ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Πόσο εύκολα μπορείτε να ξεγελαστείτε;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2007, 23:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάντε το "τεστάκι" να μάθετε!

http://www.mercola.com/2007/feb/8/mind-blowing-video-illustrating-how-easily-you-are-deceived.htm

Στο βίντεο θα δείτε μία ομάδα παικτών μπάσκετ, μερικοί φορούν λευκά και μερικοί μαύρα μπλουζάκια και περνούν δύο μπάλες από τον έναν στον άλλον.
Σκοπός σας είναι να μετρήσετε πόσες φορές περνάει η μπάλα από αυτούς που φορούν λευκά μπλουζάκια. Μόλις βρείτε τον αριθμό, δείτε το αποτέλεσμα.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2007, 23:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως ο άνθρωπος είναι ψιλομαλάκας; Έκανα το τεστ, και με το που απάντησα (σωστά προφανώς) μου έβγαλε την εξής απάντηση.

"Well done. You know what? I don't really believe you. But who knows? Maybe you are really gifted viewers."

Βαρέθηκα να διαβάσω παρακάτω την όποια παλαβή θεωρία του...




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 06:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως ο άνθρωπος είναι ψιλομαλάκας; Έκανα το τεστ, και με το που απάντησα (σωστά προφανώς)

Τα (προφανή) φαινόμενα απατούν...

Εκπληκτικό Όστρια! Όταν ξαναείδα το βίντεο και μέτρησα ξανά τις...πάσες έπαθα πλάκα. Κάντε το όλοι παιδιά,αλλά συγκεντρωθείτε καλά στη μπάλλα,μην την πατήσετε και σεις ! .



"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 09:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλο!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 10:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολυ γελοιο... εντωμεταξυ, οι αλλαγες στις πασες ηταν πολυ παραπανω απο 15!!!!

Εγω περιμενα κατι πιο "συναρπαστηκο" απο "πασσες"

Αν εχεις βρει κανενα φιλη Οστρια, παρεθεσε το

Edited by - PREDATOR on 07/02/2007 10:57:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 15:43:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον με παρεξήγησες φίλε predator. Το test του τύπου αποσκοπούσε σε μια φοβερή και τρομερή θεωρία του τύπου: όταν ο εγκέφαλος σας είναι απασχολημένος με μια πράξη όπως το μέτρημα, δεν προσέχετε τίποτα απ' ότι γίνεται γύρω σας ακόμη κι αν είναι τόσο παράδοξο όπως η διέλευση του... (ας μην το πούμε).
Είναι δε τόσο σίγουρος για τη θεωρία του που αν απαντήσεις σωστά τι πέρασε, θεωρεί πως έκλεψες!
Ψυχολόγους που αποσπούν την προσοχή όπως αυτός έχουμε πολλούς στην Ελλάδα γύρω από την Ομόνοια.


Παπατζήδες τους λένε.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 04:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά και εγώ το βρήκα, άραγε είμαι και εγώ gifted viewer;

Να μου το λέγανε δεν θα το πίστευα.

Το πείραμα έχει ενδιαφέρον αλλά η ερμηνεία και ο τρόπος που την έγραψε ο τυπάς μου την έσπασε.

quote:
Παπατζήδες τους λένε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 07:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ το έκανα εχθές από το σπίτι - εδώ δε μου έπαιζε το video - και το βρήκα κι εγώ.
Χάρηκα γιατί σε τέτοια τεστάκια πάντα την "πατάω"...
Χεχε!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 12:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

Καλά ρε παιδιά,το είδατε όλοι εκτός από μένα? Μπράβο σας! Και γω που νόμιζα ότι οι εσωτερικάδες είναι όλοι αφηρημένοι επιστήμονες και καλλιτέχνες...Τα φαινόμενα πράγματι απατούν τελικά.

Κάποιες διευκρινήσεις τώρα, απλά και μόνο για να αποκαταστήσω την πληγωμένη τιμή και υπόληψη της προσοχής μου χεχεχε

Καταρχήν,φίλε ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ, η απάντηση

"Well done. You know what? I don't really believe you. But who knows? Maybe you are really gifted viewers"

είναι κοινή και για τις 5 επιλογές...Δηλ είτε σωστά είτε λάθος απαντήσει κάποιος,ότι και να διαλέξει,η απάντηση που θα πάρει είναι κοινη "δεν σε πιστευω κλπ‘.Τσέκαρε το να δεις...

Δευτερον,το βιντεάκι δεν είναι δημιούργημα του τύπου στον οποίο ανήκει η ιστοσελίδα η οποία το φιλοξενεί,οπότε τα συμπεράσματα που βγάζει ό ίδιος, προφανώς για να προωθήσει τον "αγώνα του" κατά του αμερικάνικου "ιατρικού κατεστημένου",δεν μας αφορούν...

Τρίτον, το βιντεακι είναι δημιουργία κάποιου τυπά ονόματι Daniel J. Simons. Πιθανόν ο τύπος αυτός να υπήρξε παλιότερα "παπατζής στην ομόνοια" την παρούσα όμως χρονική στιγμή διδάσκει ψυχολογία στο πανεπιστήμιο του Ιllinois. Ο τύπος είναι έξπερτ στην έρευνα με θέματα τις νοητικές λειτουργείες,την συγκέντρωση,την αντίληψη,την προσοχή και τη μνήμη,με πλούσια αρθρογραφία σε πολλά επιστημονικά περιοδικά όπως μπορείτε να διαπιστώσετε σε αυτή τη σελίδα.

http://www.psych.uiuc.edu/people/showprofile.php?facLastName=simons&facFirstInitial=d

Τώρα αν στα αμερικάνικα πανεπιστήμια διδάσκουν ‘παπατζήδες της ομόνοιας‘ σηκώνω τα χέρια ψηλά...

Τέταρτον το βιντεάκι αυτό είναι αποδεδειγμένα επιτυχημένο αφού χρησιμοποιείτε εδω και αρκετό καιρό σαν εισαγωγικό θέμα σε εκπαιδευτικά σεμινάρια για στελέχη επιχειρήσεων κλπ. Σκοπός να υποδειχθεί ότι πράγματι η προσοχή και η αντίληψη μπορούν με τον ένα
ή τον άλλο τρόπο, περισσότερο ή λιγότερο,να γίνουν αντικείμενο χειραγώγησης.

http://www.viscog.com/

Και κάτι τελευταίο. Παίρνω σα δεδομένο πλέον ότι η αποτυχία ή επιτυχία σε αυτό το τεστ δεν έχει καμμιά σχέση με την προσοχή και την παρατηρητικότητα αλλά μαλλον με τον βαθμό απορρόφησης του παρατηρητή απο το παρατηρούμενο.Με λίγα λόγια όσο περισσότερο προσοχή δώσεις στο τεστ,(και μαζί στις οδηγίες που το συνοδευουν),όσο περισσότερο απορροφηθείς απο το ‘προσοχή,μη μου ξεφύγει καμμιά μπαλλιά και την πατήσω’,τόσο περισσότερες πιθανότητες έχεις να την πατήσεις,και να χάσεις το πραγματικό νόημα...

Αν έπαιρνα το τεστ σαν παιχνιδάκι για πλάκα μάλλον δεν θα την παταγα...

Ηθικό δίδαγμα: H ζωή είναι ένα παιχνίδι που δεν πρέπει να παίρνουμε πολύ στα σοβαρά γιατί θα την πατήσουμε. Μέρκιουρις



"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 19:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜαστροΕρμή τελικά έχεις ένα δίκιο. Το παραπήρες σοβαρά το τεστ!

Περίμενε να δούμε τι άλλο μας ετοιμάζει η Όστρια.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 19:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ηθικό δίδαγμα: H ζωή είναι ένα παιχνίδι που δεν πρέπει να παίρνουμε πολύ στα σοβαρά γιατί θα την πατήσουμε. Μέρκιουρις

Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 20:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηρακλη,
απο πού συμπερανες οτι ολοι απαντησαμε σωστα;
Εγω δεν ειδα τιποτα!!
Οταν ξαναειδα το βιντεο, υποπτευθηκα οτι ηταν στημενο!!
Δεν πιστευα στα ματια μου!!
Ηταν καλο ομως!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 22:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχαχα και γω την πάτησα! Και η πλάκα είναι ότι όταν το ξανάκανα δύο-τρεις φορές όσο κι αν προσπαθούσα ήταν αδύνατον να μη το δω!

Πάντως και στο αμερικάνικο φόρουμ που το έβαλαν, οι μισοί έπεσαν μέσα και οι άλλοι μισοί, 13, 14, 15... χεχε

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πόσο είναι ενδεικτικά τέτοια τεστάκια για την ψυχολογία, αλλά πάντως είναι αρκετά διασκεδαστικά!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 04:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ

Μήπως ο άνθρωπος είναι ψιλομαλάκας; Έκανα το τεστ, και με το που απάντησα (σωστά προφανώς) μου έβγαλε την εξής απάντηση.

"Well done. You know what? I don't really believe you. But who knows? Maybe you are really gifted viewers."

Βαρέθηκα να διαβάσω παρακάτω την όποια παλαβή θεωρία του...



quote:

A. Kircher

Ρε παιδιά και εγώ το βρήκα, άραγε είμαι και εγώ gifted viewer;

Να μου το λέγανε δεν θα το πίστευα.


εισαστε προφανως και οι δυο Ολυμπιοι!

καλως ηρθατε στο κλαμπ!


ΥΓ. ασχετο με τους γραφοντες αλλά σχετικο με τους παικτες: ειδα ενα γνωστο μου στο βιντεακι, που οπου σταθει κι οπου βρεθει με λεει τουλαχιστον μαλακα

η απατη ομως δεν πιανει καλε μου και η Αληθεια αποκαλυπτεται - δεν μπορεις να κρυφτεις

ξερεις ποσες μπαλες περασαν και δεν τις ειδες, πριν χασεις την μπαλα?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Edited by - jonniebegood on 09/02/2007 04:37:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 10:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγω περα απο το... ειδα τουλαχιστο 20-22 αλλαγες πασων... αλλα δεν κολλησα τα ματια μου μονο πανω στην μπαλα...!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 15:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολύ καλό!
εγώ δυστυχώς, επειδή είχε κάποια προβλήματα όταν φόρτωσε, είδα την... "παρείσακτη πάσα " κι έτσι δεν βρέθηκα προ εκπλήξεως.
Πάντως, κάνοντάς το 2 και 3 φορές, αντιλήφθηκα πως στις περιπτώσεις που έπιανε το μάτι μου την "παρείσακτη..." μέτραγα λιγότερες μπαλιές.
Πράγμα που με βάζει σε σκέψεις:
Υπάρχει πιθανότητα το μυαλό να διαλέγει τι θα δει;
Εννοώ, εκτός από τη γνωστή θεωρία, ότι βλέπουμε με το μυαλό κι όχι με τα μάτια, άρα το τι βλέπουμε είναι ανάλογο των εικονών που μπορούμε να συλλάβουμε ή να δημιουργήσουμε<---(θεωρία γκεστάλτ) με το μυαλό μας, μήπως τελικά υφίσταται και μία επιλογή τόσο χονδροειδής, που σε κάνει να αφαιρείς σχεδόν εξ ολοκλήρου ένα στοιχείο από μία παράσταση;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 15:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άσχετο:
PREDATOR, κορυφαία η ψηφιακή σου υπογραφή!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 16:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
off topic: ευχαριστω αγαπητη amalia... δεν φανταστηκα οτι θα ειχε τοσο περαση...

Ναι, οντως... αν "πιασεις" την επιπλεον πασα... χανεις το κανονικο μετρημα...

Αρα αποδεικνυεται οτι το ματι (ή για να λεμε πιο συγκεκριμενα ο Εγκεφαλος) επιλεγει αυτο που θελει να δει...

Κλασσικη περιπτωση, οταν δεν μπορουμε να δουμε τα κλειδια μας, πανω σε ενα γεματο απο αλλα αντικειμενα, τραπεζι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 10:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επειδή το παπατζιλίκι είναι υψηλή τέχνη, δείτε το εδώ:

http://www.filefactory.com/file/010747/

το αρχειάκι είναι 2,9 ΜΒ





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 11:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκτίνομε καλό!

quote:
Πράγμα που με βάζει σε σκέψεις:
Υπάρχει πιθανότητα το μυαλό να διαλέγει τι θα δει;
Εννοώ, εκτός από τη γνωστή θεωρία, ότι βλέπουμε με το μυαλό κι όχι με τα μάτια, άρα το τι βλέπουμε είναι ανάλογο των εικονών που μπορούμε να συλλάβουμε ή να δημιουργήσουμε<---(θεωρία γκεστάλτ) με το μυαλό μας, μήπως τελικά υφίσταται και μία επιλογή τόσο χονδροειδής, που σε κάνει να αφαιρείς σχεδόν εξ ολοκλήρου ένα στοιχείο από μία παράσταση;

Πώς γίνεται όμως αυτή η επιλογή;
Ισως παίζει ρόλο το τι περιμένουμε να δούμε. Δηλ όταν μας έχει δωθεί μία οδηγία του τι θα δούμε ή πρέπει να δούμε, τότε το μυαλό μας συγκεντρώνεται σε αυτό για να το "δούμε". Οπότε είτε παραμερίζει τα υπόλοιπα στοιχεία, είτε ερμηνεύει ό,τι βλέπει ως προς το κατευθυνόμενο αποτέλεσμα.
Πχ ποιός μπορεί να μας πει πόσοι παίκτες είναι γυναίκες και πόσοι άνδρες; ..ή ποιός πρόσεξε τι υπάρχει γραμμένο στους τοίχους πίσω τους(δύο φορές μάλιστα);

Είναι σίγουρο ότι αν πεις απλώς "δες το βίντεο και περιέργαψε όσα περισσότερα βλέπεις", τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά (πάλι θα μας ξέφευγαν κάποια βέβαια).

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 14:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν εχουμε την ικανοτητα της αντιληψης πολλων αντικειμενων...γιατι το ματι μας ειναι ετσι κατασκευασμενο, ωστε να βλεπει μονο αυτα που "θελει" και μπορει να βλεπει...κοινως τα απολυτως απαραιτητα...

Σε αντιθεση με καποια εντομα (λεγε με "μυγα" με τα χιλια ματια, ή αραχνη με τα 8)...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 21:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΚΑΛΑ ΤΗ ΧΟΡΕΥΤΡΙΑ!

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΦΟΡΑ ΤΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ ΤΗΣ;
ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΗ Ή ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΗ;



Εάν βλέπετε τη χορεύτερια να χορεύει δεξιόστροφα, σύμφωνα με το τεστ χρησιμοποιείτε τον δεξί σας εγκέφαλο.
Εάν τη βλέπετε αριστερόστροφα, χρησιμοποιείτε τον αριστερό.

Κάποιοι άνθρωποι μπορούν να δουν την κοπέλα να γυρίζει και δεξιόστροφα και αριστερόστροφα.

Προσπαθήστε να το κάνετε και να βρείτε το μυστικό αυτής της οπτικής απάτης!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 11:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεξιόστροφα κινείται.
Δε μπορώ πάντως να καταλάβω την "απάτη"...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 12:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ουτε εγω...για μενα κινειται ολοφανερα δεξιοστροφα..


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 13:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχαχα!
Κάθε φορά που ανοίγεις το θέμα κινείται αντίστροφα!

Καλό!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 13:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οντως...!!!
και σε καποια φαση αλλαξε κιολλας χωρις να κανω refresh..απο μονη της..


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 13:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δε μπορώ πάντως να καταλάβω την "απάτη"...

Χε χε...
Το μόνο που μπορώ να πω για να βοηθήσω, είναι ότι αυτός που μας απατάει είναι τα ίδια μας τα μάτια.
Με κάποια βοήθεια βέβαια.

Προσπαθήστε να "παίξετε" λίγο με την εικόνα.
Να βλέπετε τη χορεύτρια να χορεύει δεξιόστροφα και μετά να την γυρίζετε αριστερόστροφα. Εγώ μόλις συνειδητοποίησα ότι γίνεται κόλλησα!! Προσπαθούσα αρκετή ώρα να καταλάβω αν η φωτογραφία το κάνει μόνη της...(αν δηλαδή έχει ενσωματωμένη κάποια εντολή που γυρίζει τη φορά στροφής κάθε λίγα δευτερόλεπτα χωρίς όμως τελείως προφανή ρυθμό, ώστε να μπερδέψει αυτόν που τη βλέπει!)


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 14:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλη η "απατη"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 15:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το δοκίμασα και εγώ. στην αρχή έβλεπα να κινείται αριστερόστροφα στη συνέχεια δεξιόστροφα και μετά πάλι το ανάποδο εναλλάξ σε όρισμένο χρόνο, πιστεύω ότι πρόκειται για 2 εικόνες με περιοδική αλλαγή στη κίνηση.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 17:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΅Ετσι ειναι, αν κα ιεπρεπε να "κρατησουμε" λιγο ακομα το "μυστικο" και για τους αλλους! Βιαστηκαμε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 19:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μένα είναι -μάλλον(*)- δεδομένο ότι η χορεύτριά μας περιστρέφεται αριστερόστροφα. Δηλαδή, εάν την βλέπαμε σε οπτική κάτοψης(από ψηλά) θα παρατηρούσαμε ότι περιστρέφεται "πάνω" στο δεξί της πόδι και ότι το αριστερό της άκρο πόδι διαγράφει έναν νοητό κύκλο με φορά προς τα αριστερά.

(*) το "μάλλον" είναι απόλυτα εσκεμμένο καθώς υπάρχει πάντα η πιθανότητα να υπάρχουν και άλλες "εκδοχές" και οπωσδήποτε δεν έχω πειστεί εντελώς, ακόμη και για το ίδιο μου το παραπάνω συμπέρασμα!

Ένα σίγουρο έχω να πω για την ώρα: αυτό το παράδειγμα αντιληπτικής "ψευδαίσθησης", επιλεκτικής αντίληψης κ.ο.κ. είναι εκπληκτικό και φαίνεται πολύ μελετημένο στη σύλληψη και στην κατασκευή/παρουσίαση. Έχει δε αρκετά μυστικά και αρκετή τροφή για στοχασμό σε διάφορα πεδία που αφορούν την ανθρώπινη γνώση.

Νομίζω όμως πως η amalia θα τοποθετήσει κάποια στιγμή και τα μεμονωμένα καρέ της κινούμενης εικόνας έτσι ώστε να μπορούν όλοι/ες να τα διερευνήσουν πιο λεπτομερώς και ίσως να βρουν και κάποια ενδεικτικά ίχνη...



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Ζούμε, μέσα στην πλέον αποτρόπαια εποχή,
ίσως τη μεγαλύτερη ευκαιρία για Ελευθερία
που έχει ποτέ εμφανιστεί!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1398926
Maintained by Digital Alchemy