ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χριστιανισμός: μας Eπιβλήθηκε ή τον Πιστέψαμε;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 16:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
Νομίζω ότι τίτλος "μιλάει" από μόνος του. (αναφέρομαι φυσικά στους Έλληνες-Εθνικούς)
Απόψεις και τυχόν τεκμήρια εδώ.....


"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 19:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Φίλε μου Skeptic συγνώμη αλλά το topic μυρίζει λουκέτο, τούτο διότι δεν εμβαθύνεις την θεματολογία σου.
Αν θέλεις να το σώσεις πιστεύω οτι προλαβαίνεις να γράψεις ό,τι μπορείς για να το εμπλουτίσεις.

By the way, ωραίος τίτλος και πιστεύω πως αν διασωθεί ως θέμα θα εμπλουτιστεί αρκετά με διάφορα τεκμηριωμένα (ελπίζω) στοιχεία.

Καλή συνέχεια,

Ευχαριστώ._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 19:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
Φιλε Telekinisi ελπίζω να μην συμβεί το κλείδωμα γιατί πολύ θα ήθελα να συζητήσουμε το θέμα με τους υπόλοιπους φίλους του esoterica. Καλοπροαίρετα όμως και χωρίς τις γνωστές προσωπικές προστριβές(flame).
Δυστυχώς στοιχεία και τεκμήρια για το θέμα δεν έχω στη διάθεση μου προς το παρόν αλλά θα προσπαθήσω να βρω στην πορεία.
Αυτό που θέλω να καταθέσω για την ώρα είναι ότι έχω συναντήσει και τις δύο απόψεις:
Η μία της Εκκλησίας και των πιστών που υποστηρίζει ότι τον Χριστιανισμό εμείς οι Έλληνες(πρώην Εθνικοί) τον αποδεχτήκαμε ως θρησκευτική πίστη ελεύθερα και μέτα από τη διδασκαλία των αποστόλων των εθνών(Πέτρου,Παύλου κλπ)
Και η άλλη άποψη είναι ορισμένων δωδεκαθειστών αλλά και ανεξάρτητων ερευνητών που υποστηρίζει ότι ο Χριστιανισμός ώς πίστη-θρησκεία (αρχικά ώς μιας ιουδαϊκής αίρεσης μέσα από τις εβραϊκές συναγωγές) μας επιβλήθηκε σταδιακά και μάλιστα πολλές φορές δια της βίας!


"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 20:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Φίλε μου skeptic,

Κατ' αρχάς να ξέρεις οτι οι προστριβές είναι αναπόφεκτες διότι κάποιοι θα ενοχληθούν, ας ελπίσουμε οτι θα είναι προστριβές αξιοπρεπείς και μέσσα στα όρια της ευγενικής αν μη τι άλλο πολιτισμένης αντιπαράθεσης, λέγοντας αντιπαράθεση εδώ να υπογραμμίσω οτι η λέξη αντι-παράθεση εννοεί την παράθεση στοιχείων και όχι την αυθαίρετη αποποίηση.

Πέραν αυτού, αν τύχει να περνάς αύριο απο κανένα μεγάλο βιβλιοπωλείο, αναζήτησε κάποιον τίτλο σχετικό με τα εγλήματα της εκλησίας στην βυζαντινή επικράτεια.
Θα βρεις πολλά στοιχεία που οι ίδιοι λόγιοι και ιερείς του βυζαντίου έχουν καταγράψει.

Δεν χρειάζεται βέβαια να είσαι εθνικός για να αντιπαρατεθείς στην εκλησία.
Και βέβαια δεν χρειάζεται να είσαι πολλύ έξυπνος για να καταλάβεις οτι ένας λαός δεν αλλάζει την θρησκεία του σαν να είναι πουκάμισο.
Κάτι άλλο γίνεται για να αλλάξει θρησκεία ένας λαός φίλε skeptic.
Δεν νομίζεις?

Ευχαριστώ._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 22:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
το Aγαπημένο σου απόφθεγμα αγαπητέ Telekinesis είναι :
quote:

Με διατάγματα θνητών, θεοί δεν καταργούνται!

Συνεπώς οι Θεοί αποσύρθηκαν οικειοθελώς....;

Μαζί με τον άνθρωπο ωριμάζουν και οι Θεοί του. Στις μάζες όμως οι θρησκείες επιβάλλονται . Έτσι ήταν πάντα και έτσι θα είναι, όσο ο άνθρωπος ψάχνει αυτά που τον χωρίζουν ή που θα τον ξε - χωρίζουν από αυτά που τον ενώνουν.
Η θρησκεία πέρα από ψυχολογικές και μεταφυσικές αιτίες προσδένεται σταθερά και ισχυρά με πολιτειακές και κοινωνικές επιδιώξεις και προσδοκίες. Συνεπώς η επί των ουρανών εξουσία παρεμβαίνει πατρονάροντας και καθοδηγώντας τα ανθρώπινα.
Ο Χριστιανισμός επιβλήθηκε στην αρχαία Ελλάδα, αλλά και ο Χριστιανισμός να μην υπήρχε ως θρησκευτικό κίνημα, λόγω της παρακμής της έως τότε κραταιάς θρησκείας (που με την σειρά της είχε ανατρέψει την παλαιότερη των πελασγών – βλέπε μύθο δολοφονίας από τον Απόλλωνα του Πύθωνα στους Δελφούς ) , κάτι νέο θα είχε προκύψει. Όπως χαρακτηριστικά για παράδειγμα αναφέρει ο Μάρκος Αυρήλιος,για την Ρωμαική αυτοκρατορία:


«Αν κάποιο θανάσιμο αμάρτημα σταματούσε την ανάπτυξη του Χριστιανισμού, ο κόσμος θα γινόταν μιθραϊκός».

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 27/11/2005 22:19:45

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 27/11/2005 22:20:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 02:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Νομίζω πως το θέμα έχει συζητηθεί πολλάκις, και μάλιστα με τα ίδια αποτελέσματα.

Προσωπική μου άποψη πως κάτι το οποίο δεν είναι γενικότερα συμβατό και αποδεκτό από την αντίληψη του κοινωνικού συνόλου, δεν μπορεί να στεριώσει σε τελική ανάλυση. Όμως ο Χριστιανισμός στέριωσε.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 04:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
WWALKER

Καλημέρα,

Το οτι το θέμα έχει συζητηθεί πολλάκις δεν σημαίνει οτι δεν θα πρέπει να γίνεται συζήτηση περί αυτού, αντιθέτως θα γίνουν πολλές συζητήσεις, μα πάρα πολλές.

quote:
Προσωπική μου άποψη πως κάτι το οποίο δεν είναι γενικότερα συμβατό και αποδεκτό από την αντίληψη του κοινωνικού συνόλου, δεν μπορεί να στεριώσει σε τελική ανάλυση. Όμως ο Χριστιανισμός στέριωσε.

Ο χριστιανισμός δεν στέριωσε, επιβλήθηκε με το σπαθί και τον δαυλό και φυσικά κάποια στιγμή πήρε απο τους Τούρκους αυτό που του άξιζε, ή μήπως ξέρεις εσύ κανέναν άλλο λαό πλην του δικού μας που να ξεφτυλίστηκε με τέτοιο τρόπο και που η ιστορία του κόσμου να τον έχει χλευάσει όσσο τους νεο-έλληνες
---------------------------------------------------------------------
Φίλε μου ΠΛΩΤΙΝΕ

quote:
Συνεπώς οι Θεοί αποσύρθηκαν οικειοθελώς....;

Εσύ φίλε μου ΠΛΩΤΙΝΕ τι νομίζεις, οτι αποσύρθηκαν?
Εγώ πάντως δεν βλέπω να αποσύρθηκαν, μάλλον έδωσαν χρόνο στον χριστιανισμό (ο οποίος ουδεμία σχέση έχει με τον Χριστό) και μάλλον απ' ότι βλέπω τα πράγμματα δεν πάνε καθόλου καλά για τους έχοντας τας δάφνας γύρω τους.

quote:
Στις μάζες όμως οι θρησκείες επιβάλλονται . Έτσι ήταν πάντα και έτσι θα είναι, όσο ο άνθρωπος ψάχνει αυτά που τον χωρίζουν ή που θα τον ξε - χωρίζουν από αυτά που τον ενώνουν.

Αχ ΠΛΩΤΙΝΕ, δυστυχώς θα διαφωνήσω μαζί σου, ξέρεις γιατί θα το κάνω αυτό, διότι φίλτατε εγώ έχω άλλη κοσμοθεωρία ενώ εσύ άλλη.
Στην δικιά μου κοσμοθεωρία ΠΛΩΤΙΝΕ η θρησκεία δεν επιβάλεται αλλά επιλέγεται.
Κι αν με χωρίζει κάτι απο τον άλλο δεν θα προσπαθήσω να του επιβάλω αυτό που πιστεύω εγώ ΠΛΩΤΙΝΕ, όπως εντελώς εγωιστικά έπραξε ο χριστιανισμός όχι μόνον στους έλληνες αλλά και σε πολλούς άλλους λαούς.

quote:
και ο Χριστιανισμός να μην υπήρχε ως θρησκευτικό κίνημα, λόγω της παρακμής της έως τότε κραταιάς θρησκείας βλέπε μύθο δολοφονίας από τον Απόλλωνα του Πύθωνα στους Δελφούς

Δολοφονία και μάλιστα μαζική έχουμε και απο τον θεό των εβραίων εναντίον των αιγύπτιων, τι σημαίνει αυτό οτι η θρησκεία των εβραίων παράκμασε?
Μήπως σημαίνει οτι οι εβραίοι άλαξαν θρησκεία?

Πιστεύεις φίλε μου ΠΛΩΤΙΝΕ οτι ένας μύθος δολοφονίας είναι η αιτία παρακμής της θρησκείας ενός κράτους?
Μιάς θρησκείας χιλιάδων ετών?
Δεν νομίζεις οτι πρέπει να πάψουμε να πιπιλάμε συνέχεια την καραμελίτσα "η αρχαία θρησκεία είχε παρακμάσει" ή το άλλο το καλό "την αρχαία θρησκεία την είχαν βαρεθεί", σαν να λέμε οτι η θρησκεία είναι πουκάμισο που το αλλάζεις επειδή το βαρέθηκες.

Είπαμε να μιλήσουμε σοβαρά, άμα είναι να μιλάμε πάλι στο στυλ του ανώνυμου απολογητή ο οποίος για να αποδείξει την ελληνικότητα του βυζαντίου βάφτισε τους ρωμαίους ως έλληνες, τότε να πούμε στην αμαλία να κλειδώσει το topic να τελειώνουμε.

Αν πάλι ο όποιος-δήποτε επιθυμεί δημιουργικό και σοβαρό διάλογο, ας κάνουμε κουβεντούλα να περνάει και η ώρα ευχάριστα.

Ευχαριστώ._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 04:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela
Δεν ανήκω στους Εθνικούς, αλλά έχω σαφείς και με έρεισμα διαστάσεις προς την εκκλησία, το δόγμα αλλά και την πρακτική και στάση της σε θέματα που αφορούν τον Ελληνισμό. Είναι γνωστό και δεδομένο ότι φανατισμένοι ζηλωτές διέπραξαν ανοσιουργήματα στην εποχή του Βυζαντίου, καταστρέφοντας πολλούς αρχαιοελληνικούς θησαυρούς και μεγάλο μέρος της γραμματείας. Κάτι που επίσης μου έγινε γνωστό (πρόσφατα γιατί δεν πάω στην εκκλησία ούτε έχω εντριφήσει στα εκκλησιαστικά για να το ξέρω) είναι τα 7 αναθέματα που συνέταξε η Ζ' Ιερά Οικουμενική Σύνοδος και έκτοτε "διαβάζονται" κάθε Κυριακή της Ορθοδοξίας. Αυτά τα αναθέματα εμπεριέχουν σφοδρή και κάθετη απαξίωση στον Ελληνισμό, κατά συνέπεια είναι απράδεκτα. Σε καμία περίπτωση ο Χριστός δε θα συμπορευόταν με τα παραπάνω και θεωρώ πως αν ξαναγύριζε και τα'βλεπε αυτά και άλλα σαθρά, θα ξανάπιανε το βούρδουλα.

Από την άλλη πλευρά, έχοντας μπει σε λογικές διαλεκτικής με Εθνικούς σε άλλα φόρα, διαπίστωσα και σ'εκείνη την "πλευρά" κατ'αρχάς μια πολεμική στάση εναντίον των Ελλήνων Χριστιανών (που δεν ευθύνονται για όλα αυτά). Διαπίστωσα κι έναν άλλου είδους δογματισμό που δε συνάδει με το ελλληνικό πνεύμα που διατυμπανίζουν ότι πρεσβεύουν και αγωνίζονται να διαφυλάξουν. 'Ολα αυτά για μένα ενισχύουν το καρκίνωμα της ράτσας μας που είναι η διχόνοια και δεν τα επικροτώ.

'Εχω ήδη γράψει άρθρο, (σχετικά μ'αυτή την "κόντρα" που γεννήθηκε κι εμένα ως Ελληνίδα με πειράζει) στεκόμενη κάπου στη μέση και όσο πιο αμερόληπτη μπορούσα, ως παρατηρήτρια ας πούμε, με τίτλο ΧΡΙΣΤΟΣ VS ΔΙΑ. Αν ενδιαφέρονται οι φίλοι να το διαβάσουν, τους παραπέμπω εδώ http://www.ellhnismos.org/cgi-bin/em/ikonboard.cgi?act=ST;f=30;t=1089

Τα δε 7 αναθέματα, όποιος θέλει να τα δει και να φρίξει, μπορεί να τα διαβάσει στο ποστ μου 131 εδώ http://www.ellhnismos.org/cgi-bin/em/ikonboard.cgi?act=ST;f=30;t=662;st=130

Πιστεύω στη σύνθεση κι όχι την αποσύνθεση. Πιστεύω στον εποικοδομητικό διάλογο και όχι στον ισοπεδωτικό αντίλογο. Θα'θελα να δω Χριστιανούς και Εθνικούς να συζητούν μ'αυτό το πνεύμα και να αναζητούν τρόπους προσέγγισης, όχι απόκλισης, βάζοντας΄σε πρώτη μοίρα το γεγονός ότι είναι Έλληνες και σε δευτερεύουσα τα της πίστης τους.

Βίκυ

_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 16:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Αγαπητή Arela,

quote:
Από την άλλη πλευρά, έχοντας μπει σε λογικές διαλεκτικής με Εθνικούς σε άλλα φόρα, διαπίστωσα και σ'εκείνη την "πλευρά" κατ'αρχάς μια πολεμική στάση εναντίον των Ελλήνων Χριστιανών (που δεν ευθύνονται για όλα αυτά). Διαπίστωσα κι έναν άλλου είδους δογματισμό που δε συνάδει με το ελλληνικό πνεύμα που διατυμπανίζουν ότι πρεσβεύουν και αγωνίζονται να διαφυλάξουν. 'Ολα αυτά για μένα ενισχύουν το καρκίνωμα της ράτσας μας που είναι η διχόνοια και δεν τα επικροτώ.

Ίσσως να μίλησες με λάθος άτομα, ναι κάποιοι έχουνε πολεμική στάση, όταν λέω πολεμική εννοώ οτι ορισμένα άτομα διάλεξαν λάθος μέρος για να εκφραστούν, ίσσως η χρυσή αυγή να τους ταίριαζε καλύτερα απο το δωδεκάθεο και δυστυχώς παντού υπάρχουν άνθρωποι κακοί και αιμοβόροι.

Απ' την άλλη έχουμε και χριστιανούς οι οποίοι σκύβουν το κεφάλι απ' την ντροπή τους, να σου πω οτι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ζητήσει εγγράφως απο την αρχιεπισκοπή, να αναλάβει η εκλησία με δικά της έξοδα την αναστήλωση και συντήρηση των αρχαιολογικών χώρων, εις ένδειξη συγνώμης για το βρώμικο παρελθόν.
Δεν με νοιάζει αν η εκλησία θα το πράξει αυτό, για μένα μετράει η ευγενική κίνηση που έκαναν αυτοί οι άνθρωποι όπως και το οτι αναγνωρίζουν τα λάθη τους, ίσσως αυτοί να είναι πιό κοντά στον χριστό τους απ' ότι μερικοί-μερικοί που υποδύονται τον ρόλου του ποιμενάρχη ή απο κάτι πνευματώσης τύπους που απλά και μόνον προσπαθούν να αποδείξουν στους άλλους την ορθότητα του λόγου τους επιβάλοντας την γνώμη τους και βέβαια προσβάλοντας ανοικτά τα πιστεύω και την προσωπικότητα των άλλων ανθρώπων.

Και να σου πω και κάτι για τους εθνικούς που όντως έχουνε μια πολεμική στάση, οι εθνικοί έχουν γίνει στόχος επίθεσης απο την εκλησία η οποία προσπαθεί να τσαλαπατήσει ό,τι απειλεί το μαγαζάκι της.
Είναι λογικό όταν συμπεριφέρεται πολεμικά απέναντι σε μια μάζα του λαού έστω και μικρότερη αριθμητικά, να έχει την ίδια απάντηση.
Ενδεικτικά σου αναφέρω οτι οι εθνικοί δεν μπορούν ούτε να πεθάνουν, αφού κανένα νεκροταφείο δεν δέχεται την τέφρα τους.

Τέλος να σου πω οτι οι Τούρκοι απ' την ώρα που΄μπήκαν στην Ελλάδα έλεγαν αυτό:

Ορέ γιαούρηδες εσείς πάντα τρωγώσασταν ανα-μεταξύ σας, απο τα αρχαία χρόνια.

Κάτι το οποίο συνεχίζουν να το λένε ακόμη και τώρα...

By the way, για ξανθιά γράφεις πολλύ μελαχροινά...

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 16:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Αγαπητέ Τηλεκίνησης, θεωρώ ότι ανήκω σε αυτούς που επιθυμούν δημιουργικό και σοβαρό διάλογο, αν και έχω ιδιαίτερα περιορισμένο χρόνο. Ο παραλληλισμός με τον ανώνυμο απολογητή ήταν μάλλον ατυχής. Μπορεί να μην συμμετέχω συχνά στις συζητήσεις αλλά εάν ανατρέξεις τόσο σε άρθρα μου, όσο καις παλαιότερες συζητήσεις, ίσως σχημάτιζες μία πιο αντικειμενική γνώμη για αυτά που γράφω.
Επί της ουσίας τώρα γράφεις:

quote:
Εγώ πάντως δεν βλέπω να αποσύρθηκαν, μάλλον έδωσαν χρόνο στον χριστιανισμό

Η απάντηση σου ερμηνεύεται αφενός ως a priorι αποδοχής της ύπαρξης των αρχαίων θεών, και αφετέρου απαιτεί μία διευκρίνηση. Οι θεοί γράφεις έδωσαν τον χρόνο.
Υφίσταται αφενός "χρόνος" για τους θεούς, και αφετέρου οι Θεοί/ος είναι ατελής και χρειάζονται ανταγωνιστές για να αποδείξουν την ανωτερότητα τους;
Πάμε παρακάτω, αναφέρεις :

quote:
Αχ ΠΛΩΤΙΝΕ, δυστυχώς θα διαφωνήσω μαζί σου, ξέρεις γιατί θα το κάνω αυτό, διότι φίλτατε εγώ έχω άλλη κοσμοθεωρία ενώ εσύ άλλη.



Εγώ δεν είμαι σίγουρος φίλε μου ειλικρινά για την δική σου κοσμοθεωρία.
Μέσα από τα γραπτά προσπαθώ να την αντιληφθώ. Πως εσύ είσαι σίγουρος για την δική μου κοσμοθεωρία;
Θεωρείς πως σε εμένα έχει επιβληθεί μία θρησκεία και εάν ναι ποια είναι αυτή;
Πέραν τούτου η θρησκεία ακολουθεί 2 κατευθύνσεις.
Η πρώτη καθοδική εξ ουρανών προς την γη όπου με θεοφάνεια ο/οι θεοι επιδεικνύουν κατά αυτόν τον τρόπο στους πιστούς την της θεία τους υπόστασης, και η δεύτερη ανοδική εκ γης προς τον ουρανό, όπου οι άνθρωποι διαμέσου προφητών, θεοπνευστίας και προσδοκιών, δημιουργούν Θεούς κατ’ εικόνα και ομοίωση τους.
Περί ορέξεως και η επιλογή της καραμέλας βέβαια.
Μια απλή ερώτηση αγαπητέ. Έχει υπάρξει έθνος που στο διάβα του χρόνου να μην άλλαξε θρησκεία;
Δεν κατάλαβα το παρακάτω, εάν θέλεις το διευκρινήζεις:

quote:

περί Δολοφονία και μάλιστα μαζική έχουμε και απο τον θεό των εβραίων εναντίον των αιγύπτιων, τι σημαίνει αυτό οτι η θρησκεία των εβραίων παράκμασε?
Μήπως σημαίνει οτι οι εβραίοι άλαξαν θρησκεία?


Πέραν τούτου, έχεις ακούσει τίποτα για τα όργια που έκανε ο Δημήτριος ο πολιορκητής στον Παρθενώνα; Αν ναι τι σημαίνουν όλα όσα του πρόσφεραν οι ΑΘΗΝΑΊΟΙ και όσα αυτός αλαζονικά διέπραξε;
Επιμένω η θρησκευτικές πεποιθήσεις δεν μπορούν να ερμηνευτούν με θεολογικούς μόνο όρους.
Εφόσον έχεις ασχοληθεί με το Βυζάντιο θα γνωρίζεις φαντάζομαι τους λόγους που οικειοθελώς οι Χριστιανικοί πληθυσμοί της μικράς Ασίας προσχωρούσαν στον Μωαμεθανισμό προς το τέλος της Βυζαντινής αυτοκρατορίας.


«ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ,ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FAS
Νέο Μέλος

Cyprus
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 17:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FAS
ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ; ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΜΕΛΑ.

ΜΙΧΑΛΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gracious
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 17:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gracious
quote:
ΠΛΩΤΙΝΟΣ:
Εφόσον έχεις ασχοληθεί με το Βυζάντιο θα γνωρίζεις φαντάζομαι τους λόγους που οικειοθελώς οι Χριστιανικοί πληθυσμοί της μικράς Ασίας προσχωρούσαν στον Μωαμεθανισμό προς το τέλος της Βυζαντινής αυτοκρατορίας


Τι θες να πεις με το παραπάνω;
Ο μωαμεθανισμός εξαπλώθηκε ραγδαία σε όλους τους πληθυσμούς ΑΣΙΑΤΙΚΗΣ ή ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΗΣ καταγωγής, εν αντιθέσει, στους Ευρωπαϊκούς πληθυσμούς -(π.χ. Έλληνες)- δεν βρήκε ανταπόκριση.
Αυτός είναι και ο λόγος που μερικοί επιμένουν στην ανωτερότητα του χριστιανισμού σε σχέση με άλλες θρησκείες που τις χαρακτηρίζουν κατώτερες, με όλα τα παρελκόμενα .. ανωτερότητα πολιτισμών, φυλών και πάει λέγοντας...

Τι θες αλήθεια να πεις με το παραπάνω;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 17:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Φίλε μου ΠΛΩΤΙΝΕ

Ο περιορισμένος χρόνος σου είναι σεβαστός, (απο πλευράς μου, διότι έχω το ίδιο πρόβλημα).

Να σου πω οτι στο προηγούμενο μύνημα απάντησες με άλλο ύφος, λίγο "αυταρχικό" επέτρεψέ μου να πω.
Για μένα απολύτως δικαιολογημένα έπραξες διότι σαν νέο μέλλος που είμαι δεν ξέρεις που να με κατατάξεις, σε αυτούς που ήρθαν για να κάνουν πόλεμο ή σε αυτούς που αναζητούν κάτι ποιό ποιοτικό.

Τα γραπτά σου τα έχω μελετήσει, λίγο εως μέτρια, όχι πάρα πολλύ.
Όχι πάρα πολλύ διότι κάπου χωρίζονται οι δρόμοι μας ή αλλιώς αν προτιμάς με βρίσκουν διαφωνούντα.

Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι όμμως:
Για μένα οι θεοί και το δωδεκάθεο είναι υποκειμενικά υπαρκτά και culture affermative.
Για να γίνω ποιό κατανοητός, το θέμα το βλέπω απο 2 μεριές, η πρώτη είναι όπως βλέπουμε την ακρόπολη και την θαυμάζουμε (όσσοι την θαυμάζουμε), η δεύτερη ως κοινωνική ευαισθησία απέναντι σε κάποιους ανθρώπους που διάλεξαν μια θρησκεία την οποία δεν μπορούν να τελέσουν, είται γιατί τους κυνηγάνε οι παππάδες, είται γιατί το σύστημα τους οδηγεί σε αδιέξοδο, (για την ώρα).
Το να διαλέξεις θρήσκευμα δεν είναι κάτι το μεμπτό, μεμπτό είναι να σε κατηγορούν για την επιλογή σου, να σε προσβάλουν για την επιλογή σου, να σε κυνηγάνε για την επιλογή σου, να σε αππορίπτουν για την επιλογή σου.
Και οι εθνικοί αυτήν την στιγμή αντιμετωπίζουν όλα αυτά τα προβλήματα για την επιλογή τους, οι δε χριστινοί αντιμετωπίζουν το κράξιμο του πλανήτη για τους βανδαλισμούς στα αρχαία, δεν είναι καινούριο το κράξιμο, απλά τώρα έφτασε στην Ελλάδα, στην Ευρώπη υπάρχει απο τα τέλη του 1800, βλέπε βιβλιογραφία Edward Gibon.

quote:
Εγώ δεν είμαι σίγουρος φίλε μου ειλικρινά για την δική σου κοσμοθεωρία.

Είναι λογικό, εφ' όσσον δεν με ξέρεις και δεν γνωρίζεις με τι άνθρωπο μιλάς, εν καιρώ θα σχηματίσεις άποψη για μένα, μέχρι τότε θα χαρώ να ανταλάσουμε τις απόψεις μας όταν ο χρόνος μας το επιτρέπει.
Θα περιοριστώ να σου πω για την ώρα οτι στην δική μου κοσμοθεωρία η θρησκεία αλλά και πολλά άλλα πράγμματα δεν επιβάλονται αλλά επιλέγονται, το μόνο που επιβάλεται είναι το ένστικτο της αυτοσυντήρησης το οποίο επιβάλεται απο την φύση και νικιέται μονάχα απο το μυαλό ενός αυτόχειρα, (κανένα ζώο δεν αυτοκτονεί πλην των ανθρώπων).

quote:
Πως εσύ είσαι σίγουρος για την δική μου κοσμοθεωρία;

Σίγουρος δεν είμαι, απλά έχω ενδείξεις απο τα γραπτά σου, σίγουρος δεν μπορείς να είσαι ποτέ και για τίποτα, αυτή άλλωστε είναι και η μαγεία της ζωής.

quote:
Μια απλή ερώτηση αγαπητέ. Έχει υπάρξει έθνος που στο διάβα του χρόνου να μην άλλαξε θρησκεία;

Ναι υπάρχουν, σου αναφέρω τους Maya, οι οποίοι μυστηριωδώς εξαφανίστηκαν, αλλά ώντας μακρυά απο την απειλή του σπαθιού των εκχριστιανιστών μπορεί κανείς να πει οτι αφανίστηκαν αξιοπρεπώς.
Και βέβαια υπάρχουν και άλλοι λαοί...Κίνα, Ιαπωνία, Ινδία οι οποίοι δεν άλλαξαν θρησκεία, την εμπλούτισαν εν καιρώ με καινούρια στοιχεία.
Η Κίνα για παράδειγμα είχε τους 2 δράκοντες πριν τον Βούδα, συνεχίζει όμμως να τους έχει μέχρι και την στιγμή που μιλάμε, τώρα.
Βέβαια η Αγγλία προσπάθησε να τους εκχριστιανίσει αλλά δεν...γινόταν.

quote:
Δεν κατάλαβα το παρακάτω, εάν θέλεις το διευκρινήζεις:

Είναι η απάντηση φίλτατε στο επιχείρημα που έθεσες οτι η αρχαία θρησκεία είχε παρακμάσει και με παρέπεμψες στην μυθική δολοφονία του Απολώνιου Πύθωνος ως απόδειξη της παρακμής της αρχαίας θρησκείας.

Είπες όργια, όργια γινόντουσαν και όργια γίνονται ακόμη και σήμερα και θα γίνονται δια παντός όσσο ο άνθρωπος ψάχνει την σεξουαλική του ταυτότητα αλλά και συνεχίζει να νιώθει μέσσα του την φλόγα της ερωτικής απόλαυσης.
Δεν βλέπω το γιατί η πατρώα θρησκεία πρέπει να πλήτεται για τις ερωτικές απολάυσεις των ανθρώπων.
Αν θέλεις μπορούμε να το αναλύσουμε εις βάθος, όταν βρεις χρόνο και διάθεση, άνοιξε ένα topic να το επεκτείνουμε μέχρι τέλους.

quote:
Εφόσον έχεις ασχοληθεί με το Βυζάντιο θα γνωρίζεις φαντάζομαι τους λόγους που οικειοθελώς οι Χριστιανικοί πληθυσμοί της μικράς Ασίας προσχωρούσαν στον Μωαμεθανισμό προς το τέλος της Βυζαντινής αυτοκρατορίας.

Υπάρχουν πολλοί λόγοι γι' αυτό, πάλι θα σε προτρέψω να ανοίξεις ένα topic διότι αν το αναλύσουμε εδώ θα ξεφύγουμε τελείως απο το θέμα και δεν νομίζω οτι θα αρέσει αυτό στον συγγραφέα-δημιουργό του topic.

Τέλος να σου πω οτι περί Παρθενώνα έχω στα χέρια μου ένα πολλύ καλό χαρτί, (αντίγραφο απο το μουσείο Μπενάκη).
Ένα χαρτί - συμβόλαιο στο οποίο συνυπογράφουν ο διπλωματικός εκπρόσωπος Έλγιν και ο εθνικός μας ήρως Παππαφλέσας, δια την παραχώρησην των μαρμάρων του παρθενώνος εις την Αγγλικήν Κυβέρνησην έναντι ενός εκ. χρυσών λιρών.
Και η επίσημη απάντηση της εκλησίας:
Υπήρχαν ανάγκες δια την αγορά οπλισμού εκείνο τον καιρό.

Αγνοούν την επιβεβαιωμένη ιστορία βάση της οποίας ο οπλισμός των ελλήνων ήταν δώρο της Μ.Αικαταιρίνης προς τον ελληνικό λαό, ένα θανάσιμο δώρο που μετέφεραν οι πλοιοκτήτες στην ελλάδα με τρόμο, μην τυχόν και τους τα έβρισκαν οι Τούρκοι μέσσα στα καράβια τους.
Πήγαινε σε ένα οποιοδήποτε μουσείο να δεις οτι όλα τα όπλα είναι Ρώσικα τουφέκια ή ελληνικά γιαταγάνια.

Και απ' την άλλη γιατί νομίζεις οτι στο θέμα της επιστροφής των μαρμάρων η εκλησία τηρεί σιγή ιχθύος???

Πιστεύω οτι αυτά πρέπει να τα μαθαίνει ο κόσμος και να ζητήσει αυτό που του ανήκει.

Ευχαριστώ΄._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 18:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Φίλε μου gracious,

quote:
Ο μωαμεθανισμός εξαπλώθηκε ραγδαία σε όλους τους πληθυσμούς ΑΣΙΑΤΙΚΗΣ ή ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΗΣ καταγωγής, εν αντιθέσει, στους Ευρωπαϊκούς πληθυσμούς -(π.χ. Έλληνες)- δεν βρήκε ανταπόκριση.
Αυτός είναι και ο λόγος που μερικοί επιμένουν στην ανωτερότητα του χριστιανισμού σε σχέση με άλλες θρησκείες που τις χαρακτηρίζουν κατώτερες, με όλα τα παρελκόμενα .. ανωτερότητα πολιτισμών, φυλών και πάει λέγοντας...

Θα πρέπει να ξέρεις οτι οι Τούρκοι δεν επέβαλαν την θρησκεία τους στους έλληνες, ίσσα - ίσσα που τους διαχώριζαν προσδίδοντάς τον όρο "γιαούρηδες" απο την λέξη "γιαούρ" που στα Τούρκικα σημαίνει άθεος.

Αν οι Τούρκοι φίλε μου είχαν επιβάλει στους έλληνες την θρησκεία τους αυτή την στιγμή όχι μόνον η Τουρκία θα συνόρευε με την Ιταλία αλλά ο ανώνυμος απολογητής και οι συνεργάτες του θα προσπαθούσαν τώρα που μιλάμε να αποδείξουν την ελληνικότητα των τούρκων και του Μωάμεθ ΄Βου.

Δικαίως οι έλληνες προσδώσαμε στους τούρκους τον όρο "Μπουνταλά".

Ευχαριστώ._

quote:
http://members.fortunecity.com/krosty/fav/image/dsc_0034.jpg

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 18:32:20  Εμφάνιση Προφίλ
Γιατί έχω την εντύπωση ότι ο Telekinesis, αν κρίνω από το ύφος του λόγου του, επιδιώκει την κόντρα και την άνευ όρων καταδίκη του Χριστιανισμού, και όχι το δημιουργικό διάλογο, όπως ισχυρίζεται ο ίδιος;;;;;;;;

*Μπορεί και να κάνω και λάθος, η πορεία θα το δείξει.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 18:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Αγαπητέ Τηλεκίνησης, καταρχάς ζητώ συγνώμη εάν το γραπτό ύφος μου είναι αυστηρό, δεν έγινε επί τούτου. (Στην πραγματικότητα χαβαλές είμαι..!!!!!!!)

Λοιπόν στο ερώτημα μου περί συνέχειας των θρησκειών δίνεις μόνος την απάντηση που ζητούσα. Γράφεις

quote:
Και βέβαια υπάρχουν και άλλοι λαοί...Κίνα, Ιαπωνία, Ινδία οι οποίοι δεν άλλαξαν θρησκεία, την εμπλούτισαν εν καιρώ με καινούρια στοιχεία.

Εφόσον την εμπλούτισαν για ποίο λόγο έγινε αυτό, άλλαξε ο Θεός/οι ή ο τρόπος αντίληψης των ανθρώπων για τους Θεούς;

quote:
Είναι η απάντηση φίλτατε στο επιχείρημα που έθεσες ότι η αρχαία θρησκεία είχε παρακμάσει και με παρέπεμψες στην μυθική δολοφονία του Απολώνιου Πύθωνος ως απόδειξη της παρακμής της αρχαίας θρησκείας.

Στο συγκεκριμένο δεν έγραψα για παρακμή αλλά για αλλαγή. Η αλλαγή οφείλεται αφενός στην κάθοδο βόρειων φύλων και αφετέρου στην λατρεία των Απολλώνιων ενεργητικών δυνάμεων σε σχέση με την έως τότε λατρεία των χθόνιων σεληνιακών δυνάμεων. (Υπάρχει ψυχολογική και ανθρωπολογική προέκταση για αυτό)


Αναφέρεις

quote:
Είπες όργια, όργια γινόντουσαν και όργια γίνονται ακόμη και σήμερα και θα γίνονται δια παντός όσσο ο άνθρωπος ψάχνει την σεξουαλική του ταυτότητα αλλά και συνεχίζει να νιώθει μέσσα του την φλόγα της ερωτικής απόλαυσης.

Παρεξήγηση. Δεν εννοούσα κατ΄ανάγκη όργια με την κυριολεξία της λέξης .Ε ννοώ ότι βεβήλωσε τον ιερό χώρο του ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ με τις παλλακίδες του, αλλά και την ανακήρυξη του από τους Αθηναίους ως Θεού διότι οι Θεοί σύμφωνα με τα λεγόμενα τους ΔΕΝ τους προστάτευαν πια….

Αγαπητέ gracious, σεβόμενος την μη επιθυμητή παρεκτροπή του θέματος να θέσω απλά εάν ερώτημα προς σκέψη.
Πόσες ψυχές αριθμούσαν τα Μογγολικά Τούρκικα φύλα που εγκαταστάθηκαν στην Μικρά Ασία, και πως μειώθηκε δραματικά ο Χριστιανικός πληθυσμός τόσο πολύ ενώ αντίστοιχα αυξήθηκε ραγδαία ο μουσουλμανικός..
Φταίει μόνο η βία..?

«ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ,ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gracious
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 19:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gracious
Αγαπητοί Telekinesis και Πλωτίνε.
Οι σελτζούκοι ασπάστηκαν τον Μωαμεθανισμό όπως οι περισσότεροι λαοί μη Ευρωπαϊκοί, όπως ανέφερα παραπάνω.
Στους λαούς που υπέταξαν έκαναν κάτι πολύ έξυπνο, όποιος ήταν ομόθρησκός του ήταν απαλλαγμένος απο τους φόρους.
Έτσι δεν επεδίωκαν τον βίαιο εκτουρκισμό τους διότι ποιος θα πλήρωνε μετά;
Αυτή ήταν και η αιτία της περιλάλητης θρησκευτικής ελευθερίας και ανοχής που επικαλούνται ορισμένοι προοδευτικοί.
Αυτό βέβαια αφορά τις περιοχές που ζούσαν συμπαγής Ελληνικοί πληθυσμοί.
Οι προοδευτικοί της τότε εποχής, έτρεξαν και αλλαξοπίστησαν όπως θα κάνανε και οι σημερινοί.

Για τις εικασίες σου όσον αφορά, φίλε Telekinesis, για τον ρού της ιστορίας σε περίπτωση διαφορετική των τεκταινομένων έχω διαφορετική γνώμη και νομίζω πως η δικιά σου είναι αρκετά μεροληπτική, δυστυχώς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 21:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Φίλε Gracious

quote:
Για τις εικασίες σου όσον αφορά, φίλε Telekinesis, για τον ρού της ιστορίας σε περίπτωση διαφορετική των τεκταινομένων έχω διαφορετική γνώμη και νομίζω πως η δικιά σου είναι αρκετά μεροληπτική, δυστυχώς.

To να έχεις διαφορετική γνώμη εννοείται πως είναι αποδεκτό, δεν δέχομαι όμμως την κατηγορία οτι μεροληπτώ και εικάζω τα ιστορικά γεγονότα την στιγμή που πριν γράψω κάτι φροντίζω πρώτα να το βλέπω ζωντανά μπροστά μου και μετά να το μεταφέρω εδώ.
Όταν λέω κάτι ή θα σας παραπέμσω σε συγκροτημένη και έγκριτη βιβλιογραφία ή σε κάποιο απο τα μουσεία ιστορίας, (αυτό που λέμε με βούλα και σφραγίδα του κράτους).

Ευχαριστώ._
---------------------------------------------------------------------

Φίλε μου ΠΛΩΤΙΝΕ


quote:
Αγαπητέ Τηλεκίνησης, καταρχάς ζητώ συγνώμη εάν το γραπτό ύφος μου είναι αυστηρό, δεν έγινε επί τούτου. (Στην πραγματικότητα χαβαλές είμαι..!!!!!!!)

Εκτός αυτού όμως είσαι και καλός συζητητής, με επίπεδο και σοβαρότητα, οπότε η συγνώμη δεκτή άνευ 2ης σκέψης.

quote:
Εφόσον την εμπλούτισαν για ποίο λόγο έγινε αυτό, άλλαξε ο Θεός/οι ή ο τρόπος αντίληψης των ανθρώπων για τους Θεούς;

Κάθε άλλο φίλε μου, έκαναν αυτό που έπρεπε να κάνουν οι έλληνες, δεν χρειαζόταν να καταστρέψουμε το παρελθόν για να οικοδομήσουμε επάνω στα ερείπειά του το παρόν, μπορούσαμε όμορφα κι' ωραία να αποροφήσουμε το δίδαγμα του χριστού και να το ενσωματώσουμε στην ήδη υπάρχουσα θρησκεία, άλλωστε αυτό πήγε να γίνει και γι' αυτό έπεσε σπαθί και δαυλός.
Οι ανατολικοί λαοί όμως ήταν δύσκολος στόχος, αφ' ενός διότι υπερείχαν αριθμητικά, αφ' ετέρου γιατί αν κάποιοι προσπαθούσαν να τον εκχριστιανίσουν με τον τρόπο που εκχριστιάνισαν του έλληνες, θα έλεγαν:
-Σπαθί και δαυλό εσείς? Ιπποτοξότες και εκρηκτικά εμείς.
Άλλωστε η Αγγλία δεν ήθελε σε καμιά περίπτωση να ανοίξει θρησκευτικό πόλεμο στις αποικιοκρατούμενες περιοχές της, ήταν θέμα στρατηγικής.
Επομένως οι λαοί που σου είπα απλά εμπλούτισαν, δεν κατέστρεψαν την ταυτότητά τους.

quote:
(Υπάρχει ψυχολογική και ανθρωπολογική προέκταση για αυτό)

Κάθε θρησκεία αυτόν τον σκοπό έχει, να αντικατοπτρίζει την ψυχολογική και ανθρωπολογική προέκταση ενός λαού, όταν καταστρέφεις μια θρησκεία καταστρέφεις και τις προεκτάσεις ενός λαού, όταν επιβάλεις μια άλλη θρησκεία υποδουλώνεις έναν λαό στην δική σου κοσμοθεωρία.
Είναι θέμα marketing.

quote:
Παρεξήγηση. Δεν εννοούσα κατ΄ανάγκη όργια με την κυριολεξία της λέξης .Ε ννοώ ότι βεβήλωσε τον ιερό χώρο του ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ με τις παλλακίδες του, αλλά και την ανακήρυξη του από τους Αθηναίους ως Θεού διότι οι Θεοί σύμφωνα με τα λεγόμενα τους ΔΕΝ τους προστάτευαν πια….

Ανέλυσέτο περισότερο, θέλω λεπτομέρειες, την πλήρη ιστορία και τον συσχετισμό της με την "παρακμή της κραταιάς θρησκείας" που μου αναφέρεις.

Ευχαριστώ._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 21:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Φίλε μου ΨΗΛΕ

Εκτός του οτι περίμενα να με καλοσωρίσεις πριν απ' όλα, να σου πω οτι σφάλεις

quote:
Γιατί έχω την εντύπωση ότι ο Telekinesis, αν κρίνω από το ύφος του λόγου του, επιδιώκει την κόντρα και την άνευ όρων καταδίκη του Χριστιανισμού, και όχι το δημιουργικό διάλογο, όπως ισχυρίζεται ο ίδιος;;;;;;;;

*Μπορεί και να κάνω και λάθος, η πορεία θα το δείξει.


Δεν νομίζω οτι ο λόγος μου έχει ύφος, μάλλον θα έλεγα οτι στηρίζεται στην αναζήτηση απόψεων και μάλιστα με ευγενέστατο τρόπο.

Πέραν τούτου δεν σε είδα να ανταλάσεις άποψη παρα μόνον να με κρίνεις, αλήθεια ελπίζω να πρόκειται για ατυχές περιστατικό.

---------------------------------------------------------------------
Φίλε skeptic

Δεν σε βλέπω να συμετάσχεις στο θέμα που άνοιξες, εγώ προσπάθησα να ζωντανέψω το θέμα και βλέπω οτι τα κατάφερα, επίσης βλέπω ποιότητα συζήτησης, γιατί αυτή η απουσία σου?
---------------------------------------------------------------------

Ευχαριστώ._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 22:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
H παρακμή φίλε Τηλεκίνησης είχε αρχίσει ήδη από την εποχή του Ηράκλειτου του Ισοκράτη και του Πλάτωνα, είναι γνωστή φαντάζομαι η κριτική τους.
Η κατάσταση όμως άρχισε να επιδεινώνεται κατά τους Ελληνιστικούς χρόνους όπου ο πολίτης πλέον δεν αντιλαμβανόταν την ύπαρξη του σε σχέση μόνο με την πόλη, αλλά αποτελούσε τον πολίτη μίας αυτοκρατορίας, όπου ιδέες εμπορεύματα και θρησκείες αλληλοεπηρέαζαν η μία την άλλη..
Σχετικά με τον Δημήτριο Τον πολιορκητή ο οποίος κατέλαβε την Αθήνα τον 3ο π.χ, οι Αθηναίοι τον Θεοποίησαν και αυτός βέβαια το αποδέχθηκε με χαρά. Έχει διασωθεί και ο χαιρετισμός που του απήγγηλαν :

«…Χαίρε γιε του Ποσειδώνα, του παντοδύναμου θεού και της Αφροδίτης. Οι άλλοι θεοί ή βρίσκονται μακριά ή δεν ακούν ή δεν υπάρχουν, η δεν νοιάζονται για μας. Όμως εσένα σε βλέπουμε παρόντα εδώ, όχι φτιαγμένο από ξύλο ή πέτρα, αλλά αληθινό. Προσευχόμαστε σε εσένα..» !!!!!



Πέραν τούτου όπως γνωρίζουμε ο Παρθενώνας ονομάστηκε έτσι όχι αναίτια. Ο φίλος μας ο Δημήτριος όμως θεώρησε να φιλοξενήσει εκέι τις παλλακίδες του οι οποίες μάλλον δεν ήταν και από τις καλύτερες οικογένειες ούτε …άμεμπτες…

Προσωπικά θεωρώ και είναι από τους περισσότερους έγκριτους μελετητές αποδεκτό, πως η Ελληνική θρησκεία επηρέασε τα μέγιστα (από τα σύμβολα, ορολογίες, τελετουργικά κ.λπ ) τον εκκολαπτόμενο Χριστιανισμό, ο οποίος στην αρχική μορφή του δεν έμοιαζε σε τίποτα με τα σημερινά μορφώματα…

«ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ,ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 22:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Φίλε ΠΛΩΤΙΝΕ,

Είμαι της απόψεως οτι η παρακμή δεν είναι παράγωγο ενός οργίου, ενός μύθου, ή μιας θρησκείας (αυτής καθε αυτής), όταν μιλάμε για θρησκεία που εμπλέκεται στην πολιτική ζωή, τότε ΝΑΙ η θρησκεία είναι συνένοχος στην παρακμή ενός κράτους.
Η αιρχαία θρησκεία ήταν όντως ένα κομμάτι της πολιτικής αλλά εντελώς παθητικό, σε αντίθεση με την σημερινή που λαμβάνει αποφάσεις για λογαριασμό του κράτους,(αυτό δεν είναι καινούριο αλλά παλιό).
Άλλωστε έχουμε και την αναφορά του Λυσία κατ' Ανδοκίδου ασεβείας.
Δεν υπάρχει όμως πουθενά ιστορική επιβεβαίωση που να μας λέει οτι επήλθε η παρακμή λόγω της κραταιάς θρησκείας.
Αντίθετα έχουμε ιστορικές μελέτες οι οποίες δείχνουν οτι η παρακμή επήλθε στο κράτος των Αθηνών απο την υποκίνηση των τυρράνων δια την καταστροφή της Δημοκρατίας, πάμε σε πολιτική συζήτηση και δεν νομίζω οτι είναι θεμιτό για το παρρόν topic.

quote:
Πέραν τούτου όπως γνωρίζουμε ο Παρθενώνας ονομάστηκε έτσι όχι αναίτια. Ο φίλος μας ο Δημήτριος όμως θεώρησε να φιλοξενήσει εκέι τις παλλακίδες του οι οποίες μάλλον δεν ήταν και από τις καλύτερες οικογένειες ούτε …άμεμπτες…

Άμεμπτες δεν ήταν και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, εδώ έχω να ρωτήσω κι εγώ κάτι, θέλω όμμως ή να μου πεις "δεν ξέρω" ή να μου πεις με αδιάσειστα στοιχεία διότι σκαλίζουμε πληγές που η ορθοδοξία έχει χύσει ιδρώτα για να τις καλύψει.
Ερωτώ λοιπόν: Η αγία Ελένη ήταν μεμπτή ή άμεμπτη και γιατί?
Και κάτι ακόμα: Ποιά τα μυστήρια που ελάμβαναν χώρα στον ναό του Παρθενώνος?

quote:
η Ελληνική θρησκεία επηρέασε τα μέγιστα (από τα σύμβολα, ορολογίες, τελετουργικά κ.λπ ) τον εκκολαπτόμενο Χριστιανισμό, ο οποίος στην αρχική μορφή του δεν έμοιαζε σε τίποτα με τα σημερινά μορφώματα…

Εδώ θα έλεγα να ανοιχθεί ένα topic με θέμα: Χριστιανισμός - Δωδεκαθεϊσμός, ομοιότητες.
Π.χ. το μοίρασμα του ψωμιού που "υοθέτησε ο χριστιανισμός" απο το έθιμο των τιμών για την θεά Δήμητρα.
Και πολλά πολλά άλλα, σε στυλ αναζήτησης και ΟΧΙ κόντρας που μερικοί ίσσως το βλέπουν παρεξηγημένα.

Ευχαριστώ._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gracious
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 22:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gracious
Η ελληνική θρησκεία και εν γένει ο ελληνικός πολιτισμός ήταν η πλατφόρμα για όλες τις θρησκείες, δοξασίες ή φιλοσοφικά συστήματα.
Ο ελληνισμός όμως όπως το θέλουν οι νεοεθνικοί φίλοι μας, είχε πάψει πλέον να υπάρχει.
Όποιος καθίσει και ασχοληθεί λίγο με τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν στους αιώνες τους επονομαζόμενους ελληνιστικούς και ρωμαιοκρατίας αντιλαμβάνεται πως ο αρχαίος κόσμος βρισκόταν σε πλήρη σύγχυση και αποσάθρωση.
Αυτό είναι καταφανέστατο και στα καλλιτεχνικά ρεύματα που επικρατούσαν.
Ο χριστιανισμός πάντως δεν συγκρούστηκε με τον Δία και την παρέα του.
Άλλες θεότητες σκοτεινές και μυστήριες επικρατούσαν.
Οι πρώτοι χριστιανοί ήταν πραγματικοί επαναστάτες.
Μετά ανέλαβε τα ηνία το ιερατείο.
Έκτοτε ... βράσε ρύζι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 23:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Φίλε gracious,

quote:
ο αρχαίος κόσμος βρισκόταν σε πλήρη σύγχυση και αποσάθρωση

Τι γνώμη έχεις για τον νέο κόσμο, με ενδιαφέρει η άποψή σου για να το συζητήσουμε εκτενέστερα.

quote:
Όποιος καθίσει και ασχοληθεί λίγο με τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν στους αιώνες

Θα ήθελα να μου συστήσεις βιβλιογραφία προς μελέτη, θέλω να δω και να αξιολογήσω τις πηγές σου για περεταίρω διάλογο, αλλά με κάποια βάση.

Ευχαριστώ._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 03:00:59  Εμφάνιση Προφίλ
Μια που τα ίδια πράγματα έχουν συζητηθεί αρκετές φορές στο παρόν φόρουμ, ψάχνοντας, βρήκα ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του μέλους ΦΩΤΙΟΥ, το οποίο και παραθέτω, κρίνοντας πως είναι σχετικό με τη συζήτηση:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=597&whichpage=2

"ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα Απεστάλη: 12/12/2002, 14:57:34
--------------------------------------------------------------------------------
Ας ρίξουμε μια βιαστική ματιά στην χρονική περίοδο των πρώτων αιώνων του Χριστιανισμού.

Αναφερόμαστε για μια θρησκεία που από την δημιουργία της διώχθηκε και κυνηγήθηκε.
Από τον Ιησού Χριστό μέχρι και την αναγνώρισή της έχουμε 3 αιώνες που άντεξε σε ένα «εχθρικό περιβάλλον».
Είναι παράδοξο (μοναδικό για παγκόσμια θρησκεία) και φανερώνει το φόβο του κατεστημένου για τις Ιδέες τις οποίες είναι φορέας ο Χριστιανισμός.
Αν δεν ήταν επικινδύνος, κανείς δεν θα αντιδρούσε!
Δεν είναι τυχαίο πως οι περισσότεροι Απόστολοι και πολλοί συνεχιστές τους πέθαναν μαρτυρικά.
(ας μη καταθέσουμε «κατάλογο» με τα ονόματα!)

Συνοπτικά λοιπόν ξεκινάμε τους Διωγμούς με το Νέρωνα και τελειώνουμε με το Διοκλητιανό και τον Κων/νο.
Ο Νέρωνας βασίλεψε 54-68 μΧ και παρόλο που ήταν μαθητής του φιλόσοφου Σένεκα έδειξε ιδιαίτερα δείγματα ανισορροπίας. Ξεκίνησε τους πρώτους διωγμούς της αυτοκρατορίας με την μεγάλη πυρκαγιά της Ρώμης. Ο δήμος τότε, τον υποπτεύονταν καθότι ήδη είχε εκφράσει «περίεργες» επιθυμίες και αυτός κατηγόρησε τους Χριστιανούς! (ως γνωστόν)
Είναι εντυπωσιακό πως την θέση αυτή την υιοθετούν (δίχως επιχειρήματα) και κάποιοι σύγχρονοι Έλληνες. Και μάλιστα όταν η Ελλάδα υπέφερε απ’ αυτόν.
Στον αυτό το πρώτο διωγμό, το 66 μχ, θυσιάστηκαν ο Απ. Πέτρος & ο Απ Παύλος.

Στο Νέρωνα στέλναμε πρεσβευτές με δάφνες, και ένας από αυτούς τον κάλεσε να έρθει στην Ελλάδα για να κριθεί για την «θεσπέσια»…φωνή του.
Τον καλέσαμε λοιπόν να τραγουδήσει στην Ελλάδα και…ήρθε!
Διέταξε μάλιστα να αναβληθούν όλοι οι αγώνες, τα Ίσθμια, Ολύμπια, Νέμεα, Πύθια.

Ήρθε!
Με απίστευτο πλήθος να τον ακολουθεί! (αν είχαν όπλα θα ήταν μεγάλο στράτευμα)

Φυσικά, νίκησε σε όλους τους αγώνες. Μάζεψε 75 στεφάνια!
Στα Ολύμπια έπεσε από το άρμα (πήγε να σκοτωθεί) και όμως τον βραβεύσαμε.
Ο ίδιος μάλιστα έκανε τον κήρυκα του εαυτού του και έπαιρνε τα στεφάνια για τον δήμο των Ρωμαίων.
Δεν θα αναφερθώ στην δουλικότητα που καταδείξαμε, είναι ολοφάνερη.
Η συνέχεια όμως είναι απίστευτη.
Χαρούμενος ο Νέρωνας ανακήρυξε την Ελλάδα ελεύθερη το 66.
Την ελευθέρωσε και μετά την… λεηλάτησε!

Τα αίσχη του περιγράφονται από τον Δίωνα και Κάσσιο
Έκλεψε από την Αθήνα και από όλους τους ναούς σημαντικά έργα τέχνης.
Δεν μιλάμε για τους θανάτους και τις καταστροφές!
Μόνο η Πυθία αντέδρασε αποκαλώντας τον Ορέστη, ταυτίζοντάς τον στην ιδιότητα του Μητροκτόνου. Ο Νέρωνας βέβαια κατέστρεψε το Μαντείο και έσφαξε ιερείς μπροστά στο «ιερό στόμιο»
Εκείνη την περίοδο πολλοί Έλληνες κόλακες οδήγησαν άλλους Έλληνες στα δικαστήρια γιατί δεν ήρθαν να άκουσαν το Νέρωνα. Τους κατηγόρησαν κιόλας ότι ήρθαν αλλά τον άκουγαν βαρετά, ή ότι γέλασαν ή δε χειροκρότησαν ή δε θυσίασαν για να γίνει η φωνή του καλύτερη! (ας μη το σχολιάσουμε καλύτερα)
Οι συμφορές που έζησε η Ελλάδα ήταν χειρότερες από τον Ξέρξη!

Αυτή η παιδική στροφή προς το αρχαίο Ελληνικό Πνεύμα είναι αν μη τι άλλο ύβρη.
Ήδη ο Καλιγούλας είχε «συλλάβει» ανδριάντες των θεών και είχε κόψει τα κεφάλια τους για να βάλει το δικό του.

Στην κεντρική Ελλάδα η αντίσταση ήταν χλιαρή στα περισσότερα χρόνια της ρωμαϊκής κυριαρχίας, ενώ άλλες Ελληνικές περιοχές πήραν τα όπλα ή αντέδρασαν.
Ο ξεπεσμός του ελληνικού πνεύματος φαίνεται από την πνευματική παραγωγή (μάλλον στην απουσία) τα χρόνια αυτά στην Ελλάδα. Η Φιλοσοφία εξέπεσε σε Σοφιστεία και στους Δελφούς ζητούνταν χρησμοί για αισθηματικά ή για οικονομικά θέματα.
Ο χειρισμός του ψέματος για να μοιάζει ως αλήθεια γίνεται «επιστήμη»!
Ο Λουκιανός στην πραγματεία του «περί των επί μισθώ συνόντων» κατακεραυνώνει την κατάντια των Σοφιστών. Άνθρωποι υποτίθεται «σοφοί» που διδάσκουν με σθένος την Ελευθερία έρχονταν στη Ρώμη για να «σκλαβωθούν» σε αμόρφωτους πλούσιους Ρωμαίους!
Και βέβαια δεν κόφτονταν και πολύ οι τότε νεόπλουτοι για την ελληνική παιδεία, χρησιμοποιούσαν τον «έλληνα φιλόσοφο» σαν έπιπλο και τον επιδείκνυαν στους γνωστούς τους.
Όχι ότι δεν έγινε και κάποια δουλειά, αλλά οι περισσότεροι άνηκαν σε αυτή την κατηγορία.

Την ίδια περίοδο που έχουμε κάμψη του Ελληνικού Πνεύματος, εμφανίζεται ο Χριστιανισμός.
(προσωπικά δεν «πιστεύω» στην τύχη ).
Από τα πρώτα χρόνια ο Ελληνισμός γίνεται φορέας του Χριστιανισμού.
Θα σταθώ συνοπτικά σε κάποια σημεία.
Οι πρώτοι εφτά διάκονοι της Εκκλησίας, Φίλιππος, Πρόχορος, Νικάνωρ, Τίμων, Παρμενάς, Νικόλαος και Στέφανος (ο πρωτομάρτυρας) ήταν ελληνιστές δηλαδή εξελληνισμένοι Ιουδαίοι.
(αυτό θεωρώ πως είναι διακριτό και από τα Ελληνικά τους ονόματα)
Στην Ταρσό που μεγάλωσε ο Παύλος έλαβε Ελληνική Παιδεία.
Η Ελληνική γλώσσα χρησιμοποιήθηκε από τα πρώτα βήματα του Χριστιανισμού
Τα Ευαγγέλια, οι Πράξεις και επιστολές των Αποστόλων, η Αποκάλυψη είναι στα Ελληνικά.
Όλες οι αποφάσεις και οι κανόνες των Οικουμενικών Συνόδων και αυτές στην Ελληνική.
Ουσιαστικά ο πρώτος κήρυκας και νομοθέτης του Χριστιανισμού, πριν τον 8ο αιώνα και την κυριαρχία της Ρωμαϊκής Εκκλησίας, ήταν ο ελληνισμός.
Επτά μεγάλες εκκλησίες ήταν στην Μικρά Ασία. (αναφέρονται στην αποκάλυψη).
Όλες τα πρώτα χρόνια του Χριστιανισμού!
Στην Κόρινθο, στην Αλεξάνδρεια έχουμε μεγάλη κοινότητα Χριστιανών.
Στην Μακεδονία, στον Πόντο, στην Βιθυνία υπάρχει πλήθος πιστών από τον 1ο μΧ αιώνα!
Όλοι αυτοί (ή οι περισσότεροι) ήταν Έλληνες.

Οι Ιουδαίοι κυνήγησαν τον Παύλο στους Φιλίππους (εκεί φυλακίστηκε), στην Βέροια, στην Θεσ/νικη! Τον κυνήγησαν πάλι όταν είπε το περίφημο: «εγώ είμαι το αίμα στα κεφάλια σας» και τον οδήγησαν στον Γαλλιώνα. (ανθύπατο Αχαΐας).
Ήταν φυσικό να στραφεί ο Παύλος προς τους Έλληνες.

Η ελληνικότητα του Χριστιανισμού φανερώνεται επίσης και με την οργάνωση των εκκλησιών με δημοκρατική δομή.
Η κάθε εκκλησία εξέλεγε (όπως και η εκκλησία του δήμου) τους πρεσβύτερους, ως συμβούλιο.(όμοιο με την βουλή)
Οι εκκλησίες ήταν τότε (περισσότερο από σήμερα) ζωντανά κοινωνικά κύτταρα, μέσα από την χαρά, τον ενθουσιασμό και την ψυχική ανάταση των πρώτων πιστών.
Υπήρχε μάλιστα κοινό ταμείο, η «Πρόνοια», που το διαχειρίζονταν άντρες ή γυναίκες, οι «διάκονοι» με στόχο την ενίσχυση των αδυνάτων (χήρες, ορφανά, ασθενείς, γέροι κλπ).
Στο τέλος 1ου αιώνα καθιερώνεται ο «Επίσκοπος» (ως πρόεδρος, ονομασία από το αρχαίο αττικό πολίτευμα) και στο τέλος του 2ου αιώνα οι Επαρχιακές Σύνοδοι.
Κατέληξε λοιπόν σταδιακά, ο Χριστιανισμός, σε μια μεγάλη αυτοτελή ομοσπονδία πολιτειών (εκκλησιών).
Έτσι ενώ στην Θρησκευτική μορφή του άντλησε από την ιουδαϊκή θρησκεία στην Πολιτική του δομή αναπτύχθηκε με καθαρά ελληνικά πρότυπα.

Σαν κοινωνική και πολιτική δομή ήταν κάτι νέο για την αυτοκρατορία. Μάλιστα η άμεση αμφισβήτηση των πολυθεϊστικών θρησκειών αποτελούσε πρόβλημα για την δομή της.
Έτσι δεν είναι ούτε περίεργη, ούτε ακατανόητη η στάση των Ρωμαίων αυτοκρατόρων.
Το κατεστημένο τους, που επάνω σε αυτό στηρίζονταν, κινδύνευε!

Ο 2ος Διωγμός του Δομιτιανού είναι το 81-96 μΧ. Μάλιστα εξόρισε και τους Έλληνες φιλόσοφους από την Ιταλία και ήταν και η εποχή που ο Ιωάννης ο Ευαγγελιστής εξορίστηκε στην Πάτμο.

Διωγμούς είχαμε από σημαντικούς αυτοκράτορες τον Ταϊνό, τον Αδριανό, τον Μάρκο Αυρήλιο. Ήταν βέβαια πιο ήπιοι λόγω του ήθους και της ποιότητάς τους.
Σκληροί διωγμοί όμως έγιναν υπό του Κόμμοδου, του Σεπτίμιου Σεβήρου και του Καρακαλλα.
Έχουμε τους Διωγμούς του Δέκιου (249-251), και Αυρηλιανού (270-275) και τέλος τον σκληρότερο του Διοκλητιανού.
Ο Αυτοκράτορας δεν συμφωνούσε στην αρχική ιδέα αλλά υπέκυψε με την πίεση του γαμπρού του Γαλέριου. Στην Νηκομήδεια το 303 παρόλες τις αντιρρήσεις αποφασίσθηκε καταστροφή ναών και αφαίρεση πολιτικών και αστικών δικαιωμάτων. Τρία νέα διατάγματα ακολούθησαν που σταδιακά οδηγούσαν τους χριστιανούς στην εξορία, το θάνατο και τα βασανιστήρια.
Οι Διωγμοί ήταν τόσο σκληροί που ήλξαν την αντίδραση της κοινής γνώμης.

Μετά ακολούθησε ο Μέγας Κων/νος.

Μπορούμε να δούμε στην ως τώρα Ιστορία πως ο Χριστιανισμός δεν εξαπλώθηκε με την βία, αλλά συχνά «υπό» καθεστώς βίας.
Είναι «παράλογη» η επιλογή των ανθρώπων να αλλαξοπιστήσουν και να μπουν σε βάσανα.
Ποιος από εμάς σήμερα θα δεχόταν νέες ιδέες, όταν αυτές θα έβαζαν σε κίνδυνο τα πολιτικά, τα ατομικά δικαιώματα, την περιουσία, την καριέρα, την ελευθερία, και τέλος την ζωή αυτού και των αγαπημένων του προσώπων (ακόμη και μωρών) του;

Η ιστορική (πνευματική και κοινωνική) σημασία της εξάπλωσης του Χριστιανισμού, δεν μπορεί να προσπεραστεί «ελαφρά τη καρδία»!
Όλοι αυτοί οι άνθρωποι ήθελαν και έγιναν Χριστιανοί. Ήταν επιλογή τους.
Οι Ιδέες (όχι απλά του Παραδείσου, υπήρχαν ήδη τα Ηλύσια Πεδία) ήταν νέες.
Το μήνυμα της Αγάπης αφύπνιζε συνεχώς τις ανθρώπινες ψυχές.
Το Έλεος, η Ισότητα, η Ενότητα, η Θυσία, η Προσφορά, ανέτρεπαν όλα όσα γνώριζαν ως τότε.

Ο Άνθρωπος αποκτούσε το δικαίωμα να είναι Ένα με τον Θεό.
Όχι ως ημίθεος σε ένα βουνό, αλλά εδώ και τώρα μέσα στους ανθρώπους!

Θα επανέλθω ξανά με τα γεγονότα την περίοδο του Κων/νου

Με Σεβασμό και Αγάπη."

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 16:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Φίλε ψηλέ,

Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ για την προσπάθειά σου να μας παραθέσεις υλικό, αν και διαφωνώ σε αρκετά σημεία, το εκτιμώ αφάνταστα.

1η διαφωνία έχω στο θέμα καταστροφής χριστιανικών ναών, τούτο διότι ο 1ος χριστιανικός ναός ήταν αυτός της αγίας Ειρήνης, ο οποίος κτίστηκε μετά το διάταγμα του Μεδιολάνου (Μιλάνων), (Ιανουάριος 313).
Σχόλιο α: Πρόκειται για την μοναδική χριστιανική εκλησία η οποία φέρει εις διπλούν το άστρο του Δαυίδ, (εβραϊκό αστέρι-εξάγωνο), επάνω απ' το ιερό.
Σχόλιο β: Όποιος θέλει να την επισκεφθεί θα πρέπει να ξεφύγει απο τα προγράμματα των group ή να ταξιδέψει μόνος του στην Κων/πολη, διότι η ξενάγηση στον ναό αυτό δεν περιλαμβάνεται σε καμία ομαδική προσφορά, αυτό διότι ο ναός της αγίας Ειρήνης είναι φτιαγμένος με υλικά που ξηλώθηκαν απο τον ναό του Απόλλωνα της Δάφνης.

2η διαφωνία: Ο χριστιανισμός αμφισβήτησε ηρωικά την εξουσία, οικοιοποιήθηκε αξίες όπως η αγάπη η συγχώρεση η φιλανθρωπία, μέχρι εδώ καλά.
Όταν μετά απο 3,5 αιώνες πήρε την εξουσία ο χριστιανισμός, έκανε τα ίδια και χειρότερα απο αυτούς που "έκραζε" (ας μου επιτραπεί η έκφραση).
Επομένως καταλήγουμε σε ποιό συμπέρασμα?
Οικοιοποιούμαστε τις αξίες ενός καλύτερου αύριο μέχρι να έρθουμε στην εξουσία και μετά κάνουμε τα χειρότερα? Είναι ωραίο αυτό?

3η Διαφωνία σχετικά με τις διώξεις, οι χριστιανοί άρχισαν να διώκονται απο τον Νέρωνα.
Εκρεμεί ακόμα η ιστορική επιβεβαίωση που θέλει τους 1ους χριστιανούς να προσφέρουν ανθρωποθυσία βρεφών.
Λέγεται οτι αυτό ήταν μια ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ του Νέρωνα για να αφανίσει τους χριστιανούς απο τους κόλπους της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας.
Ίσσως να είναι έτσι, εγώ αναρωτιέμαι για ένα πράγμμα όμμως:
Ο Νέρωνας δεν υπολόγιζε κανέναν και τίποτε, αν ήθελε να κάνει κάτι το έκανε γιατί έτσι ήθελε, χωρίς να υπολογίζει την σύγκλητο ή τον λαό.
Γιατί λοιπόν χρειαζόταν μια δικαιολογία για να αφανίσει τους χριστιανούς, τους οποίους λαός και σύγλητος αντιπαθούσαν, άλλωστε οι χριστιανοί στις απαρχές τους δεν ήταν άλλοι απο μια μερίδα εβραίων σκλάβων που είχαν αφεθεί ελεύθεροι να τελούν την πίστη τους όχι όμμως και να έχουν ναούς, (πλην των κατακόμβων οι οποίες εφρουρούντω με διάταγμα του Νέρωνα απο την Ρωμαϊκή λεγεώνα για να μην λιντσαριστούν οι πιστοί των και να μην γίνει η σκύλευση των νεκρών τους).

Ας δεχθώ λοιπόν οτι η πλευρά των χριστιανών ΔΕΝ παρουσιάζει τα πράγμματα όπως θέλει και οτι τα πράγμματα έγιναν όπως τα περιγράφει ο φίλος μας ο Φώτιος.
Θα σταθώ σε ένα κρίσημο σημείο όμμως:
Ποιές είναι οι πηγές απο τις οποίες αντλούμε τα στοιχεία μας?
Βασιζόμαστε πάνω σε ιστορικούς διεθνούς κύρους και εγγυημένης αμεροληψίας προς οποιαδήποτε πλευρά?
Βασιζόμαστε επάνω σε στοιχεία επιστημονικά επιβεβαιωμένα?
Ή μήπως βασιζόμαστε σε θεωρίες χριστιανών ή εθνικών, όπου ο καθ΄ένας προσπαθεί να αποδείξει αυθαίρετα την ορθότητα της απόψεώς του αναπαράγωντας την ιστορία κατ' όπως τον συμφέρει.

Προσωπική μου άποψη είναι οτι θα πρέπει ένας συγγραφέας πέραν του να παραπέμπει σε βιβλιογραφία να αναφέρει και τις πηγές του ώστε οι ερευνητές να μπορούν να κρίνουν την πιστότητα αλλά και να διασταυρώσουν την πληροφορία.

Τέλος να πω οτι διακρίνω στους χριστιανούς την ίδια νοοτροποία με αυτήν των εβραίων, του τύπου:
-"Εμείς οι καημένοι που όλο μας κυνηγάνε και όλοι θέλουν το κακό μας!"
Είμαι εναντίον αυτής της τακτικής, που προσπαθεί να κερδίσει τον οίκτο του κόσμου και δια μέσου των εντυπώσεων να επιβάλουν πισώπλατα την δική τους οντότητα, όπως επίσης είμαι αντίθετος στην τακτική των γερμανών ενάντια στον λαό του Ισραήλ.
Και να πω εδώ για να μην παρεξηγηθώ οτι για εμέναν ο Χίτλερ θα έπρεπε νε έχει εγκλισθεί σε ψυχιατρείο πολλύ πριν την έναρξη του πολέμου.

Ευχαριστώ πολλύ._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 18:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρόχειρη (ελειπής) σχετική βιβλιογραφία μιάς και είμαι εκτός οικίας:

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΕΚΔΟΤΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ

ΕΘΝΙΚΟΙ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΟΧΗ ΑΓΩΝΙΑΣ, Ε.R DODDS ΕΚΔΟΣΕΙΣ, ΚΑΡΔΑΜΙΤΣΑ

Το λυκόφως ΤΩΝ Θεών, Δ Κοργιαννίτης εκδόσεις Αρχέτυπο

Ο Κωνσταντίνος και ο Εκχριστιανισμός της Ευρώπης Α.Μ. ΤΖΟΟΥΝΣ, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΓΑΛΑΞΙΑΣ


ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΟΙ ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ:

Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΑΙΩΝΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ Δημήτρης Σαραντάκος
http://www.sarantakos.com/Arthra07.htm

Ιουδαϊσμός και Ελληνισμός – Η συνάντηση δύο πολιτισμών
http://www.archive.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=43

Η ΡΩΜΑΪΚΗ ΟΔΟΣ, Remi Brague
http://www.meta.gr/library/brague_1.htm

ΙΔΡΥΜΑ ΜΕΙΖΩΝΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ
http://www.ime.gr/chronos/06/gr/culture/index202.html


Η ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΙΜΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ
ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΑΙΩΝΑ Δημήτρης Σαραντάκος
http://www.sarantakos.com/Arthra06.htm

««άνθρωπος μέτρο πάντων πραγμάτων»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 29/11/2005 18:30:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 18:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Φίλε μου ΠΛΩΤΙΝΕ

Η ώρα είναι 6:30 χονδρικά, σπεύδω στα βιβλιωπωλεία προς αναζήτηση των τίτλων που μου παραθέτεις, αύριο θα έχεις μια 1η απάντησή μου αφού πρώτα τα αξιολογήσω εκ πρώτης φάσης, (θα χρειαστεί χρόνο η περεταίρω αξιολόγηση τους).

Θα τα πούμε σύντομα.

Ευχαριστώ πολλύ._


Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 19:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Το ΕΘΝΙΚΟΙ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΟΧΗ ΑΓΩΝΙΑΣ, του Ε.R DODDS ΕΚΔΟΣΕΙΣ, ΚΑΡΔΑΜΙΤΣΑ είναι ένα κλασσικό ανεπανάληπτο έργο καθολικά αναγνωρισμένο..
Θα πρέπει να το διαβάσουν όλοι όσοι ενδιαφέρονται.

«άνθρωπος μέτρο πάντων πραγμάτων»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 19:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela
Φίλε Telekinesis είπες:

quote:
Το να διαλέξεις θρήσκευμα δεν είναι κάτι το μεμπτό, μεμπτό είναι να σε κατηγορούν για την επιλογή σου, να σε προσβάλουν για την επιλογή σου, να σε κυνηγάνε για την επιλογή σου, να σε αππορίπτουν για την επιλογή σου.

Συμφωνώ με τη θέση σου. Να υποθέσω ότι είσαι Εθνικός? Συγχώρα με, δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλο το φάσμα των τοποθετήσεών σου και δεν είμαι σίγουρη. Θα κάνω υπόθεση εργασίας για να παραθέσω κάποιους προβληματισμούς μου σε σχέση με τους Εθνικούς, στεκόμενη σε κάποιες διακυρήξεις του ΥΣΕΕ που έτυχε να δω.
Η μία λαύρα κατά του Χριστόδουλο, στο σκεπτικό της πλειοψηφίας των πολιτικών ταγών μας που ξάφνου τους προέκυψε ως φαεινή ιδέα ότι όποιος φοράει ράσο δε δικαιούται διά να ομιλεί ή να εκφράζει πολιτική θέση. Το ΥΣΕΕ συμπορεύτηκε απολύτως, προσθέτοντας και απαξία στη διακήρυξή του έναντι του κ. Χριστόδουλου.

Ερχόμαστε τώρα σε μένα, ως απλή παρατηρήτρια των τεκτενομένων. Κατ'αρχάς να διευκρινίσω (αν δεν έχει ήδη γίνει σαφές) ότι κανένα ιερατείο δε με επηρεάζει ούτε με χειραγωγεί ψυχονοητικά. Στιλιτεύω δε τα κακώς κείμενα και σαθρά κατ'εμέ στο δόγμα που ευαγγελίζεται.
ΟΜΩΣ: 'Οταν ο Χριστιανός (ο Χριστόδουλος εν προκειμένω) βγει και υποστηρίξει πχ. τα εθνικά μας δίκια, όταν βγει και στιλιτεύσει τις όποιες εθνικές μειοδοσίες που τις βλέπουμε συχνά πυκνά απ'τις εκάστοτε κυβερνήσεις, όταν θα βγει να αντιδράσει για το ξεπούλημα της πατρίδας απ'τους...χμ...Ελληναράδες (κάποιους ανθέλληνες σίγουρα) εθνοπατέρες μας, σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν πρόκειται να τον κατακεραυνώσω ή να απορρίψω τη θέση του ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ επειδή φοράει το ράσο. Το επιχείρημα δε ότι δε δικαιούται να εκφράζει πολιτική θέση ένας ιεράρχης, το βρίσκω και φαρισαϊκό και αίολο, όταν οι ίδιοι που τα λένε αυτά, δέχονται και θεωρούν κεκτημένο και δημοκρατικό δικαίωμα ΟΛΩΝ ακόμα και των μεταναστών σ'αυτή τη χώρα, να εκφράζονται ελεύθερα και να τοποθετούνται επί πολιτικών θεμάτων. Δεν κατάλαβα γιατί ένας καθ'όλα 'Ελληνας πολίτης πρέπει να στερείται του ιδίου δικαιώματος επειδή φοράει το ράσο.

Μπορεί λοιπόν να'χουν δίκιο οι Εθνικοί για τις όποιες διώξεις υφίστανται απ'τους φανατικούς ζηλωτές (κι εγώ μαζί τους και τους στηρίζω σ'αυτό), όμως με απογοητεύει όταν με τη στάση τους γίνονται εξ'ίσου δογματικοί μ'αυτούς που κατηγορούν ως διώκτες τους, και ως ένα βαθμό εξ'ίσου φανατικοί, ώστε να μη μπορούν να δουν καν πόσο μάλλον να εκτιμήσουν μια συγκεκριμένη τοποθέτηση για τη δική της αξία, αλλά στέκονται στο ότι την εξέφρασε ιεράρχης και την απορρίπτουν εκ προοιμίου και αβλεπεί επειδή τον θεωρούν φυσικό εχθρο΄τους. Φίλε, κι ο διάβολος να πει κάτι ΥΠΕΡ των εθνικών μας συμφερόντων, εγώ θα συμφωνήσω μαζί του. Ο φανατισμός ένθεν κα κείθεν τυφλώνει και δεν προάγει τίποτα, αναχαιτίζει πολλά.

Πέραν του δίκαιου αγώνα των Εθνικών να εδραιώσουν το δικαίωμά τους να λατρεύουν όπως θέλουν κι ό,τι θέλουν, θα περίμενα απ'αυτούς να εστιάζουν πρώτιστα στον τόπο αυτό που και αυτοί λένε πως αγαπούν και να μην βάζουν σε πρώτο πλάνο τα θρησκευτικά ζητήματα.

quote:

Και οι εθνικοί αυτήν την στιγμή αντιμετωπίζουν όλα αυτά τα προβλήματα για την επιλογή τους, οι δε χριστινοί αντιμετωπίζουν το κράξιμο του πλανήτη για τους βανδαλισμούς στα αρχαία, δεν είναι καινούριο το κράξιμο, απλά τώρα έφτασε στην Ελλάδα, στην Ευρώπη υπάρχει απο τα τέλη του 1800, βλέπε βιβλιογραφία Edward Gibon.


Και οι δύο πλευρές (Χριστιανοί και Εθνικοί) έχουν μελανά σημεία φανατισμού και αδιαλλαξίας να επιδείξουν. Το θέμα είναι και οι δύο να αποτινάξουν τα σαθρά από πάνω τους, να κρατήσουν τα θετικά και να βρουν τρόπους προσέγγισης, επικοινωνίας, συνενόησης, σύμπνοιας. 'Ελληνες είμαστε βρε αδερφέ, δε λέει ν'αρχίσουμε εμφυλιακού τύπου συγκρούσεις, όταν έχουμε απ'έξω και γύρω μας εχθρούς, σφετεριστές, (Τούρκοι) παραχαράκτες της ιστορίας (Σκόπια) και εποφθαλμιούντες εδάφη μας (Τσαμουριά κλπ), που περιμένουν στη γωνία.


_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2005, 19:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
Mια εικόνα χιλιάδες σκέψεις...

Δείτε την παρακάτω τοιχογραφία:
http://www.e-e-e.gr/news_report/images/rabbi_yechoshuah/toihografia_serres.jpg

Παρουσιάζει τον ραββί Γιεχοσουά(=ο Γιαχβέ σώζει) κραδαίνοντας τόξο με βέλος να επιτίθεται και να εξοντώνει Ειδωλολάτρες, Αιρετικούς και Εθνικούς

Παρατηρήστε ότι τους εθνικούς -εκτός ότι τους τσουβαλιάζει μαζί με ειδωλολάτρες και αιρετικούς- τους παρουσιάζει να κρατάνε ως όπλο τους τον ζυγό(λογική, δικαιοσύνη) και όχι ένα ξίφος όπως οι υπόλοιποι.
Εδώ προφανώς με τον όρο "εθνικούς" αναφέρεται στους Αρχαίους Έλληνες (φιλοσόφους κλπ)

Τα υπόλοιπα σχόλια δικά σας...


"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 01:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Φίλε μου ΠΛΩΤΙΝΕ

Αν και τα μάτια μου έχουνε πρηστεί, συνεχίζω να διαβάζω, δεν βρήκα όλα τα βιβλία αλλά παρήγκειλα ό,τι δεν ήταν διαθέσιμο, μετά την αξιολόγηση θα έχεις απάντηση, ορθή και τεκμηριωμένη.
---------------------------------------------------------------------

Φίλη Arela

quote:
όποιος φοράει ράσο δε δικαιούται διά να ομιλεί ή να εκφράζει πολιτική θέση

Η εκλησία κατά την γνώμη μου καλά θα κάνει να μην ανακατεύεται στην πολιτική, η εκλησία απλά προσπαθεί να κερδίσει τον χαμένο της κόσμο πιάνοντας ευαίσθητες χορδές και οικοιοποιούμενη δήθεν εθνικές αξίες.
Αν θέλεις φτιάξε ένα topic σχετικό και σου υπόσχομαι να γεμίσουμε πολλές σελίδες μαύρης εκλησιαστικής αντιεθνικής ιστορίας.

Να σου πω επίσης οτι, ΝΑΙ η Ελλάδα έχει εχθρούς, αυτό όμως δεν αποτελεί εμπόδιο σε ένα ξεκαθάρισμα το οποίο πρέπει να γίνει.
Δεν μπορεί οι εθνικοί να λένε "Δεν έχουμε που να ταφούμε" και η εκλησία να απαντά με σύσταση κρατικής ομάδας κατά των "παγανιστών".

Να σου πω και κάτι άλλο για εχθρούς, αν γίνει πόλεμος (ελπίζω να μην γίνει), οι εθνικοί θα είναι οι ΠΡΩΤΟΙ που θα "πέσουν" και μάλιστα στην 1η γραμμή, ή μάλλον στην εμπρόσθια θέση της 1ης γραμμής, διότι αγαπούν την Ελλάδα και αγαπούν και τους έλληνες/ελληνίδες.
Το άσχημο που το ξέρουμε απο τώρα ξέρεις ποιό είναι?
Η σφαίρα που θα μας βρει δεν θα έλθει απο μπροστά, θα έλθει απο πίσω Arela.
---------------------------------------------------------------------

Φίλε skeptic

Ωραία η εικόνα, περιγράφει την νοοτροποία με την οποία η ζυγαριά των ελλήνων έγινε αποδιοπομπαίος τράγος.
Και οι ιστορικοί τοποθετούν την τακτική αυτή με έναν απαλό τρόπο, οτι είχε έλθει η ώρα ο κόσμος της διανόησης να παραδώσει τα σκήπτρα στον κόσμο του πνεύματος.

Να γνωρίζεις όμως οτι ο mr. e-e-e είναι χρυσαυγίτης και δεν εκφράζει σε καμιά περίπτωση τους εθνικούς, μάλλον εκφράζει τον εαυτό του παρά το διαυγές και ψύχραιμο πνεύμα σοφροσύνης της Ελλάδας.
---------------------------------------------------------------------

Ευχαριστώ._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy