ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 22:02:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μα αυτό είναι το κακό, αγαπητέ μου IndustrialAngel, παίρνεις σαν δεδομένο, ότι εσύ είσαι ο σωστός κι εγώ ο λάθος, παρά το ότι εσύ αντιπροσωπεύεις μια μειονότητα κι εγώ την πλειοψηφία και τοις τυποις τουλάχιστον, πρέπει να με σέβεσαι...Λίγο πιο αντικειμενικός, δεν μπορείς να γινεις πιστεύεις;
Και επι των σχολίων σου....Δεν μπήκα στο φόρουμ για να ψαχτώ...Ψαχνόμουνα απο τριάντα χρόνια τώρα, όχι σήμερα...Με ανάλογες εμπειρίες και γνωση,αλλά,είμαι πάντα νηφάλιος στις θέσεις μου και δεν με παρασέρνει ο ενθουσιασμός....Αυτή είναι η διαφορά μας...
Φίλε Εαρινέ, για δυο χιλιετίες, γράφονται οι ιστορίες τόσων ανθρώπων,σε χιλιάδες βιβλία και συμπερασματικές πραγματείες, όπως γεροντικά και βιοι, που διδάσκουν αρκετά για τον άνθρωπο, όσο κι αν εσύ δεν το γνωρίζεις...Κι αν κάτσεις και διαβάσεις τιποτε, μπορεί να μάθεις κάτι...Άνθρωποι, που έζησαν καταστάσεις και εποχές,μετέφεραν αιτίες και αποτελέσματα,πάμπολλες φορές,ώστε, υπάρχει η ανάλογη επαφη και εμπειρία, γιατι η εκκλησία, αποτελείται απο .....πιστούς, ανθρώπους, εκατομμύρια, που ζουν,δεν ειναι αόρατοι...Είναι η πλειοψηφία γύρω σου....
Σκέψου λίγο λογικα ρε παιδί μου, τι λές....Με κουφαινεις πιο πολύ, που επιμένεις κι όλας...

Αυτό κι'αν είναι λογικό επιχείρημα..εξακολουθείς με τις χιλιάδες και τα εκατομμύρια και όλα όσα λές αλλα παρ'ολ'αυτά , ποτέ μα ποτέ δεν απαντάς και αυτό είναι πολύ χειρότερο για τα όσα πιστεύεις και υπερασπίζεσαι..

Και άσε αυτά τα πατερναλιστικά -παιδί μου κλπ..- στα οποία επιδίδεσαι και φέρσου ως ενήλικας και ώριμος άνθρωπος , δίνοντας απαντήσεις λογικές..!

Πού σε ξανα-ρωτώ αναφέρονται γνώσεις περί της ανθρώπινης καταστατικότητας και λειτουργίας στα ιερά κειμενα και στα αποτελέσματά της...απάντησε σε αυτό και άσε τις χιλιάδες..και τα δυο και δεκα-δύο χιλιάδες χρόνια ...απάντησε σε αυτό που σε ρωτάω...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 22:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ρε συ Εαρινέ,δεν το σκέφτεσαι για καμιά ....επίσκεψη σε κανένα γιατρο; Σου λέω ότι εγώ ειμαι με το 95% του ελληνικου λαού, που πορεύεται εδώ και αιώνες κι εσύ ανήκεις σε κύμα μιας περαστικής ιδέας, πόσο αναλυτικά να το κάνω, ότι αποτελείτε μειοψηφία με τέτοιες ιδέες;Δεν επέζησε καμία, σοτ χρόνο....Εσείς είστε οι περίεργοι, όχι εμείς.....
Και επι του θεματος,καμιά φορά ρε παιδί μου δεν γράφεις εσύ; Μόνο για μένα καιτο πόσο παράξενος σου φαίνεται ο χριστιανισμός;;Ποιός ειμαι τέλος πάντων;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 22:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
Όταν λέει λάσπη εννοεί λάσπη η Παλαιά Διαθήκη; Γιατί να μην εννοεί γενετικό υλικό; Γιατί να μην εννοεί ότι ο άνθρωπος προέρχεται από τη γη, από τα άλλα ζώα, σύμφωνα με τους νόμους της εξέλιξης;

Το νερό είναι το βασικότερο συστατικό για να δημιουργηθεί ζωή και σίγουρα εννοεί ότι προέρχεται απο τη Γή. Αλλά ο τότε άνθρωπος πώς να το κατανοήσει και πώς να συνδέσει το νερό με τη γή; Κυριολεκτικά μάλλον, νερό και χώμα. Θα τα ανακάτεψε και θα του βγήκε μια λάσπη.
Η αντίληψη των ανθρώπων φταίει και η αγνοιά τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 22:46:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ρε συ Εαρινέ,δεν το σκέφτεσαι για καμιά ....επίσκεψη σε κανένα γιατρο; Σου λέω ότι εγώ ειμαι με το 95% του ελληνικου λαού, που πορεύεται εδώ και αιώνες κι εσύ ανήκεις σε κύμα μιας περαστικής ιδέας, πόσο αναλυτικά να το κάνω, ότι αποτελείτε μειοψηφία με τέτοιες ιδέες;Δεν επέζησε καμία, σοτ χρόνο....Εσείς είστε οι περίεργοι, όχι εμείς.....
Και επι του θεματος,καμιά φορά ρε παιδί μου δεν γράφεις εσύ; Μόνο για μένα καιτο πόσο παράξενος σου φαίνεται ο χριστιανισμός;;Ποιός ειμαι τέλος πάντων;

Πού αναφέρονται στα ιερά βιβλία οι γνώσεις αυτές σε ρωτώ...απάντησέ μου τέλος πάντων...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 22:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Η αλήθεια έρχεται και δεν ειναι κανενός,πλήν του Δημιουργού της...
Κάποιοι κάνουν λάθη και μετά δεν τα παραδέχονται, σαν νεότερη θεωρία, μετατρέποντας τις θέσεις τους...Θα φτάσει να λέει κι η επιστήμη ότι λέει ο χριστιανισμός,κάποια στιγμή,αλλά μέχρι τότε, ο πόλεμος ενάντια στον χριστιανισμό, θα διώξει την επιστήμη απο την αλήθεια...Θα την οδηγήσει στο χάος....
Καταλαβαίνεις αυτό που γράφω;

Αν κατάλαβα λέει ;; Είσαι σαφέστατος ! Οι σοφοί και πανεπιστήμονες πατέρες της εκκλησίας του 3ου και του 4ου αιώνα που γνώριζαν τα πάντα , έχουν δώσει επαρκείς και αδιαμφισβήτητες απαντήσεις για την δημιουργία του ανθρώπου , οι οποίες έχουν μείνει και θα παραμένουν αναλοίωτες εις τους αιώνες των αιώνων αμήν , ενώ οι νεόκοποι επιστήμονες δεν ξέρουν τι τους γίνεται και τα κάνουν όλα αυτά για να πολεμήσουν τον χριστιανισμό . Αλλά ότι και να κάνουν θα έλθη η ώρα που ο χριστιανισμός θα διώξη την επιστήμη και θα την οδηγήση στο χάος .
Τα κατάλαβα καλά Βαγγέλη μου ;;;

Κρίμα που δεν μπορούν οι χριστιανοί να ξανανάψουν τις φωτιές της κάθαρσης και να τους κάψουν μαζί με τα σατανικά βιβλία τους , σαν τον παλιό καλό καιρό , ουτως ώστε να επισπευθούν τα γεγονότα και να έλθη γρηγορότερα η βασιλεία των ουρανών.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 22:53:54  Εμφάνιση Προφίλ
mimosa βεβαίως το νερό αποτελεί σημαντικότατο συστατικό των ζωντανών οργανισμών(κοντά στο 70% στον άνθρωπο αν δεν κάνω λάθος), σε διαλύματα νερού γίνονται πάρα πολλές αντιδράσεις των ζωντανών οργανισμών και το dna το ίδιο έχει πάνω του υδροξύλια που προέρχονται από το το νερό. Είναι απαραίτητο για τη ζωή με τη μορφή που την ξέρουμε.Και μπορεί να αποτελέσει και μέρος της επιχειρηματολογίας μου αυτό, ότι η επιστήμη έρχεται να επιβεβαιώσει στο περίπου τη θρησκεία ως προς τη σύσταση του ανθρώπινου σώματος άρα δεν είναι όλα ψέμματα και συνωμοσίες όσα λέει.


trexagireve ανήκεις στην πλεινότητα. Την πλειονότητα αυτή που την εποχή του Γαλιλαίου θα πίστευε ότι η γη είναι επίπεδη στο κέντρο του σύμπαντος και θα ήταν βλασφημία να ισχυριστεί κανείς ότι ο Θεός δεν έβαλε στο κέντρο του σύμπαντος τη γη γιατί αυτό θα σήμαινε ότι δεν της δίνει σημασία;Η' θα πεις ότι η γη είναι επίπεδη αλλά οι άθεοι στη ΝΑΣΑ έχουν καταστρώσει σχέδιο αμφισβήτησης του Θεού για αυτό μας έπεισαν ότι η γη είναι σφαιρική


Προσπάθησε να καταλάβεις ότι δεν επιτίθομαι στο χριστιανισμό αλλά στην ερμηνείες που εσύ ως άνθρωπος δίνεις. Εγώ ξεκαθάρισα και είπα ότι ΔΕΝ κατέχω την απόλυτη αλήθεια και ότι μπορεί να κάνω λάθος, εσύ εμφανίζεσαι απόλυτα σίγουρος.Και το τραγικότερο, σίγουρος παρά την έλλειψη απαντήσεων

Μπορείς να πιστεύεις ότι η εναλλαγή των εποχών συμβαίνει επειδή ο Θεός δε θέλει να βαριόμαστε με το ίδιο κλίμα συνέχεια. Μπορεί να εμφανιστεί ένας δωδεκαθεϊστής και να σου πει ότι δεν ξέρεις τίποτα και ότι όλα έχουν σχέση με την αρπαγή της Περσεφόνης. Η αλήθεια είναι ότι η αλλαγή των εποχών οφείλεται στην αρχή διατήρησης της στροφορμής.

30 χρόνια ψάξιμο και δεν μπορείς να εξηγείς τον κόσμο γύρω σου.Μάλλον ψάχνεις με λάθος τρόπο. Ξεκίνα με τα σχολικά βιβλία, φυσική λυκείου και βλέπουμε.

Μια ερώτηση "ψαγμένη", γιατί οι επιστήμονες να πουν ψέμματα; Ποια η σκοπιμότητα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 23:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
trexagireve-Και για τον φίλο Κοκοακις, αν αποτελούσαμε μέρος αυτού του κόσμου, δεν θα γινόμασταν τελευταίοι, όπως συμφωνούν σε αυτό, θρησκεία και επιστήμη...

Φίλε trexagireve μην τα μπερδεύεις, η επιστήμη μιλάει για εξέλιξη και η θρησκεία (χριστιανισμός) για δημιουργία, δηλαδή ότι ξεφυτρώσαμε από το πουθενά…

Οπότε επιστήμη και θρησκεία δεν συμφωνούν πουθενά σε αυτό το ζήτημα.

quote:
trexagireve-Σκέψου:Φτιάχνεις ένα περιβάλλον και μετά πας τον
κύριο αυτού του χώρου...Αυτό ειναι ο άνθρωπος, μην το φοβάστε...Η φυση, δεν θα ...θυμώσει....Ξέρει αυτή γιατί και απο Ποιόν έγινε, δεν χρειάζεται να την νοιαζόμαστε, εμείς...
Πάντα, με σεβασμό σε ότι υπάρχει γύρω μας....Αλλά, καταλάβετε το, εγινε για μας ο κόσμος, όχι εμείς,σαν να ειμαστε κομμάτι του...Είμαστε οι κυρίαρχοι του κόσμου...Δεχτείτε το...

Και αυτό βέβαια δεν είναι δική σου άποψη, απλά πιστεύεις και ακολουθείς κατά γράμμα αυτά …!!!

ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΣ ΚΑΜΩΜΕΝ ΑΝΘΡΩΠΟΝ ΚΑΤ ΕΙΚΟΝΑ ΗΜΩΝ ΚΑΘ ΟΜΟΙΩΣΙΝ ΗΜΩΝ ΚΑΙ ΑΣ ΕΞΟΥΣΙΑΖΗ ΕΠΙ ΤΩΝ ΙΧΘΥΩΝ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΕΤΕΙΝΩΝ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΩΝ ΚΤΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙ ΠΑΣΗΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙ ΠΑΝΤΟΣ ΕΡΠΕΤΟΥ ΕΡΠΟΝΤΟΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ

ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΣΕΝ ΑΥΤΟΥΣ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ Ο ΘΕΟΣ ΑΥΞΑΝΕΣΘΕ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΝΕΣΘΕ ΚΑΙ ΓΕΜΙΣΑΤΕ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕΥΣΑΤΕ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑΖΕΤΕ ΕΠΙ ΤΩΝ ΙΧΘΥΩΝ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΕΤΕΙΝΩΝ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙ ΠΑΝΤΟΣ ΖΩΟΥ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ

Και βάση αυτά τα εδάφια δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι από την στιγμή που περνάει το μήνυμα για ανωτερότητα και εξουσία «επί των πάντων» μπορούμε και να σεβαστούμε ότι υπάρχει γύρω μας…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 23:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και βέβαια, αγαπητέ μου Εαρινέ, δενε πειράζει που δνε ξέρεις, μπορώ να σου αναφέρω, μια σειρά απο ψυχοφελή βιβλία,που έχει η εκκλησία, στην τεράστια βιβλιοθήκη της....
Αλλα και όχι μόνο απο την επίσημη εκκλησία,μπορείς να δεις,π.χ., ακόμη κι εδώ στο εσωτέρικα,ότι, οι επιστήμονες,παραδέχονται τον Θεό και την ενέργεια Του, όπως και την σχέση Του και της εκκλησίας με τον άνθρωπο....
"«ΑΛΛΑΞΑ ΓΝΩΜΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ»
19/1/11:58
Αυτό μας λέει, ο καθηγητής φιλοσοφίας, Antony Flew, ο οποίος για σχεδόν 50 χρόνια, ήταν ένας από τους κορυφαίους αρνητές της ύπαρξης του Θεού.
Ο Flew πιστεύει τώρα πως οι επιστημονικές ενδείξεις υποστηρίζουν την θεωρία ότι κάποιο ειδος διάνοιας δημιούργησε το σύμπαν. Αλλά συνεχίζει να απορρίπτει τις παραδοσιακές θρησκευτικές ιδέες για τον Θεό και ειδικά της σωτηρίας της ψυχής μετά τον θάνατο.
Λέει: «Σκέφτομαι έναν Θεό πολύ διαφορετικό από τον Θεό των χριστιανών και πολύ περισσότερο διαφορετικό από τον Θεό του Ισλάμ διότι και οι δύο απεικονίζονται ως Ανατολίτες δυνάστες, σαν κοσμικοί Σαντάμ Χουσέινς.»
Συνεχίζει να αποδέχεται την Δαρβινική θεωρία της εξέλιξης αλλά αμφιβάλλει εάν αυτή η θεωρία μπορεί να εξηγήσει την πολυπλοκότητα και τις αιτίες της ζωής.
Σε όλη τη καριέρα του ο Flew εξέθετε την ανυπαρξία αποδείξεων για την ύπαρξη του Θεού, στις διαλέξεις του στα St John's College, Oxford and King's College, στο Λονδίνο.
Υποστηρίζει ότι η αλλαγή της άποψής του βασίζεται στα συνεχή στοιχεία που παρουσίασε η επιστημονική έρευνα.
Μιλώντας σε ένα μία σειρά με τίτλο «Έχει ανακαλύψει η επιστήμη τον Θεό;», ο Flew συμφωνεί στο ότι η έρευνα του DNA έχει δείξει, με την απίστευτη πολυπλοκότητα των διευθετήσεων και των λειτουργιών που απαιτούνται για να παραχθεί ζωή, ότι πρέπει να έχει επιδράσει κάποια "ευφυία".
Ο Flew, ο οποίος γράφει την εισαγωγή μιας νέας έκδοσης του έργου του "Θεός και Φιλοσοφία", κατέληξε: "Όλη μου η ζωή κινήθηκε από την Αρχή του Πλατωνικού Σωκράτη: ακολούθησε τις αποδείξεις, οπουδήποτε κι αν σε οδηγήσουν, αυτές."
Μετάφραση - Απόδοση - Σχολιασμός: Esoterica.gr
«Επιστήμη, φιλοσοφία και θεολογία στην Εξαήμερο του Μ. Βασιλείου», Ν. Ματσούκα, εκδ. Πουρνάρα,"Λόγοι Ιωάννου Χρυσοστόμου",απο διάφορες εκδόσεις, γεροντικά,αλλά και την ίδια την Αγία Γραφή...Διάβασε στους Ψαλμούς, στο "άσμα ασμάτων", στη Σοφία Σολομώντος και Σοφία Σειράχ, Παροιμίες, Εκκλησιαστής.....Εκεί, θα βριες τον άνθρωπο...
Φίλε μου, δεν ξέρεις, δεν ρωτάς τουλάχιστον;...Ψάξε,δεν είναι δύσκολο....Άν θέλεις να ψάξεις και δνε κοροιδεύεις τον εαυτό σου....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 00:08:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και βέβαια, αγαπητέ μου Εαρινέ, δενε πειράζει που δνε ξέρεις, μπορώ να σου αναφέρω, μια σειρά απο ψυχοφελή βιβλία,που έχει η εκκλησία, στην τεράστια βιβλιοθήκη της....
Αλλα και όχι μόνο απο την επίσημη εκκλησία,μπορείς να δεις,π.χ., ακόμη κι εδώ στο εσωτέρικα,ότι, οι επιστήμονες,παραδέχονται τον Θεό και την ενέργεια Του, όπως και την σχέση Του και της εκκλησίας με τον άνθρωπο....
"«ΑΛΛΑΞΑ ΓΝΩΜΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ»
19/1/11:58
Αυτό μας λέει, ο καθηγητής φιλοσοφίας, Antony Flew, ο οποίος για σχεδόν 50 χρόνια, ήταν ένας από τους κορυφαίους αρνητές της ύπαρξης του Θεού.
Ο Flew πιστεύει τώρα πως οι επιστημονικές ενδείξεις υποστηρίζουν την θεωρία ότι κάποιο ειδος διάνοιας δημιούργησε το σύμπαν. Αλλά συνεχίζει να απορρίπτει τις παραδοσιακές θρησκευτικές ιδέες για τον Θεό και ειδικά της σωτηρίας της ψυχής μετά τον θάνατο.
Λέει: «Σκέφτομαι έναν Θεό πολύ διαφορετικό από τον Θεό των χριστιανών και πολύ περισσότερο διαφορετικό από τον Θεό του Ισλάμ διότι και οι δύο απεικονίζονται ως Ανατολίτες δυνάστες, σαν κοσμικοί Σαντάμ Χουσέινς.»
Συνεχίζει να αποδέχεται την Δαρβινική θεωρία της εξέλιξης αλλά αμφιβάλλει εάν αυτή η θεωρία μπορεί να εξηγήσει την πολυπλοκότητα και τις αιτίες της ζωής.
Σε όλη τη καριέρα του ο Flew εξέθετε την ανυπαρξία αποδείξεων για την ύπαρξη του Θεού, στις διαλέξεις του στα St John's College, Oxford and King's College, στο Λονδίνο.
Υποστηρίζει ότι η αλλαγή της άποψής του βασίζεται στα συνεχή στοιχεία που παρουσίασε η επιστημονική έρευνα.
Μιλώντας σε ένα μία σειρά με τίτλο «Έχει ανακαλύψει η επιστήμη τον Θεό;», ο Flew συμφωνεί στο ότι η έρευνα του DNA έχει δείξει, με την απίστευτη πολυπλοκότητα των διευθετήσεων και των λειτουργιών που απαιτούνται για να παραχθεί ζωή, ότι πρέπει να έχει επιδράσει κάποια "ευφυία".
Ο Flew, ο οποίος γράφει την εισαγωγή μιας νέας έκδοσης του έργου του "Θεός και Φιλοσοφία", κατέληξε: "Όλη μου η ζωή κινήθηκε από την Αρχή του Πλατωνικού Σωκράτη: ακολούθησε τις αποδείξεις, οπουδήποτε κι αν σε οδηγήσουν, αυτές."
Μετάφραση - Απόδοση - Σχολιασμός: Esoterica.gr
«Επιστήμη, φιλοσοφία και θεολογία στην Εξαήμερο του Μ. Βασιλείου», Ν. Ματσούκα, εκδ. Πουρνάρα,"Λόγοι Ιωάννου Χρυσοστόμου",απο διάφορες εκδόσεις, γεροντικά,αλλά και την ίδια την Αγία Γραφή...Διάβασε στους Ψαλμούς, στο "άσμα ασμάτων", στη Σοφία Σολομώντος και Σοφία Σειράχ, Παροιμίες, Εκκλησιαστής.....Εκεί, θα βριες τον άνθρωπο...
Φίλε μου, δεν ξέρεις, δεν ρωτάς τουλάχιστον;...Ψάξε,δεν είναι δύσκολο....Άν θέλεις να ψάξεις και δνε κοροιδεύεις τον εαυτό σου....


Κατ'αρχάς αυτοπροσδιορίζεσαι και αδικείς τον εαυτό σου μόνος σου με τις εκφράσεις που χρησιμοποιείς , εγώ βέβαια αντιλαμβάνομαι την δεινή θέση στην οποία εχεις περιέλθει και τι συναισθηματικές φορτίσεις αυτό σου δημιουργεί γι'αυτό και σε δικαιολογώ αλλα και σε συμμερίζομαι απόλυτα!

Τον Πλατωνικό Σωκράτη θα σου έλεγα να τον διαβάσεις εσύ και καλύτερα και σαν αναφέρεσαι στον Πλάτωνα , αλήθεια ποιός σου είπε και σε διαβεβαίωσε ότι όλα όσα είπε και ελάλησε ο Πλάτωνας μπορεί ή έχουν γίνει αποδεκτά..?

Όλοι κάτι πρόσφεραν , όπως και ο Χριστιανισμός εξάλλου αλλα πάει τελείωσε , απάντησαν και πρόσφεραν σε εποχές αντίστοιχες και σε ανθρώπους ανάλογου πνευματικού status και έδωσαν ότι μπορούσαν να δώσουν , πλέον αυτές οι γενικευμένες και αόριστες θεωρίες δεν μπορούν να απαντήσουν και δεν απαντούν , οι άνθρωποι πλέον βρίσκονται μπροστά σε νέες προκλήσεις , δυσκολίες αλλα και πνευματικό υπόβαθρο και μολονότι η μελέτη απαιτεί και την ανάγνωση αλλα και την γνώση παλαιοτέρων φιλοσόφων ή διανοουμένων δεν αρκεί και αυτό εκδηλώνεται καθημερινά με την ένταση και την πολυπλοκότητα των αναζητήσεων που εκφράζουν οι άνθρωποι!

Έδωσαν το έναυσμα , όλα όσα μέχρι σήμερα διατυπώθηκαν και θεμελίωσαν το αληθές...ότι πλέον γνωρίζουμε -τουλάχιστον- ποιό είναι το ανεπαρκές... ότι δηλαδή , γνωρίζουμε λίγα και αυτό αποσαφηνίσθηκε χάρις στην ανεπάρκεια της γλωσσολαλιάς του χριστιανισμού και των θρησκειών γενικότερα και πλέον κρίνεται επιτακτική η ανάγκη ν'αφήσουμε πίσω παλαιές αντιλήψεις-κρατώντας τα όποια σωστά-που μας καθηλώνουν στο να προσεγγίσουμε και να κατανοήσουμε πραγματικές αλήθειες και "σωστές γνώσεις" που δεν ενοχοποιούν και δεν χωρίζουν τους ανθρώπου σε καλούς και κακούς αλλα που θα ενώσουν και θα καταστήσουν την επικοινωνία -ιδιωτική και δημόσια-φορέα γνώσης , απελευθέρωσης και ανάπτυξης!

Στο έχω ξαναπεί , δεν αμφισβητώ την δυνατότητα να υπάρχει θεός αλλα πάντως αυτός δεν είναι ο θεός σου και ο χριστός δεν είναι ο γιός του ... καλός - χρυσός αλλα "λίγος" και πραγματικά αποτελεί ασέβεια για τον πραγματικό θεό - δημιουργό -αν υπάρχει- η ταυτισή του με τον θεό που μοίραζε εντολές σε πλάκες στους Εβραίους...και παρ'ολ'αυτά δεν γνώριζε τίποτα ...ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ .. για την εσωτερική δομή του ανθρώπου και αυτά τα κολπάκια με τον Flew και τα όσα λένε οι επιστήμονες του esoterica , αν θέλουν ας μου τα πούν εμένα , άσε λοιπόν τα τεχνάσματα!

Ξαναρωτώ λοιπόν , που και σε ποιά βιβλία αναφέρονται γνώσεις περι της δομής του υποκειμένου άνθρωπος και των λειτουργιών του , ούτως ώστε να έχει κατοχυρώσει δικαίωμα η επίσημη εκκλησία και οι υπηρετούντες την να μιλούν έστω σε ανθρώπους και να το παίζουν ειδήμονες...

Μέχρι να το αποδείξουν ... θα είναι λίαν επικίνδυνοι και αναρμόδιοι!

Περιμένω εδώ , να καταθέσεις σχετικά αποσπάσματα...εσύ θα τα φέρεις , που γνωρίζεις και την τοποθεσία όπου βρίσκονται..εσύ..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 12:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ρε συ Εαρινέ,σου μεταφέρω θέσεις ενός επιστήμονα,πρώην άθεου και νυν ...ευλαβούς, σου μεταφέρω κάποια βιβλία, με αναφορές στον ανθρωπο,τα οποία ζητούσες και που μπορείς να διαβάσεις, για να έχεις ίδια άποψη και συ μου ζητάς, να στο κάνω..."ντελίβερυ", παραγγελία στο σπιτι;
Με μπέρδεψες με ...πιτσαρία αγόρι μου....
Αυτο το αμίμητο,δε, με τον .....αυτοπροσδιορισμο μου, χωρίς να μιλάω για μένα,αλλά μεταφέροντας σου απόψεις άλλων,φίλε μου τι να πω;Μέντιουμ εισαι;Αγόρι μου,.,..,βουλωμένο γράμμα διαβάζεις!!!!
Βρε σύ, ψάξε το λίγο το πράγμα, εκτίθεσαι ......ανεπανόρθωτα!!!Διάβασε κανένα βιβλίο χριστιανικό,να ξέρεις για το τι μιλάμε,δλδ, όχι τίποτε άλλο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 13:41:32  Εμφάνιση Προφίλ
φιλε Εαρινε , εισαι απαραδεκτος , τι θα πει η εκκλησια ΔΕΝ γνωριζει για τον ανθρωπο ? ΓΝΩΡΙΖΕΙ τα παντα ...

σε ποναει κεφαλι ? ευχαιλεο
σε ποναει το χερι ? ευχαιλεο
εχεις επιληψια ? εξορκισμο
εισαι κλεφτης βιατης κτλπ ? κανεις μετανοιες και λες προσευχες
δεν μπορεις να κανεις παιδι? εχει την σωστη ευχη ο παπας ... αμα το θες και πολυ...εε τοτε μπαινεις και στο παραβαν ΧΑΧΑΧΑΧΑ

το σκυλι σου γαυργιζει ? το πας να σου διαβασει μια ευχη του μαμαντος και ηρεμει ..... ειδες και ζωολογια ΔΗΛΑΔΗΣ ...


αγρασες αυτοκινητο? ευχαιλεο αλλιως θα τρακαρεις ...
τρακαρες ? φταιει που δεν εκανες ευχαιλεο .. αμ πως .. ειδες πως πιανει?
δε παιρνει μπρος το αμαξι? ευχαιλεο .. βλεπεις ξεπερα τον ανθρωπο και γνωριζει και μηχανικη - ηλεκτρομαγνητισμο


τι αλλος θες ? ααα ναι

δε βρεχει ? πας κανεις μια δοξολογια , αλλα εδω πιανει οταν ειναι πολλοι μαζι .. και μετα βρεχει ... και ΜΕΤΕΟΡΟΛΟΓΙΑ ...
βρεχει πολυ ? κανεις παλι την δοξολογια αλλα λες τις ευχες αναποδα απο πισω προς τα μπρος ΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΤΙ ΘΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ? εισαι ΑΔΙΚΟΣ ρε φιλε ...
και σου εδωσα εγω τις απαντησεις γιατι ο αλλος δεν προκυτε ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ειναι ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΟΣ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 15:31:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

φιλε Εαρινε , εισαι απαραδεκτος , τι θα πει η εκκλησια ΔΕΝ γνωριζει για τον ανθρωπο ? ΓΝΩΡΙΖΕΙ τα παντα ...

σε ποναει κεφαλι ? ευχαιλεο
σε ποναει το χερι ? ευχαιλεο
εχεις επιληψια ? εξορκισμο
εισαι κλεφτης βιατης κτλπ ? κανεις μετανοιες και λες προσευχες
δεν μπορεις να κανεις παιδι? εχει την σωστη ευχη ο παπας ... αμα το θες και πολυ...εε τοτε μπαινεις και στο παραβαν ΧΑΧΑΧΑΧΑ

το σκυλι σου γαυργιζει ? το πας να σου διαβασει μια ευχη του μαμαντος και ηρεμει ..... ειδες και ζωολογια ΔΗΛΑΔΗΣ ...


αγρασες αυτοκινητο? ευχαιλεο αλλιως θα τρακαρεις ...
τρακαρες ? φταιει που δεν εκανες ευχαιλεο .. αμ πως .. ειδες πως πιανει?
δε παιρνει μπρος το αμαξι? ευχαιλεο .. βλεπεις ξεπερα τον ανθρωπο και γνωριζει και μηχανικη - ηλεκτρομαγνητισμο


τι αλλος θες ? ααα ναι

δε βρεχει ? πας κανεις μια δοξολογια , αλλα εδω πιανει οταν ειναι πολλοι μαζι .. και μετα βρεχει ... και ΜΕΤΕΟΡΟΛΟΓΙΑ ...
βρεχει πολυ ? κανεις παλι την δοξολογια αλλα λες τις ευχες αναποδα απο πισω προς τα μπρος ΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΤΙ ΘΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ? εισαι ΑΔΙΚΟΣ ρε φιλε ...
και σου εδωσα εγω τις απαντησεις γιατι ο αλλος δεν προκυτε ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ειναι ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΟΣ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]


Αυτό είναι μια αλήθεια!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 18:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εαρινός και makfor, η αβάσταχτη ελαφρύτητα του ειναι...Είστε δείγμα εποχής...Η αμάθεια, η ημιμάθεια,ή η επιπολαιότητα είναι το κύριο πρόβλημα στην εποχή μας;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 19:04:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εαρινός και makfor, η αβάσταχτη ελαφρύτητα του ειναι...Είστε δείγμα εποχής...Η αμάθεια, η ημιμάθεια,ή η επιπολαιότητα είναι το κύριο πρόβλημα στην εποχή μας;...

Μπάς και κοιτάζεσαι στον καθρέπτη???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 21:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν απαντάς ποτέ στις ερωτήσεις μου, Εαρινέ, ούτε στην προηγούμενη, αλλά,η κρίση για μένα, τον χριστιανισμό,αποδεικνύεται έξη, τελικά....
Για την προέλευση, του ανθρώπου, εσύ τι λες, σε ρωτάω....Απο που προερχόμαστε, φίλε μου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 21:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
elo:
Βρε άνθρωπε μου αυτό σου εξηγώ και εγώ….
Το πρώτο λάθος που κάνεις είναι ότι στο μυαλουδάκι σου βλέπεις την εξέλιξη σαν μια ευθεία γραμμή, όπου κάθε είδος εξελίσσεται από κάποιο άλλο, δηλαδή άλλο γορίλας, άλλο ουρακοτάγκος και άλλο άνθρωπος, εντελώς διαφορετικές «διακλαδώσεις», που λόγο προσαρμοστικότητας στο Χ περιβάλλον (φυσική επιλογή) εξελιχτήκαν το καθένα στο είδος τους μετά από πολυάριθμους κύκλους αναπαραγωγής που κράτησε εκατομμύρια χρόνια.

Και από όλες αυτές τις διακλαδώσεις μόνο ο άνθρωπος απέκτησε τη νόηση...σ' ευχαριστώ που απαντάς για μένα.

quote:
elo:
Βέβαια η «λογική» άγνοια σου πάνω σε αυτό το θέμα (όπως «άγνοια» υπάρχει λίγο πολύ σε όλους μας, είτε λόγο μη πληροφόρησης (ενδιαφέροντος), είτε λόγο προκαταλήψεις σε θέματα που δεν θέλουμε καν να αγγίξουμε..) σε κάνει να μην αγγίζεις το θέμα από εκεί που πρέπει και να κολλάς σε ανούσιες ερωτήσεις, όπως πχ, … «αυτό γιατί δε συνέβη και με τον ουραγκοτάγκο?...ελληνικά μιλάω!!!» ενώ θα μπορούσες να αναρωτηθείς για τον κοινό πρόγονο όλων, και τις ομοιότητες που υπάρχουν στην σύγκριση των αλληλουχιών πληροφοριοφόρων μορίων- DNA, RNA, ή πρωτεϊνών, μέσα από το φυλογενετικό δέντρο των έμβιων όντων, καθώς κάθε ζωντανός οργανισμός, όσο διαφορετικός κι αν φαίνετε εξωτερικά, παρουσιάζει εκπληκτική ομοιότητα σε μοριακό επίπεδο.

Τι ήθελες δηλαδή όταν μοιράζονται το ίδιο οικοσύστημα! να έχουν διαφορετικό DNA, RNA?
Χώνεψέ το μόνο εμείς έχουμε τη νόηση....όπου και να διαβάσεις ότι έχει και ο ουραγκοτάγκος....απλά σε δουλεύουν....όπως και οι εξηγήσεις που σου δίνουν και τις έχεις καταπιεί αμάσητα.....άκου "τυχαιότητα" και "κωλοφαρδία".

quote:
elo:
Όλα τα έμβια όντα «μιλούν την ίδια γλώσσα» στο επίπεδο των γονιδίων. Ο γενετικός κώδικας, ο τρόπος με τον οποίο η «γλώσσα» του DNA μεταφράζεται στη «γλώσσα» των πρωτεϊνών, είναι παγκόσμιος. Επειδή όμως είναι απίθανο τόσο πολύπλοκες διαδικασίες να έχουν εξελιχθεί ανεξάρτητα σε κάθε είδος, τα δεδομένα αυτά αποδεικνύουν αναμφισβήτητα πως όλοι οι οργανισμοί έχουν κοινή προέλευση.


Αυτή είναι η διαφορά μας!! εσύ στέκεσαι στη γλώσσα των πρωτεϊνών και εγώ στη γλώσσα του πνεύματος!! αντιμετωπίζεις τη σοφία της φύσης σαν μπακάλης!
3 το λάδι 2 το ξύδι 5 το λαδόξιδο!

quote:
elo:
Δικά σου κολλητάρια είναι, τι δουλειά έχω εγώ με αυτούς…
Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρων η τακτική που ακολουθείς…

Από που κι ως που, δικά μου κολλητάρια?

quote:
elo:
Γένος είναι (ονομάζεται) το σύνολο των ειδών που είναι συγγενή μεταξύ τους, ο άνθρωπος ανήκει στο γένος Homo και στο είδος Homo sapiens…

Και με σκίτσα θα εξηγήσεις το θαύμα του ανθρώπου? όχι φίλε μου θέλω λογική εξήγηση.....γιατί από τόσες διακλαδώσεις μόνο εμείς αποκτήσαμε τη νόηση? γιατί?.....ο γορίλας χάθηκε στο λαβύρινθο?.....και ο μακάκος τον έπαιζε με αποτέλεσμα να χάσει κι αυτός το τρένο?

Ο ΔΙΓΕΝΗΣ ΨΥΧΟΜΑΧΕΙ ΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 23:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
makfor:
μπορειτε να δειτε για το πως εξελιχθηκε το ανθρωπινο αυτι απο τα βρανχια των αρχαιων ψαριων
αυτο θα πει εξελιξη... φυσικα για οποιον θελει να κααλαβει (και οχι να πιστεψει!!!)

H ανθρώπινη νόηση να μας πεις για το πως εξελίχθηκε......να μας εξηγήσεις γιατί κανένα άλλος οργανισμός δεν είχε την εξέλιξη του ανθρώπου.
Να στο θέσω ποιο απλά...ο γορίλας είχε την ίδια εξελικτική πορεία με τον γίββωνα...διαφέρουν ως προς το μέγεθος αλλά όχι ως προς τη νόηση....το ίδιο όλα τα πιθηκοειδή μεταξύ τους!!! έχουν τον ίδιο κοινό παρανομαστή αυτόν της νόησης....και μόνο ο άνθρωπος διαφέρει...εξήγησέ μας!

quote:
IndustrialAngel:
Το έβαλα γιατί θεωρώ ότι οι θεωρίες του ευρωπαίου και οι δικές του ΔΕΝ είναι χριστιανικές. Και μπορώ να σας το αποδείξω.

Για να δούμε...

quote:
IndustrialAngel:
O ευρωπαίος να διαβάσει στατιστική και πιθανότητες και το σεπτέμβρη με τον κηδεμόνα του χεχε!!!Σε ξαναρωτάω, τώρα που ανακατεύω την τράπουλα ο συνδυασμός των χαρτιών, η ακολουθία των φύλλων,δεν έχει ξανασυμβεί στον κόσμο. Πάει να πει ότι δεν υπάρχει η τράπουλα;Ή ότι υπάρχει θεϊκή παρέμβαση στην τράπουλα;Ξέρεις τη σημαίνει 52! (παραγοντικό);

? Eπιμένεις στα παιχνίδια της τράπουλας?
Γεννάει κανάν οργανισμό η τράπουλα? αλλάζει δηλαδή κατά το ανακάτεμα η ντάμα σπαθί....και γίνεται ντάμα ριγωτή? αν ναι ευχαρίστως να το συζητήσουμε.

quote:
IndustrialAngel:
Όταν λέει λάσπη εννοεί λάσπη η Παλαιά Διαθήκη; Γιατί να μην εννοεί γενετικό υλικό; Γιατί να μην εννοεί ότι ο άνθρωπος προέρχεται από τη γη, από τα άλλα ζώα, σύμφωνα με τους νόμους της εξέλιξης; Μιλάτε με το Θεό και σας είπε ότι είναι λάσπη κανονική; κοκκινόχωμα ή βαλτώδες έδαφος; Εξάλλου η ίδια η Γέννεσις αναφέρει σειρά δημιουργίας από τα απλούστερα στα συνθετότερα γεγονός που ενδεχομένως να επιβεβαιώνει την εξέλιξη .

Άνρθωπέ μου παραβολή είναι!! μη σκέφτεσαι σαν Ιουδαίος.....λες να πήρε ο Θεός χώμα να έφτυσε τα χεράκια του και ν' άρχισε τη δημιουργία? Έλεος δηλαδή!!!
Απλά εδώ τονίζει την ιδιαίτερη προσοχή που έδειξε ο Θεός για τον άνθρωπο....τον έφτιαξε ξεχωρίζοντάς τον από τα άλλα είδη, χαρίζοντάς του τη νόηση.

quote:
IndustrialAngel:
1.Επίσης είναι άραγε ο Θεός εγγυητής και δημιουργός των νόμων της φύσης;Ας πούμε της ενέργειας, των πεδίων,της βαρύτητας, της ύλης κτλ; Τι τον εμποδίζει να είναι θεμελιωτής βιολογικών νόμων όπως και αυτός της εξέλιξης;
2.Και γιατί έφτιαξε το ανθρώπινο σώμα να υπακούει σε όλους τους άλλους νόμους της φύσης, να καίγεται, να πονάει, να τρέφεται ακριβώς όπως όλα τα άλλα ζώα και μόνο σε έναν συγκεκριμένο σύμφωνα με εσάς να αποκλίνει; Και γιατί να φτιάξει τον άνθρωπο κατά παράβαση των νόμων που ο ίδιος δημιούργησε;

1. Ο Θεός είναι ο ίδιος ο νόμος της φύσης και θεμελιωτής των πάντων αοράτων και ορατών.
2. Απλά για να του δώσει την ευκαιρία να ζήσει και αυτός μετά τον ορατό, στον αόρατο κόσμο.
quote:
IndustrialAngel:
Να υπενθυμίσω ότι ο ίδιος ο Χριστός ητάν ιδιαίτερα φειδωλός με τα σημεία(και όχι θαύματα όπως τα λένε μερικοί άσχετοι) και είναι λίγες δεκάδες αυτά που έκανε στη διάρκεια της 3τους δραστηριότητας του. Άρα ο Θεός παρουσιάζει μία τάση να μην παραβιάζει τους νόμους του αν και μπορεί! Και επίσης η ίδια η Παλαιά διαθήκη λέει ότι αυτό που ξεχώρισε τον άνθρωπο από τα άλλα ζώα ΔΕΝ είναι το υλικό κατασκευής αφού αυτό είναι άπλή λάσπη αλλά η ψυχή η οποία είναι πνοή θεού.

Για το υλικό κατασκευής συζητάμε τόση ώρα? ή για τη νόηση του ανθρώπου?

quote:
IndustrialAngel:
Και βεβαίως είναι δεκτά όλα τα περί ψυχής εφόσον η ψυχή είναι κάτι άυλο που δεν μπορεί να μελετήθει από την επιστήμη. Η πράξη της δημιουργίας του σώματος του ανθρώπου, πλάσιμο της άμμου, στη δικιά μου αντίληψη υποδηλώνει πράξη σύμφωνη με τους νόμους της φύσης( ο καθένας μας μπορεί να δώσει σχήμα στη λάσπη) ενώ το ότι έδωσε ψυχή στον άνθρωπο αποτελεί πράξη που ξεφεύγει από το πλαίσιο των νόμων της φύσης;

Μόνο στον άνθρωπο έδωσε ψυχή ο Θεός...στα άλλα δε φύσηξε απλά τα δημιούργησε για τον επίγειο και μόνο κόσμο.

quote:
IndustrialAngel:
Υπογραμμίζω ότι η διαφωνία μου αφορά το σώμα του ανθρώπου, το πώς αυτό υπάρχει και φτιάχτηκε και όχι την ψυχή. Αυτή είναι ζήτημα θρησκευτικό του καθενός.

Εγώ απευθύνομαι στην ψυχή....και τη στιγμή που είμαστε ανάδελφοι στην ψυχή θα είμαστε και στο σώμα....ή είσαι έγκυος ή δεν είσαι.....λίγο έγκυος δεν υπάρχει.

quote:
IndustrialAngel:
Επίσης γιατί τα απολιθώματα αποδεικνύουν ότι συγκεκριμένοι οργανισμοί, συγκεκριμένα είδη υπήρχαν για ένα διάστημα και όχι πριν ούτε μέτα; Αν τα έφτιαξε στατικά τα είδη ο Θεός όπως λέτε γιατί εμφανίστηκαν κάποια στιγμή και εξαφανίστηκαν κάποια;

Γιατί έτσι φρόνησε....δικά Του τα γένια δικά Του και τα χτένια!!

quote:
IndustrialAngel:
Και ξαναρωτάω γιατί υπάρχουν σκύλοι; Πώς εμφανίστηκε ο σκύλος στη γη σύμφωνα με την αλήθεια σας; Δημιουργήθηκε από το Θεό για να υπηρετεί τον άνθρωπο;Ή έχει προγόνους τους λύκους που εξημερώθηκαν από τους πρωτόγονους και σήμερα είναι απλώς συγγενείς με το λύκο; Αυτό δεν είναι απόδειξη της εξέλιξης και της διαφορποίσης ενός είδους;


Τώρα δε μιλάμε για μικροπράγματα...ο λύκος έγινε σκύλος!! Να μου πεις ο λύκος έγινε χελιδόνι τότε ναι.....
Όχι μόνο το λύκο και τον σκύλο, αλλά όλους τους οργανισμούς τους δημιούργησε ένα σοφό Ον που το ονομάζουμε Θεό.
Το οποία άρχει ανέκαθεν.

quote:
IndustrialAngel:
Τονίζω ότι δεν στρέφομαι ενάντιον της χριστιανικής θρησκείας η οποία είναι απολύτως σεβαστή ΑΛΛΑ ενάντια στην ερμηνεία σε ένα ιερό βιβλίο που κάνουν ορισμένοι που διεκδικούν το προνόμιο της ορθής ερμηνείας του λόγου του Θεού τους. Και που αυτή η ερμηνεία αντικείται σε διαπιστωμένους νόμους.

Ερμηνεία κάνει η χριστιανοσύνη στη Βίβλο....αν ο χριστιανισμός πίστευε ότι ο Θεός πήρε χώμα το έκανε λάσπη και έφτιαξε τον άνθρωπο, τότε δε θα έκανε ερμηνεία! αλλά απλή ανάγνωση της Βίβλου.

quote:
IndustrialAngel:
Σε ρώτησα κάτι πολύ απλό:γιατί ο άνθρωπος φτιάχτηκε από το Θεό να υπακούει όλους του νόμους της φύσης ΠΛΗΝ ενός,σύμφωνα με σένα;


Γιατί αυτός ο ένας κάνει τη διαφορά!! πεθαίνοντας ο άνθρωπος δε θα πάρει κοντά του την ύλη, αλλά το πνεύμα.

Ο ΔΙΓΕΝΗΣ ΨΥΧΟΜΑΧΕΙ ΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 23:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Εαρινός:
Κατα δεύτερον θα πρέπει να επισημανθεί , ότι η επιστήμη ερευνά την πραγματικότητα και οι θρησκείες την "ελπίδα" και την προσδοκία αποστειρωμένη απο λογική αξιολόγηση και εμποτισμένη με υπερβολικές δόσεις φαντασίας !

Μόνο που η επιστήμη είναι αυτή που ψάχνει στο πείραμα του CERN να βρει το πως δημιουργήθηκε ο κόσμος, με μπόλικη φαντασία και ακόμη περισσότερο ελπίδα....και όχι η θρησκεία!

quote:
kokoakis:
Πάντα απορούσα γιατί οι άνθρωποι είναι τόσο εγωιστές. Τόσο δύσκολο είναι να μπορέσουμε να δεκτούμε ότι είμαστε όντα της εξέλιξης. Τι ποιό ωραίο από αυτό;
Γιατί να την ψάχνουμε τόσο πολύ; Που είναι το λάθος στο να είμαστε μέρος της φυσικής ιστορίας του πλανητη μας; Που είναι ρε γαμώτο το περίεργο και το ανώμαλο της υπόθεσης αυτής;

Δεν πα να θέλεις να κατάγεσαι και από την τσουκνίδα?.....δε με νοιάζει.....εσύ γιατί θέλεις εγώ, ντε και καλά να κατάγομαι από τη μαϊμού? πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε τα ίδια γούστα?

quote:
elo:
Φίλε trexagireve μην τα μπερδεύεις, η επιστήμη μιλάει για εξέλιξη και η θρησκεία (χριστιανισμός) για δημιουργία, δηλαδή ότι ξεφυτρώσαμε από το πουθενά…

Bλέπεις πόσο λάθος είσαι?
Η εξέλιξη ακολουθεί τη δημιουργία!! και η επιστήμη για τη δημιουργία δεν έχει δώσει ακόμη απάντηση...εκτός και εάν σύμφωνα με την επιστήμη ξεφυτρώσαμε από το πουθενά!!! από ένα μεγάλο κενό!!!! που μαζεύτηκε, μαζεύτηκε, μαζεύτηκε τόσο πολύ!!!! που τελικά δε χώραγε και έσκασε από το κακό του!!!! και να πλανήτες, να άστρα....υπάρχει ποιο γελοία και αδύναμη θεωρία από αυτήν, που ακόμη κι ένα μικρό παιδί μπορεί εύκολα να καταρρίψει?

quote:
elo:
ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΣ ΚΑΜΩΜΕΝ ΑΝΘΡΩΠΟΝ ΚΑΤ ΕΙΚΟΝΑ ΗΜΩΝ ΚΑΘ ΟΜΟΙΩΣΙΝ ΗΜΩΝ ΚΑΙ ΑΣ ΕΞΟΥΣΙΑΖΗ ΕΠΙ ΤΩΝ ΙΧΘΥΩΝ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΕΤΕΙΝΩΝ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΩΝ ΚΤΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙ ΠΑΣΗΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙ ΠΑΝΤΟΣ ΕΡΠΕΤΟΥ ΕΡΠΟΝΤΟΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ

ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΣΕΝ ΑΥΤΟΥΣ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ Ο ΘΕΟΣ ΑΥΞΑΝΕΣΘΕ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΝΕΣΘΕ ΚΑΙ ΓΕΜΙΣΑΤΕ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕΥΣΑΤΕ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑΖΕΤΕ ΕΠΙ ΤΩΝ ΙΧΘΥΩΝ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΕΤΕΙΝΩΝ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙ ΠΑΝΤΟΣ ΖΩΟΥ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ

Και βάση αυτά τα εδάφια δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι από την στιγμή που περνάει το μήνυμα για ανωτερότητα και εξουσία «επί των πάντων» μπορούμε και να σεβαστούμε ότι υπάρχει γύρω μας…



Καιρός είναι να μας πείτε, ότι για την αλλαγή του κλίματος και την καταστροφή της φύσης! ευθύνεται ο Ιησούς και ο χριστιανισμός!!!!.....θα μου πεις γιατί? λίγα έχουμε ακούσει εδώ μέσα?


Ο ΔΙΓΕΝΗΣ ΨΥΧΟΜΑΧΕΙ ΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 23:48:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν απαντάς ποτέ στις ερωτήσεις μου, Εαρινέ, ούτε στην προηγούμενη, αλλά,η κρίση για μένα, τον χριστιανισμό,αποδεικνύεται έξη, τελικά....
Για την προέλευση, του ανθρώπου, εσύ τι λες, σε ρωτάω....Απο που προερχόμαστε, φίλε μου;

Δεν το γνωρίζω και δεν είναι και κάτι που με απασχόλησε ιδιαίτερα μέχρι σήμερα...δεν έχω τέτοιες αναζητήσεις φίλε μου!

Αν γνώριζα συγκεκριμένα πράγματα , θα σου απαντούσα...αλλα δεν γνωρίζω!

Εικασίες πολλές ... ενδείξεις πολλές.... αποδείξεις χειροπιαστές όμως καμμιά!

Γνωρίζεις εσύ?

Και το αυτοκίνητο που οδηγώ δεν γνωρίζω σε ποιά πόλη της Γερμανίας κατασκευάσθηκε αλλα και ποιοί ήταν οι άνθρωποι που συμμετείχαν και τα εργαλεία που χρησιμοποιήθηκαν...μα το γνωρίζω ως κατασκευή και λειτουργία και καταλαβαίνω κάθε φορά που και τι πρόβλημα έχει..!

Δεν τραβάω και κανα ζόρι να δώ απο πού ήρθε και ποιός το έφερε στην Ελλάδα...μα το οδηγώ και το γνωρίζω..το αφουγκράζομαι και το νοιώθω και αυτό διότι γνωρίζω απο μηχανές..ηλεκτρικά..ηλεκτρονικά και "βλέπω" και ¨νοιώθω" κάθε ψιθυρισμά του!

Όπως και οι ψυχίατροι - ψυχοθεραπευτές τον ανθρώπινο ψυχισμό που οι θρησκείες αγνοούν αλλα παρ'ολ'αυτά το παίζουν ειδήμονες ... αυτό είναι το δυστύχημα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 00:27:55  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίε σου εξηγώ με το παράδειγμα της τράπουλας ότι το ότι κάτι παρουσιάζει χαμηλή πιθανότητα δε σημαίνει ότι δε συνέβη.Χαρακτηριστικά του ανθρώπου πχ ο αντιτακτός αντίχειρας υπάρχουν και σε άλλα ζώα. δηλαδή τα χαρτιά στο παράδειγμα που έκανα υπάρχουν σε όλες τις τράπουλες ίδια, η τράπουλα του ανθρώπου, του πιθήκου, του πούμα, του δελφινιού κτλ ταυτίζονται . Η μίξη τους όμως είναι μοναδική όπως ακριβώς αν κρατάμε εμείς οι δυο από μια τράπουλα θα έχουμε ένα διαφορετικό αποτέλεσμα. Και ρωτάω σοβαρά ρίχνεις ένα εξάζαρο 3 φορές ποια η πιθανότητα να βγάλεις 5αρι και τις 3 φορές απανωτά;

Για τους σκύλους
Σε κάποιες χιλιάδες χρόνια(λίγα συγκριτικά χρόνια με τα εκατομύρια της εξέλιξης) φτάσαμε από το μεγαλόσωμο ζώο 40 κιλών που ζει στα βουνά και ζει μπορεί να κατασπαράξει έναν άνθρωπο στα πεκινουά που πρακτικά είναι κατοικίδια της αγκαλιάς και ζυγίζουν το πολύ 10 κιλά. Σκέψου τι μεταβολές μπορούμε να έχουμε σε άλλο τόσο χρόνο, ή ακόμα περισσότερο στο 10πλάσιο χρόνο. Αυτό είναι μια μικρή ένδειξη της εξέλιξης.


Δε μου εξήγησες όμως γιατί να υπακούει ο άνθρωπος όλες τους νόμους της φύσης πλην ενός;Γιατί το ανθρώπινο σώμα να αντιδρά ακριβώς όπως όλων των άλλων ζώων σε όλα τα ερεθίσματα και τα φαινόμενα πλην ενός; Η απάντηση σου περί αοράτων και ορατών είναι κρυπτική και δυσνόητη, δώσε μια επέκταση αν μπορείς. Δηλαδή ξαναρωτάω, τι εμποδίζει το θεό να θεμελιώσει ΚΑΙ νόμο της εξέλιξης εκτός από νόμο της βαρύτητας; Και γιατί να φτιάξει τον άνθρωπο να παρεκλίνει ειδικά της εξέλιξης και όχι ας πούμε της βαρύτητας.Αφού είμαστε τα εκλεκτά πλάσματα του Θεού γιατί δεν πετάμε, δεν βγάζουμε λέηζερ από τα μάτια κτλ;Μήπως ο Θεός έφτιαξε απόλυτα τον άνθρωπο να υπακούει σε όλους ανεξαιρέτως τους νόμους;


Πάντως μοιάζεις μπερδεμένος. Το σώμα του ανθρώπου από που προήλθε; αυτή είναι η δικιά μου ερώτηση. Δημιουργήθηκε εκ του μη όντος η' εξελίχθηκε από άλλα ζώα; Επίσης αν νόηση εννοείς τον εγκέφαλο και τις λειτουργίες του τότε βεβαίως εντάσσεται στα περί σώματος αν νόηση εννοείς την ψυχή τότε δεν μπορούμε να κάνουμε διάλογο ότι θέλει ο καθένας καλώς το πιστεύει. Πάντως πολλοί ζωντανοί οργανισμοί παρουσιάζουν νόηση, μνήμη, ικανότητα επίλυσης προβλημάτων πάζλ κτλ ακριβώς επειδή έχουν εγκέφαλο. Δεν είμαστε εν ολίγοις οι μόνοι που είμαστε έξυπνοι, είμαστε όμως εξυπνότεροι από τα άλλα ζώα.


Το γιατί εξαφανίστηκαν οι οργανισμοί είναι αστείο αυτό που λες. Ο Θεός δρα λογικά και πάντα με σκοπό. Δεν κάνει πράγματα για πλάκα. Αφού είμαστε φτιαγμένοι κατ'εικόνα και καθομοίωσην, μπορούμε να φανταστούμε πώς είναι ο Θεός κοιτώντας το συνάνθρωπο μας. Ο θεός έφτιαξε τον άνθρωπο έλλογο ον άρα και ο ίδιος παρουσιάζει νόηση, σε βαθμό πολύ μεγαλύτερο σαφώς. Άρα περιμένω μια λογική εξήγηση. Πάντως από τη γέννεση ΔΕ συνάγεται εξαφάνιση ειδών.


Επίσης τα διαφορετικά οστά των αρχαίων ανθρώπων που βρέθηκαν σε σπηλιές με εργαλεία κτλ που παρουσίαζαν νόηση δλδ γιατί είναι διαφορετικά από τα δικά μας; χωρητικότητα εγκεφάλου, σχήμα σαγονιού κτλ μιλάμε για σοβαρές διαφορές...


τρέχα γύρευε
εσύ ο ίδιος το διάβασες το κείμενο που παράθεσες; Ο άνθρωπος δέχεται την εξέλιξη όπως και την ύπαρξη Θεού. Αυτό δε σε προβληματίζει που δεν τα βρίσκει ασύμβατα; Παρόμοιως και εγώ δε θεωρώ ότι η αλήθεια της εξέλιξης αποτελεί απόδειξη της ύπαρξης ή μη του Θεού...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 01:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
ευρωπαίε σου εξηγώ με το παράδειγμα της τράπουλας ότι το ότι κάτι παρουσιάζει χαμηλή πιθανότητα δε σημαίνει ότι δε συνέβη.

Kι εγώ σου εξηγώ, ότι άλλο πράγμα το αντικείμενο και άλλο ο ζωντανός οργανισμός.
Και για να το σκεφτείς καλύτερα....
αν εγώ πάρω μία άλλη τράπουλα και κάτσω απέναντί σου όπως λες, θα έχω περισσότερες πιθανότητες?
Όχι είναι η απάντηση...αυτό θα συμβεί με όσες τράπουλες και εάν πάρω στα χέρια μου..... με τη διαφορά όμως, ότι κάθε φορά θα βγαίνει κι ένας διαφορετικός σχηματισμός με ίδια όμως χαρακτηριστικά! βγάλε τώρα την τράπουλα και βάλε τους ζωντανούς οργανισμούς στη θέση των τραπουλόχαρτων....και ανακάτεψέ τους!!! όσες φορές και αν το κάνεις!! μόνο ο άνθρωπος θα σου βγει με νόηση.

quote:
IndustrialAngel:
Χαρακτηριστικά του ανθρώπου πχ ο αντιτακτός αντίχειρας υπάρχουν και σε άλλα ζώα. δηλαδή τα χαρτιά στο παράδειγμα που έκανα υπάρχουν σε όλες τις τράπουλες ίδια, η τράπουλα του ανθρώπου, του πιθήκου, του πούμα, του δελφινιού κτλ ταυτίζονται . Η μίξη τους όμως είναι μοναδική όπως ακριβώς αν κρατάμε εμείς οι δυο από μια τράπουλα θα έχουμε ένα διαφορετικό αποτέλεσμα. Και ρωτάω σοβαρά ρίχνεις ένα εξάζαρο 3 φορές ποια η πιθανότητα να βγάλεις 5αρι και τις 3 φορές απανωτά;

Και επειδή υπάρχουν και σε άλλα ζώα? αυτό μας κάνει συγγενείς? Πιστεύεις ότι μας περισσεύει κανά δάχτυλο δηλαδή?
Έχω φέρει και 3 και τέσσερις φορές απανωτά τον ίδιο αριθμό...και? Επαναλαμβάνω το ερώτημα, όσες φορές και εάν ανακατέψεις τους οργανισμούς μεταξύ τους, πόσες φορές θα βγει με νόηση το γουρούνι? και πόσες δε θα βγει ο άνθρωπος?

quote:
IndustrialAngel:
Για τους σκύλους
Σε κάποιες χιλιάδες χρόνια(λίγα συγκριτικά χρόνια με τα εκατομύρια της εξέλιξης) φτάσαμε από το μεγαλόσωμο ζώο 40 κιλών που ζει στα βουνά και ζει μπορεί να κατασπαράξει έναν άνθρωπο στα πεκινουά που πρακτικά είναι κατοικίδια της αγκαλιάς και ζυγίζουν το πολύ 10 κιλά. Σκέψου τι μεταβολές μπορούμε να έχουμε σε άλλο τόσο χρόνο, ή ακόμα περισσότερο στο 10πλάσιο χρόνο. Αυτό είναι μια μικρή ένδειξη της εξέλιξης.

Κοινό γνώρισμα όλων αυτών, είναι ότι δεν έχουν νόηση!! και δε θα την αποκτήσουν όσα εκατομμύρια χρόνια και εάν περάσουν....οπότε για ποια εξέλιξη μιλάς?....απλά για αυτή των εξωτερικών χαρακτηριστικών ενός όμοιου είδους!!
Και μην ξεχνάς ότι πολλές από τις ράτσες των σκυλιών έχουν δημιουργηθεί υπό την ανθρώπινη παρέμβαση, ακόμη και στα εργαστήρια....τυχαίο?
Έτσι επενέβη και ο Θεός!! και έφτιαξε τον άνθρωπο πέρα από τη λογική των λοιπών ζωντανών οργανισμών.
Το πρόβλημα όμως είναι ότι στις μέρες μας, κάποιοι θερμόαιμοι επιστήμονες στυλ δρακουμέλ! προσπαθούν να δημιουργήσουν νέα είδη ανακατεύοντας τα γονίδια και τα DNA, RNA κ.ο.κ.... τελευταία δε! έχουν δώσει ιδιαίτερη έμφαση στη δημιουργία ανθρωποειδών με ότι συνεπάγεται αυτό.

quote:
IndustrialAngel:
Δε μου εξήγησες όμως γιατί να υπακούει ο άνθρωπος όλες τους νόμους της φύσης πλην ενός;Γιατί το ανθρώπινο σώμα να αντιδρά ακριβώς όπως όλων των άλλων ζώων σε όλα τα ερεθίσματα και τα φαινόμενα πλην ενός; Η απάντηση σου περί αοράτων και ορατών είναι κρυπτική και δυσνόητη, δώσε μια επέκταση αν μπορείς. Δηλαδή ξαναρωτάω, τι εμποδίζει το θεό να θεμελιώσει ΚΑΙ νόμο της εξέλιξης εκτός από νόμο της βαρύτητας; Και γιατί να φτιάξει τον άνθρωπο να παρεκλίνει ειδικά της εξέλιξης και όχι ας πούμε της βαρύτητας.Αφού είμαστε τα εκλεκτά πλάσματα του Θεού γιατί δεν πετάμε, δεν βγάζουμε λέηζερ από τα μάτια κτλ;Μήπως ο Θεός έφτιαξε απόλυτα τον άνθρωπο να υπακούει σε όλους ανεξαιρέτως τους νόμους;

Το έγραψα αλλά δεν μπόρεσες να το διαβάσεις.
Ο άνθρωπος υπακούει σε όλους τους νόμους της φύσης. Το ότι ο Θεός του έδωσε τη νόηση αυτό δεν είναι στην τελική δείγμα ανυπακοής, αλλά δείγμα "εξέλιξης" του άνθρωπο από άνθρωπο σε κάποια άλλη άυλη και νοήμων οντότητα μετά το θάνατό του.
Ο άνθρωπος εξελίσσεται πνευματικά ως άνθρωπος και όχι σε κάποιον άλλον οργανισμό! Δεν πρόκειται για παράδειγμα να βγάλουμε ποτέ ουρά!!....ούτε φτερά!
Ο Θεός επαναλαμβάνω έφτιαξε τον άνθρωπο με άλλον προορισμό...αυτόν που δεν έχουν τα ζώα.
Και γι' αυτό δε μας έδωσε ούτε λέιζερ στα μάτια, αλλά ούτε φτερά για να πετάμε!!! γιατί για τον προορισμό μας αυτόn, δεν απαιτείτε παρά μόνο η νόηση την οποία και έδωσε.

quote:
IndustrialAngel:
Πάντως μοιάζεις μπερδεμένος.

Καθόλου.

quote:
IndustrialAngel:
Το σώμα του ανθρώπου από που προήλθε; αυτή είναι η δικιά μου ερώτηση. Δημιουργήθηκε εκ του μη όντος η' εξελίχθηκε από άλλα ζώα;

Προσωπικά δε γνωρίζω, αλλά ούτε και με απασχολεί. Άποψή μου είναι ότι προερχόμαστε από ένα εντελώς ξεχωριστό είδος...το πως τώρα φύτρωσε αυτό το είδος!! και πάλι δε με απασχολεί.
Αυτό που ξέρω καλά όμως είναι ότι το είδος αυτό το Δημιούργησε ο Θεός κατ' αποκλειστικότητα.
Φρόντισε δηλαδή να μας φτιάξει με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορούμε να εξελιχθούμε σε ένα πνευματικό ον! και όχι απλά σε ένα κοινό ζώο...όπως ο γίββων ή ο σκύλος για παράδειγμα.
Γι' αυτό και λέει η Βίβλος ότι φύσηξε πνοή μέσα μας!! μας έδωσε δηλαδή το πνεύμα το οποίο πρέπει να το καλλιεργούμε για να φτιάξουμε τον τέλειο άνθρωπο και όχι τα ανθρωποειδή που προσπαθούνε....μερικοί ανεγκέφαλοι και δήθεν επιστήμονες!!!

quote:
IndustrialAngel:
Επίσης αν νόηση εννοείς τον εγκέφαλο και τις λειτουργίες του τότε βεβαίως εντάσσεται στα περί σώματος αν νόηση εννοείς την ψυχή τότε δεν μπορούμε να κάνουμε διάλογο ότι θέλει ο καθένας καλώς το πιστεύει. Πάντως πολλοί ζωντανοί οργανισμοί παρουσιάζουν νόηση, μνήμη, ικανότητα επίλυσης προβλημάτων πάζλ κτλ ακριβώς επειδή έχουν εγκέφαλο. Δεν είμαστε εν ολίγοις οι μόνοι που είμαστε έξυπνοι, είμαστε όμως εξυπνότεροι από τα άλλα ζώα

Την ψυχή και το πνεύμα εννοώ, τα οποία ταυτίζονται.
Τα ζώα εάν είχαν επαρκή νοημοσύνη, θα είχαν διώξει τον μεγαλύτερο διώκτη τους και δε θα τον έγλυφαν....τότε που έπρεπε.

quote:
IndustrialAngel:
Το γιατί εξαφανίστηκαν οι οργανισμοί είναι αστείο αυτό που λες. Ο Θεός δρα λογικά και πάντα με σκοπό. Δεν κάνει πράγματα για πλάκα.

Που έγραψα εγώ ότι δεν έδρασε με λογική και ότι έκανε πράγματα για πλάκα?

quote:
IndustrialAngel:
Αφού είμαστε φτιαγμένοι κατ'εικόνα και καθομοίωσην, μπορούμε να φανταστούμε πώς είναι ο Θεός κοιτώντας το συνάνθρωπο μας. Ο θεός έφτιαξε τον άνθρωπο έλλογο ον άρα και ο ίδιος παρουσιάζει νόηση, σε βαθμό πολύ μεγαλύτερο σαφώς. Άρα περιμένω μια λογική εξήγηση. Πάντως από τη γέννεση ΔΕ συνάγεται εξαφάνιση ειδών.

Το κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση δεν είναι παρά αυτό ακριβώς που ήθελε ο Θεός να φτιάξει.
Το έφτιαξε όμως με τόσο μεράκι, τόσο τέλεια, του έδωσε όλα τα απαραίτητα εφόδια ώστε να μπορούμε να πούμε ότι μας έφτιαξε κατ' εικόνα και καθομοίωση.

Ο ίδιος ο Ιησούς είπε ότι είναι Υιός ανθρώπου!!! και αφού εμείς είμαστε ο πατέρας του Θεού! τότε πως είναι δυνατόν να μην είμαστε κατ' εικόνα και καθομοίωση?
Μην χάνεις όμως την αξία της πράξης αυτής, στεκόμενος απλά σε λέξεις που δεν έχουν ως στόχο να μειώσουν το Θεό! αλλά να εξυψώσουν τον άνθρωπο.....θα ήταν λάθος...θα έχανες το δάσος χαζεύοντας στο δέντρο.
Στο χέρι μας είναι να εκμεταλλευτούμε αυτή την ευκαιρία και να μην την αφήσουμε να πάει χαμένη.

quote:
IndustrialAngel:
Επίσης τα διαφορετικά οστά των αρχαίων ανθρώπων που βρέθηκαν σε σπηλιές με εργαλεία κτλ που παρουσίαζαν νόηση δλδ γιατί είναι διαφορετικά από τα δικά μας; χωρητικότητα εγκεφάλου, σχήμα σαγονιού κτλ μιλάμε για σοβαρές διαφορές...

Μιλάμε όμως για το ίδιο είδος, τον άνθρωπο και όχι για τα πιθηκοειδές.
Σοβαρές όμως διαφορές δεν υπάρχουν.
Σοβαρή διαφορά υπάρχει αν συγκρίνεις το κρανίο των πιθηκοειδών με αυτά του αρχαίου άνθρωπου...εκεί θα τις βρεις.

Ο ΔΙΓΕΝΗΣ ΨΥΧΟΜΑΧΕΙ ΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 03/02/2010 01:42:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 02:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
europaios2 -Και από όλες αυτές τις διακλαδώσεις μόνο ο άνθρωπος απέκτησε τη νόηση...σ' ευχαριστώ που απαντάς για μένα.

Μα ποτέ δεν ισχυρίστηκα κάτι άλλο, και φυσικά ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι η νόηση του ανθρώπου συνεπάγεται και στο ότι είμαστε ανώτεροι ως είδος από το υπόλοιπο ζωικό και φυτικό κόσμο…

Κάθε είδος (ζωικό) έχει την δίκια του υποτυπώδη νοημοσύνη (συνείδηση).

quote:
europaios2 -Τι ήθελες δηλαδή όταν μοιράζονται το ίδιο οικοσύστημα! να έχουν διαφορετικό DNA, RNA?
Χώνεψέ το μόνο εμείς έχουμε τη νόηση....όπου και να διαβάσεις ότι έχει και ο ουραγκοτάγκος....απλά σε δουλεύουν....όπως και οι εξηγήσεις που σου δίνουν και τις έχεις καταπιεί αμάσητα.....άκου "τυχαιότητα" και "κωλοφαρδία".

Στην πρώτη παράγραφο (περί DNA, RNA) ξεχνάς ότι όταν αναφέρομαι πως κάθε έμβιος οργανισμός έχει εκπληκτική ομοιότητα σε μοριακό, γενετικό επίπεδο, αναφέρομαι και στον άνθρωπο, που ναι και αυτός εξελίχθητε(και δεν φύτρωσε) στο ίδιο οικοσύστημα…

Για τα περί νόησης σου απάντησα στο παραπάνω μήνυμα μου, και απλά συμπληρώνω ότι η επιστήμη στηρίζεται σε έρευνες και αποδείξεις και όχι στο αναπόδεικτο κομμάτι της πίστης (θεός και δημιουργία), οπότε το ποιος καταπίνει αμάσητα το κουβεντιάζουμε..

Τώρα για την τυχαιότητα τα ξαναγράψαμε, τυχαίο δεν πάει να πει και απεριόριστο.

quote:
europaios2 -Αυτή είναι η διαφορά μας!! εσύ στέκεσαι στη γλώσσα των πρωτεϊνών και εγώ στη γλώσσα του πνεύματος!! αντιμετωπίζεις τη σοφία της φύσης σαν μπακάλης!
3 το λάδι 2 το ξύδι 5 το λαδόξιδο!


Στέκομαι στις αποδείξεις τις επιστήμης και όχι στις αποδείξεις του θεού σας.

Το πνεύμα (νόηση) εσύ το έχεις αποδώσει ως δώρο θεού, και όσο για την σοφία της φύσης καλό θα ήταν να το γράφεις όπως το πιστεύεις, για να μην μπερδεύεις αυτούς που δεν σε καταλαβαίνουν, δηλαδή για την σοφία που υπάρχει στο Δημιουργό που έκτισε την φύση, γιατί χωρίς Δημιουργό δεν θα υπήρχε φύση ή μήπως πέφτω έξω…

quote:
europaios2 -Και με σκίτσα θα εξηγήσεις το θαύμα του ανθρώπου? όχι φίλε μου θέλω λογική εξήγηση.....γιατί από τόσες διακλαδώσεις μόνο εμείς αποκτήσαμε τη νόηση? γιατί?.....ο γορίλας χάθηκε στο λαβύρινθο?.....και ο μακάκος τον έπαιζε με αποτέλεσμα να χάσει κι αυτός το τρένο?

Αν θέλεις να γνωρίσεις το θαύμα της νόησης (εγκέφαλος) αλλά και τα «προβλήματα» του τέλειου οργάνου που συσχετίζεται με την νόηση του ανθρώπου διάβασε σε αυτό το θέμα,Εγκέφαλος, ο γνωστός μας άγνωστος… τώρα για την νόηση και γιατί την απέκτησε ο άνθρωπος «συνείδηση ανώτερης τάξης» δηλαδή η συνείδηση ότι έχεις συνείδηση, η επιστήμη της εξέλιξης (οι επιστήμες που σχετίζονται με αυτό) δεν ασχολούνται με το γιατί ο άνθρωπος έχει ανώτερη νόηση, αλλά το πώς έγινε η εξέλιξη των ειδών, πάντα μέσα από ευρήματα, αποδείξεις, έρευνες, και φυσικά όχι μέσα από πίστη εξ αποκαλύψεως…

Τώρα αν θέλεις να ψάξεις για εγκέφαλο, νόηση (συνείδηση) διάβασε ασχολήσου με τις έρευνες στις νευροεπιστήμες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 07:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Φίλε IndustrialAngel πιστευεις οτι μπορείς να συζητήσεις σοβαρά για επιστημονικά ζητήματα όπως η εξέλιξη , με άτομα όπως ο ευρωπαίος ?
πλάκα κάνουμε τώρα ?
Το άτομο αυτό είναι παντογνώστης εκ πείρας .
Οτι και να γράψεις θα στο αναιρέσει.
Τι σημασία έχει αν το υπογράφει το Harvard το MIT η Οξφόρδη και όποιο άλλο πανεπιστήμιο φαντάζεσαι ?
Αυτοί δεν πιάνουν μία μπροστά στον Ευρωπαίο .

Παραδείγματα :

quote:
Όχι είναι η απάντηση...αυτό θα συμβεί με όσες τράπουλες και εάν πάρω στα χέρια μου..... με τη διαφορά όμως, ότι κάθε φορά θα βγαίνει κι ένας διαφορετικός σχηματισμός με ίδια όμως χαρακτηριστικά! βγάλε τώρα την τράπουλα και βάλε τους ζωντανούς οργανισμούς στη θέση των τραπουλόχαρτων....και ανακάτεψέ τους!!! όσες φορές και αν το κάνεις!! μόνο ο άνθρωπος θα σου βγει με νόηση.

Μόνο ο άνθρωπος έχει νόηση , οτι και να γίνει , και στους αιώνες των αιώνων . ΤΕΛΟΣ .

quote:
Κοινό γνώρισμα όλων αυτών, είναι ότι δεν έχουν νόηση!! και δε θα την αποκτήσουν όσα εκατομμύρια χρόνια και εάν περάσουν....οπότε για ποια εξέλιξη μιλάς?....απλά για αυτή των εξωτερικών χαρακτηριστικών ενός όμοιου είδους!!

Κανένα άλλο ζώο δεν πρόκειται να αποκτήση ποτέ νόηση . ΤΕΛΟΣ .


quote:
Ο άνθρωπος εξελίσσεται πνευματικά ως άνθρωπος και όχι σε κάποιον άλλον οργανισμό! Δεν πρόκειται για παράδειγμα να βγάλουμε ποτέ ουρά!!....ούτε φτερά!
Ο Θεός επαναλαμβάνω έφτιαξε τον άνθρωπο με άλλον προορισμό...αυτόν που δεν έχουν τα ζώα.

Ο άνθρωπος εξελίσεται μόνο πνευματικά. ΤΕΛΟΣ .

quote:
Προσωπικά δε γνωρίζω, αλλά ούτε και με απασχολεί. Άποψή μου είναι ότι προερχόμαστε από ένα εντελώς ξεχωριστό είδος...το πως τώρα φύτρωσε αυτό το είδος!! και πάλι δε με απασχολεί.

Πώς προέκυψε ο άνθρωπος ? Δεν τον απασχολεί . ΤΕΛΟΣ .

quote:
Μιλάμε όμως για το ίδιο είδος, τον άνθρωπο και όχι για τα πιθηκοειδές.
Σοβαρές όμως διαφορές δεν υπάρχουν.

Τα κρανία των ανθρωποειδών δεν έχουν σοβαρές διαφορές .
Το είπε ο ευρωπαίος . ΤΕΛΟΣ .

quote:
Μόνο που η επιστήμη είναι αυτή που ψάχνει στο πείραμα του CERN να βρει το πως δημιουργήθηκε ο κόσμος, με μπόλικη φαντασία και ακόμη περισσότερο ελπίδα

Αχρηστοι και αυτοί στο CERN .
Τι να ξέρουν σε σχέση με τον ευρωπαίο ... ΤΕΛΟΣ .

Και το κορυφαίο :

quote:
Η εξέλιξη ακολουθεί τη δημιουργία!! και η επιστήμη για τη δημιουργία δεν έχει δώσει ακόμη απάντηση...εκτός και εάν σύμφωνα με την επιστήμη ξεφυτρώσαμε από το πουθενά!!! από ένα μεγάλο κενό!!!! που μαζεύτηκε, μαζεύτηκε, μαζεύτηκε τόσο πολύ!!!! που τελικά δε χώραγε και έσκασε από το κακό του!!!! και να πλανήτες, να άστρα....υπάρχει ποιο γελοία και αδύναμη θεωρία από αυτήν, που ακόμη κι ένα μικρό παιδί μπορεί εύκολα να καταρρίψει?

Ακόμα και τα μικρά παιδιά μπορούν να καταρίψουν όσα είπαν αυτοι οι αστείοι : Ο Αινστάιν , Ο Dirac , o Heisenberg ο Schrodinger , ο Hawking , o Penrose , o kaku , o Thorne , o Gamow ... , και τόσα άλλα λαμπρά πνεύματα .
Φαντάσου τι μπορεί να σου καταρρίψει ο Ευρωπαίος .

Δεν έχεις καταλάβει οτι τόση ώρα μιλάς με τον Θεό ?
Θα σου πρότεινα για να μην σου σπάσουν τα νευρα , απο τις κοτσάνες που θα ακούσεις , να τα παρατήσεις τώρα που είναι νωρίς .
Οπως έχει γράψει και ο Φίλος μακεδών παλιότερα :

" Χανεις τον χρόνο σου αν προσπαθείς να μάθεις σε ένα γουρούνι μουσική . Δεν θα πετύχεις τίποτα και ενοχλείς και το γουρούνι " .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 09:40:50  Εμφάνιση Προφίλ
ΤΕΛΟΣ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 10:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
IndustialAngel:"... εσύ ο ίδιος το διάβασες το κείμενο που παράθεσες; Ο άνθρωπος δέχεται την εξέλιξη όπως και την ύπαρξη Θεού. Αυτό δε σε προβληματίζει που δεν τα βρίσκει ασύμβατα; Παρόμοιως και εγώ δε θεωρώ ότι η αλήθεια της εξέλιξης αποτελεί απόδειξη της ύπαρξης ή μη του Θεού..."
Φίλε μου, καταλαβαίνεις, να σε ρωτήσω με την σειρά μου,τι γράφεις; Αυτή την εξέλιξη που τη φέρνεις σαν αντίθετη της ύπαρξης του Θεού, ποιός την καθόρισε,ποιός την έβαλε να έχει την πορεία που έχει, ή πιστεύεις ότι γίνεται αφ εαυτού της;Έχει ορισμένα όρια, προορισμό, ή κινείται ανεξέλεγκτα;Αναρωτιέσαι γι αυτά που πιστεύεις;Ή τα δέχεσαι ως..θέσφατα;Οι επιστήμονες, που ξαναανακάλυψαν τον Θεό, τον ανακάλυψαν,μέσα απο τη δουλεια τους, όχι στην κοσμική τους ζωη με την κοινωνία....Σου λέει κάτι αυτο;
Φίλε μου elo,οτι και να γνωριζεις για τον εκεφαλο, σίγουρα καταλαβαίνεις πόσα δεν γνωριζεις γι αυτον και πόσο απλοικό είναι το επιπεδο των γνώσεων μας..Οπότε, μην αλλαζεις θεό,έτσι εύκολα, λόγω της επιστήμης, θα ξαναγυρίσουμε στον Πρώτο μόλις καταλάβουμε..Τώρα, θεοποιούμε την διαδικασία, ένα λάθος, ερασιτεχνών,οπως ειμαστε εμείς οι άνθρωποι, συμπεριλαμβανομένων των επιστημόνων, μπρος στο θαύμα του ανθρώπου......
Κράτα πισινή.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 13:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
elo:
Μα ποτέ δεν ισχυρίστηκα κάτι άλλο,και φυσικά ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι η νόηση του ανθρώπου συνεπάγεται και στο ότι είμαστε ανώτεροι ως είδος από το υπόλοιπο ζωικό και φυτικό κόσμο

Tότε αφού δεν είσαι ανώτερος και είσαι ίσος κι όμοιος!...είσαι κανίβαλος φίλε μου....τρως το είδος σου.

quote:
elo:
Κάθε είδος (ζωικό) έχει την δίκια του υποτυπώδη νοημοσύνη (συνείδηση).

Υποτυπώδη!! ακριβώς όπως το είπες!

quote:
elo:
Στην πρώτη παράγραφο (περί DNA, RNA) ξεχνάς ότι όταν αναφέρομαι πως κάθε έμβιος οργανισμός έχει εκπληκτική ομοιότητα σε μοριακό, γενετικό επίπεδο, αναφέρομαι και στον άνθρωπο, που ναι και αυτός εξελίχθητε(και δεν φύτρωσε) στο ίδιο οικοσύστημα…
Για τα περί νόησης σου απάντησα στο παραπάνω μήνυμα μου, και απλά συμπληρώνω ότι η επιστήμη στηρίζεται σε έρευνες και αποδείξεις και όχι στο αναπόδεικτο κομμάτι της πίστης (θεός και δημιουργία), οπότε το ποιος καταπίνει αμάσητα το κουβεντιάζουμε..
Τώρα για την τυχαιότητα τα ξαναγράψαμε, τυχαίο δεν πάει να πει και απεριόριστο.

Στηρίζεται σε θεωρίες, καμία απόδειξη δεν έχει.
Ενώ η πίστη έχει καλύψει αυτό το κενό, εδώ και χιλιάδες χρόνια..... η επιστήμη ακόμη ψάχνει.....ας ψάχνει λοιπόν δεν είναι κακό.

Ο άνθρωπος θα ήταν τρελό να έχει διαφορετική δομή....αυτό θα συνέβαινε εφόσον δεν ζούσε με το οξυγόνο! αλλά με το υδροκυάνιο για παράδειγμα....κι εφόσον δεν τρεφόταν με τις γνωστές τροφές! αλλά με πέτρες για παράδειγμα.
Το ότι μοιάζουν όμως στη δομή, αυτό δε συνεπάγεται κανένα αξίωμα περί κοινής καταγωγής.
Η επιστήμη δεν λειτουργεί αξιωματικά....οπότε να αποδείξει αυτό που λέει αν θέλει να είμαστε όλοι σύμφωνοι ότι ο πρόγονός μας "βιολογικά", ήταν ο πίθηκος.
Το μόνο που μας συνδέει με τους άλλους οργανισμούς, είναι το γεγονός της συγκατοίκησης στον ίδιο πλανήτη. Τίποτε άλλο.

quote:
elo:
Στέκομαι στις αποδείξεις τις επιστήμης και όχι στις αποδείξεις του θεού σας.

Και ποια είναι η απόδειξη? τα σκίτσα?

quote:
elo:
Το πνεύμα (νόηση) εσύ το έχεις αποδώσει ως δώρο θεού, και όσο για την σοφία της φύσης καλό θα ήταν να το γράφεις όπως το πιστεύεις, για να μην μπερδεύεις αυτούς που δεν σε καταλαβαίνουν, δηλαδή για την σοφία που υπάρχει στο Δημιουργό που έκτισε την φύση, γιατί χωρίς Δημιουργό δεν θα υπήρχε φύση ή μήπως πέφτω έξω…

Εσύ γιατί δεν μπερδεύτηκες?...οι άλλοι γιατί να μπερδευτούν?

quote:
elo:
Αν θέλεις να γνωρίσεις το θαύμα της νόησης (εγκέφαλος) αλλά και τα «προβλήματα» του τέλειου οργάνου που συσχετίζεται με την νόηση του ανθρώπου διάβασε σε αυτό το θέμα,Εγκέφαλος, ο γνωστός μας άγνωστος… τώρα για την νόηση και γιατί την απέκτησε ο άνθρωπος «συνείδηση ανώτερης τάξης» δηλαδή η συνείδηση ότι έχεις συνείδηση, η επιστήμη της εξέλιξης (οι επιστήμες που σχετίζονται με αυτό) δεν ασχολούνται με το γιατί ο άνθρωπος έχει ανώτερη νόηση, αλλά το πώς έγινε η εξέλιξη των ειδών, πάντα μέσα από ευρήματα, αποδείξεις, έρευνες, και φυσικά όχι μέσα από πίστη εξ αποκαλύψεως…


Το θέμα όμως είναι η νόηση! που κάνει τη διαφορά! και εκεί αδυνατούν να δώσουν απόδειξη.
Και η νόηση δεν πάει μόνη της.....συνοδεύεται από την ύλη....αλλιώς θα ήμασταν πνεύματα...από εκεί λοιπόν που κατάγετε υ ύλη από εκεί θα κατάγεται και το πνεύμα και το αντίστροφο.
Τη στιγμή που όμως που:
1) αποκλείεται το πνεύμα το δικό μας να κατάγετε από εκεί που κατάγετε και το ανύπαρκτο πνεύμα του σκύλου ..και
2) τη στιγμή που η επιστήμη έχει κάνει χοντρά λάθη, όπως για παράδειγμα ότι καταγόμασταν από τον Νεάτερταλντ και δεν έχει ακόμη δώσει τις αναγκαίες αποδείξεις για το ότι καταγόμαστε έστω και υλικά από τον πίθηκο, παρά μόνο θεωρίες, ...τότε θα μου επιτρέψεις να χρησιμοποιήσω την επιστήμη των μαθηματικών και την εις άτοπων απαγωγή, για να καταλήξω στο ότι είμαστε είδος ανάδελφο.

quote:
elo:
Τώρα αν θέλεις να ψάξεις για εγκέφαλο, νόηση (συνείδηση) διάβασε ασχολήσου με τις έρευνες στις νευροεπιστήμες.

Έχει εξηγήσει το πνεύμα η νευροεπιστήμη? ενδιαφέρον ακούγεται αλλά αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω ενημέρωσέ μας.

ΕΝΑ ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 03/02/2010 13:05:27

Edited by - europaios2 on 03/02/2010 13:32:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 13:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Think_Math:
Φίλε IndustrialAngel πιστευεις οτι μπορείς να συζητήσεις σοβαρά για επιστημονικά ζητήματα όπως η εξέλιξη , με άτομα όπως ο ευρωπαίος ?
πλάκα κάνουμε τώρα ?
Το άτομο αυτό είναι παντογνώστης εκ πείρας .
Οτι και να γράψεις θα στο αναιρέσει.
Τι σημασία έχει αν το υπογράφει το Harvard το MIT η Οξφόρδη και όποιο άλλο πανεπιστήμιο φαντάζεσαι ?
Αυτοί δεν πιάνουν μία μπροστά στον Ευρωπαίο .

Έχουνε βάλει φαρδιά και πλατιά υπογραφή?......μήπως είναι καμιά μικρούλα και δε φαίνεται καλα?

quote:
Think_Math:
Παραδείγματα :

Μου αρέσουν τα παραδείγματα.....

quote:
Think_Math:
Μόνο ο άνθρωπος έχει νόηση , οτι και να γίνει , και στους αιώνες των αιώνων . ΤΕΛΟΣ .

Όχι! αν αύριο το πρωί ο σκύλος μου αρχίσει να μιλάει και μου ζητήσει την ελευθερία του, τότε θα πω ότι και ο σκύλος έχει νόηση....κάτι όμως μου λέει ότι δεν ξέρεις κάποιο άλλο είδος σαν τον άνθρωπο και απλά λες βλακείες....κάνω λάθος?

quote:
Think_Math:
Κανένα άλλο ζώο δεν πρόκειται να αποκτήση ποτέ νόηση . ΤΕΛΟΣ .

Δεν είμαι μάντης.....το τέλος, πάει στο ότι κανένα άλλο είδος πλην τον άνθρωπο δεν έχει νόηση.....αν έχεις αντίρρηση να μας το πεις.

quote:
Think_Math:
Ο άνθρωπος εξελίσεται μόνο πνευματικά. ΤΕΛΟΣ .

Αν θεωρείς εξέλιξη τα χαρακτηριστικά όπως το ύψος και το βάρος ή τα σχιστά μάτια...τότε θα πω ότι εξελίσσεται και εκεί....αν όμως πιστεύεις ότι κάποια στιγμή θα βγάλουμε φτερά!! ή πτερύγια για να μη χρειαζόμαστε το σωσίβιο...τότε θα διαφωνήσω.

quote:
Think_Math:
Πώς προέκυψε ο άνθρωπος ? Δεν τον απασχολεί . ΤΕΛΟΣ .

Έχω άλλες σκασίλες ποιο σοβαρές!

quote:
Think_Math:
Τα κρανία των ανθρωποειδών δεν έχουν σοβαρές διαφορές .
Το είπε ο ευρωπαίος . ΤΕΛΟΣ .

Σε σχέση με αυτά των πιθηκοειδών.

quote:
Think_Math:
Αχρηστοι και αυτοί στο CERN .
Τι να ξέρουν σε σχέση με τον ευρωπαίο ... ΤΕΛΟΣ .

Όχι δεν έγραψα αυτό. Ίσα ίσα που πολλές φορές η επιστήμη άλλο προσπαθεί να βρει και ενώ δε βρίσκει αυτό που ψάχνει, εντελώς τυχαία βρίσκει άλλα πράγματα μεν! αλλά πολύ χρήσιμα δε!

quote:
Think_Math:
Ακόμα και τα μικρά παιδιά μπορούν να καταρίψουν όσα είπαν αυτοι οι αστείοι : Ο Αινστάιν , Ο Dirac , o Heisenberg ο Schrodinger , ο Hawking , o Penrose , o kaku , o Thorne , o Gamow ... , και τόσα άλλα λαμπρά πνεύματα .
Φαντάσου τι μπορεί να σου καταρρίψει ο Ευρωπαίος .

Είπε ο Αϊνστάιν, ότι καταγόμαστε από τη μαϊμού?

quote:
Think_Math:
Δεν έχεις καταλάβει οτι τόση ώρα μιλάς με τον Θεό ?
Θα σου πρότεινα για να μην σου σπάσουν τα νευρα , απο τις κοτσάνες που θα ακούσεις , να τα παρατήσεις τώρα που είναι νωρίς .
Οπως έχει γράψει και ο Φίλος μακεδών παλιότερα :

Τις κοτσάνες τις λες εσύ....και όχι μόνο αλλά συκοφαντείς κι από πάνω! Μου βάζεις στο στόμα μου λόγια που ποτέ δεν είπα!! όπως τα παραπάνω....

quote:
Think_Math:
" Χανεις τον χρόνο σου αν προσπαθείς να μάθεις σε ένα γουρούνι μουσική . Δεν θα πετύχεις τίποτα και ενοχλείς και το γουρούνι " .

Γιατί να μη μάθει το γουρούνι από μουσική?....ή αρκούδα γιατί έμαθε και μόλις ακούει το ντέφι χορεύει?.....εξάλλου υπάρχει και ο νόμος της εξέλιξης....σιγά σιγά το γουρούνι θα μάθει όχι μόνο να τραγουδάει αλλά και να χορεύει.....και μην πας μακριά.....εδώ και πολύ καιρό, πολλά γουρούνια εδώ μέσα, χορεύουν στο ταψί!


ΕΝΑ ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 14:06:22  Εμφάνιση Προφίλ
μια απορια ,

τι ειναι αυτο που απαγορευει καποιον χριστιανο ορθοδοξο να θεωρει την εξελιξη ΑΠΟΔΕΚΤΗ και απλα να θεωρει τα ως γραφονται στις γραφες ως παραβολες ? εαν παρω το παραδειγμα της γης και του γαλλιλαιου , σημερα δεν νομιζω οτι καποιος που θεωρει την γη στρογγυλη και οτι κινειται γυρω απο τον ηλιο να μην ειναι ΚΑΛΟΣ χριστιανος , αντιθετα το 1600 δε ξερω ποσο οποιος ελεγε κατι τετοιο ηταν ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ με την εκκλησια-θρησκεια !!!! αρα ? γιατι αυτα τα δυο Εξελιξη-Θεος δεν μπορουν να συνυπαρχουν ?

ερωτημα

ποιος οριζει και πως την νοημοσυνη ? ποιος μας λεει οτι ο ανθρωπος ειναι ΤΟ ΝΟΗΜΟΝ πλασμα ? εαν εγω ειμουν παρατηρητης της γης , θα ελεγα οτι υπαρχει ΕΝΑ ΖΩΟ που ξεχωριζει , δεν ειναι αιμοδιψη οπως ο λυκος ΑΛΛΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ προκυμενου να αποκτησει κατι χαρτακια που το λενε χρημα , δεν εχει δοντια ή νυχια αλλα εχει κατι μακρυα αντικειμενα που σκοτωνουν απο αποσταση και πολυ γρηγορα , ενω δεν εχει να ΦΑΕΙ προτειμαει να κανει μεγαλα αντικειμενα που οταν τα θετει σε λειτουγρια σκοτωνουν τα παντα σε μεγαλη ακτινα γυρω τους και κυριως το ιδιο τους το ειδος ... πρεπει να ειναι ΠΟΛΥ ΒΛΑΚΑΣ ΤΕΛΙΚΑ αυτο το ΖΩΟ

και ποιος αραγε δεν μας λεει οτι οι φαλαινες , οι γατες ή ακομη και τα μυρμηγκια δεν ειναι ποιο ΝΟΗΜΟΝΑ απο εμας ? απλα ΕΧΟΥΝ ενα αλλο επιπεδο στο οποιο λειτουγρουν ... και ποιος μου λεει οτι το τραγουδι της φαλαινας δεν λεει ... ΑΡΕ ΡΕ ΕΡΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΣΟ ΒΛΑΚΑΣ ΕΙΣΑΙ ΠΟΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΣΑΙ ΤΟ ΚΟΣΜΟ , ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ...

ΜΗΠΩΣ δηλαδη πρεπει το θεμα ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ να περασει πρωτα απο εξεταση ΠΡΙΝ ορισουμε τον ΑΝΘΡΩΠΟ ως ον με νοημοσυνη ? (φυσικα με αρκετη δωση χιουμορ αλλα εαν σκεφτουμε οτι αυτος που οριζει τους κανονες ειναι ο ΝΙΚΗΤΗΣ στη προκειμενη ο ανθρωπος που επιβληθηκε επι της γης και των οντων που ζουν πανω σε αυτη , ΕΧΕΙ ορισει αυτον ΤΗΝ νοημοσυνη κατα πως ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ !!!!) και ξανα ρωταω ΜΗΠΩΣ ?


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 22:58:45  Εμφάνιση Προφίλ
αυτό ακριβώς ρωτάω και εγώ makfor. εξέλιξη και Θεός δεν είναι κατ'ανάγκην ασύμβατα φαινόμενα στα δικά μου μάτια. 8000 φορές έχω γράψει ότι σέβομαι την πίστη των χριστιανών και ότι αν ποτέ χρειαστεί να μάθω το ΓΙΑΤΙ δημιουργήθηκα θα στραφώ σε μια θρησκεία. Το κακό με τους trexagireve ευρωπαίο και ψηλό είναι ότι επιμένουν να αναζητούν το ΠΩΣ όχι στην επιστήμη αλλά σε μια ερμηνεία που δίνουν κάποιοι σέ ένα ιερό βιβλίο. Και ρωτάω αν είναι σίγουροι για αυτήν την ερμηνεία που δίνουν.


τα περί κατάρριψης από ένα μικρό παιδί του big bang άστα ευρωπαίε. Θεωρώ ότι και η θρησκευτική και η επιστημονική εξήγηση είναι καταρριπτέες από ένα μικρό παιδί, γιατί και οι 2 προϋποθέτουν ένα αυθύπαρκτο ον, στη μια περίπτωση αυθύπαρκτη ενέργεια και στην άλλη αυθύπαρκτη θεϊκή οντότητα.Ή αναπαράγοντας την ατάκα μου στη δασκάλα της 3ης δημοτικού:"ωραία ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο, και ποιος έφτιαξε το Θεό;"Τα κοσμογονικά είναι πολύ δύσκολα ζητήματα για την ανθρωπότητα ακόμα και κανένας δεν μπορεί να γνωρίζει με σιγουριά. Έστω ότι τον έφτιαξε ο Θεός τον κόσμο...ποιος από όλους;Τουλάχιστον αν θερωρήσουμε το σύμπαν αυθύπαρκτο δε θα τσακωνόμαστε με τους οπαδούς των άλλων θρησκειών.


Αν η εξέλιξη είναι νόμος της φύσης και ισχύει στα άλλα ζώα οφείλει να ισχύει και στον άνθρωπο, καθώς συμφωνήσατε ότι όλοι οι άλλοι νόμοι ισχύουν για τα άλλα ζώα όπως ισχύουν για τον άνθρωπο. Επομένως απόδειξη της ισχύος της εξέλιξης στους οργανισμούς στο σύνολο τους επιβάλλει την ισχύ της στον άνθρωπο. Εξάλλου τα χρωμοσώματα και η κληρονομικότητα που συνδέονται με την εξέλιξη ισχύουν και στον άνθρωπο. Άρα το ερώτημα είναι και γενικότερο. Αν κάποιος δέχεται την εξέλιξη θα τη δεχτεί ως καθολικό μηχανισμό που αφορά όλους τους οργανισμούς και όχι όλους πλην του ανθρώπου.


Για να συνενοούμαστε
πόσοι από τους δημιουργιστές του φόρουμ θεωρούν στατικές όλες τις μορφές ζωής
και πόσοι θεωρούν ότι ισχύει η εξέλιξη σε όλα τα ζώα πλην του ανθρώπου.

Για να ξέρω σε ποιον να απαντάω τι

Οι επιστήμονες που λέει ο trexagireve δεν αρνούνται την εξέλιξη. Έχω γνωρίσει εξαιρετικούς επιστήμονες που είναι πιστοί χριστιανοί. Το θέμα είναι γιατί εσύ θεωρείς τη θρησκεία ασύμβατη με την επιστήμη.

Επίσης ερώτηση προς τους δημιουργιστές:Δε σας προκαλεί υπαρξιακό θέμα το ότι αν είχατε γεννηθεί σε άλλη χώρα και είχατε ασπαστεί άλλη θρησκεία όλα αυτά περί αδάμ και εύας δε θα τα πιστεύατε και ότι θα λέγατε πχ ότι ο Αλλάχ ή ο Διας ή ο Βούδας μας έφτιαξε και όχι ο Θεός των Χριστιανών.


Ψάξτε στο νετ για hominid skulls να δείτε φωτογραφίες και όχι φότοσοπ και πείτε μου αν αυτά που θα δείτε στέκονται ανάμεσα στο σημερινό άνθρωπο και στα πρωτεύοντα θηλαστικά. Εκτός αν βρίσκεστε σε μόνιμη κατάσταση άρνησης

οι άνθρωποι δεν ξέρουν με τη γέννηση τους αυτά που κατέχει η ανθρωπότητα στο σύνολο της. Επίσης οι αρχαίοι μας πρόγονοι μιλούσαν με άναρθρες κραυγές και όχι με γλώσσες. Δηλαδή αυτά τα περί νόησης τα βρίσκω λίγο περίεργα, δεν είχαμε πάντα αυτό το επίπεδο νόησης. Ο άνθρωπος ανέπτυξε πολιτισμό σε κάποια φάση της εξέλιξης του και αυτό τον έκανε να ξεχωρίσει πάρα πολύ. Το θέμα είναι πόσο εξυπνότερος ήταν ο άνθρωπος που ζούσε στις σπηλιές και πιο πριν από μια φάλαινα η΄ένα δελφίνι που είναι ιδιαίτερα έξυπνα ζώα. Και αν η εξελικτική πίεση τον έκανε να αναπτύξει την εξυπνάδα του σε αντίθεση με το δελφίνι που αναλώνει το μισό εγκεφαλό του στο να μπορεί να ακούει σωστά τις αντανακλάσεις των σφυριγμάτων του ώστε να λειτουργεί σαν ζωντανό σόναρ.


Ποιο χαρακτηριστικό του ανθρώπου εν ολίγοις είναι μοναδικό. Μη συγκρίνετε το σημερινό άνθρωπο αλλά τον πανάρχαιο πρόγονο μας..


Edited by - IndustrialAngel on 03/02/2010 23:00:49

Edited by - IndustrialAngel on 03/02/2010 23:45:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 23:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Ευρωπαίος :

quote:
Στηρίζεται σε θεωρίες, καμία απόδειξη δεν έχει.
Ενώ η πίστη έχει καλύψει αυτό το κενό, εδώ και χιλιάδες χρόνια..... η επιστήμη ακόμη ψάχνει.....ας ψάχνει λοιπόν δεν είναι κακό.

Ο άνθρωπος θα ήταν τρελό να έχει διαφορετική δομή....αυτό θα συνέβαινε εφόσον δεν ζούσε με το οξυγόνο! αλλά με το υδροκυάνιο για παράδειγμα....κι εφόσον δεν τρεφόταν με τις γνωστές τροφές! αλλά με πέτρες για παράδειγμα.
Το ότι μοιάζουν όμως στη δομή, αυτό δε συνεπάγεται κανένα αξίωμα περί κοινής καταγωγής.
Η επιστήμη δεν λειτουργεί αξιωματικά....οπότε να αποδείξει αυτό που λέει αν θέλει να είμαστε όλοι σύμφωνοι ότι ο πρόγονός μας "βιολογικά", ήταν ο πίθηκος.
Το μόνο που μας συνδέει με τους άλλους οργανισμούς, είναι το γεγονός της συγκατοίκησης στον ίδιο πλανήτη. Τίποτε άλλο.


Λοιπόν επειδή αρκετες κοτσανες έγραψες , άκουσε το παρακάτω βίντεο , το οποίο αποτελεί αντάνταχτη ΑΠΟΔΕΙΞΗ για την κοινή καταγωγή του ανθρώπου και του πιθήκου , και αν μπορείς δώσε μας μία θεολογική εξήγηση αν έχεις :

http://www.youtube.com/watch?v=zi8FfMBYCkk

Για να σε πληροφορήσω , μιλά ο Kenneth Miller , διάσημος γενετιστής ( που δεν είναι Αθεος ) και αναφέρει μία απο τις εκατοντάδες αποδείξεις της εξέλιξης του ανθρώπου απο το γονιδίωμα .

Η ΕΞΕΛΙΞΗ είναι αποδεδειγμένο γεγονός και για τον άνθρωπο , όσο και να φωνάζεις .

Αν έχεις εναλλακτική εξήγηση να την ακούσουμε .

Τα υπόλοιπα που γράφεις δεν τα σχολιάζω γιατί απλά δεν σχολιάζω ανοησίες .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy