ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 V For Vendetta
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2006, 17:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερχεται σε 5 μερες...Προκειται για μια καινοθρια ταινια των Αδερφων Wachowski (οι ιδιοι που δημιουργησαν την "Τετραλογια" Τhe Matrix). Για να δουμε...θα εχει την απηχηση που ειχε το πρωτο (και καλυτερο) Matrix? Αν και φαινεται "καλη" απο τα τρειλερ...
Το θεμα ειναι οτι θα γινει και αυτο τριλογια...εσεις τι λετε?

...and the Predators will prevail...

urbis et orbis

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2006, 13:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου PREDATOR, κι εγώ νομίζω πως η συγκεκριμένη τριλογία θα είναι αρκετά καλή.
Οπότε ελπίζω να μην απογοητευτούμε...

Μια υποσημείωση μόνο...

quote:
Προκειται για μια καινοθρια ταινια των Αδερφων Wachowski (οι ιδιοι που δημιουργησαν την "Τετραλογια" Τhe Matrix).

Μήπως μπερδεύτηκες κι αντί για "τριλογία" έγραψες "τετραλογία"?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2006, 20:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε d.incubus,
σαν τεταρτο εννοει το φοβερο animatrix...
ισως το καλυτερο απο ολα!

When the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 07:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φιλε d.incubus,
σαν τεταρτο εννοει το φοβερο animatrix...
ισως το καλυτερο απο ολα!

Φίλε μου, αν λάβω υπόψιν μου τα Matrix 2 & 3 θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!

Για να μην ξεφύγω κι από το θέμα του topic, έψαξα λίγο για την ταινία και φαίνεται να έχει ενδιαφέρον.
Η ιστορία εκτυλίσσεται περίπου στο 2020 όταν ένας άνδρας που φοράει πάντα μάσκα, ο οποίος συστήνεται ως V κι έχει σκοπό να πολεμήσει με όποιο τρόπο μπορεί το ολοκληρωτικό καθεστώς της χώρας του, σώζει μια νέα κοπέλα από τη μυστική αστυνομία.
Σύντομα όμως ανακαλύπτει οτι αποκτά μια σύμμαχο....

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

leslevresnues
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 18:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους leslevresnues  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω το μονο που ξερω γι αυτη τη ταινεια ειναι οτι ειναι παρμενη απο το ομωνυμο κομικ της Vertigo(παρακλαδi της DC).Τα κομικ της Vertigo,ενα προς ενα,ανεξαιρετως,συνδιαζουν δραση,ψυχεδελια και εσωτερισμο και απευθυνονται σε ενα εξειδικευμενο καπως κοινο.Παρολα αυτα η προηγουμενη μεταφορα κομικ της Vertigo στην μεγαλη οθονη ηταν τουλαχιστον ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΗ και ηταν το ΜΕΤΡΙΟΤΑΤΟ Constantine.


Αναμενουμε

Ne Travaillez Jamais!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 15:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχθές είδα την ταινία στον κινηματογράφο και μπορώ να πώ οτι μου άρεσε πάρα πολύ!
Κατά την γνώμη μου δίνει στον θεατή αρκετά πράγματα να σκεφτεί και του δίνει "ερεθίσματα" για να πάει το μυαλό του σε διάφορα γεγονότα και σε πιθανότητες...

Κι ας μην ξεχνάμε κάτι:

"Πίσω από μια μάσκα δεν ζεί ένας άνθρωπος.
Ζεί μια ιδέα..."

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2006, 04:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μύνημα του V ήταν πεντακάθαρο. Για να υπάρξει κάθαρση και αναγέννηση στην ανθρωπότητα πρέπει πρώτα να πέσει φωτιά και τσεκούρι..

RaphaelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rivaldinho
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2006, 03:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rivaldinho  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδα την ταινία εδώ και δύο βδομάδες και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ.

Το σημαντικότερο είναι αυτό που είπε ο Dying_incubus: "δίνει στον θεατή αρκετά πράγματα να σκεφτεί και του δίνει ερεθίσματα για να πάει το μυαλό του σε διάφορα γεγονότα και σε πιθανότητες..."

Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το ζητούμενο σε κάθε ταινία.

Θα συμφωνήσω καί με τον ΑΡΧΑΓΓΕΛΟ, αλλά καλύτερα για όσους δεν την έχουν δει να μην πούμε περισσότερα. Δείτε την. Αξίζει.

®ivΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sirax
Νέο Μέλος

Jamaica
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 15:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας, τρια πραγματα για την "επαναστατικη" ταινια των επαναστατικων αδελφων MATRIX

1)Προσωπικη μου αποψη αφου ειδα και εγω την ταινια ειναι οτι ειναι ενας καλοδουλεμενος τροπος για να σου τσιμπησουν το 15ευρο, αφου τα κεφαλια του marketing ξερουν οτι τη σημερον ημερα η ιδεα επανασταση πουλαει σαν τρελη.

2)Η γενικη ιδεα της ταινιας ειναι, βολεμενοι και παρτακηδες ολου του αναπτυγμενου και καλα κοσμου επαναστατηστε γιατι το συστημα βαρεθηκε να μαμαει τους απεξω και σε λιγο εχει σκοπο να περιλαβει τον πισινο μας.

3) Μια ερωτηση κρισης, τα ατομα που ζουνε με λιγοτερο απο ενα ευρο την ημερα και πεθαινουν απο αρρωστιες που σε μας θεραπευονται με ενα απλο χαπι, πρεπει να πεταξουν τις μασκες ή να συνεχισουν να τις φορανε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rivaldinho
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 21:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rivaldinho  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι κι αλλιώς, είναι καλό που η ταινία αυτή σε έκανε να σκεφτείς αυτά τα πράγματα, αλλά πιστεύω ότι υπερβάλλεις λίγο, sirax.

Αυτή είναι η τέχνη του κινηματογράφου, αλλά και η δουλειά του σκηνοθέτη:
Να σε πείσει να δεις την ταινία του.

Δεν καταλαβαίνω πού βρίσκεις το κακό στο να περνάει το μύνημα της επανάστασης; 'Η μήπως αμφιβάλλεις ότι "το συστημα.....σε λιγο εχει σκοπο να περιλαβει τον πισινο μας" ;; Διάβασε, αν θέλεις, το "Brave new world", του Aldus Haxley, ή το πιο γνωστό "1984" του George Orwell για να δεις ότι αυτά που δείχνουν στο V σίγουρα δεν είναι πρωτότυπα αλλά ούτε και μακρυνά...

Ως προς το 3ο που λες ομολογώ ότι με μπερδεύεις. Οι άνθρωποι που ζουν με ένα ευρώ την ημέρα είναι οι άνθρωποι που τους πίνουν το αίμα οι μεγαλοκαρχαρίες και τους πατάνε μέχρι τον λαιμό.
Είναι οι άνθρωποι από τους οποίους κλέβουν τη ζωή και προσπαθούν να τους πάρουν τόσο κάθε ρανίδα του ιδρώτα τους, όσο και τα όνειρά τους.
Δεν ήρθε ακόμα η ώρα να επαναστατήσουν αυτόί οι άνθρωποι ...;

Χτές αυτοί οι άνθρωποι ζούσαν με δύο ευρώ τη μέρα και απλώς τους μαστίγωναν.
Σήμερα ζουν με ένα ευρώ και τους πατάνε το λαιμό.
Αύριο, λες, δε θα ζουν με μισό ευρώ; Αδυνατώ να φανταστώ πόσο ακόμα μπορούν να τους βασανίσουν αλλά είμαι σίγουρος ότι θα βρουν έναν χειρότερο τρόπο.
Πότε θα επαναστατήσουν αυτοί οι άνθρωποι;
Πότε θα σηκώσουμε κεφάλι;; Πότε, αν όχι τώρα;

(Αυτό με έκανε εμένα να σκεφτώ αυτή η ταινία)
Και, μπάϊ δε γουέϊ (που λένε και στο χωριό μου) δεν νομίζω ότι οι αδελφοί Wackovsky (κάπως έτσι δε γράφεται;) είναι καλοί ως προς τη σκηνοθεσία. ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ, κατά τη γνώμη μου. Και αυτό είναι οφθαλμοφανές ειδικά στα Matrix Reloaded και Matrix Revolutions όπου πάνω από τη μισή ταινία είναι οπτικά εφέ και computerized.
Αυτό δείχνει σκηνοθετική αδυναμία.

Αλλά δεν μπορώ να αρνηθώ ότι τα θέματα με τα οποία καταπιάνονται είναι πολύ ενδιαφέροντα. Ούτε μπορώ να υποστηρίξω ότι το να δεις κάποια από τις ταινίες τους είναι χάσιμο χρόνου. Κάθε άλλο.


®ivΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apogonos
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 04:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apogonos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω σε ολα με τον φιλο Rivaldinho απλα εχω να κανω δυο παρατηρησεις....

1η-> Οι αδερφοι "πως λεγονται ουτε εγω μπορω να πω" ειναι εξαιρετικοι σκηνοθετες...απο καθε αποψη.Δημιουργησαν μαλιστα μια δικια τους σχολη σκηνοθεσιας....απλα δεν ειναι κινηματογραφιστες με την κλασσικη εννοια...Δημιουργησαν μια κομικ ατμοσφαιρα με σκηνοθετικες ληψης ασυλληπτες...απλα καποια στιγμη χασαν τον ελεγχο με το computarized οπως λες και εσυ..

2η-> Το V for Vendeta τωρα ....Εχω την αποψη οτι αυτη η ταινια ειπε πολλα αλλα δεν ειπε τιποτα ουσιαστικο....ενω ΘΑ μπορουσε να εχει ενα απιστευτο βαθος ,μεσα απο πολυ ωραιες ιδεες-κινηματογραφικα παντα- στο τελος μενει ανολοκληρωτη... το μονο που λεει ξεκαθαρα ειναι και αυτο που θελει να αποκυρηξει....βια στη βια....πολεμο στο πολεμο....

οσο για τα υπολοιπα θεματα που θιγει,απλα τα θιγει και τιποτε αλλο.Θα ηθελα να εμβαθυνει λιγο...καλη ταινια παντως αλλα κατα τη γνωμη μου μιση-εκτος αν κανουν τριλογια παλι


Νεκροι ,ζωντανοι και νεκροζωντανοι
ολοι μαζι φωναζουμε με οπλο την σιωπηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 08:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω οτι το Matrix είχε μια πολύ καλή ιδέα ως τριλογία κι αρκετά μηνύματα να δώσει στον θεατή.
Όμως στο 2ο και 3ο μέρος έγιναν κουραστικά και για μένα, δεν ξέρω γιατί...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Akris
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 02:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Akris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η καλύτερη ταινία που είδα για φέτος...........

Ένα σενάριο όχι και τόσο μακριά από την πραγματικότητα..........

Δράση με χαμηλούς τόνους και ήπια ξεσπάσματα αλλά με καθηλωμένα .....εντελώς.... τα βλέμματα.(τουλάχιστον εγώ δεν ανοιγόκλεισα ούτε τα βλέφαρα μου)


Και η ατάκα.."είμαι ιδέα γι αυτό δεν μπορώ να πεθάνω".....άπαιχτηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastor
Νέο Μέλος

Cyprus
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 18:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alastor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρκετα καλη ταινια κατα την αποψη μου με ωραιο θεμα.

Παρολο που πιστευω οτι το κομικ ειναι σκαλια ανωτερο. Ως συνηθως, το Hollywood εχει την ταση να καταστρεφει τις ιστοριες κομικ που μεταφερει στην οθονη (το λεω αυτο μιας και ειμαι φανατικος των κομικς).

Απ'οτι ξερω ομως, ο συγγραφεας τις ιστοριας ειναι απογοητευμενος με τη μεταφορα, χαραχτιριζοντας το σεναριο των αδελφων σαν "ηλιθιο". Φυσικα, ο ανθρωπος με το δικαιο του να ειναι αναστατωμενος, μιας και οτι δικη του ιδεα μετεφεραν στον κινηματογραφο, την σκοτωσαν π.χ From Hell, League of Extraordinary Gentlemen. Καταπληκτικα βιβλια, χαλια ταινιες. Οποταν αν επιθυμειτε να δειτε την αρχικη ιστορια, προτεινω να κοιταξετε το κομικ. Εγω δυστηχως δεν μπορω να κανω σχολια, μιας και δεν το διαβασα ακομη, αλλα αρκετοι φιλοι μου ειπαν οτι το κομικ ειναι σκαλια ανωτερο απο την ταινια.

Common sense ain't common!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MrWIZARD
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 11:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MrWIZARD  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια απο τις καλητερες ταινιεσ που ειδα τελευταια…
Περα απο την ατακα « οι ιδεες ειναι αλεξισφαιρες» που ειναι τρομερη οπως αναφερθηκε, το πιο καλο και αρκετα Ελληνικο μηνυμα ειναι στην απελευθεροση της κοπελας «Αφου δεν φοβασε τιποτα εισαι ελευθερη» Ο. Ελυτης «Δεν ελπιζω τιποτα, δεν φοβαμια τιποτα, ειμαι ελευθερος» Αξιζει να την δειτε…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 12:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ταινία πιστεύω, όπως έχω ξαναπεί, οτι έχει να μας περάσει πολλά μηνύματα και γενικά ήταν καλογυρισμένη.
Γενικά μπορεί να μας κάνει να αναρωτηθούμε πολλά σχετικά με τα ιδεώδη, μια ιδέα, το κατεστημένο γενικότερα...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cult
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 14:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cult  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο. Ελυτης «Δεν ελπιζω τιποτα, δεν φοβαμια τιποτα, ειμαι ελευθερος»
Συγνωμη αλλα η ρηση αυτη δεν ανηκει στο Καζαντζακη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MrWIZARD
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 09:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MrWIZARD  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OK SORRY ΛΑΘΟΣ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
silverwhisper
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 17:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverwhisper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω που επιτελους ειδα χτες τη ταινια πιστευω οτι ειναι απο τις καλυτερες που εχω δει φετος (και ειδα αρκετες).

οσον αφορα το ματριξ ξενερωσα οταν το ειδα γιατι αν και το πρωτο επισοδειο ειχε καποιον ιδεαλισμο τα αλλα 2 θυμιζαν εξολοθρευτη...

Do you hear the people sing, lost in the valley of the night? It is the music of a people who are climbing to the light. For the wretched of the earth there is a flame that never dies. Even the darkest night will end and the sun will rise.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψυχάρι
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 23:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ψυχάρι  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με MR WIZARD,η πιό δυνατή στιγμή της ταινίας υπήρξε η μύηση του κοριτσιού.Με συγκίνησε πραγματικά.Παρόλο που η ταινία στο σύνολο της μου φάνηκε απλά συμπαθητική ,οι σκηνές στη φυλακή με περίλαβαν για τα καλά!Ειδικά οι βαθειές ανάσες του κοριτσιού καθώς της μηνούσε οτι κέρδισε το φόβο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 14:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσοι φίλοι την είχαν δει, μου είπαν ότι είναι “μάπα”, εμένα πάντως μου άρεσε. Πέρασα ένα πολύ ωραίο και ευχάριστο δίωρο.
Το κόμικ δεν το γνωρίζω και δεν ξέρω αν έγινε καλή μεταφορά για να την κρίνω σύμφωνα με αυτό.
Μου άρεσε γιατί περιγράφει μια κοινωνία η οποία δεν είναι μακριά από μας, και πρέπει και εμείς να προβληματιστούμε και να κρατάμε τα μάτια μας ανοιχτά για όλα αυτά που συμβαίνουν γύρο μας.
Άλλωστε και οι πολίτες στην ταινία χαμπάρι δεν είχαν πάρει μέχρι να τους “ξυπνήσει” ο V.

Θα συμφωνήσω ότι κορυφαία ατάκα στην ταινία είναι η :
«Αφού δεν φοβάσαι τίποτα, είσαι ελεύθερη»

Και κορυφαίες σκηνές ο διάλογος και η αποκάλυψη που ακολουθεί όταν η κοπέλα βγαίνει από το κελί (για να μην λέμε και πολλά) και στο τέλος η πανοραμική εικόνα των “ομοιόμορφων πολιτών“, που αποτελεί και τη δικαίωση του V.


Να 'στε όλοι καλά...

ΣτράτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 06:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Ευστράτιε, εμένα η ατάκα που με "άγγιξε" πέρισσότερο ήταν όταν ο V είπε οτι πίσω από μια μάσκα δεν ζει ένας άνθρωπος αλλά μια ιδέα.

Αλήθεια, αν το πάρουμε αυτό το μήνυμα με την ευρύτερη έννοια του με ποιόν τρόπο θα μπορούσαμε να το ερμηνεύσουμε άραγε...?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 10:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου Ευστράτιε, εμένα η ατάκα που με "άγγιξε" πέρισσότερο ήταν όταν ο V είπε οτι πίσω από μια μάσκα δεν ζει ένας άνθρωπος αλλά μια ιδέα.

Πως θα μπορούσα να μην συμφωνήσω
Τελικά η ταινία, κάτι έχει να μας πει.

Να 'στε όλοι καλά...

ΣτράτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 03:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ευστράτιε, ένα βαθύτερο νόημα μπορεί να βρίσκεται μέσα στο κάθετί είτε εμείς σε μια δεδομένη χρονική στιγμή μπορούμε να το δούμε είτε όχι..

Στο χέρι μας είναι λοιπόν να προσπαθήσουμε να το ανακαλύψουμε...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 14:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδα χτες το εργο, αν και ημουν παρα πολυ ασχημα προκατειλημενη και αυτο γιατι δε μου αρεσουν συνηθως τα εργα με τους μασκοφορους..

Παρολα αυτα, μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα, χωρις υπερβολη, μου αρεσε απιστευτα αυτο το εργο, ειχε παρα πολυ καιρο να με αγγιξει ετσι εργο..ισως επειδη δε το περιμενα κιολλας..

Πραγματικα υπεροχη ταινια και δε θα ξεχασω την απιστευτη ατακα..

"Οι ιδεες ειναι αλεξισφαιρες.."

Αψογος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crusader
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 06:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crusader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον οι "αδελφοί" μετά το ματριξ βρίσκονται σε μεγάλη σύγχυση. Η ταινία όπως τη είδα δεν είχε κανένα απολύτως νόημα. Μία μίξη ετερόκλητων στοιχείων για να βγει μία συναισθηματική μπούρδα με μερικές "έξυπνες" και καλά ατάκες χωρίς κάν στοιχειώδη λογική συνέπεια. Ένας μασκοφόρος σούπερ ήρωας εκδικητής (πρωτοτυπία πάλι και αυτή) να κάνει τον τρομοκράτη και τον βομβιστή στο Λονδίνο που πέρσι έχασε μερικές δεκάδες πολίτες από τέτοια κόλπα . Δε θα κάτσω να το αναλύσω δεν αξίζει. Το μόνο που μου έμεινε χαρακτηριστικό της ταινίας είναι μία σκηνή σε μία τηλεόραση όπου δείχνει υποτίθεται σκηνές από την Αμερική να βρίσκεται σε εμφύλιο πόλεμο. Αυτό είναι το μόνο πληροφοριακό μήνυμα της ταινίας, κάτι θα ξέρουν παραπάνω τα αδέλφια για το θέμα τόσα μάθαμε για τους Μεροβίγγιους. όποιος θέλει να διαβάσει και κάτι διαφορετικό, ρεαλισμό που τσακίζει κόκαλα και όχι μόνο αοριστολογίες και χαρούμενα ανέβασα ένα ενδιαφέρον ebook civil war II ,
Καλή σας όρεξη.
http://rapidshare.de/files/29813408/CWII.pdf.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 07:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Crusader, για να είμαι ειλικρινής θεωρώ το Matrix ως μια από τις καλύτερες ταινίες των τελευταίων χρόνων.
Κι αναφέρομαι στο πρώτο μέρος της τριλογίας γιατί με τα άλλα δύο μέρη δεν είχε καμία σχέση (κατά την γνώμη μου).

Αν και δεν ξέρω αν μπορώ να συγκρίνω την τριλογία με το V for Vendetta θα σου πω οτι προτιμώ το συγκεκριμένο έργο από τα Matrix II & III...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 16:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταπληκτικη ταινια...Οσες φορες την παρακολουθω...τοσο πιο πολυ την απολαμβανω...Παντως η συγκεκριμενη ταινια, δεν εχει να κανει σχεση με τα τρομοκρατικα επεισοδια...καθως ο ιδιος ο ηρωας δεν ειναι τρομοκρατης...αλλα η ιδια η κυβερνησης (πφ...κυβερνηση να σου πετυχει...με Καγκελαρια και αστυνομοκρατια)

Ευτυχως που ΔΕΝ θα υπαρξει σικουελ (μεχρι τωρα ετσι φαινεται) και δεν θα καταστραφει η αξιολογη αυτη ταινια...

...and the Predators will prevail...

urbis et orbisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crusader
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2006, 01:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crusader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Crusader, για να είμαι ειλικρινής θεωρώ το Matrix ως μια από τις καλύτερες ταινίες των τελευταίων χρόνων.
Κι αναφέρομαι στο πρώτο μέρος της τριλογίας γιατί με τα άλλα δύο μέρη δεν είχε καμία σχέση (κατά την γνώμη μου).

Αν και δεν ξέρω αν μπορώ να συγκρίνω την τριλογία με το V for Vendetta θα σου πω οτι προτιμώ το συγκεκριμένο έργο από τα Matrix II & III...



Φίλε D_I
το matrix 1 ήταν όντως από της καλύτερες ταινίες που έχουν βγεί, μόνο και μόνο για τις φιλοσοφικές προεκτάσεις που είχε χωρίς καν να συμπεριλάβουμε τα υπόλοιπα στοιχεία . Για τα υπόλοιπά έργα τους δεν είναι τίποτα παραπάνω από αντιγραφές ή γαι να το θέσω πιο ευγενικά κολάζ από έργα άλλων και κυρίως από τον χώρο της ευρύτερης συνομωσιολογίας - underground. Χαρακτηριστικά έριξα μια ματιά στο βιβλίο που σας έδωσα το Link, μετά από αρκετό καιρό, και κατά περίεργο τρόπο κοιτάξτε πότε γράφει ο συγγραφέας ότι θα ξεκινήσει ο δεύτερος εμφύλιος πόλεμος της αμερικής (με σχετικά ειρωνικό τόνο βέβαια)
The Year: 2020
Ελπίζω να θυμάστε πότε διαδραματίζετε η ταινία...


Edited by - Crusader on 20/08/2006 01:26:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αναζητητης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2006, 01:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αναζητητης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CRUSANDER Η ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΙ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΤΙ.

ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ?

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΥΝΔΕΕΙΣ ΜΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ?

ΑΡΧΑΓΓΕΛΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙΣ ΛΙΓΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΚΕΨΗ ΠΕΡΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙΟΥ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2006, 19:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ V FOR VENDETTA ΜΕ ΕΞΕΠΛΗΞΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΚΑΘΩΣ ΠΡΙΝ ΔΩ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΕΙΧΑ
ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΚΑΤΙ ΤΟΥ ΣΤΥΛ ΤΟΥΣ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΛΛΑ ΠΕΡΑ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ Η ΤΑΙΝΙΑ ΣΕ ΕΒΑΖΕ ΝΑ
ΣΚΕΦΤΕΙΣ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy