ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΠΟΙΗΜΑΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 02:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΘΑ ΛΕΓΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΜΕ ΠΟΙΗΜΑΤΑ?ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΑΣ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΔΩΑΣ ΕΚΦΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ!
ΦΙΛΙΚΑ
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΨΕΙΣ!

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 11:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν indigo boy, είναι φοβερό!
Χθες βράδυ, έπεσα για ύπνο γύρω στις τρεις παρά, και πριν με πάρει ο ύπνος, σκεφτόμουν κι εγώ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!!! Χωρίς να έχω βέβαια διαβάσει το καινούργιο σου θέμα... Για την ακρίβεια, μου ερχόντουσαν φράσεις στο μυαλό μου, που κοινό στοιχείο μεταξύ τους είχαν τη ρίμα, και σκέφτηκα ότι πολλές φορές μέσα από αυτή την υποσυνείδητη ποίηση μπορεί να κρύβονται αποκαλήψεις του εσώτερου εαυτού. Μετά, είπα μέσα μου, "ενδιαφέρον να κάναμε ένα θέμα στα φόρουμ για ποίηση", και τώρα το βλέπω μπροστά μου!!!
τι να πω;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 12:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ indigo_boy ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΙΔΕΑ ΣΟΥ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ (ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ) Η ΠΟΙΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΕΡΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΑΣ.

ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΣ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΛΟΓΙΑ ΚΑΡΔΙΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 19:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΑΜΑΛΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ.ΜΑΛΛΟΝ ΤΩΡΑ ΗΤΑΝ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗΦΙΛΕ AVATARGR ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 19:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ indigo_boy ΕΣΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ .....

ΑΡΧΙΣΕ ΠΡΩΤΟΣ...

ΑΝΑΜΕΝΩ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 19:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ AVATARGR ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ,Η ΓΝΩΣΗ Η ΣΟΦΙΑ ΚΤΛ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΔΩ.ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ Η ΟΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΗΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΕΘΕΙ ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΤΟΜΕΑ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ
ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 19:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Time out please.

Το θέμα θέλει σκέψη. Ενημερώνω τον Admin και επανερχόμαστε.

Μέχρι τότε βγάλτε τα μπλοκάκια σας και πάρτε στιλό ή ξεσκονίστε τα ράφια σας και ξεθάψτε τις παλιές σας σημειώσεις.

Αφού "θέλει η νύφη και ο γαμπρός"
τύφλα να έχει και ο Admin.

Δεν κάνει ομοιοκαταληξία αλλά που θα πάει θα βελτιωθώ και θα επανέρθω δριμύτερος.

Εεε... ψψτττ.. ενημερώστε και τον "Πλάτωνα", γιατί δεν ήξερε ο κακόμοιρος τι ετοιμάζεται και δεν κρατήθηκε, έριξε ένα ωραίο ποιηματάκι σε άλλο topic.

Κρατηθείτε, καλλιτέχνες μέχρι να βρούμε την τεχνική λύση.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 20:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρμενίζοντας στα φόρουμ
η ψυχή μου ανοίχτηκε
διάβασα το μήνυμά σου
και η έσχατη αλήθεια
μπρος μου ξετυλήχθηκε.

Αραγε ποιαν αμαρτία
να πληρώνω ο σοφός
έλεγα και περπατούσα
μες στο κρύο μοναχός...

Ωχ, μου ξέφυγε λίγο!

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 21:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΕΙΔΑ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΜΟΥ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΙΩΝΕΣ ΤΟΥ ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟΥ,

ΠΟΙΗΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ....

ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΙΘΟΥΜΕ ΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΛΕΧΘΕΙ,,,

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 21:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία Αμαλιω....
να χαρείς τα μπλε σου μάτια,
φτιάξε μια φρουτοσαλάτα…
Φώναξε, thoth, Admin και ΑΤΜΑ,
Έχω να σου πω μαντάτα…

Καλά είναι τα όνειρα,
καλή και η μαγιονέζα,
Μα βρε παιδία... τα ποιηματάκια
Είναι για μικρά παιδάκια,
Για να τρώνε το φαΐ τους,
Και μην παίζουν το ……

Έχω ένα μαντολίνο,
Παίζει πάντα ένα ρυθμό,
Το μαχαίρι είναι στην πλάτη,
Μα αλλού βρέχει…όχι εδώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 21:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΑΝ ΣΕ ΕΙΔΑ ΣΕ ΑΓΑΠΗΣΑ
ΣΑΝ ΜΕ ΕΙΔΕΣ ΜΕ ΑΓΚΛΑΛΙΑΣΕΣ
ΣΑΝ ΣΕ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑ ΜΕ ΕΚΑΨΕΣ
ΣΑΝ ΜΕ ΧΑΙΡΕΤΗΣΕΣ ΜΕ ΕΛΟΥΣΕΣ
ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ?
ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΓΥΡΕΥΩ ΣΤΑ ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΣΟΚΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΜΟΥ
ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΘΑΛΛΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΣΟΥ
ΝΑ ΜΕ ΤΡΕΧΕΙΣ ΣΤΗ ΡΟΗ ΣΟΥ ,ΣΤΗ ΓΛΥΚΗΤΙΤΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΤΗΣ ΑΙΩΝΙΑΣ ΖΩΣ ΣΟΥ
ΑΣΕ ΜΕ ΝΑ ΣΕ ΑΓΚΙΞΩ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΗΣΩ ΤΗΝ ΡΟΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΜΑΖΙ ΣΤΗΝ ΓΛΥΚΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΣΟΥ
ΚΑΛΥΝΥΧΤΑ!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 23:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με την ιδέα της ποίησης!! Μπράβο indigo_boy, είναι πολύ καλή η ιδέα σου, και μάλιστα, όπως μάλλον θα ανακοινωθεί και στη συνέχεια (από τον Arzuna με τον οποίο συζητήσαμε για το θέμα), η ιδέα αυτή έρχεται και "δένει" με κάποια/ες άλλες που είχαμε σχετικά με την καλλιτεχνική-αισθητική δημιουργικότητα με Εσωτερική χροιά!

Πιστεύω ότι για την ώρα είναι προτιμότερο να δημοσιεύονται τα σχετικά μηνύματα σε αυτήν εδώ τη Συζήτηση και να μη δημιουργηθεί ένα ξεχωριστό Forum (ή κάτι άλλο... για αρχή). Στη συνέχεια, και ανάλογα με τη συμμετοχή και άλλους παράγοντες που παίζουν ρόλο, το πιθανότερο να υπάρξει μία καλύτερη παρουσίαση!

Πάντως, θα ήθελα να καταθέσω την άποψή μου σχετικά με τη σκοπιμότητα και τη βαρύτητα ενός τέτοιου "εγχειρήματος": είναι πολύ σοβαρή υπόθεση η ποίηση (όχι σοβαροφανής - για την αποφυγή παρεξηγήσεων) και συγκεκριμένα η ποίηση που έχει βαθιά ανθρώπινες, εσωτερικές και μεταφυσικές προεκτάσεις.

Παρακαλώ λοιπόν, όσα Μέλη επιθυμούν να μοιραστούν ένα κομμάτι της ψυχής τους να το κάνουν ανεπιφύλακτα! Αν όμως δεν είναι έτσι (δηλαδή αν δεν πρόκειται για ψυχική κατάθεση) καλύτερα να περιμένουν μία άλλη στιγμή και, γιατί όχι, ας παρακολουθήσουν για αρχή, ας μάθουν και ας προετοιμαστούν

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2003, 00:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΓΝΩΜΗ

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2003, 01:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή amalia, σε παρακαλώ να συγχωρήσεις εμένα!

Μάλλον κάποιο λάθος έκανα στη διατύπωση και δεν έγινα κατανοητός...
Δεν εννοούσα ότι κάποιος από τους αξιόλογους συζητητές αυτού του Θέματος παρενέβει κάποιο όριο, ούτε φυσικά αναφερόμουν σε κάποιον ή κάποιους συγκεκριμένα. Απλά προσπαθώ να προλάβω καταστάσεις, γιατί πραγματικά για μένα η Δημιουργική Έκφραση είναι Σοβαρότατο Θέμα και δεν θα ήθελα να δω την καλοπροαίρετη διάθεση κάποιων ανθρώπων που θα μας δωρίσουν αυτή την ειλικρινή ματιά προς το Ανέκφραστο (μέσα τους ή έξω - δεν έχει καμία σημασία) να "χαντακώνεται" από την διάθεση ελαφρότητας, χλευασμού ή απλώς "περάσματος της ώρας".

Αυτό, σε καμία περίπτωση δεν έχει συμβεί σε αυτή τη συζήτηση και πολύ περισσότερο από εσένα...

Θα σε παραπέμψω σε μία συζήτηση (την οποία συμμετέχεις και την οποία ξέρεις πολύ καλά - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΟΥ ESOTERICA.gr) όπου η ίδια αναφέρεσαι για το χιούμορ και θα ήθελα να σου πω ότι προσωπικά είμαι ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ "ΟΠΑΔΟΣ" του Χιούμορ και του Αυτοσαρκασμού που αναφέρεις και η ίδια και θεωρώ πως είναι μία πραγματική κατάκτηση του Ανθρώπου που τον φέρνει πιο κοντά στην Αλήθεια (όσο παράδοξο και αν ακούγεται αυτό).

Και σαφώς το καλό χιούμορ αποτελεί "Κατάθεση Ψυχής", άλλωστε μην ξεχνάμε πως χρησιμοποιείται στην Διαδικασία της Εσωτερικής Μαθητείας!

Υπόσχομαι να μην παρέμβω ξανά στη Συζήτηση αυτή εκτός και αν υπάρξει απόλυτη ανάγκη και εκτός εάν έχω... κάποιο ποίημα να συνεισφέρω!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2003, 01:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Παρακαλώ λοιπόν, όσα Μέλη επιθυμούν να μοιραστούν ένα κομμάτι της ψυχής τους να το κάνουν ανεπιφύλακτα! ]
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ADMIN,
'Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ' ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ!...
Η ΑΤΜΑ ΕΓΙΝΕ Η 'ΘΥΣΙΑ' ΣΤΟ ΦΩΣ....


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2003, 15:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΩΣ ΠΕΡΑΣΕ ΟΛΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ
ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΑΓΑΠΗΣ
ΠΩΣ ΕΦΥΓΕΣ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ
ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΤΑΞΙΔΕΥΕ
ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙΣ ΜΟΝΑΧΟ ΣΤΗΝ ΓΗ ΜΕ ΜΙΑ ΠΥΞΙΔΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΝΟΗ
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΔΙΑ ΖΩΗΣ ΜΟΝΑΧΑ ΔΥΟ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΙΩΠΗ
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΛΑΝΙΕΜΑΙ ΣΤΟ ΡΟΥ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΕ ΜΙΑ ΠΥΞΙΔΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΡΔΙΑ
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΣΤΟ ΙΣΚΙΟ ΤΗΣ ΓΗΣ ΕΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΖΩΗ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ
ΑΣ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2003, 20:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τρομερή ιδέα ! κάπου πρέπει να την ανοίγουμε την ψυχή μας αφού η κοινωνία προσπαθεί να μας την κλείσει...


Νιώθω τον αέρα να μου ψυθιρίζει στο αυτί μου και νιώθω τόσο ζωντανός
γέρνω το κεγφάλι μου προς το ουρανό και περιμένω αυτήν την στάλα που θα με ξεδιψάσει
ίσως τα σύνεφα να μου αποκαλύψουν το μυστικό που περίμένω τόσο
ίσως κάποια αύρα με διαφωτίσει
ίσως το αύριο ντυμενο με το χθες μου δείξει το δρόμο
ίσως πρέπει να σπάσω το ρολόι μου
και αφού κοιτάξω κατάματα τις αλυσίδες μου...
να χαμογελάσω και να τις λιώσω !


"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2003, 16:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΜΑΓΕΙΑ

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ Η ΓΗ ΤΟΤΕ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΑΛΟ ΑΕΡΑΚΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΗΧΟΣ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΜΑ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΠΝΟΣ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΑΝ Η ΣΙΩΠΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΑΝ Η ΦΩΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΑΝ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΑΝ ΜΙΑ ΦΛΟΓΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΑΝ Η ΜΑΓΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ?


ΑΝ ΤΑ FORUMS TOU ESOTERICA.GR ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2003, 00:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΚΕΙΜΕΝΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ -ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΞΑΛΛΟΥ, ΜΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΑΓΓΛΙΚΕΣ ΠΑΡΑΦΡΑΣΕΙΣ. ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΗΜΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΟ. ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΣΤΙΣ ΠΑΡΕΝΘΕΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΦΡΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ

Essay: The concept of ‘mustard’ in contemporary language and life

Chapter 1
The origins of ‘mustard culture’ and its reflection in the contemporary era
The concept of ‘mustard’ has entered our life and language intensively. As the famous philosopher from Mustarddam (AMSTERDAM) puts it: “Today there are only a few men that they fail to acquire a Mustard (MSC - MASTER) in Philosophy or Science, while the public opinion for the unfortunate minority is that they are ‘mustards’”(BASTARDS).
The origins of the concept ‘Mustard’ can be found in the traditions, myths and religious rituals of primitive tribes in the Amazonian woods, that believed on the divine hypostasis of the ‘Mustard Blustard’, (MASTER BLASTER) a local god, that myth and tradition wants him to be the descendant of the mythical –and now disappeared– specie of crocodilian reptiles, the ‘Mustardgator’(ALIGATOR). The ritual that even today accompanies the worship of the god Mustardgator (MASTURBATOR) is known with the name ‘mustardbation’ (MASTURBATION), while the sacramentalists that accomplish the ritual, are called ‘mustardbators’ (MASTURBATORS). The leading master of the ritual is the representative of the god and is therefore referred as the ‘Mustard of the Universe’ (MASTER OF THE UNIVERSE), showing thereby the width of the religion that encompasses the universe. The sacramentalists are required to whisper during the ritual the pray to the god; the sacred symbol of obeisance ‘Yes, Mustard!’(YES, MASTER)
Theoreticians have related this ritual to the contemporary observed practice of ‘mustardphilia’(MASTOPHILIA, A TECHNICAL TERM), according to which the ‘mustardos’(BASTARDOS, THE BASTARDS IN SPANISH), or ‘mustardophiles’ get together in sometimes mustardly ways, and by the use of special mechanical devices, named ‘View-Mustards’ (VIEW MASTER), they study and discuss in front of a ‘mystic’ –elsewhere referred as ‘mustardic’– diagram, or map, the ‘Mustard-plan’ (MASTER-PLAN). There is reliable evidence to support the fact that the outcry of the mustardos in this contemporary practice has an affinity to the aforementioned invocation of the primitive Mustardgators, and hence to build the hypothesis that the mustardos are the remote descendants of the Mustardgators. Indeed, the outcry of the formers, ‘Mustard – Blustard!’, seems to have an evident similarity with the outcry ‘Mustard of the Universe’, especially in the common –from both outcries– use of the phoneme ‘Mustard’.


λιλιθ -η πρωτη γυναικα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2003, 14:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλπάζω για να φτάσω στο φεγγάρι,
και το άλογό μου είν άσπρο με φτερά
η αγάπη που θα βρω, μαργαριτάρι
στο κύμα θα τη ρίξω
να φωτιστεί η βραδυά.

Το φως φωνάζει νά'ρθει στο σκοτάδι
κι εγώ στο άλογό μου προσπαθώ,
ψάχνω ακόμα το χαμένο μου πετράδι
τη νύχτα να κάνω μέρα
το δρόμο μου να βρώ.

Το άλογο χλιμιντρίζει στον αέρα
και σκύβω με λαχτάρα να σε δω
κι ενώ βαριά βροντή μας σπρώχνει πέρα,
μια λέξη προλαβαίνω να σου πω
πως σ'αγαπώ!

Αμαλία, 1990


αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 01:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να και μερικα ποιηματα αγωνιας απο τη δικη μου συλλογη!

περιπου πριν δεκα χρονια...

μερος της αγωνιας σου κοιμαται, μα μερος της αγωνιας σου ξυπνησε ξαφνου.
νατο!
φωναζει, ουρλιαζει, ξεσηκωθηκε πια, θελει φτερα, θελει να πεταξει. μην του κλεινεις το δρομο!
η θεση που καθεσαι προσπαθει να σε διωξει.
φυτρωσαν αγκαθια, καρφια σε τσιμπανε, μα εσυ περιμενεις, περιμενεις και βλεπεις με φρικη την αγωνια σου που επαναστατει.
κραυγες αγωνιας σε εχουν καταβαλει, θελουν να εκτοξευτουν με δυναμη απο την υπαρξη σου.
μα εσυ σπαραζεις, σπαραζεις και ανατριχιαζοντας τους προσφερεις το ιδιο σου το κορμι σαν εξιλαστηριο θυμα...


το επομενο ειναι αφιερωμενο σε καποιο λευκο λυκο του forum...

καθε βραδυ, μολις βγει η σεληνη ο λυκος της στεππας ουρλιαζει.
ουρλιαζει και θυμαται τον καιρο που ηταν σκυλος.
και οταν ουρλιαζει λιγο περισσοτερο, θυμαται ακομη πιο παλια, τοτε που ηταν ανθρωπος.
μα ο λυκος της στεππας ειναι τωρα ελευθερος.
μπορει και τρεχει σε βουνα και λειβαδια, μπορει να εξασφαλιζει μονος του την τροφη του.
μονο που τωρα ο λυκος της στεππας δεν εχει ενα ονομα.
δεν ειναι πια ο αζορ του κυριου μανωλη η ο μανωλης κυριακιδης.
ο λυκος της στεππας ειναι ελευθερος και δεν εχει ταυτοτητα, γιατι αυτος μονος του το διαλεξε.
ετσι ηθελε να ζησει και τα καταφερε...


μες τα βαθια τα γειρατια του καθοτανε πανω στην πετρα ο ασπρομαλλης γεροντας και συλλογιστηκε λιγακι για τα παλια τα χρονια.
τα χρονια της νιοτης του.
περασανε εικονες απ το μυαλο του πολλες.
αλλες γεματες γελιο, αλλες γεματες δακρυ.
μα ο γεροντας κοντοσταθηκε και προσπαθησε για μια ακομη φορα να φερει στον νου του ετουτη την εικονα.
την εικονα της πρωτης του, παρθενικης του αγαπης.
και μολις την θυμηθηκε μαυρισαν τα μαλλια του, τα ματια του φωτιστηκαν, αφησε κατω τη μαγκουρα του και αρχισε να χορευει.
να χορευει και να τραγουδα.
γιατι ο γεροντας ειχε καταλαβει το βαθυ νοημα των αναμνησεων.
ειχε μαθει να ζει με αυτες.
αυτες ηταν οι φιλες του.
τα γεγονοτα, στιγμες φευγαλεες, τ αφηνει σε εμας.
μα αυτος χαιρεται με τις αθανατες, παντα δικες του, πιστες του φιλες, τις αναμνησεις...

αφιερωμενο σε αυτους που πιστευουν οτι μπορουν να ξεφυγουν απο τον εαυτο τους, κατ επεκταση απο το ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ...

νομιζεις οτι εγινες πεταλουδα
και ελευθερα θα πεταριζεις
στη φυση και θα γευεσαι
την γυρη των πανεμορφων λουλουδιων.
ομως το κορμι σου θα ειναι παντα δεμενο
με την πρωτη σου τη φωλια,
το αυγο που γεννηθηκες,
με μεταξωτη κλωστη,
υπεροχη, διαφανη
μα εντελως αυθραστη...

η ευα λαχταρουσε το μηλο.
το επιθυμουσε με απεραντη τρελα.
ηξερε ομως οτι αν υπεκυπτε στον πειρασμο και εκοβε το μηλο
θα εφευγε απο τον παραδεισο.
μα για στασου!
ποιον παραδεισο?
αφου η ζωη της χωρις το μηλο ηταν ηδη μια κολαση.
να κοψει το μηλο, η να μην το κοψει?
τι ειχε και τι θα εχανε?...

και ενα τελευταιο...

ποσο σιγουρο λες να ειναι το σιγουρο?
αρχισα πολυ νωρις να ζωγραφιζω αυτη την μακρια ασπρη γραμμη
αρχιζοντας απο το σημειο, το μοναδικο, το πρωτο, απο την αρχη της γραμμης μου.
τωρα ειναι ηδη αργα, η διαδρομη που εχω ζωγραφισει ειναι ηδη τεραστια.
επιθυμω με παθος να στρεψω πισω το κεφαλι
και ν' αναγνωριζω το ιχνος της ασπρης μου γραμμης.
μα εμποδιζομαι να το κανω αυτο γιατι κατι μεσα μου μου ψυθιριζει
οτι το αρχικο σημειο εχει πια καταρευσει,
γραμμη δεν υπαρχει πια,
και εγω που την εμπιστευτηκα, μονη και χαμενη,
πως θα μπορεσω πια να γυρισω πισω?...

αυτα....

και πολυ σας κουρασα!

Υ.Γ. αν δηλαδη, μπηκε κανεις στον κοπο να τα διαβασει!

Υ.Γ. Υ.Γ. ολα!


λιλιθ -η πρωτη γυναικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 13:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΑΒΒΑΤΙΑΤΙΚΑ ....
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ .....
ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΛΙΛΙΘ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΣΟΥ....

ΜΑ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΟΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Ο ΛΕΥΚΟΣ ΛΥΚΟΣ ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 15:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1988
Καθώς οι κρύες ψιχάλες της βροχής, περνούν γρήγορα μπροστά από τα μάτια σου,
εσύ στη μικρή σου κάμαρα περιμένεις το σπόρο της ελπίδας που έσπειρες ν’ ανθίσει.
Η φλόγα της καρδιάς σου είναι τόσο δυνατή και θεριεύει στ’ άκουσμα των λόγων του
πόνου.
Προσπαθείς να ξαναζήσεις εκείνη τη στιγμή που ένιωσες τα μάτια του κόσμου να ζουν
πάνω σου.
Περιμένεις να ξανανιώσεις εκείνο το πικρό ελπιδοφόρο χαμόγελο, που εικονίστηκε σε
πονεμένα πρόσωπα κι απορημένα μάτια να γλυκαίνει.
Και ξέρεις,
ότι ήσουν εσύ ο δημιουργός αυτών των στιγμών,
ήσουν εσύ ο αρχηγός της ελπίδας,
εκείνος που έκανε τις γροθιές να σφίγγουν και τα μάτια να κλαίνε.
Εκείνος που έκανε τις καρδιές ν’ ανοίξουν έτοιμες να φιλοξενήσουν την ελπίδα που
ξαναγύρισε,
εκείνη την ελπίδα,
που μία της μόνο σπίθα θα μπορεί ν’ αλλάξει την όψη του κόσμου,
εκείνη την όψη,
που τόσο άδικη φαντάζει στους αδικημένους
και πόσο δίκαιη στους άδικους...
Η καρδιά σου σφίγγεται καθώς κλείνεις τα μάτια και ξαναβλέπεις τα τρεμάμενα χείλη
των ανθρώπων που έζησαν μαζί σου, να σβήνουν με τρόμο και απορία,
να σβήνουν...
και η ελπίδα της αγαλλίασης να στέκει μπροστά τους έτοιμη να τους λυτρώσει από τον πόνο
και την αδικία,
την αδικία που μέσα της κρύβει οργή κι ελπίδα,
ελπίδα για ένα καινούργιο κόσμο,
που μόνο βρίσκοντας το κλειδί του Παραδείσου,
θα ‘σαι έτοιμος να ζήσης γι’ αυτόν.

1997
Το μακρινό όνειρο φεύγει και εξανεμίζεται.
Πως γίνεται ο Θεός να τ’ αφήνει να χάνεται;
Πως γίνεται τόση νεότητα να σβήνει άκαρπη και να μετατρέπεται σε απέραντο σκοτεινό υπόγειο;
Που είναι το φως,
η ζωοδόχος πηγή που ξεπηδάει τ’όνειρο και παίρνει σάρκα και οστά;
Που είναι ο άνεμος που σαρώνει τη θλίψη με ένα πέρασμα του;
Πως ζουν εκείνοι που ένιωσαν τη ζωή να μπαίνει μέσα στο αίμα τους;
Τα δέντρα λυγίζουν μπροστά σε τόση μοναξιά.
Ο αέρας παγώνει νιώθοντας την ελπίδα να έχει σβήσει.
Τα πουλιά κρύβονται για να μην αντικρίσουν
τα μάτια μου,
που έχουν γείρει στη γη
κι’ αναρωτιούνται,
ποια μέρα θα θελήσει να τα αγκαλιάσει;

2002
Πόση Άνοιξη μπήκε ξαφνικά στην ψυχή μου;
Γιατί μου έφερες μνήμες βαθιά θαμμένες;
Με έκανες να ζήσω λίγες στιγμές ζωής,
και μου τις παίρνεις πίσω τόσο άκαρδα,
ξεριζώνοντας και την τελευταία φευγαλέα πηγή της φαντασίας μου.
Με μαντρώνεις μέσα σε σύνολα ηθικής,
αφαιρώντας μου το πιο πολύτιμο είναι.
Κλειδώνεις το μυαλό μου και μου σταματάς την ανάσα,
Μου θάβεις την ψυχή….
Θέλω να ΖΗΣΩ, σου φωνάζω
και κλείνοντας τα μάτια,
με όση δύναμη ψυχής μου έχει απομείνει,
σε φωνάζω για να με σώσεις,
-ΜΗ μου στερείς είναι μου.
ΚΡΥΩΝΩ μέσα στο βαθύ σκοτάδι
Γιατί δε βλέπεις το αδύναμο φως,
που αγωνίζεται να γίνει ήλιος;
Δώσε μου μόνο μία νύχτα να τη φωτίσω,
και ύστερα σου υπόσχομαι να πέσω μόνη μου στη λήθη,
εκεί που κανείς άλλος δεν ξέρει,
εκεί που κανείς άλλος δε θα δει ποτέ.


Edited by - iaira on 08/02/2003 15:38:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 11:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προειδοποίηση...

Ω! Γιατί τρελλοί σκοτώνετε τον Θεό;
Από το "πάτερ ημών" τρέχει αίμα, εδώ και χρόνια, δεν το καταλαβαίνετε;

Ποιά μόλυνση έχει φάει την ψυχή σας; Τίποτε πια δεν απόμεινε. Ούτε καν στάχτη. Γιατί η ψυχή δεν έχει κόκκαλα.
Φτάνει πια! Σκοτώσατε τον κόσμο μας, μη λερώνεται όμως και τ'άστρα.

Το τέλος θα έρθει κάποια μακρυνή μέρα και θα τα σκεπάσει όλα με το σεντόνι της ανυπαρξίας.
Μα ως τότε, έχει ο "Θεός"...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 13:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΥΡΟ ΠΟΙΗΜΑ

Μαύρη η νύχτα στα βουνά
Μαύρη και στη ζωή μου
Μαύρα όλα τα όνειρα πια
Που ζουν μες τη μαύρη ψυχή μου

Μαύρα λουλούδια ανθίζουν στα δέντρα
Μαύρα φώτα στολίζουν τα κέντρα
Μαύρη η χαρά μου χωρίς να σ’ αγγίζω
Μαύρο το χρώμα που μόνο γνωρίζω

Μαύρα τα μάτια μου από το κλάμα
Μοιάζει η ζωή μου σα μαύρο πράγμα
Μαύρες ελπίδες στη σκέψη μου μένουν
Σαν οι στιγμές μας μαύρες πεθαίνουν

Στο μαύρο μου χάλι κλαίω γοερά
Τα μαύρα σου μάτια κοιτώ νοερά
Και μαύρες στιγμές με τυραννούν
Γιατί στη ζωή μου όλα μαύρα γυρνούν

Μαύρα ρούχα στο εξής θα φοράω
Σε μαύρους δρόμους σα τρελή θα γυρνάω
Με μαύρα λόγια στο εξής θα μιλάω
Με μαύρο γέλιο θα χαμογελάω

Κι αν κάποια μέρα έναν μαύρο γνωρίσω
Τη μαύρη μου τύχη μ’ αυτόν θα γυρίσω
Μαύρα παιδάκια με κείνο θα κάνω
Στη Μαύρη Αφρική γριά πια, θα πεθάνω


Υ.Γ: Admin σε παρακαλώ μη με κράξεις
Το ποίημα αποτέλεσε όντως κατάθεση ψυχής, κάποια στιγμή, που ήμουν όντως στις μαύρες μου, απλά όταν είμαι χάλια, γελάω με το χάλι μου...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 14:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O καλή μου Αμαλιτσα,
γιατί μαύρισε η ψυχή σου,
Μήπως έκανες παρέα,
με ηχτρους του ωραίου εκεί πέρα
και άφησες την ελευθέρια
σε χεράκια μαυροφόρων
που έχουνε σταυρούς στα χέρια
και το φόβο σε καρτέρα?

Ο Καλή μου Αμαλιτσα
την καρδιά τη μαλαματένια
μην αφήνεις και σκουριάζει
σε σταυρούς και παρακάλια...
δωστης πνεύμα να ανθίσει
και η πνοή της θα θερίσει
ότι μαύρο έχουν σπείρει
άνθρωποι εχτροί και φίλοι.!


Ένα κυριακάτικο Φιλάκι!

Υ.Γ Εχεμβροτε…. Don't worry!

Ειναι ΠΛΑΤΩΝΙΚΟ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 18:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΜΟΝΟΣ ΤΡΙΓΥΡΝΩ
ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΡΕΛΛΟΣ
ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΑΨΗΦΩ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ
ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΠΡΟΧΩΡΑΟ ΓΟΡΓΑ
ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΙΑ ΣΚΙΑ
ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ ΠΙΑ
ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΡΩΤΑΣ ΠΙΑ
ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΒΛΈΠΩ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ
ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΜΕ ΠΛΗΓΩΣΕΙΣ ΚΙ ΑΛΛΟ
ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΜΟΥ ΦΩΝΑΞΕΙΣ ΚΙ ΛΛΛΟ
ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΜΕ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ ΚΙ ΑΛΛΟ
ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΕΙΣ ΠΙΑ
ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΟΛΑ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ
ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΣΟΥ ΔΕΙΞΩ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ
ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΠΕΘΑΝΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ........


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 01:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[...ΤΟΣΟ Η ΝΥΧΤΑ ,
ΤΟΣΟ Η ΒΟΗ ΣΤΟΝ ΑΝΕΜΟ
ΤΟΣΟ Η ΣΤΑΛΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ,
ΤΟΣΟ Η ΣΙΓΑΛΙΑ
ΚΑΜΑΡΑ Τ'ΟΥΡΑΝΟΥ ΜΕ Τ'ΑΣΤΡΑ
ΤΟΣΟ Η ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΣΟΥ ΑΝΑΠΝΟΗ
ΠΟΥ ΠΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ
ΜΕΣ ΣΤΟΥΣ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΤΟΙΧΟΥΣ,
ΤΟ ΤΑΒΑΝΙ,
ΤΟ ΠΑΤΩΜΑ,
ΝΑ ΦΩΝΑΖΩ ΑΠΟ ΣΕΝΑ
+ΝΑ ΜΕ ΧΤΥΠΑ Η ΦΩΝΗ ΜΟΥ
ΝΑ ΜΥΡΙΖΩ ΑΠΟ ΣΕΝΑ
+Ν'ΑΓΡΙΕΥΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ
ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΔΟΚΙΜΑΣΤΟ
+ΤΟ ΑΠ'ΑΛΛΟΥ ΦΕΡΜΕΝΟ
ΔΕΝ Τ'ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ
+ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ,Μ'ΑΚΟΥΣ
ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΗ ΜΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΟΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ
ΝΑ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ+ΓΙΑ ΜΕΝΑ
ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΗ ΜΕΣ'ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ,Μ'ΑΚΟΥΣ
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΞΗΜΕΡΩΘΕΙ ΤΑ ΤΕΡΑΤΑ,Μ'ΑΚΟΥΣ
ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΜΟΥ ΑΙΜΑ +ΤΟ ΜΥΤΕΡΟ,Μ'ΑΚΟΥΣ
ΜΑΧΑΙΡΙ
ΣΑΝ ΚΡΙΑΡΙ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕΣ ΤΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ
+ΤΟΝ ΑΣΤΡΩΝ ΤΟΥΣ ΚΛΩΝΟΥΣ ΤΣΑΚΙΖΕΙ,Μ'ΑΚΟΥΣ
ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ,Μ'ΑΚΟΥΣ
Σ'ΑΓΑΠΩ,Μ'ΑΚΟΥΣ
ΣΕ ΚΡΑΤΩ
+ΣΕ ΠΑΩ
+ΣΟΥ ΦΟΡΩ
ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΝΥΦΙΚΟ ΤΗΣ ΟΦΗΛΙΑΣ,Μ'ΑΚΟΥΣ
ΠΟΥ Μ'ΑΦΗΝΕΙΣ,ΠΟΥ ΠΑΣ+ΠΟΙΟΣ ,Μ'ΑΚΟΥΣ
ΣΟΥ ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΥΣ]....


ΟΔΥΣΣΕΑ ΕΛΥΤΗ απο τη συλλογη "ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ"


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Idiana Jones
Νέο Μέλος

Papua New Guinea
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 22:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Idiana Jones  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕΝΤΟΝΙ Ο ΤΑΦΟΣ ΣΟΥ, ΓΚΑΙΤΕ!

οτι βρεξει ας κατεβασει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 00:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗ ΔΙΧΩΣ ΟΡΟΥΣ
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΓΑΠΑΩ
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΑΡΝΗΘΩ
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΟΣ
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΠΕΤΑΩ ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΓΑΠΑΩ
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙΣ ΤΟΣΗ ΑΓΑΠΗ....ΑΛΛΑ
ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΝΑ ΜΕ ΑΓΚΑΛΙΑΖΕΙΣ
ΝΑ ΜΕ ΑΓΑΠΑΣ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΕΙΣΑΙ Ο ΦΑΡΟΣ ΠΟΥ ΦΩΤΙΖΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!

Υ.Γ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΕΔΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 17:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε indigo_boy άκουσα την συμβουλή σου. Μεταφέρω το ποίημα που είχα γράψει στο
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=915
εδώ...

quote:
Αυτό το ποίημα το είχα γράψει πριν από περίπου 8 μήνες όταν, όπως πιστεύω, ήμουν στενά συνδεδεμένος με τον Θεό, όταν δεν είχα καμμία αμφιβολία για την ύπαρξή Του. Τώρα που γράφω αυτές τις σειρές νοιώθω τη νοσταλγία για αυτή τη πίστη. Ελπίζω να επιστρέψω πάλι κάποτε... Θεέ μου, βοήθα με...

Σαν έρθει το φωτεινό ηλιοβασίλεμα
Από κάπου κοντά, σε έναν οικείο παράδεισο
Γέλιο θα ξεχυθεί σε όλη την πλάση
Αληθινό, ξεχωριστό, σωτήριο
Ποτάμι θα γίνει, θα ξεπλύνει τον Άδη
Ωσαννά θα φωνάξουν όλοι
Θείο βρέφος θα φανεί
Ερχόμενο σταυρωμένο αλλά σωτήριο
Εδώ στην γη, να μας σώσει
Με αγάπη και άπειρη στοργή
Ορθός βράχος απέναντι στον θάνατο
Ύπουλος ο Άδης θα χαθεί. Ωσαννά


Νάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...


Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Edited by - Cronos on 20/02/2003 17:45:44

Edited by - Cronos on 03/05/2003 23:32:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy