ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ποσοστό χρήσης εγκεφάλου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Anathema
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 02:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anathema  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Anathema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας
Βρέθηκα σήμερα με τη παρέα μου.. και συζήτηση πάνω στη συζήτηση αρχίσαμε να 'μαλλώνουμε' για το εξής θέμα.
Οι περισσότεροι άνθρωποι χρησιμοποιούν το 20% περίπου του εγκεφάλου τους, ενώ ο Einstein, από τους εξυπνότερους ανθρώπους, χρησιμοποιούσε το 40%. Επίσης ειπώθηκε πως οι σχιζοφρενείς είναι οι ε3υπνότεροι άνθρωποι. Ποιά η γνώμη σας πάνω σ' αυτό?
Και έχω την απορία... μήπως τελικά κι ο Einstein χρησιμοποιούσε το ίδιο ποσοστο με οποιονδήποτε άλλο άνθρωπο, απλώς έχανε από άλλα πράγματα. Για παράδειγμα διάβασα κάπου πως δεν ήξερε να δέσει τα κορδόνια του.. ή ότι ήταν δυσλεκτικός.
Σκεφτηκα κιόλας, εμμ, πώς να το εξηγήσω τώρα..
Να χωρίσω το νου για παράδειγμα σε κάποια μέρη όπως τέχνες, οικονομία, μαθηματικά, φιλοσοφία, πολιτική.....
Ίσως κάποιος να χρησιμοποιεί το περισσότερο ποσοστό (που μπορεί να διαθέσει) του εγκεφάλου του πάνω στις τέχνες, ενώ άλλος στα οικονομικά και όχι στις τέχνες, ενώ άλλος στα μαθηματικά και όχι στα πολιτικά και τη φιλοσοφία τόσο.
(Χάλια το παράδειγμα μου, αλλά κάπως έπρεπε να δείξω το σκεπτικό μου)

Επίσης ειπώθηκε πως οι μοναχοί και οι πνευματικοί ή ασκητές και λοιποί χρησιμοποιούν ακόμη μεγαλύτερο ποσοστό, γι αυτό και μπορούν να αιωρούνται στη προσευχή τους, ή να σηκώνουν βράχους στον αέρα και τέτοια υπερφυσικά

Πραγματικά έχω μπερδευτεί, γιατί είναι και λίγες οι γνώσεις μου ακόμη, μηδαμινές θα έλεγα..
Ντρέπομαι κιόλας γιατί ίσως τα περισσότερα που είπα να 'ναι βλακείες..δε ξέρω
..τη γνώμη σας, παρακαλώ


Κι ο μεγαλύτερος μου φόβος, φοβάται.. μην και δεν τον φοβηθώ

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 13:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!!ΩΩΩΩΩ!!!
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ... ΚΑΛΕ ΜΟΥ...
ΑΝ ΕΙΔΕΣ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΧΑΖΟΚΟΥΤΙ ...ΔΥΟ ΑΓΟΡΙΑ ... ΤΑ ΠΟΙΟ ΕΞΥΠΝΑ ΣΤΟ ...ΚΟΣΜΟ ΛΕΕΙ...
Ο ΕΝΑΣ ΗΤΑΝ ΔΙΣΛΕΚΤΙΚΟΣ...ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΠΑΡΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ...+Ο ΑΛΛΟΣ ΗΤΑΝ ΕΤΟΙΜΟΣ ...ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΣΕ ΟΛΑ ...ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ...
....ΑΔΙΑΦΟΡΑ ...ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΙΔΗΣΗ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ...
...ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΤΕΣΤ...iq...+ ..ΗΤΑΝ ΧΑΛΙΑ...ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΝ ΤΟ ΤΕΣΤ!!!!..
ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΑ ΤΗΝ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΟΥ ΑΡΑΓΕ???
ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ...
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ...ΣΧΕΤΙΚΑ...
ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΑΣ..+ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΑ!!???
ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΑΤΜΑ...
ΜΑ ΑΚΟΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΩΣ ΔΕΞΙ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΕΣ,ΟΠΩΣ ΑΝ ΗΤΑΝ ΔΕΞΙ...+ΤΟ ΔΕΞΙ ΟΤΑΝ ΣΧΕΔΙΑΖΩ...'Η ΓΡΑΦΩ...
Α!ΜΠΕΡΔΕΜΑ...ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΩ 4....ΧΕΡΙΑ...
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anathema
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 13:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anathema  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Anathema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, άλλο κι αυτό με δεξιόχειρες κι αριστερόχειρες.
Είχα τρεις συμμαθήτριες που έγραφαν στα τετράδια με αριστερό και στο πίνακα με δεξί.
Παράξενο


Κι ο μεγαλύτερος μου φόβος, φοβάται.. μην και δεν τον φοβηθώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2003, 20:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΦΙΛΕ Anathema KAΠOY ΔIABAΣA OTI Ο ΑΙΝΣΤΑΙΝ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΙΔΙΟΜΟΡΦΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ.Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΛΑΓΜΕΝΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΙΜΙΟ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΡΕΥΝΕΣ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anathema
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 03:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anathema  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Anathema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
?!?! Και που τον φυλάνε? Μέσα σε ξύδι?
Δυσκολεύομαι να το πιστέψω

Οσο για τους παπάδες..
Έχεις διαβάσει για το γέροντα Παΐσιο?
Από πολλούς άκουσα ότι αιωρείτο, μα ο ίδιος ούτε καν το καταλάβαινε. Βασικά αυτό είναι και το λιγότερο από τα αξιοπερίεργα που κατόρθωνε.
Μα.. ακόμα κι εγώ που δεν είμαι χριστιανός δεν έχω τέτοια άποψη για τους παπάδες? Μήπως είσαι λίγο σκληρός?
Κι από την άλλη, δε μίλησα για παπάδες που την είδαν σαν ακόμα ένα επάγγελμα αλλά αντί γραβάτα ή μπλε στολή φοράνε ράσα. Όχι. Μίλησα για πνευματικούς ..και.. πραγματικούς ασκητές.
Βρίσκω πάντος άδικο το γεγονός να έχει κάποιος περισσότερο μυαλό από κάποιον άλλο, αν όντως είναι έτσι τα πράγματα


Κι ο μεγαλύτερος μου φόβος, φοβάται.. μην και δεν τον φοβηθώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 06:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ "ΑΛΗΘΙΝΕΣ" ΙΣΤΟΡΙΟΥΛΕΣ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ. ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΝΟΗΣΕΙΣ ΤΩΝ "ΤΥΦΛΩΜΕΝΩΝ" ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΠΙΣΤΩΝ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΙΕΡΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ, ΚΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΙΕΡΕΑΣ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΠΙΣΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΑΝΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΚΟΜΑ.

ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΩΡΕΙΕΣ ΟΤΙ Π.Χ. Η ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ, ΨΥΧΟΚΙΝΗΣΗ ΚΤΛ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΤΟΥΣ.

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 10:10:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας.
Εχέμβροτε, εάν στη θέση του Παίσιου ήταν κάποιος άλλος χωρίς θρησκευτική ταυτότητα, και η ερώτηση που έκανε στη σάυρα δεν ήταν η συγκεκριμένη, αλλά απλά τη ρώταγε: "θέλεις νερό;", και εκείνη έγνεφε πως θέλει και τον πλησίαζε θα το πίστευες;
Κάποτε πριν από 12 χρόνια, καθόμουν έξω από το κυλικείο της σχολής μου, σε ένα χώρο κάπως υπάιθριο. Ξάφνου, βλέπω μια μικρή γκρίζα σαύρα να πλησιάζει προς το μέρος μου. Την κοίταζα για λίγο και μετά λέω σε έναν φίλο μου, ότι θα την φωνάξω να έρθει. Απλωσα λοιπόν την παλάμη μου κάτω, και της είπα: "έλα!" Σας ορκίζομαι ότι ανέβηκε αμέσως στο χέρι μου. Και με κοίταζε ίσια στα μάτια. Την πήγα και βόλτα μέσα στο κυλικείο, και οι φίλες μου μόλις την έβλεπαν έλεγαν "Ααααααααααα!!!"

Ας γυρίσουμε όμως στο θέμα που άνοιξε ο φίλος Anathema.
Αναφέρεις φίλε μου κάπου στην αρχή των γραφόμενών σου, ότι ακούγεται πως οι σχιζοφρενείς είναι οι εξυπνότεροι άνθρωποι. Το έχω αναφέρει και σε άλλο τόπικ (τρίτο μάτι), σχετικά με τη σχιζοφρένεια. Η κλινική της εικόνα μοιάζει πολύ με την κατάσταση που βρίσκεται κάποιος όταν έχει καταναλώσει κάποια ψυχεδελική ουσία και κυρίως LSD, που θεωρείται και η πιο ισχυρή. Γιαυτόν τον λόγο το παραπάνω φάρμακο χρησιμοποιήθηκε πολύ τις περασμένες δεκαετίες στην έρευνα για την αντιμετώπιση της σχιζοφρένειας, αλλά και για μελέτες της "ψυχής". Αυτό που μπορεί να πετύχει κανείς με το LSD, ή απλά με μία στροβοσκοπική λάμπα, ή με διαλογισμό, και που του συμβαίνει αυτόματα - και δυστυχώς αμετάκλητα - στη σχιζοφρένεια, είναι μια διέυρηνση της "οπής" αντίληψης. Ο εγκέφαλος είναι μια μηχανή που μας δίνει τους κώδικες να αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο γύρω μας, τα γήινα δηλαδή. Οι πληροφορίες εισέρχονται σε αυτόν, ας πούμε μέσα από μία οπή - φίλτρο. Αν αυτή η οπή ανοίξει λίγο παραπάνω, η αντίληψή μας αυξάνεται, άρα και η εξυπνάδα μας. Το φυσιολογικό άνοιγμα της οπής έχει βέβαια τους νόμους και τους κανόνες του. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι κάποιος πρέπει να είναι κατάληλος γιαυτό. Η να εχει πιο ώριμη ψυχή (ο νωόν νοήτο).
Η απότομη, μη αναστρέψιμη και μη ελεγχόμενη διεύρυνση της "οπής" αυτής είναι η σχιζοφρένεια. Και αυξάνεται και η εξυπνάδα μέσα σε όλα. Αλλά δεν υπάρχει έλεγχος, γιατί δεν προέκυψε φυσιολογικά ως αποτέλεσμα ωριμότητας. πράγμα που θα μπορούσε π.χ. να συμβεί μετά από μεγάλη προσπάθεια διαλογισμού και άλλων ασκήσεων. Ετσι που το ποσοστό χρήσης του εγκεφάλου να αυξηθεί, πράγμα που είναι και το αρχικό μας ζητούμενο.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anathema
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 13:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anathema  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Anathema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ'ευχαριστώ πολύ Αμαλία
Θα ψάξω να βρω αυτό το topic

Εχέμβροτε..

quote:
ALA THELW NA
DEXTW KATI POU APODIKNIETE.H FILOSOFIA MOU DEN EINAI H PISTH

Δηλαδή τι? Όλα αυτά τα μεταφυσικά, υπερφυσικά κτλ. που (νομίζω και συγχωρέστε με αν πω κοτσάνα) δεν έχουν αποδειχτεί δε τα πιστεύεις?
Και νομίζω επίσης πως δεν έχει αποδειχτεί ύπαρξη θεού οποιασδήποτε θρησκείας. Ούτε σε κάποια θρησκεία πιστεύεις? Κι όμως, δε γίνεται, κάπου πρέπει να πιστεύεις, έστω χωρίς απτές αποδείξεις. Άλλωστε ποιος ο λόγος να ζεις


Κι ο πιο μεγάλος φόβος μου, φοβάται.. μην και δεν τον φοβηθώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 15:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να χαρείς Ανάθεμα!

Μην ξαναπείς ότι αυτό που θα πεις είναι κοτσάνα, γιατί θα αρπάξω μια κοτσάνα - βρεγμένη - και θα τις φας...
Ακου κοτσάνα. Γιατί εμείς τι λέμε; Μπουμπούκια;;;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 07:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΜΜ.....ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΧΑΜΠΑΡΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.........
ΝΑ ΠΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΟΥΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΣΙΟ.......ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΜΥΘΩΠΙΗΣΕΙ ΤΟΝ ΜΥΘΟ......
ΠΗΓΕ ΚΑΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΕΞΥΠΝΟΣ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΤΟΝ ΠΑΙΣΙΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ Ο ΠΑΙΣΙΟΣ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.......ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΣΤΗΝ
ΟΥΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙ ΤΟΝ ΡΩΤΑΝΕ ΟΙ ΜΟΝΑΧΟΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟΣ
ΕΙΜΑΙ ΞΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΜΕ ΣΠΑΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.....ΚΑΘΩΣ ΠΕΡΝΟΥΣΕ Η ΩΡΑ ΛΕΝΕ
ΟΙ ΜΟΝΑΧΟΙ Ο ΠΑΙΣΙΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΔΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ.....ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Η
ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΕΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙ....ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?ΘΑ ΜΟΥ
ΠΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ?ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΟΥΜΑΝΙΑ...ΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΕΠΕΣΕΣ......ΛΕΙ ΑΥΤΟΣ.ΤΟΤΕ
Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΡΩΤΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΣ ΟΜΩΣ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ?ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ
ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ..ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΦΥΓΕ........(ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ)
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ...ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ
ΑΤΟΜΑ ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ.....ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.....

ΤΩΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΕΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΞΑΦΝΙΚΑ Ο ΑΙΝΣΤΑΙΝ ΕΓΙΝΕ ΕΞΥΠΝΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?ΤΙ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΤΟΣΟ ΕΞΥΠΝΟ?ΕΝΩ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟΝ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΟΛΟΙ
ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΩΝΑΖΑΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΒΛΟ?
ΦΙΛΙΚΑ


Edited by - indigo_boy on 02/03/2003 07:30:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Keisatsu
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 13:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Keisatsu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω πως δεν είναι δυνατόν να αναλυθεί η αιτία
της εξυπνάδας του Κου Einstein όσο δεν γνωρίζουμε
τι ακριβώς εννοούμε με τον όρο εξυπνάδα,
καθώς και τις ακριβείς συνθήκες της ζωής του.

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι πως
η εργασία που είχε στο γραφείο ευρεσιτεχνιών
τον καιρό που δημοσίευσε την ειδική σχετικότητα
του έδωσε την δυνατότητα να "ανοίξει" το μυαλό του
και να εφαρμόσει την αφαιρετική αυτή ικανότητα
στις πανεπιστημιακές του μελέτες.
Έτσι μπόρεσε ίσως να αναθεωρήσει ιδέες τόσο ευρέως
αποδεκτές τον καιρό εκείνο (ως και σήμερα ακόμα)
όπως ο απόλυτος χρόνος.

Όσο για το ποσοστό χρήσης του εγκεφάλου,
το έχω ξανακούσει και κάθε φορά αναρωτιέμαι:
Ποιός κατάλαβε πως δουλεύει ο εγκέφαλος
(ειδικά τον καιρό του Κου Einstein)
για να πει ποιος τον χρησιμοποιεί καλύτερα;
Μήπως βάλανε απλά ηλεκτρόδια και μετρήσαν τάση
αντιμετωπίζοντας έτσι τον εγκέφαλο σαν μια
ομοιόμορφη και αδιαφοροποίητη μπάλα κυττάρων;
Η ιατρική έχει φανερώσει ένα από τα κλειδιά
της λειτουργίας αυτού του εκπληκτικού οργάνου
και είναι η ειδίκευση των διαφόρων κέντρων
σε ξεχωριστές λειτουργίες.

Σίγουρα ο Κος Einstein είχε ιδιέταιρες εγκεφαλικές
ικανότητες στην επιστήμη του.
Ανάλογες όμως θα πρέπει να είχε και ο Κος Picasso
στην δική του.
Μήπως ο Κος Picasso χρησιμοποιούσε το 30%;
Μάλλον δεν θα το μάθουμε ποτε,
βλέπετε οι πίνακες του δεν μπορούσαν να γίνουν βόμβες.

Συμπέρασμα;
Μάλλον το θέμα του ποσοστού έχει να κάνει
με αμερικάνικες δημοσιογραφικές πρακτικές
τον καιρό που τελείωνε ο 2ος παγκόσμιος
και ο λαός τους έψαχνε για ήρωες σε κάθε τομέα,
παρά με επιβεβαιωμένα επιστημονικά γεγονότα.

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 14:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΙΕΡΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ,

ο οποίος πρόκειται να μετακομίσει στην καινούρια του βίλα στο ψυχικό
ενώ ο κόσμος πεινάει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 17:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι περισσότεροι άνθρωποι χρησιμοποιούν το 20% περίπου του εγκεφάλου τους, ενώ ο Einstein, από τους εξυπνότερους ανθρώπους, χρησιμοποιούσε το 40%.

Αν και η συζήτηση τείνει να εξελιχθεί σε κάτι το εντελώς διαφορετικό απλά για να μην αιωρούνται στοιχεία:


Ένας μέσος άνθρωπος χρησιμοποιεί από 6-8% του εγκεφάλου του. Ο Einstein χρησιμοποιούσε όπως λέγεται περίπου το 11% αυτου.

Εδώ όμως θέλει προσοχή διότι τα ποσά ΕΠΙ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΧΡΗΣΗΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ - ΕΥΦΥΙΑ δεν έιναι ακριβώς ανάλογα. Για να γίνω πιο σαφής δεν μπορούμε να υποθέσουμε ότι σε μερικούς αιώνες που η ανθρώπινη γνώση θα έχει διευρυνθεί θα χρησιμοποιούμε το 30% π.χ. του εγκεφάλου μας ή ότι θα φτάσουμε κάποτε να χρησιμοποιήσουμε το 100% αυτού!
Μετά από ένα όριο ο ανθρώπινος νους δεν μπορεί να συγκρατεί τα δεδομένα και συνεπώς συναντούμε άτομα υψηλής ευφυίας να καταλίγουν σχιζοφρενή όπως έχει αποδείξει και η ιστορία
Ένα ακόμη πράγμα που θα ήθελα να διευκρινίσω είναι ότι το κάθε άτομο χρησιμοποιεί ένα άλλο μέρος του εγκεφάλου του εξ'ου και τα ταλέντα ή οι λεγόμενες "κλίσεις" σε ορισμένους τομείς που έχει ο καθένας.

Ευχαριστώ


**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 17:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αα και κάτι ακόμη...

Αναφερόμαστε συχνά ή μάλλον καλύτερα σχεδόν πάντοτε στον Albert Einstein όταν θέλουμε να ομιλίσουμε για ευφυία. (χαρακτηριστικό παράδειγμα το topic αυτο)

Και για τον Nicola Tesla..? Τίποτα..? Μήπως δεν άξιζει αυτός ο επιφανής επιστήμονας την καταξίωση όπως ο Einstein, ίσως και περισσότερο..? Η μήπως έχει ξεχαστεί το πραγματικά πολύτιμο έργο του..? ( μέρος του οποίο πολλοί δεν γνωρίζουν....)

Προκαλώ τον οποιονδήποτε να μου παραθέσει επιτεύγματα των επιστημόνων αυτών και να επιχειρηθεί η σύγκριση, αναλογικά ασφαλώς και με την φήμη που έχουν αποκτήσει..


(Συγνώμη για τα 2 msgs )

**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 20:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα take it or leave it. (δεν θα μπορούσες να βρεις κάποιο πιο έυκολο username όπως για παράδειγμα: γειάσας παιδιά με λένε Νίκο, κατάγομαι από μία Κωμόπολη της κεντρικής Θεσσαλίας που διαβρέχεται από δύο ποταμούς και μια θάλασσα...)

Λοιπόν T.I.O.L.I., αν και με τα περί φυσιολογίας και ανατομίας είμαι κάπως εξοικειωμένη, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι, που κανείς δάσκαλος δεν μου έχει πει. Οταν λέμε "ποσοστό χρήσης του εγκεφάλου", τι ακριβώς εννοούμε; Την έκταση των κυττάρων του εγκεφαλικού φλοιού που απασχολεί ο μέσος άνθρωπος, τον αριθμό των συνάψεων που λαμβάνουν χώρα στη μονάδα του χρόνου (άρα και πόσες λειτουργίες μπορούμε να κάνουμε ταυτόχρονα και με τι ταχύτητα),ή κάτι άλλο; Και τελικά το ποσοστό που προκύπτει, βάση τίνος πράγματος προκύπτει;
Και κάτι άλλο: Τα διάφορα άλλα πράγματα που μπορούμε να κάνουμε (π.χ. δημιουργία και ενεργοποίηση σκεπτομορφών, τηλεπάθεια, κ.λ.π.) χρησιμοποιώντας τεχνικές όπως ο διαλογισμός, ο οραματισμός, η απλή φαντασία, κ.λ.π. συγκαταλέγονται στο αναφερόμενο ποσοστό, ή τα θεωρούμε κάτι διαφορετικό;

Οποιος ξέρει, ας απαντήσει...

αυτή...που τα κατάφερε!

Edited by - amalia on 17/03/2003 20:04:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 21:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλη Αμαλία...

Ή φράση αυτή Take It or Leave It είναι μία από τις αγαπημένες μου και την χρησιμοποιώ συχνά..
Παντώς αν είχα μια δεύτερη ευκαιρία σίγουρα θα επέλεγα το nickname που μου πρότεινες...

Πάμε και για τις ερωτήσεις τώρα...λίγα πράγματα μην περιμένεις διατριβές ή τίποτα παρόμοια ετσι...ehehehhh


quote:

Οταν λέμε "ποσοστό χρήσης του εγκεφάλου", τι ακριβώς εννοούμε; Και κάτι άλλο:

Ένα απλό παράδειγμα για να λυθεί αυτή σου η απορία η οποία είναι ευρέως διατυπωμένη πιστεύω - αυτό του Ναπολέοντα ο οποίος μπορούσε σύμφωνα με το μύθο να ασχολείται με δύο τομείς ταυτόχρονα εξίσου καλά.
Σχετικό με αυτο είναι και το ποσοστό χρήσης του εγκεφάλου δηλαδή πόσα δεδομένα μπορεί να συγκρατήσει ο νους του καθενός αλλά και ταυτοχρόνως να τα επεξεργάζεται και να εξάγει συμπεράσματα.

quote:

Τα διάφορα άλλα πράγματα που μπορούμε να κάνουμε (π.χ. δημιουργία και ενεργοποίηση σκεπτομορφών, τηλεπάθεια, κ.λ.π.) χρησιμοποιώντας τεχνικές όπως ο διαλογισμός, ο οραματισμός, η απλή φαντασία, κ.λ.π. συγκαταλέγονται στο αναφερόμενο ποσοστό, ή τα θεωρούμε κάτι διαφορετικό;

Η 2η αυτή ερώτηση έχει να κάνει ακριβώς με αυτό που είχα πει σε μια προηγούμενή μου απάντηση..ότι δηλαδή το κάθε άτομο χρησιμοποιεί ένα άλλο μέρος του εγκεφάλου του για να σκέφτεται. Αυτό εξαρτάται κατά πρώτον από το DNA του δηλαδή τα ταλέντα του και τις "κλίσεις" του και εν δευτέροις τον τομέα που ο ίδιος επιλέγει να αναπτύξει ( διότι όπως είπαμε, δεν είναι εφικτό κανείς να αναπτυχθεί σε πάρα πολλούς τομείς διότι τα δεδομένα τον καθιστούν αυτό που λέμε σχιζοφρενή, με την επιστημονική έννοια )

Συνεπώς οι μοναχοί οι οποίοι επιλέγουν να αναπτύχθουν σε θέματα περί διαλογισμού, οραματισμού και όλα τα συναφή είναι "υποανάπτυκτοι" σε άλλα θέματα στα οποία εμείς έχουμε λάβει κάποια γνώση.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί ο τυφλός άνθρωπος ο οποίος εξ'αιτίας της πάθησής του αυτής έχει αναπτύξει (άθελά του) δεξιότητες που οι υπόλοιποι δεν διαθέτουν - αυτό φυσικά σε primary stage

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι..

Ευχαριστώ για την προσοχή σας..

**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 22:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, πολύ καλό και το παράδειγμα του τυφλού.

Μια άλλη μου απορία, για να ρέει και η συζήτηση, άραγε παλιότερα οι άνθρωποι πόσο ποσοστό χρησιμοποιούσανε; η εξέλιξή μας ως νοήμοντα όντα στην περίοδο ύπαρξής μας στη γη, έχει κάποια σχέση με αυτό το ποσοστό; Και τι γίνεται με την μεταφορά του ποσοστού σε άλλα επίπεδα όπως της εξωαισθητήριας αντίληψης; Αποτελεί αυτό τελικά στόχο επίτευξης της μαθητείας μας ως άνθρωποι - εκτός βέβαια από το να ξεφύγουμε από τη δουλεία του εγώ μας - ώστε να μπορέσουμε να φοιτήσουμε σε ανώτερα επίπεδα;


αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 23:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ας πάρουμε λοιπόν τα πράγματα απο την αρχή...

Ο εγκέφαλος χωρίζεται σε τρία μέρη:
Το συνειδητό ( όσα αντιλαμβανόμαστε και μπορούμε να επεξεργαστούμε ως απτά δεδομένα )
Το υποσυνείδητο ( όσα αντιλαμβανόμαστε και πιθανώς αργότερα να καταλάβουμε ότι έχουμε γνώση επι τούτων, βλέποντας κάτι, ακούγοντας κάτι ή κινητοποιώντας οποιαδήποτε άλλη αίσθηση )
Το ασυνείδητο ( όσα αντιλαμβανόμαστε και ποτέ δεν πρόκειται να καταλάβουμε ότι ο εγκέφαλός μας τα έχει επεξεργαστεί, συγκεκριμένα την ύπαρξη του ασυνείδητου ανακάλυψε ο γνωστός Sigmund Freud με ένα πείραμα το οποίο είναι χρονοβόρο και ίσως σε κάποιο άλλο topic, αναλύσουμε )

Ο όρος εξωαισθητήρια αντίληψη που χρησιμοποιεί η φίλη αμαλία δεν είναι απολύτως σαφής αλλά μάλλον κάνει λόγο για το τρίτο κομμάτι του εγκεφάλου ( και αν κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσεις φίλη αμαλία )
Εαν λοιπόν αναλύσουμε το ασυνείδητο μπορούμε να πούμε ότι είναι ο πιο σκοτεινός τομέας της ανθρώπινης υπόστασης και παραμένει σταθερός από την αρχή της ύπαρξής του άρα όσο και αν αναπτυχθούμε ως άτομα ( από homo sapiens σε homo universalis που είμαστε σήμερα...και ίσως και παραπέρα ) δεν θα αποκτήσουμε πότε επαφή με αυτό και άρα δεν θα μας δωθεί η δυνατότητα να το καλλιεργήσουμε..

Τώρα όσον αφορά το άλλο σου ερώτημα όσο θα αυξάνονται τα ΜΕΣΑ με τα οποία σκεφτόμαστε ( στα οποία ωστόσο έχει επέλθει κορεσμός τον τελευταίο καιρό ) τόσο θα αυξάνεται το ποσοστό του εγκεφάλου μας που θα χρησιμοποιούμε.
Προσοχή, όχι όσο αυξάνονται τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ ( data ) που δεχόμαστε... Ίσως τα ποσά Δεδομένα - Επι τοις εκατό χρησης του εγκεφάλου όπως ισχυρίστικε ο μεγάλος B.F.Skinner να είναι αντιστρόφως ανάλογα - δηλαδή να χρησιμοποιούμε όλο και λιγότερο μέρος του εγκεφάλου μας...

Αν αναλογιστούμε τους Αρχαίους μας προγόνους ίσως και να έχει δίκιο...

**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 23:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ καλο θεμα παιδια.

Ο εγκεφαλος μας ειναι ενα μυστηριο μεγαλο. Το ποσοστο χρησης ειναι μικρο απ' οτι μας λενε, και οι δυνατοτητες μας εχουν φτασει εκει που εχουν φτασει.
Φανταστειτε ΕΑΝ μπορουσαμε να χρησιμοποιησουμε ας πουμε το 50% το τι θα μπορουσαμε να κανουμε. Μηπως ομως υπαρχει καποιος λογος που χρησιμοποιουμε αυτο το ποσοστο μονο. Ο καθενας χειριζεται καθε μερος του εγκεφαλου διαφορετικα και το εχει αναπτυξει αναλογα (ωραιο το παραδειγμα του ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΥ). Εαν υπηρχε σε ολους τους τομεις ας πουμε ενα ποσοστο 50% χρησης, μηπως θα υπηρχε το φαινομενο της υπερχυλησης επεξεργασιας των πληροφοριων κατα καποιον τροπο?? Μηπως αυτος ειναι ο λογος που καποιος ειναι σχιζοφρενης τελικα??

Οσο για την εξυπναδα μας, το IQ δεν ειναι το μονο που την καθοριζει. Υπαρχει και το ΕQ που οπως λενε ειναι καθοριστικος παραγοντας. Για τo ΕQ μου ειπε μια φιλη μου ψυχολογος και θα ρωτησω παλι να σας πω πιο πολλα.

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 00:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέγοντας "εξωαισθητήρια αντίληψη" φίλε "πάρτο ή άστο "
εννοώ την αντίληψη πραγμάτων και φαινομένων με κάποια άλλη αίσθηση πέραν των γνωστών μας πέντε αισθήεων. Για την αίσθηση που κάποιοι λένε ότι την είχαμε και την ξεχάσαμε, και που πολλοί άλλοι προσπαθούν να αφυπνίσουν μέσω διάφορων τεχνικών, όπως της επέμβασης αλλά και της ανάμνησης των ονείρων, του διαλογισμού, του οραματισμού, κ.λ.π. Τεχνικών που προσπαθούν να μας φέρουν σε επικοινωνία με το υποσυνείδητο σε πρώτη φάση, και ίσως με το ασυνείδητο - πολύ δυσκολότερα. Για να μην επεκταθώ σε άλλες δυνατότητες του ανθρώπου, δυνατότητες πιο επεμβατικές και δυναμικές, που επεκτέινονται μάλλον πέρα και από αυτόν τον όρο της εξωαισθητήριας αντίληψης.

Γιατί τα λέω αυτά σε πρώτη βάση: Αν θεωρήσουμε ότι δεν ζούμε μία μόνο ζωή, αλλά περνάμε έναν κύκλο μετενσαρκώσεων, σε κάθε μία από τις οποίες μαθαίνουμε πράγματα, ξεπερνάμε προβλήματα της εξέλιξής μας, και οτιδήποτε άλλο κάνουμε, ένας στόχος που χαρακτηρίζει μία "παλιά ψυχή" δεν είναι και η ωρίμανση της συνείδησης; Τι σημαίνει όμως αυτό; Να μπορούμε να επιβαλλόμαστε στα ένστικτά μας, να αναγνωρίζουμε την επίδραση του εγωισμού, να ακούμε τις φωνές του αόρατου κόσμου. Και να νιώθουμε βαθιά μέσα μας έναν σκοπό σαν δρόμο, που μας πιέζει να βρούμε την άκρη του και να τον ακολουθήσουμε. Η επαφή με το υποσυνείδητο και το ασυνείδητο θα μας βοηθήσει σε αυτό, υποθέτω. Με το ίδιο σκεπτικό η ανάπτυξη της εξωαισθητήριας αντίληψης είναι ένα όργανο γιαυτό το σκοπό.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 10:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλημέρα σας,
η κουβεντούλα που έχετε "στήσει" σε αυτό το topic είναι άκρως ενδιαφέρουσα.

Αγαπητή Αμαλία αναφέρεις

quote:
Να μπορούμε να επιβαλλόμαστε στα ένστικτά μας

κατά την γνώμη μου αυτό είναι το πλέον σημαντικό.
Ο Sigmund Freud επέλεξε τον λατινικό όρο Id για να περιγράψει το αχανές και δισπρόσιτο εκείνο κομμάτι της υπόστασής μας (ασυνείδητο), που θεωρείται ως η έδρα των βασικών ενστίκτων και των ζωτικών ορμών, καθώς και η πηγή της ψυχικής μας ενέργειας-και Id στα Λατινικά σημαίνει “αυτό”, δηλαδή το βαθύτερο και ισχυρότερο κομμάτι της ύπαρξής σου δεν είσαι εσύ αλλά αυτό!
Αρα μιλάμε για ένα κομμάτι του εαυτού μας, το οποίο είναι τόσο δυσπρόσιτο, ώστε να χαρακτηρίζεται ως "αυτό".
Κατά την γνώμη μου εκεί πρέπει να εντοπίζεται και ο "θεικός σπινθήρας" με όλα τα συνεπακόλουθα.
Λόγω των απίστευτων δυνάμεων που υπάρχουν εκεί, το καλύτερο που μπορεί να κάνει ο άνθρωπος, είναι να ρίξει απλά μία κλεφτή ματιά προς αυτό το κομμάτι της υπόστασής του. Η οποία όμως θα είνα υπεραρκετή για την απόκτηση ασυνήθιστων δυνάμεων.
Μία ωραία παρομοίωση για τα ανωτέρω είναι η εξής:
Οταν ρίχνουμε αυτή την κλεφτή ματιά, είναι σαν να μπαίνουμε σε ένα κλουβί όπου υπάρχει μία μεγάλη και πεινασμένη τίγρης (o εαυτός μας με τα αρχέγονα ένστικτά του, όχι εγώ έτσι;). Αυτή την τίγρη πρέπει να την αντικρύσουμε κατάματα και να την δαμάσουμε. Βαθμός δυσκολίας σε αυτό;....τεράστιος θα έλεγα.
Ετσι όταν ο Friedrich Nietsche έγραφε στο “Λυκόφως των ειδώλων” ότι «Ο ύψιστος τύπος ελεύθερου ανθρώπου πρέπει να αναζητιέται εκεί όπου υπερνικιέται συνεχώς η ύψιστη αντίσταση: πέντε βήματα απόσταση από την τυραννία, ακριβώς στο κατώφλι του κινδύνου της υποτέλειας. Αυτό είναι αληθές από ψυχολογική άποψη, αν εννοούμε εδώ με την λέξη τύραννοι ανελέητα και φοβερά ένστικτα, τα οποία απαιτούν για την αντιμετώπισή τους το μεγαλύτερο δυνατό κύρος και πειθαρχία. Ο ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ»,
κάτι τέτοιο ίσως να εννοούσε.


Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 14:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή και η ΑΤΜΑ αναφέρθηκε σε IQ test αλλά και ο Eχεμβροτος παρέθεσε το παράδειγμα με τις διαφορετικές βαθμολογίες, θα ήθελα να παραθέσω κάποιες θεωρίες που έχουν να κάνουν με το τι μετράνε τελικά τα IQ tests. Η κάθε θεωρία που έχει αναπτυχθεί δίνει και τον δικό της ορισμό περί νοημοσύνης.

Επειδή οι πληροφορίες είναι από Αμερικάνικο βιβλίο, δεν θα μεταφράσω την ονομασία της κάθε θεωρίας, φοβούμενος για την μη σωστή μετάφραση στα Ελληνικά. Επιπρόσθετα κάποια ορολογία θα την αναφέρω και στα Ελληνικά και στα Αγγλικά.

Τhe Psychometric Approach
Αυτή η θεωρία προσπαθεί να αναλύσει την δομή της νοημοσύνης εξετάζοντας τις σχέσεις μεταξύ των tests πνευματικών ικανοτήτων.Το σκορ σχεδόν σε όλα τα tests συσχετίζεται θετικά (δηλαδή εάν πας καλά σε ένα , πας και στα άλλα). Κατόπιν ανάλυσης, βγήκε το συμπέρασμα ότι η νοημοσύνη δεν είναι μία ικανότητα, αλλά ένα πλήθος ικανοτήτων και προσόντων που χρειάζεται για να επιτύχεις σε ένα IQ test.
Σαν θεωρία εξέτασης του IQ θεωρείται ξεπερασμένη.

Τhe Information-Processing Approach
Η θεωρία αυτή εστιάζεται στην διαδικασία της συμπεριφοράς της νοημοσύνης. Υπάρχει μικρός συσχετισμός μεταξύ της βαθμολογίας των IQ tests και των μετρήσεων της ευλυγισίας και της ικανότητας για προσοχή και μεταξύ της βαθμολογίας των IQ tests και της ταχύτητας επεξεργασίας πληροφοριών.
Και αυτή θεωρία τείνει να ξεπερασθεί.

The Triarchic Theory of Intelligence
Σύμφωνα με αυτή την θεωρία, υπάρχουν τρία είδη νοημοσύνης:
-Αναλυτική (Analytic)
-Δημιουργική (Creative)
-Πρακτική (Practical)
Βάση αυτής της θεωρίας τα IQ tests, επικεντρώνονται μόνο στην Αναλυτική νοημοσύνη.

Μultiple Intelligence
Η θεωρία αυτή προτείνει ότι η βιολογία μας εξοπλίζει με ικανότητες πολλαπλής νοημοσύνης, που μπορεί η κάθε μία να λειτουργήσει με σχετική αυτονομία.
Ετσι έχουμε:
1) Γλωσσολογική (Linguistic)
2) Λογική-Μαθηματική (Logical-Mathematical)
3) Νοημοσύνη του χώρου; (Spatial)
4) Μουσική (Musical)
5) Σωματοκινητική (Body-Kinesthetic). Ικανότητες χορευτών,αθλητών, χειρουργών κλπ
6) Eσωτερική; (Intrapersonal-Self Understanding)
7) Διαπροσωπική (Interpersonal)
8) Φυσιοκρατική (Naturalistic). Ικανότητα να βλέπεις μορφοδιατάξεις στην φύση.
Από τις ανωτέρω επί μέρους νοημοσύνες, τα IQ tests μετράνε μόνο τις 3 πρώτες.
Η θεωρία αυτή είναι και η πιο τελευταία και η πιο αναλυτική θα έλεγα για τον ορισμό της νοημοσύνης.

Τhe Ecological Approach
Αυτή η θεωρία τονίζει τον ρόλο του περιβάλλοντος στην διαμόρφωση των πνευματικών ικανοτήτων, που θα λειτουργούν στο συγκεκριμένο περιβάλλον. Αυτές οι ικανότητες μπορεί να διαφέρουν από πολιτισμό σε πολιτισμό.

Άρα βλέπουμε ότι η νοημοσύνη είναι εξαιρετικά σύνθετη, ενώ οι Ψυχολόγοι δεν έχουν καταλήξει ακόμα σε έναν κοινό ορισμό.
Τα IQ tests αυτό που κάνουν είναι να μετράνε κάποιες από τις συνιστώσες της. Αρα τα IQ tests είναι έγκυρα μόνο για συγκεκριμένους σκοπούς, όπου καταδεικνύουν συγκεκριμένη ικανότητα.
Επίσης εμφανίζονται να έχουν μεγάλη εγκυρότητα στο σχολείο σχετικά με την αφηρημένη συλλογιστική και την προφορική κατανόηση.

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 16:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΕΙ ΠΟΤΕ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΝΑ "ΦΟΥΛΑΡΕΙ" ΑΠΟ ΓΝΩΣΕΙΣ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ?
ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΑΝΟΥ ΡΗΒΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΕΝΑ ΕΧΤΡΑ ΤΣΙΠΑΚΙ ΜΝΗΜΗΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΦΟΥΛΑΡΕ ΜΕ DATA ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΤΗΣ ΤΡΕΛΛΑΣ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 18:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΕΙ ΠΟΤΕ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΝΑ "ΦΟΥΛΑΡΕΙ" ΑΠΟ ΓΝΩΣΕΙΣ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ?


Όχι είναι η απάντηση φίλε μου beyond, ακόμα όμως και σε περιπτώσεις υπερβολικής φόρτωσης του εγκεφάλου ( μιλάμε ακόμη για παρα πολύ μικρά ποσοστά σε σχέση με το 100%, δηλαδή περίπου 13-17% του εγκεφάλου maximum) παρατηρείται η σχιζοφρένεια όπως την έχουμε πιθανώς παρεξηγήσει στην καθημερινή μας ζωή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 22:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Take It Or Live It,
σύμφωνα με αυτά που ξέρω για την σχιζοφρένεια θα ήθελα να σημειώσω τα παρακάτω:
Δεν υπάρχουν μέχρι σήμερα ατράνταχτες αποδείξεις για το τι την προκαλεί. Υπάρχουν βέβαια κάποιοι λόγοι, για μερικούς εκ των οποίων υπάρχουν αρκετές πειραματικές αποδείξεις, για άλλους όχι.
Ειδικότερα οι λόγοι είναι
-Γενετικοί παράγοντες (κληρονομικότητα)
-προβλήματα των νευροδιαβιβαστών
-ανωμαλίες στην φυσιολογία και λειτουργία του εγκεφάλου
-ανωμαλίες στην δημιουργία των νευρώνων
-Ψυχολογικοί παράγοντες
Το σημαντικό στην συγκεκριμένη ασθένεια δεν νομίζω ότι είναι η αιτία που την προκαλεί, αλλά κάποια "ιδιαίτερα" μεταξύ των άλλων συμπτώματα που έχει, όπως:
παραισθήσεις με ήχους, μυρωδιές και φώτα, "μαγική σκέψη" και έφεση προς το υπερφυσικό, υποβολή σκέψεων από άλλους

Σας θυμίζουν κάτι αυτά;


Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 00:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να προσθέσω στα πολύ σωστά δεδομένα που παραθέτεις φίλε μου old tiger ότι λόγοι που οδηγούν το άτομο στη σχιζοφρένεια είναι εκτός από γενετικούς (heredity) και "παράπλευρους" όπως λέγονται λόγους που οφείλονται δηλαδή σε παράγοντες ή σε φαινόμενα που συνέβησαν μετά την γέννηση του ατόμου (environment)

Επίσης, "σχιζοφρένεια προκαλεί και η έφεση σε ένα συγκεκριμένο τομέα χωρίς εισχώρηση άλλων δεδομένων στον εγκέφαλο του ανθρώπου και η συνεχής προβόλη στα συγκεκριμένα στοιχεία" όπως αναφέρει συγκεκριμένα το πανεπιστήμιο URCS ( νομίζω αυτά είναι τα αρχικά ) της Γαλλίας.


Μήπως μας λέει κάτι αυτό..?


**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 12:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γεια σας!
Θα ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις στα όσα λέτε, οι οποίες βασίζονται στα όσα διδάχτηκα στο Πανεπιστήμιο τα τελευταία 6 χρόνια, δηλαδή καθαρά από ιατρικής σκοπιάς και φυσικά με κάθε καλή διάθεση προς όλους, αφού το θέμα είναι τεράστιο και ανοιχτό προς συζήτηση.
1) Το ποσοστό του εγκεφάλου που χρησιμοποιούμε (αυτό που όλοι λένε ότι είναι γύρω στο 10% για κάθε μέσο άνθρωπο) είναι απλά μία υπόθεση των επιστημόνων, η οποία δεν βασίζεται σε κάποια αξιόπιστη μέθοδο μέτρησής του, αλλά υπολογίζεται έμμεσα με βάση τον αριθμό των λειτουργούντων νευρώνων κάθε στιγμή. Όλα αυτά όμως αρκετά απλοϊκά και "χονδρικά" και μέσα στο αδιάλυτο πέπλο μυστηρίου που καλύπτει τις λειτουργίες του ανθρωπίνου εγκεφάλου ακόμη και σήμερα. Ακόμη και οι top νευρολόγοι του πλανήτη παραδέχονται ότι για τη λειτουργία των περισσότερων νευρώνων και εγκεφαλικών κέντρων έχουμε πλήρη μεσάνυχτα. Ακόμη και για τις ανατομικές συνδέσεις μεταξύ των διαφόρων κέντρων--στοιχεία δηλαδή καθαρά μορφολογικά και όχι λειτουργικά--υπάρχει σήμερα διχογνωμία. Οπότε, μπορεί οι επιστήμονες να μας δίνουν ένα ποσοστό, αλλά να μην το δέσουμε και κόμπο ότι αυτό είναι, πάει και τελείωσε! Ίσως θα ήταν καλύτερο να λέμε : "Με βάση τα όσα γνωρίζουμε σήμερα".
2) Επειδή αναφέρθηκε το μέγεθος και το σχήμα του εγκεφάλου του Αϊνστάιν, να πω ότι να μεν αυτός είχε όντως μεγαλύτερο εγκέφαλο από το φυσιολογικό, αλλά έχει βρεθεί ότι και πολλά άλλα μεγάλα πνεύματα είχαν εγκέφαλο μικρότερο του φυσιολογικού. Οπότε, μπορεί το μέγεθος του εγκεφάλου να είναι ένας σημαντικός παράγοντας που καθορίζει τη νοημοσύνη αλλά δεν είναι ο μόνος.
3) Η νοημοσύνη, όπως είπε κι ένας άλλος φίλος, δεν είναι μία--άλλωστε δεν υπάρχει ακόμη σαφής ορισμός του τί είναι νοημοσύνη--αλλά σύμφωνα με μια πιο "μοντέρνα" αντίληψη, χωρίζεται σε είδη.
4) Η σχιζοφρένεια είναι μία νόσος τόσο πολυδιάστατη ως προς της αιτιοπαθογένεια, την κλινική εικόνα και τη θεραπεία της, που κάποιοι τη θεωρούν "τον τάφο της Ψυχιατρικής" και την αιτία που ο συγκεκριμένος τομέας της Ιατρικής έχασε ένα μεγάλο μέρος της αξιοπιστίας του. Η δε υπερδραστηριότητα των νευρώνων που προκαλεί δεν είναι προς όφελος του ασθενή γι' αυτό και όλες οι θεραπείες που υπάρχουν σήμερα στοχεύουν στη καταστολή με ισχυρά φάρμακα. Όσο για τις παραισθήσεις και τις "φωνές" που ακούν οι σχιζοφρενείς (τα λεγόμενα και "θετικά" συμπτώματα της νόσου) αυτά παρατηρούνται σε αρκετούς αλλά όχι σε όλους τους ασθενείς. Απλά τα θυμόμαστε γιατί είναι πιο "εντυπωσιακά" θα λέγαμε. Αυτό που χαρακτηρίζει τα περισσότερα είδη σχιζοφρένειας είναι τα "αρνητικά" συμπτώματα δηλαδή η απόσυρση, η επιπέδωση του συναισθήματος και η έκπτωση των ανώτερων εγκεφαλικών λειτουργιών που μπορεί να φτάσει μέχρι και την κατατονία--κατάσταση πλήρους απόσυρσης όπου το άτομο δεν επικοινωνεί με το περιβάλλον. Αυτά ως προς τη σχιζοφρένεια και, το επαναλαμβάνω, τα όσα ξέρουμε σήμερα γι' αυτήν, διότι οι εξελίξεις στην νευρολογία είναι ραγδαίες.
Ελπίζω να μην σας κούρασα...

Edited by - durden_alie on 20/03/2003 10:54:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 12:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και δεν μας κούρασες με τα πολύ ενδιαφέροντα που μας παρέθεσες.
Θα ήθελα να ρωτήσω μιας και σας βρίσκω εύκαιρους (!) -αν και παρεκκλίνω από το θέμα- η "σχιζοσυναισθηματική ψύχωση" ΤΙ σχέση έχει με την σχιζοφρένεια;;;

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 12:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια και είμαι εδώ να σου απαντήσω :
Η σχιζοσυναισθηματική διαταραχή, που είναι ο πιο σωστός όρος, είναι νοσολογική οντότητα που χαρακτηρίζεται από τη συνύπαρξη μανιοκαταθλιπτικής νόσου και συμπτωμάτων σχιζοφρένειας. Ανάλογα με τη μορφή έχουμε : α)Καταθλιπτική σχιζοσυναισθηματική διαταραχή : Κατάθλιψη + συμπτώματα σχιζοφρένειας, β)Μανιακή σχιζοσυναισθηματική διαταραχή (ουφφφφφ κουράστηκα :)) : Μανία + σχιζοφρένεια, γ)Μικτή διαταραχή : Μανιοκατάθλιψη + σχιζοφρένεια.
Ελπίζω να σε κάλυψα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 11:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιάς και το θέμα πάγωσε για 10 πέρίπου μέρες ενώ ήταν πράγματι ενδιαφέρον το πως εξελισσόταν θα ήθελα να θέσω μια ερώτηση την οποία είχα κάνει και σε άλλη μου απάντηση στο ίδιο topic χωρίς όμως να δεχθώ καμία απάντηση πιθανώς λόγω του ότι είχα θέσει και άλλα θέματα και είχε περάσει απαρατήρητο:

Με αφορμή το ποσοστό χρήσης του εγκεφάλου αναφερθήκατε πολλές φορές στον Εινστείν κατά πάσα πιθανότητα διότι τον θεωρείται τον πιο έξυπνο άνθρωπο του κόσμου...
Τώρα λοιπόν για να θέσω την ερώτησή μου ΑΠΟ ΠΟΥ πηγάζει αυτή σας η εμμονή με τον συγκεκριμένο επιστήμονα? Δεν λέω ήταν πράγματι αξιόλογος αλλά υπήρχαν τουλάχιστον άλλοι 3 επιστήμονες στην εποχή του οι οποίοι ήταν τουλάχιστον ισάξιοι του και δεν τους ξέρει "ούτε η μάνα τους" ας μου επιτραπεί η έκφραση...

Έχω δεδομένα στα χέρια μου που μπορούν να αλλάξουν ΑΡΔΗΝ την εικόνα που έχει σχηματίσει ο πολύς κόσμος για τον Εινστείν. Διότι οι λίγοι ξέρουν(επιφανείς επιστήμονες του σήμερα κυρίως που έχουν μελετήσει τις θεωρίες του (?) (ποιανού?) )

Δεν θέλω να μειώσω τον Εινστείν απλά να φέρω στο προσκήνιο άλλους επιστήμονες οι οποίοι ήταν πάρα πολύ αξιόλογοι και δεν φάνηκαν ποτέ και πουθενά....

**Take IT or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 14:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

Φίλε "πάρτο ή άστο", πολύ καλά έκανες και έφερες στην επιφάνεια αυτό το θέμα, που απ'ότι είδα είναι πλαισιωμένο και με αρκετές επιστημονικές γνώσεις. Σχετικά με τους επιστήμονες που αναφέρεις, καλό θα ήταν να μας παρέθετες εδώ σχετικά.

Θα ήθελα κι εγώ να προσθέσω κάποια πράγματα.
Αφενός, σχετικά με τη σχιζοφρένεια, ένα πολύ καλό βιβλίο (μα δεν το έχει διαβάσει κανείς σας;!!!) είναι "οι πύλες της αντίληψης" του Αλντους Χάξλευ. Μέσα στις σελίδες του, θα βρείτε πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις σχετικές με την ερμηνεία της δημιουργίας αυτής της ασθένειας, τη συσχέτισή της με ψυχοτρόπες ουσίες, αλλά και με τα "μεταφυσικά" συμπτώματα που αναφέρθηκαν πιο πάνω.

Τώρα, σχετικά με τα είδη νοημοσύνης, θα ήθελα να αναφέρω μια θεωρία που σχετίζεται με την συναισθηματική και την διαισθητική αντίληψη.

Ο εγκέφαλος του ανθρώπου, χωρίζεται σε δύο ημισφαίρια. Το δεξί και το αριστερό. Από αυτά τα ημισφαίρια εκπορεύονται νευρώνες που κατέρχονται μέσω του νωτιαίου μυελού στο σώμα μας, αλλά επειδή χιάζονται κατά την κάθοδό τους, το δεξί ημισφαίριο είναι υπέυθυνο για τις λειτουργίες (κινητικές και αισθητικές) του αριστερού τμήματος του σώματος, και αντίθετα.
Είναι γνωστό σε όλους, ότι οι περισσότεροι άνθρωποι λειτουργούν με μεγαλύτερη δεξιότητα στο δεξί τους τμήμα (δεξιόχειρες), ενώ κάποιοι σε μικρότερο ποσοστό, λειτουργούν στο αριστερό. Επίσης, ίσως να έχετε ακούσει ότι οι αριστερόχειρες θεωρούνται τρόπον τινά "αλαφροίσκιωτοι".
Το δεξί εγκεφαλικό ημισφαίριο, που είναι ελαφρώς πιο αναπτυγμένο στος αριστερόχειρες, λέγεται ότι λειτουργεί περισσότερο σε συναισθηματικό και διαισθητικό επίπεδο, σε σχέση με το αριστερό.

Να όμως, κι ένα στοιχείο σχετικό με τη γυναικεία και την αντρική νοημοσύνη, που ίσως δικαιολογεί το γιατί οι γυναίκες εκτός από πιο συναισθηματικές θεωρούνται από πολλούς και πιο διαισθητικές.
Το δεξί με το αριστερό ημισφαίριο συνδέονται μεταξύ τους με δύο νευρωνικούς συνδέσμους. Ενας από αυτούς (δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτε το όνομά του, ίσως ο γιατρός της παρέας να τον έχει πιο πρόσφατο και να μου τον θυμίσει...)λέγεται ότι είναι πιο παχύτερος στις γυναίκες, οπότε, η σύνδεση μεταξύ των ημισφαιρίων είναι μεγαλύτερη, με αποτέλεσμα οι γυναίκες να επιρρεάζονται από τις δεξιές εγκεφαλικές λειτουργίες.

Υ.Γ. Γέφυρα...όχι. Ψαλιδωτός;... ας με βοηθήσει καποιος!!!

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy