ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ερπουσα σκια.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Liam
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 12:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Liam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα φιλοι συνταξιδιωτες.Αποφασησα να γραψω για την ερπουσα σκια μετα και την παροτρυνση του ANATARGR.Πραγματικα ειμαι πολυ μπερδεμενος ψαχνοντας να βρω τι πραγματικα ειναι η ερπουσα σκια και απο που προερχεται!Σκεφτηκα λοιπον οτι μια τετοια απειλη,σιγουρα θα την αναφερει και ο χριστιανισμος.Αρχησα λοιπον να ψαχνω τα κειμενα της αγιας γραφης για στοιχεια.Κατεληξα ετσι στο συμπερασμα οτι η ερπουσα σκια ειναι ο ιδιος ο εωςφορος! Κι'αυτο γιατι το ερπουσα με εκανε να σκεφτω αμεσως το γνωστο ερπετο,ενω το σκια με πηγε στον σατανα,ο οποιος,παρ'οτι εωσφορος,δουλευει στο παρασκηνιο,αρα στην σκια!Και ετσι,χαρουμενος για την θεωρια μου εστειλα e-mail στην ομαδα του Locus-7 προς επιβεβαιωση της.Τζιφος!Μου απαντησαν οτι η ερπουσα σκια ειναι κατι εντελως ξενο προς τον κοσμο μας και πολεμαει ο,τι ειναι του κοσμου μας.Ακομη και τον ιδιο τον σατανα!Και ετσι ειμαι και παλι εκει που ξεκινησα!Τελικα τι πραγματικα ειναι και απο που προερχεται η ερπουσα σκια?

Με συνταξιδιωτικους χαιρετησμους
Liam

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 13:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Liam ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ.

ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΚΑΤΕΛEΙΞΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ ΟΤΙ ΕΡΠΟΥΣΑ ΣΚΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΩΣΦΟΡΟΣ (Ο ΦΕΡΩΝ ΤΟ ΦΩΣ).

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΑΔΑ Locus-7.

ΕΛΠΙΖΩ ΜΕΡΙΚΟΙ ΚΑΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 14:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR,
η ομάδα LOCUS-7είναι μια κλειστή οκάδα που ασχολείται με παράξενα φαινόμενα. Είναι η ομάδα που έχει ιδρύσει ο γνωστός ερευνητής Γιώργος Μπαλάνος. Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις στο site www.locus7.gr
Tώρα για την σκιά...αυτό που έχω καταλάβει από διάβασμα αλλά και από κατ’ιδίαν συζητήσεις με τον Μπαλάνο, είναι ότι πρόκειται μάλλον για μία κοσμική δύναμη, εντελώς ξένη προς τον κόσμο μας, η οποία προσπαθεί να βρει μία πύλη για να εισέλθει. Κάπου έχω διαβάσει ότι συσχετίζεται με τον Γιογκ-Σοθόθ αν θυμάμαι καλά από την μυθολογία Κθούλου.
Οταν λέμε ότι προσπαθεί να εισέλθει στον κόσμο μας, δεν εννοούμε αυτήν καθ’εαυτή την κοσμική δύναμη, αλλά μάλλον κάποιες παραφυάδες της, καθώς η ίδια έχει τρομερή ένταση.
Ένα βιβλίο που έχει πολλές πληροφορίες για το θέμα είναι του Μπαλάνου με τίτλο "Κάτι που έρπει ... σαν σκιά".
Κατά τον Μπαλάνο, η έρπουσα σκιά αποτελεί τον μεγαλύτερο κίνδυνο της ανθρωπότητας.
Υ.Γ. Επειδή κατά τον Μπαλάνο ως θέμα είναι εξαιρετικά επικίνδυνο, η συγκεντρωμένη σκέψη πολλών ατόμων γύρω από αυτήν μπορεί να δημιουργήσει δυσάρεστες καταστάσεις. Σε κάποιο σεμινάριο που είχε κάνει ο Μπαλάνος γύρω από αυτήν, δημιουργήθηκαν πολλές "τραγελαφικές καταστάσεις", με αποτέλεσμα το σεμινάριο να διακοπεί.
Οπότε και τώρα που ανοίχθηκε αυτό το topic...μπορεί να συμβεί κάτι...


Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 14:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ old tiger ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Οπότε και τώρα που ανοίχθηκε αυτό το topic...μπορεί να συμβεί κάτι...

ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΕΙΡΑΜΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 16:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μηπως ξερει κανενας,
η ορολογια "ερπουσα σκια"
ειναι ελληνικη, η υπαρχει και κατι αντιστοιχο στ αγγλικα?
αν ναι, ποιο ειναι αυτο -για να ψαξουμε!

ευχαριστω

λιλιθ -η πρωτη γυναικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 16:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι τρομερά ενδιαφέρον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Liam
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 18:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Liam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε AVATARGR

Ο κ.μπαλανος αναφερει στο βιβλιο του(κατι που ερπει...σαν σκια) οτι ολες οι θρησκειες αναφερουν την ερπουσα σκια και ετσι,ψαχνοντας,ο εωσφορος ηταν το μονο που ταιριαζε καπως(Αλλωστε αναφερω πως κατεληξα εκει στον προλογο μου).Παντως ο κ.μπαλανος διατηρει μια ομιχλη γυρω απο το θεμα!Οld tiger καλο θα ηταν να μας πεις πως μπορουμε να ερθουμε κι'εμεις σε επαφη με τον κ.μπαλανο.Αληθεια,αυτα τα σεμιναρια που και ποτε γινονται?
Φιλη λιλιθ
Ερπουσα σκια ειναι η ονομασια που δινει ο κ.μπαλανος.Ο καθενας ερευνητης του φαινομενου την ονομαζει διαφορετικα.Μαρτυρες την εχουν αναφερει ως σκοτεινο φως,φωτεινο σκοταδι κτλ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Onoma Melous
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 18:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Onoma Melous  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
erpousa skia,erpusa skia, kati mou 8imizei auto...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Liam
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 18:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Liam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε onoma melous
Διαβασε αυτα που εγραψε ο old tiger και θα βρεις τι σου θυμιζει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 19:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Liam, τον Μπαλάνο δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να τον συναντήσεις. Αν θέλειςνα αγοράσεις κάποια βιβλία του, αρκεί να περάσεις από το γραφείο του, οπότε εάν είναι εκεί σίγουρα θα σε συναντήσει.
Το σεμινάριο για την έρπουσα απ'ότι είπε δεν θα επαναληφθεί (τουλάχιστον άμεσα) καθώς βρίσκει ότι είναι εξαιρετικά επικίνδυνο. Δεν ήμουν σε αυτό το σεμινάριο, αλλά σε κάποιο άλλο όπου και άκουσα τις ιστορίες που δημιουργήθηκαν από τον ίδιο τον Μπαλάνο, αλλά και από άλλους που ήταν παρόντες.
Στο βιβλίο του "κάτι που έρπει ... σαν σκιά" προειδοποιεί τον αναγνώστη να το διαβάζει τμηματικά, γιατί είναι επικίνδυνο να έχει πολύ ώρα το μυαλό του εστιασμένο σε αυτό το θέμα. Δεν ξέρω εάν επηρεάσθηκα απ'αυτό, αλλά πραγματικά κάθε φορά μετά από μισή ώρα διαβάσματος έννοιωθα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά...
Είμαι περίεργος να δω εάν και κάποιος άλλος που διάβασε το βιβλίο, είχε κάποια περίεργη εμπειρία ή και αίσθηση.

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Liam
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 22:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Liam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε old tiger

Οταν διαβαζα το βιβλιο του για την ερπουσα σκια,οχι απλα ειχα αυτην την αισθηση,αλλα μου συνεβη και κατι απιστευτο!Ειχα φοβηθει πολυ εκεινη την ημερα!Σε e-mail που εστειλα προς την locus-7 μου ειπαν οτι ηταν απλα φαινομενο nimbus!Πραγματικα συγκλονιστικη εμπειρια,αλλα τελειως ανουσια!Μηπως μπορεις να μου στειλεις ενα e-mail με την διευθυνση του?Ξερω οτι ειναι καπου στην δαμαρεως αλλα δεν ξερω ακριβως που.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Liam
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 22:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Liam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεχασα να πω,οτι για να ηρεμησω απο αυτο που ειχε συμβει,εφυγα μια εβδομαδα απο την αθηνα και πηγα στο νησι απο οπου καταγομαι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 22:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Liam, το ότι ήταν ανούσια...μην το λες και τόσο
Ενδεχομένως εάν συνέχιζες να νοιώθεις το ίδιο, θα έφθανες από το nimbus....στο locus...οπότε εάν ισχύουν αυτά που λέει ο Μπαλάνος...τώρα δεν θα συνομιλούσαμε
Παραπάνω λέω ότι ίσως δεν ήταν ανούσια η εμπειρία, διοτί είναι πια για σένα μία εμπειρία. Εάν σου ξανατύχει στο μέλλον, ίσως να ξέρεις που μπορείς να την αποδώσεις.


Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 23:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ old tiger ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ Γ. ΜΠΑΛΑΝΟΥ.

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΕΡΠΟΥΣΑ ΣΚΙΑ ?????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 00:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας.

Ομολογώ ότι πρώτη φορά ακούω κάτι γιαυτό το θέμα.
Είναι κι αυτό μια θεωρία όπως όλες οι άλλες που κυκλοφορούν σε αφθονία; Μου κάνει ωστόσο ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός ότι στο θέμα αυτό έχεται γράψει άτομα που δεν συνηθίζετε να γράφετε σε κάθε νέο θέμα τύπου ομάδας Ε, πλανήτη Χ, Urantia, κ.λ.π.

Αν δεν είναι δύσκολο, κι αν βέβαια δεν προκαλέσει όντως αρνητικές επιδράσεις, θα ήθελα κάποιος που ξέρει περισσότερα πράγματα για το θέμα να τα αναφέρει είτε στο τόπικ, είτε να μου στείλει ένα προσωπικό email.

Ευχαριστώ

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 00:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΒΑΤΑΡ
κατι που ερπει...σαν σκια
(ο τιτλος του βιβλιου)

λιλιθ -η πρωτη γυναικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 09:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε AVATARGR,
η διεύθυνση είναι στο Παγκράτι (δεν θυμάμαι όμως ακριβώς που), πάντως από το site του Locus-7 θα βρεις το τηλέφωνο για να επικοινωνήσεις μαζί τους.
Οσο για το βιβλίο...
quote:
Ένα βιβλίο που έχει πολλές πληροφορίες για το θέμα είναι του Μπαλάνου με τίτλο "Κάτι που έρπει ... σαν σκιά".


Φίλη Αμαλία, θα προσπαθήσω το βράδυ να κάνω μία μικρή περίληψη του θέματος, για κάθε ενδιαφερόμενο.
Οσο για το αν είναι θεωρία...πιο πάνω αναφέρω κάτι για nimbus. Είναι νομίζω από τα θέματα που μπορεί κάποιος να έχει μία εμπειρία (έστω και με το διάβασμα του βιβλίου και τις ενδεχόμενες παρενέργειες), αλλά πολύ πολύ προσεκτικά.
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον εάν υπάρχουν και άλλοι που έχουν διαβάσει το βιβλίο και είχαν κάποια εμπειρία.


Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 11:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ old Tiger.

Φοβάμαι ότι είμαι η πιο άσχετη της παρέας. Δεν ξέρω καν τι σημαινει nimbus... Μάλλον θέλω λίγο φροντιστήριο, ή να ανοίξω κανένα βιβλίο του Μπαλάνου...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 12:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είσαι η ΠΙΟ άσχετη της παρέας amalia! Εγώ είμαι ο ΠΙΟ άσχετος!
Χμμμ... τι ακριβώς είναι όλα αυτά? Και γιατί φοβόμαστε μια σκιά που σέρνεται...??? Εδώ έχουμε κοτζάμ ομαδάρα Ε να μας σώσει! Έλεος πια!

Πάντως, χαζά-χαζά, σαν να νοιώθω ένα μούδιασμα στο δεξί μου χέρι... χμμ...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 14:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η έρπουσα σκιά έχει καμμία σχέση και με την δικιά μας σκιά. Μπορεί δηλαδή να έρθει μέσω αυτής?

Inside the Box we came, to tear your soul apart.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 22:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Αμαλία, όπως υποσχέθηκα μια μικρή περίληψη...για την Ερπουσα Σκιά (Ε.Σ.)

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
Μια άμορφη νεφελώδης υπόσταση (ή αόριστο και διάχυτο σκοτάδι), απόλυτα σκοτεινή, που ωστόσο δεν είναι ομοιογενής αλλά διαχέεται από κάτι σαν αχνές φωτεινές κουκκίδες ή ρεύματα που αναδεύονται ή στροβιλίζονται ασταμάτητα στην όλη θολερή μάζα της.
Αυτό το απόλυτα σκοτεινό που ωστόσο-κόντρα σε κάθε συμβατική έννοια των λέξεων-είναι ταυτόχρονα ανομοιογενές και εμπεριέχει κάποια έννοια φωταύγειας, κάτι σαν θολερό φως, είναι και η αιτία που σκοντάφτει κανείς σε αντιφατικές περιγραφές όπως «λαμπερό σκοτάδι», «σκοτεινό φως», «μαύρος ήλιος» κλπ.
Εξ’αυτού του γεγονότος ο Μπαλάνος συμπεραίνει ότι «φοβού τις λατρείες και τους λάτρεις που κρύβονται πίσω από το φως» (θα καταλάβετε γιατί παρακάτω).

Αν και η ίδια η κεντρική υπόστασή της δεν έχει καμία συγκεκριμένη μορφή ή και σαφή εντοπισμό στον χώρο, ωστόσο φαίνεται ότι επεκτείνει ολόγυρα τις μακριές αποφύσεις της, οι οποίες είναι σαν να είναι φτιαγμένες από μαυριδερή, γλιτσιάρικη και λιπαρή καπνιά.. Ετσι ο Λάβκραφτ μπορεί να εννοεί ακριβώς αυτές τις παραφυάδες όταν μιλάει για τις χαώδεις προεκτάσεις του Αζαθόθ, κάτω από το όνομα του Νυαρλαθοτέπ, του Ερποντος Χάους…
Η Ε.Σ. είναι απολύτως εχθρική προς οτιδήποτε το ανθρώπινο. Είναι κάτι το εντελώς ξένο προς οτιδήποτε το ανθρώπινο, καθώς η ύπαρξη του ενός εξουδετερώνει το άλλο. Δεν είναι θέμα καλού ή κακού, αλλά δύο διαμετρικά αντίθετων πραγμάτων, όπως π.χ. Πάγος με φωτιά…. (για τους Μπαλανικούς, δεν θυμίζει έντονα τους Κύριους του Πάγου με τους Κύριους της Φωτιάς;). Είναι τέλος μία τεράστια γεννήτρια του υπέρτατου τρόμου…

Η μορφή που μπορεί να πάρει με την αντίστοιχη εντασιακή κλιμάκωση είναι : α) Ομιχλοειδής μορφή β) Αραχνοειδής μορφή γ) Σφαιροειδής μορφή. Σημειώνεται ότι στην Ομιχλοειδή μορφή είναι δυνατόν η συνείδηση να μην αντιληφθεί το φαινόμενο της ομίχλης.

Η προσβολή που κάνει η Ε.Σ. γίνεται κυρίως στο Ασυνείδητο αλλά και στην Συνείδηση. Ετσι οι επιπτώσεις στο θύμα πέραν από ψυχολογικές είναι και σωματικές. Γιατρός δεν είμαι, αλλά παραθέτει πλήθος ιατρικών αποδείξεων για διάφορες ασθένειες που μπορεί να οφείλονται στην Ε.Σ. (επιληψία, ημικρανία)

ΤΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ
Ουσιαστικά δεν ξέρουμε! Μπορεί να είναι μια σκεπτόμενη οντότητα (πολύ υπεραπλουστευμένα) ή απλά μία αόριστη φυσική δύναμη ενός άλλου χώρου.

ΠΟΤΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΗΚΕ
Ως φαινόμενο έχει παρατηρηθεί από την αρχαιότητα καθώς οι Αρχαίοι Ελληνες το αποκαλούσαν Μέλαινα Δήμητρα, Μέλαινα Αφροδίτη ενώ έμμεσα ο Μπαλάνος συνδέει επίσης τον Απόλλωνα και τους Δελφούς, με διάφορα ονόματα κλειδιά που δίνει όπως Λυκοκτόνος (αυτός που σκοτώνει το φως) Απόλλωνας, Πύθωνας, Δελφό, Νύμφη Μέλαινα ή Μελανίδα ή Μελανθώ.
Οι Ινδουιστές -Μαύρη Μητέρα, οι Κινέζοι -Κύριο του σκοτεινού ουρανού, οι Αζτέκοι –Καπνώδη καθρέφτη ή Ανεμο της Νύχτας, οι Μαόρι –Μεγάλη Μητέρα του Σκοταδιού, ο Διόνυσος ο Αεροπαγίτης –Εκτυφλωτικό Σκοτάδι ή Υπερούσιο Σκοτάδι, ο Κένεθ Γκράντ –Μαύρη Φλόγα κλπ.

Επίσης παρατίθενται πλήθος ιστορικών στοιχείων, που έχουν να κάνουν με την εμφάνιση της Ε.Σ. στον κόσμο, όπου χιλιάδες κόσμου πέθανε.

Τέλος γίνεται η σύνδεση της Ε.Σ. με έρευνες της Ε.Υ.Π.!!!, με τα γνωστά καπάκια με τις 5άλφα και με τους ανθρώπους της σκιάς (δίνονται και στοιχεία για την αναγνώρισή τους, ενώ υπάρχει έντονη η υποψία ότι μπορεί να είναι …πολιτικοί και γενικά συμαίνοντα πρόσωπα της κοινωνίας).
Σίγουρα έχω ξεχάσει πολλά πράγματα, αλλά τα παραπάνω είναι μία συραφή από το βιβλίο του Μπαλάνου και διάφορα άρθρα που έχει γράψει κατά καιρούς για το θέμα.
Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Liam
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 23:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Liam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε old tiger
Νομιζω οτι περιγραφη σου ειναι παρα πολυ καλη!
Ομως θα διαφωνησω σε κατι.Ο ανθρωπος δεν μπορει να εξουδετερωσει την σκια,οπως μπορει αυτη να κανει(φαινομενο απορροφησης)
Αυτα προς το παρον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 23:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Liam, φαντάζομαι αναφέρεσαι στο παρακάτω

quote:
καθώς η ύπαρξη του ενός εξουδετερώνει το άλλο.

Ετσι ακριβώς το γράφει ο Μπαλάνος. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι προσπαθεί με αυτή την φράση να τονίσει ακόμη περισσότερο την αντίθεση που υπάρχει μεταξύ της Ε.Σ. και του ανθρώπινου στοιχείου. Η Ε.Σ. μάλλον μπορεί να αντιμετωπισθεί, στο πολύ πρώιμο στάδιο της προσβολής και εάν η ένταση της είναι πολύ ασθενής (εάν φυσικά βέβαια το καταλάβουμε).

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 13:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ old tiger Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΜΑΥΡΟ ΗΛΙΟ ΜΕ ΕΒΑΛΑΝ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.

ΕΨΑΞΑ ΚΑΤΙ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
ΕΡΠΟΥΣΑ ΣΚΙΑ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΥΡΟ ΗΛΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΧΙΚΑ
ΤΩΝ SS (SCHWHRZE SONNE) ΠΟΥ ΤΟ ΤΑΓΜΑ ΑΥΤΟ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΤΟΥ ΚΙΕΒΟΥ (ΤΕΥΤΟΝΕΣ) ΤΟ ΕΡΓΟ ΔΕ ΑΥΤΩΝ ΜΑΥΡΟ.
ΑΡΓΗΓΟΣ ΔΕ ΑΥΤΩΝ ΕΙΤΑΝ Ο ΧΙΜΛΕΡ.
ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΥΡΟ ΗΛΙΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ ΖΩΕΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΡΠΟΥΣΑΣ ΣΚΙΑΣ (ΕΡΠΩΝ ΜΑΥΡΟΣ ΗΛΙΟΣ).
ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΜΑΣ Ο ΗΛΙΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΡΠΩΝΤΑΣ ΑΠΟΡΟΦΟΥΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.

ΕΛΠΙΖΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΥΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 15:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η μορφή που μπορεί να πάρει με την αντίστοιχη εντασιακή κλιμάκωση είναι : α) Ομιχλοειδής μορφή β) Αραχνοειδής μορφή γ) Σφαιροειδής μορφή.

αγαπητοι φιλοι,
τωρα που το λετε, θυμηθηκα 2 εμπειριες που ειχα, η μια μοναδικη και η δευτερη επαναλαμβανομενη για πολλες φορες. δεν ξερω αν εχουν σχεση, πιθανοτατα οχι, αλλα ειπα να σας τις διηγηθω περιληπτικα, αν γνωριζετε κατι...

η πρωτη, μαζι με την αδελφη μου (με την οποια ειμαστε διδιμες) μισο-κοιμωμαστε σε δυο κρεββατια στο ιδιο δωματιο, οταν -καπως μεσα απο τον υπνο μας η καποια ενδιαμεση κατασταση μεταξυ υπνου και ξυπνιου- ξυπναμε και οι δυο ταυτοχρονα γεματες τρομο, πολυ εντονο τρομο, οχι φοβο αλλα ΤΡΟΜΟ γιατι νιωθουμε αναμεσα στα κρεββατια μας μια μαυρη, ομιχλωδη σκια, με ψηλολιγνες καπως αναλογιες, αλλα οχι ανθρωπινη μορφη. η μορφη αυτη εξαφανιζεται μετα απο δευτερολεπτα.

η δευτερη, επαναλαμβανοταν σε εμενα για μεγαλο χρονικο διαστημα, για μηνες. παλι σε κατασταση ημισυνειδητου, ανοιγα τα ματια και εβλεπα πανω στον τοιχο να προβαλεται το σχημα ενος μεγαλου ιστου αραχνης. το συναισθημα που ενιωθα τοτε ηταν το πιο περιεργο, μια αισθηση συνειδητοποιησης, που μονο με την εκφραση
"ναι! αυτο ειναι, τωρα το ξερω!"
μπορω να παρομοιασω.
δεν ενιωθα ομως τρομο, απλα μια τρομερη διαυγεια και την απολυτη σιγουρια οτι κατι σημαντικο συνεβαινε.

αυτα.
ισως ασχετα, δεν ξερω,
ισως μπορειτε να βοηθησετε!

ευχαριστω

λιλιθ -η πρωτη γυναικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 17:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε AVATAR,
όποιος θεωρεί τον ΧΙΤΛΕΡ απλά έναν ακόμα τρελλό που προσπάθησε να κατακτήσει τον κόσμο...μάλλον πλανάται οικτρά!!!
Είναι γνωστές και ιστορικά τεκμηριωμένες οι ... παράξενες ενασχολήσεις του ιδίου και των συντρόφων του (μέντοράς του άλλωστε σε αυτά τα θέματα ήταν ο Χαουσχόφερ, ο οποίος εθεωρείτο μέγας μύστης).
Δεν το ήξερα αυτό για τα SS...ομολογουμένως εντυπωσιακό...
Μπαίνω στο πειρασμό να ρωτήσω κάτι που μου ήρθε τώρα...
ΧΙΤΛΕΡ-ΕΤΑΙΡ.ΤΗΣ ΘΟΥΛΗΣ-S.S. κλπ. σχέση με ΜΑΥΡΟ ΗΛΙΟ
ΣΦΑΓΗ ΕΒΡΑΙΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΩΝ = ΘΥΣΙΑ;;
ΜΗΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΕΥΜΕΝΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ;

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 18:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

όποιος θεωρεί τον ΧΙΤΛΕΡ απλά έναν ακόμα τρελλό που προσπάθησε να κατακτήσει τον κόσμο...μάλλον πλανάται οικτρά!!!

δηλαδή εσύ τι τον θεωρείς;

From inside the Box we came, to tear your soul apart.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 18:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δηλαδή εσύ τι τον θεωρείς;


Οτιδήποτε άλλο εκτός από τρελό και χαζό.
Για πες μου τώρα εσύ τι τον θεωρείς;

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 19:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρανοικό.

From inside the Box we came, to tear your soul apart.

Edited by - Wolffaced on 20/02/2003 19:12:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 20:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ισως μπορειτε να βοηθησετε!

ευχαριστω


very polite...

λιλιθ -η πρωτη γυναικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 20:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΡΓΗΓΟΣ ΔΕ ΑΥΤΩΝ ΕΙΤΑΝ Ο ΧΙΜΛΕΡ.

Μια μικρή διευκρινισούλα ΑΒΑΤΑΡ.

Χίμλερ ή Χίτλερ;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy