ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Βιβλίο Καταγραφής Θεραπειών Μέσω της Εναλλακτικής Ιατρικής
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 23:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα αυτό το θέμα να είναι κάτι σαν ένα βιβλίο κατάθεσης και μαρτυριών θεραπείας μέσω της Εναλλακτικής Ιατρικής.

Παρακαλώ λοιπόν όσους έχουν βιώσει μικρές ή μεγάλες τέτοιες θεραπείες σε προσωπικό επίπεδο ή στο στενό οικογενειακό περιβάλλον, να τις καταθέσουν εφόσον το επιθυμούν, ώστε όλο και περισσότεροι άνθρωποι να εμπιστευτούν την Εναλλακτική Ιατρική και να δουν την αξία της.

Το θέμα αυτό δεν διατίθεται για αντιπαραθέσεις Εναλλακτικής και Κλασσικής Ιατρικής και ζητώ από όλους τους συμετέχοντες να μην υπάρχει κανένας σχολιασμός πάνω στις εμπειρίες αυτές.

Ας δείξουμε την δύναμη της Εναλλακτικής Νοοτροπίας,της Εναλλακτικής Προσέγγισης και της Εναλλακτικής Θεραπείας στον κόσμο!

Ευχαριστώ πολύ!

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Edited by - Μορφέας on 27/01/2006 00:00:34

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 23:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας αρχίσω με τις δικές μου εμπειρίες.

Πριν τέσσερα χρόνια, είχα αφόρητους πόνους στο στομάχι μου (τουλάχιστον έτσι πίστευα). Όταν λοιπόν είδα οτι η κατάσταση δεν προχωρούσε άλλο και ότι οι κρίσεις αυτές ήταν πολύ δυνατές, αποφάσισα να κάνω εξετάσεις. Τελικά διαπιστώθηκε οτι ο πόνος δεν προερχόταν από το στομάχι μου αλλά από την χολή μου. Είχα πέτρες στην χολή και αυτές ήταν υπεύθυνες για τις κρίσεις αυτές.

Ο γιατρός μου λοιπόν μου είπε οτι η μόνη λύση είναι η αφαίρεση της χολής...

Σήμερα... η χολή μου είναι στην θέση της και φυσικά δεν υπάρχει καμία πέτρα, και άρα ούτε και κρίσεις χάρη στην Εναλλακτική Ιατρική και πιο συγκεκριμένα στην Ενεργειακή θεραπεία.

Ευχαριστώ

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 23:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αδερφή μου είχε χρόνια ημικρανία που την ταλαιπωρούσε 10 χρόνια. Οι κρίσεις ήταν πολύ συχνές και κάθε φορά και πιο δυνατές.

Φυσικά η πρώτη προσπάθεια καταπολέμησης ήταν μέσω ντεπόν αρχικά, πονστάν αργότερα ώσπου εξελίχθηκε σε ισχυρότατα ηρεμιστικά.

Αν και πραγματικά τα ηρεμιστικά σταματούσαν τον πόνο, αυτό γινόταν μόνο προσωρινά μέχρι να την επισκεφτεί η επόμενη κρίση.

Οι κρίσεις αυτές επαναλαμβάνονταν όταν είχε κορυφωθεί η κατάσταση, κάθε εβδομάδα και διαρκούσαν περίπου 2 - 3 ημέρες.

Εδώ και δύο χρόνια η αδερφή μου δεν έχει πλέον ενοχλήσεις, πόσο μάλλον κρίσεις, χάρη στην ομοοιπαθητική, την βιοενέργεια και τον διαλογισμό.

Ευχαριστώ

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 09:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα σας κι απο μενα,
ο μικρος μου γιος ταλαιπωρείτο εδω και 3,5 χρονια απο πονοκεφαλους(ηλικίας 10 χρονων σήμερα).Καναμε όλες τις εξετασεις και αποφανθηκαν ημικρνία.Η ανακουφιση θα γινοταν με depon και μεγαλωνοντας θα δοκίμαζε όλα τα νεοανευρεθέντα φάρμακα.
Με την ομοιοπαθητική,μειώθηκαν οι κρίσεις ,σταματησαν οι εμετοι,και τώρα μιας και ανακαλυψαμε οτι η αιτία ήταν μεσα στην αδυναμία που ένοιωθε λογω μιας μικρης μαθησιακης δυσκολιας στην αναγνωση,και εξαλειφοντας ακριβως την αιτία κι όχι το σύμπτωμα,οι πονοκεφαλοι εξαφανίζονται.
Αφοτου δε άρχισε την ομοιπαθητική ,ακόμη και σε μια λαρυγγιτιδα ,οταν ολοι εκαναν ουρες εξω απο τα ΝΟσοκομεια ,εμεις πηραμε ομοιπαθητικο φαρμακο και σε 15 λεπτα αποτην ληψη του ,υπεχωρησε η λαριγγιτιδα.
Κι εγω οτιδήποτε αντιμετωπιζω,ειτε αυτο είναι πονοι στην μεση ειτε στον λαιμο μου ,φαρυγγίτιδα και οτιδηποτε αλλο,τα αντιμετωπιζω με ομοιπαθητική και οσον αφορα καποιους πονοκεφαλους έντονους,με διαλογισμο!
Ο γαμπρος μου αντιμετώπισε σοβαρότατο πρόβλημα δερματικό με την ομοιπαθητική,μεχρι πλήρους εξαλειψης του φαινομενου.
Ευχαριστω!


"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 14:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν 4 χρόνια έκανα μιά επέμβαση για ένα ινομοίωμα. Ένα χρόνο αργότερα μου είπε ο γιατρός ότι δημιουργείται κι άλλο. Τότε μου την έδωσε και λέω - όχι δεν πρόκειται να το αφήσω να γίνει. Επί ένα μήνα έκανα ρέικι ενώ φανταζόμουνα ένα ασπογάλαζο φως να πέφτει στην περιοχή και να το διαλύει μέχρι να το εξαφανίσει. Μετά 2 μήνες που πήγα στο γιατρό και μέχρι σήμερα, δεν υπήρχε τίποτα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 17:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιώτα ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 03:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας...

Τώρα κάποιοι θ' αναρωτιούνται τί κάνω εγώ εδώ...Και ίσως με το δίκιο τους...

Έχω όμως να σας πω κι εγώ μια εμπειρία μου...Κι αυτό θα το κάνω για να γίνει κατανοητό επιτέλους ότι κανείς δεν “πυροβολεί” τις προσωπικές εμπειρίες ή τουλάχιστον, δεν είναι αυτός ο σκοπός όποιων αντιμετωπίζουν με σκεπτικισμό τις “ενεργειακές θεραπείες”...Οι εμπειρίες είναι, αν θέλετε, το “ακατέργαστο υλικό”, το υλικό της παρατήρησης...Από εκεί και πέρα, κάποια πράγματα μπορούν να εξηγηθούν και κάποια...όχι! Ή μπορούν ίσως να υπάρξουν γι' αυτά “εναλλακτικές προσεγγίσεις”...Ή τελικά οι απαντήσεις να μη μαθευτούν ποτέ! Λίγη σημασία φυσικά έχει, από τη στιγμή που κάποια πράγματα όντως συμβαίνουν και είναι πέρα για πέρα αληθινά, τουλάχιστον γι' αυτόν που είχε την τύχη να τα βιώσει!

Αρκετά με τη φλυαρία μου...Προχωρώ στην καταγραφή της εμπειρίας...:

Πριν κάποιο καιρό είχα πρόβλημα με έναν από τους 3ους γομφίους μου, τους κοινώς λεγόμενους και φρονιμίτες! Το συγκεκριμένο δόντι ήταν ημιέγκλειστο—κάπως έτσι τέλοσπάντων το λένε οι φίλοι μου οι οδοντίατροι...—και μου δημιουργούσε κάθε τρεις και λίγο πρόβλημα...Έντονος πόνος, πρόβλημα στη μάσηση, ακόμη και ετερόπλευρες φαρυγγίτιδες που σχετίζονταν μ' αυτό...Γενικώς, μια ταλαιπωρία! Κι εγώ από αμέλεια να μην πηγαίνω στον οδοντίατρο να το βγάλω επιτέλους και να ησυχάσω!

Τυχαίνει λοιπόν να γνωρίζω κάποιο πρόσωπο το οποίο ασχολείται με τα της “εναλλακτικής προσέγγισης” (και γενικότερα, όχι μόνο όσον αφορά στην υγεία) και το οποίο γενικώς δεν θα χαρακτήριζα καθόλου ως “αλαφροΐσκιωτο” ή “αλλοπαρμένο” κλπ κλπ. Μια φορά λοιπόν που ο φρονιμίτης μου είχε βαλθεί και πάλι να με τρελάνει από τον πόνο, συνομιλούσα με το φίλο αυτόν από το τηλέφωνο και του είπα, φυσικά, για τον “πόνο” μου...Η συζήτηση συνεχίστηκε για λίγο ακόμη, όταν σε κάποια φάση, μου είπε : “Περίμενε μισό λεπτό...Έρχομαι σε λίγο!” και υπέθεσα ότι κάτι είχε να κάνει μέσα στο σπίτι...Περίμενα λοιπόν στο ακουστικό μου και η όλη αναμονή διήρκεσε περίπου 3 λεπτά. Πριν ο φίλος ξανάρθει στο τηλέφωνο, ο πόνος άρχισε να μειώνεται απότομα και ώσπου να του ξαναμιλήσω είχε μείνει μια απλή ενόχληση. Σημειωτέον ότι δεν είχα πάρει κανενός είδους αναλγητικό φάρμακο, κάτι που βέβαια σκόπευα να κάνω μετά το τέλος του τηλεφωνήματος. Με το που ξαναπιάσαμε την κουβέντα και σε διάστημα 5 λεπτών, ο πόνος είχε εξαφανιστεί τελείως και δεν είχα πια καμιά ενόχληση! Επειδή το φαινόμενο όντως μου έκανε τρομερή εντύπωση, δεν άντεξα και τον ρώτησα : “Ρε μπαγάσα, έκανες κάτι με το δόντι μου;” Και η απάντησή του, αφού γέλασε με “νόημα” ήταν “Ωραία, χαίρομαι που σου πέρασε...Άντε να πούμε και καμιά κουβέντα γιατί μας έπρηξες μ' αυτό!”...

Αυτή ήταν λοιπόν η εμπειρία μου και το θέμα είναι ότι το δόντι μου έχει να με ενοχλήσει από τότε και φυσικά κι εγώ άλλο που δεν ήθελα να αναβάλλω την επίσκεψή μου στον οδοντίατρο για λίγο ακόμη...(Sorry, αλλά δεν τους “πάω” μία!...). Τώρα, αν αυτό που βίωσα ήταν εξαιρετικά έντονο φαινόμενο αυθυποβολής επειδή απλά έτυχε να μιλάω με το συγκεκριμένο άτομο ή ο φίλος “έπαιξε” με τα “ενεργειακά μου κέντρα” ή ο,τιδήποτε άλλο, αυτό το αφήνω στην κρίση σας...Πάντως το περιστατικό είναι πέρα για πέρα αληθινό και γι' αυτό άλλωστε το καταγράφω κι εδώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 13:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας!
Θα πω μερικές περιπτώσεις.
Λοιμώδη μονοπυρίνωση(αν το γράφω καλά!) ο αδερφός μου πριν κάποια χρόνια μέσω ομοιοπαθητικών.
Εγώ ουρολοίμωξη μέσω ομοιοπαθητικών,μυκιτίαση στα πόδια,σπαστική κολίτιδα με ρέικι μόνο.
Δεν αναφέρω διάφορους πόνους οι οποίοι είναι το πιο συχνό φαινόμενο στον εαυτό μου και σε άλλους να βιώνουμε εξάλειψη γιατί είναι μεγάλος ο αριθμός.
Έλκος (ομοιοπ),πέτρα στα νεφρά(ρέικι),ωτίτιδα(ρέικι)
Αυτά μου έρχονται πρόχειρα αν θυμηθώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 14:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σας...

Τώρα κάποιοι θ' αναρωτιούνται τί κάνω εγώ εδώ...Και ίσως με το δίκιο τους...



Οι ανυχτομυαλοι ειναι παντου!
Καλως τον-την!

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 14:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Durben Alie, ευχαριστώ πολύ για την συμετοχή σου, σε αυτό το βιβλίο καταγραφής εμπειριών.

Να είσαι καλά...

Φίλε ΝΚ, θα σε παρακαλούσα, εάν φυσικά έχεις την διάθεση και τον χρόνο, να στείλεις τις εμπειρίες σου σε διαφορετικά μηνύματα και εάν είναι δυνατόν να μας εκθέσεις κάποιες περισότερες λεπτομέρειες, όσον αφορά ειδικά την πέτρα στα νεφρά, την ουρολοίμωξη, το έλκος, την κοιλίτιδα και την ωτίτιδα.

Σε ευχαριστώ πολύ

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 15:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.

Αγαπητέ durden καλως ήρθες και από μένα.
Οι καλοπροαίρετοι χωράνε παντού.

Να αναφέρω κάποια μικρά, αλλά ίσως και σημαντικά, το λίγο διάστημα που έκανα ρέικι στον εαυτό μου.

Από μωρό έχω σπασμένες τις κεντρικές αρτηρίες στο διάφραγμα της μύτης, και στα δύο ρουθούνια.

Αποτέλεσμα σχεδόν καθημερινά να ανοίγει.
Αλλες φορές να χάνω αρκετό αίμα και άλλες φορές λίγο.

Στα 18 έκανα καυτηριασμό.(τώρα είμαι 41)
Αλλά όπως μου είπε και ο ΩΡΛ δεν κράτησε παρά ελάχιστους μήνες.

Δεν υπάρχει θεραπεία.

Πριν από τρία χρόνια μυήθηκα στο ρέικι.

Ανοίγει η μύτη πλέον 1-2 φορές το μήνα,και μερικές φορές περνάνε και μήνες χωρίς να ανοίξει.

Στο μάγουλο κοντά στη μύτη είχα ένα μικρό σπυράκι,σκληρό σαν κύστη.
Χρόνια δεν το είχα δώσει σημασία.

Τις πρώτες 21 μέρες καθημερινής εφαρμογής μετά την μύηση,το στερεό(σπυράκι) μετατρεπόταν σιγά-σιγά σε υγρό,με αποτέλεσμα να έχει μείνει ελάχιστο.

Αλλά το πιο καταπληκτικό το βίωσα τη μέρα της πρώτης εφαρμογής,μετά την μύηση.

Η κυρία(συμμαθήτρια) που μου έδινε ρέικι,όταν έβαλε τα χέρια στο ηλιακό πλέγμα, ένιωσα σιγά-σιγά σαν να χάνομαι,να αποϋλοποιούμε.
Ημουν παρόν στην αίθουσα,άκουγα τα πάντα,συνηδειτοποιούσα τα πάντα,
αλλά και ταυτόχρονα σαν να είχα γίνει ένα με όλα.

Ηταν κάτι καταπληκτικό που δεν μπορεί να περιγραφεί,παρά μόνο να βιωθεί...σαν να είχε γίνει υγρό,αέριο? ο υλικός φορέας και έμεινε μόνο η συνείδηση.

Η μαγεία του ρέικι.

Σας ευχαριστώ

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 09:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!
Λοιπόν Μορφέα,γράφω κάποιες λεπτομέρειες λοιπόν...
Οσο αφορά την ουρολοίμωξη είχα κάποια συμπτώματα(κάψιμο στην ούρηση,ενόχληση στα νεφρά) και αφού επικοινώνησα με το γιατρό μου(ο οποίος είναι και ομοιοπαθητικός) μου έδωσε κάποια χαπάκια τα οποία αν θυμάμαι καλά σχετίζονται με δονήσεις μαγνησίου ή μαγγανίου(θα σας γελάσω) σε δυναμοποίηση.
Από το πρώτο χαπάκι -που ήταν και το πιο έντονο στο σώμα μου- ένιωσα μια γλυκιά ζεστή καταπράυνση στο εσωτερικό μου στις περιοχές των γεννητικών και των νεφρών και μετά απο 1 1/2 μέρα εξαφανίστηκαν όλα.
Όσο αφορά την σπαστική κολίτιδα έπαιρνα φάρμακα για 3 μήνες και δεν γινόταν τίποτα αφού ο περιορισμός των κενώσεων διαρκούσε όσο έπαιρνα τα φάρμακα και είχα κόψει μεγάλο αριθμό φαγητών."Τα είχα βάψει μαύρα" για να είμαι ειλικρινής μέχρι που ο αδερφός μου μου είπε να μου κάνει Ρέικι.Μου το είχε προτείνει και για ένα πόνο που είχα στην πλάτη από την ελαφρά σκολίωση στη σπονδυλική μου στήλη όπως μου είχε πει ορθοπεδικός.Οσο αφορά το τελευταίο είχα δοκιμάσει διάφορα είδη γυμναστικής και τα αποτελέσματα ήταν προσωρινά.Λοιπόν άρχισε ένα καθημερινό Ρέικι όπου η πλάτη δεν με ξαναενόχλησε αφού ένιωθα πάλι μια γλυκιά ζεστή καταπράυνση από την πρώτη φορά στο σημείο του πόνου και στο έντερο είδα βελτίωση επίσης από την πρώτη φορά.Ταυτόχρονα έκοψα τα φάρμακα για να πειραματιστώ και μετά από 1 περίπου μήνα έτρωγα σχεδόν όλα τα φαγητά που είχα κόψει!Αυτή ήταν η γνωριμία μου με το Ρέικι πριν 9 χρόνια.Από τότε δεν είχα καμμία ενόχληση...
Το έλκος το είχε ο πατέρας μου από νεαρή ηλικία από την χρήση -λόγω άγνοιας- ασπιρινών σε μεγαλύτερη ποσότητα και νηστικός εξ'αιτίας προβλήματος ημικρανίας που είχε.Το παρακολουθούσε συχνά με διάφορες
εξετάσεις και αγωγές.Με ομοιοπαθητική που έκανε πειραματικά για αρκετούς μήνες,ύστερα από εξέταση δεν ανιχνεύθηκε έλκος και οι ημικρανίες είχαν φύγει.Δεν λέω ότι δεν έχει ακόμα κάποια ευαισθησία στο στομάχι αλλά το έλκος δεν υπάρχει.Όσο για τις ημικρανίες ξαναγύρισαν λίγους μήνες μετά αλλά σε καμμία περίπτωση στην ίδια συχνότητα και ένταση μέχρι και σήμερα.
Την ωτίτιδα τη διαγνωσε γιατρός ή παιδίατρος σε παιδάκι-γιο φίλης και της είχε δώσει αντιβίωση.Αρκετές ώρες το παιδί του έκαναν ρέικι κάθε μέρα με επιφύλαξη της μαμάς αν πονέσει στο ελάχιστο να του δώσει την αντιβίωση.Δεν αισθάνθηκε ξανά πόνο και σε επανεξέταση είχε περάσει το πρόβλημα.
Για την πέτρα στα νεφρά δεν θα σε πληροφορήσω σωστά μιας και το άτομο ήταν αδερφός φίλου τον οποίο δεν βλέπω εδώ και χρόνια.Μόνο αναφορικά δυστυχώς το θυμάμαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zefira
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 15:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zefira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και από μένα είμαι νέο μέλος.

Θα σας πω και γω τη δική μου εμπειρία με το ΡΕΙΚΙ.

Πριν από ένα χρόνο περίπου ένας φίλος μας μπήκε στο νοσοκομείο
σχεδόν ετοιμοθάνατος από Παγκρεατίτιδα.
Εγώ πρώτη φορά την άκουσα τότε.Οι γιατροί μας συμβούλεψαν να προετοιμάσουμε μαύρα ρούχα γιατί ο φίλος μας δεν θα έβγαινε από το
νοσοκομείο.
Τότε του είπα για το Ρεϊκι.Τον ρώτησα αν θέλει να τον βοηθήσω.Δεν του υποσχέθηκα τίποτε απλώς του είπα ότι θα βοηθήσω για γρηγορότερη ανάρρωση.
Άρχισα λοιπόν να του στέλνω θεραπεία κάθε μέρα.Ενώ λοιπόν δεν ξέρανε οι γιατροί αν θα βγει από το νοσοκομείο ζωντανός άρχισαν να του κάνουν εξετάσεις κάθε μέρα και έβλεπαν τη βελτίωση.
Με αποτέλεσμα ο φίλος βγήκε από το νοσοκομείο έχοντας μονο μια κύστη στο πάγκρεας την οποία του είπαν οι γιατροί ότι περιμένουν να φτάσει στο κατάλληλο μέγεθος για να την αφεραίσουν.
Δε χρειάστηκε όμως γιατί η κύστη εξαφανίστηκε.
Ο φίλος τώρα είναι μια χαρά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 17:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την ηλικία των 13 ετών περίπου είχα έντονους και συχνούς πονοκεφάλους. Έκανα εξετάσεις, δεν βρισκόταν κάτι παθολογικό και όλοι οι γιατροί μου έλεγαν ότι είναι ημικρανίες μάλλον από ψυχολογικούς λόγους. Πριν 2 χρόνια πήγα σε ένα νευρολόγο που μου τον είχαν συστήσει για πολύ καλό. Αφού συζήτησα μαζί του, μου είπε να κάνω κάποιες εξετάσεις για το παχύ έντερο. ('Εκπληξη εγώ...αλλά τις έκανα.) Βρέθηκαν μήκυτες οι οποίοι είχαν καταστρέψει τη χλωρίδα του εντέρου. Έγινε αντιβιόγραμμα αλλά όχι για αντιβιοτικά αλλά για αιθέρια έλαια. Είδα στο αντιβιόγραμμα ότι έδιχνε ρίγανη, γκρέηπ φρούτ και δε θυμάμαι τι άλλο. Μου έδωσε λοιπόν κάποια αιθέρια έλαια για ένα μήνα παράλληλα με μια διατροφή. Έκτοτε τέλος πονοκέφαλοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 19:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NK, Zefira και Γιώτα ευχαριστώ πολύ για την κατάθεση των εμπειριών σας.

Κάθε εμπειρία που καταγράφεται εδώ ωθεί όλο και περισσότερους ανθρώπους στο να εμπιστευτούν την εναλλακτική... θεώρηση πραγμάτων.

Να είστε καλά

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zefira
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2006, 17:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zefira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας,

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου από χθες το απογευμα.
Εχω αρχίσει εδώ και καιρό να προσπαθώ να στείλω θεραπεία στο παρελθόν μου, όταν ήμουν παιδάκι. Γιατί όλες οι φοβίες που έχω ξεκίνησαν από την ηλικία των 2 ετών μου που παρα λίγο να πεθάνω από πνιγμό.Απο τότε λοιπόν που πήρα τον 2 βαθμό του ΡΕΙΚΙ προσπαθώ να γυρίσω πίσω και δεν τα καταφέρνω. Εχθές το απόγευμα λοιπόν έχω στο χέρι μου μια φωτο από όταν ήμουν μικρή και αρχίζω να στέλνω θεραπεια.Τότε τελείως ξαφνικά με είδα μικρή μου χάϊδεψα τα μαλλία
και με φίλησα στο κεφάλι.Αρχισα να κλαίω και δεν μπορούσα να σταματήσω.
Όταν σταμάτησα τη θεραπεία είχα ένα παγωμένο χαμόγελο, επιτέλους τα είχα καταφέρει.
Από σήμερα το πρωί είμαι καλύτερα.
Η οδήγησή μου δεν είχε καμία σχεση.Το περπάτημα μου ήταν όλο σιγουριά.
Θα συνεχίσω βέβαια να στέλνω θεραπεία στο παρελθόν μου.


Ηρθες με άδεια χέρια
και με άδεια χερια θα φύγεις.
Γιατί λοιπον ανησυχείς
με ανόητα πράγματα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sodade
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 17:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sodade  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,
Ειμαι γιατρός της "κλασσικής" Ιατρικής αλλά ασχολούμαι και παρακολουθώ τα θέματα της "εναλλακτικής" Ιατρικής. Τα δύο τελευταία χρόνια εκπαιδεύτηκα κατα διαστήματα στην Ρωσσία, από τον καθηγητή K. Korotkov, στην καταγραφή και ανάλυση του φαινομένου Kirlian, που πλέον γίνεται με τρόπο απόλυτα επιστημονικό. Σας βεβαιώνω οτι πλέον ειναι εφικτό να αποτυπώσουμε σε χαρτι, μεσω της μεταβολής του ενεργειακού πεδίου του ανθρώπου, που λαμβάνεται μεσω ειδικής συσκευής από τα άκρα των δακτύλων μας, την δράση των διαφόρων εναλλακτικών θεραπειών ( ρέικι, βελονισμού, ομοιοπαθητικής κλπ ). Οι εικόνες από πραγματικούς θεραπευτές ειναι εντυπωσιακές, πρίν και μετά την θεραπεία. Ελπίζουμε οτι σύντομα, εχοντας πλέον τεκμηρίωση της αποτελεσματικότητας να ξεχωρίσουμε ποιοί κοροιδεύουν ( και ειναι πολλοί) και ποιοί όχι. Ειμαι σε επαφή με τις αντίστοιχες Ιατρικές Εταιρείες για την διάδοση της μελέτης αυτη΄ς και στην χώρα μας. Ειναι ήδη αποδεκτή σε άλλες χώρες.
Βασίλης...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 08:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Sodade,
ενδιαφέροντες οι πληροφορίες και οι γνώσεις σου μιας και είσαι ιατρός. Θα ήθελες να αναπτύξεις παραπάνω αυτά που λες?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2006, 08:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα και απ μενα,
Βασίλη θάθελα κι εγω αν είναι δυνατόν να πεις κατι περισσσότερο,να μας ενημερώσεςι όσο είναι δυνατόν μιας και μαα αφορα αυτη η εξέλιξη και μενα προσπικά μαις και κάνω ομοιπαθητική και γενικά θεωρώ ότι η ασθένεια εινα η γλωσσα της ψυχής μας άρα πρεπι να κανουμε θεραπεια πρωτα εσωτερικά για να μπορεσουμε να βοηθήσουμε και το σώμα μας.
Ευχαριστω,Καλλιόπη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astrol
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 22:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astrol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Βασιλη

Η μεθοδος του Kirlian ειναι γνωστη οχι μονο σε αυτους που ασχολουνται με σχετικα θεματα, αλλα ειχα παρκολουθησει μια εκπομπη στην τηλεοραση προ πολλων χρονων , καποιος εχει φερει ενα σχετικο μηχανημα ( για το Kirlian ) οπου μεσα απο φωτογραφηση μπορει να δει και να θεραπευσει .
Δεν θυμαμαι ομως ουτε το ονομα ουτε κατι το σχετικο.

ΙΩΑΝΝΗΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astrol
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 22:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astrol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φανταστήτε ότι πιανετε έναν σωλήνα βρεγμενο με τα δυο χερια σας σαν να θελετε να τον “ πνιξετε “.
Σε αυτην ακριβως την θεση κατεβαζετε τα χερια προς τα κατω σφιχτα ετσι που να στραγγιζει ολο το νερο από την επιφανεια του σωληνα.

Ετσι λοιπον κανετε όταν πχ εχετε πονους στα χερια, στα ποδια , μονο που τα χερια σας δεν ακουμπανε καθολου το χερι,το ποδι, το σωμα.
Απλα σκεπτεστε σαν πραξη ότι απομακρυνετε ένα < μαυρο ζουμι. > ( η κακη ενεργεια ) και την αποστραγγιζετε στο εδαφος.

Μετα αντιστροφα γεμιζετε με λαμπερο φως από κατω μεχρι εκει που ξεκινησατε.
Αυτό μπορει να γινει και στο σωμα αλλα από τον λαιμο και κατω.

Για το κεφαλι χρειαζετε να γινει με αντιστροφο τροπο δηλ το <στραγγισμα> προς τα πανω και το <γεμισμα>προς τα κατω ( μεχρι τον λαιμο)

Το εχω κανει απειρες φορες και σε μενα , αλλα και σε αλλους.

Αξιζει να το δοκιμασετε


ΙΩΑΝΝΗΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 19:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KATI PERISSOTERO APO ENA XRONO META

Ας συν οψίσουμε λοιπόν τις μαρτυρίες που καταγράφηκαν στο πολύτιμο αυτό βιβλίο και ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του

Έχουμε και λέμε λοιπόν
1. Πέτρες στη χολή που εξαφανίστηκαν
2. Ημικρανία
3. Ημικρανία
4. Πονόδοντος
5. Λαρυγγίτιδα (αδιευκρίνιστη διάγνωση)
6. Δερματικό πρόβλημα
7. Ινομύωμα που πάει να σχηματιστεί αλλά τελικά εξαφανίζεται
8. Λοιμώδης μονοπυρήνωση
9. Διάφοροι πόνοι (αόριστο)
10. Ωτίτιδα (αδιευκρίνιστο)
11. Έλκος
12. Σπασμένες κεντρικές αρτηρίες στο διάφραγμα (αδιευκρίνιστο)
13. Σπυράκι που εξαφανίστηκε σε 21 μέρες

Για να τα δούμε ψύχραιμα...

Ως γνωστόν το βασικό target group των ψευτοθεραπειών είναι

α) Διάφοροι πόνοι οι οποίοιως γνωστόν έχουν εξάρσεις και υφέσεις, οι οποίοι συνήθως περνούν απο μόνοι τους και οι οποίοι ασφαλώς δεν μετρώνται αντικειμενικώς αλλά χαρακτηρίζονται κατα γενική ομολογία ως υποκειμενικό σύμπτωμα. Όλοι οι άνθρωποι πονούν πολλές φορές στη ζωή τους χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι άρρωστοι αλλά και ότι δεν θα περάσει ο πόνος ποτέ απο μόνος του
β) Δερματολογικές παθήσεις τύπου έκζεμα, ατοπική και αλλεργική δερματίτιδα αλλά και ένα σωρό μυκητιάσεις και μικροβιακές παθήσεις χωρίς ιδιαίτερη κλινική σημασία. Οι περισσότερες απο αυτές τις παθήσεις αυτοιώνται ή σχετίζονται με το στρες και τις συνθήκες του περιβάλλοντος όπως η υγρασία το ψύχος η θερμότητα. Ας μην υποτιμούμε΄το γεγονός ότι καθημερινά φορτώνουμε το δέρμα μας με ένα σωρό συνθετικές ύλες χημικές ουσίες καυσαέρια και κακή διατροφή.

Σε ότι αφορά την λαρυγγίτιδα και την λοιμώδη μονοπυρήνωση. Προκειτε περί ιογενών λοιμώξεων. Αυτό σημαίνει ότι αυτοιώνται απο την στιγμή που ο ιός θα κάνει τον κύκλο του και για τον λόγο αυτό θεραπεία φαρμακευτική χορηγείται μόνο όταν υπάρχει κίνδυνος επιπλοκών (πχ, λαρυγγικό οίδημα, ή πυώδης αμυγδαλιτιδα επιπλεγμένη με μικροβιακό παράγοντα)ή σε ηλικιωμένους ή σε άτομα που βρίσκονται σε ανοσοκαταστολή (χημειοθεραπεία, AIDS κλπ)

Σε ότι αφορά τα ινομυώματα είναι τοις πάσοι γνωστό ότι αυτά απο την στιγμή που σχηματίζονται μπορεί είτε να μεγαλώσουν είτε να παραμείνουν στάσιμα είτε να υποστραφούν (΄΄οχι δια της μαγείας) αλλά διότι είναι ορμονοευαίσθητα εξαρτώνται δηλαδή απο το ορμονικό προφίλ της γυναίκας.

Σε ότι αφορά την ωτίτιδα καθώς και ότι άλλο τελειώνει σε -ίτιδα υπενθυμίζω πως η φυσι΄κή άμυνα του οργανισμού (αντισώματα, λεμφοκύτταρα, φραγμοί, δικτυοενδοθηλιακό σύστημα κλπ)αντιμετωπίζει επαρκώς την συντριπτική πλειοψηφία των μικροβιακών λοιμώξεων χωρίς να χρειάζεται κανενός είδους αντιβιωτικό ή κάθε άλλου είδους θεραπεία.Αν δεν υπήρχε αυτό το πανίσχυρο αμυντικό σύστημα δεν θα υπήρχε και ο άνθρωπος

Σε ότι αφορά τον άνθρωπο με τις σπασμένες κεντρικές αρτηρίες του ρινικού διαφράγματος εκ των όσων περιγράφει συμπεραίνω ότι πιθανόν συνεχίζει να πάσχει απο κάποιο χρόνιο νόσημα για το οποίο ελπίζω να έχει διερευνηθεί ενδελεχώς. Το να ανοίγει η μύτη του δύο φορές το μήνα είναι παθολογικό όσο και αν το εξωραίζει. Θα του πρότεινα δε να προβεί σε follow up ιατρικό αν και είμαι σίγουρος ότι το κάνει.

Σε ότι αφορά το έλκος τα στοιχεία που παραθέτονται είναι επιεικώς ανεπαρκή για να καταλάβω τι εννοεί
ενώ για την διάγνωση της ουρολοίμωξης χρειάζεται κάποιος να κάνει εξέταση και καλλιέργεια ούρων.

Για τον άνθρωπο με το σπυράκι που έφυγε σε 21 ημέρες δεν έχω σχόλιο γιατί θα μπορούσα να του εξηγήσω πως το σπυράκι δεν είναι αρρώστια αλλά και ότι συνήθως τα σπυράκια φεύγουν σε 4-5 μέρες. Κάτι δεν έκανε σωστά με το ρείκι μάλον

Και τέλος για τον θεματοθέτη ....
θα σε απογοητεύσω αλλά δυστυχώς ακόμη και οι πέτρες απο την χοληδόχο κύστη μπορούν να περάσουν μεσα στο έντερο και για την ακρίβεια μέσω του κυστικού πόρου στον χοληδόχο πόρο και απο εκεί στο 12δάκτυλο και να αποβληθούν εν κατακλείδι στο wc. Αυτή είναι και η φυσική οδός της χολής. Αν μου έγραφες και την γνωμάτευση του υπερηχογραφήματός σου θα μπορούσα να σου εξηγήσω με αντριχιαστικές λεπτομέρειες ότι σου συνέβη.

Για να είμαι ειλικρινής ακόμη και εγώ απογοητεύτηκα
Ήλπιζα σε κάτι πιο πειστικό κύριε


Φιλακια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 20:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
την παγκρατίτιδα δεν την σχολιάζω διότι ο συσχετισμός της εξ αποστάσεως θεραπείας με την πορεία της νόσου εγγίζει το γελοίο αλλά δικαιολογείται λόγω άγνοιας.

αν θέλετε λεπτομέρειες περί παγκρεατίτιδας, μορφών , θνητότητας, επιπλοκών, παγκρεατικών ψευδοκύστεων κλπ ευχαρίστως να σας τις αναλύσω αλλά είναι μάλλον too much και too far away απο το γνωστικό πεδίο του ανθρώπου που έκανε το συσχετισμό

ΦιλάκιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2007, 23:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geox γερμανικά γνωρίζεις?

Αν ναι να σου δώσω πολύ ευχαρίστως μία γερμανική ιστοσελίδα όπου καταρρίπτονται άπειροι μύθοι της "σχολικής ιατρικής", της οποίας δείχνεις μέγας υπέρμαχος.

Η θεωρία ύπαρξης ασθενειών/νόσου εξ'αιτίας ιών π.χ. πάει περίπατο και δεν υφίστατε καν. Οι εμβολιασμοί είναι ότι χειρότερο ήρθε να προτίνει η "ιατρική" των τελευταίων δεκαετιών κ.τ.λ. (πέρα από τα τέλεια φακελάκια και την ποικιλοτρόπως καταπάτηση και αθέτηση του όρκου που δίνει κανείς)

Το ότι εσύ δεν βρήκες αρκετές περιπτώσεις ίασης ή βελτίωσης μέσα στο τόπικ, οφείλεται πολύ απλά στο γεγονός ότι όπως θα έπρεπε να είχες προσέξει δεν "μπήκαμε στον κόπο" να σε κρατήσουμε ενήμερο σχετικά με τις θεραπείες -τελευταίο ποστ 8/2006

και φυσικά δεν περιέχονται εκεί όλες οι θεραπείες που πιθανόν να ήθελες να δεις...

Άρα για τους λίγους μήνες και για τις ελάχιστες καταγραφές του τόπικ αρκετές ιατρικές "θεωρίες-αλήθειες" μας περιέγραψες και αρκετά...το ευχαρηστήθηκες γελώντας.

Πάντως είσαι κλασσικός οπαδός της κλασικής ιατρικής...σκέτη στενοχώρια βρε παιδί μου- το "παίζουμε παντογνώστες και ξεχνάμε ευχαρίστως τις εξαιρετικά ελάχισες δυνατότητες της σημερινής ιατρικής, η οποία παρά τις "προόδους της" μόνο για συναίτερος των φαρμακοβιομηχανιών κάνει, διότι δεν κατάφερε ούτε καν να δει τον άνθρωπο ως ψυχοσωματική ενότητα (πέρα από την ολιστική ιατρική).

Αυτή είναι η αλήθεια της ΔΙΚΗΣ σου ιατρικής-φαρμακευτικής και όχι θεραπείας -γιατί η εμμονή σας να ασχολείστε με την συμπτωματολογία και να προσπαθείτε την "θεραπεία-εξάλλειψη" των συμπτωμάτων και όχι των αιτιών εμφάνισης τους δεν έχει τίποτε να κάνει με θεραπεία και ίαση...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2007, 04:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πολύ ωραία λοιπόν. Aς μιλήσουμε ψύχραιμα

Ας κάνουμε τις εξής υποθέσεις και θα ήθελα να μου απαντήσεις με βάση την δική σου γνώμη τι θα έπρεπε να κάνει κάποιος (εκτός απο το να πάει στο νοσοκομείο και τον κλασσικό γιατρό) όταν

1. Παθαίνει ρήξη σπληνός σε τροχαίο ατύχημα
2. Έχει μια ελιά που αποδεικνύεται ότι είναι μελάνωμα
3. Εντοπίζει έναν όγκο στο στήθος
4. Είναι γυναίκα και έχει λοίμωξη με ΗPV στον τράχηλο
5. Παθαίνει έμφραγμα
6. Έχει σακχαρώδη διαβήτη
7. Έχει νεφρική ανεπάρκεια τελικού σταδίου
8. Παθαίνει τέτανο (αφού δεν είχε εμβολιαστεί με το άχρηστο εμβόλιο)
9. Παθαίνει εγκεφαλική αιμορραγία (εγκεφαλικό)
10. Παθαίνει ρήξη ανευρύσματος αορτής
11. Παθαίνει Ηπατίτιδα C ή Β ή AIDS

Επίσης θα ήθελα να ακούσω πιο συγκεκριμένα την άποψή σου για τον εμβολιασμό κατα
1. του τετάνου - διφθερίτιδας
2. Ιλαράς ερυθράς παρωτίτιδας
3, πολιομυελίτιδας
4. Φυματίωσης
5. Ηπατίτιδας Β

Και εν τέλει αν έχεις παιδιά δεν θα τα εμβολιάσεις και αν όχι γιατί?

Λάβε υπόψιν ότι δεν μιλάς με εκπρόσωπο φαρμακοβιομηχανίας.

Δεν πρόσεξες ασφαλώς ότι δεν αναφέρομαι σε φάρμακα και αν θέλεις τη γνώμη μου στη χώρα όπου ζούμε η λέξη κατάχρηση είναι ανάξια να περιγράψει το φαινόμενο. Τα δε φαρμακεία λειτουργούν ως σούπερ μαρκετ φαρμάκων.

Πιστεύω θα συμφωνείς ότι δεν φταίει το φάρμακο αλλά ο τρόπος που χρησιμοποιείται.

Σε ότι αφορά τα φακελάκια και τους επίορκους ιατρούς συμφωνώ αλλά πιστεύω ότι έχουμε αυτό που μας αξίζει.
Όλοι σχολιάζουν κανείς δεν καταγγέλει παρά μόνον όταν κάτι πάει στραβά.
Όλοι θέλουν να δώσουν κάτι για να τύχουν προτεραιότητας αλλά και μεγαλύτερης προσοχής.
Καλύτερος γιατρός θεωρείται εκείνος που παίρνει τα περισσότερα
Αν κάποιος δεν τα παίρνει θεωρείται υποδεέστερος
Όλοι αδιαφορούν παντελώς για το συστημα υγείας μέχρι να βρεθούν οι ίδιοι στο κρεββάτι του πόνου

Σε ότι αφορά τα "συμπτώματα" ασφαλώς και πιστεύω πρώτιστα στην αξία της πρόληψης και της αναζήτησης των αιτίων. "Προλαμβάνειν εστι θεραπεύειν"

Σε ότι αφορά τα περιστατικά που ανέλυσα έχω να πω ότι όλες οι αναφορές σε τέτοιου είδους "θεραπείες" είναι εξόχως παρόμοιες με τις καταγεγραμμένες σε αυτό το τόπικ αλλά δεν υπάρχει παγκοσμίως ούτε μια μα ούτε μια περίπτωση θεραπευθείσας ασθένειας (και όχι συμπτώματος) η οποία να έχει παρουσιαστεί επισήμως με στοιχεία (φάκελο, εξετάσεις, follow up κλπ)ή δημοσιευτεί με συγκεκριμένα στοιχεία. Αν γνωρίζεις μια σε παρακαλώ να μου την υποδείξεις. Από δοξασίες, φήμες, αόριστες αναφορές και υποκειμενικές αξιολογήσεις υπάρχουν σε όλων των ειδών τις μορφές.

Αλήθεια ποια είναι η γνάμη σου για το τεστ ΠΑΠ και την μαστογραφία?

Ξερω ξερω .... κάποιος θα πει ότι είμαι εκτός θέματος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2007, 10:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eίστε και οι δύο εντος θέματος.Γιατι η ύπαρξη της μιας άποψης θα ισχέι με την απόρριψη της αλλης;
Ισχύουν και τα δύο αγαπητοί μου.
Είναι σιγουρο ότι πρωτα αρρωσταινει η ψυχη καιη ασθενεια είναι απλά η έκφραση αυτου του πόνου και της συσαρμονίας.Οποιος το μαθει θ ακατανοήσει και πολλά αλλα σε σχεση με τον τροπο που ζει ,σκέπτεται και αποφασιζει.
Αν όμως για τους οποιος λογους αρνειται ειτα απο αγνοια είτε απο άρνηση τοτε υποχρεωτικά θα ζητήσει την συμβολή της κλασικης ιατρικής,ανεξαρτήτως της αιτίας, το σύμπτωμα κι αυτο θελει θεραπεια.
Μακάρι να ειχαμε φτασει στο σημειο να νοιώθουμε την αληθεια μας οποτ δενθα χρειαζοταν να αρρωστησουμε για τνα την κατανοήσουμε.
Να ειστε καλα και οι δυο.
Geox αντιδρας με μαχητικό τρόπο και καλά κανεις αν αυτο τωρα μπορείς,θαρθει η ώρα που θα καταλαβεις ότι για τα "πιστεύω" δεν απαιτουνται "μάχες",χρειάζεται απλά εμπιστοσυνη ότι αυτο που πιστευουμε ειναι το σωστό,χρειάζεται άφημα και η αληθεια παντα ερχεται στο φως!
ΚαλλιόπηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2007, 14:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να δούμ,ε λοιπόν και τα εξής..
Η ζωή του ανθρώπινου σώματος όπως την γνωρίζουμε είναι πεπερασμένη.
Η ασθένεια δε είναι αναπόφευκτη από την στιγμή που το ανθρώπινο σώμα γερνά και φθείρεται αλλά και υποβάλλεται στην επίδραση των εξωτερικών παραγόντων. Σκοπός της κλασσικής ιατρικής δεν είναι φυσικά η αθανασία του ανθρωπίνου σώματος - αυτό κατα τη γνώμη μου θα ήταν όχι μόνο ματαιοδοξία αλλά και ύβρις προσ την φύση. Ο σκοπός λοιπόν της κλασσικής ιατρικής είναι η αντιμετώπιση (πρόληψη, ίαση ή ύφεση των ασθενειών) καθώς και η εξασφάλιση της ανθρώπινης αξιοπρέπειας στο τελευταίο του ταξίδι.


Μήπως με κάποιο τρόπο υπονοείτε ότι μπορείτε να επιτύχετε την αθανασία του σώματος?

Λέτε πως είναι σίγουρο πως αρρωσταίνει πρώτα η ψυχή και η ασθένεια είναι έκφραση πόνου και δυσαρμονίας.

Έστω ότι ισχύει αυτή η παραδοχή.
Απαντήστε μου σας παρακαλώ όμως με βάση την παραδοχή αυτή στο ερώτημα που σας έθεσα. Τι θα κάνατε δηλαδή στις περιπτώσεις που σας έθεσα παραπάνω. Και το λέω αυτό εγώ ο στενόμυαλος διότι η κλασσική ιατρική σε όλες αυτές τις περιπτώσεις μπορεί να προσφέρει εξαιρετικά αποτελέσματα απο πλήρη ίαση εώς πολύ αποτελεσματική αντιμετώπιση και καλό βιωτικό επίπεδο. Γνωρίζετε κάποια εναλλακτική μέθοδο με καλύτερα ή τα ίδια αποτελέσματα. Αν ναι σας παρακαλώ να μου μιλήσετε αναλυτικά γι' αυτήν.

Να νοιώσουμε την αλήθεια μας ....ναι

και μετά ... θα γίνουμε απρόσβλητοι ...άρα και αθάνατοι....?

Πιστεύεται ότι το προνόμιο της αναζήτησης της αλήθειας μπορεί να είναι αποκλειστικότητα της ιδεολογίας που παραθέτετε.... ?

Πιστεύετε ότι οι γιατροί της κλασσικής ιατρικής δεν υπολογίζουν την ανθρώπινη ψυχή... ?

Δυστυχώς τα δικαιώματα και οι κατακτήσεις στον κόσμο που ζούμε κερδίζονται όχι μόνο με μάχες αλλά και με αίμα. Τίποτε δεν χαρίζεται. Όποιος δεν μπορεί να δει αυτή την αλήθεια ή ζει στο matrix ή τα έχει βρει όλα έτοιμα ή ανήκει στην κατηγορία αυτών που ζουν εις βάρος των άλλων ως παράσιτα. Καμμιά πρόοδος στην ανθρώπινη ιστορία δεν κερδήθηκε απο τον καναπέ ή με αυτοσυγκέντρωση και κυρίως χωρίς θυσίες και πίστη σε αξίες και ιδανικά.

Υ.Γ. Υπάρχει αντίστοιχη εξήγηση της θεωρίας σου για τα άρρωστα παιδάκια? Υπάρχει εξήγηση για τις γενετικές ανωμαλίες ? Είναι δόγμα τελικά αυτή η άποψη ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2007, 17:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και το λέω αυτό [b]εγώ ο στενόμυαλος [b]διότι η κλασσική ιατρική σε όλες αυτές τις περιπτώσεις μπορεί να προσφέρει εξαιρετικά αποτελέσματα απο πλήρη ίαση εώς πολύ αποτελεσματική αντιμετώπιση και καλό βιωτικό επίπεδο.

Mα δεν σε απεκάλεσα στενόμυαλο,δεν θα μπορούσα.
Οσο για τις μαχες και τα αίματα μήπως θες να το σκεφτείς λιγάκι.......γιατι γιαμενα αυτα ακριβως ειναι matrix.
Aλλά τισημασία εχει κι ανδεν το δεις ετσι,απλά αποδεικνύουμε ότι ένα πραγμα εχει πολλες πλευρες θέασης.Το ίδιο πράγμα ,η ίδια λέξη έχει τελειως διαφορετική σημασία για τον καθένα μας.
Να είσαι καλα.
Δεν εχω λυσει ολα μου τα ερωτήματα αν εσυ όμως με την ειδικότητα σου μπορεις, χαίρομαι που υπαρχεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2007, 21:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ ότι υπάρχουν αρκετές διαφορετικές οπτικές γωνίες για ότι συμβαίνει στην ζωή.
Συμφωνώ και χαίρομαι διότι για κάθε ερώτηση (απλή ή πολύπλοκη φιλοσοφική ή ιατρική ) μπορούν να υπάρξουν διαφορετικές απαντήσεις ή αν θέλεις και το ίδιο πράγμα μπορεί να ειπωθεί με πολλούς διαφορετικούς τρόπους. Υποψιάζομαι δε ότι η αλήθεια είναι μία.
Σε αυτό που λες ότι δεν έχεις απαντήσει σε όλα τα ερωτήματά σου εγώ προσθέτω ότι δεν νομίζω να απαντήσω σε όλα τα ερωτήματα στην δοκιμασία αυτής της μικρής ζωής.

Αλλά παρόλα αυτά πιστεύω ότι σε πολύ συγκεκριμένα και χειροπιαστά ερωτήματα θα έπρεπε να υπάρχουν και συγκεκριμένες απαντήσεις. Και η μη απάντηση όμως είναι για μένα απάντηση.

Το ότι οι λέξεις και οι καταστάσεις έχουν διαφορετικό νόημα δεν σημαίνει ότι ζούμε σε διαφορετικούς κόσμους

Είναι άκομψο τουλάχιστον να απαξιώνουμε αγώνες για την ελευθερία και τα ανθρώπινα δικαιώματα στο όνομα της θεωρητικής ή φιλοσοφικής ή εσωτερικής ή όπως αλλιώς θες προσέγγισης των πραγμάτων. Υπάρχουν άνθρωποι που έδωσαν την ζωή τους σε όλο τον κόσμο αρνούμενοι να χάσουν το σημαντικότερο την ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Υπάρχουν άνθρωποι που βασανίστηκαν και πέθαναν στις φυλακές άλλοι που τους έκαψαν ζωντανούς τους παραμόρφωσαν και τους ακρωτηρίασαν ... σε Αυτό το πέρασμα αυτή τη μάχη και το αίμα τα χνάρια της αλήθειας είναι ανεξίτηλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2007, 21:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι άκομψο τουλάχιστον να απαξιώνουμε αγώνες για την ελευθερία και τα ανθρώπινα δικαιώματα στο όνομα της θεωρητικής ή φιλοσοφικής ή εσωτερικής ή όπως αλλιώς θες προσέγγισης των πραγμάτων. Υπάρχουν άνθρωποι που έδωσαν την ζωή τους σε όλο τον κόσμο αρνούμενοι να χάσουν το σημαντικότερο την ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Υπάρχουν άνθρωποι που βασανίστηκαν και πέθαναν στις φυλακές άλλοι που τους έκαψαν ζωντανούς τους παραμόρφωσαν και τους ακρωτηρίασαν ... σε Αυτό το πέρασμα αυτή τη μάχη και το αίμα τα χνάρια της αλήθειας είναι ανεξίτηλα



Αξίζει να το παραθέσω ξανά.Θεωρησα άκομψο απο μερους μου να γραψω ότι μιλας με εναν άνθρωπο που αγωνίζεται καθημερινά μόνο για αξιοπρέπεια κόντρα σε κατεστημενα και ...και....
Και όλα αυτά χάριν των όσων το΄αίμα ζυθηκε κατα καιρους.
Απλά πιστευω ότι εφτασαν τον κόσμο να χύνειτ ο αιμα του για οσα δικαιουται για οσα του αξίζου για οσα του ανήκουν,αυτο ήθελα να πω.
Εσο επιεικής μαζί μου γιατι γράφω με την ψυχη μου κι οχι με το μυαλο μου και μπορεί ο λόγος μου ο γραπτός να ειναι ελλειπής αλλά ξέρω τι νοιώθω και θα βρω σιγουρα τρόπο να το καταθέσω.Σε ευχαριστω για την όμορφη συζητηση μεσω διαφωνιας και συμφωνίας.Σε ευχαριστω απο καρδιας γιατι έχεις ήθος και μπορω να το δω.Ανήκεις κι εσυ σε αυτοςυ πουθα δημιουργησουν το κρισιμο πλήθος για ενα κόσμο που θα ανηκει σε ολους κι όχι στους λίγους,για έναν κόσμο αγάπης κι όχι απαξίωσης και ταπείνωσης.Να εισαι καλα να εισαι καλα.ΚαλλιόπηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2007, 21:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτή είναι η αλήθεια της ΔΙΚΗΣ σου ιατρικής-φαρμακευτικής και όχι θεραπείας -γιατί η εμμονή σας να ασχολείστε με την συμπτωματολογία και να προσπαθείτε την "θεραπεία-εξάλλειψη" των συμπτωμάτων και όχι των αιτιών εμφάνισης τους δεν έχει τίποτε να κάνει με θεραπεία και ίαση...


Μια απο τις κλασικες φρασεις-καραμελα των "εναλλακτικων".

Και βαζω την λεξη αυτη σε εισαγωγικα γιατι ΔΕΝ ειστε γνησιοι εναλλακτικοι θεραπευτες.

Μια ΓΝΗΣΙΑ εναλλακτικη θεραπευτικη μεθοδος ειναι αυτη που ΟΝΤΩΣ αντικαθιστα επαξια μια αλλη.

Ομως οταν οι "εναλλακτικες" θεραπευτικες σας μεθοδοι αξιολογουνται με την επιστημονικη αξιολογηση ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΔΟΚΙΜΗ οι ισχυρισμοι τους περι ιασεως/προληψεως καταρρεουν σαν χαρτινος πυργος.

Οποιοδηποτε μεθοδος μπορει να βγει ως αποτελεσματικη ΑΝ ΔΕΝ αξιολογηθει με τα πρωτοκολα της κλινικης δοκιμης.

Την "εναλλακτικη" ιατρικη την στηριζουν ανεκδοτες μαρτυριες και κακιστης μεθοδολογιας "ερευνα".

Θυμηθητε την περιπτωση της φραπελιας.

Την επιστημονικη ιατρικη στηριζουν οι κλινικες δοκιμες.

Η επιστημονικη ιατρικη αυξησε το προσδοκιμο ζωης απο τα 45 στα 80 ετη.

Η επιστημονικη ιατρικη καταφερε και εξαλειψε τρομερες ασθενειες απο προσωπου γης.Η ευλογια που θεριζε χιλιαδες κοσμο εξαφανιστηκε χαρη σε συστηματικους ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥΣ.Χαρη επισης στους εμβολιασμους ασθενειες που θα διενυαν σοβαροτερη πορεια σε ατομα με απροετοιμαστο ανοσοποιητικο (γιατι ΑΥΤΟ κανει το εμβολιο εκπαιδευει το ανοσοποιητικο στην αντιμετωπιση ενος αντιγονου) τωρα διανυουν μια πολυ ελαφροτερη πορεια.Οι ασθενειες που σημερα χαρακτηριζονται ως "παιδικες" και αντιμετωπιζονται με ελαφρα την καρδια (ανεμοβλογια,μαγουλαδες,κοκκυτης κτλ),πριν την ανακαλυψη των εμβολιων σκοτωναν και σακατευαν παιδια και ενηλικες.

ΠΡΙΝ την ανακαλυψη της χημειοθεραπειας η λευχαιμια σκοτωνε σχεδον ολα τα παιδια που προσεβαλε.Σημερα 7 στα 10 παιδακια με λευχαιμια ΘΕΡΑΠΕΥΟΝΤΑΙ χαρη στην χημειοθεραπεια και τις συνοδους υποστηρικτικες αγωγες και αυτες οι μεθοδοι θεραπειας ανηκουν στην επιστημονικη ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ.

Επισης σε καποιες μορφες καρκινου επιτυγψανεται ιαση και σε ενηλικες ενω σε αλλες παρετεινεται η επιβιωση.Και για την ακριβεια σημερα σχεδιαζονται ακομα αποτελεσματικοτερα αντικαρκινικα φαρμακα με υψηλη τεχνολογια ΠΑΛΙ απο την επιστημονικη φαρμακευτικη.

Στα τραυματα κανει θαυματα.Φερε μου εδω εναν ρεικι μαστερ να δουμε τι θα κανει σε καποιον που εχει φλεγμονη της σκωληκοειδους ή που το ποδι του εχει διαλυθει σε ατυχημα ή που εχει παθει εμφραγμα ή που εχει πνευμονοθωρακα ή ογκο στον εγκεφαλο να δουμε ποσα απιδια πιανει ο σακος.

Για την ακριβεια ειναι η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ που θεραπευει την αιτια και ΟΧΙ οι γιαλατζι "εναλλακτικες" θεραπευτικες.Οι γιαλατζι εναλλακτικες το μονο που προσφερουν ειναι προσκαιρη ανακουφιση των συμπτωματων μεσω του φαινομενου placebo.

Επισης η επιστημονικη ιατρικη οχι μονο θεραπευει αλλα και προλαμβανει νοσους.Στις μεθοδους προληψης ανηκουν πχ τα εμβολια και
η εφαρμογη των κανονων υγιεινης.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy