δέχτηκε σαν να μην υπήρχε άλλο μέσα.
Τι μπορεί να σημαίνει αυτό???

ευχαριστώ
ΚατερίναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 18:18:04  Εμφάνιση Προφίλ
A.D.Lakhsmi is a disciple of A.D.Samael and he was the Abad of Monastiri Lumen de Lumine because A.D. Samael put him in it. We have 12 Gnostic Monastiri in the world and we are in 28 countries,and you can see

*** (IN GREEK)

We have 70 books of Master Samael Aun Weor in spanish, 30 in english and 12 in greek, and we have 60 books of V.M. Lakhsmi in spanish, 12 in english, also all the DRAGON JEWELL Mster Lakhsmi has teach.

We are trying to open the first Center in AThens and then a Gnostic Monastiri as in other countries.

Mi name ir Ricardo and I am with my wife, mi email is ricardoagesta@yahoo.fr and my telephone is 694 47 69 217

I speak little greek, some english but y try to give the GNOSIS with my heart.

PAZ INVERENTIAL!

Ricardo

_____________________________________________________________
Έγινε αφαίρεση του link μετά από αίτηση του συγγραφέα του μηνύματος

18/10/2012
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 18:25:50  Εμφάνιση Προφίλ
Signomi my correct mail is ricardoagesta@yahoo.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 00:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
katerinagnosis
δεν έχω ιδέα τι μπορεί να συνέβη.

Στείλε μου σε παρακαλώ στο email μου κάποιες περισσότερες λεπτομέρειες (όπως π.χ. το προηγούμενο username σου - κάνε το καλύτερα copy από το email που έλαβες από το ESOTERICA, σε ποιά θέματα είχες γράψει, κ.λπ)

Να δω σε τι μπορώ να βοηθήσω.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 00:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Ο τίτλος του θέματος αυτού άλλαξε από:
"Open a new Gnostic Center in Athens"
σε "Έναρξη νέου Gnostic Center (γνωστικού κέντρου) στην Αθήνα."
ώστε να είναι εφικτή η έυρεσή του από τη μηχανή αναζήτησης.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 13:09:35  Εμφάνιση Προφίλ
Αμαλια αυτές οι διαλέξεις ειναι

Βασική Κάμαρα

1.Τι είναι η Γνώση;
2.Προσωπικότητα, ουσία και «εγώ».
3.Η αφύπνιση της Συνείδησης.
4.Ο Ψυχολογικός εαυτός.
5.Η δόνηση του ΄Ηχου όπως σχετίζεται με το ανθρώπινο σώμα.
6.Η ανθρώπινη μηχανή.
7.Ο Κόσμος των σχέσεων (μεταξύ ανθρώπων).
8.Ο Δρόμος και η Ζωή.
9.Το επίπεδο του είναι.
10.Ο Δεκάλογος.
11.Βασική εκπαίδευση.
12.Το γενεαλογικό δένδρο των Θρησκειών.
13.Ανιοδική και καθοδική εξέλιξη, (ανέλιξη, κατ - έλιξη), επανάσταση.
14.Η ακτίνα του Θανάτου.
15. Μετενσάρκωση, επιστροφή και υποτροπή.
16.Η ζυγαριά της Δικαιοσύνης.

Κάμαρα για προχωρημένους

1.Οι 4 Δρόμοι.
2.Το εσώτερο Διάγραμμα του ανθρώπου.
3.Η μετατροπή των ενεργειών.
4.Τα στοιχειώδη
5.Τα 4 επίπεδα της Συνείδησης.
6.Η Μύηση.
7.Η Παλιννόστηση.

Μετά έχουμε Δευτερη Κάμαρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 11:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis
Φίλη Αμαλία σε ευχαριστώ, αλλά ήταν δικό μου το λάθος τελικά.
Είχα βάλει άλλο username και δεν το θυμόμουνα επειδή συνήθως χρησιμοποιώ αυτό εδώ.


Αναφέρομαι τώρα στον ricardo, θέλοντας να τον συγχαρώ πρώτα απ' όλα για την προσφορά του. Ολοι όσοι προσπαθούν να δώσουν τη Γνώση στην ανθρωπότητα είναι αξιέπαινοι. Μακάρι να ενωθούμε όλοι μαζί για το Μεγάλο Εργο του Δάσκαλου Σαμαέλ.

Απλά, εγώ ανέφερα τα κέντρα που υπάρχουν στην Αθήνα και είναι απ' ευθείας εγκεκριμένα από την έδρα του Δάσκαλου Σαμαέλ. Οποιος τώρα ενδιαφέρεται για τη Γνώση, ας αποφασίσει που θέλει να απευθυνθεί. Αρκεί όλοι μας να δίνουμε την αυθεντική διδασκαλία. (Σημείωση, ότι εγώ δεν είμαι εκπαιδεύτρια -χρησιμοποιώ την κατάληξη -με σαν σχήμα λόγου). Τώρα, οι διαλέξεις που αναφέρει ο ricardo, δεν είναι ακριβώς αυτές που έχει πει ο Δάσκαλος Σαμαέλ να δίνουν οι εκπαιδευτές, και δεν είναι με την ίδια σειρά. Ισως ricardo θα έπρεπε να δείτε λίγο αυτό το θέμα. Βέβαια η ουσία μάλλον είναι η ίδια, αλλά όχι αυτό που έχει δοθεί από την έδρα του Δασκάλου.

Φιλικά
ΚατερίναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 01:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
Ένας ήταν ο γνωστικιστής που γνώρισα και ήταν ανιψιός γνωστού
τραγουδιστή της soul. Επειδή ήταν έγχρωμος μου έλεγε οτι ήταν
παγιδευμένος σε αυτό το σώμα και αυτή ήταν η τιμωρία του.
Οι περισσότεροι δεν δέχονται να μιλήσουν ελληνικά γιατί όπως
το σκεφτόταν η αρχική γλώσσα του θεού ήταν η αγγλική ώς η
αδαμιαία - adamic language! Απο εκεί και πέρα μου είπε λίγο
απ'όλα. Λίγα χαμένα dead sea scrolls λίγα απαγορευμένα, λίγα
απο όλα. Με λίγα λόγια τί διαφορετικό πρεσβεύουν;

Για να μπώ σε site τώρα δεν προλαβαίνω...
(για συναντήσεις κ.α επίσης)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 12:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis
Φίλε ALOS πάνω σε τι θέμα θέλεις να μάθεις τι πρεσβεύει και ποιά θέματα ρωτάς τι διαφορετικό πρεσβεύουν??? Σόρυ, αλλά θα ήθελα πιο συγκεκριμένα για να δώσω μια απάντηση..........

Οσο για τον περιορισμένο χρόνο όλων μας............... δυστυχώς αυτό είναι και ο εγκλωβισμός μας. Γιατί ναι μεν δεν έχουμε χρόνο για να πάμε σε μια σχολή, αλλά έχουμε άπλετο χρόνο για να δούμε τηλεόραση, να πάμε για καφέ ή σε ένα κλαμπ, κλπ κλπ κλπ..................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 19:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
Δέν έχω καταλάβει ακόμα άν είναι κίνημα, θρησκεία, ομάδα
εσωτερικής έρευνας ή κάτι άλλο που μπορεί να λένε...

Ισχύει δηλαδή οτι οι γνωστικιστές πιστεύουν
α) σε κάποιου είδους χριστιανισμό
β) στα περι adamic language
γ) στο οτι είναι εγκλωβισμένοι στο σώμα τους
δ) οτι η γυναίκα είναι ένα κατώτερο όν
ε) στα χαμένα κείμενα της Μαύρης θάλλασας
στ) περι εννεαγράμου (Ron Hubbard ring a bell???)-Gurtzief
ζ) σε άλλες μορφές ενέργειας...

(αυτά προς το παρόν απο αυτά που θυμάμαι και απο αυτά που
προλαβαίνω να απαντήσω αυτή την στιγμή αυτόν τον καιρό...)

ευχαριστώ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 12:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis
φίλε Alos καλημέρα.

θα προσπαθήσω με λίγα λόγια να σου δώσω κάποιες απαντήσεις.
Η Γνώση (αυτή τουλάχιστον που έδωσε ο Δάσκαλος Σαμαέλ) δεν είναι θρησκεία. Κίνημα θα μπορούσες να το πεις, αλλά με πολύ προσοχή, μιας και τα κινήματα όπως τα γνωρίζουμε εκτενώς είναι κάτι εξωτερικό. Η Γνώση μιλάει για επανάσταση, αλλά για εσωτερική επανάσταση. Ψυχολογική επανάσταση. Η Γνώση είναι και ψυχολογία, και φιλοσοφία, και έρευνα, και εμπειρία και επιστήμη. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι μια Πανεπιστήμη. Εμβαθύνει στις εσωτερικές αξίες του ανθρώπου, στην αυτοπαρατήρηση, στην εμπειρίωση μέσω του διαλογισμού κλπ κλπ. δεν θα μπω σε λεπτομέρειες τώρα.

Δεν υποστηρίζει τον Χριστιανισμό, τον Βουδισμό, τον Ινδουισμό ή κάτι άλλο. ΑΝΑΛΥΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΖΙ, ΚΑΙ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΕΙ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥΣ. Φυσικά και δέχεται όλους τους μεγάλους μύστες όλων αυτών των θρησκειών όπως ο Ιησούς, ο Βούδας κλπ. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι μια πανθρησκεία.

η Αδαμική γλώσσα θα με συγχωρήσεις αλλά δεν γνωρίζω τι είναι. Αυτόν τον όρο δεν τον έχω συναντήσει μέχρι τώρα στην διδασκαλία.

Το ότι είμαστε εγκλωβισμένοι στο φυσικό μας σώμα, ε, αυτό είναι μια μεγάλη αλήθεια. Αυτό είναι η μεγαλύτερη φυλακή μας, πως να το κάνουμε???

Η γυναίκα είναι πολύ μα πολύ ΑΝΩΤΕΡΟ ΟΝ. Είναι ιέρεια, σύντροφος, μητέρα, αγάπη. Χωρίς αυτήν ο άντρας δεν μπορεί να προχωρήσει στην εσωτερική του πορεία αλλά και αυτή χωρίς τον άντρα. Είναι ΕΝΑ μαζί του.

Τα χαμένα κείμενα της μαύρης θάλασσας, σίγουρα κρύβουν μυστικά και διδασκαλίες που παρέμεναν στο κρυφό μέχρι τώρα, αλλά δεν είναι η βάση της.

Οσο για το εννεάγραμμο και αυτό δεν το γνωρίζω (sorry)

Οι άλλες μορφές ενέργειας είναι αναμφισβήτητο γεγονός ακόμα και επιστημονικά. Η δυνατότερη ενέργεια βέβαια κρύβεται μέσα μας, και η Γνωστική Επιστήμη σου μαθαίνει πως να την χρησιμοποιείς θετικά, αλλά και πάλι δεν μπορώ να πω περισσότερα.

Ελπίζω να σε βοήθησα, είναι κρίμα να μην μπορείς να βρεις λίγο χρόνο να ασχοληθείς με κάτι τόσο σημαντικό. Υπάρχουν ομάδες βέβαια που εργάζονται και μαζί αλλά και ο καθένας ξεχωριστά. Δίδονται οι διαλέξεις του Δάσκαλου Σαμαέλ, δίδεται ο τρόπος της εργασίας, και μελετώνται τα βιβλία του, γίνονται συζητήσεις κλπ κλπ.

Παραμένω στη διάθεση σας
Κατερίνα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 14:43:33  Εμφάνιση Προφίλ
Για Αλος...

Οι Τέσσερις Στύλοι της Γνώσης

Επιστήμη
Οι δύο βασικές επιστήμες είναι η Καμπάλα και η Αλχημεία. Η Καμπάλα είναι η Επιστήμη των Αριθμών που μας επιτρέπει να γνωρίσουμε τη ζωή, κι ως εκ τούτου να γνωρίσουμε την προέλευση του ανθρώπου και να πραγματοποιήσουμε μια συγκριτική μελέτη όλων των θεογονιών και θρησκειών που υπάρχουν στη Γη.

Η Αλχημεία είναι η επιστήμη της μετατροπής των ενεργειών. Μας διδάσκει δηλαδή πως να μετουσιώνουμε το μόλυβδο της προσωπικότητας μ' όλα τα ελαττώματά της, στο χρυσό του Πνεύματος.

Τέχνη
Υπάρχουν δύο ειδών τέχνης. Η υποκειμενική τέχνη που είναι η έκφραση κάποιου που μεταδίδει προσωπικές αξίες και η αντικειμενική τέχνη που μεταδίδει συμπαντικές αλήθειες.

Παραδείγματα αντικειμενικής τέχνης είναι: οι πυραμίδες των Αιγυπτίων , των Μaya και των Αζτέκας, το ημερολόγιο των Αζτέκων, τα σκίτσα (σε Πέτρες) των Μaya, τα ιερά κείμενα κάθε παράδοσης και Θρησκείας, οι Ελληνικοί ναοί, τα σπουδαία έργα μεγάλων ζωγράφων και γλυπτών, η κλασσική μουσική μεγάλων μουσουργών των περασμένων αιώνων κ.α. Όλα αυτά μεταδίδουν συμπαντικές αλήθειες οι οποίες ασκούν θετική επιρροή στη συνείδησή μας.

Η Γνώση διασώζει τις αλήθειες που είναι έμφυτες σε κάθε κομμάτι αυτής της αντικειμενικής τέχνης. Αυτές οι αλήθειες δεν ανήκουν σε μια χρονική περίοδο και παραμένουν αναλλοίωτες στο πέρασμα των αιώνων.

Φιλοσοφία
Η Φιλοσοφία μας εφοδιάζει με τεχνικές, πρακτικές και πνευματικά εργαλεία όλων των ειδών, για να μας βοηθήσει να βρούμε τις απαντήσεις στα σημαντικότερα ερωτήματα που αφορούν όλη τη δημιουργία: Από πού ερχόμαστε; Πού πηγαίνουμε; Ποιοί είμαστε; Ποιός είναι ο σκοπός της ζωής μας;

Εφαρμόζουμε τη φιλοσοφία του τώρα, αυτής της μοναδικής στιγμής που μας ανήκει, από την οποία αποκτούμε τα κλειδιά για να γνωρίσουμε τον εσώτερο κόσμο μας και να φτάσουμε σε ανώτερα επίπεδα.

Ο αληθινός σκοπός της ύπαρξής μας είναι να απελευθερωθούμε από τις αλυσίδες που σκλαβώνουν την ψυχή μας.

Μυστικισμός (θρησκεία).
Στη Γνωστική σχολή μας μελετάμε και βιώνουμε τη Θρησκεία. Θρησκεία (Religiοn) στα λατινικά (Re-ligare) σημαίνει "επανένωση" , δηλαδή ένωση της ατομικής μας συνείδησης με τη συμπαντική συνείδηση, μ' αυτή την ευφυή Αρχή που κινεί τα νήματα του σύμπαντος και που αναδύεται από το χάος. Έχουμε φύγει από κάπου και ακριβώς εκεί είναι όπου πρέπει να επιστρέψουμε.

Οι πηγές των θεμάτων που ερευνούμε είναι τα Ιερά Βιβλία όλων των θρησκειών και παραδόσεων επειδή η θρησκευτική αρχή είναι πάντα η ίδια: «η επανένωση». Αυτός είναι ο λόγος που τα ιερά κείμενα, χειρόγραφα, στήλες των Maya, αρχαίοι θρύλοι, μύθοι, κλπ. είναι η βάση για τη γνώση της Θρησκείας. Αυτή η συμπαντική Συνείδηση ή ευφυής Αρχή, είναι ο ίδιος ο Θεός των Χριστιανών, ο Ζευς των Ελλήνων, ο Δίας των Ρωμαίων, ο αρχιτέκτων Δημιουργός του Πυθαγόρα, το Ταό των Ταοϊστών, το πνεύμα του Βούδα των Βουδιστών, ο Αλλάχ των Μουσουλμάνων, ο Βράχμα των Ινδουιστών, το Ταυτό, το ανεκδήλωτο Αίν των Καβαλιστών, το Ρα των Αιγυπτίων, Τhor των Βορείων (Σκανδιναβικών φυλών), Thonanthiu των Αζτέκων, κλπ.

Η θρησκεία μας οδηγεί στη διεύρυνση της ενδότερης θρησκείας μας και στην οργάνωση των ψυχικών και πνευματικών μας αρχών με σκοπό την επανένωση της συνείδησής μας με το Θεό.

Γνωστική Ψυχολογία
Μελετώντας το ανθρώπινο ον βρίσκουμε πως αποτελείται από ψυχική ενέργεια που ζωογονεί το φυσικό μας σώμα.

Η εσώτερη δομή του ανθρώπου είναι η εξής: Ουσία, «εγώ», προσωπικότητα, φυσικό σώμα και ζωτικό σώμα.

Η Ουσία είναι το πιο εξευγενισμένο, το πιο αξιόλογο κομμάτι που έχουμε μέσα μας. Είναι η Συνείδηση που έχει τις πιο εξαίσιες ιδιότητες του Δημιουργού της..

Αυτή η ουσία είναι θαμένη, εμφιαλωμένη, φυλακισμένη από το «εγώ». Το «εγώ» είναι ένας σωρός από τραύματα, εμμονές, ψυχολογικά ελαττώματα, γενικά χαρακτηριστικά των ανθρώπων. Αυτά τα ελαττώματα είναι: τεμπελιά (νωθρότητα), οργή (θυμός), απληστία , υπερηφάνεια (υπεροψία, αλαζονεία), λαγνεία (ασέλγεια). ζήλια (φθόνος), συκοφαντία (κακολογία, ύβρεις), ψεύδος (αναλήθεια), εγωισμός (εγωπάθεια, αυτο-αγάπη), λαιμαργία, προσκόλληση, αμέλεια, (απροσεξία, αδιαφορία), κτλ. Κτλ. Αυτά τα ''εγώ'' ελαττώματα ή ατέλειες έχουν την Ουσία εγκλωβισμένη μέσα τους.

Ένα από τα σημαντικότερα θέματα με τα οποία ασχολούνται οι Γνωστικές σπουδές μας είναι η εξάλειψη αυτών των ψυχολογικών ελαττωμάτων από μέσα μας για να μπορέσουν οι αρετές μας να ανθίσουν και βαθμιαία να απελευθερωθεί η Ουσία μας.

Έτσι η ''Γνώση'' μας διδάσκει κατάλληλες τεχνικές και ειδικές πρακτικές διαμέσου των οποίων μπορούμε να πραγματοποιήσουμε την απελευθέρωση της Συνείδησής μας.

«Ω άνθρωπε, γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους Θεούς.»

***

_____________________________________________________________
Έγινε αφαίρεση του link μετά από αίτηση του συγγραφέα του μηνύματος

18/10/2012
_____________________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 21:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
katerinagnosis
quote:
Το ότι είμαστε εγκλωβισμένοι στο φυσικό μας σώμα, ε, αυτό είναι μια μεγάλη αλήθεια. Αυτό είναι η μεγαλύτερη φυλακή μας, πως να το κάνουμε???

ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΣ...ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

quote:
Η γυναίκα είναι πολύ μα πολύ ΑΝΩΤΕΡΟ ΟΝ. Είναι ιέρεια, σύντροφος, μητέρα, αγάπη. Χωρίς αυτήν ο άντρας δεν μπορεί να προχωρήσει στην εσωτερική του πορεία αλλά και αυτή χωρίς τον άντρα. Είναι ΕΝΑ μαζί του.

ΤΟΤΕ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟ ΟΝ...ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΔΙΑΧΩΡΗΣΕΣ;

Ricardo

quote:
Η Φιλοσοφία μας εφοδιάζει με τεχνικές, πρακτικές και πνευματικά εργαλεία όλων των ειδών, για να μας βοηθήσει να βρούμε τις απαντήσεις στα σημαντικότερα ερωτήματα που αφορούν όλη τη δημιουργία: Από πού ερχόμαστε; Πού πηγαίνουμε; Ποιοί είμαστε; Ποιός είναι ο σκοπός της ζωής μας;

Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΑΣ ΕΦΟΔΙΑΖΕΙ...Ή...ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;...

quote:
Τέχνη
Υπάρχουν δύο ειδών τέχνης. Η υποκειμενική τέχνη που είναι η έκφραση κάποιου που μεταδίδει προσωπικές αξίες και η αντικειμενική τέχνη που μεταδίδει συμπαντικές αλήθειες.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΞΙΑ;

quote:
Ο αληθινός σκοπός της ύπαρξής μας είναι να απελευθερωθούμε από τις αλυσίδες που σκλαβώνουν την ψυχή μας.

ΕΣΥ ΠΟΙΕΣ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ;

quote:
Αυτή η ουσία είναι θαμένη, εμφιαλωμένη, φυλακισμένη από το «εγώ». Το «εγώ» είναι ένας σωρός από τραύματα, εμμονές, ψυχολογικά ελαττώματα, γενικά χαρακτηριστικά των ανθρώπων.

Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΩ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ.
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΞΙΟ ΕΓΩ ΜΟΥ ΣΑΝ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΜΙΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ...ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΑΝ ΣΩΡΟ.

ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

..

Edited by - pixeldream on 30/09/2005 21:43:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 12:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis
Φίλε pixeldream σου έχω απαντήσει πιο κάτω

Μπορεί κανείς να μου πει, πως στο καλό βάζουμε χρώματα στα γράμματα και πως κάνουμε quote κάτι, γιατί δεν μου βγαίνει?????

quote:

katerinagnosis
quote:
Το ότι είμαστε εγκλωβισμένοι στο φυσικό μας σώμα, ε, αυτό είναι μια μεγάλη αλήθεια. Αυτό είναι η μεγαλύτερη φυλακή μας, πως να το κάνουμε???

ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΣ...ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

quote:
Η γυναίκα είναι πολύ μα πολύ ΑΝΩΤΕΡΟ ΟΝ. Είναι ιέρεια, σύντροφος, μητέρα, αγάπη. Χωρίς αυτήν ο άντρας δεν μπορεί να προχωρήσει στην εσωτερική του πορεία αλλά και αυτή χωρίς τον άντρα. Είναι ΕΝΑ μαζί του.

ΤΟΤΕ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟ ΟΝ...ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΔΙΑΧΩΡΗΣΕΣ;

Οταν λέω ότι η γυναίκα είναι ΕΝΑ μαζί του, κατ' εσένα σημαίνει ότι τα διαχωρίζω???????

Ricardo

quote:
Η Φιλοσοφία μας εφοδιάζει με τεχνικές, πρακτικές και πνευματικά εργαλεία όλων των ειδών, για να μας βοηθήσει να βρούμε τις απαντήσεις στα σημαντικότερα ερωτήματα που αφορούν όλη τη δημιουργία: Από πού ερχόμαστε; Πού πηγαίνουμε; Ποιοί είμαστε; Ποιός είναι ο σκοπός της ζωής μας;

Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΑΣ ΕΦΟΔΙΑΖΕΙ...Ή...ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;...

quote:
Τέχνη
Υπάρχουν δύο ειδών τέχνης. Η υποκειμενική τέχνη που είναι η έκφραση κάποιου που μεταδίδει προσωπικές αξίες και η αντικειμενική τέχνη που μεταδίδει συμπαντικές αλήθειες.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΞΙΑ;

quote:
Ο αληθινός σκοπός της ύπαρξής μας είναι να απελευθερωθούμε από τις αλυσίδες που σκλαβώνουν την ψυχή μας.

ΕΣΥ ΠΟΙΕΣ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ;

quote:
Αυτή η ουσία είναι θαμένη, εμφιαλωμένη, φυλακισμένη από το «εγώ». Το «εγώ» είναι ένας σωρός από τραύματα, εμμονές, ψυχολογικά ελαττώματα, γενικά χαρακτηριστικά των ανθρώπων.

Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΩ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ.
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΞΙΟ ΕΓΩ ΜΟΥ ΣΑΝ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΜΙΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ...ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΑΝ ΣΩΡΟ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΑΝ ΠΟΤΕ ΕΙΧΕΣ ΔΕΙ ΤΟ "ΑΞΙΟ ΕΓΩ" ΣΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΙ ΟΜΟΡΦΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΣΗ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΈΧΕΙ............ ΤΟΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΤΡΟΜΑΖΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗ ΧΑΡΗ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟΣΗ ΑΞΙΑ. ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ, ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΠΟΛΥ ΦΡΟΥΝΤ, ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ........."ΑΞΙΟ".

Επίσης φιλικά και με διάθεση για συζήτηση
Κατερίνα

ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

..

Edited by - pixeldream on 30/09/2005 21:43:26


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 12:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis
Αγαπητέ pixeldream, ακούγοντας λίγα από τα Mp3 που έχεις, θα σου έλεγα να πας να σε δει κανένας γιατρός, γιατί μάλλον έχεις πολλά απωθημένα...............
Χωρίς παρεξήγηση βεβαίως..............

ΚατερίναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 13:04:26  Εμφάνιση Προφίλ
Α.Δ. Samael πριν απο να φηγει, αφισε 5 Σύλλογος

α) M.G.C.U. (Εδρα στιν Κολομβια) (Α.Δ.Rabolu)
β) I.G.C.U. (Εδρα στιν Βενεζουελα) (A.Δ.Lakhsmi και Α.Δ.Gargha
Kuichines)
γ) A.G.E.A.C.A.C (Εδρα στo Μεχικο) (A.Δ.Litelantes)
δ) Ι.C.U. (Εδρα στo El Salvador)
ε) P.O.S.C.L.A (Εδρα στιν Κολομβια)

Ολοι ααφτοι Σύλλογοι έχουν οι αυθεντικής δυδασκαλίες του Δασκαλου Samael Aun Weor γιατι δουλευουν με τα ιδια 60 βιβλια του Δασκαλου.

Ricardo Agesta
Tel 694 47 69 217
***
Γνωστικός Πολιστικός Σύλλογος "Samael Aun Weor"

_____________________________________________________________
Έγινε αφαίρεση του link μετά από αίτηση του συγγραφέα του μηνύματος

18/10/2012
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 18:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΜΑΛΙΣΤΑ.

ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ;
Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΣΟΥ ΔΙΑΥΓΕΙΑ;
ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΦΤΑΝΕΙ Η ΓΝΩΣΗ ΣΟΥ;
ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΦΤΑΝΕΙ Η ΟΡΑΣΗ ΣΟΥ;
ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΚΟΗ ΣΟΥ;
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΣΟΥ;

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ...ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΑΜΕΣΩΣ...ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ:
ΑΥΤΟ ΕΙΧΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ;
ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΟΣΑ ΚΑΘΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΑ;
ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΨΗΦΙΑΚΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ;
ΤΑ MP3 ΜΟΥ;
ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ...ΚΙ ΟΜΩΣ ΣΧΟΛΙΑΣΕΣ...ΤΑ MP3 ΜΟΥ ΤΣ! ΤΣ! ΤΣ!

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΨΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΨΗ ΞΕΧΝΩΝΤΑΣ ΟΤΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΕΜΦΑΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΧΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ.

ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΑΣΧΟΛΗΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΣΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ:

quote:
Μπορεί κανείς να μου πει, πως στο καλό βάζουμε χρώματα στα γράμματα και πως κάνουμε quote κάτι, γιατί δεν μου βγαίνει?????

ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΑΛΛΑ Η ΜΙΚΡΟΠΡΕΠΕΙΑ ΣΟΥ.

ΠΑΡΕ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΒΟΗΘΑΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑΣ...ΒΟΗΘΕΙΑ

ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΔΡΑΚΟΙ...ΑΣΧΗΜΗ ΣΥΝΗΘΕΙΑ...ΓΙΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.

ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗΣ...ΟΧΙ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΣ...

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 12:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis
Αγαπητέ φίλε pixeldream, ίσως θα πρέπει να ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα.
Πρώτα απ' όλα σου ζητώ συγνώμη αν σε πρόσβαλα με την ιατρική μου συμβουλή. Δεν ήταν ειρωνία, ήταν πραγματικά μια συμβουλή και θα σου εξηγήσω γιατί. Δεν ξέρω το είδος της μουσικής που ακούς, ξέρω όμως τι άκουσα εγώ όταν έπαιξε και η ψηφιακή σου υπογραφή που μοιάζει με ήχο της κόλασης, και όταν έπαιξε το mp3:μόνος. Ξέρεις τι άκουσα? Ενα παιδάκι να τραγουδάει πως σκότωσε όλη του την οικογένεια και να περιγράφει που βρίσκεται ο καθένας σκοτωμένος και διαμελισμένος και στο τέλος να λέει: κι εγώ χορεύω μόνος με μια τελείως διαβολική φωνή. Θεωρείς λοιπόν ότι αυτά είναι ακούσματα νορμάλ??? Ξέρεις ότι στο ίντερνετ μπαίνουν μικρά παιδιά, κάποιο ίσως ακούσει αυτό το τραγούδι και θελήσει να το μιμηθεί, πόσα τέτοια γίνονται σήμερα??? Γιατί θέλεις να δώσεις αυτό το μύνημα παραέξω? Γι αυτό σε συμβούλεψα να δεις γιατρό, όχι από μικροπρέπεια αλλά από ενδιαφέρον και συγχρόνως φόβο για το τι υπάρχει στην ψυχή του ανθρώπου. Εάν δεν σε εκφράζουν αυτά γιατί τα έχεις?? Η ψηφιακή σου υπογραφή δεν θα μπορούσε να ήταν μια μελωδία ας πούμε, πρέπει να είναι κάτι τόσο ανατριχιαστικό??

Επικαλούμε λοιπόν τους συνοδοιπόρους εδώ να ακούσουν αυτά τα τραγουδάκια και να πουν τη γνώμη τους.

Οσο για τη γνώση που επικαλείσαι, θα πω και θα ξαναπω το ίδιο. ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΟΡΙΟΘΕΤΟΥΝ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ. Η πραγματικά γνωστική αντιμετώπιση θα ήταν να μην σου έλεγα τίποτα. Να κατανοούσα τις επιλογές σου. Αλλά είμαι άνθρωπος, δεν έχω πει ποτέ ότι έχω φτάσει στον Θεό, οπότε μου βγαίνει κι εμένα αντίδραση σε κάποια πράγματα. ΜΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΛΟΙΠΟΝ που δεν διαφημίζω, απλά πληροφορώ ότι υπάρχει.

Και η απάντησή μου δεν ήταν αυτή για τη μουσική, σου είχα απαντήσει πιο πριν σε καποια από αυτά που έγραψες, δεν τα διάβασες???

Πάντως, ειλικρινά, με αγάπη σε ρωτάω, γιατί ακούς αυτά που ακούς??? Τι πραγματικά πιστεύεις? Και επίσης αυτές οι εικόνες με τους δράκους, πάλι και αυτό είναι καλό??? Ωραίες εικόνες ας πούμε για να τις δει ένα παιδί και να κοιμηθεί χαρούμενο??? Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω??? Τι μπορεί να υπάρχει μέσα στην ψυχή σου για να σου αρέσει κάτι τέτοιο??? Τι νιώθεις???

Αυτά είχα να πω, και πάλι ζητώ συγνώμη αν σε πρόσβαλα, αναθεώρησε όμως το τι προσφέρεις σε κοινή θέα......... ας πούμε. Οσο για τα επίθετα που με χαρακτηρίζεις ειλικρινά δεν με πειράζει γιατί δεν με αγγίζουν. Δεν είμαι αυτό που λες.

Πάντα με διάθεση προς συζήτηση και όχι προς διαφήμιση
ΚατερίναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 20:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΜΑΛΙΣΤΑ...
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΑΚΟΥΣΕΣ.

quote:
ξέρω όμως τι άκουσα εγώ όταν έπαιξε και η ψηφιακή σου υπογραφή που μοιάζει με ήχο της κόλασης,

ΗΧΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΥ;
ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΙΝΑΙ ΗΧΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ...ΚΑΙ ΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ;
ΣΤΟ ESOTERICA ΕΙΣΑΙ.
ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΚΑΙ Η ΚΟΛΑΣΗ.
ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ.

quote:
Ξέρεις ότι στο ίντερνετ μπαίνουν μικρά παιδιά, κάποιο ίσως ακούσει αυτό το τραγούδι και θελήσει να το μιμηθεί,

ΜΑΛΙΣΤΑ...
ΠΟΣΟ ΜΙΚΡΑ ΔΗΛΑΔΗ;
ΤΟ ESOTERICA ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΧΩΡΟΣ ΠΟΥ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ.
ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΩΝ.
ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ.
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΚΗΝΔΙΝΟ;
ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ;
ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΘΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ;
ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΝΗΛΙΚΩΝ.

ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΡΗΚΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΤΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΣΤΕΙΟ ΑΝ ΚΑΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ.
ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΑΝ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ.
ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΓΟΥΣΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΕ ΚΡΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.

ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΠΑΙΔΙΑ;
ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ.

ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙΣ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ:
ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ.

ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΔΗΛΑΔΗ.

ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΧΟΡΕΨΕΙ ΜΟΝΟΣ...ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΜΦΙΒΟΛΟ ΤΑΓΜΑ...ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΨΥΧΙΚΑ...ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΑΛΕΣ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ...ΞΕΡΩ...ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΤΩΡΑ.

ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΑ ΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ...ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΜΕ ΤΙ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ.

ΟΙ ΔΡΑΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ...Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ.
ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΔΡΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ ΤΗΣ ΨΥΧΩΕΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ...ΕΤΣΙ ΛΕΕΙ Η ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ...ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟΥΣ ΣΙΧΑΘΕΙΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ.

quote:
Πάντα με διάθεση προς συζήτηση

ΜΑΛΙΣΤΑ...
Η ΜΟΝΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΨΗΦΙΑΚΗ ΜΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΗ...ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΗΧΟΥ...ΕΤΣΙ...ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ.

ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ESOTERICA ΚΙ ΟΧΙ ΤΟ YAHOOLIGANS...ΠΑΙΔΙΑ; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ.

ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΡΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ;
ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ;
ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΟ;
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ;
ΓΙΑ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΨΥΧΗ;

ΑΣ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟ FORUM ΓΙΑ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΑΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΑΙΔΟΤΟΠΙΚΑ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 21:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Πειράζει που εμένα αυτή η μουσική μου φάνηκε μια χαρά?
Και παρεπιπτόντως είναι και απο αυτά που ακούω.


quote:
ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΑ ΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ...ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΜΕ ΤΙ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ.

Είσοδος ελέυθερη
694 47 69 217Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 02:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA

quote:
ΟΙ ΔΡΑΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ...Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ.
ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΔΡΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ ΤΗΣ ΨΥΧΩΕΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ...ΕΤΣΙ ΛΕΕΙ Η ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ...ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟΥΣ ΣΙΧΑΘΕΙΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ.



Όχι μόνο είναι καλό, αλλά φαίνεται πως η ίδια η Ανάγκη το επιβάλλει.

quote:
πως στο καλό βάζουμε χρώματα στα γράμματα

Αυτό είναι ένα αληθινά ενδιαφέρον ερώτημα. Το "χρώμα" στα "γράμματα"...
Μα οι Γνωστικοί δεν έχουν απάντηση σε αυτό, καθώς η διδασκαλία τους αφορά την πλήρη εξάλλειψη συναισθημάτων / ελαττωμάτων. Και το ερώτημά μου: πώς (και γιατί) να εξαλλείψεις κάτι στο οποίο δεν έχεις επιτρέψει να ολοκληρώσει τον κύκλο ζωής του;

Μήπως, εντέλει, αυτό αποτελεί ΑΣΕΒΕΙΑ;

Και τελικά: Μεταμόρφωση ή Εξάλλειψη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 08:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
NADA
quote:
Μεταμόρφωση ή Εξάλλειψη;

ΜΑΛΙΣΤΑ...ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ.
Η ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΕΞΑΛΕΙΦΕΙ ΤΗΝ ΚΑΜΠΙΑ;
ΚΑΙ...
Ο ΚΑΛΟΣ ΕΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΚΑΚΟΣ ΕΑΥΤΟΣ ΜΟΥ.
ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΕΞΑΛΕΙΦΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ.
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΕΞΑΛΕΙΦΟΥΜΕ ΤΟ ΑΔΙΚΟ...ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ.


ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ...


nst

quote:
Είσοδος ελέυθερη

ΚΑΙ
quote:
We have 70 books of Master Samael Aun Weor in spanish, 30 in english and 12 in greek, and we have 60 books of V.M. Lakhsmi in spanish, 12 in english,

ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ...ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ,ΘΑΝΑΤΟΣ,ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ,ΑΙΝΙΓΜΑΤΑ,ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ...ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ...ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ...

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 09:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Η όλη ιστορία μου θυμίζει τα 'οι χριστιανοί είναι κακοί', 'οι μουσουλμάνοι είναι κακοί', 'οι άθεοι είναι κακοί', 'οι δράκοι είναι κακοί', 'όποιος δεν είναι σαν εμένα είναι κακός'...
Προσωπικά διαφωνώ επίσης με την στάση ως προς την μουσική που ακούει ο οποιοσδήποτε, και επίσης ο δράκος στην ανώτερη μορφή του είναι ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ (θυμίσου Κατερίνα, τα επτά κοσμήματα του κίτρινου δράκου...).
Ωστόσο, με απογοητεύει όχι μόνο η αρχική λάθος αντιμετώπιση ενός ανθρώπου της Γνώσης, αλλά ΚΥΡΙΩΣ η γνωστή και μή εξαιρετέα προσπάθεια να πιαστεί κάποιος απο χαζά πράγματα για να κατηγορήσει κάτι που δεν έχει ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΠΟΤΕ (βλέπε: ενασχόληση με ερώτηση για το χρώμα). Θα μου επιτρέψετε να μιλήσω ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑ, όπως κάνουν όλοι οι γνωστικοί άνθρωποι, κι όχι μόνο αυτοί που έχουν διαβάσει τα βιβλία του οποιουδήποτε δασκάλου (εγώ δεν έχω διαβάσει ούτε 5!!!), οτι τα ΧΡΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ είναι δισεκατομύρια φορές περισσότερα απο αυτά που βλέπουν τα φυσικά σας μάτια. Μία φορά είχα την ΕΥΛΟΓΙΑ να δώ μερικές δεκάδες αποχρώσεις παραπάνω απο αυτό που βλέπω ως στραβάδι στο φυσικό μου σώμα, και με τα χίλια ζόρια προσπαθώ να κρατήσω την ανάμνηση (αφού δεν έχω την χαρά της επανάληψης)... Μάλλον -θέλω να πώ- τα χρώματα πρέπει να τα ψάξετε κι όχι να δεχτείτε αυτά τα ελάχιστα που έχετε αφεθεί να βλέπετε.

οχι οτι μου κάνει το οτιδήποτε εντύπωση... όλοι λάθος δεν είμαστε σύμφωνα με τις ταμπέλες που μας βάζουν πάντα οι 'άλλοι'???
Σηκώνω την ταμπέλα μου λοιπόν και σας καλημερίζω, ο καθένας ακολουθεί τον δρόμο του, και το ώριμο θα ήταν να μήν τον χλευάζουμε για τον δρόμο αυτό, εφόσον ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ (αυτό ισχύει για όλους)...
Χαίρεστε :)
Πέγκυ
ΥΓ Nada μου, μονίμως του επιτρέπουμε του ελαττώματος να κάνει τους κύκλους του, δεν κάνουμε και τίποτε άλλο ως άνθρωποι, κι αυτό ακριβώς είναι η γνωστική διδασκαλία... Τί εννοείς να ολοκληρώσει τον κύκλο δεν κατάλαβα. Σε καμμία εσωτερική σχολή δεν λένε οτι κάποιος κύκλος ολοκληρώνεται απο μόνος του και πάπαλα... ΟΙ ΚΥΚΛΟΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ... ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΠΕΙΡΑ... Προσωπικά βαρέθηκα να κάνω κύκλους με τα ελαττώματα συνέχεια, και συνέχεια και συνέχεια. Ζαλίστηκα βρε αδελφέ. Βέβαια σε μερικούς αρέσει η ρόδα που στριφογυρίζει, αυτή η καινούργια του σύγχρονου λούνα πάρκ... είχα μπεί μία φορά και ξέρασα απο το πολύ πέρα δώθε!!! Δεν σε κατηγορώ αν σου αρέσει, αλλά δέξου αντίστοιχα κι όσους δεν θέλουν να 'ζαλίζονται' χωρίς λόγο...

Edited by - Pagwna on 05/10/2005 09:55:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 16:40:51  Εμφάνιση Προφίλ
«τα κοσμήματα του Κίτρινου Δράκου»

Ο ΑΞΙΟΣΕΒΑΣΤΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΛΑΚΣΜΙ

Ο Αξιοσέβαστος Δάσκαλος Λάκσμι με την επίπονη εργασία του κατάφερε να συνασπίσει όλες τις Γνωστικές ομάδες παγκοσμίως, εργαζόμενος σκληρά για την αποκατάσταση του Παγκόσμιου Γνωστικισμού στη Βενεζουέλα, Κολομβία, Βολιβία, Βραζιλία, Αργεντινή, Ουρουγουάη, Χιλή, Παραγουάη, Δομινικανή Δημοκρατία, Κούβα, Ισημερινός, Περού, Μεξικό, Ισπανία, Γαλλία Ελβετία, Ιταλία, Ελλάδα, Ην. Πολιτείες, Πουέρτο Ρίκο και φτάνοντας προσεχώς σε διάφορες άλλες χώρες του πλανήτη μας.

Έχει οριστεί από τον Αβατάρα της εποχής του Υδροχόου τον Α. Δ. Σαμαέλ ως ο Αναστηλωτής των Γνωστικών Ομάδων από την δεκαετία του 90 και μετέπειτα, το οποίο εκπληρώθηκε καθ' ολοκληρία με τη δημιουργία της παγκόσμιας Ομοσπονδίας.

Είναι ένας μεγάλος δάσκαλος γεμάτος από υπέρτατη Αγάπη για την ανθρωπότητα, βαθιά σοφός, ένα μεγάλο Πνεύμα με δυνατή ιδιοσυγκρασία.

Είναι ο πιστός μεταφραστής της διδασκαλίας του Αβατάρα (Σαμαέλ) και του Χριστού. Η Μαεστρία του κατάφερε στις διάφορες χώρες να κινητοποιήσει ακτίνες φωτός, στις οποίες βρίσκεται η Σοφία, η δύναμη και η δωρεά της κατανόησης ώστε όλες οι ουσίες (μας) που διψούν για γνώση να μπορέσουν να λάβουν ένα μερίδιο από την αλήθεια.

Είναι συγγραφέας πολλών βιβλίων όπου αποκαλύπτει τη Γνωστική διδασκαλία για να μπορέσουμε όλοι μας να αντιληφθούμε την άφταστη γνώση που οδηγεί έναν άνθρωπο στην κατανόηση της αιτίας της ύπαρξής του. Μερικά από τα έργα του είναι τα εξής: Φως στο σκοτάδι της άγνοιας, Μια ομιλία στο Γνωστικό λαό, Η νέα Έξοδος την εποχή του Υδροχόου, Συλλογισμοί ενός ερευνητή, Έτσι είναι η ανθρωπότητα, Το ευαγγέλιο του Ιούδα και τα πιο πρόσφατα: Η επιστροφή του Μεσσία, Προσανατολισμός για την νεολαία και η γη της απαγγελίας.

Του αναλογεί να αποκαλύψει «τα κοσμήματα του Κίτρινου Δράκου», διδασκαλία κατάλληλη για την εποχή που ζούμε, με σκοπό να προετοιμάσει τους πιστούς Γνωστικούς μαθητές για τους δύσκολους καιρούς που έρχονται, τοιουτοτρόπως επιτρέποντάς τους να ανέβουν γρήγορα το βραχώδες όρος της Μύησης. Τα κοσμήματα του Κίτρινου Δράκου μας επιτρέπουν να γνωρίσουμε την φοβερή πραγματικότητα και την απέραντη και καυστική σοφία που υπάρχει στους κόσμους των κολάσεων, όπου η ψυχή προετοιμάζεται, ώστε όταν βγεί στο φως, να μπορέσει να επανενωθεί με το Είναι της. Μέσα στα σπλάχνα της γης υπάρχει κάποιο είδος γνώσης που πρέπει να ενσαρκώσουμε, γι' αυτό πρέπει να ζήσουμε μια ζωή πλούσια σε εμπειρίες, εξασκώντας τη διδασκαλία της απελευθέρωσης που είναι «η Γνώση».

Αυτό το μεγάλο Ον με το φως του και την Αγάπη του μπόρεσε να εκπληρώσει τα λόγια του Μέγα Καμπίρ Ιησού όταν είπε: «Θα τους γνωρίσετε από τους καρπούς τους». Είναι μια ψυχή τόσο μεγάλη, που μπόρεσε σ' αυτό το επίπεδο ύπαρξης να αποκρυσταλλώσει όλη τη βοήθεια και τον προσανατολισμό που χρειάζεται μια κοινωνία σ' όλες τις μορφές έκφρασης του ανθρώπου, από το Ανθρώπινο μέχρι το Θεϊκό, το οποίο το έπραξε με ιδρύματα εγκαταλειμμένων παιδιών, κέντρα αποτοξίνωσης και παγκόσμια συνέδρια όπου όλοι έχουν πάρει το θάρρος που χρειάζεται για να ποθούν την απελευθέρωση, και οργανώνοντας τις Γνωστικές Σχολές σ' όλες τις χώρες που αναφερθήκαμε προηγουμένως.

Στ' αλήθεια με τη ψυχή και την καρδιά μας δίνουμε άπειρες ευχαριστίες στον Α.Δ. Λάκσμι και είθε να μπορέσουμε να συνεχίσουμε να δεχόμαστε την οδηγία, προσανατολισμό και βοήθεια από τη μεγάλη παρουσία του.

« Εάν υπάρχει κάτι για το οποίο αξίζει κανείς να ζει και να αγωνίζεται, είναι για το Είναι»

«Ο Θεός είναι τόσο κοντά στον άνθρωπο, που ενδιάμεσα υπάρχει μόνο ο Νους»

«Ο Νους είναι η φυλακή για τον αμαθή, και η καρδιά και το καταφύγιο για το σοφό»

«Μια γυναίκα δημιουργεί τον άνθρωπο, άλλη τον τελειοποιεί και η ΘΕΑ-ΜΗΤΕΡΑ τον σώζει»

Ο άνδρας και η γυναίκα της Νέας Εποχής πρέπει να είναι σε διαθεσιμότητα, ώστε το φως του Χριστού, η Επανάσταση της Συνείδησης και το Θέλημα των δύο, να είναι παρόντα στο σχηματισμό των νέων γενιών.

www.gnostico.com
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 02:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA

quote:
Η ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΕΞΑΛΕΙΦΕΙ ΤΗΝ ΚΑΜΠΙΑ;


Πολύ καλό επίσης, pixeldream.
Η πεταλούδα διατηρεί την ίδια σύσταση στη νέα της μορφή ή ένα μέρος της έχει απορριφθεί; Και πού έχει 'πάει';

Αγαπητή Pagwna,
δεν υπάρχει καμμία διάθεση χλευασμού.
Είναι εμφανές ωστόσο ότι το παρόν topic έχει ως σκοπό την διαφήμιση (για να μην πω προπαγάνδα), και με δεδομένο ότι έχεις δηλώσει ότι δεν διατίθεσαι να συζητήσεις περί της γνωστικής διδασκαλίας, δεν θα επιμείνω περαιτέρω.

Το πώς ολοκληρώνεται ένας κύκλος, με ποιό τρόπο γίνεται η ΜΕΤΑΒΑΣΗ, και πώς μπορεί να χειριστεί κανείς ό,τι ονομάζουμε ελαττώματα, δράκους ή ό,τι άλλο, είναι μεγάλο θέμα... και οι θέσεις δεν συμφωνούν (ούτε και χρειάζεται εξάλου).

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy