ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Μαγικά Γριμμόρια-Επικλήσεις-"The Heptameron"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 14:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιοί απο εσάς έχουν ποτέ ασχοληθεί πραγματικά με την επίκληση πνευμάτων μέσω της χρήσης αποκλιστηκά Γριμμορίων;Έχετε ασχοληθεί ποτέ πραγματικά με την Υψηλή Τέχνη;
Αυτό το θέμα το δημιουργώ για να συμμετάσχουν όχι μόνο αυτοί που έχουν ασχοληθεί και έχουν κάνει επικλήσεις μα και όσοι θα ήθελαν να συζητήσουν γενικά για αυτές,να πάρουν ή να δώσουν πληροφορίες.
Ποιό ειδικά αυτό το θέμα αναφέρεται σε ένα λίγο γνωστό κι όμως πολύ σημαντικό Γριμμόριο το "Heptameron". Το έχει χρησιμοποιείσει ποτέ κανένας σας;Τι εντυπώσεις είχατε;
Ορίστε!Νομίζω ότι έχουμε αρκετή τροφή για πολύ συζήτηση!
Υ.Γ Επειδή είμαι νέος στο Forum δεν θα έχω τη δυνατότητα να απαντώ γρήγορα.
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 11:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα φιλε F.R.C.Εσυ εχεις ασχοληθει με την υψηλη επιστημη?Εχεις καποιες εμπειριες να μας παραθεσεις?Μπορεις να αναφερεις καποια πραγματα για το γριμμοριο για να υπαρξει καποια αρχη για τον διαλογο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 16:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα!Επιτέλους κάποιος απάντησε!
Αγαπητέ lousipan το Γριμμόριο στο οποίο αναφέρομαι είναι γραμμένο από τον Αγρίππα και περιέχεται στο "Τhe Forth Book of Occult Philosophy".Βέβαια δεν ήταν ο Αγρίππας που το συνέγραψε αλλά κάποιος άλλος,πιθανόν μαθητής του.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί παρά ελάχιστα με την Υψηλή Τέχνη(παρ'οτι μελετώ τον σχετικό χώρο εδώ και 5 χρόνια). Αυτό που με ενδιαφέρει πολύ είναι να ανταλλάξω απόψεις με άτομα που ενδιαφέρονται κ έχουν μελετήσει αυτόν το χώρο. Επέλεξα να αναφερθώ σε αυτό το Γριμμόριο γιατί είναι από τα σχετικά "εύκολα" ας μου επιτραπεί ο όρος.
Το Γριμμόριο αυτό αναφέρει την κατασκευή του Μαγικού Κύκλου καθώς και πολλές άλλες λεπτομέριες σχετικά με την επίκληση συγκεκριμμένων πνευμάτων που αντιστοιχούν σε κάθε μέρα της εβδομάδας( εξ ού και το όνομα).
Γνωρίζεις άτομα που έχουν ασχοληθεί γενικά έστω με το ζήτημα της επίκλησης πνευμάτων;Έχεις ασχοληθεί ποτέ ο ίδιος;
Φυσικά για να μην παρεξηγηθώ αυτό που ρωτάω δεν έχει καμία σχέση με Σατανισμό αφού τα πνεύματα που καλούνται υποτάσσονται στο όνομα του Θεού. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 16:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να κάνω αυτό το θέμα ακόμα ποιό γενικού ίσως ενδιαφέροντος θα ήθελα να τονίσω πως δεν είναι υποχρεωτικό να αναφερόμαστε στο συγκεκρημμένο Γριμμόριο.
Η συζήτηση(αν υπάρξει γιατί χλομό το βλέπω) μπορεί να κινηθεί στις εμπειρίες που έχει κανείς είτε θεωρητικές είτε εμπειρικές.Στις απόψεις σχετικά με το αν οι οντότητες που καλούνται είναι υπαρκτές και άρα ανεξάρτητες από τον Μάγο ή ενυπάρχουν σε λανθάνουσα μορφή μέσα στο ασυνείδητό του και "υλοποιούνται" με τον τρόπο που υποδεικνύουν τα Γριμμόρια. Η ακόμα θα μπορούσαμε να συζητήσουμε για το αν αυτού του είδους η "Τέχνη" είναι σατανική ή Θεόσταλτη.
Ασχετο...φίλε lousipan συγνώμη που άργησα τόσο πολύ να απαντήσω αλλά νόμιζα ότι τελικά κανείς δε θα ασχολούνταν με αυτό το θέμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 10:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε F.R.C. καλημερα.Λογω εξωτερικης δουλειας δεν βρεθηκα στο γραφειο για να απαντησω.Εχω διαβασει μερικα βιβλια του Ελιφας Λεβι εχω το τυπικο του Αβραμελεν και παλιοτερα ειχα και μια σολομωνικη δανεισμενη απο ενα φιλο.Σε πρακτικη δεν περασα ποτε οχι λογω φοβου απλα δεν ετυχε.Γνωμη μου ειναι οτι η Υψηλη Τεχνη δεν ειναι κατι καλο η κακο.Σχετικα με τις οντοτητες αυτες ειμαι της αποψης οτι βρισκονται σε λανθανουσα μορφη μεσα μας αλλα και ποτε δεν αποκλειουμε τιποτα.Παλιοτερα υπηρχε ενα θεμα για την σολομωνικη αν θελεις κοιταξε το υπαρχουν εκει ατομα που φαινεται οτι γνωριζουν αρκετα και εχουν και εμπειριες στην πραξη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 11:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου lousipan για τη συμβουλή σου!Θα ψάξω να βρω το σχετικό θέμα.
Όσον αφορά στο "Μαγικό Τυπικό του Μάγου Αβραμελέν" έχω να σημειώσω ότι είναι ίσως το πιο πλήρες σύστημα μαγείας που έχω διαβάσει. Όμως είναι και το ποιο επικίνδυνο γιατί προϋποθέτει απόλυτη και γνήσια Καθαρότητα του Μύστη.Αξίζει να αναφέρω πως ο γνωστός αποκρυφιστής Άλιστερ Κρόουλι είχε νοικιάσει ένα κτήμα στη Σκωτία για να εργαστεί εκεί με την ησυχία του πάνω στο Τυπικό του Αβραμελέν, όμως παράτησε αυτή του την Εργασία κυριευμένος από φόβο από αυτά που είχε δει! Προφανώς ο Κρόουλι ποτέ του δεν ήταν ικανός να πληρεί αυτή τη βασική προϋπόθεση...να είναι Καθαρός!
Και επειδή ανέφερες αυτό το εξαιρετικό έργο, θα ήθελα να πω για όποιον τύχει και διαβάσει αυτές τις σελίδες, πως το Τυπικό του Αβραμελέν λεέι κάτι που πουθενά αλλού, σε κανένα Γριμμόριο δε διαβάζουμε και που είναι ίσως το πιο σημαντικό πράγμα που πρέπει΄να έχει κατά νου όποιος ασχοληθεί ποτέ με "αυτά". Πρέπει να έχει πίστη στη θρησκεία των προγόνων του, στη θρησκεία με την οποία ανατράφηκε. Αν από Εβραίος γίνει Χριστιανός ή Μουσουλμάνος ή από Χριστιανός κάτι άλλο κτλ ποτέ του δε θα είναι σε θέση να ασχοληθεί με ασφάλεια με αυτή την Εργασία και ούτε θα έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Άλλος ένας κανόνας που ο Κρόουλι φάνηκε να αγνοεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Entropy
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 14:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Entropy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αληθεια ειναι φιλε μου οτι δεν εχω ασχοληθει...απλα θα ηθελα μια διευκρινηση σε αυτο που ειπες
quote:
Πρέπει να έχει πίστη στη θρησκεία των προγόνων του, στη θρησκεία με την οποία ανατράφηκε. Αν από Εβραίος γίνει Χριστιανός ή Μουσουλμάνος ή από Χριστιανός κάτι άλλο κτλ ποτέ του δε θα είναι σε θέση να ασχοληθεί με ασφάλεια με αυτή την Εργασία και ούτε θα έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Άλλος ένας κανόνας που ο Κρόουλι φάνηκε να αγνοεί...

ειναι καπως διφορουμενο (δεν το λεω με αρνητικη προδιαθεση) ,μιας και ιδιεταιρα στην περιπτωση των ελληνων η θρησκεια των προγωνων μας μαλλον απεχει αρκετα απο την τρεχουσα επιβεβλμενη (απο την γεννηση μας) θρησκεια. Εκτοσ και αν αναφερεσαι μονο στουσ "προσφατους" προγονους μας οι οποιοι ειναι χριστιανοι προφανως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 16:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Entropy ζητώ συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά είχαμε πρόβλημα με το δίκτυο εδώ και αρκετή ώρα και μόλις τώρα έγινε δυνατή η σύνδεση.
Ο Αbramelen λέγοντας ότι ο καθένας πρέπει να έχει τη θρησκεία των προγώνων του θίγει κάτι πολύ σημαντικό για όποιον καταπιάνεται με τέτοιου είδους θέματα.
Αυτό που στην ουσία θέλει να πει είναι ότι είναι πολύ σημαντικό να μην έχει αποστασιοποιηθεί κανείς από τη θρησκεία με την οποία μεγάλωσε.Εν προκειμένω, εσύ αν και είσαι Έλληνας και η θρησκεία των προγώνων σου είναι η αρχαία ελληνική, μεγάλωσες όμως με τη χριστιανική θρησκεία και άρα αυτή πρέπει να διατηρήσεις άμα αποφασίσεις να ασχοληθείς με το τυπικό του Abramelen.
Ίσως σε μπερδεύει αυτό αλλά στην πραγματικότητα είναι απλό.Θα σου το δείξω με ένα παράδειγμα.
Έχοντας μεγαλώσει κάτω από την χριστιανική θρησκεία, στο υποσυνείδητό σου κυριαρχούν τα δικά της αρχέτυπα(αν μπορώ να τα αποκαλέσω έτσι). Αν εσύ τώρα βρείς κάποια αιγυπτιακή τελετή επίκλησης κάποιων δαιμώνων πιθανότατα θα αποτύχεις(στην καλύτερη γιατί στην χειρώτερη δεν θες να μάθεις τι γίνεται!)Θα αποτύχεις διότι πολύ απλά οι θεότητες που θα επικαλεστείς για προστασία δεν θα σου είναι οικίες!Δε θα εμπνέεσαι ούτε θα συγκινήσαι στον ίδιο βαθμό από ότι αν έκανες την επίκληση με κάποιο Γριμμόριο.Με αυτή τη λογική δύσκολα ένας μουσουλμάνος μπορέι να εφαρμόσει κάποιο Γριμμόριο και ένας χριστιανός είναι ανίκανος να εκτελέσει σωστά έναν ινδικό εξορκισμό.
Το συγκεκρυμένο Τυπικό του Abramelen όμως μπορεί να το εκτελέσει οποιοσδήποτε διότι επικαλέιται το όνομα Του Θεού και μπορεί να το ερμηνεύσει όπως αρμόζει στη θρησκεία του.

Τώρα βέβαια θα ρωτήσεις τι γίνεται στην περίπτωση που εσύ πχ αν και Έλληνας χριστιανός, συγκινήσαι πολύ περισσότερο με το δωδεκάθεο και τη θησεία του Προμηθέα παρά του Χριστού.Σε αυτή την περίπτωση οι απόψεις είναι δύο.
1.Αφού σε συγκινεί το δωδεκάθεο περισσότερο τότε αυτό πρέπει να υιοθετήσεις.
2.Αν το υιοθετήσεις την έβαψες γιατί η ανατροφή σου ως χριστιανός έχει χαράξει μέσα σου βαθιά σημάδια που βρίσκονται συνεχώς στο υποσυνείδητό σου.Αν και το δωδεκάθεο σε συγκινεί περισσότερο εν τούτοις σε περίπτωση κάποιας απρόβλεπτης συμπεριφοράς του δαίμωνα(επίθεση) η όποια επίκληση σε ελληνική θεότητα θα αποτύχει γιατί όσο κι αν την ασπάζεσαι(τη θεότητα) δεν μπορεί να χαραχθεί στο υποσυνείδητό σου το ίδιο όσο η θεότητα με την οποία ανατράφηκες ως παιδί.Από έξω θα φαίνεσαι σταθερός ενώ από μέσα το οικοδόμημά σου θα είναι υπό κατάρευση αφού η βάση του είνια σαθρή, έτσι δε θα μπορέσεις να επιβληθείς στον δάιμονα και...game over!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 20:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ F.R.C, θα μπορούσες να κοιτάξεις κι ένα παλιότερο θέμα μας (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Σολομωνική

Αν κι είναι διαφορετικό θέμα, παρόλα αυτά είναι παρεμφερές οπότε θα μπορούσες να το διαβάσεις.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Entropy
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 21:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Entropy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε FRC ,μην ανυσηχεις...δεν καθυστερησες καθολου και σε ευχαριστω για την απαντηση σου.
Δεν ειμαι δωδεκαθειστης και συμφωνω απολυτα οτι δυστυχως σε ολους μας ειναι χαραγμενοι τα αρχετυπα, οπως πολυ σωστα το τοποθετησες , του χριστιανισμου. Απλα, γενικα δεν ειμαι υπερ της δογματικης λατρειας καποιας θεοτητας.
Το ολο θεμα των γριμμοριων με βρικσει καπως καχυποπτο ,αλλα με ενδιαφερει να ακουσω αποψεις ανθρωπων που εχουν ασχοληθει περισσοτερο και πιο σοβαρα απο μενα. Οποτε θα παρακολουθησω με ενδιαφερον αυτη τη συζητηση μιας και απο οτι καταλαβα σε απασχολει αρκετα αυτο το θεμα, και εχεις μια εγκυρη γνωμη.
Σε ευχαριστω για τον χρονο σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 10:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Φιλε F.R.C εχεις δικιο σε αυτο που λες οτι χρειαζεται πιστη στην θρησκεια με την οποια μεγαλωσες για να δουλεψεις με αυτο το βιβλιο.Ειχα διαβασει σχετικα με το τι συνεβη στον Αλιστερ Κροουλι.Εγω π.χ μεγαλωσα σε χριστιανικη οικογενεια αλλα στην ηλικια ακομη της εφηβειας οι αρχαοι θεοι αρχισαν να μου γινονται ποιο οικειοι.Αλλα δεν μπορω να με χαρακτηρισω ως δωδεκαθειστη.Νομιζω πως ειμαι περισσοτερο ερευνητης ισως και αυτος ειναι ενας λογος που δεν περασα στην πρακτικο επιπεδο ποτε.Παντως ειναι ωραιο το θεμα σου και νομιζω πως εχουμε πολλοι να πουμε και να ακουσουμε αρκετα και να μαθουμε καινουργια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 12:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου φίλοι χαίρομαι που σας ενδιαφέρει το θέμα. Η αλήθεια είναι ότι έχω ασχοληθεί αρκετά σοβαρά με το θέμα ψάχνοντας και διαβάζοντας πολλά.Το κακό είναι ότι παραμένω θεωρητικός κι αυτό για δύο απλούς λόγους.Πρώτον πρέπει να ξέρεις πολύ καλά τους κανόνες πριν "παίξεις" (ας μου επιτραπεί ο όρος).
Δεύτερον, επειδή πάντα έψαχνα μόνος δεν μπορώ να είμαι ποτέ σίγουρος ότι θα π΄ραξω σωστά και δε θα παραλύψω τίποτα θέτοντας σε κίνδυνο τη ζωή μου καθώς και τη ζωή αυτών που αγαπώ.
Οφέιλω να παραδεχτώ πως η Μαγεία πάνω από όλα είναι ΠΡΑΞΗ και πάλι ΠΡΑΞΗ.Πως όμως κανείς να προχωρήσει αν δεν είναι σίγουρος;
Μπορώ πια να πω με βεβαιότητα ότι μπορώ να ξεχωρίζω τα βιβλία-μπαρούφες από τα σοβαρά και ότι μπορώ να ξεχωρίζω ποιές από τις πληροφορίες που μου δίνονται είναι άξιες και ποιές όχι.
Εδώ μου δίνεται η ευκαιρεία να πω ότι απεχθάνομαι τα βιβλία και τις θεωρίες "new age" που φτάνουν πολλές φορές ακόμα και στο σημείο να πουν ότι ο Κύκλος της Τέχνης,ένα από τα ποιο σοβαρά και ισχυρά εργαλεία προστασίας του Μάγου, είναι περιττός!!!!
Απίστευτο!Θεωρούν πως ένας νοητός Κύκλος είναι αρκετός για να σε προστατέψει!Κι αυτό το βασίζουν στην πίστη ότι οι οντότητες που καλούνται είναι καθαρά μέσα στο "κεφάλι" μας!
Τέτοιες βλακώδεις θεωρείες οδήγησαν στην καταστροφή 3 νεαρών από τη Γερμανία που πριν από μερικά χρόνια προσπάθησαν να κάνουν μια τέτοια επίκληση(ένας Θεός ξέρει με ποιο τρόπο)με τραγικά αποτελέσματα. Η αστυνομία βρήκε τα παιδιά νεκρά,φριχτά παραμορφωμένα και με τα περιτώματά τους στα εσώρουχά τους.
Και κάτι άσχετο αλλά σχετικό.Διάβασα το θέμα που μου προτίνατε αλλά μάλλον οι συνομιλούντες έχασαν τον καιρό τους θίγοντας ο ένας τον άλλο και γράφοντας περισσότερες ανακρίβειες και προκαταλύψεις παρά σοβαρές πληροφορίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 13:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ολο θεμα των γριμμοριων με βρικσει καπως καχυποπτο

Τι ακριβώς εννοείς με αυτό φίλε Entropy
Και κάτι που αναφέρεται και στους δυό σας.Τι σημαίνουν,αν επιτρέπεται, τα Entropy και lousipan; Έχουν καμία σχέση με την "εντροπία" και το "λούσιφερ";Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 13:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε F.R.C δεν εχεις αδικο σε οτι αφορα το θεμα αλλα υπηρχαν ομως και καποιες εμπειριες απο ατομα που φαινεται οτι γνωριζουν.Σχετικα με τις θεωριες new age συμφωνω μαζι σου.Ενα απο τα παιδια που παρεθεσε μια εμπειρια ειπε οτι σε νεαρη ηλικια σε μια επικληση δεν ειχε κανει σωστα μια σφραγιδα με αποτελεσμα να μεινει ακαλυπτος και να δεχτει επιθεση απο το ον.Περα απο τα βιβλια του Λεβι και το τυπικο του Αβραμελεν εχεις να προτεινεις κατι αλλο αξιοπιστο?Επισης γνωριζεις κατι για την μαγεια στην αρχαια Ελλαδα αν ειχαν καποια τελετουργικα τυπικα μαγειας που να βασιζονται στο Ελληνικο πανθεο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 13:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φιλε μου το ψευδωνυμο μου προερχεται απο συνδιασμο του Λουσιφερ και του Μεγα Πανα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 14:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έξυπνο αν και ο συσχετισμός του τραγόμορφου Πάνα με τον Lusifer(Αυτός που φέρνει το Φως από το Lux=φως και το ρήμα φέρω!) έγινε από τους χριστιανούς που φοβόντουσαν κάθε τι της παλιάς Θρησκείας.
Συγνώμη για την αργή απάντηση αλλά φαίνεται ότι έχω πρόβλημα με το "φόρτωμα" των σελίδων. Κινούμε πολύ αργά σε αυτό το Forum και δεν ξέρω γιατί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 14:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε lousipan τώρα πρόσεξα ότι είχες και δεύτερη απάντηση.
Ναι, υπάρχουν κι άλλα "έργα" άξια όπως "Το Μαγικό Τυπικό του Abramelen" όπως το "Heptameron" του Κορνίλιου Αγρίππα(που είναι και το πιο "εύκολο" αφού αυτά που ζητά είναι εύκολο να τα κάνει κανείς) η Goetia(που είναι μέρος του "To μικρό κλειδί του Βασιλιά Σολωμόντα) καθώς και η "φοβερή" Σολωμινική ή αλλιώς Clavicula Solomonis Regis(Το Μεγάλο Κλειδή του Βασιλιά Σολωμόντα).Βέβαια τα δύο τελευταία είναι αρκετά περίπλοκα και μάλλλον δυσνόητα. Αυτά θεωρώ πως αξίζει να αναφέρω αν και υπάρχουν αρκετά ακόμα που μερικά συγκαταλέγονται στη Μαύρη Μαγεία όπως το Grimorium Verum και το Βιβλίο του Πάππα Ονώριου.
Τώρα όσον αφορά την Αρχαία Ελλάδα δεν ξέρω τίποτα άλλο παρά μόνο αυτά που αναφέρει "Το Μαγικό Τυπικό του Abramelen". Οι Έλληνες είχαν τη δύναμη να αλλάζουν τη ροή των υδάτων με ύμνους καθώς και να προκαλούν καταιγίδες και άλλα παρόμια φαινόμενα.Δυστυχώς δε γνωρίζω κάποιο βιβλίο που να έχει γραφτεί αποκλειστικά για την επίκληση στην Αρχαία Ελλάδα αν και είναι άκρως ενδιαφέρον θέμα.Αυτό που σίγουρα μπορώ να πω είναι ότι σε πολλούς λαούς ασκούνταν η Τέχνη με τη μία ή την άλλη μορφή άρα και οι Έλληνες είχαν κάποια μορφή επίκλησης όπως άλλωστε είχαν σίγουρα κάποια μορφή εξορκισμών.
Πάντως αν σε ενδιαφέρει να διαβάσεις κάτι αντιπροσωπευτικό θα σου συνιστούσα το "Heptameron" που υπάρχει στην Αγγλική αλλά και στην Ελληνική σαν μέρος του κλασσικού έργου του Fransis Barrett "Ο Μάγος" (που στην ουσία δεν είναι παρά μια αντιγραφή του "The three Books of Occult Philosophy του Αγρίππα)
Αν σε μπέρδεψα σχετικά με το ποιος έγραψε τι πες το μου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Entropy
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 15:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Entropy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αληθεια ειναι οτι και γω κινουμαι πολυ αργα και οι σελιδες φορτωνουν μετα απο αρκετα δευτερολεπτα (η και λεπτα ενιοτε).
Το νικ μου οντως σημαινει εντροπια.
Ειμαι καχυποπτος λογω του οτι δεν εχω ασχοληθει μιας και παντα μου φαινονταν λιγο περιεργα (και ισως υπερβολικα και αναληθη). Γενικα δεν με ενθουσιαζει το mystery Ενταξει πλακιτσα...απλα δεν με ενδιεφεραν ποτε ιδιεταιρα γιατι ολα αυτα εν μερει εναντιωνοτναι στη λογικη μου ( ως στιγνος ορθολογιστης που ειμαι ) . Σιγουρα η ψυχικη ενεργεια ειναι κατι το οποιο με την καταλληλη μεθοδολογια μπορει να απελευθερωθει και να προκαλεσει "θαυματα" . Αλλα θα πρεπει να εχουμε υποψιν μας την γενικη ταση του ανθρωπου να χαρακτηριζει ως υπερφυσικο ( η/και θαυμα ) οτιδηπτε δεν συλλαμβανει ο νους του.

Τελοσπαντων (ναι το ξερω οτι δεν υπαρχει στην πραγματικοτητα αυτη η λεξη ) η ενασχοληση μου δεν μου επιτρεπει να εκφερω αποψη , χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν με ενδιφερει να μαθω μερικα πραγματα και να ακουσω γνωμες.

Υ.Γ. Για παραδειγμα η συντομη και μικρη επαφη μου με τη σολομωνικη , δεν μου αφησε και την καλυτερη εντυπωση. Θα δοκιμασω να διαβασω και το αντιστοιχο thread μιας και το φερε η κουβεντα.

Οντως Lucifer=Φωσφορος=Εωσφορος ... Γενικα οι χριστιανοι εχουν δωσει πολλα χαρακτηριστικα στο "σατανα", και μερικες φορες τον εχουν ταυτισει, με τον Πανα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 17:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Entropy εμένα οι σελίδες κάνουν να φορτώσουν μέχρι και 20 λεπτά!Όχι δεν έχω αργό internet.Συμβαίνει μόνο με αυτό το Forum και δεν ξέρω γιατί.
Λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή...
Και εγώ είμαι ορθολογιστής(μέχρι αϊδίας ώρες,ώρες) αλλά ποτέ μου δε μου φάνηκε κόντρα στη λογική αυτά που λένε τα Γριμμόρια.Δεν έχω πολύ χρόνο για να το αναλύσω τώρα αλλά μπορείς να σκεφτείς πως με την κβαντική φυσική μπορεί να αποδειχθεί ότι υπάρχουν κι άλλες διαστάσεις άρα τα πλάσματα αυτά μπορεί να είναι απολύτως υπαρκτά.Υπάρχει ένα γνωστό παράδειγμα με τον δισδιάστατο άνθρωπο.Το γνωρίζεις;Αν όχι μπορώ να στο πω είναι πολύ ενδιαφέρον.΄
Τώρα οι όποιες παράξενες οδηγίες των Γριμμορίων είναι δικαιολογημένες επειδή αυτά τα πνεύματα έχουν φυσικές συμπάθειες και αντιπάθειες όπως συμβαίνει με όλη τη Φύση.Ειλικρινά θα ήθελα να στα αναλύσω όλα αυτά αλλά δεν ξέρω αν ενδιαφέρεσαι τόσο.Ίσως η σύνδεση με την κβαντική φυσική σου φαίνεται λίγο άστοχη αλλά πιστεψέ με αυτό οφείλεται μόνο στο ότι στα παρουσιάζω συνοπτικά.Αν θες πάντως με χαρά να σου εξηγήσω τη "λογική" που διαίπει τα Γριμμόρια. Θα μάθεις να βλέπεις τον Κόσμο με τελείως διαφορετικό μάτι γιατί αυτά που ξέρεις και για τα οποία είσαι τόσο σίγουρος θα αλλάξουν.Τέλος όλα αυτά δεν έχουν να κάνουν σε τίποτα με "θαύματα". Είναι απλή χρήση Νόμων που διέπουν το Σύμπαν και που ακόμα η "επιστήμη" έχει μαύρα σκοτάδια.Η μάλλον για να είμαι πιο σωστός μόλις τώρα αρχίζει και αντιλαμβάνεται.
Οι χριστιανοί συσχετίζουν τον διάβολο με τον Πάνα από άγνοια...
Δυστυχώς πρέπει να φύγω τώρα από την δουλειά.Θα κοιτάξω ξανά το forvm στο σπίτι μου το βράδυ για να ολοκληρώσω λίγο την απάντηση αυτή κι αν είναι κάποιος on line να τα πούμε. Καλό απόγευμα σε όλους σας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Entropy
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 19:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Entropy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραφανως πρεπει να ναι κατι σχετικο με το domain του esoterica.

Δεν μου φαινεται καθολου παραξενο αυτο που λες για την κβαντικη φυσικη, και γενικα συμφωνω σε οσα εγραψες. Απλα η αποδοση ανθρωπινων χαρακτηριστικων σε αυτα τα "πνευματα" μου φαινεται οτι αφαιρει κομματι της σοβαροτητας των αποψεων αυτων , μιας και ερχεται σε πληρη αντιθεση με την θεωρηση οτι προκειται για κατι εκτος της δικης μας πραγματικοτητας. Επισης να σου υπενθυμισω και το φαινομενο Placebo (οχι το γκρουπ ), οπως και γενικα την υπαρξη και αποδοχη της αυτο-υποβολης (η' ανθυποβολης ...αληθεια το χω ακουσει και αυτο ) τα οποια θα μπορουσουν ανετα να βρουν εφαρμογη σε πολλες περιπτωσεις ανθρωπων που διασκορπουν εμπειρικες "μαρτυριες".
Επισης το παραδειγμα του δισδιαστατου ανθρωπου δεν το ξερω, και με χαρα θα το ακουγα.
Να τονισω οτι δεν τα λεω με κακη διαθεση ολα αυτα...και πως επισης θα χαιρομουν αν μου προτεινες καποιο βιβλιο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 23:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Το ξέρω είναι μεγάλο μήνυμα αλλά διάασέ το αν μπορείς)
Αγαπητέ Entropy δεν χρειάζεται να μου λες κάθε φορά ότι αυτά που λες δεν τα λες με κακή διάθεση!Αλήθεια γιατί να νομίζω κάτι τέτοιο. Η αντίθετη άποψη είναι καλό να ακούγεται για να γίνεται διάλογος, αλλιώς εδώ θα ήταν ένας υπέροχος διαδικτυακός τόπος για να παραθέσω έναν μακρύ μονόλογο.Αν αυτή η άποψη συνοδεύεται και με (γερή) δόση χιούμορ τότε ακόμα καλύτερα!Η διακομώδιση είναι ένα από τα κυριώτερα ανθρώπινα χαρακτηριστικά.
Το φαινόμενο Placebo όχι δεν το γνωρίζω.Γνωρίζω όμως το συγκρότημα και μου αρέσει πολύ το τελευταίο τους άλπουμ.
Όσο για το φαινόμενο της αυθυποβολής(έτσι γράφεται σωστά)εξηγεί κάποια πράγματα μα σίγουρα όχι αυτά που συμβαίνουν όταν καλούνται ισχυρές δυνάμεις.Είναι πιο λογικό να υποθέσεις ότι είναι ο δαίμονας που καλείς αυτός που λιγήζει την οροφή από πάνω σου και την επαναφέρει ξανά χωρίς να έχει σπάσει ούτε ένα ξύλινο δοκάρι(ναι ναι καλά διαβάζεις) παρά να είσαι εσύ αυτός που τα προκαλεί όλα αυτά! Εξάλλου αυτή η κακιά συνήθεια να αποδίδεται κάθε τι παραφυσικό στην αυθυποβολή είναι τόσο γελοία όσο η τάση που έχουν μερικοί ανόητοι "ερευνητές" να "επιστημονικοποιούν" τα παραφυσικά εξηγόντας τα με όρους όπως "μαγνητικό ρευστό" "ηλεκτρισμός" "μαγνητισμός" κτλ κτλ κτλ...
Προχωράμε τώρα στο παράδειγμα του δισδιάστατου ανθρώπου.
Έχουμε έναν φίλο, τον Κώστα.Ο Κωστάκης ζει σε έναν ωραίο κόσμο με ωραίες πολυκατοικίες και πάρκα, Village Cinemas και Mall!Κάθε πρωί σηκώνεται στις 7 και πηγαίνει σχολείο (ναι, μένει λίγο μακριά και οι συγκοινωνίες δεν βοηθούν και πολύ).Του αρέσουν τα Μαθηματικά αλλά μισεί τα Αρχαία(κρίμα γιατί αυτά τα δυο πάνε μαζί).Τέλος πάντων ζει μια κανονική ζωή όπως εμείς αλλά με μια μικρή διαφορά...ο κόσμος του δεν έχει τρεις αλλά δύο διαστάσεις!Για να το καταλάβεις πιο εύκολα φαντάσου ότι ο κόσμος του είναι ζωγραφισμένος πάνω σε μια κόλα χαρτί. Τα πάντα έχουν δύο διαστάσεις δηλαδή μόνο μήκος και πλάτος και άρα όχι ύψος.Ο Κωστάκης δεν ξέρει τι θα πει ύψος γιατί πολύ απλά...δεν υπάρχει στον κόσμο του!Έως και το χάμπουργκερ που τρώει είναι δισδιάστατο!
Τώρα φαντάσου την Ελενίτσα.Κι αυτή έχει την ίδια ζωή,κι αυτή ζει σε δισδιάστατο κόσμο.Μόνο που ο κόσμος της είναι μερικά εκατοστά πάνω από τον Κώστα.Σαν να έχω δηλαδή πολύ κοντά δυο κόλες χαρτί που η μία όμως να μην ακουμπά την άλλη.
Σε αυτή την περίπτωση,όσο κοντά και να είναι οι κόσμοι τους, ποτέ δε θα πάρει κανείς τον άλλο χαμπάρι γιατί σε κανέναν δεν υπάρχει η διάσταση "ύψος"!Δεν υπάρχει "κάτω" και "πάνω" και άρα οι δυο κόσμοι δεν μπορούν να αντιληφθούν ο ένας την ύπαρξη του άλλου!
Για να δούμε τώρα πως μπορούμε να κάνουμε τη ζωή του Κωστάκη δύσκολη...
Ένα πρωινό καθώς περπατά για το σχολείο,εμφανίζεται μυστηριωδώς μπροστά του μια γραμμή που του κόβει κάθετα τον δρόμο(εγώ την σχεδίασα στο χαρτί για να του δυσκολέψω τη ζωή είπαμε).Τι θα κάνει; Θέλει και ερώτημα;Θα περπατήσει κατά μήκος της,δεξιά ή αριστερά, για να βρεί κάποιο άνοιγμα για να την περάσει.Εσύ όμως αν βρισκόσουν στον κόσμο του Κωστάκη τι θα έκανες;Φυσικά ό,τι θα έκανε κάθε τρισδιάστατος άνθρωπος...πολύ απλά θα την πηδούσες.Θα την πηδούσες διότι το ύψος για εσένα υπάρχει!Και τότε ο Κωστάκης θα μιλούσε για θαύμα!Για έναν άγιο(εσένα) που "πήδηξε"!!!
Νομίζω ότι αντιλαμβάνεσαι την αναλογία.Στον δικό μας κόσμο ένας τετρασδιάστατος άνθρωπος πιθανόν να περνούσε μέσα από έναν τοίχο... και τότε οι ανίδεοι θα μιλούσαν για θαύμα!
Το πράγμα πάει ακόμα παραπέρα αλλά σίγουρα θα σε έχω κουράσει μέχρι εδώ.
Θα σε αφήσω να τα "χωνέψεις" και αν θέλεις μπορούμε να πάμε παραπέρα...πίστεψέ με...το παραπέρα έχει τρομερό ενδιαφέρον.
Καλή σου νύχτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 10:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα σε ολους.Φιλε F.R.C πολυ ευστοχο το παραδειγμα σου.Εξηγει πολυ απλα και λογικα πως μπορει να υπαρχει το "αλλο" χωρις να ειναι παραλογο.Τον Πανα και τον Εωσφορο η τον σατανα δεν τους συσχετιζω.Οντως οι χριστιανοι τα ανακατεψαν ολα με την τακτικη που εχουν οποιος δεν ειναι με εμας ειναι με τους αλλους.Απλα ο Εωσφορος και ο Πανας με οτι συμβολιζουν συμφωνα με οτι πιστευω για αυτους ειναι συμβολα και αιτια της πνευματικης εξελιξης του ανθρωπου{Εωσφορος}και της συνεχομενης δημιουργιας και εξελιξης της φυσης και του συμπαντος γενικοτερα{Πανας}.Παλιοτερα ειχα μια σολομωνικη εκατσα και την μελετησα αρκετο καιρο αλλα ηταν ολα πολυ μπερδεμενα και απαιτουσαι να γινουν καποιες διαδικασιες που δεν νομιζω αν θα υπηρχε καποιος ανθρωπος που θα ειχε τον χρονο να τα κανει.Την ιδια εντυπωση μου εδωσε και το τυπικο του Αβραμελεν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 12:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου lousipan συγμώμη που απαντώ τόσο αργά αλλά έπεσε πολύ δουλειά στο γραφείο και μόλις τώρα μπόρεσα να γράψω.
Η αλήθεια είναι ότι αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με μια επίκληση αυτό απαιτεί πολύ χρόνο.Ειδικά το Τυπικό του Abramelen απαιτεί μια προσεκτική προετημασία που κρατά έξι ολόκληρους μήνες(!) Κανένα άλλο Γριμμόριο δεν ζητά τέτοια προετιμασία.Αυτό συμβαίνει επειδή στο Τυπικό του Abramelen δεν παίρνονται τα συνήθει μέτρα προφύλαξης (όπως ο μαγικός Κύκλος) και ο Μύστης έρχεται σε άμεση επαφή με τον Φύλακα Άγγελο και άρα πρέπει να είναι "καθαρός".
Τώρα όσον αφορά τον Εωσφόρο,πέρα του ότι η ιστορία του με συγκινεί γιατί είναι δραματική, δεν θεωρώ ότι έχει συνεισφέρει στην ανθρωπότητα.Δρα καθαρά από μίσος προς τον άνθρωπο και αν διαβάσεις ιστορίες και (σοβαρές) εμπειρίες ανθρώπων που δοκίμασαν την Τέχνη της Επίκλησης θα δεις ότι οι ακόλουθοί του μόνο μίσος εκδηλώνουν προς τον άνθρωπο.
Ο Εωσφόρος στην ουσία δεν υπάρχει γιατί πολύ απλά από τη στιγμή που αρνήθηκε το Φως περιήλθε στην ανυπαρξία.Εξ ορισμού τίποτα δεν υπάρχει πέρα και έξω από το Φως άρα ο Εωσφόρος έχει αυτοαναιρεθεί!
Αυτή η γνώση είναι που κάνει κάποιον δυνατό απέναντί Του. Η λατρεία του Κενού δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια σκιά,δεν υφίσταται από μόνη της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 13:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου δεν τιθεται θεμα για το ποτε απαντας.Οποτε μπορει ο καθενας μας.Τον Εωσφορο τον διαχωριζω απο την μεταστοιχειωση του τον σαταν δηλαδη.Τον συνδεω με τον προμηθεα.Δηλαδη μας εδωσε την γνωση και την συνειδηση ενω ηξερε οτι θα το πληρωσει.Τωρα αυτο που λες για τα ατομα που ηρθαν σε επαφη ακολουθους του δεν μπορω να διαφωνησω γιατι δεν εχω εμπειρια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 14:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τον Εωσφορο τον διαχωριζω απο την μεταστοιχειωση του τον σαταν δηλαδη.

Τι θα πει αυτό; Θεωρείς τον Εωσφόρο και τον Σατανά σαν δύο ξεχωριστές οντότητες ή σαν ένα πρόσωπο που έφερε στους ανθρώπους Γνώση και μετά ξέπεσε και τους μίσησε;(γιατί αυτά τα δύο είναι λιγάκι αντιφατικά)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 17:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα στη παρέα

Αγαπητέ FRC, γράφεις ότι μετά από 5 χρόνια ενασχόλησής σου με τα γριμμόρια πως μπορείς και ξεχωρίζεις τις μπαρούφες από τα σοβαρά. Οκ μέχρι εδώ.

Πες μου όμως, μέσα σε ένα γριμμόριο πως μπορείς και ξεχωρίζεις τις παγίδες αν αυτές υπάρχουν? Γιατί ναι μεν ο Crowley έγραψε τι έγραψε (αν και κακός λατρεύω τα γραπτά του, ότι τουλάχιστον έχω διαβάσει ως τώρα), πως μπορείς όμως να είσαι βέβαιος πως όλες οι οδηγίες που γράφει είναι σωστές? Ναι μεν μπορεί να σου πει ότι χτυπάς 11 φορές, αλλά πρέπει να είναι 11 οι φορές που θα χτυπήσεις ή να ηχήσει το κουδουνάκι ή πρέπει να είναι 10? Ή αν μία σφραγίδα δεν είναι σωστή και ένα γράμμα είναι λάθος, ή μία γραμμή είναι στραβή. Έλα που σου λέει ότι π.χ. για έρωτα να δουλέψεις Σάββατο ενώ εσύ από αυτά που έχεις διαβάσει μέχρι τώρα πιστεύεις ότι πρέπει να δουλέψεις Παρασκευή.

Στο "περί μαγείας" που αποδίδεται στον Δόκτωρ Γιοχάνες Φάουστ έχω βρει κάτι τέτοια μικρά λαθάκια. Βέβαια μπορεί να κάνω εγώ λάθος γιατί δεν είμαι και ιδιαίτερα έμπειρη όσον αφορά τα καθαρά τύπικα.

Εκεί τι γίνεται? Τι πιστεύεις? έστω και αν έχουμε κάνει τον σωστό κύκλο και αν το λαθάκι είναι στην απόλυση? πως θα βγούμε?

Αυτό που θέλω να πω είναι τελικά ότι πρέπει να πειραματιστούμε έστω και αν το κόστος είναι μεγάλο? μπορεί να μη γίνει και τίποτα αλλά πιάνουμε το ακραίο παραδειγμα του κινδύνου. Πρέπει να κάνουμε ότι διαβάσουμε και μετά από τα αποτελέσματα να διορθώσουμε ή να αφήσουμε το κείμενο απείραχτο? Ή μήπως δεν πρέπει να προχωρήσουμε από ανασφάλεια μπας και είναι κάτι λάθος?

Σωστό αυτό με τη θρησκεία που αναφέρεις γιατί όντως την ενέργεια του Μιχαήλ για παράδειγμα εγώ θα τη δω σαν αγγελο, όπως έχω μάθει ως τώρα, μου είναι αδύνατον να τη δω αλλιώς πχ σαν γεράκι, γιατί δεν έχω μεγαλώσει στην Αίγυπτο. Σωστά πρέπει να ακολουθούμε τυπικά που αφορούν αυτά με τα οποία έχουμε μεγαλώσει έστω και αν θαυμάζουμε άλλα. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι τα αποκλείουμε γιατί σε κάποια πράγματα, η βοήθειά τους είναι σημαντική.

Όσο για τον abramelen, η προετοιμασία δεν είναι μόνο χρονοβόρα αλλά και πολύ κουραστική και τρομερά δύσκολη αφού με τους ρυθμούς που τρέχουμε και τη ζωή που κάνουμε έιναι ανέφικτο να την εφαρμόσουμε. Εκτός αν είσαι εισοδηματίας, ξύνεσαι όλη μέρα και μπορείς να κάνεις ότι θες. Ασε που προτιμότερο να είσαι και ελεύθερος, γιατί δεν πρέπει να εκτελείς και τα συζυγικά σου καθήκοντα, απλά να ξαπλώνεις με τη γυναίκα σου. Όσο για το φύλακα άγγελο, ακόμα και όταν γίνει απ' ότι λέει το τυπικό , η επικοινωνία, μετά πρέπει να εξουσιάσεις 4 δαίμονες. Και άντε το προσπερνάω αυτό. Το τυπικό αυτό όμως δεν έχει τελειωμό. Γιατί όταν το αρχίσεις, δεν τελειώνει ποτέ. Είναι σαν μόνιμα να έχεις έναν στρατό, και οι στρατιώτες να πρέπει να έχουν πάντα τις εντολές για να πράττουν σωστά. Αλλιώς κάνουν ότι θέλουν. Όταν λείπει η γάτα λέει ο λαός μας χορεύουν τα ποντίκια.

Οπότε δεν μετράει μόνο το σωστό κάλεσμα, αλλά και η σωστή συμφωνία, και η σωστή απόλυση. Και τελικά όμως αφού γίνεται συμφωνία, μια και δεν καλείς κάτι μόνο για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, και αφορά συμφέρον, άρα ιδιοτέλεια, τι δουλειά έχει το συμφέρον μια και οι κοσμικοί νόμοι θα το ανταποδώσουν?

Ευχαριστώ



**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 21:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή another star,χαίρομαι που το θέμα σου κίνησε το ενδιαφέρον.
Με αυτά που μου λες μπορώ να υποθέσω ότι έχεις διαβάσει κάποια πράγματα κι ότι ίσως έχεις μπει στον πειρασμό να εκτελέσεις κάποιο "Πείραμα" όπως αλλιώς λέγονται αυτές οι Εργασίες.
Τα ερωτήματα που σε βασανίζουν είναι αυτά που βασανίζουν κάθε Περιηγητή που είναι αυτοδίδαχτος και θέλει να προχωρίσει στην πράξη.
Η απάντηση δεν είναι απλή.Θα σου πω όμως κάτι από την αρχή "Τα Γριμμόρια ΔΕΝ ΚΡΥΒΟΥΝ ΠΑΓΙΔΕΣ" Δεν έχουν σκοπό να σε μπερδέψουν παρόλο που σου φαίνεται ότι αυτό κάνουν!
Πιθανότατα θα το ξέρεις αλλά άσεμε να στο θυμίσω...η λέξη "Γριμμόριο" προέρχεται από την ελληνική λέξη "γραμματική". Αυτό σημαίνει ότι τα Γριμμόρια γράφτηκαν σαν ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ.Για αυτόν το λόγο αυτά που λένε είναι επιγραμματκά και καμιά φορά το αυτονόητο παραλήπεται.Αυτά όσον αφορά τα κλασικά Γριμμόρια.
Από εκεί και πέρα,σχετικά με τον Κρόουλι(που πρέπει να αναφέρω ότι τον αντιπαθώ σφόδρα χωρίς να ξέρω ακριβώς γιατί) πραγματικά δεν μπορώ να ξέρω αν κρύβει από τα μάτια του αμύητου πράγματα και λέει μισές αλήθειες.
Τώρα σχετικά με τις σφραγίδες,αυτές δεν χρειάζονται να γράφονται στα Εβραϊκά αφού δεν γνωρίζεις τη γλώσσα.Σκέψου το...πιο ισχυρή θα είναι η Σφραγίδα αν έχει πάνω της το χωρίο της Αγίας Γραφής στα ελληνικά που καταλαβαίνεις παρά στα Εβραϊκά που στα μάτια σου θα φαντάζουν αρλούμπες!Τέτοιου είδους νεοτερισμοί δεν βλάπτουν.Είναι ο ενθουσιασμός του Μύστη καθώς κατασκευάζει τη Σφραγίδα αυτός που θα την κάνει ισχυρή.Πως λοιπόν θα είσαι ενθουσιώδης άμα εργάζεσαι με γλώσσα που δεν κατέχεις;
Όσον αφορά το σχήμα της Σφραγίδας,προσωπικά ποτέ δεν μπήκα στη σκέψη ότι αυτό που μου δίνεται μπορεί να είναι λάθος.Οι άνθρωποι που έχουν ασχοληθεί πρακτικά με την Τέχνη, αυτά τα Γριμμόρια χρησιμοποίεισαν και αυτές τις Σφραγίδες.Και μιας και μου ήρθε στο νου, θα ήθελα να σου προτίνω ένα εξαιρετικό βιβλίο που μπορείς να το βρείς στο amazon και να το παραγγείλεις. Λέγεται "The Ceremonial Magic and the power of Evocation" του Joseph C. Lisiewski. To έξω-φύλλο είναι θα έλεγα υπερβολικό και σε προδιαθέτει αρνητικά αλλά είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον βιβλίο.Εκεί παρουσιάζεται το "Heptameron" αφού βέβαια ο συγγραφέας σου έχει πει πρώτα ένα σορό ενδιαφέροντα πράγματα. Το "Heptameron" είναι ίσως το πιο απλό Γριμμόριο που έχω διαβάσει μέχρι τώρα και σχετικά εύκολο στην εφαρμογή του.Ο συγγραφέας φωτίζει αρκετά τα προβλήματα που έθιξες και εξηγεί κάτι με το οποίο σημφωνούσα πάντα.Πρέπει να ακολουθείς πιστά τις οδηγίες των Γριμμορίων και να αφήσεις τους βλακώδεις νεοτερισμούς των διαφόρων "σοφών". Αφού προχωρήσεις έτσι αργότερα μπορείς να φτιάξεις και το δικό σου σύστημα μαγείας.
Μην κολλάς με λετομέρεις του τύπου "Σε τι γλώσσα να γράψω τις φράσεις γύρω από τον Κύκλο" Σημμασία έχει να γράψεις την συγκεκρυμμένη φράση στη γλώσσα που είναι οικία σε εσένα.
Τώρα για τον Abramelen ενοείται πως για να το επιχειρήσεις θα πρέπει να αποξενωθείς για αρκετό καιρό και να αφιερωθείς αποκλιστηκά σε αυτή την Εργασία.Μιλάμε για μια πολύ ισχηρή Εργασία και έχε στο μαλό σου ότι ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.
Εντάξει,ξέρω ότι φαίνομαι υπερβολικός μα το εννοώ!Είναι πολύ δύσκολο να φτάσει κανείς στο επίπεδο που ζητά αυτή η Εργασία και να είναι έτιμος να έρθει σε επαφή με το Φύλακα Άγγελο.Είναι απόλυτο λάθος κάποιος που δεν έχει κάνει ποτέ του κάποια επίκληση να ξεκινήσει με αυτό.Πρέπει να δωθείς ψυχή τε και σώματει για να επιτύχης στην Εργασια του Abramelen και αυτό δεν είναι εύκολο να το κάνεις.
Θα ξαναδιαβάσω το μήνυμά σου και θα προσπαθήσω να δώσω κι άλλες απαντήσεις γιατί είμαι σίγουρος ότι δε σε κάλυψα.
quote:
Στο "περί μαγείας" που αποδίδεται στον Δόκτωρ Γιοχάνες Φάουστ έχω βρει κάτι τέτοια μικρά λαθάκια.

Πρώτη φορά ακούω για αυτό το όνομα!Προφανώς κάτι μου διαφεύγει. Διαφώτισέ με σε παρακαλώ.
quote:
Οπότε δεν μετράει μόνο το σωστό κάλεσμα, αλλά και η σωστή συμφωνία, και η σωστή απόλυση. Και τελικά όμως αφού γίνεται συμφωνία, μια και δεν καλείς κάτι μόνο για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, και αφορά συμφέρον, άρα ιδιοτέλεια, τι δουλειά έχει το συμφέρον μια και οι κοσμικοί νόμοι θα το ανταποδώσουν?


Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.Μπορείς να το διατυπώσεις με άλλα λόγια;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2007, 09:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη another star θα ήθελα όποτε μπορέσεις να αναφέρεις τα όσα σε προβληματίζουν αλλά ένα τη φορά για να μπορέσουμε να τα αναλύσουμε και να τα ξεκαθαρήσουμε εις βάθος.
Θέλω να σου πω ότι και εγώ όπως και εσύ,έχω παρόμοιους προβληματισμούς για αυτό άλλωστε άνοιξα και αυτή τη συζήτηση.


Άσχετο...ο Entropy που είναι;Μας βαρέθηκε;Κρίμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2007, 10:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα σε ολους.Φιλε F.R.C τον σαταν οντως τον θεωρω διαφορετικο προσωπο απο τον Εωσφορο.Στον Εωσφορο δινω μια Προμηθεικη χροια ενω ο σαταν πιστευω πως ειναι κατι που δημιουργηθηκε και τρεφεται απο τον φοβο που προκαλουν οι θρησκειες στον ανθρωπο.Η ταυτιση αυτων των δυο εγινε απο τον Ιεζεκιηλ.Για να μην σε μπερδευω τον Εωσφορο τον θεωρω μια αρχαιοελληνικη θεοτητα που καμια σχεση δεν εχει με το "κακο".Δεν τον συγχεω με τον σατανα του χριστιανισμου γιατι νομιζω πως η ταυτιση τους ειναι παραλογη.Φιλε μου ενα ερωτημα που θα ηθελα να θεσω και που ειμαι σιγουρος οτι απασχολησε και εσενα ειναι για ποιο λογο θελεις να ασχοληθεις με τα θεματα αυτα και ειδικα αν περασεις σε πρακτικο επιπεδο?Και οχι μονο εμεις που κουβεντιαζουμε αλλα γενικα ολοι οι ανθρωποι αφου βλεπουμε μιαδιαθεση του κοσμου να μαθει ασχετα αν οι περισσοτεροι το προσεγγιζουν απο λαθος βαση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2007, 11:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ F.R.C., ο Εωσφόρος κι ο Σατανάς είναι 2 διαφορετικές οντότητες, ασχέτως αν με το πέρασμα των χρόνων ταυτίστηκαν.
Ο Σατανάς ήταν ένα εβραϊκό πρόσωπο, εκπρόσωπος του Κακού, ο Εωσφόρος ήταν ο φέρων του φωτός και της γνώσης στους ανθρώπους.
Ιδιότητα που έφεραν ο Απόλλωνας κι ο Προμηθέας.

Δυστυχώς δεν έχω διαβάσει ολόκληρο το θέμα - κάτι το οποίο θα κάνω σύντομα - για να ξέρω αν έχει απαντηθεί η ερώτηση που θα θέσω, αλλά ποιά είναι η σκοπιμότητα του να ασχοληθεί κάποιος με τα Γριμμόρια σε πρακτικό επίπεδο?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2007, 12:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν...βρήκα τον λόγο που απαντώ αργά!Όταν δίνω μια απάντηση μετά με βγάζει στη σελίδα που υπάρχουν οι διάλογοί μας η οποία όμως σελίδα ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΑΙ όταν κάποιος απαντά με αποτέλεσμα να μην το παίρνω χαμπάρι!Προς το παρόν η μόνη λύση που βρήκα είναι να "μπαίνω" και να "βγαίνω" από το forum αλλά αυτό είναι χρονοβόρος διαδικασία...
Λοιπόν στο θέμα μας τώρα.

quote:
Δυστυχώς δεν έχω διαβάσει ολόκληρο το θέμα - κάτι το οποίο θα κάνω σύντομα - για να ξέρω αν έχει απαντηθεί η ερώτηση που θα θέσω, αλλά ποιά είναι η σκοπιμότητα του να ασχοληθεί κάποιος με τα Γριμμόρια σε πρακτικό επίπεδο?


quote:
θα ηθελα να θεσω και που ειμαι σιγουρος οτι απασχολησε και εσενα ειναι για ποιο λογο θελεις να ασχοληθεις με τα θεματα αυτα και ειδικα αν περασεις σε πρακτικο επιπεδο?Και οχι μονο εμεις που κουβεντιαζουμε αλλα γενικα ολοι οι ανθρωποι αφου βλεπουμε μιαδιαθεση του κοσμου να μαθει ασχετα αν οι περισσοτεροι το προσεγγιζουν απο λαθος βαση.

Βασικά κάποιος ασχολείται με αυτά επειδή αισθάνεται μια ακαταμάχητη έλξη!Ναι, αυτή είναι η αλήθεια.Είναι σαν να ήθελες πάντα να ασχολειθείς με αυτά.Ίσως αυτό να είναι μια έμφυτη τάση σε κάποιους ανθρώπους για κάποιο λόγο.
Από την άλλη,Υψηλή ή Βασιλική Τέχνη ονομάζεται η Τέχνη της Επίκλησης δυνάμεων και υποταγής αυτών στη θέληση του ανθρώπου.Εκείνη τη στιγμή της Επίκλησης ο Μάγος στο κέντρο του Κύκλου της Τέχνης μεταμορφώνεται σε Θεό.Όχι ότι γίνεται ο ίδιος Θεός αλλά τότε φανερώνεται από μέσα του η θεία φύση του και αποκτά δυνάμεις και εξουσία που πηγάζουν κατευθείαν από το Θεό.Για αυτό το λόγο τα Γριμμόρια πάντα στις Επικλήσεις τους λένε ότι αυτό που ζητά ο Μάγος γίνεται στο όνομα και για τη δόξα του Θεού.
Πρόκειται για στιγμή ένωσης με το Παν.Το είναι του Μάγου κυριολεκτικά διαλύεται και διασκορπάται παντού.Σε αυτό ακριβώς οφείλεται ένα χαρακτηριστικό συναίσθημα που κατακλύει εκίενη τη στιγμή τον Μάγο....αυτό της Αγάπης για τα πάντα.
Δεν πρόκειται για την αγάπη όπως τη γνωρίζετε αλλά για Θεία Αγάπη και Έλεος για όλα τα πλάσματα της Δημιουργίας ακόμα και των πεσόντων Αγγέλων.Αυτή η ευφορία εξακολουθεί να μένει στον Μάγο ακόμα και για μέρες μετά την Επίκληση.
Αυτός είναι ένας ακόμα λόγος που ασχολούμαι με το θέμα. Η ζωή σου αναθεωρήται,μαθαίνεις πολλά καινούρια πράγματα και βλέπεις τον κόσμο αλλιώς.
Βασικός σκοπός της Τέχνης είναι ε εξύψωση του ανθρώπου στον Άνθρωπο και από εκεί στον Ανώτερο Εαυτό και το Θείο.Η ανάβαση δηλαδή του Δέντρου της Ζωής για όσουν ξέρουν από Καμπαλά.

Βέβαια πολλοί είναι εκείνοι που ασχολούνται για προσωπικό όφελος ή περιέργια.Περιττό να πω πόση λύπηση αισθάνομαι για αυτούς...

Τώρα όσον αφορά τον Εωσφόρο έχω την άποψη ότι ταυτίζεται με τον Σατανά. Στη Βίβλο ο Ηλίας λέει "Πως έπεσες από τον Ουρανό Εωσφόρε, Υιέ της Αυγής!"
Άρα πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο(καταχρηστική χρήση της λέξης).
Αλλά φυσικά η άποψή μου δεν χρειάζεται να μείνει σταθερή αν υπάρχουν ισχυρά επιχειρήματα για το αντίθετο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy